Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Møbler i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 90  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Stolar
Stolar. STOLAR, 9 st., svartlackerade, märkta Nesto H10, sitthöjd ca 43 cm Varenr: 3953585 DKK 1.575 SE, Stockholms Auktionsverk Online 04-09-2015 10:00:00
Se mere
Charles og Ray Eames. Lobby Chair, model ES-104 med vippefunktion
Charles og Ray Eames. Lobby Chair, model ES-104 med vippefunktion. Charles og Ray Eames. Lobby Chair med armlæn og firpasfod af forkromet metal, ryg og sæde originalt betrukket med sort knapsyet hopsak, model ES-104. Formgivet af Charles og Ray Eames. Udført hos Herman Miller. Fremstår med minimale brugsspor alderen taget i betragtning. Se event. varenummer... Varenr: 3869896 DKK 14.000 DK, Kolding, Trianglen 04-09-2015 10:18:00 DKK 10.000
Sofabord på hjul med elmetræ
Sofabord på hjul med elmetræ. Sofabord på hjul i industrielt vintage design. Bordet er fremstillet i massivt rustikt gammelt elmetræ Stel og hjul af patineret metal. Mål: H. 40 B. 70 L. 110 cm. fremstår usamlet i original emballage. Varenr: 3885243

DKK 3.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04-09-2015 10:25:00 DKK 1.700
Sofabord af eg m. keramiske fliser, 1960/1970
Sofabord af eg m. keramiske fliser, 1960/1970. Sofabord af eg m. keramiske fliser, 1960/1970erne. Mål: 185x73 cm. H. 51 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3953328 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 04-09-2015 10:32:42 DKK 300
3-pers. sofa samt par lænestole, 1960'erne, blåt betræk i(3)
3-pers. sofa samt par lænestole, 1960'erne, blåt betræk i(3). 3-pers. sofa samt par lænestole, 1960'erne, ben af palisander, betrukket med blåt møbelstof. Fremstår med kraftige brugsspor, smuds, peller og skjolder. Mål på sofa. L. 190 cm. D. 80 cm.Sædehøjde 44 cm. Stol: B. 78 cm.(3) Varenr: 3953357 DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 04-09-2015 10:38:14 DKK 325
Arne Jacobsen. Et par armstole, model 3273 'Oxford'. (2)
Arne Jacobsen. Et par armstole, model 3273 'Oxford'. (2). Arne Jacobsen (1902-1971). Et par armstole, model 3273 'Oxford'. Stel og armlæn af aluminium, fempasfod med bendupper, fast sædehøjde med drej, skal af lamineret formpresset træ, original betrukket med cremefarvet læder. Fremstillet hos Fritz Hansen 2007 "Red label". Fremstår med minimale ... Varenr: 3902808 DKK 14.000 DK, Kolding, Trianglen 04-09-2015 10:46:00 DKK 10.000
Christina Strand & Niels Hvass for Fredercia Furniture. Spisebord model TAZ.
Christina Strand & Niels Hvass for Fredercia Furniture. Spisebord model TAZ. . Christina Strand & Niels Hvass. Kvadratisk spisebord model TAZ med plade i hvid laminat, runde ben i forkormet stål. Model 1080. Fremstillet ved Fredercia Furniture. Mål. H. 71. B. 80. D. 80 cm. Leveres usamlet i original emballage. Varenr: 3830027

DKK 4.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04-09-2015 10:50:00 DKK 1.000
Fredercia Furniture/FurnId. Spisebord, model MELT
Fredercia Furniture/FurnId. Spisebord, model MELT. Fredercia Furniture/FurnId. Spisebord, model MELT med plade i hvid laminat, ben i hvidlakeret aluminium. Udstillingsmodel med minimale brugsspor. Mål: H. 75. L. 120. B. 120 cm. Varenr: 3881866

DKK 7.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04-09-2015 10:54:00 DKK 2.500
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm for Kill Int. Kontorstol / armstol 'Tulipchair', model FK 6725
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm for Kill Int. Kontorstol / armstol 'Tulipchair', model FK 6725 . Preben Fabricius 1931-1984 & Jørgen Kastholm 1931-2007. Højrygget kontorstol / armstol 'Tulipchair', model FK 6725. Fiberglasskal polstret med let patineret sort læder, tre-benet understel i poleret aluminium med hjul. Formgivet 1964. Fremstillet hos Kill Int. Se event. varenummer 3805417 ... Varenr: 3805413 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 04-09-2015 11:00:00 DKK 7.400
Kommode med vitrineoverdel - oversøisk træsort
Kommode med vitrineoverdel - oversøisk træsort. Kommode med vitrineoverdel af oversøisk træsort, nederst med skufer, hvorover 2 vitrinelåger. Enkelt nøgle medfølger. Fremstår med små brugsspor. Mål: B. 107 cm. D. 35 cm. H. 125 cm. Varenr: 3941180 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 04-09-2015 11:00:54 DKK 300
LOOP. Trekantsformet sofabord i massiv ubehandlet bøg.
LOOP. Trekantsformet sofabord i massiv ubehandlet bøg.. LOOP. Trekantsformet sofabord i massiv ubehandlet bøg, affasede profilbordplade. Fire ben af bøg. Dansk designet og produceret af Joiner Company. Måler: L. 118 cm, B. 82 cm, H. 46 cm. Tykkelse på 22 mm. Leveres samlet. Varenr: 3940180

