Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Moderne billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 .. 22  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Marianne Ågren
Marianne Ågren. MARIANNE ÅGREN (född 1943): Rapsfält/vallmo/blåklint, SKåne, signerad, olja på duk, 116x104 cm Varenr: 4143384 DKK 5.635 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 08-02-2016 19:58:00
Se mere
Yrsa Isabel Lind. Blomster. Akryl på lærred
Yrsa Isabel Lind. Blomster. Akryl på lærred . Yrsa Isabel Lind. Blomster. Akryl på lærred. Sign. Y. Lind 08. 100 x 100 cm. Varenr: 4140048 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 08-02-2016 19:58:00 DKK 1.250
Friedensreich Hundertwasser. 'Kolumbus. Regentag in Indien' (1971/72). Farveserigrafi
Friedensreich Hundertwasser. 'Kolumbus. Regentag in Indien' (1971/72). Farveserigrafi. Friedensreich Hundertwasser (1928-2000). 'Kolumbus. Regentag in Indien' (1971/72), farveserigrafi. Ed. 1736/3000. Signeret og stemplet i venstre side. Rammens mål: 71 x 52 cm, arkstørrelse 46 x 59 cm. Varenr: 4144090 DKK 6.717 DE, Hamburg, Große Elbstraße 08-02-2016 19:59:00 DKK 5.037
Carsten Krogstrup. 'The Biker'. Olie på lærred
Carsten Krogstrup. 'The Biker'. Olie på lærred. Carsten Krogstrup (f. 1963). 'The Biker'. Olie på lærred. Sign. og dat. på bagsiden Carsten Krogstrup 2007. 140 x 140 cm (144 x 144 cm). ’Med sin nyeste serie af malerier med den ildevarslende titel: ”Submission” - underkastelse, tager Carsten Krogstrup endnu et skridt væk fra realismen. Det, vi ... Varenr: 4010168 DKK 35.000 DK, Herning, Engdahlsvej 08-02-2016 20:00:00 DKK 23.000
Niels Lynge, olie på lærred, Landskab med huse Grønland
Niels Lynge, olie på lærred, Landskab med huse Grønland. Landskab med huse Grønland, Niels Lynge 1880-1965, olie på lærred, sign. NL, 32x49 cm (42x60 cm). Varenr: 4104161 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-02-2016 20:00:00 DKK 525
Erling Steen. 'Red box'. Olie på lærred
Erling Steen. 'Red box'. Olie på lærred. Erling Steen (f. 1945). 'Red box'. Olie på lærred. Sign. og dat. Steen 14. 30 x 30 cm (36 x 36 cm).Erling Steen arbejder i det hyperrealistiske formsprog, som kaldes nyrealisme. Han gengiver elementer fra virkeligheden, oftest i form af opstillinger, ved hjælp af en minutiøs malemåde, som giver ... Varenr: 4123831 DKK 5.000 DK, Herning, Engdahlsvej 08-02-2016 20:00:00 DKK 4.200
Lars Ravn. Komposition. Olie på plade (cd)
Lars Ravn. Komposition. Olie på plade (cd). Lars Ravn (f. 1959). Komposition. Olie på plade. Sign. og dat. Lars Ravn 1996. 59,5 x 41,5 cm (63 x 46 cm). (cd) Varenr: 4141899 DKK 3.000 DK, Herning, Engdahlsvej 08-02-2016 20:00:00 DKK 450
Hans Tyrrestrup. Akvarel. Komposition. cd.
