Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Krigsservice, tallerkener, første verdenskrig, keramik og porcelæn (5)
Krigsservice, fem tallerkener, første verdenskrig, keramik og porcelæn, blandt andet fra fabrikken Georg Schmider, Zell am Rhein. Med Jernkors og årstal for første verdenskrigs udbrud i fyldningen på hver tallerken, polykromt stafferet, delvist med guldmaleri, Ø 23-26 cm, fremstår med ...
Varenr: 4853259
DKK 3.163 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16-12-2017
19:16:00
DKK 2.233
Säbel, Beamtensäbel, Baden, 19. Jahrhundert und Kavallerie-Pallasch, Frankreich (2)
Paar Säbel. Ein Beamtensäbel, Baden aus dem 19. Jahrhundert, drei-fach durchbrochener Griffkorb mit floralem Relief, Griff mit Kunststoff, L.103cm. Ein Kavallerie-Pallasch, Frankreich, einfache Griffspange mit einseitig geschwungener Parierstange, L.82cm. Altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, ...
Varenr: 4853257
DKK 2.791 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16-12-2017
20:09:00
DKK 298
Krus/reservistkrus, reservist Seijtel, regiment 63
Krus/reservistkrus, reservist Seijtel, ’6. Batt. 2. Klass. Feld. Art. Regiment Nr. 63 ’Frankfurt’ in Mainz-Kastel 1912-14’, porcelænskrus med tinmontering og menig, polykromt stafferet, figurative motiver og rytter- og krigsscenerier, H. 32 cm - Ø 12 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og ...
Varenr: 4853263
DKK 3.163 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 17-12-2017
19:15:00
DKK 335
Krug / Reservisten-Krug, Reservist Schmitt, Regiment 81
Krug / Reservisten-Krug, Reservist Schmitt, 9.Comp. Kurhess. Infanterie Regiment Nr. 81 Frankfurt am Main, 1905-07, Porzellankrug mit Zinnmontierung in Form eines Adler und eines prostenden Soldaten, polychrom staffiert, figürliche Motive und Kriegsszenerien, H.31,5cm-D.12cm, altersgemäße ...
Varenr: 4853264
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 17-12-2017
19:15:00
DKK 298
Samling fra reservisten Münchenbach, flaske, pibe, krus (3)
Samling fra reservisten Münchenbach, flaske, pibe, krus. En hvælvet reservistdunk af keramik, polykromt stafferet med figurmotiv og navnetræk, blikbeklædning og afskrueligt drikkebæger med tinapplikation i form som en ørn, snore i flere farver, L. 16 cm - Ø 12 cm. En pibe i flere dele med bemalet...
Varenr: 4853249
DKK 3.536 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 17-12-2017
19:16:00
DKK 1.675
Flache / Reservisten-Flasche, Reservist Stuber
Flasche / Reservisten-Flasche für Reservist Stuber, bauchige Flasche aus Porzellan, beidseitig polychrom staffiert mit figürlichem Motiv und Schriftzügen, Blechummantelung und abschraubbarer Trinkbecher mit Zinnapplikation in Form eines Adlers, mehrfarbige Kordel, L.19cm-D.12,5cm, altersgemäße ...
Varenr: 4853260
20:14:00
DKK 298
Krus/reservistkrus, Schmitt II og jubilæumskrus (2)
Par krus/reservistkrus, krus af porcelæn med tinmontering. Et krus for reservist Schmitt II, med polykromt stafferede motiver, der forestiller militærbanegården i Schöneberg, tinmontering i form som en ørn og kanonhjul med vinger, H. 29 cm - Ø 11 cm. Et jubilæumskrus i anledning af 30-års ...
Varenr: 4853266
20:14:00
DKK 335
Krus/reservistkrus, reservist Widman, chevauxleger Sieber, Schlicker (3)
Tre krus/reservistkrus af keramik med tinmontering, alle polykromt stafferet, med figurative motiver, rytter- og krigsscenerier. Et krus med menig og våbenskjold for reservist Widman, ’2. Württ. Feld Art Regiment Nr. 29, Ludwigsburg 1900-02’, H. 27 cm - Ø 11 cm. Et krus for chevauxleger Sieber ...
