Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Lamper og belysning i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 25  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Christian Hvidt for Le Klint, et par bordlamper, model 305 (2)
Christian Hvidt for Le Klint, et par bordlamper, model 305 (2). Christian Hvidt for Le Klint, et par bordlamper af messing med plisseret skærm, model 305. Skærme med brugsspor. (2) Varenr: 4635630 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 10:10:03 DKK 1.850
Rubn Bolero taklampor
Rubn Bolero taklampor. NICLAS HOFLIN, "Bolero Extra Small", taklampor, 1 par, i vitt, matt utförande med bländskydd och vit textilsladd, diameter ca 22,5 cm. . Levereras i två originalkartonger Varenr: 4634975 DKK 1.161 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-04-2017 11:12:00
Se mere
Louis Poulsen. To pendler af lakeret metal (2)
Louis Poulsen. To pendler af lakeret metal (2). To pendler af sort- og hvidlakeret metal med gitter af plast, H. 30 Ø 26 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen, mærkat herfra. Et ekstra plastgitre medfølger. Fremstår med brugsspor, herunder ridser, mærker samt lakafskalninger. (2) Varenr: 4612887 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 11:18:00 DKK 350
 Philippe Starck for Flos, et par 'Romeo Babe' væglamper (2)
Philippe Starck for Flos, et par 'Romeo Babe' væglamper (2). Philippe Starck for Flos, et par 'Romeo Babe' væglamper med skærme af stof med matterede blindskærme. Ø 10 cm. Fremstillet hos Flos. (2) Varenr: 4632418 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 11:18:00 DKK 675
Ljusstakar Kolte
Ljusstakar Kolte. LJUSSTAKAR, 4 st, "Kolte" mässing, design Olof Kolte för Skultuna, höjd ca 18,5-54 cm Varenr: 4634985 DKK 1.548 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 12:00:00
Se mere
FontanaArte, 'Riga' væglampe af stål og et par vægspots (3)
FontanaArte, 'Riga' væglampe af stål og et par vægspots (3). FontanaArte, 'Riga' væglampe af stål, B. 71 cm, samt et par drejelige væg-spots i kubisk design af børstet stål, L. ca. 9 cm. Spots med G10 fatning til halogenpærer. Mindre brugsspor. (3) Varenr: 4632322 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 12:16:00 DKK 300
Poul Henningsen. Et par PH 3½-2½ bordlamper, rød og grøn (2)
Poul Henningsen. Et par PH 3½-2½ bordlamper, rød og grøn (2). Poul Henningsen. Et par PH 3½-2½ bordlamper. Topskærme i aluminium malet i henholdsvis rød og grøn med hvid inderside. Mellem- og underskærme i mundblæst glas. Skærmholdere i Silkemat brun, forkobret messing. Leveres med nummercertifikater i originale emballager. (2) Varenr: 4612526

DKK 11.500 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 12:24:00 DKK 10.000
Samling lamper af røgfarvet glas og messing. (4)
Samling lamper af røgfarvet glas og messing. (4). Samling lamper af røgfarvet glas og messing. H. 16-36 cm. (4) Varenr: 4614194 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 12:38:12 DKK 300
Poul Henningsen; tre PH-Hatte. (3)
Poul Henningsen; tre PH-Hatte. (3) . Poul Henningsen 1894-1967. Tre PH-Hatte væglampetter af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 22 cm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Fremstår med brugsspor herunder ridser samt anløb (3) Varenr: 4636019 DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 12:52:22 DKK 1.150
Bordslampor i glas
Bordslampor i glas. BORDSLAMPOR, 1 par, grönt glas, Kosta, höjd ca 30 cm till lampa Varenr: 4635003 DKK 1.161 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 13:12:00
Se mere
Taklampa
Taklampa . TAKLAMPA, omkring 1900-talets mitt, behängd med olikfärgade plasprimor, stomme i mässingsplåt,höjd ca 43 cm Varenr: 4635006 DKK 1.548 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 13:20:00
Se mere
Paar Tischlampen aus der Manufaktur Hutschenreuther(2)
Paar Tischlampen aus der Manufaktur Hutschenreuther(2). Paar Tischlampen aus der Manufaktur Hutschenreuther, gefertigt aus weißem Porzellan, glasiert, bauchiger Korpus ist verziert mit Dahlieblumen, unterseitig mit Bodenmarke versehen. Maße ca.: H. 37 cm, D. 23 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. Die Funktion wurde nicht geprüft. Varenr: 4624551 DKK 1.115 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 13:36:38 DKK 297
Ständer für eine Stehlampe mit Kaschmir Malerei
Ständer für eine Stehlampe mit Kaschmir Malerei. Ständer für eine Stehlampe mit Kaschmir Malerei, gefertigt aus Holz. Maße: H. 152 cm. D. 32 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. Varenr: 4624357 DKK 1.115 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 13:39:21 DKK 297
Golvlampor modell Panto
Golvlampor modell Panto. GOLVLAMPOR, 1 par, "Panto", Innovation, 19/2000-tal, blålackerad metall, 4-benade med hjul, höj- och sänkbara, höjd ca 100-180 cm Varenr: 4635012 DKK 1.935 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 13:40:00
Se mere
væg lampe Fog og Mørup  Glas og messing
væg lampe Fog og Mørup Glas og messing. Væglampe glas messing Fog og Mørup mrk. FM Made i Denmark H 21 c. Ø 22 cm. mindre skade på opal glas. Varenr: 4597029 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 13:53:46 DKK 300
Fog & Mørup. Loftkrone, messing
Fog & Mørup. Loftkrone, messing. Fog & Mørup. Loftkrone med stel af messing, otte lysarme med skærme af opalglas. Ø 60, H. 34 cm. Varenr: 4635330 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-04-2017 13:56:55 DKK 425
Le Klint / Poul Seest Pedersen. Bordlampe af opalhvidt glas
Le Klint / Poul Seest Pedersen. Bordlampe af opalhvidt glas. Le Klint / Poul Seest Pedersen. Bordlampe af opalhvidt glas. H. inkl. skærm 72 cm. Fremstår med små buler på skærm. Varenr: 4633357 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-04-2017 13:57:00 DKK 350
Funkis loftslampe / uplight, 1930'erne
Funkis loftslampe / uplight, 1930'erne. Funkis loftslampe / uplight med stamme og baldakin af forniklet metal, cirkulær skærm af matteret flerefarvet glas. 1930'erne. H. 26 Ø 46 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4633359 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-04-2017 13:57:27 DKK 325
BoConcept pendel 'Trap'
BoConcept pendel 'Trap'. Pendel fra BoConcept model 'Trap' med 4 skærme i hvidt silkeplissé. H130 cm. Ø14,1-46,5 cm. Fremstår usamlet i original emballage. Varenr: 4464035

DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-04-2017 14:15:00 DKK 300
Lysekrone fra 1930' erne
Lysekrone fra 1930' erne. Lysekrone i lakeret metal samt patineret messing. Skærme i glas. Højde inkl. ophæng ca 780 cm. Ø 65 cm. Fremstår med markante brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionalitet. Varenr: 4589200 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 14:26:00 DKK 300
Kurt Nørregaard for Louis Poulsen. Fem Oslo loftslamper (5)
Kurt Nørregaard for Louis Poulsen. Fem Oslo loftslamper (5) . Kurt Nørregaard for Louis Poulsen. Fem Oslo loftslamper af hvidlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor og enkelte skævheder. H. 50 cm, Ø 60 cm. (5) Varenr: 4635393 DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-04-2017 14:35:28 DKK 475
Art Deco loftlampe
Art Deco loftlampe. Art Deco loftlampe med stel af forkromet metal, to arme monteret med stribede glaskupler. H. 60. B. 50 cm. Varenr: 4635290 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-04-2017 14:42:00 DKK 1.150
Ljuskrona 1800-tal
Ljuskrona 1800-tal. LJUSKRONA, 1800-talets andra hälft, för sex ljus, ljusarmar i glas, höjd 76 cm Varenr: 4635030 DKK 3.870 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 14:48:00
Se mere
Fog & Mørup lysekrone
Fog & Mørup lysekrone. Fog og Mørup, lysekrone, af messing med matte skærme af opalglas, 5 svungne arme til el. H. 60. Ø ca51 cm. en ekstre skærm medfølger. Mærket FM. Se også 4635799 Varenr: 4635797 DKK 1.200 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-04-2017 14:49:00 DKK 350
Olivier Villatte. To bordlamper (2)
Olivier Villatte. To bordlamper (2). Olivier Villatte. To bordlamper af lakeret træ. Fremstår uden skærme og med afslag på maling. 35-50 cm. (2) Varenr: 4635305 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-04-2017 14:50:00 DKK 1.100
Zumtobel. Et sæt på seks industripendler, model Copa. XL (6)
Zumtobel. Et sæt på seks industripendler, model Copa. XL (6) . Zumtobel. Seks 250W industripendler / loftpendler med hus af aluminium. H. 82 cm. Ø 54 cm. Formgivet af Charles Keller for Zumtobel Staff, Austria år 2001. Model 'Copa'. Pærer medfølger. (6) Varenr: 4633544 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 14:51:00 DKK 5.400
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH5 pendel, hvid
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH5 pendel, hvid. Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium, Ø 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor, ridser og kantafskalninger; minimale buler og skævhed. Varenr: 4636395 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 14:53:42 DKK 400
Christian Dell. Kaiser bordlampe, model 6764, mintgrøn/messing
Christian Dell. Kaiser bordlampe, model 6764, mintgrøn/messing . Christian Dell, Kaiser Idell bordlampe af messing med mintgrøn fod og skærm, justérbar stamme. Model 6764. Formgivet i tilknytning til Bauhaus i 1930'erne. H. ca. 35-57 cm. Ø 33,5 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Varenr: 4636401 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 14:55:54 DKK 850
 Christian Hvidt. Standerlampe model 323
Christian Hvidt. Standerlampe model 323. Christian Hvidt. Standerlampe af forkromet stål, fod af sortlakeret stål, plisséret skærm, justérbart stel. Fremstillet hos Le Klint, model 323. H. 134 cm. Enkelte ridser på foden. Varenr: 4636402 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 14:57:33 DKK 800
Fire Hattrick pendler fra Dyberg Larsen (4)
Fire Hattrick pendler fra Dyberg Larsen (4). Fire Hattrick pendler fra Dyberg Larsen i hvidmalet stål. Ø 23 cm. H 16 cm. Lyskilde 60W E27 Bemærk, sidste billede er modelfoto. Varenr: 4585807

DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-04-2017 15:04:00 DKK 600
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 25  >>