Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Moderne billedkunst i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 18  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Lars Norrman
Lars Norrman. LARS NORRMAN (1915-1979): Stadsporten, signerad Lars Norrman, olja/blandteknik på papper uppfodrad på pannå, ca 19x52 cm Varenr: 4671599 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 29-05-2017 17:18:00
Se mere
Jørgen Wiemann. Abstrakt komposition
Jørgen Wiemann. Abstrakt komposition. Jørgen Wiemann. Olie på lærred. Abstrakt komposition. Sign. på bagside samt dat. 1963. 60 x 85 cm. Varenr: 4636454 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 29-05-2017 17:28:00 DKK 325
Niklas Anderberg, mixed media på papir, komposition.
Niklas Anderberg, mixed media på papir, komposition. . Komposition af Niklas Anderberg (f. 1950), mixed media på papir, sign. Niklas Anderberg samt dat. '86. 90 x 58 cm. Løs i ramme. Varenr: 4671398 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2017 17:38:31 DKK 400
Unbekannter Künstler, Acryl auf Leinwand, ' Ohne Titel '
Unbekannter Künstler, Acryl auf Leinwand, ' Ohne Titel '. Unbekannter Künstler, Acryl auf Leinwand, ' Ohne Titel '. hinten unleserlich signiert und datiert, Maße: 100 x 100 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. Varenr: 4661569 DKK 1.856 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-05-2017 17:53:00 DKK 742
Kai E. Christiansen, olie på plade, Figurkomposition. (cd)
Kai E. Christiansen, olie på plade, Figurkomposition. (cd). Figurkomposition af Kai E. Christiansen (1910-1975), olie på plade. Sign. Kai E. Chr. 51 x 57 cm (53 x 59). (cd) Varenr: 4660606 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-05-2017 18:28:00 DKK 300
Ubekendt kunstner, akryl på lærred, komposition
Ubekendt kunstner, akryl på lærred, komposition. Komposition, af ubekendt kunstner, 20. årh., akryl på lærred, usign. 90 x 120 cm (94 x 124 cm). Varen er en del af en Temaauktion over Design-møbler og lamper fra Professionshøjskolen UCC Se alle auktionerne her Læs mere om auktionen her Varenr: 4666348 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2017 18:33:00 DKK 325
Erik Höglund olja
Erik Höglund olja. ERIK HÖGLUND (1932-1998): Böljande hav, signerad Erik Höglund a tergo, olja på duk, ca 16x22 cm;. . PROVENIENS:. Fotograf Stig T. Karlssons samling (1930-2015) Varenr: 4671620 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-05-2017 18:33:00
Se mere
Susanne Thea cd, ætsning parafrase over motiv fra Bayeux tapeterne
Susanne Thea cd, ætsning parafrase over motiv fra Bayeux tapeterne. Susanne Thea f.1954 cd. Ætsning / mixed media. Parafrase over motiv fra Bayeux tapeterne / vægtæpperne, der viser den normanniske hertug Vilhelms erobring af England med Slaget ved Hastings i 1066 samt dele af historien før slaget. Nr.1/1 og signeret i bly. Arkstørrelse h.31 x 88 cm (41 x 98 cm) Varenr: 4668694 DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-05-2017 18:54:00 DKK 325
Gitte Ladegaard, olie på lærred og plade, komposition, cd
Gitte Ladegaard, olie på lærred og plade, komposition, cd. Komposition, af Gitte Ladegaard, olie på lærred, opklæbet plade, sign. og dat. på bagsiden 1993. 137 x 85 cm. Varen er en del af en Temaauktion over Design-møbler og lamper fra Professionshøjskolen UCC Se alle auktionerne her Læs mere om auktionen her Varenr: 4665606 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2017 18:58:00 DKK 325
Torben Ebbesen. Par litografier 'Hjernebilleder', cd (2)
Torben Ebbesen. Par litografier 'Hjernebilleder', cd (2). Torben Ebbesen. Par litografier 'Hjernebilleder', sign. og dat. 'Torben Ebbesen 1985' 77 x 55 cm (93.5 x 70 cm) cd (2) Varenr: 4672224 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2017 19:00:00 DKK 375
Esben Hanefelt Kristensen. 'De skjulte vogtere', cd
