Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Moderne billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ken Keeley, serigrafi, Times Square Night, New York
Ken Keeley, serigrafi, Times Square Night, New York . Ken Kelley (f. 1946), serigrafi, Times Square Night, New York, med monogram og signatur nederst, indrammet bag glas. Billedmål: 80 x 157 cm. Rammens mål: H. 117 cm. B. 191 cm. D. 4 cm. Fremstår i aldersrelateret stand. Varenr: 4722156 DKK 5.577 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 20-07-2017 20:35:00 DKK 335
Per Eli. Komposition
Per Eli. Komposition. Komposition af Per Eli (f. 1957). Akryl på lærred. Sign. Per Eli. 100 x 180 cm. Uden ramme. Læs kunstnerprofil her Varenr: 4617836 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 20:37:00 DKK 4.100
Ole Otto Ernst. Motiv med parisisk tegner og terrorister, olie på lærred (cd)
Ole Otto Ernst. Motiv med parisisk tegner og terrorister, olie på lærred (cd). Motiv med parisisk tegner og terrorister af Ole Otto Ernst (f. 1949), olie på lærred, sign. OOErnst. 120 x 150 cm. (125 x 155 cm.) Varenr: 4709127 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 20:38:00 DKK 2.200
Ukendt fauvist, landskab med landejendom ved vandet, olie på lærred, ca. 1930/40
Ukendt fauvist, landskab med landejendom ved vandet, olie på lærred, ca. 1930/40. Ukendt fauvist, landskab med landejendom ved vandet, olie på lærred, ca. 1930/40, lærred restaureret en gang, delvist med minimale krakeleringer og farveafskalninger, billedmål ca. 59 x 70 cm, mål i alt 73 x 85 cm. Varenr: 4701449 DKK 4.462 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 20-07-2017 20:41:00 DKK 297
Suzanne Roger oljemålning
Suzanne Roger oljemålning. SUZANNE ROGER (1899-1986): Figurkomposition, signerad, olja på duk, ca 50x61 cm Varenr: 4722012 DKK 4.589 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-07-2017 20:42:00
Se mere
Hans Peter Adamski. 'Wolf', olie på lærred (cd)
Hans Peter Adamski. 'Wolf', olie på lærred (cd). 'Wolf' af Hans Peter Adamski (f. 1947, Tyskland), olie på lærred, på bagsiden sign. samt dateret 88. 236 x 180 cm. (241 x 186 cm.) Har været udstillet på Aarhus Kunstmuseum, udstillingsmærkat herfra. Varenr: 4714004 DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 20:44:00 DKK 4.900
Hans Degner, akryl på lærred, 2017
Hans Degner, akryl på lærred, 2017. Hans Degner (*1964, København), akryl på lærred, signeret på bagsiden, indrammet på liste, 100 x 100 cm. Hans Degner er uddannet på Århus Kunstakademi. Her udviklede han sin egen 'Cobra'-stil. Rustik, abstrakt og ekspressionistisk er ord, der ofte bruges til at beskrive denne stil. Degners ... Varenr: 4624726 DKK 5.057 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20-07-2017 20:46:00 DKK 781
Marianne Schou Nielsen, cd. Relief
Marianne Schou Nielsen, cd. Relief. Marianne Schou Nielsen, cd. Relief med strimler af vævet uldgarn, monteret på plade af plexiglas, sign, MSH samt dateret '89. 130 x 90 cm. Varenr: 4722868 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 20-07-2017 20:46:00 DKK 325
Peter Neuchs cd. 'Optagelse nr. 9', olie på plade
Peter Neuchs cd. 'Optagelse nr. 9', olie på plade. Peter Neuchs Sørensen f. 1985. 'Optagelse nr. 9'. Sign. og dat. på bagsiden Peter Neuchs Sørensen 1985. Olie på plade. 62 x 92 cm. Varenr: 4722870 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 20-07-2017 20:46:00 DKK 300
Kazimierz Czastka, abstrakt komposition, olie på trä (cd)
Kazimierz Czastka, abstrakt komposition, olie på trä (cd). Abstrakt komposition, olie på trä, Kazimierz Czastka, dat. KBH Danmark, 1990, 78,5x13,5 cm (51x16,5) Med krakelering og pletter (cd) Varenr: 4714112 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-07-2017 20:46:00 DKK 350
Henrik Krogsholm. Maleri
Henrik Krogsholm. Maleri. Henrik Krogsholm født 1960. Abstrakt komposition. Akryl på lærred. Sign. på bagsiden. 100 x 100 cm. Uden ramme. Varenr: 4723200 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 20-07-2017 20:46:00 DKK 775
Lars Fantasiformidler Elgidh. Abstrakt dobbeltkomposition.
