Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Moderne billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 .. 12  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bendt Schneevoigt, komposition, olie på lærred, cd
Bendt Schneevoigt, komposition, olie på lærred, cd . Komposition, af Bendt Schneevoigt (1930-1995). Olie på lærred. Sign. monogram BS. samt B. Schneevoigt på blændramme. 60 x 80 cm Varenr: 3382825 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-04-2014 11:29:00 DKK 325
Per Dahl. Løve/ m/ zebra. Olie på lærred.
Per Dahl. Løve/ m/ zebra. Olie på lærred. . Per Dahl, f. 1931. Olie på lærred. Motiv med løve. Sign. Per Dahl samt verso signeret og dat.1980 samt betegnet. Mål: 45 x 65 cm, (59 x 75) . Varenr: 3330000 DKK 800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-04-2014 11:33:00 DKK 325
Lars Fantasiformidler Elgidh. Komposition
Lars Fantasiformidler Elgidh. Komposition. Lars Fantasiformidler Elgidh f.1973. Komposition betitlet "fatter meget lidt, af noget meget stort" samt " Er du rigtig klog du er lækker ", olie på lærred sign. og dateret Lars Elgidh 2014. 100 x 100 cm. Uindrammet. Læs kunstnerprofil her Varenr: 3384463 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 30-04-2014 12:38:00 DKK 375
Ubekendt kunstner. Komposition med kvinde. Akryl på lærred
Ubekendt kunstner. Komposition med kvinde. Akryl på lærred. Ubekendt kunstner. Komposition med kvinde. Titel 'En dejlig sild'. Akryl på lærred. 80 x 59,5 cm. Indrammet. Varenr: 3382447 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 30-04-2014 13:08:00 DKK 300
Victor Qvistorff, olie på plade, marine (cd)
Victor Qvistorff, olie på plade, marine (cd). Marine af Victor Qvistorff (1882-1953), olie på plade. Sign. V. Qvistorff '40. 25 x 31 cm. Varenr: 3382293 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-04-2014 13:11:00 DKK 325
Ubekendt kunstner, olie på lærred, komposition med køer på strand
Ubekendt kunstner, olie på lærred, komposition med køer på strand. Komposition med køer på strand, af ubekendt kunstner. Olie på lærred, sign. 30 x 40 cm (39 x 50 cm) Varenr: 3350453 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 30-04-2014 13:26:00 DKK 300
Hanne Schou. Samling malerier (10)
Hanne Schou. Samling malerier (10). Hanne Schou født 1935 cd. En samling olie på lærred. Landskaber, mv.. De fleste sign. og daterede. 70 x 81 cm mm... Enkelte indrammede. (10) Varenr: 3363824 DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 30-04-2014 13:39:00 DKK 300
Harry Kluge. Landskab, olie på lærred, cd.
Harry Kluge. Landskab, olie på lærred, cd. . Landskab, Harry Kluge 1879 - 1963. Olie på lærred, sign. Harry Kluge 1935. 36 x 53 cm. Varenr: 3382286 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 30-04-2014 13:58:00 DKK 325
Ferdinand Antvorskov cd. Par landskabsmalerier, olie på lærred, 1940erne (2)
Ferdinand Antvorskov cd. Par landskabsmalerier, olie på lærred, 1940erne (2). Ferdinand Antvorskov 1884-1977. Motiv med mølle og kornmark, olie på lærred. Sign. og dateret 1948. 34 x 47 (44 x 57) cm. Bjerglandskab med krat og træer, olie på lærred. Sign. og dateret 1945 (?). (2) Varenr: 3368953 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 30-04-2014 14:07:00 DKK 300
Edvin Ollers. Akvarel på papir
Edvin Ollers. Akvarel på papir. Edvin Ollers 1888-1959 cd. Akvarel på papir. Kystlandskab. Sign. E. Ollers, 1944. 38 x 48 (56 x 66) cm. Fugtpletter. Varenr: 3381715 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 30-04-2014 14:11:00 DKK 300
Agneta 'Agge' Karlsson. Olja på duk (BUS)
Agneta 'Agge' Karlsson. Olja på duk (BUS). Agneta 'Agge' Karlsson, f. 1956. Oljemålning på duk. Flicka på bänk. Signerad. 74x60 cm. Oramad. (BUS) Varenr: 3386921 DKK 2.055 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 30-04-2014 14:11:00 DKK 247
Peter Lundberg, olie på lærred, komposition, cd
Peter Lundberg, olie på lærred, komposition, cd. Komposition, af Peter Lundberg (f. 1955). Olie på lærred, signeret samt dateret Peter Lundberg '98. 40 x 33 cm (43 x 36 cm). Varenr: 3376184 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 30-04-2014 14:13:00 DKK 325
Sigurd Christensen, olie på lærred, kystparti (cd)
Sigurd Christensen, olie på lærred, kystparti (cd). Kystparti af Sigurd Christensen (1915-1978), olie på lærred. Sign. Sigurd. 52 x 66 cm (65 x 79) Varenr: 3381767 DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-04-2014 14:23:00 DKK 1.300
Steen Lundstrøm, mixed media, kompositioner (cd 6)
Steen Lundstrøm, mixed media, kompositioner (cd 6). Kompositioner af Steen Lundstrøm (f. 1945), mixed media på papir. Alle sign. 72 x 50 cm (82 x 62). (6) Varenr: 3379037 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-04-2014 14:29:00 DKK 325
Bjarke Regn Svendsen, gouache, landskabsparti (cd)
Bjarke Regn Svendsen, gouache, landskabsparti (cd). Landskabsparti med personer af Bjarke Regn Svendsen (f. 1949), gouache på papir. Sign. monogram og dateret juli 78. 23 x 30 cm (41 x 47). Varenr: 3386351 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-04-2014 14:35:00 DKK 300
Sigurd Christensen, olie på lærred, parti fra Paris (cd)
Sigurd Christensen, olie på lærred, parti fra Paris (cd). Parti fra Paris af Sigurd Christensen (1915-1978), olie på lærred. Sign. Sigurd. 45 x 49 cm (50 x 54). Fremstår med trykmærke/krakelering. Varenr: 3381761 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-04-2014 14:43:00 DKK 350
Cathrine Raben Davidsen, monotypi, figurkomposition, cd
Cathrine Raben Davidsen, monotypi, figurkomposition, cd. Figurkomposition, af Cathrine Raben Davidsen født 1972. Monotypi, sign. CRD 2007. 70 x 100 cm. Indrammet (76,5 x 106,5 cm.) Varenr: 3385189 DKK 12.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-04-2014 15:10:00 DKK 2.600
Emil Jensen. Figur og huse, olie på plade, cd.
