Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Moderne billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 .. 16  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Lili Ege, olie på plade, komposition med solsorteunger (cd)
Lili Ege, olie på plade, komposition med solsorteunger (cd). Komposition med solsorteunger af Lili Ege (1913-2004), olie på plade, signeret Lili Ege. 19,5 x 24,5 cm. (20,5 x 25,5 cm). Varenr: 3502208 DKK 4.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-08-2014 18:43:00 DKK 1.200
Finn Pedersen cd. Akryl og akvarel på papir
Finn Pedersen cd. Akryl og akvarel på papir. Finn Pedersen født 1944 cd: 'de fan de la village'. Sign. Finn Pedersen - 82. Akryl og akvarel på papir. Lysmål 58 x 39 (71 x 51) cm. Varenr: 3518942 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-08-2014 19:00:00 DKK 300
Boris Pavlovich Nakhalov, Lenin med børn ved juletræet, olie på lærred, 1960
Boris Pavlovich Nakhalov, Lenin med børn ved juletræet, olie på lærred, 1960. Boris Pavlovich Nakhalov (f. 1925), Lenin med børn ved juletræet, olie på lærred, 1960. Kyrillisk monogram 'B', bagside forsynet med kyrillisk navnetræk samt titlen på russisk 'V. I. Lenin na elke sredi detej', 107 x 159 cm. Нахалов ... Varenr: 3152475 DKK 11.929 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-08-2014 19:09:00 DKK 8.947
Henning Koppel cd. 'Den gravide And', vandfarve
Henning Koppel cd. 'Den gravide And', vandfarve. Henning Koppel 1918-1981. 'Den gravide And', sign. Henning Koppel. Akvarel på papir. 56 x 49 cm. Aldersrelateret brugsspor, fugtpletter og mindre hul i papiret. Varenr: 3507139 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-08-2014 19:11:00 DKK 1.150
Evelyn Thorbjørn, skovparti, olie på lærred, cd
Evelyn Thorbjørn, skovparti, olie på lærred, cd. Evelyn Thorbjørn 1911-1985, skovparti, olie på lærred, sign. E. Thorbjørn, 47 x 34 cm. (51 x 38 cm.) Varenr: 3509530 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 25-08-2014 19:17:00 DKK 300
Lina Murel Jardorf, olie på lærred, tre kompositioner, cd (3)
Lina Murel Jardorf, olie på lærred, tre kompositioner, cd (3). Tre kompositioner, af Lina Murel Jardorf f. 1963. Olie på lærred. Signeret monogram. Hvert maleri måler 97 x 17 cm (104 x 24 cm). Samlet mål: 104 x 72 cm Varenr: 3509366 DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-08-2014 19:30:00 DKK 2.400
Gönül Sen-Menzel, akrylmaleri 'Ohne Titel'
Gönül Sen-Menzel, akrylmaleri 'Ohne Titel'. Akryl på lærred, abstrakt nøgenstudie, 'ohne Titel' af Gönül Sen-Menzel (f. 2. april 1949 i Diyarbakýr i Tyrkiet; † 29. marts 2014 i Köln) signeret nederst til højre og dateret '09', 100 x 120 cm Varenr: 3470192 DKK 4.473 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-08-2014 19:31:00 DKK 2.237
Borko Petrovic, målning, On the beach
Borko Petrovic, målning, On the beach. Borko Petrovic, On the beach, oil on canvas, 70x55cm. Signerad. Borko Petrovic författaren / målare / ledamot i ULUS Han ställde ut i New York, Storbritannien, Schweiz, Spanien, Italien. Hans målningar finns i många samlingar i Serbien och utomlands. Varenr: 3471703 DKK 4.066 SE, Stockholm, Slakthusgatan 25-08-2014 19:34:00 DKK 1.627
Gönül Sen-Menzel, akrylmaleri 'Ohne Titel'. Akryl på lærred, abstrakt nøgenstudie, 'ohne Titel' af Gönül Sen-Menzel (f. 2. april 1949 i Diyarbakýr i Tyrkiet; † 29. marts 2014 i Köln) signeret nederst til venstre, 100 x 140 cm Varenr: 3470188 DKK 4.473 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-08-2014 19:38:00 DKK 2.237
Inga Möllerberg, olja på pannå, vårlandskap (BUS)
