Kategori  Vurdering
   1 2 3 4  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ubekendt kunstner 2000-tallet. 18 erotiske figurer af patineret støbt bronze. (18)
Ubekendt kunstner 2000-tallet. 18 erotiske figurer af patineret støbt bronze. H. største ca. 7 cm. Fremstår med enkelte defekter og mangler. (18)
Varenr: 4894299
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 22-01-2018
14:42:00
Per Eli. Komposition, akryl på lærred
Komposition af Per Eli (f. 1957), akryl på lærred, sign. Per Eli. 100 x 80 cm. (104 x 84 cm.) Læs kunstnerprofil her
Varenr: 4747952
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-01-2018
15:00:00
A. Jacobsen ('Skovjacob'). Parti ved en skovsø, olie på lærred
A. Jacobsen ('Skovjacob', 1800-1900-tallet). Parti ved en skovsø, olie på lærred, sign. AJacobsen. 59 x 91 cm. (82 x 115 cm.)
Varenr: 4894141
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-01-2018
19:45:00
DKK 950
Frank Buchgraitz. Odin raner digtermjøden I 'Aser og vaner slutter fred', 2008. (cd)
Frank Buchgraitz (født 1947-). Odin raner digtermjøden I 'Aser og vaner slutter fred'. Akryl på lærred. Sign. Frank Buchgraitz, 08 samt signeret, dateret og betitlet på bagsiden Frank Buchgraitz, 08. Odin raner digtermjøden I 'Aser og vaner slutter fred'. 105 x 120 cm. (112 x 127)
Varenr: 4892602
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-01-2018
20:00:00
Salvador Dalí. 'La Quete du Graal', radering, 1975 (cd)
Salvador Dalí (1904-1989). 'La Quete du Graal', 1975, radering, nr. LVIII/LXXV, sign. Dalí. Bladmål 67 x 51 cm. (86 x 69 cm.)
Varenr: 4890013
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-01-2018
20:05:00
Jens Birkemose. Komposition, mixed media på lærred (cd)
Jens Birkemose (f. 1943). Komposition, mixed media på lærred, sign. B., på bagsiden sign. J. Birkemose Copenhavn. 65 x 90 cm. (69 x 94 cm.)
Varenr: 4890072
DKK 25.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-01-2018
20:05:00
DKK 18.000
Kort over København, 'Kjöbenhavn 1674', senere optryk, anno 1760
Kort over København, 'Kjöbenhavn 1674', kobberstik [kopi efter Resen], betegnet: No. 14. Stammer fra E. Pontoppidan: 'Origines Hafnienses', 1760. Trykkepladens mål: 15 x 18 cm. (22 x 24 cm.)
Varenr: 4895474
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-01-2018
20:07:00
Robert Jacobsen. Serigrafi, abstrakt komposition, 2/4. cd
Abstrakt komposition, af Robert Jacobsen (1912 - 1993), serigrafi, sign. og nummereret Robert Jacobsen, 2/4, sign. 169 x 102 cm. (197 x 128).
Varenr: 4894883
DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-01-2018
20:09:00
DKK 6.200
Ib Geertsen. Konkret komposition. Tre serigrafier. cd (3)
Ib Geertsen (1919-2009). Konkret komposition. Tre serigrafier, sign. og dat. Ib Geertsen 1976. III, V, VI, nr. 79/90. Lysmål 60 x 46 cm. (77 x 61). (3)
Varenr: 4892471
20:10:00
DKK 500
Dansk maler. Frokost ved et traktørsted i Dyrehaven, olie på lærred, omkr. 1840'erne
Dansk maler. Frokost ved et traktørsted i Dyrehaven, olie på lærred, usign., omkr. 1840'erne. 61 x 75 cm. (76 x 90 cm.) Fremstår med aldersrelaterede krakeleringer, mindre pletter og en lille afskalning i kanten.
Varenr: 4894160
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-01-2018
20:14:00
Frank Buchgraitz (født 1947-). 'Tørresnor med fugle' 2013. (cd)
Frank Buchgraitz (født 1947-). 'Tørresnor med fugle' 2013. Akryl på lærred. Sign. Frank Buchgraitz, 13. 60 x 100 cm. (64 x 105)
Varenr: 4892643
20:15:00
DKK 2.800
Antoni Clavé. Komposition, carborundumætsning (cd)
Antoni Clavé (1931-2005, Spanien). Komposition, carborundumætsning, nr. 77/99, sig Clavé. Bladmål 77 x 56 cm. (96 x 75 cm.) Fremstår med revne i et hjørne af rammens glas.
Varenr: 4890094
20:16:00
Holger Drachmann. Marine med sejlskibe ud for Hammeren på Bornholm, olie på lærred, 1871
Holger Drachmann (1846-1908). Marine med sejlskibe ud for Hammeren på Bornholm med Hammershus i baggrunden, olie på lærred, sign. H. Drachmann 1871. 62 x 113 cm. (83 x 133 cm.) Fremstår med enkelte krakeleringer, trænger til overfladerens. Har muligvis været udstillet på Charlottenborg, hvor ...
Varenr: 4894289
20:19:00
DKK 14.000
Svend Nielsen. Gadeparti fra Svaneke på Bornholm, olie på lærred (cd)
Svend Nielsen (1908-1993). Gadeparti fra Svaneke på Bornholm, olie på lærred, sign. Svend Nielsen, Svaneke. 60 x 70 cm. (66 x 77 cm.)
