Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Øvrige glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bartmann-krus, formentlig 1700-tallet
Bartmann-krus, formentlig 1700-tallet. Bartmann-krus, formentlig 1700-tallet, stentøj med brun saltglasur, med skæg-mærke foroven og to medaljoner, H. ca. 44 cm, fremstår med aldersrelaterede brugsspor og lette afslag, delvist med hårrevner. Varenr: 4701465 DKK 4.462 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 20-07-2017 20:43:00 DKK 1.227
Brännvinskrus Höganäs
Brännvinskrus Höganäs. BRÄNNVINSKRUS samt MUGGAR, 7 dlr, Höganäs, saltglaserat lergods, höjd ca 12 resp. 35 cm Varenr: 4722017 DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 20-07-2017 20:57:00
Se mere
Lockurna, Famille Verte, tidigt 1800-tal
Lockurna, Famille Verte, tidigt 1800-tal. Lockurna, Famille Verte, Kina, Ching/Tao Kuang, tidigt 1800-tal. Polykrom dekor med växter och drakar. Bukformad. Höjd 27 cm. Varenr: 4723523 DKK 1.530 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 21-07-2017 14:47:26 DKK 3.365
Huvudkuddar, 2 st, Kina, 1900-talets andra hälft (2)
Huvudkuddar, 2 st, Kina, 1900-talets andra hälft (2). Huvudkuddar, 2 st, Kina, 1900-talets andra hälft. Längd 34 cm. (2) Varenr: 4722443 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 21-07-2017 15:13:15 DKK 229
Per Lütken m.fl. for Holmegaard. Samling skåle og vaser (9)
Per Lütken m.fl. for Holmegaard. Samling skåle og vaser (9). Per Lütken og Peter Svarrer m.fl. for Holmegaard. Cocoon bordlampe og vase af hvidt glas med rødt overfang. Designet af Peter Svarrer for Holmegaard. Desuden samling skåle, askebægrer og vaser i blåt og grønt glas. Cocoon Bordlampe H. uden montering ca. 30 cm. og vase H. 17 cm. (9) Varenr: 4717332 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 21-07-2017 15:14:00 DKK 375
Deckelvase mit floralem Motiv
Deckelvase mit floralem Motiv. Deckelvase mit floralem Motiv, gefertigt aus Porzellan, handstaffiert in Unterglasur, unterseitig mit Bodenmarke versehen. Maße ca.: H. 43 cm, D. 22 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. Varenr: 4713565 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-07-2017 18:30:00 DKK 297
Marianne Westman Picknick
Marianne Westman Picknick. MARIANNE WESTMAN, "Picknick", 3 dlr, Rörstrand, bestående av: smörask, kanna och skål, kannans höjd ca 11 cm Varenr: 4723130 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-07-2017 19:36:00
Se mere
Tavla Rosenthal
Tavla Rosenthal. TAVLA, med monterad porslinsplakett, Rosenthal, efter da Vinci, 1900-tal, a tergo märkt "Madonna von Leonardo da Vinci", Rosenthal, ca 30x25 cm Varenr: 4723142 DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-07-2017 20:12:00
Se mere
Messerbänkchen, Frankreich, Verlux u. a., Glas (8)
Messerbänkchen, Frankreich, Verlux u. a., Glas (8). Messerbänkchen in Form von Hunden, Frankreich, opalisierendes Glas, 6 Messerbänkchen von Verlux, seitlich mit Herstellergravur, 2 Messerbänkchen ohne Herstellermarkierung, Maße: H. 3-4 cm, L. 10-12 cm, T. 1,5-2 cm, leichte Gebrauchsspuren, partielle Verfärbungen sowie leichte, partielle Kratzer ... Varenr: 4680862 DKK 1.115 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-07-2017 20:45:00 DKK 297
Waldermarsuddekrukor
Waldermarsuddekrukor. PRINS EUGEN, "Waldemarsudde", ytterfoder, 4 st, porslin, diameter ca 12-25 cm Varenr: 4723163 DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21-07-2017 21:15:00
