Kategori  Vurdering
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
F. V. Dreyse. Underlukker hanebøsse
F. V. Dreyse. Underlukker hanebøsse, 1800-tallets anden halvdel. Våbennummer: 23578. Pl: 77 cm. Tl: 118 cm. Med stram mekanik og blanke løb. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet.
Varenr: 4708253
DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-07-2017
20:19:00
P. Stadelmann, Suhl. Underlukker hanebøsse
P. Stadelmann, Suhl. Underlukker hanebøsse, 1800-tallets anden halvdel. Våbennummer: 1910. Pl: 79,5 cm. Tl: 119,5 cm. Med stram mekanik og guldindlæg i metallet. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet. Hidrører fra dansk privatsamling.
Varenr: 4708250
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-07-2017
20:20:00
Imman Meffert, Suhl. Underlukker haglbøsse
Imman Meffert, Suhl. Underlukker haglbøsse, 1800-tallets anden halvdel. Pl: 80 cm. Tl: 121 cm. Våbennummer: 635. Med stram mekanik og blanke løb. Med ekstra, kortere pibe samt transportkuffert foret med grøn filt. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet. ...
Varenr: 4708120
20:30:00
H. Pieper A Leige. Hanebøsse.
H. Pieper A Leige. Våbennummer: 106577. Hanebøsse, 1800-tallets anden halvdel. Pl: 74 cm. Tl: 115,5 cm. Med stram mekanik og spejlblanke løb. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet. Hidrører fra dansk privatsamling.
Varenr: 4708249
20:58:00
Confederate pengesedler 1862/1864 (29)
Kopier av borgerkrigs penge sedler fra USA 1862-1864. 4 samle kuverter fra 1995. Trykt på tidsriktig papir dog uten farge/trykk på baksiden.Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge pålegges importmoms og eventuelt toll. Les mer om importmoms og toll
Varenr: 4494779
DKK < 1.000 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 24-07-2017
21:49:00
DKK 238
Jambyia Nordafrika
JAMBYIA, 1900-talets första del, Nordafrika, trä och mässingsbeslag. längd ca 43 cm
Varenr: 4726110
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-07-2017
16:10:00
Se mere
Große Steinschlosspistole, Metall und Holz
Steinschlosspistole, aus dunkelbraunem Holz und Messingblech gefertigt, seitlich mit Herstellergravur, L. ca. 58 cm, altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren, teils Oxidationsspuren und Kratzer.
Varenr: 4719540
DKK 2.231 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-07-2017
18:29:00
DKK 595
Kniv, bajonet, den svenske marine, omkring 1915
Kniv, bajonet, den svenske marine, omkring 1915, kan fastgøres på løbet på skydevåben, to træskaller på grebet, klinge med hulkel, skede af metal, L. 66 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, ridser og lakslitage.
Varenr: 4723358
DKK 3.718 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-07-2017
18:41:32
DKK 335
Stikvåben, militærakademi, Italien/Frankrig omkring 1850
Stikvåben, militærakademi, Italien/Frankrig omkring 1850, messinggreb med løvehoved, svungen parérstang og antydning af blomsterformet parérplade, L. 65 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, få ridser.
Varenr: 4723361
DKK 3.532 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-07-2017
18:41:51
DKK 297
Sabel, infanteri, Belgien/Holland, 1800-tallet
Sabel, infanteri, Belgien/Holland, 1800-tallet, let krummet greb med ringformet relief, enkel håndbøjle med parérstang svunget til den ene side, let buet klinge, mørkebrun læderskede, L. 84 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor samt slidt læder og syning, der delvist er gået op.
Varenr: 4723370
DKK 3.346 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-07-2017
18:42:34
DKK 781
Sabel, artilleri, khanjali, Rusland, omkring 1914
Sabel, artilleri, khanjali, Rusland, omkring 1914, greb belagt med træskaller, let buet klinge med dobbelt hulkel, sort læderskede, L. 63,5 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, delvist små ridser og læderslitage.
