Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 110  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
düb sofa-/indskudsborde i mouse grå, rød og folkestone grå (3)
Düb, sofa-/indskudsborde bestående af tre cirkulære borde. Stort bord i rød, mellem bord i musegrå og lille bord i folkstone grå laminat. Alle med affasede kanter, ben af lakeret eg. Ø. 90/55/45 cm, H. 50/47/45 cm. Bordene leveres usamlet og i original emballage. (3)
Varenr: 4640596

DKK 3.600 DK, Odense, Kratholmvej 23-10-2017
19:00:00
DKK 1.350
Skrivebord, Amerikansk valnød
Varenr: 4662142

DKK 4.200 DK, Odense, Kratholmvej 23-10-2017
19:00:00
DKK 2.900
Hans J. Wegner. Skrivebord model AT305 af teak og eg
Hans J. Wegner 1914-2007. Fritstående skrivebord model AT305. Stel, sargkant og skuffer af massiv eg, bordplade og klapper af fineret teak, sarg med tre skuffer. Fremstillet hos Andreas Tuck, brændestemplet herfra. Nøgle medfølger ikke. H. 73, L. 136/232, B. 76 cm. Med ridser og skjolder.Varen er...
Varenr: 4803439
DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
19:00:00
DKK 9.200
Arne Jacobsen 1902-1971.Fire stole, 'Myren' model 3100 (4)
Arne Jacobsen 1902-1971.Fire stole, 'Myren' med skaller af finéret lakeret teaktræ, monteret på trebenet stel af stålrør beklædt med riflet gummi, sædehøjde ca. 44 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3100. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor; to stole fremstår med lettere defekte rygge. ...
Varenr: 4809643
DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-10-2017
19:00:00
DKK 1.350
Rud Thygesen & Johnny Sørensen. Taburetter af bøgetræ, sæder betrukket med uld (2)
Rud Thygesen & Johnny Sørensen. Taburetter af bøgetræ, sæder betrukket med uld. Fremstillet hos Magnus Olesen. (2)
Varenr: 4809546
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-10-2017
19:00:00
Børge Mogensen Daybed / briks med stel af egetræ model 4312,
Børge Mogensen 1914-1972. Daybed / briks med stel af egetræ, hynder original betrukket med ternet uld designet af Lis Ahlman. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 4312. Madrasmål 195 x 100 cm. Fremstår med brugsspor, samt gennemslidning på betræk.
Varenr: 4809693
DKK 4.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-10-2017
19:00:00
DKK 2.800
Gunilla Allard, 'Cosmos', 6 stolar.
Gunilla Allard, "Cosmos", stolar, Lammhults, stomme av förkromat stålrör, sits av svartbetsat trä, rygg av polyesternät, H 80, B 50, D 57, SH 46 cm. Bruksslitage, stötmärken, repor. Formgiven 2000. (6)
Varenr: 4811951
DKK 2.319 SE, Stockholm, Slakthusgatan 23-10-2017
19:00:00
DKK 812
Mogens Lassen, sofabord, 'Ægypterbordet' af egetræ
Mogens Lassen 1901-1987. Sofabord, 'Ægypterbordet' af massiv og fineret egetræ, foldestel med monteringer og beslag af messing, plade med kelet kant, H. 53 Ø 85 cm. Formgivet i 1935. Brugsspor.Varen er en del af en unik temaauktion over snedkermestermøbler hos Lauritz.com Herlev. Se alle ...
Varenr: 4806162
DKK 25.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
19:00:00
DKK 14.500
Peter J. Lassen f. 1930. To Montana reolmoduler i kirsebær en med med to rum samt skuffer (2)
Peter J. Lassen f. 1930. To Montana reolmoduler i kirsebær en med med to rum samt 6 skuffer med greb af metal. En med hylder. 70x70x38 cm. Montering medfølger. Enkelte brugsspor, (2)
Varenr: 4810535
DKK 2.500 DK, Aalborg, Nibevej 23-10-2017
19:00:00
DKK 2.800
Peter J. Lassen. To Montana moduler, model 1261, dybde 38 cm. (2)
Peter J. Lassen. To Montana moduler model 1261. Begge moduler er åbne med to rum. Modulerne er produceret i 12 mm MDF, som derefter er lakeret i vandbaseret lak farve 05 Black. Vægophæng følger løst med. Hvert modul måler H. 69,9 x B. 35,4 x D. 38 cm. Udstillingsmodel som fremstår med brugsspor. ...
Varenr: 4802338
DKK 2.600 DK, Aalborg, Nibevej 23-10-2017
19:00:00
Arne Jacobsen. Seks Myren spisestole / stabelstole, model 3101 (6)
Arne Jacobsen. Myren spisestole af formspændt fineret bøgetræ, ben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Friz Hansen, model 3101. Fremstår med brugsslitage herunder finerskader. (6)
Varenr: 4809597
DKK 4.500 DK, Aalborg, Nibevej 23-10-2017
19:00:00
Cirkulært sofabord i massiv eg
Cirkulært sofabord i massiv eg. Bordplade og ben bejdset i farven Grey oak. Bordplade med affaset kant. Måler: Ø. 90 cm, H. 45 cm. Leveres usamlet og i original emballage.
Varenr: 4590868

