Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Moderne billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 .. 23  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Sky Dweller, akrylmaleri, 'Door To New Dimensions'
Sky Dweller, akrylmaleri, 'Door To New Dimensions'. Akryl på lærred, 'Door To New Dimensions' af Sky Dweller, år 2016, forsynet med certifikat, 140x100x3cm. 'Sky Dweller' er en gruppe tyske kunstnere, der lægger vægt på at være incognito. De ønsker udelukkende at formidle indholdet af deres kunst og vil undgå personkult. Varenr: 4360340 DKK 8.180 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-08-2016 20:38:00 DKK 5.577
Egon Mathiesencd. Komposition, olie på lærred
Egon Mathiesencd. Komposition, olie på lærred. Komposition af Egon Mathiesen 1907-1976. Olie på lærred. Signeret og dateret på bagsiden. EM 64. 118 x 88 cm. (120 x 90).Med denne temaauktion skyder Lauritz.com Helsingør efteråret i gang med "Kunst og design for den kræsne" For at se andre emner på auktionen klik her. Varenr: 4338757 DKK 20.000 DK, Helsingør, Støberivej 28-08-2016 20:39:00 DKK 10.000
Carl-Henning Pedersen. Figurkomposition, tegning, tusch på papir (cd)
Carl-Henning Pedersen. Figurkomposition, tegning, tusch på papir (cd). Figurkomposition af Carl-Henning Pedersen (1913-2007), tegning, tusch på papir, sign. og med dedikation til Louisianas grundlægger og hustru: 'Kære Knud og Vivi! Godt nytår fra Sidsel og Carl-Henning 1997-98'. Bladmål 29,5 x 19 cm. (52 x 44 cm.) Varenr: 4361725 DKK 14.000 DK, Vejle, Dandyvej 28-08-2016 20:39:00 DKK 10.000
Vincente PIMENTEL (1947) olie på lærred.
Vincente PIMENTEL (1947) olie på lærred.. VINCENTE PIMENTEL f. Paris 1947 " Komposition " Mixed medie maleri på papir på lærred. Signeret V. Pimentel Paris. 86 116x80 cm. Varenr: 4371604 DKK 6.000 DK, Odense, Kratholmvej 28-08-2016 20:40:00 DKK 350
Erik A. Frandsen, olie på lærred, komposition (cd)
Erik A. Frandsen, olie på lærred, komposition (cd). Komposition af Erik A. Frandsen (f. 1957), olie på lærred. Sign. og dateret Erik A. Frandsen 99 bag på lærredet. 80 x 60 cm (85 x 65). Varenr: 4371603 DKK 18.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-08-2016 20:40:00 DKK 5.400
Simon Buch Petersen. Komposition 'Cooch Machine'
Simon Buch Petersen. Komposition 'Cooch Machine'. Simon Buch Petersen f. 1983. Komposition. Akryl på lærredsprint. Signeret: Simon Buch samt dat. 2014. Mål: 130 x 130 cm. UR. Esbjergkunstneren Simon Buch Petersen (f. 1983) blev oprindeligt kendt under kunstnernavnet Sean Punk. Han henter ofte sin inspiration gennem rejser og har udstillet i ... Varenr: 4349468 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-08-2016 20:41:00 DKK 4.000
Großformatige Gouache 'Graue Steine, grüner Vogel', Susanne Günther
Großformatige Gouache 'Graue Steine, grüner Vogel', Susanne Günther . Großformatige Gouache. Susanne Günther (1944-2008). Gouache, Mischtechnik auf Papier. B. 113 cm, H. 192 cm. Unten rechts signiert und datiert 'SG95', oben rechts signiert 'SG IX95'. Am oberen Rand mit Bleistift betitelt: 'graue Steine, grüner Vogel'. Blattränder mit minimalen Einrissen, Papier ... Varenr: 4364778 DKK 2.603 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-08-2016 20:42:00 DKK 1.487
Sky Dweller, akrylmaleri, 'White Fog'
Sky Dweller, akrylmaleri, 'White Fog'. Akryl på lærred, 'White Fog', af Sky Dweller, udført i 2016, forsynet med et certifikat. Mål: 200x100x3cm. 'Sky Dweller' er en gruppe tyske kunstnere, der lægger vægt på at være inkognito. De ønsker udelukkende at formidle indholdet af deres kunst og vil undgå personkult. Varenr: 4362856 DKK 9.296 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-08-2016 20:45:00 DKK 6.693
Gemälde, Abstrakte Kompostion in Rot, Grau, Schwarz und Weiß
Gemälde, Abstrakte Kompostion in Rot, Grau, Schwarz und Weiß. Gemälde mit abstrakter Komposition in Rot, Grau, Schwarz und Weiß, unten rechts mit eingeritzter Signatur, Signatur unleserlich , im Passepartout und gerahmt hinter Glas, Bildausschnitt 27,5 x 19,5 cm, Gesamtmaße 63 x 45 cm. Varenr: 4269943 DKK 1.859 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-08-2016 20:47:00 DKK 297
GRETHE TRANBERG. Cd. Olie på lærred.
