Kategori  Vurdering
   1 2 3 4  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Lise Zia, akryl på lærred, 'The homeless', Cubism in memory', 'Poppart in memory' (3)
'The homeless', Cubism in memory', 'Poppart in memory' af Lise Zia f. 1959, akryl på lærred, sign. og betitlet på bagsiden, 30x30 cm. U.R. (3)
Varenr: 4807658
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 19-10-2017
14:39:38
Hugh Finch Williams, komposition med blomster og danser
Hugh Finch Williams 1904-2002. Olie på lærred, betitlet 'Full Bloom'. Sign. , dateret 1980 og betitlet på bagside. 55x75 cm. Født i Woodford, Essex. Udstillinger i London, Oxford, Paris, New York, Johannesburg og København. Williams hentede inspiration til sine billeder mange steder i verden ...
Varenr: 4768605
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-10-2017
15:49:00
O. Gøtsche, studie af nøgenmodel, olie på lærred
Studie af nøgenmodel, af O. Gøtsche f. 1913. Sign. Gøtsche. 69 x 59 cm (85 x 74 cm). Lærred med nogle buler og skrammer.
Varenr: 4807897
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-10-2017
17:14:00
DKK 375
Kent Jensen. Akryl på duk. 'My style'
Kent Jensen (född 1965). Akryl på duk. 'My style'. A tergo signerad, betitlad och daterad 2017. Oramad. 80 x 80 cm.
Varenr: 4804149
DKK 1.564 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 19-10-2017
19:02:00
DKK 235
Ubekendt kunstner, olie på lærred, motive med siddende kvinde
Motiv med siddende kvinde, af ubekendt kunstner, antagelig asiatisk, 20./21. årh., ubekendt signatur, dat. 3/04. 122 x 122 cm (124 x 124 cm).
Varenr: 4806294
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-10-2017
19:11:00
Niels Davernum, komposition
Niels Davernum f. 1958. Akryl på lærred. Komposition. Signeret. 100 x 190 cm. UR.
Varenr: 4797801
DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-10-2017
19:14:00
DKK 450
Fogi, Acryl auf Leinwand, 'Time'
Fogi, Acryl auf Leinwand, 'Time', unten rechts signiert:'Fogi'. Maße ca.: 89 x 116. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varenr: 4758676
DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 19-10-2017
19:30:00
DKK 298
Ubekendt kunstner, Siddende kvinde med hånd som ansigt, akryl på lærred
Siddende kvinde med hånd som ansigt af ubekendt kunstner, akryl på lærred, usign., 151 x 100 cm. (170 x 120 cm.).
Varenr: 4808266
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 19-10-2017
19:56:00
Kent Jensen. Akryl på duk. 'A colorful bird'
Kent Jensen (född 1965). Akryl på duk. 'A colorful bird'. A tergo signerad, betitlad och daterad 2015. Ramad. 104 x 104 cm.
Varenr: 4804156
DKK 1.955 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 19-10-2017
20:04:00
DKK 899
Hanne Klemmensen. Ballerina, olie på lærred
Ballerina af Hanne Klemmensen, olie på lærred. Sign. Hanne K. 79x62 (90x72) cm.
Varenr: 4794573
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 19-10-2017
20:09:00
DKK 325
Mikael Altersten målning
Mikael Altersten född 1978. 'Sista beställningen' Blandteknik på duk 100x100 cm. Signerad a tergo. Altersten gick sin första konstutbildning redan 1998 och hade sin första separatutställning i Norge 2002. Genom åren har han växlat mellan filmkonst, performance, fotokonst, poesi samt måleri och ...
Varenr: 4802279
DKK 1.173 SE, Stockholm, Slakthusgatan 19-10-2017
20:26:00
DKK 528
Frank Ogrocki, cd. Tre malerier (3)
Frank Ogrocki f. 1940. Tre akryl på lærred, sign. Ogrocki heraf to sign. betitlet og dateret på bagsiden 'Dværghøne på måneskinstur' 1997 samt 'Flyv for helvede' 1997. 45 x 35 (47 x 37) cm. (3)
Varenr: 4807000
DKK 1.200 DK, Hørsholm, Vibe Alle 19-10-2017
20:29:00
DKK 1.050
R. Holzner, Landschaft mit Haus, Öl auf Leinwand
R. Holzner, Landschaft mit Haus, Öl auf Leinwand, unten rechts signiert. Maße ca.: H. 70 cm, B. 100cm. Das Gemälde befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varenr: 4790509
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 19-10-2017
20:30:00
DKK 298
Saline Døg. Figurkomposition, akryl på lærred
Figurkomposition af Saline Døg (2000-tallet), akryl på lærred, sign. monogram. 90 x 120 cm. Uden ramme.
Varenr: 4800300
DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 19-10-2017
20:43:00
DKK 450
Lisbet Winther. 'To vaser'. Akryl på lærred
'To vaser', af Lisbet Winther (f. 1959), CD. Akryl på lærred. Sign. og betitlet bagpå. 98 x 78 cm. (102 x 82 cm.)
Varenr: 4794507
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 20-10-2017
11:59:00
Marek Braun, 'Need cash for...', 2017. Blandingsteknik
Marek Braun, 'Need cash for...', 2017. Blandingsteknik på lærred. Stemplet, signeret, dateret og med titel på bagsiden. Mål: 90 x 70 cm.
