Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 49  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Sydney Alex K. Kumalo. Komposition, pastel/blandet teknik på papir(CD)
Sydney Alex K. Kumalo(1935-1988, Sydafrika). Komposition, pastel /blandet teknik på papir, sign. Kumalo, dateret 74. Rammemål 110,5x85 cm. Fremstår løs i indramning langs øverste kant.
Varenr: 4909241
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 20-02-2018
11:23:19
Van Mick. To kompositioner (2)
Van Mick (f. 1968). To kompositioner, forskellige titler alt efter hvilken vej billedet vender, akryl og spraymaling på lærred, sign. VM. 30 x 100 cm. Uden rammer. (2)
Varenr: 4909321
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-02-2018
11:27:00
Plakat, 'Brasso The Quality Polish', litografi, 1930erne
Plakat, 'Brasso The Quality Polish'', litografisk trykt hos Thos. Forman & Sons ltd, Nottingham. 1930erne. 107 x 81,5 cm. Uden ramme. Fremstår med kantrevner, støttetape på bagsiden på kantrevne.
Varenr: 4820906
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-02-2018
11:41:00
Samling dansk grafik, diverse kompositioner, cd(3)
Samling dansk grafik bl.a.: Poul Winther, litografi, komposition nr. 235/300, sign. i bly Poul Winther, dat. 82, rammemål 79,5x65,5 cm. Kjeld Jensen, litografi, komposition nr. 1/1, sign. K.J. dat. 82, rammemål 62,5x52 cm, m.fl.(3)
Varenr: 4921063
11:59:20
Erling Steen. To kompositioner. Litografier E.A. (2)
Erling Steen (f. 1945). To kompositioner. Litografier E.A. Sign. og dat. Steen 92. 62 x 46 cm. Løsblad. (2)
Varenr: 4895336
DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 20-02-2018
12:06:00
Akvarell
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1900-tal): Flicka med druvor, monogramsignerad RP, akvarell, ca 19x12,5 cm
Varenr: 4920541
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-02-2018
12:15:00
Se mere
Karin Wikström Utan titel
KARIN WIKSTRÖM (född 1959): Utan titel, signerad KW, blandteknik på pannå, ca 40,5x40 cm
Varenr: 4920543
DKK 7.722 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-02-2018
12:21:00
Se mere
Jane Olschansky. Komposition med ballerinaer, hest og musikant
Jane Olschansky f. 1955. Komposition med ballerinaer, hest og musikant, olie på lærred, sign. J. Olschansky. 67,5x98 cm (77,5x108 cm)
Varenr: 4920458
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 20-02-2018
12:21:06
Wolmer Zier. Landskab med kronvildt. cd
Wolmer Zier (1910-1990). Landskab med kronvildt, olie på lærred, sign. W. Zier. 83,5 x 119 (98 x 132) cm.
Varenr: 4916164
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-02-2018
12:26:19
August Hagborg akvarell
AUGUST HAGBORG (1852-1921): Dalarpar utanför timmerstuga, signerad Hagborg, akvarell, bladmått ca 33,5x24 cm
Varenr: 4920545
DKK 3.861 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 20-02-2018
12:27:00
Se mere
GAN "De tre små sjömännens äventyr i Paris"
GÖSTA ADRIAN-NILSSON (1884-1965): Ur mappen "De tre små sjömännens äventyr i Paris", glicéetryck på Hannemuhle 310 papper, numrerad och stämpelsignerad GAN svart 406/475, ca 49,5x70 cm
Varenr: 4920556
DKK 1.930 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-02-2018
13:06:00
Se mere
Michael Sönksen. Porträt. Mischtechnik signiert.
Michael Sönksen (*1943), Ohne Titel, Tusche und Acryl auf Papier, Darstellung eines Kopfes. Unten rechts signiert und datiert. Im Rahmen, Maße: 60 x 78 cm.
Varenr: 4918010
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20-02-2018
13:44:58
DKK 335
Lars Tunebo handkolorerad seriegrafi
LARS TUNEBO (född 1962): Mapp "Childhood", bestående av: "Mickey", "Pluto", "Babar", "Brio Dog", "Yellow Teddy", "Blue Teddy", signerade Lars, 8/250, handkolorerad serigrafi, ca 46x38,5 cm
Varenr: 4920570
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-02-2018
13:45:00
Se mere
Astri Bergman Taube mapp
ASTRI BERGMAN TAUBE (1898-1980): Mapp (5+1 st): "I Roslagens famn", signerade Astri Bergman Taube, 43/360, originallitografier, bladstorlek på 5 st ca 40x57 resp. 21x30 cm; en ramad
Varenr: 4920573
14:00:00
Se mere
TERO NAUHA
Tero Nauha (1970-) "Prestige" ur serien "Odour of Class" (2016).. A tergo sign. på etikett. C-print 31x31 cm.. . Säljes till förmån för Flyktingrådgivningen rf. Observera att inga avgifter tillkommer på det klubbade beloppet då Stockholms Auktionsverk avstår samtliga provisioner.
