Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Loftslamper i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Holmegaard, et par Topshade pendler designet af Todd Bracher (2)
Holmegaard, et par Topshade pendler designet af Todd Bracher (2). To Holmegaard pendler af opalglas, model Topshade. Fremstillet af mundblæst opal-glas i et stykke med montering af aluminium. Formgivet af Tod Bracher for Holmegaard. Ø 37 cm. H. ca. 30 cm. 60W / E27-fatning. baldakin og 4,6 m. stofledning medfølger. Bemærk: som ved alle mundblæste glaslamper er ... Varenr: 4598999

DKK 1.250 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-07-2017 20:45:00 DKK 1.050
Deckenleuchte, im Stile von Sciolari, verchromt
Deckenleuchte, im Stile von Sciolari, verchromt. Deckenleuchte, im Stile von Sciolari, verchromte achtarmige Konstruktion mit je drei Leuchteinsätzen, Maße: H. ca. 52 cm, D. ca. 70 cm. Gebrauchsspuren, partiell geringe Kratzspuren. Varenr: 4706884 DKK 2.231 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 20-07-2017 20:54:00 DKK 1.190
Marcel Wanders for Flos. Zeppelin S2 loftspendel, Ø. 180 cm.
Marcel Wanders for Flos. Zeppelin S2 loftspendel, Ø. 180 cm.. Marcel Wanders (født 1963). Zeppelin S2 loftspendel, indhyllet i tyndt tekstil. Designet i 2005. Fremstillet hos Flos. H. ca. 140 cm. Ø. 180 cm. Fremstår med brugsspor samt mindre revne på ca. 5 cm. på toppen. Varenr: 4712655 DKK 25.000 DK, Kolding, Trianglen 20-07-2017 21:09:00 DKK 11.500
Ljuskrona rokokostil
Ljuskrona rokokostil. LJUSKRONA, 1920/30-tal, rokokostil, mässingsstomme behängd med prismor, 3 hållare för stearinljus samt centralt elektrifierad, höjd ca 65, diameter 35 cm Varenr: 4722024 DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 20-07-2017 21:18:00
Se mere
Deckenleuchte von Vereinigte Werkstätten, Glas und Messing
Deckenleuchte von Vereinigte Werkstätten, Glas und Messing. Deckenleuchte von Vereinigte Werkstätten, Glas und Messing. Korpus mit Messingelementen, Goldfarben. Strahlenförmige Anordnung der Brennstellen an schwarzen Schnürrseilen. Bezeichnet mit Herstellerklebetiketten. Maße: H: 60cm, Dm: 60 cm. Alters- und Gebrauchsspuren. Varenr: 4686345 DKK 2.231 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-07-2017 09:43:12 DKK 335
Takarmatur Flos Aurora
Takarmatur Flos Aurora. PERRY KIN & SANTIAGO MIRANDA, "Aurora", taklampa, Italien, för Flos, diameter ca 60 cm Varenr: 4723044 DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-07-2017 10:06:00
Se mere
Takarmatur 1960-tal
Takarmatur 1960-tal. TAKARMATUR, 1960-tal, stomme i gulmetall, dekor av ornament i pressat glas, höjd ca 20, diameter 38 cm Varenr: 4723050 DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-07-2017 10:42:00
Se mere
Preben Dal, pendel, model Symfoni
Preben Dal, pendel, model Symfoni. Preben Dal, pendel med harlekinmønster af hvid / lilla lakeret metal. Formgivet 1960. H. 27 cm. Fremstillet hos HF Belysning (Hans Følsgaard) 1960'erne, model Symfoni. Fremstår med brugsspor og ridser. Varenr: 4722760 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 21-07-2017 11:50:26 DKK 500
Fog & Mørup, Atelje Lyktan, Marlin. En samling spots / lamper (15)
Fog & Mørup, Atelje Lyktan, Marlin. En samling spots / lamper (15). En samling spots / lamper bestående af: Atelje Lyktan hvidlakeret spot 24 cm. Fog & Mørup 8 brunlakerede spots L. 15 cm. Marlin 6 hvidlakerede spots L. 20 cm. Med ridser og brugsspor (15) Varenr: 4704248 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 21-07-2017 12:02:00 DKK 300
Ferruccio Laviani. Pendel fra Kartell, model FL/Y
