Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 49  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ramme af udskåret og forgyldt træ og gesso, 1800-tallet
Ramme af udskåret og forgyldt træ og gesso. Monteret med tryk. Ramme 1800-tallet. Trykmål 77 x 58 cm. (103 x 86 cm.). Ramme med chips.
Varenr: 4857270
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 11-12-2017
09:48:00
Landskap oljemålning
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (England, 1800-tal): Landskap med figur, signerad och daterad J Thomason 1901, olja på pannå, ca 17x36 cm
Varenr: 4861062
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-12-2017
10:08:00
Se mere
Albin Amelin färglitografi
ALBIN AMELIN (1902-75): Motiv från Vinga fyr, signerad Amelin, färglitografi, provtryck, ca 59x74 cm
Varenr: 4861065
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 11-12-2017
10:20:00
Se mere
Øyvind Heggtveit oljemålning
ØYVIND HEGGTVEIT (Norge 1884-1961): Fiskegubbe vid fjord, oljemålning, signerad Öyv Heggtveit, ca 47x63 cm
Varenr: 4861067
10:28:00
Se mere
Abztra. Abstrakt komposition, akryl på lærred, 'Before smoke on the water was born', cd
Abstrakt komposition, 'Before smoke on the water was born', akryl på lærred, Kunstnergruppen, Abztra, bestående af Henri Koe', Kim Michael og Jan Brolykke, bagpå sign. og dat. 2014, 100 x 80 cm. Proveniens til Galleri LABR
Varenr: 4861320
DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 11-12-2017
10:38:00
DKK 1.250
Roland Kempe oljemålning
ROLAND KEMPE (1907-1991): "Gitarrspelaren", signerad Kempe, olja på duk, ca 93x62 cm
Varenr: 4861070
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-12-2017
10:40:00
Se mere
Lyuben Dimanov färgetsning
LYUBEN DIMANOV (Bulgarien, född 1933): "Famme", signerad, daterad och numrerad L. Dimanov 1972, 2/75, färgetsning, bildmått 44,5x28cm
Varenr: 4861072
10:48:00
Se mere
Sophie Södergren Nervi oljemålning
SOPHIE SÖDERGREN (1847-1923): "Nervi", signerad S. Södergren, olja på duk, ca 53x64 cm
Varenr: 4861076
DKK 4.633 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-12-2017
11:12:00
Se mere
Kirsten Fagerli, olie på lærred, kompostion cd
Komposition, af Kirsten Fagerli 1900/2000, olie på lærred, sign. Fagerli. 99x99 cm (104x104 cm).
Varenr: 4861899
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 11-12-2017
11:12:46
DKK 325
Komposition, af Kirsten Fagerli 1900/2000, olie på lærred, sign. Fagerli. 99x99 cm (104x104 cm). Afskalninger og sidder løst i rammen.
Varenr: 4861900
11:13:16
Jørgen Lisborg. Relief, 'Urne fra bronzealderen', bronze og skifer (cd)
Jørgen Lisborg (f. 1935). Relief, 'Urne fra bronzealderen', bronze på sort skiferplade, sign. 36 x 28 cm.
Varenr: 4854063
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 11-12-2017
11:23:00
Gösta Nordblad oljemålning
GÖSTA NORDBLAD (1897-1940), Parkmotiv signerad och daterad Paris 1926, . olja på duk, 50x61 cm . . . HISTORIK:. Gösta Nordblad föddes 1897 i Eslöv. Ett liv präglat av psykisk obalans ledde till hans för tidiga bortgång i Stockholm 1940. Trots att Gösta Nordblads konstnärliga gärning under 1920-ta...
Varenr: 4861082
11:36:00
Se mere
Emil Krause, cd. Tårnet på Frederiksø.
Emil Krause 1871-1945 cd. Tårnet på Frederiksø, olie på lærred, sign i monogram EK. Mål: 65x74 cm. (82x92). Løs i blændramme.
Varenr: 4856075
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11-12-2017
11:37:00
Mathias Christensen. Fotografi over København (cd)
Mathias Christensen f. 1984. "Københavns skyggeside" 2012 Fotografi over københavn printet på Hanemühle Fine Art Pearl 285 gr. Nummereret certifikat (2/20) medfølger. Indrammet bag uv-glas 78x112 cm. (83x115 cm.)
Varenr: 4861402
11:39:00
DKK 375
H. Wulf. Seelandschaft. Öl auf Karton. Signiert.
Seelandschaft. Öl auf Karton. Rechts unten signiert. Maße ca. 47 x 55 cm. Gerahmt.
