Kategori  Vurdering
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Lego trælegetøj, 'Teddy bil' 1950'erne
Lego trælegetøj, 'Teddy bil' af bemalet træ og metal, mærket: Lego Billund Denmark. L. 26 cm. Aldersrelateret stand med brugsspor, mekanisme virker.
Varenr: 4805159
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-10-2017
14:47:00
DKK 2.800
Filmisar och Stjärnparaden
FILMISAR, STJÄRNPARADEN, skådespelare och artister, bl.a. Doris Day, Rock Hudson, Audrey Hepburn, Johnny Weissmüller, James Dean, Sophia Loren, Grace Kelly, Gary Cooper, Lassie, Marlon Brano, Adolf Jahr, Tore Skogman, Lill-Babs, m.fl., barnresväska medföljer
Varenr: 4806056
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
19:14:00
Se mere
Brio, to trækdyr af bemalet træ (2)
To trækdyr fra Brio af bemalet træ på hjul bestående af en rød 'Tassy' gravhund og en and. Med klistermærker. L. 15 og 21 cm. (ekskl. hundehale). Fremstår med aldersrelaterede brugsmærker, afskalninger. (2)
Varenr: 4804135
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-10-2017
20:10:00
Fleischmann. Startsæt 6378 samt flere lokomotiver samt vogne mm.
Fleischmann. Bestående af bl.a. Startsæt 6378 EuroCity Prinz Eugen, seks vogne mere hvor af fem i original emballage, to lokomotiver samt diverse skinner, omformer mm. Lauritz.com garantere ikke for varens funktion, fejl og mangler kan forekomme.
Varenr: 4805375
DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-10-2017
20:20:00
DKK 2.100
Thomas Dam. Stor samling Gjøl Trolde (20)
Thomas Dam. Stor samling Gjøl Trolde. H: ca 13-25 cm. Nogle trolde med stempel under fod, to trolde er 'made in China'. Næsten alle fremstår beklædte. Fremstår med brugsspor. (20)
Varenr: 4807243
DKK 2.500 DK, Aalborg, Nibevej 18-10-2017
22:25:59
DKK 850
S.H., Japan. Elektrisk blikbil
Elektrisk blikbil med rum til batterier, hjul af gummi. L. 26 cm. Brugsspor, lidt rust, mgl. kølerfigur.
Varenr: 4806436
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 19-10-2017
13:27:00
En samling smølfer, overvejende fra 1970'erne. (90)
Peyo m. fl. En samling smølfer, overvejende fra 1970'erne. I alt 90 dele. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. (90)
Varenr: 4792261
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 19-10-2017
14:31:00
Samling Tekno og Tekno-æsker (9)
Samling Tekno og Tekno-æsker, heriblandt folkevognsrugbrød, stigevogn, brandbil, skraldebil samt æsker til Ford Transit 415, Mercedes 280 Coupe og unavngiven model. Fremstår med brugsslitage, tre manglende hjul på folkevognsrugbrød. (9)
Varenr: 4807815
DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 19-10-2017
14:41:00
Kay Bojesen, legetøjstog og 2 færger
Kay Bojesen, legetøjstog med to lokomotiver, diverse vogne, drejeskive, skinner og broelementer samt to færger, alle af lakeret bøg. Lokomotiver l.19 cm, færger 46 cm. Brugsspor og mangler. Mærket Kay Bojesen Mønsterbeskyt.
Varenr: 4807527
DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-10-2017
15:51:00
DKK 850
Kay Bojesen: Diverse ældre trælegetøj (9)
Kay Bojesen (1886-1958). Diverse ældre trælegetøj bestående af søpapegøje, heste, abe, 3 køer, 2 heste samt trækvogn. Fremstår med brugsspor. Ene hest med rep. af bagben. Ko med afslag under ben (9)
Varenr: 4799834
DKK 8.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-10-2017
18:39:00
DKK 6.200
Elektrisk julemand 190 cm. Med bevægelse og musik.
