Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Litografi
Litografi av Havne området i Cadiz hovedstad i Andalusien Spania. Alders relatert stand 41x27 cm ramme mål 44x31 cm ramme med avslag. Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge kan pålegges importmoms og eventuelt toll. Les mer om
Varenr: 4803963
DKK < 1.000 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 21-10-2017
21:20:00
DKK 238
Ordenstecken
ORDENSTECKEN, 9 st, delvis amaranterorden, förgylld mässing och vitmetall, med band
Varenr: 4810156
DKK 1.160 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-10-2017
12:28:00
Se mere
Order of Our Lady
ORDER OF OUR LADY OF CONCEPTION OF VILLA VIACOSA, Portugal, storkors-set med band, i etui, av Frederico G. da Costa, Lissabon
Varenr: 4810227
DKK 4.639 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-10-2017
18:16:00
Se mere
Menelik II:s orden
MENELIK II:s orden, Etiopien, storkors-set med band, Arthus Bertrand, Paris, förgylld med emalj, tecknets höjd 74 mm, kraschanens diameter 79 mm
Varenr: 4810295
DKK 2.319 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-10-2017
21:57:00
Se mere
Dansk Marine officers sabel.
Dansk Marine officer sabel, Magasin du nord Kjøbenhavn, præget med marinens Anker, kæde, og krone, skede beklædt med hajskind der dog har mindre skader, sablen fremstår med mindre brugsspor. Fuld længde: 93 cm klinge længde: 80 cm Blankvåben tilladelse påkrævet.
Varenr: 4804194
DKK 2.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 22-10-2017
22:27:00
Charleville. Nummerens forladergevær med bajonet, M1825
Fransk forladergevær. Charleville, model 1825. Nummerens. Virker mekanisk godt. Fremstår med brugspræg. TL 137 cm. Medfølgende typeens, ej nummerens bajonet. Dette forladervåben er fremstillet før 1870 og er derfor i våbenlovens forstand at betragte som en dekorationsgenstand, og kan erhverves ...
Varenr: 4806215
DKK 6.000 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 22-10-2017
23:32:00
DKK 4.300
litografi av
Litiografi Cavallo slottet i Roma. Aldersrelatert stand med ramme med avskalling. Lys mål 42x32 cm ramme mål 46x36 cm.Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge pålegges importmoms og eventuelt toll. Les mer om
Varenr: 4798938
DKK < 1.000 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 23-10-2017
21:11:00
DKK 238
Bicorne
BICORNE, för sjöofficer, 1800-tal, i trälåda, originalask i trä medföljer
Varenr: 4812107
DKK 1.160 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-10-2017
11:00:00
Se mere
Indonesisk Kris
Indonesisk Kris med skede i messing og træ. Klingelængde: 34 cm. Totallængde 43 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet.
Varenr: 4780752
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-10-2017
11:38:10
DKK 325
To frihedskæmperarmbind samt fotografier fra anden verdenskrig
To frihedskæmperarmbind. Den ene indvævet MI (Materiel-Intendaturen). Samt sort-hvide fotografier fra anden verdenskrig.
Varenr: 4799348
16:40:00
Dansk Remington karabin M. 1867
Marinens danske Remington karabin M. 1867, kal 11,44. Våbennummer 1335. Stemplet Remington Ilion. PL 53 cm, TL 91 cm. Fremstår med brugsspor, skæfte slidt. Samlertilladelse til skydevåben påkrævet.
Varenr: 4813068
DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-10-2017
19:57:00
DKK 1.150
Samling af kukri knive (5)
Samling af kukri knive. Blankvåbentilladelse påkrævet. (5)
Varenr: 4786378
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-10-2017
20:50:00
Litografi runde tårn københavn ca 1820.
Litografi runde tårn i København motiv ca 1820, trykk senere. Aldersrelatert stand med flere "rynker" etter senere innramning. Lys mål 51x43 cm ramme mål 55x47 cm. Ramme med avskavninger og manglende hjørne deko. .Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge pålegges importmoms og ...
Varenr: 4797117
DKK < 1.000 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 24-10-2017
21:25:00
DKK 238
2 st. flintlåspistoler, nordafrika (2)
2 st. flintlåspistoler, nordafrika, 1800-tal. En med defekt mekanism, en saknar del till att låsa fast flintstenen. L: ca 45 cm.
Varenr: 4812055
DKK 1.160 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 25-10-2017
18:45:00
DKK 348
Tapriffel M/1848/66 kal. 17,5 mm
Tapriffel M/1848/66 ombygget til Schneiders system kal. 17,5 mm, våbennummer 43. Fremstår med brugsspor og umiddelbart nummerens. Monteret med nyt buevisir. Totallængde 131 cm. Samlertilladelse til skydevåben påkrævet.
Varenr: 4813619
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-10-2017
19:47:00
DKK 1.450
Uniformsteckningar
UNIFORMSTECKNINGAR, 28 st, omkring 1900, akvareller , i 5 ramar, ca 17x17 cm vardera
Varenr: 4813517
DKK 2.319 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-10-2017
20:12:00
Se mere
Slaglåsgevär 17/1800-tal
SLAGLÅSGEVÄR, 17/1800-tal, studsare, skuren dekor på kolv, oktagonalt kammarstycke, kaliber 13,5 mm, längd ca 127 cm
Varenr: 4814482
DKK 2.319 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-10-2017
12:28:00
Se mere
Sovjet. ordner/medaljer, lommeur, bælte og to kasketter
Varenr: 4802181
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-10-2017
18:07:00
DKK 375
Perkussionsgevær
Perkussionsgevær med enkelte dekoration på kolbe. Mekanisk funktionel. Fremstår med brugsspor. TL 124 cm. Kan frit erhverves.
