Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 25  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Teo Chandelier 6-armet loftslampe
Teo Chandelier 6-armet loftslampe af metal, arme af træ, med sorte skærme af stof. Diameter 140cm. Store fatninger. Modelfoto
Varenr: 4807185

DKK 1.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 17-10-2017
20:48:00
DKK 1.350
Lampe / Tischleuchte, Ananas-Lampe, italienisches Design, 1990er Jahre
Lampe / Tischleuchte, Ananas-Lampe, italienisches Design, 1990er Jahre, weiß lackiertes Metall. Auf einem Sockel stehende Ananas, Leuchtenschirm aus weißem Stoff, H.83cm - D.Schirm 43cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell kleine Kratzer.Lauritz.com garantiert nicht die ...
Varenr: 4793868
DKK 1.116 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 17-10-2017
20:50:00
DKK 372
Bordsarmaturer, ett par, troligen Frankrike, sent 1800-tal (2)
Bordsarmaturer, ett par, troligen Frankrike, sent 1800-tal. Utförda i patinerad gjutmetall. Balusterformade med hänklar och bladdekor. Höjd: 43 cm. Bruksslitage, skadade dekorelement, dekordelar som saknas.
Varenr: 4796869
DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 17-10-2017
21:23:11
DKK 274
Louis Weisdorff. Multi-lite pendel af messing
Louis Weisdorff. Multi-lite pendel af messing med justerbare skærme. Fremstillet hos Lyfa. 1960'erne. Ø 40 cm. Fremstår med få brugsspor.
Varenr: 4805144
DKK 10.000 DK, Herning, Engdahlsvej 17-10-2017
21:33:00
DKK 6.400
Robert Dudley Best. Bestlite pendel, model BL-9
Robert Dudley Best. BestLite pendel, model BL-9, med skærm af off white lakeret metal, stamme af forkromet stål. Formgivet ca. 1930. Ø 16 cm. Fremstillet hos Gubi. Sælges i original ubrudt emballage. NB: Tre første fotos er modelfotos.
Varenr: 4745271

DKK 1.400 DK, Herning, Engdahlsvej 17-10-2017
21:35:00
Arne Jacobsen / H. J. Wegner. Skrivebordslampe, Aarhus Rådhus
Arne Jacobsen / H. J. Wegner. Skrivebordslampe med skærm og fod af lakeret metal, stamme af messing. Formgivet 1937-1941. Udført specielt til Aarhus Rådhus. Litt. Felix Solaquren - Beascoa: Arne Jacobsen, Sanao & Cole, Spanien. s. 66. Udstillet på Louisiana. H. 36 cm. Fungerede ved afprøvning. ...
Varenr: 4790479
DKK 34.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17-10-2017
22:09:49
DKK 13.500
Golvlampor i svart plåt
GOLVLAMPOR, 1 par, IKEA, svart plåt, höjd ca 150, undre diameter 50 cm
Varenr: 4805841
DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
10:00:00
Se mere
Robert Dudley Best, Bestlite for Gubi, Bordlampe BL2
Robert Dudley Best (1892-1984), Bestlite for Gubi. Bordlampe med skærm af højglans lakeret metal og forkromet stamme og fod. Model BL 2. H. 50 cm. Udstillingsmodel, i originalemballage.
Varenr: 4806255

DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 18-10-2017
10:10:40
Gaslykta Stockholm
GASLYKTA, gjutjärn samt plåt, Stockholm, 1800-talets mitt, lyktans höjd 77 cm, armens längd ca 160 cm
Varenr: 4805851
DKK 6.255 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
10:18:00
Se mere
Verner Pantor for Louis Poulsen. 'Pantop' pendel
Verner Panton. Pantop pendel af hvid lakeret metal. Ø 30 cm. Medfølges af original ubrudt emballage. NB :Modelfotos.
Varenr: 4752092

