Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 20  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bergboms vägglampor
BERGBOMS, vägglampor, 1 par, mässing och skärm i textil, höjd ca 35 cm
Varenr: 4724555
DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-07-2017
10:39:00
Se mere
Lindau & Lindekrantz. To standerlamper, model 'Zero'(2)
Lindau & Lindekrantz. To standerlamper, model 'Zero' med skærm af hvidlakeret metal, stamme og fod af forkromet metal. H. ca. 131 cm. Brugsslitage, den ene lampe med løs/defekt montering ved skærm.(2)
Varenr: 4718639
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 24-07-2017
11:36:25
Poul Henningsen, PH5 pendel
Poul Henningsen (1894-1967), PH5 pendel med skærme af hvidlakeret metal, Ø 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Lette brugsspor, smuds, lille hak på den store skærm.
Varenr: 4725715
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017
12:08:00
DKK 1.050
Bordlampe, Louis Poulsen, PH 4/3 af Poul Henningsen
Poul Henningsen (1894-1967) for Louis Poulsen, PH 4/3 bordlampe med stamme og fod af forkromet metal, skærmsæt af hvidlakeret metal, Ø 45 cm. Fremstår med brugsspor, ridser samt skæv skærm.
Varenr: 4722495
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-07-2017
12:10:06
DKK 1.550
Et par Holmegaard bordlamper, model Two-Way (2)
To Holmegaard bordlamper, model Two-Way. Fremstillet af mundblæst opal-glas i et stykke. Står på en rund fod og kan vendes begge veje, se foto. Formgivet af Halskov & Dalsgaard for Holmegaard. H. 18 cm. Ø 30 cm. 60W / E27-fatning. Bemærk: lampen er mundblæst, hvorfor hver lampe er unik og mindre ...
Varenr: 4070965

DKK 1.600 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-07-2017
12:19:00
Bordslampa
BORDSLAMPA, 1900-talets andra hälft, stor modell med belysning i skärm och fot, polykromt dekorerad, höjd ca 90, diameter 50 cm
Varenr: 4724584
12:36:00
Se mere
Tre industrielle pendler (3)
Tre industrielle pendler, Ø 35 cm. Yderside sortlakeret, inderside grålakeret. Fremstår med brugsspor, skævhed. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (3)
Varenr: 4725120
12:38:00
DKK 325
Stehleuchte Modell Accademia Terra für Lucitalia
Stehleuchte Modell Accademia Terra für Lucitalia, italienisches Design von Lucitalia. Konstruktion aus Metall, Plexiglass scheibe und Kunststoff mit Dimmer. Maße ca. H.185 cm. Gebrauchsspuren.
Varenr: 4660795
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-07-2017
13:22:43
DKK 297
Tischlampe, Lampenfuß aus Keramik, 70 er Jahren
Tischlampe, Lampenfuß aus Keramik, aus den 70 er Jahren Keramik, rot/orange. Lampenschirm aus Stoff. Maße: H. gesamt 85 cm, Lampenschirm H. 43 cm, DM. 36 cm. Altes- und Gebrauchsspuren. Lauritz.com übernimmt keine Gewähr für die Funktion.
Varenr: 4695884
13:22:48
DKK 297
Moree Leuchte / Lichtquader mit erhellender Funktionalität, 'Eraser 260 Silver', Made in Germany
Moree Leuchte / Lichtquader mit erhellender Funktionalität, 'Eraser 260 Silver', Made in Germany. Leuchte macht Dimmen des Lichtes, das meist in der verborgenen Technik eines Schalters statt findet, zu einem intuitiv nachvollziehbaren Vorgang. Leuchtquader lässt sich stufenlos aus dem ...
Varenr: 4666496

13:25:14
DKK 297
Taklampa Hans Agne Jakobsson
HANS AGNE JAKOBSSON, taklampa, 1960/70-tal, mässingsstomme, behängd med fransar, höjd 33, diameter ca 28 cm
Varenr: 4724601
DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-07-2017
13:42:00
Se mere
Poul Henningsen. To PH5 pendler (2)
Poul Henningsen. To PH5 pendler med skærme af hvidlakeret aluminium, Ø 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor; ridser, afskalninger og skrammer, ene lampe med bule ved storeskærm. (2)
Varenr: 4725677
DKK 1.600 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-07-2017
13:50:15
DKK 875
Verner Panton, Poul Henningsen. Dele til PH og Panton lamper
Verner Panton, Poul Henningsen. Samling dele til PH og 'Pantella' bord og stander/gulvlamper.
Varenr: 4725710
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017
14:07:51
DKK 1.750
Vintage unika bordlampe
Vintage unika bordlampe med stamme af røgfarvet glas og messing samt grå skærm. H. inkl. skærm 96 cm. Fremstår med beskyttelsesfolie på skærm.
Varenr: 4723849
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017
14:19:00
Le Klint. Bordlampe Model 373
Le Klint. Bordlampe af hvidlakeret metal med plisseret skærm. Model 373. H. inkl. skærm 62 cm. Fremstår med brugsspor samt trykmærker på skærm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varenr: 4723669
14:27:00
DKK 375
Moree Leuchte / Lichtquader mit erhellender Funktionalität, 'Eraser 380 Champagner', Made in Germany
Moree Leuchte / Lichtquader mit erhellender Funktionalität, 'Eraser 380 Champagner', Made in Germany. Leuchte macht Dimmen des Lichtes, das meist in der verborgenen Technik eines Schalters statt findet, zu einem intuitiv nachvollziehbaren Vorgang. Leuchtquader lässt sich stufenlos aus dem ...
Varenr: 4664920