DKK 2.400 DK, Herning, Engdahlsvej 04-09-2015 11:03:00 DKK 1.050
Tre-personers Chesterfield sofa samt puf, brunt læder (2)
Tre-personers Chesterfield sofa samt puf, brunt læder (2) . Tre-personers Chesterfield sofa samt fodskammel betrukket med brunt knapsyet læder, ben af poleret træ og plast. SH. 40 cm, L. 210 cm. Puf H. 43, B/L. 60 cm Fremstår med slitage. (2) Varenr: 3953924 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 04-09-2015 11:13:00 DKK 2.300
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm for Kill Int. Kontorstol / armstol 'Tulipchair', model FK 6725 . Preben Fabricius 1931-1984 & Jørgen Kastholm 1931-2007. Højrygget kontorstol / armstol 'Tulipchair', model FK 6725. Fiberglasskal polstret med let patineret sort læder, tre-benet understel i poleret aluminium med hjul. Formgivet 1964. Fremstillet hos Kill Int. Se event. varenummer 3805418. Varenr: 3805417 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 04-09-2015 11:17:31 DKK 7.400
Poul Kjærholm. Armstol, model PK-11
Poul Kjærholm. Armstol, model PK-11 . Poul Kjærholm 1929-1980. Armstol PK-11 med trebenet stel af stål, kopstykke af ask, sæde betrukket med sort 'Classic' læder. Formgivet 1957, fremstillet hos Fritz Hansen i 2015. Modelfotos. Udleveres i original emballage. Litteratur: N. Oda, Danish chairs. Gengivet og beskrevet s. 182. ... Varenr: 3736241

DKK 16.000 DK, Kolding, Trianglen 04-09-2015 11:19:00 DKK 12.000
Sekretær af mahogni, empireform, 1800-tallet
Sekretær af mahogni, empireform, 1800-tallet. Sekretær af fineret mahogni, empireform, 1800-tallets slutning. Front med intarsia i lysere træ i form af klassiske figurer, blomstervaser og bladranker. Bag skriveklap små skuffer, hylder og låge/rum. Alm. forventelig aldersrelateret stand. H. 167. B. 92. D. 47 cm. Nøgler medfølger. Varenr: 3955513 DKK 6.000 DK, Odense, Kratholmvej 04-09-2015 11:27:55 DKK 2.300
Resekoffert 1900-talets början
Resekoffert 1900-talets början. Resekoffert 1900-talets början. Papp och metall. H. 34 cm, B.98 cm, D. 56 cm. Bruksslitage. Varenr: 3952330 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 04-09-2015 11:28:00 DKK 256
Sofabord m. 2 klapper, engelsk regency-stil
Sofabord m. 2 klapper, engelsk regency-stil. Sofabord m. 2 klapper, engelsk regency-stil. Fineret mahogni. Svungne ben med sprosse, sarg m. skuffer. Fremstår med enkelte ridser. H. 60. B. 60. L. 124 / 160 cm. Varenr: 3953361 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 04-09-2015 11:30:00 DKK 300
Charles og Ray Eames. Lobby Chair, model ES-104 med vippefunktion. Charles og Ray Eames. Lobby Chair med armlæn og firpasfod af forkromet metal, ryg og sæde originalt betrukket med sort knapsyet hopsak, model ES-104. Formgivet af Charles og Ray Eames. Udført hos Herman Miller. Fremstår med minimale brugsspor alderen taget i betragtning. Se event. varenummer... Varenr: 3869900 DKK 14.000 DK, Kolding, Trianglen 04-09-2015 11:44:53 DKK 10.000
Sofa samt lænestol, 1900-tallets 1. halvdel (2)
Sofa samt lænestol, 1900-tallets 1. halvdel (2). Sofa samt lænestol, 1900-tallets 1. halvdel, stel i eg med skæringer, betrukket med grøn Mekka. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Mål på sofa: L. 190 cm. B. 80 cm. D. 42 cm. B. på stol 73 cm. (2) Varenr: 3934489 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 04-09-2015 11:45:00 DKK 300
Preben Fabricius og Jørgen Kastholm. Loungestol, model FK 86
Preben Fabricius og Jørgen Kastholm. Loungestol, model FK 86. Preben Fabrius og Jørgen Kastholm. Lounge hvilestol, model FK-86. Tre stjernet drejefod i poleret aluminium. Originalt polstret med sort læder. Armlæn i matforkromet stål med viklinger i læder. Fremstillet ved Walter Knoll, Tyskland. Varenr: 3953477