Varenr: 4723380
DKK 4.276 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-07-2017
18:42:49
DKK 297
Degen, Grenadier, wohl holländisch
Degen, Grenadier, wohl holländisch, Griff aus Messing, einfacher Griffbügel, L.83 cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, stellenweise Kratzer.
Varenr: 4723462
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-07-2017
18:43:01
DKK 297
Kavaleri-sabel, Napoleon-tiden
Kavaleri-sabel, Napoleon-tiden. Greb omviklet med metaltråd, grebbøjle med medaljonformet relief, let bøjet koboltblå klinge med ridset gravering på guldfarvet baggrund, skede af metal med to holderinge. L.96,5 cm, aldersrelaterede brugs-og slitagespor, farveslitage, små ridser og buler.
Varenr: 4723444
DKK 18.591 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-07-2017
18:43:13
DKK 3.718
Kårde, officerskårde, Østrig
Kårde, officerskårde, Østrig, messinggreb med perlemorsskaller, knap i løveform, blomsteragtigt udført håndbøjle og parérstang svunget til den ene side med volutter, nyreformet parérplade med ørnerelief med krone, L. 91 cm, sort læderskede med to bæreringe og læderrem, L. 90,5 cm.
Varenr: 4723442
DKK 5.020 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-07-2017
18:43:19
DKK 3.904
Kårde, officerskårde, kong Carol, Rumænien
Kårde, officerskårde, kong Carol, Rumænien, bølgeformet reliefpræget greb med enkel håndbøjle og kongelilje, nyreformet parérplade med krone og blomster, L. 85 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, delvist små ridser.
Varenr: 4723436
18:43:26
DKK 1.524
Kårde, infanteri- kårde, Braunschweig
Kårde, infanteri-kårde, Braunschweig. Greb af rokkerhud, omviklet med sølvtråd, portepee, grebkurv flere gange gennembrudt og med herskermonogram og krone, to-delt klinge med dobbelt hulkele, gravering med producentmærke 'Clemen & Jung, Solingen', skede af sort læder, L.97 cm. Aldersrelaterede ...
Varenr: 4723430
DKK 32.720 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-07-2017
18:43:33
DKK 3.904
Säbel, Infanterie, Dänemark um 1840
Säbel, Infanterie, Dänemark, um 1840, wellenförmig reliefierter Griff mit rundem Knauf, einfacher Griffbügel, mit aufgerichtetem Stichblatt, leicht gebogene, einseitig geschliffene Klinge, L.79 cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, Kratzer und kleinere Dellen.
Varenr: 4723428
18:43:40
DKK 335
Säbel, Spanien, 20. Jahrhundert
Säbel, Spanien, 20. Jahrhundert, Griff mit Metalldraht gewickelt, mehrfach durchbrochene Griffspange, Stahlscheide mit Halterungsring, L.103 cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell Kratzer.
Varenr: 4723425
DKK 2.789 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-07-2017
18:43:47
DKK 297
Sabel, Hannover, omkring 1800
Sabel, Hannover, omkring 1800, riflet greb med enklere håndbøjle, parérstang svunget til den ene side, let buet klinge med hulkel, indridset gravering med hest og krone, mørkebrun læderskede, L. 76 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor samt korrosion og stærkt slidt læder.
Varenr: 4723396
18:43:53
DKK 297
Säbel, Offiziers-Säbel, Weimarer Republik
Säbel, Offiziers-Säbel, Weimarer Republik, Griff mit Messingdraht gewickelt, einseitig geschwungene Parierstange mit leicht gebogenem Griffbügel und einfachem Stichblatt, Scheide aus Metall mit Haltering, L.103 cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, kleine Kratzer und Dellen.
Varenr: 4723392
DKK 2.975 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-07-2017
18:44:08
DKK 297
Säbel, Kavallerie, Frankreich, um 1830
Säbel, Kavallerie, Frankreich, um 1830, Griff mit Messingdraht gewickelt, einseitig geschwungene Parierstange mit leicht gebogenem Griffbügel und doppeltem Stichblatt mit figürlichem Reliefmotiv und Helm, leicht gebogene Klinge mit goldfarbener Ritzgravur mit Waffen, Mond und Sternen, ...
