Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Militaria og samlervåben i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Hardball gevær: PPSH 41
Hardball gevær: PPSH 41. Hardball gevær: Batteridrevet PPSH 41 med træskæfte. Fremstår med brugsspor, batteri og oplader medfølger ikke. kan erhverves af alle over 18 år. Virker ifølge rekvirent, Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Denne er en del af en større samling hardball våben. Varenr: 4636150 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-04-2017 19:00:00 DKK 575
Hardball gevær: Dragunov SVD
Hardball gevær: Dragunov SVD . Hardball gevær: Batteridrevet Dragunov SVD med rail til scope. Fremstår med brugsspor, batteri og oplader medfølger ikke. Skrue mangler til frontsigte. kan erhverves af alle over 18 år. Virker ifølge rekvirent, Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Denne er en del af en større ... Varenr: 4636154 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-04-2017 19:15:00 DKK 375
Hardball gevær: US Springfield riffel
Hardball gevær: US Springfield riffel. Hardball gevær: Batteridrevet US Springfield riffel med rail. Fremstår med brugsspor, batteri og oplader medfølger ikke. kan erhverves af alle over 18 år. Virker ifølge rekvirent, Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Denne er en del af en større samling hardball våben. Varenr: 4636157 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-04-2017 19:25:00 DKK 350
Rotetavla 1800-tal
Rotetavla 1800-tal. ROTETAVLA, 1800-tal, sköldformad med ram runtom, upphängning, ca 67x48 inkl ram Varenr: 4636759 DKK 2.322 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-04-2017 12:40:00
Se mere
Glasbord fra dansk politi, 1940'erne
Glasbord fra dansk politi, 1940'erne. Glasbord fra dansk politi, 1940'erne. H: cm. Ø: cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Varenr: 4637564 DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-04-2017 20:55:00 DKK 325
Svensk perkussionsriffel
Svensk perkussionsriffel . Svensk perkussionsriffel. 1800-tallets anden halvdel. Med hanelås. Senere skæring i kolben. Stemplet med krone på låsen. Våbennummer 333. Nummerens. L: 113,5 cm. Fremstår med aldersrelateret patina og brugsspor. Varenr: 4640205 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 28-04-2017 13:42:00 DKK 2.500
Svensk og Østrigsk sabel (2)
Svensk og Østrigsk sabel (2). Svensk sabel med porte pee, greb i træ, parerbøjle i messing. Let krum klinge på 66 cm. stemplet E. Svalling Eskilstune. Skede i læder med 2 bæreringe og messing beslag. TL: 78,5 cm. Østrigsk sabel med greb i træ, parerbøjle i jern. Let krum klinge på 83 cm. Fremstår uden stempler. TL: 96,5 cm. ... Varenr: 4640306 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 28-04-2017 17:47:00 DKK 525
Poliskask
Poliskask. POLISKASK, svensk, för Stockholm, hjälmplåt med Sankt Erik samt tre kronor Varenr: 4639717 DKK 1.935 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-04-2017 19:26:00
Se mere
Hardball gevær: AK-47 (foldekolbe)
Hardball gevær: AK-47 (foldekolbe). Hardball gevær: Batteridrevet AK-47 (foldekolbe) med træskæfte. Fremstår med brugsspor, batteri og oplader medfølger ikke. kan erhverves af alle over 18 år. Virker ifølge rekvirent, Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Denne er en del af en større samling hardball våben. Varenr: 4640115 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-04-2017 19:54:00 DKK 325
Remington revolver model 1858 New Army kal. 44
