Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Moderne billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 .. 18  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Gustav Knautsch, 'Nobody I', 2016, Gemälde
Gustav Knautsch, 'Nobody I', 2016, Gemälde. Gustav Knautsch, 'Nobody I', 2016, Gemälde, Sprühfarbe und Acryl auf Leinwand, abstrakte Komposition mit Schriftzug, Braun, Grün, Lila, Schwarz und Gelb, rückseitig signiert und datiert, 70,5 x 50 cm. Gustav Knautsch ist Graffitikünstler und sprüht seit etwa 12 Jahren. Hauptsächlich sind seine ... Varenr: 4459179 DKK 2.603 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29-06-2017 19:51:00 DKK 1.859
 Evgenij Klenø  cd.  Opstilling med tepotte, vaser og krukke på bord
Evgenij Klenø cd. Opstilling med tepotte, vaser og krukke på bord. Evgenij Klenø 1921-2005 Opstilling med tepotte, vaser og krukke på bord, olie på lærred, sign EK. 65 x 80 cm ( 75 x 90 cm) Varenr: 4702436 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 29-06-2017 19:52:00 DKK 300
Ole Otto Ernst, olie på lærred, erotisk motiv
Ole Otto Ernst, olie på lærred, erotisk motiv. Erotisk motiv af Ole Otto Ernst f. 1949, olie på lærred, sign. O.O. Ernst, 100x120 cm. UR.Ole Otto Ernst er født 1949 i Kolding, uddannet på Det Kongelige Danske Kunstakademi, Designskolen i Kolding samt Det Jyske Kunstakademi, elev under Erling Frederiksen, Svend Wiig Hansen og Wilhelm Freddie, ... Varenr: 4703633 DKK 8.000 DK, Odense, Kratholmvej 29-06-2017 19:53:00 DKK 525
Dimitri Jelezky, Egg Chair, 2017. Bleistift
Dimitri Jelezky, Egg Chair, 2017. Bleistift . Dimitri Jelezky, Egg Chair, 2017. Bleistift auf Papier. Verso signiert, datiert und bezeichnet. Maße: 42 x 30 cm. Dimitri Jelezky ist Künstler, Designer, Dozent und Autor. Aufgewachsen in einer Künstlerfamilie begann er schon sehr früh zu zeichnen, besuchte Kunstschulen und ist studierter ... Varenr: 4700891 DKK 1.636 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-06-2017 19:57:00 DKK 706
Frank Margerin, Comic, 1988. Farbserigraphie
Frank Margerin, Comic, 1988. Farbserigraphie. Frank Margerin, Comic, 1988. Farbserigraphie. Signiert und datiert unten rechts in Bleistift. Maße ca. 70 x 100 cm. Leicht knickspurig an den Ecken, teils etwas beschmutzt. Varenr: 4701069 DKK 1.487 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-06-2017 19:57:00 DKK 297
 Evgenij Klenø. cd.   Landskab med lille pige på vej,
Evgenij Klenø. cd. Landskab med lille pige på vej,. Evgenij Klenø 1921-2005 Landskab med lille pige på vej, olie på masonit plade, sign E.K. 52 x 61 cm ( 60 x 70 cm.) Varenr: 4702204 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-06-2017 19:58:00 DKK 325
Mette Hannemann cd. Skov, olie på lærred
Mette Hannemann cd. Skov, olie på lærred. Mette Hannemann født 1964. " Skov", olie på lærred, s/b M. Hannemann 2003, 100 x 120 cm. Uindrammet. Varenr: 4688071 DKK 15.000 DK, Helsingør, Støberivej 29-06-2017 19:59:00 DKK 2.700
Wiliam Skotte Olsen. Komposition med personer, hus og fugl. Olie på lærred (cd)
Wiliam Skotte Olsen. Komposition med personer, hus og fugl. Olie på lærred (cd). Komposition med personer, hus og fugl af Wiliam Skotte Olsen (1945-2005), olie på lærred, sign. monogram WSO. 67 x 97 cm (71 x 101 cm). Skade på lærred som kunstneren har overmalet. (cd) Varenr: 4692557 DKK 15.000 DK, Herning, Engdahlsvej 29-06-2017 20:00:00 DKK 6.600
Gustav Rudberg oljemålning
