Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 19  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Mária Szantho oljemålning
MÁRIA SZANTHO (Ungern, 1898-1984): Kvinnlig modell, signerad, ca 61x51 cm
Varenr: 4809892
DKK 3.092 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-10-2017
11:03:00
Se mere
Cai Poulsen oljemålning
CAI POULSEN (född 1920): Rendrivning, signerad CAI, olja på pannå, ca 50x61 cm
Varenr: 4809894
DKK 1.160 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-10-2017
11:09:00
Se mere
Lindorm Liljefors oljemålning
LINDORM LILJEFORS (1909-1985): Höstlandskap, signerad och daterad Lindorm L -52, olja på pannå, 33x41 cm
Varenr: 4809901
DKK 1.546 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21-10-2017
11:30:00
Se mere
Esaias Thorén blandteknik
ESAIAS THORÈN (1901-1981): "Efter floden", signerad E Thorén, olja på pannå, 33x41 cm
Varenr: 4809907
DKK 6.185 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-10-2017
11:48:00
Se mere
Jocke Åkerblom oljemålning
JOCKE ÅKERBLOM (1906-1972): Blomstestilleben, signerad och daterad Jocke Åkerblom Nordingrå 1942, olja på duk, 45x66 cm
Varenr: 4809909
DKK 1.160 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21-10-2017
12:00:00
Se mere
Kerstin Jönsson, oljemålning (bus)
Kerstin Jönsson, oljemålning. Porträtt av 3 flickebarn. Olja på duk, signerad samt daterad 77. 23 x 32 cm (31 x 40 cm). (bus)
Varenr: 4796727
DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 21-10-2017
12:30:09
DKK 232
Hans Ripa, oljemålning (bus)
Hans Ripa (1912-2001) oljemålning. 'Höstdag på Bjäre'. Olja på duk. Signerad, daterad 73. 37 x 45 cm (40 x 48 cm). (bus)
Varenr: 4796734
12:33:16
DKK 251
Torsten Thunberg
TORSTEN THUNBERG (född 1921) "Från Viksberg, Korpberget", signerad, olja på duk. ca 54 x 66 cm.
Varenr: 4809927
DKK 1.933 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21-10-2017
13:00:00
Se mere
Birgitta Westberg blandteknik
BIRGITTA WESTBERG (född 1941): Komposition, signerad och daterad -64, blandteknik, ca 12x49 cm
Varenr: 4809932
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-10-2017
13:15:00
Se mere
Unbekannter Künstler. Aquarell und Tinte auf Papier
Unbekannter Künstler. Aquarell auf Papier. Signiert und datiert 'RIK 2000'. Rahmenmaße ca. 37 x 47 cm.
Varenr: 4809354
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-10-2017
13:54:11
DKK 298
Emelie Björck
EMELIE BJÖRCK (född 1978): Komposition, signerad och daterad a tergo Emelie Björck 2004, olja på aluminim, ca 100x66,5 cm, oramad
Varenr: 4809945
14:00:00
Se mere
Lindorm Liljefors oljemålning
LINDORM LILJEFORS (1909-1985): Landskap med bebyggelse, signerad och daterad Lindorm L -52, olja på pannå, 27x35 cm
Varenr: 4809952
14:21:00
Se mere
Madeleine Pyk, blandteknik
MADELEINE PYK (född 1934): Liljeholmsbadet, signerad och daterad M Pyk 1986, blandteknik, ca 14x20 cm
Varenr: 4809954
14:27:00
Se mere
Udo Nöger, Open Figure. Kohle, Öl und Acryl auf Papier.
Udo Nöger, Open Figure. Kohle, Öl und Acryl auf Papier. Unsigniert. Datiert '1995'. Rahmenmaße ca. 88 x 78 cm.
