Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Møbler i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 101  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Finn østergaard. Tre-pers. tremmesofa, model Japo
Finn østergaard. Tre-pers. tremmesofa, model Japo. Finn østergaard. Tre-pers. sofa med stel af massivt sæbebehandlet bøgetræ, løse hynder betrukket med grønligt stof. Model Japo. L. 207 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 4722628 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 20-07-2017 20:33:56 DKK 950
Spisebord/skrivebord, i stil med Peter Shire/Memphis
Spisebord/skrivebord, i stil med Peter Shire/Memphis. Bord, træ, konstruktion af trekantsformer i forskellige farver, i stil med Peter Shires Brazil Table for Memphis 1983/87, H. 75 cm, B. 150 cm, D. 110 cm; fremstår med brugs- og slitagespor, slid og afslag på kanterne. Varenr: 4702022 DKK 2.417 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 20-07-2017 20:34:00 DKK 2.603
Medicinskab / lægeskab af hvidmalet metal
Medicinskab / lægeskab af hvidmalet metal. Medicinskab /lægeskab af hvidlakeret metal, i siderne glas, front med glasdør bag hvilke tre hylder af glas. H. ca. 180 cm, B. 94 cm, D. 46 cm. Alders- og brugsrelateret slitage, herunder ridser og skrammer. Nøgle medfølger ikke. Varenr: 4699035 DKK 3.000 DK, Kolding, Trianglen 20-07-2017 20:34:01 DKK 3.200
Børge Mogensen. Fritstående tre-pers. sofa, model 201
Børge Mogensen. Fritstående tre-pers. sofa, model 201. Børge Mogensen. Fritstående tre-pers. sofa betrukket med limefarvet uld, løse hynder med springindlæg, runde tilspidsede ben af massivt egetræ. Formgivet 1956. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 201. L. 205 cm. Fremstår med hul i armlæn, samt let porøst skum. Varenr: 4722932 DKK 5.000 DK, Aalborg, Nibevej 20-07-2017 20:34:17 DKK 5.400
Lænestol Confidential, Alberto Roselli, fremstillet hos Saporiti, Italien, 1970'erne
Lænestol Confidential, Alberto Roselli, fremstillet hos Saporiti, Italien, 1970'erne. Lænestol Confidential, formgivet af Alberto Roselli i 1972, fremstillet hos Saporiti, Italien, polstret konstruktion med løse puder, beige, stribet stofbetræk, producentetiket i stoffet, H. 60 cm, B. 80 cm, D. 83 cm; fremstår med brugs- og slitagespor og urenheder. Varenr: 4655622 DKK 2.975 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 20-07-2017 20:35:00 DKK 297
Cini Boeri & Tomu Katayanagi, stol Ghost, fremstillet hos Fiam Italia
Cini Boeri & Tomu Katayanagi, stol Ghost, fremstillet hos Fiam Italia. Stol Ghost, italiensk design af Cini Boeri & Tomu Katayanagi, fremstillet hos Fiam Italia. Formgivet i 1987. Konstruktion af et stykke hærdet glas. Der er anbragt glidere under begge meder i form af en tynd gummiskinne, de kan også fjernes. Kan bære op til 150 kg. Betegnet med ætset stempel. B. ... Varenr: 4719410 DKK 20.822 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 20-07-2017 20:35:00 DKK 12.270
Paar Korbsessel / Easy Chairs der 1970er Jahre (2)
Paar Korbsessel / Easy Chairs der 1970er Jahre (2). Paar Korbsessel / Easy Chairs der 1970er Jahre. Handgefertigte Konstruktion aus Korbgeflecht und Schnur. B. 59/63cm, H. 76,5/75,5cm, T. ca. 54cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, stellenweise sind die Bänder etwas gelöst, eine Sitzfläche mit Flecken. (2) Varenr: 4715372 DKK 1.115 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 20-07-2017 20:35:00 DKK 372
