Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Moderne billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 22  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Helge Lundström, Mot vår
Helge Lundström, Mot vår. HELGE LUNDSTRÖM (1923-2011): "Mot vår", signerad H. Lundström, olja på duk, 30x40 cm Varenr: 4634770 DKK 1.536 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 12:36:00
Se mere
Clay Ketter, hörnmålning,
Clay Ketter, hörnmålning, "Surfacing (Folded-1). CLAY KETTER (född 1961): "Surfacing (Folded-1)", hörnmålning, signerad och daterad Clay Ketter 94, bemålat trä, 35x20,5 och 35x34,5 cm Varenr: 4634773 DKK 3.840 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 13:00:00
Se mere
Sven Lignell
Sven Lignell. SVEN LIGNELL (född 1927): Kvinna med höns, signerad S. Lignell, olja på duk, 61x57 cm Varenr: 4634800 DKK 1.536 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 13:32:00
Se mere
Alf Wesström oljemålning
Alf Wesström oljemålning. ALF WESSTRÖM (1915-1982): Stadsbild Paris, signerad Alf Wesström Paris, olja på duk, 56x48 cm Varenr: 4634803 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 13:40:00
Se mere
James Brown, porträtt
James Brown, porträtt. JAMES BROWN (USA, född 1951): Utan titel, enligt uppgift signerad och daterad på baksidan James Brown 1986, blandteknik på papper, 38x26,5cm Varenr: 4634809 DKK 9.215 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 14:16:00
Se mere
Oidentifierad konstnär akvarell
Oidentifierad konstnär akvarell. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1900-talets mitt, "Orlinda", akvarell på papper, signerad R Martin, ca 35x25 cm Varenr: 4634817 DKK 1.152 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 15:00:00
Se mere
Karin Wikström Utan titel
Karin Wikström Utan titel. KARIN WIKSTRÖM (född 1959): Utan titel, signerad på baksidan Karin Wikström -99, olja på pannå, ca 100,5x80 cm Varenr: 4634820 DKK 6.144 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 15:12:00
Se mere
Carl Månsson oljemålningar 3 stycken
Carl Månsson oljemålningar 3 stycken. CARL MÅNSSON (1892-1976), (3) Skånegård, 3 målningar, signerade Carl Månsson, olja på duk, 22x28 - 28x44 cm Varenr: 4634830 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 16:00:00
Se mere
Annika Svenbro, Betty Blue
Annika Svenbro, Betty Blue. ANNIKA SVENBRO (född 1946): "Efter att ha sett filmen Betty Blue", signerad och daterad Svenbro -87, olja på papper, 69x48cm Varenr: 4634834 DKK 2.304 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 16:16:00
Se mere
Sven Lignell
Sven Lignell. SVEN LIGNELL (född 1927): Frälsningssoldater, signerad S. Lignell, olja på duk, 88x44 cm Varenr: 4634839 DKK 1.536 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 16:36:00
Se mere
Marianna Uutinen, målning
Marianna Uutinen, målning. MARIANNA UUTINEN (Finland, född 1961): Utan titel, signerad och daterad på baksidan Marianna Uutinen 1992, blandteknik på duk, 27x22 cm Varenr: 4634841 DKK 1.536 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 16:44:00
Se mere
Christian Björn Larsen, olie på plade, model
Christian Björn Larsen, olie på plade, model. Model af Christian Björn Larsen, olie på plade, sign. Chr. Björn Larsen-78, 35x50 cm. U.R. Varenr: 4615109 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-04-2017 17:13:10 DKK 300
Anders Palmér oljemålning
Anders Palmér oljemålning. ANDERS PALMÉR (född 1958): Komposition, signerad Palmér, olja på duk, ca 37x38 cm Varenr: 4634848 DKK 1.536 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 17:20:00
Se mere
Erik Friberg, olie på plade, udsigt fra vindue
Erik Friberg, olie på plade, udsigt fra vindue. Udsigt fra vindue af Erik Friberg f. 1928, olie på plade, sign. E. Friberg-89, 43x39 cm. 49x46 cm). Varenr: 4623931 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-04-2017 17:40:00 DKK 300
Jan Håfström, Ön
Jan Håfström, Ön. JAN HÅFSTRÖM (född 1937): "Ön", objekt, signerad Håfström 1984, trälåda, järnbeslag, läder, tyg och duk, 24,5x18,5x20,5 cm. . Proveniens: . Anders Tornberg Gallery. Anders Tornberg Collection. . Utställd:. Moderna Museet, Stockholm, 1994-1995 Varenr: 4634866 DKK 4.608 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 18:40:00
Se mere
Marianna Uutinen, Pink transparent
Marianna Uutinen, Pink transparent. MARIANNA UUTINEN (Finland, född 1961): "Pink transparent/with or without you", signerad och daterad på baksidan Marianna Uutinen 1993, blandteknik på duk, 92x73cm Varenr: 4634870 DKK 11.519 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 19:02:00
Se mere
Hannes D'Haese. Komposition, akryl på lærred.
