Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Moderne billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 .. 21  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Merete Bentzen cd. Interiør
Merete Bentzen cd. Interiør . Merete Bentzen f. 1918. Interiør. Sign. Merete B. Olie på lærred. 62 x 40 cm. Fremstår med mindre hul i lærred. Varenr: 4247758 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 02-05-2016 19:47:00 DKK 300
Rita Kohel, Weiblicher Akt, Aquarell und Bleistift
Rita Kohel, Weiblicher Akt, Aquarell und Bleistift. Rita Kohel, Weiblicher Akt, Aquarell und Bleistift. Signiert. Maße: 57,5 x 42 cm.Rita Kohel lebt und arbeitet seit 2001 in Hamburg. Nach dem Abschluss des Design Studiums in Hamburg arbeitete sie zunächst überwiegend zeichnerisch an figürlichen Illustrationen. Seit der Mitbegründung des ... Varenr: 4246649 DKK 1.642 DE, Hamburg, Große Elbstraße 02-05-2016 19:50:00 DKK 746
Leif Madsen cd, tritypkon med landskab fra Oremandsgaard
Leif Madsen cd, tritypkon med landskab fra Oremandsgaard. Leif Madsen f.1943 cd, akryl på papir opklæbet på plade med overflade plastlaminering. Tritypkon med landskabsudsigt fra køkkenhaven på Oremandsgaard på Sydsjælland, signeret og dateret 1984. Proveniens 'Cranks' i Grønnegade i København som var en pionérrestaurant på det økologiske område. ... Varenr: 4235238 DKK 15.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02-05-2016 19:51:00 DKK 8.000
Rita Kohel, 4 Stillleben, Aquarell auf Papier (4)
Rita Kohel, 4 Stillleben, Aquarell auf Papier (4). Rita Kohel, 4 Stillleben. Aquarell auf Papier. Signiert. Maße zwischen 50 x 34 cm. Ecken teils leicht geknickt. (4)Rita Kohel lebt und arbeitet seit 2001 in Hamburg. Nach dem Abschluss des Design Studiums in Hamburg arbeitete sie zunächst überwiegend zeichnerisch an figürlichen ... Varenr: 4246646 DKK 2.239 DE, Hamburg, Große Elbstraße 02-05-2016 19:55:00 DKK 1.343
Jes Bigum. Maleri, 'Mand søger råd'
Jes Bigum. Maleri, 'Mand søger råd'. Jes Bigum. Komposition betitlet 'Mand søger råd'. Sign. monogram samt dateret på bagsiden 2007. Akryl på lærred. 90 x 60 cm. Varenr: 4207637 DKK 5.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 02-05-2016 19:59:00 DKK 475
 Kjeld Appel. Komposition med figur (cd)
Kjeld Appel. Komposition med figur (cd) . Figurkomposition af Kjeld Appel (1960-2013). Akryl på lærred. Sign. KA. 120 x 90 cm. Uden ramme. Varenr: 4251607 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 02-05-2016 20:00:00 DKK 1.550
Dimitri Jelezky, Dalí, 2016. Blandingsteknik på bøttepapir
