Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Moderne billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 .. 21  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
James Coignard blandteknik
James Coignard blandteknik. JAMES COIGNARD (Frankrike, 1925-2008): Komposition, signerad J Coignard, numrerad 69/90, blandteknik på carborundum, ca 50x67 cm Varenr: 3813785 DKK 1.591 SE, Stockholms Auktionsverk Online 28-04-2015 19:06:00
Se mere
Egill Jacobsen, oliekridt på papir, maskekomposition (cd)
Egill Jacobsen, oliekridt på papir, maskekomposition (cd). Maskekomposition af Egill Jacobsen (1910-1998), oliekridt/pastel på papir. Sign. og dateret EJ 69. 29 x 21 cm (43 x 34). Varenr: 3810520 DKK 6.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-04-2015 19:09:00 DKK 2.200
Gönül Sen-Menzel, akrylmaleri, 'Ohne Titel'
Gönül Sen-Menzel, akrylmaleri, 'Ohne Titel'. Akryl på lærred, 'Ohne Titel' af Gönül Sen-Menzel (f. 2. april 1949 i Diyarbakýr i Tyrkiet; † 29. marts 2014 i Köln) signeret nederst til højre og dateret '04', 100 x 80 cm. Værket her er en del af Lauritz.coms store, internationale temaauktion MODERN15, der sætter fokus på moderne kunst efter ... Varenr: 3755753 DKK 4.478 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-04-2015 19:10:00 DKK 2.612
Jussi Taipaleenmäki. Olja på papp (BUS)
Jussi Taipaleenmäki. Olja på papp (BUS). Jussi Taipaleenmäki, f 1948. Olja på papp. Signerad. 72x58 cm (89x74 cm). (BUS) Varenr: 3814205 DKK 3.977 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 28-04-2015 19:17:00 DKK 2.386
Gönül Sen-Menzel, akrylmaleri, 'Ohne Titel'. Akryl på lærred, 'ohne Titel' af Gönül Sen-Menzel (f. 2. april 1949 i Diyarbakýr i Tyrkiet; † 29. marts 2014 i Köln) signeret nederst til venstre, 100 x 80 cm. Værket her er en del af Lauritz.coms store, internationale temaauktion MODERN15, der sætter fokus på moderne kunst efter 1900. Bliv ... Varenr: 3755754 DKK 4.478 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-04-2015 19:20:00 DKK 2.239
Frank Hammershøj, olie på plade, komposition (cd)
Frank Hammershøj, olie på plade, komposition (cd). Komposition af Frank Hammershøj (1940-2013), olie på plade. Sign. FH. 62 x 85 cm (71 x 93). Varenr: 3812200 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 28-04-2015 19:25:00 DKK 1.100
Peter Parling, 'Sol', print på lærred samt akryl og tusch (cd)
Peter Parling, 'Sol', print på lærred samt akryl og tusch (cd). Peter Parling (f. 1955), 'Sol', print på lærred samt akryl og tusch, sign. og dat. på bagsiden: Peter Parling 2015, bet. på bagsiden: 1 a 7, 80 x 60 cm. (cd) Peter Parling er uddannet tekstildesigner fra Herning Teko i 1983, hvorefter han arbejdede som tekstil- og tøjdesigner i over 14 år. Fra ... Varenr: 3814513

DKK 3.000 DK, Herning, Engdahlsvej 28-04-2015 19:26:00 DKK 375
Margarita Jefimova, Stilleben
Margarita Jefimova, Stilleben. Margarita Jefimova, född 1967. Stilleben. Blandteknik 60x80 cm. Signerad. Arbetslivserfarenhet Assistent på Lettlands Konstakademi, Riga, 1984-1988 Modedesigner på företaget ``Bastion´´, Tallinn, Estland, 1991-1992 Lärare på Kyrka akademin, Jurmala, Lettland, 2006-2007 Sömmerska på ... Varenr: 3807146 DKK 2.386 SE, Stockholm, Slakthusgatan 28-04-2015 19:29:00 DKK 239
Ole Bjørn Petersen, komposition, olie på lærred (cd)
Ole Bjørn Petersen, komposition, olie på lærred (cd). Ole Bjørn Petersen (1946 - 2011), komposition, olie på lærred, sign. og dat. Ole Bjørn Petersen 72, 51 x 50 cm. (cd) Varenr: 3813405 DKK 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 28-04-2015 19:30:00 DKK 300
Lars Christensen. ' Say my name', Komposition. Olie på lærred. cd
Lars Christensen. ' Say my name', Komposition. Olie på lærred. cd. 'Say my name' af Lars Christensen (f. 1972). Komposition, olie på lærred, s/b Lars Christensen 200. 100 x 150 cm. Varenr: 3811524 DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-04-2015 19:30:00 DKK 1.250
