Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Moderne billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 .. 18  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Reider Magnus cd. Maleri
Reider Magnus cd. Maleri. Reider Magnus 1896-68. Olie på lærred. Abstrakt portræt, sign Reidar Magnus samt dateret 1967. 55 x 46 (57,5 x 48,5) cm; fremstår med krakeleringer. Udstillinger: bl.a. Koloristerne 1964-1969. Blindramme stemplet: KOLORISTERNE 1968 No. 104. Varenr: 3921369 DKK 2.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 04-08-2015 19:31:00 DKK 300
Lars Olrik. Akryl og gouache på lærred. To-delt værk. 'Dandy Candy og Graduation Celebration' (2)
Lars Olrik. Akryl og gouache på lærred. To-delt værk. 'Dandy Candy og Graduation Celebration' (2). Lars Olrik født 1964. Akryl og gouache på lærred. To-delt værk. 'Dandy Candy og Graduation Celebration'. 2 x 90 x 120 (2 x 94 x 124) cm. Signeret, dateret og betitlet på bagsiden. 'Lars Olrik, 05/14, Dandy Candy og Lars Olrik, 07/14, Graduation Celebration. Sign. på forsiden 'Lars Olrik'. Om ... Varenr: 3921832 DKK 15.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 04-08-2015 19:32:00 DKK 6.000
Elisabeth Witte. Olja, porträtt
Elisabeth Witte. Olja, porträtt. Elisabeth Witte. Olja på duk, signerad. 59 x 72 cm. (61 x 74 cm.) Varenr: 3921106 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 04-08-2015 19:39:00 DKK 236
Kiian C. Ragoczy cd. To Malerier (2)
Kiian C. Ragoczy cd. To Malerier (2). Kiian C. Ragoczy f. 1956. To kompositioner. Olie på lærred. Usigneret. Betegnet på bagsiden Kiian. 70 x 55 cm. Uindrammet. (2) Varenr: 3923050 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 04-08-2015 19:46:00 DKK 300
Knud Andersen. ET. 1973. Litografi.
Knud Andersen. ET. 1973. Litografi.. Knud Andersen. Komposition, litografi, ET. Sign. Knud Andersen, samt dat. 1973. Mål 48 x 54 cm, incl. ramme. Varenr: 3894549 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04-08-2015 19:52:00 DKK 300
Sten Ekelund, nature morte (BUS)
Sten Ekelund, nature morte (BUS). Sten Ekelund (1908-1988), olja på duk. Nature morte. Stilleben med kopparkittel. Signerad och daterad 1953. Inramad. Dukstorlek: 38 x 46 cm. Storlek inklusive ram: 53 x 61 cm. Konditionsrapport: ytsmuts, smärre skrapmärken, avslag på ram. Varenr: 3902022 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 04-08-2015 19:58:00 DKK 236
Einar Gross, olja på duk (BUS)
Einar Gross, olja på duk (BUS). Einar Gross (1895-1962), Danmark, olja på duk. Landskap med staden Viborg i bakgrunden. Signerad. Daterad 1923. Inramad. Dukstorlek: 37 x 42 cm. Storlek inklusive ram: 47 x 52 cm. Konditionsrapport: litet skrapmärke, ytsmuts. (BUS) Varenr: 3902024 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 04-08-2015 19:58:00 DKK 236
Peter Nyborg, komposition, 'Les dieux de mer', Olja på duk
Peter Nyborg, komposition, 'Les dieux de mer', Olja på duk . Komposition, 'Les dieux de mer', av Peter Nyborg (f 1937). Olja på duk. Signerad. Titel a tergo. Bildytans mått: 120 x 90 cm. Ramad. Varenr: 3922465 DKK 2.361 SE, Örebro, Aspholmen 04-08-2015 20:00:00 DKK 905
Nikolaus Hirschmann, akrylmaleri, 'Artless art'
Nikolaus Hirschmann, akrylmaleri, 'Artless art'. Akryl på lærred, 'Artless art', af Nikolaus Hirschmann (f. 1953), signeret, dateret med '15' og betitlet på bagsiden. Mål: 80x120cm. Varenr: 3867122 DKK 4.484 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 04-08-2015 20:00:00 DKK 2.616
Antoine Klinkhamer, oliemaleri, 'Ohne Titel'
