Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Lommeure i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Samling ældre Lommeure,(10)
Samling ældre Lommeure,(10). Samling ældre Lommeure, Urene har emaljeret skive med sorte araber eller romertal. urene har cylindergang eller ankergang. 1 af urene defekt, resten af urene går,men Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 4630579 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-04-2017 14:00:00 DKK 1.750
Savonettur Omega
Savonettur Omega. OMEGA, fickur, 14 k guld, savonett, arabiska siffror med s.k. Röd tolva, subsekund, inneboett i metall, verknr. 5879450, boettnr. 6480330, diameter ca 50 mm, total vikt ca 88 g Varenr: 4634858 DKK 3.840 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 18:08:00
Se mere
Fickur guld
Fickur guld. FICKUR, 18 k guld, arabiska siffror, subsekund, innerboett i metall, verknr. 127800, boettnr. 127813, diameter ca 50 mm, totalvikt ca 86 g Varenr: 4634887 DKK 2.688 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 19:36:00
Se mere
Mermod Freres 18 k guld
Mermod Freres 18 k guld. MERMOD FRERES, fickur, 18 k guld, ca år 1900, vitemaljerad urtavla, subsekund, diameter ca 54 mm, urets vikt ca 110 g Varenr: 4634908 DKK 7.680 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 20:18:00
Se mere
Reuge 'The Fountan' scene. Musikalsk herrelommeur i sterlingsølv, 1990'erne
Reuge 'The Fountan' scene. Musikalsk herrelommeur i sterlingsølv, 1990'erne. Herrelommeur fra Reuge, i urkasse af sterlingsølv, skive med arabertal og bevægelige figurer, plexiglas, manuelt optræk samt spilleværk med nøgleoptræk. Ø. 57,2 mm. Medfølges af original etui samt optræksnøgle. Fremstår med lettere brugsspor. Uret og spilleværket gik og fungerede på ... Varenr: 4599202 DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-04-2017 20:35:00 DKK 12.000
Fickur Waltham
Fickur Waltham. WALTHAM, fickur, gulddoublé, arabiska siffror, subsekund, verknr. 16829815, 15 jewels, diameter 50 mm; klockkedja i oädel metall medföljer Varenr: 4634941 DKK 1.152 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 21:24:00
Se mere
Perfecta fickur
Perfecta fickur. PERFECTA, fickur, 14 k guld, 1930-tal, manuellt uppdrag, ankargång, diamter ca 51 mm, vikt ca 94 g Varenr: 4634945 DKK 2.304 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 21:32:00
Se mere
Samling Dame Lommeure, (8)
Samling Dame Lommeure, (8). Samling Dame Lommeure, Urene har emaljeret skive med sorte araber eller romertal. Alle urene har cylindergang. 2 af urene går, 6 af urene går. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 4630194 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 11:19:00 DKK 550
Samling lommeure (6)
Samling lommeure (6). Seks diverse lommeure hhv. dame- og herrelommeure af sølv og forgyldt stål. Ø 32-50 mm. Fremstår med kraftig brugsslitage/defekter. (6) Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 4636319 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-04-2017 14:22:00 DKK 350
Omega Lommeur fra starten af 1900`
Omega Lommeur fra starten af 1900`. Omega Lommeur fra 1922. Enkel kapslet urkasse. bagkapsel med medaljon. Hvid emaljeret urskive med arabertal, Time og minutvisere, samt separat sekundviser. Serie nr. 6415230. 3. Omega lommeure vor fronten / lunetten er skruet på, hvid emaljeret urskive med arabertal, Time og minutvisere, samt ... Varenr: 4636261 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 16:26:00 DKK 525
Omega lommeure fra starten af 1900. (2)
Omega lommeure fra starten af 1900. (2). Omega lommeure fra starten af 1900. Enkelt kapslet urkasse af sølv, et af urene med medaljon på ender bagkapsel. Hvid emaljeret urskive med arabertal, Time og minutvisere, samt separat sekundviser. Urene er fra mellem 1909-1911. Uret går men, Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 4630737 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 18:49:00 DKK 350
Jacob Dalles Altona fickur 1700-talets andra hälft
Jacob Dalles Altona fickur 1700-talets andra hälft. JACOB DALLES ALTONA, fickur, silver, ytterboett i mässing, 1700-talets senare del, mineralglas, manuellt uppdrag, spindelgång, verknr. 1755, diameter 45 mm, ytterboettens diameter 50 mm, vikt 74 g Varenr: 4635114 DKK 2.688 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 20:18:00
Se mere
Savonette 585 guld, formentlig Roamer Watch Co. Ltd., Schweiz, med urkæde 585 guld
