Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Giani Antonio, 'Haydn' (1961)
Abstrakte Komposition, betitelt 'Haydn', signiert und datiert. Mixed Media auf Papier, im Passepartout, gerahmt. Maße im Rahmen ca. 50 x 40 cm
Varenr: 4863169
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 12-12-2017
09:14:55
DKK 298
Jeff Ibbo. Erotisk komposition. cd
Jeff Ibbo (f. 1941). Erotisk komposition, olie på lærred, sign. Ibbo. 84 x 65 cm. UR
Varenr: 4864281
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 12-12-2017
11:28:00
Winterlandschaft. Aquarell auf Büttenpapier. 1945.
Norwegische Winterlandschaft. Aquarell auf Bütten. Unleserlich signiert und betiteltt. Blattmaße ca. 34 x 45 cm. Gerahmt. Mit leichtem Feuchtigkeitsfleck an dem unteren Rand.
Varenr: 4841585
12:34:30
DKK 298
A. Ahrens. Fjordlandschaft. Öl auf Leinwand. Signiert.
Arthur Ahrens (Brandenburg 1890 - 1953 Stade an der Elbe) E. Bracht - Schüler. Fjordlandschaft. Um 1928. Öl auf Leinwand. Unten rechts signiert. Maße ca. 76 x 100 cm.
Varenr: 4826201
DKK 2.233 DE, Hamburg, Große Elbstraße 12-12-2017
12:35:02
DKK 819
Sievers. Landschaft. Öl auf Hartfaser. Signiert.
H. Sievers (1884 - 1956) Flusslandschaft. Um 1920. Links unten signiert. Öl auf Hartfaser. Gerahmt.. Maße (ohne Rahmen) ca. 40 x 52 cm.
Varenr: 4841737
12:35:07
DKK 298
F. Sturm. Hafenansicht. Zweite hälfte XX. Jahrhunderts.
Öl auf Karton. Links unten signiert. Verso betitelt. Maße ca. 42 x 60 cm. Gerahmt. Geringfügige Gebrauschsspuren.
Varenr: 4841729
12:35:18
DKK 447
Landschaftszene. 1935. Öl auf Leinwand.
Landschaftszene. 1935. Öl auf Leinwand. Rechts unten "R." monogrammiert. 46 x 63 cm. Gerahmt.
Varenr: 4861593
12:35:50
DKK 298
Waldansicht. 1917. Öl auf Leinwand. A.D. monogrammiert.
Waldansicht, 1917. Öl auf Leinwand. Rechts unten monogrammiert mit 'A.D.'. Maße ca. 45 x 40 cm. Gerahmt. Geringfügige Gebrauchsspuren.
Varenr: 4804519
12:36:55
DKK 298
Søren Kai Christensen, akryl på plade, 'Havgus' (cd)
'Havgus' af Søren Kai Christensen f. 1944, akryl på plade, sign. SKC, 63x122 cm. (65,5x124 cm).
Varenr: 4852940
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 12-12-2017
13:09:00
Harald Reinhold. Komposition (cd)
Harald Reinhold (1911-1996). Komposition, bemalet trærelief, sign. og dat. Reinhold '71. 65 x 77 cm. (cd)
Varenr: 4848187
DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 12-12-2017
14:33:00
Helmut Seiss. La montagne Sainte Victoire. Um 1970.
Helmut Seiss (*1944) Akademie der bildenden Künste Wien. La montagne Sainte Victoire. Verso "H. Louis Seiss" bezeichnet.. Maße ca. 58 x 68 cm. Gerahmt. Geringfügige Gebrauchsspuren.
Varenr: 4861592
14:52:56
DKK 298
Sanne Gottlieb. 'Ocean deep', olie, 2005 (cd)
Sanne Gottlieb. Abstrakt komposition betitlet 'Ocean deep', olie på lærred. Sign. Sanne Gottlieb samt dateret 2005. 100 x 100 cm. Uindr.
Varenr: 4863215
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 12-12-2017
15:44:00
Dida Lau. Komposition (cd)
Dida Lau. Komposition, olie på lærred, sign. Dida Lau. 68 x 56 (70,5 x 58,5) cm). (cd)
Varenr: 4848236
18:30:00
Dida Lau. Komposition (cd)
Dida Lau. Komposition, olie på lærred, sign. Dida Lau. 80 x 60 (83 x 63) cm). (cd)
Varenr: 4848241
18:30:00
Harald Reinhold. To kompositioner (cd) (2)
Harald Reinhold (1911-1996). To kompositioner, olie på lærred, sign. og dat. Reinhold '76 og '78. 51 x 61 og 54 x 45 cm. UR. (cd) (2) Ene med krakeleringer.
Varenr: 4848157
18:32:00
Bronzeskulptur, erotisk poserende nøgen kvinde
Bronzeskulptur, erotisk poserende nøgen kvinde i blank patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Sign. "Aldo Vitaleh" i bronzen. Af nyere dato. H. 56 cm. B. 17 cm.
Varenr: 4632857

