Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Moderne billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 .. 20  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Preben Henrik Høhrmann. cd. 'Nemmer'. Olie på lærred.
Preben Henrik Høhrmann. cd. 'Nemmer'. Olie på lærred.. Preben Henrik Høhrmann født 1940. 'Nemmer'. Olie på lærred. Sign. P.H. 08 samt betegnet på bagsiden. 80 x 110 cm. (84,5x114,5) Varenr: 3597431 DKK 1.500 DK, Herning, Engdahlsvej 03-11-2014 18:52:00 DKK 300
Thorkild Knudsen. Cirkustelt med heste, olie på lærred(cd)
Thorkild Knudsen. Cirkustelt med heste, olie på lærred(cd) . Thorkild Knudsen 1912-1992 cd. Cirkustelt med heste, olie på lærred, signeret Th. Knudsen, dateret. 63x79 cm.(72x88 cm). Fremstår med lille afskalning. Varenr: 3569810 DKK 800 DK, Kolding, Trianglen 03-11-2014 18:53:00 DKK 300
Naing Myo Klae, Leende flicka
Naing Myo Klae, Leende flicka. Naing Myo Klae, Burma, leende flicka, olja på duk 51x38 cm. Signerad och daterad -07. Ej ramad. Varenr: 3604662 DKK 644 SE, Stockholm, Slakthusgatan 03-11-2014 19:00:00 DKK 241
Peter Nyborg, olja på duk (BUS)
Peter Nyborg, olja på duk (BUS). Peter Nyborg f 1937. 'The Winged Sea' Olja på duk. Signerad. Mått: 66x86 cm (68x88) Varenr: 3603217 DKK 2.413 SE, Malmö, Baltzarsgatan 03-11-2014 19:00:00 DKK 684
Artpusher alias Søren Vilhelm. Signeret unika lærredstryk. LIMITED EDITION
Artpusher alias Søren Vilhelm. Signeret unika lærredstryk. LIMITED EDITION. Artpusher alias Søren Vilhelm født 1965. Signeret unika lærredstryk med homage til afdøde grafitti kunster Robbo. BEMÆRK LIMITED EDITION (BEGRÆNSET ANTAL). Dette værk er en LIMITED EDITION og nummer 2 af 6. Værket er en del af en serie på 13 forskellige Limited Edition værker tilegnet ... Varenr: 3599972 DKK 10.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 03-11-2014 19:00:00 DKK 1.750
Birte Schuler, oliemaleri, 'Largo in D-Dur'
Birte Schuler, oliemaleri, 'Largo in D-Dur'. Olie- og akrylmaling, shellak, jern, pigmenter på lærred, 'Largo in D-Dur', af Birte Schuler (f. 1969), signeret på bagsiden, med titel og dateret '2011'. 80 cm x 80 cm. Varenr: 3594130 DKK 4.467 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 03-11-2014 19:00:00 DKK 2.978
Birte Schuler, oliemaleri, 'Largo in Dur'
Birte Schuler, oliemaleri, 'Largo in Dur'. Olie- og akrylmaling, shellak, jern, pigmenter på lærred, 'Largo in Dur', af Birte Schuler (f. 1969), signeret på bagsiden, med titel og dateret '2012'. 80 cm x 80 cm. Varenr: 3594137 DKK 4.467 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 03-11-2014 19:10:00 DKK 2.978
Vlaskov Evgeny Nikolaevich, Højtidelighed på fabrikken, olie på lærred, 1984
Vlaskov Evgeny Nikolaevich, Højtidelighed på fabrikken, olie på lærred, 1984. Vlaskov Evgeny Nikolaevich (1947, ved Moskva), Højtidelighed på fabrikken, olie på lærred, 140 x 200 cm, 1984 PROVENIENS: privatsamling fra Italien. Varenr: 3546942 DKK 14.891 DE, Hamburg, Große Elbstraße 03-11-2014 19:18:00 DKK 11.168
Robert Leepin cd. Nøgen studie af siddende kvinde, olie på lærred
Robert Leepin cd. Nøgen studie af siddende kvinde, olie på lærred. Robert Leepin 1885-1967. Nøgen studie af siddende kvinde, olie på lærred. Sign. Rob Leepin. 46 x 38 (49 x 41) cm. Varenr: 3603611 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 03-11-2014 19:20:00 DKK 900
Artpusher alias Søren Vilhelm. Signeret unika lærredstryk. LIMITED EDITION. Artpusher alias Søren Vilhelm født 1965. Signeret unika lærredstryk med homage til afdøde grafitti kunster Robbo. BEMÆRK LIMITED EDITION (BEGRÆNSET ANTAL). Dette værk er en LIMITED EDITION og nummer 2 af 6. Værket er en del af en serie på 13 forskellige Limited Edition værker tilegnet ... Varenr: 3599982 DKK 15.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 03-11-2014 19:20:00 DKK 4.000