Antoine Klinkhamer, oliemaleri, 'Ohne Titel'. Olie, papir og sand på lærred, 'Ohne Titel', af Antoine Klinkhamer (f. 1952), nederst del i pastos udførelse, signeret og dateret med '2006' på bagsiden. Mål: 130 x 60 x 5cm. Varenr: 3897512 DKK 6.726 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 04-08-2015 20:00:00 DKK 3.737
Ölgemälde, unbekannter Künstler 'Küste'
Ölgemälde, unbekannter Künstler 'Küste'. Öl auf Leinwand, 'Küste', unbekannter Künstler, Maße ca. 30,5 x 40,5cm Varenr: 3921087 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 04-08-2015 20:03:00 DKK 299
Nikolaus Hirschmann, akrylmaleri, 'polyrhytmischer Discoabend'
Nikolaus Hirschmann, akrylmaleri, 'polyrhytmischer Discoabend'. Akryl på lærred, 'polyrhytmischer Discoabend', af Nikolaus Hirschmann (f. 1953), signeret, dateret med '12/2014' og betitlet på bagsiden. Mål: 80x120cm. Varenr: 3867139 DKK 4.484 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 04-08-2015 20:05:00 DKK 2.616
Antoine Klinkhamer, oliemaleri, 'Ohne Titel'. Olie, pigment og sand på lærred, 'Ohne Titel', af Antoine Klinkhamer (f. 1952), signeret og dateret med '2013' på bagsiden. Mål: 110 x 90 x 5cm. Varenr: 3897535 DKK 7.473 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 04-08-2015 20:05:00 DKK 4.484
Knud Nielsen. 'Jonnas Kattebakke', 1999. Tre værker, akryl på kattebakker (cd). (3)
Knud Nielsen. 'Jonnas Kattebakke', 1999. Tre værker, akryl på kattebakker (cd). (3). 'Jonnas Kattebakke', tre værker af Knud Nielsen (1916-2008), akryl på kattebakker, sign. Knud N. 39 x 30 cm. (59 x 47 x 10 cm.) (3) Hidrører fra privatsamling af dansk samtidskunst. Varenr: 3867749 DKK 25.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-08-2015 20:08:00 DKK 15.000
Per Eli. Komposition
Per Eli. Komposition. Per Eli født 1957 Komposition. Akryl på lærred. Sign. Per Eli. 80 x 140 cm. Uden ramme. Læs kunstnerprofil her Varenr: 3909648 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-08-2015 20:10:00 DKK 4.800
Julia Rion. Olie på lærred. 'Impossible possibility'
Julia Rion. Olie på lærred. 'Impossible possibility'. Julia Rion. Olie på lærred. 50 x 50 (54 x 54) cm. Signeret, dateret og betitlet på bagsiden: "Julia Rion, 2015, Impossible possibility". Om Julia Rion Rion's surrrealisme er inspireret af Prins Eugen, Salvador Dali og Magritte. Rion bruger palettens spektrum til at formidle filosofiske ... Varenr: 3922420 DKK 4.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 04-08-2015 20:11:00 DKK 1.250
Oliemaleri, Grüll, 'Düsseldorfer Wasserfront'
Oliemaleri, Grüll, 'Düsseldorfer Wasserfront'. Olie på lærred, 'Düsseldorfer Wasserfront' af Heinz Grüll (f. 1949), signeret og dateret med '15' nederst til højre, mål ca. 70 x 100 cm. Varenr: 3921083 DKK 6.352 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 04-08-2015 20:13:00 DKK 4.858
Per Kjærsgaard Jensen. 'Den urolige ælling', 1999, olie på lærred (cd)
Per Kjærsgaard Jensen. 'Den urolige ælling', 1999, olie på lærred (cd). 'Den urolige ælling' af Per Kjærsgaard Jensen (f. 1959), 1999, olie på lærred, sign. Per Jensen 99 på bagsiden og bemalet på bagsiden. 130 x 180 cm. (134 x 184 cm.) Varenr: 3902429 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-08-2015 20:18:00 DKK 5.000
Niels Erik Skovballe. 'Nøglen - hvor er nøglen?', olie på lærred
Niels Erik Skovballe. 'Nøglen - hvor er nøglen?', olie på lærred. 'Nøglen - hvor er nøglen?' / 'The Key - Where Is the Key?' af Niels Erik Skovballe (f. 1945), olie på lærred, sign. monogram 2012. 100 x 68 cm. (110 x 78 cm.) Varenr: 3902742 DKK 40.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-08-2015 20:22:00 DKK 28.000
Leif Sylvester. 'Hovedpersoner ved boblebad', 2011, olie på lærred (cd)