Julemandsfigur med stofpåklædning til udstillingsbrug. Synger Jingle Bells, bukker og danser. Med lydsensor, så den aktiveres ved lyd. Volumeknap. Strømforsyning til 220 volt. Højde 190 cm. Bredde ca. 60 cm. Modelfoto. Fremstår i orginal emballage mål 64x42x55 cm
Varenr: 4810582

DKK 2.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19-10-2017
19:13:00
DKK 1.050
Dukketeater. 'Priors Teater'
Priors dukketeater, 'Ej blot til lyst'. Medfølgende samling div. kulisser, 1900-tallet. Varierende stand. Mål på teater: H. 95. B. 66. D. 48 cm. Fortæppe af vinrød velour.
Varenr: 4807035
DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 19-10-2017
19:38:00
DKK 475
Kay Bojesen. Hund
Kay Bojesen (1886-1958). Hund af lakeret bøgetræ på fire hjul - benævnt "Klods" - formgivet i 1932. Ikke stemplet. Fremstår med aldersrelateret lakslitage. Beg. 1940'erne. H. 28. L. 48 cm. Litt. Kay Bojesen Danske Designere s. 46, 48 & 78.
Varenr: 4807976
DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-10-2017
19:45:00
DKK 4.300
Tekno. En samling biler. (19)
Tekno. En samling biler bestående af Lincoln Continental nr. 829, Morris 1100 nr. 831, 2 stk. Jaguar E-type, 2 stk. Mercedes 300SL, Mercedes 220S ambulance nr. 731/32, Mercedes 220SE (senere malet), Opel Record, VW brandbil med stigevogn, Carlsberg Volvo lastvogn, Sprite Musketer nr. 815 ...
Varenr: 4808249
DKK 3.500 DK, Herlev, Dynamovej 19-10-2017
19:47:00
Prämeta Jaguar XK 120
Prämeta Jaguar XK 120 mekanisk bil med tilhørende æske og optræksnøgler.
Varenr: 4808253
DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 19-10-2017
19:49:00
DKK 700
Samling diverse biler fra Corgi. (23)
Samling diverse biler fra Corgi, bl.a. Jaguar Mk X Saloon, Ferrari Berlinetta 250 Le Mans, Corgi Major Simon Snorkel Fire Engin. Blandet stand, enkelte senere bemalet. (23)
Varenr: 4808279
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-10-2017
19:55:00
DKK 1.300
Märklin H0, ubrugt. Samlerobjekter. 20 stk. særproduktionsvogne. (20)
Märklin H0, fabriksnyt. Samlerobjekter. Særproduktionsvogne fremstillet af Märklin specielt til det danske marked i 2005 i forbindelse med 200 året for H.C. Andersens fødsel. Det er toakslede godsvogne med portræt af H.C. Andersen, billeder af de to første lokomotiver H.C. Andersen kørte med og ...
Varenr: 4801106
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 19-10-2017
20:00:00
DKK 625
Samling Tekno Danmark biler (17)
En samling Tekno biler her iblandt: Mercedes benz skraldebil L. 16 cm, Monza GT corvette L. 11 cm, gul KS bus L. 15 cm, scania CR-76 DSB bus L. 22 cm. Scania vabis tankbil L. 17 cm. Åkeman kranbil L. 20 cm m.fl. Fremstår med brugsspor. (17)
Varenr: 4805695
DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 19-10-2017
20:00:00
DKK 2.300
Märklin m.m. H0, ubrugt. Samlerobjekter. 16 stk. særproduktionsvogne m.m. (16)
Märklin H0, ubrugt. Samlerobjekter. I alt 14 særproduktionsvogne fremstillet af Märklin specielt til det danske marked i begrænset antal. 1 stk. OMA Margarine bremsehusvogn. 10 vogne fremstillet i forbindelse med 50-års jubilæumstræf for “Nohab-lokomotiver” afholdt i Odense i 2004. Det er ...
