Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Brillantøreringe, slangeform, 18 kt hvidguld. Et par, 0.52 ct (2)
Et par slange-øreringe udført af 18 kt hvidguld prydet med talrige brillanter på tilsammen ca. 0.52 ct. Farve: Top Wesselton. Klarhed: SI. Længde ca. 4,7 cm. Vægt ca. 3 gram. Stemplet 750/ FHP for Diamonds by Frisenholm (2)
Varenr: 4737235

DKK 8.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-10-2017
09:54:59
DKK 1.250
Et par solitaire- brillantørestikker af 14 kt. hvidguld, i alt ca. 0.75 ct
Et par solitaire- brillantørestikker af 14 kt. hvidguld prydet med to brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.75 ct. Farve: Top Cape-Cape (K-L). Klarhed: SI-P. Vægt i alt uden gummibagstikker og bagstikker ca. 0,8 g. Ø incl. fatning ca. 6 mm. Fremstår med brugsspor, ustemplede testet til 14 kt. ...
Varenr: 4790399
DKK 6.800 DK, Vejle, Dandyvej 20-10-2017
11:49:00
DKK 3.300
Konvolut Ohrschmuck (6)
Konvolut Ohrschmuck gefertigt aus 8kt. Gold (punziert). Bestehend aus: 1 Paar Ohrhängern besetzt mit grünen Glassteinen im facettierten Rundschliff mit einem Durchmesser von ca.: 5,9 mm. 1 Paar Ohrhänger mit der Abbildung von Marienkäfern (Lackarbeit). 1 Paar Ohrhängern besetzt mit einem ...
Varenr: 4797337
DKK 1.637 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20-10-2017
12:45:38
DKK 744
Diamond earrings in 9k with single cut diamonds 0.26ct
Diamond earrings in 9k yellow gold with single cut diamonds 0.26ct Colour: Top Wesselton Clarity: SI jae05859
Varenr: 4708668

DKK 4.838 BE, Antwerpen 20-10-2017
12:53:00
DKK 3.163
Earrings in 9k with diamonds 0.31ct
Earrings in 9k yellow gold with brilliant cut diamonds 0.31ct Clarity: SI Colour: Top Wesselton (G-H) Ref: E05948
Varenr: 4724195

DKK 2.977 BE, Antwerpen 20-10-2017
15:55:00
DKK 558
Par ørelokker med pink safir og brillanter, 18 kt. hvidguld
Par ørelokker udført i 18 kt. hvidguld,hver prydet med 4 brillanter. Samlet ca. 0.16 ct. Samt 5 princess-cut pink safirer samt en facetsleben dråbeformet pink safir. Samlet ca. 1.48 ct.
Varenr: 4791103
DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 20-10-2017
15:56:42
Earrings in 14k with brilliant cut diamonds 0.85ct
Earrings in 14k white rhod gold, set with brilliant cut diamonds total approx. 0.85ct Colour: (H)Wesselton Clarity: SI
Varenr: 4688524

DKK 17.490 BE, Antwerpen 20-10-2017
18:31:00
DKK 2.233
Samling sølvørestikker/ørehængere/vedhæng (40)
Samling sølvørestikker/ørehængere 7 par. Samt vedhæng til ørestikker 26 st. Prydet med bl.a similisten, ferskvandskulturperler, cubic zirkoner og rosenkvarts. (40)
Varenr: 4809593
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-10-2017
19:37:00
DKK 1.050
Samling sølvørestikker (36)
Samling sølvørestikker/ørehængere, 18 par. Prydet med bl.a similisten, ferskvandskulturperler, malakiter. (36)
Varenr: 4809646
19:46:00
DKK 650
Mabe Perle Anhänger / Clip in 585 Gold
Anhänger/Clip in 585 Gold - 3,7 Gramm, mit 27 Diamanten 8/8 Schliff, zus. ca. 0,30 ct TC- P1. Maße: Durchmesser Anhänger ca. 2 cm, Durchmesser Perle ca. 1,3 cm.
Varenr: 4765629
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 20-10-2017
20:12:00
DKK 335
Ohrhänger mit Opalen und Diamanten (2)
Ohrhänger gefertigt aus 14kt. Gold (punziert), jeweils besetzt mit einem Opal im Tropfenschliff von ca.: 7 x 4 mm, sowie mit insgesamt 5 Diamanten von gesamt ca.: 0.10ct. Farbe: Wesselton H, Reinheit: VSI1 bis SI1. Länge ca.: 4,9 cm. Gewicht ca.: 3 g. Die Ohrhänger befinden sich in einem ...
Varenr: 4808942
20:55:00
DKK 781
Par solitaire brillantørestikker, ca. 1.20 ct
Par solitaire brillantørestikker, udført i 14 kt. hvidguld, hver prydet med brillant. Samlet ca. 1.20 ct. Farve: Champagne: Klarhed: P1-P2. Samlet Vægt ca. 2,0 gram.
Varenr: 4781948
DKK 8.000 DK, Odense, Kratholmvej 20-10-2017
21:58:00
DKK 1.050
Earrings in 14k with brilliant cut diamonds 0.79ct
Earrings in 14k white rhod gold set with brilliant cut diamonds 0.79ct Colour: (H) Wesselton Clarity: SI-P1
Varenr: 4688528

