Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Helge Bentzen. Olie på lærred. Rokokointeriør
Rokoko motiv med personer malet af Helge Bentzen født 1910, sign. H. 49 x 59 cm (70x79)
Varenr: 4805198
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17-10-2017
15:35:00
DKK 325
Otto Fliege, Öl auf Leinwand, Landschaft mit Schiffen
Otto Fliege, Öl auf Leinwand, Landschaft mit Schiffen, unten rechts signiert und datiert: 'Otto Fliege 59'. Maße 92 x 162 cm. Altersgemäßer Zustand.
Varenr: 4747166
DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17-10-2017
18:04:06
DKK 298
Otto Fliege, Öl auf Leinwand, Port Landschaft
Otto Fliege, Öl auf Leinwand, Port Landschaft, unten rechts monogrammiert, gerahmt. Maße ca.: 49 x 209 cm. Altersgemäßer Zustand.
Varenr: 4747167
18:45:00
DKK 298
Ruth Underberg, Mischtechnik auf Papier, 'Porträt mit Hut'
Ruth Underberg (1924 - 2002), Mischtechnik auf Papier, 'Porträt mit Hut', unten rechts signiert und datiert: '92', hinter Glas gerahmt. Bildmaße ca.: 15 x 19,5 cm. Rahmenmaße ca.: 27 x 33 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varenr: 4779586
DKK 1.116 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17-10-2017
19:22:00
DKK 298
H. Kortengräber, Öl auf Leinwand, Blumenstillleben
H. Kortengräber, Öl auf Leinwand, Blumenstillleben, unten rechts signiert, gerahmt. Maße ca.: 41 x 50 cm. Altersgemäßer Zustand.
Varenr: 4779588
19:30:00
DKK 298
Unbekannter Künstler, Öl auf Leinwand, 'Hafenszene'
Unbekannter Künstler, Öl auf Leinwand, 'Hafenszene', unten rechts unleserlich signiert, Rahmen in goldener Farbe, gefertigt aus Holz. Bildmaße ca.: 30 x 40 cm. Rahmenmaße ca.: 44 x 53 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varenr: 4779595
20:11:00
DKK 298
Carl Jungheim, landskabsmaleri med figurstaffage, 'Pärchen im Park'
Landskabsmaleri med figurstaffage 'Pärchen im Park', olie på malekarton af Carl Jungheim (1830-1886), anbragt på lærred, signeret og dateret '1860' nederst til venstre, 51,5 x 54 cm (billedmål uden ramme). Maleriet trænger til rengøring, kartonen løsner sig, noget bølget. Trænger til at blive ...
Varenr: 4723475
DKK 5.954 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17-10-2017
20:45:00
DKK 298
Heinrich Tessmer, blandingsteknik på lærred, ’Triptychon mit Judas und Saulus’
Heinrich Tessmer (1943-2012), blandingsteknik på lærred, ’Triptychon mit Judas und Saulus’, signeret nederst til højre: ’Tess 93’, med delvis titel på bagsiden: 'Judas und Saulus', indrammet. Mål à ca. 70 x 140 cm. Fremstår i aldersrelateret stand.
Varenr: 4772075
DKK 14.885 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17-10-2017
20:55:00
DKK 2.419
Jaromír Stretti-Zamponi, Landschaft mit Mühle, Öl auf Leinwand
Jaromír Stretti-Zamponi (1882-1959), Landschaft mit Mühle, Öl auf Leinwand, unten rechts signiert: 'Zamponi', Rahmen mit Kartuschen in goldener Farbe. Bildmaße ca.: 47 x 57 cm. Rahmenmaße ca.: 62 x 72 cm. Altersgemäßer Zustand.
Varenr: 4785126
DKK 1.489 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 19-10-2017
19:30:00
DKK 298
Stiig Kalsing. Skulptur af bronze, stående par (cd)
Skulptur af bronze i form af stående par, af Stiig Kalsing, født 1945, Sign. nederst. H. 34 cm. Enkle pletter.
Varenr: 4809262
DKK 1.700 DK, Herlev, Dynamovej 20-10-2017
14:39:00
DKK 675
Eduard Schloemann, Segelschiffe auf hoher See, Öl auf Leinwand
Eduard Schloemann (1888-1940), Segelschiffe auf hoher See, Öl auf Leinwand, unten links signiert. Rahmenmaß ca.: H. 56,5 cm, B. 72 cm, T. 5 cm Bildmaß ca.: H. 47 cm, B. 62,5 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varenr: 4811124
DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23-10-2017
15:55:00
DKK 298
H. Dahlhaus, olie på lærred, landskab med træer
H. Dahlhaus, olie på lærred, landskab med træer. Signeret nederst til højre: H. Dahlhaus. Rammemål ca.: H. 67 cm, B. 87 cm, D. 5 cm, billedmål ca.: H. 59,5 cm, B. 78,5 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med brugsspor.
Varenr: 4753444
DKK 3.721 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23-10-2017
20:15:00
DKK 298