Varenr: 4853265
20:15:00
DKK 298
Flasche / Reservisten-Flasche, Gefreiter Graf
Flasche / Reservisten-Flasche für Gefreiten Graf zur Erinnerung an die Dienstzeit, Dragoner Regiment 15 Hagenau, 1902/05, bauchige Flasche aus Porzellan, polychrom staffiert mit figürlichem Motiv und Schriftzügen, Blechummantelung und abschraubbarer Trinkbecher, mehrfarbige Kordel, ...
Varenr: 4853262
20:17:00
DKK 298
Jambiya 1900-tal
JAMBIYA, 1900-tal, skaft i skulpterat trä, mässing, längd 40 cm
Varenr: 4868357
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-12-2017
10:32:00
Se mere
Slaglåsgevär 2 st
Slaglåsgevär, 2 st, 1800-tal. 107-131 cm. Kraftigt slitage, skador och bortfall. Ej kompletta. (2)
Varenr: 4865420
DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 18-12-2017
18:39:00
DKK 270
Historisches Schwert, Replik, 20 Jahrhundert, Spanien
Historisches Schwert, Replik, 20. Jahrhundert, Spanien, Griff mit Holzkern, gewickelt in Eisendraht, verzierte Griffspitze und Parierstange, Eisenklinge mit Stempel 'Made in Spain', L. 108,5 cm, Gesamtlänge: 134 cm. Produktions- und stilbedingte Gebrauchs- und Oxidationsspuren.
Varenr: 4772244
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 18-12-2017
20:09:00
DKK 298
Par sabler/stikvåben/huggevåben/sværd, Tyskland og Spanien, 1800-tallet (2)
To sabler 1800-tallet. En canadisk artilleriprydsabel med skæfte af træ og messingdel præget med blomstermønster og med et ørnehoved på spidsen, skål gennembrudt flere steder, klinge af metal med ornamentale indgraveringer og inskriptioner, L. 81 cm, klinge betegnet med ’E. & F. Hörster ...
Varenr: 4772236
20:14:00
DKK 335
Økse/entrebil/økse fra den franske marine, napoleonstiden
Entrebil i napoleonsk fremstilling fra den franske marine, blev brugt til at hugge reb på entrehager eller entrenet over bl.a. under skibsangreb. Træskaft, halvmåneformet økseklinge med én æg, klingeryg som en buet, spids huggeklinge, en side med ankerprægning. Objektets mål: L. 96 cm, B. 42 cm. ...
Varenr: 4772177
DKK 2.605 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 18-12-2017
20:16:00
DKK 819
Svärdsorden Sverige
SVÄRDSORDEN, svärdstecken, silver och emalj, Sverige, ca 60x40 mm, etui med miniatyr
Varenr: 4868542
DKK 1.930 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-12-2017
21:24:00
Se mere
Flintlåspistol - 1800-tallet
Flintlåspistol fra begyndelsen af 1800-tallet. Mekanisk defekt. L 46 cm. Kan frit erhverves.
Varenr: 4869504
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-12-2017
14:22:00
Higo Nishigaki tsuba (3. mester), tidlig Edo Periode, Japan 1600-1700-tallet
Higo Nishigaki tsuba (parérplade til samuraisværd), 3. mester, af bronze med motiv i form af fugle og bølger, tidlig Edo-perioden, 1600-1700-tallet. Oval. Mål: 7,5 x 7 cm. I trææske. Aldersrelateret patinering. Proveniens: tidligere i Don Bayney's samling.
Varenr: 4860431
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 19-12-2017
20:24:00
To japanske tsubaer, midt Edo, formentlig 1750-1800 (2)
To japanske tsubaer (parérplader til samuraisværd) af jern med indlæg af forskellige metaller med forgyldte detaljer, begge med motiver i form af mænd i landskab, midt Edo-perioden, formentlig 1750-1800. Ovale. Mål: 7,5 x7 cm. 8 x 7,5 cm. Aldersrelateret patina. (2)
Varenr: 4860461
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 19-12-2017
20:24:00
DKK 500
To ovale japanske tsubaer (parérplader til samuraisværd) af jern med indlæg og forgyldte detaljer, den ene med mænd i landskab, den anden blomster og bølger, midt Edo-perioden, formentlig 1750-1800. Ovale. Mål: 7 x 6,5 cm. 7,5 x 7 cm. Fremstår med aldersrelateret brugspatina, tilpasninger ved ...