Egon Eiermann, Paar Stühle, Modell 'SE 68', für Wilde & Spieth, Entwurf 1951, schwarzweiß kariert, Holz / Metall / Stoff (2)
Egon Eiermann, Paar Stühle, Modell 'SE 68', für Wilde & Spieth, Entwurf 1951, schwarzweiß kariert, Holz / Metall / Stoff (2). Egon Eiermann, zwei Stühle Modell 'SE 68' für Wilde & Spieth, Entwurf von 1951, Sitz und Rücken ergonomisch gerformten Holz, mit karriertem Stoffbezug bespannt, Untergestell aus verchromtem Stahlrohr, unterseitig mit Herstelleretikett, Maße: H. 78cm, B. 44cm, T. 46cm, altersgemäße ... Varenr: 4663962 DKK 2.975 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 20-07-2017 20:35:00 DKK 632
Skrivebord/skrivebord af stålrør, Mauser, model RA4, fra 1950'erne, metal
Skrivebord/skrivebord af stålrør, Mauser, model RA4, fra 1950'erne, metal. Skrivebord af stålrør, Mauser, model RA4, fra 1950'erne, konstruktion af stålrør og sortlakeret stålplade, med i alt fire aflåselige skuffer, nøgle medfølger ikke, bordplade med rødt linoleum, mål: H. 78 cm, B. 154 cm, D. 77 cm, fremstår med brugsspor, ridser, slitage og oxidationsspor på ... Varenr: 4666001 DKK 8.180 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 20-07-2017 20:36:00 DKK 2.603
Børge Mogensen. Lænestol med tilhørende skammel, model 2207 og 2202 (2)
Børge Mogensen. Lænestol med tilhørende skammel, model 2207 og 2202 (2) . Børge Mogensen. Lænestol betrukket med kedesyet, originalt brunt læder med ensartet patinering, løse hynder med dunfyld, ben af massivt teak. Tilhørende skammel. Formgivet i 1972. Fremstillet hos Fredericia stolefabrik, model 2207 og 2202. Varenr: 4681969 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 20-07-2017 20:36:00 DKK 5.400
Børge Mogensen & Grethe Meyer. Boligens byggeskabe. Tre bogreoler (6)
Børge Mogensen & Grethe Meyer. Boligens byggeskabe. Tre bogreoler (6) . Børge Mogensen & Grete Meyer. Skab fra 'Boligens byggeskabe af oregonepine og grålakeret sider, Front med justerbare hylder og rum. H. 198 cm., D. 33,5 B. et skab 102 cm., Brugsspor. (3) Varenr: 4716209 DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-07-2017 20:37:00 DKK 6.800
Snedkermester Lau Lauritsen. Spisebord, højtryks laminat
Snedkermester Lau Lauritsen. Spisebord, højtryks laminat . Snedkermester Lau Lauritsen. Snedkerudført spisebord med let ellipseformet plade med hvid højtrykslaminat, koniske ben samt sarg af mahognibejdset træ. H. 73 L. 242 B. 110 cm. Fremstillet af Snedkermester Lau Lauritsen, brændstempel herfra under bordpladen. Ben kan let af-/påmonteres. Varenr: 4716903

DKK 5.500 DK, Helsingør, Støberivej 20-07-2017 20:38:00 DKK 1.550
Claudio Salocchi, fire stole, model ’Labia’, fremstillet hos Sormani (4)
Claudio Salocchi, fire stole, model ’Labia’, fremstillet hos Sormani (4). Claudio Salocchi, fire stole, model ’Labia’, fremstillet hos Sormani. Formgivet i 1970, konstruktion af kunstharpiks, sortlakeret. Stolene fremstår med brugsspor, delvist med lakafskalninger og ridser. Mål: 75 cm x 50,5 cm x 55 cm. (4) Varenr: 4700618 DKK 14.873 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20-07-2017 20:38:00 DKK 7.808
Træ blok, sidebord/lampebord. Genanvendte fiskebåder.