Varenr: 4920575
DKK 1.861 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 20-02-2018
14:06:00
Se mere
Oljemålning 1 par
OIDENTIFIERAD KONTSTNÄR (17/1800-tal): 1 par Sydlänskt landskap, olja på duk, ca 27x35 cm vardera
Varenr: 4920576
14:09:00
Se mere
Dorthe Hetting. To kompositioner, akvarel på papir(CD)(2)
Dorthe Hetting. Akvarel på papir. Komposition 'Fiskestimer' sign. og dat. 1999, samt komposition 'Fiskestimer', sign. og dat. Nov. 98. Rammemål 80,5c60 cm(2)
Varenr: 4914537
DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 20-02-2018
14:10:51
Ubekendt kunstner. Maleri, motiv fra Hillerød med Fredriksborg Slot, 1900-tallet
Ubekendt kunstner. Olie på lærred, motiv fra Hillerød med Fredriksborg Slot, sign. Dyrmark. 101,5 x 137,5 (108 x 144) cm.
Varenr: 4912527
DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 20-02-2018
14:11:00
Oidentifierad konstnär oljemålning
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (omkring 1900): Hamnmotiv, signnerad D. Morett, olja på duk, ca 31x63 cm
Varenr: 4920579
14:18:00
Se mere
Carl-Henning Pedersen. Komposition, kobbertryk.
Carl-Henning Pedersen 1913-2007. Komposition, kobbertryk. 109/125, sign. og dat. Carl-Henning Pedersen 1994, 58,5 x 45 cm (81 x64,5 cm). Fremstår med manglende glas.
Varenr: 4918002
DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 20-02-2018
14:23:00
Ib Danø 20. årh. cd. Komposition med siddende kvinde
Ib Danø 20. årh. Komposition siddende kvinde, olie på lærred, sign. Ib Danø -76. 89 x 69 cm.
Varenr: 4901077
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 20-02-2018
14:32:00
Anna Billing akvarell
ANNA BILLING (1849-1927): Motiv från Drottningholm . signerad och daterad Anna Billing Drottningholm 1904, akvarell på papper, 45 x 61 cm.. . Anna Billing var en av få kvinnliga landskapsmålare under slutet av 1800-talet. Hennes far var konstnären Tore Billing och modern var den kända operasånger...
Varenr: 4920586
DKK 3.089 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-02-2018
14:39:00
Se mere
Jack Kampmann. Tre kystpartier fra Færøerne, litografi (cd) (3)
Jack Kampmann (1913-2007). Tre kystpartier fra Færøerne, litografi, alle sign. Jack Kampmann 1981, nummererede 136/250, 61/290, 240/310. Lysmål: 46 x 56 (66 x 75) cm. (3)
Varenr: 4920436
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-02-2018
14:40:15
Marek Braun 'Much Beautiful' (2017)
Marek Braun 'Much Beautiful', Graffiti-Marker auf Naturleinwand, unten beschriftet, verso gestempelt, monogrammiert und datiert. 80 x 160 cm.
Varenr: 4894452
DKK 2.233 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20-02-2018
15:00:33
DKK 633
Lounge Chair. Blei auf Büttenpapier. Signiert.. 2018.
Dimitri Jelezky, 'Lounge Chair', 2018. Bleistift auf Papier. Verso signiert, datiert und bezeichnet. Maße: 42 x 30 cm. Dimitri Jelezky ist Künstler, Designer, Dozent und Autor. Aufgewachsen in einer Künstlerfamilie begann er schon sehr früh zu zeichnen, besuchte Kunstschulen und ist studierter...
Varenr: 4899568
15:07:27
DKK 335
Rudi Olsen. 'Landskab. Aften'. cd
Rudi Olsen (1937-2000). 'Landskab. Aften', olie på plade, sign. og dat. på bagside Rudi 1969-71. 58 x 100 (63 x 105) cm.
Varenr: 4920035
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 20-02-2018
15:18:00
DKK 500
Carl Budtz Møller. Motiv fra Scanno. cd
.Carl Budtz Møller 1882-1953 cd. Motiv fra Scanno, Italien. Olie på lærred. Sign. Carl Budtz-Møller 1937. 103 x 79 cm. (120 x 96 cm.)
Varenr: 4919206
15:25:00
Einar Lynge-Ahlberg oljemålning
EINAR LYNGE-AHLBERG (1913-1980): Landskap, signerad och daterad Lynge-A, olja på duk, 66x73 cm
Varenr: 4920600
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 20-02-2018
15:27:00
Se mere
Boris Krilov. Opstilling med blomster. Olie på lærred. cd
Boris Krilov (1891-1977). Opstilling med roser i vase, olie på lærred, sign. B. Krilov. 70 x 60 (87 x 76) cm.
Varenr: 4921019
15:33:00
DKK 1.200
Lennart Sand oljemålning
LENNART SAND (född 1946): Vintermotiv, signerad och daterad L. Sand -87, olja på duk, ca 70x100 cm
Varenr: 4920611
DKK 6.177 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-02-2018
16:06:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 49  >>