Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 14  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ludvig Kumlien akvarell
LUDVIG KUMLIEN (1880-1958): "På ridhusläktaren", signerad L. Kumlien,. akvarell, ca 36x28 cm
Varenr: 4924877
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-02-2018
10:40:00
Se mere
Tage Hedqvist oljemålning
TAGE HEDQVIST (1909-1997): "Ett papper på botten", monogramsignerad TH samt monogramsignerad och daterad på baksidan 19.5.80 Collioure, olja på duk, ca 100x81 cm
Varenr: 4924883
DKK 4.633 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-02-2018
11:16:00
Se mere
Natsuki Kurachi oljemålning
NATSUKI KURACHI (Japan, 1993): Figurscen, signerad Natsuki, olja på duk, ca 23x16 cm, oramad
Varenr: 4924889
11:40:00
Se mere
Hannes D'Haese. Komposition, akryl på lærred. CD.
Hannes D'Haese. Figurativ komposition. Akryl på lærred. Sign. D'Haese. 100x100 cm Læs kunstnerprofil her
Varenr: 4915570
DKK 5.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-02-2018
12:33:20
Lars Norrman akvarell
LARS NORRMAN (1915-1979): Balettdansös, signerad Lars Norrman, olja på pannå, ca 27,5x16,5cm
Varenr: 4924923
14:20:00
Se mere
Akke Kumlien oljemålning
AKKE KUMLIEN (1884-1949): Landskapsbild, signerad, olja på duk, 29x34 cm
Varenr: 4924929
14:44:00
Se mere
Gunnar Brusewitz blandteknik
GUNNAR BRUSEWITZ (1924-2004): Skärgårdsmotiv, blandteknik, signerad och daterad G. Brusewitz 15.10.89, ca 21x30 cm
Varenr: 4924931
DKK 3.089 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-02-2018
15:00:00
Se mere
Maj Trolle cd, figurkomposition, akryl på lærred 2005
Maj Trolle. Figurkomposition, akryl på lærred, sign. bagpå lærred: Maj Trolle 2005, 90 x 90 cm. Uindrammet.
Varenr: 4922343
DKK 8.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-02-2018
15:22:00
Leopold Fare oljemålning
LEOPOLD FARE (1926-1996): Träd vid stranden, Stenshuvud, Österlen, signerad Fare samt daterad på baksidan -78, olja på duk, 75x107 cm
Varenr: 4924942
DKK 6.177 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-02-2018
15:44:00
Se mere
Tage Hedqvist
TAGE HEDQVIST (1909-1997): "Solitude", monogramsignerad TH samt signerad och daterad på baksidan 1986-1995, olja på duk, ca 97x129 cm
Varenr: 4924946
16:08:00
Se mere
Tage Hedqvist
TAGE HEDQVIST (1909-1997): Kustbild, monogramsignerad och daterad, olja på duk, ca 73x92 cm
Varenr: 4924948
16:16:00
Se mere
Henrik Westergaard. Komposition. Mixed media på lærred
Henrik Westergaard (f. 1962). Komposition. Mixed media på lærred. Sign. på bagsiden. 60 x 80 cm. UR.
Varenr: 4912807
DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 25-02-2018
16:43:55
Tage Hedqvist oljemålning
TAGE HEDQVIST (1909-1997): "Arkader Veracruz (Mexico)", signerad och daterad Tage Hedqvist -54, olja på duk, 74x109 cm;
Varenr: 4924956
DKK 3.861 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-02-2018
16:48:00
Se mere
Jørgen Nash / Diri Strauss. Olie på pap, komposition
Komposition af Jørgen Nash og (1920-2004) samt Diri Strauss, olie på pap, sign. Diri-78 ( Diri Strauss, samt sign. på bagsiden Jørgen Nash, 50x74,5 cm. (61,5x81,5 cm). Hidrører fra Drakabyggets museum.
Varenr: 4925635
DKK 8.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-02-2018
16:50:25
DKK 3.600
Tage Hedqvist
TAGE HEDQVIST (1909-1997): Trädallé, monogramsignerad och daterad TH. 77, olja på duk, ca 92x73 cm
Varenr: 4924959
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-02-2018
17:08:00
Se mere
Bárdur Jákupsson, olie på lærred, komposition (cd)
Bárdur Jákupsson (født 1942). Olie på lærred. Signeret Bádur Jákupsson samt dateret verso 2009, 70x90 cm (71,5x 91,5 cm). Købt på Vrå udstillingen 2009.
Varenr: 4918885
DKK 10.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-02-2018
17:09:00
DKK 4.400
Herzogsstrasse Künstlerkollektiv, akryl på papir opklæbet på plade, erotisk komposition (cd)
Herzogsstrasse Künstlerkollektiv 1975–1982, Erotisk komposition 'Lis og Jørgen fucking'. Akryl på papir opklæbet på plade. Medlemmerne af Kollektivet Herzogstrasse var: Hans Matthäus Bachmeyer, Renate Bachmeyer, Dietrich Barscht, Jutta von Busse, Heiko Hermann, Thomas Niggl, Heimrad Prem, Helmut ...
