Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Moderne billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 .. 21  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ubekendt kunstner. Akryl på lærred
Ubekendt kunstner. Akryl på lærred . Ubekendt kunstner. Akryl på lærred, sign. monogram. 60 x 50 (64 x 54) cm. Varenr: 4603793 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 26-03-2017 20:29:00 DKK 300
Lars Fantasiformidler Elgidh. Abstrakt komposition, akryl og spray på lærred, 2017
Lars Fantasiformidler Elgidh. Abstrakt komposition, akryl og spray på lærred, 2017. Lars Fantasiformidler Elgidh født 1973. Abstrakt komposition betitlet "Vi deles om problemerne", akryl og spray på lærred. Sign. og dateret Lars Elgidh 2017. 150 x 120 cm uindrammet.Læs kunstnerprofil her Varenr: 4602565 DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 26-03-2017 20:29:00 DKK 825
Per Ola Andersson
Per Ola Andersson . Per Ola Andersson, født 1961. Komposition "Fuck The Fucking Fuckers Before The Fucking Fuckers Fuck You". Olie på lærred. Sign. Per Ola Andersson. 50 x 50 cm.Per Ola Andersson er født i Malmø i 1961. Studier i Malmø, Båstad samt studierejser til Tyskland, Frankrig, England, Spanien, Norge, ... Varenr: 4552110 DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 26-03-2017 20:30:00 DKK 300
Svend Danelund, olie på lærred samt collage, tre kompositioner cd (3)
Svend Danelund, olie på lærred samt collage, tre kompositioner cd (3). Svend Danelund 1916-2001. Tre kompositioner: 'Ansigt', olie på lærred, sign. SD og sign. og dat./b Svend Danelund 1964. 90x101 cm (92,5x103 cm). 'Studie fra Skagen Gasværk', olie på lærred, sign. SD og sign. og dat/b. Sv. Danelund 1963. 51x61 cm (52,5x63 cm) samt 'Ting', collage af bemalet metal,... Varenr: 4590387 DKK 15.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-03-2017 20:30:00 DKK 10.000
Tavlor och skulptur
Tavlor och skulptur. R STEELE (samtida): Komposition, diptyk - 2 delar, 1 signerad R Steele, olja på duk, 120x90 cm vardera Varenr: 4604342 DKK 1.563 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-03-2017 20:30:00
Se mere
Rolf Gjedsted. Abstrakt komposition betitlet 'Det Vilde Hjerte', akryl på pap, 2014
Rolf Gjedsted. Abstrakt komposition betitlet 'Det Vilde Hjerte', akryl på pap, 2014. Rolf Gjedsted f. 1947. Abstrakt komposition betitlet 'Det Vilde Hjerte', akryl på pap. Sign. Rolf Gjedsted samt sign., betitlet og dateret verso. 100 x 69 (109 x 77) cm. Varenr: 4588737 DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 26-03-2017 20:35:00 DKK 350
Tage Hedqvist oljemålning
Tage Hedqvist oljemålning. TAGE HEDQVIST (1909-1997): "Vårvinter på varvet", signerad och daterad Tage Hedqvist -52, olja på duk, ca 72x116 cm Varenr: 4604352 DKK 3.126 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 20:50:00
Se mere
Clifford Wright cd. Familie. Gouache på karton.
