Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Moderne billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Georg Poulsen cd. Landskab med huse
Georg Poulsen cd. Landskab med huse. Georg Poulsen 1911-1997. Landskab med huse, sign. Georg P. 59x80 cm(70x91 cm). Fremstår med krakeleringer, mindre afskalninger og retoucheringer i himmelen. Let bulet lærred. Varenr: 3379896 DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 29-04-2014 12:41:00 DKK 300
Kommode bemalet træ
Kommode bemalet træ. Kommode bemalet træ, front med fire skuffer H: 87 B: 93 D; 50 cm. Brugsslitage Varenr: 3386099 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 29-04-2014 12:49:00 DKK 300
Poul-Henrik Jensen. Olie på lærred
Poul-Henrik Jensen. Olie på lærred. Poul-Henrik Jensen 1905-1990 cd. Olie på lærred. Marklandskab. Sign. PH -76. 28 x 38 cm. Varenr: 3365978 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 29-04-2014 13:07:00 DKK 300
Lars Fantasiformidler Elgidh. Komposition
Lars Fantasiformidler Elgidh. Komposition. Lars Fantasiformidler Elgidh f.1973. Komposition betitlet "Dit sjæl er som diamantregn", olie på lærred sign. og dateret Lars Elgidh 2014. 160 x 140 cm. Uindrammet. Læs kunstnerprofil her Varenr: 3384479 DKK 2.500 DK, Helsingør, Støberivej 29-04-2014 13:22:00 DKK 450
Karl Gram, 'Nostalgisk Univers', 100 x 100 cm. UR, olie på lærred - til vurdering
Karl Gram, 'Nostalgisk Univers', 100 x 100 cm. UR, olie på lærred - til vurdering. Karl Gram f. 1945, 'Drømme', olie på lærred, sign. Karl Gram, 100 x 100 cm. Uindrammet. Karl Gram: Årets kunstner 2001: AF, Nordjyllands Amt; Årets kunstner i Danmark 1998: EDC-gruppen; Årets kunstner 1997: AMU-Center, Aalborg. Censurerede udstillinger, bl.a. "Galleri-12", DR-TV 1995, ... Varenr: 3368261 DKK 4.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-04-2014 13:37:00 DKK 550
Lars Pryds, olie på lærred, 'Livsforløb' (cd)
Lars Pryds, olie på lærred, 'Livsforløb' (cd). 'Livsforløb' af Lars Pryds (f. 1962), olie på plade. Sign. og dateret Lars Pryds 86 bag på plade. 164 x 122 cm (166 x 124).Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en ... Varenr: 3386345

DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-04-2014 13:41:00 DKK 325
Karin Kristensen f. 1951 (2
Karin Kristensen f. 1951 (2. KARIN KRISTENSEN. Akryl på lærred. Abstrakt komposition. Sign. med initialer K.K. & på bagsiden Karin Kristensen Faaborg 30 x 30 (36,5 x 36,5) (2 Varenr: 3386097 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 29-04-2014 13:45:00 DKK 300
Jeppe Hagedorn-Olsen og ubekendt kunstner, relieffer, kompositioner (2)
Jeppe Hagedorn-Olsen og ubekendt kunstner, relieffer, kompositioner (2). Kompositioner af Jeppe Hagedorn-Olsen (f. 1929) og ubekendt kunstner, relieffer, signerede Jeppe Hagedorn-Olsen 88 og Lena. Mål på største: 50 x 68 cm. (2) Varenr: 3381336 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 29-04-2014 13:55:00 DKK 300
Tonni Museth. Komposition, olie og akryl på lærred
Tonni Museth. Komposition, olie og akryl på lærred. Tonni Museth født 1949. Olie og akryl på lærred. Komposition 'Det stille ocean'. Sign. monogram. Mål 160x40 cm(hvert maleri er 40x40 cm). U.R. Tonni Museth debuterede på Charlottenborg Forårsudstilling i 1977 og deltog på Efterårsudstillingen samme år. Siden er Tonni blevet antaget på ... Varenr: 3386510 DKK 3.500 DK, Kolding, Trianglen 29-04-2014 14:32:00 DKK 800
Lars Fantasiformidler Elgidh. Komposition. Lars Fantasiformidler Elgidh f.1973. Komposition betitlet "udsigt-til det brændende hav" samt " Kærlighed, er stærk som kaffe? ", olie på lærred sign. og dateret Lars Elgidh 2014. 100 x 100 cm. Uindrammet. Læs kunstnerprofil her Varenr: 3384456 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 29-04-2014 14:34:00 DKK 350
