Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Moderne billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 .. 16  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Matthias, landskabsmotiv fra Island
Matthias, landskabsmotiv fra Island . Motiv af Islandsk landskab, Olie på lærred. Sign. Matthias. 60,5 x 98 (71 x 110,5). Varenr: 3593446 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2014 14:44:49 DKK 300
Robert Leepin cd. Nøgen studie af siddende kvinde, olie på lærred
Robert Leepin cd. Nøgen studie af siddende kvinde, olie på lærred. Robert Leepin 1885-1967. Nøgen studie af siddende kvinde, olie på lærred. Sign. Rob Leepin. 46 x 38 (49 x 41) cm. Varenr: 3592307 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 23-10-2014 15:09:00 DKK 350
Leon Møller. Landskaber med bygninger og figurer. Olie på lærred og olie på plade. (2)
Leon Møller. Landskaber med bygninger og figurer. Olie på lærred og olie på plade. (2). Leon Møller (1925-2003). cd. Landskaber med bygninger og figurer. Olie på lærred og olie på plade. 31 x 41 cm. (41,5x51,5), 40 x 50,5 cm. (50x60,5). (2) Varenr: 3592717 DKK 800 DK, Herning, Engdahlsvej 23-10-2014 15:15:00 DKK 300
Poltavski Vitali Ivanovich, Lenin med familie på en eng, olie på lærred
Poltavski Vitali Ivanovich, Lenin med familie på en eng, olie på lærred. Poltavski Vitali Ivanovich (1924, Slovyansk/Ukraine - 1979), Lenin med familie på en eng, olie på lærred, 135 x 180 cm PROVENIENS: privatsamling fra Italien. Varenr: 3546918 DKK 11.170 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-10-2014 15:25:00 DKK 8.936
Ejvind Olesen cd. Maleri
Ejvind Olesen cd. Maleri. Ejvind Olesen 1907-1995 cd: Opstilling. Sign. Ejv. Olesen. Olie på lærred. 46 x 66 (58 x 78) cm. Varenr: 3583655 DKK 800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-10-2014 15:26:00 DKK 325
Bengt Hammar 'Motiv från Örebro' Olja på duk (3)
Bengt Hammar 'Motiv från Örebro' Olja på duk (3). 'Motiv från Karlslund, Örebro, Närke' av Bengt Hammar. Olja på duk. Signerad. Titel a tergo. 56x46 cm. 'Motiv från Lekeberg' av Bengt Hammar. Olja på duk. Signerad. Titel a tergo. 46x55 cm. 'Fall ej, Karlslund Örebro' av Bengt Hammar. Olja på duk. Signerad samt daterad 1991. Titel a tergo. 46x55 ... Varenr: 3593545 DKK 648 SE, Örebro, Aspholmen 23-10-2014 15:27:00 DKK 243
Stig Ghylfe 'Tre män' Emalj 1970-tal (bus)
Stig Ghylfe 'Tre män' Emalj 1970-tal (bus). 'Tre män' av Stig Ghylfe (1925-2000, Sverige). Emalj med bland annat guld. Signerad samt daterad 1978. Titel a tergo i blyerts. Bildmått: 20x20 cm. Rammått: 33x33 cm. Varenr: 3592797 DKK 972 SE, Örebro, Aspholmen 23-10-2014 15:40:21 DKK 527
Stig Ghylfe 'Samtal' och 'Utan titel' Emalj (bus) (2)
Stig Ghylfe 'Samtal' och 'Utan titel' Emalj (bus) (2). 'Samtal' samt 'Utan titel' av Stig Ghylfe (1925-2000, Sverige). Emalj. 'Samtal' signerad samt daterad 1976 a tergo i blyerts. Bildmått: 10x10 cm. Rammått: 20x20 cm. 'Utan titel' Emalj med guld. signerad samt daterad 76, bildmått: 10x10 cm, rammått: 26x26 cm. (2) Varenr: 3592801 DKK 810 SE, Örebro, Aspholmen 23-10-2014 15:45:00 DKK 365
Stig Ghylfe 'Kärlek' Emalj (bus)
Stig Ghylfe 'Kärlek' Emalj (bus). 'Kärlek' av Stig Ghylfe (1925-2000, Sverige). Emalj med bland annat guld. Signerad samt daterad 1976. Titel a tergo i blyerts. Bildmått: 45x34 cm. Rammått: 53x42 cm. Varenr: 3592799 DKK 1.216 SE, Örebro, Aspholmen 23-10-2014 15:55:00 DKK 243
Gösta Fougstedt, blandteknik
Gösta Fougstedt, blandteknik. Gösta Fougstedt 1906-? Blandteknik på duk. Signerad. 120x50 cm. Varenr: 3591765 DKK 648 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 23-10-2014 15:57:00 DKK 243
Lars Ahlstrand, akryl på lærred, komposition
