Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Moderne billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 .. 23  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
James Coignard Fransk konst
James Coignard Fransk konst. JAMES COIGNARD (Frankrike,1925-2008): "Mannequin au noir", signerad J Coignard, olja på duk, 46x38 cm Varenr: 4570319 DKK 6.287 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-02-2017 21:57:00
Se mere
Nils Nilsson oljemålning
Nils Nilsson oljemålning. NILS NILSSON (1901-1949): Mor och dotter, signerad NN, intygad a tergo, olja på duk, 49x53 cm Varenr: 4571196 DKK 9.431 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2017 10:09:00
Se mere
Erling Ärlingsson oljemålning
Erling Ärlingsson oljemålning. ERLING ÄRLINGSSON (1904-1982): Gårdsmotiv, signerad EÄ, olja pannå, ca 40x50 cm Varenr: 4571205 DKK 3.144 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2017 10:36:00
Se mere
Agnes Cleve
Agnes Cleve. AGNES CLEVE (1875-1951), Utsikt från fönstret, stämpelsignerad både baksida och framsida, blyerts, 22x20 cm Varenr: 4571215 DKK 2.358 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2017 11:15:00
Se mere
Ubekendt kunstner. Komposition med figurer. Olie på plade
Ubekendt kunstner. Komposition med figurer. Olie på plade. Ubekendt kunstner. Komposition med figurer. Olie på plade. Usign. 38 x 46 cm (50,5 x 59 cm). Varenr: 4564811 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 24-02-2017 11:27:00 DKK 300
Peter Beiter Andresen. 'Lufthansa'. Mixed media på papir
Peter Beiter Andresen. 'Lufthansa'. Mixed media på papir. 'Lufthansa', af Peter Beiter Andresen (f. 1972). Mixed media på papir. På bagsiden sign. monogram 13 samt betitlet. Lysmål 49 x 69 cm. (74 x 102 cm.) Varenr: 4571658 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 24-02-2017 11:53:40 DKK 300
Ander Palmér pastell
Ander Palmér pastell. ANDERS PALMÉR (född 1958): Komposition, signerad Palmér, pastell på papper, ca 57x76 cm; oramad Varenr: 4571228 DKK 1.179 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-02-2017 12:00:00
Se mere
Oljemålning England
Oljemålning England. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (England, 1800-tal): Pastoralt landskap med fiskare, olja på duk, otydligt signerad, 30x36 cm Varenr: 4571238 DKK 1.572 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2017 12:30:00
Se mere
Victor Bonato, glas-spejl-deformation, 1972
Victor Bonato, glas-spejl-deformation, 1972. Victor Bonato (f. 1934), glas-spejl-deformation, 1972, blandingsteknik: glas, spejlfolie, træ, aluminiumramme. Signeret og dateret på en etiket. Eksemplar 23/100. Mål: 50 x 51,5 cm. Varenr: 4553465 DKK 3.716 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-02-2017 12:32:29 DKK 2.416
Ubekendt maler 20. årh.  Kystparti med jolle på stranden.
Ubekendt maler 20. årh. Kystparti med jolle på stranden.. Ubekendt maler 20. årh. Kystparti med jolle på stranden, olie på lærred, sign. E.A.Lund 46 80 x 115 cm ( 87 x 122) cm. Varenr: 4547495 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-02-2017 12:56:00 DKK 325
Axel P. Jensen, olie på lærred, landskabsmotiv, cd
Axel P. Jensen, olie på lærred, landskabsmotiv, cd. Landskabsmotiv, af Axel P. Jensen (1885-1972), olie på lærred, sign. Axel PJ. 36 x 49 cm (55 x 68 cm). Varenr: 4571565 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 24-02-2017 12:57:00 DKK 500
Ari Eskelinen oljemålning
Ari Eskelinen oljemålning. ARI ESKELINEN (född 1953): "Serene", monogramsignerad AE samt signerad och daterad a tergo Ari Eskelinen 2015 AE, olja på duk, 145x145 cm Varenr: 4571249 DKK 9.431 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2017 13:09:00
Se mere
Maximilien Luce akvarell
Maximilien Luce akvarell. MAXIMILIEN LUCE (Frankrike, 1858-1941): Bron, signerad Luce, akvarell, 26x32 cm Varenr: 4571255 DKK 1.572 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2017 13:27:00
Se mere
Gabriela Strøm, olie på lærred, Komposition med giraffer
Gabriela Strøm, olie på lærred, Komposition med giraffer . Komposition med giraffer, af Gabriela Strøm (f. 1950), olie på lærred. Sign. Gabriela. Ramme af jern, 4cm dyb. Mål på lærred. 45,5 x 61,5 cm. Varenr: 4571906 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-02-2017 13:32:00 DKK 300
Arvid Öström oljemålning
Arvid Öström oljemålning. ARVID ÖSTRÖM (1889-1955): Blomsterstilleben, signerad A.Öström, olja på pannå, ca 21x14 cm Varenr: 4571258 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2017 13:36:00
Se mere
Gustav Rudberg oljemålning
Gustav Rudberg oljemålning. GUSTAV RUDBERG (1915-2001), nakenmodell, signerat G Rudberg, olja på pannå , ca 43x26 cm Varenr: 4571267 DKK 2.358 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2017 14:09:00
Se mere
Janni-Mai Larsen og Kristian Vodder Svensson, olie og akryl på lærred, komposition,
