Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Møbler i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 108  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Kleiderschrank, Maple & Co, Anfang 20. Jahrhundert, England / Frankreich, Holz
Kleiderschrank, Maple & Co, Anfang 20. Jahrhundert, England / Frankreich, Holz. Kleiderschrank, Maple & Co, Anfang 20. Jahrhundert, England / Frankreich, Konstruktion aus dunklem Holz mit Intarsien, eine mittige verschließbare Schranktür mit Spiegel, innen mit Messinghaken und Stangen ausgestattet, unten ein großer Schub, rückseitig mit Herstelleraufkleber, Maße: H. 214 cm, ... Varenr: 4608126 DKK 2.605 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2017 19:21:00 DKK 781
Hans J. Wegner. Lænestol model GE290A
Hans J. Wegner. Lænestol model GE290A. Hans J. Wegner. Højrygget lænestol af massivt egetræ, løse springhynder betrukket med grå Kvadrat møbelstof, Hallingdal 180. Formgivet i 1953. Fremstillet hos Getama, model GE-290A. Ombetrukket. Varenr: 4664287 DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2017 19:21:00 DKK 6.400
Tateishi Shoiji. Chaiselong
Tateishi Shoiji. Chaiselong. Tateishi Shoiji. Chaiselong/lænestol med krydsbenstel, udført i ege- og valnøddetræ, betrukket med mørkt møbelstof. L. 170/182 cm. B. 60/76 cm. H. H. ryg 95 cm. Varenr: 4643382

DKK 6.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-05-2017 19:21:41 DKK 4.000
Ejvind A. Johansson. Par lænestole, egetræ, FDB (2)
Ejvind A. Johansson. Par lænestole, egetræ, FDB (2). Ejvind A. Johansson. Par lænestole med stel af massiv egetræ, sæde og ryg betrukket med gråligt stof, Fremstillet for FDB.1960'erne. H. 75 B. 65 sædehøjde 40 cm. Fremstår med brugsspor, reparationer af enkelte skruehuller. (2) Varenr: 4664155 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-05-2017 19:22:00 DKK 1.100
Lourens Fisher, fristånde hylla i metall och glas
Lourens Fisher, fristånde hylla i metall och glas. Lourens Fisher. Fristående hylla i metall och glas. Lutande form. Topp med trädetalj. Etikettmärkt. Höjd 90 cm. Bredd 80 cm. Djup 35 cm. Mindre bruksslitage, repor på glasskiva. Varenr: 4648229 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 22-05-2017 19:23:00 DKK 229
Finn Østergaard. Albert lænestol med skammel (2)
Finn Østergaard. Albert lænestol med skammel (2). Finn Østergaard. Albert lænestol med skammel med stel af forspændt bøgetræ, sæde og ryg betrukket med blåligt uld. Formgivet 1978. H. 79 B. 62 cm. Fremstillet hos Kvist Møbler. Fremstår med brugsspor og pletter på stof. (2) Varenr: 4665244 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-05-2017 19:23:00 DKK 500
Brunner. Par armstole (2)
Brunner. Par armstole (2). Brunner. Par armstole af massivt sortlasseret asketræ, med tremme ryg, sæde betrukket med sort læder. 2000'tallet. Fremstår med lettere brugsspor. (2) Varenr: 4664362 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-05-2017 19:24:00 DKK 325
Dansk møbelproducent. Skænk / reolsystem, teaktræ
Dansk møbelproducent. Skænk / reolsystem, teaktræ. Dansk møbelproducent. Skænk med overdel fineret med teaktræ, overdel med nedfældig klap, hylder og små skuffer, underdel med foldelåge og fire skuffer, stel med runde tilspidsede ben. 1960'erne. H. 174 B. 138 D. 43 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med brugsspor og uoriginal senere monteret beslag på... Varenr: 4664952 DKK 1.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-05-2017 19:24:00 DKK 675
Comforto, Sessel, Bürosessel / Drehsessel, Leder
Comforto, Sessel, Bürosessel / Drehsessel, Leder . Comforto, Sessel, Bürosessel / Drehsessel, Leder, Untergestell aus Metall, fünf-strahliger Fuß auf Rollen, Rückenlehne und Sitzfläche aufgepolstert in schwarzem Leder, seitlich mit Herstelleretikett, H.45 cm - Sitzhöhe 52 cm - B.63 cm - T.57 cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, ... Varenr: 4651511 DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2017 19:24:00 DKK 298
Egon Eiermann, Paar Stühle, Modell 'SE 68', für Wilde & Spieth, Entwurf 1951, schwarzweiß kariert, Holz / Metall / Stoff (2)
