Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Moderne billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 .. 14  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Jon Gislason. 'Blæst og hav', olie og akryl på lærred
Jon Gislason. 'Blæst og hav', olie og akryl på lærred. 'Blæst og hav' af Jon Gislason (f. 1955), olie og akryl på lærred, sign. J.G. samt på bagsiden sign. og dateret Jon Gislason 2014. 108 x 156 cm. Uden ramme. Varenr: 3665721 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-12-2014 20:21:00 DKK 3.200
Anette-Suzette Sadolin, olja på duk, figurkomposition
Anette-Suzette Sadolin, olja på duk, figurkomposition. Anette-Suzette Sadolin, f. 1943. Oljemålning på duk, a tergo signerad och daterad 2002. Figurkomposition. 68x99 cm, oramad. Varenr: 3665687 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 26-12-2014 20:24:00 DKK 236
Sante D'Orazio. Bog, 'Pam: American Icon' med et originalfotografi. DeLuxe Edition
Sante D'Orazio. Bog, 'Pam: American Icon' med et originalfotografi. DeLuxe Edition. Bog, 'Pam: American Icon' med fotografier af Sante D'Orazio (f. 1956, USA), med mange helsides fotografier af Pamela Anderson. DeLuxe-udgave sign. af Sante D'Orazio og nummereret 8/50B på titelbladet, med originalfotografiet 'Pam, Hollywood Landscape #4' løst monteret på først blad, ligeledes ... Varenr: 3666262 DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-12-2014 20:24:00 DKK 4.600
Paula Rindborg, Tulpaner
Paula Rindborg, Tulpaner. Paula Rindborg, född 1974, "Tulpaner", akryl och sprayfärg på duk 70x70 cm. Signerad. Paula Rindborg är en brasiliansk/svensk konstnär född i Rio de Janeiro. Hon har alltid varit involverad i olika konstnärliga uttryck och har studerat konst, litteratur och design vid olika institutioner och ... Varenr: 3667648 DKK 3.928 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26-12-2014 20:29:00 DKK 1.178
Andy Warhol. 'Kate Balland in The Golden apple', blæktegning
Andy Warhol. 'Kate Balland in The Golden apple', blæktegning. Portræt, 'Kate Balland in The Golden apple' af Andy Warhol (1928-1987, USA), ca. 1957, blæk på brunt papir, betitlet, usign. Lysmål 28 x 20 cm. (44 x 46 cm.) Dette værk er autentificeret af The Andy Warhol Art Authentication Board med værkreference nr: A.127.995. På bagsiden er det stemplet ... Varenr: 3667205 DKK 100.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-12-2014 20:29:00 DKK 23.000
Jon Gislason. 'Et par', olie og akryl på lærred
Jon Gislason. 'Et par', olie og akryl på lærred. 'Et par' af Jon Gislason (f. 1955), olie og akryl på lærred, sign. J.G. samt på bagsiden sign. og dateret Jon Gislason 2014. 93 x 132 cm. Uden ramme. Varenr: 3665725 DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-12-2014 20:31:00 DKK 3.300
Lars Ahlstrand. Komposition, 2014.  (cd)
Lars Ahlstrand. Komposition, 2014. (cd). Lars Ahlstrand, født 1958. Komposition, 2014. Olie på lærred. Signeret og dateret på bagsiden Lars Ahlstrand 2014. Uindrammet. 80 x 100 cm. Varenr: 3656336 DKK 3.000 DK, Herning, Engdahlsvej 26-12-2014 20:35:00 DKK 350
Mikael Altersten, Love celebration / Departure, blandteknik
Mikael Altersten, Love celebration / Departure, blandteknik. Mikael Altersten, född 1978. "Love celebration / Departure" Blandteknik 60x60 cm. Signerad samt stämpelsignerad. Altersten gick sin första konstutbildning redan 1998 och hade sin första separatutställning i Norge 2002. Genom åren har han växlat mellan filmkonst, performance, fotokonst, poesi samt... Varenr: 3667854 DKK 2.357 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26-12-2014 20:35:00 DKK 334
Jon Gislason. 'Træer ved havet', olie og akryl på lærred