GRETHE TRANBERG. Cd. Olie på lærred. . GRETHE TRANBERG. f. 1947. Cd. Leda og Svanen. Olie på lærred. Komposition. Sign. med monogram GT. 50 x 50 cm (53 x 53 cm). Varenr: 4371565 DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 28-08-2016 20:50:00 DKK 425
Sky Dweller, akrylmaleri, 'Inception'
Sky Dweller, akrylmaleri, 'Inception'. Akryl på lærred, 'Inception', af Sky Dweller, udført i 2016, forsynet med et certifikat. Mål: 140x130x3cm. 'Sky Dweller' er en gruppe tyske kunstnere, der lægger vægt på at være inkognito. De ønsker udelukkende at formidle indholdet af deres kunst og vil undgå personkult. Varenr: 4362869 DKK 8.552 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-08-2016 20:50:00 DKK 5.949
Sky Dweller, akrylmaleri, 'Caribbean Summer'
Sky Dweller, akrylmaleri, 'Caribbean Summer'. Akryl på lærred, 'Caribbean Summer', af Sky Dweller, fremstillet i 2016, forsynet med et certifikat. Mål: 200x100x3cm. 'Sky Dweller' er en gruppe tyske kunstnere, der lægger vægt på at være incognito. De ønsker udelukkende at formidle indholdet af deres kunst og vil undgå personkult. Varenr: 4367359 DKK 9.296 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-08-2016 20:55:00 DKK 5.577
Ivan Andersen, olie på lærred, 'Glansbillede' (cd)
Ivan Andersen, olie på lærred, 'Glansbillede' (cd). 'Glansbillede' af Ivan Andersen (f. 1968), olie på lærred. Sign. og dateret Ivan Andersen 2004 bag på lærred. 100 x 125 cm. U.R. Varenr: 4371633 DKK 20.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-08-2016 21:00:00 DKK 7.600
Sky Dweller, akrylmaleri, 'Circle Of Consciousness'
Sky Dweller, akrylmaleri, 'Circle Of Consciousness'. Akryl på lærred, 'Circle Of Consciousness' af Sky Dweller, år 2015, forsynet med certifikat, 120x120x3cm. 'Sky Dweller' er en gruppe tyske kunstnere, der lægger vægt på at være incognito. De ønsker udelukkende at formidle indholdet af deres kunst og vil undgå personkult. Varenr: 4367352 DKK 8.552 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-08-2016 21:00:00 DKK 4.834
Egon Mathiesen.cd  komposition, olie på lærred.
Egon Mathiesen.cd komposition, olie på lærred. . Komposition af Egon Mathiesen 1907-1976. Olie på lærred. Signeret og dateret på bagsiden. Egon Mathiesen 45-47. 136 x 100 cm. (143 x 107).Med denne temaauktion skyder Lauritz.com Helsingør efteråret i gang med "Kunst og design for den kræsne" For at se andre emner på auktionen klik her. Varenr: 4338758 DKK 25.000 DK, Helsingør, Støberivej 28-08-2016 21:04:00 DKK 13.000
Jens Søndergaard. cd. Landskab med heste  Akvarel
Jens Søndergaard. cd. Landskab med heste Akvarel . Landskab, akvarel og bly på papir, Landskab med gårde og heste Jens Søndergaard 1895 - 1957, sign. Jens S. 50, og dedikation i bund 36 x 46 cm. (60 x 70 cm).Med denne temaauktion skyder Lauritz.com Helsingør efteråret i gang med "Kunst og design for den kræsne" For at se andre emner på auktionen... Varenr: 4338786 DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 28-08-2016 21:04:00 DKK 4.600
Sky Dweller, akrylbillede, 'Blue Phoenix'
Sky Dweller, akrylbillede, 'Blue Phoenix'. Akryl på lærred, 'Blue Phoenix', af Sky Dweller, 2016, inkl. certifikat, 220x145x3cm. 'Sky Dweller' er en gruppe tyske kunstnere, der lægger vægt på at være inkognito. De ønsker udelukkende at formidle indholdet af deres kunst og vil undgå personkult. Varenr: 4360346 DKK 14.873 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-08-2016 21:05:00 DKK 9.296
Sky Dweller, 'Icecream', akrylbillede
Sky Dweller, 'Icecream', akrylbillede. Sky Dweller, 'Icecream', akryl på lærred, 2016, der medfølger certifikat, 140x130x3cm. 'Sky Dweller' er en gruppe tyske kunstnere, der lægger vægt på at være inkognito. De ønsker udelukkende at formidle indholdet af deres kunst og vil undgå personkult. Varenr: 4360354 DKK 8.552 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-08-2016 21:10:00 DKK 4.834
Sky Dweller, akrylmaleri, 'Iron Panther'