Lars Fantasiformidler Elgidh. Abstrakt dobbeltkomposition.. Lars Fantasiformidler Elgidh født 1973. Abstrakt dobbeltkomposition, diptykon, betitlet 'Tabt Bag en Vogn' samt 'Positiv Provokation', akryl og spray på lærred. Sign. og dateret Lars Elgidh 2017. Mål pr. lærred 150 x 120 cm, samlet 150 x 240 cm. Uindrammet. Kompositionen er sammensat med hængsler... Varenr: 4725427 DKK 2.500 DK, Helsingør, Støberivej 20-07-2017 20:47:00 DKK 350
Per Eli. 'Komposition,' akryl på lærred
Per Eli. 'Komposition,' akryl på lærred. 'Komposition' af Per Eli (født 1957). Akryl på lærred. Sign. Per Eli. 100 x 180 cm. (106 x 186). Læs kunstnerprofil her Varenr: 4674979 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 20:48:00 DKK 4.600
Michael Brammer. Komposition med revolver, olie på lærred, 1994 (cd)
Michael Brammer. Komposition med revolver, olie på lærred, 1994 (cd). Komposition med revolver af Michael Brammer (f. 1958), olie på lærred, sign. på bagsiden Michael Brammer 1994. 260 x 150 cm. Uden ramme. Fremstår med reparation efter et hul i lærredet samt med overfladiske mærker. Varenr: 4714026 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 20:48:00 DKK 2.100
Bentemarie Kjældbæk. Figurkomposition, olie på lærred, 2001 (cd)
Bentemarie Kjældbæk. Figurkomposition, olie på lærred, 2001 (cd). Figurkomposition af Bentemarie Kjeldbæk (f. 1952), olie på lærred, sign. og dat. på bagsiden Bentemarie Kjeldbæk 2001. 250 x 154 cm. Uden ramme. Varenr: 4714022 DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 20:51:00 DKK 6.600
Braunschweiger Mappe II, Braunschweig, Kunstverein 1973.
Braunschweiger Mappe II, Braunschweig, Kunstverein 1973.. Braunschweig, Kunstverein 1973. Mappe mit 5 sign. u. num., tls. dat. bzw. betitelten farb. Siebdrucken. Ed. 150 (inkl. 50 Künstler-) Ex. - Erschienen als Jahresgabe des Kunstvereins Braunschweig 1973. - Die Siebdrucke bei H.Treusch von Buttler, Göttingen von: Lienhard von Monkiewitsch, ... Varenr: 4713343 DKK 2.231 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20-07-2017 20:51:00 DKK 335
Birgitte Bue og André Moulin, to figurkompositioner, olie på lärred (cd) (2)
Birgitte Bue og André Moulin, to figurkompositioner, olie på lärred (cd) (2). To figurkompositioner, olie på lärred, sign. Birgitte Bue, dat. 1999, 'Klovnen, 100x100 cm (103x103) og sign. Moulin, 'The Queen' 55x46 cm (62x52) små håndteringsspor (cd) (2) Varenr: 4714240 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-07-2017 20:52:00 DKK 300
Anni Runte, Uden Titel. Akryl på lærred
Anni Runte, Uden Titel. Akryl på lærred. Anni Runte (1948-2015), Uden titel. Akryl på lærred. Mål: 146 x 115 cm. Forsynet med bohavestempel på bagsiden. Anni Runte arbejdede frem til sin død som freelancekunstner, layouter og webdesigner. Varenr: 4714438 DKK 7.436 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20-07-2017 20:53:00 DKK 446
John Kacere. To sensuelle kompositioner med kvinder i lingerie, offset (2)
John Kacere. To sensuelle kompositioner med kvinder i lingerie, offset (2). To sensuelle kompositioner med kvinder i lingerie af John Kacere (1920-1999, USA), offsettrykt, nr. 7/200 og 121/200, sign. John Kacere. Lysmål: 37 x 52 (62 x 76) og 33 x 53 (58 x 76) cm. (2) Varenr: 4714009 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 20:53:00 DKK 2.200
Dimitri Jelezky, Fashion 12, 2017. Bleistift
Dimitri Jelezky, Fashion 12, 2017. Bleistift . Dimitri Jelezky, Fashion 12, 2017. Bleistift auf Papier. Verso signiert, datiert und bezeichnet. Maße: 42 x 30 cm. Dimitri Jelezky ist Künstler, Designer, Dozent und Autor. Aufgewachsen in einer Künstlerfamilie begann er schon sehr früh zu zeichnen, besuchte Kunstschulen und ist studierter ... Varenr: 4700895 DKK 1.636 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20-07-2017 20:54:00 DKK 297
Anita Fröding oljemålning
