Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 18  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Peter Krueger, 'Johns'. Mischtechnik / Collage
Peter Krueger, o.T. Mischtechnik / Collage auf Leinwand. Unbezeichnet. Maße: 100 x 100 cm.
Varenr: 4784023
DKK 1.116 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-10-2017
09:42:12
DKK 298
Peter Krueger, o.T. Mischtechnik
Peter Krueger, o.T. Mischtechnik auf Leinwand. Unbezeichnet. Maße: 100 x 100 cm.
Varenr: 4784024
09:42:25
DKK 298
Anni Runte, o.T. Acryl auf Karton
Anni Runte (1948-2015), o.T. Acryl auf Karton. Verso mit Nachlassstempel versehen. Auf weißer Kapa Platte montiert. Maße: H 65 B 50 cm / 10 x 70 cm. Anni Runte arbeitete bis zu ihrem Tod erfolgreich als freischaffende Künstlerin, Layouterin und Web-Designerin.
Varenr: 4760897
DKK 2.233 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-10-2017
09:47:25
DKK 298
Boijan Lilliehök miniatyrmålning
BOIJAN LILLIEHÖÖK (1899-1979): Miniatyr, barnporträtt, signerad och daterad Boijan Liliehöök 1939*, måleri på ben, ca 9,5x7,5 cm, monterad i silverram stämplad H&K Linders guldsmedsverkstad, Stockholm 1939
Varenr: 4810296
DKK 2.319 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-10-2017
10:00:00
Se mere
Isabeel Schmidt og Ingrid Schmidt, olie på papir, kompositioner (7)
Kompositioner af Isabeel Schmidt og Ingrid Schmidt, indrammet olie på papir, alle sign., mål med ramme 80x60 cm. 60x80 cm. (7)
Varenr: 4808510
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-10-2017
10:54:17
Inger Hanmann, collage, komposition cd
Komposition, af Inger Hanmann 1918-2007, collage. sign. Inger Hanmann. 98x70 cm (100x72 cm)
Varenr: 4809102
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
11:16:00
DKK 325
Olle Nyman oljemålning
OLLE NYMAN (1909-1999): "Tennkannan", signerad O. Nyman, olja på pannå, 51x60 cm
Varenr: 4810313
DKK 4.639 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-10-2017
11:35:00
Se mere
Lili Ege, olie på plade, landskab (cd)
Landskab af Lili Ege (1913-2004), olie på plade, sign. Lili Ege, 20,5x27 cm. (22,5x29,5 cm).
Varenr: 4808976
DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 23-10-2017
12:01:26
DKK 500
Berndt Wennström
BERNDT WENNSTRÖM (född 1945): "Passage", signerad B.Wennström, olja på duk, ca 60x73 cm
Varenr: 4810320
DKK 6.185 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-10-2017
12:20:00
Se mere
Ubekendt kunstner, olie på lærred, nøgen kvinde på seng
Nøgen kvinde på seng, af ubekendt kunstner, olie på lærred, sign. monogram og dat. 1923. 54,5x74,5 cm. UR. Med huller i lærred.
Varenr: 4809245
12:25:00
Jørgen Nash cd, komposition, emalje på plade
Jørgen Nash 1920-2004 cd. Emalje på plade. Komposition, signeret og dateret 1986.H.10 x 10 cm (13,5 x 13,5 cm)
Varenr: 4809196
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-10-2017
13:00:12
DKK 3.300
Robert Risager. Olie på lærred, cd
Robert Risager. Olie på lærred, sign. på bagside. 38.5 x 44.5 (40 x 45.5) cm
Varenr: 4803539
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
13:06:00
Gunnar Nordström blandteknik
GUNNAR NORDSTRÖM (född 1921): Figurkomposition, blandteknik på papper, signerad G Nordström, 45x62 cm
Varenr: 4810328
DKK 1.160 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-10-2017
13:10:00
Se mere
Thorvald Hagedorn-Olsen, olie på lærred, fjordlandskab (cd)
Fjordlandskab af Thorvald Hagedorn-Olsen (1902-1996), olie på lærred, sign. Hagedorn-Olsen, 51,5x77,5 cm. (63,5x90 cm). Fremstår med lille flænge i lærred.
Varenr: 4811421
DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-10-2017
13:23:44
DKK 450
Petter Zennström
PETTER ZENNSTRÖM (född 1945): Komposition. monogramsignerad och daterad PZ, 2001, olja på pannå, ca 61x61 cm, oramad
Varenr: 4810332
13:30:00
Se mere
Ken Denning. Komposition, olie på lærred, cd
Ken Denning født 1957, cd. Komposition, olie på lærred, s/b Ken Denning og dat. 1993. 65x80 cm(72x86,5 cm). Fremstår med krakeleringer og enkelte afskalninger.