Jon Gislason. 'Træer ved havet', olie og akryl på lærred. 'Træer ved havet' af Jon Gislason (f. 1955), olie og akryl på lærred, sign. J.G. samt på bagsiden sign. og dateret Jon Gislason 2014. 120 x 90 cm. Uden ramme. Varenr: 3665726 DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-12-2014 20:41:00 DKK 3.200
Anne-Suzette Sadolin. 'Madonna med taske II', olie på lærred
Anne-Suzette Sadolin. 'Madonna med taske II', olie på lærred. 'Madonna med taske II' af Anne-Suzette Sadolin (f. 1943), 2003, olie på lærred, sign. på bagsiden A. Sadolin. 122 x 94 cm. Uden ramme. Varenr: 3668142 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-12-2014 20:46:00 DKK 300
Lars Swane. Udsigt over Stavns Fjord på Samsø, olie på lærred (cd)
Lars Swane. Udsigt over Stavns Fjord på Samsø, olie på lærred (cd). Udsigt over Stavns Fjord fra Stavns mod Hjortholm på Samsø af Lars Swane (1913-2002), olie på lærred, sign. Lars Swane 1979. 56 x 45 cm. (66 x 56 cm.) Varenr: 3664718 DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-12-2014 20:49:00 DKK 1.700
Okänd konstnär, olja på duk, landskap (3) (BUS)
Okänd konstnär, olja på duk, landskap (3) (BUS). Okänd konstnär, 1900-tal. Oljemålningar på pannå, bär otydlig signaturer, möjl. H Rosenqvist. Landskap. 23x27 cm (26x30 cm), 34x43 cm (43x52 cm), 22x27 cm (34x39 cm). (3) Varenr: 3630973 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 26-12-2014 20:50:00 DKK 236
Corneille. Unika terragrafi på lærred
Corneille. Unika terragrafi på lærred. Corneille 1922-2010 cd. "Mushroom Pickers". Unika terragrafi på lærred. Sign. Corneille og dateret 2009. 65 x 80 cm. Varenr: 3657091 DKK 6.000 DK, Helsingør, Støberivej 26-12-2014 20:55:00 DKK 4.300
Lars Swane. Landskabsparti, olie på lærred (cd)
Lars Swane. Landskabsparti, olie på lærred (cd). Landskabsparti af Lars Swane (1913-2002), olie på lærred, sign. Lars Swane 1980. 27 x 42 cm. (38 x 53 cm.) Varenr: 3664721 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 26-12-2014 20:56:00 DKK 400
Lina Murel Jardorf, olie på lærred, 'Luft', cd
Lina Murel Jardorf, olie på lærred, 'Luft', cd . 'Luft', af Lina Murel Jardorf f. 1963. Olie på lærred. Signeret og betegnet på bagsiden 'Luft' samt 1994. Fremstår med minimal krakelering/afskalning på lærred. 120 x 120 (125 x 125) cm. Varenr: 3669226 DKK 12.000 DK, Helsingør, Støberivej 26-12-2014 20:57:00 DKK 3.200
Ulf Røll Larsen. Komposition. 'What name', 70 x 140 cm.
Ulf Røll Larsen. Komposition. 'What name', 70 x 140 cm.. Ulf Røll Larsen (f. 1948) cd. Abstrakt komposition. Betitlet 'What name'. Akryl på lærred samt overfladebehandlet med UVA lak. Sign. Ulf Røll. Verso sign. samt betegnet. Bemærk størrelse: Mål: 70 x 140 cm. UR. Varenr: 3658954 DKK 2.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-12-2014 21:00:00 DKK 300
Lili Ege, olie på plade, komposition med solsorteunger (cd)
Lili Ege, olie på plade, komposition med solsorteunger (cd). Komposition med solsorteunger af Lili Ege (1913-2004), olie på plade, signeret Lili Ege. 14 x 20 cm(18 x 24 cm). Varenr: 3668806 DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-12-2014 21:09:00 DKK 1.300
Corneille. Unika terragrafi på lærred. Corneille 1922-2010 cd. "Italian Suite A". Terragrafi på lærred. Sign. Corneille og dateret 2004. Num. 33/104. 70 x 60 cm. Varenr: 3657103 DKK 6.000 DK, Helsingør, Støberivej 26-12-2014 21:10:00 DKK 3.300
Fynske malere. Carl Mortensen, Erling Andersen, samt John Anderskow (4)
Fynske malere. Carl Mortensen, Erling Andersen, samt John Anderskow (4). Landskaber og figurkomposition. Fynske malere. Carl Mortensen, Erling Andersen, samt John Anderskow. Olie på lærred og plade. Signerede. Mål på største og mindste: 68 x 74 cm. (79 x 85 cm.) og 20 x 29 cm. (33 x 41 cm.) (4) Varenr: 3664906 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-12-2014 12:17:00 DKK 300
