Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 99  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ole Wanscher. Lænestol 'Colonial Chair' af mahogni model PJ149
Ole Wanscher. Lænestol "Colonial Chair" med stel af mahogni, sæde med sjeneflet, ryg- og sædehynde betrukket med naturfarvet læder. H. 85. B. 65. D. 65 cm, sædehøjde 43 cm. Formgivet i 1959, Fremstillet på P. Jeppesens Møbelfabrik med mærkat herfra, model PJ149. Litt: Noritsugu Oda: 'Danish ...
Varenr: 4775635
DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-09-2017
05:45:00
DKK 6.400
Barbord af metal på hjul
Barbord af rødlakeret metal på hjul. Kan klappes sammen. H. 69,5 cm. B. 66 cm. D. 41,5 cm. Brugsspor.
Varenr: 4780804
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-09-2017
09:22:33
Wingbackchair i chesterfield-stil, brunt læder
Wingbackchair, højrygget øreklapstol i chesterfield-stil, betrukket med knapsyet dybhæftet sømbeslået brunt læder. H. 107 B. 88 cm. Brugsspor i form af krakkelering på sædet.
Varenr: 4781487
DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-09-2017
09:40:04
DKK 375
Bord, sofa og lænestol af bambus, 20 årh (3)
Bord af bambus. H. 51, Ø 64 cm. Fremstår med løs list. En sofa med løse hynder og hvid og blå blomstret stof. L. 110, D. 73 cm. Sædeh. 46 inkl dyne 30 eksl. En lænestol af bambus. B. 70, D. 73 cm. Sædeh. 46 inkl dyne 30 eksl. (3)
Varenr: 4780693
DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-09-2017
09:56:00
DKK 325
Zwei Stapelstühle, 1960er.
Zwei Stapelstühle, Sitzschale aus Schichtholz montiert auf Metallgestell, schwarz lackiert. Altersbedingte Gebrauchsspuren, Absplitterungen und Flugrost. Maße ca 80 x 50 x 50 cm.
Varenr: 4781526
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-09-2017
10:08:47
DKK 298
Skolebænk med bord af fyrretræ / skolepult, 1900-tallet
Skolebænk med bord af bemalet fyrretræ / skolepult, 1900-tallet. Proviens: Taulov v/ Fredericia. Mål: H. 86. B. 110 cm. Blækhuset mangler. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4781516
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-09-2017
10:10:03
Møbellæder: to brune og 1 rødbrun huder af anilin (3)
Møbellæder: To brune samt 1 rødbrun huder. Af anilin hud. Tykkelse hhv. 1,0 cm. og1,1 cm. Størrelse ialt ca. 13-14 kvm. (3)
Varenr: 4777239
DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-09-2017
10:56:48
DKK 575
Almuebænk, Norsk, sortbemalet
Almuebænk, Norsk. Rigt dekoreret med udskæringer. L. 114 cm. H. 89 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor.
Varenr: 4780793
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-09-2017
11:00:00
Fire armstole, mørkbejdset egetræ (4)
Fire armstole af mørkbejdset egetræ, sæder og ryg betrukket med uldstof, H. 77 cm., B. 60 cm., D. 48 cm., kraftige brugsspor på stoffet, gennemslidt flere steder, plettet. (4)
Varenr: 4772229
11:03:00
Jytte Demut, sidebord
Jytte Demut, sidebord af hvidbejdset træ. Front med tre skuffer og hylde med flet. L. 120 cm, B. 80 cm.
Varenr: 4779056
11:04:00
3 Arkivskabe (3)
3 Arkivskabe af lakeret metal. Mål: ca. 40x62 cm. H. 132 cm. og 47x62 cm. H. 133 cm. Der medfølger nøgle til de 2 arkivskabe. Fremstår med alders og brugsspor. Denne vare er en del af en større samling møbler oa., Det er inventaret fra Middelfart, Ejby og Nr. Aaby kommunes tidligere rådhuse, som ...
Varenr: 4775842
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-09-2017
11:05:00
P. Hvidt & O. Mølgaard Nielsen, sovesofa/sofa model FD 417, fremstillet hos France & Daverkosen
Sovesofa/sofa model FD 417, dansk design af Peter Hvidt & Orla Mølgaard Nielsen, fremstillet hos France & Daverkosen. Formgivet i 1957. Konstruktion med massiv teaktræsramme, løstliggende madras og ryghynde med fjederkernepolstring, betræk af brunt meleret uldstof. Betegnet med originalt ...
Varenr: 4780520
DKK 4.464 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-09-2017
11:11:00
DKK 3.348
Grete Jalk, sæt loungestole/easy chairs, fremstillet hos France & Søn (2)
Sæt loungestole/easy chairs i teak, dansk design af Grete Jalk fremstillet hos France & Søn. Formgivet før 1962. Stel af massivt teaktræ, løstliggende puder med betræk i beigebrunt mønstret uldstof. Betegnet med originale metalemblemer. B. 73 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor på ...
