Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Charles Eames. Soft Pad armstol, Model EA-208
Charles Eames. Soft Pad armstol, Model EA-208. Sæde og ryg med betræk af brunt læder, firpasfod, drejestel og fast sæde. Stel og armlæn i forkromet aluminium. Siddehøjde ca. 51 cm. Formgivet i 1969 og fremstillet hos Vitra.
Varenr: 4777798
DKK 13.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19-09-2017
16:25:00
Charles & Ray Eames, kontorstol med mange funktioner, model EA 119 fremstillet hos Vitra
Konferencestol model EA 119, amerikansk design af Charles & Ray Eames, fremstillet hos Vitra. Formgivet i 1958. Stol med mange funktioner fra Aluminium Group. Fempasfod af forkromet, støbt aluminium med hjul, højden kan indstilles ved hjælp af en gastrykdæmper, indstillelig og fastlåselig ...
Varenr: 4752266
DKK 11.904 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 19-09-2017
19:05:00
DKK 4.650
Charles Eames. Soft Pad kontorstol, model EA-217
Charles Eames 1907-1978. Soft Pad kontorstol, Model EA-217, fremstillet hos Vitra. Formgivet 1969. Betræk af sort læder, bagside med sort hopsak, fempasfod og armlæn i forkromet aluminium, afsluttet på hjul med alu-stålkappe. Højdejustérbar med vippefunktion. Fremstår med ridser/mærker på ...
Varenr: 4755193
DKK 12.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19-09-2017
19:10:00
DKK 2.900
Charles Eames. DCM stole af asketræ (2)
Charles Eames. To DCM stole med stel af forkromet stål, skal af formspændt asketræ. Formgivet i 1945-46. Fremstillet hos Vitra. H. 74, sædehøjde ca. 45 cm. (2)
Varenr: 4768213
DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-09-2017
19:31:00
Hans J. Wegner. Par lænestole af hvidlakeret eg, model CH44 (2)
Hans J. Wegner. Par lænestole af hvidlakeret egetræ, sæde af flettet papirgarn. Fremstillet hos Carl Hansen, model CH44. Fremstår med brugsspor herunder afskalninger på stel. (2)
Varenr: 4775274
DKK 8.000 DK, Aalborg, Nibevej 19-09-2017
19:45:00
DKK 4.200
Charles Eames, par stole, model EA-103 (2)
Charles Eames, par stole, model EA-103 fra serien 'Aluminium Group Konference' med stel af aluminium, afsluttet på hjul, betrukket med sort skai. Fremstillet hos Herman Miller. H. 90 cm., B. 51 cm. Fremstår med brugsspor og let anløbne stel. (2)
Varenr: 4768829
DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-09-2017
19:50:56
DKK 3.200
Sigurd Ressell, par højryggede Falcon lænestole (2)
Sigurd Resell. Falcon højryggede lænestole med stel af formbøjet bejdset bøgetræ træ, udspændt med kanvas, løs hynde betrukket med knapsyet brun læder, H. 100 B. 77 sædehøjde 41 cm. Formgivet 1971. Fremstillet hos Vatne Møbler, Norge. Fremstår med alm. brugsspor (2)
Varenr: 4773118
DKK 6.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-09-2017
19:58:18
DKK 6.600
Arne Vodder. Par armstole, palisander, model 431 (2)
Arne Vodder. Par armstole med stel af massivt palisander, betrukket med originalt sort skind, løs sædehynde. 1960'erne. Fremstillet hos Sibast Furniture, model 431. Fremstår med lettere brugsspor. Se vare nr. 4774368, 4774370, 4774394, (2)
Varenr: 4774366
DKK 6.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 19-09-2017
20:00:00
DKK 3.200
Arne Vodder. Par armstole med stel af massivt palisander, betrukket med originalt sort skind, løs sædehynde. 1960'erne. Fremstillet hos Sibast Furniture, model 431. Fremstår med lettere brugsspor. Se vare nr. 4774366, 4474394, 4774376. (2)
Varenr: 4774368
20:10:00
DKK 3.200
Charles & Ray Eames, par coffee tables fra Aluminium Group i wenge, fremstillet hos Vitra (2)
Coffee table/sofabord fra Aluminium Group, amerikansk design af Charles & Ray Eames, fremstillet hos Vitra. Formgivet i 1958. Understel af forkromet, støbt aluminium og sortlakeret stålrør, bordplade i kraftigt året wengefiner. Betegnet med klæbemærkat. B. 77 cm, H. 42,5 cm, D. 77 cm. Fremstår ...
