Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 21  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Thage Nordholm akvarell
THAGE NORDHOLM (1927-1990): Skuggor och ljus, signerad Thage Nordholm, akvarell, ca 39x43 cm
Varenr: 4807299
DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 19-10-2017
13:06:00
Se mere
Sven X-et Erixson blandteknik
SVEN X-et ERIXSON (1899-1970), Komposition, signerad Sven Erixson, handkolorerad färglitografi, bladmått ca 68x57 cm
Varenr: 4807300
13:08:00
Se mere
Frank Hammershøj, olie på plade, bondegårdsmotiv
Bondegårdsmotiv af Frank Hammershøj (1940-2013), olie på lærred, sign. FH, 31x55 cm. (34,5x58 cm).
Varenr: 4805482
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 19-10-2017
13:12:39
Hans Eriksen, Peter Larsen Birkebjerg samt ubekendte Kunstnere, olie på lærred / plade, div. motiver (4)
Div. motiver af Hans Eriksen (1907-1993), Peter Larsen Birkebjerg (1907-1993) samt 2 ubekendte Kunstnere, olie på lærred / plade, alle sign. Mål med ramme på største og mindste, 57x67,5 cm. 27x47,5 cm. (4)
Varenr: 4802241
13:26:11
DKK 375
Jens Haugen Johansen olie på lærred. cd
Urmennesker af Jens Haugen-Johansen (f. 1945). Olie på lærred. Bagpå sign. Jens Haugen-Johansen 1981. 100 X 133 cm. (104 X137 cm.).
Varenr: 4803412
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 19-10-2017
13:47:24
DKK 3.200
Benny Doré, akryl på lærred, 'Postkort I-II-III' (cd) (3)
'Postkort I-II-III' af Benny Doré f. 1948, akryl på lærred, sign. og betitlet på bagsiden, 32x26 cm. (34x28 cm). (3)
Varenr: 4806804
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 19-10-2017
14:16:29
Ubekendt kunstner, 1900-tallet. Komposition. Mixed media
Komposition, af ubekendt kunstner, 1900-tallet. Mixed media. Usigneret. Firdelt tagformet indramning. 140 x 97 cm. (143 x 98 cm.). Ramme fremstår med revner.
Varenr: 4808238
DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 19-10-2017
14:42:25
DKK 325
Peter Rössell, olie på lærred, figurkomposition, cd
Figurkomposition af Peter Rössell f. 1964, olie på lærred, usign. 60 x 50 cm. (64,5 x 55 cm.).
Varenr: 4805611
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-10-2017
15:10:00
DKK 675
Uno Vallman oljemålning
UNO VALLMAN (1913-2004): Hamnmotiv, signerad Uno Vallman, olja på duk, ca 27x35 cm
Varenr: 4807354
DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-10-2017
15:24:00
Se mere
Wilhelm Wik
WILHELM WIK (1897-1987): Orkester, signerad och daterad Wik 1965, olja på pannå, ca 22x27 cm
Varenr: 4807355
15:26:00
Se mere
Linda Lysell oljemålning
LINDA LYSELL (född 1947): Komposition med flicka, signerad Linda Lysell, olja på duk, ca 69x84 cm
Varenr: 4807356
DKK 2.346 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-10-2017
15:28:00
Se mere
Bengt Fransson oljemålning
BENGT FRANSSON (född 1935): "På parkbänken II", signerad, olja på duk, ca 54 x 65 cm
Varenr: 4807358
DKK 1.955 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-10-2017
15:32:00
Se mere
Michael Quarsebo. Oljemålning på pannå (BUS)
Michael Quarsebo f.1945, Oljemålning på pannå. A tergo betitlad "Stor torso" daterad 2001. Signerad. 153 x 79 cm (inkl. ram 164 x 90 cm. Duken med skada, hål. (BUS)
Varenr: 4807803
DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 19-10-2017
15:36:00
DKK 1.016
Erik Øckenholt. Olie på lærred. 'Expansion'. cd
'Expansion' af Erik Øckenholt. f. 1961, olie på lærred, sign., stedbetegnet og dat. Erik Torp Øckenholt N.Y. 1992. 167 x 140 cm (170 x 143 cm).
Varenr: 4806239
15:49:00
Anders Bundgaard, akryl på pap, 'Something To Remember'
'Something To Remember' af Anders Bundgaard f. 1977, akryl på pap, sign. på bagsiden, Anders S. Bundgaard, 70x120 cm. U.R. Fremstår med flossede hjørner.Se kunstnerprofil her
Varenr: 4800310
16:01:00
Msagula, olie på masonit, afrikansk motiv
Afrikansk motiv af Msagula. TingaTinga-stil, olie på masonit, sign. Mål med ramme, 93,5x169 cm. Fremstår med flere ridser.
