Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Møbler i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 94  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Shandong Bed, Henan Provinsen, 1800/1900-tallet
Shandong Bed, Henan Provinsen, 1800/1900-tallet. Shandong daybed / Sofabord. Udført i lakeret elmetræ. Henan Provinsen. H. 51, L. 174, B. 149 cm. Varenr: 3744478 DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 06-03-2015 09:26:04 DKK 1.300
Charles Eames. Armstol, model EA-108
Charles Eames. Armstol, model EA-108 . Charles Eames 1907 - 1978. Armstol / Kontorstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn i forkromet aluminium med drejefunktion. Betræk af mørkglødet grå læder i farven 'Asphalt'. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med minimale/ingen brugsspor. Varenr: 3571190 DKK 10.000 DK, Odense, Kratholmvej 06-03-2015 10:00:19 DKK 6.000
Henrik Bønnelycke. Loungestol, sort.
Henrik Bønnelycke. Loungestol, sort. . Henrik Bønnelycke. Loungestol design Henrik Bønnelycke. Loungestol af dampbøjet eg sortlakeret, sæde betrukket med Sørensen sortsavanne skind. Udført af Silo. I original emballage. Modelfoto. Varen kan ikke besigtiges i Herlev. Afhentning kan ske tirsdage mellem kl. 9-18 på adresse; Rovsingsgade ... Varenr: 3661354

DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 06-03-2015 10:02:00 DKK 4.200
Fåtölj Börge Mogensen Danmark
Fåtölj Börge Mogensen Danmark. BØRGE MOGENSEN, fåtölj, Fredericia Møbelfabrik, Danmark, formgiven 1963, modellnummer 2207, ben i valnöt, klädd i svart skinn, höjd 105 cm; slitage Varenr: 3744722 DKK 2.424 SE, Stockholms Auktionsverk Online 06-03-2015 10:04:00
Se mere
Sminkebordsstol, ca. 1940/1950
Sminkebordsstol, ca. 1940/1950. Sminkebordsstol, ca. 1940/1950. Satinvævet betræk, dette med skjolder. Stel af bejdset bøg. Klismosformet, rundet rygstykke med messing-kantsøm. Sædeh. 44 cm. B. 53. H. 72 cm. Brugs- og aldersspor. Varenr: 3740502 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 06-03-2015 10:07:03 DKK 300
Karmstol stolar omkring 1800
Karmstol stolar omkring 1800. KARMSTOL, STOLAR, 1 par, omkring 1800, sengustavianska provinsarbeten, bemålade, skuren dekor, delvis bronserade, sitthöjd ca 43 resp 47 cm Varenr: 3744724 DKK 2.424 SE, Stockholms Auktionsverk Online 06-03-2015 10:12:00
Se mere
Engelsk Two/Three pillar table af mahogni, med tilhørende tre tillægsplader (6)
Engelsk Two/Three pillar table af mahogni, med tilhørende tre tillægsplader (6). Engelsk Two/Three pillar table i regency-stil af mahogni, med tilhørende tre tillægsplader. Svungne ben på søjler, monteret med sko af messing i form af løvefødder samt monteret med hjul. L. 162/322, B. 123, H. 76 cm. Fremstår med Brugsspor samt plade med enkelte ridser og kanthak. (6) Varenr: 3743435 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 06-03-2015 10:18:00 DKK 750
Dansk møbelproducent. Seks stole, teak/bøg. (6)
Dansk møbelproducent. Seks stole, teak/bøg. (6). Dansk møbelproducent. Seks stole med kopstykke i teak, stel i bøg. En stol med løst kopstykke og en med løst sæde samt enkelt lille afslag. (6) Varenr: 3742095 DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06-03-2015 10:23:00 DKK 1.450
Fällbord fanerat i alrot Jacob Sjölin
Fällbord fanerat i alrot Jacob Sjölin . FÄLLBORD, Mälardalen, (Jacob Sjölin, mästare i Köping och Kungsör 1767-85/88), signerade JAC. SIÖLIN KÖPING OCH KUNGSÖR N:o 528 samt hallstämpel, fanerat med alrot, svärtad pelarfot, höjd 74, diameter 84 cm Varenr: 3744728 DKK 6.465 SE, Stockholms Auktionsverk Online 06-03-2015 10:28:00
Se mere
Dansk møbelproducent. Lav skænk af fineret teak
Dansk møbelproducent. Lav skænk af fineret teak. Dansk møbelproducent. Lav skænk af fineret teak, front med to nylakerede skydelåger, bag hvilke ét rum med hylde, greb af teak, ben i sortmalet træ. H. 64 cm, L. 90 cm, D. 40 cm. Varenr: 3744026 DKK 4.000 DK, Kolding, Trianglen 06-03-2015 10:31:00 DKK 1.400
Bokskåp, mahogny, jugend, 1900-talets början
Bokskåp, mahogny, jugend, 1900-talets början. Bokskåp, jugend, 1900-talets början. Fanerat med mahogny. Stiliserad intarsiadekor i trä och pärlemor. Konvex, rundad underdel. Höjd 171 cm, bredd 91 cm, djup 40 cm. Nycklar finns. Ett nyckelbeslag saknas. Senare nyckelbeslag. Bruksspår. Varenr: 3745126 DKK 2.020 SE, Örebro, Aspholmen 06-03-2015 10:52:47 DKK 465
Salongsbord nyrokoko
Salongsbord nyrokoko. SALONGSBORD, 1800-talets andra hälft, nyrokoko, fanérat i valnöt, benen med skulperad dekor, höjd 72, 124x77 cm Varenr: 3744735 DKK 1.212 SE, Stockholms Auktionsverk Online 06-03-2015 11:00:00
Se mere
Hans J. Wegner for Getama. Et sengebord af teaktræ.
