Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Nyere billedkunst i ældre stil i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Teppich/Läufer, Baumwolle auf Baumwolle, ca. 268 x 89 cm
Teppich/Läufer, Baumwolle auf Baumwolle, ca. 268 x 89 cm. Teppich/Läufer, Baumwolle auf Baumwolle. Maße: 268 x 89 cm. Altersgemäßer Zustand. Varenr: 4557755 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 13:29:44 DKK 297
Asiatische Tänzerinnen, Offsetlithografie auf Papier (2)
Asiatische Tänzerinnen, Offsetlithografie auf Papier (2) . Asiatische Tänzerinnen, Offsetlithografie auf Papier, unter Glas und Passepartout gerahmt. Rahmen in goldener Farbe. Bildmaße ca.: 22 x 33 cm, Rahmenmaße ca.: 58 x 67 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren. Varenr: 4593156 DKK 1.487 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 13:39:12 DKK 297
Ubekendt kunstner. Komposition med sydlandsk gademiljø
Ubekendt kunstner. Komposition med sydlandsk gademiljø. Komposition med sydlandsk gademiljø monteret i ramme med delvis forgyldt gesso. 1900-tallet. Ubekendt kunstner. 98 x 67 cm. (119 x 90 cm.) Varenr: 4626792 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 16:10:05 DKK 300
Landschaften, Öl auf Platte (2)
Landschaften, Öl auf Platte (2) . Landschaften, Öl auf Platte, gerahmt. Maße ca.: 29 x 33 b bis 25 x 40 cm. Altersgemäßer Zustand. (2) Varenr: 4499686 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 17:20:12 DKK 297
Konvolut Ölgemälde, Burglandschaften (4)
Konvolut Ölgemälde, Burglandschaften (4). Konvolut Ölgemälde, Burglandschaften, Öl auf Leinwand und Platte, gerahmt. Maße ca.: 23 x 34 cm bis 58 x 74 cm. Altersgemäßer Zustand. (4) Varenr: 4499670 DKK 2.602 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 17:20:22 DKK 744
Konvolut Landschaften, Aquarelle auf Papier (5)
Konvolut Landschaften, Aquarelle auf Papier (5) . Konvolut Landschaften, Aquarelle auf Papier, unter Glas und Passepartout gerahmt. Maße ca.: 14 x 19 cm bis 27 x 34 cm. Altersgemäßer Zustand. (5) Varenr: 4499647 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 17:20:33 DKK 297
Ubekendt kunstner. Olie på lærred. Parisisk parti
Ubekendt kunstner. Olie på lærred. Parisisk parti . Ubekendt kunstner. 1800 tals maleri. Olie på lærred bag glas. Parisisk motiv. Utydelig signeret.Fremstår med alders relaterede spor. 48,5 x 57,5 cm (42 x 51 cm). Varenr: 4628208 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 18:25:00 DKK 300
Olja på duk. Kopia efter Roslin. 'Damen med slöjan'
Olja på duk. Kopia efter Roslin. 'Damen med slöjan'. Olja på duk. Kopia efter Alexander Roslin. "Damen med slöjan". Osignerad. Inramad. 65x55. (80x70) Varenr: 4606713 DKK 1.161 SE, Malmö, Baltzarsgatan 25-04-2017 19:24:00 DKK 232
J. Prachazka, Aquarell auf Papier, Porträit eines Jüngling
J. Prachazka, Aquarell auf Papier, Porträit eines Jüngling . J. Prachazka, Aquarell auf Papier, Porträit eines Jüngling. Unten rechts betitelt, signiert, datiert: Josef Prachezka, Bischof Zernitz, 2.9.1929. Maße ca.: H. 33 cm, B. 26,5 cm. Das Porträit befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit Kratzern und kleinen Rissen sowie Stockflecken. Varenr: 4614614 DKK 1.636 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 21:28:00 DKK 744
Ubekendt kunstner, 1900-tallet, efter James Baker Pyne, olie på lærred, vinterlandskab
Ubekendt kunstner, 1900-tallet, efter James Baker Pyne, olie på lærred, vinterlandskab . Vinmterlandskab, af ubekendt kunstner, 1900-tallet, efter James Baker Pyne, olie på lærred, usign. 61 x 92 cm (76 x 107 cm). Varenr: 4636523 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-04-2017 19:09:00 DKK 300
James Rizzi, farveserigrafi på papir, 'Twenty five years of good taste, good times, and good friends'
James Rizzi, farveserigrafi på papir, 'Twenty five years of good taste, good times, and good friends'. James Rizzi, farveserigrafi på papir, 'Twenty five years of good taste, good times, and good friends', signeret nederst til højre, indrammet bag glas. Mål: H. 43 cm. B. 53 cm. D. 2 cm. Fremstår i aldersrelateret stand. Varenr: 4633161 DKK 4.833 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-04-2017 21:00:00 DKK 3.346