Varenr: 4810764
14:27:04
DKK 298
Hans Ripa, oljemålning (bus)
Hans Ripa (1912-2001) oljemålning. 'På strandvägen i Skepparkroken'. Olja på duk. Signerad, daterad 75. 37 x 45 cm (40 x 48 cm). (bus)
Varenr: 4796731
14:51:00
DKK 232
Anstensen oljemålning
K V ANSTENSEN (1913-?): Kustmotiv, olja på pannå, signerad, 39x46 cm
Varenr: 4809968
15:15:00
Se mere
Olle Nordberg
OLLE NORDBERG (1905-1986): Landskapsmotiv med hus, signerad och daterad Olle Nordberg -35, olja på pannå, ca79x95 cm
Varenr: 4809985
DKK 2.319 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-10-2017
16:12:00
Se mere
Jens BK. 'Blomster Oplukker'. Mixed media på papir
'Blomster Oplukker' af Jens BK (f. 1977). Mixed media på papir. Sign. Jens BK. 29 x 19 cm, uden ramme, passepartout 40 x 30 cm. Jens BK arbejder intuitivt med sin kunst. Ud fra personlige oplevelser, stemninger og følelser skaber han abstrakte værker med genkendelige spor. Hvert billede ...
Varenr: 4771649
DKK 1.500 DK, Herning, Engdahlsvej 21-10-2017
16:35:00
DKK 325
Olle Nordberg oljemålning
OLLE NORDBERG (1905-1986): Vinterlandskap, signerad och daterad Olle Nordberg -27, olja på duk, ca 68x82 cm
Varenr: 4810005
17:18:00
Se mere
Olja på duk, havsmotiv, oidentifierad konstnär
Olja på duk, havsmotiv, oidentifierad konstnär. Mått: 71x126 cm ( 85x142) Signerad.
Varenr: 4781541
17:22:00
DKK 271
Torsten Thunberg
TORSTEN THUNBERG (född 1921) "Klippa och vegetation", signerad, på spännramen daterad 1970, olja på duk. ca 54 x 66 cm.
Varenr: 4810033
DKK 2.319 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21-10-2017
18:48:00
Se mere
Åsa Östlund
ÅSA ÖSTLUND (samtida): Komposition, monogramsignerad ÅÖ, på metallplåt, ca 46x23 cm
Varenr: 4810054
19:38:00
Se mere
Frederik Lindskov Hansen, 20årh. Cd. Olie på plade, komposition
Frederik Lindskov Hansen. Olie på plade, komposition betitlet ' Selvportræt, Den evigt martrende samvittighed'. Sign. Lindskov samt på bagside Frederik Lindskov Hansen, dateret 1999. 63,5 x 124 cm incl. listeramme.
Varenr: 4799130
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 21-10-2017
19:45:00
DKK 325
Lindorm Liljefors oljemålning
LINDORM LILJEFORS (1909-1985): Landskapsmotiv, signerad och daterad Lindorm L -44, olja på pannå, 46x55 cm
Varenr: 4810060
19:50:00
Se mere
Marianne Ågren. 'Blommande fruktträd'
MARIANNE ÅGREN (född 1943). Olja på duk. "Blommande fruktträd". Signerad. Oramad. 115x109.
Varenr: 4784110
DKK 6.185 SE, Malmö, Baltzarsgatan 21-10-2017
20:03:00
DKK 464
Marianne Ågren. 'Kvinna med gul hatt'
MARIANNE ÅGREN (född 1943). Olja på duk. "Kvinna med gul hatt". Signerad. Oramad. 90x76.
Varenr: 4784114
DKK 4.639 SE, Malmö, Baltzarsgatan 21-10-2017
20:32:00
DKK 251
Michael Kadaz 'This feels right - NOT'
MICHAEL KADAZ (född 1980): "This feels right - NOT", akryl på duk, a tergo signerad och daterad Michael Kadaz 1/1 10, oramad, 100 x 100 cm.
Varenr: 4810555
DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 21-10-2017
20:37:00
DKK 251
Antoni Adamski, akryl på duk (2)
Antoni Adamski f.1955, akryl på duk. Komposition med manlig och kvinnlig modell. Bildmått: 60x80 cm (2)
Varenr: 4791196
DKK 1.546 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 21-10-2017
20:55:00
DKK 406
Waldemar Sjölander oljemålning
WALDEMAR SJÖLANDER (1906-1988): "Famillia China", signerad Wd Sjölander , olja på duk, ca 50x42 cm. Utställd Liljevalchs 1952
Varenr: 4810127
DKK 1.546 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-10-2017
10:08:00
Se mere
Carl Sandell akvarell
CARL SANDELL (född 1958): Komposition, signerad Case, akvarell 46x61 cm
Varenr: 4810165
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-10-2017
13:16:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 19  >>