Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Et par saltvandskulturperle- og brillantørestikker af 8 kt. hvidguld
Et par saltvandskulturperle- og brillantørestikker af 8 kt. hvidguld, prydet med to større runde gråbrune saltvandskulturperler, flankeret af 2 mindre brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.44 ct. Farve: Crystal (I). Klarhed: P1. Vægt i alt 5,3 g. H. 1,65 cm. Perle Ø ca. 11,66 mm. 1900-tallets ...
Varenr: 4861927
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 11-12-2017
11:25:31
DKK 1.550
Earrings in 14k with brilliant cut diamonds 0.50 ct
Earrings in 14k white rhod gold set with brilliant cut diamonds 0.50 ct Colour: (J-K) Crystal-top Cape Clarity VS ref: e02430
Varenr: 4798379

DKK 7.071 BE, Antwerpen 11-12-2017
13:20:00
DKK 2.419
Earrings in 9k with diamonds 0.07ct
Earrings in 9k yellow gold, tested, with brilliant cut diamonds 0.07ct Colour: F-G (Top Wesselton) Clarity: SI JAE02315
Varenr: 4776904

DKK 2.047 BE, Antwerpen 11-12-2017
14:28:00
DKK 298
Round earrings in 14k
Round earrings in 14k yellow gold, hallmarked. Earrings length: 16mm
Varenr: 4626669

DKK 1.303 BE, Antwerpen 11-12-2017
14:31:10
DKK 335
AN∙NO, par ørestikker med perle og kæde
AN∙NO, par ørestikker udført i 18 kt. guld, hver prydet med hvid Akoya Saltvands Kulturperle, samt kæde, perlediam. Ø 9,4 mm. Ligger i org. æske. Designeren bag AN·NO er skuespillerinde Ann Eleonora, som bla. er kendt fra den prisvindende film Italiensk For Begyndere og tv-serien The ...
Varenr: 4810935

DKK 4.800 DK, Odense, Kratholmvej 11-12-2017
15:29:00
DKK 2.300
Ole Lynggaard earrings in 18k with amethysts
Ole Lynggaard earrings in 18k yellow brushed gold, hallmarked with amethysts Designed by Charlotte Lynggaard
Varenr: 4861736

15:51:00
DKK 2.791
Ohrschmuck besetzt mit Saphiren (2)
Ohrschmuck gefertigt aus 925 Silber (rohdiniert/punziert), besetzt mit Saphiren im Navetteschliff von ca.: 3,2 x 2,2 mm. Der Ohrschmuck besitzt eine zusätzliche Clipmechanik. (Clipohrsteck). Maße ca.: L. 67 mm, B. 23 mm. Gesamtgewicht ca.: 14 g. (2)
Varenr: 4845684

DKK 2.605 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 11-12-2017
18:30:00
DKK 335
Øreringe (2) i 750 guld med diamanter, ca. 0.90 ct.
Øreringe (2) i 750 guld med diamanter, ca. 11 g, håndlavet. Pyntet med: 2 brillanter, i alt ca. 0.30 ct. 6 baguetteslebne diamanter, i alt ca. 0.60 ct. Klarhed ca. VSI, farve ca. Top Wesselton (G). Fremstår med lette brugsspor.
Varenr: 4846763
DKK 9.676 DE, Hamburg, Große Elbstraße 11-12-2017
19:17:00
DKK 3.908
To sæt øreclips af 18 kt. Guld med ametyst og granat (4)
To sæt øreclips af 18 kt. Guld. Et par prydet med poleret ametyst. Mål ca. 19 x 24 mm, Samt par ovale øreclips prydet carbonsleben granat. Ca. 15 x 16 mm. Samlet vægt ca. 23,5 gram. (4)
Varenr: 4859405
DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 11-12-2017
19:22:00
DKK 1.150
Salgsbakke med 38 par ørestikker
Salgsbakke med 38 par ørestikker/lokker samt et par enkelte. Fremstår ubrugt, fra ophørt guldsmed.
Varenr: 4863659
DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 11-12-2017
19:23:00
DKK 725
Örhängen 1 par 18 k guld med pärlor
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18 k guld, orientpärlor, ca 1880-tal, graverad geometrisk dekor, vardera örhänge med tre vidhängda kläppar, höjd ca 41 mm, vikt ca 11,7 g
Varenr: 4861193
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 11-12-2017
19:32:00
Se mere
Pearl earrings with a diamond & 9k gold
Pearl earrings with a diamond & 9k gold diamond: 0.03ct SI freshwater pearl pearl size: 6x6.5mm shape: round gold: yellow gold
Varenr: 4864537

