Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Maleri og skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 60  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Kay Christensen cd. Litografi
Kay Christensen cd. Litografi. Kay Christensen 1899-1981. Litografi, 15/200. "Den evige verden". Sign. Kay C. 44 x 54 cm (66 x 74). Varenr: 4674924 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-06-2017 19:15:00 DKK 300
Figur af udskåret træ i form af tyr
Figur af udskåret træ i form af tyr. Figur af udskåret træ i form af stejlende tyr. H. 105 cm. L. ca. 110 cm. Fremstår med brugsspor herunder mærker, afslag samt revner på horn. (Se fotos) Varenr: 4699995 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-06-2017 19:15:00 DKK 825
Ludvig Jacobsen cd. Olie på plade. Byparti
Ludvig Jacobsen cd. Olie på plade. Byparti . Ludvig Jacobsen (1890-1957) cd. Byparti med huse, træer og vandløb, olie på plade. Sign. Ludvig Jacobsen. H. 34 x 44 cm. (47x57) Varenr: 4690335 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-06-2017 19:17:00 DKK 300
Mads Poulsen. '22' fladskærm'. Mixed media (cd)
Mads Poulsen. '22' fladskærm'. Mixed media (cd). '22' fladskærm' af Mads Poulsen. Mixed media. Sign. på bagsiden. 70 x 110 cm. (cd) Varenr: 4698868 DKK 1.500 DK, Herning, Engdahlsvej 24-06-2017 19:17:00 DKK 300
Karl Heinz Hansen-Bahia, drei Holzschnitte (3)
Karl Heinz Hansen-Bahia, drei Holzschnitte (3). Karl Heinz Hansen-Bahia (1915-1978), drei Holzschnitte. 1. 'Cowboy', 1960. Bildmaße: 40 x 60 ( Rahmenmaße 65,5 x 84 cm. Probedruck. Signiert und datiert. 2. Ochse, 1959. Maße: 31 x 45 (Rahmenmaße: 47 x 59 cm). Ed. 39/60, signiert, nummeriert und datiert.3. Ochsengespann, 1959. Maße: 31 x 96 ... Varenr: 4677406 DKK 1.115 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-06-2017 19:17:00 DKK 335
Uno Svensson. Mapp med fyra färgserigrafier. 'Människa/Landskap' (BUS)
Uno Svensson. Mapp med fyra färgserigrafier. 'Människa/Landskap' (BUS). Uno Svensson (1929-2012). Mapp med fyra färgserigrafier. "Människa/Landskap". Utgiven av Uno Svensson-sällskapet, Kulturcentrum Ronneby. Blyertssignerade. Numrerade 16/150. Bladstorlek: 22 x 30,5 cm. Varenr: 4586270 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-06-2017 19:21:00 DKK 249
Marek Braun, 'Flash me!', 2017. Mischtechnik
Marek Braun, 'Flash me!', 2017. Mischtechnik . Marek Braun, 'Flash me!', 2017. Mischtechnik auf Leinwand. Verso gestempelt, signiert, datiert und betitelt. Maße: 40 x 40 cm. Varenr: 4662664 DKK 2.231 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-06-2017 19:23:00 DKK 297
Gideon Börje, (bus)
Gideon Börje, (bus). Gideon Börje, 1891-1965, Landskap, akvarell, 24x35 cm, signerad. Varenr: 4680700 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 24-06-2017 19:25:00 DKK 229
Antoni Adamski f.1955 cd,  Akryl på lærred. Komposition med model.
