Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "eames" i Møbler i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Charles Eames. Par armstole/plastic armchairs, model 'PACC', fremstillet hos Vitra (2)
Charles Eames. Par armstole/plastic armchairs, model 'PACC', fremstillet hos Vitra (2). Charles Eames. Par armstole/plastic armchairs, model 'PACC', fremstillet hos Vitra. Formgivet i 1950. Stol med polstring på hjul, model PACC. Skal af hvid, støbt polypropylen, med en siddepude, som er betrukket med sort uldstof. Drejestel af aluminium med fem fødder, sølvfarvet. Fremstillet hos... Varenr: 4660718 DKK 4.465 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-05-2017 19:59:00 DKK 1.116
Charles Eames. Soft Pad armstol, Model EA-208
Charles Eames. Soft Pad armstol, Model EA-208. Charles Eames. Soft Pad armstol, Model EA-208. Sæde og ryg med betræk af blåt læder, drejestel med firpasfod. Stel og armlæn af forkromet aluminium, sædehøjde ca. 53 cm. Formgivet i 1969. Fremstillet hos Vitra for Herman Miller. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4668052 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2017 20:11:00 DKK 5.600
Charles & Ray Eames, par armstole fra Aluminium Group serien model EA 108, fremstillet hos Vitra, sort hopsack (2)
Charles & Ray Eames, par armstole fra Aluminium Group serien model EA 108, fremstillet hos Vitra, sort hopsack (2). Charles & Ray Eames, par armstole fra Aluminium Group serien model EA 108, fremstillet hos Vitra, sort hopsack. Formgivet i 1958, fra Aluminium Group serien. Forkromet og pulverlakeret stel af støbt aluminium med firpasfod, betræk i sort hopsack, med armlæn og drejefunktion, betegnet med ... Varenr: 4667295 DKK 5.582 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-05-2017 20:44:00 DKK 2.605
Charles Eames. Sæt på seks armstole, model DAR (6)
Charles Eames. Sæt på seks armstole, model DAR (6) . Charles Eames 1907 - 1978. Sæt på seks armstole model DAR med gennemfarvede originale skaller af polypropylen, monteret på originale Wirestel af forkromet stål. 'Eiffel'. Formgivet 1948. Fremstillet hos Vitra, stemplet. Model DAR. Fremstår med minimale brugsspor. (6) Varenr: 4627690 DKK 14.500 DK, Kolding, Trianglen 25-05-2017 13:31:00 DKK 12.000
Charles Eames. LCW, lounge hvilestol i sortlaseret ask fra år 2016
Charles Eames. LCW, lounge hvilestol i sortlaseret ask fra år 2016 . Charles Eames 1907-1978. LCW ( Lounge Chair Wood ) hvilestol af formspændt sortlaseret asketræ. Formgivet i 1945. Fremstillet hos Vitra, år 2016, mærkat herfra. Sæde med nogle ridser. Varenr: 4668163 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 25-05-2017 14:02:19 DKK 5.400
Charles Eames. 'segmented table' i granit. L. 240 cm
Charles Eames. 'segmented table' i granit. L. 240 cm. Charles Eames 1907-1978. 'Segmented Table'. Spisebord med original stel med søjle og firpasfod i forkromet og sortlakeret aluminium. Original plade af poleret granit. Formgivet 1964. Fremstillet hos Vitra. Sjældent udbudt på auktion. H. 72, 5 cm. L. 240 cm. B. 120 cm. Fremstår med minimale ... Varenr: 4657606 DKK 20.000 DK, Kolding, Trianglen 25-05-2017 15:33:00 DKK 3.100
Design Charles & Ray Eames för Herman MIller
Design Charles & Ray Eames för Herman MIller. STOL, "DSX", Charles & Ray Eames för Herman Miller, märkt, formgjuten glasfiberförstärkt plast, stålunderrede Varenr: 4668415 DKK 1.143 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-05-2017 17:30:00
Se mere
Charles Eames. Hang-it-all knage
Charles Eames. Hang-it-all knage. Charles Eames. Hang-it-all knage af hvidlakeret metal med bemalede trækugler. Formgivet 1953. Fremstillet hos Vitra. L. 50 cm. Fremstår med enkelte skrammer Varenr: 4668960 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-05-2017 19:01:00 DKK 750
Charles Eames, armstole, model EA-108, sort hopsak
Charles Eames, armstole, model EA-108, sort hopsak . Charles Eames 1907 - 1978. Armstole fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn i forkromet aluminium med drejefunktion. Betræk af sort hopsak. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med mindre brugsspor. Varenr: 4665915 DKK 6.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-05-2017 19:30:00 DKK 1.100
Charles Eames, hyndesæt til model DSR/DSW (6)
Charles Eames, hyndesæt til model DSR/DSW (6). Hyndesæt på seks hynder til Charles Eames skalstole, model DSR/DSW. Fremstillet hos Bent Hansen. Fremstår ubrugte. (6) Varenr: 4644724 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-05-2017 19:51:00 DKK 300