Birte Schuler, oliemaleri, 'Largo in C-Dur'
Birte Schuler, oliemaleri, 'Largo in C-Dur'. Olie- og akrylmaling, shellak, jern, pigmenter på lærred, 'Largo in D-Dur', af Birte Schuler (f. 1969), signeret på bagsiden, med titel og dateret '2011'. 100 cm x 80 cm. Varenr: 3594148 DKK 4.467 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 03-11-2014 19:20:00 DKK 3.350
Birte Schuler, mixed media, 'Ohne Titel'
Birte Schuler, mixed media, 'Ohne Titel'. Olie, akryl og papir på lærred, 'Ohne Titel' af Birte Schuler (f. 1969), signeret på bagsiden og dateret '2005'. 80 cm x 80 cm. Varenr: 3594159 DKK 4.467 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 03-11-2014 19:30:00 DKK 2.978
Vibeke Winberg, 'Legehus', akryl på lærred
Vibeke Winberg, 'Legehus', akryl på lærred. Vibeke Winberg f. 1948, 'Legehus', akryl på lærred, signeret og betitlet på bagsiden, 120 x 100 cm., UR. Varenr: 3603536 DKK 2.500 DK, Aalborg, Nibevej 03-11-2014 19:34:00 DKK 300
Motiv av hästar, olja på duk
Motiv av hästar, olja på duk. "Hästar" av oidentifierad konstnär, olja på duk. Otydligt signerad. Bildmått: 33x41 cm. Varenr: 3586271 DKK 644 SE, Örebro, Aspholmen 03-11-2014 19:40:00 DKK 241
Artpusher alias Søren Vilhelm. Signeret unika lærredstryk. LIMITED EDITION. Artpusher alias Søren Vilhelm født 1965. Signeret unika lærredstryk med homage til afdøde grafitti kunster Robbo. BEMÆRK LIMITED EDITION (BEGRÆNSET ANTAL). Dette værk er en LIMITED EDITION og nummer 2 af 6. Værket er en del af en serie på 13 forskellige Limited Edition værker tilegnet ... Varenr: 3600030 DKK 10.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 03-11-2014 19:40:00 DKK 950
Birte Schuler, mixed media, 'Ohne Titel'. Olie, akryl og papir på lærred, 'Ohne Titel' af Birte Schuler (f. 1969), signeret på bagsiden og dateret '2005'. 80 cm x 80 cm. Varenr: 3594162 DKK 4.467 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 03-11-2014 19:40:00 DKK 2.978
Anna K. Johannsdottir, komposition, akryl på lærred
Anna K. Johannsdottir, komposition, akryl på lærred. Anna K. Johannsdottir f. 1955, komposition, akryl på lærred, sign., 150 x 100 cm. (154 x 104 cm.) Varenr: 3603539 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 03-11-2014 19:41:00 DKK 475
Hans Larsson, olja, 'Visionärt landskap' (bus)
Hans Larsson, olja, 'Visionärt landskap' (bus). Hans Larsson, 1910-1973, olja å¨duk, 'Visionärt landskap'. Signerad, daterad -68. 37 x 54 cm. (49 x 67 cm.) Varenr: 3604028 DKK 804 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 03-11-2014 19:42:00 DKK 241
Else Steenbæk cd, motiv fra Island
Else Steenbæk cd, motiv fra Island. Else Steenbæk 1882-1953. Olie på lærred. Motiv fra Island, signeret. H. 42 x 60 cm (64 x 73 cm) Trænger til rensning. Varenr: 3518315 DKK 800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 03-11-2014 19:44:00 DKK 300
Bodil Johansen. 'Lille Dimon' mix media på papir
Bodil Johansen. 'Lille Dimon' mix media på papir. Bodil Johansen. Lille Dimon med Suderøen i baggrunden. Sign. Bodil Johansen. Mix media på papir. 50 x 60 cm. Indrammet. Varenr: 3578019 DKK 800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 03-11-2014 19:44:00 DKK 300
Birte Schuler, oliemaleri, 'Andante in As-Dur, C-Dur, F-Dur' (3)
Birte Schuler, oliemaleri, 'Andante in As-Dur, C-Dur, F-Dur' (3). Oliemaling, akrylfarve, shellak, jern, pigmenter på lærred, 'Andante in As-Dur, C-Dur, F-Dur' af Birte Schuler (f. 1969), på bagsiden signatur, titel og dateringen '2011'. 100cm x 80cm og 100cm x 20cm. (3) Varenr: 3594172 DKK 5.212 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 03-11-2014 19:50:00 DKK 3.723
