Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Moderne dekorativt maleri i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Nasid. Olie og akryl på lærred
Nasid. Olie og akryl på lærred. Komposition af Nasid f. 1946, olie og akryl på lærred, sign. Nasid 2015. 100 x 100 cm. Varenr: 3828486 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-05-2015 13:50:00 DKK 325
Tavla med geometrik motiv i försilvrad brons
Tavla med geometrik motiv i försilvrad brons. Tavla med geometrik motiv i försilvrad brons. Relief dekor ramad bakom glas. Mått: 80 x 80 cm, D. 5 cm. Varenr: 3838688

DKK 1.126 SE, Örebro, Aspholmen 30-05-2015 19:02:00 DKK 664
Okänd konstnär, relief monterad i ram, 120x130 cm
Okänd konstnär, relief monterad i ram, 120x130 cm. Okänd konstnär, relief monterad i ram. Skuret och bemålat trä. Ramens mått: 120 x 130. Glasad. Varenr: 3819648

DKK 1.850 SE, Örebro, Aspholmen 30-05-2015 19:09:00 DKK 1.247
Tavla med bl.a sjöstjärnor och säckor 'sea beauty'
Tavla med bl.a sjöstjärnor och säckor 'sea beauty'. Tavla med bl.a sjöstjärnor och säckor 'sea beauty' med vit patinerad ram. Mått 54 x 29 x 6 cm. Varenr: 3850466

DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 30-05-2015 19:13:00 DKK 241
Tavla med relief dekor, 'Jade Dragon', trä och jade
Tavla med relief dekor, 'Jade Dragon', trä och jade. Tavla med inrammad relief dekor, 'Jade Dragon', trä och jade. Reproduktion av Qing Dynasti vas. Ramad bakom glas i så kallad 'shadow box'. Mått: 90cm x 60cm, D. 4 cm. Varenr: 3845710

DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 30-05-2015 19:25:00 DKK 483
Tavla med inramad keramisk reproduktion av Han Dynasti hästfigur
Tavla med inramad keramisk reproduktion av Han Dynasti hästfigur. Tavla med inramad relief, keramisk reproduktion av Han Dynasti hästfigur. Ramad bakom glas. Rammått: 50 x 50cm. Varenr: 3732428

DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 30-05-2015 19:34:00 DKK 281
Tavla med skuren guldfärgad skulptur, blommor, blad och rankor
Tavla med skuren guldfärgad skulptur, blommor, blad och rankor. Tavla med skuren guldfärgad skulptur, blommor, blad och rankor. patinerad guldfärgad ram. Mått: 67 x 67 x 6 cm. Varenr: 3813538

DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 30-05-2015 19:37:00 DKK 322
Tavla med skurna skulpturer i patinerat trä, barockmönster.
Tavla med skurna skulpturer i patinerat trä, barockmönster.. Tavla med skurna skulpturer i patinerat trä, barockmönster. Ram i mörkt trä. Mått 80 x 80 x5 cm. Varenr: 3819636

DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 30-05-2015 19:43:00 DKK 563
Tavla med inrammad abstrakt skulptur
Tavla med inrammad abstrakt skulptur . Tavla med inrammad abstrakt skulptur. Ramad i så kallad 'shadow box'. Mått: 90 x 60 cm. Varenr: 3813540

DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 30-05-2015 19:46:00 DKK 442
Ulf Røll Larsen. Abstrakt komposition, 100 x 100 cm.
Ulf Røll Larsen. Abstrakt komposition, 100 x 100 cm.. Ulf Røll Larsen (f. 1948). Abstrakt komposition: Akryl på lærred, overfladebehandlet med UVA lak. Sign. Ulf Røll. 100 x 100 cm. U.R. Varenr: 3822622 DKK 2.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-05-2015 20:15:00 DKK 575
Bozena Ossowski, mixed-media på lærred, 'Color Emotions'
Bozena Ossowski, mixed-media på lærred, 'Color Emotions'. 'Color Emotions' af Bozena Ossowski f. 1964. mixed-media på lærred. 70 x 140 cm. Certifikat udstedt af kunstneren medfølger. U.R. Varenr: 3848168 DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 30-05-2015 20:20:00 DKK 350
Tavla med en skulptur av 'luckybird'
Tavla med en skulptur av 'luckybird'. Tavla med en skuren skulptur av 'luckybird' mörk skuren patinerad träram. Mått 53 x 53 x 8 cm. Varenr: 3819631

DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 31-05-2015 13:12:00 DKK 241
Pia Birgitte. Figurkomposition, akryl på lærred
Pia Birgitte. Figurkomposition, akryl på lærred. Figurkomposition af Pia Birgitte Stenderup (f. 1968), akryl på lærred, signeret Pia Birgitte. 100 x 80 cm. Uden ramme. Varenr: 3805369 DKK 1.400 DK, Vejle, Dandyvej 31-05-2015 19:18:00 DKK 475
Tavla med 3 st silverfärgade, patinerade böneinstrument.
Tavla med 3 st silverfärgade, patinerade böneinstrument.. Tavla med 3 st silverfärgade, patinerade böneinstrument. svart och bronsfärgad ram. Mått 61 x 42 x 5 cm. Varenr: 3819626

DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 31-05-2015 19:18:00 DKK 241
Tavla med abstrakt relief dekor
Tavla med abstrakt relief dekor. Tavla med abstrakt relief dekor. Blandat material. Mått: 65 x 30 cm. Ramad. Framstår i original emballage. Varenr: 3821364

DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 31-05-2015 19:59:00 DKK 261
Leo Emil Jensen, blandteknik på papper, 'Tupilakker'
Leo Emil Jensen, blandteknik på papper, 'Tupilakker' . Leo Emil Jensen, 1900-tal. Blandteknik på papper, signerad och daterad 03. A tergo på ramen betlad. 73x54 cm (97x75 cm) Varenr: 3822770 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 31-05-2015 20:27:00 DKK 241
Birte Jepsen. Par kompositioner, olie på lærred (2)
Birte Jepsen. Par kompositioner, olie på lærred (2). Birte Jepsen født 1938. Par kompositioner i form af kvinde der er på vej ud af vindue samt motiv med cocktailglas og landskaber, olie på lærred. Sign. verso med monogram BJ hhv. Birte Jepsen samt dateret hhv. 05 og 07. 50 x 40 (52 x 42) cm. (2) Varenr: 3838020 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 31-05-2015 20:34:00 DKK 300
Bozena Ossowski, mixed-media på lærred, 'Green Diamonds'
Bozena Ossowski, mixed-media på lærred, 'Green Diamonds'. 'Green Diamonds' af Bozena Ossowski f. 1964. mixed-media på lærred. 100 x 100 cm. Certifikat udstedt af kunstneren medfølger. U.R. Varenr: 3848174 DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 31-05-2015 21:00:00 DKK 350
Henrik Krogsholm. Abstrakt komposition. Akryl på lærred
Henrik Krogsholm. Abstrakt komposition. Akryl på lærred. Henrik Krogsholm (f. 1960). Abstrakt komposition. Akryl på lærred. Sign. på bagsiden. 100 x 120 cm. Uindrammet. (cd) Varenr: 3827255 DKK 2.500 DK, Herning, Engdahlsvej 31-05-2015 21:17:00 DKK 575
Niels Davernum, Komposition 'Abstrakt Maleri'
Niels Davernum, Komposition 'Abstrakt Maleri'. Niels Davernum f. 1958. Komposition. Akryl på lærred. Sign. Davernum 2015, Mål: 100 x 170 cm. Uindrammet. Varenr: 3857901 DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01-06-2015 19:00:00 DKK 375
Per Ola Andersson, akryl på duk
Per Ola Andersson, akryl på duk . Per Ola Andersson, f. 1961. Akryl på duk, signerad. 50x50 cm, 4 cm tjock, oramad. Varenr: 3841466 DKK 1.609 SE, Malmö, Baltzarsgatan 01-06-2015 19:08:00 DKK 261
Pia Birgitte. Figurkomposition, akryl på lærred . Figurkomposition af Pia Birgitte Stenderup (f. 1968), akryl på lærred, signeret Pia Birgitte. 100 x 100 cm. Uindrammet. Varenr: 3805387 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 01-06-2015 19:19:00 DKK 450
Jörgen Fogelqvist, färglitografi, interiör (BUS)
Jörgen Fogelqvist, färglitografi, interiör (BUS). Jörgen Fogelqvist (1927-2005). Färglitografi, blyertssignerad, numr. 95/150. 54x73 cm (73x91 cm). Varenr: 3848077 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 01-06-2015 19:21:00 DKK 241
Saline. Figurkomposition, 'Jeg er ikke perfekt - men jeg er unik, venlig, omsorgsfuld, positiv - og jeg gør det bedste jeg kan', akryl på lærred
Saline. Figurkomposition, 'Jeg er ikke perfekt - men jeg er unik, venlig, omsorgsfuld, positiv - og jeg gør det bedste jeg kan', akryl på lærred. Figurkomposition, 'Jeg er ikke perfekt - men jeg er unik, venlig, omsorgsfuld, positiv - og jeg gør det bedste jeg kan', af Saline (2000-tallet). Akryl på lærred. Sign. Saline. 120 x 40 cm. Uden ramme. Varenr: 3855287 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 01-06-2015 19:27:00 DKK 475
Heidi Lind Bonde, akryl på lærred, 'Flowergarden no. 6'
Heidi Lind Bonde, akryl på lærred, 'Flowergarden no. 6'. 'Flowergarden no. 5' af Heidi Lind Bonde (f. 1968), akryl på lærred. Sign. HLB. 80 x 60 cm (85 x 65) Varenr: 3828790 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-06-2015 19:34:00 DKK 300
Tavla, Inramade Kinesiska objekt, Lås samt Foo hundar
Tavla, Inramade Kinesiska objekt, Lås samt Foo hundar. Tavla, Inramade Kinesiska objekt. Objekten representerar traditionella skyddsföremål till Kinesiska hem. Låset är i mässing, Foo-hundar i polyresin. Ramad bakom glas. Mått: 60 x 60 cm, D. 6 cm. Varenr: 3802241

DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 01-06-2015 19:43:00 DKK 402
Jesper Bloch. 'Rehab is for Quitters', 150 x 120 cm.
Jesper Bloch. 'Rehab is for Quitters', 150 x 120 cm.. Jesper Bloch. f. 1973. 'Rehab is for Quitters'. Komposition, airbrush samt akryl på lærred. Signeret Bloch. Mål: 150 x 120 cm. Dette maleri er kunstnerens første værk, ca. 2013. Talentet blænder igennem hos Jesper Bloch, der har tegnet hele sit liv. Se mere i udstillingen Skolegade 80, Esbjerg. Varenr: 3825369 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-06-2015 19:47:10 DKK 6.000
Gertrud Louise Sørensen. Abstrakt komposition.
Gertrud Louise Sørensen. Abstrakt komposition.. Gertrud Louise Sørensen. Abstrakt komposition. Signeret Gertrud Louise. Mål: 54 x44 cm, incl. ramme. Denne vare er doneret af lokal kunstner som en del af temaauktionen 'Cykelnerven' - Scleroseforeningens årlige cykelevent, hvor 160 deltagere besejrer de legendariske Tour de France ... Varenr: 3834227 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-06-2015 19:53:52 DKK 300
Finn Findus. Tre figurative kompositioner, 30 x 30 cm (3)
Finn Findus. Tre figurative kompositioner, 30 x 30 cm (3). Finn Findus (f. 1965): Abstrakt komposition med figurer. 'A love of Life'. Akryl på lærred. Sign. Findus. Verso betegnet samt signeret: Finn Findus. Mål hver: 30 x 30 cm. UR. Varenr: 3744720 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-06-2015 20:15:00 DKK 600
Camilla M. Akraka, olja på duk 'Fru Dell III' (bus)
Camilla M. Akraka, olja på duk 'Fru Dell III' (bus). Camilla M Akraka f. 1968-, olja på duk, figurkomposition, a tergo signerad, betitlad 'Fru Dell III' samt daterad 2004. Uppspänd på spännram. Mått 145x102 cm. Proveniens Knäpper+Baumgarten, Stockholm utställningar Knäpper+Baumgarten, Stockholm, 14 Februari - 2 Mars, 2004. Varenr: 3853010 DKK 4.021 SE, Stockholm, Slakthusgatan 01-06-2015 20:38:00 DKK 2.413
 1 2 3 4  >>