Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Lommeur, 2 kapsler, 14 kt. rosaguld med guldkæde
Lommeur, 2 kapsler, 14 kt. rosaguld, stempel = 56 14 K 0,585 egern, krone, sommerfugl, 60 557 hammer, ca. 1920'erne, inderkapsel, optrækskrone og bøjle i metal, ankerværk, 3/4-platin, lille sekundviser på kl. 6, minutinddeling, vægt i alt ca. 89 g. Gravering på den indvendige side: ANDRESEN ...
Varenr: 4842719
DKK 8.188 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16-12-2017
20:46:00
DKK 2.047
Fickur 18 k guld
CORTÉBERT, fickur, 18 k guld, 1930/40-tal, plexiglas, subsekund, boettnr.1679670, cal. 624, diameter 44 mm, vikt ca 42,9 g
Varenr: 4868068
DKK 3.089 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 16-12-2017
21:00:00
Se mere
ANCRE
Taschenuhr aus der Manufaktur ANCRE um 1930, gefertigt mit einem Gehäuse aus 800 Silber (punziert). Handaufzug, weißes Zifferblatt mit goldfarbigen Zeigern und schwarzen römischen Ziffern. Kleine Sekunde auf 6 Uhr, konvexes Kunststoffglas. Durchmesser ohne Krone ca.: 48 g. Die Uhrenkette ...
Varenr: 4866232
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17-12-2017
16:15:00
DKK 335
Audemars Frères Brassus & Genève lommeur, omkring 1920
Lommeur fra fabrikken Audemars Frères Brassus & Genève, fremstillet omkring 1920, med en urkasse af 935 sølv (stemplet). Manuelt optræk, hvid urskive med guldfarvede visere og sorte arabertal, lille sekundviser på kl. 6, plastglas (suppleret senere). Nr. 294181. Uret er graveret med et ...
Varenr: 4866246
DKK 3.722 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17-12-2017
17:45:00
DKK 484
Lommeur CYMA 18 kt. guld
Lommeur fra CYMA (fransk: 'cime' = 'toppen', 'spidsen'), udført med urkasse af 18 kt. guld (stemplet). Manuelt optræk, cremefarvet urskive med guldfarvede visere og arabertal. Lille sekundviser på kl. 6. Konvekst kunststofglas. Diameter ca.: 45 mm, bredde ca.: 8 mm. Vægt ca.: 45,5 g ...
Varenr: 4866248
DKK 7.443 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17-12-2017
18:25:00
DKK 558
Enkeltkapslet lommeur af guld 18 kt
Enkeltkapslet lommeur med bagkapsel af guld 18 kt., graveret med blomster og bladværk. Hvidemaljeret urskive med sorte romertal, blånerede visere. Guldet stemplet 18K. Støvkapsel af metal betegnet 'Échappement à Cylindre, Aiguilles ... Fluit, Trous en Rubis'. Ø 40 cm. Vægt 35 g. Fremstår med ...
Varenr: 4869155

DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 18-12-2017
15:23:00
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld samt urkæde (2)
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld med gylden urskive med arabertal og separat sekundviser. Støvkapsel samt øje af metal. Diameter ca. 5 cm. Stødmærker samt initialer på front. Uret går ikke. Der medfølger en kæde i 14 kt. guld "bismark" mønster med eftermonteret lukke l. 43.5 cm. Samlet vægt ...
Varenr: 4866171
DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-12-2017
15:22:00
DKK 3.200
18kt mini emaille zakhorloge met diamanten en robijnen featureing een broche naald ca. 0.50ct 18kt geel goud, gestempeld, broche getest ronde witte tone wijzerplaat met Romeinse uur en Arabische minuten markers in zwart toon, handen van de tijd in roze gouden toon 18kt geel gouden kast ...
Varenr: 4525668
DKK 5.210 BE, Antwerpen 19-12-2017
20:05:00
DKK 3.722
Samling lommeure med kasse
29 Display lommeure nyere dato i kasse af mahognibejdset træ. Hovedparten af urene har ikke værk H. 12. L. 38 D. 19 cm. Kasse med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliten.
