Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Møbler i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 101  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Dansk møbelproducent. To-pers. sofa samt lænestol, 1960/70'erne (2)
Dansk møbelproducent. To-pers. sofa samt lænestol, 1960/70'erne (2). Dansk møbelproducent. To-pers. sofa samt lænestol betrukket med med blomstret stof, stel af egetræ. 1960/70'erne. L. 123 cm. Fremstår med lette brugsspor, små skrammer på stel. (2) Varenr: 4130007 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 14-02-2016 07:06:00 DKK 300
Chatol, egetræ, 1800'tallet
Chatol, egetræ, 1800'tallet. Chatol af massivt egetræ, front med nedfældig klap, bag hvilke små skuffer og hylde, herunder tre skuffer med greb af messing. 1800'tallet. H. 107 L. 102 D. 50 cm. Nøgle mangler. Fremstår med brugsslitage, låge med skævhed / lukker ikke til, senere monteret greb og nøgleblik. Varenr: 4145497 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 14-02-2016 07:07:00 DKK 650
Skalma lænestole med brunt læder, på drejesokler (2)
Skalma lænestole med brunt læder, på drejesokler (2). Skalma lænestole betrukket med brunt læder, på drejesokler med runde fødder af forkromet stål. Siddeflade med dybhæftet, ternsyet læder. Fremstillede 2009. Alm. små brugsspor. H. 102. B. 61 cm. (2) Varenr: 4079628 DKK 10.000 DK, Odense, Kratholmvej 14-02-2016 09:20:00 DKK 3.000
Fåtöljer 1 par svart skinn
Fåtöljer 1 par svart skinn. FÅTÖLJER, 1 par, 1900-talets mitt, klädsel i svart skinn och mörkbetsade ben, med lösa sitt- och ryggplymåer, sitthöjd ca 41,5 cm Varenr: 4151405 DKK 2.013 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 14-02-2016 10:00:00
Se mere
Karmstolar
Karmstolar. KARMSTOLAR, 1 par, 1800-tal, Karl Johan, björk, svärtade detaljer, ryggbricka med medaljong med intarsia av kvinnofigurer, klädsel av tyg, sitthöjd ca 46 cm Varenr: 4151414 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 14-02-2016 10:36:00
Se mere
Hans J. Wegner, Otte armstole model PP-58 i mahogni (8)
Hans J. Wegner, Otte armstole model PP-58 i mahogni (8) . Hans J. Wegner 1914-2007. Otte armstole model PP58, stel af mahogni, sæder nybetrukket med sort skai. Tegnet i 1987. Fremstillet hos PP-Møbler, plakette herfra på stel. Proveniens; Stolene er fra en særbestilling til færgerne Ask & Urd. (8) Varenr: 4152298 DKK 14.000 DK, Kolding, Trianglen 14-02-2016 11:07:03 DKK 9.400
Dansk møbelproducent. Spisebord med to tillægsplader i Bubinga (3)
Dansk møbelproducent. Spisebord med to tillægsplader i Bubinga (3) . Dansk møbelproducent; spisebord med to aftagelige plader i Bubinga samt runde tilspidsede ben, H. 74 cm., B. 90 cm., L. 78-254 cm. Fremstår med brugsspor (3) Varenr: 4152302 DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 14-02-2016 11:11:23 DKK 600
Georg Kofoeds Møbelfabrik. Skab af nøddetræ
Georg Kofoeds Møbelfabrik. Skab af nøddetræ. Georg Kofoeds Møbelfabrik. Skab af nøddetræ, front med hylder og to døre. Fremstillet hos Georg Kofoed. H. 140, B. 97, D. 30 cm. Fremstår med slitage, hul i bagklædning. Varenr: 4140229 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 14-02-2016 11:17:00 DKK 300
Hallmöbel 1900-talets andra hälft
Hallmöbel 1900-talets andra hälft. HALLMÖBEL, med paraplyställ, 1900-talets andra hälft, ek, fasettslipat spegelglas, krokar i mässing, insats i plåt, höjd 181, 61x22 cm Varenr: 4151423 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 14-02-2016 11:20:00
Se mere
Erik Jørgensen. Lænestol af bøg
Erik Jørgensen. Lænestol af bøg. Erik Jørgensen. Lænestol med tremmestel af bøgetræ, løse hynder betrukket med møbelstof. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4152310 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 14-02-2016 11:28:45 DKK 375
Snedklaffsekretär med vitrinöverdel
Snedklaffsekretär med vitrinöverdel. SNEDKLAFFSEKRETÄR, med vitrinöverdel, 1800-talets andra hälft, bemålad, inredning fanérad i mahogny, patinerade beslag, höjd ca 208, 96x48 cm Varenr: 4151429 DKK 2.415 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 14-02-2016 11:44:00
Se mere
Kontorstol
Kontorstol. Kontorstol. Betrukket med sort stof på sæde og grønt på ryg. 5-fodet stel, af hvid bemalet metal, med hjul. Vippeanordning og trinløs højdejustering. Siddehøjde 45-59 cm. Fremstår i original emballage. Emballagemål: 55x50x20 cm.Modelfoto Varenr: 4121750

DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 14-02-2016 11:58:00 DKK 325
Vitrineskab, sort antikbemaling
Vitrineskab, sort antikbemaling. Vitrine/Skab af sort antikbemalet træ. Indvendigt hvid. Front med to glasdøre bag hvilke hylder. Beslag af metal. Underdel med skuffer samt låge. Mål: H. 156 B. 115 D. 50 cm. Varenr: 4097081

DKK 3.500 DK, Helsingør, Støberivej 14-02-2016 12:02:00 DKK 2.800
Charles og Ray Eames. Lobby Chair, ES-105, sort læder
Charles og Ray Eames. Lobby Chair, ES-105, sort læder . Charles og Ray Eames. Lobby Chair med armlæn og firpasfod med drejefunktion af forkromet metal, ryg og sæde betrukket med sort knapsyet, patineret læder, model ES-105. Formgivet af Charles og Ray Eames. Udført hos Herman Miller. Model ES-105 udgaven er udført med bredere siddeflade end EA-108 ... Varenr: 4136907 DKK 15.000 DK, Kolding, Trianglen 14-02-2016 12:05:00 DKK 11.000
Vikskärm kinesiserande dekor
Vikskärm kinesiserande dekor. VIKSKÄRM, 4 dlr, 1900-tal, svartmålat med polykrom dekor av kinesiserande motiv, fotbeslag i mässing, höjd ca 183, 4x83 cm Varenr: 4151435 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 14-02-2016 12:16:00
Se mere
Sengebord af hvidmalet metal, monteret  på tre ben med kørehjul.
Sengebord af hvidmalet metal, monteret på tre ben med kørehjul.. Sengebord af hvidmalet metal, monteret på tre ben med kørehjul. L. 47. B. 30 cm varierende H. Varenr: 4152288 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 14-02-2016 12:21:00 DKK 350
Stolar gustavianska lindomearbete
Stolar gustavianska lindomearbete. STOLAR, 6 st., sekelskifte 1800, gustavianska lindomearbete, dekor av pärlbård samt stiliserad kärve, ben med kannelyrer, klädsel av tyg, sitthöjd ca 46 cm. Proveniens: Torskebo Gård Västmanland Varenr: 4151438 DKK 12.075 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 14-02-2016 12:28:00
Se mere
3 pers. sofa med chaiselong - Model Laura
3 pers. sofa med chaiselong - Model Laura. 3 pers. sofa med chaiselong - Model Laura. Betrukket med sort skind på slidflader. Nakkestøtter med vippefunktion. Ben af metal. Chaiselong i højre side. L 265. D 165/100 cm. Fremstår i orginal emballage. Emballage mål: 172x100x70 + 166x102x70 cm. Varenr: 4156930

DKK 5.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 14-02-2016 12:30:00 DKK 3.500
Skænk, antibemalet træ, sortbemalet
Skænk, antibemalet træ, sortbemalet. Skænk i antikbemalet træ. Front med to låger bag hvilke to hylder. 2 skuffer i sarg. metaltrådsnet i låger og på sider. Mål: H. 150 B. 95 D. 44 cm. Varenr: 4141173

DKK 3.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 14-02-2016 12:39:00 DKK 2.000
Skab / Bogreol, antikbemalet hvid
Skab / Bogreol, antikbemalet hvid. Todelt skab / bogreol, antikbemalet massivt træ .Udvendigt hvidbemalet, indvendig hvidbemalet. Overdelen har flytbare hylder. Underdelen har to låger bag hvilket hylder. Tre skuffer midtpå, greb af metal. Mål: H. 225 B. 180 D. 50 cm. Kommer i 2 kolli. Varenr: 4147119

