Kategori  Vurdering
   1 2 3 4  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Obstschale Schneider Ristal aus transparentem Glas
Obstschale Schneider Ristal handgefertigt aus transparentem Glas, mit Label: 'Schneider Ristal, Paris France'. Maße ca.: L. 46 cm, H. 19 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varenr: 4809074
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 16-12-2017
20:12:00
DKK 298
Madonna mit dem Kinde aus der Manufaktur Schwarzburger Werkstätten für Porzellankunst nach einem Etwurf von H.P.Simon
Madonna mit dem Kinde aus der Manufaktur Schwarzburger Werkstätten für Porzellankunst nach einem Etwurf von H.P.Simon, vollplastische Darstellung der sitzenden Madonna, gefertigt aus weißem Porzellan, glasiert, rückseitig signiert: 'H.P.Simon', unterseitig nummeriert 383 und mit Bodenmarke ...
Varenr: 4851674
DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 16-12-2017
20:20:00
DKK 372
Monica Backström "Frozen Images"
MONICA BACKSTRÖM, relief, glas, "Frozen Images", Kosta Boda, 22x20 cm, monterad i svart träram
Varenr: 4868056
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 16-12-2017
20:36:00
Se mere
Salvador Dali für Rosso Antico, Vintage 3 Set Flaschen
Salvador Dali für Rosso Antico, Vintage 3 Set Flaschen, signiert von Salvador Dali, gefertigt aus Glas in verschiedenen Blautönen, hergestellt in 1970er Jahren, die Flaschen wurden von der italienischen Dessertwein Firma 'Rosso Antico' produziert. Maße ca.: H. 33 cm, D.6 cm. Altersgemäßer ...
Varenr: 4843889
20:45:00
DKK 409
Figur aus Bisquitporzellan in Reliefform nach einem Entwurf von Roy Adzak aus der Manufaktur Hutschenreuther
Figur aus Bisquitporzellan in Reliefform nach einem Entwurf von Roy Adzak aus der Manufaktur Hutschenreuther, limitiert auf 46/250, rückseitig signiert: 'Roy Adzak' mit Bodenmarke versehen. Maße ca.: L. 28 cm, H.9 cm, T.6,5 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varenr: 4818643
20:50:00
DKK 372
Konvolut Sammelteller 'Die schönsten Burgen am Rhein' (10)
Konvolut Sammelteller 'Die schönsten Burgen am Rhein' gefertigt aus weißem Porzellan, glasiert, unterseitig nummeriert. Maße ca.: D. 18 cm. Altersgemäßer Zustand.
Varenr: 4843010
21:30:00
DKK 298
Servisdelar Pomona Rörstrand
MARIANNE WESTMAN, "Pomona", uppläggningsfat, 22,5x43 cm
Varenr: 4868160
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
13:27:00
Se mere
Hermès Paris askfat nr 308
HERMÈS, askfat, porslin, Paris, dekor med hädt och vagn, märkt Hermès - Paris Made in France, märkt 3, höjd ca 3,5, 19x15,5 cm
Varenr: 4868224
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
17:03:00
Se mere
Fat glas
FAT, orange och svart glas, signerat Geary (sannolikt William Geary), 2006, diameter ca 41 cm
Varenr: 4868253
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
18:36:00
Se mere
Hans Henrik Hansen for Aluminia/Royal Copenhagen. Hjertestager / vaser af fajance (6)
Hans Henrik Hansen for Aluminia/Royal Copenhagen. Seks hjertestager/hjertevaser af fajance, H. 8 cm. Fremstår med minimale brugsspor. (6)
Varenr: 4863963
DKK 10.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 17-12-2017
19:42:00
DKK 4.200
Bjørn Wiinblad, væglysestage/relief med to lysarme, keramisk, anno 1974
Bjørn Wiinblad (1918-2006). Ovalt væglysestage/relief med to lysarme udført i blåglaseret keramiske kakler, dekoreret med kvinde og blomsterornamentik. Sign. og dateret Bjørn Wiinblad 74. H. 43 cm. B. 39 cm. Fremstår med brugspatina, en lysarm med reparation og kanthak, glasurafslag, begge ...
Varenr: 4847802
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-12-2017
20:18:00
Konvolut Sammelteller 'Augenblicke des Glücks' (12)
Konvolut Sammelteller 'Augenblicke des Glücks' gefertigt aus weißem Porzellan, glasiert, unterseitig nummeriert. Maße ca.: D. 18 cm. Altersgemäßer Zustand.
Varenr: 4817815
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17-12-2017
20:20:00
DKK 298
Bjørn Wiinblad for Rosenthal. Aladdin platter (12)
Bjørn Wiinblad for Rosenthal. Samling Aladdin platter. Ø 16 cm. Alle i original emballage. (12)
Varenr: 4868843
DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-12-2017
14:23:00
DKK 450
MUUTO & Kähler. Norway Says m.m. Plus salt & peber mill, Flow milk jug samt Omaggio stager, i org. æsker (12)
MUUTO & Kähler. Norway Says, Jakob Wagner & Reckweg og Nordentoft . 7 stk. Plus salt & peber mill - skulpturelle salt og peberkværn i guld / rød af lakeret bøg H. 17 cm, Flow milk jug / flødekande af porcelæn H. 15 cm samt 3 stk. Omaggio stager af keramik H. 24,5 cm, alle i org. æsker. Fremstår ...