Varenr: 4872037
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-12-2017
18:37:00
DKK 450
Tre dobbeltkapslet lommeure af 14 kt. Guld (3)
Tre dobbeltkapslet lommeure af 14 kt. Guld. Lommur med større monogram/gravering på front med hvidemaljeret urskive, sorte arabertal, sorte visere samt separat sekundviser. Støvkapsel af metal. Uret går ikke. Diameter ca. 5 cm, 94,4 gram. Dobbeltkapslet lommeur med mindre monogram i front. sorte ...
Varenr: 4867405
DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-12-2017
19:16:00
DKK 6.400
Venus, dobbeltkapslet af 18 kt. Guld
Venus, dobbeltkapslet af 18 kt. Guld. Sølvfarvet urskive med stregindex og separat sekundviser. Uret virker ved optræk , men Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Diameter ca. 4,8 cm. Vægt 72,9 gram.
Varenr: 4870665
DKK 4.600 DK, Herlev, Dynamovej 20-12-2017
19:24:00
DKK 1.800
Lomeur af guld
Lille damelommeur af 14 kr guld. Bag kapsel og krans med blomster ornamentik. Lys urskive med rommartal, visere for time og minut. Ø 28,5 mm. H. Monteret med broche, prydet med en diamant i ældre slib. ca 0.15 ct. Farve Crystal (J). Klarhed P1. H. 46 mm. Totalvægt ca. 20 gram. Ca 1920'erne.
Varenr: 4867772
DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 20-12-2017
19:32:00
Lommeur, med kalender, månefase, 18 kt. rosaguld
Lommeur, 18 kt. rosaguld, månefase, kalender, glas mangler på bagsiden, fremstår med brugs- og slitagespor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varenr: 4832337
DKK 14.887 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20-12-2017
20:28:00
DKK 298
Lommeur af 18 kt. guld
Lommeur af guld 18 kt med kapsel med gravering. Hvid emaljeret urskive med skade ved kl. 4. Hvid urskive araber tal samt separat lille sekundviser. Mekanisk værk med manuelt optræk. Ø 50 mm. Vægt. 77,5 gram.
Varenr: 4870500
20:38:00
DKK 950
Omega lommeur
Lommeur fra fabrikken Omega med en urkasse i stil med art deco omkring 1930. Manuelt optræk, konvekst plastglas, hvid urskive med sorte arabertal og en blåneret minutviser. Lille sekundviser på kl. 6. Urkassen er udført af sortnet stål med kobberfarvede applikationer. Den ydre kapsel er ...
Varenr: 4838078
DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-12-2017
19:55:00
DKK 298
Longines lommeur i 585/- rødguld, ca. 1920
Longines lommeur i 585/- rødguld, fra 1920’erne Stempler = forreste yderkapsel 0.585, hane, stjerne, 35 7 Bageste yderkapsel 0.585, hane, stjerne, 975935 7, inderkapsel = LONGINES Grand Prix Paris 1920 og medaljer, ARGENT. Ankerværk, 3/4 værkplade, optrækskrone og bøjle forgyldt. ...
Varenr: 4858857
DKK 5.955 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-12-2017
20:08:00
DKK 1.861
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld med gylden urskive med arabertal og separat sekundviser. Støvkapsel samt øje af metal. Diameter ca. 5 cm. Stødmærker på bagside. Vægt ca 77 gr. Uret går, men Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Der medfølger en kæde i 14 kt. guld L 41 cm. Vægt ca...
Varenr: 4870921
DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-12-2017
20:11:00
DKK 1.800
Dobbeltkapslet lommeur, 14 kt. guld/brillanter
Dobbeltkapslet lommeur i urkasse 14 kt. guld, forkapsel prydet med juvelerudførte fatninger fattet med 1 brillant, ca. 0,10 ct, 13 brillianter à ca. 0,06 ct. og 6 brillanter à ca. 0,03 ct.. Hvid urskive med arabertal, separat sub-seconds, forgyldte visere, støvkapsel ligeledes af 14 kt guld. ...
