Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Moderne billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 .. 18  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
John Kørner, akryl på lærred, komposition, cd
John Kørner, akryl på lærred, komposition, cd. Komposition, af John Kørner (f. 1967), akryl på lærred. Sign. Körner 2004. 40 x 40 cm. Se mereher  Varenr: 3850000 DKK 30.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-08-2015 20:24:00 DKK 15.000
Hans Degner, akrylmaleri, 'Icemann'
Hans Degner, akrylmaleri, 'Icemann'. Akryl på lærred, 'Icemann' af Hans Degner (f. 1964 i København), signeret, betegnet og dateret på bagsiden 'Copenhagen 2012', 100 cm x 100 cm. Varenr: 3857928 DKK 4.478 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-08-2015 20:24:00 DKK 2.985
Juan Carlos Fierro. Figurkomposition, mixed media på lærred
Juan Carlos Fierro. Figurkomposition, mixed media på lærred. Figurkomposition af Juan Carlos Fierro (f. 1973, Columbia), 2011, mixed media på lærred, sign. Fierro 11. 200 x 100 cm. Uden ramme. Læs kunstnerprofil her Varenr: 3915503 DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 31-08-2015 20:26:00 DKK 2.500
Jørgen Nash, olie på lærred, komposition. cd.
Jørgen Nash, olie på lærred, komposition. cd. . Komposition af Jørgen Nash (1920-2004). Olie på lærred. Sign. Jørgen Nash samt dat. 1970. 38 x 47 cm (43 x 52 cm). Se mereher  Varenr: 3925632 DKK 12.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-08-2015 20:26:00 DKK 7.600
Heinz Grüll, oliemaleri, 'Düsselstrand'
Heinz Grüll, oliemaleri, 'Düsselstrand'. Olie på lærred, 'Düsselstrand', af Heinz Grüll (f. 1949), signeret forneden til højre. Mål: 80 x 80 x 2 cm. Varenr: 3935231 DKK 5.224 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-08-2015 20:29:00 DKK 3.732
Michael Kvium, olie på lærred, 'Overlevelse'. cd.
Michael Kvium, olie på lærred, 'Overlevelse'. cd. . 'Overlevelse' af Michael Kvium (f. 1955). Olie på lærred. Sign. og dat. Kvium 88. 33 x 38 cm (37 x 41 cm) Se mereher  Varenr: 3850006 DKK 30.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-08-2015 20:30:00 DKK 15.500
Marco Evaristti. Modifikation af litografi af Corneille, olie på litografi (cd)
Marco Evaristti. Modifikation af litografi af Corneille, olie på litografi (cd). Komposition af Marco Evaristti (f. 1963), modifikation af litografi af Corneille (1922-2010), olie på litografi, sign. Evaristti 06, litografiet sign. Corneille '76 nr. 21/50. 32 x 25 cm. (38 x 31 cm.) Hidrører fra dansk privatsamling af samtidskunst. Varenr: 3945963 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 31-08-2015 20:30:00 DKK 5.800
Signe Hougaard Hansen. 'Guldsmed'. Olie på lærred
Signe Hougaard Hansen. 'Guldsmed'. Olie på lærred. Signe Hougaard Hansen (f. 1975). 'Guldsmed'. Olie på lærred. Sign. Signe Hougaard. 100 x 110 cm. UR.Uddannelse - Århus kunstakademi. Medlem af Kunstnersammenslutningen Nybro. Om Signe Hougaard af Tom Jørgensen, Kunstavisen (udsnit): Signe Hougaard har skabt sit helt eget maleriske univers. Et ... Varenr: 3949784 DKK 3.000 DK, Herning, Engdahlsvej 31-08-2015 20:33:00 DKK 1.300
Leif Sylvester, olie på lærred, 'Ved stranden'. cd.