Miranda Grayling, Acrylgemälde, 'Off The Rails'
Miranda Grayling, Acrylgemälde, 'Off The Rails'. Acryl auf Leinwand, 'Off The Rails' von Miranda Grayling (*1954), rückseitig signiert, datiert '2013' und betitelt, 100 x 100cm. Varenr: 3600577 DKK 745 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 03-11-2014 19:51:00 DKK 298
Lise-Lotte Baarup Laustsen. Akryl på læred
Lise-Lotte Baarup Laustsen. Akryl på læred. Lise-Lotte Baarup Laustsen: Komposition. Sign. L. Laustsen 2014. Akryl på lærred. 60x80cm. (64x84). Indrammet i svæveramme. Varenr: 3604888 DKK 1.200 DK, Hørsholm, Vibe Alle 03-11-2014 20:00:00 DKK 300
Birte Schuler, oliemaleri, 'Ohne Titel'
Birte Schuler, oliemaleri, 'Ohne Titel'. Olie- og akrylmaling, shellak, jern, pigmenter på lærred, 'Ohne Titel', af Birte Schuler (f. 1969), signeret på bagsiden, med titel og dateret '2013'. 100 cm x 100 cm. Varenr: 3594180 DKK 4.467 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 03-11-2014 20:00:00 DKK 3.350
Artpusher alias Søren Vilhelm. Signeret unika lærredstryk. LIMITED EDITION. Artpusher alias Søren Vilhelm født 1965. Signeret unika lærredstryk med homage til afdøde grafitti kunster Robbo. BEMÆRK LIMITED EDITION (BEGRÆNSET ANTAL). Dette værk er en LIMITED EDITION og nummer 2 af 6. Værket er en del af en serie på 13 forskellige Limited Edition værker tilegnet ... Varenr: 3600035 DKK 12.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 03-11-2014 20:00:00 DKK 2.100
Per Eli. 'Uden Titel'
Per Eli. 'Uden Titel'. Per Eli født 1957 'Uden Titel'. Akryl på lærred. Sign. Per Eli-13. 100 x 80 cm. Uden ramme. Læs kunstnerprofil her Læs kunstnerprofil her Varenr: 3603785 DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-11-2014 20:01:00 DKK 1.800
Afanasev Nikolay Grigorevich, Lenin foran masserne, olie på lærred, 1970
Afanasev Nikolay Grigorevich, Lenin foran masserne, olie på lærred, 1970. Afanasev Nikolay Grigorevich (1925, Moskva), Lenin foran masserne, olie på lærred, 120 x 160 cm, 1970 PROVENIENS: privatsamling fra Italien. Varenr: 3545403 DKK 9.679 DE, Hamburg, Große Elbstraße 03-11-2014 20:03:00 DKK 7.445
Artpusher alias Søren Vilhelm cd. 'Mega NY Glow no. 2'
Artpusher alias Søren Vilhelm cd. 'Mega NY Glow no. 2'. Artpusher alias Søren Vilhelm født 1965. Print, collage, fluorescerende oliemaling monteret på lærred. 170 x 270 (179 x 279) cm. Sign. Vilhelm 2007. Signeret, betitlet og dateret på bagsiden 'Mega NY Glow no. 2, Artpusher 2009'. BEMÆRK VÆRKET ER DELVIST (VINDUER OG LAMPER) MALET MED ... Varenr: 3558738 DKK 100.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 03-11-2014 20:11:00 DKK 50.000
Fredrico de Albinini, Michael Jackson, blandteknik
Fredrico de Albinini, Michael Jackson, blandteknik. Fredrico de Albinini, blandteknik, Michael Jackson. Foto, akryl samt förgylld slagmetall. Mått: 55x88 cm. Signerad. Fredrico de Albinini arbetar i blandteknik där fotot är grunden. Kompositioner bearbetas sedan i Photoshop och kompletteras ofta med akrylmåleri. Han är utbildad ingenjör men har ... Varenr: 3608111 DKK 1.609 SE, Stockholm, Slakthusgatan 03-11-2014 20:16:00 DKK 241
Corneille cd. Akryl på lærred, unika maleri på trykt sort base
Corneille cd. Akryl på lærred, unika maleri på trykt sort base. Corneille 1922-2010. Akryl på lærred, unika maleri på trykt sort base. Signeret og dateret 'Corneille 04'. 110 x 110 cm. Lærred monteret på 35 mm blindramme. Corneille studerede kunst på The Academy of Art i Holland. Han var med til at starte Reflex i 1948 og året efter til at starte ... Varenr: 3601820 DKK 80.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 03-11-2014 20:19:00 DKK 35.000
<<  1 .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 .. 20  >>