Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 46  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ulf Gripenholm litografi
ULF GRIPENHOLM (född 1943): Kvinnostudie, signerad och numrerad Ulf Gripenholm 281/295, färglitografi, bladmått ca 29x18,5 cm
Varenr: 4805849
DKK 1.173 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
10:14:00
Se mere
Joakim Gemicke mixed media
JOAKIM GEMICKE (född 1959): Untitled, mixed media, ca 49,5x70 cm
Varenr: 4805856
DKK 1.407 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
10:28:00
Se mere
Theo Tobiasse
THEO TOBIASSE (1927-2012): Komposition, signerad Theo Tobiasse 90/200, färglitografi, ca 52x67 cm
Varenr: 4805861
DKK 1.173 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-10-2017
10:38:00
Se mere
Klaus Frahm, 'Flower Power', 1985. Mappe med 10 fotografier
Klaus Frahm, 'Flower Power', 1985. Mappe med 10 fotografier. Begrænset oplag på 10 + 1 fotografier. Komplet kassette med titelblad, indholdsbeskrivelse samt 10 farvefotografier i passepartout. Signeret og nummereret 7/10+1. De enkelte kopier er ligeledes signeret og nummereret. I original ...
Varenr: 4580994
DKK 29.770 DE, Hamburg, Große Elbstraße 18-10-2017
10:38:25
DKK 9.675
Klein oljemålning
H KLEIN: Rökande kvinna, signerad och daterad H Klein 1920, ca 90x110 cm
Varenr: 4805864
DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
11:00:00
Se mere
Hans-Erik Eriksson oljemålning
HANS-ERIK ERIKSSON (1921-1997), Gamla fiskebodar vid Helgomannen Fårö, signerad, olja på pannå, ca 41 x 59 cm.
Varenr: 4805866
11:04:00
Se mere
Tage Hedqvist blandteknik
TAGE HEDQVIST (1909-1997): Komposition från Gustavsberg, blandteknik, ca 230x740 cm, oramad
Varenr: 4805868
DKK 4.691 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
11:08:00
Se mere
Henry Gustasson Lyftet
HENRY GUSTAFSSON (1943-2005): "Lyftet", skulptur, tenn och stenart, signerad Henry G, höjd inklusive sockel ca 11 cm
Varenr: 4805871
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
11:12:00
Se mere
Madeleine Pyk färglitografi
MADELEINE PYK (född 1934): "Promenad des Anglais", signerad och numrerad M Pyk 82/275, färglitografi, 41x40 cm
Varenr: 4805877
11:24:00
Se mere
Oscar Hullgren oljemålning
OSCAR HULLGREN (1869-1948): Motiv från Stadsgården Stockholm, signerad O Hullgren, olja på duk på pannå, 42x51 cm
Varenr: 4805880
DKK 1.955 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
11:30:00
Se mere
Poul Friis Nyeboe. Olie på lærred. Strandparti.
POUL FRIIS NYEBOE. Olie på lærred. Strandparti. Sign. Friis Nyeboe. 65 x 99 (84 x 117) cm.
Varenr: 4778940
DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-10-2017
11:39:55
DKK 450
Bo E Lundqvist collage
BO E LUNDQVIST (född 1934): Dalabladet, signerad Bo E Lundqvist, blandteknik, collage, 136x106 cm
Varenr: 4805885
11:40:00
Se mere
George Costakis oljemålning
GEORGE COSTAKIS (1913-1990): Grekiskt landskap med by, signerad och daterad 86, olja på duk, 72x100 cm.
Varenr: 4805887
DKK 2.346 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
12:00:00
Se mere
Gärdis Lindgren oljemålning
GÄRDIS LINDGREN (född 1943), Varjisträsk, signerad Gärdis samt á tergo Gärdis Lindgren 1986, ca 46,5 x 66,5 cm
Varenr: 4805891
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-10-2017
12:08:00
Se mere
Carl Brandt pastell
CARL BRANDT (1852-1930): Vinterlandskap, signerad Brandt, pastell, ca 40x58 cm
Varenr: 4805896
12:18:00
Se mere
Albert Rüdinger, olie på lærred, søbred
Søbred af Albert Rüdinger (1838-1925), olie på lærred, sign. Albert Rüdinger, 42,5x70 cm. (58,5x86 cm). Fremstår med krakeleringer.