Varenr: 4780518
DKK 5.952 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-09-2017
11:11:00
DKK 2.790
Møbelstof i div. farver og mønster
Stort parti møbelstof på ruller i div. farver og mønster, fremstår med smuds. Paller medfølger
Varenr: 4777269
11:12:02
To lænestole i rokoko-stil, medio 1900-tallet (2)
To lænestole i rokoko-stil af massivt træ, dekoreret med udskæringer, broderet betræk, medio 1900-tallet. H. 90 Sh. 40 cm. Brugsspor, en stol med afslag ved armlæns vedhæftning til ryg. (2)
Varenr: 4781697
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-09-2017
11:44:00
DKK 325
Tre lænestole (3)
Tre polstrede lænestole, med rundet ryg og skørt, på ben af bøgetræ og betrukket med lyststribet møbelstof. H. 77, SH 43 cm. En stol med snavs på ryglæn. (3)
Varenr: 4781693
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-09-2017
11:46:25
Ottekantet vægspejl, 1800-tallet
Ottekantet vægspejl, guldmalet ramme dekoreret med bladornamenter, 1800-tallet. H. 63 B. 46,5 cm. Fremstår med anløbent spejlglas.
Varenr: 4773227
11:56:00
En samling stole (11)
En samling stole af sort og mintgrønt lakeret træ med stige ryg, alle med flettet sæde. H. fra 100-105 cm B. fra 40-47,5 cm. Alle stole fremstår med slidtage samt brugsspor. (11)
Varenr: 4781611
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-09-2017
11:58:48
DKK 575
Hjørneskab
Hjørneskab af finéret nøddetræ, udkårede og forgyldte detaljer, front med vtrinedør rum og dør bag hvilken hylder. H. 205, B. 88 cm. Reparationer
Varenr: 4767438
12:00:00
Møbelproducent. Hæve/Sænkebord (2)
Møbelproducent. Hæve/Sænkebord. L. 222, B. 120, H. Justerbar. Medfølgende skuffemodul monteret med hjul. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (2)
Varenr: 4765356
12:03:00
DKK 375
Fredrik Schriever-Abeln. Sofabord af teak og glas
Fredrik Schriever-Abeln 1932-199. Sofabord med krydsbenstel af massivt teaktræ monteret med plade af røgfarvet glas. H. 53 cm. L. 134 cm. D. 96 cm. designet 1950-1960. Literatur: katalog fra Nilsson möbler, Lammhult, AB Fälths tryckeri i Värnamo 1970.
Varenr: 4767431
12:07:00
DKK 850
Spisebord samt spejl, 1900-tallet(2)
Spisebord i bejdset rodtræ og bøg, fineret bordplade med afrundede hjørner, sarg med seks skuffer, på balusterformede ben, hvorimellem fodliste. H. 75 cm, L. 125,5 cm, B. 89 cm. Fremstår med kraftig slitage, herunder krakeleringer, misfarvninger og små afslag i finer. Flere nøglebeslag mangler. ...
Varenr: 4774294
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 25-09-2017
12:10:33
Severin Hansen. Kvadratisk sofabord af palisander
Severing Hansen. Kvadratisk sofabord finéret med palisander. Fremstillet hos Haslev Møbelsnedkeri. H. 51, B. og L. 70 cm. Med rejst finér og farveforskel på plade.
Varenr: 4781561
12:32:00
To medaljonstole (2)
To medaljonstole af lakeret træ, polstret med grøn plys. H. 107, SH. 40 cm. Brugsspor (2)
Varenr: 4767440
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 25-09-2017
12:49:00
DKK 325
Aksel Kjersgaard m. fl. Seks spejle af træ og plastic (6)
Aksel Kjersgaard m. fl. Seks spejle i ramme af hhv plastic, træ og metal. H. 80x44 cm - 46x34 cm. Brugsspor og enkelte med små afslag (6)
Varenr: 4767027
12:59:00
Rejsekuffert / kiste ca.1880-1900
Rejsekuffert / kiste af træ og metal, indvendig med et større rum, indsats mangler, ca.1880-1900. H.68 x 85 x 46 cm. Fremstår med meget kraftige brugsspor, mangler og skader.
Varenr: 4774314
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-09-2017
13:00:00
Philippe Starck. Sæt på fire barstole, model 'Cam El Eon' (4) .
Philippe Starck. Et sæt på fire stabelbare barstole, model Cam El Eon med stel af stål og aluminium, sæde af rød plast. Stolene kan bruges til både udendørs og indendørs brug. Produceret og mærket hos Driade Aleph, Italy. H. 98 cm. sidde H. 67 cm. Fremstår med lette brugsspor. (4) Se ...
Varenr: 4739056
DKK 5.000 DK, Kolding, Trianglen 25-09-2017
13:02:00
DKK 3.100
Møbellæder: tre huder i blå nuancer af Anilin (3)
Møbellæder: Trehuder i blå nuancer. Af anilin hud. Tykkelse hhv. 1,0 og 1,1 cm. Størrelse ialt ca. 13 kvm, en med fraklip. (3)
Varenr: 4777255
DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 25-09-2017
13:05:00
Ubekendt producent: Seks spisestuestole (6)
Ubekendt producent: Seks spisestuestole med sort stel. Skal beklædt med brunt læder. Fremstår med brugsspor, enkelte ridser samt gennemslidt læder enkelte steder. H 74 cm, SH 46 cm. (6)
Varenr: 4781679
DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-09-2017
13:05:00
3 borde, 8 stole, med syv sædehynder
3 borde med forkromede ben og lamineret plade, dertil 8 stole forkromede ben og formbøjede finerede lakerede skaller i forskellige nuancer, med syv sædehynder. Fremstår med alders og brugsslitage. Mål på bord er ca. 60x120 cm. H. 74 cm. Fremstår med alders og brugsspor. Denne vare er en del af ...
Varenr: 4761638
13:06:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 99  >>