Ferruccio Laviani. Pendel fra Kartell, model FL/Y. Ferruccio Laviani. Pendel, model FL/Y. Fremstillet hos Kartell. Ø 52 cm. Fremstår med enkelte overfladeridser. Varenr: 4722615 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-07-2017 12:17:00 DKK 300
Omfattende lys-/spot løsning til butik
Omfattende lys-/spot løsning til butik. Stor samling lamper og spots til butik. Anskaffelsespris var oprindelig +200.000. Omfattende udvalg og produkter til en stor eller flere små butikker. Brugt i 1 år og fremstår med brugsspor. Mulighed for at isætte LED lyskilder i de store lamper.Der er tale om følgende effekter: 3 faset lys ... Varenr: 4710026 DKK 60.000 DK, Herning, Engdahlsvej 21-07-2017 12:44:14 DKK 600
Preben Dal, pendel, model Symfoni. Preben Dal, pendel med harlekinmønster af hvid / lilla lakeret metal. Formgivet 1960. H. 38 cm. Fremstillet hos HF Belysning (Hans Følsgaard) 1960'erne, model Symfoni. Fremstår med brugsspor, rust og ridser. Varenr: 4722762 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 21-07-2017 12:53:00 DKK 1.450
Carl Fagerlund taklampa
Carl Fagerlund taklampa. CARL FAGERLUND, taklampa, Orrefors, kubformad kupa i grönt glas med pressat innerglas, höjd ca 15 cm Varenr: 4723075 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-07-2017 14:00:00
Se mere
Holmegaard, 'Mandarin' pendel, stor
Holmegaard, 'Mandarin' pendel, stor. Holmegaard, 'Mandarin' pendel af glas, H. 30 cm, Ø 42 cm. Varenr: 4714383 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-07-2017 14:05:00 DKK 325
Pendel, krom, industrielt design.
Pendel, krom, industrielt design.. Pendel i industrielt design. Udført i krom. Kæde medfølger, som kan afkortes. Fatning E27. Pærer medfølger ikke. Lampen måler 30x55. Fremstår i original emballage. Emballagemål: 52x41x41 cm. Modelfoto. Varenr: 4686665

DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-07-2017 14:05:00 DKK 425
Hængelamper, omlavet til el, majolika / metal, 1900-tallet (2)
Hængelamper, omlavet til el, majolika / metal, 1900-tallet (2). Hængelamper, omlavet til el, majolika / guldbemalet metal, m/ skærm af opalglas & mat glas - enkelte ridser på skærme - 20. Årh., Ø 29-46 cm. Fremstår m/ brugsspor. (2) Varenr: 4723189 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 21-07-2017 15:14:00 DKK 325
Pendel, Lyfa, Konkylielampe af Louis Weisdorf
Pendel, Lyfa, Konkylielampe af Louis Weisdorf . Louis Weisdorf for Lyfa, Konkylie-lampe af messing & orangelakeret, Ø. 40, H. 35 cm. Fremstår med brugsspor, tryk på flere lameller samt steder med rust. Varenr: 4722756 DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 21-07-2017 15:26:00 DKK 1.850
Fire glaspendler - gennemsigtige (4)
Fire glaspendler - gennemsigtige (4). Fire ukrainske glaspendler af gennemsigtigt nubret glas med bakelit toppe med porcelænsfatninger. H 22 cm, Ø 17 cm. Fremstår med mindre brugsspor. (4) Modelfoto Varenr: 4722189 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-07-2017 15:42:00 DKK 325
To lysekroner af patineret metal samt taburet af keramik (3)
To lysekroner af patineret metal samt taburet af keramik (3). To lysekroner af patineret metal med svungne arme til tre og fem lys. H. 76 og 72 cm. Ø 52 og 57 cm. Samt taburet af keramik prydet med elefanter. H. 49 cm. Fremstår med brugsspor. (3) Varenr: 4694271 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 21-07-2017 16:12:34 DKK 300
Retro pendel
Retro pendel. Retro pendel med gulgrønne skærme. H 40 cm, Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4722390 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-07-2017 16:34:06 DKK 325