DKK 1.800 DK, Kolding, Trianglen 23-10-2017
19:00:00
DKK 1.150
Spisebord af fineret mahogni med hollandsk udtræk.
Spisebord af fineret mahogni med hollandsk udtræk. H. 73 cm. L. 105 + 2x52,5 cm. D. 85 cm. Fremstår med afblegning på toppen, reparation samt brugsspor.
Varenr: 4794327
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
19:01:00
Poul M. Volther. Daybed/ briks, model H9
Poul M. Volther. Daybed/ briks af eg.190 x 80 cm. Formgivet i 1958. Fremstillet hos FDB med stempel herfra, model H9. Fremstår uden madras, brugsspor.
Varenr: 4809036
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-10-2017
19:01:00
De Sede to-pers sort læder, model DS 76.
De Sede to-pers sort læder, model DS 76, med sovesofa funktion. Made in Schweitz. L. 190 cm, D. 100 cm. Fremstår med brugsslitage. og skjoller.
Varenr: 4809784
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
19:01:00
DKK 1.150
Arne Jacobsen. Seks syverstole model 3107, sort læder (6)
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Seks stole, model 3107, 'Syveren' med skaller af formbøjet krydsfinér, stel af forkromede stålrør, sædehøjde ca. 44 cm. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket hos prof. møbelpolstrer med sort Basic læder. (6)
Varenr: 4809475
DKK 17.500 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
19:01:00
DKK 14.000
Beistelltisch, Messsing / Glas
Beistelltisch, rechteckige Konstruktion aus schwarz lackiertem Metall und Messing, mit aufliegender Glasplatte, Maße: H. 47 cm, B. 80 cm, T. ca. 110 cm, Gebrauchsspuren, Kratzer, Bestoßungen, partielle Oxidationsspuren und Abrieb am Metall, Glasplatte mit Kratzer sowie an einer Ecke zerbrochen.
Varenr: 4731819
DKK 1.116 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-10-2017
19:02:00
DKK 298
Göran Malmvall. Otte stole af fyrretræ (8)
Göran Malmvall. Otte stole af massivt, lakeret fyrretræ. Fremstillet af Karl Andersson & Söner. H. 105, SH. 43 cm. Med små mærker og ridser (8)
Varenr: 4790253
DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
19:02:00
To loungestole, Rudi Verelst, fremstillet hos Novalux (2)
To loungestole, Rudi Verelst, fremstillet hos Novalux, formgivet i 1970, komplet drejeligt understel med skalkonstruktion af forkromede stålstave, fodplade af aluminium, løstliggende sidde- og ryghynder med sort stofbetræk, B. 66 cm, H. 68 cm, D. 74 cm, siddehøjde 33 cm, fremstår med minimale ...
Varenr: 4802250