DKK 19.351 BE, Antwerpen 21-10-2017
15:04:00
DKK 3.535
Earrings in 9k with diamonds 1.46ct
Earrings in 9k yellow gold with green(treated) and white single cut diamonds 1.46ct Clarity: P Colour: Top Wesselton (F-G) Total weight: 5.4g jae04716
Varenr: 4775929

DKK 10.792 BE, Antwerpen 21-10-2017
16:53:00
DKK 1.563
Antik Ohrringe Jugendstil in 585 Gold/1Silberkette mit Anhänger
Paar Ohrringe Jugendstil in 585 Gold- 1,2 g , mit 2 Rubine und 2 kleine Orient Perlen . Maße:L 1,7 cm. 1 Silberkette in 835 Silber-14 ,2 g, Jugendstil, Maße: L 46 cm , Anhänger 4 x 3 cm .
Varenr: 4773871
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-10-2017
20:24:00
DKK 298
Et par store cocktail rubin- og brillantørelokker af guld og hvidguld, brillanter i alt ca. 3.00 ct. Vægt i alt 27,7 g. L. 4,5 cm. (2)
Et par rubin- og brillantørelokker af guld og hvidguld, prydet med 2 større cabochonslebne rubiner omkranset af 176 brillantslebne diamanter, i alt ca. 3.00 ct. Farve: Crystal-Top Cape (J-K). Klarhed: SI1-SI2. Vedhængende to store opake facetslebne rubiner. 1900-tallets anden halvdel. Fremstår ...
Varenr: 4800989
DKK 9.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-10-2017
20:27:00
Et par moderne Day & Night ørestikker af 18 kt. guld med barokke kulturperler. (2)
Et par Day & Night ørestikker af 18 kt. guld, prydet med to brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.05 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS. Vedhængende to aftaglige større ovale let barokke saltvandskulturperler med endestykker af cabochonslebne grønne peridoter. Vægt ca. 10,5 g. L. 2,2 cm. (2)
Varenr: 4799920
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-10-2017
20:48:00
Georg Jensen creol earrings in 18k with diamonds 0.21ct
Georg Jensen creol infinity earrings in 18k rhod. rose gold, hallmarked, with brilliant cut diamonds approx. 0.21ct in total. Colour: Top Wesselton (F-G) Clarity: VS Length in diameter: 2.2cm retail price: 1.865 euro
Varenr: 4764338

DKK 9.303 BE, Antwerpen 21-10-2017
21:00:00
DKK 3.907
Ole Lynggaard 'flet' earrings in 14k with diamonds
Ole Lyngaard 'flet' earrings in 14k rhod. white gold (smooth & brushed gold) with brilliant cut diamonds approx.0.20ct Clip on/off earrings Colour: Top Wesselton (F-G) Clarity: VS Total weight: 21.8g
Varenr: 4789568

DKK 26.793 BE, Antwerpen 21-10-2017
22:05:00
DKK 819
Ohrhänger mit Smargden und Agaten (2)
Ohrhänger gefertigt aus 925 Silber (punziert) und vergoldet. Besetzt mit insgesamt 24 Smaragden im facettierten Rund- und Ovalschliff. Sowie mit 2 grünen und opaken Agaten ( Achat) im facettierten Ovalschliff von je ca.: 11,7 x 9,3 mm. Maße ca.: 44 x 14,1 mm, Gewicht ca.: 11,5 g.
Varenr: 4779616

DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-10-2017
10:10:00
DKK 335
Earrings in 9k with diamonds 0.07ct
Earrings in 9k yellow gold, tested, with brilliant cut diamonds 0.07ct Colour: F-G (Top Wesselton) Clarity: SI JAE02315
Varenr: 4799919

DKK 2.047 BE, Antwerpen 22-10-2017
12:50:10
DKK 484
Earrings in 18k with diamonds and pearls approx. 0.06ct
Earrings in 18k rhod. white gold, hallmarked, with single-cut diamonds and freshwater pearls approx. 0.06ct Colour: Top Wesselton (F-G) Clarity: VS2-SI1 Pearl colour: creme Pearl size: 8.60x8.20mm Pearl shape: round Earrings length: 1.8cm
Varenr: 4810792
DKK 2.605 BE, Antwerpen 22-10-2017
13:39:17
DKK 1.451
Klassische Diamantohrstecker (2)
Klassische Ohrstecker gefertigt aus 14kt. Gold (geprüft), jeweils besetzt mit einem Diamanten im Altschliff von gesamt ca.: 0.12ct. Farbe: Crystal (J), Reinheit: SI2. Durchmesser ca.: 9,6 mm. Gewicht ca.: 2,2 g. 1 Diamant ist Bestoßen. Die Ohrstecker befinden sich in einem altersgemäßen ...
Varenr: 4811630
DKK 1.637 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-10-2017
14:00:00
DKK 335
Earrings in 14k with brilliant cut diamonds 0.53 ct
Earrings in 14k white rhod gold set with brilliant cut diamonds 0.53 ct Colour: (J) Crystal Clarity VS ref: e02550
Varenr: 4798492

DKK 7.815 BE, Antwerpen 22-10-2017
14:29:00
DKK 2.419
Earrings with brilliant cut diamonds 0.48 ct
Earrings in 14k white rhod gold set with brilliant cut diamonds 0.48 ct Colour: (F-G) Top Wesselton Clarity: P e585
Varenr: 4775401

14:32:00
DKK 335
Blomster øreringe m/ safirer og topaser, hvidguldsbelagt sterling sølv. Et par (2)
Blomster-øreringe m/ facetslebne safirer og hvide topaser udført af hvidguldsbelagt sterling sølv. L. ca 4,5 cm. Vægt ca. 5 gram. Et par (2)
Varenr: 4753729

DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-10-2017
15:30:00
Earrings in 9k and diamonds 0.11ct
Earrings in 9k yellow gold, tested, with brilliant cut diamonds 0.11ct Colour: H (Wesselton) Clarity: SI JAE07113
Varenr: 4723533

DKK 3.349 BE, Antwerpen 22-10-2017
16:54:00
DKK 298
Øreringe med akvamariner (2)
Øreringe udført i 14 kt. guld (stemplet). Hver især prydet med en lys, smaragdslebet akvamarin på ca.: 10 x 8 mm. Vægt ca.: 4 g. Fremstår i aldersrelateret stand med meget små brugsspor. (2)
Varenr: 4811657
DKK 4.093 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-10-2017
17:15:00
DKK 409
Earrings in 14k with brilliant cut diamonds 0.50 ct
Earrings in 14k white rhod gold set with brilliant cut diamonds 0.50 ct Colour: (H) Wesselton Clarity VS ref: e02430
Varenr: 4798512

DKK 10.792 BE, Antwerpen 22-10-2017
18:05:00
DKK 3.163
Brillantørestikker i art deco-stil (2)
Ørestikker med klips i art deco-stil. Udført af 14 kt. guld (stemplet), prydet med 16 brillanter i alt på ca. 0.60 ct. i alt. Farve: Wesselton (H), klarhed: VS2. Mål ca.: 17,8 x 9 mm. Vægt i alt ca.: 6,2 g. (2)
Varenr: 4711013

DKK 7.443 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-10-2017
18:30:00
DKK 335
 1 2 3 4 5  >>