Træ blok, sidebord/lampebord. Genanvendte fiskebåder.. Træ blok, sidebord/lampebord. Udført i genbrugstræ fra tidligere Indonesiske fiskerbåde. Rustikt design. 50x50x50 cm. Varenr: 4671801

DKK 1.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-07-2017 20:38:00 DKK 325
Loungesofa og lænestol fra 1960'erne/70'erne, dansk design (2)
Loungesofa og lænestol fra 1960'erne/70'erne, dansk design (2). Loungesofa og lænestol fra 1960'erne/70'erne, dansk design. Let konveks konstruktion af massivt kirsebærtræ, puder med uldbetræk. B. 142 cm, lænestol B. 83 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 4719625 DKK 4.462 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20-07-2017 20:38:00 DKK 1.748
Tre væghængte vitrineskabe. Grå antikbemalet. (3)
Tre væghængte vitrineskabe. Grå antikbemalet. (3). Tre væghængte vitrineskabe. Udført i grå antikbemalet træ. Profileret top, greb af patineret messing. Vendbare. Glaslåge/sider samt glashylder. H. 50 cm. B. 30 cm. D. 15 cm. Modelfoto. Varenr: 4715692

DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-07-2017 20:38:00 DKK 825
Bænk af eg og elegance læder
Bænk af eg og elegance læder . Bænk af ubehandlet ege træfiner, stående på skråtstillede ben. På top sæde betrukket med elegance læder fra Arne Sørensen. L.139 B. 44 H. ca. 45 cm. Udstillingsmodel. Varenr: 4694569

DKK 2.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-07-2017 20:39:00 DKK 1.800
Sekretær/kommode, metalstel, træ, Belgien
Sekretær/kommode, metalstel, træ, Belgien. Sekretær/kommode, Belgien, stel metal, sortlakeret, konstruktion med to skuffer og en træhylde, H. ca. 115 cm, D. ca. 50 cm, L. ca. 83 cm, mål hylde ca. 79,5 x 48 cm, fremstår med minimale afslag og ridser, træet delvist med mangler. Varenr: 4701440 DKK 3.346 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 20-07-2017 20:39:00 DKK 2.417
Fåtöljer Flamant i Romo tyg
Fåtöljer Flamant i Romo tyg. FÅTÖLJER, 1 par, Flamant, Belgien, klädda i tyg Romo bomull, sitthöjd ca 44 cm Varenr: 4722011 DKK 2.294 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-07-2017 20:39:00
Se mere
Vitrineskab, sortlakert.
Vitrineskab, sortlakert. . Vitrineskab, sortlakeret. Greb af patineret messing, glaslåge samt 4 hylder. Mål: H. 212, B. 78, D. 41 cm. Varenr: 4717741 DKK 3.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-07-2017 20:39:00 DKK 950
Arne Jacobsen. Lænestol, 'Ægget', betrukket med sort Classic læder, model 3316 . 2015.
Arne Jacobsen. Lænestol, 'Ægget', betrukket med sort Classic læder, model 3316 . 2015.. Arne Jacobsen 1902-1971. Lænestol, 'Ægget', nybetrukket med sort Classic læder, drejelig midtersøjle med vippefunktion monteret på firpas fod af aluminium. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen i Hotel Royal København. Fremstillet hos Fritz Hansen, 2015, model 3316. Fremstår ... Varenr: 4707294 DKK 45.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-07-2017 20:40:00 DKK 31.000
J. Kastholm & P. Fabricius, stol model Tulip FK 6726, fremstillet hos Kill International
J. Kastholm & P. Fabricius, stol model Tulip FK 6726, fremstillet hos Kill International. Stol model Tulip FK 6726, dansk design af Jørgen Kastholm & Preben Fabricius, fremstillet hos Kill International. Formgivet i 1964. Glasfiberskal med betræk af brunt læder, femgrenet understel af forkromet metal med hjul, standersøjle af forkromet metal. Mange funktioner, med indstillelig højde ... Varenr: 4720452 DKK 4.834 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 20-07-2017 20:40:00 DKK 3.160
Børge Mogensen. Fritstående tre-pers. sofa, model 2213