DKK 15.000 DK, Odense, Kratholmvej 04-09-2015 11:51:43 DKK 5.400
Sofabord af massiv egetræ
Sofabord af massiv egetræ. Sofabord af massiv stavlimet sæbebehandlet egetræ. L 130 cm. B. 79,5 cm. H. 50 cm. Fremstår med enkelte brugsspor. Varenr: 3955517 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 04-09-2015 11:52:00 DKK 325
Charles Eames. Sæt på seks skalstole, model DSW (6)
Charles Eames. Sæt på seks skalstole, model DSW (6). Charles Eames 1907-1978. Sæt på seks skalstole med skal i polypropylen, monteret på Dowelleg stel i natur ahorn og sortlakeret stål. Formgivet 1948. Fremstillet hos Vitra 2013, model DSW. Fremstår med minimale/ingen brugsspor. (6) Varenr: 3942635 DKK 15.000 DK, Kolding, Trianglen 04-09-2015 11:52:29 DKK 11.500
Skandinavisk design læder stol
Skandinavisk design læder stol . Skandinavisk design læder stol stel af mørklakeret træ, hynder af brunt læder, dybthæftede med knapper; armlæn af læder. ( det ene med revne ) 1970'erne. Fremstår med spor af brug. Varenr: 3954576 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 04-09-2015 11:55:49 DKK 300
Ole Wanscher. Par lænestole af mahogni (2)
Ole Wanscher. Par lænestole af mahogni (2). Ole Wanscher. Par lænestole med stel af massivt mahogni, betrukket med uldstof, H. 80 B. 64 sædehøjde 43 cm. Fremstillet hos P. Jeppesen. Fremstår med brugspræg, mahogni falmet nogle steder (2) Varenr: 3954141 DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-09-2015 11:59:00 DKK 300
Ergonomisk kontorstol / skammel, Indstillelig
Ergonomisk kontorstol / skammel, Indstillelig. Ergonomisk kontorstol / skammel i eg, betrukket med møbelstof. Indstillelige siddehøjde. Brugsspor. Varenr: 3955529 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 04-09-2015 11:59:00 DKK 300
Otium lænestol, bejdset stel, Linak motorindstilling
Otium lænestol, bejdset stel, Linak motorindstilling . Dansk møbelproducent. Otiumstol med motor betrukket med lyst stof, justerbar ryg, stel af bøgetræ. Fremstår med brugsslitage på armlæn og skjolder på stof. Brugsspor. Varenr: 3942019 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 04-09-2015 12:01:00 DKK 300
Le Corbusier. LC2 Fritstående tre-pers. sofa med certifikat
Le Corbusier. LC2 Fritstående tre-pers. sofa med certifikat . Le Corbusier. LC2 Fritstående tre-pers. sofa med stel i forkromede stålrør, polstret med sort kedesyet Pelle læder fra Cassina. Formgivet af Le Corbusier, Pierre Jeanneret and Charlotte Perriand i 1928. Fremstillet hos Cassina, stempel herfra. Stel ligeledes præget med stempel, serienr. og ... Varenr: 3826320

DKK 72.000 DK, Kolding, Trianglen 04-09-2015 12:05:00 DKK 49.000
Vitrinskåp i sheshamträ
Vitrinskåp i sheshamträ. Vitrinskåp i sheshamträ. Välvt, uppåt avsmalnande. Beslag och detaljer i metall. Dörrpar med glas och bakomvarande hyllinredning. Mått: 168x91x43 cm. Varenr: 3734948

DKK 3.544 SE, Örebro, Aspholmen 04-09-2015 12:08:00 DKK 2.363
Bord
Bord. BORD, skiva delvis med fanér i masurbjörk, 2 iläggsskivor, höjd ca 72, 190x110, bredd iläggsskiva ca 60 cm Varenr: 3953597 DKK 2.363 SE, Stockholms Auktionsverk Online 04-09-2015 12:20:00
Se mere
Ansager spisebord af Kirsebær
Ansager spisebord af Kirsebær. Spisebord af kirsebær. Hollandsk udtræk. Fremstillet hos Ansager Møbler A/S. L.183/283 cm. 114 cm. H. 76 cm. Fremstår med ridser, mærker samt brugsspor . Varenr: 3955518 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 04-09-2015 12:29:00 DKK 300
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 90  >>