Charles Eames, hyndesæt til model DSR/DSW (6). Hyndesæt på seks hynder til Charles Eames skalstole, model DSR/DSW. Sort læder, fremstillet hos Bent Hansen. Fremstår ubrugte. (6) Varenr: 4644727 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-05-2017 20:10:00 DKK 375
Charles Eames. Par armstole/plastic armchairs, model 'PACC', fremstillet hos Vitra (2). Charles Eames. Par armstole/plastic armchairs, model 'PACC', fremstillet hos Vitra. Formgivet i 1950. Stol med polstring på hjul, model PACC. Skal af hvid, støbt polypropylen, med en siddepude, som er betrukket med sort uldstof. Drejestel af aluminium med fem fødder, sølvfarvet. Fremstillet hos... Varenr: 4660697 DKK 4.465 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-05-2017 20:24:00 DKK 372
Charles Eames. Par armstole/plastic armchairs, model 'PACC', fremstillet hos Vitra (2). Charles Eames. Par armstole/plastic armchairs, model 'PACC', fremstillet hos Vitra. Formgivet i 1950. Stol med polstring på hjul, model PACC. Skal af hvid, støbt polypropylen, med en siddepude, som er betrukket med sort uldstof. Drejestel af aluminium med fem fødder, sølvfarvet. Fremstillet hos... Varenr: 4660716 DKK 4.465 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-05-2017 20:29:00 DKK 372
Charles Eames. Tolv kontorstole, Aluminium Group, sort læder (12)
Charles Eames. Tolv kontorstole, Aluminium Group, sort læder (12) . Charles Eames. Kontorstole fra Aluminium Group Executive Chair med armlæn af poleret aluminium, drejelig stamme med højdejustering, fempasfod i aluminium med hjul. Sæde og ryg med betræk af sort læder med vippefunktion. Formgivet 1958. Fremstillet hos Herman Miller. Fremstår med brugsspor samt ... Varenr: 4667478 DKK 80.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-05-2017 20:47:00 DKK 16.000
Charles Eames. Par Soft Pad kontorstole, sort læder (2)
Charles Eames. Par Soft Pad kontorstole, sort læder (2). Charles Eames. Soft Pad kontorstol, fremstillet hos Herman Miller. Formgivet 1969. Betræk af sort læder, fempasfod og armlæn i forkromet aluminium, højdejustérbar med vippefunktion. Fremstår med alm. brugsspor, armlæn med nogle ridser. (2) Varenr: 4660173 DKK 20.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-05-2017 20:50:00 DKK 5.400
Charles Eames. Par armstole/plastic armchairs, model 'PACC', fremstillet hos Vitra (2). Charles Eames. Par armstole/plastic armchairs, model 'PACC', fremstillet hos Vitra. Formgivet i 1950. Stol med polstring på hjul, model PACC. Skal af hvid, støbt polypropylen, med en siddepude, som er betrukket med sort uldstof. Drejestel af aluminium med fem fødder, sølvfarvet. Fremstillet hos... Varenr: 4660712 DKK 4.465 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-05-2017 20:55:00 DKK 372
Charles Eames. Armstol, model EA-108,  fuldpolstret
Charles Eames. Armstol, model EA-108, fuldpolstret. Charles Eames 1907 - 1978. Kontorstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn i forkromet aluminium med drejefunktion. Sæde og ryg fuldpolstret med sort læder. Fremstår med mærker på læderet. Varenr: 4668055 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-05-2017 21:00:00 DKK 2.100
Charles Eames for Vitra. Lounge / Cafebord
Charles Eames for Vitra. Lounge / Cafebord . Charles Eames for Vitra. Lounge / Cafebord Charles Eames 1907-1978. Rundt Lounge/cafe bord. Stel med firpasfod i forkromet aluminium, plade i sort laminat med gummikant. Fremstillet hos Vitra, mærket herfra. H. 46 cm. Ø. 90 cm. Fremstår med lette brugsspor Varenr: 3919445 DKK 4.500 DK, Kolding, Trianglen 25-05-2017 21:19:00 DKK 850
Charles Eames. Rundt spisebord / 'Segmented Table'
Charles Eames. Rundt spisebord / 'Segmented Table' . Charles Eames 1907-1978. Cirkulært 'Segmented Table'. original stel med sortlakeret søjle og firpasfod af forkromet aluminium. Formgivet 1964. Fremstillet hos Vitra. H. 70, 5 cm. Ø 140 cm. Fremstår med minimale brugsspor. Professionel eftermonteret med uoriginal plade fra anden producent i ... Varenr: 4668167 DKK 8.000 DK, Kolding, Trianglen 25-05-2017 21:45:00 DKK 2.400
Charles Eames. Soft Pad kontorstol, model EA-217
Charles Eames. Soft Pad kontorstol, model EA-217 . Charles Eames 1907-1978. Soft Pad kontorstol. Model EA-217, fremstillet hos Vitra. Formgivet 1969. Betræk af original læder, femfasfod og armlæn i forkromet aluminium, afsluttet på hjul med alu-stålkappe. Højdejustérbar med vippefunktion. Seneste generation med Chrom-ring. Fremstår med ... Varenr: 4666290 DKK 18.000 DK, Kolding, Trianglen 26-05-2017 14:16:00 DKK 10.500