DKK 5.000 DK, Helsingør, Støberivej 14-02-2016 12:53:00 DKK 4.000
Byrå, rokokostil, omkring 1900-talets mitt
Byrå, rokokostil, omkring 1900-talets mitt. Byrå, rokokostil, omkring 1900-talets mitt. Fanerad delvis i mahogny. Beslag i mässing. Nyckel medföljer. Höjd: 66 cm. Bredd 29 cm. Djup 24 cm. Milda bruksspår. Varenr: 4141836 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 14-02-2016 13:22:00 DKK 302
Stolar gustavianska Carl Johan Wadström
Stolar gustavianska Carl Johan Wadström. STOLAR, 1 par, gustavianska stockholmsarbeten, kallstämplade CIWS för Carl Johan Wadström, träskuren dekor, spår av tidigare bemålning, klädsel av skinn, fragment av stockholms stolmakarämbetes sigill, sitthöjd ca 45 cm. Proveniens: Torskebo Gård Västmanland Varenr: 4151450 DKK 4.025 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 14-02-2016 13:24:00
Se mere
Vitrine/ skab i blå antik bemalet træ
Vitrine/ skab i blå antik bemalet træ. Vitrine/ skab i blå antik bemalet træ, hvidmalet indvendigt. Front med to låger bag hvilke hylde. låger samt sider udfyldt med glas. Mål: H. 90 cm., B. 90 cm., D. 40 cm. Varenr: 4139702

DKK 2.500 DK, Kolding, Trianglen 14-02-2016 13:27:00 DKK 800
Dansk møbelproducent, par lænestole i brun læder (2)
Dansk møbelproducent, par lænestole i brun læder (2). Dansk møbelproducent. Par lænestole betrukket med knapsyet brunt skind, syet med flettet keder, ben af bejdset bøgeræ. 1970'erne. Fremstår med lettere brugsslitage. (2) Varenr: 4148816 DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 14-02-2016 13:27:00 DKK 575
Fåtöljer, ett par med fotpallar, Ekornes (4)
Fåtöljer, ett par med fotpallar, Ekornes (4). Fåtöljer, ett par med fotpallar, Ekornes . Cognacsfärgat skinn. Fällbar snurrfåtölj. Smärre slitage. Varenr: 4148757 DKK 1.610 SE, Norrköping, Finspångsv. 14-02-2016 13:30:00 DKK 2.415
Børge Mogensen. Shakerbord model C18
Børge Mogensen. Shakerbord model C18 . Børge Mogensen 1914-1972. Shakerbord udført i lakeret bøg med fineret bordplade og massivt stel. L. 140 B. 90. H. 71 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4148852 DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 14-02-2016 13:30:00 DKK 325
Soffa Louis XV-stil
Soffa Louis XV-stil. SOFFA, 1800-tal, Louis XV-stil, förgylld träskuren dekor, klädsel i tyg, sitthöjd ca 42, 208x60 cm. Proveniens: Torskebo Gård Västmanland Varenr: 4151454 DKK 12.075 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 14-02-2016 13:40:00
Se mere
Eero Saarinen. 'Tulip' spisebord. Ø 130 cm
Eero Saarinen. 'Tulip' spisebord. Ø 130 cm . Eero Saarinen 1910-1961, 'Tulip' bord med trompetfod af hvidlakeret aluminium, plade af hvid laminat. H. 74 Ø 130 cm. Fremstillet hos Knoll international, stemplet. Fremstår komplet renoveret professionelt. Proveniens: Allianz Arena, München. Varenr: 4090687 DKK 15.000 DK, Kolding, Trianglen 14-02-2016 14:21:00 DKK 10.000
Børge Mogensen & Grethe Meyer. Skab fra serien 'Boligens Byggeskabe', oregon pine
Børge Mogensen & Grethe Meyer. Skab fra serien 'Boligens Byggeskabe', oregon pine. Børge Mogensen & Grethe Meyer. Skab fra serien 'Boligens Byggeskabe', med nedfældelig klap bag hvilken hylder samt to døre og ramme af oregon pine, sider beklædt med fiberplade sprøjtelakeret med grå dyrolit; skab indrettet med hylder. H. 202,5, B. 135,5, D. 33,5 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med... Varenr: 4152811 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 14-02-2016 14:43:00 DKK 425
Louis XVI kommode af eg
Louis XVI kommode af eg. Louis XVI kommode af eg. Tre-delt. Front med fire skuffer med greb støbt med vaseformet dekoration. H. 126, B. 119, D. 58 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med buet/defekt bagbeklædning. Varenr: 4152430 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 14-02-2016 15:03:00 DKK 350
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 101  >>