Esben Hanefelt Kristensen. 'De skjulte vogtere', cd. Esben Hanefelt Kristensen f. 1952. 'De skjulte vogtere', akryl på plade, sign. samt dateret 2000. 100 x 100 (108 x 108) cm.Værket her er en del af Lauritz.coms store, internationale temaauktion, der sætter fokus på moderne kunst efter 1900. Bliv inspireret til nye køb Varenr: 4668942 DKK 35.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2017 19:05:00 DKK 11.500
Lis Zwick cd, litografisk komposition
Lis Zwick cd, litografisk komposition. Lis Zwick f.1942 cd. Litografisk komposition nr. 48/150, sign. Lis Zwick 1988. H.35 x 45 cm (58 x 65 cm) Varenr: 4658374 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-05-2017 19:06:00 DKK 350
Catrin Näsmark, Stockholm (bus)
Catrin Näsmark, Stockholm (bus). Catrin Näsmark, född 1970, Motiv med Stockholm och Globen, Stadshuset, akryl på duk 74x100 cm, signerad. Detta verk är en del av Lauritz.coms stora, internationella temaauktion med fokus på modern konst efter år 1900. Låt dig inspireras till nya köp. Varenr: 4656706 DKK 3.825 SE, Stockholm, Slakthusgatan 29-05-2017 19:10:00 DKK 2.065
Henrik Krogsholm. Abstrakt komposition
Henrik Krogsholm. Abstrakt komposition. Henrik Krogsholm. Abstrakt komposition. Akryl på lærred. Signeret på bagsiden. 150 x 150 cm. Uden ramme. Varenr: 4669430 DKK 3.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 29-05-2017 19:12:23 DKK 525
Erdmute Prautzsch, 'Akt und schwarz', 1994. Acryl
Erdmute Prautzsch, 'Akt und schwarz', 1994. Acryl. Erdmute Prautzsch, 'Akt und schwarz', 1994. Acryl auf Papier. Maße: 70 x 74 cm. Erdmute Prautzsch, geb. 1969 in Kassel, lebt in Hamburg. Varenr: 4617858 DKK 1.633 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-05-2017 19:14:00 DKK 779
Gören Hausenkamp cd. Zulu
Gören Hausenkamp cd. Zulu . Göran Hausenkamp f. 1962 " Zulu", acryl på lærred, signeret 195 x 97 cm Varenr: 4671400 DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-05-2017 19:17:00 DKK 925
Nana Bastrup, 'Das Spiel beginnt...', 2015. Acryl/Karton
Nana Bastrup, 'Das Spiel beginnt...', 2015. Acryl/Karton. Nana Bastrup, 'Das Spiel beginnt...', 2015. Acryl/Karton. Signiert, datiert und bezeichnet. Maße: 50 x 70 cm.Nana Bastrup 2010-2015 Hochschule für bildende Künste Hamburg, Abschluss. Varenr: 4631825 DKK 1.633 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-05-2017 19:29:00 DKK 445
Henrik Krogsholm. Abstrakt komposition. Henrik Krogsholm. Abstrakt komposition. Akryl på lærred. Signeret på bagsiden. 150 x 150 cm. Uden ramme. Varenr: 4669425 DKK 3.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 29-05-2017 19:29:00 DKK 475
Mette Gitz-Johansen. Mixed media, cd
Mette Gitz-Johansen. Mixed media, cd. Mette Gitz-Johansen. Mixed media på papir, sign. og dat. 'Mette Gitz-Johansen '89' 51 x 68 (70.5 x 89) cm cd Varenr: 4672222 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2017 19:30:00 DKK 325
Pablo Picasso, Deux hommes sculptés, radering/tryk, ca. 1933/39, La Suite Vollard, plade 52
Pablo Picasso, Deux hommes sculptés, radering/tryk, ca. 1933/39, La Suite Vollard, plade 52. Pablo Picasso (1881-1973), Deux hommes sculptés, radering, tegnet ca. 1933, tryk ca. 1939, edition på 260 stk., La Suite Vollard, plade 52, [Bloch 161; Baer 314 B], tryk på Montval-papir med ’Picasso’ vandmærke, håndskrevet signatur ’Picasso’ nederst til højre, plademål 26,5 x 19 cm, arkmål 44 x ... Varenr: 4655885 DKK 40.826 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29-05-2017 19:36:00 DKK 10.392
Unbekannter Künstler, Acryl auf Leinwand, ' Ohne Titel '. Unbekannter Künstler, Acryl auf Leinwand, ' Ohne Titel ', oben mittig unleserlich signiert. Maße: 100 x 100 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. Varenr: 4661599 DKK 1.856 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-05-2017 19:41:00 DKK 742
Peter Skovgaard, olie på lærred, komposition cd
