Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Moderne tæppe, Nepal. 235x175 cm.
Moderne tæppe, Nepal. Uld på bomuld med kunstsilke. 235x175 cm.
Varenr: 4919658

DKK 1.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-02-2018
15:22:00
Nanna Ditzel, Jørgen Ditzel. Tæppe af uld, model Kvadrat
Nanna Ditzel, Jørgen Ditzel. Kvadrat tæppe af uld med gråt og hvidt geometrisk mønster. Designet 1954. Udført hos Unika-Væv. 226 x 167. Fremstår med brugsspor, kantskader, pletvis luvslidt.
Varenr: 4885429
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 24-02-2018
19:43:00
Marokkansk Berber tæppe. Håndknyttet tæppe. Ren uld. 213x310 cm
Marokkansk Berber tæppe. Håndknyttet Marokkansk tæppe i Beni Ourain stil. 100% uld. 310 x 213 cm. Udstillingsmodel. Fremstår med minimale brugsspor.
Varenr: 4919485

DKK 10.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-02-2018
17:07:00
DKK 3.400
Ryatæppe af uld, model 'Norsk Rya' Axminster, ca. 1970erne
Ryatæppe af uld med geometrisk mønster. Fremstillet af Quayle Carpets Ltd., England: 'Norsk Rya' model Axminster. 199 x 140 cm.
Varenr: 4885753
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-02-2018
19:43:00
Ege Axminster. Tæppe af uld med geometrisk mønster, dessin 1058 guld, ca. 1960/70erne
Ege Axminster. Tæppe af uld med geometrisk mønster i grønne og beige nuancer. Fremstillet hos Ege Axminster, Danmark, dessin 1058 guld. ca. 1960/70erne. 211 x 139 cm. Fremstår med pletter.
Varenr: 4885880
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-02-2018
19:44:00
Moderne tæppe, 243x169 cm.
Moderne lyst tæppe med mørkere aftegninger i form af tern, 243x169 cm. Fremstillet i Indien.
Varenr: 4886869

DKK 6.000 DK, Herning, Engdahlsvej 25-02-2018
20:06:00
Moderne tæppe, 233x163 cm., Indien
Moderne stribet tæppe i gyldne nuancer, 233x163 cm. Fremstillet i Indien.
Varenr: 4894020

DKK 5.000 DK, Herning, Engdahlsvej 25-02-2018
20:50:00
7 Dsign. Tæppe af genanvendte cykelslanger. Red Dot Award winner, 2001.
7 Dsign -Cyclo: Håndvævet tæppe fremstillet af opskårne cykelslanger. Tæppet er et økovenligt genbrugsprodukt, der er fremstillet uden brug af kemikalier. Tæppet er vejrbestandigt og kan bruges udendørs. Også genial til forteltet. Mål : 160 x 230 cm. Vinder af "Red dot" Award 2011. Tæppet er ...
Varenr: 4806593

DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-02-2018
20:55:00
Moderne tæppe fra Indien, 231x167 cm.
Moderne tæppe med lys bund omkranset af felt i gyldne nuancer. 231x167 cm. Fremstillet i Indien.
Varenr: 4892095

21:00:00
DKK 700
Moderne Indisk Gabbeh 240 x 170 cm
Varenr: 4765892

DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 26-02-2018
12:02:29
DKK 950
Varenr: 4806594

DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-02-2018
13:04:16
Indisk moderne Gabbeh tæppe 180 x 123 cm
Varenr: 4744952

DKK 1.800 DK, Helsingør, Støberivej 26-02-2018
17:59:00
Moderne tæppe, Nepal. 250x170 cm.
Moderne tæppe med bladranker. 250x170 cm. Fremstillet i Nepal.
Varenr: 4890441

DKK 9.400 DK, Herning, Engdahlsvej 26-02-2018
19:18:00
Håndlavet DOT tæppe. Ø. 140 cm.
Håndlavet DOT tæppe sammensat af uldbolde i 100% uld. Fremstillet i Nepal. Multifarvet. Ø 140 cm.
Varenr: 4791037

DKK 1.900 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-02-2018
20:06:00
DKK 900
Linie Design. Håndknyttet tæppe af uld/ viskose, 170 x 240
Linie Design. Bæredygtigt håndknyttet tæppe. 'Care & Fair' (bekæmpelse af børnearbejde og forbedrring af levevilkårene for væverfamilier i Indien, Nepal og Paktistan). Udført af 75 % uld samt 25 % viskose, . Mål ca. 170 x 240 cm.
Varenr: 4873082