Hannes D'Haese. Komposition, akryl på lærred.. Hannes D'Haese. Figurativ komposition. Akryl på lærred. Signeret D'Haese. 150x100 cm Hannes D'Haese er født og bosat i Belgien. Autodidakt kunstner, som kommer fra en kunstner familie. Nevø af Reinhoud D'Haese Cobra kunstner som arbejdede med Alechinsky. Nevø af Roel D'Haese en af Belgiens ... Varenr: 4636544 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-04-2017 19:03:00 DKK 4.800
Eyvind Olesen. Opstilling. Olie på lærred (cd)
Eyvind Olesen. Opstilling. Olie på lærred (cd). Eyvind Olesen (1907-1995). Opstilling. Olie på lærred. Sign. samt dat. Eyv. Olesen 60 . 48 x 65 cm (55 x 72 cm) Varenr: 4625452 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-04-2017 19:04:00 DKK 300
Lars Henning Andersen, akryl på lærred, figurkomposition. cd.
Lars Henning Andersen, akryl på lærred, figurkomposition. cd. . Figurkompostion af Lars Henning Andersen f. 1954, akryl på lærred, sign. LA, 56x46 cm. (57,5x40,5 cm). Varenr: 4630783 DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-04-2017 19:08:00 DKK 575
Kent Jensen Akryl på duk. 'Art'
Kent Jensen Akryl på duk. 'Art'. Kent Jensen (född 1965). Akryl på duk. "Art". A tergo signerad, betitlad och daterad 2016. Oramad. 150x100x4 Varenr: 4584080 DKK 3.840 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-04-2017 19:12:00 DKK 1.536
Viktor IV, mixed media / collage på papir, To logbogsblade cd (2)
Viktor IV, mixed media / collage på papir, To logbogsblade cd (2). To logbogsblade, af Viktor IV 1929-1986, mixed media på papir, stemplet Viktor IV, American Ikons, Amsterdam, 44 x 34 cm. Uindrammede (2) Varenr: 4604434 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 24-04-2017 19:19:00 DKK 1.050
Hannes D'Haese & Alessandro Tinelli. Komposition, akryl samt spray på lærred.