Varenr: 4892465
18:35:00
DKK 1.700
Peter Nyborg, oliemaleri 1987
Peter Nyborg født 1937. Olie på lærred. "Le Ciel Paroj". Sign. 170x118 cm. (172x120 cm.-indrammet i original ramme ). Sign. Nyborg og verso P. Nyborg 1987.
Varenr: 4919330
19:04:00
DKK 5.600
Carl Henning Pedersen, gouache
Carl Henning Pedersen 1913-2007. Gouache og oliekridt. Maskekomposition. Usign. Udført i perioden 1941-1945. Original stand. 46x29 cm. (55x38 cm.)Proveniens: Bruun Rasmussen 692/115, gengivet i kataloget på side 99.
Varenr: 4919328
DKK 12.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-02-2018
19:09:00
DKK 6.400
Tage Hedqvist
TAGE HEDQVIST (1909-1997): Stilleben med blå kanna, signerad och daterad, 1950-tal, olja på duk, ca 84x105 cm
Varenr: 4924989
19:12:00
Se mere
Kurt Trampedach, komposition (cd)
Kurt Trampedach (1943-2013), komposition, indrammet original tegning/mixed-media, akvarel m.m. sign. utydelig i bly Trampedach, 31x48 cm. (48,5x66 cm). Fremstår med midterfold samt hjørner med huller og skader.
Varenr: 4918727
DKK 20.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-02-2018
19:27:00
DKK 15.500
Nils Nilsson Skum
NILS NILSSON SKUM (1872-1951): Renar på fjället signerad samt daterad återblick till år 1878, blandteknik (blyerts och krita), ca 25x34 cm
Varenr: 4924999
19:32:00
Se mere
Herzogsstrasse Künstlerkollektiv, Jutta von Busse.akryl på pap opklæbet på plade, abstrakt komposition (cd)
Abstrakt komposition af Herzogsstrasse Künstlerkollektiv 1975–1982, bl.a. Helmut Sturm, Heiko Hermann, Jutta von Busse Diri, Dieter Strauss, Ursula Strauch-Sachs m.m., akryl på pap opklæbet på plade, Signeret Jutta von Busse 76. 67x49 cm. (73x55 cm). Proveniens: hidrører fra Drakabyggets ...
Varenr: 4892571
DKK 7.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-02-2018
19:34:00
Peter Nyborg. 'Shields of Arrows'
Peter Nyborg, født 1937. 'Shields of Arrows'. Abstrakt komposition, olie på lærred. Sign. Peter Nyborg, 2017, Isle of Man, 93 x 91 cm (94 x 92 cm).
Varenr: 4926014
DKK 1.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-02-2018
19:38:00
Niels Erik Skovballe, 'Mit livs eventyr' (Allsorts. Lastsort. Last thought ?) (cd)
Niels Erik Skovballe f. 1945, 'Mit livs eventyr' (Allsorts. Lastsort. Last thought ?), olie på lærred, sign. i monogram, 40x30 cm. (44x34 cm)
Varenr: 4918882
19:46:00
DKK 5.800
Arild Rosenkrantz. 'Kommunion' 1961. (cd)
Arild Rosenkrantz (1870-1964). 'Kommunion'. Olie på lærred. Sign. A. Rtz. 61. 63 x 39 cm. (66 x 52)
Varenr: 4904623
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-02-2018
19:55:00
Jon Gislason. 'Benarbejde' (cd)
Jon Gislason (f. 1955). 'Benarbejde', akryl på lærred, sign. J. G., sign. og dat. på bagsiden Jon Gislason 2018. 120 x 90 cm. UR. (cd)
Varenr: 4911485
DKK 8.000 DK, Herning, Engdahlsvej 25-02-2018
19:58:00
DKK 5.200
Jon Gislason. 'Vandring' (cd)
Jon Gislason (f. 1955). 'Vandring', akryl på lærred, sign. J. G., sign. og dat. på bagsiden Jon Gislason 2016-18. 140 x 50 cm. UR. (cd)
Varenr: 4911534
19:58:00
DKK 5.200
Peter Martensen, portræt (cd)
Peter Martensen f. 1953, portræt, olie på lærred, sign. PM, 73x65 cm. (75,5x67,5 cm). Fremstår med krakeleringer, lille afskalning samt lille bule i lærred.
Varenr: 4918881
DKK 12.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-02-2018
19:58:00
DKK 8.200
Jon Gislason. 'Mørkeleg'
Jon Gislason (f. 1955). 'Mørkeleg', olie og akryl på lærred, på bagsiden sign. og dateret 2006. 210 x 170 cm. Uden ramme.
Varenr: 4908385
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-02-2018
20:06:00
DKK 6.200
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 14  >>