Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Moderne billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 .. 12  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
To malerier og en ætsning, 1900-tallets 2. halvdel
To malerier og en ætsning, 1900-tallets 2. halvdel. D. Kurish. 'Sult', olie på lærred monteret på plade, sign. D. Kurish 75. 76 x 60 (78 x 62) cm. R. Moszkowicz. Komposition, olie på lærred monteret på plade, sign. R. Mosckowicz 88. 54 x 51 cm. Uindrammet, fremstår med afskalninger. Roger Chastel 1897-1981. Komposition med musikere, ætsning, ... Varenr: 3492647 DKK 800 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-07-2014 15:47:00 DKK 325
Kell Kristensen, cd. 'Vejen mellem Kalvehave og Vordingborg', akvarel
Kell Kristensen, cd. 'Vejen mellem Kalvehave og Vordingborg', akvarel. Kell Kristensen f. 1923. 'Vejen mellem Kalvehave og Vordingborg', akvarel og tusch på papir, sign. Kell K .'83 11-4. 40 x 54 cm. Varenr: 3481536 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 30-07-2014 15:50:00 DKK 300
Aage Gitz-Johansen. 'Eskimoer, Yang og Yin', olie på plade, cd
Aage Gitz-Johansen. 'Eskimoer, Yang og Yin', olie på plade, cd. 'Eskimoer, Yang og Yin', Aage Gitz-Johansen 1897-1977. Olie på plade, sign. monogram. 59 x 44 (62 x 47) cm. Proveniens: Kunstnerens familie. Denne auktion er en del af Lauritz.com Roskildes temaauktion over en samling værker af Aage Gitz-Johansen (1897-1977) ejet af kunstnerens efterkommere til ... Varenr: 3471277 DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-07-2014 16:03:00 DKK 2.400
Tomas Lacke 'Strindberg' blandteknik på duk
Tomas Lacke 'Strindberg' blandteknik på duk. Komposition, 'Strindberg' av Tomas Lacke (f. 1976, Sverige). Blandteknik på duk. Utstickande hatt. Bildmått: 95x 94 cm. Metallram. Varenr: 3493201 DKK 4.074 SE, Örebro, Aspholmen 30-07-2014 16:24:04 DKK 530
Aage Gitz-Johansen. To kompositioner, tusch på papir, cd (2)
Aage Gitz-Johansen. To kompositioner, tusch på papir, cd (2). To kompositioner, Aage Gitz-Johansen 1897-1977. Tusch på papir, sign. monogram. Rammemål: 34 x 24 & 35 x 25 cm. Proveniens: Kunstnerens familie. Denne auktion er en del af Lauritz.com Roskildes temaauktion over en samling værker af Aage Gitz-Johansen (1897-1977) ejet af kunstnerens efterkommere ... Varenr: 3471472 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-07-2014 16:33:00 DKK 925
Lisa Johansson, ulltavla, vagn 18
Lisa Johansson, ulltavla, vagn 18. Lisa Johansson, tavla i ull. Signerad. 103x73 cm. Ramad. Trasigt glas.Detta är en samling konst som säljs i Stockholm på Lauritz.com! Varenr: 3491740 DKK 652 SE, Stockholm, Slakthusgatan 30-07-2014 17:03:04 DKK 244
Aage Gitz-Johansen. Maske og relief af træ, cd (2)
Aage Gitz-Johansen. Maske og relief af træ, cd (2) . Aage Gitz-Johansen 1897-1977. Maske og relief af dekoreret udskåret træ, sign. G. L. 13,5-28 cm. Proveniens: Kunstnerens familie til idag. Denne auktion er en del af Lauritz.com Roskildes temaauktion over en samling værker af Aage Gitz-Johansen (1897-1977) ejet af kunstnerens efterkommere til ... Varenr: 3470866 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-07-2014 17:04:00 DKK 700
Franz Krischke, interiør, olie på plade, cd
Franz Krischke, interiør, olie på plade, cd. Franz Krischke 1885-1960, opstilling, olie på plade, sign. Franz Krischke, 60 x 50 cm. (76 x 67 cm.) Varenr: 3487738 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 30-07-2014 17:19:00 DKK 350
Elmer Hemmingsholt, komposition, olie på lærred, cd
Elmer Hemmingsholt, komposition, olie på lærred, cd. Elmer Hemmingsholt 1925-2004, komposition, olie på lærred, sign. Elmer H., 65 x 80 cm. (69 x 84 cm.) Varenr: 3486730 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 30-07-2014 18:11:00 DKK 300
Aage Gitz-Johansen. 'Vårvandring', gouache på papir, cd
Aage Gitz-Johansen. 'Vårvandring', gouache på papir, cd. 'Vårvandring', Aage Gitz-Johansen 1897-1977. Gouache på papir, sign. monogram. 46 x 57 (58 x 72) cm. Proveniens: Kunstnerens familie. Denne auktion er en del af Lauritz.com Roskildes temaauktion over en samling værker af Aage Gitz-Johansen (1897-1977) ejet af kunstnerens efterkommere til nu.Se ... Varenr: 3471254 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-07-2014 19:25:00 DKK 1.250
Petri Gissel cd. Sydlandsk landskab med personer
Petri Gissel cd. Sydlandsk landskab med personer. Petri Gissel 1895-1975. Sydlandsk landskab med personer og bygninger. Sign. P. Gissel. Olie på lærred. 60 x 80 cm. Varenr: 3483967 DKK 800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 30-07-2014 19:44:00 DKK 300
Jan Wolf cd. Akryl på lærred
Jan Wolf cd. Akryl på lærred. Jan Wolf født 1944. Akryl på lærred. Maleriet er fra serien 'Colors of life'. 100 x 100 cm. Signeret og betitlet på bagsiden 'J Wolf, Die Mauer. Varenr: 3479805 DKK 4.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 30-07-2014 19:48:00 DKK 375
Henry Heerup. Oliekridt på pap cd
Henry Heerup. Oliekridt på pap cd. Henry Heerup 1907-1993. Oliekridt på pap, Komposition. Sign. Heerup 70. 30,5 x 40 cm. Uindrammet. Varenr: 3491654 DKK 5.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 30-07-2014 19:48:00 DKK 3.000
Alexander Stroh, oliemaleri 'Tattoo celebration'
Alexander Stroh, oliemaleri 'Tattoo celebration'. Olie på lærred, 'Tattoo celebration' af Alexander Stroh (f. 1953), signeret nederst til venstre, 120 x 100 cm. Varenr: 3457915 DKK 9.694 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-07-2014 19:54:00 DKK 4.847
Bert Johnny Nilsson, olja på duk
Bert Johnny Nilsson, olja på duk. Bert Johnny Nilsson 1934-2004. Olja på duk "Fruktbarhet". Signerad och daterad 1981. 114x87 cm. (127x100 cm). Varenr: 3458136 DKK 8.148 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 30-07-2014 19:55:00 DKK 4.889
Art Junkies, maleri, 'Coke, Death And Universe' (3)
Art Junkies, maleri, 'Coke, Death And Universe' (3). Acryl på lærred, 'Coke, Death and Universe', af Art Junkies, på bagsiden titel, nummereringen '2032' og forsynet med certifikat, 67 x 67x 2,5cm (3)Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad ... Varenr: 3460412