Varenr: 4801105
20:10:00
Puppenservice aus Porzellan (8)
Puppenservice gefertigt aus Porzellan mit feinem Dekor in goldener Farbe, bestehend aus: 2 Tassen, 1 Kanne, 1 Zuckerdose, 2 Untertassen, 1 Platte, 1 Milchkanne, Maße ca.: H. 1-4 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (7)
Varenr: 4805833
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 19-10-2017
20:10:00
DKK 298
Käthe Kruse Puppe 'Finchen', Puppe XII, 1987
Käthe Kruse Puppe 'Finchen', klassisches Modell Puppe XII, 1987, Kopf aus Polystyrol mit Echthaarperücke, original Strümpfe und Schuhe, 47 cm lang, bespielt, Kratzer im Gesicht, Verschmutzungen an den Armen.
Varenr: 4806351
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-10-2017
20:53:00
DKK 670
Puppenservice aus Porzellan (7)
Puppenservice gefertigt aus weißem Porzellan mit kobaltblauem Dekor, bestehend aus: 1 Tasse, 1 Kanne, 1 Zuckerdose, 2 Tellern, 1 Platte, 1 Milchkanne, Maße ca.: H. 1-4 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (7)
Varenr: 4805834
20:55:00
DKK 298
Dockskåp
DOCKSKÅP, 1800-talets slut, bemålat, 2 våningar, 4 rum, glasade fönster, tapetserat, höjd ca 100, 77x39 cm, nyckel finns att avhämta vid Utlämningen
Varenr: 4808735
DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-10-2017
16:34:00
Se mere
Konvolut Minitrix Eisenbahn / Modelleisenbahn,
Konvolut Minitrix Eisenbahn / Modelleisenbahn, Spur und Zubehör, Lokomotive und Waggons, Schienen und Kataloge, teilweise original verpackt. Altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren.
Varenr: 4806509
DKK 1.116 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20-10-2017
18:16:00
DKK 298
Atlas Editions. La Grande Armée de Napoléon Austerlitz 1805 (25)
Atlas Editions. La Grande Armée de Napoléon Austerlitz 1805. Fremstår i org. æsker. Flere dele er ubrugte. (25)
Varenr: 4795207
DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 20-10-2017
18:56:00
DKK 325
Byggefix, samling byggeklodser med forskellige brochurer, 1950'erne
'Byggefix' kasse med diverse byggeklodser, 1950'erne. Prisliste, forskellige brochurer og 'Byggefix Tidende' medfølger. Endvidere mindre æske med klodser til samling af kirke, afbilledet i nævnte brochure. Brugsspor.
Varenr: 4808164
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-10-2017
19:08:00
DKK 375
Samling legetøj
Samling legetøj, samlet udsalgspris ca 26.000. Alt fremstår nyt og ubrugt i originalemballage og prissat. En del fra Wonderworld, Le Toy Van, Bawi, Soft Wood mfl.
Varenr: 4799487
DKK 14.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-10-2017
19:29:00
DKK 1.200
Matchbox, Lesney, Majorette m.fl. Samling legetøjsbiler (Ca. 160 stk)
Matchbox, Lesney, Majorette m.fl. Samling legetøjsbiler. Blandet stand, brugsslitage. (Ca. 160 stk)
Varenr: 4794515
19:36:00
DKK 325
Samlinge legetøjsbiler, busser og lastvogne mm (ca. 42)
Samling modelbiler mm fra Matchbox, Siku, Lesney, Dinky, Corgi mfl. Herunder Matchbox renovationsbil, dobbeltdækkerbus, L. 11,5 cm, bus (løst tag), Lastvogn med trailer og hænger, L. 30 cm, Kran/ gravemaskine, mindre lastvogn med to hængere, kreaturvogn, kranvogn, speed Fire speedbåd, cabriolet,...
Varenr: 4799476
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-10-2017
20:13:00
Flygplansmodeller
FLYGPLANSMODELLER, 65 st., samt broschyrer, Schabak, metall, bl.a American Airlines, Scanair, Aeroflot. Lufthansa mfl.
Varenr: 4808823
20:24:00
Se mere
 1 2 3  >>