Andreas Brüggemann, Brüggemann & Barth vægbillede ’Nusch Eluard’, efter Pablo Picasso
Andreas Brüggemann, Brüggemann & Barth vægbillede ’Nusch Eluard’, efter Pablo Picasso. Andreas Brüggemann, Brüggemann & Barth 2017. Vægbillede ’Nusch Eluard, efter Picasso’. Unikat fra Brüggemann & Barth. Klarlakeret metalskulptur på bøgetræsplade, inspireret af Pablo Picassos ’Nusch Eluard’ fra 1938, genfortolkning fra 2017. Svejset med stål og kæden til en kædesav, med indlagt ... Varenr: 4609044 DKK 6.692 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-04-2017 21:01:00 DKK 5.205
Wale, Radierung auf Papier, 'Blue Blumo'
Wale, Radierung auf Papier, 'Blue Blumo' . Wale, Radierung auf Papier, 'Blue Blumo', unten rechts signiert und datiert: '88', hinter Glas und Passepartout gerahmt. Bildmaße ca.: 34 x 48 cm, Rahmenmaße ca.: 60 x 80 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren. Varenr: 4605869 DKK 1.859 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-04-2017 16:49:14 DKK 297
Jose Wolff,  Öl auf Platte, Flusslandschaft
Jose Wolff, Öl auf Platte, Flusslandschaft. Jose Wolff (1885-1964), Öl auf Platte, Flusslandschaft, unten rechst signiert: 'Jose Wolff', rückseitig mit Label versehen. Bildmaße ca.: 20 x 30 cm, Rahmenmaße ca.: 40 x 45 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren. Varenr: 4606003 DKK 1.859 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-04-2017 16:49:35 DKK 1.115
Landschaft mit Staffage, Öl auf Leinwand
Landschaft mit Staffage, Öl auf Leinwand . Landschaft mit Staffage, Öl auf Leinwand, Rahmen gefertigt aus Holz in schwarzer Farbe. Bildmaße ca.: 60 x 88 cm, Rahmenmaße ca.: 80 x 110 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren. Varenr: 4611103 DKK 1.487 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-04-2017 16:55:09 DKK 297
Sebastian Biehle, Aquarell auf Papier, 1972
Sebastian Biehle, Aquarell auf Papier, 1972. Sebastian Biehle, Gemälde, Aquarell auf Papier, 1972, Darstellung sitzendes Mädchen / Frau vor abstraktem Hintergrund, unten links monogrammiert und datiert 'SB' und '72', gerahmt mit Passepartout, Maß Bildausschnitt: H. ca. 61,5 cm, B. ca. 47 cm, Maß mit Rahmen: H. 82,5 cm, B. 66 cm, leichte ... Varenr: 4550681 DKK 1.636 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-04-2017 18:05:00 DKK 744
Gemälde, unbekannter Künstler, Landschaft, Öl auf Leinwand
Gemälde, unbekannter Künstler, Landschaft, Öl auf Leinwand. Gemälde, unbekannter Künstler, Darstellung eines Hauses / einer Villa umgeben von einer üppigen, grünen Landschaft, Öl auf Leinwand, unten links unleserlich signiert 'P. Perry' (?) und '11/83', gerahmt, Maße mit Rahmen: H. 62 cm, B. 70 cm, Bildmaß: H. 50 cm, B. 60 cm, leichte Abnutzungsspuren. Varenr: 4585061 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-04-2017 18:09:00 DKK 297
Blumenstilleben mit Trauben im Stil des Barocks, Öl auf Leinwand
Blumenstilleben mit Trauben im Stil des Barocks, Öl auf Leinwand . Blumenstilleben mit Trauben, Öl auf Leinwand, gerahmt. Rahmen mit feinem Dekor in goldener Farbe. Maße ca.: 48 x 78 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebaruchspuren. Varenr: 4620786 DKK 2.231 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-04-2017 18:45:00 DKK 1.115
W. Jansen, Öl auf leinwand, Stillleben mit Äpfeln
W. Jansen, Öl auf leinwand, Stillleben mit Äpfeln . W. Jansen, Öl auf leinwand, Stillleben mit Äpfeln, unten links signiert und datiert: 'W.Jansen 59', gerahmt. Maße ca.: 50 x 67 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren. Varenr: 4620777 DKK 1.487 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-04-2017 19:30:00 DKK 297
Oluf Simony Jensen. Portræt af fisker. Olie på lærred
Oluf Simony Jensen. Portræt af fisker. Olie på lærred. Portræt af fisker af Oluf Simony Jensen (1964-1923). Olie på lærred. Sign. Simony Jensen 1909. 50 x 39,5 cm. (66 x 55). Fremstår restaureret, retoucheret. Varenr: 4623100 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-04-2017 20:26:00 DKK 300