Varenr: 4860439
20:42:00
DKK 450
Samling ordner fra to danske frisører
Samling ordner tilhørende Hr, damefrisør Kaj Lykke Kjærsgaard og Damefrisør, fru Karen Lykke Kjærgaard. Der medfølger bæretilladelser fra Ordenskapitlet. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4861985
DKK 2.600 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-12-2017
13:56:00
Pikkelhjelm Tyskland/Hamborg ca. 1900
Pikkelhjelm Tyskland/Hamborg ca. 1900. På frontpladen : den tyske ørn, med inskreption: "MIT GOTT FUR KOENIG UND VATERLAND", På midten ses F R. Hjelmen er meget velbevaret. Spidsen kan skrues af.
Varenr: 4871822
DKK 6.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 20-12-2017
14:39:21
DKK 1.700
Svensk militærgevær 1857 med Døllebajonet (2)
Svensk militærgevær model 1857 med C.W. Kyhl hanelås, monteret med tidssvarende Døllebajonet. L. 147 cm. L Bajonet: 53 cm. Udført i 23.000 stk. Revne ved aftrækker. Kan erhverves uden tilladelse, dog påkræves blankvåbentilladelse til bajonet.
Varenr: 4865123
DKK 6.000 DK, Helsingør, Støberivej 20-12-2017
20:15:00
Pistol, blunderbuss, 17/1800-tal.
Pistol, blunderbuss, 17/1800-tal. Flintlås. Kolv i valnöt, beslag i mässing. Längd 37 cm. Lås hakar upp i båda läge. Spricka i kolv. Korrosion. Otydliga nummer.
Varenr: 4850610
DKK 3.089 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 21-12-2017
17:36:00
DKK 579
To japanske tsubaer, midt/sen Edo, 1700-1800-tallet (2)
To japanske tsubaer (parérplader til samuraisværd) af bronze med forgyldte detaljer, den ene med landskab, den anden dragemotiv, midt/sen Edo-perioden, 1700-1800-tallet. Mål: Ø 7,5 cm. Den ene certificeret af det officielle japanske organ for sværdenes historie, NBTHK. Certifikat på japansk ...
Varenr: 4860440
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-12-2017
19:27:00
Carl Zeiss Jena. Militærkikkert med original taske (2)
Carl Zeiss Jena. Militærkikkert 7 x 50. Individuel linse fokusering samt én klar linse og én gul linse. Graveret 'Søartilleriet' og 'Marine Tjenestekikkert, nr. 44' samt krone. Hertil medfølger strop til kikkert samt den originale kikkertetui som er stemplet 'Carl Zeiss Jena'. H. ca. 23 cm. B. ...
Varenr: 4854374
DKK 10.000 DK, Aalborg, Nibevej 21-12-2017
19:33:00
Remington, kal 11,4 mm
Remington. TL. 130 cm, kal 11,4. Fremstår med brugsspor, konverteret skæfte. Mekanisk funktionel. Samlertilladelse til skydevåben påkræves.
Varenr: 4871527
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-12-2017
19:51:00
Rusland: Revolver Nagant model 1895 kal 7,62 RUS
Russisk Nagant M 1895 revolver kal. 7,62 RUS. Stemplet 1941. Våbenummer 9799. PL: 11,5 cm. TL: 24 cm. Fremstår med kraftige rustspor. Forhandlertilladelse til skydevåben eller SKV2 tilladelse påkrævet.
Varenr: 4873431
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-12-2017
18:42:00
Slaglåsgevär
SLAGLÅSGEVÄR, 3 st., 1800-tal, 1 jaktgevär med oktagonalt kammarstycke samt 2 förändringsmodeller, ursprungligen svensk modell 1815, varav 1 med bajonett, längder ca 113-147 cm (+ bajonett ca 64 cm)
Varenr: 4873409
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22-12-2017
21:18:00
Se mere