Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 13  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Par svenske industri pendler. (2)
Par svenske industri pendler med hus af orangelakeret stål og skærm af presset aluminium. Monteret med E40 fatning men konverter til E27 fatning medfølger. H. 56 cm. Ø. 43 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor. (2) OBS! OBS! Venligst vær opmærksom på at denne vare befinder sig på ...
Varenr: 4372505
DKK 1.600 DK, Herlev, Dynamovej 17-10-2017
11:54:57
DKK 325
Jugendstil Deckenleuchte
Jugendstil Deckenleuchte. Messingkonstruktion mit Lampenschirm aus weißem Glas mit Keramikabschluss. Ursprünglich Gasleuchte, später elektrifiziert. Höhe ca. 73, DM, ca. 21 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren.
Varenr: 4749854
DKK 2.233 DE, Hamburg, Große Elbstraße 17-10-2017
12:19:52
DKK 521
Claus Bonderup & Torsten Thorup, et par semipendler for Gubi, messing. Ø.30cm. (2)
Claus Bonderup & Torsten Thorup for Gubi, et par semipendler, farve: messing. Ø. 30 cm. Modelfotos, fremstår i original emballage. Udstillingsmodeller, enkelte ridser og mærker kan fremkomme. (2)
Varenr: 4809292

DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 17-10-2017
14:56:00
Claes Bonderup & Torsten Thorup for Gubi. semipendel, mint.
Claes Bonderup & Torsten Thorup. Semi Pendel af mintfarvet lakeret aluminium. Designet i 1968. Fremstillet hos Gubi. Ø 47 cm. Modelfoto. I original emballage. Kan fremstå med enkelte ridser og mærker.
Varenr: 4794238

15:17:00
DKK 375
Erik Balslev for Fog & Mørup. Stor pendel, 'Radius'
Erik Balslev for Fog & Mørup. Stor pendel 'Radius' af brun- og hvidlakeret aluminium. Fremstillet hos Fog og Mørup. Ø 70 cm. Brugsspor og mindre ujævnheder.
Varenr: 4805334
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 17-10-2017
15:31:00
DKK 325
Robert Dudley Best. Bestlite for Gubi, et par pendler model BL9 S (2)
Robert Dudley Best. Par BestLite pendler, model BL9 S, med skærme af hvidlakeret aluminium, montage og baldakin af forkromet stål. Formgivet ca. 1930. Ø. 16 cm. Modelfotos. I original emballage. Udstillingsmodeller, enkelte ridser og mærker kan forekomme (2)
Varenr: 4792415

DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 17-10-2017
15:35:00
DKK 975
Rille Pendel. Seeddesign (2)
Rille Pendel, Seeddesign i glas og træ, stofledning. H. 27n Ø 26. (2)
Varenr: 4807178

DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 17-10-2017
15:41:00
Robert Dudley Best, Bestlite for Gubi. Et par pendler model BL9 S. (2)
Robert Dudley Best, BestLite for Gubi, et par pendler, model BL9 S med skærme af off-white lakeret metal, stamme og baldakin af forkromet stål. Ø 16 cm. Formgivet ca. 1930. Fremstillet hos Gubi. Modelfotos. Udstillingsmodeller. Fremstår i orignal emballage. Enkelte ridser og mærker kan fremstå. ...
Varenr: 4792072

DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 17-10-2017
15:44:00
DKK 700
Gaslampe med original glaskuppel
Gaslampe med original glaskuppel. Ældre gaslampe i patineret og bemalet metal. Original glaskuppel ca. Ø. 38 cm. L. 70 cm. Fremstår med brugsspor i form af rust og snavs.
Varenr: 4803265
17:11:00
Pendler, Flos, Brera S af Achille Castiglioni (4)
Achille Castiglioni for Flos, fire Brera S pendler af mat glas, H. 27 / m/ ledning 70 cm. Fremstår med brugsspor. (4)
Varenr: 4803267
17:13:00
DKK 925
Par Focus Seeddesign Pendant, messing Ø16 (2)
Par Focus Seeddesign loftslampe, messing, sort stofledning. Stor fatning. Ø 16cm. Modelfoto (2)
Varenr: 4807171

DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 17-10-2017
17:32:00
Rada Light. Spin pendel Ø 45 cm
Rada Light. Spin pendel i aluminium og sort, Ø 45 cm, H. 11,5 cm. Fremstår med minimale brugsspor. Ligger i original kasse.
Varenr: 4794529
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 17-10-2017
18:06:00
Verner Panton. VP-Globe pendel
Verner Panton. VP-Globe pendel, bemalede aluminiumsskærme monteret i plexiglaskugle. Formgivet 1969, udført hos Frandsen Lightning. Ø 50 cm. Fremstår med stjerne/revne på topskærm samt manglende bundskærm.
Varenr: 4803864
18:13:00
Fyens glasværk, grøn glasampel 1880-1900
Fyens glasværk, grøn glasampel med kædeophæng og montering af guldbronceret metal ca.1880-1900. Fuld højde inkl. ophæng 62 cm.
Varenr: 4803320
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17-10-2017
18:29:00
Pendel med facetteret glas.
Pendel af facetteret glas med top og bund af forgyldt bronze, 1970'erne. H. 52 cm. Ø. ca. 15 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4803896
18:44:00
Gyngestol med fransk rørflet
Gyngestol med stel af sortmalet dampbøjet træ, sæde og ryg med fransk rørflet. H. 100 cm. Aldersrelateret slitage; afskalninger.
Varenr: 4777755
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-10-2017
18:49:00
Pendel med glaskupler
Pendel med ophæng samt stel af metal, tre arme med glaskupler. H. 72cm. Der medfølger løse lednings pynt.
Varenr: 4805530
DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 17-10-2017
19:07:00
DKK 325
Mazda, fransk industripendel
Mazda. En fransk industripendel/fabrikslampe af gråt emaljeret metal monteret med fatningshus, monteret til 220 volt. Mærket Mazda. H. 85 cm, Ø 60 cm. Små brugsspor.
Varenr: 4802487
19:11:00
DKK 525
Par Manhattan pendler, sort (2)
Par "Manhattan" pendler, med kugletop af sortfarvet aluminium, indvendig hvid kontrastfarve. Ø 40 H. 37 cm. Fremstår i original emballage. Emballage str.: 45 x 45 x 45 cm. (2)
Varenr: 4806704

19:12:00
DKK 625
Vilhelm Lauritzen. B&G ringkrone
Vilhelm Lauritzen 1894-1984. B&G Ringkrone af messing med syv skærme af opalglas. Inderste messingring Ø 60 cm, total med glas ca. 90 cm. Fremstår anløbet, skærme med minimale chip på indvendige kanter. En skærm af nyere udgave med lidt større åbning. Mangler en skærm samt et fatningshoved. ...
Varenr: 4780775
DKK 8.600 DK, Hørsholm, Vibe Alle 17-10-2017
19:12:00
DKK 4.800
Leuchte, Deckenlampe / Pendelleuchte
Leuchte, Deckenlampe / Pendelleuchte. Goldfarbenes Messing, Lampenschirm in Glas. Maße: H. 80 cm, D. 68 cm. Alters- und Gebrauchsspuren.
Varenr: 4804900
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 17-10-2017
19:14:00
DKK 335
Verner Pantor for Louis Poulsen. 'Pantop' pendel
Verner Panton. Pantop pendel af hvid lakeret metal. Ø 30 cm. Medfølges af original ubrudt emballage. NB: Første billede er modelfoto.
Varenr: 4744113

DKK 1.100 DK, Herning, Engdahlsvej 17-10-2017
19:32:00
DKK 325
Nanny Still, tilskrevet. Loftslampe / pendel
Nanny Still, tilskrevet. Loftslampe med to pendler af glas beklædt med kobber, topmontage samt ophæng af messing, mål skærm H. 22 Ø 12 cm. Fremstår med alm. lette brugsspor.
Varenr: 4797444
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-10-2017
19:37:00
'Festival' chandelier, Gert Nyström, Fagerhult
'Festival' chandelier designed by Gert Nyström, Fagerhult. 1960's-1970's. Metal stem, three sockets at centre. Removable glass prisms. Plastic attachment on metal stem. Produced by Fagerhult. Diameter approx. 44 cm, H. with rod approx. 34 cm. There may be some chips.
Varenr: 4757882
DKK 3.909 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 17-10-2017
19:39:00
DKK 821
Örni Halloween for Artemide. Pendler model Zsu Zsu (8)
Örni Halloween for Artemide. 8 pendler model Zsu Zsu med skærme af glas. 3 stk Ø 65 cm, 5 stk. Ø 54 cm. Brugsspor. (8)
Varenr: 4767704
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-10-2017
19:41:00
Smooth pendel i lightblue metal (2)
Smooth pendel i lightblue metal. Stor fatning. H. 23cm Ø 18cm. Modelfoto (2)
Varenr: 4798703

19:41:00
Smooth pendel, lightgreen. Seeddesign (2)
Smooth pendel i lysegrøn metal. Stor fatning. H. 23cm Ø 18cm. Modelfoto (2)
Varenr: 4798707

19:41:00
Pendel, krom, industrielt design.
Pendel i industrielt design. Udført i krom. Kæde medfølger, som kan afkortes. Fatning E27. Pærer medfølger ikke. Lampen måler 40x50. Fremstår i original emballage. Emballagemål: 51x40x51 cm. Modelfoto.
Varenr: 4686620

DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-10-2017
19:45:00
DKK 325
Poul Henningsen. PH5 pendel, sortlakeret
Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel af original sortlakeret aluminium. Fremstillet for Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med alm. brugsspor.
Varenr: 4805194
DKK 2.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 17-10-2017
19:48:00
DKK 1.150
Thomas Bernstrand, Pendelleuchte / Pendellampe Modell Studio von Muuto
Thomas Bernstrand, Pendelleuchte / Pendellampe Modell Studio von Muuto. Material: Aluminium (sandgestrahlt und pulverbeschichtet), Diffusor aus Glas. Ausführung in schwarz. Maße ca: ø 38 ca. cm, H. ca. 29 cm. Ausstellungsstück,
Varenr: 4794985
DKK 1.116 DE, Hamburg, Große Elbstraße 17-10-2017
19:48:00
DKK 335
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 13  >>