DKK 1.377 BE, Antwerpen 11-12-2017
19:32:00
DKK 372
Par safir og brillantørestikker
Par safir og brillantørestikker, udført i 18 kt. hvidguld, hver prydet med en dråbeformet kornblomst blå safir på ca. 1 ct. Samt en brillant på ca. 0.05 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: VS. Samlet vægt ca. 3,9 gram.
Varenr: 4829914
DKK 10.000 DK, Odense, Kratholmvej 11-12-2017
19:35:00
Varenr: 4864545

19:52:00
DKK 335
Ole Lynggaard. 'Spring' ørestikker af 18 kt. satineret hvidguld med brillanter (2)
Ole Lynggaard. 'Spring' ørestikker af 18 kt. satineret hvidguld, prydet med et par brillantslebne diamanter på Ialt 0.04 ct. Farve: Top Wesselton (G), Klarhed: VS1. Art.nr.: A1993-501. Medfølges af originalt etui og kasse. (2)Vejl.udsalgspris: 11.300,-
Varenr: 4860467

DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 11-12-2017
20:00:00
DKK 3.900
Et par solitaire brillantørestikker af 14 kt. guld, i alt ca. 0.60 ct. (2)
Et par solitaire brillantørestikker af 14 kt. guld hver prydet med to brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.60 ct. Farve: Top Cape (K). Klarhed: SI-P1. Vægt i alt uden gummibagstikker ca. 0,6 g. Ø incl. fatning ca. 4,55 mm. (2)
Varenr: 4840246
DKK 5.800 DK, Vejle, Dandyvej 11-12-2017
20:12:00
DKK 1.800
Et par retro brillantørestikker af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 2.20 ct. 1900-tallets midte (2)
Et par retro brillantørestikker af 18 kt. hvidguld i form af to halvkugler prydet med to større brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.20 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS omkranset af ca. 260 mindre brillantslebne diamanter, i alt ca. 2.00 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS. I alt ca. ...
Varenr: 4862012
DKK 8.600 DK, Vejle, Dandyvej 11-12-2017
20:14:00
Kranz & Ziegler. Et par ørehængere af 14 kt. tofarvet guld med brillanter (2)
Kranz & Ziegler. Et par ørehængere af 14 kt. tofarvet guld, prydet med brillantslebne diamanter på ialt: 0.06 ct. Farve: Wesselton (H), Klarhed: PI. L. 34 mm. (2)Vejl.udsalgspris: 5.800,- DKK
Varenr: 4858754

DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 11-12-2017
20:20:00
DKK 1.250
Ole Lynggaard. 'Blonde' ørestikker af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 0.32 ct. (2)
Ole Lynggaard. 'Blonde' ørestikker af 18 kt. blankt hvidguld, prydet med 32 brillantslebne diamanter på i alt 0.32 ct. Farve: Top Wesselton (G), Klarhed: VS1. Model: A1905-502. Vægt i alt ca. 3,2 g. Ø. 1 cm. Medfølges af original kuvert. (2) Vejl. udsalgspris: DDK 15.500,-
Varenr: 4849580

DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 11-12-2017
20:31:00
DKK 3.100
Et par diamant-chandeliers ørestikker udført af 18 kt. rhodineret guld, i alt ca. 4.50 ct. (2)
Et par diamant-chandeliers ørestikker udført af 18 kt. rhodineret guld, prydet med 10 større brioletteslebne diamanter og 36 små brillantslebne diamanter, i alt ca. 4.50 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS-SI. Stemplet med London Hallmarks. Vægt ca. 5,8 g. L. 3 cm. (2)
Varenr: 4834625
DKK 33.000 DK, Vejle, Dandyvej 11-12-2017
20:35:00
DKK 1.300
Mabe Perle Anhänger / Clip in 585 Gold
Anhänger/Clip in 585 Gold - 3,7 Gramm, mit 27 Diamanten 8/8 Schliff, zus. ca. 0,30 ct TC- P1. Maße: Durchmesser Anhänger ca. 2 cm, Durchmesser Perle ca. 1,3 cm.
Varenr: 4765629
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 11-12-2017
20:35:00
DKK 372
Wempe, Ohrstecker / Ohrringe, 750 Gold
Wempe Ohrstecker, 750 Gold, Gewicht: ca. 3 Gg. Durchmesser: ca. 7 mm. Mit Wempe Etui. Zustand: minimale Gebrauchspuren.
Varenr: 4813305
20:42:00
DKK 298
Ole Lynggaard. Et par 'Katrine' ørestikker af 18 kt. rødguld med sommerfugle
Ole Lynggaard. Et par 'Katrine' ørestikker af 18 kt. rødguld med sommerfugle. Model A2647-401. L. 0.9 cm. Vægt ca. 2,2 g. Måler ca. 0,85 x 1,1 cm. Medfølges af originalt etui og yderbox Vejl. udsalgspris: 8.350,-
Varenr: 4841094

