Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Øvrige glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Samling porcelæn / fajance Bjørn Wiinblad mm. (3)
Samling porcelæn / fajance Bjørn Wiinblad mm. (3). Bjørn Wiinblad for Nymølle, Opsats af fajance, 'Praline', 3003-408, H. 11,2 cm., Ø 16,5 cm. Tysk figur af porcelæn, pige med klaver samt mand med violin, mrk Germany 20250. Samt fad af japansk fad fajance. Ø ca. 34,5 cm. H. 8 cm (3) Varenr: 4612745 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-04-2017 10:04:00 DKK 300
Alvar Aalto
Alvar Aalto . ALVAR AALTO (1898-1976), vas, glas, "Savoy", formgiven 1936, signera Alvar AAlto 30-30, gjuten i träform, höjd 20 cm Varenr: 4634963 DKK 1.548 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 10:16:00
Se mere
Michael Andersen glaseret lertøj (8)
Michael Andersen glaseret lertøj (8). Michael Andersen samling glaseret lertøj. Bestående af: 5 mindre fade Ø 17 cm. (den ene med kanthak) 1 fad Ø 29 cm. (med kanthak) 1 ande H: 22 cm. 1 kande H: 12 cm. (8) Varenr: 4620973 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-04-2017 10:53:07 DKK 325
Lockurna 1700-tal
Lockurna 1700-tal. LOCKURNA, flintgods, 1700-tal, Marieberg, sannolikt Stens period (1768-1788), med uppsvängda hänklar samt dekor i relief av girland, målad dekor av landskapsvy med hus, höjd ca 40 cm Varenr: 4634973 DKK 6.193 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 11:04:00
Se mere
Franklin Porcelain jagtfugle krus (6)
Franklin Porcelain jagtfugle krus (6). Franklin Porcelain. Krus med låg. 3 krus H 23 cm. 3 krus H 17,5 cm. Fremstår med brugsspor. (6) Varenr: 4636017 DKK 1.500 DK, Herning, Engdahlsvej 25-04-2017 12:17:47 DKK 325
Stor aflang skål & brevpresse, bl.a. Göran Wärff m.m., 1900-tallets slutning (2)
Stor aflang skål & brevpresse, bl.a. Göran Wärff m.m., 1900-tallets slutning (2). Jardinière antageligt Orrefors, usigneret, H. 21,5, L. 60 cm. Samt brevpresse / skulptur, signeret Kosta Royal Art Sculpture G. Wärff 97935, H. 11 cm. Fremstår m/ afstød. (2) Varenr: 4615218 DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-04-2017 13:09:00 DKK 300
Par paladsvaser i famille noire-stil (2)
Par paladsvaser i famille noire-stil (2). Par paladsvaser i famille noire-stil, udført af porcelæn, balusterformet korpus, delvist med relief, sort håndstafferet og glaseret, dekoreret med astersblomster, forsynet med bundmærke på undersiden. Mål ca. H. 60 cm, Ø 25 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med få brugsspor.(2) Varenr: 4578669 DKK 3.718 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 13:35:41 DKK 1.524
Paar chinesischen Deckelvasen (2)
Paar chinesischen Deckelvasen (2). Paar chinesischen Deckelvasen, gefertigt aus Fayence Keramik, kobaltblau gefasst, glasiert. Der Korpus ist verziert mit floralem Motiven, Deckel mit rhomboidischem Griff in goldener Farbe. Maße ca.: H. 62 cm, D. 26 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren. (2) Varenr: 4624334 DKK 2.082 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 13:36:46 DKK 335
Übertöpfe mit Tiermotiven aus der Manufaktur Stadt Meissen (2)
Übertöpfe mit Tiermotiven aus der Manufaktur Stadt Meissen (2). Übertöpfe mit Tiermotiven aus der Manufaktur Stadt Meissen, gefertigt aus Porzellan, glasiert. Der Korpus ist verziert mit Goldränden, unterseitig mit Bodenmarke versehen. Maße ca.: H.14 cm, D. 17 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren. (2) Varenr: 4624549 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 13:39:28 DKK 297
Karafel af krystalglas med krave af sølv
Karafel af krystalglas med krave af sølv . Karafel af krystalglas med krave af sølv, prop af krystalglas. Stemplet med tretårnsstempel samt indgravering fra frimurer-orden dat. 1913. H 39 cm. Fremstår med mindre afslag på proppen. Varenr: 4636219 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 13:43:53 DKK 375
