Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 99  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Dansk Møbelproducent. Topers. sofa sort læder.
Dansk Møbelproducent. Topers. sofa i sort læder med løse hynder samt ben af bøgetræ. H. ca. 72 cm, B. ca. 80 cm, L. ca. 146 cm, siddehøjde ca. 43 cm. Fremstår med lette brugsspor.
Varenr: 4742353
DKK 2.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-08-2017
19:31:00
DKK 1.300
Snedkermester. Fire stole af massiv eg, sæde og ryg naturlæder (4)
Snedkermester. Fire stole med stel af massiv patineret eg. Sæde og ryg senere betrukket med naturlæder. H. 84,5 cm. B. 51 cm. D. 50 cm. Sædehøjde: 46,5 cm. Brugsspor, slitage, reparationer på træ, udskiftede træpropper, nogle afslag, limning ved samlinger.
Varenr: 4731070
DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-08-2017
19:33:00
DKK 5.200
Skrivebord af eksotisk hårdttræ. Rustikt design.
Skrivebord. Udført i eksotisk hårdttræ. Skråstillede sortlakerede ben af jern. Enkelt rum under bordplade. Afrundede hjørner. Rustikt design. H. 83 cm. B. 116 cm. D. 55 cm. Fremstår ustabilt og rokker.
Varenr: 4723865

DKK 2.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-08-2017
19:34:00
DKK 475
To-delt vitrineskab. Gråt antik bemalet træ. (2)
To delt vitrineskab. Udført i grå bemalet træ. Profileret top. Greb af patineret messing. Overdel med tre glaslåger hvor bag hylder. Underdel med tre skuffer samt tre låger hvor bag hylder. H. 195 cm. B. 160 cm. D. 50 cm. (2)
Varenr: 4729490

DKK 5.400 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-08-2017
19:35:00
DKK 4.100
To-delt vitrineskab. antikbemalet. (2)
To-delt vitrineskab. Cremefarvet antikbemalet. Med profileret top, overdel med to glaslåger, hvorbag hylder. Underdel med to skuffer samt låger hvorbag hylder. Mål: H. 220. B. 125. D. 50 cm. dia012cc OBS! Venligst vær opmærksom på at denne vare befinder sig på Lauritz.com Herlev’s ...
Varenr: 4749176

DKK 3.200 DK, Herlev, Dynamovej 20-08-2017
19:37:00
DKK 1.250
Hans J. Wegner. Lufthavnssofa, tre-pers. model 34/3
Hans J. Wegner 1914-2007. Tre-pers. sofa, Lufthavnssofa, med ben af forkromet stål og nybetrukket med sort læder. Fremstillet hos AP-stolen, model 34/3. L. 210 cm. Sh. 39 cm. Fremstår nybetrukket med Italiensk Basic læder fra Marchetto Pellami.
Varenr: 4747467
DKK 21.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-08-2017
19:38:00
DKK 16.500
Soffa sengustavianskt provinsarbete
SOFFA, sengustavianskt provinsarbete, bemålad, skuren dekor, bronserade detaljer, längd 164 cm
Varenr: 4746575
DKK 6.118 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-08-2017
19:39:00
Se mere
Væghængt vitrineskab. Antik hvidbemalet.
Væghængt vitrineskab. Udført i antik hvidbemalet træ. Profileret top. Greb af patineret messing. To låger hvor bag hylder. H. 121 cm. B. 81 cm. D. 26 cm. Modelfotos DICS011WW OBS! Venligst vær opmærksom på at denne vare befinder sig på Lauritz.com Herlev’s eksterne lager på Rovsingsgade 68,...
Varenr: 4748757

DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 20-08-2017
19:39:00
DKK 650
Charles Eames. Fire Kontorstole fra serien 'Aluminium Group Konference' (4)
Charles Eames. Kontorstol fra serien 'Aluminium Group Konference'. Stel samt fempasfod af poleret aluminium, sæde og ryg betrukket med gråt skind. Drejefunktion samt højdejusterbar. Formgivet i 1958, fremstillet hos Herman Miller. Fremstår med alm. brugsspor; nogle mindre skrammer, armlæn med ...
Varenr: 4733661
DKK 15.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-08-2017
19:40:00
DKK 7.800
Arne Jacobsen, sæt stole model 3107 + 3207 fremstillet hos Fritz Hansen (5)
Stole model 3107 + 3207, dansk design af Arne Jacobsen fremstillet hos Fritz Hansen. Formgivet i 1955. Fremstillet i 1974. Skaller af formet krydsfiner med bøgetræsfiner, understel af forkromet stålrør. B. 49,5/62 cm, H. 77,5/75 cm, D. ca. 50 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, delvist ...
Varenr: 4745924
DKK 4.462 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 20-08-2017
19:40:00
DKK 1.636
Loungesofa fra 1950'erne
Loungesofa fra 1950'erne. Gennempolstret trærammekonstruktion på konisk tilspidsede, udadskrævende ben. Tre løstliggende puder på gjorde. Betræk af beigefarvet uldstof. B. 174 cm, H. 81,5 cm, D. 81 cm. Fremstår med normale aldersrelaterede brugsspor. Enkelte skjolder.
Varenr: 4707034
19:40:00
DKK 1.785
Finn Juhl. Sofabord model 5804
Rektangulært sofabord model 5804. Design: Finn Juhl. Udført i valnød, med massiv kehlet kant på bordplade. Måler 60 x 175cm, højde 46cm. Fremstillet hos One Collection. Udstillingsmodel med ridser/mærker.
Varenr: 4699891
DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-08-2017
19:40:00
DKK 4.700
Stolar design Josef Frank för Firma Svenskt Tenn
JOSEF FRANK, stolar, 8 st., firma Svenskt Tenn, modellnummer 815, formgivna vid 1930-talets andra hälft, massiv mahogny, dekorspik, höjd 89 cm, sitthöjd 44 cm
Varenr: 4746576
19:42:00
Se mere
de Sede, trepersoners sofa model DS 61
de Sede, trepersoners sofa model DS 61. Tung trærammekonstruktion med knapsyet side- og rygdel, puder fastgjort med lynlåse, betræk af lysebrunt læder. Betegnet på understoffet. B. 216 cm, H. 74 cm, D. ca. 90 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, læderet er patineret og har skjolder og ...
Varenr: 4745489
19:45:00
DKK 2.975
Globus Bar. Barskab formet som globus
Globusbar. Barskab formet som globus, monteret i stander af mørkbejdset træ med drejede ben på hjul. Opklappelig top/låg hvorunder rum samt holdere til inddeling til flasker, glas mv. Hylde under globussen ligeledes med inddeling til flasker mv. Globussen er udvendigt dekoreret med verdenskort ...
Varenr: 4467199

DKK 1.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-08-2017
19:45:00
DKK 1.450
Le Corbusier. Fritstående to-pers. sofa, model LC3
Le Corbusier. Fritstående to-pers. sofa, model LC3 med stel af forkromet stålrør, løse hynder polstret med sort læder. Formgivet af Le Corbusier, Pierre Jeanneret and Charlotte Perriand i 1928. Logo samt serienr. præget i stel. Fremstillet hos Cassina. L. 168 cm. Fremstår ubrugt i original ...
Varenr: 4695440

DKK 55.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 20-08-2017
19:45:00
DKK 31.000
Chaiselongue betrukket med stof
Chaiselongue senere betrukket med stof, armlæn og ben af lakeret bøgetræ. H. 83,5 L. 156 B. 77,5 cm. 1900-tallets første halvdel. Ene armlæn samt ét ben løst.
Varenr: 4735962
DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 20-08-2017
19:46:00
Arne Jacobsen. Seks stole model 3107
Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på seks stole 'syveren' med skaller i formspændt krydsfinér, stel af matforkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Fremstår nybetrukket med cognac farvet anilin læder ved dansk møbelpolster i Danmark. Sh 44,5 cm. Fremstår med ...
Varenr: 4745938
DKK 21.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-08-2017
19:47:00
DKK 13.000
Seks armstole, model New Sunshine. Sort læder, på firepasfod med udskiftelige farvede knapper i ryggen. (6)
Seks armstole på firepasfod med udskiftelige farvede knapper i ryggen. Rød, karry, orange, grøn, mørkegrå, samt sort. Stående på firepasfod af rundt børstet stål, sæder betrukket med sort læder. H. 78. B. 60. Sædehøjde. 45 cm. (6)
Varenr: 4694856