Hans J. Wegner for Getama. Et sengebord af teaktræ.. Hans J. Wegner 1914-2007. Et sengebord af teaktræ, front med skyffer samt hylde med sort glas. Medfølgende ophæng til sengegavl. H. 50 cm B. 40 cm. Fremstillet hos Getama, med mærker herfra. Varenr: 3741774 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 06-03-2015 11:02:00 DKK 775
Skovby Møbler, m.fl. Spisebord i teak samt seks stole. (10)
Skovby Møbler, m.fl. Spisebord i teak samt seks stole. (10). Skovby Møbler, m.fl. Spisebord i teak m/ tre tillægsplader, heraf én med sarg, samt seks stole fra anden producent. Mål for bord: H. 73. Ø. 120 cm. Plader 51 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, b.la lille mærke på bordplade. (10) Varenr: 3742092 DKK 2.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06-03-2015 11:04:00 DKK 1.100
Møblement i bemalet træ, 1950'erne (4)
Møblement i bemalet træ, 1950'erne (4). Møblement i bemalet træ, fremstår senere bemalet i hvidt og lyst gråt. Fyr og bøgetræ. ca. 1950'erne. Bord med klapper, hvorunder rum med spejlglas samt ene klap med spejl. Stolesæde med blå uld. Samt par borde / natborde, sarg med skuffe. Alm. brugspræg, stedvise afskallinger. H. 63. 130 x 41 ... Varenr: 3720391 DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 06-03-2015 11:05:00 DKK 400
Dansk design. Stor sofa med chaiselong, model Vera Højrevendt. Tre moduler (3)
Dansk design. Stor sofa med chaiselong, model Vera Højrevendt. Tre moduler (3) . Dansk design. Stor sofa bestående af tre moduler, med chaiselong samt puf. HØJREVENDT Stående på mørke træben. Komposition: Fast sæde med 35kg 160 neuton på nozagfjedre, hynder med granulat og fibervat. Polstret med kraftigt møbelstof i farven "sort". Mål: H. 82 B. 285 D. 84-150 ... Varenr: 3662086

DKK 4.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06-03-2015 11:08:00 DKK 3.200
Et par armstole af mahogni i svensk stil. 1900´tallets midte(2)
Et par armstole af mahogni i svensk stil. 1900´tallets midte(2). Et par armstole af mahogni i svensk stil. 1900´tallets midte. Stel af mahogni, svungne armlæ, gennembrudt ryg, foran med cabrioleben, sæde betrukket med blåt-hvidstribet kanvas. H. 45, B. 57, D. 48 cm. Fremstår med lettere brugsspor. (2) Varenr: 3743573 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 06-03-2015 11:08:00 DKK 425
Sofabord industrielt design, i metal
Sofabord industrielt design, i metal. Sofabord i metal lavet af gammel fransk postsorteringsbord med perforeret plade. Fremstår i poleret metalgrå. Mål: L. 140, B. 80, H. 45 cm. Varenr: 3712082 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 06-03-2015 11:13:00 DKK 1.150
Karmstol 1800-tal
Karmstol 1800-tal. KARMSTOL, 1800-talets slut, mahogny, ryggen tygklädd, lös tyg dyna, sitt höjd ca 42 cm Varenr: 3744739 DKK 1.212 SE, Stockholms Auktionsverk Online 06-03-2015 11:16:00
Se mere
Vitrinskåp England
Vitrinskåp England. VITRINSKÅP, med skrivklaff, England, 1900-talets första hälft, höjd 190, 80 x 44 cm, nycklar finns Varenr: 3744745 DKK 1.616 SE, Stockholms Auktionsverk Online 06-03-2015 11:40:00
Se mere
Poul Hundevad møbelfabrik. Sofabord af palisander med hollandsk udtræk, ca. 1960/70erne
Poul Hundevad møbelfabrik. Sofabord af palisander med hollandsk udtræk, ca. 1960/70erne. Sofabord af fineret og massiv palisander med hollandsk udtræk, vendbar øverste plade med hhv. palisander finer og sort laminat. Fremstillet hos Poul Hundevad med stempel herfra, ca. 1960/70erne. H. 54 B. 80 D. 80 cm. Fremstår med brugsspor samt par manglende beslag til fastholdelse af øverste ... Varenr: 3659937 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 06-03-2015 11:49:49 DKK 300
