Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 12  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Asger Bay Christiansen taklampa Faidon
ASGER BAY CHRISTIANSEN, "Faidon", taklampa, vitlackerad metall, höjd ca 44 cm
Varenr: 4861085
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 11-12-2017
11:48:00
Se mere
Dansk Design. Par industrielle pendler af forkromet metal.
Dansk Design. Par industrielle pendler af forkromet og grå lakeret metal H. 42 cm. Ø 40 cm. monteret med ca. 2,5 meter stofledning og wire. Udstillings modeller der fremstår med håndterings spor, lette skrammer (2).
Varenr: 4859724

DKK 1.200 DK, Herning, Engdahlsvej 11-12-2017
11:58:00
Zumtobel. Ett par industrilampor, modell Copa. XL (2)
Zumtobel. Ett par 250W industrilampor / taklampor med hus av aluminium. H. 82 cm. Ø 54 cm. Formgivna av Charles Keller för Zumtobel Staff, Austria år 2001. Modell 'Copa XL'. Glödlampor medföljer. Modellfoto.
Varenr: 4842445
DKK 2.317 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 11-12-2017
12:03:15
DKK 811
Takkrona, 1900-talets andra hälft.
Taklampa, 1900-talets andra hälft..Mässingsstomme behängt med prismor. Diam 40 cm, höjd 40 cm (total höjd 65 cm). Smärre slitage. Ej funktionstestad.
Varenr: 4847369
DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 11-12-2017
12:09:02
DKK 251
Varenr: 4842436
12:22:27
DKK 444
Messing-Kron/ Deckenleuchter
Messing-Kronleuchter. Ballusterkorpus, davon ausgehend gebogte Arme. Lauritz.com garantiert jedoch nicht die Funktionalität. Normale Alters- und Gebrauchsspuren. Maße ca: H 45 cm, D 72 cm.
Varenr: 4831495
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 11-12-2017
12:23:38
DKK 298
Poul Henningsen. PH5 pendel
Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4858620
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11-12-2017
12:45:47
DKK 1.300
Henning Rehhof. Pendel Model 'Cocktail'
Henning Rehhof. Pendel Model "Cocktail" med 12 løsthængende rød/hvide aluminiums-lameller. H. 37 cm 17 cm. Udført hos Fog og Mørup. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4862280
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 11-12-2017
13:02:43
DKK 475
Ljuskrona med prismor
LJUSKRONA, med prismor, rokokostil, stomme i mässing, för 5 ljus, höjd 62 cm
Varenr: 4861105
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-12-2017
13:24:00
Se mere
Fire loftarmaturer fra Thorn/Jakobsson Lighting, model Courage Planar Cristal(4)
Fire loftarmaturer fra Thorn/Jakobsson Lighting, model Courage Planar Cristal. Up/downlight. L. 90. B. 25 cm. Mrk. 2 x 21 w, T5. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Foto nr. 1 er modelfoto. Fremstår med brugsmærker(4)
Varenr: 4860067
DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 11-12-2017
13:27:39
Design Cecilie Manz modell Brancusi
CECILIE MANZ, takarmatur, "Brancusi", för Lightyears, äggtoddyfärgad polykarbonat, höjd 33, diameter 55 cm
Varenr: 4861111
13:48:00
Se mere
Holmegaard, Topshade pendel designet af Todd Bracher
Holmegaard pendel af opalglas, model Topshade. Fremstillet af mundblæst opal-glas i et stykke med montering af aluminium. Formgivet af Tod Bracher for Holmegaard. Ø 37 cm. 60W / E27-fatning. baldakin og 4,6 m. stofledning medfølger. Bemærk: som ved alle mundblæste glaslamper er hver lampe er unik...
Varenr: 4861306
13:52:59
DKK 375
Pendel af glas, messing og lakeret aluminium
Pendel, 1950'erne. Fremstillet af glas, messing og lakeret aluminium. Ø.46 cm. Fremstår med brugsspor og senere lakeret overskærm.
Varenr: 4862449
13:56:47
DKK 325
Vilhelm Wohlert for Louis Poulsen. Par pendler, model 'Satellit' (2)
Par pendler af hvid mat opalglas med tilhørende ophæng. Tegnet af Vilhelm Wohlert. Fremstillet hos Louis Poulsen, model 'Satellit'. H. 27 cm. Fremstår med brugsspor, minimale kantafslag. Modelfoto. (2)
Varenr: 4863180
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 11-12-2017
14:18:00
DKK 850
Claus Bonderup & Torsten Thorup for Gubi, et par semipendler, krom, Ø.30cm. (2)
Claes Bonderup & Torsten Thorup. Et par semipendler af chrome lakeret aluminium. Designet i 1968. Fremstillet hos Gubi København. Ø. 30 cm. Modelfoto. Udstillingsmodel. I original emballage. (2)
Varenr: 4809620

