Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Moderne billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 .. 23  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Lennart Sand oljemålning
Lennart Sand oljemålning. LENNART SAND (född 1946): Gulsparv, signerad och daterad L. Sand -88, olja på duk, ca 40x50 cm Varenr: 4279201 DKK 4.830 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-05-2016 18:44:00
Se mere
Martin Emond. Olja, 'Tegelbruket på Hven' (bus)
Martin Emond. Olja, 'Tegelbruket på Hven' (bus). Martin Emond. Olja pannå, 'Tegelbruket på Hven', signerad. 59 x 89 cm (75,5 x 106 cm). Varenr: 4247933 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 27-05-2016 18:54:00 DKK 242
Rolf Stålberg, kustmotiv, olja på pannå, 1933
Rolf Stålberg, kustmotiv, olja på pannå, 1933. Kustmotiv av Rolf Stålberg. Olja på pannå. Monogramsignerad samt etikettmärkt a tergo. Daterad -33. Bildytans mått: 58 x 79 cm. Ramad. Varenr: 4279474 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 27-05-2016 19:14:00 DKK 242
Henrik Krogsholm. Akryl på lærred
Henrik Krogsholm. Akryl på lærred. Henrik Krogsholm f. 1960. Abstrakt komposition. Akryl på lærred. Signeret på bagsiden. 80 x 100 cm. Uindrammet. Varenr: 4267778 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27-05-2016 19:25:00 DKK 325
Bárdur Jákupsson, olie på lærred, 'Hesperisk strand' (cd)
Bárdur Jákupsson, olie på lærred, 'Hesperisk strand' (cd). 'Hesperisk strand' af Bárdur Jákupsson f. 1942, olie på lærred, sign. Bárdur Jákupsson samt sign. betitlet og dateret på bagsiden 'Hesperisk strand', Bárdur Jákupsson 1998, 140x200 cm. (142x202,5 cm). Varenr: 4240906 DKK 20.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-05-2016 19:30:00 DKK 13.000
Erik Hoppe, Landskab, olie på lærred, parti fra Søndermarken (cd)
Erik Hoppe, Landskab, olie på lærred, parti fra Søndermarken (cd) . Landskab, Parti fra Søndermarken, olie på lærred, Erik Hoppe (1898-1968) Sign. Hoppe. 66 x 71 cm. (78 x 83) Udstillet i Kunstforeningen 1945, København.Fremstår med enkelte krakelleringer. (cd) Varenr: 4275021 DKK 20.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-05-2016 19:30:00 DKK 6.400
Hertha K. Hansen, olie på lærred, nøgen kvinde (cd)
Hertha K. Hansen, olie på lærred, nøgen kvinde (cd). Nøgen kvinde af Hertha K. Hansen, olie på lærred. Kvindeportræt, malet omkring 1930 til 1940. Sign. monogram. 67 x 78 cm (76 x 85) Varenr: 4279733 DKK 4.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-05-2016 19:38:00 DKK 325
Ubekendt kunstner, Landskab, olie på lærred
Ubekendt kunstner, Landskab, olie på lærred. Græssende hest og personer i landskab, olie på lærred, ubekendt kunstner1900-tallet, usign. På bagsiden dameportræt, 58x78 cm. (68x88) Fremstår med afskalning Varenr: 4278394 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-05-2016 19:50:00 DKK 300
Ubekendt kunstener, olie på lærred, marinemotiv
Ubekendt kunstener, olie på lærred, marinemotiv. Marinemotiv, af ubekendt kunstner, beg 1900-tallet, olie på lærred, sign. OL. 34 x 47 cm (53 x 66 cm.). Fremstår gulnet. Varenr: 4266412 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 27-05-2016 19:58:00 DKK 300
Judith Fischer-Hansen. 'I Min Have Vokser Brudeslør'. Olie på lærred (cd)
