Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Maleri og skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 68  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Johannes Kragh oljemålning
Johannes Kragh oljemålning. JOHANNES KRAGH (1870-1946): Kvinna på strand, signerad Kragh, olja på duk, ca 50x46 cm Varenr: 4634962 DKK 5.419 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 10:12:00
Se mere
Ubekendt kunstner. Strandmotiv med person, olie på lærred
Ubekendt kunstner. Strandmotiv med person, olie på lærred. Ubekendt kunstner. Olie på lærred. Strandmotiv med person, usign. 47x63 cm(56x72 cm). Fremstår med krakeleringer og enkelte afskalninger. Varenr: 4594714 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 10:22:00 DKK 300
Samtida skulptur
Samtida skulptur. SKULPTUR, grönpatinerad brons, samtida, i form av häst, höjd ca 35 cm, längd 46 cm Varenr: 4634966 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 10:28:00
Se mere
Joan Miro
Joan Miro. JOAN MIRO (1893-1983): Komposition, 1965, Mourlot 368, färglitografi, ca 37x27 cm. Varenr: 4634967 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 10:32:00
Se mere
Olle Hjotzberg akvarell
Olle Hjotzberg akvarell. OLLE HJORTZBERG (1872-1959): Tulpaner, signerad och daterad Olle Hjortzberg -57, ca 30x22 cm Varenr: 4634971 DKK 3.096 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 10:48:00
Se mere
Sverre Loge Pettersen, olie på plade, landskab med elv (cd)
Sverre Loge Pettersen, olie på plade, landskab med elv (cd). Landskab med elv af Sverre Loge Pettersen (1919-2006), olie på plade. Sign. og dateret Sv. Loge Pettersen 1946. 73 x 60 cm (80 x 67). Varenr: 4629639 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-04-2017 10:52:38 DKK 325
Ida Bruun. Figurkompositioner. Linoleumssnit (2)
Ida Bruun. Figurkompositioner. Linoleumssnit (2). Figurkompositioner af Ida Bruun (født 1987). To linoleumssnit. Begge sign. Ida B. og nummereret. 21 x 30 cm. (32 x 42 cm.) og 30 x 20 cm. (42 x 32 cm.) (2) Ida startede på Kunstskolen Nordhøj i 2012 og har desuden en 3-årig STU uddannelse (Særlig tilrettelagt ungdomsuddannelse). Idas ... Varenr: 4573889 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 11:07:00 DKK 300
Joan Miro
Joan Miro. JOAN MIRO (1893-1983): Komposition, 1965, Mourlot 374, färglitografi, ca 37x27 cm. Varenr: 4634974 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 11:08:00
Se mere
James Clarke Hook oljemålning
James Clarke Hook oljemålning. JAMES CLARKE HOOK (1819-1907): Fiskare vid strand, signerad och daterad, olja på duk, ca 79x138 cm Varenr: 4634977 DKK 7.741 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 11:20:00
Se mere
Ubekendt kunstner, pastelfarve på plade, kompositioner. (4)
Ubekendt kunstner, pastelfarve på plade, kompositioner. (4). Kompositioner af ubekendt kunstner, pastelfarve på plade, sign. TK samt dat. 04. Alle måler 20 x 20 cm (23 x 23 cm). (4) Varenr: 4629829 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 11:26:00 DKK 300
Thilde Reventlov Petersen. Familieportræt, akryl på lærred
Thilde Reventlov Petersen. Familieportræt, akryl på lærred. Familieportræt af Thilde Reventlov Petersen (født 1993). Akryl på lærred, sign. Thilde. 100x100 cm. U.R. Thilde startede på Kunstskolen Nordhøj i 2014 og har desuden en 3-årig STU uddannelse (Særlig tilrettelagt ungdomsuddannelse). Thildes kunstneriske arbejde er ofte naturalistisk og således... Varenr: 4544644 DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 11:28:00 DKK 300
Ubekendt kunstner, akryl på lærred, komposition, cd
Ubekendt kunstner, akryl på lærred, komposition, cd. Komposition, af ubekendt kunstner, akryl på lærred, sign. JF. 80 x 100 cm. UR Varenr: 4610955 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 11:28:00 DKK 300
Joan Miró färglitografi 1972
Joan Miró färglitografi 1972. JOAN MIRÓ, MIRÓ BRONZES HAYWARD GALLERY, 1972, färglitografi, Arte Paris, ca 90x56 cm Varenr: 4634979 DKK 1.161 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 11:28:00
Se mere
Leo Charles Møller, landskab med gæs
Leo Charles Møller, landskab med gæs. Landskabsparti med gæs af Leo Charles Møller (1899-1992). Olie på lærred. Sign. monogram LCM. 67 x 100 cm. (77 x 110 cm.) Varenr: 4629392 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-04-2017 11:36:02 DKK 300
John Wallentin, olie på lærred, landskab
John Wallentin, olie på lærred, landskab . Landskab af John Wallentin, olie på lærred, sign. i monogram, 42x52 cm. (51,5x61,5 cm). Varenr: 4624840 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-04-2017 11:39:43 DKK 325
Thierry ’Mr. Brainwash’ Guetta, plakat til Artshow 2009
Thierry ’Mr. Brainwash’ Guetta, plakat til Artshow 2009. Thierry ’Mr. Brainwash’ Guetta, plakat til Artshow 2009, silketryk med finish udført i hånden. Mål ca.: 73,5 x 50,5 cm. Plakaten fremstår i aldersrelateret stand med en lille revne på undersiden. Varenr: 4609550 DKK 14.871 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 11:39:56 DKK 11.153
