Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 55  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ellis Wallin, olja på duk
Ellis Wallin, (1888-1972) olja på duk, fiskeläge. Signerad och daterad 1930. Mått: 80x64 cm (87,5x71,5) Små färgbortfall.
Varenr: 4714106
DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 21-08-2017
19:52:00
DKK 306
Skulptur af bronze i form af en tyr
Skulptur af patineret bronze i form af en tyr. Monteret på base af sort marmor (lille afslag) H. 14 cm L. 13 cm. Af nyere dato
Varenr: 4738589

DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-08-2017
19:52:03
DKK 1.250
Abztra. Abstrakt komposition, olie på lærred, (2)
To abstrakte kompositioner betitlet "Going to the zupermarket to buy milk" og "Going back to the zupermarket to buy a wazhingmazhine" olie på lærred, kunstnergruppen ABZTRA bestående af Henri Koe', Kim Michael og Jan Brolykke sign. af de tre kunstnere samt dat. 2007, 84,5x69,5 cm (92x77) (cd)
Varenr: 4701772
DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-08-2017
19:52:04
Aldo Lanciano. 'Un Giorno D'Agosto'' cd. 70x150 cm
Aldo Lanciano F. 1942. Akryl på lærred. Komposition med maleri med kvinde samt solnedgang. Titel: 'Un Giorno D'Agosto'. Sign. Lanciano Aldo samt dateret 2000. 70x150 cm. (96x176cm.)
Varenr: 4726266
DKK 6.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-08-2017
19:53:00
DKK 4.100
Folmer Bendtsen, olie på lærred, parti fra Sydhavnen, cd
Parti fra Sydhavnen, af Folmer Bendtsen (1907-1993), olie på lærred, sign. og dat. Folmer Bendtsen 60. 81 x 100 cm (99 x 119 cm).
Varenr: 4747211
DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-08-2017
19:54:00
DKK 5.600
Hans Øllgaard, Rygvendt pige, olie på lærred, cd
Rygvendt pige af Hans Øllgaard (1911-1969), olie på lærred, sign. med monogram: Ø. 35 x 45 cm. (52 x 62 cm.).
Varenr: 4747377
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-08-2017
19:55:00
DKK 925
Simeon Gonzales, komposition, akryl på lærred (cd)
Komposition af Simeon Gonzales (f. 1973), akryl på lærred. Sign. Simeon Gonzales. 50 x 70 cm, U.R.
Varenr: 4747496
DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 21-08-2017
19:55:00
DKK 475
Hans Øllgaard, markarbejde, olie på lærred, cd
Markarbejde af Hans Øllgaard (1911-1969), olie på lærred, sign. med monogram: Ø. 35 x 45 cm. (52 x 62 cm.). Let krakeleret og en mindre perforering.
Varenr: 4747378
19:56:00
Paul Fischer. Olie på lærred. Maleri fra Hvidsten
Paul Fischer 1860-1934. Ældre mand siddende på stengærde - med Oslo fjord i baggrunden. Olie på lærred. Sign. Paul Fischer, Hvidsten Sep.1890. H. 57 x 72 cm (74x90)
Varenr: 4727432
DKK 60.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-08-2017
19:57:00
DKK 17.500
Nina Kleivan, färglitografi (BUS)
Nina Kleivan (f. 1960), färglitografi. Figur mot abstrakt bakgrund. Signerad och numr. 140/220. (BUS)
Varenr: 4730616
19:58:00
DKK 229
Storfyrstinde Olga cd. Skovparti med anemoner, tidligt forår
Storfyrstinde Olga f. 1882-1960. Skovparti med anemoner, tidligt forår. Sign. Olga. Olie på plade. 36 x 46 cm. Proveniens: Erhvervet af familien i 1996 på Kunsthallens auktion 469, katalognummer 38.