Varenr: 4794499

DKK 4.466 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20-10-2017
14:10:10
DKK 298
By Borre, 'Veni, vidi, vici', spraypaint på plade, modifikation
'Veni, vidi, vici' af Ronni Borre, spraypaint på plade, modifikation, sign. By Borre og betitlet på bagsiden, 34 x 50 cm. (45 x 62 cm.).
Varenr: 4809679
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-10-2017
14:57:28
Ubekendt kunstner, Adam og Eva, batique på bomuld
Ubekendt kunstner, Adam og Eva, batique på bomuld, sign. monogram, monteret på sækkelærred. Ant. 1950'erne. 168 x 120 cm.
Varenr: 4785053
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-10-2017
16:06:00
Ubekendt kunstner. Pastel af blomstermotiv.
Pastel på papir af ubekendt kunstner. Komposition af tulipaner og forårsknopper i vase. Fremstår usigneret. 67 47 (71 x 51) cm.
Varenr: 4784575
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 20-10-2017
17:04:25
Patrice Barat. Mixed media på lærred. (cd)
Komposition af Patrice Barat (f. 1962 ), Mixed media på lærred, sign. på bagsiden 'Barat Patrice..'. 60 x 50 (69 x 59), cm. Patrice Barat er født i Strasbourg men har boet i Danmark siden 1995. Motivverdenen centreres om mandlige og kvindelige figurer (cd)
Varenr: 4784614
DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 20-10-2017
17:04:39
Varenr: 4784618
17:34:00
Josette Siig Gaardsvig, akryl på lærred, komposition (cd)
Komposition af Josette Siig Gaardsvig (f. 1964), akryl på lærred. Sign. Siig. 120 x 100 cm (124 x 104). (cd)
Varenr: 4784004
DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 20-10-2017
18:09:00
DKK 500
Bernhard DON LENZEN, 'Eisbär', Mischtechnik, 1999
Bernhard Don Lenzen (1936-2005), 'Eisbär', Mischtechnik, mittig unten signiert und datiert: 'Don Lenzen 1999', passepartouriert und hinter Glas gerahmt. Bildmaß ca.: H. 21 cm, B. 15 cm. Rahmenmaß ca.: H. 40,5 cm, B. 30,5 cm. Das Bild befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit ...
Varenr: 4790434
DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20-10-2017
19:02:00
DKK 298
Claus Julius Abildgaard cd. Akryl på lærred
Claus Julius Abildgaard, 20. årh. Figurkomposition på seks små sammen-monterede lærreder. Sign. monogram CJA. Akryl på lærred. H. 90 B. 80 cm. Under titlen Kunst for Velgørenhed stiller 16 kunstnere et af deres værker til rådighed for en auktion, der skal indsamle penge til Morgencaféens ...
Varenr: 4808060
DKK 1.200 DK, Hørsholm, Vibe Alle 20-10-2017
19:25:00
Jørgen Lollipop Lundgren, akryl på lærred, to kompositioner cd (2)
To kompositioner, af Jørgen 'Lollipop' Lundgren f. 1951, akryl på lærred, sign./b. 40x30 cm (43x33 cm) (2)
Varenr: 4805589
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 20-10-2017
19:48:00
DKK 325
Henrik Krogsholm. Abstrakt komposition, akryl
Henrik Krogsholm f. 1960. Abstrakt komposition. Akryl på lærred. Signeret verso. Uindrammet. 100 x 10 cm.
Varenr: 4807666
DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 20-10-2017
20:00:00
DKK 1.200
Anni Runte, o.T. Acryl auf Leinwand.
Anni Runte (1948-2015), o.T., Acryl auf Leinwand. Verso mit Nachlassstempel versehen. Maße: H 80, B 80 cm. Anni Runte arbeitete bis zu ihrem Tod erfolgreich als freischaffende Künstlerin, Layouterin und Web-Designerin.
Varenr: 4736812
DKK 2.605 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20-10-2017
20:09:00
DKK 298
Kent Jensen (född 1965). Akryl på duk. 'My style'
Kent Jensen (född 1965). Akryl på duk. 'My style'. A tergo signerad, betitlad och daterad 2017. Oramad. 150 x 100 cm.
Varenr: 4804165
DKK 1.955 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 20-10-2017
20:09:00
DKK 274
Marek Braun, 'Hello Rebel!', 2017. Blandingsteknik
Marek Braun, 'Hello Rebel!', 2017. Blandingsteknik på lærred. Stemplet, signeret, dateret og med titel på bagsiden. Mål: 90 x 70 cm.
Varenr: 4794753

20:11:00
DKK 484
Anni Runte, o.T. Acryl auf Leinwand
Anni Runte (1948-2015), o.T., Acryl auf Leinwand. verso mit Nachlassstempel versehen. Maße: H 60, B 60 cm. Anni Runte arbeitete bis zu ihrem Tod erfolgreich als freischaffende Künstlerin, Layouterin und Web-Designerin.
Varenr: 4736817
DKK 2.233 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20-10-2017
20:45:00
DKK 298
 1 2 3 4  >>