Varenr: 4894501
20:21:00
Saline Døg. Figurkomposition, akryl på lærred
Saline Døg (2000-tallet). Figurkomposition, akryl på lærred, sign. monogram. 80 x 100 cm. Uden ramme.
Varenr: 4890280
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-01-2018
20:23:00
Doris Bloom. Abstrakt komposition, olie på lærred (cd)
Doris Bloom (f. 1954). Abstrakt komposition, olie på lærred, sign. på bagsiden Bloom 97. 82 x 66 cm. (85 x 69 cm.)
Varenr: 4893784
20:23:00
DKK 1.700
Adi Holzer. 'Clown für Amadeus', akryl på lærred, 1990 (cd)
Adi Holzer (f. 1936). 'Clown für Amadeus', akryl på lærred, sign. Holzer 90. 66 x 66 cm. (71 x 71 cm.)
Varenr: 4894173
20:25:00
DKK 1.700
Alexander Schmidt. Landskab med hestevogn, olie på lærred, 1896
Alexander Schmidt (1842-1903). Landskab med hestevogn, i horisonten en større kirke, olie på lærred, sign. monogram 96. 33 x 50 cm. (46 x 62 cm.) Fremstår med overflade ridser. Udstillet: Charlottenborg, udstillingsmærkat på bagsiden.
Varenr: 4893909
20:29:00
Frank Buchgraitz. 'Brandbilerne kom susende væltet alle husene' 2013. (cd)
Frank Buchgraitz (født 1947-).'Brandbilerne kom susende væltet alle husene' 2013. Akryl på lærred. Sign. Frank Buchgraitz, 12 samt signeret, dateret og betitlet på bagsiden Frank Buchgraitz. 'Brandbilerne kom susende væltet alle husene' 2013. 100 x 60 cm. (105 x 65)
Varenr: 4892655
20:30:00
DKK 3.200
Agnete Hornbech. 'Flyvende sommer' 1966, olie på lærred (cd)
Agnete Hornbech (1908-1996). 'Flyvende sommer' 1966, olie på lærred. Sign. Agnete Hornbach. 74x64 cm. (90x80) (cd)
Varenr: 4891181
20:34:00
Pierre Alechinsky. 'Ziggourat', litografi, 1986 (cd)
Pierre Alechinsky (f. 1927). 'Ziggourat', litografi, nr. 78/100, sign. Alechinsky 1986. Lysmål 71 x 50 cm. (90 x 66 cm.)
Varenr: 4890093
20:36:00
Kurt Trampedach. Selvportræt, litografi, 1986 (cd)
Kurt Trampedach (1943-2013). Selvportræt, litografi, nr. 130/150, sign. Trampedach 86. Bladmål: 126 x 89 cm. Uden ramme. Fremstår med små håndteringsspor.
Varenr: 4890098
20:36:00
Wiliam Skotte Olsen. Portræt, olie på bølgepap. (cd)
Wiliam Skotte Olsen (1945 - 2005). Portræt, olie på bølgepap. Sign. VSO. 6 x 6 cm. (22 x 20)
Varenr: 4893055
20:39:00
Frank Buchgraitz. Komposition med figur, 2009. (cd)
Frank Buchgraitz (født 1947-). Komposition med figur. Akryl på lærred. Sign. monogram 09. 30 x 30 cm. (36 x 36)
Varenr: 4892660
20:40:00
DKK 950
Edward McCartan (1879-1947), kopi efter. Skulptur, jagtgudinden Diana, bronzepatineret metal
Edward McCartan (1879-1947), efter. Skulptur i form af jagtgudinden Diana, bronzepatineret metal, 2000-tallet. H. 160. B. ca. 115 cm. Stolen medfølger ikke. Fremstår med bule på venstre arm samt skrabemærker på venstre arm, bagsiden af hoved og hjørne på sokkel. Originalen fra 1923 står på ...
Varenr: 4876391
DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-01-2018
20:43:00
DKK 15.500
Axel P. Jensen. Skovmotiv, olie på lærred (cd)
Axel P. Jensen (1885-1975), skovmotiv, olie på lærred, sign. Axel P. J. 64 x 91 (84 x 111) cm. (cd)
Varenr: 4891178
20:44:00
Morten Schelde. Skovkomposition, tusch og akvarel (cd)
Morten Schelde (f. 1972). Skovkomposition, tusch og akvarel på papir, sign. på bagsiden af papiret. Bladmål: 150 x 120 cm. (161 x 129 cm.) Fremstår med små huller efter tegnestifter i hjørnerne.
Varenr: 4884900
20:47:00
DKK 15.500
Henny Møller. Figurkomposition, olie på lærred (cd)
Henny Møller (1933-2014). Figurkomposition, olie på lærred, sign. monogram samt på bagsiden Henny Møller. 131 x 101 cm. (133 x 103 cm.)
Varenr: 4894506
20:47:00
DKK 950
Kurt Trampedach. Selvportræt, litografi, 1978 (cd)
Kurt Trampedach (1943-2013). Selvportræt, litografi, prøvetryk, sign. Trampedach 78. Lysmål 82 x 59 cm. (102 x 79 cm.)
Varenr: 4890113
DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-01-2018
20:48:00
DKK 4.600
Otto Klank. Siddende nøgen kvinde, olie på lærred (cd)
Otto Klank (1915-1973). Siddende nøgen kvinde, olie på lærred, sign. Klank. 113 x 82 cm. (118 x 88 cm.) På bagsiden udstillingsmærkat fra Charlottenborg 1941.
Varenr: 4894444
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-01-2018
20:58:00
DKK 1.200
 1 2 3 4  >>