Lars Ahlstrand, akryl på lærred, komposition. Komposition af Lars Ahlstrand f. 1958, akryl på lærred, sign. på bagsiden Lars Ahlstrand 2013. 133x85 cm. U.R. Varenr: 3590461 DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 23-10-2014 16:10:00 DKK 525
Oidentifierad konstnär, olja på duk, sträckande svanar
Oidentifierad konstnär, olja på duk, sträckande svanar. Oidentifierad konstnär, olja på duk, motiv med sträckande svanar. Signerad. Ramad. Bildmått 69x34 cm. Varenr: 3590756 DKK 648 SE, Stockholm, Slakthusgatan 23-10-2014 16:20:00 DKK 243
Levin Evgeni Nisonovich, Politikerkys, olie på lærred, 1984
Levin Evgeni Nisonovich, Politikerkys, olie på lærred, 1984. Levin Evgeni Nisonovich (Kharkov/Ukraine), Politikerkys, olie på lærred, 150 x 200 cm, 1984 PROVENIENS: privatsamling fra Italien. Varenr: 3546938 DKK 24.574 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-10-2014 16:21:00 DKK 17.872
Olja på duk, 114x65 cm, osignerad
Olja på duk, 114x65 cm, osignerad. Olja på duk, 114x65 cm, stadsmotiv, osignerad, ramad. Varenr: 3590752 DKK 648 SE, Stockholm, Slakthusgatan 23-10-2014 16:54:00 DKK 263
Gertrud Wieselgren, olja på duk (bus)
Gertrud Wieselgren, olja på duk (bus). Gertrud Wieselgren f.1929-, olja på duk, signerad. Ramad. Bildmått 68x48 cm. (bus) Varenr: 3590755 DKK 648 SE, Stockholm, Slakthusgatan 23-10-2014 16:59:00 DKK 243
Manhattan, Olja på duk, ca.1950/60 (bus)
Manhattan, Olja på duk, ca.1950/60 (bus). Motiv av Manhattan av okänd konstnär. Olja på duk. Signerad Lener. Omkring 1900-talets mitt. Bildmått: 30 x 100 cm. Ramad. Varenr: 3580010 DKK 648 SE, Örebro, Aspholmen 23-10-2014 17:15:00 DKK 243
Janusz Hankowski, 'Fasada', olie på lærred, 1966
Janusz Hankowski, 'Fasada', olie på lærred, 1966. Janusz Hankowski (1933), 'Fasada', olie på lærred, 1966, 120 x 140 cm, signeret 'J. Hankowski 1966' forneden til højre. Bagside med kunstnermærkat. Fremstår delvist krakeleret. Indrammet. Litteratur: Ring der Kunstfreunde (udg.), Janusz Hankowski, Gönnebek 1989. Varenr: 3583600 DKK 9.681 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-10-2014 17:56:00 DKK 6.702
Henry Heerup , litografi 'Kvinde og nar'  cd.
Henry Heerup , litografi 'Kvinde og nar' cd. . Henry Heerup 1907-1993 cd . 'Kvinde og Nar', litografi, sign. Heerup, Bladmål: 78 x 59 cm. Uindrammet. Varenr: 3579451 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2014 17:58:24 DKK 700
Leif Sylvester Petersen cd. 'Glad Mand'
Leif Sylvester Petersen cd. 'Glad Mand'. Leif Sylvester Petersen født 1940. 'Glad Mand'. Sign. Sylvester 2002. Akryl på karton opklæbet på lærred. 32 x 26,5 cm. Erhvervet fra Galerie Moderne, Silkeborg. Varenr: 3586615 DKK 15.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-10-2014 18:03:00 DKK 7.400
Hans Erik Eriksson, olja på duk (bus)
Hans Erik Eriksson, olja på duk (bus). Hans Erik Eriksson f.1921-1996. Olja på duk. Signerad. Ramad. Bildmått 50x57 cm. (bus) Varenr: 3592872 DKK 648 SE, Stockholm, Slakthusgatan 23-10-2014 18:10:00 DKK 243
Svea Milton, olja på duk 'Fåglgator' (bus)
Svea Milton, olja på duk 'Fåglgator' (bus). Svea Milton f.1917, olja på duk. Betitlad 'Fåglgator', signerad a tergo. Bildmått 66x73 cm. Ramad. (bus) Varenr: 3590761 DKK 648 SE, Stockholm, Slakthusgatan 23-10-2014 18:17:00 DKK 243
Carl Fredrik Norberg. akryl, komposition
Carl Fredrik Norberg. akryl, komposition . Carl Fredrik Norberg, f. 1976. akryl på duk. komposition med ansikten. 40 x 30 cm. Signerad. Ej ramad. C.F. Norberg bor och verkar i Halmstad. Han har tre års utbildning från Fria Målarskolan i Halmstad. Deltagit i samlingsutställningar i Halmstad, Helsingborg och Lund. Varenr: 3592226 DKK 1.216 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 23-10-2014 18:56:00 DKK 365
Gitte Mørk. Komposition, 70 x 60 cm.