Varenr: 4743602
DKK 4.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 21-08-2017
19:58:00
DKK 3.500
Thorvald Hagedorn-Olsen, fjordlandskab, olie på lærred, cd
Fjordlandskab af Thorvald Hagedorn-Olsen 1902-1996, olie på lærred, sign. Hagedorn-Olsen, 58 x 68 cm. (70 x 80 cm.).
Varenr: 4747391
DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 21-08-2017
19:59:00
DKK 1.350
Hippolyte Lecomte, Konvolut 4 Tageszeiten, Aquatinta, 1829 (4)
Hippolyte Lecomte, Konvolut aus den vier Tageszeiten "Morgen", "Mittag", "Abend" und "Nacht", colorierte Aquatinta, passepartouriert, hinter Glas gerahmt, Paris, 1829. Bildmaß ca.: H. 38,5 cm, B. 45,5 cm, Rahmenmaß ca.: H. 61,5 cm, B. 68 cm, T. 2,5 cm, Altersgemäßer Zustand.(4)
Varenr: 4695761
DKK 2.231 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-08-2017
20:00:00
DKK 297
Henrik Krogsholm. Komposition. Akryl på lærred
Komposition af Henrik Krogsholm (f. 1960). Akryl på lærred. Sign. på bagsiden. 100 x 100 cm. UR.
Varenr: 4729265
DKK 1.500 DK, Herning, Engdahlsvej 21-08-2017
20:00:00
DKK 625
Asiatisches Bild, Tusche auf Papier
Asiatisches Bild mit Mann und einer Katze, Tusche auf Papier, nicht signiert, passepartouriert, hinter Glas gerahmt. Rahmenmaß ca.: H. 87 cm, B. 53,5 cm, Bildmaß ca.: H. 59,5 cm, B. 39 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren, Bestoßung oben am Rahmen.
Varenr: 4686803
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-08-2017
20:00:00
DKK 297
Orientalisches Bild mit Elefantenmotiv aus Stoff
Orientalisches Stoffbild mit Elefantenmotiv, besetzt von Perlen und Pailletten, ausgezeichnet durch Stickereien in gelben, goldenen und roten Farbfacetten mit eingearbeiteten Glitzerfäden, nicht signiert. Maße ca.: H. 54,5 cm, B. 99 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren und Bestoßungen ...
Varenr: 4686822
20:00:00
DKK 335
En stor samling danske filmplakater, ca. 1930-60'erne (100+)
En stor samling danske filmplakater for overvejende udenlandske, nordiske film, mange tegnet af Benny Stilling og Kurt Wenzel, overvejende litografiske fra 1930-60'erne. Hver plakat måler ca. 85 x 62 cm. Fremstår med varierende brugsmærker som folder, revner, pletter og afrevne stykker. (100+)
Varenr: 4731944
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-08-2017
20:00:00
Futuristisk Daphne
Futuristisk Daphne på en metalsokkel, fremstillet af metal, helplastisk figur, mørk patineret og delvist guldfarvet patineret. Mål ca.: H. 58 cm, Ø 27 cm. Vægt i alt ca.: 7,6 kg. Fremstår i aldersrelateret stand.
Varenr: 4674130
DKK 3.718 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-08-2017
20:00:00
DKK 2.417
Jon Gislason. 'Glad indadvendt', olie og akryl på lærred
'Glad indadvendt' af Jon Gislason (f. 1955), olie og akryl på lærred, sign. J.G. samt på bagsiden Jon Gislason 2010. 80 x 80 cm. Uden ramme.
Varenr: 4742134
20:00:00
DKK 3.100
Pablo Picasso Maternité
PABLO PICASSO, efter, "Maternité", litografi, signerad och daterad i trycket 29.4.63, tryckyta ca 51 x 41 cm
Varenr: 4746700
DKK 2.294 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-08-2017
20:00:00
Se mere
Andrzej Danielski, tyrehoved
Andrzej Danielski, tyrehoved på en træsokkel, udført i keramik, hånddekoreret og glaseret, signeret på bagsiden: 'A. Danielski'. Mål ca.: H. inkl. sokkel: 95 cm. H. 10 cm, B. 37 cm, D. 40 cm.