DKK 1.100 DK, Herning, Engdahlsvej 18-10-2017
11:27:08
DKK 325
Takarmatur
TAKARMATUR, 1990-tal, glas och krom, total höjd ca 133, diameter ca 37 cm. . PROVENIENS. Jubileum Rosendals slottsträdgård
Varenr: 4805879
11:28:00
Se mere
Poul Henningsen. Et par PH 4/3 pendler. (2)
Poul Henningsen 1894-1967. Et par PH 4/3 pendler af hvidlakeret aluminium. Ø 40 cm. Fremstår med brugsspor. (2)
Varenr: 4805252
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 18-10-2017
12:01:00
DKK 825
Design Richard Hutten för Moooi
RICHARD HUTTEN, "Dandelion", för Moooi, Nederländerna, 2000-tal, höjd ca 60 cm.
Varenr: 4805889
12:04:00
Se mere
Industrielle væglamper, Tjekkoslovakiet. (4)
Industrielle væglamper, grålakerede, skærme af glas. . 220V. Fremstillet i Tjekkoslovakiet, 1970-1980'erne. B. 20 cm.,H. 30 cm. Fremstår med brugsspor, en lampe med afbrækket del. (4)
Varenr: 4737850
DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-10-2017
12:09:55
Markslöjd taklampa
LJUSKRONA med prismor, Markslöjd, förkromad stomme, behängd med prismor, höjd exklusive kedja ca 45 cm
Varenr: 4805892
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
12:10:00
Se mere
Josef Frank taklampa
JOSEF FRANK, takarmatur, för Svenskt Tenn, modell 2560, diameter ca 52 cm
Varenr: 4805895
12:16:00
Se mere
Amara væglampe, Seeddesign, sort (2)
Amara væglampe, Seeddesign. Udført i crom og med sort lampeskærm. Med afbryder. Ø 22 cm. Modelfoto (2)
Varenr: 4807910

DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-10-2017
12:20:00
Apollo pendant, white. Seeddesign (2)
Apollo pendant, hvid. Ø 30. Stor fatning. Modelfoto. (2)
Varenr: 4807912

DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-10-2017
12:21:00
Par Focus Seeddesign. Loftslamper, grøn 16 cm.
Par Focus Seeddesign. Loftslamper, grønbemalet metal med stofledning. Ø 16 cm. Modelfoto (2)
Varenr: 4807936

12:29:00
Par Focus Seeddesign. Loftslamper, orange 16 cm. (2)
Par Focus Seeddesign. Loftslamper, orangebemalet metal med stofledning. Ø 16 cm. Modelfoto (2)
Varenr: 4807941

12:30:00
DKK 375
Par Focus Seeddesign, loftslamper, grøn metal (2)
Par Focus Seeddesign. Loftslamper, grøn metal med stofledning. Ø 22 cm. Modelfoto (2)
Varenr: 4807947

DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-10-2017
12:31:00
DKK 525
Focus. Seeddesign bordlampe, Krom.
Focus. Seeddesign. Bordlampe i krom med lysdæmper. Modelfoto
Varenr: 4807967

12:36:00
DKK 425
Bordslampor 1900-talets andra hälft
BORDSLAMPOR, 2 st, 1900-talets andra hälft, bl a Holmegaard, total höjd ca 47 resp 58 cm
Varenr: 4805907
12:40:00
Se mere
Ljuskrona empirestil
LJUSKRONA, empirestil, 1800-talets slut, med äldre delar, för 6 ljus, olikslipade prismor på mässingsstomme, höjd ca 80 cm
Varenr: 4805910
13:00:00
Se mere
Golvlampa smide
GOLVLAMPA, 1900-talets första hälft, smide, bemålad, höj- och sänkbar
Varenr: 4805918
13:16:00
Se mere
Taklampa Studio Zero
TAKARMATUR, 1940/50-tal, Studio Zero, Italien, glas och krom, total höjd ca 94 cm
Varenr: 4805922
13:24:00
Se mere
Golvlampa
GOLVLAMPA, 1940-tal, stomme i mässing, för 2 ljusskällor, på tassfötter, med dekorelement i form av blopmsterknopp, höjd ca 156 cm
Varenr: 4805925
DKK 1.173 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
13:30:00
Se mere
Holmegaard. En Tivoli-pendel og to Kropendler i hvidt opalglas (3)
Holmegaard. En Tivoli-pendel, Ø 44 cm, og to Kropendler, Ø 36 og 24 cm. Alle i hvidt opalglas. Brugsspor. (3)
Varenr: 4806469
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-10-2017
13:32:42
DKK 325
Ljusstakar i presslglas 1800-tal
LJUSSTAKAR, 1 par, pressglas, 1800-talets slut, höjd 25,5, medföljande två ljussmanschetter
Varenr: 4805928
13:36:00
Se mere
Et par Holmegaard bordlamper, model Two-Way (2)
To Holmegaard bordlamper, model Two-Way. Fremstillet af mundblæst opal-glas i et stykke. Står på en rund fod og kan vendes begge veje, se foto. Formgivet af Halskov & Dalsgaard for Holmegaard. H. 18 cm. Ø 30 cm. 60W / E27-fatning. Bemærk: lampen er mundblæst, hvorfor hver lampe er unik og mindre ...
Varenr: 4803513

DKK 1.600 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-10-2017
13:42:00
DKK 1.050
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 25  >>