Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Moderne billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 .. 21  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Carin Tham, blomsterstilleben, olja på pannå (BUS)
Carin Tham, blomsterstilleben, olja på pannå (BUS). Carin Tham (1888-1967) blomsterstilleben, olja på pannå. Signerad, ramad. Mått: 54x65 cm (64x76) Varenr: 3867379 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 08-07-2015 19:15:00 DKK 238
Lars Boethius oljemålning
Lars Boethius oljemålning. LARS BOETHIUS (1903-1968): Kustlandskap i solsken, signerad Lars Boethius, olja på pannå, 38x46 cm Varenr: 3895981 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 08-07-2015 19:15:00
Se mere
Mikael Hansen, Komposition, mixed media på plade, 'Landskab - detalje' (cd)
Mikael Hansen, Komposition, mixed media på plade, 'Landskab - detalje' (cd). Komposition, 'Landskab - detalje' mixed media på plade, Mikael Hansen født 1943, signeret Mik. dateret 9/86, 101 x 101 cm. (102,5 x 102,5) Fremstår med enkelte afskalninger og revner langs kanterne. Varenr: 3887291 DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 08-07-2015 19:16:00 DKK 325
Carl Månsson, olja på duk (bus)
Carl Månsson, olja på duk (bus). Carl Månsson f. 1892-1976, olj apå duk, motiv från Skånes landskap. Signerad, ramad. Bildmått 42x33 cm. (bus) Varenr: 3896513 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 08-07-2015 19:18:00 DKK 238
Gönül Sen-Menzel, akrylmaleri, 'Abstrakt III'
Gönül Sen-Menzel, akrylmaleri, 'Abstrakt III' . Akryl på lærred, 'Abstrakt III', af Gönül Sen-Menzel (f. 2. April 1949 i Diyarbakýr i Tyrkiet; † 29. marts 2014 i Køln). Signeret og dateret med '05' forneden til højre. Mål: 80 x 100cm. Varenr: 3888904 DKK 4.476 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 08-07-2015 19:21:00 DKK 2.238
Majken a Grømma. Hestefjord.
Majken a Grømma. Hestefjord. . Majken a Grømma. Født 1956. cd. Hestefjord. olie på lærred. Sign. MG. 02. 35 x 40 cm. ( 41,5 x 46,5). Varenr: 3896573 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 08-07-2015 19:26:00 DKK 900
Kjeld E. Petersen cd. Olie på lærred. 'På torvet'
Kjeld E. Petersen cd. Olie på lærred. 'På torvet'. Kjeld E. Petersen. Olie på lærred. 130 x 140 (131 x 141) cm. Signeret, betitlet og dateret på bagsiden; 'Kjeld E. Petersen, På torvet, 1969'. Varenr: 3886522 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 08-07-2015 19:30:00 DKK 325
Søren Hjorth-Nielsen, Landskab, olie på lærred, personer på vej ind i skov (cd)
Søren Hjorth-Nielsen, Landskab, olie på lærred, personer på vej ind i skov (cd). Landskab, Personer på vej ind i skov, Søren Hjorth-Nielsen 1901 - 1983, sign. monogram HN, bagpå dat. 1931-32 og betegnet Holte. 70 x 90 cm. (81 x 101) Renset hos konservator for fire år siden. Fremstår med 1 cm. rep. i nederste højre hjørne. (cd) Varenr: 3897474 DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 08-07-2015 19:30:00 DKK 6.000
Gönül Sen-Menzel, akrylmaleri, 'Landschaft I'
Gönül Sen-Menzel, akrylmaleri, 'Landschaft I' . Akryl på lærred, 'Landschaft I', af Gönül Sen-Menzel (f. 2. April 1949 i Diyarbakýr i Tyrkiet; † 29. marts 2014 i Køln). Signeret forneden til højre. Mål: 80 x 100cm. Varenr: 3888907 DKK 4.476 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 08-07-2015 19:31:00 DKK 2.238
Catrine Näsmark blandteknik
Catrine Näsmark blandteknik. CATRINE NÄSMARK (född 1970): Damporträtt, signerad Näsmark,olja/collage, 60x60 cm Varenr: 3895987 DKK 4.768 SE, Stockholms Auktionsverk Online 08-07-2015 19:33:00
Se mere
Simon Buch Petersen, cd. Olie på lærred, 200 x 170 cm
