Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Moderne billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 .. 24  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Brita Molin oljemålning
Brita Molin oljemålning. BRITA MOLIN (1919-2008): "Havstång", signerad Molin, olja på pannå, ca 25x40 cm Varenr: 4497524 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 09-12-2016 21:06:00
Se mere
Ester Henning olja på pannå
Ester Henning olja på pannå. ESTER HENNING (1887-1985): Motiv från Spånga, monogramsignerad, olja på pannå, ca 52 x 69 cm Varenr: 4497539 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 09-12-2016 21:36:00
Se mere
Olle Lindgren olja på pannå monogramsignerad
Olle Lindgren olja på pannå monogramsignerad . OLLE LINDGREN (född 1930): Kustmotiv, monogramsignerad, olja på pannå, 21,5x26 cm Varenr: 4497546 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 09-12-2016 21:50:00
Se mere
Axel Olson oljemålning
Axel Olson oljemålning. AXEL OLSON (1899-1986): "Det gamla trädet lever än", signerad Axel Olson, olja på duk, ca 30x36 cm Varenr: 4498776 DKK 13.653 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 10-12-2016 10:33:00
Se mere
Friedrich Jürgenson friedrich
Friedrich Jürgenson friedrich . FRIEDRICH JÜRGENSON (1900-tal): Novemberkväll över Mälaren, signerad, etikettmärkt à tergo daterad 1948, pastell, ca 66x89 cm Varenr: 4498783 DKK 2.275 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 10-12-2016 11:09:00
Se mere
Dag Björn Hellsing oljemålning
Dag Björn Hellsing oljemålning. DAG BJÖRN HELLSING (född 1923): Fjällandskap, signerad DB Hellsing, olja på pannå, ca 76x61 cm Varenr: 4498787 DKK 1.138 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 10-12-2016 11:21:00
Se mere
Herbert Rosendorfer
Herbert Rosendorfer . HERBERT ROSENDORFER (1934-2012): Motiv med får, signerad, olja på duk, 68x104 cm. . Varenr: 4498789 DKK 1.138 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 10-12-2016 11:27:00
Se mere
Axel LInd bergslandskap
Axel LInd bergslandskap. AXEL LIND (1907-2011): Bergslandskap, signerad, olja på duk, ca 64x54 cm Varenr: 4498791 DKK 1.517 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 10-12-2016 11:33:00
Se mere
Sam Uhrdin
Sam Uhrdin . SAM UHRDIN (1886-1964) Flicka vid eldstad, signerad Sam Uhrdin, olja på duk, ca 73x92 cm Varenr: 4498795 DKK 1.517 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 10-12-2016 12:00:00
Se mere
Eriksson oljemålning
Eriksson oljemålning. TAGE ERIK HELGE ERIKSSON (född 1916): Fiskeläger, signerad, olja på duk, ca 57x48 cm Varenr: 4498797 DKK 1.138 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 10-12-2016 12:06:00
Se mere
Lindorm Liljefors oljemålning
Lindorm Liljefors oljemålning. LINDORM LILJEFORS (1909-1985): Vintermotiv, intyg a tergo, olja på pannå, ca 60x74 cm Varenr: 4498803 DKK 1.517 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 10-12-2016 12:24:00
Se mere
Elis Wallin oljemålning
Elis Wallin oljemålning. ELIS WALLIN (1888-1972): Stilleben med kannor, signerad Elis, olja på duk, ca 82x108 cm Varenr: 4498807 DKK 1.138 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 10-12-2016 12:36:00
Se mere
Nana Bastrup, Geben und Nehmen, 2015. Acryl/Karton.
