Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Møbler i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 106  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Charles Eames. Armstol, model EA-108 - 'Full Leather'
Charles Eames. Armstol, model EA-108 - 'Full Leather'. Charles Eames 1907 - 1978. Armstol / Kontorstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn i forkromet aluminium med drejefunktion. Betræk af mørkglødet brunt læder både foran, bagpå. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med minimale brugsspor. Se event. ... Varenr: 3775687 DKK 12.000 DK, Kolding, Trianglen 29-03-2015 21:30:00 DKK 9.000
Dansk møbelproducent. Par sofaer to samt tre personers, sort læder. (2)
Dansk møbelproducent. Par sofaer to samt tre personers, sort læder. (2). Dansk møbelproducent. Par sofaer to samt tre personers. Betrukket med løse hynder af sort læder, stel af eg. B. 201/145 cm. H. 78 cm. SH. 42 cm. (2) Varenr: 3772664 DKK 4.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-03-2015 21:31:00 DKK 4.400
Charles Eames. Gyngestol model Rocker.
Charles Eames. Gyngestol model Rocker.. Charles Eames. Gyngestol model Rocker med skal af råhvidt gennemfarvet glasfiber, RAR base stel af forkromet stål med meder af træ. Fremstillet hos Herman Miller. Fremstår med brugsspor i form af enkle ridser samt pletter, samt to løse gummimanchetter. Varenr: 3766026 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-03-2015 21:32:00 DKK 5.000
Charles Eames. Kontorstol, model EA-119, net.
Charles Eames. Kontorstol, model EA-119, net. . Charles Eames 1907 - 1978. Kontorstol EA-119 med armlæn af forkromet aluminium, monteret med højdejustérbar, drejelig stamme med fempasfod i forkromet aluminium med hjul. Sæde og ryg med betræk af net med vippefunktion. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Varenr: 3766004 DKK 8.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-03-2015 21:46:00 DKK 5.000
Butterflystol/Flagermusstol. Home Art. Brunt læder og kobberfarvet stel
Butterflystol/Flagermusstol. Home Art. Brunt læder og kobberfarvet stel . Butterflystol, Home Art, læder Butterfly chair/Flagermusstol. Stolen er udspændt med læder, kobberfarvet rørstel. Udført for Homeart. H. 90/40 cm. x B. 70 cm Leveres i originalemballage Varenr: 3783764

DKK 2.300 DK, Herning, Engdahlsvej 29-03-2015 21:49:00 DKK 1.850
Arne Jacobsen. To-personers sofa, nr. 3302. Lufthavnssofa.
Arne Jacobsen. To-personers sofa, nr. 3302. Lufthavnssofa.. Arne Jacobsen 1902-1971.To-personers sofa nr. 3302 - Lufthavnssofa med stel af forkromet metal. Polstret med cognacfarvet anilin læder. Fremstillet hos Fritz Hansen. Litt. Carsten Thau & Kjeld Vindum: "Arne Jacobsen" 1998 s. 466. L. 180 cm. Fremstår med lette brugsspor samt lettere skævt ben. Varenr: 3778636 DKK 19.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-03-2015 21:55:00 DKK 15.500
Charles Eames. Soft Pad kontorstol, Model EA-217
Charles Eames. Soft Pad kontorstol, Model EA-217 . Charles Eames 1907-1978. Soft Pad kontorstol, model EA-217, fremstillet hos Vitra. Formgivet 1969. Betræk af sort læder, fempasfod og armlæn af poleret aluminium, monteret med drejefunktion. Fremstår med let patineret læder. Varenr: 3766008 DKK 9.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-03-2015 21:55:00 DKK 4.900
Charles Eames. Fem skalstole, glasfiber, model DSS. (5)
Charles Eames. Fem skalstole, glasfiber, model DSS. (5) . Charles Eames. Sæt på fem orange DSS skalstole, formstøbte skaller monteret på stel af stål. Fremstillet hos Herman Miller. Sædehøjde 45 cm. Skaller fremstår med enkle ridser samt mærker. En manglende dup. Varenr: 3766015 DKK 7.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-03-2015 21:56:00 DKK 1.750
Lanab design, kontorstol model 6240
Lanab design, kontorstol model 6240. Lanab kontorstol model 6240, højrygget med mange indstillingsmuligheder. Fempas-fod af forkromet metal. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3780399 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-03-2015 21:56:00 DKK 300
Atenienn 1800-tal
Atenienn 1800-tal. ATENIENN, med fem etager, 1800-talets slut, spegelglas baktill, valnöt, höjd ca 143, 75x32 cm Varenr: 3777057 DKK 1.598 SE, Stockholms Auktionsverk Online 29-03-2015 22:51:00
Se mere
To klassiske lænestole/loungestole (2)
To klassiske lænestole/loungestole (2). To klassiske lænestole/loungestole. Polstret, klassisk reduceret formgivning, med fire ben og med blå-violet stribet stofbetræk. Løstliggende puder med identisk stofbetræk. Mål på hver stol: H. ca. 73 cm, B. ca. 74 cm, D. ca. 80 cm. Fremstår med alders- og brugsspor, delvist ridser og slitage ... Varenr: 3682336 DKK 4.481 DE, Hamburg, Große Elbstraße 30-03-2015 09:00:00 DKK 2.987
Beistelltisch / Sofatisch
Beistelltisch / Sofatisch . Beistelltisch / Sofatisch mit polierter Steinplatte, Zwischenablage, H. 68, Durchmesser 60 cm. Abschläge, Beschädigungen und Kratzer am Holz. Varenr: 3743676 DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 30-03-2015 09:09:00 DKK 299
Rundt sofabord af sort laminat fra BoConcept.
Rundt sofabord af sort laminat fra BoConcept.. Rundt sofabord af sort laminat fra BoConcept. Ø90xH45cm Udstillingsmodel. Fremstår med minimale brugsspor. Denne auktion er en del af Lauritz.com temaauktion over restvarelager fra BoConcept. Se alle auktionerne her Kan ikke besigtiges i Herlev. Udlevering kan ske tirsdage fra 9-18 ... Varenr: 3771725

DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-03-2015 09:10:53 DKK 600
Spejl med hvid ramme
Spejl med hvid ramme. Spejl i hvid ramme med mønster. 85x190 Spejlglasset er dobbeltforsølvet og forseglet i klasse A med facetslibning. Rammen er produceret i tørret massivt kernetræ - det inderste af træet. Spejlet kan tåle let fugt og stænk. Farve: Hvid. Vægt: 27,2 kg Ramme: 10,4 cm (Bredde), 5,1 cm ... Varenr: 3768878

DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-03-2015 09:16:00 DKK 500
BoConcept. Væghængtskab af hvidlakeret træ.
BoConcept. Væghængtskab af hvidlakeret træ. . BoConcept. Væghængtskab af hvidlakeret træ. 103x30x38cm Udstillingsmodel. Fremstår med minimale brugsspor. Denne auktion er en del af Lauritz.com temaauktion over restvarelager fra BoConcept. Se alle auktionerne her Kan ikke besigtiges i Herlev. Udlevering kan ske tirsdage fra 9-18 ... Varenr: 3771731

DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-03-2015 09:22:19 DKK 1.400
Reol af eg
Reol af eg. Reol af fineret eg, front med låger og hylder. L. 110 cm. D. 41/30 cm. H. 200 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3774539 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 30-03-2015 09:29:39 DKK 300
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 2 stk. (2)
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 2 stk. (2). Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af sort semianilin læder, indvendigt med naturgummi. Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (2) Varenr: 3518579

DKK 1.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-03-2015 09:44:00 DKK 1.250
Charles Eames. Armstol, model EA-108
Charles Eames. Armstol, model EA-108 . Charles Eames 1907 - 1978. Armstol / Kontorstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn i forkromet aluminium med drejefunktion. Betræk af mørkglødet grå læder i farven 'Asphalt'. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med minimale/ingen brugsspor. Varenr: 3571187 DKK 10.000 DK, Odense, Kratholmvej 30-03-2015 09:55:27 DKK 6.000
Harry Bertoia. Diamond Lounge chair, stor model
Harry Bertoia. Diamond Lounge chair, stor model . Harry Bertoia 1915 - 1978. Diamond Lounge chair i forkromet stål med original forsidepolstring af lyst 'Ivory' kvadrat uld. Formgivet 1950. Fremstillet hos Knoll International, Stor model B, 114 cm. Ægthedscertifikat fra Knoll medfølger. Modelfotos/Fremstår med minimale/ingen brugsspor. Varenr: 3739329 DKK 11.000 DK, Odense, Kratholmvej 30-03-2015 10:02:53 DKK 6.000
Lænestol af teak med grå hynder
Lænestol af teak med grå hynder. Lænestol af teak med sæde og ryg hynde med grånsitret uld. Fremstår med små brugsspor. Varenr: 3777258 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 30-03-2015 10:05:19 DKK 1.250
Skalstol med firpasfod
Skalstol med firpasfod. Skalstol med firpasfod, betrukket med mønstret møbelstof. Fremstår med brugsspor, stel med anelse rudt på fod. Varenr: 3775659 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 30-03-2015 10:07:55 DKK 350
Tre-personers sofa, betrukket med brun læder.
Tre-personers sofa, betrukket med brun læder.. Tre-personers sofa, betrukket med brun læder, med løse, knapsyede hynder. Fremstår med brugsspor og løse syninger på hynder. Varenr: 3777967 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-03-2015 10:09:06 DKK 300
Vitrineskab, fransk stil. sortbemalet
Vitrineskab, fransk stil. sortbemalet. Vitrine/skab i fransk landstil af sort bemalet træ. Indvendigt hvidmalet. Front med to glasdøre, samt glasruder i siderne, med dekorationslister rundt. fem hylder. H. 216 B. 144 D. 44 cm. Udstillingsmodel. Modelfoto. Varenr: 3764799

