Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 21  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bordslampa
BORDSLAMPA, höjd ca 41 cm
Varenr: 4868120
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
11:15:00
Se mere
Ljuskrona rokokostil bronserad
LJUSKRONA, trä, 1900-talets första hälft, rokokostil, 12 ljuspunkter, skuren dekor av akantus, bronserad, höjd ca 130 cm, diameter ca 80 cm
Varenr: 4868123
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
11:24:00
Se mere
Cecilie Manz for Lightyears. Caravaggio pendel af sortlakeret metal, model P4
Cecilie Manz. Caravaggio P4 pendel af sortlakeret metal med stålmontering. H. 70 Ø 55 cm. Formgivet i 2005. Fremstillet hos Lightyears. Udstillingsmodel.
Varenr: 4873699

DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-12-2017
11:31:00
DKK 500
Antike Deckenlampe mit Akanthusblättern
Antike Deckenlampe gefertigt aus Messing, besetzt mit 6 Milchglasscheiben in der Form von Akanthusblättern. Die Lampe besitzt 6 Brennstellen, die Verkabelung wurde nicht geprüft und müsste erneuert werden. Maße ca.: L. 63 cm, D. 55 cm. Die Lampe befindet sich in einem altersgemäßen Zustand ...
Varenr: 4819066
DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17-12-2017
12:00:00
DKK 372
Philip Starck Luci Fear
PHILIP STARCK, Vägglampor, 6 st., Luci Fear, för Flos, höjd ca 36 cm
Varenr: 4868141
DKK 6.177 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
12:24:00
Se mere
Bordslampa ljusstakar Carl Malmsten
CARL MALMSTEN, ljusstakar, 9 st, betsat trä, delvis etikettmärkta, bland annat modell nr 11, nr 3, nr 9, nr 5 och nr 172, höjd 10-21
Varenr: 4868149
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
12:48:00
Se mere
Poul Henningsen. To PH 4/3 bordlamper, metal (2)
Poul Henningsen 1894-1967. To PH 4/3 bordlamper med stamme af forkromet metal, skærme af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 55. Ø 45 cm. Fremstår med brugsspor, øverste skærm kraftig bulet. (2)
Varenr: 4862734
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 17-12-2017
13:39:00
DKK 2.800
Robert Dudley Best, Bestlite for Gubi, væglampe BL5.
Robert Dudley Best (1892-1984), Bestlite for Gubi, væglampe BL5, farve: offwhite og krom, H. 55 cm. Udstillingsmodel, fremstår i original emballage. Enkelte ridser og mærker kan forekomme.
Varenr: 4792521

14:00:00
Ljuskrona design Bertjan Pot
BERTJAN POT, "Heracleum Small Big O", ljuskrona, Mooi, nickel, 216 ljuspunkter "Electrosandwich" Marcel Wanders LED som drar el från själva stommen, höjd ca 37, diameter 160 cm
Varenr: 4868174
DKK 19.304 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 17-12-2017
14:15:00
Se mere
Vilhelm Wohlert for Louis Poulsen. Par pendler, model 'Satellit' (2)
Par pendler af hvid mat opalglas med tilhørende ophæng. Tegnet af Vilhelm Wohlert. Fremstillet hos Louis Poulsen, model 'Satellit'. H. 27 cm. Fremstår med brugsspor, minimale kantafslag. Modelfoto. (2)
Varenr: 4863183
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 17-12-2017
14:18:00
Ljuskrona rokokostil
LJUSKRONA, 1900-talets andra hälft, rokokostil, 6-armad, förnicklad stomme, behängd med olikslipade prismor, höjd ca 50, diameter 43 cm
Varenr: 4868181
14:36:00
Se mere
Strålkastare
STRÅLKASTARE, samtid, delvis koppar, vridbar, för stativ eller upphängning, diameter 31 cm,
Varenr: 4868183
14:42:00
Se mere
Golvlampa jugend
AMPEL, 1900-talets början, jugend, smide, höjd ca 95, diameter 50 cm
Varenr: 4868189
15:06:00
Se mere
Bordslampor
BORDSLAMPOR, 1 par, glas, 1900-talets andra hälft, möjligen Italien, mässingsdetalj, höjd exkl sockel ca 48 cm
Varenr: 4868200
15:39:00
Se mere
Golvlampa
GOLVLAMPA, 1940-tal, stomme delvis i mässing, 3 st ställbara lampor
Varenr: 4868210
16:15:00
Se mere
Dansk Design. Par industrielle pendler af sortlakeret metal.
Dansk Design. Par industrielle pendler af sort og grå lakeret metal H. 42 cm. Ø 40 cm. monteret med ca. 2,5 meter stofledning og wire. Udstillings modeller der fremstår med håndterings spor, lette skrammer (2).
Varenr: 4859717

DKK 1.200 DK, Herning, Engdahlsvej 17-12-2017
17:56:00
Claus Bonderup & Torsten Thorup, semipendel for Gubi, messing. Ø.60cm.
Claus Bonderup & Torsten Thorup for Gubi, semipendel, farve: messing. Ø. 60 cm. Modelfotos. I original emballage. Udstillingsmodel. Kan fremstå med enkelte ridser og mærker.
Varenr: 4793037

DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 17-12-2017
18:14:00
DKK 850
Par Manhattan bordlamper, sortlakeret aluminium (2)
Par bordlamper, model Manhattan af sortlakeret aluminium med indvendig hvid kontrastfarve. Ø 40 H. 65 cm. Arkivfoto. Fremstår i original emballage. Emballagemål: 2 kasser: 69x37x37 cm. 4,7 kg. (2)
Varenr: 4868891

DKK 1.600 DK, Herlev, Dynamovej 17-12-2017
18:49:00
Greta M. Grossman. Bordlampe, model Gräshoppa Task.
Greta M. Grossman 1906-1999. Bordlampe, model Gräshoppa Task, Farve Jet Black lakeret metal skærm. fod og stamme i messig farvet stål. Højde 41 cm. Skærm Ø15 cm. Ledningslængden 250 cm. Fremstillet hos Gubi. Fremstår med meget få brugsspor.
Varenr: 4844465
DKK 1.600 DK, Aalborg, Nibevej 17-12-2017
18:52:00
Ljuskrona design Bertjan Pot
Varenr: 4868259
19:00:00
Se mere
Lampe / Stehleuchte, Fuß Vitra Graeter T25, Metall
Stehleuchte, Lampenfuß Vitra Graeter T25, Metall, Konstruktion auf rundem Standfuß, einfaches Gestänge mit zwei höhenverstellbaren kegelförmigen Schirmen, unterseitig bezeichnet, H.147cm - D.Fuß 25cm, starke Gebrauchs- und Reibespuren, Kratzer, Lackabrieb und Bestoßungen. Lauritz.com ...
Varenr: 4859203
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 17-12-2017
19:01:00
DKK 298
Retro pendel, 1900-tallet 2. halvdel
Retro pendel m/ tre skærme i lakeret metal, messing & teak, skærme m/ huller, 20. Årh. 2. halvdel, Ø 60 cm, H. 70 cm. Fremstår m/ brugsspor bl.a. løs ved teakholder / afstød ved messing bånd.
Varenr: 4861304
DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 17-12-2017
19:30:00
Bordlampe af messing
Bordlampe med stel af formpresset messingplade, stamme i form af kanelleret søjle toppet med komposit kapitæl, firkantet base. H. incl. skærm 95 cm. Fremstår med brugsspor, pletter og stedvis anløben.
Varenr: 4866665
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 17-12-2017
19:30:00
Palwa, loftslampe/hængelampe, metal/glas
Palwa, hængelampe, konstruktion af messing med rosa og hvide glasprismer. Med producentklæbemærke og nummerering ’K-4989 K46', fire lyskilder, mål: L. ca. 83 cm, Ø ca. 31,5 cm, fremstår med brugsspor, oxidationsspor og ridser på metallet, glas delvist med ridser.
Varenr: 4836774
DKK 3.350 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 17-12-2017
19:31:00
DKK 298
Zwei Tischleuchten, Artemide und Luci, Italien, Metall (2)
Zwei Tischleuchten, bestehend aus: 1 Leuchte von Richard Sapper, Modell 'Tizio' für Artemide, Italien, Entwurf von 1972, ausrichtbare Arme, Leuchtkopf und Gegengewichte aus schwarz lackiertem Aluminium, der Trafo befindet sich im Fuß, unterseitig mit Herstellermarkierung, Maße: Höhe ca. 66 cm, B....
Varenr: 4864724
DKK 1.117 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 17-12-2017
19:33:00
DKK 409
Markaryd, Hans-Agne Jakobsson, Deckenlampe / Lampe / Pendelleuchte / Leuchte, Lamellen aus Teakholz
Deckenlampe im Stile von Hans-Agne Jakobsson, hergestellt von Ellysett Markaryd, aus Lamellen, Teakholz, ca. 1960er entworfen, ohne Markierung, Maße: ca. H. 66 cm - D. 50 cm. Allgemeine Gebrauchsspuren, Holz an zwei Stellen leicht angerissen.
Varenr: 4865499
DKK 2.977 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 17-12-2017
19:33:00
DKK 409
Poul Henningsen 1894-1967. To PH 4/3 bordlamper med stamme af forkromet metal, skærme af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 55. Ø 45 cm. Fremstår med brugsspor, ene med buler, skævhed og manglende møtrik. (2)
Varenr: 4862178
19:36:00
DKK 1.300
Par Manhattan pendler, hvid (2)
Par "Manhattan" pendler, med kugletop af hvid med indvendig hvid kontrastfarve. Ø 40 H. 37 cm. Fremstår i original emballage. Emballage str.: 45 x 45 x 45 cm. (2)
Varenr: 4812400

19:37:00
Par Manhattan pendler, sort (2)
Par "Manhattan" pendler, med kugletop af sortfarvet aluminium, indvendig hvid kontrastfarve. Ø 25 H. 35 cm. Fremstår i original emballage. Emballage str.: 28 x 29 x 40 cm. (2)
Varenr: 4809567

19:41:00
Par Manhattan bordlamper, hvidlakeret aluminium (2)
Par bordlamper, model Manhattan af hvidlakeret aluminium. Ø 40 H. 65 cm. Arkivfoto. Fremstår i original emballage. Emballagemål: 2 kasser: 69x37x37 cm. 4,7 kg. (2)
Varenr: 4806617

19:42:00
DKK 650
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 21  >>