Varenr: 4805557
DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 18-10-2017
12:21:34
DKK 575
Per-Ola Andersson målning
PER-OLA ANDERSSON (född 1961): Abstrakt komposition, signerad samt betitlad a tergo, 2013, akryl på duk, 150x110 cm
Varenr: 4805898
12:22:00
Se mere
Axel Fridell m.fl. Fem svenske ætsninger (5)
En samling grafik af svenske kunstnere bestående af tre ætsninger af Axel Fridell (1894-1935): 'Regnlandskap med dött träd', 'Albert and William' samt 'Krogen', trykt af FfGK (Föreningen för Grafisk Konst) i årene efter kunstnerens død, usign., 'Sardinfiskarnas kväll' af Björn Berg (1923–2008, ...
Varenr: 4767106
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 18-10-2017
12:22:04
Edward Hald akvarell
EDWARD HALD (1883-1980): Farfars bil, gamla bilar på Skansen, signerad Hald-56, akvarell och täckvitt, 18x12,5 cm
Varenr: 4805900
12:26:00
Se mere
Andy Warhol utställningskatalog
WARHOL CATALOGUE 1970, WARHOL, ANDY; KÖNIG, KASPER; HULTÉN, PONTUS & GRANATH, OLLE (eds.). Andy Warhol. Third edition. Stockholm, Moderna museet, 1970, 27x21 cm, med kartong. .
Varenr: 4805904
12:34:00
Se mere
Jens BK. 'Hardware Failure'. Mixed media på papir
'Hardware Failure' af Jens BK (f. 1977). Mixed media på papir. Sign. Jens BK. 29 x 19 cm, uden ramme, passepartout 40 x 30 cm. Jens BK arbejder intuitivt med sin kunst. Ud fra personlige oplevelser, stemninger og følelser skaber han abstrakte værker med genkendelige spor. Hvert billede ...
Varenr: 4771704
DKK 1.500 DK, Herning, Engdahlsvej 18-10-2017
12:51:53
Jens BK. 'Udsigt'. Mixed media på papir
'Udsigt' af Jens BK (f. 1977). Mixed media på papir. Sign. Jens BK. 29 x 19 cm, uden ramme, passepartout 40 x 30 cm. Jens BK arbejder intuitivt med sin kunst. Ud fra personlige oplevelser, stemninger og følelser skaber han abstrakte værker med genkendelige spor. Hvert billede forvandler sig til ...
Varenr: 4771717
12:52:41
Christian Møllgaard (pseudonym for Svend Drews), olie på lærred, marine
Marine af Christian Møllgaard (pseudonym for Svend Drews), 1919-2003, olie på lærred, sign. Chr, Møllgaard, 26,5x36,5 cm. (39x49 cm). Fremstår med krakeleringer.
Varenr: 4803323
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-10-2017
13:12:56
Victor Brockdorff, olie på lærred,' Under nøddebusken' (cd)
'Under nøddebusken' af Victor Brockdorff (1911-1992), olie på lærred, sign. V. Brockdorff, 22x27 cm. (34,5x39,5 cm).
Varenr: 4805555
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-10-2017
13:18:05
DKK 975
Anders Zorn etsning "Vadstället"
ANDERS ZORN (1860-1920): "Vadstället", etsning, 1912, signerad Zorn, 19,9x14,9 cm. Litteratur: Asplund 249, Hjert & Hjert 262, ZG 249
Varenr: 4805923
13:26:00
Se mere
Johannes Larsen, akvarel, motiv med måge (cd)
Motiv med måge af Johannes Larsen (1867-1961), indrammet akvarel, sign. i bly JH-37, 28,5x32,5 cm. (44,5x48,5 cm).
Varenr: 4805676
DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-10-2017
13:27:42
DKK 5.200
Bamse Kraghe Jacobsen
BAMSE KRAGH-JACOBSEN (Danmark, 1913-1992): Komposition, signerad och datera -68, 156/200, färglitografi, ca 48x48 cm
Varenr: 4805929
DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-10-2017
13:38:00
Se mere
Victor Brockdorff, olie på lærred, vinterlandskab (cd)
Vinterlandskab af Victor Brockdorff (1911-1992), olie på lærred, sign. V. Brockdorff, 24x33 cm. (37x45 cm).
Varenr: 4805556
13:55:00
DKK 825
Johannes Ravn oljemålning
JOHANNES RAVN (1922-1991): Änder vid skogstjärn, signerad J Ravn, daterad -49, olja på duk, ca 50x60 cm
Varenr: 4805936
14:06:00
Se mere
Ole Ring oljemålning
OLE RING (Danmark, 1902-1972): Efter arbetsdagens slut, signerad och daterad Ole Ring 1943, olja på duk, 70 x 98,5 cm
Varenr: 4805943
DKK 19.546 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
14:20:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 46  >>