Lothar Oppermann, litografi samt Air France reklameplakat (2)
Lothar Oppermann, litografi samt Air France reklameplakat (2). Modelstudie af Lothar Oppermann (1939-1993), litografi, sign. Lothar-92, 120x80 cm. Air France reklameplakat, 61x98 cm. Ene med bukkede sider, begge med håndteringsmærker. U.R. (2) Varenr: 4570117 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-04-2017 11:51:00 DKK 350
Theodor Ulrichsen samt Kai Molter, olie på lærred, bymotiver (2)
Theodor Ulrichsen samt Kai Molter, olie på lærred, bymotiver (2). Bymotiver af Theodor Ulrichsen (1905-1970) samt Kai Molter (1903-1981), olie på lærred, begge sign. 35,5x27 cm. (42,5x34,5 cm). 24x35 cm. (33x44 cm). (2) Varenr: 4621146 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-04-2017 11:51:00 DKK 300
Bronsskulptur art deco
Bronsskulptur art deco. SKULPTUR, delfiner, brons, art deco, möjligen utförd av Hugo Liisberg, omkring 1930, höjd ca 28 cm Varenr: 4634986 DKK 2.322 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 12:04:00
Se mere
Astrid Mønster Tästesen. Kompositioner. Raderinger (2)
Astrid Mønster Tästesen. Kompositioner. Raderinger (2). Kompositioner af Astrid Mønster Tästesen (født 1988). To raderinger. Begge sign. Astrid. 20 x 15 cm. (42 x 30 cm.) (2) Astrid startede på Kunstskolen Nordhøj i 2011 og har desuden en 3-årig STU uddannelse (Særlig tilrettelagt ungdomsuddannelse). Astrids kunstneriske arbejde tager ofte afsæt i... Varenr: 4574165 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 12:27:50 DKK 325
Björn Beniston, akryl på lærred, 'The Old Farmer'
Björn Beniston, akryl på lærred, 'The Old Farmer'. 'The Old Farmer' af Björn Beniston (født 1951). Akryl på lærred. Sign. Bj. samt Björn Beniston bag på lærred. 100 x 80 cm. Uindrammet. Varenr: 4610813 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 12:28:00 DKK 300
Bent Karl Jacobsen. Mixed media på papir, cd
Bent Karl Jacobsen. Mixed media på papir, cd. Bent Karl Jacobsen. Mixed media på papir, abstrakt komposition, signeret. 'Bent Karl Jacobsen' cd 44 x 34 (63 x 52) cm. Varenr: 4629886 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 12:38:02 DKK 300
Lars-Fantasiformidler-Elgidh, akryl på lærred, 'Mexico'. cd. (2)
Lars-Fantasiformidler-Elgidh, akryl på lærred, 'Mexico'. cd. (2). 'Mexico' af Lars-Fantasiformidler-Elgidh (f. 1973), akryl på lærred, sign. Lars Elgidh samt dat. 04. 80 x 60 cm. Medfølgende CD med kunstnerens improvisationer´. (2) Varenr: 4629717 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 12:38:22 DKK 300
Oscar Larroca, bly på papir, erotisk komposition, cd
Oscar Larroca, bly på papir, erotisk komposition, cd. Erotisk komposition, af Oscar Larroca (f. 1962). Bly på papir. Sign. og dat. Oscar Larroca 87. 65 x 49 cm (86 x 70 cm). Fremstår med pletter. Varenr: 4623084 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 12:44:50 DKK 300
Angelica Wiik färglitografi
Angelica Wiik färglitografi. ANGELICA WIIK (född 1960): "Rävboa", signerad Angelica Wiik, 136/290, färglitografi med glitter, 60x42 cm; oramad Varenr: 4634998 DKK 1.161 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 12:48:00
Se mere
Jacob Haugen Sørensen, olie på plade, komposition, cd
Jacob Haugen Sørensen, olie på plade, komposition, cd. Komposition, af Jacob Haugen Sørensen f. 1955, olie på plade, sign. og dat. på bagsiden Jacob Haugen Sørensen 1999. 75 x 61 cm (81 x 67 cm). Varenr: 4601118 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 12:51:04 DKK 300
Francois Xavier Bricard oljemålning
Francois Xavier Bricard oljemålning. FRANCIOS XAVIER BRICARD (1881-1935): Rökande gosse, signerad F Bricard, olja på duk, ca 81x50 cm Varenr: 4635000 DKK 3.096 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 13:04:00
Se mere
Brian Bjeldbak. To kompositioner fra fotokunst-serien 'Havnens Lys'. Fotografi på inkjet papir (2)
Brian Bjeldbak. To kompositioner fra fotokunst-serien 'Havnens Lys'. Fotografi på inkjet papir (2). Brian Bjeldbak. To kompositioner fra fotokunst-serien 'Havnens Lys'. Fotografi på inkjet papir nr. 1/50 og 2/50. Sign. 33 x 48,5 cm. Løsblad. (2) Varenr: 4623273

DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 25-04-2017 13:17:00 DKK 300
J. Lund (1800-tallets slutning). Byparti med figurer. Olie på plade
J. Lund (1800-tallets slutning). Byparti med figurer. Olie på plade. Byparti med figurer, af J. Lund (1800-tallets slutning). Olie på plade. Sign. J. Lund. 30 x 41 cm. (40 x 51 cm.). Behov for let overfladerens. Varenr: 4625629 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 13:18:00 DKK 300
Dansk maler, 1900-tallets begyndelse. Byparti med købmandsbutik. Olie på lærred
Dansk maler, 1900-tallets begyndelse. Byparti med købmandsbutik. Olie på lærred. Byparti med købmandsbutik, af dansk maler (1900-tallets begyndelse). Olie på lærred. Usigneret. 42 x 58 cm. (55 x 70 cm.) Varenr: 4627929 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 13:18:00 DKK 325
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 68  >>