Samling af Royal Copenhagen (3)
Samling af Royal Copenhagen (3). Samling af Royal Copenhagen bestående af Julekop "juletræt beundres", Lysetage 791 3334 og skål Aluminia 28 41 (3) Varenr: 4603820 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 13:52:41 DKK 300
Fem karafler af glas, 1900-tallet (5)
Fem karafler af glas, 1900-tallet (5). Fem karafler af glas, 1900-tallet og 1900-tallet start. Heraf én a støbt, let farvet glas. Ene karaffel med ikke-tilhørende prop. H. 25-30 cm. Enkelte minimale kantafslag (5) Varenr: 4631079 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-04-2017 16:19:00 DKK 300
Paar chinesische Vasen mit Imaridekor (2)
Paar chinesische Vasen mit Imaridekor (2) . Paar chinesische Vasen mit Imaridekor, gefertigt aus weißem Porzellan, handstaffiert und glasiert. Balusterförmiger Korpus ist verziert mit Imariblumen und geometrischem Dekor, unterseitig mit Bodenmarke versehen. Maße ca.: H. 25 cm, D. 15 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen ... Varenr: 4618511 DKK 2.231 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 16:57:39 DKK 1.115
Lysestager fra fabrikken Orrefors i Sverige (2)
Lysestager fra fabrikken Orrefors i Sverige (2). Lysestager fra fabrikken Orrefors i Sverige, efter en skitse af Lena Bergström, model: Cyrano. Mål ca.: lysestage, H. 32 cm, Ø 12,4 cm. bloklysestage, H. 30 cm, Ø 12 cm. (2) Varenr: 4619171 DKK 3.718 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 17:06:00 DKK 1.115
Høje Röhmerglas (14)
Høje Röhmerglas (14). Høje Röhmerglas, udsmykket med druer, nyere dato. H.18 cm. (14) Varenr: 4635417 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 18:10:00 DKK 325
Bjørn Wiinblad. Måneds platter. (24)
Bjørn Wiinblad. Måneds platter. (24). Bjørn Wiinblad. Måneds platter. Alle måneder i rød, samt alle måneder i sort Ø: 15 cm. 1. sortering. (24) Varenr: 4635251 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 18:45:00 DKK 450
Meissen. Otte frugttallerkner med dyremotiv (8)
Meissen. Otte frugttallerkner med dyremotiv (8). Meissen. Otte frugttallerkner med dyremotiv, guldkant, midt 1900-tallet. Ø 19 cm, ene tallerken med skår på kant, 3. sort. (8) Varenr: 4635415 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 19:00:00 DKK 700
Gunnar Cyrén, pokal Orrefors
Gunnar Cyrén, pokal Orrefors. GUNNAR CYRÉN, "Popglas"/pokal, Orrefors signerad "Orrefors expo B 4061-415, höjd ca 12,5 cm Varenr: 4635089 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 19:03:00
Se mere
Stor lågkrukke af keramik, Marokko, 18/1900-tallet
Stor lågkrukke af keramik, Marokko, 18/1900-tallet. Stor lågkrukke af keramik påsatte ornamenter af metal, Marokko, 18/1900-tallet, H. 57 cm. Reparation på låget og metal samt glasurafslag. Varenr: 4621977 DKK 3.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 19:30:00 DKK 500
Paul Fischer. Porcelænsbillede fra Bing og Grøndahl
Paul Fischer. Porcelænsbillede fra Bing og Grøndahl . B&G. Paul Fischer(1860-1934). 'Fiskekonerne på Gammel Strand', nr. 782 / 1750, 36 x 42 cm. Med certifikat. Varenr: 4633223 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-04-2017 19:35:00 DKK 475
Et par kinesiske taburetter af porcelæn, 1900-tallet (2)
Et par kinesiske taburetter af porcelæn, 1900-tallet (2). Et par kinesiske taburetter af porcelæn, 1900-tallet, dekoreret i farver med figurer og ornamentik. H. 38 cm. (2) Varenr: 4631545 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 19:39:00 DKK 350
Royal Copenhagen / Kgl. P. / Bing & Grøndahl m.m. Samling platter m.m. (6)