Ubekendt maler, 1800-tallet. Kvindeportræt. Olie på lærred
Ubekendt maler, 1800-tallet. Kvindeportræt. Olie på lærred. Kvindeportræt af ubekendt maler, omkr. 1830. Olie på lærred. Usign. 42 x 37 cm. (62x57). Fremstår med reparationer, restaureret, retoucheringer. Varenr: 4623111 DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 27-04-2017 20:30:00 DKK 325
Rimmer, Acryl auf Leinwand, Meerlandschaft
Rimmer, Acryl auf Leinwand, Meerlandschaft . Rimmer, Acryl auf Leinwand, Meerlandschaft, unten rechts signiert, Rahmen in schwarzer Farbe. Bildmaße ca.: 23 x 33 cm, Rahmenmaße ca.: 45 x 53 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren. Varenr: 4605500 DKK 1.859 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-04-2017 15:45:00 DKK 297
M. Wullin, Radierung auf Papier, limitiert
M. Wullin, Radierung auf Papier, limitiert . M. Wullin, Radierung auf Papier, limitiert auf 223/225, unten rechts signiert: 'M.Wullin', monogrammiert und datiert: 'M.W. 77', unter Glas und Passepartout gerahmt. Bildmaße ca.: 47 x 63 cm, Rahmenmaße ca.: 62 x 82 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren. Varenr: 4606085 DKK 1.859 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-04-2017 16:00:00 DKK 297
Bronzefigur af en hejre med grøn patina
Bronzefigur af en hejre med grøn patina. Bronzefigur af en hejre med grøn patina, helplastisk figur. Mål ca.: H. 132 cm, B. 27 cm, D. 50 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med brugsspor og afsplintringer. Varenr: 4624340 DKK 4.313 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-04-2017 16:45:00 DKK 1.487
Georg Alexander Christiansen (1865-1948) Akvarel 'Klampenborg'
Georg Alexander Christiansen (1865-1948) Akvarel 'Klampenborg'. Georg Alexander Christiansen (1865-1948) Akvarel. Signeret 'Klampenborg 21/7 1929 G.A. Chr.' H 35 cm. B 50 cm. (39x53 cm). Fremstår med aldersvarende guldnet papir, men ellers uden skader. Varenr: 4626672 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 28-04-2017 18:05:30 DKK 300
3 orientalske silkemalerier
3 orientalske silkemalerier. 3 orientalske silkemalerier med scenerier og arkitektur. 1900-tallets. 85 x 145 og 54 x 80 cm. (3) Varenr: 4630541 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-04-2017 18:46:00 DKK 325
Kronleuchter Antonio Almerich
Kronleuchter Antonio Almerich . Kronleuchter Antonio Almerich, sechsarmiger Korpus gefertigt aus Messing ausgestattet mit 6 Brennstellen, Lampenschirme gefertigt aus Opak Glas mit Sterndekor. Maße ca.: D. 71 cm, H. 57 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren. Varenr: 4585178 DKK 1.859 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-04-2017 20:00:00 DKK 1.115
Konvolut Bilder mit Genreszenen, Kunstdruck auf Platte (3)
Konvolut Bilder mit Genreszenen, Kunstdruck auf Platte (3). Konvolut Bilder mit Genreszenen, Kunstdruck auf Platte, Holzrahmen in goldener Farbe mit Perlstab. Bildmaße ca.: 10 x 12 cm. Rahmenmaße ca.: 23 x 26 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. (3) Varenr: 4637259 DKK 1.859 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-04-2017 13:39:19 DKK 892
Helen, olie på lærred, et overdimensioneret blomsterstilleben i prunkramme
Helen, olie på lærred, et overdimensioneret blomsterstilleben i prunkramme . Helen, olie på lærred, et overdimensioneret blomsterstilleben i prunkramme, signeret nederst til højre: ’Helen’, træramme med fint egebladsmønster, delvist bemalet. Mål ca.: H. 138 cm, L. 195 cm, D. 4,5 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med lette brugsspor. Varenr: 4599156 DKK 5.948 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-04-2017 12:06:00 DKK 4.090
Gemälde 'Mutter mit Kinde', Öl auf Leinwand im Prunkrahmen
Gemälde 'Mutter mit Kinde', Öl auf Leinwand im Prunkrahmen . Gemälde 'Mutter mit Kinde', Öl auf Leinwand im Prunkrahmen, unten rechts signiert: 'Jame', mit Floral verzierten Holzrahmen, gold gefasst. Bildmaße ca.: 36 x 40 cm, Rahmenmaße ca.: 57 x 65 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren. Varenr: 4616921 DKK 2.231 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-04-2017 15:03:00 DKK 1.115
 1 2  >>