Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 101  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Peter J. Lassen.To Montana moduler. (2)
Peter J. Lassen f. 1930. To moduler af hvidlakeret MDF moduler med skydelåger, og hver med greb af aluminium samt hylde. H. 70,5 D. 38,5 B. 81,5 cm. Fremstår med ridser/skrammer samt den ene modul med bobler i lakken . (2)
Varenr: 4856528
DKK 5.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17-12-2017
09:40:00
Alvar Aalto bord
ALVAR AALTO, matbord, Artek, Finland, ben i skiktlimmad björk, vit laminerad skiva, formgiven 1935, höjd 71,5, 120x60 cm
Varenr: 4868098
DKK 1.390 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 17-12-2017
10:00:00
Se mere
Martin Nyrop. Seks stole fra Københavns Rådhus (6)
Martin Nyrop. Seks stole fra Københavns Rådhus, tegnet omkring 1900. Stel af lakeret bøg, buet kopstykke. Nogle stole med lille metalplakette præget med nummer og de tre tårne fra Københavns Byvåben. H. (ryg) 80 cm. B. 53 cm. D. 45 cm. Siddehøjde ca. 44 cm. Fremstår med naturlig patina, kraftig ...
Varenr: 4857343
DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-12-2017
10:10:00
Snedklaffssekretär
SNEDKLAFFSSEKRETÄR, 1800-tal, mahogny, 3 lådor, snedklaff med bakomvarande lådinredning, beslag i mässing, höjd 104, 96x60 cm
Varenr: 4868104
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
10:18:00
Se mere
Notställ/ tidningshylla
NOTSTÄLL/TIDNINGSHYLLA, 1900t-al, delvis svartlackerat metall, delvis i mässing, ca 93,5, 44,5x28 cm
Varenr: 4868110
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
10:36:00
Se mere
Soffbord Hans Johansson
HANS JOHANSSON, "Tema", soffbord, Karl Andersson & Söner, soffbord, mahogny , höjd ca 55, diameter 84 cm
Varenr: 4868113
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
10:45:00
Se mere
Sängbord
SÄNGBORD, 1 par, 1900-talets första hälft, vitbemålade, inredning av lådor respektive hyllplan, höjd ca 88, 31x46 cm
Varenr: 4868119
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
11:12:00
Se mere
Göran Malmvall bokhylla
GÖRAN MALMVALL, "KA 72", bokhylla med vitrinskåp, Karl Andersson & Söner AB, vitlackat fanér, beslag i mässing, höjd ca 208, 80x35 cm. hyllbärare medföljer
Varenr: 4868121
11:18:00
Se mere
Sängbord
SÄNGBORD, 1 par, låda, beslag i mässing, vitbemålad, skivor i sten, höjd ca 72,5, 42x39 cm
Varenr: 4868126
DKK 1.930 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
11:33:00
Se mere
Karmstolar Peer Gynt
KARMSTOLAR, 8 st, "Peer Gynt", Krogenæs møbler, Norge, furu, genombruten rygg, sitthöjd ca 39 cm, brännmärkta
Varenr: 4868129
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 17-12-2017
11:42:00
Se mere
Søborg møbelfabrik. Entresæt af mahogni (12)
Søborg møbelfabrik. Entresæt med to knagerækker af mahogni samt sortlakeret træ model 472 samt 10 bøjler model 49 (12) Denne vare er en udstillingsmodel fra Søborg Møbler. Brugsspor, ridser/mærker kan forekomme.
Varenr: 4827124

DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 17-12-2017
11:45:00
Herrbetjänt Brevettato
HERRBETJÄNT, Fratelli Reguitt, Italien, bok, beslag i mässing, höjd ca 100 cm
Varenr: 4868131
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 17-12-2017
11:48:00
Se mere
Børge Mogensen. Lænestol, model 2207
Børge Mogensen 1914-1972. Lænestol, ben af teak, løse dunhynder. Formgivet 1972, fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2207. Fremstår nypolsteret ved anden professionel møbelpolster med sort italiensk marchetto læder.
Varenr: 4844081
DKK 11.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17-12-2017
12:00:00
DKK 7.800
Martin Nyrop. Lille reol tegnet til Københavns Rådhus
Martin Nyrop (1849-1921). Lille reol tegnet til Københavns Rådhus. Fremstillet af massiv fyrretræ med tapsamlinger. Fremstillet hos Rud Rasmussens Snedkerier. H. 145 B. 63 cm. D. 46 cm. Fremstår med naturlig patina og kraftig brugsslitage; ridser og skrammer m.m. Dette møbel er en del...
Varenr: 4855844
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-12-2017
12:10:00
Philippe Starck. Sæt på seks stole, model 'Cam El Eon' (6)
Philippe Starck. Et sæt på stabelbare stole, model Cam El Eon med stel af stål og aluminium, sæde af rød plast. Stolene kan bruges til både udendørs og indendørs brug. Produceret og mærket hos Driade Aleph, Italy. Fremstår med lette brugsspor. (6)
Varenr: 4858432
DKK 6.000 DK, Kolding, Trianglen 17-12-2017
12:21:00
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol betrukket med sort læder, fuldpolsteret. Fempas stjernefod af aluminium, drejefunktion. Fremstillet hos Fritz Hansen. Nybetrukket af anden professionel polstrer med sort Camo Nevada anilin læder. Fremstår med buler på sko.
Varenr: 4866534
DKK 6.400 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17-12-2017
12:30:00
DKK 4.200
Alvar Aalto bord
ALVAR AALTO, matbord, Artek, Finland, ben i skiktlimmad björk, vit laminerad skiva, formgiven 1935, höjd 71,5, 100x60 cm
Varenr: 4868147
12:42:00
Se mere
Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. Anilinlæder (4)
Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. Cognacfarvet Anilinlæder. Komplet bestående af fire dele: sæde/ryg-hynde, nakkepude og to armlæn. Bemærk: Modelfoto, stolen medfølger ikke. (4)
Varenr: 4781524

12:48:00
DKK 3.800
Alvar Aalto bord
Varenr: 4868150
12:51:00
Se mere
Vikskärm
VIKSKÄRM, 1900-talets första hälft, 3-delad, dekorfält i barockstil med blomster i präglad relief, höjd ca 184, längd ca 3x65 cm
Varenr: 4868154
13:09:00
Se mere
Serveringsvagn
SERVERINGSVAGN, 1900-talets slut, dekor av blomster, höjd ca 70, 70x40 cm
Varenr: 4868156
13:15:00
Se mere
Alvar Aalto bord
Varenr: 4868159
13:24:00
Se mere
Bokhylla
BOKHYLLA med skåpdel, jugend, vitbemålad ek, 3 flyttbara hyllor, beslag i mässing, höjd ca 155, 85x30 cm
Varenr: 4868163
13:36:00
Se mere
Skänk 1800-tal
SKÄNK, 1800-talets slut, vitbemålad, dekor av pärlbård, låda, höjd ca 105, 94,5x44,5 cm
Varenr: 4868165
13:42:00
Se mere
Tre væghængte vitrineskabe. Grå antikbemalet. (3)
Tre væghængte vitrineskabe. Udført i grå antikbemalet træ. Profileret top, greb af patineret messing. Vendbare. Glaslåge/sider samt glashylder. H. 50 cm. B. 30 cm. D. 25 cm. Modelfoto.
Varenr: 4715619

DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17-12-2017
13:48:00
Charles Eames. Et sæt på seks Soft Pad armstole, model EA-208 (6)
Charles Eames 1907-1978. Et sæt på seks Soft Pad armstole, model EA-208. Sæde og ryg med betræk af sort, let patineret læder, bagpå med sort hopsak, firpasfod og armlæn i forkromet aluminium. Formgivet 1969. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med lette brugsspor. (6)
Varenr: 4807117
DKK 60.000 DK, Kolding, Trianglen 17-12-2017
13:49:00
DKK 19.000
Karmstolar design Kaare Klint
KAARE KLINT, karmstolar, 1 par, "The red chair", i mahogny klädda i svart skinn, etikettmärkta, sitthöjd 47 cm
Varenr: 4868168
DKK 6.177 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
13:51:00
Se mere
Vitrine med 2 glaslåger i hvid
Hvidt vitrineskab med 2 låger i MDF og hærdet glas. Mål: B. 112cm H. 205cm D. 44cm. Fremstår i uåbnet original emballage. Modelfotos. Det viste tilbehør medfølger ikke. OBS: vær opmærksom på, at denne vare befinder sig på et eksternt lager i Haderslev og udelukkende kan besigtiges og afhentes ...
Varenr: 4836863

DKK 3.800 DK, Kolding, Trianglen 17-12-2017
14:00:00
Patricia Urquiola. Fritstående sofa, model 'Step 2'
Patricia Urquiola. Fritstående sofa med justérbare nakkehynder. Betrukket med alcantara, afsluttet på stålstel. Formgivet i 1998, fremstillet hos Moroso. Model Step 2. H. 68/90 cm. L. 195 cm. D. ca. 105 cm. Fremstår med minimale brugsspor.
Varenr: 4833562
DKK 12.000 DK, Kolding, Trianglen 17-12-2017
14:03:00
Fredrik Schriever-Abeln Soffbord
FREDRIK SCHRIEVER-ABELN, soffbord, Örebro glasindustri AB,1960/70-tal, underrede i mahogny, rökfärgad glasskiva, höjd 53, 135x95 cm
Varenr: 4868173
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 17-12-2017
14:12:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 101  >>