Varenr: 4869494
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-12-2017
14:30:00
Åsa Jungnelius
ÅSA JUNGNELIUS, obelisk, Kosta, signerad, höjd 41 cm
Varenr: 4868449
DKK 3.089 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-12-2017
17:28:00
Se mere
Toini Muona väggrelief Arabia Finland
VÄGGRELIEF, Toini Muona, Arabia, Finland, stengods, dekor i turkost och grönt av bladverk, signerad T.M, Arabia, ca 71 x 71 cm
Varenr: 4868453
DKK 6.177 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-12-2017
17:44:00
Se mere
Conradsminde lommelærker. (2)
To lommelærker med mønster som skærslibning, i hhv. blåt glad (Conradsminde/Aalborg)- og i hvidt glas (Conradsminde). H. 14,5 cm. Fra 1800-tallet. Jvf. 'Danske Lommelærker' 2011, s. 167. Fremstår med brugsspor. (2)
Varenr: 4867239
DKK 2.400 DK, Aalborg, Nibevej 18-12-2017
18:00:00
DKK 650
Ytterfoder i keramik
YTTERFODER, 1 par, 1900-talets mitt, kinesiserande mönster samt invändig dekor med fiskar, höjd 29, invändig diameter 29 cm
Varenr: 4868464
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-12-2017
18:32:00
Se mere
Royal Copenhagen. Musselmalet terrin. 1894-1900
Royal Copenhagen. Musselmalet terrin med låg og guldkant. Under bund sign. 'N:l.', fra 1894-1900 tallet. Ø. 31 cm, H. 20 cm. Fremstår med brugsspor, herunder afslag på kant, på både låg og fad.
Varenr: 4838416
DKK 6.000 DK, Aalborg, Nibevej 18-12-2017
18:56:00
Michael Andersen mfl. To bordlamper, vase samt japanske tekrus (7)
Michael Andersen: Bordlampe nr. 6165, H. 22 cm, vase nr. 6404, begge glaseret keramik. Dertil øvrig bordlampe af glaseret stentøj, H. 20 cm (lille revne ved fatning) samt fire japanske tekrus, ligeledes glaseret stentøj. Sidste i original æske. (7)
Varenr: 4835451
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-12-2017
19:18:00
Rörstrand. Fiskfat samt bärfat (3)
Rörstrand. Fiskfat samt bärfat i porslin. Fiskfat, längd ca 52 cm. Ett par bärfat, majolika, i form av blad med insekter i relief, längd ca 20 cm. (3)
Varenr: 4850403
DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 18-12-2017
19:35:44
DKK 232
Bjørn Wiinblad, 10 Rosenthal platter (10)
Bjørn Wiinblad, 10 Rosenthal platter. 5 porcelænsplatter, 73,74,76,77,78 Ø 28,5 cm og 3 glasplatter 2 x 76, 77 og 2 Aladdin platter nr. 1 Ø 15 cm. I originale æsker. (10)
Varenr: 4861539
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-12-2017
19:37:00
DKK 1.300
Bing og Grøndahl. Samling Mors dag platter fra 1970-2017 (48)
Bing og Grøndahl. Samling Mors dag platter fra 1970-2017, porcelæn, 2010 m/ afstød, Ø 15 cm. Brugsspor. (48)
Varenr: 4868990
DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-12-2017
19:44:00
DKK 500
Per Weiss. Samling vaser og skåle af rukabrændt lertøj (6)
Per Weiss. Samling vaser og skåle af rakubrændt lertøj, dekoreret med lys glasur med delvist uglaserede detaljer. Alle dele stemplet monogram 'PW'. H. 8-18, 12-18 cm. Den andenhøjeste vase med hårrevne. (6)
Varenr: 4860416
DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-12-2017
19:45:00
Thomas Hellström, Nittsjö. Komposition
Thomas Hellström, Nittsjö. Komposition, glaserad platta i stengods, signerad THO. Inramad. 38 x 51 cm. (45 x 58 cm.)
Varenr: 4844885
19:46:03
DKK 232
L. Hjorth. Hoved
L. Hjorth. Hoved af rødglaseret terracotta i form af mand med skæg. Nr. 657. H. 7 cm.
Varenr: 4868613
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 18-12-2017
20:15:00
Julspecial "Daldansen"
RÖRSTRAND, "Daldansen", kandelabrar, för 3 ljus vardera, 1900-talets första hälft, flintgods, polykrom dekor, undertill märkta Rörstrand, höjd ca 25 cm
Varenr: 4868516
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-12-2017
20:32:00
Se mere
Fat Isaac Grünewald
ISAAC GRÜNEWALD (1889-1946), fat, polykrom dekor av kvinnofigur, Rörstrand 1943, stengods, signerad R 43 Grünewald, ca 44x29 cm
Varenr: 4868526
DKK 5.405 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-12-2017
20:52:00
Se mere
Konvolut Sammelteller/Jahresteller (6)
Konvolut Sammelteller/Jahresteller gefertigt aus weißem Porzellan, glasiert, unterseitig nummeriert. Maße ca.: D. 24 cm. Altersgemäßer Zustand.
Varenr: 4843001
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 18-12-2017
20:55:00
DKK 298
Fat Höganäs
HÖGANÄS, fat, keramik, 1950-tal, i form av fisk, grön glasyr, modellnr 106, märkt med stämpel "AJ Höganäs", längd ca 43 cm, höjd 6 cm
Varenr: 4868556
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 18-12-2017
21:52:00
Se mere
 1 2 3 4  >>