Leif Sylvester. 'Hovedpersoner ved boblebad', 2011, olie på lærred (cd). 'Hovedpersoner ved boblebad' af Leif Sylvester (f. 1940), olie på lærred, sign. Sylvester 2011. 100 x 90 cm. (103 x 93 cm.) Varenr: 3896183 DKK 50.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-08-2015 20:23:00 DKK 40.000
Albert Bertelsen. 'Mand med cigar', olie på papir (cd)
Albert Bertelsen. 'Mand med cigar', olie på papir (cd). 'Mand med cigar' af Albert Bertelsen (f. 1921), olie på papir, sign. Albert Bertelsen 81. Lysmål: 46 x 32 cm. (67 x 52 cm.) Forlæg til litografi, herefter fremstår billedet med afrevne stykker i siderne. Varenr: 3891533 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-08-2015 20:25:00 DKK 5.000
Acrylgemälde, unbekannter Künstler, ohne Titel
Acrylgemälde, unbekannter Künstler, ohne Titel. Acryl auf Papier mit Platte verstärkt, ohne Titel, unbekannter Künstler, unten rechts undeutlich signiert, Signatur übermalt, Maße ohne Rahmen ca. 45,5 x 62 cm. Varenr: 3910980 DKK 1.644 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 04-08-2015 20:28:00 DKK 299
Antoine Klinkhamer, oliemaleri, 'Ohne Titel'. Olie, oliepigment og sand på lærred, 'Ohne TItel', af Antoine Klinkhamer (f. 1952), signeret og dateret med '2013' på bagsiden. Indrammet med en liste. Mål: 145 x 100 x 4cm. Varenr: 3897518 DKK 8.968 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 04-08-2015 20:30:00 DKK 5.231
Acrylgemälde, unbekannter Künstler 'Abstrakte Landschaft'
Acrylgemälde, unbekannter Künstler 'Abstrakte Landschaft'. Acryl auf Leinwand, 'Abstrakte Landschft', unbekannter Künstler, ohne Signatur, Maße ohne Rahmen ca. 55 x 65 cm Varenr: 3910984 DKK 1.868 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 04-08-2015 20:33:00 DKK 299
Antoine Klinkhamer, oliemaleri, 'Ohne Titel'. Olie, papir og sand på lærred, 'Ohne Titel', af Antoine Klinkhamer (f. 1952), nederste del i pastos udførelse, signeret og dateret med '2012' på bagsiden. Mål: 130 x 100 x 3cm. Varenr: 3897523 DKK 7.473 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 04-08-2015 20:35:00 DKK 4.484
Elisabeth Witte. Olja, figurativ komposition
Elisabeth Witte. Olja, figurativ komposition. Elisabeth Witte. Olja på duk, signerad. 63 x 85 cm. (68 x 89 cm.) Varenr: 3921111 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 04-08-2015 20:40:00 DKK 256
Antoine Klinkhamer, oliemaleri, 'Ohne Titel'. Olie, pigment og lavasand på lærred, 'Ohne Titel', af Antoine Klinkhamer (f. 1952), signeret og dateret med '2015' på bagsiden. Mål: 100 x 120 x 3cm. Varenr: 3897529 DKK 7.473 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 04-08-2015 20:40:00 DKK 4.484
Antoine Klinkhamer, oliemaleri, 'Ohne Titel'. Olie og sand på lærred, 'Ohne Titel', af Antoine Klinkhamer (f. 1952), signeret og dateret med '2009' på bagsiden. Mål: 145 x 40 x 5cm. Varenr: 3897540 DKK 7.473 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 04-08-2015 20:45:00 DKK 4.484
Svend Aage Rendboe og Parmo Baslund. Olie på plade (2)
Svend Aage Rendboe og Parmo Baslund. Olie på plade (2). Havneparti m. kuttere og parti m. gl. hus i Hjallese, Odense. Svend Aage Rendboe og Parmo Baslund. Olie på plade. Signerede. Mål incl. rammer: 53 x 83 cm. og 49 x 69 cm. (2) Varenr: 3908456 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 04-08-2015 20:48:00 DKK 300
Hans Degner, akrylmaleri, 'Uden titel'
Hans Degner, akrylmaleri, 'Uden titel'. Akryl på lærred, 'Uden titel' af Hans Degner (f. 1964 i København), signeret og dateret '2013' på bagsiden, 120 x 90 cm. Varenr: 3754507 DKK 5.978 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 04-08-2015 20:51:00 DKK 2.989
<<  1 .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 .. 18  >>