Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 12  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ljuskrona
LJUSKRONA, samtida, stomme i gulmetall, pressat stomglas, olikslipade glasprismor,5 ljusarmar, för 5 ljuspunktert, Ø ca 44, höjd 65 cm
Varenr: 4924635
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-02-2018
11:18:00
Se mere
Inga Sempè taklampa för Wästberg
INGA SEMPÈ, takarmatur, "Hexagon", ca 2015, för Wästberg, modellnr. W103s6p, för 6 ljuspunkter, bemålade skärmar, dimbar, höjd ca 110, diameter ca 142 cm
Varenr: 4924668
DKK 4.633 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-02-2018
13:09:00
Se mere
Wandlampe der 1979 Jahre (2)
Wandlampe aus Metall und Glass gefertigt. Eine Brennstelle, konstruktion aus Messing, der 1979 Jahre. Altersgemäße Gebrauchspuren und Bestoßungen. Maße ca.: H. 16 cm, B. 18 cm. Gebrauchspuren.
Varenr: 4917115
DKK 2.233 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-02-2018
14:01:20
DKK 298
Pendel fra 1970’erne, fra Prediger
Pendel fra 1970’erne, ægte glas, håndslebet, forgyldt metal fra Prediger, monteringer i metal. Ø 55 cm, H. 25 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4917108
DKK 3.722 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-02-2018
14:01:46
DKK 298
Claus Bonderup & Torsten Thorup, semipendel for Gubi, kobber, Ø. 60cm.
Claus Bonderup & Torsten Thorup for Gubi, semipendel, farve: kobber. Ø. 60 cm. Modelfotos, fremstår i original emballage. Udstillingsmodel. Kan fremstå med mindre ridser og mærker.
Varenr: 4794382

DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-02-2018
14:55:00
DKK 700
Josef Frank taklampa
JOSEF FRANK, taklampa, för svenskt tenn, klotformad sydd skärm, höjd ca 35 cm
Varenr: 4924701
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2018
15:00:00
Se mere
Lysekrone i bøhmisk krystal og metal, 20. årh.
Lysekrone i bøhmisk krystal, rigt behængt med prismer, Ø. 37 cm. Brugsspor. Enkelte minimale afslag kan forekomme.
Varenr: 4917698
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 24-02-2018
15:23:00
Muschellampe / Pendelleuchte mit Perlmuttplättchen im Stil von Verner Panton
Muschellampe / Pendelleuchte mit Perlmuttplättchen im Stil von Verner Panton. Konstruktion mit Deckenplatte und zahlreichen Perlmuttplättchen an Nylonfäden. Maße ca: D. 60 cm, H. 70 cm. Gebrauchsspuren, Bestoßungen und fehlende Scheiben, vereinzelt mit kleinen Bestoßungen / Schäden,
Varenr: 4925318
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-02-2018
16:05:51
DKK 372
Taklampa 1930/40-tal
TAKARMATUR, 1930/40-tal, sannolikt Italien, 6 st ljuskällor, rökfärgad glas, stomme delvis i mässing, höjd 83, diameter 63 cm
Varenr: 4924739
DKK 3.861 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2018
17:00:00
Se mere
Plafond Art Deco
PLAFOND, 1930-tal, art deco, frostat glas, med fåglar, diameter ca 70 cm
Varenr: 4924746
17:21:00
Se mere
Taklampa
TAKLAMPA / HALLYKTA, 1900-talets andra hälft, mässing och pressglas, total höjd ca 48 cm
Varenr: 4924755
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2018
17:48:00
Se mere
Takarmatur Olle Andersson
OLLE ANDERSSON (f. 1939), takarmatur, "Halo There", formgiven 1982, Luxus Boréns AB, vitlackerad metal, diameter ca 66 cm, toptal höjd ca 120 cm
Varenr: 4924765
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2018
18:21:00
Se mere
LYFA. Fem loftlamper (5)
Lyfa. Fem runde loftlamper fra 1960'erne. Ø 44 cm. Fremstår med brugsspor og lidt skader. Lauritz.com indestår ikke for funktionalitet. (5)
Varenr: 4900702
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-02-2018
18:49:00
Fire glaspendler - gennemsigtige (4)
Fire ukrainske glaspendler af gennemsigtig stribet glas med porcelænsfatninger. H 23 cm, Ø 14 cm. Fremstår med mindre brugsspor. (4)
Varenr: 4925777
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-02-2018
18:50:00
Erik Tidstrand Nordiska Kompaniet
ERIK TIDSTRAND, takaramtur, Nordiska Kompaniet, glas, höjd 44, diameter 44 cm
Varenr: 4924775
DKK 6.177 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2018
18:51:00
Se mere
Ljuskrona barockstil
LJUSKRONA, stomme i mässing, 1900-talets första hälft, barockstil, burformad, för sex ljus, behängd med slipade prismor, invändigt elektrifierad, höjd ca 60 cm
Varenr: 4924782
19:10:00
Se mere
Poul Henningsen. PH Stammekrone med stel af forkromet meta
Poul Henningsen (1894-1967). PH Stammekrone med stel af forkromet metal, tre arme samt sort stofledning. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår uden skærmsæt samt med få brugsspor.
Varenr: 4920890
DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 24-02-2018
19:29:00
Poul Henningsen, pendel Koglen Ø 72 cm, fremstillet hos Louis Poulsen
Poul Henningsen, pendel Koglen/Artichoke Ø 72 cm, fremstillet hos Louis Poulsen. Overskærm af mathvidt metal, blade af lakeret kobber, ophæng med integreret stålwire. Med fatning, ophæng, lyskilde og baldakin. Formgivet 1957-1959 til Langeliniepavillonen i København. Ø 72 cm. Det første foto er ...
Varenr: 4925455
DKK 47.638 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-02-2018
19:40:00
DKK 24.935
Kronleuchter/Holzspinne, Erzgebirge
Kronleuchter, sog, Holzspinne, Erzgebirge, Holz, vermutlich Kirschholz, farblos lackiert. Schaftform mit sechs Armen, Schaftenfilade aus gestauchten Kugeln, untere Konsole mit sechs geschwungenen s-förmigen Kerzenarmen, Scheitelpunkt mit Kugel, metallene Tropfschalen, zwischen den Armen ...
Varenr: 4905809
DKK 2.977 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-02-2018
19:44:00
DKK 744
Arne Jacobsen. AJ-Pendel, hvidlakeret
Arne Jacobsen. AJ-pendel af hvidlakeret metal. Ø 50 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med buler, senere bemaling, fire manglende fatninger og inderskærm.
Varenr: 4925222
DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-02-2018
19:59:00
Frandsen Shape, pendel
Frandsen Shape, pendel. Skærm af hvid opalglas, stofledning. Ø 30 cm.
Varenr: 4925538