Hans Tyrrestrup. Akvarel. Komposition. cd.. Hans Tyrrestrup. F. 1944. Akvarel på papir. Komposition. Indrammet i passepartout. 11x9 cm. (33x33 cm.) Varenr: 4142343 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 08-02-2016 20:00:00 DKK 325
Erling Steen. 'Chateau Nenin Wine Bottle'. Olie på lærred
Erling Steen. 'Chateau Nenin Wine Bottle'. Olie på lærred. Erling Steen (f. 1945). 'Chateau Nenin Wine Bottle'. Olie på lærred. Sign. og dat. Steen 14. 40 x 30 cm (46,5 x 35,5 cm).Erling Steen arbejder i det hyperrealistiske formsprog, som kaldes nyrealisme. Han gengiver elementer fra virkeligheden, oftest i form af opstillinger, ved hjælp af en minutiøs... Varenr: 4123798 DKK 10.000 DK, Herning, Engdahlsvej 08-02-2016 20:00:00 DKK 5.400
Poul Agger. Komposition. Olie på lærred
Poul Agger. Komposition. Olie på lærred. Poul Agger (f. 1936). Komposition. Olie på lærred. Sign. og dat. Poul Agger 13. 60 x 65 cm (64,5 x 69,5 cm). Varenr: 4137266 DKK 1.500 DK, Herning, Engdahlsvej 08-02-2016 20:00:29 DKK 925
Lars Fantasiformidler Elgidh. Abstrakt komposition
Lars Fantasiformidler Elgidh. Abstrakt komposition . Lars Fantasiformidler Elgidh født 1973. Abstrakt komposition betitlet "Fosterstilling - Med - Citronmåne", akryl og spray på lærred. Sign. og dateret Lars Elgidh 2015. Uindrammet. 150 x 100 cm.Læs kunstnerprofil her Varenr: 3978740 DKK 1.800 DK, Helsingør, Støberivej 08-02-2016 20:01:00 DKK 400
Per Eli. Komposition
Per Eli. Komposition. Per Eli (født 1957) 'Komposition'. Olie på lærred. Sign. Per Eli. 60 x 80 cm. (64 x 84). Læs kunstnerprofil her Varenr: 4059081 DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 08-02-2016 20:02:00 DKK 1.150
Antoni Adamsk cd, komposition med model
Antoni Adamsk cd, komposition med model. Antoni Adamski f.1955 cd, Komposition med model. Akryl på lærred. Mål 80 x 60 cm, indrammet. Se kunstnerprofil her Varenr: 4141028 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08-02-2016 20:02:00 DKK 900
Marianne Ågren
Marianne Ågren. MARIANNE ÅGREN (född 1943): Kvinna med rött hår, signerad, olja på duk, 77x57 cm Varenr: 4143387 DKK 4.025 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 08-02-2016 20:04:00
Se mere
Henrik Krogsholm. Maleri
Henrik Krogsholm. Maleri . Henrik Krogsholm f. 1960. Abstrakt komposition. Akryl på lærred. Signeret på bagsiden. 100 x 100 cm. Uindrammet. Varenr: 4121770 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 08-02-2016 20:06:00 DKK 1.400
Bengt Wallander, 2 st Paris-motiv, 'La Seine' och 'Middagsstämning', gouache på
Bengt Wallander, 2 st Paris-motiv, 'La Seine' och 'Middagsstämning', gouache på. 2 st Paris-motiv, 'La Seine' och 'Middagsstämning', av Bengt Wallander (1900-tal). Gouache på papper. Monogramsignerade. Daterade -52 resp -53. Titlar a tergo. Bildyta 63 x 48 cm. Glasade och ramade. Varenr: 4132989 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 08-02-2016 20:09:00 DKK 242
Mugge Wille-Nielsen. Komposition. Olie på lærred
Mugge Wille-Nielsen. Komposition. Olie på lærred. Mugge Wille-Nielsen. Komposition. Olie på lærred. Sign. og dat. MWN 1960. 50 x 73 cm (61 x 84). Små afskalninger. Varenr: 4143733 DKK 1.200 DK, Herning, Engdahlsvej 08-02-2016 20:10:00 DKK 325
Finn Pedersen, akvarel/akryl på papir, figurkompositioner (cd) (2)
Finn Pedersen, akvarel/akryl på papir, figurkompositioner (cd) (2). Figurkompositioner af Finn Pedersen (1944-2014), akvarel/akryl på papir. Sign. i bly, Finn Pedersen, 40,5x30 cm. 41x29,5 cm. U.R. (2) Varenr: 4139508 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 08-02-2016 20:11:23 DKK 850
Marianne Ågren
Marianne Ågren. MARIANNE ÅGREN (född 1943): Haut couture, signerad, olja på duk, 90x50 cm Varenr: 4143391 DKK 4.025 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 08-02-2016 20:12:00
Se mere
Eyvind Olesen. Komposition med høns. Olie på lærred (cd)
Eyvind Olesen. Komposition med høns. Olie på lærred (cd). Eyvind Olesen (1907-1995). Komposition med høns. Olie på lærred. Sign. samt dat. Eyv. Olsen 60. 60 x 65 cm (69,5 x 76 cm). Små afskalninger. (cd) Varenr: 4143730 DKK 1.200 DK, Herning, Engdahlsvej 08-02-2016 20:15:00 DKK 325
