Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Moderne billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 .. 12  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Sonja Zeltner-Müller, 2-delt oliemaleri 'Fische' (2)
Sonja Zeltner-Müller, 2-delt oliemaleri 'Fische' (2). Olie på lærred, 'Fische' af Sonja Zeltner-Müller (f. 1964), med monogram og dateringen '14'. 90x90cm (enkeltmål) (2) Varenr: 3486234 DKK 4.474 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-07-2014 20:50:00 DKK 2.983
Hans Oldau Krull. Komposition med japansk kriger fra 'Zen inspirationer', 2006 (cd)
Hans Oldau Krull. Komposition med japansk kriger fra 'Zen inspirationer', 2006 (cd). Hans Oldau Krull (født 1952). Komposition med japansk kriger, 2006. Akryl på lærred. Sign. H. Krull 06. 190 x 230 cm. Uden ramme. Udstillet: Danmarks Japanske Have, Trige ved Aarhus, til Krulls udstilling 'Zen inspirationer' i 2006. Grafikeren, maleren og billedhuggeren Hans Vilandt Oldau ... Varenr: 3415604 DKK 25.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-07-2014 20:53:00 DKK 15.000
Sonja Zeltner-Müller, oliemaleri 'Flaschencollage'
Sonja Zeltner-Müller, oliemaleri 'Flaschencollage' . Olie på lærred, 'Flaschencollage' af Sonja Zeltner-Müller, med monogram og dateringen '2013' forneden til venstre. 120x80cm. Varenr: 3486236 DKK 4.474 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-07-2014 21:00:00 DKK 2.237
Sonja Zeltner-Müller, oliemaleri, 'Bar'
Sonja Zeltner-Müller, oliemaleri, 'Bar'. Olie på lærred, 'Bar' af Sonja Zeltner-Müller (f. 1964), med monogram og dateringen '14'. 100x160cm. Varenr: 3486238 DKK 4.474 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-07-2014 21:10:00 DKK 3.356
Aage Gitz-Johansen. 'Vision', oliekridt på papir, cd
Aage Gitz-Johansen. 'Vision', oliekridt på papir, cd. 'Vision', Aage Gitz-Johansen 1897-1977. Oliekridt på papir, sign. monogram. 49 x 63 (66 x 80) cm. Proveniens: Kunstnerens familie. Denne auktion er en del af Lauritz.com Roskildes temaauktion over en samling værker af Aage Gitz-Johansen (1897-1977) ejet af kunstnerens efterkommere til ... Varenr: 3471235 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-07-2014 09:00:00 DKK 725
Aage Gitz-Johansen. To kompositioner, oliekridt på papir, cd (2)
Aage Gitz-Johansen. To kompositioner, oliekridt på papir, cd (2). To fuglestudier, Aage Gitz-Johansen 1897-1977. Oliekridt på papir, stempelsign. 34 x 23 (41 x 31) cm. Proveniens: Kunstnerens familie. Denne auktion er en del af Lauritz.com Roskildes temaauktion over en samling værker af Aage Gitz-Johansen (1897-1977) ejet af kunstnerens efterkommere til ... Varenr: 3472241 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-07-2014 09:30:00 DKK 500
Aage Gitz-Johansen. Tre studier af kunstnerens datter Helle, rødkridt på papir, cd (3)
Aage Gitz-Johansen. Tre studier af kunstnerens datter Helle, rødkridt på papir, cd (3). Tre studier af kunstnerens datter Helle, Aage Gitz-Johansen 1897-1977. Rødkridt på papir, sign. monogram. Bladmål: 25 x 37 - 30 x 43 cm. Proveniens: Kunstnerens familie. Denne auktion er en del af Lauritz.com Roskildes temaauktion over en samling værker af Aage Gitz-Johansen (1897-1977) ejet af ... Varenr: 3471286 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-07-2014 10:30:00 DKK 350
Jørgen Waring cd. Abstrakt komposition, olie på lærred, 1962
Jørgen Waring cd. Abstrakt komposition, olie på lærred, 1962. Jørgen Waring født 1938. Abstrakt komposition betitlet 'Komposition', olie på lærred. Sign. og dateret J. Waring 62. 64 x 100 (87 x 122) cm. Varenr: 3486990 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 30-07-2014 10:38:00 DKK 675
Jørgen Waring cd. Abstrakt komposition, olie på lærred, 1961
Jørgen Waring cd. Abstrakt komposition, olie på lærred, 1961. Jørgen Waring født 1938. Abstrakt komposition betitlet 'Intern Efekt', olie på lærred. Sign. og dateret J. Waring 61. 64 x 100 (87 x 122) cm. Varenr: 3486992 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 30-07-2014 10:45:00 DKK 400
Ubekendt kunstner. Komposition. Gouache på papir
Ubekendt kunstner. Komposition. Gouache på papir. Ubekendt kunstner. Komposition. Gouache på papir. Uidentificeret signatur, dateret 84. Lysmål 59 x 59 cm. (80 x 78 cm.) Varenr: 3458326 DKK 800 DK, Vejle, Dandyvej 30-07-2014 10:55:33 DKK 300