19:59:00
Pendelleuchte der 1970er Jahre
Große Pendelleuchte der 1970er Jahre, Echt Glas, handgeschliffen, Messing, Montierungen in Metall. D. 40 cm, H. 40 cm. Gebrauchsspuren.
Varenr: 4917109
DKK 2.977 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-02-2018
20:01:00
DKK 298
Half Moon Seeddesign loftslampe i kobber
Half Moon loftslampe fra Seeddesign. Kobber med sort stofledning.Stor fatning. Ø 36cm. Modelfoto.
Varenr: 4894847

DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-02-2018
20:01:00
Deckenleuchte / Hängeleuchte, Glas / Metall
Deckenleuchte, runder Leuchtenschirm aus marmorietem Glas gefertigt, Halterung aus Metall mit Markierung 'ISO 52' oder 'JSO 52', Maße: L. ca. 60 cm, D. ca. 36 cm, Gebrauchsspuren, Glas mit partiellen Kratzern und kleineren Bestoßungen, Metall mit Kratzer und Oxidationsspuren.
Varenr: 4919931
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-02-2018
20:09:00
DKK 298
Kalmar Franken, Deckenleuchte, Metall / Glas
verchromte rechteckige Metallplatte mit senkrecht verlaufenden Streben, daran befestigt rechteckige Glaskörper aus dickem, strukturiertem Klarglas, 4 Brennstellen, mit Herstelleraufkleber und Nummerierung, Maße: H. 26 cm, B. ca. 28 cm, T. ca. 28 cm, Gebrauchsspuren, Kratzer am Glas und Metall, ...
Varenr: 4853845
20:19:00
DKK 968
Venini taklampa
VENINI, takarmatur, 1900-talets mitt, möjligen Massimo Vignelli, vit glasmassa med underfång i blågröna rutor, höjd 54 cm
Varenr: 4924836
20:58:00
Se mere
Ljuskrona rokokostil 1900-tal
LJUSKRONA, rokokostil, 1900-talets mitt, stomme i mässing, behängd med olikfärgade prismor, 12 ljuspunkter, höjd ca 106, diameter ca 50 cm
Varenr: 4924904
DKK 6.177 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 25-02-2018
12:48:00
Se mere
Ljuskrona venetiansk stil 1900-tal
LJUSKRONA, venetiansk stil, 1900-talets mitt, 6 ljusarmar, stående/hängande blad och blomstjälkar, höjd ca 102, diameter ca 70 cm
Varenr: 4924924
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 25-02-2018
14:24:00
Se mere
Robert Dudley Best, Bestlite for Gubi, pendel BL9 L, offwhite
Robert Dudley Best (1892-1984), Bestlite for Gubi, pendel BL9 XL, farve: offwhite og krom, Ø 40. cm. Udstillingsmodel, modelfotos fremstår i original emballage. Enkelte ridser og mærker kan forekomme.
Varenr: 4794863

DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-02-2018
15:56:00
Moooi - stor lysekrone
Moooi - stor seksarmet lysekrone af træ. Diameter ca. 250 cm. H: 200 cm. Proveniens: Joe& The Juice, Kastrup lufthavn. Kun to lampeglas medfølger.
Varenr: 4919388
DKK 20.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-02-2018
18:00:00
DKK 1.900
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 12  >>