Evgenij Grigor'evich Belikov, Fremtidens arkitekter, olie på lærred, 1988
Evgenij Grigor'evich Belikov, Fremtidens arkitekter, olie på lærred, 1988. Evgenij Grigor'evich Belikov (f. 1947), Fremtidens arkitekter, olie på lærred, 1988, bagside med gammelt klistermærke fra kunstnersammenslutningen Dnepropetrovsk, betegnet her på kyrillisk med kunstnernavn, datering og titel. 80 x 85 cm. Беликов ... Varenr: 3152384 DKK 8.212 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-04-2014 14:41:00 DKK 4.480
Lars Ravn, olie på lærred, komposition (cd)
Lars Ravn, olie på lærred, komposition (cd). Komposition af Lars Ravn (f. 1959), olie på lærred, signeret Lars Ravn samt dateret 1988. 63 x 45 cm. (71 x 54 cm). Varenr: 3384216 DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 29-04-2014 14:48:00 DKK 325
Herluf Tingkær og Nils Lindberg (2)
Herluf Tingkær og Nils Lindberg (2). Herluf Tingkær f.1917-1991. Olie på lærred, Strandparti h. 32 x 42 cm, sign. Tingkær. Niels Lindberg f. 1886-1974, akvarel på papir, opklæbet på pap, landskabsparti h. 47 x 68 cm, signeret N. Lindberg (ujævn kant) (2) Varenr: 3385711 DKK 800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-04-2014 14:50:00 DKK 300
Leonid Yacovlevich Mezheritskij, Folkedans, olie på lærred, 1985
Leonid Yacovlevich Mezheritskij, Folkedans, olie på lærred, 1985. Leonid Yacovlevich Mezheritskij (f. 1930), Folkedans, olie på lærred, 1985, kyrillisk signeret og dateret, 138 x 197 cm. Межерицкий Леонид ... Varenr: 3152368 DKK 11.199 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-04-2014 15:00:00 DKK 7.466
Vladimir Artemevich Kolesnik, Malkepiger, olie på lærred
Vladimir Artemevich Kolesnik, Malkepiger, olie på lærred. Vladimir Artemevich Kolesnik (1920 - 1980), Malkepiger, olie på lærred, 1975, kyrillisk signeret og dateret, 117 x 157 cm. Колесник Владимир ... Varenr: 3152364 DKK 11.199 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-04-2014 15:00:00 DKK 7.466
Yrsa Lind, akryl på lærred,
Yrsa Lind, akryl på lærred,. "Japanske danserinder", af Yrsa Lind, akryl på lærred. Sign. i monogram samt bagpå lærred. 160x50 cm. U.R. Varenr: 3370713 DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 29-04-2014 15:03:00 DKK 300
Anders Bundgaard, akryl på lærred, komposition med kvinde
Anders Bundgaard, akryl på lærred, komposition med kvinde. Komposition med kvinde af Anders Bundgaard (f. 1977), akryl på lærred, signeret på bagsiden Anders S. Bundgaard. U.R. 130 x 100 cm. Varenr: 3385838 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 29-04-2014 15:27:00 DKK 300
Lars Fantasiformidler Elgidh. Komposition. Lars Fantasiformidler Elgidh f.1973. Komposition betitlet "Jeg fanges af dit mørke stof ", olie på lærred sign. og dateret Lars Elgidh 2014. 160 x 140 cm. Uindrammet. Læs kunstnerprofil her Varenr: 3384472 DKK 2.500 DK, Helsingør, Støberivej 29-04-2014 15:30:00 DKK 450
Ole Strøygård, olie på lærred, komposition (cd)
Ole Strøygård, olie på lærred, komposition (cd). Komposition af Ole Strøygård (f. 1926), olie på lærred, signeret Strøygård. 65 x 81 cm. (67 x 84 cm). Varenr: 3379944 DKK 800 DK, Odense, Kratholmvej 29-04-2014 15:39:00 DKK 300
Vladimir Ivanovich Pintchuk, Mekaniker, olie på lærred, 1970
Vladimir Ivanovich Pintchuk, Mekaniker, olie på lærred, 1970. Vladimir Ivanovich Pintchuk (f. 1930), Mekaniker, olie på lærred, 1970, kyrillisk signeret, 100 x 200 cm. Пинчук Владимир Иванович (1930 г.р). ... Varenr: 3152454 DKK 11.945 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-04-2014 15:40:00 DKK 8.212
Per Hillo cd. Maleri