DKK 5.200 DK, Vejle, Dandyvej 11-12-2017
20:45:00
DKK 3.100
Et par mabé kulturperleøreklips af 18 kt. guld samt saltvands kulturperle ring af 18 kt. Guld (3)
Et par mabé kulturperleøreklips af 18 kt. guld, hver prydet med større mabé saltvandskulturperle. Vægt ca. 10,1 gram. Ø perler: ca. 15,7 mm. Samt vintage ring udført af lethammerslået 18 kt. guld prydet med saltvands kulturperle. Ring str, 55,5. Diameter inkl. fatning ca. 9 mm. Ca. 7 gram. (3)
Varenr: 4859397
20:48:00
Ole Lynggaard. Et par 'Stars', lille, ørestikker af 18 kt. hvidguld (2)
Ole Lynggaard. Et par 'Stars', lille, ørestikker af 18 kt. satineret hvidguld. Ø 0,8 cm. Art. nr. A1473-506. Medfølges af original kuvert. (2) Vejl. udsalgspris: DKK 7.100,-
Varenr: 4849542

DKK 4.500 DK, Vejle, Dandyvej 11-12-2017
20:49:00
DKK 3.300
Ole Lynggaard. Et par 'Stars' ørestikker af 18 kt. hvidguld med brillanter (2)
Ole Lynggaard. Et par 'Stars' ørestikker af 18 kt. satineret hvidguld, hver prydet med en brillantsleben diamant, i alt 0,04 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: VS1. Ø 1 cm. Art. nr. A1377-504. Medfølges af original kuvert. (2) Vejl. udsalgspris: DKK 12.200,-
Varenr: 4849509

DKK 7.800 DK, Vejle, Dandyvej 11-12-2017
20:58:00
DKK 3.900
Et par diamantørestikker af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 2.00 ct. L. 4 cm. (2)
Et par diamantørelokker af 18 kt. hvidguld i form af hjerter, prydet med ca. 252 større og mindre baguetteslebne diamanter og 2 brillantslebne diamanter, i alt ca. 2.00 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI-P1. Stemplet med engelske gold hallmarks på stikker. Vægt i alt ca. 7,4 g. L. 4 cm. (2)
Varenr: 4798155
DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 11-12-2017
21:05:00
Örhängen 2 par 18 k guld med pärlor
ÖRHÄNGEN, 2 par, 18 k guld, odlade saltvattenspärlor, krokar resp stift, totalvikt ca 5 g
Varenr: 4861244
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 11-12-2017
21:14:00
Se mere
Et par brillant- og South Sea kulturperleørestikker, i alt ca. 0.70 ct. Perle Ø ca. 11,45 mm. L. 4,6 cm. (2)
Et par brillant- og South Sea kulturperleørestikker af 8 kt. hvidguld, top prydet to hvide brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.10 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed: SI. samt 24 mindre cognacfarvede brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.60 ct. Klarhed: SI-P vedhængende to større runde ...
Varenr: 4847506
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 12-12-2017
11:37:00
DKK 975
Et par solitaire- brillantørestikker af 14 kt. hvidguld, i alt 0.75 ct
Et par solitaire- brillantørestikker af 14 kt. hvidguld prydet med to brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.75 ct. Farve: Top Cape-Cape (K-L). Klarhed: SI-P. Vægt i alt uden gummibagstikker og bagstikker ca. 0,8 g. Ø incl. fatning ca. 6 mm. Fremstår med brugsspor, ustemplede testet til 14 kt. ...
Varenr: 4864111
DKK 6.400 DK, Vejle, Dandyvej 12-12-2017
11:50:00
DKK 2.700
 1 2 3 4 5 6 7  >>