Dimitri Jelezky, Dalí, 2016. Blandingsteknik på bøttepapir. Dimitri Jelezky, Dalí, 2016. Blandingsteknik på bøttepapir. Signeret, dateret og med betegnelse på bagsiden. Mål: 75 x 55 cm. Varenr: 4219933 DKK 3.731 DE, Hamburg, Große Elbstraße 02-05-2016 20:00:00 DKK 1.493
Dimitri Jelezky, Mellisa, 2014. Blandingsteknik på bøttepapir
Dimitri Jelezky, Mellisa, 2014. Blandingsteknik på bøttepapir. Dimitri Jelezky, Mellisa, 2014. Blandingsteknik på bøttepapir. Signeret, dateret og med betegnelse på bagsiden. Mål: 75 x 55 cm. Varenr: 4219934 DKK 3.731 DE, Hamburg, Große Elbstraße 02-05-2016 20:02:00 DKK 1.493
Dimitri Jelezky, Laetitia, 2016. Mischtechnik auf Büttenpapier
Dimitri Jelezky, Laetitia, 2016. Mischtechnik auf Büttenpapier. Dimitri Jelezky, Laetitia, 2016. Mischtechnik auf Büttenpapier. Verso signiert, datiert und bezeichnet. Maße: 75 x 55 cm. Dimitri Jelezky ist Künstler, Designer, Dozent und Autor. Aufgewachsen in einer Künstlerfamilie begann er schon sehr früh zu zeichnen, besuchte Kunstschulen und ist ... Varenr: 4219956 DKK 2.985 DE, Hamburg, Große Elbstraße 02-05-2016 20:03:00 DKK 1.119
Dmitri Naida
Dmitri Naida. DMITIRI NAIDA (Ukraina, född 1969): Stilleben med liljor och rosor, signerad, olja på duk, 80x66 cm Varenr: 4250100 DKK 4.025 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 02-05-2016 20:04:00
Se mere
Jørn Ladegaard, akryl på lærred, landskab med hus
Jørn Ladegaard, akryl på lærred, landskab med hus. Landskab med hus af Jørn Ladegaard. f. 1935, akryl på lærred, sign. JL, 160x70 cm. U.R. Varenr: 4248358 DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 02-05-2016 20:04:00 DKK 1.950
Dimitri Jelezky, Abstract 10, 2014. Mischtechnik auf Büttenpapier
Dimitri Jelezky, Abstract 10, 2014. Mischtechnik auf Büttenpapier. Dimitri Jelezky, Abstract 10, 2014. Mischtechnik auf Büttenpapier. Verso signiert, datiert und bezeichnet. Maße: 75 x 55 cm. Dimitri Jelezky ist Künstler, Designer, Dozent und Autor. Aufgewachsen in einer Künstlerfamilie begann er schon sehr früh zu zeichnen, besuchte Kunstschulen und ist ... Varenr: 4219955 DKK 2.985 DE, Hamburg, Große Elbstraße 02-05-2016 20:05:00 DKK 1.157
Dimitri Jelezky, Lips 01, 2016. Mischtechnik auf Büttenpapier
Dimitri Jelezky, Lips 01, 2016. Mischtechnik auf Büttenpapier. Dimitri Jelezky, Lips 01, 2016. Mischtechnik auf Büttenpapier. Verso signiert, datiert und bezeichnet. Maße: 75 x 55 cm. Dimitri Jelezky ist Künstler, Designer, Dozent und Autor. Aufgewachsen in einer Künstlerfamilie begann er schon sehr früh zu zeichnen, besuchte Kunstschulen und ist studierter... Varenr: 4219947 DKK 2.985 DE, Hamburg, Große Elbstraße 02-05-2016 20:05:00 DKK 1.119
Dimitri Jelezky, Meditation, 2015. Mischtechnik auf Büttenpapier.