Sky Dweller, akrylmaleri, 'Iron Panther'. Akryl på lærred, 'Iron Panther', af Sky Dweller, fremstillet i 2016, forsynet med et certifikat. Mål: 140x110x3cm. 'Sky Dweller' er en gruppe tyske kunstnere, der lægger vægt på at være incognito. De ønsker udelukkende at formidle indholdet af deres kunst og vil undgå personkult. Varenr: 4367357 DKK 8.180 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-08-2016 21:15:00 DKK 4.462
Ib Eisner, olie på lærred, motiv fra tivoli (cd)
Ib Eisner, olie på lærred, motiv fra tivoli (cd). Motiv fra tivoli af Ib Eisner (1925-2003), olie på lærred, sign. Ib Eisner, 90x80 cm. U.R. Varenr: 4369490 DKK 8.000 DK, Odense, Kratholmvej 28-08-2016 21:20:00 DKK 3.200
Anders Bundgaard, akryl på plade, 'Frank Zappa's feet'
Anders Bundgaard, akryl på plade, 'Frank Zappa's feet'. 'Frank Zappa's feet' af Anders Bundgaard f. 1977, akryl på plade, sign. og betitlet på bagsiden, Anders Bundgaard, 122x123 cm. Fremstår med afskalninger. U.R. Varenr: 4372377 DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 29-08-2016 10:36:06 DKK 775
Karl Dahlqvist oljemålning
Karl Dahlqvist oljemålning. KARL DAHLQVIST (1900-71): motiv från Älvsjö, Långbro, signerad och daterad Karl Dahlqvist Älvsjö Långbro 1955, olja på pannå, ca 60x122 Varenr: 4373455 DKK 2.341 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-08-2016 11:00:00
Se mere
Ubekendt kunstner, olie på træ, par ugleportrætter (2)
Ubekendt kunstner, olie på træ, par ugleportrætter (2). Et par ugleportrætter, af ubekendt kunstner, olie på træplade, usign. 13x13 cm. UR. Med afslag (2) Varenr: 4373701 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-08-2016 11:21:00 DKK 325
Birger Petraeus oljemålning
Birger Petraeus oljemålning. BIRGER PETRAEUS (1888-1957?): Vy över Skeppsholmen, signerad och daterad Birger Petraeus 1942, olja på pannå, ca 51x60 cm Varenr: 4373461 DKK 1.561 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 29-08-2016 12:00:00
Se mere
Hans Petersson, 'Sort Sol' olie på lærred, cd
Hans Petersson, 'Sort Sol' olie på lærred, cd. 'Sort sol' af Hans Petersson født 1963, Olie på lærred sign. Hans 92 og betitlet på bagsiden. 74 x 540 cm. U/R Varenr: 4373897 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-08-2016 12:15:16 DKK 300
Hugo Arne Buch, olie på lærred, komposition (cd)
Hugo Arne Buch, olie på lærred, komposition (cd). Komposition, af Hugo Arne Buch (1927-2009), olie på lærred, sign. og dat. på bagsiden Hugo Arne Buch 1957-58. 77 x 66 cm (85 x 74 cm). Fremstår med krakelering. Varenr: 4362896 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 29-08-2016 12:31:15 DKK 650
Lars Helweg, akryl på lærred, 'Sommerfugle fra Formosa', cd
Lars Helweg, akryl på lærred, 'Sommerfugle fra Formosa', cd. 'Sommerfugle fra Formosa' af Lars Helweg, f. 1944, akryl på lærred. Sign. Lars Helweg, 3/5-87, 138x96 cm. (151,5x110 cm). Fremstår med afskalninger og krakeleringer. Lars Helweg er født i Stockholm i 1944. Han er en unik maler og en anerkendt kunstner. I 2012 har han opnået kultstatus hos en ny ... Varenr: 4374390 DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 29-08-2016 13:07:27 DKK 300
Niels Jensen, olie på plade, parti fra Hirtshals
Niels Jensen, olie på plade, parti fra Hirtshals. Parti fra Hirtshals af Niels Jensen, olie på plade, sign. Niels Jensen, Hirtshals 85, 30x39 cm. (45x54 cm). Varenr: 4372831 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 29-08-2016 13:20:56 DKK 325
Carsten Iversen. 'Længsel', olie på lærred
Carsten Iversen. 'Længsel', olie på lærred. 'Længsel' af Carsten Iversen født 1946 cd. Olie på lærred, s/b Carsten Iversen samt dateret 1993. 131 x 97 cm. U/R Varenr: 4373887 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 29-08-2016 13:21:00 DKK 350
Harald Pryn, olie på plade, skovparti
Harald Pryn, olie på plade, skovparti. Skovparti, af Harald Pryn 1891-1968, olie på plade, sign. og dat. Harald Pryn 32, 23x20,5 cm (30x27,5 cm) Varenr: 4373912 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-08-2016 13:28:00 DKK 325
<<  1 .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 .. 23  >>