Varenr: 4809773
DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 23-10-2017
13:40:16
DKK 325
Varenr: 4809192
14:00:00
DKK 1.900
Kjeld Jensen, blandteknik på papir, nonfigurativt motiv
Nonfigurativt motiv af Kjeld Jensen f. 1922, indrammet blandteknik på papir, sign. KJ-88, 50x40 cm. (62,5x51 cm).
Varenr: 4811661
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-10-2017
14:27:51
DKK 325
Hans Voigt Steffensen. To gouaches. Havemotiver. cd (2) (2)
To havemotiver, af Hans Voigt Steffensen f. 1941. Havemotiv, gouache, sign. H. Voigt Steffensen. 26 x 19,5 cm (44 x 42 cm). Havemotiv, gouache, sign. og dat. H. Voigt Steffensen 77. 27 x 23 cm (45,5 x 41 cm). (2)
Varenr: 4807887
DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
14:38:00
Jeff Ibbo, olie på plade, figurkompostioner (cd) (2)
Figurkompositioner af Jeff Ibbo f. 1941, olie på plade, sign. IBBO, ene sign. på bagsiden, 42x61 cm. 62x41 cm. U.R. (2) Se kunstnerprofil her
Varenr: 4811713
DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 23-10-2017
14:48:42
DKK 325
Lis Zwick cd, 'Molier suiten', emalje på porcelæn (3)
Lis Zwick f. 1942 cd, Emalje på flise monteret på træ. komposition 'Molier suiten', signerede og dateret Drakabygget 1988. H.10 x 10 cm (13,5 x 13,5 cm)
Varenr: 4809206
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-10-2017
15:01:00
DKK 850
Ivar Morsing olja
IVAR MORSING (1919-2009): "Ett annat liv", signerad I Morsing, datering a tergo Mexico -67, olja på duk uppfodrad på pannå, 62x69 cm. PROVENIENS: Gåva direkt från konstnären
Varenr: 4810350
15:20:00
Se mere
Ludvig Jacobsen cd, lirekassemand, olie på lærred
Ludvig Jacobsen 1890-1957 cd. Olie på lærred. Motiv med lirekassemand, signeret og dateret 1928. H.29 x 39 cm (44 x 54 cm)
Varenr: 4811667
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-10-2017
15:29:00
DKK 425
Sigurd Valdemar Lønholt, olie på lærred, portræt (cd)
Portræt af Sigurd Valdemar Lønholt (1910-2001), olie på lærred, sign. SVL, 62,5x49,5 cm. (81x68 cm).
Varenr: 4811484
15:38:00
Varenr: 4808514
16:16:00
DKK 325
Lennart Roupe oljemålning
LENNART ROUPE (född 1918-2014): Härbre, signerad och daterad L. Roupe -69, olja på pannå, ca 38,5x50 cm
Varenr: 4810362
16:30:00
Se mere
Verner Mynch. Motiv med herre samt nøgen kvinde, akryl, 2007
Verner Mynch f. 1921. Herreportræt samt stående ung nøgen kvinde, akryl på lærred. Sign. Mynch samt dateret 07. 80 x 80 (84 x 84) cm. Fremstår med mindre tryk på lærred.Efter 5 år på De Bergske Blade begyndte Verner Mynch i 1945, som selvstændig tegner med egen tegnestue på Strøget. Hans første ...
Varenr: 4811691
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 23-10-2017
16:38:00
DKK 325
Verner Mynch. Parti fra lufthavn med kvinde og fly, akvarel, pastel og tempera
Verner Mynch f. 1921. Parti fra lufthavn med ung kvinde foran fly, akvarel, pastel og tempera på papir. Sign. Mynch. 43 x 62 (52 x 71) cm. Front af akrylplast fremstår med revne samt sidder løst i rammen.Efter 5 år på De Bergske Blade begyndte Verner Mynch i 1945 som selvstændig tegner med egen ...
Varenr: 4812036
DKK 1.800 DK, Helsingør, Støberivej 23-10-2017
16:51:36
DKK 325
Lili Ege, olie på plade, Landskab, Falster (cd)
Landskab, Falster af Lili Ege (1913-2004), olie på plade, sign. på bagsiden Lili Ege, 38,5x54 cm. (40,5x56 cm).
Varenr: 4808972
DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-10-2017
17:24:00
Ludvig Jacobsen cd, interiør, olie på lærred
Ludvig Jacobsen 1890-1957 cd. Olie på lærred. Interiør, signeret og dateret 1918. H.35 x 21 cm (50 x 36 cm)
Varenr: 4811671
17:30:00
DKK 325
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 18  >>