Dimitri Jelezky, Meditation, 2015. Mischtechnik auf Büttenpapier.. Dimitri Jelezky, Meditation, 2015. Mischtechnik auf Büttenpapier. Verso signiert, datiert und bezeichnet. Maße: 75 x 55 cm. Dimitri Jelezky ist Künstler, Designer, Dozent und Autor. Aufgewachsen in einer Künstlerfamilie begann er schon sehr früh zu zeichnen, besuchte Kunstschulen und ist ... Varenr: 4219952 DKK 2.985 DE, Hamburg, Große Elbstraße 02-05-2016 20:06:00 DKK 1.119
Troels Trier, akryl på lærred, 'Ørnens Budskab', (cd)
Troels Trier, akryl på lærred, 'Ørnens Budskab', (cd). 'Ørnens Budskab' af Troels Trier f. 1940, akryl på lærred, sign. Troels Trier samt sign. og betitlet på bagsiden 'Ørnens Budskab', Troels Trier 2008, 80x60 cm. (84x64 cm). Varenr: 4248203 DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 02-05-2016 20:08:00 DKK 2.900
Rita Kohel, Stadtmomente, 2002. Mixed Media (2)
Rita Kohel, Stadtmomente, 2002. Mixed Media (2). Rita Kohel, Stadtmomente, 2002. Mixed Media. Signiert und datiert. Maße: 29 x 42 cm. (2)Rita Kohel lebt und arbeitet seit 2001 in Hamburg. Nach dem Abschluss des Design Studiums in Hamburg arbeitete sie zunächst überwiegend zeichnerisch an figürlichen Illustrationen. Seit der Mitbegründung des ... Varenr: 4246624 DKK 1.866 DE, Hamburg, Große Elbstraße 02-05-2016 20:10:00 DKK 1.119
Svend Danelund, olie på lærred, 'Skagen Havn, aften' (cd)
Svend Danelund, olie på lærred, 'Skagen Havn, aften' (cd). Skagen Havn, aften af Svend Danelund (1916-2001), olie på lærred. Sign. og dateret monogram 1958. 97 x 122 cm (109 x 133). Varenr: 4251267 DKK 4.000 DK, Aalborg, Nibevej 02-05-2016 20:11:00 DKK 1.200
Jan Wolf.  Akryl på kartong. 'Audi R8'
Jan Wolf. Akryl på kartong. 'Audi R8'. Jan Wolf (född 1944), Polen/Sverige. Akryl på kartong. Komposition. "Audi R8". Signerad. Oramad. 103x73 cm. Varenr: 4228903 DKK 1.610 SE, Malmö, Baltzarsgatan 02-05-2016 20:12:00 DKK 644
Rita Kohel, 'Die dicke Frau', Collage / Acryl (3)
Rita Kohel, 'Die dicke Frau', Collage / Acryl (3). Rita Kohel, 'Die dicke Frau', Collage und Acryl auf Papier. Signiert. Maße: 44 x 46 cm; 50 x 34,5; 45 x 35 cm. Papier teils leicht beschmutzt, rückseitig Klebereste. (3)Rita Kohel lebt und arbeitet seit 2001 in Hamburg. Nach dem Abschluss des Design Studiums in Hamburg arbeitete sie zunächst ... Varenr: 4246619 DKK 2.239 DE, Hamburg, Große Elbstraße 02-05-2016 20:15:00 DKK 1.343
Oljemålning med ballettdansöser
Oljemålning med ballettdansöser. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1900-tal), balettdansöser, otydligt signerad, olja på duk, 62 x 52 cm Varenr: 4250108 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 02-05-2016 20:20:00
Se mere
Rita Kohel, 'Paris reconstruction II'. Mixed Media auf Papier
Rita Kohel, 'Paris reconstruction II'. Mixed Media auf Papier. Rita Kohel, 'Paris reconstruction II'. Mixed Media auf Papier. Signiert und bezeichnet. Maße: 21,5 x 42 cm.Rita Kohel lebt und arbeitet seit 2001 in Hamburg. Nach dem Abschluss des Design Studiums in Hamburg arbeitete sie zunächst überwiegend zeichnerisch an figürlichen Illustrationen. Seit der... Varenr: 4246615 DKK 2.239 DE, Hamburg, Große Elbstraße 02-05-2016 20:20:00 DKK 1.343
Rita Kohel, 'Piazza / Palermo'. Mixed Media auf Papier