Varenr: 4814740
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-10-2017
19:10:00
DKK 475
Dansk marinesabel M.1932 for kvartermester
Dansk marinesabel M.1932 for kvartermester. Forgyldt gennembrudt fæste med anker, greb af lyst hajskind beviklet med kobbertråd, Klingen stemplet C.L. Seifert KGL. HOF-Guldtrækker København. Nedfældelig parerplade. Skede af læder med forgyldte beslag af bl.a anker. KL. 76 cm. TL. 89 cm. Transport...
Varenr: 4811892
DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-10-2017
19:56:00
DKK 1.200
Perkussionsgevær, 1800-tallet
Perkussionsgevær. 1800-tallet. L: 118 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, opmalede metaldele, afkortet ladestok og en slap hane.
Varenr: 4813657
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-10-2017
20:30:00
DKK 425
Kobberstikk
Kobbertrykk af hærens marsj, stikk av J.Moyreau etter maleri av P.Wowermens. Aldersrelatert stand med tegn på fukt. Ramme med avslag.Lys mål 50x40 ramme mål 56x48 cm..Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge pålegges importmoms og eventuelt toll. Les mer om importmoms og toll
Varenr: 4798550
DKK < 1.000 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 26-10-2017
21:17:00
DKK 238
Kobberstikk
Kobberstikk "trefning ved mølla" Strukket av J. Moyreau etter maleri av P. Wouvermens. Aldersrelatert stand med spor etter fukt, ramme med avslag. Lys mål 52x40 cm ramme mål 58x46 cm..Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge pålegges importmoms og eventuelt toll. Les mer om ...
Varenr: 4798561
21:17:00
DKK 238
Kobberstikk
Kobberstikk fra maleri av P. Wouvermens. Stukket av J.Moyreau. Aldersrelatert stand ramme med små avslag. Lys mål 52x41 cm ramme mål 57x46 cm..Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge pålegges importmoms og eventuelt toll. Les mer om importmoms og toll
Varenr: 4797035
21:18:00
DKK 238
Dansk baglader med ladestok
Dansk perkussionsgevær, M/1805. Fremstår umiddelbart funktionsdygtig med aldersrelaterede brugsspor. Total L. 144 cm. Dette skydevåben kan frit erhverves af enhver borger her i landet til dekorationsbrug
Varenr: 4815209
DKK 2.000 DK, Kolding, Trianglen 27-10-2017
13:29:00
DKK 325
Dansk Gevær M/1889. Hærens Tøjhus 1915. kal. 8x58RD med bajonet (2)
Dansk Gevær M/1889. Hærens Tøjhus 1915 kal. 8x58RD. Våbennummer: 92360, umiddelbart nummerens. PL: 84 cm. TL: 133 cm. Bajonet stemplet 2LG176. Fremstår med mindre brugsspor, god mekanisk stand. Samlertilladelse til skydevåben og blankvåbent påkrævet. (2)
Varenr: 4807713
DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-10-2017
19:06:00
DKK 1.700
Historisches Schwert, Replik, 20 Jahrhundert, Spanien
Historisches Schwert, Replik, 20. Jahrhundert, Spanien, Griff mit Holzkern, gewickelt in Eisendraht, verzierte Griffspitze und Parierstange, Eisenklinge mit Stempel 'Made in Spain', L. 108,5 cm, Gesamtlänge: 134 cm. Produktions- und stilbedingte Gebrauchs- und Oxidationsspuren.
Varenr: 4772244
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-10-2017
19:11:00
DKK 298
Par Queen Anne boxlås flintlåspistoler, ca. 1760 (2)
Par Queen Anne box lås flintlåspistoler, ca. 1760. Fremstår usigneret men veludførte. Kantet og glatløbet løb med underliggende ladestok. Box lås graveret med sene i form af militaria effekter, lås med sikring. Mørke træskæfter indlagt med sølvbånd i mønster. Totallængde 22 cm. En hane har svært ...
Varenr: 4796604
DKK 14.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-10-2017
19:42:00
DKK 3.600
Revolver for Marinen M1891
Dansk marinerevolver M 1891, Kal 9,1 mm. PL 14 cm, TL 27 cm. Fremstillet af JB Ronge fils a Liege, stemplet SA (=Søværnets Arsenal) samt nr 462 på alle dele. Mekanisk funktionel, flot blånering. Samlertilladelse til skydevåben påkrævet.
Varenr: 4807717
DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-10-2017
19:45:00
Flådens 8 mm Bagladeriffel M. 1867/93 med bajonet (2)
Flådens 8 mm Remington Bagladeriffel M. 1867/93. Tangen stemplet Kjøbenhavns Tøihuus 1874. Uden våbennummer. Fremstår velholdt med blanke metaldele, stram mekanisme samt tydelige riffelgange. Totallængde: 111,5 cm. Der medfølger bajonet TL 67 cm. Samlertilladelse til skydevåben og blankvåben ...
Varenr: 4807714
DKK 5.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-10-2017
19:55:00
DKK 3.200
 1 2  >>