Gustav Rudberg oljemålning. GUSTAV RUDBERG (1915-2001): Kustbild från Hven, signerad Rudberg, olja på duk, ca92x96 cm. Varenr: 4703553 DKK 5.353 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-06-2017 20:00:00
Se mere
Gunnar Torhamn, olie på plade, havneparti (cd)
Gunnar Torhamn, olie på plade, havneparti (cd). Havneparti af Gunnar Torhamn (1894-1965), olie på plade. Sign. Torhamn. 54 x 66 cm (70 x 81). Varenr: 4705400 DKK 6.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-06-2017 20:03:00 DKK 650
Per Eli. Komposition
Per Eli. Komposition. Komposition af Per Eli (f. 1957). Akryl på lærred. Sign. Per Eli. 80 x 140 cm. Uden ramme. Læs kunstnerprofil her Varenr: 4617685 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2017 20:06:00 DKK 375
Dimitri Jelezky, Charles & Ray Eames Chair, 2017. Bleistift
Dimitri Jelezky, Charles & Ray Eames Chair, 2017. Bleistift. Dimitri Jelezky, Charles & Ray Eames Chair, 2017. Bleistift auf Papier. Verso signiert, datiert und bezeichnet. Maße: 42 x 30 cm. Dimitri Jelezky ist Künstler, Designer, Dozent und Autor. Aufgewachsen in einer Künstlerfamilie begann er schon sehr früh zu zeichnen, besuchte Kunstschulen und ist ... Varenr: 4700890 DKK 1.636 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-06-2017 20:10:00 DKK 297
Saline Døg. To Figurkompositioner, akryl på lærred. (2) CD
Saline Døg. To Figurkompositioner, akryl på lærred. (2) CD . To Figurkompositioner af Saline Døg (2000-tallet), akryl på lærred. Hver sign. monogram samt betegnet på bagsiden af lærred 2012. Hver 120 x 40 cm. Monteret i sorte rammer 124 x 44 cm. (2) Varenr: 4703951 DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2017 20:11:00 DKK 875
Henrik Krogsholm. Abstrakt komposition
Henrik Krogsholm. Abstrakt komposition . Henrik Krogsholm. Abstrakt komposition. Akryl på lærred. Signeret på bagsiden. 100 x 100 cm. Uden ramme. Varenr: 4699060 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 29-06-2017 20:13:00 DKK 400
Dimitri Jelezky, Fashion 09, 2017. Bleistift
Dimitri Jelezky, Fashion 09, 2017. Bleistift. Dimitri Jelezky, Fashion 09, 2017. Bleistift auf Papier. Verso signiert, datiert und bezeichnet. Maße: 42 x 30 cm. Dimitri Jelezky ist Künstler, Designer, Dozent und Autor. Aufgewachsen in einer Künstlerfamilie begann er schon sehr früh zu zeichnen, besuchte Kunstschulen und ist studierter ... Varenr: 4700897 DKK 1.636 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-06-2017 20:13:00 DKK 297
Cathrine Raben Davidsen cd. 'Dog Bite Man' olie på lærred
Cathrine Raben Davidsen cd. 'Dog Bite Man' olie på lærred. Cathrine Raben Davidsen f. 1972. 'Dog Bite Man'. Sign. og dat. på bagsiden. Monogram CRD. 1999. Olie på lærred. 120 x 94 cm. Uindrammet. Varenr: 4678229 DKK 50.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 29-06-2017 20:15:00 DKK 15.500
Dimitri Jelezky, Charlottes Dream, 2017. Mischtechnik
Dimitri Jelezky, Charlottes Dream, 2017. Mischtechnik. Dimitri Jelezky, Charlottes Dream, 2017. Mischtechnik auf Papier. Verso signiert, datiert und bezeichnet. Maße: 75 x 55 cm. Dimitri Jelezky ist Künstler, Designer, Dozent und Autor. Aufgewachsen in einer Künstlerfamilie begann er schon sehr früh zu zeichnen, besuchte Kunstschulen und ist ... Varenr: 4700902 DKK 2.231 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-06-2017 20:15:00 DKK 521
Kristian Hornsleth cd. Fuck You Denmark', mixed media på lærred.