Emil Jensen. Figur og huse, olie på plade, cd.. Figur og huse, Emil Jensen 1905-1973. Olie på plade, sign. EmilJ. 29 x 32 cm. (37 x 40 cm.). Varenr: 3381662 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-04-2014 15:12:00 DKK 300
Kristina Assarsson. Olja på duk (BUS)
Kristina Assarsson. Olja på duk (BUS). Kristina Assarsson f. 1957. Oljemålning på duk, 'En gång fanns rosor'. Signerad, daterad 1998. 76x84 cm (84x94 cm). (BUS) Varenr: 3386924 DKK 2.877 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 30-04-2014 15:13:00 DKK 247
Ingeborg Thygesen, olie på lærred, 'Forår ved havet' (cd)
Ingeborg Thygesen, olie på lærred, 'Forår ved havet' (cd). 'Forår ved havet' af Ingeborg Thygesen (1910-1986), olie på lærred, signeret I. Thygesen. 41 x 47 cm. (45 x 51 cm). Varenr: 3385728 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 30-04-2014 15:28:00 DKK 300
Jens Birkemose cd. Maleri
Jens Birkemose cd. Maleri. Jens Birkemose f. 1943 cd.: 'Napoleon little man desire'. Sign. på bagsiden J. Birkemose 1999. Olie på lærred. 40 x 50 (48 x 58) cm. Varenr: 3383094 DKK 6.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 30-04-2014 15:56:00 DKK 2.500
Ubekendt kunstner. To akvareller (2)
Ubekendt kunstner. To akvareller (2). Ubekendt kunstner. Et par kompositioner. Oliekridt på papir. Sign. OM -93. 26 x 26 (47 x 45) & 21 x 16 (46 x 40) cm. (2) Varenr: 3388543 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 30-04-2014 16:02:00 DKK 300
Beppe Wolgers. Olja på duk (BUS)
Beppe Wolgers. Olja på duk (BUS). Beppe Wolgers (1928-1986). Olja på duk. 'Palmen och bougainvilliers'. Signerad. 25x33 cm (37x46 cm). (BUS) Varenr: 3388532 DKK 1.233 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 30-04-2014 16:52:00 DKK 432
Jørgen Mogensen, olie på lærred, komposition
Jørgen Mogensen, olie på lærred, komposition. Komposition af Jørgen Mogensen (f. 1941), olie på lærred, signeret JM. 90 x 110 cm. (94 x 114 cm). Varenr: 3385737 DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 30-04-2014 16:57:00 DKK 300
Genc Përmeti, Figurkomposition, Olie på lærred
Genc Përmeti, Figurkomposition, Olie på lærred. Figurkomposition af Genc Përmeti (f. 1965), olie på lærred. Sign. 48 x 66 cm. Varenr: 3376662 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-04-2014 17:12:00 DKK 300
Andrzej  Danielski, akrylmaleri 'Ohne Titel'
Andrzej Danielski, akrylmaleri 'Ohne Titel'. Akryl på lærred, 'Ohne Titel' af Andrzej Danielski (f. 1958), signeret og dateret '2014' på bagsiden. 120x100 cm. Varenr: 3351768 DKK 8.214 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-04-2014 18:10:00 DKK 1.867
Andrzej Danielski, akrylmaleri 'Ohne Titel' . Akryl på lærred, 'Ohne Titel' af Andrzej Danielski (f. 1958), signeret og dateret '2011' på bagsiden, 85x100cm. Varenr: 3351765 DKK 8.214 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-04-2014 18:20:00 DKK 1.867
Farideh Atashkar, oliemaleri 'Stilleben mit Farbpalette'
Farideh Atashkar, oliemaleri 'Stilleben mit Farbpalette' . Olie på lærred, 'Stilleben' af Farideh Atashkar (f. 1962), omkring 1992, signeret forneden til venstre. 80x100 cm. Varenr: 3311345 DKK 9.707 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-04-2014 18:26:00 DKK 4.854
Peter Brandes, bemalet glasmosaik (cd)
Peter Brandes, bemalet glasmosaik (cd). Bemalet glasmosaik, monteret i ramme af jern af Peter Brandes (f. 1944), signeret på bagsiden P. Brandes 94. 30 x 22 cm. Mål inkl. montering: 40,5 x 31 cm. Varenr: 3384324 DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 30-04-2014 18:40:00 DKK 650
John Hansen, akryl på lærred, komposition
John Hansen, akryl på lærred, komposition. Komposition af John Hansen (f. 1953), akryl på lærred, signeret på bagsiden John Hansen 08. U.R. 70 x 60 cm. Varenr: 3387357 DKK 4.000 DK, Odense, Kratholmvej 30-04-2014 18:45:00 DKK 725
<<  1 .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 .. 12  >>