Judith Fischer-Hansen. 'I Min Have Vokser Brudeslør'. Olie på lærred (cd). Judith Fischer-Hansen (f. 1952). 'I Min Have Vokser Brudeslør'. Olie på lærred. Sign. og dat. på bagsiden. Judith-Fischer Hansen 1992. 99 x 80 cm (103,5 x 84 cm). Blændramme restaureret og sat i ny svæveramme. (cd) Varenr: 4279482 DKK 3.000 DK, Herning, Engdahlsvej 27-05-2016 20:00:00 DKK 1.050
Jørgen von Friis Rask, akryl på lærred, Finn Juhl og Poul Henningsen
Jørgen von Friis Rask, akryl på lærred, Finn Juhl og Poul Henningsen. Finn Juhl og Poul Henningsen af Jørgen von Friis Rask, f. 1942, akryl på lærred, sign. Jørgen von Friis Rask - 16, 120x90 cm. U.R. Varenr: 4278783 DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-05-2016 20:00:00 DKK 1.100
Peter Nyborg, olie på lærred, 'Les Irland Magic' (cd)
Peter Nyborg, olie på lærred, 'Les Irland Magic' (cd). 'Les Irland Magic' af Peter Nyborg, f. 1937, olie på lærred, sign. samt dateret og betitlet på bagsiden, 'Les Irland Magic', 130x100 cm. (137x107 cm). Varenr: 4278429 DKK 7.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-05-2016 20:08:00 DKK 2.200
Mette Erichsen. Figurkomposition. Olie på lærred
Mette Erichsen. Figurkomposition. Olie på lærred. Mette Erichsen. Figurkomposition. Olie på lærred. Usign. 100 x 100 cm. Uindrammet. Med reparation. Varenr: 4093336 DKK 10.000 DK, Herning, Engdahlsvej 27-05-2016 20:10:00 DKK 3.100
Erik Hårdstedt. Akvarell (BUS)
Erik Hårdstedt. Akvarell (BUS). Erik Hårdstedt (född 1979). Akvarell. "Den glada veckotidningen! Land". Signerad. Inramad. 55x75. (68x89.) Varenr: 4261932 DKK 2.415 SE, Malmö, Baltzarsgatan 27-05-2016 20:18:00 DKK 242
Hans Degner. Abstrakt komposition, 'Rain'
Hans Degner. Abstrakt komposition, 'Rain'. Hans Degner, født 1964. Abstrakt komposition. Akryl på lærred. 158 x 150 cm. Signeret, dateret og betitlet på bagsiden: 'Hans Degner, 2015, Rain.' Uindrammet. Varenr: 4101408 DKK 10.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27-05-2016 20:25:00 DKK 5.000
Petra Wittmund, akryl på lærred, titel: 'Der Frosch'
Petra Wittmund, akryl på lærred, titel: 'Der Frosch'. Petra Wittmund, akryl på lærred, titel: 'Der Frosch', signeret nederst til højre. Mål ca.: 100 x 100 cm. Varenr: 4279395 DKK 3.731 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-05-2016 20:31:00 DKK 2.985
Petra Wittmund, akryl på lærred, titel: 'Der Chihuahua'
Petra Wittmund, akryl på lærred, titel: 'Der Chihuahua'. Petra Wittmund, akryl på lærred, titel: 'Der Chihuahua', signeret nederst til højre. Mål ca.: 100 x 100 cm. Varenr: 4279398 DKK 3.731 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-05-2016 20:32:00 DKK 2.985
Petra Wittmund, akryl på lærred, titel: 'Der Hirsch'
Petra Wittmund, akryl på lærred, titel: 'Der Hirsch'. Petra Wittmund, akryl på lærred, titel: 'Der Hirsch', signeret nederst til højre. Mål ca.: 100 x 100 cm. Varenr: 4279400 DKK 3.731 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-05-2016 20:33:00 DKK 2.985
Petra Wittmund, akryl på lærred, titel: 'Das Chamäleon'
Petra Wittmund, akryl på lærred, titel: 'Das Chamäleon'. Petra Wittmund, akryl på lærred, titel: 'Das Chamäleon', signeret nederst til venstre. Mål ca.: 100 x 100 cm. Varenr: 4279399 DKK 3.731 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-05-2016 20:34:00 DKK 2.985
Petra Wittmund, akryl på lærred, titel: 'Der Widder'
Petra Wittmund, akryl på lærred, titel: 'Der Widder'. Petra Wittmund, akryl på lærred, titel: 'Der Widder', signeret nederst til højre. Mål ca.: 80 x 100 cm. Varenr: 4279405 DKK 3.731 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-05-2016 20:35:00 DKK 2.985