Varenr: 4775575
DKK 3.720 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 19-09-2017
20:11:00
DKK 2.046
Charles Eames. Konferencestol, model EA-109, fuldpolstret
Charles Eames. Konferencestol fra serien 'Aluminium Group' med stel og armlæn af forkromet aluminium med drejefunktion, sæde og ryg fuldpolstret med sort læder. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra, model EA-109. Fremstår med alm. brugsspor.
Varenr: 4762921
DKK 10.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19-09-2017
20:13:00
DKK 2.100
Arne Jacobsen. 3207, 7'er armstole. (6)
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Seks armstole model 3207 'syveren' med skal af formbøjet krydsfinér på stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nypolstret ved dansk professionel møbelpolster i Danmark med sort semi anilin læder. Siddehøjde 44,5 cm. (6)
Varenr: 4690526
DKK 28.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19-09-2017
20:15:00
DKK 10.500
Charles Eames. Stol, Aluminium Group, model EA-105
Charles Eames. Stol betrukket med hvid læder, hopsak på bagside, med drejelig stel af forkromet aluminium. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra, Aluminium Group, model EA-105. Fremstår med brugsspor på hjørner.
Varenr: 4755200
DKK 6.400 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19-09-2017
20:17:00
DKK 2.700
V.S. Andersen. Sæt på ti stole af palisander, 1960'erne (10)
V.S. Andersen. Sæt på ti stole med stel af massiv palisander, sæder betrukket møbelstof. Sh. 44 cm. Fremstillet hos SVA Møbler, 1960'erne. Fremstår med brugsspor, herunder nuanceforskel. (10)
Varenr: 4774590
DKK 8.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 19-09-2017
20:17:00
DKK 3.200
Arne Vodder. Par armstole med stel af massivt palisander, betrukket med originalt sort skind, løs sædehynde. 1960'erne. Fremstillet hos Sibast Furniture, model 431. Fremstår med lettere brugsspor. Se vare nr. 4774366, 4774368, 4774370. (2)
Varenr: 4774394
20:20:00
DKK 3.200
Varenr: 4755198
20:25:00
Arne Vodder. Par armstole med stel af massivt palisander, betrukket med originalt sort skind, løs sædehynde. 1960'erne. Fremstillet hos Sibast Furniture, model 431. Fremstår med lettere brugsspor. Se vare nr. 4774366, 4774368, 4774394. (2)
Varenr: 4774370
20:30:00
DKK 3.200
Varenr: 4768215
20:31:00
DKK 3.200
Charles Eames. Soft Pad armstol, Model EA-208. Sæde og ryg med betræk af blåt læder, drejestel med firpasfod. Stel og armlæn af forkromet aluminium, sædehøjde ca. 53 cm. Formgivet i 1969. Fremstillet hos Vitra for Herman Miller. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4758618
DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19-09-2017
20:45:00
Charles & Ray Eames, sæt glasfiberstole La Fonda + bord (4)
Sæt glasfiberstole model La Fonda + lille spisebord, amerikansk design af Charles & Ray Eames, fremstillet hos Vitra. Formgivet i 1961. Skaller af hvid glasfiber med betræk af orange, let velouragtigt stof, La Fonda stel af støbt aluminium med forkromet overflade. Betegnet på undersiden med ...
Varenr: 4775934
20:50:00
DKK 2.418
Charles Eames. Kontorstol med armlæn, EA 219 'Full Leather'
Charles Eames 1907 - 1978. Kontorstol, model EA 219, seneste 'Chrom-ring' generation med læderbetrukne armlæn af forkromet aluminium, monteret med højdejustérbar, drejelig stamme med fempas fod i poleret aluminium med hjul. Både Sæde, ryg og bagside med betræk af sort læder (tilkøbt med ...
Varenr: 4697869
DKK 20.000 DK, Kolding, Trianglen 19-09-2017
20:58:00
DKK 13.500
H. J. Wegner, fem stole af bøg/teak. Samt bord af teak (6)
Hans J. Wegner (1914-2007) Fem stole, model CH 23, udført med stel af bøgetræ og kopstykke af teaktræ. Korsformede indlægninger i ryglænets samlinger. Sæder betrukket med uld. Samt medfølgende spisebord af teak, 'bådformet' plade, stel og plade sammenbragte, ubekendte producenter. Brugs- og ...
Varenr: 4774108
DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 19-09-2017
21:10:00
Charles Eames. Stol, model DSR
Charles Eames 1907-1978. Skalstol med gennemfarvede grå skaller af plast. Wirestel i forkromet stål. 'Eiffel'. Formgivet 1948, siddehøjde 44 cm., Fremstillet hos Vitra med stempel herfra, model DSR. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker.
Varenr: 4776829
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-09-2017
13:10:57
DKK 475
Charles Eames. Sæt på seks vintage glasfiber stole, model DSR (6)
Charles Eames 1907-1978. Sæt på seks skalstole, model DSR med originale skaller af glasfiber med struktur fra Herman Miller. Professionel eftermonteret med originale wirestel i forkromet stål. 'Eiffel' fra Vitra samt læderpuder. (6)
Varenr: 4703406
DKK 20.000 DK, Kolding, Trianglen 20-09-2017
13:37:00
DKK 7.400
Charles Eames. Bord, Segmented table. 'Boatshape' L. 200 cm
Charles & Ray Eames. Ovalt bord 'Segmented table' med stel i forkromet/sortlakeret aluminium. Plade af hvid laminat med sort gummikant. Formgivet 1964. Fremstillet hos Vitra. H. 72, 5 cm. L. 200 cm. D. 100 cm. Fremstår med minimale brugsspor.
Varenr: 4772365
DKK 15.000 DK, Kolding, Trianglen 20-09-2017
13:39:00
DKK 11.500
Charles Eames. Et par armstole, model EA 208 'Full Leather' (2)
Charles Eames 1907 - 1978. 'Full Leather' armstole fra serien 'Aluminium Group' model EA-208 med drejbart stel og armlæn i poleret aluminium. Betræk af mørk, blåt let patineret læder både foran og bagpå. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. (2)
Varenr: 4771149
13:51:00
DKK 11.500
Charles Eames. Sæt på seks armstole, model EA 208, mørk brunt læder (6)
Charles Eames. Soft Pad armstole, Model EA-208. Sæde og ryg med betræk af mørk brunt læder, bagpå med hopsak, firpasfod og armlæn i forkromet aluminium. Seneste generation med alu-ring ved skruer. Formgivet 1969. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med minimale brugsspor. (6)
Varenr: 4653115
DKK 68.000 DK, Kolding, Trianglen 20-09-2017
14:13:03
DKK 9.400
Charles & Ray Eames: 'Hang it all' knagerække
Charles & Ray Eames. Hang-it-all knagerække af rødlakeret metal med trækugler. Formgivet 1953. Fremstillet hos Vitra. L. 50 cm. Ligger i original æske. NB: Modelfotos.
Varenr: 4751133

DKK 2.000 DK, Herning, Engdahlsvej 20-09-2017
14:13:39
DKK 700
Charles Eames. Kontorstol med armlæn, model EA 219
Charles Eames 1907 - 1978. Kontorstol, model EA 219 med armlæn af forkromet aluminium, monteret med højdejustérbar, drejelig stamme med fempas fod i forkromet aluminium med hjul. Fremstår med lette brugspræg. Sæde og ryg med betræk af sort læder, bagside med hopsak. Vippefunktion. Nyeste ...
Varenr: 4711496
14:14:13
DKK 11.500
Charles Eames 1907-1978. Soft Pad kontorstol, Model EA-217, fremstillet hos Vitra. Formgivet 1969. Betræk af original sort læder, femfasfod og armlæn i forkromet aluminium, afsluttet på hjul med alu-stålkappe. Højdejustérbar med vippefunktion. Seneste generation med Chrom-ring. Fremstår med ...
Varenr: 4711498
DKK 16.000 DK, Kolding, Trianglen 20-09-2017
14:21:00
DKK 3.100
 1 2 3 4 5  >>