DKK 1.190 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-07-2017
14:43:33
DKK 335
Grålakeret standerlampe
Grålakeret standerlampe med justérbar hals af messing, afbryder på skærm. H. 123 cm. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varenr: 4712792
14:45:16
DKK 325
Bordlampe, sortlakeret, 1950'erne
Bordlampe, sortlakeret, hvid underskærm.1950'erne. H. ca. 40 cm. Fremstår med skævheder, afslag, rust samt brugsspor.
Varenr: 4725697
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017
14:56:00
DKK 475
Retro pendel m.m., messing / glas, 1900-tallets 2. halvdel (2)
Retro pendel m/ 3 skærme af rillet / plisseret glas & lille kirkekrone m/ 6 arme til el, messing / glas, 20. Årh. 2. halvdel, H. 52, Ø 23 cm & skærm H. 23 cm samt kirkekrone Ø 41 cm. Fremstår m/ brugsspor. (2)
Varenr: 4716693
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-07-2017
15:00:00
DKK 325
Pendler, kobber, mrk. LYFA m.m., 1900-tallets 2. halvdel (2)
Pendler, kobber, den ene mrk. Lyfa, 20. Årh. 2. halvdel, Ø 23-29 cm. Fremstår m/ brugsspor. (2)
Varenr: 4716717
15:11:00
DKK 325
Bernard-Albin Gras. Et par væglamper, model Lampe Gras 304 (2)
Bernard-Albin Gras. Et par væglamper, model Lampe Gras 304, med skærm i matgul og lampearm i mat sort, designet af Bernard-Albin Gras i 1921. Fremstår med brugsspor. samt falmet lakering på skærm (2)
Varenr: 4713170
DKK 1.600 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017
15:19:00
DKK 2.500
Två bordslampor (2)
Två bordslampor. Fagerhults, bordslampa i beige plast, för fäste på skiva, höjd ca 70 cm. Randers, skrivbordslampa med röd skärm. Slitage. (2)
Varenr: 4725849
DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 24-07-2017
15:32:58
DKK 229
Lamp International, Tischlampe Modell 3504/P
Tischlampe gefertigt aus Metall und Glas Model 3504/P für Lamp International. 1 Brennstelle. Maße: H. 16 cm. D. 7 cm. Altersgemäßer Zustand.
Varenr: 4704171
DKK 2.231 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017
15:36:55
DKK 297
Skrivebordslampe, fremstillet hos De Majo Murano
Skrivebordslampe, fremstillet hos De Majo Murano, af træ og metal, orange lampeskærm af glas. En lyskilde. Mål: H. 62 cm, B. 32 cm, D. 71 cm. Fremstår i aldersrelateret stand.
Varenr: 4704172
DKK 4.090 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017
15:37:06
DKK 1.822
Sillux, Tischleuchter Modell Roma SX design von Claudio Saccon
Tischleuchter Modell Roma SX design von Claudio Saccon für Sillux gefertigt aus Mettal und 2 Glaselementen. 1 Brennstelle. Maße: H. 48 cm. D. 20 cm. Alttersgemäßer Zustand.
Varenr: 4704180
DKK 1.859 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017
15:37:12
DKK 297
Sil-Lux, bordlampe, model CERVINIA
Bordlampe, fremstillet hos Sil-Lux, model CERVINIA, fremstillet af metal, to glaselementer i form som en blomst. To lyskilder. Mål: H. 46 cm. Fremstår i aldersrelateret stand.
Varenr: 4704168
DKK 3.346 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017
15:37:22
DKK 297
Bordlampe fra producenten Modiss, model MOSSI 30
Bordlampe fra fabrikken Modiss, model MOSSI 30, stel af forkromet stål. Lampeskærmen består af flere glaselementer og glaskugler. 3 lyskilder. Mål: H. 56 cm. Ø 36 cm. Fremstår i aldersrelateret stand.
Varenr: 4704165
DKK 23.796 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017
15:37:29
DKK 409
Sillux, bordlampe model Firenze, design af Claudio Saccon
Bordlampe model Firenze, design af Claudio Saccon, fremstillet hos Sillux af metal og glas. En lyskilde. Mål: H. 48 cm. B. 36 cm. Fremstår i aldersrelateret stand.
Varenr: 4704163
15:37:39
DKK 297
Tischlampe von Masca Firenze
Tischlampe von Masca Firenze gefertigt aus Metall und Glas. 1 Brennstelle. Maße: H. 32 cm. B. 13 cm. T. 20 cm. Altersgemäßer Zustand.
Varenr: 4704161
DKK 2.603 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017
15:37:48
DKK 297
Varenr: 4654085
DKK 3.569 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017
15:37:56
DKK 297
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 20  >>