Hannes D'Haese & Alessandro Tinelli. Komposition, akryl samt spray på lærred.. Hannes D'Haese & Alessandro Tinelli. Figurativ komposition med Mickey Mouse. Påskrift: Never give up. Akryl samt spray på lærred. Signeret D'Haese & A. Tinelli. 150x150 cm Hannes D'Haese er født og bosat i Belgien. Autodidakt kunstner, som kommer fra en kunstner familie. Nevø af Reinhoud ... Varenr: 4636606 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-04-2017 19:26:00 DKK 5.600
G. Deryck, Gemälde, Stillleben, 1935
G. Deryck, Gemälde, Stillleben, 1935. G. Deryck, Gemälde, Öl auf Holzplatte, Stillleben, 1935, Darstellung eines Tisches mit zwei Orangen, einer Tasse und einer Dose, Orange-, Grün-, Blau- und Brauntöne, signiert und datiert unten links im Bild, gerahmt, Bildausschnitt 29x32 cm, Gesamtmaß 44x47,5 cm. Varenr: 4587086 DKK 1.112 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-04-2017 19:39:00 DKK 297
Peter Nyborg. Abstrakt komposition 'Long Year Ireland', olie på lærred, 2017
Peter Nyborg. Abstrakt komposition 'Long Year Ireland', olie på lærred, 2017. Peter Nyborg, født 1937. Abstrakt komposition 'Long Year Ireland', olie på lærred. Sign. samt dateret Peter Nyborg 2017. 132 x 49(134 x 51) cm. Varenr: 4619796 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 24-04-2017 19:39:00 DKK 700
Barton Lidicé Benes,  35 Nasty Stains
Barton Lidicé Benes, 35 Nasty Stains. BARTON LIDICÉ BENES (USA, 1942-2012): "35 Nasty Stains", signerad och daterad Barton Lidice Benes1982, blandteknik på papper, totalt inklusive ram 77x59 cm.. . PROVENIENS: Anders Tornberg Gallery, Lund Varenr: 4634894 DKK 3.840 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 19:50:00
Se mere
Niels Mandrup Bruun, olie på lærred, landskab med kvæg ved solnedgang
Niels Mandrup Bruun, olie på lærred, landskab med kvæg ved solnedgang. Landskab med kvæg ved solnedgang, af Niels Mandrup Bruun (1915-1993), olie på lærred, sign. og dat. Niels Bruun 75. 81 x 100 cm (90 x 110 cm). Fremstår med krakelering. Varenr: 4623955 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-04-2017 19:51:00 DKK 300
Hannes D'Haese. Komposition, akryl på lærred.. Hannes D'Haese. Figurativ komposition. Akryl på lærred. Påskrift. Signeret D'Haese. 100x100 cm Hannes D'Haese er født og bosat i Belgien. Autodidakt kunstner, som kommer fra en kunstner familie. Nevø af Reinhoud D'Haese Cobra kunstner som arbejdede med Alechinsky. Nevø af Roel D'Haese en af... Varenr: 4636524 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-04-2017 19:53:00 DKK 3.400
Carsten Breum, olie på lærred, 'liggende kvinde'
Carsten Breum, olie på lærred, 'liggende kvinde'. 'Liggende kvinde', af Carsten Breum f. 1953, olie på lærred, sign. og dat. på bagsiden Breum 2009. 38 x 46 cm. UR Varenr: 4614300 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-04-2017 19:56:00 DKK 325
Carsten Breum, olie på lærred, 'Dansere fra Peru'
Carsten Breum, olie på lærred, 'Dansere fra Peru'. 'Dansere fra Peru', af Carsten Breum f. 1953, olie på lærred, sign. og dat. på bagsiden Breum 2009. 33 x 41 cm. UR Varenr: 4614301 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-04-2017 19:56:00 DKK 325
Marcus Stolk. Få malet portræt af dig, børn, famile eller andre du holder af.  60x80 cm.
Marcus Stolk. Få malet portræt af dig, børn, famile eller andre du holder af. 60x80 cm. . Marcus Stolk f. 1964. Få malet portræt af dig, børn, famile eller andre du holder af. Vinderen af denne auktion får malet et portræt af Marcus Stolk i oliemaling str. 60x80 cm. Portrættet er af én person ( for flere personer eller familieportræt opkræves et tillæg på kr. 1000. ) Alle ... Varenr: 4600505

DKK 4.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-04-2017 20:06:00 DKK 2.300
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 22  >>