Aage Gitz-Johansen. To kompositioner, tusch på papir, (2)
Aage Gitz-Johansen. To kompositioner, tusch på papir, (2). 'Gudinde II' og 'Gudinde VII', Aage Gitz-Johansen 1897-1977. Tusch på papir, sign. monogram. 34 x 23 (41 x 31) cm. Proveniens: Kunstnerens familie. Denne auktion er en del af Lauritz.com Roskildes temaauktion over en samling værker af Aage Gitz-Johansen (1897-1977) ejet af kunstnerens ... Varenr: 3471589 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-07-2014 11:30:00 DKK 450
Aage Gitz-Johansen. Komposition med moskusokser, olie på lærred
Aage Gitz-Johansen. Komposition med moskusokser, olie på lærred. Komposition med moskusokser, Aage Gitz-Johansen 1897-1977. Olie på lærred, sign. monogram. 54 x 60 cm. Uindrammet. Proveniens: Kunstnerens familie. Denne auktion er en del af Lauritz.com Roskildes temaauktion over en samling værker af Aage Gitz-Johansen (1897-1977) ejet af kunstnerens ... Varenr: 3470808 DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-07-2014 11:58:00 DKK 1.000
Pia Albrechtsen, figurkompositioner, akryl på lærred, cd (2)
Pia Albrechtsen, figurkompositioner, akryl på lærred, cd (2). Pia Albrechtsen, f. 1973, figurkompositioner, akryl på lærred, sign., 38 x 38 cm. (45 x 45 cm.) (2) Varenr: 3487643 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 30-07-2014 13:12:00 DKK 300
Aage Gitz-Johansen. To kompositioner, tusch og pastel på papir, (2)
Aage Gitz-Johansen. To kompositioner, tusch og pastel på papir, (2). To kompositioner, Aage Gitz-Johansen 1897-1977. Tusch og pastel på papir, sign. 34 x 23 (41 x 31) cm. Proveniens: Kunstnerens familie. Denne auktion er en del af Lauritz.com Roskildes temaauktion over en samling værker af Aage Gitz-Johansen (1897-1977) ejet af kunstnerens efterkommere til nu.Se ... Varenr: 3471638 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-07-2014 13:30:00 DKK 500
Aage Gitz-Johansen. Studie af en fasan, gouache på papir, cd
Aage Gitz-Johansen. Studie af en fasan, gouache på papir, cd. Studie af en fasan, Aage Gitz-Johansen 1897-1977. Gouache på papir, sign. monogram. 78 x 57 (95 x 75) cm. Proveniens: Kunstnerens familie. Denne auktion er en del af Lauritz.com Roskildes temaauktion over en samling værker af Aage Gitz-Johansen (1897-1977) ejet af kunstnerens efterkommere til ... Varenr: 3471142 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-07-2014 14:12:00 DKK 500
Ejnar Johansen. Gadeparti fra Montmartre, Paris. Olie på lærred (cd)
Ejnar Johansen. Gadeparti fra Montmartre, Paris. Olie på lærred (cd). Gadeparti fra Montmartre, Paris af Einer Johansen (1893-1963). Olie på lærred. Sign. EJ. 69 x 74 cm. (77 x 102 cm.) Varenr: 3492770 DKK 800 DK, Vejle, Dandyvej 30-07-2014 14:14:00 DKK 325
Kell Kristensen, cd. Landskab, olie på lærred
Kell Kristensen, cd. Landskab, olie på lærred. Kell Kristensen f. 1923. Landskab, olie på lærred, sign. Kell K '86. 52 x 65 cm. Varenr: 3481529 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 30-07-2014 14:17:00 DKK 300
Aage Gitz-Johansen. Kvindestudie, olie på krydsfiner
Aage Gitz-Johansen. Kvindestudie, olie på krydsfiner. Kvindestudie, Aage Gitz-Johansen 1897-1977. Olie på udskåret krydsfiner, sign. G. 63,5 x 42 cm. Proveniens: Kunstnerens familie. Denne auktion er en del af Lauritz.com Roskildes temaauktion over en samling værker af Aage Gitz-Johansen (1897-1977) ejet af kunstnerens efterkommere til nu.Se de ... Varenr: 3471186 DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-07-2014 14:30:00 DKK 550
Leif Ewens, cd. Landskab, olie på lærred
Leif Ewens, cd. Landskab, olie på lærred . Leif Ewens 1914-2001. Landskab, olie på lærred, utydeligt sign. Leif Ewens. 65 x 76 cm. Varenr: 3488619 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 30-07-2014 14:36:00 DKK 300
Leif Ewens, cd. Landskab, olie på lærred . Leif Ewens 1914-2001. Landskab, olie på lærred, usign. 80 x 98 cm. Varenr: 3488620 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 30-07-2014 14:37:00 DKK 300
