Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 15  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Heinz Morszoeck, blandingsteknik på lærred, uden titel
Heinz Morszoeck (f. 1961, uddannet i mesterklassen hos Markus Lüpertz), blandingsteknik på lærred, uden titel, med monogram ’M’ og dateret nederst til højre: ’95’, indrammet. Mål ca.: 111 x 136 cm. Fremstår i aldersrelateret stand.
Varenr: 4867125
DKK 26.052 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 16-12-2017
10:49:00
DKK 1.675
Marlene Jahn, 'Abstraktion III', 2004. Akvarel
Marlene Jahn (1934-2016), 'Abstraktion III', 2004. Akvarel på bøttepapir. Signeret og dateret. Mål: 19 x 28,5 cm. Indrammet og bag glas.
Varenr: 4815504
DKK 3.350 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16-12-2017
12:39:40
DKK 298
Marlene Jahn, 'Aquarell-Abstraktion III', 2015. Akvarel
Marlene Jahn (1934-2016), 'Aquarell-Abstraktion III', 2015. Akvarel på bøttepapir. Signeret og dateret. Mål: 31 x 41 cm. Indrammet og bag glas.
Varenr: 4815556
DKK 4.838 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16-12-2017
12:42:51
DKK 298
Peter Krueger, o.T. Mischtechnik
Peter Krueger, o.T. Mischtechnik / Collage auf Leinwand. Unbezeichnet. Maße ca: 100 x 100 cm.
Varenr: 4868765
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16-12-2017
13:02:19
DKK 298
Anni Runte, Uden Titel. Akryl på lærred
Anni Runte (1948-2015), Uden titel. Akryl på lærred. Mål: H 125, B. 100 cm. Forsynet med bohavestempel på bagsiden. Anni Runte arbejdede frem til sin død som freelancekunstner, layouter og webdesigner.
Varenr: 4868766
DKK 4.466 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16-12-2017
13:02:34
DKK 1.117
Henrik Westergaard. Komposition. Mixed media på lærred
Henrik Westergaard (f. 1962). Komposition. Mixed media på lærred. Sign. på bagsiden. 60 x 80 cm. UR.
Varenr: 4751105
DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 16-12-2017
14:05:00
David Schnell, Siebdruck. 2009. Nummeriert und signiert.
David Schnell. Hof. Siebdruck auf Velin. Rechts unten signiert und datiert. Auf dem beiliegendem Zertifikat nummeriert. Ein Exemplar von 210. Links unten mit dem Prägestempel der Kunstwerkstatt. Gerahmt. Maße ca. 28 x 48 cm. Beiliegend: Ein Zertifikat und Ein Katalog zur Werkstatt David Schnell,...
Varenr: 4845090
DKK 2.977 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16-12-2017
15:26:20
DKK 298
Marcus Stolk. Få malet portræt af dig, børn, famile eller andre du holder af. 60x80 cm.
Marcus Stolk f. 1964. Få malet portræt af dig, børn, famile eller andre du holder af. Vinderen af denne auktion får malet et portræt af Marcus Stolk i oliemaling str. 60x80 cm. Portrættet er af én person ( for flere personer eller familieportræt opkræves et tillæg på kr. 1000. ) Alle ...
Varenr: 4867455

DKK 4.600 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16-12-2017
16:45:00
DKK 1.300
Henry Heerup, 'Kvinden og Narren', litografisk tryk
Henry Heerup 1907 - 1993 cd. Litografisk tryk 'Kvinden og narren', litografi, signeret i bly, Motiv 54 x 53 cm (67 x 66 cm)
Varenr: 4868646
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16-12-2017
19:27:00
DKK 450
Mark Stolk, 'Gemma Blu', olie og akryl på lærred
Mark Stolk f. 1964. olie og akryl på lærred, motiv betitlet 'Gemma Blu', signeret og dateret 2017. 80 x 60 cm. UR. Mark Stolk f. 27. juli 1964 i Delft i Holland. Han er uddannet fra Kunstakademiet i Rotterdam i 1988 samt fra Utrecht i 1991. Har udstillet i flere gallerier i Danmark og ...