DKK 8.949 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-07-2014 20:04:00 DKK 4.101
Aage Gitz-Johansen. Studie af en fasan, gouache på papir, cd
Aage Gitz-Johansen. Studie af en fasan, gouache på papir, cd. Studie af en fasan, Aage Gitz-Johansen 1897-1977. gouache på papir, sign. samt dateret jan. 1977. 49 x 63 (65 x 77) cm. Proveniens: Kunstnerens familie. Denne auktion er en del af Lauritz.com Roskildes temaauktion over en samling værker af Aage Gitz-Johansen (1897-1977) ejet af kunstnerens ... Varenr: 3471177 DKK 1.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-07-2014 20:05:00 DKK 475
Art Junkies, maleri, 'Between Dimensions'
Art Junkies, maleri, 'Between Dimensions'. Akryl på lærred, 'Between Dimensions' af Art Junkies, på bagsiden titel, nummereringen '2035' og forsynet med certifikat, 81 x 116x 2cm.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil ... Varenr: 3460428

DKK 11.186 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-07-2014 20:07:00 DKK 4.847
Art Junkies, maleri, 'Bleeding Love'
Art Junkies, maleri, 'Bleeding Love'. Acryl på lærred, 'Bleeding Love', af Art Junkies, på bagsiden titel, nummeringen '2037' og forsynet med certifikat, 116 x 73x 2cm.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i... Varenr: 3460434

