Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Segelbåtmodell
SEGELBÅTSMODELL,1900-talets första hälft, Norfolk Wherry Sailing Barge, detaljer i mässing, längd ca 58 cm
Varenr: 4861141
DKK 3.861 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-12-2017
16:12:00
Se mere
Skibsmodel af bemalet træ
Skibsmodel af bemalet træ, H. 102, L. 83, B. 14 cm. Minimale brugsspor. Denne vare er en del af en temaauktion over varer fra Kræmmer Erik's butik 'Fantastiske Fund', som lukker ned for vinteren og sælger ud før han åbner igen til næste sæson. Kræmmer Erik er et fast indslag i TV2-programmerne ...
Varenr: 4841850
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 11-12-2017
19:05:00
DKK 525
To toplanterner af kobber (2)
To toplanterner /skibslanterner af kobber. H. 21-30 Ø 13-18 cm. Konverteret til el. Fremstår med patina. (2)
Varenr: 4860280
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 11-12-2017
19:27:00
DKK 525
Modellbåt pettersson
MODELLBÅT, 1900-talets första hälft, byggd efter Petterssonbåt som förlaga, mahogny med detaljer i metall, monterad elmotor, längd ca 84 cm
Varenr: 4861216
DKK 6.177 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-12-2017
20:18:00
Se mere
Holst Marint motiv oljemålning
JOHANNES HOLST (Tyskland, 1880-1965): Tremastad fullriggare, signerad och dayterad Joh's Holst 1938, olja på duk, ca 70x100 cm
Varenr: 4862984
DKK 15.443 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 12-12-2017
15:36:00
Se mere
Maskintelegraf
MASKINTELEGRAF, Sverige, tidigt 1900-tal, tillverkad i mässing och bemålat gjutjärn, monterad på ett fundament i trä med omgivande mässingsstolpar och rep, höjd inkl. fundament ca 107 cm
Varenr: 4863073
DKK 3.089 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 12-12-2017
19:50:00
Se mere
Modellbåt
FARTYGSMODELL, 1960-tal, ebba, längd 83 cm
Varenr: 4864453
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 13-12-2017
19:14:00
Se mere
Par gamle taljer af egetræ 1800 tallet (2)
Par gamle taljer af egetræ med tovværk og jernkroge, den ene stemplet F7 og den anden stemplet C9, Fuld højde 52 og 55 cm ex. jernkroge. Aldersrelateret stand med brugsspor. 1800 tallets anden halvdel.
Varenr: 4851353
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 13-12-2017
19:29:00
Båtmodell Waxholm I
BÅTMODELL, "Waxholm 1", 1900-talets mitt, bemålad plast, trädetaljer, längd 60 cm, på ställ, löa ca 61 cm
Varenr: 4864509
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 13-12-2017
21:06:00
Se mere
Davis Instruments. Sekstant i træboks
Davis Instruments. Sekstant i boks af egetræ, no. 1174, manual medfølger. H. 20, B. og L. 29,5 cm. Brugsspor.
Varenr: 4848744
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 14-12-2017
12:44:00
Kikare Leica
KIKARE, Leica Trinovid, 10x25 BCA, i originkartong, längd ca 11 cm
Varenr: 4866902
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 15-12-2017
19:44:00
Se mere
Digitalkamera Lumix G
DIGITALKAMERA, Lumix G, modell nr DMC-GM1K, längd ca oanvänd i originalkartong, längd ca 10 cm
Varenr: 4866906
19:52:00
Se mere
Gyrokompass Kiel Lütjenburg
KOMPASS, kardanskt upphängd i trälåda, Kiel Lütjenburg Tyskland, nr 1325, kompassens diameter 14 cm
Varenr: 4868103
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 17-12-2017
10:15:00
Se mere