Fire glaspendler - hvide (4)
Fire glaspendler - hvide (4). Fire ukrainske glaspendler af hvidt glas med bakelit toppe med porcelænsfatninger. H 26 cm, Ø 10 cm. Fremstår med mindre brugsspor. (4) Modelfoto Varenr: 4722190 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-07-2017 16:43:00 DKK 300
Valerio Bottin for Foscarini, model Cross Velerio
Valerio Bottin for Foscarini, model Cross Velerio . Valerio Bottin for Foscarini, model Cross Velerio med skærm af hvidt opalglas L. 50 cm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 4723506 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-07-2017 16:43:00 DKK 325
Preben Dal, pendel, model Symfoni. Preben Dal, pendel med harlekinmønster af hvid / lilla lakeret metal. Formgivet 1960. H. 39 cm. Fremstillet hos HF Belysning (Hans Følsgaard) 1960'erne, model Symfoni. Fremstår med brugsspor, rust, buler og ridser. Varenr: 4722761 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 21-07-2017 16:57:00 DKK 1.450
Sven Middelboe. 'Verona' pendel, model 485
Sven Middelboe. 'Verona' pendel, model 485 . Svend Middelboe. 'Verona' pendel af hvidlakeret aluminium. Fremstillet hos Fog & Mørup, model 485. Ø 50 cm. Brugsspor. Varenr: 4714303 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 21-07-2017 17:09:00 DKK 650
Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, taklampa 'Supertube'
Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, taklampa 'Supertube'. Taklampa "Supertube", utförd i metall. Anders Pehrson, för Ateljé Lyktan, Åhus. Längd ca 255 cm. Bruksslitage.Lauritz.com garanterar ej funktionen. Varenr: 4706848 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 21-07-2017 17:13:00 DKK 249
Poul Henningsen. PH5 pendel, hvid
Poul Henningsen. PH5 pendel, hvid . Poul Henningsen. PH5-pendel af hvidlakeret metal. Ø 50 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med små rustpletter og let skævhed. Varenr: 4714304 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-07-2017 17:17:00 DKK 700
Smooth pendel, pink. Seeddesign (2)
Smooth pendel, pink. Seeddesign (2). Smooth pendel i pink metal. Stor fatning. H. 23cm Ø 18cm. (2) Varenr: 4705033

DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-07-2017 17:41:44 DKK 300
Pendel, Icone, Tulipano af M. Pagnoncelli, bianco, Ø 62 cm
Pendel, Icone, Tulipano af M. Pagnoncelli, bianco, Ø 62 cm. M. Pagnoncelli, ICONE, Tulipano SP pendel af lakeret metal, skærm er indvendigt beklædt m/ gesso, i org. kasser & brugsanvisning, Ø 62 cm. Udstillingsmodel - enkelte brugsspor. NB - tre første fotos er modelfotos. Denne vare er en del af temaet over italiensk belysning fra Illuminazione ApS, ... Varenr: 4723187

DKK 8.000 DK, Odense, Kratholmvej 21-07-2017 17:42:00 DKK 1.100
Tre pendler af keramik (3)
Tre pendler af keramik (3). Tre pendler af keramik, glaseret i brune og blå nuancer, gennembrudt korpus, H. 32 Ø 17 cm. Ene pendel med enkelte mindre chipafslag øverst. (3) Varenr: 4700059 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-07-2017 17:57:00 DKK 325
Jo Hammerborg for Fog og Mørup. Par pendler, model 'Sektor Colour'. (2)
Jo Hammerborg for Fog og Mørup. Par pendler, model 'Sektor Colour'. (2). Jo Hammerborg for Fog og Mørup. Par pendler, model 'Sektor Colour' af blålakeret metal. Fremstillet hos Fog og Mørup. Formgivet i 1975. H. 26, Ø 7,5 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 4699217 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 21-07-2017 18:13:11 DKK 300
 1 2 3 4 5 6 7 8 9  >>