Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Moderne billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 .. 17  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Svend Saabye, olie på lærred, komposition (cd)
Svend Saabye, olie på lærred, komposition (cd). Komposition af Svend Saabye (1913-2004), olie på lærred, sign. Svend Saabye, 43,5x35 cm. (48,5x39 cm). Varenr: 4667710 DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 25-05-2017 15:11:00 DKK 325
Einar Jolin
Einar Jolin . EINAR JOLIN (1890-1976): Stadsmotiv, signerad och daterad Jolin 1915, blyerts, höjd 13x19 cm Varenr: 4668378 DKK 1.143 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-05-2017 15:15:00
Se mere
Harald Wiberg tusch
Harald Wiberg tusch. HARALD WIBERG (1908-1968), Motiv med katt och fågel, signerad Harald Wiberg, tusch, 9,5x10 cm Varenr: 4668385 DKK 1.143 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-05-2017 15:36:00
Se mere
Pascal Magis, akryl på lærred, komposition cd
Pascal Magis, akryl på lærred, komposition cd. Komposition, af Pascal Magis 1955-2011, akryl på lærred, sign. Magis. 100x81 cm. UR. Varenr: 4668031 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-05-2017 15:48:00 DKK 350
Charles akrylmålning
Charles akrylmålning. CHARLES (född 1948): "four feathers", akryl på duk, signerad poch daterad Chales Stockholm, 2000, 77x100, cm Varenr: 4668398 DKK 2.285 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-05-2017 16:27:00
Se mere
Jon Gislason, Yoshio Nakajima mfl. To abstrakte kompositioner. (2)
Jon Gislason, Yoshio Nakajima mfl. To abstrakte kompositioner. (2). Jon Gislason, f. 1955, Yoshio Nakajima, f. 1940, Daijo Aki, Michael Bredtved, f. 1959. To abstrakte kompositioner. Akryl på lærred. Mål: 61 x 24 cm og 27 x 27 cm. UR Værkerne er fra en kunsthappening i juni 2016 i Tranebjerg, Samsø. Varenr: 4655449 DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-05-2017 16:30:00 DKK 325
Björn Hallström oljemålning
Björn Hallström oljemålning. BJÖRN HALLSTRÖM (1916-1981): "Höst i bergen Evia", signerad och daterad Björn Hallström 1978, olja på duk, 73x115 cm Varenr: 4668400 DKK 3.047 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-05-2017 16:33:00
Se mere
Tom Lindhardt, olie på lærred, komposition
Tom Lindhardt, olie på lærred, komposition. Komposition af Tom Lindhardt f. 1935, olie på lærred. Sign. Lindhardt. 44x58 cm. (46x60 cm). Varenr: 4650905 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-05-2017 16:38:00 DKK 300
Albert Johansson
Albert Johansson. ALBERT JOHANSSON (1926-1998): Komposition, signerad Albert Johansson, olja på duk, ca 48x38 cm Varenr: 4668406 DKK 5.332 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-05-2017 17:03:00
Se mere
Kerstin Frykstrand olja
Kerstin Frykstrand olja. KERSTIN FRYKSTRAND (Finland/Sverige, född Westling 7 augusti 1901 i Wederlaks, Karelen, Finland-1997):. Solbelysta träd, signerad och daterad Kerstin Frykstrand -92, olja på duk, ca 64x49 cm. . HISTORIK:. . Frykstrand var en finländsk-svensk målare, tecknare och illustratör. Hon var verksam som k... Varenr: 4668412 DKK 1.523 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-05-2017 17:21:00
Se mere
Søren Kjærsgaard, akryl på lærred, komposition med reje, cd
Søren Kjærsgaard, akryl på lærred, komposition med reje, cd. Komposition med reje, af Søren Kjærsgaard (1935-2009), akryl på lærred, sign. og dat. Søren Kjærsgaard 99. 130 x 160 cm. UR Varen er en del af en Temaauktion over Design-møbler og lamper fra Professionshøjskolen UCC Læs mere om auktionenher Se alle effekterne på auktionher Varenr: 4665601 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-05-2017 17:58:00 DKK 325
Marie Lökke oljemålning
Marie Lökke oljemålning . MARIE MATHIESEN (Lökke) (1876-1948): Landskap, signerade Marie Lökke, olja på duk, ca 66x78 cm Varenr: 4668422 DKK 1.143 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-05-2017 18:03:00
Se mere