Varenr: 4873164
DKK 15.000 DK, Helsingør, Støberivej 21-12-2017
20:41:00
DKK 5.200
Fickur 18 k gud
FICKUR, 18 k guld, plexiglas, vitemaljerad urtavla, romerska siffror, subsekund, innerboett i metall, boettnr. 14025, diameter 46 mm, total vikt ca 81,8 g
Varenr: 4873258
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-12-2017
13:16:00
Se mere
International Watch Company. Dobbeltkapslet lommeur af guld 14kt
IWC lommeur af 14 kt. guld, poleret for-og bagkapsel, hvidemaljeret skive med arabertal, stregindeks, forgyldte time-og minutvisere samt separat sekundviser. Mekanisk urværk med manuelt optræk. Ø 49 mm. ekskl. krone. Ca. 76,5 gram. Fremstår med brugsspor. Uret gik på vurderingstidspunktet, ...
Varenr: 4859093
DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-12-2017
19:48:00
DKK 1.800
Chopard lommeur
Vintage lommeur fra Chopard, Schweiz. Urkasse og urkæde udført i 18 kt. hvidguld (stemplet). Sølvfarvet urskive med indskrift: L. U. Chopard & Cie Geneve. Manuelt optræk, konvekst kunststofglas, påskrift på kronen: L.U.C. Stempel på den indvendige side af kapsel: Nr. 9870 3001. Diameter ...
Varenr: 4838077
DKK 7.443 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-12-2017
19:50:00
DKK 2.047
Louis Grisel. Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld
Louis Grisel, lommeur af 14 kt. guld, rillet for-og bagkapsel, lys skive med arabertal, stregindeks, sort time-og minutvisere samt separat sekundviser. Mekanisk urværk med manuelt optræk. Ø 5,2 cm. ekskl. krone. 82,4 gram. Uret gik på vurderingstidspunktet, Lauritz.com indestår dog ikke for ...
Varenr: 4859076
DKK 3.400 DK, Herlev, Dynamovej 22-12-2017
20:42:00
The Lord Watch. Dobbeltkapslet lommeur af guld 14 kt
The Lord Watch. Dobbeltkapslet lommeur af guld 14 kt. for- og bagkapsel med guillochering, hvidemaljeret urskive med sorte arabertal, stregindex og separat sekundviser. Ø 5,3 cm. Vægt 104, 6 gram. Uret går men Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varenr: 4859085
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-12-2017
20:44:00
Omega, to lommeure (2)
Omega to enkelt kapslet lommeure med urkasse af metal. Hvid emaljeret urskive med stregindex- arabertal,Time og minutvisere, samt separat sekundviser. Ø. ca. 4,5-5 cm. Ene ur med defekt/ fastlåst bagkapsel. Urene går men, Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varenr: 4859150
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-12-2017
20:49:00
Omega fickur svaonett 18 k guld
OMEGA, fickur, savonett, 18 k guld, 1920-tal, plexiglas, vitemaljerad urtavla, arabiska siffror, subsekund, innerboett i metall, verknr. 5202392, boettnr. 6451764, diameter 52 mm, total vikt ca 104,3 g
Varenr: 4874458
DKK 4.633 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-12-2017
21:42:00
Se mere
Waltham dame lommeur i urkasse af 14kt guld
Waltham dame lommeur i urkasse af 14kt guld, hvid urskive med arabertal samt blå visere, sub-seconds. Forkapsel med ejermonogram. Mekanisk urværk med manuelt optræk. Fremstår med brugsspor, ridser, løs forkapsel. Vægt 41 gram. Uret går ikke og Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varenr: 4837485
DKK 1.800 DK, Helsingør, Støberivej 27-12-2017
20:42:00