Dag Aronson, olie på plade, 'Trommeslagere' cd
Dag Aronson, olie på plade, 'Trommeslagere' cd. 'Trommeslagere', af Dag Aronson f. 1944, olie på plade, sign. og dat./b. D. Aronson 10/11, 60,5x34,5 cm (64x38 cm) Dette værk er del af en temaauktion med malerier af billedkunstner Dag Aronson. Byd på auktionerne her Varenr: 4114193 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-02-2016 20:15:00 DKK 425
Dag Aronson, olie på lærred, to kompostioner 'Skibe' cd (2)
Dag Aronson, olie på lærred, to kompostioner 'Skibe' cd (2). To kompositioner begge betitlet 'Skibe', af Dag Aronson f. 1944, olie på lærred, sign. D.A. og sign. og dat./b D. Aronson '10, olie på lærred, 48x64 cm (40x66 cm) Dette værk er del af en temaauktion med malerier af billedkunstner Dag Aronson. Byd på auktionerne her Varenr: 4115197 DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-02-2016 20:15:00 DKK 375
John Grinderslev. Landskabsparti med skorsten. Olie på lærred
John Grinderslev. Landskabsparti med skorsten. Olie på lærred. John Grinderslev. Landskabsparti med skorsten. Olie på lærred. Sign. og dat. John G 2015. 60 x 80 cm. U.R.Med farverige og surrealistiske billeder åbner kunstner John Grinderslev op for sine inderste tanker, idet hans malerier er en bearbejdning af hans turbulente fortid. Som tidligere ejer af ... Varenr: 4139987 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 08-02-2016 20:15:00 DKK 300
Lars Ahlstrand & Gert Mathiesen cd. Akvarel og gouache
Lars Ahlstrand & Gert Mathiesen cd. Akvarel og gouache . Lars Ahlstrand & Gert Mathiesen. Akvarel og gouache og collage Signeret med blyant Ahlstrand og Mathiesen. 23 x 35 (57 x 38) cm U.R. Varenr: 4098960 DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 08-02-2016 20:16:00 DKK 325
Antoni Adamski cd. Komposition med model
Antoni Adamski cd. Komposition med model. Antoni Adamski f.1955 cd, Komposition med model. Akryl på lærred. Mål 80 x 60 cm (84 x 64 cm) Se kunstnerprofil her Varenr: 4143494 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08-02-2016 20:16:00 DKK 800
Kent Jensen, akryl på duk. ´New Dimension´
Kent Jensen, akryl på duk. ´New Dimension´ . Kent Jensen (född 1965), finsk medborgare. "New Dimension". Akryl på duk. Signerad, betitlad och daterad 2015. Mått: 150 x 50 x 4 cm. Lauritz.com har nöjet att auktionera en större samling verk av Kent Jensen, såväl målningar som skulpturer. Kent Jensen är representerad i flera svenska och ... Varenr: 4126727 DKK 3.220 SE, Malmö, Baltzarsgatan 08-02-2016 20:16:00 DKK 966
Jens Ulrich Petersen. 'Røde sko'. Olie på lærred
Jens Ulrich Petersen. 'Røde sko'. Olie på lærred. Jens Ulrich Petersen (f. 1947). 'Røde sko'. Olie på lærred. Sign. på bagsiden. 80 x 80 cm. Uden ramme. Varenr: 4118394 DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 08-02-2016 20:17:00 DKK 650
Jørgen Waring cd. Komposition, mixed media
Jørgen Waring cd. Komposition, mixed media. Jørgen Waring født 1938. Komposition, mixed media på karton. Sign. J. Waring. 49 x 38 cm. (68 x 56) cm. Varenr: 4137337 DKK 2.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 08-02-2016 20:17:00 DKK 325
Rolf Gjedsted.  Diptykon betitlet 'Magnoliadrømme', olie og akryl på lærred (2)
Rolf Gjedsted. Diptykon betitlet 'Magnoliadrømme', olie og akryl på lærred (2). Rolf Gjedsted f.1947. Diptykon (to-delt komposition) betitlet 'Magnoliadrømme', olie og akryl på lærred. Sign. Rolf Gjedsted samt sign. og betitlet verso. Pr. lærred 120 x 37 cm. Samlet 120 x 74 cm. (2) Om Rolf Gjedsted: Rolf Gjedsted, forfatter, billedkunstner, født 24/2 1947 på ... Varenr: 4131906 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 08-02-2016 20:20:00 DKK 650
Frede Christoffersen, cd. Akvarel
Frede Christoffersen, cd. Akvarel. Frede Christoffersen 1919-1987. Akvarel på papir, komposition betitlet 'Djerba', sign. F.C. samt dateret dec. 72. 10,5 x 18,5 (17,5 x 27,5) cm. Indrammet bag glas. Varenr: 4137834 DKK 1.200 DK, Hørsholm, Vibe Alle 08-02-2016 20:21:00 DKK 525
<<  1 .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 .. 22  >>