Egon Eiermann, Paar Stühle, Modell 'SE 68', für Wilde & Spieth, Entwurf 1951, schwarzweiß kariert, Holz / Metall / Stoff (2). Egon Eiermann, zwei Stühle Modell 'SE 68' für Wilde & Spieth, Entwurf von 1951, Sitz und Rücken ergonomisch gerformten Holz, mit karriertem Stoffbezug bespannt, Untergestell aus verchromtem Stahlrohr, unterseitig mit Herstelleretikett, Maße: H. 78cm, B. 44cm, T. 46cm, altersgemäße ... Varenr: 4663962 DKK 2.977 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2017 19:24:00 DKK 298
Sofabord, antikbemalet, hvid
Sofabord, antikbemalet, hvid. Sofabord, hvid antikbemalet træ. Indrettet med bladhylde samt to skuffer på to sider. 100 x 100 cm. H. 53 cm. Fremstår nyt i original emballage. Varenr: 4507222

DKK 2.200 DK, Odense, Kratholmvej 22-05-2017 19:25:00 DKK 325
Holztisch / Verkaufstisch, Holz / Glas
Holztisch / Verkaufstisch, Holz / Glas . Verkaufstisch, Konstruktion aus dunklem Holz mit eingefasster Glasplatte, Maße: H. 70 cm, B. 97,5 cm, T. 50 cm, Gebrauchsspuren, Kratzer und Bestoßungen am Holz. Varenr: 4629739 DKK 1.637 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2017 19:25:00 DKK 595
Ring Mekanikk, Norwegen, Sessel, Bürosessel, 1960er Jahre,
Ring Mekanikk, Norwegen, Sessel, Bürosessel, 1960er Jahre,. Ring Mekanikk, Norwegen, Sessel, Bürosessel, 1960er Jahre, Chrom-Untergestell, fünf-strahliger Fuß auf Kugelfüßen, Rückenlehne und Sitzfläche aufgepolstert in braunem Leder, geknöpft, Armlehnen teilverkleidet in Leder, höhenverstellbar, unterseitig mit Herstellerprägung, H.84-91 cm - B.61 cm - ... Varenr: 4651538 DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2017 19:25:00 DKK 298
Ring Mekanikk, Norwegen, Sessel, Bürosessel, 1960er Jahre
Ring Mekanikk, Norwegen, Sessel, Bürosessel, 1960er Jahre. Ring Mekanikk, Norwegen, Sessel, Bürosessel, 1960er Jahre, Chrom-Untergestell, fünf-strahliger Fuß auf Kugelfüßen, Rückenlehne und Sitzfläche aufgepolstert in braunem Leder, geknöpft, Armlehnen teilverkleidet in Leder, höhenverstellbar, unterseitig mit Herstellerprägung, H.84-91 cm - B.61 cm - ... Varenr: 4651539 DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2017 19:25:00 DKK 298
Loungesuite, sofa + par lænestole fra 1970'erne i Les Arcs stil (3)
Loungesuite, sofa + par lænestole fra 1970'erne i Les Arcs stil (3). Loungesuite, sofa + par lænestole fra 1970'erne i Les Arcs stil. Konstruktion af massivt, mørkbejdset egetræ, løstliggende puder med betræk af sort kunstlæder. B. 205/78,5 cm, H. 83 cm, D. ca. 86 cm. Fremstår med lette aldersrelaterede brugsspor. (3) Varenr: 4664121 DKK 2.977 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 22-05-2017 19:25:00 DKK 298
Daybed af teaktræ, 1950'erne
Daybed af teaktræ, 1950'erne. Daybed af teaktræ, drejede tildspidsede ben af bøgetræ. H. 32, L. 193, B. 87 cm. 1950'erne. Varenr: 4661070 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-05-2017 19:25:00 DKK 1.300
Rollcontainer 'Gesika', mittelgrauer Holzkorpus, vier Schubladen
Rollcontainer 'Gesika', mittelgrauer Holzkorpus, vier Schubladen. Rollcontainer,'Gesika', Holzkorpus mittelgrau lackiert, unten vier Rollen, mit vier Schubladen, alle mit individuellen Einsätzen, oberste Schublade verschließbar, gerundete Aluminiumgriffe, H. 60 cm, B. 43,5 cm, T. 60 cm, kaum Gebrauchsspuren. Varenr: 4651544 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2017 19:26:00 DKK 298
Poul Kjærholm. Par PK 22 lænestole, Redlabel, 2007 (2)
Poul Kjærholm. Par PK 22 lænestole, Redlabel, 2007 (2). Poul Kjærholm. Par PK 22 lænestole med stel i satinbørstet fjederstål, betrukket med originalt brunt læder, mrk. med redlabel. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen i 2007, stempel herfra. Fremstår med aldersrelateret brugsspor, en ryg med lille hak på læder. Litt. N. Oda. 'Danish chairs',... Varenr: 4664800 DKK 30.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-05-2017 19:26:00 DKK 18.000
Schreibtischset 'emform', Kirschholz, Sechsteilig
Schreibtischset 'emform', Kirschholz, Sechsteilig. Schreibtischset 'emform', Krischholz und polierte Metallelemente, bestehend aus einer Aktenablage, einem Briefhalter, einer Unterlage für Stifte, einem Stiftebecher, einer Ablage für Notizzettel und einem Tesafilmabroller, altersgemäße Gebrauchsspuren, Metalleinlage von Stiftsblage lose (6) Varenr: 4651553 DKK 1.637 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2017 19:26:00 DKK 298
Dansk møbelproducent. Sofabord / sidebord
Dansk møbelproducent. Sofabord / sidebord. Dansk møbelproducent. Sofabord / sidebord med kvadratiske plade med blomstret kakler, stel af aluminium og palisander. 1970'erne. H. 48 B. 62 D. 62 cm. Varenr: 4665256 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-05-2017 19:27:00 DKK 300