Simon Buch Petersen, cd. Olie på lærred, 200 x 170 cm. Simon Buch Petersen f. 1983. Komposition. Olie på lærred. Signeret: Simon Buch samt dat. 2014. Mål: 200 x 170 cm. UR. Esbjergkunstneren Simon Buch Petersen (f. 1983) blev oprindeligt kendt under kunstnernavnet Sean Punk. Han henter ofte sin inspiration gennem rejser og har udstillet i flere ... Varenr: 3876101 DKK 14.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 08-07-2015 19:33:00 DKK 9.000
Anette Westergaard. Motiv fra Hjørring. Akryl på lærred (cd)
Anette Westergaard. Motiv fra Hjørring. Akryl på lærred (cd). Anette Westergaard (f. 1958). Motiv fra Hjørring. Akryl på lærred. Sign. AW '07. 30 x 40 cm. (34 x 44 cm). (cd) Varenr: 3896377 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 08-07-2015 19:34:00 DKK 325
Målning 1900-tal Judaica
Målning 1900-tal Judaica. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1900-tal): Rabbi i synagogan, signerad Österlund, olja på duk, 75 x 51 cm Varenr: 3895989 DKK 1.589 SE, Stockholms Auktionsverk Online 08-07-2015 19:39:00
Se mere
Gönül Sen-Menzel, akrylmaleri, 'Landschaft II'
Gönül Sen-Menzel, akrylmaleri, 'Landschaft II' . Akryl på lærred, 'Landschaft II', af Gönül Sen-Menzel (f. 2. April 1949 i Diyarbakýr i Tyrkiet; † 29. marts 2014 i Køln). Signeret og betegnet med '20' forneden til højre. Mål: 80 x 100cm. Varenr: 3888908 DKK 4.476 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 08-07-2015 19:41:00 DKK 2.238
Edward Harrison Compton, sø med bjergpanorama
Edward Harrison Compton, sø med bjergpanorama. Sø med bjergpanorama. Olie på lærred. Edward Harrison Compton (1881-1960). Mål: 70 x 89 cm (udsnit). Signeret forneden til højre: E. Harrison Compton. Indrammet. Varenr: 3889710 DKK 22.379 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 08-07-2015 19:42:00 DKK 14.920
Artpusher alias Søren Vilhelm. Signeret lærredstryk. 'Je Suis Famous'. LIMITED EDITION
Artpusher alias Søren Vilhelm. Signeret lærredstryk. 'Je Suis Famous'. LIMITED EDITION. Artpusher alias Søren Vilhelm. Født 1965. Signeret lærredstryk med håndkoloreret Je Suis Danois logo. Værket er en LIMITED EDITION. Dette værk er nr. 1 af 6 ud af en serie på 12 forskellige værker. Je Suis Famous, 105 x 210 (110 x 215) cm. Indrammet i sort træramme. Signeret, dateret, ... Varenr: 3898690 DKK 10.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 08-07-2015 19:45:00 DKK 3.300
Edward Harrison Compton, udsigt til Matterhorn
Edward Harrison Compton, udsigt til Matterhorn. Udsigt til Matterhorn. Akvarel og blyant på papir. Edward Harrison Compton (1881-1960). 1956. Mål: 20,5 x 27 cm (udsnit). Signeret og dateret forneden til højre: E. Harrison Compton 1956. Indrammet bag glas. Varenr: 3889718 DKK 8.952 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 08-07-2015 19:47:00 DKK 6.714
Kiian C. Ragoczy cd. To Malerier (2)
Kiian C. Ragoczy cd. To Malerier (2). Kiian C. Ragoczy f. 1956. To kompositioner. Olie på lærred. Usigneret. Betegnet på bagsiden Kiian. 70 x 55 cm. Uindrammet. (2) Varenr: 3896289 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 08-07-2015 19:48:00 DKK 325
Gönül Sen-Menzel, blandingsteknik, 'Landschaft III'
Gönül Sen-Menzel, blandingsteknik, 'Landschaft III' . Blandingsteknik på lærred, 'Landschaft III', af Gönül Sen-Menzel (f. 2. april 1949 i Diyarbakýr i Tyrkiet; † 29. marts 2014 i Køln). Signeret forneden til højre. Mål: 80 x 100cm. Varenr: 3888909 DKK 4.476 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 08-07-2015 19:51:00 DKK 2.238
Edward Harrison Compton, 'Jungfrau von Griesalp (Berner Oberland)'
Edward Harrison Compton, 'Jungfrau von Griesalp (Berner Oberland)'. 'Jungfrau von Griesalp (Berner Oberland)'. Akvarel og blyant på papir. Edward Harrison Compton (1881-1960). Mål: 27,5 x 39 cm (udsnit). Signeret forneden til højre samt ulæseligt dateret: E. Harrison Compton, 5.8.14 (?). Indrammet bag glas. Varenr: 3889722 DKK 11.190 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 08-07-2015 19:53:00 DKK 8.952
