Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Moderne billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 .. 20  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Thor Lindeneg cd. Litografi. (2)
Thor Lindeneg cd. Litografi. (2) . Thor Lindeneg f. 1941. To kompositioner, 'Balance' samt motiv med fugl. Sign. Thor Lindeneg 91. Litografier, 8/350 og 3/350. Bladstr. 46 x 29 cm. 52 x 37 cm.). (2) Varenr: 3631073 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-11-2014 18:46:00 DKK 425
Anna Rosenbäck, Freddie Mercury, nr 2
Anna Rosenbäck, Freddie Mercury, nr 2 . Anna Rosenbäck, född 1969, "Freddie Mercury", olja på duk 46x55 cm. Signerad. Denna vara ingår i temaauktionen ”Planet FOKO”. Anna Rosenbäck Född: 1969 Anna är utbildad konstnär och målerikonservator; hon målar i olja, akryl och blandteknik med inslag av metaller och dess oxidationer – ... Varenr: 3614272 DKK 1.608 SE, Stockholm, Slakthusgatan 25-11-2014 18:48:00 DKK 281
Magdalena Borkowska, 'Painting 44' nr 7
Magdalena Borkowska, 'Painting 44' nr 7. Magdalena Borkowska, född 1969. 'Painting 44' akryl på duk 90 x 116 cm. Signerad. Denna vara ingår i temaauktionen ”Planet FOKO”. Magdalena Borkowska Född: 1969 Jag vill bjuda in Dig på en upptäcktsfärd genom min inre värld och ta del av allt jag har skapat genom åren. Kärleken till ... Varenr: 3606112 DKK 4.021 SE, Stockholm, Slakthusgatan 25-11-2014 18:52:00 DKK 261
Amanda Egilson, 'if I could chose', nr 6
Amanda Egilson, 'if I could chose', nr 6 . Amanda Egilson, 'if I could chose' akryl på duk och tidningspapper, 100x100 cm. Signerad. Denna vara ingår i temaauktionen ”Planet FOKO”. Amanda Egilson Född: 1973 Art by Hand & Heart ® - när bokstäverna sträcker sig utanför mitt vardagliga konstnärsområde inom silversmide och erövrar ... Varenr: 3614144 DKK 4.021 SE, Stockholm, Slakthusgatan 25-11-2014 18:56:00 DKK 241
Emma Malm, Autumn Hill, nr 1
Emma Malm, Autumn Hill, nr 1 . Emma Malm, född 1987. "Autumn Hill" akryl och blandteknik, 120x160 cm. Signerad. .Denna vara ingår i temaauktionen ”Planet FOKO”. Varenr: 3614183 DKK 8.042 SE, Stockholm, Slakthusgatan 25-11-2014 19:04:00 DKK 3.297
Fritz Stæhr-Olsen. To landskaber (2)
Fritz Stæhr-Olsen. To landskaber (2). Fritz Stæhr-Olsen 1858-1922. Kystparti fra Hellebæk og landskabsparti fra Bangshøj, Tisvilde. Sign. Fritz Stæhr-Olsen. Akvarel op karton. Uindrammet. 43 x 65 cm og 40 x 68 cm Varenr: 3631263 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-11-2014 19:07:00 DKK 325
Otilia Madera, 'Ensamhet', nr 3
Otilia Madera, 'Ensamhet', nr 3 . Otilia Madera, född 1945 'Ensamhet' olja på duk, 70x49 cm. Signerad. Denna vara ingår i temaauktionen ”Planet FOKO”. Otilia Madera Född. 1945 Otilia målar gärna motiv från hämtade från sitt hemland Chile. Byar, städer, landskap och personer återges i naivistisk stil där fantasin får spela ... Varenr: 3614425 DKK 2.011 SE, Stockholm, Slakthusgatan 25-11-2014 19:08:00 DKK 241
Susanne Björkman, 'Inre Demoner', nr 5
Susanne Björkman, 'Inre Demoner', nr 5. Susanne Björkman, född 1986, 'Inre demoner', olja på duk, 75x92 cm. Signerad. Denna vara ingår i temaauktionen ”Planet FOKO”. Susanne Mari Björkman Född: 1986 Från en konstnärsutbildningsfri bakgrund har mitt intresse och mina uttryckt snarare växt fram ur mina egna upplevelser, ... Varenr: 3603063 DKK 2.413 SE, Stockholm, Slakthusgatan 25-11-2014 19:10:00 DKK 241
Ubekendt kunstner, skovmotiv
Ubekendt kunstner, skovmotiv. Ubekendt kunstner, olie på lærred. Skovmotiv, signeret og dateret. H.22 x 24 cm (39 x 42 cm) Varenr: 3560498 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-11-2014 19:10:00 DKK 300
Preben Henrik Høhrmann født 1940.