Karl Larsen, fire kompositioner, cd. (4)
Karl Larsen, fire kompositioner, cd. (4). Tre kompositioner af Karl Larsen 1897-1977. Pastel samt pen på papir. 21 x 27 samt 11 x 18 cm. Alle signerede. (4) Varenr: 3666306 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-12-2014 13:01:00 DKK 300
Eyvind Olesen, komposition, olie på lærred, cd
Eyvind Olesen, komposition, olie på lærred, cd . Komposition med høns af Eyvind Olesen 1907-1995. Olie på lærred, sign. Eyv. Olesen 63, 66 x 90 cm. Fremstår med enkelte krakeleringer og afskalninger. Varenr: 3666308 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 27-12-2014 13:21:00 DKK 325
Sinan Steiner, akrylmaleri, 'The big magic prey'
Sinan Steiner, akrylmaleri, 'The big magic prey'. Akrylmaleri, 'The big magic prey', akryl på lærred af Sinan Steiner (f. 1948), signatur og titel på bagsiden, 180 x 140 cm. Kilerammen fremstår noget skæv. Varenr: 3650784 DKK 5.951 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-12-2014 13:50:02 DKK 4.835
Gönül Sen-Menzel, akrylmaleri, 'Ohne Titel'
Gönül Sen-Menzel, akrylmaleri, 'Ohne Titel'. Akryl på lærred, fugl, 'ohne Titel' af Gönül Sen-Menzel (f. 2. april 1949 i Diyarbakýr i Tyrkiet, død 29. marts 2014 i Köln), signeret forneden til højre, 100 x 80 cm. Varenr: 3595195 DKK 4.463 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-12-2014 14:00:54 DKK 2.975
Ubekendt kunstner. Maleri
Ubekendt kunstner. Maleri. Ubekendt kunstner. Akryl på lærred, sign. HP. 70 x 60 /74 x 64) cm. Varenr: 3647610 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27-12-2014 14:41:00 DKK 300
Jørgen Bjulver. Gadepartier. Olie på lærred. Samt tre rammer (9)
Jørgen Bjulver. Gadepartier. Olie på lærred. Samt tre rammer (9). Gadepartier fra Århus. Jørgen Bjulver, f. 1937. Olie på lærred. Signerede Jørgen Bjulver. Hver: 21 x 24 (24 x 28 cm.) Samt 3 rammer, 32 x 36 cm. (9) Varenr: 3658693 DKK 2.500 DK, Odense, Kratholmvej 27-12-2014 15:47:00 DKK 300
Finn Pedersen, olie på lærred, komposition. cd.
Finn Pedersen, olie på lærred, komposition. cd. . Komposition af Finn Pedersen (1944-2014). Olie på lærred. Sign. Finn Pedersen. 60 x 50 cm. Uindrammet. Varenr: 3548832 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-12-2014 16:00:00 DKK 825
Ture Holm 'Landskap' olja på pannå (bus)
Ture Holm 'Landskap' olja på pannå (bus). "Landskap" av Ture Holm (1890-1961), Norge. Olja på pannå. Mått: 49x54 cm. Signerad. Varenr: 3657610 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 27-12-2014 16:01:00 DKK 236
Finn Pedersen, olie på lærred, komposition. cd. . Komposition af Finn Pedersen (1944-2014). Olie på lærred. Sign. Finn Pedersen. 60 x 50 cm. Uindrammet. Varenr: 3550459 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-12-2014 16:10:00 DKK 1.250
Sinan Steiner, diptykon, 'Quellbach im Unterholz' (2)
Sinan Steiner, diptykon, 'Quellbach im Unterholz' (2). Diptykon 'Quellbach im Unterholz', akryl på lærred af Sinan Steiner (f. 1948), usigneret, 116,5 x 89 cm (enkeltmål).(2) Varenr: 3650806 DKK 5.207 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-12-2014 16:50:00 DKK 3.719
Sinan Steiner, akrylmaleri, diptykon 'fleurs d'été' (2)
Sinan Steiner, akrylmaleri, diptykon 'fleurs d'été' (2). Akryl på lærred, 'fleurs d'été' af Sinan Steiner, signeret. 116x89cm. (enkeltmål) (2) Varenr: 3650874 DKK 5.207 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-12-2014 16:50:00 DKK 4.091
<<  1 .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 .. 14  >>