Antoni Adamski f.1955 cd, Akryl på lærred. Komposition med model.. Antoni Adamski f.1955 cd, Komposition med model. Akryl på lærred. Mål 80 x 60 cm (84 x 64 cm) Varenr: 4697108 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-06-2017 19:31:00 DKK 675
Stig slas Claesson
Stig slas Claesson. STIG "SLAS" CLAESSON (1928-2008): Stockholmsmotiv, signerad Stig Claesson, 23/360, litografi, ca 44x59 cm Varenr: 4699463 DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-06-2017 19:33:00
Se mere
Will Spanier, Konvolut von drei Radierungen (3)
Will Spanier, Konvolut von drei Radierungen (3). Will Spanier (1894-1957), Konvolut von drei Radierungen - 1. Brücke, Maße: 26 x 31,5 (Rahmenmaße: 45 x 49 cm), 2. Reetdachhaus, Maße: 23 x 31,5 (Rahmenmaße: 44 x 54 cm),3. Rückenakt, Bildmaße: 33,5 x 25,5 ( Rahmenmaße: 48,5 x 40). Alle handsigniert. Zwei Blätter stark gebräunt. (3) Varenr: 4678301 DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-06-2017 19:36:00 DKK 297
Hans Belin. Två färglitografier (BUS)
Hans Belin. Två färglitografier (BUS). Hans Belin (1936-2007). Två färglitografier. "Mogens på väg till skolan" och "Ms Ullrica lastar i hamnen". Signerade. Numrerade 47/285. Inramade bakom glas med passepartout. 59x48,5 (79x65,5) Varenr: 4672518 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-06-2017 19:44:00 DKK 229
Anette Abrahamsson. Olja på duk (BUS)
Anette Abrahamsson. Olja på duk (BUS). Anette Abrahamsson (född 1954). Olja på duk. Komposition mot brun bakgrund. A tergo signerad och daterad 1991. Oramad. 100x100. Tryckmärke, litet hål i duken. Proveniens: Hotel Mäster Johan, Malmö. Varenr: 4609583 DKK 7.648 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-06-2017 19:46:00 DKK 1.377
Bronzefigur af ung nøgen kvinde
Bronzefigur af ung nøgen kvinde. Figur af ung nøgen kvinde. Udført i patineret bronze monteret på rund sokkel af sortbroget marmor. Plakette pålydende Bronze Garanti Paris J. B. Deposee. Højde 19,5 cm. Modelfoto Varenr: 4696375

DKK 1.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-06-2017 19:48:00 DKK 425
Bengt Lindström skulptur och litografi
Bengt Lindström skulptur och litografi . BENGT LINDSTRÖM (1925-2008): Slips, signerad i trycket, 718/100, siden, etikettmärkt Air Maintenance Ab, längd ca 146 cm Varenr: 4699468 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-06-2017 19:48:00
Se mere
F.W. Ahlstrand, 1800-tal. Olja på duk.
F.W. Ahlstrand, 1800-tal. Olja på duk.. F.W. Ahlstrand, 1800-tal. Olja på duk. Porträtt av en svensk officer. A tergo signerad: "Måladt af F.W. Ahlstrand 1861". Inramad. 39x28. (48x37) Krackeleringar, tryckmärke. Varenr: 4698422 DKK 1.530 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-06-2017 19:51:00 DKK 421
Valerio Adami Derrière le Miroir
Valerio Adami Derrière le Miroir. VALÉRIO ADAMI (Italien, född 1935): (4) Derrière le Miroir. No 188 novembre 1970, 8 lösa blad exkl omslag, . No 206 novembre 1973, 8 lösa blad exkl omslag,. No 214 mai 1975, 17 lösa blad exkl omslag. No 220 octobre 1976, 7 lösa blad exkl omslag Varenr: 4699470 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-06-2017 19:54:00
Se mere
Bronze skulptur af ung kvinde
Bronze skulptur af ung kvinde. Kvinde i erotisk positur, udført i patineret bronze. H. 14 cm L. 10 cm. Af nyere dato. Modelfoto Varenr: 4700106

DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-06-2017 19:54:00 DKK 725
Matvey Slavin, Am Mühlenplatz II, 2013. Ölgemälde