Savonette 585 guld, formentlig Roamer Watch Co. Ltd., Schweiz, med urkæde 585 guld. Savonette 585 guld, formentlig Roamer Watch Co. Ltd., Solothurn, Schweiz, vægt ca. 86,7 g, urværk med manuelt optræk, schweizisk ankerhæmning, kompensationsuro med blåneret spiralfjeder, hvid emaljeurskive, arabiske tal, time- og minutviser, lille sekundviser. Støvkapsel 585 guld, stempel '14K', ... Varenr: 4630932 DKK 14.090 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-04-2017 20:24:00 DKK 10.753
Boegli 'Mozart: Flúte Enchantée'. Dobbeltkapslet herrelommeur med spilleværk, 1990'erne
Boegli 'Mozart: Flúte Enchantée'. Dobbeltkapslet herrelommeur med spilleværk, 1990'erne. Herrelommeur fra Boegli, i urkasse af forgyldt stål, cal. 2660, two-tone skive med romertal, semi-åben skive med frit syn til spilleværk, plexiglas, manuelt optræk. Ø. 53,9 mm. Fremstår med lettere brugsspor. Uret og spilleværket gik og fungerede på vurderingstidspunktet. Lauritz.com indestår ... Varenr: 4628143 DKK 6.500 DK, Vejle, Dandyvej 25-04-2017 20:30:00 DKK 5.000
Samling damelommeure i urkasser af 14 kt. guld (3)
Samling damelommeure i urkasser af 14 kt. guld (3). Samling damelommeure i urkasser af 14 kt. guld, optræksværker. Ø. 29,3, 32,3 og 35 mm. Samlet vægt inkl. værker: ca. 77,2 gr. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionalitet. (3) Varenr: 4587543 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-04-2017 20:42:00 DKK 3.100
Zenith. Vintage herrelommeur af sølv. (3)
Zenith. Vintage herrelommeur af sølv. (3). Zenith, 3. stk. i enkeltkapslet, urkasse af sølv, 2. med hvid emaljeret skive med arabertal og romertal, 1. med gylden ur skive. Urene har: Time, minutviser samt separat sekundviser, og plexiglas. Fremstår med almindelig brugsspor. Uret gik på vurderingstidspunktet. Lauritz.com indestår ikke for ... Varenr: 4630848 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 26-04-2017 15:33:00 DKK 350
M Tobias & Co London fickur silver ca år 1800
M Tobias & Co London fickur silver ca år 1800. M.TOBIAS & CO, Wapping London, fickur, silver, ca år 1800, mineralglas, manuellt uppdrag, spindelgång, verknr. 2143, diameter 61/54, vikt 171 g Varenr: 4636807 DKK 2.304 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-04-2017 16:40:00
Se mere
Empire lommeur i 18 kt. guld med hvid emailleskive, ca. 1830
Empire lommeur i 18 kt. guld med hvid emailleskive, ca. 1830. Empire lommeur i urkasse af 18 kt. guld, hvid emailleskive med arabertal, støvkapsel af metal, usigneret værk, udført ca. 1830. Ø. 53,6 mm. Vægt inkl. værk: ca. 96,5 gr. Fremstår med brugsspor, kantskader på skive, løst glas. Lauritz.com indestår ikke for funktionalitet. Varenr: 4635361 DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-04-2017 20:18:00 DKK 1.600
Fire lommeure (4+1)
Fire lommeure (4+1). Fire lommeure bl.a. Junghans og Moeris, heraf tre af sølv. Ø 35-50 mm. Beskyttelseskasse af messing medfølger - spor fra tidligere forsølvning. Fremstår med brugsslitage (4+1) Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 4638607 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27-04-2017 16:18:00 DKK 300
Waltham fickur
Waltham fickur. AMERICAN WALTHAM WATCH CO, fickur, nickel, omkring 1900, mekaniskt urverk, arabiska siffror, plexiglas, verknr: 8134175, boettnr: 87112, diameter 34 mm Varenr: 4638112 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-04-2017 17:52:00
Se mere
System Glashütte, Wunderwerk 1, Taschenuhr
System Glashütte, Wunderwerk 1, Taschenuhr. System Glashütte, Wunderwerk 1, Sprungdeckel- Taschenuhr von ca. 1915 2-Deckel 14 kt Rotgold, Innendeckel Metall Punze = Eichhörnchen; 56 14K 0,585; Krone W; 25 Gr Br, 571; 191571 Kartuschen-Dekor; Arabische Ziffern, LOUIS XV-Zeiger, weißes Emailzifferblatt, Handaufzug mit 18 Steinen, ... Varenr: 4636627 DKK 8.158 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-04-2017 16:03:39 DKK 2.966
Omega lommeure fra starten af 1900. (2). Omega lommeure fra starten af 1900. Enkelt kapslet urkasse af sølv, ender bagkapsel med medaljon. Hvid emaljeret urskive med arabertal,Time og minutvisere, samt separat sekundviser. Urene er fra mellem 1915-1925. Uret går men, Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 4630742 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 30-04-2017 19:58:00 DKK 350
Waltham fickur
Waltham fickur. WALTHAM, fickur, "vanguard 23 jewels 18 size", 14 k guld, omkring 1900, mineralglas, manuell, ankargång, signerad i verk, tavla och boett, serienr. 7868. verknr. 1250851, diameter 56 mm, vikt ca 161 g Varenr: 4641397 DKK 9.215 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 01-05-2017 18:27:00
Se mere