Se mere
Royal Copenhagen
Royal Copenhagen . KUNGLIG DANSK, "Blå Blomst", crèmekoppar, 6 st, lockurna, askfat, 5 st, porslin, höjd ca 7,5 resp 28 Varenr: 4723174 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-07-2017 21:48:00
Se mere
Karaff /glasobjekt Amba Molly Atlas
Karaff /glasobjekt Amba Molly Atlas. AMBA MOLLY (född 1984): "Atlas", glasobjekt/karaff, formgiven 2012, klädd i kopparplåt, läderklädd mynning, korkpropp, höjd ca 17,5 cm. Deltagit i Örnsbergsauktionen 2013. . "I mitt masterprojekt Atlas visualiserar jag dialogen mellan hantverksvärlden och den industriella världen inom kontexten c... Varenr: 4724351 DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-07-2017 17:40:00
Se mere
Gartenhocker mit Chinoiserien
Gartenhocker mit Chinoiserien. Gartenhocker mit Chinoiserien, gefertigt aus Fayence Keramik, dickwendige Scherbe, polychrom staffiert, glasiert. Der Korpus verziert mit Palastszenen. Maße ca.: D. 33 cm, H. 49 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren. Varenr: 4672773 DKK 1.859 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 22-07-2017 18:00:00 DKK 297
Speiseteller mit floralem Muster (12)
Speiseteller mit floralem Muster (12) . Speiseteller mit floralem Muster, gefertigt aus weißem Porzellan, glasiert, mit Dekor in goldener Farbe, unterseitig mit Bodenmarke versehen. Maße ca.: 31 x 31 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchsspuren Varenr: 4661375 DKK 1.487 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 22-07-2017 19:00:00 DKK 297
Vicke Lindstrand Orrefors vas
Vicke Lindstrand Orrefors vas. VICKE LINDSTRAND, vas, glas, Orrefors, graverad och slipad dekor av pojke som blåser såpbubblor, signerad Orrefors Lindstrand 1382 A2. KR (gravör Karl Rössler), höjd ca 17,5 cm Varenr: 4724388 DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-07-2017 20:24:00
Se mere
Paul Hoff urna med lock
Paul Hoff urna med lock. PAUL HOFF, urna med lock, Gustavsberg, signerad och numrerad 508, 1988, unik, brunsvart-spräcklig dekor, förgyllt lock, höjd 14 cm, diameter 20 cm Varenr: 4724402 DKK 2.294 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-07-2017 21:06:00
Se mere
Spanische Deckelterinne
Spanische Deckelterinne . Spanische Deckelterinne, gefertigt aus Fayence Keramik, Oberfläche mit Craquelé, unterseitig mit Bodenmarke versehen. Maße ca.: H. 31 cm, L. 37 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren und Bestoßungen. Varenr: 4713561 DKK 1.636 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 23-07-2017 18:20:00 DKK 297
Paar chinesische Deckelvasen (2)
Paar chinesische Deckelvasen (2) . Paar chinesische Deckelvasen, gefertigt aus Fayence Keramik, kobaltblau gefasst, glasiert. Maße ca.: H. 22 cm, D. 19 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren.(2) Varenr: 4624543 DKK 1.115 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 23-07-2017 18:44:00 DKK 297
Zwei Pokale/ Kelche, Keramik, signiert 'Hall' (2)
Zwei Pokale/ Kelche, Keramik, signiert 'Hall' (2). Zwei Pokale/ Kelche. Keramik, polychromes, partiell reliefiertes und geritztes Dekor. Konische Kelche auf horizontal gerilltem Schaft, organisch geformte Hohlfüsse. H. 20,5 m. Beide Kelche am Boden bezeichnet: Hall (geritzt). (2) Varenr: 4695151 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-07-2017 20:43:00 DKK 297
Design Erik Höglund Sommar