DKK 5.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-03-2015 10:10:00 DKK 4.100
Kontorstol med armlæn, på fempasfod med hjul, med justeringsgreb, betræk i sæde og ryg af sort skind.
Kontorstol med armlæn, på fempasfod med hjul, med justeringsgreb, betræk i sæde og ryg af sort skind.. Kontorstol med armlæn, på fempasfod med hjul, med justeringsgreb, betræk i sæde og ryg af sort skind. Varenr: 3778103 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 30-03-2015 10:15:51 DKK 600
Butler's tray, sofabord af mahogni
Butler's tray, sofabord af mahogni . Butler's tray af mahogni med beslag af messing, aftagelig bakke, 1900-tallet. H. 55 L. 120 B. 90 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3778119 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-03-2015 10:18:50 DKK 300
Spegelbyrå, 1910/20-tal
Spegelbyrå, 1910/20-tal. Spegelbyrå , 1910/20-tal. Björkfanér, inläggningar. 5 lådor. Oval spegel. Höjd 156 cm, skivans höjd 76 cm, bredd 105 cm, djup 57 cm. Bruksslitage, renoveringar. Varenr: 3778144 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 30-03-2015 10:26:47 DKK 240
Ett par karmstolar, klädd i tyget 'Paradis' (2)
Ett par karmstolar, klädd i tyget 'Paradis' (2). Ett par karmstolar i vitmålad ek. 1900-talets första hälft. Sits klädd i tyg, 'Paradis' av Cajsa Bratt. Mått: H. 90 cm, B.64 cm, D. 55 cm, SH. 43 cm. Mindre bruksspår. Varenr: 3778164 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 30-03-2015 10:32:50 DKK 240
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, stolar 'Sjuan' (2)
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, stolar 'Sjuan' (2). Stolar 3107 "Sjuan", 2 st, formgivna av Arne Jacobsen. Tillverkade av Fritz Hansen. Skal i vitlackerat trä, textilklädd, benställning i förkromad metall. Höjd 77,5 cm, sitthöjd 43,5 cm. Etikettmärkta. Tillverkade 1986. Bruksspår, repor, märken. Ena sitsen med begynnande torkad stoppning. (2) Varenr: 3778171 DKK 1.198 SE, Örebro, Aspholmen 30-03-2015 10:34:17 DKK 339
Kebe Danmark. Lænestol
Kebe Danmark. Lænestol. Kebe Danmark. Lænestol, betrukket med patineret sort læder, stel af børstet stål. H. 95, siddehøjde ca. 42 cm. Fremstår med alm. brugsspor. (2) Varenr: 3778196 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-03-2015 10:39:08 DKK 300
Hans J. Wegner. Lænestol 'cigaren', model GE-240
Hans J. Wegner. Lænestol 'cigaren', model GE-240 . Hans J. Wegner (1914-2007). Lænestol, model GE-240, 'Cigaren' med stel af massiv eg, armlæn af teak, løse fjederhynder betrukket med stribet rødt uld. Formgivet i 1955. Fremstillet hos Getama. Fremstår med brugsspor, stel med overfladiske skjolder, hynder med enkelte pletter. Varenr: 3775375 DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-03-2015 10:42:00 DKK 4.100
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 106  >>