Varenr: 4867436
DKK 5.600 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16-12-2017
19:33:00
Anni Runte, Uden Titel, 2007. Akryl på plade
Anni Runte (1948-2015), Uden Titel, 2007. Akryl på plade. Mål: H 98,5, B. 78,5 cm. Signeret på bagsiden, dateret og forsynet med bohavestempel. Anni Runte arbejdede frem til sin død som freelancekunstner, layouter og webdesigner.
Varenr: 4728915
19:39:00
DKK 1.340
Alexander Alkhovski, 'Jazz am Bahnhof
Alexander Alkhovski, 'Jazz am Bahnhof, 2013. Olie på lærred, 140 x 100 cm. Signeret nederst til højre og på bagsiden.
Varenr: 4835749
DKK 22.702 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16-12-2017
19:42:00
DKK 8.932
Franz Delaforgue. Öl auf Leinwand.
Franz Delaforgue (Bad Neuenahr 1887 - 1965 Krefeld). Kunstakademie Düsseldorf. Pflugszene. Öl auf Leinwanad. Links unten signiert. Maße ca. 111x 91 cm.
Varenr: 4845153
DKK 2.233 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16-12-2017
19:47:00
DKK 298
Liga PURMALE, olie på træfiberplade, 'Green landscape with rainbow'
Liga PURMALE (f. 1948), olie på træfiberplade, 'Green landscape with rainbow', signeret nederst til højre: 'L.Purmale', signeret og dateret på bagsiden: '1989', indrammet. Mål ca.: 77 x 113 cm. Fremstår i aldersrelateret stand.
Varenr: 4844958
DKK 14.887 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 16-12-2017
19:55:00
DKK 335
Louttre.B, olie på lærred, ’Printemps moville'
Louttre.B (1926 -2012), olie på lærred, ’Printemps moville’, signeret nederst til højre: ’Louttre.B’, med signatur, titel og datering på bagsiden: 'Printemps moville 79'. Mål ca.: 60 cm x 60 cm.
Varenr: 4847168
DKK 3.722 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 16-12-2017
19:58:00
DKK 633
Henrik Krogsholm. Komposition
Henrik Krogsholm (f. 1960). Komposition, akryl på lærred, sign. på bagsiden. 100 x 100 cm. UR.
Varenr: 4854486
DKK 2.000 DK, Herning, Engdahlsvej 16-12-2017
20:00:00
Peter Nyborg. Abstrakt komposition, olie på lærred, 2017
Peter Nyborg, født 1937. Abstrakt komposition 'Range to Reign', olie på lærred. Sign. samt dateret Peter Nyborg 2016. 170,5 x 60 (173 x 62,5) cm.
Varenr: 4865599
DKK 1.600 DK, Helsingør, Støberivej 16-12-2017
20:00:00
Herbert Lauer, bladguld/oliekridt på karton, nøgenstudie i blåt og guld, med lapis lazuli-blå passepartout (2)
Herbert Lauer, bladguld/oliekridt på karton, ’Akt in blau und gold’, med lapis lazuli-blå passepartout, signeret med titel og datering på bagsiden. ’2001, 2002', indrammet bag glas og passepartout. Billedmål ca.: 15,5 x 15,5 cm. Rammemål ca.: 54 x 54 cm. (2)
Varenr: 4839524
20:04:00
DKK 372
Frances Mayer, Mischtechnik auf Papier, 'Abstrakte Landschaft'
Frances Mayer, Mischtechnik auf Papier, 'Abstrakte Landschaft', hinter Glas gerahmt. Bildmaße ca.: 32 x 43 cm. Rahmenmaße ca.: 57 x 68 cm. Altersgemäßer Zustand.
Varenr: 4844905
DKK 1.861 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 16-12-2017
20:07:00
DKK 298
LOUTTRE.B, Mischtechnik auf Papier, 'Sans titre – Chaise dans le jardin'
LOUTTRE.B (1926-2012), Mischtechnik auf Papier, 'Sans titre – Chaise dans le jardin', unten rechts signiert:'LOUTTRE.B', hinter Glas und Passepartout gerahmt. Bildmaße ca.: 36 x 37 cm. Rahmenmaße ca.: 55 x 57 cm. Altersgemäßer Zustand.