Varenr: 4747099
20:00:00
DKK 446
Ukendt kunstner, olie på lærred, 'Fischmarkt'
Ukendt kunstner, olie på lærred, 'Fischmarkt', indrammet. Billedmål ca.: 44 x 69 cm. Rammemål ca.: 60 x 84 cm. Fremstår i aldersrelateret stand.
Varenr: 4691904
20:00:00
DKK 1.599
Sven Henriksen. Plakat, 'Blomsterlabyrinten', litografi, ca. 1930
Udstillingsplakat for Forum, 'Blomsterlabyrinten', tegnet af Sven Henriksen (1890-1935), litografi, ca. 1930. Lysmål 82 x 61 cm. (87 x 65 cm.) Fremstår med mindre, aldersrelaterede brugsmærker såsom to afskårne hjørner i toppen. OBS: Auktionen forlænget.
Varenr: 4729597
20:04:00
Skulptur fra bronzestøberiet Gustav Heinze Berlin
Skulptur fra bronzestøberiet Gustav Heinze Berlin, omkring 1910. Skulpturen forestiller en dreng med nodeark og slag. På piedestalen er der en bronzeplade, som er fremstillet vha. billedstøbning. Signeret på plinten: G. Heinze. Mål ca.: H. 45 cm, B. 14 cm, D. 12,5 cm. Skulpturen fremstår i ...
Varenr: 4738758
DKK 14.873 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-08-2017
20:05:00
DKK 818
Bronzefigur forestillende ung kvinde
Figur i patineret bronze forestillende ung siddende kvinde monteret på sokkel i marmor. H. 18 cm L. 22 cm
Varenr: 4697117

DKK 2.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-08-2017
20:06:00
DKK 325
´Poul Steen Schmidt.cd. Går det. Olie og akryl på lærred
"Går det ". Olie og akryl på lærred, af Poul Steen Schmidt født 1945. sign. samt dat. Poul Steen 08. 50 x 50 cm. U. R.
Varenr: 4740711
DKK 5.000 DK, Helsingør, Støberivej 21-08-2017
20:06:00
DKK 1.250
Bronzeskulptur forestillende Amor
Skulptur af patineret bronze forestillende Amor monteret på rund sokkel af marmor. H. 39 cm. Kopi efter Auguste Moreau
Varenr: 4737308

DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-08-2017
20:07:00
DKK 1.800
Hans Henrik Lerfeldt, CD. Menneskefigurer og bevinget væsen i klippelandskab. Olie på plade
Menneskefigurer og bevinget væsen i klippelandskab, af Hans Henrik Lerfeldt (1946-1990), CD. Olie på plade. På bagsiden sign. Lerfeldt samt betegnet 1976. 40,5 x 50,5 cm. (44 x 55 cm.). Auktion: Kunsthallen, feb. 1999.
Varenr: 4713742
DKK 12.000 DK, Kolding, Trianglen 21-08-2017
20:08:00
DKK 4.600
Aage Lund. To plakater, 'Levende Ørreder' og 'Norsk Lax', litografi, omkr. 1920 (2)
To reklameplakater for Oscar Fredericksen Fiskehuset No. 1, 'Norsk Lax' og 'Levende Ørreder', tegnet af Aage Lund (1892-1972), fisken på sidstnævnte plakat er metallisk og farven changerer alt efter lysfald, litografisk trykt hos Kruckow-Waldorff, København omkr. 1920. 86 x 61 cm. Uden rammer. ...
Varenr: 4729590
20:09:00
Carl Baagøe. Oliemaleri. Marinemotiv
Marinemotiv, af Carl Baagøe (1829-1902). Olie på lærred. Sign. Carl Baagøe. 22,5 x 32,5 cm (43.5 x 53.5 cm). Fremstår med krakeléringer
Varenr: 4736637
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-08-2017
20:09:00
DKK 1.800
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 55  >>