Esben Hanefelt Kristensen. Akryl på plade. 'Rolf Krakes...' (cd)
Esben Hanefelt Kristensen. Akryl på plade. 'Rolf Krakes...' (cd). Esben Hanefelt Kristensen (født 1952). Akryl på plade. Signeret monogram EHK og signeret Esben Hanefelt Kristensen samt tekst bag på plade, dateret 2006. 39,5 x 28 cm (41,5 x 30 cm). Illustreret i Det Nordiske Testamente - Harniskklædte kæmper - Bind 2.(cd) Varenr: 4666655 DKK 16.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-05-2017 18:04:00 DKK 3.300
Esben Hanefelt Kristensen. Akryl på plade. 'Bjoulfkvadet' (cd)
Esben Hanefelt Kristensen. Akryl på plade. 'Bjoulfkvadet' (cd). Esben Hanefelt Kristensen (født 1952). Akryl på plade. Signeret monogram EHK og signeret Esben Hanefelt Kristensen samt tekst bag på plade, dateret 2006. 39,5 x 28 cm(41,5 x 30 cm). Illustreret i Det Nordiske Testamente - Harniskklædte kæmper - Bind 2.(cd) Varenr: 4666659 DKK 16.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-05-2017 18:07:00 DKK 4.300
Björn Hallström oljemålning
Björn Hallström oljemålning. BJÖRN HALLSTRÖM (1916-1981): "Trädgårdsurna mot havet, Spanien", signerad och daterad Björn Hallström 1975, med dedikation, olja på duk, 66x57 cm Varenr: 4668430 DKK 1.523 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-05-2017 18:27:00
Se mere
Judith Fischer Hansen. Olie på lærred. 'Altertavle' (cd)
Judith Fischer Hansen. Olie på lærred. 'Altertavle' (cd). Judith Fischer Hansen (født 1952). Olie på lærred / plade.10 mindre olie på lærred monteret på plade. "Altertavle". Signeret på bagsiden Judith Fischer Hansen samt betitlet. 120,5 x 66,5 cm (122 x 69 cm) (cd) Varenr: 4668171 DKK 3.500 DK, Aalborg, Nibevej 25-05-2017 18:38:00 DKK 375
Finn Pedersen. To akvareller, kompositioner, cd (2)
Finn Pedersen. To akvareller, kompositioner, cd (2). To kompositioner, af Finn Pedersen (1944-2014), akvarel, begge sign. og dat. Finn Pedersen 72. 48 x 36 cm (63 x 52 cm). (2) Varen er en del af en Temaauktion over Design-møbler og lamper fra Professionshøjskolen UCC Læs mere om auktionenher Se alle effekterne på auktionher Varenr: 4665599 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-05-2017 18:58:00 DKK 325
Henry Heerup. Olie på plade. Figurkomposition. (cd)
Henry Heerup. Olie på plade. Figurkomposition. (cd). Henry Heerup (1907-1993). Olie på rund træplade. Figurkomposition. Signeret Heerup samt dateret '86 på bagsiden. Diameter: 54,8 cm. Rammemål 75 x 75 cm. (cd) Varenr: 4666648 DKK 60.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-05-2017 19:03:00 DKK 13.500
Nikolaus Störtenbecker, Das gelbe Tal/Morsum, 2011. Oliemaleri
Nikolaus Störtenbecker, Das gelbe Tal/Morsum, 2011. Oliemaleri. Nikolaus Störtenbecker, Das gelbe Tal/Morsum, 2011. Olie på lærred. Signeret og dateret. Mål: 30 x 45 cm. Varenr: 4654517 DKK 8.931 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-05-2017 19:04:00 DKK 335
Jack Kampmann, olie på lærred, kystparti med huse og personer (cd)
Jack Kampmann, olie på lærred, kystparti med huse og personer (cd) . Kystparti med huse, lysmast og personer af Jack Kampmann (1914-1989), olie på lærred, sign. Jack Kampmann, 24,5x33,5 cm. (37x47 cm). Varenr: 4667776 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-05-2017 19:08:00 DKK 1.200
Amariel Nordoy. Olie på lærred, abstrakt komposition
Amariel Nordoy. Olie på lærred, abstrakt komposition. Amariel Nordoy. Olie på lærred, abstrakt komposition. Forside signeret 'Nordoy', bagside sign samt dateret 1986. 42 x 59 (46 x 63) cm. Varenr: 4668097 DKK 3.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-05-2017 19:10:00 DKK 1.500
Per Adalbert akryl
Per Adalbert akryl. PER ADALBERT (född 1953): Komposition, signerad Adalbert, akryl på papper, ramad bakom glas, 89x61 cm Varenr: 4668444 DKK 1.523 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-05-2017 19:12:00
Se mere
Marcus Stolk. Få malet portræt af dig, børn, famile eller andre du holder af.  60x80 cm.
