Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
En samling fiskekugler/glaskugler fra Holmegaard/Kastrup. (10)
En samling fiskekugler/glaskugler fra Holmegaard/Kastrup, monteret med fiskenet. Ø 12-13 cm.
Varenr: 4809106
DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 20-10-2017
14:03:16
DKK 925
Grønlandica. Figur af udskåret fedsten
Grønlandica. Figur af udskåret fedsten. Sign. i bund FT. H. ca. 14 cm, L. ca. 10 cm. Fremstår med rep af hånd.
Varenr: 4786395
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-10-2017
19:31:00
Samling dele til modelskibe
Stor samling håndbyggede modelskibe med mangler og reservedele. Største skrog L. 104 cm.
Varenr: 4811255
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
19:14:00
DKK 650
Grønlandica. Hvalroskranie
Grønlandica, hvalroskranie, komplet med underkæbe. Tænder L. ca. 25 cm. H. 40 cm (kranie og tænder). L. ca. 49 cm (nakke til fortand). Ene stødtand med afslag. Kan sælges indenfor EU uden Cites-erklæring. Obs. beskrivelsen ændret.
Varenr: 4810781
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
20:50:00
DKK 1.900
Skeppsur termometer och hygrometer
SKEPPSUR, TERMOMETER och HYGROMETER, 1900-talets andra hälft, Vendette resp Genia, Franskrike resp Tyskland, mässing, diameter ca 15-18 cm
Varenr: 4812126
DKK 1.173 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-10-2017
12:00:00
Se mere
Model skonnert
Model af hollandsk skonnert, håndbygget i træ og metal, kanoner af messing. Meget detaljeret håndarbejde. 1900-tallets første halvdel. H. 76, L. 85 cm. Fremstår med brugsspor, afskalninger og enkelte defekter.
Varenr: 4811606
DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-10-2017
20:12:00
Narhvalstand: Monodon Monoceros - 197 cm
Narhvalstand, monodon monoceros 197 cm. Vægt ca. 4500 gr. Fremstår med naturlige snoninger. Kan sælges indenfor EU uden CITES certifikat.
Varenr: 4811988
DKK 30.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-10-2017
20:35:00
DKK 16.000
Nathus
Nathus indeholdende kompas med kardansk ophæng, samt Clinometer. Sokkel af sortlakeret metal 1900-tallet. H. 122 cm. B. 65 cm. Fremstår med aldersrelateret slitage.
Varenr: 4784662
DKK 7.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-10-2017
18:50:00
3 lanterner af kobber
3 lanterner af kobber og messing, den ene stemplet 'Masthead'. H. 31-51 cm. Alders- og brugsrelateret slitage; glas delvis defekt. (3)
Varenr: 4813582
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-10-2017
19:02:00
DKK 375
Großes Segelboot Modell
Großes Segelboot Modell, handgefertigt aus Holz, detaillierter Aufbau, Konstruktion aus Holz mit einem Mast und Segeln. Maße ca.: H. 120 cm, L.131 cm, T.15 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varenr: 4813724
DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 25-10-2017
20:15:00
DKK 298
Marine m/ halve skibsmodeller, diorama, signeret Maria Hoffmann, 1900-tallet
Marine m/ halve skibsmodeller, diorama, signeret Maria Hoffmann, 20. Årh., 73 x 79 cm(58 x 93 cm). Enkelte brugsspor bl.a. falmet lidt.
Varenr: 4812896
DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-10-2017
21:07:00
Skeppsmodell, fyrmastad brigg
Skeppsmodell, fyrmastad brigg byggd i trä, 'J.S Elcano' Mått ca: L 117 cm H 95 cm
Varenr: 4810689
DKK 1.173 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 25-10-2017
21:17:00
DKK 274
Halvskib Apollo
Halvskib Apollo af træ, delvis bemalet. Messing plakette Trevor Jones & Son 1846. Mindre reparation. H. 34cm. L. 137cm.
Varenr: 4811597
DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-10-2017
13:45:06
DKK 325
Maskintelegraf samt spritkompas
Chadburns maskintelegraf samt Steger Jr. spritkompas i kasse. 1900-tallet. Fremstår med brugsspor, irret samt finerafslag på kasse. (2)
Varenr: 4811610
19:13:00
Skibsmodel af clipper af træ og metal, 'Atlantic'
Skibsmodel af clipper af træ og metal, 'Atlantic'. H. 97,5, L. 107 cm.
Varenr: 4815027
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-10-2017
19:38:00
Kanonkula och block
KANONKULA och BLOCK, enligt uppgift från Regalskeppet Riksäpplet, blockets längd ca 20, kanonkulans höjd ca 14 cm. . Proveniens: Jens Bergstedt, verksam som doktor för dykarna på Riksäpplet på 1910/1920-talet
Varenr: 4814654
DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-10-2017
20:18:00
Se mere