Børge Mogensen. Fritstående tre-pers. sofa, model 2213. Børge Mogensen 1914-1972. Tre-personers sofa, nybetrukket med læder, løse hynder med dunfyld. Ben af bejdset bøg. Model 2213. Formgivet 1963. Fremstillet hos Fredericia stolefabrik, model 2213. Nypolstret ved professionel møbelpolstrer med sort semi anilin læder. Varenr: 4690469 DKK 35.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-07-2017 20:40:00 DKK 16.500
Dansk møbelproducent 1940 - 1950-erne. Spisebord og sæt på seks stole af lakeret egetræ. (7)
Dansk møbelproducent 1940 - 1950-erne. Spisebord og sæt på seks stole af lakeret egetræ. (7). Dansk møbelproducent 1940 - 1950-erne. Spisebord med hollandsk udtræk, ben med sko af messing og sæt på seks stole, hver af lakeret egetræ, stole med sæder betrukket med lyst uld. Spisebord H. 76. L. 130/228. D. 85 cm. Stole H. 91/47 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor og mærker, pletter ... Varenr: 4719936 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 20:41:00 DKK 300
Skænk med 2 låger og skuffer. Design af Says Who. Eg
Skænk med 2 låger og skuffer. Design af Says Who. Eg. Skænk udført i eg. Medeformet stel med tappede samlinger af massiv eg. Grå keramisk front på skuffer samt låger. Designet af Says Who. H. 75 cm. L. 180 cm. D. 45 cm. Fremstår i original emballage. Modelfoto. Varenr: 4714990

DKK 7.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-07-2017 20:44:00 DKK 3.300
Gustaviansk form. Skænk og hjørneskab (2)
Gustaviansk form. Skænk og hjørneskab (2). Gustaviansk form. Skænk og hjørneskab. Hvidlakeret korpus og stel, hjørneskab med indlagt lys i form af to Halogen Spots. H. 182, B. 90 cm. mulighed for hylder af træ eller glas. Skænk, front med fire låger bag hvilke hylder og skuffer, H. 74, B. 166, D. 47 cm. Fremstår med brugsspor i form af ... Varenr: 4723514 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 20-07-2017 20:44:00 DKK 550
Hans J. Wegner. Tre-pers. sofa af egetræ, model GE-290
Hans J. Wegner. Tre-pers. sofa af egetræ, model GE-290. Hans. J. Wegner (1914-2007). Tre-pers. sofa med stel af massivt egetræ og løse springhynder. Mål: L. 182 cm. H. ca. 72 cm. D. ca. 80 cm. Siddehøjde ca. 40 cm. Formgivet i 1953 og fremstillet hos Getama, model GE-290. Fremstår nypolstret med sort bøffel læder fra af dansk møbelpolstrer i Danmark.... Varenr: 4693360 DKK 21.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-07-2017 20:44:00 DKK 10.500
Set Stühle der 1950/60er Jahre mit Schichtholz Rücken (4)
Set Stühle der 1950/60er Jahre mit Schichtholz Rücken (4). Set Stühle der 1950/60er Jahre. Konstruktion mit Gestell aus massivem Nussholz, Rückenlehne in Schichtholz, Sitzbezüge in grünem Stoff. B. 46cm, H. 79,5cm, T. ca. 55cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, stellenweise kleinere Flecken auf den Bezügen, leichte Kratzer an den Gestellen. (4) Varenr: 4715842 DKK 1.859 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 20-07-2017 20:45:00 DKK 297
Dansk møbelproducent. Væghængt reolsystem af teaktræ (16)
Dansk møbelproducent. Væghængt reolsystem af teaktræ (16). Dansk møbelproducent. Væghængt reolsystem af teaktræ bestående af: 3 vanger H. 196 cm. 3 store moduller H. 60 cm, B. 75 cm, D. 33 cm. 2 små moduller H. 30 cm, B. 75 cm, D. 28 cm. 4 løse skydelåger L. 57 cm, H. 36,5 cm. 1 smal hylde L. 75 cm, D. 20 cm. 3 brede hylder L. 75 cm, D. 23 ... Varenr: 4718882 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 20-07-2017 20:45:00 DKK 800
Arne Jacobsen. Svanen med sort Tonus uld, model 3320 fra år 2016
Arne Jacobsen. Svanen med sort Tonus uld, model 3320 fra år 2016 . Arne Jacobsen (1902-1971). 'Svanen', model 3320. Lænestol betrukket med sort 'Tonus' uld, drejelig firpasfod af aluminium. Formgivet 1957-1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Udført 2016. Certifikat medfølger. Arkivfotos. Fremstår med ... Varenr: 4719424 DKK 17.000 DK, Kolding, Trianglen 20-07-2017 20:45:00 DKK 11.500
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 101  >>