Anita Fröding oljemålning. ANITA FRÖDING (född 1942): "Kom hem min vacka visa", Ur Toner och tangenter, monogramsignerad AF, olja på duk, ca 33x41 cm, oramad. . HISTORIK: Anita Fröding är en svensk konstnär och illustratör, utbildad vid Ecole National Superieure Des Beaux Arts, Paris, Konstfack samt Konsthögskolan i Stockh... Varenr: 4722016 DKK 2.294 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-07-2017 20:54:00
Se mere
Mona Askær. 'Caleidoscopio I', akryl på lærred
Mona Askær. 'Caleidoscopio I', akryl på lærred. 'Caleidoscopio I' af Mona Askær (f. 1953), akryl på lærred, på bagsiden sign. og dat. Mona Askær 2015/16/17. Betitlet 'Caleidoscopio I'. 150 x 170 cm. Uden ramme. Birgit Pedersen, museumsinspektør ved AROS, siger bl.a. om Mona Askærs værker: "... Som beskuer inviteres man indenfor i et ... Varenr: 4711270 DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 20:56:00 DKK 2.800
Kristian von Hornsleth, Komposition, mixed media på print på lærred, 'Get a job sucker' samt bog(cd)(2)
Kristian von Hornsleth, Komposition, mixed media på print på lærred, 'Get a job sucker' samt bog(cd)(2). Bearbejdning af Edvard Munchs 'Skriget', mixed media på print monteret på lærred, 'Get a job sucker', Kristian von Hornsleth (f. 1963), sign. Hornsleth, dat. 2011, 120x120 cm. Uindrammet. Desuden bogen 'Fuck you Artlovers forever', Kristian von Hornsleth, udgivet af Futilistic Society ... Varenr: 4717415 DKK 50.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-07-2017 20:57:00 DKK 35.000
Laris Strunke oljemålning
Laris Strunke oljemålning. LARIS STRUNKE (född 1931): "Husgrund", signerad L Strunke, daterad a tergo 1988, olja på duk, ca 86x139 cm Varenr: 4723059 DKK 3.824 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-07-2017 12:00:00
Se mere
Ubekendt kunstner. 'Lystspil-overture I og II', mixed media (2)
Ubekendt kunstner. 'Lystspil-overture I og II', mixed media (2). 'Lystspil-overture I og II' af ubekendt kunstner, mixed media, utydeligt sign. og dateret 1982/83 og 83, betitlet på bagsiden, 33 x 26 cm. (67 x 50 cm.). (2) Varenr: 4703891 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-07-2017 12:04:00 DKK 300
Ubekendt kunstner, akryl på lærred, komposition
Ubekendt kunstner, akryl på lærred, komposition. Komposition, af ubekendt kunstner, 20. årh., olie på lærred, usign. 101 x 90 cm (103 x 92 cm). Varen er en del af en Temaauktion over Design-møbler og lamper fra Professionshøjskolen UCC Se alle auktionerne her Læs mere om auktionen her Varenr: 4704259 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-07-2017 12:10:00 DKK 300
John Ovesen, blandteknik på plade, firgurkomposition
John Ovesen, blandteknik på plade, firgurkomposition. Figurkomposition af John Ovesen, blandteknik på plade, sign. John Ovesen-2010, 39,5x29 cm. (50,5x40,5 cm). Varenr: 4721849 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 21-07-2017 12:36:11 DKK 350
Dan Ray. To kompositioner. Olie og collage på lærred (cd) (2)
Dan Ray. To kompositioner. Olie og collage på lærred (cd) (2). To kompositioner af Dan Ray (f. 1935), olie og collage på lærred, sign. Dan Ray, 82 x 76 cm (84 x 78 cm). Enkel med revne i lærredet. (cd) (2) Varenr: 4723627 DKK 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 21-07-2017 12:40:32 DKK 300
Oidentiferad konstnär, olja på duk, skeppsmotiv
Oidentiferad konstnär, olja på duk, skeppsmotiv. Oidentiferad konstnär, olja på duk, skeppsmotiv. Signerad DIK. Mått: 80X100 cm Varenr: 4722552 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 21-07-2017 12:49:00 DKK 249
Ole Otto Ernst, cd. Modelstudie.
Ole Otto Ernst, cd. Modelstudie.. Modelstudie af Ole Otto Ernst f. 1949, olie på papir på plade, sign. O.O. Ernst. Mål: 100 x 91 cm, (104x95). UR. Varenr: 4723879 DKK 2.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-07-2017 14:20:21 DKK 750
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >>