Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Loftslamper i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 11  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ljuskrona oscariansk stil
Ljuskrona oscariansk stil. LJUSKRONA, 1900-talets början, oscariansk stil, förgylld, dekor med palmetter, höjd 92, diameter ca 30 cm Varenr: 4634867 DKK 2.688 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 18:44:00
Se mere
Taklampor, orange, 1 par
Taklampor, orange, 1 par. Taklampor, 1 par, orange plast. 1900-talets andra hälft. Diameter ca 20 cm. Bruksslitage, olika upphängning. (2) Varenr: 4625873 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 24-04-2017 19:05:00 DKK 230
Ljuskrona mindre
Ljuskrona mindre. LJUSKRONA, mindre, 1900-talets första hälft, gustaviansk stil, för tre ljus, höjd 39 cm Varenr: 4634877 DKK 1.152 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 19:16:00
Se mere
Ljuskrona empirestil
Ljuskrona empirestil. LJUSKRONA, 1900-talets första hälft, empirestil, för 8 ljus, behängd med olikslipade prismor på mässingsstomme, höjd 110, diameter 72 cm Varenr: 4634879 DKK 11.519 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 19:20:00
Se mere
Poul Henningsen. PH5 Pendel, hvid
Poul Henningsen. PH5 Pendel, hvid. Poul Henningsen (1894-1967). PH5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium. Ø 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Brugsspor. Varenr: 4627440 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-04-2017 19:23:00 DKK 525
Barba Corsini & Joaquim Ruiz Millet for GUBI. Sæt lamper, model Pedrera PD3, blå. (2)
Barba Corsini & Joaquim Ruiz Millet for GUBI. Sæt lamper, model Pedrera PD3, blå. (2). Barba Corsini & Joaquim Ruiz Millet for GUBI. Sæt lamper, model Pedrera PD3, blå.To pendler. Fremstår nye og ubrugte i original emballage. (2) Varenr: 4543093

DKK 1.450 DK, Helsingør, Støberivej 24-04-2017 19:38:00 DKK 350
Takpendel i metall
Takpendel i metall. Takpendel, 2000-tal. Utförd i rödlackerad metall. Diameter: 45 cm. Höjd: ca 15 cm. Lauritz.com garanterar ej funktionen. Varenr: 4625860 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-04-2017 19:38:00 DKK 230
Poul Henningsen. PH5 pendel
Poul Henningsen. PH5 pendel . Poul Henningsen (1894-1967). PH5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium, Ø 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Brugsspor; ridser samt nogle afskalninger. Varenr: 4631600 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-04-2017 19:39:00 DKK 450
Ampel Karl Johan-stil
Ampel Karl Johan-stil. AMPEL, plåt samt mässing, omkring 1900, Karl Johan-stil, för 4 ljus, höjd ca 66 cm, diameter ca 43,5 cm Varenr: 4634897 DKK 1.152 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 19:56:00
Se mere
Taklampa, femarmad, 2000-tal, Art-Deco stil
Taklampa, femarmad, 2000-tal, Art-Deco stil. Taklampa, femarmad, 2000-tal, Art-Deco stil. Stomme i kromad metall, klotformad kupor i vitt opakt glas. Ø ca cm.85 Höjd ca 50 cm. Lauritz.com garanterar ej funktionen. Varenr: 4622634 DKK 2.304 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-04-2017 20:42:00 DKK 1.152
Takkrona, mässing och förgylld metall
Takkrona, mässing och förgylld metall. Takkrona i mässing och förgylld metall. 6 armar med ljuspunkter. Elektrifierad. Ø 65 cm. Höjd 30 cm. Bruksslitage, smuts. Varenr: 4594332 DKK 1.152 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-04-2017 20:48:00 DKK 230
Taklampa, 3 armad, gul/grön,  2000-tal, Art-Deco stil
Taklampa, 3 armad, gul/grön, 2000-tal, Art-Deco stil. Taklampa, 3 armad, gul/grön, 2000-tal, Art-Deco stil. Opalglas och metall. Diameter ca 70 cm, höjd ca 50 cm. Varenr: 4618034 DKK 1.997 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-04-2017 20:57:00 DKK 1.075
Takpendel, Jugend, tidigt 1900-tal
Takpendel, Jugend, tidigt 1900-tal . Takpendel, Jugend, tidigt 1900-tal. Sex stycken armar med ljuskällor. Gräddvit/ljusgula glaskupor. Patinerad koppar. Diameter ca 71 cm. Mindre slitage och åldersrelaterad patina. Ej funktionstestade. Lauritz.com garanterar inte funktionen. Varenr: 4625729 DKK 1.152 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-04-2017 21:02:00 DKK 230
Ljuskrona rokokostil
Ljuskrona rokokostil. LJUSKRONA, 1900-talets första hälft, rokokostil, för 6 ljus, stomme i mässing, behängd med olikslipade prismor, höjd ca 80 cm Varenr: 4634950 DKK 1.920 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 21:42:00
Se mere
Rubn Bolero taklampor
Rubn Bolero taklampor. NICLAS HOFLIN, "Bolero Extra Small", taklampor, 1 par, i vitt, matt utförande med bländskydd och vit textilsladd, diameter ca 22,5 cm. . Levereras i två originalkartonger Varenr: 4634975 DKK 1.152 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-04-2017 11:12:00
Se mere
Louis Poulsen. To pendler af lakeret metal (2)
Louis Poulsen. To pendler af lakeret metal (2). To pendler af sort- og hvidlakeret metal med gitter af plast, H. 30 Ø 26 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen, mærkat herfra. Et ekstra plastgitre medfølger. Fremstår med brugsspor, herunder ridser, mærker samt lakafskalninger. (2) Varenr: 4612887 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 11:18:00 DKK 350
Ljusstakar Kolte
Ljusstakar Kolte. LJUSSTAKAR, 4 st, "Kolte" mässing, design Olof Kolte för Skultuna, höjd ca 18,5-54 cm Varenr: 4634985 DKK 1.536 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 12:00:00
Se mere
Samling lamper af røgfarvet glas og messing. (4)
Samling lamper af røgfarvet glas og messing. (4). Samling lamper af røgfarvet glas og messing. H. 16-36 cm. (4) Varenr: 4614194 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 12:38:12 DKK 300
Taklampa
Taklampa . TAKLAMPA, omkring 1900-talets mitt, behängd med olikfärgade plasprimor, stomme i mässingsplåt,höjd ca 43 cm Varenr: 4635006 DKK 1.536 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 13:20:00
Se mere
Fog & Mørup. Loftkrone, messing
Fog & Mørup. Loftkrone, messing. Fog & Mørup. Loftkrone med stel af messing, otte lysarme med skærme af opalglas. Ø 60, H. 34 cm. Varenr: 4635330 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-04-2017 13:56:55 DKK 375
Funkis loftslampe / uplight, 1930'erne
Funkis loftslampe / uplight, 1930'erne. Funkis loftslampe / uplight med stamme og baldakin af forniklet metal, cirkulær skærm af matteret flerefarvet glas. 1930'erne. H. 26 Ø 46 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4633359 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-04-2017 13:57:27 DKK 300
BoConcept pendel 'Trap'
BoConcept pendel 'Trap'. Pendel fra BoConcept model 'Trap' med 4 skærme i hvidt silkeplissé. H130 cm. Ø14,1-46,5 cm. Fremstår usamlet i original emballage. Varenr: 4464035

DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-04-2017 14:15:00 DKK 300
Lysekrone fra 1930' erne
Lysekrone fra 1930' erne. Lysekrone i lakeret metal samt patineret messing. Skærme i glas. Højde inkl. ophæng ca 780 cm. Ø 65 cm. Fremstår med markante brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionalitet. Varenr: 4589200 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 14:26:00 DKK 300
Kurt Nørregaard for Louis Poulsen. Fem Oslo loftslamper (5)
Kurt Nørregaard for Louis Poulsen. Fem Oslo loftslamper (5) . Kurt Nørregaard for Louis Poulsen. Fem Oslo loftslamper af hvidlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor og enkelte skævheder. H. 50 cm, Ø 60 cm. (5) Varenr: 4635393 DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-04-2017 14:35:28 DKK 475
Art Deco loftlampe
Art Deco loftlampe. Art Deco loftlampe med stel af forkromet metal, to arme monteret med stribede glaskupler. H. 60. B. 50 cm. Varenr: 4635290 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-04-2017 14:42:00 DKK 1.050
Ljuskrona 1800-tal
Ljuskrona 1800-tal. LJUSKRONA, 1800-talets andra hälft, för sex ljus, ljusarmar i glas, höjd 76 cm Varenr: 4635030 DKK 3.840 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 14:48:00
Se mere
Fog & Mørup lysekrone
Fog & Mørup lysekrone. Fog og Mørup, lysekrone, af messing med matte skærme af opalglas, 5 svungne arme til el. H. 60. Ø ca51 cm. en ekstre skærm medfølger. Mærket FM. Se også 4635799 Varenr: 4635797 DKK 1.200 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-04-2017 14:49:00 DKK 325
Zumtobel. Et sæt på seks industripendler, model Copa. XL (6)
Zumtobel. Et sæt på seks industripendler, model Copa. XL (6) . Zumtobel. Seks 250W industripendler / loftpendler med hus af aluminium. H. 82 cm. Ø 54 cm. Formgivet af Charles Keller for Zumtobel Staff, Austria år 2001. Model 'Copa'. Pærer medfølger. (6) Varenr: 4633544 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 14:51:00 DKK 5.400
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH5 pendel, hvid
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH5 pendel, hvid. Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium, Ø 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor, ridser og kantafskalninger; minimale buler og skævhed. Varenr: 4636395 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 14:53:42 DKK 375
Fire Hattrick pendler fra Dyberg Larsen (4)
Fire Hattrick pendler fra Dyberg Larsen (4). Fire Hattrick pendler fra Dyberg Larsen i hvidmalet stål. Ø 23 cm. H 16 cm. Lyskilde 60W E27 Bemærk, sidste billede er modelfoto. Varenr: 4585807

DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-04-2017 15:04:00 DKK 600
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 11  >>