Design Erik Höglund Sommar. ERIK HÖGLUND, 8 st, glas, orange och turkos glasmassa, signerade, höjd ca 11,5-18 cm Varenr: 4724542 DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-07-2017 10:00:00
Se mere
Design Bengt Berglund Sommar
Design Bengt Berglund Sommar. BENGT BERGLUND, 2 skålar, delvis glaserat stengods, invändigt glaserad i turkos resp grönt, den lägre signerad Bengt Berglund Gustavsberg resp den större med inpressat BB Gustavsberg, höjd ca 8-15, diameter 17-20 cm Varenr: 4724544 DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-07-2017 10:06:00
Se mere
Design Reijmyre Sommar
Design Reijmyre Sommar. REIJMYRE, 8 st, glas, samtliga etikettmärkta, höjd ca 11-28 cm Varenr: 4724547 DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-07-2017 10:15:00
Se mere
Vaser Klockargården Sommar
Vaser Klockargården Sommar. KLOCKARGÅRDEN, Vedem, ca 23 miniatyrvaser, polykrom glasmassa, höjd 15-17 cm Varenr: 4724550 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-07-2017 10:24:00
Se mere
Näsduksskålar Murano Sommar
Näsduksskålar Murano Sommar. VAS, etikettmärkt Made in Sweden, NÄSDUKSSKÅLAR, varav en etikettmärkt Murano, höjd ca 11,5 cm vardera Varenr: 4724554 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-07-2017 10:36:00
Se mere
Konvolut Keramik (7)
Konvolut Keramik (7). Konvolut Keramik bestehend aus: Kanne, vier kleine Becher und zwei Weinbecher. Maße der Kanne: H. 20 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. (7) Varenr: 4686843 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017 11:00:37 DKK 297
Paar Figuren der Heiligen von der Manufaktur Hutschenreuther (2)
Paar Figuren der Heiligen von der Manufaktur Hutschenreuther (2). Paar Figuren der Heiligen von der Manufaktur Hutschenreuther gefertigt aus braunem Ton. Unterseitigt gemarkt. Maße: H. 19 cm. Altersgemäßer Zustand. (2) Varenr: 4706173 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017 11:00:46 DKK 297
Wandteller mit goldenen Blüten aus der Manufaktur Hutschenreuther Kunstabteilung, Entwurf von Hans Achtziger
Wandteller mit goldenen Blüten aus der Manufaktur Hutschenreuther Kunstabteilung, Entwurf von Hans Achtziger. Wandteller mit goldenen Blüten aus der Manufaktur Hutschenreuther Kunstabteilung, Entwurf von Hans Achtziger, Porzellan. Maße: H. 20 cm B. 20 cm. Altersgemäßer Zustand. Varenr: 4713498 DKK 1.636 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017 11:02:06 DKK 297
Design Lisa Larson för Gustavsberg Sommar
Design Lisa Larson för Gustavsberg Sommar. LISA LARSON, 4 st, glaserat stengods, Gustavsberg Lusthus signerad och daterad -96, isbjörnar ur serien "Lill-Skasen", Sparbössa ur serien "Sträng", höjd ca 10-20 cm Varenr: 4724558 DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-07-2017 11:03:00
Se mere
Design Erik Höglund fat för Boda Sommar
Design Erik Höglund fat för Boda Sommar. FAT, ca 16 st, 1950/60-tal, glas, Boda, design Erik Höglund, varierande färger, reliefdekor av figurer och djur, diameter ca 9-11, största fatet 18x12 cm Varenr: 4724564 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-07-2017 11:21:00
Se mere
Sommar Bertil Vallien och Monica Backström Sommar
Sommar Bertil Vallien och Monica Backström Sommar. SKÅLAR, OBJEKT, POKAL, glas, totalt 7 st, Bertil Vallien, Ulrica Hydman Vallien, Monica Backström, Gunnar Ander, signerade, höjd ca 4-20 cm Varenr: 4724570 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-07-2017 11:39:00
Se mere
 1 2 3 4 5  >>