Varenr: 4796223
16:13:00
Blandet fynsk kunst bl.a. Otto Pedersen, Valdemar Foersom Hegndal, mixed-media / kultegninger / olie på plade, div. motiver (4)
Div. motiver af bla. Otto Pedersen (1902-1995), Valdemar Foersom Hegndal (1919-2002), 2 indrammede kultegninger, 1 indrammet mixed-media samt olie på plade, sign. Mål på største og mindste med ramme, 51,5x67 cm. 27,5x32,5 cm. Mixed-media med fugt. (4)
Varenr: 4786637
16:22:00
Brita af Klercker oljemålning på duk
BRITA af KLERCKER (1906-2001): Sydländsk stad, signerad B K, olja på duk, ca 38x54 cm
Varenr: 4807380
16:30:00
Se mere
Hans Erik Eriksson oljemålning
HANS ERIK ERIKSSON (1921-1997): Vy mot Stockholms Stadshus, signerad Hans Erik Eriksson, olja på pannå, ca 70x120 cm
Varenr: 4807382
16:34:00
Se mere
Lage Lindell litografi
LAGE LINDELL (1920-1980): Komposition, signerad och numrerad Lage Lindell II/XXX, litografi, ca 30x54 cm
Varenr: 4807384
DKK 1.173 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-10-2017
16:38:00
Se mere
Frans Kannik, akvarel og bly på papir, erotisk komposition. (2)
To erotiske kompositioner af Frans Kannik (1949-2011) fra serien 'Frugt' akvarel og bly på papir, alle sign. Frans Kannik, dateret 2002, mål: 50 x 64 cm. Uindrammet. (2) Proviniens: Familiens eje, boet efter Frans Kannik.
Varenr: 4808085
16:38:00
DKK 325
Eisenhower oljemålning politisk konst
POLITISK KONST (1900-tal): "7 maj 1945" - porträtt Dwight Eisenhower, signerad NILSH, olja på duk, ca 45x54 cm
Varenr: 4807385
DKK 1.173 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 19-10-2017
16:40:00
Se mere
Brita af Klercker oljemålning
BRITA af KLERCKER (1906-2001): *Gumma med äppelkorg'', signerad B Klercker, olja på duk, ca 65x47 cm. . Utställd: Lunds Konsthall 1981
Varenr: 4807387
16:44:00
Se mere
Ejvind Olesen cd, opstilling, olie på lærred
Ejvind Olesen 1907-1995 cd, olie på lærred. Opstilling, signeret og dateret 1966. H.41 x 51 cm (49 x 59 cm)
Varenr: 4783851
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-10-2017
16:55:00
DKK 325
Waldermar Sjölander
WALDEMAR SJÖLANDER (1906-1988): Kvinnor, signerad och daterad Wald. Sjölander Ixaegrec 1948, akvarell, ca 52x37 cm
Varenr: 4807388
17:00:00
Se mere
Olle Nyman blyerts och färgkrita
OLLE NYMAN (1909-1999): ''Vita Gavlar', signerad och daterad O. Nyman -48, olja på duk, ca 46x55 cm
Varenr: 4807392
17:08:00
Se mere
Brita af Klercker
BRITA af KLERCKER (1906-2001): Figur med parasoll, monogramsignerad, olja på pannå, ca 49x58 cm
Varenr: 4807394
17:12:00
Se mere
Brita af Klercker oljemålning
BRITA af KLERCKER (1906-2001): ''Kiviks Markand'', monogramsignerad och daterad á tergo 1946, olja på duk, ca 66x82 cm
Varenr: 4807395
17:14:00
Se mere
Erik 'Spjæt' Christensen. Kystparti, Grønland, akvarel, 1954 (cd)
Erik "Spjæt" Viggo Bruun Christensen 1920-1974. Fjordparti fra Grønland, akvarel på papir. Sign. E. Christensen samt betegnet og dateret 54. 36 x 54 (58 x 72) cm. Fremstår med enkelte små brændmærker.
Varenr: 4808560
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 19-10-2017
17:45:31
Peter Åström New York City
PETER ÅSTRÖM (född 1946): "NYC", signerad och daterad Peter Åström NYC (New York City) -93, blandteknik på papper, 76x56 cm
Varenr: 4807424
18:26:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 21  >>