Per Hillo cd. Maleri. Per Hillo f. 1957 cd: 'April song'. Sign. på bagsiden Per Hillo samt på bagsiden dateret 2006. Akryl på lærred. 40 x 30 (44 x 34) cm. Varenr: 3385320 DKK 1.200 DK, Hørsholm, Vibe Alle 29-04-2014 15:48:00 DKK 300
Marek Braun, 'curved and yellow', 2014 Spray und Handsiebdruck
Marek Braun, 'curved and yellow', 2014 Spray und Handsiebdruck . Marek Braun (*1970), 'curved and yellow', 2014, Spray und Handsiebdruck auf Fabriano Artistico Papier satiniert (300g/qm), signiert, datiert sowie gestempelt, 76 x 56 cm. Kunstschulbildung in Polen und Deutschland. 1988 Mitbegründung der Künstlergruppe 'hrenosch' (Polen) sowie 1995 ... Varenr: 3367312 DKK 896 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-04-2014 15:49:00 DKK 299
Anders Bundgaard, akryl på lærred, komposition med kvinder (2)
Anders Bundgaard, akryl på lærred, komposition med kvinder (2). Komposition med kvinder af Anders Bundgaard (f. 1977), akryl på lærred, signeret på bagsiden Anders S. Bundgaard. U.R. 70 x 70/140 cm. (2) Varenr: 3386817 DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 29-04-2014 15:59:00 DKK 425
Josef Duncan, mixed media på papir/lærred, komposition (cd)
Josef Duncan, mixed media på papir/lærred, komposition (cd). Komposition af Josef Duncan (f. 1920), mixed media på papir, opspændt på lærred, signeret Duncan 67. 46 x 27 cm. (47 x 28 cm). Varenr: 3384221 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 29-04-2014 16:13:00 DKK 300
Anders Bundgaard, akryl på lærred, komposition
Anders Bundgaard, akryl på lærred, komposition. Komposition med Anders Bundgaard (f. 1977), akryl på lærred, signeret på bagsiden Anders S. Bundgaard. U.R. 98 x 98 cm. Varenr: 3385862 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 29-04-2014 16:30:00 DKK 300
Valerij Vasil'evich Sanakoev, Kartoffelhøst, olie på lærred
Valerij Vasil'evich Sanakoev, Kartoffelhøst, olie på lærred. Valerij Vasil'evich Sanakoev (f. 1947), Kartoffelhøst, olie på lærred, bagside med kunstnerens navnetræk samt russisk titel 'sbor urozhaja', ligeledes forsynet her med gammelt klistermærke fra Den georgiske Kunstfond, 140 x 177 cm. Санакоев ... Varenr: 3152472 DKK 11.945 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-04-2014 16:30:00 DKK 8.212
Vladimir Grigorevich Puteiko, Portræt af Karl Marx, olie på lærred, 1970
Vladimir Grigorevich Puteiko, Portræt af Karl Marx, olie på lærred, 1970. Vladimir Grigorevich Puteiko (f. 1925), Portræt af Karl Marx, olie på lærred, 1980, kyrillisk signeret og dateret, betegnet på bagsiden, 166 x 104 cm. Путейко Владимир ... Varenr: 3259075 DKK 8.212 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-04-2014 16:40:00 DKK 4.480
Gina Pellon, bemalet litografi, komposition (cd)
Gina Pellon, bemalet litografi, komposition (cd). Komposition af Gina Pellon (f. 1926), bemalet litografi, signeret i bly Gina Pellon, E/A. 37,5 x 28 cm. (54 x 44 cm). Varenr: 3384238 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 29-04-2014 16:56:00 DKK 300
Ubekendt kunstner, landskab fra Djursland, olie på lærred
Ubekendt kunstner, landskab fra Djursland, olie på lærred. Ubekendt kunstner, 20.årh., landskab fra Djursland, olie på lærred, usign., 60 x 70 cm. Uindrammet. Fremstår med enkelte afskalninger. Varenr: 3355994 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 29-04-2014 17:05:00 DKK 300
Ubekendt kunstner, gadeparti
Ubekendt kunstner, gadeparti. Ubekendt kunstner, 1900-tallet, gadeparti, olie på plade, sign. JA, 42 x 54 cm. (45 x 57 cm.) Varenr: 3375764 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 29-04-2014 17:16:00 DKK 300
<<  1 .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  >>