Gitte Mørk. Komposition, 70 x 60 cm.. Gitte Mørk (f. 1945): Akryl på lærred. Komposition. Uden titel. Verso signeret samt dat. Gitte Mørk '00. Mål. 70 x 60 cm. Maleriets kant integreret i kompositionen, UR. Gitte Mørks malerier kan ved første øjekast forekomme minimalistiske, men ud af roen og det nedtonede udtryk stiger en sagte ... Varenr: 3592750 DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-10-2014 19:05:00 DKK 300
Charles Roka, olja på duk (BUS)
Charles Roka, olja på duk (BUS). Charles Roka (1912-1999) Olja på duk.Sydländskt motiv, servitris serverar vin, signerad Roka. Mått: 65x84 cm. Ram med defekter Varenr: 3593237 DKK 1.216 SE, Norrköping, Finspångsv. 23-10-2014 19:18:00 DKK 385
Per Buk Hansen. 'Fablingens fest i det røde bjerg', cd.
Per Buk Hansen. 'Fablingens fest i det røde bjerg', cd.. 'Fablingens fest i det røde bjerg', Per Buk Hansen født 1969. Akryl på lærred, Sign. P. Buk. 156,5 x 126,5 cm (150 x 120 cm). Varenr: 3592102 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-10-2014 19:20:00 DKK 700
Anni Grøndahl, 'Maskekomposition', akryl på lærred, cd
Anni Grøndahl, 'Maskekomposition', akryl på lærred, cd . Anni Grøndahl f. 1940, 'Maskekomposition', akryl på lærred, sign. monogram AG, 100 x 100 cm. (104 x 104 cm.) Varenr: 3592087 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-10-2014 19:23:00 DKK 425
Ann Lindgren, 'San Frantastico', maleri. cd
Ann Lindgren, 'San Frantastico', maleri. cd . Maleri af Ann Lindgren, født 1962, 'San Frantastico'. Akryl og collage på lærred, sign. A. Lindgren 08, samt sign., dateret og betitlet på bagsiden. 100x100 cm. Varenr: 3592072 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-10-2014 19:24:00 DKK 400
Vitali Yakovlevich Shepetovskij, Lenin hjælper med lektierne, olie på lærred, 1987
Vitali Yakovlevich Shepetovskij, Lenin hjælper med lektierne, olie på lærred, 1987. Vitali Yakovlevich Shepetovskij (1927 - 1988), Lenin hjælper med lektierne, olie på lærred, 1987, kyrillisk signeret og dateret, 119 x 148 cm. Шепетовский Виталий ... Varenr: 3545152 DKK 8.191 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-10-2014 19:24:00 DKK 5.957
Bengt Lindström, blandteknik (BUS)
Bengt Lindström, blandteknik (BUS). Bengt Lindström 1925-2008, figurkomposition, blandteknik. Signerad samt med dediktation. Dagermått: 57x82 cm. Ramad. Varenr: 3566233 DKK 6.483 SE, Stockholm, Slakthusgatan 23-10-2014 19:26:00 DKK 4.052
Finn Pedersen akryl på papir
Finn Pedersen akryl på papir. Finn Pedersen født 1944. Akryl på papir, monteret på plade. Figurkomposition. Sign. Finn Pedersen. 64 x 50 cm (67 x 53). Varenr: 3592061 DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-10-2014 19:27:00 DKK 825
<<  1 .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 .. 16  >>