Marcus Stolk. Få malet portræt af dig, børn, famile eller andre du holder af. 60x80 cm. . Marcus Stolk f. 1964. Få malet portræt af dig, børn, famile eller andre du holder af. Vinderen af denne auktion får malet et portræt af Marcus Stolk i oliemaling str. 60x80 cm. Portrættet er af én person ( for flere personer eller familieportræt opkræves et tillæg på kr. 1000. ) Alle ... Varenr: 4643346

DKK 4.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-05-2017 19:19:00 DKK 300
Ossian Elgström blandteknik
Ossian Elgström blandteknik. OSSIAN ELGSTRÖM (1883-1950): Motiv med same, monogramsignerad, blandteknik, höjd 9,5x9,5 cm Varenr: 4668449 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-05-2017 19:22:00
Se mere
Viktor IV, mixed media / collage på papir, To logbogsblade cd (2)
Viktor IV, mixed media / collage på papir, To logbogsblade cd (2). To logbogsblade, af Viktor IV 1929-1986, mixed media på papir, stemplet Viktor IV, American Ikons, Amsterdam, 44 x 34 cm. Uindrammede (2) Varenr: 4604450 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-05-2017 19:26:00 DKK 475
Otto Olsen, olie på lærred, Kanalparti fra København, cd
Otto Olsen, olie på lærred, Kanalparti fra København, cd. Kanalparti fra København, af Otto Olsen (1905-1966), olie på lærred, sign. 28 x 35 cm (30 x 37,5 cm). Let krakelering. Varenr: 4668095 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-05-2017 19:37:00 DKK 300
Sigurd Valdemar Lønholdt. Landskab med huse i forgrunden, 1952. (cd)
Sigurd Valdemar Lønholdt. Landskab med huse i forgrunden, 1952. (cd). Landskab med huse i forgrunden af Sigurd Valdemar Lønholdt (1910-2001), olie på lærred, sign. monogram S.V.L. 62 x 78 cm. (81 x 96). Fremstår med krakelleringer. Varenr: 4652384 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-05-2017 19:44:00 DKK 300
Björn Hallström oljemålning
Björn Hallström oljemålning. BJÖRN HALLSTRÖM (1916-1981): "Renbetsland Jotunheimen", signerad och daterad Björn Hallström 1975, olja på duk, 80x120 cm Varenr: 4668462 DKK 3.047 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-05-2017 19:48:00
Se mere
Henry Heerup. Det grafiske værk 1930-1980.
Henry Heerup. Det grafiske værk 1930-1980.. Henry Heerup. 'Det grafiske værk 1930-80' af Hans Moestrup, udgivet på forlaget Cordelia 1980. Bogværk med originalt signeret. Bogen og litografiet er trykt i 2700 nummererede eksemplar, hvoraf denne har nummer 2124/2700. Brugsspor på omslag. Varenr: 4669268 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-05-2017 19:51:00 DKK 325
Rene Holm, olie på papir, 'Study for updated' (cd)
Rene Holm, olie på papir, 'Study for updated' (cd). 'Study for updated' af Rene Holm f. 1967, indrammet olie på papir, sign. og betitlet på bagsiden 'Study for updated', Rene Holm-2005, 37x50 cm. (46,5x58,5 cm). Varenr: 4668603 DKK 7.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-05-2017 19:51:00 DKK 1.100
<<  1 .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 .. 17  >>