Varenr: 4862020
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 11-12-2017
11:53:01
DKK 298
Kent Jensen, akryl på duk 'Who Gives a Fuck'
Kent Jensen (f. 1965). Akryl på duk 'Who Gives a Fuck'. A tergo signerad, betitlad och daterad 2015. Mått: 80x80 cm
Varenr: 4853227
DKK 1.544 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 11-12-2017
11:59:11
DKK 405
Alexander Vasilenko färgseriegrafi
ALEXANDER VASILENKO (född 1965): Blå torso, signerad Vasilenko, 211/240, färgserigrafi, ca 78x56 cm, oramad
Varenr: 4861087
12:04:00
Se mere
Per-Olof Olsson, blandteknik, gatuscen (bus)
Per-Olof Olsson (f1949) blandteknik, gatuscen. Signerad Per-Olof Olsson, daterad 96. 25 x 34 cm (37 x 46 cm). (bus)
Varenr: 4684179
DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 11-12-2017
12:04:08
DKK 251
Marlene Jahn, 'Aquarell-Abstraktion I', 2015. Akvarel
Marlene Jahn (1934-2016), 'Aquarell-Abstraktion I', 2015. Akvarel på bøttepapir. Signeret og dateret. Mål: 19 x 28,5 cm. Indrammet og bag glas.
Varenr: 4815626
DKK 3.350 DE, Hamburg, Große Elbstraße 11-12-2017
12:10:30
DKK 298
Erdmute Prautzsch, Akt, Musiker, Flügel; 1992. Acryl
Erdmute Prautzsch, Akt, Musiker, Flügel; 1992. Acryl auf Papier. Signiert und datiert. Maße: 69 x 49 cm. Erdmute Prautzsch, geb. 1969 in Kassel, lebt in Hamburg.
Varenr: 4805387
DKK 2.233 DE, Hamburg, Große Elbstraße 11-12-2017
12:11:47
DKK 298
Gunnar Nordström blandteknik
GUNNAR NORDSTRÖM (född 1921): Komposition, signerad och daterad G Nordström 69, blandteknik på papper, 50x49 cm
Varenr: 4861089
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-12-2017
12:12:00
Se mere
Maurice de Vlaminck, Paysage de L'Ile de France
Farbholzschnittexpl. von Maurice de Vlaminck (1876 - 1956, 'Paysage de L'Ile de France', im Druck signiert. Maße ca 52 x 60 cm.
Varenr: 4804513
DKK 1.489 DE, Hamburg, Große Elbstraße 11-12-2017
12:14:24
DKK 298
Erdmute Prautzsch, Weiblicher Akt, sitzend, 1992. Acryl
Erdmute Prautzsch, Weiblicher Akt, sitzend, 1992. Acryl auf Papier. Signiert und datiert. Maße: 97 x 67 cm. Erdmute Prautzsch, geb. 1969 in Kassel, lebt in Hamburg.
Varenr: 4805380
12:14:34
DKK 298
Wilhelm Hanebal, Bronzefigur, Sitzender Akt.
Will Hanebal (1905 - 1982) signierte Bronzefigur 'Sitzende' von 1970, Maße ca. H. 24 cm, B. 11 cm, T. 15,5 cm. Bildband 'Bildhauer Will Hanebal', 1. Auflage, A. Henn Verlag, handsigniert von W. Hanebal, 15.12.72. Im Bildteil Abbildung der hier angebotenen Bronze.
Varenr: 4833002
DKK 2.977 DE, Hamburg, Große Elbstraße 11-12-2017
12:14:38
DKK 856
Marlene Jahn, cyklus ’Kopf III’, 2003 oliemaleri
Marlene Jahn (1934-2016), cyklus 'Kopf III', 2003. Olie på lærred. Signeret, nummereret og med betegnelse på bagsiden. Mål: 75 x 60 cm.
Varenr: 4838731
DKK 9.676 DE, Hamburg, Große Elbstraße 11-12-2017
12:15:24
DKK 819
Anni Runte, o.T. Acryl auf Leinwand.
Anni Runte (1948-2015), o.T. Acryl auf Leinwand. Maße: H 65, B 51 cm. Verso mit Nachlassstempel versehen. Anni Runte arbeitete bis zu ihrem Tod erfolgreich als freischaffende Künstlerin, Layouterin und Web-Designerin.
Varenr: 4816228
12:17:29
DKK 298
Golfplatz. Radierungen (2), Siebdruck (1)
Golfplatz. Radierungen auf Bütten. Jeweils 1 Exemplar von 100. Maße jeweils ca. 77 x 53 cm. Ohne Titel, 1984. Siebdruck auf Glanzpapier. "Werner" signiert.
Varenr: 4837582
12:17:51
DKK 298
Unbekannter Künstler. Mischtechnik auf Papier.
Unbekannter Künstler. Mischtechnik auf Papier, 2001. Signiert und datiert unten links. Rahmenmaß ca. 23 x 32,5 cm.
Varenr: 4842411
12:19:34
DKK 298
Peter Krueger, o.T. Mischtechnik
Peter Krueger, o.T. Mischtechnik / Collage auf Leinwand. Unbezeichnet. Maße: 100 x 100 cm.
Varenr: 4807202
12:21:16
DKK 298
Edgar Meinzer, Mappe 'Florenz71', 6 Blätter und ein Titelblatt
Mappenwerk 'Florenz 71' von Edgar Gustav Meinzer (1944 - 1982), Exemplar Nr.26 / Auflage 50 Stk. Sechs mit Bleistift signierte und nummerierte Blätter, Handpressendruck auf Büttenpapier, Edition Asperger Maulbronn. Maße je Blatt ca. 60 x 40 cm.
Varenr: 4795221
12:21:38
DKK 298
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 49  >>