Charles Eames. Sæt på otte skalstole, model DSW (8)
Charles Eames. Sæt på otte skalstole, model DSW (8) . Charles Eames 1907 - 1978. Sæt på otte skalstole. Originale vintage skaller i struktureret, cremefarvet glasfiber med minimale brugsspor alderen taget i betragtning. Fremstillet hos Vitra, mærket heraf. Formgivet 1948, model DSW. Professionel eftermonteret på originale Dowelleg stel i natur ahorn... Varenr: 4627688 DKK 32.000 DK, Kolding, Trianglen 26-05-2017 14:40:00 DKK 8.800
Charles Eames. Soft Pad armstol, Model EA-208 . Charles Eames. Soft Pad armstol, Model EA-208. Sæde og ryg med betræk af brunt læder, drejestel med firpasfod. Stel og armlæn af forkromet aluminium, sædehøjde ca. 53 cm. Formgivet i 1969. Fremstillet hos Vitra for Herman Miller. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4651241 DKK 11.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-05-2017 19:43:00 DKK 3.100
Charles Eames. Soft Pad armstol, Model EA-208. Charles Eames. Soft Pad armstol, Model EA-208. Sæde og ryg med betræk af blåt læder, drejestel med firpasfod. Stel og armlæn af forkromet aluminium, sædehøjde ca. 53 cm. Formgivet i 1969. Fremstillet hos Vitra for Herman Miller. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4668050 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-05-2017 20:05:00 DKK 375
Charles og Ray Eames. Lobby Chair, ES-104 fra år 2015
Charles og Ray Eames. Lobby Chair, ES-104 fra år 2015. Charles og Ray Eames. Lobby Chair med armlæn og fem-pas fod og drejefunktion af forkromet metal, ryg og sæde betrukket med lyst læder. Model ES-104. Formgivet af Charles og Ray Eames. Udstillingsmodel, udført og mærket hos Vitra år 2015. Fremstår med minimale brugsspor. Varenr: 4639480

DKK 28.000 DK, Kolding, Trianglen 28-05-2017 13:51:00 DKK 21.000
Charles & Ray Eames Soft Pad
Charles & Ray Eames Soft Pad. CHARLES & RAY EAMES, Vitra, stolar, 4 st., EA-208 "Soft Pad", svart skinnklädsel med centralfot i formstöpt aluminium, snurrfunktion, sitthöjd ca 52 cm Varenr: 4670981 DKK 21.328 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-05-2017 15:20:00
Se mere
Charles Eames. Soft Pad armstol, Model EA-208. Charles Eames. Soft Pad armstol, Model EA-208. Sæde og ryg med betræk af blåt læder, drejestel med firpasfod. Stel og armlæn af forkromet aluminium, sædehøjde ca. 53 cm. Formgivet i 1969. Fremstillet hos Vitra for Herman Miller. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4668041 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-05-2017 19:39:00 DKK 475
Charles & Ray Eames, lounge chair + fodskammel fra Vitra (2)
Charles & Ray Eames, lounge chair + fodskammel fra Vitra (2). Lounge chair + fodskammel, amerikansk design af Charles & Ray Eames, fremstillet hos Herman Miller/Vitra. Formgivet i 1956, fremstillet hos Vitra. Tredimensionelt formede krydsfinerskaller med sortlakeret træfiner, puderne er betrukket med kraftigt patineret, brunt læder, drejelig fempasfod og ... Varenr: 4669783 DKK 20.094 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-05-2017 20:15:00 DKK 6.140
Charles Eames. Sæt på seks skalstole, model DSR (6)
Charles Eames. Sæt på seks skalstole, model DSR (6). Charles Eames. Sæt på seks skalstole med originale gennemfarvede multicolor skaller af glasfiber med struktur. Formgivet 1948. Fremstillet hos Vitra/Herman Miller, model DSR. Professionel eftermonteret med originale wirestel i forkromet stål. 'Eiffel'. Fremstår med lette brugsspor alder taget i ... Varenr: 4672206 DKK 18.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-05-2017 20:22:00 DKK 9.200
Charles Eames. Armstol, model EA-108, fuldpolstret. Charles Eames 1907 - 1978. Kontorstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn i forkromet aluminium med drejefunktion. Sæde og ryg fuldpolstret med sort læder. Fremstår med mærker på læderet. Varenr: 4668208 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-05-2017 20:50:00 DKK 3.800
Charles Eames. Soft Pad Loungestol , Model EA-216
Charles Eames. Soft Pad Loungestol , Model EA-216 . Charles Eames 1907-1978. Soft Pad lounge stol, model EA-216. Betræk af brunt, patineret læder, drejelig firpasfod og armlæn i forkromet aluminium. Formgivet 1969. Fremstillet hos Vitra for Herman Miller. Se varenummer 4650340 & 4650341. Varenr: 4650337 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 28-05-2017 20:54:00 DKK 375
 1 2 3  >>