Royal Copenhagen / Kgl. P. / Bing & Grøndahl m.m. Samling platter m.m. (6). Royal Copenhagen / Kgl. P. / Bing & Grøndahl m.m. Samling platter m.m. af porcelæn & fajance, bestående af Johan Krohn & Pietro Krohn platter med motiver fra 'Peters Jul' m.m., Ø 19-27 cm & H. 12,5 cm. Brugsspor. (6) Varenr: 4633214 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-04-2017 19:41:00 DKK 300
Samling kiksspande, 1900-tallet (23)
Samling kiksspande, 1900-tallet (23). Samling kiksspande af opalglas / glas & keramik, dekoreret m/ blomster m.m., 20. årh., H. uden hank 12-16 cm. Fremstår m/ brugsspor bl.a. hårrevne, ej org. låg(løse) m.m. (23) Varenr: 4631555 DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-04-2017 19:43:00 DKK 1.550
Paul Fischer. Porcelænsbillede fra Bing og Grøndahl . B&G. Paul Fischer(1860-1934). 'Højbro Plads set mod Amagertorv ca. 1920', 1232 / 1750, 41,5 x 35,5 cm. Med certifikat. Varenr: 4633225 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-04-2017 19:45:00 DKK 975
Cremekoppar Kunglig dansk
Cremekoppar Kunglig dansk. ROYAL COPENHAGEN, cremekoppar med lock och fat, 12 st., (#493 samt kopp 1542 resp fat 1674) , "Sachsisk blomst", totalhöjd ca 9,5 cm Varenr: 4635109 DKK 3.483 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 20:03:00
Se mere
Eva Stæhr-Nielsen for Saxbo. Skål af stentøj
Eva Stæhr-Nielsen for Saxbo. Skål af stentøj. Eva Stæhr-Nielsen for Saxbo. Skål af stentøj, udvendig dekoreret med brun harepelsglasur, indvendig med turkis glasur. Stemplet Saxbo, model 188. H. 7 cm, 18 x 16,5 cm. Fremstår med minimal chip på bund / sokkel. Varenr: 4628731 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-04-2017 20:19:00 DKK 700
Venini glastallerken 'Estate', formgivet af Laura Diaz de Santillana 1976, limiteret 21/400, muranoglas/stål
Venini glastallerken 'Estate', formgivet af Laura Diaz de Santillana 1976, limiteret 21/400, muranoglas/stål. Venini glastallerken 'Estate', formgivet af Laura Diaz de Santillana 1976, limiteret 21/400, rund, rødfarvet glastallerken i sort stålstativ, med sort og orange træ i midten, graveret med 'Venini Laura 2004/21' på undersiden, med producentklæbemærke 'Venini', mål: H. 47,5 cm, Ø ca. 37,5 cm, med ... Varenr: 4599467

DKK 18.217 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-04-2017 20:27:00 DKK 13.384
Venini, Clessidra timeglas, Paolo Venini & Fulvio Bianconi, fremstillet hos Venini, 2002, Italien, glas
Venini, Clessidra timeglas, Paolo Venini & Fulvio Bianconi, fremstillet hos Venini, 2002, Italien, glas. Venini, Clessidra timeglas, Paolo Venini & Fulvio Bianconi, fremstillet hos Venini, 2002, Italien, timeglas af transparent rødt og grønt glas, graveret på undersiden med 'Venini 2002', med producentklæbemærke 'Venini Murano Made In Italy', mål: H. 23 cm, Ø ca. 7,5 cm, med original emballage. Varenr: 4599468

DKK 5.056 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-04-2017 20:27:00 DKK 2.788
Achtundneunzig Fliesen / Kacheln / Untersetzer mit Holländischem Muster (98)
Achtundneunzig Fliesen / Kacheln / Untersetzer mit Holländischem Muster (98). Achtundneunzig Fliesen / Kacheln / Untersetzer mit Holländischem Muster. Kacheln mit Segelschiff als Motiv, blau und weiß. Maße pro Kachel: H 11, B 11. Ausstellungsstücke. (98) Varenr: 4635596 DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-04-2017 20:30:00 DKK 297
Louis Majorelle, vase 'verre de jade' med smedejernsmontering, fremstillet hos Daum Nancy
Louis Majorelle, vase 'verre de jade' med smedejernsmontering, fremstillet hos Daum Nancy. Louis Majorelle (1859-1926), vase med smedejernsmontering, fremstillet hos Daum Nancy. Farveløst overfangsglas, orange-røde, rosa, gule og violette pulverindsmeltninger, sølvfolieindsmeltninger. Omhyggelig forarbejdet smedejernsmontering med blomstermønster. Signeret i bunden: Daum, lorrainekors,... Varenr: 4636690 DKK 8.923 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-04-2017 20:41:00 DKK 5.948
 1 2 3 4 5  >>