Rita Kohel, 'Piazza / Palermo'. Mixed Media auf Papier. Rita Kohel, 'Piazza / Palermo'. Mixed Media auf Papier. Signiert und bezeichnet. Maße: 21,5 x 42 cm.Rita Kohel lebt und arbeitet seit 2001 in Hamburg. Nach dem Abschluss des Design Studiums in Hamburg arbeitete sie zunächst überwiegend zeichnerisch an figürlichen Illustrationen. Seit der ... Varenr: 4246613 DKK 2.239 DE, Hamburg, Große Elbstraße 02-05-2016 20:25:00 DKK 1.343
Jan Wolf. Akryl på wellpapp. 'Copacabana'
Jan Wolf. Akryl på wellpapp. 'Copacabana'. Jan Wolf (född 1944), Polen/Sverige. Akryl på wellpapp. "Copacabana". Komposition med handavtryck. Signerad. Oramad. 110x100. Varenr: 4248093 DKK 1.610 SE, Malmö, Baltzarsgatan 02-05-2016 20:26:00 DKK 644
Jeppe Eberlein. 'Logo'. Olie på lærred (cd)
Jeppe Eberlein. 'Logo'. Olie på lærred (cd). Jeppe Eberlein. 'Logo'. Olie på lærred. Sign. og dat. J. Eberlein 94. 97 x 130 cm (105 x 138,5 cm). (cd) Varenr: 4250714 DKK 1.500 DK, Herning, Engdahlsvej 02-05-2016 20:30:00 DKK 300
Rita Kohel, 'Paris reconstruction I'. Mixed Media auf Papier
Rita Kohel, 'Paris reconstruction I'. Mixed Media auf Papier. Rita Kohel, 'Paris reconstruction I'. Mixed Media auf Papier. Signiert und bezeichnet. Maße: 21,5 x 42 cm.Rita Kohel lebt und arbeitet seit 2001 in Hamburg. Nach dem Abschluss des Design Studiums in Hamburg arbeitete sie zunächst überwiegend zeichnerisch an figürlichen Illustrationen. Seit der ... Varenr: 4246611 DKK 2.239 DE, Hamburg, Große Elbstraße 02-05-2016 20:30:00 DKK 1.343
Poul S. Christiansen, olie på lærred, Landskabsparti
Poul S. Christiansen, olie på lærred, Landskabsparti. Landskabsparti, af Poul S. Christiansen 1855-1933, olie på lærred, sign. monogram og dat. 1926, 49,5x59 cm (61x71 cm). Varenr: 4247819 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 02-05-2016 20:35:00 DKK 350
Rita Kohel, Musiker, Tusche auf Papier
Rita Kohel, Musiker, Tusche auf Papier. Rita Kohel, Musiker. Tusche auf Papier. Signiert.Rita Kohel lebt und arbeitet seit 2001 in Hamburg. Nach dem Abschluss des Design Studiums in Hamburg arbeitete sie zunächst überwiegend zeichnerisch an figürlichen Illustrationen. Seit der Mitbegründung des Kultur-Kollektivs Gängeviertel 2009 ... Varenr: 4246609 DKK 2.239 DE, Hamburg, Große Elbstraße 02-05-2016 20:35:00 DKK 1.343
Rolf Gjedsted, olie på plade, 'Blå Drøm'
Rolf Gjedsted, olie på plade, 'Blå Drøm' . 'Blå Drøm', af Rolf Gjedsted f. 1947, olie på plade, sign. Rolf Gjedsted, og dat./b 2011, 44x55 cm (48x59 cm) Varenr: 4248569 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 02-05-2016 20:40:00 DKK 325
Rita Kohel, 'Die Trauminsel', 2010. Mixed Media
Rita Kohel, 'Die Trauminsel', 2010. Mixed Media . Rita Kohel, 'Die Trauminsel', 2010. Mixed media på malekarton. Signeret. Mål: 50 x 60 cm. Hjørnerne fremstår delvist med afslag, knækkede. Varenr: 4246605 DKK 4.478 DE, Hamburg, Große Elbstraße 02-05-2016 20:40:00 DKK 3.358
Tonni Museth. Komposition fra serien 'Den lange march', olie og akryl på lærred
Tonni Museth. Komposition fra serien 'Den lange march', olie og akryl på lærred. Komposition fra serien 'Den lange march' af Tonni Museth (f. 1949), olie og akryl på lærred, sign. Tonni Museth 09. 80 x 60 cm. (84 x 64 cm.) Læs kunstnerprofil her Varenr: 4217300 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 02-05-2016 20:45:00 DKK 325
<<  1 .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 .. 21  >>