Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 15  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Peter Krueger, o.T. Mischtechnik
Peter Krueger, o.T. Mischtechnik / Collage auf Leinwand. Unbezeichnet. Maße: 100 x 100 cm.
Varenr: 4863175
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 12-12-2017
09:16:21
DKK 335
Georges Dominique Rouault Paris akvarell
GEORGES DOMINIQUE ROUAULT (1904-2002): Parisgata, signerad, akvarell, ca 22,5x30 cm
Varenr: 4862881
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 12-12-2017
10:06:00
Se mere
Greta Gerell oljemålning
GRETA GERELL (1898-1982): "Nyheterna", olja på pannå, signerad Gerell, ca 16,5x12,5 cm
Varenr: 4862883
10:12:00
Se mere
Sven Erik Johansson
SVEN ERIK JOHANSSON (född 1925): Kompostion, signerad och daterad -63, blandteknik på trycktpapper, ca 28x34 cm
Varenr: 4862894
DKK 3.089 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 12-12-2017
10:45:00
Se mere
John Sjösvärd oljemålning
JOHN SJÖSVÄRD (1890-1958): Hästar, signerad och daterad John Sjösvärd -56, olja på pannå, ca 49x52 cm
Varenr: 4862896
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 12-12-2017
10:51:00
Se mere
Einar Palme oljemålning
EINAR PALME (1901-1993): Skogsparti, signerad och daterad Einar Palme 10.9.1964, olja på duk, ca 38x45 cm
Varenr: 4862899
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 12-12-2017
11:06:00
Se mere
Bruno Wiklund oljemålning
BRUNO WIKLUND (1937-2011): "Kristus", olja på trä i form av härbredörr, osignerad, a tergo med etikett, bildyta ca 97 x 58 cm
Varenr: 4862905
11:24:00
Se mere
Burton Morris, 'Strawberry', Pop Art-porcelænsbillede
Burton Morris (f. 1964, USA). 'Strawberry', Pop Art-motiv af porcelæn fra serien Artis Orbis fremstillet hos Goebel, Tyskland. 34 x 34 cm. I original emballage og medfølges af certifikat. Modelfotos.
Varenr: 4861416
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 12-12-2017
11:49:00
Monogramisten oljemålning
MONOGRAMISTEN (1900-tal), Stilleben, monogramsignerad, olja på duk, ca 44x50 cm
Varenr: 4862914
11:51:00
Se mere
John Sjösvärd oljemålning
JOHN SJÖSVÄRD (1890-1958): Hästar, signerad och daterad John Sjösvärd -53, olja på pannå, ca 27x30 cm
Varenr: 4862916
12:03:00
Se mere
Peter Krueger, Diptychon. Acryl (2)
Peter Krueger, Diptychon. Acryl auf Leinwand. Maße: 51 x 59 cm. (2)
Varenr: 4807200
12:35:23
DKK 298
Hubert Meiforth. Öl auf Karton. 1986.
Hubert Meiforth (1913 - 1995). Dunkles Meer. Öl auf Karton. 1986. Links am Rand signiert und datiert. Verso signiert und betitelt. Maße ca. 38 x 52 cm. Gerahmt (Maße Rahmen 71 x 85 cm).
Varenr: 4857929
DKK 1.489 DE, Hamburg, Große Elbstraße 12-12-2017
12:42:01
DKK 335
Holger Jansson emaljtavlor
HOLGER JANSSON (1924-2004): Komposition, 10 st emaljtavlor, 70x80 cm vardera, totalt 700x800 cm, signerad Holger Jansson -75.
Varenr: 4862931
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 12-12-2017
12:48:00
Se mere
Madeleine Pyk
MADELEINE PYK (född 1934): Kompositon, signerad och daterad M Pyk 1968, blandteknik, ca 19x25 cm
Varenr: 4862936
13:06:00
Se mere
Elsa Andersson Stockholm
ELSA ANDERSSON (1900-tal): Kattgränd, Södermalm, signerad och daterad 1990, 56x43 cm
Varenr: 4862946
13:36:00
Se mere
Henrik Westergaard. Komposition. Mixed media på lærred
Henrik Westergaard (f. 1962). Komposition. Mixed media på lærred. Sign. på bagsiden. 60 x 80 cm. UR.