Inga Möllerberg, olja på pannå, vårlandskap (BUS). Inga Möllerberg (1898-1971). Oljemålning på pannå. Signerad. 53x65 cm (65x76 cm). Varenr: 3482076 DKK 976 SE, Malmö, Baltzarsgatan 25-08-2014 19:39:00 DKK 264
Gönül Sen-Menzel, akrylmaleri 'Ohne Titel'. Akryl på træfiberplade, abstrakt landskab, 'ohne Titel' af Gönül Sen-Menzel (* 2. april 1949 i Diyarbakýr i Tyrkiet; † 29. marts 2014 i Köln), signeret forneden til højre, 83 x 167 cm Varenr: 3470157 DKK 8.201 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-08-2014 19:40:00 DKK 3.728
Tabita Schwenn. Opstilling med blomster
Tabita Schwenn. Opstilling med blomster . Tabita Schwenn 1887-1965 cd. Opstilling med blomster. Akvarel. Sign. Tabita Schwenn. 38 x 34 (47 x 42) cm. Varenr: 3515876 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 25-08-2014 19:43:00 DKK 1.050
Wiliam Skotte Olsen cd. Olie på lærred, portrætter
Wiliam Skotte Olsen cd. Olie på lærred, portrætter . Wiliam Skotte Olsen 1945-2005. Olie på lærred. Komposition betitlet: 'Portrætter'. Sign. og dat. WSO 81. 93 x 74 (96 x 77) cm. Bagside med udstillingsmærkat fra Henning Larsens Kunsthandel. Varenr: 3513341 DKK 15.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-08-2014 19:43:00 DKK 7.400
Lina Murel Jardorf, olie på lærred, 'Yin og Yang', cd (2)
Lina Murel Jardorf, olie på lærred, 'Yin og Yang', cd (2). To kompositioner, af Lina Murel Jardorf f. 1963. Olie på lærred. Signeret monogram. Hvert maleri måler 97 x 17 cm (104 x 24 cm). Samlet mål: 104 x 48 cm Varenr: 3509363 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-08-2014 19:45:00 DKK 475
Gönül Sen-Menzel, akrylmaleri 'Ohne Titel'. Akryl på træfiberplade, abstrakt landskab, 'ohne Titel' af Gönül Sen-Menzel (* 2. april 1949 i Diyarbakýr i Tyrkiet; † 29. marts 2014 i Köln), signeret forneden til venstre, 100 x 140 cm. Varenr: 3470140 DKK 8.201 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-08-2014 19:45:00 DKK 3.728
Mogens S. Andersen cd. Landskab, olie på lærred
Mogens S. Andersen cd. Landskab, olie på lærred. Mogens S. Andersen 1909-2002 cd. Landskab. Olie på lærred, sign. Mogens S. Andersen. 50x67 cm(66x82,5 cm) Varenr: 3517602 DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 25-08-2014 19:46:00 DKK 375
Signe Hougaard Hansen, 'Cirkus hest', 2014, 60 x 80 cm
Signe Hougaard Hansen, 'Cirkus hest', 2014, 60 x 80 cm. Signe Hougaard Hansen, 'Cirkus hest', Acryl auf Leinwand, signiert, rückseitig signiert, betitelt und datiert. 60x80 cm. Varenr: 3517276 DKK 1.305 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-08-2014 19:46:00 DKK 336
Kristian Vodder Svensson, akryl på lærred, komposition
Kristian Vodder Svensson, akryl på lærred, komposition. Komposition af Kristian Vodder Svensson (f. 1976), akryl på lærred, signeret på bagsiden KVS 14, Kristian Vodder Svensson. U.R. 80 x 60 cm. Varenr: 3518984 DKK 6.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-08-2014 19:50:00 DKK 2.100
Gönül Sen-Menzel, akrylmaleri 'Ohne Titel'. Akryl på lærred, abstrakt landskab, 'ohne Titel' af Gönül Sen-Menzel (f. 2. april 1949 i Diyarbakýr i Tyrkiet; † 29. marts 2014 i Köln), signeret forneden til højre, 120 x 140 cm Varenr: 3470139 DKK 8.201 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-08-2014 19:50:00 DKK 3.728
Finn Pedersen cd. Olie på lærred
Finn Pedersen cd. Olie på lærred. Finn Pedersen født 1944. 65 x 81 (71 x 87) cm. Olie på lærred. Komposition. Sign. Finn P. Varenr: 3517939 DKK 4.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-08-2014 19:52:00 DKK 1.450