Remington revolver model 1858 New Army kal. 44. Remington revolver model 1858 New Army kal. 44 Pipelængde 20 cm. Totallængde 36 cm. Stemplet med W på rammen. Der er loddet på ladestokken, denne er ikke original. Dette våben er fremstillet før 1870 og kræver derfor ikke tilladelse. Varenr: 4640208 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-04-2017 20:16:00 DKK 2.900
Italiensk og Tysk sabel i skeder (2)
Italiensk og Tysk sabel i skeder (2). Italiensk sabel med greb i træ, gennembrudt parerkurv i bruneret jern. Let krum klinge på 85 cm. Både sabel og skede er stemplet: F 887. Skede i bruneret jern med 1 bærering. TL: 101 cm. Tysk sabel med greb i barkelit, gennembrudt parerkurv i messing med ørn. Klinge på 75,5 cm. Skede i ... Varenr: 4640317 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-04-2017 21:12:00 DKK 700
Kask för dragon
Kask för dragon. KASK, svensk, m/1887 för dragon Varenr: 4641016 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-04-2017 13:12:00
Se mere
Walther Luftgewehr CO2 Modell Lever- Action, Kal. 4,5mm
Walther Luftgewehr CO2 Modell Lever- Action, Kal. 4,5mm. Walther Luftgewehr CO2 Modell Lever- Action, Kal. 4,5mm Diabolo, brünierter Metallauf, L. ca. 49cm, bezeichnet 'Walther', 'Mod. Lever-Action long cal. 4,5mm/.177' und F in Fünfeck, Unterhebelspanner, Sicherung, Holzschaft mit Gummikappe. Leichte Gebrauchsspuren, Deutschland, um 2000 Der Verkauf ... Varenr: 4607610 DKK 1.636 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 30-04-2017 18:56:00 DKK 967
Hardball gevær: LMG MG42
Hardball gevær: LMG MG42. Hardball gevær: Batteridrevet LMG MG42 med træskæfte. Fremstår med brugsspor, batteri og oplader medfølger ikke. kan erhverves af alle over 18 år. Virker ifølge rekvirent, Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Denne er en del af en større samling hardball våben. Varenr: 4642076 DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-04-2017 19:22:00 DKK 1.750
Konvolut Perkussionsgewehr und Deko- Karabiner 98k, La Coruña
Konvolut Perkussionsgewehr und Deko- Karabiner 98k, La Coruña. Konvolut, besetehend aus 1x Perkussionsgewehr, wohl 'Marinedivision', wohl Deutschland, Holzschaft, konischer Lauf, L. ca. 76cm, Ø innen ca. 20mm, Gesamtlänge ca. 119cm, Gewicht ca. 3kg, Ladestock, Riemenösen, Lauf beschlagen 'MD BGT/V/272/67', Schaft am Kappenende beschlagen '89' und 1x Deko- ... Varenr: 4624255 DKK 2.231 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 30-04-2017 19:25:00 DKK 409
Perkussionsgevær M 1822, Frankrig, 1865
Perkussionsgevær M 1822, Frankrig, 1865. Perkussionsgevær M 1822, Frankrig, længde i alt ca. 140 cm, geværløbets længde ca. 103 cm, kaliber ca. 17,5 mm, glat, konisk pibe, stemplet '2..06' og med våbenmærke, svansskrue med betegnelse '1822'. Perkussionslås i glat udførelse, glat låseplade, stempel 'D' i våben, kolbe i valnøddetræ med ... Varenr: 4634353 DKK 4.833 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 30-04-2017 20:36:00 DKK 3.718
Marinerevolver samt britisk revolver, model 1850 (2)
Marinerevolver samt britisk revolver, model 1850 (2). Dansk marine revolver, model 1891. Kal. 9, 1 mm. Seks skuds tromle. Indkøbt i 2049 stk. Brugt ved Siriuspatrulje frem til 1950. Løb 13, 7 cm. Total 25, 8 cm. Nr. 343. Medfølgende britisk revolver, model 1850. Samlertilladelse påkræves. (2) Varenr: 4642638 DKK 3.000 DK, Kolding, Trianglen 01-05-2017 14:46:39 DKK 1.100
Nagant revolver samt italiensk militær revolver (2)
Nagant revolver samt italiensk militær revolver (2). Nagant revolver, model 1887, Husqvarna Sverige. Kal. 7, 5mm. Serienr. 5978. Løbs L. 11, 2 Total L. 23 cm. Original hylster med tre kroner. medfølgende italiensk militærrevolver, kal. 10, 35 mm. Samlertilladelse påkræves. (2) Varenr: 4642631 DKK 4.000 DK, Kolding, Trianglen 01-05-2017 15:47:00 DKK 1.350