Clifford Wright cd. Familie. Gouache på karton.. Clifford Wright 1919-1999. Familie. Gouache på karton. Usign 90 x 61 cm. ( 108 x 80). Varenr: 4601445 DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 26-03-2017 20:54:00 DKK 325
Frants Landt. Marinemotiv, olie på lærred (cd)
Frants Landt. Marinemotiv, olie på lærred (cd). Frants Landt 1885-1976. Marine med sejlskib, olie på lærred. S. Fr. Landt. 55 x 46 (70 x 62) cm. Proveniens: Købt Bruun-Rasmussen Kunstauktioner, 2013. Varenr: 4594726 DKK 1.800 DK, Helsingør, Støberivej 26-03-2017 20:55:00 DKK 375
Jens Ulrich Petersen. Figurkomposition, olie på lærred
Jens Ulrich Petersen. Figurkomposition, olie på lærred. Figurkomposition af Jens Ulrich Petersen (f. 1947), fra serien 'Byens billeder', olie på lærred, sign. på bagsiden. 80 x 100 cm. Uden ramme. Læs kunstnerprofil her Varenr: 4569820 DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-03-2017 20:59:00 DKK 1.150
Okänd konstnär. Olja på pannå, stilleben, signerad
Okänd konstnär. Olja på pannå, stilleben, signerad. Okänd konstnär (1900-tal). Olja på pannå. Blomsterstilleben. Signerad (möjligen "Kåwe"). Daterad 1951. Inramad. 72x47. (86x62) Varenr: 4590338 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 26-03-2017 21:00:00 DKK 254
Leif Ragn Jensen. Motiv med flyvende fugle i skov, olie på lærred, 1969 (cd)
Leif Ragn Jensen. Motiv med flyvende fugle i skov, olie på lærred, 1969 (cd). Leif Ragn-Jensen (1911-1993). Motiv med flyvende fugle i skov, olie på lærred. Signeret Leif Ragn-Jensen samt dateret 1969. 43,5 x 59 (60 x 75) cm. Varenr: 4593810 DKK 4.000 DK, Helsingør, Støberivej 26-03-2017 21:00:00 DKK 775
Helmer Åslund
Helmer Åslund . HELMER ÅSLUND (1900-tal): Motiv av danserska, signerad och daterad ÅSÖ, -27, gouache, ca 42x34 cm Varenr: 4604357 DKK 1.172 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 21:00:00
Se mere
Kent Jensen. Akryl på MDF. 'Family First'
Kent Jensen. Akryl på MDF. 'Family First'. Kent Jensen (född 1965). Akryl på MDF."Family First". A tergo signerad, betitlad och daterad 2016. Oramad. 210x58. Varenr: 4535630 DKK 2.345 SE, Malmö, Baltzarsgatan 26-03-2017 21:01:00 DKK 1.172
Esben Hanefelt Kristensen, akryl på plade, 'Den gamle egetræs sidste drøm'
Esben Hanefelt Kristensen, akryl på plade, 'Den gamle egetræs sidste drøm'. 'Den gamle egetræs sidste drøm' af Esben Hanefelt Kristensen f. 1952, akryl på plade, sign. i monogram samt sign. og betitlet på bagsiden, 'Den gamle egetræs sidste drøm' Esben Hanefelt Kristensen-2015. 35x32 cm. (37x34 cm). Maleriet er afbilledet i bogen Vintereventyr af H.C. Andersen, forord ... Varenr: 4599382 DKK 10.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-03-2017 21:10:00 DKK 5.000
Leopold Fare oljemålning
Leopold Fare oljemålning. LEOPOLD FARE (1926-1996): "Utsikt över Rosenlund", signerad och daterad Leopold Fare 51, olja på duk, ca 50x73 cm. Varenr: 4604365 DKK 1.172 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 21:16:00
Se mere
Esben Hanefelt Kristensen, akryl på plade, 'Den gamle egetræs sidste drøm'. 'Den gamle egetræs sidste drøm' af Esben Hanefelt Kristensen f. 1952, akryl på plade, sign. i monogram samt sign. og betitlet på bagsiden, 'Den gamle egetræs sidste drøm' Esben Hanefelt Kristensen-2015. 20x28 cm. (22x30 cm). Maleriet er afbilledet i bogen Vintereventyr af H.C. Andersen, forord ... Varenr: 4599366 DKK 8.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-03-2017 21:20:00 DKK 600
Esben Hanefelt Kristensen, akryl på plade, 'Den gamle egetræs sidste drøm'. 'Den gamle egetræs sidste drøm' af Esben Hanefelt Kristensen f. 1952, akryl på plade, sign. i monogram samt sign. og betitlet på bagsiden, 'Den gamle egetræs sidste drøm' Esben Hanefelt Kristensen-2015. 20x28 cm. (22x30 cm). Maleriet er afbilledet i bogen Vintereventyr af H.C. Andersen, forord ... Varenr: 4599376 DKK 8.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-03-2017 21:20:00 DKK 450
Manfred Flyckt oljemålning