Peter Skovgaard, olie på lærred, komposition cd . Komposition, af Peter Skovgaard f. 1960, olie på lærred, sign. Skovgaard. og sign. og dat./b. Skovgaard 08. 200x120 cm. UR. Værket her er en del af Lauritz.coms store, internationale temaauktion, der sætter fokus på moderne kunst efter 1900. Bliv inspireret til nye køb. Varenr: 4667917 DKK 15.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2017 19:45:00 DKK 6.800
Henry Fabricius Jensen. Fjeldparti ved Umanak, Grønland, samt landskab, akvareller (cd) (2)
Henry Fabricius Jensen. Fjeldparti ved Umanak, Grønland, samt landskab, akvareller (cd) (2). To akvareller på papir af Henry Fabricius Jensen (1896-1984). Den ene betitlet 'Umanak' og sign. Fabricius Jensen-52. Lysmål 30 x 48 cm (42,5 x 59,5). Den anden et landskab, sign. Fabricius Jensen-74. Lysmål 29 x 41 cm. (42 x 52). (2) Varenr: 4637104 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-05-2017 19:46:00 DKK 1.150
Erdmute Prautzsch, 'Mann, Frau, Gefäß'. Acryl und Collage
Erdmute Prautzsch, 'Mann, Frau, Gefäß'. Acryl und Collage. Erdmute Prautzsch, 'Mann, Frau, Gefäß'. Acryl und Collage auf Papier. Verso signiert. Maße: 98 x 68,5 cm. Erdmute Prautzsch, geb. 1969 in Kassel, lebt in Hamburg. Varenr: 4617854 DKK 2.227 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-05-2017 19:46:00 DKK 1.485
Peter Skovgaard, olie på lærred, komposition cd . Komposition, af Peter Skovgaard f. 1960, olie på lærred, sign. Skovgaard og sign. og dat./b. Skovgaard 07. 100x70 cm. UR. Værket her er en del af Lauritz.coms store, internationale temaauktion, der sætter fokus på moderne kunst efter 1900. Bliv inspireret til nye køb. Varenr: 4668023 DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2017 19:50:00 DKK 4.800
Peter Nyborg. Abstrakt komposition, olie på lærred, 2017
Peter Nyborg. Abstrakt komposition, olie på lærred, 2017. Peter Nyborg, født 1937. Abstrakt komposition 'Arrow Sea', olie på lærred. Sign. samt dateret Peter Nyborg 2017. 60 x 50 (62 x 52) cm. Varenr: 4672812 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 29-05-2017 19:55:00 DKK 950
Merete Matthiesen, olie og sand på lærred, 'Sandslotte og Luftkasteller', cd
Merete Matthiesen, olie og sand på lærred, 'Sandslotte og Luftkasteller', cd. 'Sandslotte og Luftkasteller', af Merete Matthiesen, olie og sand på lærred, sign. og dat. på bagsiden Merete Matthiesen 1995. 180 x 150 cm (182 x 152 cm). Varen er en del af en Temaauktion over Design-møbler og lamper fra Professionshøjskolen UCC Se alle auktionerne her Læs mere om ... Varenr: 4665609 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2017 19:58:00 DKK 550
Petter Pettersson akvareller
Petter Pettersson akvareller. PETTER PETTERSSON (född 1942): (4 st) "Åsnor" "Folkhop, Dublin", Landskap, signerade, akvareller, varierande mått;. . PROVENIENS:. Fotograf Stig T. Karlssons samling (1930-2015) Varenr: 4671657 DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-05-2017 20:04:00
Se mere
Pia Bodil Andreasen, akryl på lærred, komposition (cd)
Pia Bodil Andreasen, akryl på lærred, komposition (cd). Komposition af Pia Bodil Andreasen (f. 1956), akryl på lærred, sign. PBA, samt betitlet og sign. på bagsiden Pia Bodil Andreasen, 40x40 cm. (45x55 cm). Varenr: 4670358 DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 29-05-2017 20:08:00 DKK 300
Esben Hanefelt Kristensen. 'Da den rejsende fra øst mødte kvinden i høst', cd
Esben Hanefelt Kristensen. 'Da den rejsende fra øst mødte kvinden i høst', cd. Esben Hanefelt Kristensen f. 1952. 'Da den rejsende fra øst mødte kvinden i høst', akryl på plade, sign. samt dateret 2000. 100 x 100 (108 x 108) cm.Værket her er en del af Lauritz.coms store, internationale temaauktion, der sætter fokus på moderne kunst efter 1900. Bliv inspireret til nye køb Varenr: 4668946 DKK 35.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2017 20:10:00 DKK 9.800
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 18  >>