DKK 3.400 DK, Odense, Kratholmvej 12-12-2017
19:10:00
Finn Johansen. Komposition (cd)
Finn Johansen (f. 1942). Komposition, olie på lærred, sign. FJ. 61 x 76 (75 x 90) cm. (cd)
Varenr: 4848218
19:21:00
Søren Bach. Havparti med båd (cd)
Søren Bach. Havparti med båd, olie på plade, usign. 29 x 42 (49 x 61) cm. (cd)
Varenr: 4855195
19:25:00
Kranie udført af håndstøbt bronze
Kranie udført af håndstøbt bronze, h. 17 cm. Af nyere dato
Varenr: 4861382

DKK 1.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 12-12-2017
19:25:00
Kat udført i patineret bronze
Kat udført i patineret bronze. Monteret på stand af sortbroget marmor. Signeret Decoux H. 12 B 11,5 L 21,5 cm. Af nyere dato.
Varenr: 4861351

DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 12-12-2017
19:27:00
Bronzeskulptur, erotisk poserende kvinde
Bronzeskulptur, erotisk poserende kvinde i patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Sign. "Preiss" Af nyere dato. H. 33 cm. B. 14 cm.
Varenr: 4630630

DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 12-12-2017
19:35:00
Bronzeskulptur, erotisk poserende nøgen kvinde i patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Sign. "Aldo Vitaleh" i bronzen. Af nyere dato. H. 56 cm. B. 17 cm.
Varenr: 4632891

19:35:00
DKK 450
Tut Hagbart, cd. To figurative kompositioner (2)
Tut Hagbart. To figurative kompositioner, akryl på lærred. Begge signeret 'Tut'. Mål: 40 x 50 cm (44 x 54 cm)
Varenr: 4841402
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 12-12-2017
19:43:00
Ingeborg Debois, CD. To opstillinger med blomster. (2)
Opstillinger med blomster, af Ingeborg Debois (1897-1970), CD. To olie på lærred. Begge sign. I.B. Debois. 47 x 57 cm. (59 x 69 cm.) og 67 x 103 cm. (78 x 115 cm.). Fremstår med krakeleringer. (2)
Varenr: 4854347
DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 12-12-2017
19:43:00
Bronzeskulptur, erotisk poserende kvinde i patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Sign. "Milo" i bronzen. Af nyere dato. H. 18cm. B. 33 cm.
Varenr: 4632925

DKK 2.800 DK, Odense, Kratholmvej 12-12-2017
19:45:00
Ubekendt kunstner. To skulpturer i form af mandehoveder, lertøj (2)
Ubekendt kunstner. To skulpturer i form af mandehoveder, lertøj, nummeret 244 og 245. Utydeligt sign. H. 16 cm. (2)
Varenr: 4852506
19:47:00
Adolf Meister. 'Sim. Paris' (cd)
Adolf Meister (f. 1931). 'Sim. Paris', olie på plade. Sign. og dateret 1996 bag på plade. 20 x 25 cm (22 x 27).
Varenr: 4852055
DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2017
19:50:00
Bronzeskulptur, erotisk poserende kvinde i patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Sign. "Aldo Vitaleh" i bronzen. Af nyere dato. H. 33 cm. B. 21 cm.
Varenr: 4632951

DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 12-12-2017
19:55:00
Abstrakt bronze figur af kvinde.
Abstrakt bronze figur af kvinde. Monteret på firkantet sokkel af sort marmor h. 27 cm. Plakette med påskrift: 'Bronze garanti Paris, J.B. deposée' på foden. Modelfoto.
Varenr: 4834869

DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 12-12-2017
19:59:00
Jens BK. 'When Pigs Fly'. Mixed media på papir
'When Pigs Fly' af Jens BK (f. 1977). Mixed media på papir. Sign. Jens BK. 29 x 19 cm, uden ramme, passepartout 40 x 30 cm. Jens BK arbejder intuitivt med sin kunst. Ud fra personlige oplevelser, stemninger og følelser skaber han abstrakte værker med genkendelige spor. Hvert billede forvandler ...
Varenr: 4863298
DKK 1.500 DK, Herning, Engdahlsvej 12-12-2017
20:07:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9  >>