DKK 6.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-08-2017
19:47:00
Børge Mogensen. Tre-pers. sofa, teak og læder, model 2209, nybetrukket
Børge Mogensen. Tre-pers. sofa med ben af massiv teaktræ, løse hynder i ryg og sæde, H. 85 B. 185 sædehøjde 45 cm. Formgivet i 1963, fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2209. Fremstår nybetrukket hos professionel møbelpolstrer.
Varenr: 4731115
DKK 25.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-08-2017
19:48:00
DKK 8.200
Ib Kofod-Larsen. Reol af palisander
Ib Kofod-Larsen. Reol af fineret palisander. H. 116, 90 x 30 cm. Brugsslitage.
Varenr: 4745949
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-08-2017
19:48:00
Jaime Hayon for Fritz Hansen. 'Ro' lænestol, model JH1
Jaime Hayon f.1974 for Fritz Hansen. 'Ro' lænestol, model JH1, betrukket med to farvet gråt uldstof, ben af børstet aluminium. H. 113 Sh. 43 B. 78 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Udstillingsmodel. Fremstår med minimale brugsspor.
Varenr: 4625587
DKK 18.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-08-2017
19:48:00
DKK 11.500
Arne Jacobsen Oxford højrygget stol, cognacfarvet læder
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol med polstrede armlæn. Nybetrukket med cognac farvet læder. Fempas stjernefod af aluminium. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår uden sko. Fremstår med let slør i stamme. Nypolsteret ved professionel møbelpolster.
Varenr: 4745797
DKK 8.400 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-08-2017
19:49:00
DKK 3.600
Dobbeltlåget vitrineskab udført i sortlakeret træ.
Dobbeltlåget vitrineskab udført i sortlakeret delvis massiv træ. Front med to-delte låger med klare glasruder, sider med klar glas. Kinesisk inspireret greb i messing med pal. Indvendig med flere hylder. H. 175. B. 130. D. 45 cm.
Varenr: 4726943

DKK 4.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-08-2017
19:50:00
DKK 2.100
Sofa fra 1950'erne, teak, formentlig Hartmut Lohmeyer
Sofa fra 1950'erne, teak, formentlig Hartmut Lohmeyer. Trepersoners sofa med siddepuder, hvidt stofbetræk. Siddeflade med gummistrenge. Korpus af teak. Bredde 175 cm, højde 80 cm, dybde 76 cm. Fremstår med normale brugsspor.
Varenr: 4737563
DKK 6.693 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 20-08-2017
19:50:00
DKK 1.710
Henrik Pedersen. Spisebord Model Gate, 205x100, eg
Henrik Pedersen. Spisebord model Gate med bordplade af fineret eg, stel med lettere skråtstilletde ben af massiv eg. H 75, L 205, B 100 cm. Udstillingsmodel, fremstår med enkelte små finérskader.
Varenr: 4745962
DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 20-08-2017
19:50:00
DKK 675
Søren Holst. To-pers sofa, model 2452. Eg og sort læder.
Søren Holst. To-pers sofa, model 2452 med stel i ubehandlet eg, hynder polstret med sort læder m/ kedersyning samt duntop. Fremstillet ved Fredericia Furniture. H. 80. L. 133 D. 80 cm.
Varenr: 4701368

DKK 16.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-08-2017
19:52:00
BruunMunch / Illums Bolighus. 3 pers. sofa, model Boah
BruunMunch / Illums Bolighus. Tre-pers. sofa betrukket med blåt møbelstof med en gylden nuance ( Crisp stofkollektion). Ben af sortlakeret metal. Model Boah. L. 208. Illums Bolighus har i samarbejde med BruunMunch designet en ny 3-personers sofa og en lænestol til Illums Bolighus 75-års jubilæum....
Varenr: 4746301
DKK 12.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-08-2017
19:54:00
DKK 6.200
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol med polstrede armlæn. Nybetrukket med cognac farvet læder. Fempas stjernefod af aluminium. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår uden sko. Nypolsteret ved professionel møbelpolster. Let slør i stamme.
Varenr: 4745799
19:55:00
DKK 3.600
Arne Jacobsen, Jubilæumssæt: Æggebord, tre stole, model 3100 samt Stelling pendel (6)
Arne Jacobsen. Jubilæumssæt bestående af æggeformet bord, model 3603 med plade af sort lasurlakeret aksketræfinér, ben af forkromet stål H. 70 L. 115 B. 85 cm. Tre stole, model 3100 (Myren) med formbøjet sort lasurlakeret skal, ben af forkromet stål samt Stelling pendel med skærm af 3-lags opal ...
Varenr: 4745323
DKK 20.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-08-2017
19:55:00
DKK 15.500
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 99  >>