Preben Henrik Høhrmann født 1940. . Preben Henrik Høhrmann født 1940. "Sensommersol". To olie på lærred. Hver sign. P.H. Hver 50 x 60 cm. (54x64) (2) Varenr: 3630276 DKK 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 25-11-2014 19:11:00 DKK 425
Marie von Kraemer, Nålsögat nr 11
Marie von Kraemer, Nålsögat nr 11. Marie von Kraemer, född 1947, "Nålsögat", olja samt palettkniv på duk, 93x73 cm. Signerad. Denna vara ingår i temaauktionen ”Planet FOKO”. Marie von Kraemer Född: 1947 Sedan flera år tillbaka målar jag till privata hem och offentlig miljö i Frankrike och Sverige. Tillhör den ... Varenr: 3606746 DKK 5.629 SE, Stockholm, Slakthusgatan 25-11-2014 19:12:00 DKK 4.021
Jens Sørensen. Selvportræt, olie på lærred, cd
Jens Sørensen. Selvportræt, olie på lærred, cd. Jens Sørensen 1887-1953 cd. Selvportræt, olie på lærred, sign. Jens Sørensen. 38,5x28,5 cm(48x37 cm) Varenr: 3630691 DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 25-11-2014 19:12:00 DKK 425
Leif Åbjörnsson, Swedish mounted guard, homage to GAN Gösta Adrian Nilsson, nr
Leif Åbjörnsson, Swedish mounted guard, homage to GAN Gösta Adrian Nilsson, nr . Leif Åbjörnsson, född 1949 "Swedish mounted guard, Homage to GAN Gösta Adrian Nilsson" olja på duk 101x76 cm. Signerad. Denna vara ingår i temaauktionen ”Planet FOKO”. Leif Åbjörnsson Född: 1949 Leif Åbjörnsson, född 1949 i Stockholm. Vid 10 års ålder flyttade familjen till Wien, Österrike ... Varenr: 3606049 DKK 6.434 SE, Stockholm, Slakthusgatan 25-11-2014 19:12:00 DKK 4.182
Bror Ingemar Fröberg, olja på duk, stilleben (BUS)
Bror Ingemar Fröberg, olja på duk, stilleben (BUS). Bror Ingemar Fröberg (1921-1999). Oljemålning på duk, signerad och daterad 52. Stilleben. 59x82 cm (76x92 cm). Ytsmuts. Varenr: 3628226 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 25-11-2014 19:14:00 DKK 442
Eleonora Zoller, Just Women,nr 6
Eleonora Zoller, Just Women,nr 6 . Eleonora Zoller, född 1966, "Just Women", Olja på duk och pannå, 55x65 cm. Signerad. Denna vara ingår i temaauktionen ”Planet FOKO”. Eleonora Zoller Född 1966 Eleonora – konstnär och Hatt Designer. Eleonora är konstutbildad i Sverige, Ryssland och USA och har även utbildning som dekoratör och... Varenr: 3608210 DKK 7.238 SE, Stockholm, Slakthusgatan 25-11-2014 19:16:00 DKK 5.629
Harald Lauesen. Gouache på papir, komposition
Harald Lauesen. Gouache på papir, komposition. Harald Wilhelm Lauesen 1913-1989 cd. Gouache på papir, komposition, sign. H. Lauesen, dateret. Rammemål 52x72 cm. Varenr: 3630688 DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 25-11-2014 19:22:00 DKK 325
Paula Rindborg, Berg från Rio de Janeiro, nr 2
Paula Rindborg, Berg från Rio de Janeiro, nr 2 . Paula Rindborg född 1974, "Berg från Rio de Janeiro", Akryl på duk, 95x95 cm. Signerad och daterad. Denna vara ingår i temaauktionen ”Planet FOKO”. Paula Rindborg Född: 1974 Paula Rindborg är en brasiliansk/svensk konstnär född i Rio de Janeiro. Hon har alltid varit involverad i olika ... Varenr: 3607855 DKK 5.629 SE, Stockholm, Slakthusgatan 25-11-2014 19:24:00 DKK 3.619
Agnes Slott-Møller. Fraugdegård, akvarel på papir
Agnes Slott-Møller. Fraugdegård, akvarel på papir. Agnes Slott-Møller. Fraugdegård. Sign. Agnes Slott-Møller 1903. Akvarel på papir. 45 x 45 cm. Fraugdegård er en gammel sædegård, som nævnes første gang 1397. Gården ligger i Fraugde Sogn, Åsum Herred, Odense Kommune. Varenr: 3627473 DKK 2.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-11-2014 19:27:00 DKK 500
Bertil Widbrandt, olja
Bertil Widbrandt, olja. Bertil Widbrandt, 1914-1988, olja på duk. Landskap. Signerad. 60 x 80 cm. Duk något bucklig. Varenr: 3622085 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 25-11-2014 19:29:00 DKK 241
Fritz Stæhr-Olsen. Parti fra Skibstrub, Nordsjælland
Fritz Stæhr-Olsen. Parti fra Skibstrub, Nordsjælland. Fritz Stæhr-Olsen 1858-1922. Parti fra Skibstrub, Nordsjælland. Sign. Fritz Stæhr-Olsen. Olie på lærred. 39 x 60 cm. Uindrammet. Varenr: 3631416 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-11-2014 19:35:00 DKK 325
Lindorm Liljefors, cd. 'Elgjæger'.
