Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Moderne billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 .. 19  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Georg Pauli
Georg Pauli. GEORG PAULI (1855-1935): Stående modell, monogramsignerad GP, otydligt betitlad, blyertsteckning, 26 x 19 cm. Varenr: 4536592 DKK 1.568 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-01-2017 13:44:00
Se mere
Jeff Middlemiss, CD. To figurkompositioner. Olie på lærred. 76 x 76 cm. (2)
Jeff Middlemiss, CD. To figurkompositioner. Olie på lærred. 76 x 76 cm. (2). To kompositioner, af Jeff Middlemiss (f. USA, 1900-tallets anden halvdel), CD. Olie på lærred. Begge sign. JM. 76 x 76 cm. Uindrammede. (2) Varenr: 4526313 DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 24-01-2017 13:47:00 DKK 300
Aage Bernhard Frederiksen, olie på lærred, to partier fra Skagen cd (2)
Aage Bernhard Frederiksen, olie på lærred, to partier fra Skagen cd (2). To partier fra Skagen, af Aage Bernhard Frederiksen 1883-1963, olie på lærred, sign. monogram. 49,5x66 cm (57x74 cm), 51x66 cm (60,5x75,5 cm) (2) Varenr: 4537564 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2017 14:21:51 DKK 375
Mogens Valeur, olie på lærred, opstilling ved vindue
Mogens Valeur, olie på lærred, opstilling ved vindue . Opstilling ved vindue, af Mogens Valeur 1927-2000, olie på lærred sign. og dat. M. Valeur 71. 67x55 cm (70x58 cm) Varenr: 4529247 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2017 14:29:00 DKK 600
Laris Strunke oljemålning
Laris Strunke oljemålning. LARIS STRUNKE (född 1931): "Nattmoln", signerad och daterad L Strunke, olja på duk, ca 42x59 cm Varenr: 4536603 DKK 1.568 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-01-2017 14:32:00
Se mere
Bo Larsson akryl
Bo Larsson akryl. BO LARSSON (född 1945): Klevgränd, signerad och daterad Bo Larsson 85, akryl, ca 46x60 cm Varenr: 4536607 DKK 11.760 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-01-2017 14:48:00
Se mere
Morten Tøgern, olie på lærred, kompositioner (cd) (2)
Morten Tøgern, olie på lærred, kompositioner (cd) (2). Kompositioner af Morten Tøgern f. 1947, olie på lærred, sign. på bagsiden Tøgern 87, 40x40 cm. U.R. (2) Varenr: 4521637 DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 24-01-2017 15:38:00 DKK 300
Jean Dewasne, serigrafi, komposition (cd)
Jean Dewasne, serigrafi, komposition (cd). Komposition af Jean Dewasne (1921-1999), indrammet litografi, sign. og nummeret i bly, nr. 229/275, J. Dewasne, 53,5x63,5 cm. (56x66,5 cm). Varenr: 4537073 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-01-2017 15:39:00 DKK 300
Agnes Cleve akvarell
Agnes Cleve akvarell. AGNES CLEVE (1876-1951): Forsmotiv i höstskrud, akvarell, signerad A Cleve, ca 50x34 cm Varenr: 4536636 DKK 2.352 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-01-2017 16:52:00
Se mere
Johannes Olsson oljemålning
Johannes Olsson oljemålning. JOHANNES OLSSON (född 1945): Figurkomposition, signerad och daterad Johannes O 1974, olja på duk, 73x65 cm Varenr: 4536637 DKK 1.960 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-01-2017 16:56:00
Se mere
Richard Björklund, pastell, signerad och daterad.
Richard Björklund, pastell, signerad och daterad.. Richard Björklund, pastell, signerad och daterad Rich Björklund -41. "Vinter Lomma". Dagermått ca 30,5 x 48,5 cm. Utan anmärkning. Varenr: 4526701 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-01-2017 17:04:33 DKK 235
Laura de Groot, CD. Komposition med nøgen kvinde. Akryl på lærred
Laura de Groot, CD. Komposition med nøgen kvinde. Akryl på lærred. Landskab med nøgen kvinde, af Laura de Groot (f. 1958), CD. Akryl på lærred. Sign. DG. 60 x 80 cm. (64 x 84 cm.). Varenr: 4537928 DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 24-01-2017 17:35:16 DKK 300
Anders Bundgaard, akryl på lærred, figurkompositon (cd)
Anders Bundgaard, akryl på lærred, figurkompositon (cd). Figurkomposition af Anders Bundgaard f. 1977, akryl på lærred, sign. på bagsiden, Anders S. Bundgaard, 104x76 cm. U.R. Varenr: 4528895 DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 24-01-2017 17:39:00 DKK 325
Hans Wigert oljemålning
Hans Wigert oljemålning. HANS WIGERT (1932-2015): "Skeppsbrott", signerad och daterad på baksidan Hans Wigert 1966, olja på duk, ca 64x72,5 cm Varenr: 4536659 DKK 6.272 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-01-2017 17:44:00
Se mere
Yngve Berg teckningar
Yngve Berg teckningar. YNGVE BERG (1887-1963): (4 st) , "Kontorsrummet"(självporträtt), "Antikvitetsbutiken", "Spegel med Amoriner", "Gåsgränd", signerade Yngve, tuschteckningar, varierande mått Varenr: 4536661 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-01-2017 17:52:00
Se mere
Sven X:et Erixson gouache
Sven X:et Erixson gouache. SVEN X:ET ERIXSON (1899-1970): Kvinnoporträtt, signerad Sven Erixson, gouache på papper, 50x35 cm Varenr: 4536662 DKK 3.920 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-01-2017 17:56:00
Se mere
Oidentifierad konstnär, marinmålning
Oidentifierad konstnär, marinmålning. Marinmålning, otydligt signerad. 1900-talets första hälft. Olja på duk. Ramad. 60 x 97 cm (77 x 114 cm). Krackeleringar. Tryckmärke, Visst färgbortfall Varenr: 4531536 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 24-01-2017 18:24:00 DKK 235
Eyvind Olesen. Abstrakt komposition. Olie på lærred (cd)
Eyvind Olesen. Abstrakt komposition. Olie på lærred (cd) . Eyvind Olesen (1907-1995). Abstrakt komposition. Olie på lærred. Sign. samt dat. Eyv. Olsen -59. 56 x 66 cm (65 x 74 cm). Varenr: 4536121 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-01-2017 18:36:00 DKK 375
Patrik Andiné oljemålning
Patrik Andiné oljemålning. PATRIK ANDINÉ (född 1968): Känna närhet på egen hand, signerad och daterad på baksidan Patrik Andiné 2008, olja på pannå, 28x23 cm. Varenr: 4536674 DKK 27.440 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-01-2017 18:44:00
Se mere
Helge Ernst  cd.  Parti med kloster fra San Cataldo.