Kai Drews, oja på duk (bus)
Kai Drews, oja på duk (bus). Kai Drews (Poul Rönne), Danmark f.1894-1964, olja på duk, interiör, signerad Poul Rönne. Ramad. Bildmått 33x43 cm. (bus) Varenr: 3516759 DKK 813 SE, Stockholm, Slakthusgatan 25-08-2014 19:53:00 DKK 264
Signe Hougaard Hansen. Olie på lærred
Signe Hougaard Hansen. Olie på lærred. Signe Hougaard Hansen født 1975. Olie på lærred. 80 x 100 cm. Signeret på forsiden 'Signe Hougaard'. Signeret og betitlet på bagsiden: 'Ternerne'. Uddannelse Århus kunstakademi Medlem af kunstnersammenslutningen Nybro Om Signe Hougaard af Tom Jørgensen, Kunstavisen (udsnit) Signe ... Varenr: 3514477 DKK 4.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-08-2014 19:55:00 DKK 325
Preben Jørgensen cd. Olie på plade
Preben Jørgensen cd. Olie på plade. Preben Jørgensen 1933-2005. Olie på plade, landskab med personer, sign. med monogram PJ 1974. 30 x 125 cm. Kunstmaleren Preben Jørgensen, var født spastiker. Han var uddannet på Kunstakademiet, som han efter syv år forlod med en guldmedalje, 10.000 kr. og et håndtryk af Kong Frederik. Varenr: 3516616 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-08-2014 19:59:00 DKK 325
Knud Nielsen. Komposition (cd)
Knud Nielsen. Komposition (cd). Knud Nielsen 1916-2008. Komposition. Akryl på lærred. Sign. Knud N. 131 x 162 cm. (138 x 170 cm). Hidrørende efter en privatsamler. Varenr: 3516959 DKK 30.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-08-2014 20:00:00 DKK 16.000
Lina Murel Jardorf, olie på lærred, 'Ventetid', cd
Lina Murel Jardorf, olie på lærred, 'Ventetid', cd. 'Ventetid', af Lina Murel Jardorf f. 1963. Olie på lærred. Signeret monogram, betegnet samt dateret på bagsiden 'Ventetid' 2001-2002. 127 x 46 (133 x 52 cm). Varenr: 3508880 DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-08-2014 20:00:00 DKK 2.300
Finn Hillerup Jørgensen. To fuglemotiver, olie på plade (2)
Finn Hillerup Jørgensen. To fuglemotiver, olie på plade (2). To fuglemotiver med hhv. gyldne fugle og solsorte af Finn Hillerup Jørgensen (1931-1991), olie på plade, sign. F. HillJ -81. 30 x 40 cm. (32 x 42 cm.) og 30 x 42 cm. (32 x 44 cm.) Varenr: 3519001 DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-08-2014 20:00:00 DKK 625
Gönül Sen-Menzel, 'Ohne Titel'
Gönül Sen-Menzel, 'Ohne Titel'. Akryl på lærred, abstrakt landskab, 'ohne Titel' af Gönül Sen-Menzel (* 2. april 1949 i Diyarbakýr i Tyrkiet; † 29. marts 2014 i Köln), signeret og dateret '7' forneden til højre, 120 x 160 cm Varenr: 3470135 DKK 8.201 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-08-2014 20:00:00 DKK 3.728
Devin Miles, komposition med Marylin Monroe, cd
Devin Miles, komposition med Marylin Monroe, cd. Devin Miles f. 1961, komposition med Marylin Monroe, mixed media på lærred, sign., 80 x 100 cm. Uindrammet. Varenr: 3507697 DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-08-2014 20:01:00 DKK 350
Pierre Wemaëre. Maleri
Pierre Wemaëre. Maleri. Pierre Wemaëre 1919 - 2010: 'L'ombre guette'. Sign. P. Wemaëre 70. Olie på lærred. 54 x 65 ( 57 x 67) cm. Varenr: 3518991 DKK 20.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-08-2014 20:03:00 DKK 5.400
Grazyna Gotz, 'Akt' 1990. (cd)
Grazyna Gotz, 'Akt' 1990. (cd). Grazyna Gotz født 1959. 'Akt'. Olie på lærred. Sign. på bagsiden Grazyna Gotz 90 'Akt'. 130 x 100 cm (133,5 x 102,5 cm). Hidrørende efter en privatsamler. Varenr: 3516958 DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-08-2014 20:07:00 DKK 1.300
<<  1 .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 .. 16  >>