Manfred Flyckt oljemålning. MANFRED FLYCKT (1893-1956): Landskapsbild, signerad M Flyckt, daterad a tergo 1949, olja på duk, ca 38x64 cm Varenr: 4604372 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 21:30:00
Se mere
Anette Falk Lund. Kompostion 'Søvngænger' / 'Schlafwandler', olie på lærred, 2008 (cd)
Anette Falk Lund. Kompostion 'Søvngænger' / 'Schlafwandler', olie på lærred, 2008 (cd). Anette Falk Lund f. 1964. Figurkomposition betitlet 'Søvngænger' / 'Schlafwandler', olie på lærred. Sign. AFL samt sign., dateret og betitlet verso AFL 2008. 160 x 160 (164,5 x 164,5) cm. Proveniens: Købt ved Hellerup Kunsthandels salg af værker hos Bruun-Rasmussen Kunstauktioner, 2010. Varenr: 4594333 DKK 12.000 DK, Helsingør, Støberivej 26-03-2017 21:30:00 DKK 8.200
Fritz Böttger, akryl på lærred 'Andy and Double Mirrored Rorschach'
Fritz Böttger, akryl på lærred 'Andy and Double Mirrored Rorschach'. Fritz Böttger, akryl på lærred, 'Andy and Double Mirrored Rorschach’ af Fritz Böttger (f. 1967). Håndmalet unika, signeret og dateret nederst til højre: 'Böttger 17', mål: 90 x 180 cm. Varenr: 4601657 DKK 7.436 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-03-2017 21:30:00 DKK 5.205
Peter Gröndahl blandteknik
Peter Gröndahl blandteknik. P. GRÖN (Peter Gröndahl) (född 1961), Komposition, signerad P. Grön, blandteknik på papper, 106x37 cm, ram 123x54 Varenr: 4604382 DKK 1.563 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 21:50:00
Se mere
Peder Ravn, akryl på lærred, kompositioner (2)
Peder Ravn, akryl på lærred, kompositioner (2). Kompositioner af Peder Ravn f. 1946, akryl på lærred, sign. P. Ravn, 80x60 cm. (83x63 cm). (2) Varenr: 4602845 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-03-2017 10:38:18 DKK 300
Funder. Abstrakt komposition, akryl på lærred
Funder. Abstrakt komposition, akryl på lærred . Abstrakt komposition af Funder (f. 1946), akryl på lærred, sign. Funder 90 x 70 ( 94 x 74 ) Varenr: 4602094 DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2017 11:25:00 DKK 300
Lars Swane, Kurt Trampedach & Johannes Hofmeister, offset-tryk / litografi, portræt m.m. (3)
Lars Swane, Kurt Trampedach & Johannes Hofmeister, offset-tryk / litografi, portræt m.m. (3). Portræt m.m. af Lars Swane (1913-2002), Kurt Trampedach (1943-2013) & Johannes Hofmeister (1914-1990), indrammede offset-tryk / litografi, alle sign. mål på største med ramme 82x70 cm. (3) Varenr: 4602519 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-03-2017 11:55:36 DKK 325
Jeff Ibbo, olie på lærred, figurkomposition
Jeff Ibbo, olie på lærred, figurkomposition . Figurkomposition af Jeff Ibbo f. 1941, olie på plade, sign. IBBO. 89,5x65 cm. U.R. Se kunstnerprofil her Varenr: 4520405 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-03-2017 13:13:00 DKK 300
Simon Buch, mixed media på lærred, komposition (cd)
Simon Buch, mixed media på lærred, komposition (cd). Komposition af Simon Buch (f. 1983), mixed media på lærred. Sign. Simon Buch. 70 x 70 cm. U.R. Varenr: 4603202 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 13:55:27 DKK 325
Simon Buch, mixed media på lærred, komposition (cd). Komposition af Simon Buch (f. 1983), mixed media på lærred. Sign. Simon Buch. 90 x 90 cm. U.R. Varenr: 4603201 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2017 14:00:24 DKK 550
Claus Top Christensen, akryl på lærred, landskab, cd
Claus Top Christensen, akryl på lærred, landskab, cd. Landskab, af Claus Top Christensen, akryl på lærred, sign. og dat. Claus Top Chr. 1999. 100 x 80 cm (105 x 85 cm). Varenr: 4601815 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2017 14:30:00 DKK 350
Jens Christian Vestergaard. Lanskab. Olie på lærred (cd)
Jens Christian Vestergaard. Lanskab. Olie på lærred (cd). Jens Christian Vestergaard (f. 1960). Landskab. Olie på lærred. Sign. Jens Chr. Vestergaard. 60 x 70 cm (63 x 73 cm). (cd) Varenr: 4603427 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-03-2017 14:35:43 DKK 300
<<  1 .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 .. 21  >>