Helge Ernst cd. Parti med kloster fra San Cataldo.. Helge Ernst (1916-1991) Parti med kloster fra San Cataldo, akvarel på papir, sign Helge Ernst 17. XI. 36 x 24,5 cm. ( 54 x 40 cm). Varenr: 4536466 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2017 19:02:00 DKK 350
Sixten Lundbohm oljemålning
Sixten Lundbohm oljemålning. SIXTEN LUNDBOHM (1895-1982): Stilleben med lökar, signerad Lundbohm, daterad a tergo -34, olja på duk, ca 26x34 cm Varenr: 4536679 DKK 3.920 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-01-2017 19:02:00
Se mere
Niels Østergaard. cd Bornholmsk landskab med udsigt over marker.
Niels Østergaard. cd Bornholmsk landskab med udsigt over marker.. Niels Østergaard. ( 1924-1974) Bornholmsk landskab med udsigt over marker. 43 x 68 cm. (44 x 70 cm). Varenr: 4536479 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2017 19:07:00 DKK 850
Henrik Westergaard. Komposition. Mixed media på lærred
Henrik Westergaard. Komposition. Mixed media på lærred. Henrik Westergaard (f. 1962). Komposition. Mixed media på lærred. Sign. på bagsiden. 60 x 80 cm. UR. Varenr: 3892819 DKK 2.000 DK, Herning, Engdahlsvej 24-01-2017 19:09:46 DKK 300
Henrik Schouboe.  cd. Landskab med udsigt over marker, i baggrunden havet.
Henrik Schouboe. cd. Landskab med udsigt over marker, i baggrunden havet.. Henrik Schouboe ( 1876-1949) Landskab med udsigt over marker, i baggrunden havet, olie på lærred, sign. monogram. 74 x 60 cm. ( 78,5 x 64 cm). Varenr: 4536483 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2017 19:14:00 DKK 300
T. Straka, Aquarell auf Papier, Ohne Titel (2)
T. Straka, Aquarell auf Papier, Ohne Titel (2) . T. Straka, Aquarell auf Papier, Ohne Titel, unten rechts signiert und datiert: 'T. Straka 86 und 85', unter Glas und Passepartout gerahmt, Maße ca.: 37 x 47 cm, 52 x 57 cm, Altersgemäßer Zustand. (2) Varenr: 4480435 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-01-2017 19:15:00 DKK 298
Göran Hausenkamp. Akryl på duk
Göran Hausenkamp. Akryl på duk. Göran Hausenkamp (född 1962). Akryl på duk. Figurkomposition. Signerad. Oramad. 110x120. Varenr: 4531384 DKK 3.136 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-01-2017 19:15:00 DKK 784
Lili Ege. cd  Parti med klitter på Fanø.
Lili Ege. cd Parti med klitter på Fanø.. Lili Ege. (1913-2004) Parti med klitter på Fanø. olie på lærred, sign. Lili Ege. 59 x 71 cm. ( 61 x 73 cm.) Varenr: 4536497 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2017 19:21:00 DKK 850
Carsten Vammen, f. 1948. Kvindeportræt
Carsten Vammen, f. 1948. Kvindeportræt. Carsten Vammen. Kvindeportræt, olie på lærred, sign. C. Vammen, 48x24 cm. (58.5x34.5 cm.). Varenr: 4535850 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-01-2017 19:25:00 DKK 650
Henning Busk, f. 1928. Komposition
Henning Busk, f. 1928. Komposition. Henning Busk f. 1928. Komposition, olie på lærred, sign. H. Busk. 100x50 cm. (117.5x68 cm.) Varenr: 4535852 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-01-2017 19:25:00 DKK 325
Signe Hougaard Hansen. 'Elefantballet'. Akryl/olie på lærred
Signe Hougaard Hansen. 'Elefantballet'. Akryl/olie på lærred. Signe Hougaard Hansen (f. 1975). 'Elefantballet'. Akryl/olie på lærred. Sign. og dat. Signe Hougaard 2010-2016. 110 x 100 cm. U.R. Varenr: 4531433 DKK 2.500 DK, Herning, Engdahlsvej 24-01-2017 19:30:00 DKK 400
<<  1 .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 .. 19  >>