Skrivebord, valnød
Skrivebord, valnød. Skrivebord i finéret valnød og ben i gummitræ. Front med 2 skuffer. H. 75/83 cm. L. 120 cm. D. 60 cm. Fremstår delvis usamlet (kun ben skal monteret) i original emballage. Emballage mål: 127x67x29 cm. Varenr: 4664965

DKK 4.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-05-2017 19:27:00 DKK 775
Ray og Charles Eames. Armstol model EA-108, aluminium læder
Ray og Charles Eames. Armstol model EA-108, aluminium læder. Ray og Charles Eames. Armstol fra serien 'Aluminum Group'. Model EA-108 med stel og armlæn af forkromet aluminium. Med drejefunktion. Betræk af sort læder. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med brugsspor. OBS Se også varenummer 4651296 Varenr: 4665129 DKK 7.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2017 19:27:00 DKK 2.900
Omann Jun. Par skænke, palisander (2)
Omann Jun. Par skænke, palisander (2). Omann Jun. Par skænke fineret med palisander, front med låger og skuffer, bag hvilke hylder, senere monteret uoriginale ben af børstet stål. 1960'erne. H. 74 B. 120-240 D. 43 cm. Fremstår med brugsspor, senere lakbejdset topplade, lille nuanceforskel på låger. (2) Varenr: 4664297 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-05-2017 19:27:00 DKK 875
Jorge Pensi. Et par armstole, model Gorka (2)
Jorge Pensi. Et par armstole, model Gorka (2) . Jorge Pensi f. 1949. Et par armstole, model 'Gorka', læder på stel af børstet stål. Fremstillede hos Akaba., stabelbare. H. 79 cm., sædehøjde 45 cm. Fremstår med lette brugsspor samt ridser på armlænene. (2) Varenr: 4653556 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2017 19:27:00 DKK 1.650
Dækketøjsskab, 1920'erne
Dækketøjsskab, 1920'erne. Dækketøj af fineret mahogni, front med skuffer og dør, hvor bag bestikbakker og hylder. Nøgle medfølger. H. 124 B. 156 D. 46 cm. Fremstår med brugsspor, enkelte finerafslag; manglende nøglehulsbeslag. Varenr: 4663814 DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2017 19:28:00 DKK 300
Børge Mogensen, kommode, teaktræ
Børge Mogensen, kommode, teaktræ. Børge Mogensen, kommode af fineret samt massiv teaktræ, front med syv skuffer. H.116 L.100 D.46 cm. Fremstillet hos Søborg Møbelfabrik. Fremstår med brugsspor, samt et løst medfølgende håndtag, manglende stel. Varenr: 4664802 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-05-2017 19:28:00 DKK 1.250
H. Brockmann-Pedersen. Gyngestol af massiv teaktræ
H. Brockmann-Pedersen. Gyngestol af massiv teaktræ. H. Brockmann-Pedersen. Gyngestol med stel af massivt teaktræ, løse springhynder betrukket med grønligt stribet uld. 1960'erne. Brugsspor. Sædehynde med lille hul. Varenr: 4661259 DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-05-2017 19:29:00 DKK 2.200
Kurt Østervig. Tre-pers. sofa, model 61, teaktræ
Kurt Østervig. Tre-pers. sofa, model 61, teaktræ. Kurt Østervig. Tre-pers. sofa betrukket med brunligt møbelstof, tilspidsede ben af massivt teaktræ. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Rolschau Møbler, model 61. 1960'erne. L. 210 cm. Fremstår med brugsslitage og delvis fladt og tørt skum. Varenr: 4664177 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-05-2017 19:29:00 DKK 850
Esstisch / Ausziehtisch, Holz, dänisches Design
Esstisch / Ausziehtisch, Holz, dänisches Design. Ausziehbarer Esstisch, Herkunft Dänemark, aus dunklem Holz, unterseitig mit Brandstempel 'Made in Denmark', in eingeklapptem Zustand mit quadratischer Tischplatte, Maße: H. 71 cm, B. 90cm bzw. ca. 150cm, T. 90cm. Gebrauchs- und reibespuren, Kratzer und Schrammen partiell möglich. Varenr: 4627007 DKK 1.116 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2017 19:30:00 DKK 298
Britisk møbelproducent. 'Sofa Workshop', par sofaer, 3- og 2-pers. (2)
Britisk møbelproducent. 'Sofa Workshop', par sofaer, 3- og 2-pers. (2). Britisk møbelproducent. 'Sofa Workshop', par sofaer, 3- og 2-pers. Overpolstrede sofaer, beige lærred, mange vendbare pyntepuder og hynder medfølger. Sædehynder og puder med dunfyld. L. 160/236, Sh. 45 cm. Fremstår med med vasket og krympet betræk, bør syes. (2) Varenr: 4661899 DKK 2.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-05-2017 19:30:00 DKK 300
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 108  >>