4 stole af eg, slut 1800-tallet. Nyrenæssance (4)
4 stole af eg, slut 1800-tallet. Nyrenæssance (4). 4 højryggede stole af eg, slut 1800-tallet. Nyrenæssance-stil. Formspændte og groteske-motiv-prægede sæder med kantsøm. Udskårne med stiliseret bladværk, palmetter m.m.. H. 106. B. 42. Sædeh. 48 cm. Lette brugs- og aldersspor (4) Varenr: 3743657 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 06-03-2015 11:49:51 DKK 350
Tre nyrococo salonstole. (3)
Tre nyrococo salonstole. (3). Tre nyrococo salonstole af mahognibejdset træ, betrukket med stof. Fremstår senere restaureret med reparationer. (3) Varenr: 3734546 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 06-03-2015 11:50:00 DKK 300
Chr. d. VIII salonbord af mahogni, 1800-tallets midte
Chr. d. VIII salonbord af mahogni, 1800-tallets midte. Chr. d. VIII salonbord af mahogni, 1800-tallets midte. Firepas-fodstykke med løvefødder, balusterstamme med stiliseret akantus-ornamentik. Løs plade. Alm. aldersrelateret stand; enkelte ormhuller på fødder. H. 70. B. 81. L: 121 cm. Varenr: 3743441 DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 06-03-2015 11:54:26 DKK 775
Arne Jacobsen. Fire stole 'syveren', model 3107, nybetrukket med sort læder (4 )
Arne Jacobsen. Fire stole 'syveren', model 3107, nybetrukket med sort læder (4 ). Fire stole 'Syveren', model 3107 af Arne Jacobsen (1902-1971), produceret af Fritz Hansen, dansk design fra 1955 i sort læder og med stel af forkromede stålrør. Fremstår nybetrukket, brugsspor på stellet. (4) Varenr: 3652437 DKK 10.000 DK, Odense, Kratholmvej 06-03-2015 12:00:00 DKK 6.600
Verner Panton. 'Kræmmerhusstol' / Cone chair - sort læder
Verner Panton. 'Kræmmerhusstol' / Cone chair - sort læder. Verner Panton 1926-1998. Kræmmerhusstol / Cone chair. Monteret på drejelig firpas fod. Betrukket med sort læder Fremstår med minimale brugsspor.. Litteratur: Verner Panton The Collected Works. Gengivet og beskrevet S. 241. Fremstår ompolstret ved professionel møbelpolster. Varenr: 3741998 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 06-03-2015 12:01:00 DKK 7.200
Ergotec 787 kontorstol
Ergotec 787 kontorstol. Ergotec 787 kontorstol. Komfortabel kontor-/supportstol, ergonomisk med højdejustering, flydende vip, indstillelige armlæn, og hjul til hårde gulve. Betrukket med sort uldstof. Varenr: 3736663

DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 06-03-2015 12:01:00 DKK 950
Louis XVI dragkiste af eg
Louis XVI dragkiste af eg. Louis XVI dragkiste af eg udskåret med tandsnit. Front med fire skuffer, ca. 1800. H. 117, B. 118, D. 55 cm. Aldersrelateret slitage og tørrevner. Varenr: 3745148 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 06-03-2015 12:02:00 DKK 800
Kristensen&Kristensen. Sofabord i provencestil, massiv eg.
Kristensen&Kristensen. Sofabord i provencestil, massiv eg.. Kristensen & Kristensen. Kvadratisk sofabord i provencestil, udført af massiv bejdset og lakeret egetræ. 100x100 H. 45 cm. Udstillingsmodel Varenr: 3745282

DKK 2.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06-03-2015 12:03:39 DKK 800
Børge Mogensen. Sofa/ klapbord
Børge Mogensen. Sofa/ klapbord. Børge Mogensen. Sofa/ klapbord af bøgetræ, opklappelig, drejelig plade med af beslag messing. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 4500. H. 60 L. 90 B. 60/120 cm. Fremstår med brugsslitage, nuanceforskel. Varenr: 3745352 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 06-03-2015 12:04:01 DKK 2.100
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 94  >>