Kristian Hornsleth cd. Fuck You Denmark', mixed media på lærred. . Kristian Hornsleth f. 1963. 'Fuck You Denmark'. Sign. Hornsleth 1994. Mixed media på lærred . 132 x 72 cm. Uindrammet. Varenr: 4692179 DKK 10.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 29-06-2017 20:16:00 DKK 6.200
Per Eli. Et par malerier, akryl på lærred (2)
Per Eli. Et par malerier, akryl på lærred (2). Et par malerier af Per Eli (f. 1957). Akryl på lærred. Sign. Per Eli. 60 x 60 cm. Uden rammer. (2) Læs kunstnerprofil her Varenr: 4697827 DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2017 20:17:00 DKK 350
Dimitri Jelezky, IDesign 04, 2017. Bleistift
Dimitri Jelezky, IDesign 04, 2017. Bleistift. Dimitri Jelezky, IDesign 04, 2017. Bleistift auf Papier. Verso signiert, datiert und bezeichnet. Maße: 42 x 30 cm. Dimitri Jelezky ist Künstler, Designer, Dozent und Autor. Aufgewachsen in einer Künstlerfamilie begann er schon sehr früh zu zeichnen, besuchte Kunstschulen und ist studierter ... Varenr: 4700889 DKK 1.636 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-06-2017 20:17:00 DKK 297
Robert Jacobsen, cd. Maleri
Robert Jacobsen, cd. Maleri. Robert Jacobsen 1912-1993. Olie på lærred. Komposition, sign. Robert Jacobsen. 120 x 200 (125 x 200) cm. Proveniens: Købt ved Robert Jacobsens 80-års fødselsdagsreception på Montmartre. Robert Jacobsen var autodidakt billedhugger og grafiker. Debuterede på Kunstnernes Forårsudstilling i 1942.... Varenr: 4692698 DKK 50.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 29-06-2017 20:17:00 DKK 14.500
Torsten Renqvist tuschteckning
Torsten Renqvist tuschteckning. TORSTEN RENQVIST (1924-2007): Figurkomposition, signerad och daterad TR -50, tusch, ca 24x38 cm Varenr: 4703558 DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-06-2017 20:18:00
Se mere
Frida Franko - Dossar. 'Motherhood' 2015. Pastel. CD
Frida Franko - Dossar. 'Motherhood' 2015. Pastel. CD. 'Motherhood' af Frida Franko - Dossar. Pastel. Sign. Franko 2015 samt betegnet på bagsiden. 177 x 68 cm. Monteret i mahogni ramme bag glas 189 x 80 cm. Varenr: 4703882 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2017 20:21:00 DKK 300
J.V. Martin, akryl på lærred, 'The Alligator' (cd)
J.V. Martin, akryl på lærred, 'The Alligator' (cd). 'The Alligator' af J. V. Martin (1930 - 1993), akryl på lærred. Sign. og dat. J.V. Martin 1992. 70 x 60 cm. (74 x 64) Varenr: 4701019 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-06-2017 20:22:00 DKK 450
Per Eli. 'Komposition,' akryl på lærred
Per Eli. 'Komposition,' akryl på lærred. 'Komposition' af Per Eli (født 1957). Akryl på lærred. Sign. Per Eli. 100 x 140 cm. Uden ramme. Læs kunstnerprofil her Varenr: 4675221 DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2017 20:22:00 DKK 450
Erik Hoppe. Parti fra Søndermarken, olie på lærred (cd)
Erik Hoppe. Parti fra Søndermarken, olie på lærred (cd). Parti fra Søndermarken af Erik Hoppe (1898-1968) Olie på lærred. Sign. Hoppe. 66 x 72 cm. (78 x 83). Fremstår med mindre krakeleringer. Udstillet: Kunstforeningen 1945, København. Varenr: 4691673 DKK 20.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-06-2017 20:22:00 DKK 8.200
Jens Ulrich Petersen. 'Snoremænd', olie på lærred
Jens Ulrich Petersen. 'Snoremænd', olie på lærred. 'Snoremænd' af Jens Ulrich Petersen (f. 1947). Olie på lærred. Sign. på bagsiden. 80 x 60 cm. (84 x 64) Læs kunstnerprofil her Varenr: 4655742 DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2017 20:25:00 DKK 1.150
Frida Franko - Dossar. 'Skål for livet' 2015. Akryl og bly på lærred. CD
Frida Franko - Dossar. 'Skål for livet' 2015. Akryl og bly på lærred. CD. 'Skål for livet' af Frida Franko - Dossar. Akryl og bly på lærred. Sign. Franko - Dossar 2015 samt betegnet på bagsiden af lærred. 90 x 120 cm. (100x130). Varenr: 4703892 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2017 20:28:00 DKK 325
Vibeke Bæk. 'Fuglene', 2001. Akryl på lærred
Vibeke Bæk. 'Fuglene', 2001. Akryl på lærred. 'Fuglene' af Vibeke Bæk (f. 1943). Akryl på lærred. Sign. monogram. 100 x 100 cm. Varenr: 4705064 DKK 2.500 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2017 20:28:00 DKK 375
Johannes Hoffmeister, cd. Landskab m/ figurer
Johannes Hoffmeister, cd. Landskab m/ figurer. Landskab med figurer af Johannes Hoffmeister (1914-1990). Olie på lærred, sign. monogram JH. Mål: 78 x 81 cm, (88x91). Fremstår med krakelering. Varenr: 4691095 DKK 12.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-06-2017 20:30:00 DKK 1.100
<<  1 .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 .. 18  >>