Henrik Busk Andersen, akryl på lærred, figurkomposition
Henrik Busk Andersen, akryl på lærred, figurkomposition . Figurkomposition af Henrik Busk Andersen (f. 1967), akryl på lærred. Sign. monogram. 100 x 50 cm (54 x 104). Varenr: 3788110 DKK 3.200 DK, Aalborg, Nibevej 28-04-2015 19:38:00 DKK 1.950
Gönül Sen-Menzel, akrylmaleri, 'Ohne Titel'. Akryl på lærred, 'Ohne Titel' af Gönül Sen-Menzel (f. 2. april 1949 i Diyarbakýr i Tyrkiet; † 29. marts 2014 i Köln) signeret nederst til højre og dateret '09', 100 x 70 cm. Værket her er en del af Lauritz.coms store, internationale temaauktion MODERN15, der sætter fokus på moderne kunst efter ... Varenr: 3813876 DKK 4.478 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-04-2015 19:38:00 DKK 2.239
Gönül Sen-Menzel, akrylmaleri, 'Ohne Titel'. Akryl på lærred, 'ohne Titel' af Gönül Sen-Menzel (f. 2. april 1949 i Diyarbakýr i Tyrkiet; † 29. marts 2014 i Köln) signeret nederst til venstre, 80 x 100 cm. Værket her er en del af Lauritz.coms store, internationale temaauktion MODERN15, der sætter fokus på moderne kunst efter 1900. Bliv ... Varenr: 3755761 DKK 4.478 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-04-2015 19:40:00 DKK 2.239
Miriam Zerniawsky, olja på pannå, stilleben (BUS)
Miriam Zerniawsky, olja på pannå, stilleben (BUS). Miriam Zerniawsky, 1900-tal. Oljemålning på pannå, signerad och daterad. Stilleben med växter och hatt. 41x33 cm (52x44 cm). Varenr: 3792706 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-04-2015 19:43:00 DKK 239
Ölgemälde, G. Hesse, 'Eva und der Esel am Baum der Versuchung'
Ölgemälde, G. Hesse, 'Eva und der Esel am Baum der Versuchung'. Öl auf Leinwand, 'Eva und der Esel am Baum der Versuchung', von G. Hesse, unten rechts signiert und datiert '96', 60 x 80cm. Varenr: 3810223 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-04-2015 19:45:00 DKK 299
Sven Hellström, olja på pannå, sign
Sven Hellström, olja på pannå, sign. Sven Hellström, f 1906, olja på pannå, sign. Båthus.27 x 35. Varenr: 3777784 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 28-04-2015 19:46:00 DKK 239
Gösta Adrian Nilsson oljemålning
Gösta Adrian Nilsson oljemålning. GÖSTA ADRIAN-NILSSON (GAN) (1884-1965): Landskap med byggnad signerad och daterad GAN 1911, olja på pannå, 28x20 cm Varenr: 3813799 DKK 6.363 SE, Stockholms Auktionsverk Online 28-04-2015 19:48:00
Se mere
Gönül Sen-Menzel, akrylmaleri, 'Ohne Titel'. Akryl på lærred, 'ohne Titel' af Gönül Sen-Menzel (f. 2. april 1949 i Diyarbakýr i Tyrkiet; † 29. marts 2014 i Köln) signeret nederst til venstre, 100 x 80 cm. Værket her er en del af Lauritz.coms store, internationale temaauktion MODERN15, der sætter fokus på moderne kunst efter 1900. Bliv ... Varenr: 3755760 DKK 4.478 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-04-2015 19:50:00 DKK 2.239
E. Sörum, kvinna med velociped, olja på duk (bus)
E. Sörum, kvinna med velociped, olja på duk (bus). Komposition av okänd konstnär. Olja på duk. Signerad E. Sörum samt daterad -76. Bildytans mått: 48 x 61 cm. Ramad. Varenr: 3813937 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 28-04-2015 19:52:00 DKK 239
Daniel Zalewski, Extär
Daniel Zalewski, Extär. Daniel Zalewski, född 1987, Extär, blandteknik 70x51 cm. Jag skapar nästan bara abstrakta verk, figurativa och non-figurativa. Jag är väldigt produktiv och arbetar ofta simultant. Jag låter verken bli till av känsla, medvetet, undermedvetet och ibland omedvetet. Genom inspiration eller i brist av... Varenr: 3807261 DKK 1.193 SE, Stockholm, Slakthusgatan 28-04-2015 19:52:00 DKK 239
Original håndmalet filmplakat fra familiefilmen 'Far Til Fire Med Fuld Musik'.