DKK 3.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-02-2018
20:18:00
Konvolut Teppiche, Indien, Wolle auf Baumwolle (2)
Zwei Teppiche, Indien, Wolle auf Baumwolle, handgeknüpft. Maße ca: 160 x 90 + 140 x 70 H. 1,5 cm. (2)
Varenr: 4903236
DKK 2.233 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-02-2018
20:31:07
DKK 298
Signerad röllakansmatta, ca 235 x 160 cm
Signerad röllakansmatta, ca 235 x 160 cm. Ull och bomull, signerad ME, smutsig.
Varenr: 4906335
DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 27-02-2018
15:41:00
DKK 232
Matta, modern, 200 x 140 cm
Modern tuftad matta med lugg i syntet, monterad på bomullsväv. Mått 200 x 140 cm. Något smutsig.
Varenr: 4909061
17:42:00
DKK 232
Håndlavet DOT tæppe. Ø. 110 cm.
Håndlavet DOT tæppe sammensat af uldbolde i 100% uld. Fremstillet i Nepal. Lys magenta. Ø 110 cm.
Varenr: 4914520

DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-02-2018
19:08:00
DKK 450
Linie Design. 'Care&Fair'. Håndknyttet tæppe af uld/ viskose, 170 x 240
Linie Design. Bæredygtigt håndknyttet tæppe. 'Care & Fair' (bekæmpelse af børnearbejde og forbedrring af levevilkårene for væverfamilier i Indien, Nepal og Paktistan). Udført af 100 % viskose. Model 'Combination Jade'. Mål ca. 170 x 240 cm.
Varenr: 4873086

DKK 4.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-02-2018
19:21:00
Dania Tæpper. Blomstermønstret tæppe af uld, dessin 1278, ca. 1960/70erne.
Dansk fremstillet tæppe af uld med blomstermønster i røde og sorte nuancer. 343 x 248 cm. Fremstillet af Dania Tæpper, dessin 1278. Fremstår med brugsspor, pletter.
Varenr: 4885843
DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 27-02-2018
19:44:00
Moderne tæppe, 239x161 cm.
Moderne stribet tæppe i gyldne nuancer. 293x161 cm. Fremstillet i Indien.
Varenr: 4889283

DKK 4.600 DK, Herning, Engdahlsvej 27-02-2018
19:46:00
Moderne tæppe, 298x217 cm.
Moderne tæppe med brun bund med svungne borter i gylden nuance, 298x217 cm.
Varenr: 4888369

DKK 12.000 DK, Herning, Engdahlsvej 27-02-2018
20:45:00
Varenr: 4844514

DKK 1.900 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-02-2018
10:30:08
Varenr: 4806403

DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-02-2018
18:59:00
Margrethe Odgaard, Teppich für MUUTO, Modell Ply Rug
Teppich, von MUUTO, design von Margrethe Odgaard, Modell Ply Rug, farbe Gelb. Material 100 % Neuseelandwolle. Maße ca: 170 x 240 cm. Ausstellungsstück, nie benutzt.
Varenr: 4927638
DKK 2.977 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-02-2018
20:04:00
DKK 372
Birger Christensen. Tæppe af tibetlam, 260x265 cm.
Birger Christensen tæppe af sort tibetlam kantet med quiltet nylon. 260 x 265 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4925854
DKK 3.000 DK, Herning, Engdahlsvej 28-02-2018
21:03:31
Moderner Design Teppich/Wandteppich. 160 x 240 cm.
Farbkräftiger moderner Teppich mit abstraktem Design. Maße ca.: 160 x 240 cm. Machinengewebt aus Wolle und Synthetik (80/20%). Eng gewebtes resitentes farbkräftiges Material mit Rutchfeste Unterlage. Mit zusätzliches gewebtes Band an den Rändern. Kann auch als Wandteppich angebracht werden. ...
Varenr: 4908117

DKK 2.233 DE, Hamburg, Große Elbstraße 01-03-2018
12:36:16
DKK 298
Großer moderner Teppich mit abstraktem Design. Maße ca.: 160 x 240 cm. Machinengewebt aus Wolle und Synthetik (80/20%). Eng gewebtes resitentes farbkräftiges Material mit Rutchfeste Unterlage. Mit zusätzliches gewebtes Band an den Rändern. Kann auch als Wandteppich angebracht werden. Hergestellt...
Varenr: 4908115

12:37:30
DKK 298
Teppich, Buhara
Teppich, Buhara. 174 x 115 cm
Varenr: 4910808
12:41:00
DKK 335
 1 2  >>