Leif Sylvester, olie på lærred, 'Ved stranden'. cd. . 'Ved stranden' af Leif Sylvester (f. 1940). Olie på lærred. Sign. og dat. Leif Sylvester 2008. 100 x 90 cm. Se mereher  Varenr: 3934973 DKK 40.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-08-2015 20:33:00 DKK 30.000
Birgitte Storm. 'Og turen går til haven', olie på lærred (cd)
Birgitte Storm. 'Og turen går til haven', olie på lærred (cd). 'Og turen går til haven' af Birgitte Storm (f. 1966), olie på lærred, sign. B. Storm 2008 på bagsiden. 60 x 90 cm. Uden ramme. Hidrører fra dansk privatsamling af samtidskunst. Varenr: 3945904 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 31-08-2015 20:35:00 DKK 5.600
Juan Carlos Fierro. Komposition, mixed media på papir
Juan Carlos Fierro. Komposition, mixed media på papir. Komposition af Juan Carlos Fierro (f. 1973, Columbia), 2014, mixed media på papir, sign. Fierro. 34 x 34 cm. (48 x 48 cm.) Læs kunstnerprofil her Varenr: 3950098 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 31-08-2015 20:35:00 DKK 325
Svend Åge Madsen. 'Tågeskyer og solstrejf', Færøerne. Olie på lærred. Cd
Svend Åge Madsen. 'Tågeskyer og solstrejf', Færøerne. Olie på lærred. Cd. Svend Åge Madsen (1928-2009). 'Tågeskyer og solstrejf', Færøerne. Olie på lærred. Sign. SAM. 30 x 30 cm. (34 x 34) Varenr: 3950557 DKK 2.500 DK, Vejle, Dandyvej 31-08-2015 20:35:00 DKK 800
Marco Evaristti, akryl på lærred, komposition (cd)
Marco Evaristti, akryl på lærred, komposition (cd). Komposition af Marco Evaristti (f.1963), akryl på lærred, sign. & dateret på bagsiden, lysmål 40 x 30 cm(44 x 34 cm) Denne vare er en del af en større privat samling af moderne kunst. Varenr: 3931824 DKK 6.000 DK, Odense, Kratholmvej 31-08-2015 20:35:00 DKK 2.300
Mischtechnik, Pudlich, ohne Titel
Mischtechnik, Pudlich, ohne Titel. Mischtechnik auf Papier, ohne Titel, Robert Pudlich, unten rechts signiert, Bildmaß ca. 15,5 x 9 cm. Varenr: 3908198 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-08-2015 20:39:00 DKK 299
Jesper Palm. Komposition, olie på lærred (cd)
Jesper Palm. Komposition, olie på lærred (cd). Komposition af Jesper Palm (f. 1957), olie på lærred, sign. på bagsiden J.Palm Feb. 2011. 72 x 108 cm. Uden ramme. Hidrører fra dansk privatsamling af samtidskunst. Varenr: 3945910 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 31-08-2015 20:40:00 DKK 6.600
Karl Larsen, olie på lærred, 'Hvem kaster den første sten' (cd)
Karl Larsen, olie på lærred, 'Hvem kaster den første sten' (cd). 'Hvem kaster den første sten' af Karl Larsen (1897-1977), olie på lærred. Sign. og dateret KL 31. 95 x 185 cm (100 x 188). Fremstår med krakeleringer og afskalninger. Varenr: 3932375 DKK 10.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-08-2015 20:43:00 DKK 5.000
Kent Jensen f 1965 A Colorful Bird (BUS)
Kent Jensen f 1965 A Colorful Bird (BUS). A Colorful Bird. Akryl på duk. Storlek 100x100 cm. Kent Jensen är medlem i Konstgillet MittSkåne (KMS). Hans måleri är abstrakt expressionistiskt, med en stark och klar kolorit. Finsk medborgare. (BUS) Varenr: 3945458 DKK 3.944 SE, Malmö, Baltzarsgatan 31-08-2015 20:45:00 DKK 789
Per Kirkeby, syntetisk maling på spånplade, komposition, cd
Per Kirkeby, syntetisk maling på spånplade, komposition, cd. Komposition, af Per Kirkeby (f. 1938). Syntetisk maling på spånplade. Sign. og dat. Per Kirkeby 72, 61,7 x 50,3 cm. Proveniens: Kunsthallen kunstauktioner, 30 maj 1991 katalog nr. 270. Litt. Ane Hejlsov Larsen, 'Per Kirkeby - malerier 1957-77', Borgen. Nr. M 253, afb. side 287 Se mereher    Varenr: 3946741 DKK 75.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-08-2015 20:45:00 DKK 45.000
Trine Boesen. 'The Balance', bly og akryl på lærred (cd)
Trine Boesen. 'The Balance', bly og akryl på lærred (cd). 'The Balance' af Trine Boesen (f. 1972), 2011, bly og akryl på lærred, sign. TB 2011 på bagsiden. 105 x 105 cm. Uden ramme. Hidrører fra dansk privatsamling af samtidskunst. Varenr: 3945885 DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 31-08-2015 20:46:00 DKK 13.000