Varenr: 4847192
DKK 2.977 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 16-12-2017
20:30:00
DKK 298
Alfred Sohn-Rethel, olie på plade, 'Die Badende’
Alfred Sohn-Rehtel (1875-1955), olie på plade, ’Die Badende’, signeret og dateret ’19’ nederst til højre, indrammet. Billedmål ca.: 32 x 42 cm. Rammemål ca.: 43 x 53 cm. Fremstår i aldersrelateret stand.
Varenr: 4847063
DKK 4.838 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 16-12-2017
20:30:00
DKK 298
Mark Stolk, 'The Return to what we have Done', olie og akryl på plade
Mark Stolk f. 1964. olie og akryl på plade, motiv betitlet 'The Return to what we have Done', signeret og dateret 2017. 60 x 45 cm. UR. Mark Stolk f. 27. juli 1964 i Delft i Holland. Han er uddannet fra Kunstakademiet i Rotterdam i 1988 samt fra Utrecht i 1991. Har udstillet i flere gallerier...
Varenr: 4867433
DKK 4.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16-12-2017
20:34:00
DKK 3.200
Ölgemälde von dem dänischen Künstler Kai Hardy Führer (1940 -2016), Öl auf Leinwand, abstrakte Komposition (2)
Ölgemälde von dem dänischen Künstler Kai Hardy Führer (1940 -2016), Öl auf Leinwand, abstrakte Komposition, rückseitig signiert: 'Führer'. Maße ca.: 18 x 18 cm, 50 x 50 cm.
Varenr: 4839521
DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 16-12-2017
20:35:00
DKK 372
Ismet Polatli, olie på lærred 'Blaue Rosen’
Ismet Polatti, olie på lærred, 'Blaue Rosen', signeret og dateret nederst til højre samt på bagsiden: 'Polatli 2016'. Mål ca.: 60 x 70 cm.
Varenr: 4838061
DKK 5.955 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 16-12-2017
20:44:00
DKK 4.466
Lion Arie Feijen, olie på plade, duer i skur
Lion Arie Feijen (1947), olie på plade, duer i skur, signeret nederst til venstre: L.A Feijen, indrammet, certifikat medfølger. Billedmål ca.: 28,5 x 38 cm. Rammemål ca.: 46 x 55 cm. Fremstår i aldersrelateret stand.
Varenr: 4839572
DKK 32.751 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 16-12-2017
20:55:00
DKK 2.419
Ingrid Langanke, akryl på plade, uden titel (3)
Ingrid Langanke (f. 1940), akryl på lærred, uden titel, signeret ’Ingrid LANGANKE’ og dateret '1990’ på bagsiden. Billedmål ca.: 2 x B. 15 cm, L. 60 cm, 1 x B. 15 cm, L. 120 cm. Fremstår i aldersrelateret stand. (3)
Varenr: 4847077
20:59:00
DKK 298
Artpusher alias Søren Vilhelm. Håndkolorerede highlights. 'Zoo York Empire'
Artpusher alias Søren Vilhelm født 1965. håndkolorerede highlights. 145 x 90 (150 x 95) cm. Signeret, dateret og betitlet på bagsiden: 'Artpusher, 2017, Zoo York Empire". Indrammet i sortlaseret træramme. Signeret Mangahatten katalog medfølger.
Varenr: 4869009
DKK 8.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 16-12-2017
21:00:00
Rainer Görss, blandingsteknik på papir, ’Abstrakte Komposition’
Rainer Görss (f. 1960), blandingsteknik på papir, ’Abstrakte Komposition’, signeret og dateret nederst til højre: R. Görss 1990, indrammet bag glas. Billedmål ca.: 59 x 82 cm. Rammemål ca.: 74 x 101 cm. Fremstår i aldersrelateret stand.
Varenr: 4844917
21:05:00
DKK 298
Leif Liljeblad oljemålning
LEIF LILJEBLAD (född 1950): Tranor i sång, akvarell, signerad Leif LIljeblad -90, ca 30x24 cm
Varenr: 4868101
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
10:09:00
Se mere
Hannes D'Haese. Komposition, akryl på lærred. CD.
Hannes D'Haese. Figurativ komposition med påskrift: It's okay to be white. Akryl på lærred. Sign. D'Haese. 100x100 cm Læs kunstnerprofil her
Varenr: 4781608
DKK 5.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17-12-2017
11:22:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 15  >>