Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Maritime effekter i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Spelautomat
Spelautomat "Neptune". SPELAUTOMAT, 1900-talets början, "Neptune", höjd ca 58, 42x12 cm Varenr: 4634991 DKK 1.161 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 12:24:00
Se mere
Modelskib. Fiskekutter
Modelskib. Fiskekutter. Modelskib. Fiskekutter bygget af træ. H. 37 L. 46 B. 13 cm. Varenr: 4636116 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-04-2017 14:53:00 DKK 1.300
Modellschiff im Stil des 18. Jh.
Modellschiff im Stil des 18. Jh.. Modellschiff im Stil des 18. Jh., Handarbeit, sehr detailgetreu gefertigt. Holzkorpus in schwarz und in variierenden Brauntönen gefasst und lasiert, mit vier Masten ausgestattet. Maße ca.: H. 75 cm, L. 80 cm, B. 14 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren (Lackierung teilweise ... Varenr: 4620747 DKK 2.231 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 19:57:00 DKK 1.487
Florida, San Francisco, U.S.A. Modelskib af firemastet sejlskib
Florida, San Francisco, U.S.A. Modelskib af firemastet sejlskib. Florida, San Francisco, U.S.A. Modelskib af firemastet sejlskib. H. 100 cm. L. 130 cm. Monteret i montre med ramme af egetræ. H. 112 cm. B. 145 cm. D. 46 cm. Fremstår med lille afslag på montre samt revne i glasset. Varenr: 4625500 DKK 4.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 21:00:00 DKK 800
En samling diverse maritime dele samt kompas (25)
En samling diverse maritime dele samt kompas (25). En samling diverse maritime dele bla. bestående af, fire lanterner og lygter, lille skrue omlavet til lysestage, knage, sjækler, kalfagterjern, kanonkugle, horn, garnkugle med videre samt ældre skibskompas i trækasse. Kompas udført i messing, med stemplet 2963. Kassen L.25 x B.27 cm. Kompasmål: ... Varenr: 4637900 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-04-2017 19:58:00 DKK 800
Båtmodell
Båtmodell . BÅTMODELL, tremastade barken "Örnsköldsvik", modell av Sten Bergvall, höjd med 42, 15,5x60 cm Varenr: 4636870 DKK 3.870 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-04-2017 20:45:00
Se mere
Cykel
Cykel. CYKEL, Monark, trehjuling, 1960/70-tal, fungerande lås med nyckel, höjd ca 110, längd 130 cm, Varenr: 4638042 DKK 1.548 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-04-2017 13:12:00
Se mere
Kranie fra dåhjort
Kranie fra dåhjort. Kranie af dåhjort. H 80 cm, B 64 cm. Varenr: 4639233 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-04-2017 15:05:49 DKK 300
Skeppsur och barometer
Skeppsur och barometer. SCHATZ, skeppsur, barometer, Tyskland 1900-tal, runda urhus av mässing, klockan med vit urtavla och romerska siffror, en märkt Royal Mariner, barometern med termometer, diameter ca 18 cm Varenr: 4638089 DKK 1.161 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-04-2017 16:20:00
Se mere
Koøje af messing
Koøje af messing . Koøje af messing, Ø 38 cm. Varenr: 4640528 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 28-04-2017 15:33:00 DKK 425
Konvolut Nautika, Sammelobjekte (3)
Konvolut Nautika, Sammelobjekte (3). Konvolut Nautika, Sammelobjekte, gefertigt aus Messing und Chrom, bestehend aus: Schiffsuhr, Glocke, Bullauge, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren.(3) Varenr: 4634146 DKK 1.636 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-04-2017 15:39:22 DKK 744
Skibstelegraf i messing
Skibstelegraf i messing. Skibstelegraf i messing, H. 48 cm. Nyer dato Varenr: 4640524 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 28-04-2017 15:43:00 DKK 675
Håndbygget model af sejlskib, lakeret træ
Håndbygget model af sejlskib, lakeret træ . Håndbygget model af sejlskib i lakeret træ, monteret på base af lakeret træ. H. 109 cm, L. 105 cm. Fremstår med almindelig brugsspor. Varenr: 4640510 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 28-04-2017 18:02:00 DKK 325
Dobbeltsidet skibstelegraf
Dobbeltsidet skibstelegraf. Dobbeltsidet nyere fremstillet skibstelegraf med stander af messing monteret på træ. H 101 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4640624 DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-04-2017 19:13:00 DKK 2.700
Iver C. Weilbach. Sekstant
Iver C. Weilbach. Sekstant . Iver C. Weilbach. Sekstant i kasse af lakeret træ. Sekstant: H. 15, B. 23 cm. Kasse: H. 14, B. 27, D. 28 cm. Hertil bogen 'Fircifrede logoritmetavler' af A. K. Erlang, 1954 samt bogen 'Astronosmisk navigation' af Ole Svanholm, 1986. Kasse med revne. Varenr: 4631459 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-04-2017 19:50:00 DKK 550
Agalykta
Agalykta. AGA-lykta, för lysboj (?), "System Dalén", Gasaccumulator Stockholm, i mässing och koppar, senare belysning monterad, skyltmärkt, lyktans höjd 88, total höjd 140 cm Varenr: 4639749 DKK 3.870 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-04-2017 20:30:00
Se mere
Grønlandica. Narhvaltand. Længde 130 cm.
Grønlandica. Narhvaltand. Længde 130 cm. . Grønlandica. Narhvaltand længde 210 cm. Vægt 1.339 kg. Kan sælges indenfor EU uden CITES certifikat. Varenr: 4641520 DKK 15.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-04-2017 18:14:00 DKK 3.500
Schaukasten Nautika aus dem 19 Jahrhundert
Schaukasten Nautika aus dem 19 Jahrhundert . Schaukasten Nautika aus dem 19 Jahrhundert. Maße ca.: 60 x 70, T.10 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren. Varenr: 4581924 DKK 2.082 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-04-2017 20:04:00 DKK 744
Ilse D. Ammonsen. Skibsolielamper af messing med gyro-ophæng samt morter (3)
Ilse D. Ammonsen. Skibsolielamper af messing med gyro-ophæng samt morter (3) . Ilse D. Ammonsen. Skibsolielamper af messing med gyro-ophæng. Designet for Daproma Denmark. H. 22 cm. Samt morter. H. 11,5 cm. (3) Varenr: 4628266 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 30-04-2017 20:27:00 DKK 325
Barometrar
Barometrar. BAROMETRAR, 3 st, bl.a. BEBA, trä, mässing och glas, för väggmontage Varenr: 4641207 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 30-04-2017 20:56:00
Se mere
Maritimt räcke
Maritimt räcke. MARITIMT RÄCKE, 1900-talets första hälft, 3 st stänger i mässing med fäste för golv och vägg samt tross, (skruvar medföljer) höjd ca 90, justerbar längd Varenr: 4641418 DKK 1.161 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 01-05-2017 19:22:00
Se mere
To skibsmodeller af træ (2)
To skibsmodeller af træ (2). To skibsmodeller af træ: Skibsmodel af bealet træ, 'Miss Molly' L. 54 cm H 17 cm D 6 cm samt skibsmodel af patineret eg, L. 70,5 cm H. 16,5 cm D 11 cm Med tørrerevne og små håndteringsspor. Antagelig 1900-tallet (2) Varenr: 4624846 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-05-2017 20:04:00 DKK 400
Leica
Leica. LEICA, kamera, IIf, 1950-tal, med tillbehör i väska Varenr: 4643095 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 02-05-2017 10:16:00
Se mere