Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Lommeure i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Denne auktion er annulleret. 18kt mini emaille zakhorloge met diamanten en robijnen featureing een broche naald ca. 0.50ct 18kt geel goud, gestempeld, broche getest ronde witte tone wijzerplaat met Romeinse uur en Arabische minuten markers in zwart toon, handen van de tijd in roze gouden toon 18kt geel gouden kast ... Varenr: 4525668 DKK 5.205 BE, Antwerpen 21-07-2017 14:00:00 DKK 3.718
Lommeur, Levrette, 14 karat
Lommeur, Levrette, 14 karat . Lommeur, Levrette, af 14 karat guld, diameter 47,5 cm. Fremstår med brugsspor, herunder buler. 63 gram. Uret går ved indlevering. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 4723850 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 21-07-2017 18:36:00 DKK 925
Fickur guld
Fickur guld. FICKUR, 14 k guld, mekaniskt uppdrag, plexiglas, vitemaljerad urtavla, arabiska siffror, subsekund, innerboett i metall, boettnr. 33808, diameter 33 mm, total vikt ca 30 g Varenr: 4724450 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-07-2017 14:24:00
Se mere
Fickur 18 k guld
Fickur 18 k guld . FICKUR, savonett, 18 k guld, mekaniskt urverk, plexiglas, vitemaljerad urtavla, arabiska siffror, subsekund, innerboett i 18 k guld, boettnr. 54277, boett märkt A.H. Geneve i en oval, diameter 54 mm, total vikt ca 119 g, etui medföljer Varenr: 4724506 DKK 9.177 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-07-2017 20:12:00
Se mere
Omega fickur i 18 k guld
Omega fickur i 18 k guld . OMEGA, fickur, 18 k guld, ca 1910, manuellt uppdrag, innerboett i metall, savonett, vitemaljerad urtavla med arabiska siffror, boettnr. 3279708, diameter 34,5 mm, vikt ca 35 g Varenr: 4724605 DKK 1.835 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-07-2017 14:09:00
Se mere
Samling lommeure (10)
Samling lommeure (10). Samling lommeure, heriblandt dobbeltkapslet Omega af .800 sølv, hvid urskive med arabertal, seperat sekundviser, Ø 5.5 cm, og dobbeltkapslet Zenith af .900 sølv med 19 juveler, hvid bemalet urskive med arabertal, seperat sekundviser, Ø 5.5 cm. størrelser mellem Ø 2.5 - 6.5 cm (10) Varenr: 4714309 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017 14:37:00 DKK 400
Russische Kettenuhr
Russische Kettenuhr . Russische Kettenuhr gefertigt mit einem Gehäuse aus 925 Silber (punziert). Die Oberfläche ist verziert mit Emaille mit den Farben einer Sonnenblume vor blauem Himmel. Der Rest des Gehäuses ist vergoldet. Die Uhr ist mit einem roten und einem blauen Glasstein im Cabochonschliff besetzt. ... Varenr: 4709939 DKK 2.603 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017 18:45:00 DKK 297
Union Taschenuhr/ Savonette, 800/- Silber, Dresden, Deutschland und Schweiz, um 1895
Union Taschenuhr/ Savonette, 800/- Silber, Dresden, Deutschland und Schweiz, um 1895. Union Dürrstein & Co., Dresden, Deutschland, Taschenuhr 800/- Silber, teilvergoldet, Gewicht ca. 82,2 Gramm, D. Ø ca. 51 mm, Zifferblatt weiss emailliert mit arabischen Zahlen und 5- Minutenschritte in roten Zahlen, brünierte Stunden- und Minutenzeiger, kleine Sekunde, Punzierung 'IXL Stern im ... Varenr: 4712736 DKK 1.636 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-07-2017 19:15:58 DKK 297
Taschenuhr 585/- Gelbgold, wohl La Chaux-de-Fonds, Schweiz, um 1905
Taschenuhr 585/- Gelbgold, wohl La Chaux-de-Fonds, Schweiz, um 1905. Taschenuhr, wohl La Chaux-de-Fonds, Schweiz, 585/- Gelbgold, Gewicht Uhr insg. ca. 62 Gramm, Werk Handaufzug, Ankerhemmung, bimetallische Schraubenunruh mit gebläuter Brequet- Spiralfeder, weisses Emaille- Zifferblatt, römische Ziffern, Stunden- und Minutenzeiger, kleine Sekunde. Gehäuseboden, ... Varenr: 4707406 DKK 2.975 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-07-2017 19:16:11 DKK 335
Lommeur af 14 kt guld
Lommeur af 14 kt guld . Lommeur af 14 kt. guld. Indvendig kasse af forgyldt metal. Cremefarvet urskive med arabertal, plexiglas. Mekanisk værk med manuelt optræk, stemplet 'Avance Retard'. Ø ca. 5,4 cm. Vægt ca. 107 gram. Fremstår med mærker, to små buler i siden på kapseln. Fungerer ikke ved test. Lauritz.com garanter... Varenr: 4721870 DKK 2.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-07-2017 19:27:00 DKK 2.300
Electa fickur i silver, Geneve 1896
Electa fickur i silver, Geneve 1896 . Electa fickur i silver, Geneve 1896, ref.: 65359 Boett i silver. Manuellt uppdrag, sekundvisare. Diam. 47 mm. Verket går vid inskrivningstillfället, Lauritz.com garaterar ej funktionen. Varenr: 4673680 DKK 1.530 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-07-2017 20:00:00 DKK 287
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt guld med repetition og chronograph (2)
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt guld med repetition og chronograph (2). Dobbeltkapset lommeur af 14 kt guld, støvkapsel ligeledes af 14 kt. Hvid urskive med arabertal, time og minutviser samt seperat sekundviser. Støvkapsel med påskriften 'Heures Répétition quarts, Chronographe, Grand Diplôme Amsterdam, Membre Du Jury HC Bruxelles, Medaille D'or Paris 1889, Medaille ... Varenr: 4724842 DKK 8.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-07-2017 20:03:00 DKK 6.200
IWC dobbeltkapslet lommeur 14 kt. 98.3 gr.
IWC dobbeltkapslet lommeur 14 kt. 98.3 gr. . Lommeur i 14 kt. guld. Hvd urskive i emalje med sorte arabertal. Med sekundviser. Uret fungerer. Støvkapsel af guld. Ø5 cm. Vægt 98.3 gr. Medfølgende vedhæng i double. Æske medfølger (2) Varenr: 4724887 DKK 6.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-07-2017 19:30:00 DKK 2.800
IWC Schaffhausen. Vintage herrelommeur i 18 kt. guld, ca. 1909/11
IWC Schaffhausen. Vintage herrelommeur i 18 kt. guld, ca. 1909/11. Herrelommeur fra IWC, i urkasse af 18 kt. guld, hvid emailleskive med arabertal, separat sekundviser, støvkapsel af metal, usigneret urværk. Ø. 49,7 mm. Samlet vægt inkl. værk: ca. 88,8 gr. Fremstår med brugsspor, gravering på bagkasse. Uret gik på vurderingstidspunktet. Lauritz.com indestår ikke... Varenr: 4724903 DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-07-2017 20:10:00 DKK 450
Glashütte. Präcisions Uhrenfabrik Alpina. Enkeltkapslet herrelommeur af 14 kt. guld
Glashütte. Präcisions Uhrenfabrik Alpina. Enkeltkapslet herrelommeur af 14 kt. guld . Glashütte/Alpina Chronometer herrelommeur af 14 kt. guld, enkeltkapslet, hvidemailleret urskive med arabertal og stregindex, lille separat urskive med sekundviser, skiven mrk. Präcisions Uhrenfabrik Alpina, Glashütte I/S, støvkapsel af 14 kt. guld. Urkasse og værk No. 2343. Stemplet Union ... Varenr: 4691746 DKK 25.000 DK, Kolding, Trianglen 25-07-2017 21:05:00 DKK 5.200
Herrfickur i 14 k guld
Herrfickur i 14 k guld. RYMO, fickur, 14 k guld, savonett, ca 1930, mekaniskt urverk, innerboett i metall, boettnr. 18628, diameter 47,5 mm, vikt exkl. kedja ca 70 g, klockkedja gulddoublé medföljer Varenr: 4727086 DKK 2.677 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-07-2017 19:42:00
Se mere
Helvetia fickur, 14k guld. 1970-tal
Helvetia fickur, 14k guld. 1970-tal. Helvetia fickur i 14 guld, med kedja av 18k guld. Boett i 14k guld (96,5g), manuellt uppdrag, skiva av guld, sekundvisar.Kedja i 18k guld (19,5g). Boett diam: 53 mm. Verket går, Lauritz.com garanterar ej funktion. Varenr: 4682487 DKK 10.707 SE, Malmö, Baltzarsgatan 26-07-2017 20:37:00 DKK 4.895