DKK 11.932 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-07-2014 20:10:00 DKK 4.847
Poul Hofmeister, relief, cd
Poul Hofmeister, relief, cd. Poul Hofmeister 1923-1998, komposition, relief i metal, sign. på bagsiden PH, 45 x 30 cm. Varenr: 3474074 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 30-07-2014 20:15:00 DKK 300
Art Junkies, maleri 'Its A Man's Man's Man's World'
Art Junkies, maleri 'Its A Man's Man's Man's World'. Akryl på lærred, 'Its A Man's Man's Man's World', af Art Junkies, på bagsiden titel, nummereringen '2028' og forsynet med certifikat, 100 x 100 cm.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad ... Varenr: 3460403

DKK 11.186 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-07-2014 20:15:00 DKK 4.847
Kunst-zwischen den Zeilen, akrylmaleri i 3 dele, 'Babelschnack'
Kunst-zwischen den Zeilen, akrylmaleri i 3 dele, 'Babelschnack'. Akryl på lærred, 'Babelschnack', af Kunst-zwischen den Zeilen, 100 x 100 cm. (Enkeltmål) (3) Varenr: 3464048 DKK 8.203 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-07-2014 20:20:00 DKK 6.152
Art Junkies, maleri, 'I Can Make You Love Me'
Art Junkies, maleri, 'I Can Make You Love Me'. Akryl på lærred, 'I Can Make You Love Me' af Art Junkies, på bagsiden titel, nummereringen '2034' og forsynet med certifikat, 140 x 85x 3cm.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen ... Varenr: 3460410

DKK 11.932 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-07-2014 20:20:00 DKK 4.847
Waldemar Nyström (f. 1903). blandteknik. (Bus).
Waldemar Nyström (f. 1903). blandteknik. (Bus).. Waldemar Nyström (f. 1903). blandteknik. Motiv från Sollarö. 63 x 48 cm. Varenr: 1604244 DKK 815 SE, Norrköping, Finspångsv. 30-07-2014 20:25:00 DKK 244
Aage Gitz-Johansen. Parti fra Christiansø, gouache på papir, cd
Aage Gitz-Johansen. Parti fra Christiansø, gouache på papir, cd. Parti fra Christiansø, Aage Gitz-Johansen 1897-1977. Gouache på papir, sign. samt dateret 49. 57 x 78 (87 x 106) cm. Proveniens: Kunstnerens familie. Denne auktion er en del af Lauritz.com Roskildes temaauktion over en samling værker af Aage Gitz-Johansen (1897-1977) ejet af kunstnerens ... Varenr: 3471103 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-07-2014 20:26:00 DKK 1.450
Kunst-zwischen den Zeilen, akrylmaleri 'Am Abgrund'
Kunst-zwischen den Zeilen, akrylmaleri 'Am Abgrund'. Akryl på lærred, 'Am Abgrund', af Kunst-zwischen den Zeilen, 100 x 150 cm. Varenr: 3464000 DKK 8.203 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-07-2014 20:30:00 DKK 4.847
Art Junkies, maleri, 'Live Is An Illusion'
Art Junkies, maleri, 'Live Is An Illusion'. Akryl på lærred, 'Live Is An Illusion' af Art Junkies, pastos farvelægning, på bagsiden titel, nummereringen '2026' og forsynet med certifikat, 100 x 100x 2cm.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris ... Varenr: 3460437

DKK 11.186 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-07-2014 20:30:00 DKK 4.847
Art Junkies, maleri, 'My Strong Family Together'
Art Junkies, maleri, 'My Strong Family Together'. Akryl på lærred, 'My Strong Family Together' af Art Junkies, pastos farvelægning, på bagsiden titel, nummereringen '2030' og forsynet med certifikat, 80 x 100x 2cm.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende ... Varenr: 3460420

Art Junkies, vægobjekt, 'Andy Warhol - Hero'
Art Junkies, vægobjekt, 'Andy Warhol - Hero'. Vægobjekt, 'Andy Warhol- Hero', akryl på træ, af Art Junkies, pastos farvelægning, på bagsiden titel, nummereringen '2036' og forsynet med certifikat, 88 x 106 cmx 4 cm.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende ... Varenr: 3460431

DKK 11.932 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-07-2014 20:40:00 DKK 5.593
Art Junkies, vægobjekt, 'Sweet Like Candy'
Art Junkies, vægobjekt, 'Sweet Like Candy'. Vægobjekt, 'Sweet Like Candy', akryl på træ på lærred af Art Junkies, træportræt monteret på lærred, pastos farvelægning, på bagsiden titel, nummereringen '2025' og forsynet med certifikat, 65 x 80 cmx 6 cm.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus ... Varenr: 3460436

DKK 13.423 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-07-2014 20:45:00 DKK 5.593
<<  1 .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 .. 12  >>