Lindorm Liljefors, cd. 'Elgjæger'. . Lindorm Liljefors (1909-1985) cd: 'Elgjæger' (Älgjägare). Olie på lærred. Sign. samt dat. Lindorm L. '67. Verso sign. samt betegnet. Mål: ca. 56 x 71 cm, inkl. ramme. Lysmål: ca. 40 x 55 cm. Dybde ca. 6 cm. Varenr: 3630255 DKK 2.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-11-2014 19:35:00 DKK 325
Sara Holappa Jonsson, 'Skogsbrand', nr 2
Sara Holappa Jonsson, 'Skogsbrand', nr 2 . Sara Holappa Jonsson, född 1992, 'Skogsbrand' akryl och olja på duk 90x70 cm. Signerad. Denna vara ingår i temaauktionen ”Planet FOKO”. Sara Holappa Jonsson Född: 1992 Kreativitet är ett viktigt uttryckssätt för mig och konsten har alltid funnits nära. Jag har målat och tecknat så länge... Varenr: 3619190 DKK 4.021 SE, Stockholm, Slakthusgatan 25-11-2014 19:36:00 DKK 2.011
Bernt Franckie, olja på duk, hus (BUS)
Bernt Franckie, olja på duk, hus (BUS). Bernt Franckie, f. 1939. Oljemålning på duk. Signerad. Hus. 81x63 cm (91x73 cm). Varenr: 3628078 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 25-11-2014 19:36:00 DKK 241
John Kristensen, olie på lærred, badende pige (cd)
John Kristensen, olie på lærred, badende pige (cd). Parti med badende pige af John Kristensen (f. 1950), olie på lærred. Sign. John. 50 x 40 cm (61 x 51). Varenr: 3629822 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-11-2014 19:37:00 DKK 625
J.V. Martin cd. Maleri
J.V. Martin cd. Maleri. J. V. Martin 1930-1993 cd: 'Erotiske Fugle', 1985. Sign. J.V. Martin. Olie på lærred. 100 x 100 (103 x 103) cm. Varenr: 3629497 DKK 6.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-11-2014 19:40:00 DKK 2.200
Thor Lindeneg cd. Litografi
Thor Lindeneg cd. Litografi. Thor Lindeneg født 1941. Komposition med fugl og æg. Sign. Thor Lindeneg. Litografi, 121/160. Lysmål: 60 x 45 cm. (76 x 61 cm.). Varenr: 3631172 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-11-2014 19:41:00 DKK 350
Mats Rydstern, olja på duk, landskap (BUS)
Mats Rydstern, olja på duk, landskap (BUS). Mats Rydstern, f. 1952. Oljemålning på duk. Signerad. Landskap. 73x78 cm (80x86 cm). Varenr: 3628071 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 25-11-2014 19:41:00 DKK 302
Thor Lindeneg cd. Litografi
Thor Lindeneg cd. Litografi. Thor Lindeneg født 1941. Komposition med spirende æg. Sign. Thor Lindeneg. Litografi, E.A. Lysmål: 59 x 44 cm. (76 x 61 cm.). Varenr: 3631153 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-11-2014 19:42:00 DKK 450
Mogens Magnussen. Opstilling, olie på lærred, cd
Mogens Magnussen. Opstilling, olie på lærred, cd. Opstilling, Mogens Magnussen 1921-2009. Olie på lærred, sign. 45 x 55 (56 x 66) cm. NB: Kunstnernavn rettet. Varenr: 3624971 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-11-2014 19:46:00 DKK 300
Marianne Philp, 'With a little help from my friends', nr 4
Marianne Philp, 'With a little help from my friends', nr 4. Marianne Philp, född 1956, 'With a Little help from my friends', olja på duk, 60x60 cm. Signerad. Denna vara ingår i temaauktionen ”Planet FOKO”. Marianne Philp Född: 1956 Arbetar sedan år 2000 som konstnär och gallerist, numera bosatt i Mariefred. Den största inspirationskällan är... Varenr: 3603704 DKK 3.217 SE, Stockholm, Slakthusgatan 25-11-2014 19:48:00 DKK 261
<<  1 .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 .. 20  >>