Janni-Mai Larsen og Kristian Vodder Svensson, olie og akryl på lærred, komposition, . Janni-Mai Larsen f. 1976 og Kristian Vodder Svensson f. 1976. Olie og akryl på lærred. Komposition. Sign. samt dateret bagpå: Kristian Vodder Svensson og Janni-Mai Larsen, 07. 40 x 50 cm. Varenr: 4571758 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-02-2017 14:32:00 DKK 325
Hugh Finch Williams, olie på lærred 'French Dancer at Practice', cd
Hugh Finch Williams, olie på lærred 'French Dancer at Practice', cd. Hugh Finch Williams 1904-2002. Olie på lærred 'French Dancer at Practice'. På bagsiden betitlet, signeret i monogram og dateret 1978. 80x57 cm. Engelsk maler, der stammede fra Woodford, Essex. Williams hentede inspiration til sine billeder mange steder i verden. Han var meget optaget af ... Varenr: 4517143 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-02-2017 14:35:13 DKK 325
Helle Høj. Komposition. Akryl på lærred (cd)
Helle Høj. Komposition. Akryl på lærred (cd). Helle Høj. Komposition. Akryl på lærred. Sign. på bagsiden. 60 x 70 cm (63,5 x 73 cm). (cd) Varenr: 4549424 DKK 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 24-02-2017 15:14:03 DKK 300
Hugh Finch Williams, olie på lærred 'Autumn', cd
Hugh Finch Williams, olie på lærred 'Autumn', cd. Hugh Finch Williams 1904-2002. Olie på lærred 'Autumn'. På bagsiden betitlet, signeret i monogram. 54x73 cm. Engelsk maler, der stammede fra Woodford, Essex. Williams hentede inspiration til sine billeder mange steder i verden. Han var meget optaget af fremstillingen af kvindefigurer, både i ... Varenr: 4517155 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-02-2017 15:36:00 DKK 325
David Cowan akvarell
David Cowan akvarell. DAVID COWAN, samtida, skymmningsbild, signerad och daterad 03, akvarell, 34x53 cm Varenr: 4571296 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2017 15:42:00
Se mere
Bendt Lauridsen. Pige med høns. Olie på lærred (cd)
Bendt Lauridsen. Pige med høns. Olie på lærred (cd). Bendt Lauridsen (f. 1926). Pige med høns. Olie på lærred. Sign. BL. 56 x 65 cm (63 x 72 cm). (cd) Varenr: 4554654 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 24-02-2017 15:42:50 DKK 350
Louis Nitka blandteknik
Louis Nitka blandteknik. LOUIS NITKA (född 1940): Livräddning, signerad Nitka, blandteknik, 13x20 cm Varenr: 4571298 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2017 15:48:00
Se mere
Ulf Rollof blandteknik
Ulf Rollof blandteknik. ULF ROLLOF (född 1961), Komposition, blandteknik, bildyta 61x80 cm, signerad. Varenr: 4571310 DKK 3.144 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-02-2017 16:30:00
Se mere
Mikael Hansen. 'Udnyt Medierne VIII (målrettet)'. Mixed media på lærred. cd
Mikael Hansen. 'Udnyt Medierne VIII (målrettet)'. Mixed media på lærred. cd. 'Udnyt Medierne VIII (målrettet)' af Mikael Hansen født 1943. Mixed media på lærred. Sign. Mik. samt betegnet på bagsiden af lærred. 96 x 120 cm. (97,5 x 121,5). Varenr: 4561744 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-02-2017 16:33:00 DKK 300
Hugh Finch Williams, olie på lærred 'Speed', cd
Hugh Finch Williams, olie på lærred 'Speed', cd. Hugh Finch Williams 1904-2002. Olie på lærred 'Speed'. På bagsiden betitlet, signeret i monogram. 48x65 cm. Engelsk maler, der stammede fra Woodford, Essex. Williams hentede inspiration til sine billeder mange steder i verden. Han var meget optaget af fremstillingen af kvindefigurer, både i ... Varenr: 4517139 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-02-2017 16:36:00 DKK 300
Ivar Morsing olja
Ivar Morsing olja. IVAR MORSING (1919-2009), Landskap, signerad I. Morsing, olja på pannå, 34x35 cm, handförgylld ram Varenr: 4571313 DKK 2.358 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2017 16:39:00
Se mere
Oljemålning. Lekande barn i snö med Uppsala slott domkyrka i bakgrunden
Oljemålning. Lekande barn i snö med Uppsala slott domkyrka i bakgrunden. Oljemålning. Lekande barn i snö med Uppsala slott domkyrka i bakgrunden. Olja på duk. Signerad O Flodin. 62x87 cm. (82x106 cm). Krackeleringar. Mindre hål på duk. Varenr: 4517248 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 24-02-2017 17:15:00 DKK 255
Georg Lindström. Olja, 'Sundstorget, Helsingborg' (bus)
Georg Lindström. Olja, 'Sundstorget, Helsingborg' (bus). Georg Lindström, 1912-2006. Olja på duk, 'Sundstorget, Helsingborg'. Signerad, daterad 1951. 49 x 60 cm. (61 x 72 cm.) Varenr: 4566696 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 24-02-2017 17:20:00 DKK 255
Hugh Finch Williams, olie på lærred 'The Black Leaf', cd
Hugh Finch Williams, olie på lærred 'The Black Leaf', cd. Hugh Finch Williams 1904-2002. Olie på lærred 'The Black Leaf'. På bagsiden betitlet, signeret i monogram og dateret 1974. 68x54 cm. Engelsk maler, der stammede fra Woodford, Essex. Williams hentede inspiration til sine billeder mange steder i verden. Han var meget optaget af fremstillingen af... Varenr: 4517141 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-02-2017 17:34:00 DKK 300
<<  1 .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 .. 23  >>