Original håndmalet filmplakat fra familiefilmen 'Far Til Fire Med Fuld Musik'.. Original håndmalet filmplakat fra familiefilmen 'Far Til Fire Med Fuld Musik'. Papir på lærred monteret i ramme. 197 x 97 cm (208 x 107 cm). Forventelige alderstegn. Unik samling af originale, håndmalede biograf filmplakater til familiefilmene "Far til Fire", der stammer fra det legendariske ... Varenr: 3803348 DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-04-2015 20:00:00 DKK 2.000
Emma Malm, Purple Spirit
Emma Malm, Purple Spirit. Emma Malm, född 1987. "Purple Spirit", Akryl och blandteknik 90x130 cm. Signerad. Denna vara ingår i temaauktionen ”FoKo - Art To Go”. Föremålen visas i Köpkvarteren i Sickla hörnet Smedjegatan och Järnvägsgatan till den 26 april. Öppettider i Sickla är Mån-Fre 10-18, Lördag 10-17 och Söndag ... Varenr: 3806398 DKK 3.977 SE, Stockholm, Slakthusgatan 28-04-2015 20:02:00 DKK 2.545
Lars Fantasiformidler Elgidh. Abstrakt komposition
Lars Fantasiformidler Elgidh. Abstrakt komposition. Lars Fantasiformidler Elgidh født 1973. Abstrakt komposition betitlet "Ørnens ansigt.", akryl og spray på lærred. Sign. og dateret Lars Elgidh 2015. Uindrammet. 150 x 100 cm.Læs kunstnerprofil her Varenr: 3813510 DKK 2.500 DK, Helsingør, Støberivej 28-04-2015 20:08:00 DKK 550
Simone Gutsche-Sikora, tre kompositioner, olie på lærred samt påsat bladguld (3) (cd)
Simone Gutsche-Sikora, tre kompositioner, olie på lærred samt påsat bladguld (3) (cd). Simone Gutsche-Sikora, tre kompositioner, olie på lærred samt påsat bladguld, sign. og dat. S. Gutsche 97, 30 x 24 cm (48,5 x 42 cm). (3) (cd) Simone Gutsche-Sikora blev født 1963 i Berlin (Tyskland). Efter at have afsluttet sin uddannelse som industriel designer, flyttede hun til Østrig og ... Varenr: 3794102 DKK 20.000 DK, Herning, Engdahlsvej 28-04-2015 20:10:00 DKK 15.000
Frederik Kløve Jacobsen, akryl på lærred, 'Med andre øjne', cd
Frederik Kløve Jacobsen, akryl på lærred, 'Med andre øjne', cd. 'Med andre øjne', af Frederik Kløve Jacobsen (f. 1974). Akryl på lærred. Sign. og dat. Frederik Kløve Jacobsen 2007. 100 x 150 cm Varenr: 3813560 DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-04-2015 20:13:00 DKK 5.200
Jon Gislason. Else. Komposition med nøgenmodel 2013. Akryl og olie på lærred
Jon Gislason. Else. Komposition med nøgenmodel 2013. Akryl og olie på lærred. Jon Gislason f. 1955. "Else". Kvinden og manden med huset-menigheden inden i sig. Akryl og olie på lærred. Sign. på bagsiden Jon Gislason 2013. Uden ramme 117 x 163 cm. Udstillet: Risskovs menighedshus 2014. Jon Gislasons maleri er farveekspressivt med intense landskaber og pågående figurer.... Varenr: 3697087 DKK 10.000 DK, Herning, Engdahlsvej 28-04-2015 20:14:00 DKK 1.050
Peter Nicolaisen CD. Parti fra Egernsund. Olie på lærred
Peter Nicolaisen CD. Parti fra Egernsund. Olie på lærred. Parti fra Egernsund, af Peter Nicolaisen (1894-1989) CD. Olie på lærred. 93 x 126 cm.(103 x 136 cm.) Varenr: 3812846 DKK 3.500 DK, Kolding, Trianglen 28-04-2015 20:15:00 DKK 600
Annika Gaimer, Vallmo II
Annika Gaimer, Vallmo II. Annika Gaimer, född 1950. Vallmo II, akvarell, 72x53 cm. Signerad. Uppvuxen i Årsta (Stockholm), där hon hade en lärare i teckning på högstadiet som inspirerade mej att måla. Annika gick olika ABF kurser i teckning, kroki och måleri. Aftonskolan på konstfack. Intresset växte så gjorde hon en ... Varenr: 3807073 DKK 1.989 SE, Stockholm, Slakthusgatan 28-04-2015 20:20:00 DKK 338
Lars Fantasiformidler Elgidh. Abstrakt komposition. Lars Fantasiformidler Elgidh født 1973. Abstrakt komposition betitlet "Holder Mig Levende.", akryl og spray på lærred. Sign. og dateret Lars Elgidh 2015. Uindrammet. 140 x 100 cm. Fremstår med mindre skævhed i blendrammen.Læs kunstnerprofil her Varenr: 3813475 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 28-04-2015 20:20:00 DKK 475
Robert Jacobsen. 'Drippainting', Olie på lærred.
Robert Jacobsen. 'Drippainting', Olie på lærred.. Robert Jacobsen (1912-1993). Abstrakt komposition. 'Drippainting', Unika. Olie på lærred. Mål: 50 x 65 cm. Usigneret. UR. Proveniens: Privat kunstsamling. Værket har tidligere været en del af Robert Jacobsens privatsamling. Læs kunstnerprofil her Værket her er en del af Lauritz.coms store, ... Varenr: 3770032 DKK 26.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-04-2015 20:23:00 DKK 20.000
<<  1 .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 .. 21  >>