Petra Wittmund, akryl på lærred, titel: 'Das Nashorn'
Petra Wittmund, akryl på lærred, titel: 'Das Nashorn'. Petra Wittmund, akryl på lærred, titel: 'Das Nashorn', signeret nederst til højre. Mål ca.: 80 x 100 cm. Varenr: 4279407 DKK 3.731 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-05-2016 20:36:00 DKK 2.985
Aage Strand, to landskaber, olie på lærred (2)(cd)
Aage Strand, to landskaber, olie på lærred (2)(cd). Landskaber, hhv. kystparti 60x70 (78x88) og bondegård ved kyst, 52x61 cm. (61x71) begge olie på lærred, Aage Strand (1910-1975) sign. ÅS. (2)(cd) Varenr: 4269888 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-05-2016 20:44:00 DKK 650
Henrik Nielsen, olie på lærred 'Raising Half Time'
Henrik Nielsen, olie på lærred 'Raising Half Time'. 'Raising Half Time', af Henrik Nielsen (f. 1976). Olie på lærred. Sign. og dat.. 90 x 58 cm Varenr: 4278341 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 27-05-2016 20:44:00 DKK 300
Max Book oljemålning
Max Book oljemålning. MAX BOOK (född 1953): "BRUK US", signerad och daterad på baksidan MM Book 1990, olja pannå 24x36 cm. PROVENIENS: Inköpt direkt från konstnären av nuvarande ägare Varenr: 4279258 DKK 8.050 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-05-2016 20:48:00
Se mere
 Connie van H. de Man 4 abstrakte kompositioner, mixed media på papir(cd)(4)
Connie van H. de Man 4 abstrakte kompositioner, mixed media på papir(cd)(4). 4 abstrakte kompositioner, mixed media på papir, Connie van Hellestijn de Man, sign. 25x30 cm. (53x53) (cd)(4) Varenr: 4278491 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-05-2016 20:49:00 DKK 300
Eyvind Olesen, opstilling, olie på lærred, cd
Eyvind Olesen, opstilling, olie på lærred, cd . Opstilling af Eyvind Olesen (1907-1995). Olie på lærred. Sign. Eyv. Olesen 65, 43,5 x 47,5 cm. (57 x 62 cm.) Fremstår med lettere krakeleringer. Varenr: 4278539 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-05-2016 20:59:00 DKK 350
Erik Hårdstedt. Akvarell (BUS). Erik Hårdstedt (född 1979). Akvarell. Husexteriör med entré. Signerad. Inramad. 55x75. (68x89.) Varenr: 4261933 DKK 2.415 SE, Malmö, Baltzarsgatan 27-05-2016 21:11:00 DKK 242
Heinz Grüll, olie på lærred, 'Euphigenie'
Heinz Grüll, olie på lærred, 'Euphigenie'. Heinz Grüll, olie på lærred, 'Euphigenie', signeret forneden til venstre. Mål ca.: 150 x 80 cm Varenr: 4256705 DKK 8.955 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-05-2016 21:55:00 DKK 3.918
Cong Quoc Ha, f. 1955, olja på duk, sign o dat
Cong Quoc Ha, f. 1955, olja på duk, sign o dat. Cong Quoc Ha, f. 1955, olja på duk, sign o dat 1996. "Hanoi old street 1". 30 x 30. Verket har inte tidigare varit ute till försäljning utan säljs av konstnären direkt och är därför inte belagt med BUS. Varenr: 4233285 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 28-05-2016 10:29:00 DKK 242
John Sten
John Sten . JOHN STEN (1879-1922): "Landskap", stämpelsignerad JOHN STEN, akvarell, ca 40x31m. Utställd: Riksförbundet för bildande konst, utställning nr 80. . PROVENIENS: Ur Gustaf och Herman Lindbergs samling Varenr: 4280512 DKK 3.220 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-05-2016 10:39:00
Se mere
<<  1 .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 .. 23  >>