Kategori  Vurdering
   1 2 3 4  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Skrufs glasbruk, askebæger og cigaretskrin af palisander med glas
Skrufs glasbruk Sverige, askebæger og cigaretskrin af palisander og kraftigt glas.1960'erne. Askebæger h.6 x 12 x 12 cm, cigaretskrin h.5 x 10 x 7 cm.
Varenr: 4770787
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-09-2017
15:39:00
DKK 325
Jais Nielsen for Royal Copenhagen. Lågkrukke af stentøj med figurer i relief
Jais Nielsen 1885-1961 for Royal Copenhagen. Lågkrukke af stentøj med figurer i relief og låg prydet med fabeldyr, formgivet 1925, sign. Jais, nr. 20100, 1. sort. H. 28 cm.
Varenr: 4757234
DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 19-09-2017
15:50:00
DKK 1.300
Aluminia. Arabia & Royal Copenhagen. Et par tekander samt saltkar, vase og sukkerskål af fajance og stentøj. (5)
Tekande fra Arabia model Birka. H. 15,5 cm af stentøj. Aluminia tekande med beviklet hank. nr. 550/3319. Fajance. Låg fremstår med hårrevne. Skader på den beviklet hank samt brugsspor. Aluminia saltkar nr. 132/261. Afslag ved ophæng samt brugsspor. Vase fra Royal Copenhagen nr. 724/3207 fremstår ...
Varenr: 4757180
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-09-2017
16:17:00
DKK 725
Prins Eugen Waldermarsudde krukor
PRINS EUGEN, "Waldemarsudde", ytterfoder, 6 st., porslin, Gustavsberg, höjd ca 13, diameter ca 13,5 cm
Varenr: 4774870
DKK 1.173 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-09-2017
16:32:00
Se mere
Wilhelm Kåge ask Argenta
WILHELM KÅGE, ask med lock, Argenta, 1900-talets mitt, grönglaserat stengods med silvermålad kvinnofigur, märkt med silvermålat Gustavsberg Argenta 1230, höjd ca 5, 10x15 cm
Varenr: 4774878
DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-09-2017
17:08:00
Se mere
Glasobjekt Orrefors
OBJEKT / KUB, glas, med inneslutning, möjligen Ingeborg Lundin, Orrefors, 4x4 cm
Varenr: 4774900
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-09-2017
18:40:00
Se mere
Erik Reiff. Skål af stentøj.
Erik Reiff. Skål af stentøj. Dekoreret brunlig glasur. Sign. Ø 13,5 cm. H. 6,5 cm. Fremstillet på Den Kongelige Porcelænsfabrik.
Varenr: 4757182
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-09-2017
18:51:00
DKK 850
Vinkannor med silverbeslag
VINKANNOR, 1 par, slipat glas samt silverbeslag, C.G. Hallberg, Stockholm 1907 resp 1913, höjd 29 cm
Varenr: 4774907
DKK 6.255 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-09-2017
19:06:00
Se mere
Lampe in Form einer Dame aus der Manufaktur Limoges France
Lampe in Form einer Dame aus der Manufaktur Limoges France, gefertigt aus weißem Porzellan, glasiert, unterseitig mit Bodenmarke versehen. Maße ca.: H.26,5 cm, B.13,5 cm, T. 7 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. Die Lampe musste neu elektrifiziert werden.
Varenr: 4728175
DKK 2.232 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 19-09-2017
20:00:00
DKK 298
Bertil Vallien
BERTIL VALLIEN, Kosta, skulptur "Båt Pilot", signerad "Kosta B Vallien 7520063 limited ed 200", på ställning i järn, längd ca 26 cm
Varenr: 4774936
DKK 2.346 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 19-09-2017
20:04:00
Se mere
Edvin Öhrström "Flickan och duvan"
EDVIN ÖHRSTRÖM, "Flickan och duvan", vas, Orrefors 1989, Ariel, dekor av flickansikte och duva i blått, signerad ORREFORS 957913 Edvin Öhrström Ariel Gallery 22-87, höjd 20 cm
Varenr: 4774939
DKK 4.691 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-09-2017
20:10:00
Se mere
Karaffel af grønt glas, 1700-1800-tallet
Karaffel af grønt glas med striber, som snor sig på toppen af halsen, buttet korpus, smal hals, 1700-1800-tallet. H. 17 cm. Fremstår med overfladiske mærker.
Varenr: 4774584
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 19-09-2017
20:39:00
DKK 450
Skål Venini
SKÅL, glas, Venini, Murano, Italien, klar glasmassa med zanfiricoteknik i rosa, etsad signatur Venini Italy 81, höjd 10, längd 20x15 cm
Varenr: 4774987
DKK 2.346 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-09-2017
21:46:00
Se mere
Kannor med silverbeslag
KANNOR, 1 par, slipat glas samt silverbeslag, C.G. