Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 90  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Arne Jacobsen. Seks armstole, model 3207, sort 'Elegance' anilin læder (6)
Arne Jacobsen. Seks armstole, 'syveren' med skal af formbøjet krydsfinér på stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3207. (6) Modelfotos. Fremstår professionel nybetrukket med 'Elegance' Anilin læder. Der gives to års fuld garanti på polstringen. ...
Varenr: 4858476
DKK 30.000 DK, Kolding, Trianglen 19-01-2018
09:23:00
DKK 19.000
Charles Eames. Soft Pad armstol, Model EA-208
Charles Eames. Soft Pad armstol, Model EA-208. Sæde og ryg med betræk af mørk brunt læder, bagpå med hopsak, firpasfod og armlæn i forkromet aluminium. Seneste generation med alu-ring ved skruer. Formgivet 1969. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med minimale brugsspor.
Varenr: 4892318
DKK 11.000 DK, Kolding, Trianglen 19-01-2018
09:56:12
DKK 8.000
Martin Nyrop. Reol tegnet til Københavns Rådhus
Martin Nyrop. Reol tegnet til Københavns Rådhus. Fremstillet af massiv fyrretræ med tapsamlinger. Fremstillet hos Rud Rasmussens Snedkerier. H. 215 cm. B. 93 cm. D. 43 cm. Fremstår med naturlig patina og brugsspor; ridser og skrammer mm.
Varenr: 4888497
DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-01-2018
10:00:00
DKK 500
Charles Eames. Armstol, model EA-108 / net-væv fra år 2016
Charles Eames 1907 - 1978. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn i forkromet aluminium med drejefunktion. Sæde og ryg med sort net-væv. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra, mærket. Udstillingsmodel fra år 2016 med minimale/ingen brugsspor.
Varenr: 4864236
DKK 6.000 DK, Kolding, Trianglen 19-01-2018
10:21:19
Martin Nyrop. Lille reol tegnet til Københavns Rådhus, Martin Nyrop (1849-1921).
Lille reol tegnet til Københavns Rådhus. Fremstillet af massiv fyrretræ med tapsamlinger. Fremstillet hos Rud Rasmussens Snedkerier. H. 126 B. 110 cm. D. 39 cm. Fremstår med naturlig patina og brugsspor; ridser og skrammer mm. Dette møbel er en del af en temaauktion med effekter formgivet af ...
Varenr: 4884599
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-01-2018
10:25:00
DKK 650
Lille reol tegnet til Københavns Rådhus. Fremstillet af massiv fyrretræ med tapsamlinger. Fremstillet hos Rud Rasmussens Snedkerier. H. 129 B. 110 cm. D. 25 cm. Fremstår med naturlig patina og brugsspor; ridser og skrammer mm. Dette møbel er en del af en temaauktion med effekter formgivet af ...
Varenr: 4884592
10:45:00
DKK 450
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol med armlæn, model 3292
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol med armlæn, model 3292. betrukket med sort 'Classic' læder, med returdrej, på fempas stjernefod af aluminium, monteret på hjul med stålkappe. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med minimale/lette brugsspor.
Varenr: 4879810
DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 19-01-2018
10:49:00
DKK 3.400
Karmstolar, 4 stycken (4)
Karmstolar, 4 stycken. 1900-talets första hälft. Ek. Armlän, rygg och sits i brunt läder. Höjd 87 cm, bredd 60 cm, sitthöjd 45 cm. Bruksslitage, fläckar. (4)
Varenr: 4883655
DKK 1.544 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 19-01-2018
11:04:50
DKK 849
Stolar, 4 st, Jugend, 1900-talets första hälft.
Stolar, 4 st, Jugend, 1900-talets första hälft. Svartlackerade. Skuren dekor i from av äpplen. Lös stoppad sits. Smärre slitage. Avskavd färg.
Varenr: 4878413
DKK 1.158 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 19-01-2018
11:06:00
DKK 232
Vier Stühle, im Stil Louis Seize (4)
Vier Stühle, Gestell aus massivem Holz, Gepolsterte Sitzflächen und Rückenlehnen sowie kleine Polsterung an den Armlehnen . Bezug erneuert. Vermutlich spätes 19 Jhd. Allgemeine Gebrauchsspuren. Maße ca: H 90 x B 60 x T 55 cm
Varenr: 4891547
DKK 1.861 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19-01-2018
11:06:56
DKK 893
Vitrineskab/Skab, råhvid antikbemalet træ.
Vitrine/Skab i fransk stil af råhvid bemalet træ. Indvendigt råhvidmalet, fire hylder. Front med to glasdøre, med udvendigt låsemekanisme. Mål: H. 226 B. 123 D. 46 cm. Modelfoto.
Varenr: 4711295

DKK 4.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19-01-2018
11:12:00
DKK 1.200
Arne Jacobsen Oxford højrygget stol, sort læder
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol. Nybetrukket med sort læder. Fempas stjernefod af aluminium. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med sort Marchetto læder ved anden professionel møbelpolster.
Varenr: 4842338
DKK 8.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19-01-2018
11:20:00
Lille reol tegnet til Københavns Rådhus. Fremstillet af massiv fyrretræ med tapsamlinger. Fremstillet hos Rud Rasmussens Snedkerier. H. 148,5 B. 110 cm. D. 24 cm. Fremstår med naturlig patina og brugsspor; ridser og skrammer mm. Dette møbel er en del af en temaauktion med effekter formgivet ...
Varenr: 4884403
11:20:00
DKK 650
Martin Nyrop. Reol tegnet til Københavns Rådhus. Fremstillet af massiv fyrretræ med tapsamlinger. Fremstillet hos Rud Rasmussens Snedkerier. H. 226 cm. B. 97 cm. D. 48 cm. Fremstår med naturlig patina og brugsspor; ridser og skrammer mm.
Varenr: 4888578
11:29:00
Hans Olsen fåtölj
HANS OLSEN (Danmark, 1919-1992), fåtölj, hög modell, klädsel i naturfärgat skinn, dunfyllda plymåer, ben i bok, etikettmärkt CS Glostrup, höjd 96, sitthöjd 40 cm
Varenr: 4892118
DKK 3.089 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 19-01-2018
11:30:00
Se mere
Sofa og stol betrukket med velour (2)
Sofa og stol betrukket med lilla velour, ben af sortmalet træ. H. 116, B. 55/112, D. 57 cm. Sædehøjde 49 cm. Fremstår med afslag på benene, hul i polstring på siden af sofaen, samt brugsspor. (2)
Varenr: 4892553
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 19-01-2018
11:32:35
Konferenztisch / Schreibtisch/ Tisch als Sonderausführung von Tischler
Konferenztisch / Schreibtisch/ Tisch als Sonderausführung von Tischler. Klassisch reduzierte Konstruktion. Sonderausführung aus Multiplex, rechteckige Tischplatte. Bezeichnet. H. ca. 77 cm, L ca. 160 cm, T ca. 80 cm. Gebrauchspuren.
Varenr: 4876674
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19-01-2018
11:37:00
DKK 298
Freischwingende Esstischstühl von Cidue Italy
Freischwingende Esstischstühle Cidue Italy. Freischwingende Konstruktion aus weißem Metall. Abnehmbare Polster, weißem Lederbezug. Flacher S-förmiger Rahmen. Vertikale Metallspindeln im Sitz und Rücken. Unterseitig bezeichnet mit Klebeetiketten. Maße ca: B. 46cm, H. 82cm, T. 56cm. ...
Varenr: 4881221
DKK 2.233 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19-01-2018
11:41:53
DKK 298
Highboard / Schrank / Anrichte in Teak
Highboard / Schrank / Anrichte in Teak. Kastenförmige Konstruktion in Teak mit vier Schubladen, einer Tür und zwei Schiebetüren, dahinter Einlegeböden. Bezeichnet mit Klebeetiktett. Maße ca: H. ca. 142 cm, B. 260 cm, T. 45 cm. Alters- und Gebrauchsspuren.
Varenr: 4881219
11:42:48
DKK 335
Zweiteiliger Bibliothekschrank aus Eiche.
Bibliothekschrank aus Eiche. Maße Oberschrank ca. 185 x 25 x 180cm. Maße Unterschrank (mit Türen abschliessbar) B. 42 x H. 74 x L.180 cm.
Varenr: 4885293
11:43:18
DKK 298
Schreibtisch mit Unterschränke aus Weichholz.
Schreibtisch mit zwei Unterschränke. Die Unterschränke abschliessbar mit Regalen. Maße ca. 93 x 139 cm. H. 80 cm. Die Tischoberfläche an einer Stelle über ca. 5 cm gewellt.
Varenr: 4885294
11:43:37
DKK 298
Antonio Citterio fremstillet hos Moroso, model 'Rich', to lænestole (2)
Antonio Citterio fremstillet hos Moroso, model 'Rich', to lænestole. Formgivet i 1989. Brunt læderbetræk, ryglænene er knapsyet på forsiden, polstring af polyuretan. Fødder af mørkbejdset bøgetræ. Med producentmærke under siddepuden og understof med påskrift. Fremstår med generelle brugsspor i ...
Varenr: 4841776
DKK 3.722 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19-01-2018
11:44:22
DKK 484
Konferenztisch / Schreibtisch/ Tisch. Sonderanfertigung nach Architektenentwurf.
Konferenztisch / Schreibtisch/ Tisch. Sonderanfertigung nach Architektenentwurf. Klassisch reduzierte Konstruktion. Material: Schwarzbraun beschichtete Multiplexplatten, über Federn und Schrauben verbunden. In der Tischplatte ist ein Kabelkanal eingearbeitet. H. ca. 77 cm, L ca. 180 cm, T ca. 80...
Varenr: 4876689
11:45:11
DKK 298
Stühle / Esszimmerstühle,Teakholz mit Armlehnen, 1950er Jahre (3)
Stühle / Esszimmerstühle,Teakholz mit Armlehnen, 1950er Jahre. Holzgestell mit gepolsterten Sitzflächen. Mit Alters- und Gebrauchsspuren. (3) Maße ca. H. 90 cm x B.60 cm x T.50 cm.
Varenr: 4869339
11:45:31
DKK 409
Konvolut Rags/ Archiv/ Computerschränk von Rittal. (5)
Konvolut Rags/ Computerschränk von Rittal. Konstruktion aus Metall, schwarz lackiert. Die Seiten aus perforiertem Metall und Plexiglass. Maße ca: H. 200, B. 100, T. 60 cm. Gebrauchspuren. (5)
Varenr: 4876683
11:45:36
DKK 335
Sideboard/ Schrank/ Rollwagen
Sideboard/ Schrank als Sonderausführung von Tischler. Klassisch reduzierte Konstruktion. Sonderausführung aus Multiplex. H. ca. 78 cm, B ca. 40 cm, T ca. 90 cm. Gebrauchspuren.
Varenr: 4876163
11:45:41
DKK 298
Varenr: 4888495
11:47:00
DKK 450
Lille reol tegnet til Københavns Rådhus. Fremstillet af massiv egetræ med tapsamlinger. Fremstillet hos Rud Rasmussens Snedkerier. H. 135,5 B. 95,5 cm. D. 40 cm. Fremstår med naturlig patina og brugsspor; ridser og skrammer mm. Dette møbel er en del af en temaauktion med effekter formgivet af...
Varenr: 4884414
11:52:00
DKK 950
Sæt indskudsborde af teak, 1950/1960'erne (3)
Sæt indskudsborde af teak, tilspidsede ben, 1650/1960'erne. H. 48-46-44 cm. B. 57-45,5-34 cm. Brugsspor samt ridser. (3)
Varenr: 4892341
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 19-01-2018
12:02:06
Tre stole med stel af egetræ (3)
Tre stole med stel af egetræ. Sæde og ryg betrukket med stribet møbelstof. H. 79 cm. SH. ca. 46 cm. Fremstår med mærker, slidtage samt brugsspor. (3)
Varenr: 4881116
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-01-2018
12:05:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 90  >>