Mark Stolk 'Lokes Lyster' olie/akryl på lærred
Mark Stolk 'Lokes Lyster' olie/akryl på lærred. Mark Stolk f. 1964. Olie/akryl på lærred, komposition betitlet 'Lokes Lyster' sign. M. Stolk june 2015. På bagside betilet. H. 120x100 cm. Mark Stolk blev født 27. juli 1964 i Delft i Holland. Han er uddannet fra Kunstakademiet i Rotterdam i 1988 samt fra Utrecht i 1991. Har udstillet i ... Varenr: 3897753 DKK 6.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08-07-2015 19:53:00 DKK 325
Edward Harrison Compton, flodløb i en dal
Edward Harrison Compton, flodløb i en dal. Flodløb i en dal. Akvarel på papir. Edward Harrison Compton (1881-1960). Mål: 28 x 29 cm (udsnit). Med monogram: E.T.C. Indrammet bag glas. Varenr: 3889729 DKK 6.714 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 08-07-2015 19:53:00 DKK 4.849
Jette Brønnum. Billedvævning betitlet 'Fragment', tekstil monteret til ophængning
Jette Brønnum. Billedvævning betitlet 'Fragment', tekstil monteret til ophængning. Jette Brønnum f. 1943. Billedvævning betitlet 'Fragment', monteret på skinne til ophængning. Betitlet og signeret verso på påsyet mærkat. H. 87 B. 84 cm. Varenr: 3896404 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 08-07-2015 19:57:00 DKK 325
Lukas Göthman, blandteknik, 'Wrinkled you'
Lukas Göthman, blandteknik, 'Wrinkled you'. Lukas Göthman, f. 1970, 'Wrinkled you', blandteknik på papper. 58x43 cm (68x53 cm). Signerad samt daterad 2004. Ramad bakom glas. Varenr: 3825856 DKK 4.768 SE, Stockholm, Slakthusgatan 08-07-2015 19:58:00 DKK 1.073
Geoffry Webb Toy´s hill
Geoffry Webb Toy´s hill. GEOFFRY WEBB (England, 1900-tal), "Toy´s hill", signerad, pastell, 34x50 cm; . PROVENIENS: The Pastel Society, exhibition 1950, London Varenr: 3895991 DKK 1.192 SE, Stockholms Auktionsverk Online 08-07-2015 20:00:00
Se mere
Juan Carlos Fierro. Komposition, mixed media på papir
Juan Carlos Fierro. Komposition, mixed media på papir. Komposition af Juan Carlos Fierro (f. 1973, Columbia), 2012, mixed media på papir, sign. Fierro. 49 x 49 cm. (63 x 63 cm.) Læs kunstnerprofil her Varenr: 3898349 DKK 2.500 DK, Vejle, Dandyvej 08-07-2015 20:00:00 DKK 350
Gönül Sen-Menzel, akrylmaleri, 'Landschaft IV'
Gönül Sen-Menzel, akrylmaleri, 'Landschaft IV' . Akryl på lærred, 'Landschaft IV', af Gönül Sen-Menzel (f. 2. april 1949 i Diyarbakýr i Tyrkiet; † 29. marts 2014 i Køln). Signeret og betegnet med '20' forneden til højre. Mål: 80 x 100cm. Gönül Sen-Menzel war eine türkische bildende Künstlerin, die seit 1981 in Deutschland lebte. Es ... Varenr: 3888911 DKK 4.476 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 08-07-2015 20:01:00 DKK 2.238
Egon Sørensen, cd. 'Valborg i aften'
Egon Sørensen, cd. 'Valborg i aften'. Egon Sørensen, f. 1936. Olie på lærred. Verso betegnet: Valborg i aften samt sign/ dat. Egon Sørensen, 1967. Mål: 77 x 56 cm, incl. ramme. Varenr: 3894547 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 08-07-2015 20:01:00 DKK 300
Peter Nyborg, Cunardo varese it 'Celtic Maximus'
Peter Nyborg, Cunardo varese it 'Celtic Maximus'. Peter Nyborg f. 1937. Olie på lærred. Cunardo varese it "Celtic Maximus" H.137 x 87 cm. Signeret, dateret og betitlet på bagsiden: P. Nyborg, 2011. Læs kunstnerprofil her Varenr: 3897771 DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08-07-2015 20:01:00 DKK 1.200
Egon Sørensen, cd. 'Gårde i Storevorde'
Egon Sørensen, cd. 'Gårde i Storevorde'. Egon Sørensen, f. 1936. Landskabsparti: Gårde i Storevorde. Sign. bagpå: Egon Sørensen, dat. 1967. Mål 59 x 43 cm, incl. ramme. Varenr: 3894546 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 08-07-2015 20:04:00 DKK 300
<<  1 .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 .. 21  >>