Varenr: 4751105
DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 12-12-2017
14:05:45
Götrik Örtenholm
GÖTRIK ÖRTENHOLM (1913-2005): Stilleben med svampar, signerad och daterad G Örtenholm -39, olja på pannå, ca 40x55 cm
Varenr: 4862957
14:12:00
Se mere
Alexander Alkhovski, 'Nachtcafé'. Olie på lærred.
Alexander Alkhovski, 'Nachtcafé', olie på lærred. Signeret og betegnet på lærredet og på bagsiden. Mål ca. B. 100 cm x L. 70 cm.
Varenr: 4835738
DKK 22.330 DE, Hamburg, Große Elbstraße 12-12-2017
14:55:27
DKK 4.838
Madeleine Bogaerts oljemålning
MADELEINE BOGAERTS (1900-tal): Blomsterstilleben, signerad M Bogaerts, olja på duk, ca 50x45 cm
Varenr: 4862972
15:00:00
Se mere
Pär Lindblad akvarell
PÄR LINDBLAD (1907-1981): "Målaren söker färg", signerad Pär L, akvarell, ca 32x37 cm
Varenr: 4862976
15:12:00
Se mere
Charles Sjöholm kor
CHARLES SJÖHOLM (född 1933): Kor i gräs, signerad C Sjöholm, akvarell, ca 34x48 cm
Varenr: 4862980
15:24:00
Se mere
Torsten Bergmark
TORSTEN BERGMARK (1920-96): "Av vinden fuktade träd", monogramsignerad och daterad TB-60, akvarell, 29x46 cm
Varenr: 4862986
15:42:00
Se mere
Caroline af Ugglas
CAROLINE AF UGGLAS (född 1972): Flaskan, signerad, akryl på duk, ca 73x92 cm
Varenr: 4862987
15:45:00
Se mere
Jan Liljeqvist oljemålning
JAN LILJEQVIST (1932-2003): bil på gatan i månsken, signerad, intygad tergo av konstnärens brorsdotter, ca 100 x 120 cm, ej ramad
Varenr: 4862998
DKK 1.930 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 12-12-2017
16:21:00
Se mere
Oljemålning
ÅBJÖRNSSON (1900-tal): Nordiska kompaniet, signerad och daterad Åbjörnsson 2000, olja på duk, ca 110x92 cm
Varenr: 4863004
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 12-12-2017
16:39:00
Se mere
Pege Hansson olja
PEGE HANSSON (född 1925): "Fjäll - Gröna", signerad Pege Hansson, olja på duk, ca 54x65 cm
Varenr: 4863009
16:54:00
Se mere
Katia Medvedeva
KATIA MEDVEDEVA (1937): Komposition, signerad á tergo, olja på duk, ca 50x100 cm
Varenr: 4863016
17:18:00
Se mere
Madeleine Pyk
MADELEINE PYK (född 1934): "Cyckeltur på skeppsbron", signerad M Pyk, blandteknik, ca 12x18 cm
Varenr: 4863019
17:27:00
Se mere
Akke Hugh Malmeström oljemålning
AKKE HUGH MALMESTRÖM (1894-1968): Fjäll, signerad och daterad A.H Malmeström -35, olja på pannå, ca 48x53 cm
Varenr: 4863023
17:39:00
Se mere
Freddy Eriksen, olie på plade, figurkomposition (cd)
Figurkomposition af Freddy Eriksen (1930-2012), olie på plade, sign. Freddy E. 24x24 cm. (28x28 cm).
Varenr: 4863413
DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 12-12-2017
18:58:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 15  >>