Matvey Slavin, Am Mühlenplatz II, 2013. Ölgemälde. Matvey Slavin, Am Mühlenplatz II, 2013. Öl auf Leinwand, verso betitelt, signiert und datiert. 100,5 x 101,5 cm. Aus der Reihe Möllner Stadtansichten (Möllner Museum). Matvey Slavin *1987 St. Petersburg Russland, 2006 - 2011 HAW Hochschule für Angewandte Wissenschaften Hamburg, 2011 Diplom ... Varenr: 4662778 DKK 1.859 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-06-2017 19:55:00 DKK 297
Jonna Seig. Tre kompositioner.  Akvarel og gouache på papir (cd) (3)
Jonna Seig. Tre kompositioner. Akvarel og gouache på papir (cd) (3). Tre kompositioner af Jonna Seig (1924-2002). Akvarel og gouache på papir. Sign. Jo Seig. 37 x 23 cm (54 x 40 cm). (cd) (3) Varenr: 4698805 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 24-06-2017 19:55:00 DKK 325
Thomas Traasdahl. Figurkompostion. Olie på lærred (cd)
Thomas Traasdahl. Figurkompostion. Olie på lærred (cd). Figurkompostion af Thomas Traasdahl (1925-2002), olie på lærred, sign. Tråsdahl. 70 x 60 cm. (79 x 69 cm). (cd) Varenr: 4683996 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 24-06-2017 19:57:00 DKK 325
Knud Petersen. Olja på duk (BUS)
Knud Petersen. Olja på duk (BUS). Knud Petersen (född 1929), Danmark. Olja på duk. Gård i vinterlandskap. Signerad Knud P. Inramad. 50 x 80 cm (70 x 100 cm). Litet hål i duken Varenr: 4665215 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-06-2017 19:59:00 DKK 229
Einar Rosén. Färglitografi (BUS)
Einar Rosén. Färglitografi (BUS). Einar Rosén (1910-1998). Färglitografi. Ballerinamålning på staffli. Blyertssignerad. Numrerad 104/310. Inramad bakom glas med passepartout. 42x26. (59x41). Varenr: 4682376 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-06-2017 19:59:00 DKK 229
Owe Wessbohn. Olja på pannå. Stilleben (BUS)
Owe Wessbohn. Olja på pannå. Stilleben (BUS). Owe Wessbohn (1913-1996). Olja på pannå. Stilleben med kanna och hyvel. Signerad och daterad 1959. Inramad. 38x68. (50x80) Varenr: 4662202 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-06-2017 20:00:00 DKK 229
Erik Birger Gustavsson
Erik Birger Gustavsson. ERIK BIRGER GUSTAVSSON (1913-2005): Sittande modell, signerad och daterad Erik B. Gustavsson -58, olja på duk, ca 61x42 cm Varenr: 4699472 DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-06-2017 20:00:00
Se mere
Figur af bronze forestillende ung kvinde
Figur af bronze forestillende ung kvinde. Figur af delvist patineret bronze i form af nøgen ung kvinde siddende på hånd. H. 38 cm Varenr: 4696377

DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-06-2017 20:01:00 DKK 1.050
Åke W Andersson oljemålning
Åke W Andersson oljemålning. ÅKE WILHELM ANDERSSON (1922-1988): Komposition, signerad åwa, olja på pannå, ca 114x100 cm Varenr: 4699474 DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-06-2017 20:06:00
Se mere
Jonna Seig. Tre kompositioner. Akvarel og gouache på papir (cd) (3). Tre kompositioner af Jonna Seig (1924-2002). Akvarel og gouache på papir. Sign. Jo Seig. 36 x 24 cm (53 x 40 cm). (cd) (3) Varenr: 4698803 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 24-06-2017 20:10:00 DKK 325
Abstrakt figur af patineret bronze iform af kvinde
Abstrakt figur af patineret bronze iform af kvinde . Abstrakt figur af patineret bronze. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee L. 23 cm. Sign. Nick Modelfoto Varenr: 4696379

DKK 1.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-06-2017 20:12:00 DKK 825
Auguste Moreau, pige med kurv. Bronzeskulptur
Auguste Moreau, pige med kurv. Bronzeskulptur. Auguste Moreau, pige med kurv. Bronzeskulptur. Monteret på sort marmorplade. Bronze, patineret i forskellige farver. Signeret på soklen. H ca. 65 cm. Varenr: 4681488 DKK 7.436 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-06-2017 20:12:00 DKK 2.231
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 60  >>