Varenr: 4723390
18:44:14
DKK 297
Kårde, officerskårde fra Württemberg, ca. 1898
Kårde, officerskårde fra Württemberg, ca. 1898, let buet greb omviklet med messingtråd, skål med to gennembrudte steder med våbenskjold med krone, skede af metal med dobbelt holdering, L. 101 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, delvist små ridser.
Varenr: 4723389
DKK 7.065 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-07-2017
18:44:23
DKK 2.417
Sabel, kavaleri officer, Østrig
Sabel, kavaleri officer, Østrig. Greb omviklet med metaltråd, greb kurv flere gange gennembrudt og med ridset gravering, én-ægget let buet klinge med våbenskjold og skrifttræk, skede af stål med to holderinge, L.101 cm. Aldersrelaterede brugs- og slitagespor, små ridser.
Varenr: 4723386
DKK 33.464 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-07-2017
18:44:31
DKK 818
August Schneider, Hoflieferant Berlin, Messer / Schwert, Preußisches Fachinenmesser
August Schneider, Hoflieferant Berlin, Messer / Schwert, Preußisches Fachinenmesser, ringförmig reliefierter Griff, grade Parierstange mit runden Enden, Klinge mit Herstellergravur, L.71 cm, altersgemäße Gebrauchs. und Reibespuren, kleine Kratzer und Farbreste.
Varenr: 4723383
18:44:38
DKK 521
Sabel, bjergværkssabel, 1880, Tyskland
Sabel, bjergværkssabel, 1880, Tyskland, let buet klinge med blomsteragtig ætset gravering, parérstang svunget til den ene side, enkel håndbøjle, parérplade med hammer- og sløjfeapplikation, greb omviklet med messingtråd, skede af sort læder, L. 98 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og ...
Varenr: 4711636
DKK 6.321 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-07-2017
18:45:17
DKK 297
Danmarks oldtid. Flintøkse, yngre stenalder
Danmarks oldtid. Tyndnakket, sleben økse af rødpatineret flint fra yngre stenalder. L. 24 cm, B. 8 cm. Fundsted Djursland. Fremstår med afslag.
Varenr: 4719621
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-07-2017
19:39:00
DKK 325
Paar Mörser Kartuschen, deutsch, 155 m, 1936 Reichswehr
Paar Mörser Kartuschen, deutsch, 155 m, 1936 Reichswehr, H. jeweils ca. 26 cm, Durchmesser ca. 16 cm, partiell Kratzspuren, Verschmutzungen und Oxidationsspuren.
Varenr: 4719592
DKK 1.859 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-07-2017
20:31:00
DKK 335
Feuerzeug mit 30 mm Kartusche und Tischobjekt in Form einer Rakete (2)
Feuerzeug mit 30 mm Kartusche und Tischobjekt in Form einer Rakete, Metall, Feuerzeug L. ca. 30 cm, Tischrakete bezeichnet 'MM 38 Exocet aerospatiale', H. ca. 14 cm, L. ca. 29 cm, Oxidationsspuren, minimale Verschmutzungen und Kratzer sowie Beschriftungen. (2)
Varenr: 4719593
20:32:00
DKK 297
Forladegevær samt to døllebajonetter (3)
Forladegevær samt to døllebajonetter. Lås med utydeligt stempel. Totallængde: 140 cm. Bajonetterne er stemplet R.P. 217 samt S.I.R. 9C 146. Blankvåbentilladelse påkrævet. (3)
Varenr: 4719973
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-07-2017
20:36:00
Pikkelhue, Würtemberg
Pikkelhue, Würtemberg. Læder med metalmonteringer, H. ca. 21 cm, L. ca. 26,5 cm, aldersrelaterede brugsspor, stedvis ridser og løse metalmonteringer.
Varenr: 4723478
DKK 20.822 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-07-2017
20:36:00
DKK 5.577
 1 2 3  >>