Aage Gitz-Johansen. To kompositioner, tusch på papir, (2). 'Gudinde I' og 'Gudinde V', Aage Gitz-Johansen 1897-1977. Tusch på papir, sign. monogram. 34 x 23 (41 x 31) cm. Proveniens: Kunstnerens familie. Denne auktion er en del af Lauritz.com Roskildes temaauktion over en samling værker af Aage Gitz-Johansen (1897-1977) ejet af kunstnerens efterkommere ... Varenr: 3471577 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-07-2014 15:02:00 DKK 450
William Hansen, olie på lærred, motiv med strandhus (cd)
William Hansen, olie på lærred, motiv med strandhus (cd). Motiv med strandhus af William Hansen (1908-1991), olie på lærred, signeret monogram 81. 48 x 60 cm. (60 x 72 cm). Varenr: 3489227 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 30-07-2014 15:06:00 DKK 575
Aage Gitz-Johansen. To kompositioner, tusch på papir, (2). 'Gudinde III' og 'Gudinde IV', Aage Gitz-Johansen 1897-1977. Tusch på papir, sign. monogram. 34 x 23 (41 x 31) cm. Proveniens: Kunstnerens familie. Denne auktion er en del af Lauritz.com Roskildes temaauktion over en samling værker af Aage Gitz-Johansen (1897-1977) ejet af kunstnerens ... Varenr: 3471572 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-07-2014 15:30:00 DKK 450
To malerier og en ætsning, 1900-tallets 2. halvdel
To malerier og en ætsning, 1900-tallets 2. halvdel. D. Kurish. 'Sult', olie på lærred monteret på plade, sign. D. Kurish 75. 76 x 60 (78 x 62) cm. R. Moszkowicz. Komposition, olie på lærred monteret på plade, sign. R. Mosckowicz 88. 54 x 51 cm. Uindrammet, fremstår med afskalninger. Roger Chastel 1897-1981. Komposition med musikere, ætsning, ... Varenr: 3492647 DKK 800 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-07-2014 15:47:00 DKK 325
Kell Kristensen, cd. 'Vejen mellem Kalvehave og Vordingborg', akvarel
Kell Kristensen, cd. 'Vejen mellem Kalvehave og Vordingborg', akvarel. Kell Kristensen f. 1923. 'Vejen mellem Kalvehave og Vordingborg', akvarel og tusch på papir, sign. Kell K .'83 11-4. 40 x 54 cm. Varenr: 3481536 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 30-07-2014 15:50:00 DKK 300
Aage Gitz-Johansen. 'Eskimoer, Yang og Yin', olie på plade, cd
Aage Gitz-Johansen. 'Eskimoer, Yang og Yin', olie på plade, cd. 'Eskimoer, Yang og Yin', Aage Gitz-Johansen 1897-1977. Olie på plade, sign. monogram. 59 x 44 (62 x 47) cm. Proveniens: Kunstnerens familie. Denne auktion er en del af Lauritz.com Roskildes temaauktion over en samling værker af Aage Gitz-Johansen (1897-1977) ejet af kunstnerens efterkommere til ... Varenr: 3471277 DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-07-2014 16:03:00 DKK 1.800
Tomas Lacke 'Strindberg' blandteknik på duk
Tomas Lacke 'Strindberg' blandteknik på duk. Komposition, 'Strindberg' av Tomas Lacke (f. 1976, Sverige). Blandteknik på duk. Utstickande hatt. Bildmått: 95x 94 cm. Metallram. Varenr: 3493201 DKK 4.071 SE, Örebro, Aspholmen 30-07-2014 16:24:04 DKK 489
Aage Gitz-Johansen. To kompositioner, tusch på papir, cd (2)
Aage Gitz-Johansen. To kompositioner, tusch på papir, cd (2). To kompositioner, Aage Gitz-Johansen 1897-1977. Tusch på papir, sign. monogram. Rammemål: 34 x 24 & 35 x 25 cm. Proveniens: Kunstnerens familie. Denne auktion er en del af Lauritz.com Roskildes temaauktion over en samling værker af Aage Gitz-Johansen (1897-1977) ejet af kunstnerens efterkommere ... Varenr: 3471472 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-07-2014 16:33:00 DKK 600
Lisa Johansson, ulltavla, vagn 18
Lisa Johansson, ulltavla, vagn 18. Lisa Johansson, tavla i ull. Signerad. 103x73 cm. Ramad. Trasigt glas.Detta är en samling konst som säljs i Stockholm på Lauritz.com! Varenr: 3491740 DKK 651 SE, Stockholm, Slakthusgatan 30-07-2014 17:03:04 DKK 244
Aage Gitz-Johansen. Maske og relief af træ, cd (2)
Aage Gitz-Johansen. Maske og relief af træ, cd (2) . Aage Gitz-Johansen 1897-1977. Maske og relief af dekoreret udskåret træ, sign. G. L. 13,5-28 cm. Proveniens: Kunstnerens familie til idag. Denne auktion er en del af Lauritz.com Roskildes temaauktion over en samling værker af Aage Gitz-Johansen (1897-1977) ejet af kunstnerens efterkommere til ... Varenr: 3470866 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-07-2014 17:04:00 DKK 550
<<  1 .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 .. 12  >>