14:42:00
DKK 500
Dansk Design. Par industrielle pendler af sortlakeret metal.
Dansk Design. Par industrielle pendler af sort og grå lakeret metal H. 42 cm. Ø 40 cm. monteret med ca. 2,5 meter stofledning og wire. Udstillings modeller der fremstår med håndterings spor, lette skrammer (2).
Varenr: 4859721

14:58:00
Taklampa massiv teak
TAKLAMPA, 1950-tal, maiiv teak, invändigt med tygskydd, troligen Danmark, höjd ca 46 cm
Varenr: 4861126
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-12-2017
15:04:00
Se mere
Claus Bonderup & Torsten Thorup, semipendel for Gubi, messing
Claus Bonderup & Torsten Thorup for Gubi, semipendel, farve: messing. Ø. 47 cm. Modelfotos, fremstår i original emballage.
Varenr: 4792336

15:20:00
DKK 1.200
Robert Dudley Best, Bestlite for Gubi, pendel BL9 L, offwhite
Robert Dudley Best (1892-1984), Bestlite for Gubi, pendel BL9 L, farve: offwhite og krom, Ø 40. cm. Udstillingsmodel, modelfotos fremstår i original emballage. Enkelte ridser og mærker kan forekomme.
Varenr: 4794840

DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 11-12-2017
15:56:00
DKK 950
Nordisk Solar. Loftsarmatur, model Long John
Nordisk Solar. Loftsarmatur af pinkfarvet plast, hvidlakeret gitter. 1980'erne. Model Long John. Fremstår med ubrugt i original emballage, dog kraftig slitage på emballage, armatur lettere snavset.
Varenr: 4859789
DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-12-2017
16:21:00
Claus Bonderup & Torsten Thorup, semipendel for Gubi, krom
Claus Bonderup & Torsten Thorup for Gubi, semipendel, farve: krom. Ø. 47 cm. Modelfotos, fremstår i original emballage.
Varenr: 4792358

16:22:00
Ljuskrona Spanien
LJUSKRONA, Spanien, 1900-talets början, stomme i vitmetall, behängd med olikslipade prismor, höjd ca 100, diameter 80 cm
Varenr: 4861144
DKK 7.722 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-12-2017
16:24:00
Se mere
Arne Jacobsen. Væglampe model 'AJ Eklipta' med ekstraskærm (2)
Arne Jacobsen (1902-1971). Væglampe model 'AJ Eklipta' med skærm af opalglas samt løs ekstraskærm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 45 cm. Brugsspor. (2)
Varenr: 4861501
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 11-12-2017
16:32:19
DKK 875
Par Zhe Seeddesign pendants (2)
Par Zhe Seeddesign loftslamper i sortlakeret metal. Pærestørrelse E27, Ø 23 cm. Modelfoto (2)
Varenr: 4807192

17:02:00
DKK 325
Thorn Jakobsson. 'Safari' pendel
Thorn Jakobsson. Pendel af matsort metal, model Safari. Fremstillet hos Nordisk Solar. Ø. 48 cm. Fremstår nylakeret med lette brugsspor.
Varenr: 4862854
17:06:53
Kirkekroner af messing, 6 arme.
Kirkekrone af messing med 6 svungne arme, midterstamme med kubler. Monteret til el. 1900-tallets midte. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4860306
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 11-12-2017
18:00:00
Kirkekrone af messing barok form
Gørtlerfremstillet kirkekrone af messing, seks svungne lysarme, senere professionelt monteret til el. 1900'tallets begyndelse. H. 66 cm, Ø 76 cm.
Varenr: 4859349
18:00:00
Piet Hein. Pendel af mat opalglas,
Piet Hein. Pendel af mat opalglas, med tilhørende transformer i baldakin. Fremstillet hos Holmegaard. Ø ca. 34 cm. Alm. brugsspor.
Varenr: 4857770
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 11-12-2017
18:37:00
Simon P. Henningsen. Tivoli pendel af forkromet og lakeret metal.
Simon P. Henningsen. Tivoli pendel af forkromet og lakeret metal. Formgivet i 1962 til Divan 2 i Tivoli. Fremstillet hos Lyfa. Lampen er ikke længere i produktion. H. 32 Ø 23 cm. Minimale brugsspor inklusiv original fatning og montering.
Varenr: 4860300
DKK 6.000 DK, Aalborg, Nibevej 11-12-2017
19:00:00
DKK 5.200
Verner Panton. VP-Europa pendel
Verner Panton (1926-1998). VP-Europa pendel af klart og hvidt opalglas, montage af forkromet metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Formgivet 1977, udgået af produktion. Ø 30 cm. Fremstår med brugsspor indvendig ved ophæng.
Varenr: 4861777
DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 11-12-2017
19:00:00
DKK 825
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 12  >>