Nana Bastrup, Geben und Nehmen, 2015. Acryl/Karton.. Nana Bastrup, Geben und Nehmen, 2015. Acryl/Karton. Signiert, datiert und bezeichnet. Maße: 50 x 70 cm.Nana Bastrup 2010-2015 Hochschule für bildende Künste Hamburg, Abschluss. Varenr: 4479213 DKK 1.637 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10-12-2016 13:04:45 DKK 484
Nana Bastrup, Blabla-Endlosschleife, 2015. Acryl/Karton
Nana Bastrup, Blabla-Endlosschleife, 2015. Acryl/Karton. Nana Bastrup, Blabla-Endlosschleife, 2015. Acryl/Karton. Signiert, datiert und bezeichnet. Maße: 70 x 50 cm.Nana Bastrup 2010-2015 Hochschule für bildende Künste Hamburg, Abschluss. Varenr: 4479219 DKK 1.637 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10-12-2016 13:08:01 DKK 484
Anders O Blomberg torrpastell
Anders O Blomberg torrpastell. ANDERS O BLOMBERG (Stockholm, född 1952 ), "Lok", signerad, torrpastell på syntetduk, 126 x 92 cm Varenr: 4498813 DKK 1.517 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 10-12-2016 13:09:00
Se mere
Stig Lundqvist objekt
Stig Lundqvist objekt. STIG LUNDQVIST (född 1941): Objekt, bemålad sardinburk, landskapsmotiv, signerad Stig L, rammått ca 27x19 cm Varenr: 4498821 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 10-12-2016 13:33:00
Se mere
Holger Almqvist oljemålning
Holger Almqvist oljemålning. HOLGER ALMQVIST (1907-1978): "Fiskehamnen", Simrishamn, signerad och daterad -59, olja på duk, 60x92 cm Varenr: 4498823 DKK 1.138 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 10-12-2016 13:39:00
Se mere
Charles Sjöholm
Charles Sjöholm. CHARLES SJÖHOLM (född 1933): Stockholmsmotiv, signerad C Sjöholm, olja på pannå, ca 29x34 cm Varenr: 4498828 DKK 1.517 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 10-12-2016 14:06:00
Se mere
Kell Kristensen, CD. Parti fra Frederiksberg. Olie på lærred
Kell Kristensen, CD. Parti fra Frederiksberg. Olie på lærred. Parti fra Frederiksberg, af Kell Kristensen (f. 1923), CD. Olie på lærred. Sign. Kell K. 51 x 73 cm. (55,5 x 76,5 cm.) Varenr: 4472842 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 10-12-2016 14:11:00 DKK 300
Uno Vallman oljemålning
Uno Vallman oljemålning. UNO VALLMAN (1913-2004): Fäbod, signerad Uno Vallman, olja på duk, ca 46x55 cm Varenr: 4498833 DKK 2.275 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 10-12-2016 14:21:00
Se mere
Stig Lundqvist
Stig Lundqvist. STIG LUNDQVIST (född 1941): Figurkomposition, signerad Stig Lundqvist, daterad a tergo 1980, olja pannå, ca 122x122 cm Varenr: 4498835 DKK 1.517 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 10-12-2016 14:27:00
Se mere
Fritz von Dardel akvarell
Fritz von Dardel akvarell. FRITZ VON DARDEL (1817-1901), tillskriven: Gårdsmotiv med figurer, påskrift a tergo, akvarell, ca 23x32 cm Varenr: 4498839 DKK 1.138 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 10-12-2016 14:39:00
Se mere
Oljemålning från Vålödalen
Oljemålning från Vålödalen. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1900-tal), möjligen Nils Nordlöw: "Från Vålödalen utsikt väster ut 1947", otydligt monogramsignerad, olja på duk ca 55x79 cm Varenr: 4498843 DKK 1.138 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 10-12-2016 15:03:00
Se mere
Gustaf Börtner oljemålning
Gustaf Börtner oljemålning. GUSTAF BÖRTNER (1905-85): Fjällandskap, signerad Börtner, olja på pannå, ca 88x120 cm Varenr: 4498847 DKK 1.896 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 10-12-2016 15:15:00
Se mere
Marek Braun, blandingsteknik, 'Like...'
Marek Braun, blandingsteknik, 'Like...'. Akryl, spray og graffitispritpen på kartonnagepap, 'Like...Like...Like...', fra cyklussen 'alles Pappe' af Marek Braun, signeret, betegnet med titel og stempel på bagsiden, 94 x 72 cm. Varenr: 4497849 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 10-12-2016 15:47:00 DKK 298
Hans Ekegårdh Place de la Concorde Paris (bus)
Hans Ekegårdh Place de la Concorde Paris (bus). Hans Ekegårdh (1881-1962), Place de la Concorde Paris. Signerad: Ekegårdh 30. Olja på duk, 59 x 72 cm (77,5 x 90 cm). Någon krakelyr. (bus) NB!! Tavelram med skador på pastellaget. Påse lösa bitar medföljer. Varenr: 4460628 DKK 1.517 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 10-12-2016 16:17:00 DKK 247
Monica Lorentzon oljemålning
Monica Lorentzon oljemålning . MONICA LORENTZON (född 1940): Kvinnor i landskap, signerad M Lorenzon, olja på papppannå, ca 69x100 cm Varenr: 4498876 DKK 1.138 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 10-12-2016 17:06:00
Se mere
Elis Wallin
Elis Wallin. ELIS WALLIN (1888-1972): Herde med getter, signerad och daterad Elis -58, olja på duk, ca 82x110 cm Varenr: 4498878 DKK 1.138 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 10-12-2016 17:12:00
Se mere
Börje Martinsson
Börje Martinsson. BÖRJE MARTINSSON (född 1931): Båtar, monogramsignerad, olja på duk, ca 100x120 cm. . Utsälld: Gummesons Konstgalleri 1976, Utsällningskatalog nr 396 Varenr: 4498890 DKK 3.034 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 10-12-2016 18:00:00
Se mere
Jim Johnsson graverat glas
Jim Johnsson graverat glas. JIM JOHNSSON (född 1948): "Öppna sinnen", signerad Jim Johnsson, graverat glas, bemålad bakgrund, ca 69x49 cm Varenr: 4498904 DKK 2.275 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 10-12-2016 18:42:00
Se mere
<<  1 .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 .. 24  >>