DKK 3.721 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-10-2017
19:02:00
DKK 1.228
Hvilestol med stel af metal, vendbar hynde.
Hvilestol med stel af metal og træ, monteret med vendbar hynde, rødt skind og sort stof. H. 84. L. 156 cm.
Varenr: 4809789
19:02:00
Sæt på seks stole af teak, 1950'erne, dansk møbelproducent (6)
Dansk møbelproducent. Sæt på seks stole med stel af teak, sæde og kopstykke polsteret med uld. H. 77, sædehøjde 45 cm. Alm. brugsspor; sæde med slitage. (6)
Varenr: 4808962
DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-10-2017
19:03:00
DKK 775
Finn Juhl. Stort ovalt spisebord af teak, 1950/60´erne
Finn Juhl (1912-1989). Stort ovalt spisebord / konferencebord af teaktræ. Ustemplet. Fremstillet af Niels Vodder eller Bovirke. H. 72, L. 309, B. 139 cm. Variant af 'Judasbordet'. Litteratur: Judasbordet: Finn Juhl Memorial Exhibition 1990, gengivet s. 25. Fremstår med ridser og mærker samt ...
Varenr: 4799121
DKK 150.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
19:05:00
DKK 72.000
Thorsøe. Fire armstole, bøg (4)
Thorsøe. Fire armstole af bøg, sæde betrukket med alcantara. Fremstillet hos Thorsøe stole. H. 75 Sh. 45 B. 59 cm. Brugsspor, ridser og mærker. Løse i samliongerne. (4)
Varenr: 4809794
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
19:05:00
DKK 325
Piet Hein & Bruno Mathsson. Elipsebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Elipsebord med plade af grå laminat, monteret med spænd ben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71cm, L. 135 cm, B. 90 cm. Fremstår med brugsslitage og hak i bordpladen.
Varenr: 4809521
19:06:00
Charles & Ray Eames PACC kontorstol, vitra
Charles & Ray Eames kontorstol model PACC med hjul, sæde polstret med sort møbelstof. Produceret hos Vitra. H.76 B.62 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4811170
DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-10-2017
19:07:00
DKK 1.750
Herbert Hirche, loungestol fra System 350-serien, fremstillet hos Mauser Germany, sort læder
Herbert Hirche, loungestol fra System 350-serien, fremstillet hos Mauser Germany. Minimalistisk design med sort læderbetræk, todelt korpus, understel af grålakeret aluminium og stålrør. H. 75 cm, B. 68 cm, D. 68 cm. Fremstår med generelle brugsspor, ridser på foden, delvist med let slitage på ...
Varenr: 4791151
DKK 8.187 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-10-2017
19:08:00
DKK 1.154
Aage Hundevad. Bogreol, 1960'erne, palisander
Aage Hundevad. Bogreol fineret med palisander, front med justerbar hylder. 1960'erne. Fremstillet hos Hundevad & Co. H. 195 L. 138 D. 30 cm. Fremstår med falmet/ nuanceforskel på front og hul nederst på bagbeklædning.
Varenr: 4809793
DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-10-2017
19:09:00
DKK 450
Fire lænestole, danske møbelproducenter (4)
1 lænestol med rund ryg, runde tilspidsende ben af teaktræ, senere betrukket med kunststof, H. 78 B. 58 sædehøjde 42 cm.; 1 lænestol med blomstret betræk og blondekant, ben af bøg, H. 72 B. 65 sædehøjde 38 cm.; 1 højrygget lænestol øreklapper, stel af teaktræ, betrukket med uldstof, H. 114 B. 66 ...
Varenr: 4811923
19:09:00
DKK 325
Hyndesæt til Børge Mogensens tremmesofa, model 1789. (5)
Hyndesæt til Børge Mogensens tremmesofa, model 1789. Betrukket med cognacfarvet læder, knapper af lysere cognacfarvet læder. Bestående af en lang siddehynde, to sidehynder, to ryghynder. Bemærk: Sofaen samt læder stropper medfølger ikke. (5)
Varenr: 4784234

DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
19:09:00
DKK 3.500
Povl Christiansen. Sofa med stel af palisander
Povl Christiansen. Sofa med stel af palisander, betrukket med mørkt uld. H. 80 cm. L. 160 cm. SH. 38 cm. Designet 1955. Fremstillet af Snedkermester I. Christiansen. Litteratur: Dansk Møbelkunst gennem 40 år. Københavns Snedkerlaugs Møbeludstillinger. Bind 3 side 322-323. Brugsspor, nogle ...
Varenr: 4784084
DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
19:10:00
DKK 7.400
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 110  >>