Juan Carlos Fierro. 'Crusader', mixed media på lærred
Juan Carlos Fierro. 'Crusader', mixed media på lærred. 'Crusader' af Juan Carlos Fierro (f. 1973, Columbia), mixed media på lærred, sign. Fierro. 110 x 130 cm. (113 x 133) Læs kunstnerprofil her Varenr: 3926083 DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 31-08-2015 20:48:00 DKK 400
Gabor A. Nagy. 'Made a wrong Move, Baby, at the wrong Time', Part 1 og 2. Akryl på lærred (cd) (2)
Gabor A. Nagy. 'Made a wrong Move, Baby, at the wrong Time', Part 1 og 2. Akryl på lærred (cd) (2). Gabor A. Nagy. 'Made a wrong Move, Baby, at the wrong Time', Part 1 og 2. Akryl på lærred. Begge 100 x 140 cm. Fremstår med mindre håndteringsmærker. Dette værk var udstillet på Art Copenhagen 2011. Gabor A. Nagy er født i Ungarn 1972 og har siden 2005 boet og arbejdet i Berlin. Uddannet ved ... Varenr: 3929715 DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 31-08-2015 20:53:00 DKK 10.500
Bror Nilsson. Sydländskt landskap
Bror Nilsson. Sydländskt landskap. Bror Nilsson, 1900-talets första hälft. Sydländskt landskap med palats och tempel. Olja på duk. Signerad och daterad 1917. Inramad. 75x102. Konditionsrapport: litet hål i duken, repor, bristfällig montering (inramninge behöver ses över), avslag på ramen. Varenr: 3924420 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 31-08-2015 20:54:00 DKK 237
Hans Degner, akrylmaleri, 'Uden titel'
Hans Degner, akrylmaleri, 'Uden titel'. Akryl på lærred, 'Uden titel' af Hans Degner (f. 1964 i København), signeret og dateret '2013' på bagsiden, 120 x 90 cm. Varenr: 3754507 DKK 5.971 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-08-2015 21:04:00 DKK 2.985
Per Adelbert oljemålning
Per Adelbert oljemålning. PER ADALBERT (född 1953): Komposition av krigare med hjälm, signerad Adalbert, akryl på papper, ca 90x63 cm Varenr: 3948782 DKK 1.972 SE, Stockholms Auktionsverk Online 31-08-2015 21:24:00
Se mere
Hans Degner, akrylmaleri, 'Uden titel'. Akryl på lærred, 'Uden titel' af Hans Degner (f. 1964 i København), signeret, betegnet og dateret på bagsiden 'Copenhagen 2012', 100 cm x 100 cm. Varenr: 3781405 DKK 2.985 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 01-09-2015 11:15:00 DKK 1.866
Nikolaus Hirschmann, akrylmaleri, 'und breite mich aus in den Dingen'
Nikolaus Hirschmann, akrylmaleri, 'und breite mich aus in den Dingen'. Akryl på lærred, 'und breite mich aus in den Dingen' af Nikolaus Hirschmann (f. 1953), signeret, dateret '2015' og med titel på bagsiden, 80 x 120 cm. Varenr: 3867134 DKK 4.478 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 01-09-2015 12:09:00 DKK 2.612
Nikolaus Hirschmann, akrylmaleri, 'Roadmap to the heart'
Nikolaus Hirschmann, akrylmaleri, 'Roadmap to the heart'. Akryl på lærred, 'Roadmap to the heart' af Nikolaus Hirschmann (f. 1953), signeret, dateret '2015' og med titel på bagsiden, 80 x 120 cm. Varenr: 3867126 DKK 4.478 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 01-09-2015 12:14:00 DKK 2.612
Svend Nielsen, olie på lærred, parti fra Svaneke, Bornholm (cd)
Svend Nielsen, olie på lærred, parti fra Svaneke, Bornholm (cd). Parti fra Svaneke, Bornholm af Svend Nielsen (1908-1993), olie på lærred. Sign. og dateret Svend Nielsen 1962. 60 x 70 cm (80 x 90) Varenr: 3950247 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2015 13:09:11 DKK 425
Emil Jensen, olie på lærred, landskab med rygvendt kvinde (cd)
Emil Jensen, olie på lærred, landskab med rygvendt kvinde (cd). Landskab med rygvendt kvinde af Emil Jensen (1905-1973), olie på lærred. Sign. EmilJ. 65 x 75 cm (75 x 85). Varenr: 3950430 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2015 13:14:33 DKK 325
Svend Nielsen, olie på lærred, parti fra Bornholm (cd)
Svend Nielsen, olie på lærred, parti fra Bornholm (cd). Parti fra Bornholm med rundkirke i baggrunden af Svend Nielsen (1908-1993), olie på lærred. Sign. Svend Nielsen. 40 x 50 cm (58 x 68). Varenr: 3950431 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-09-2015 13:19:00 DKK 400
<<  1 .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 .. 18  >>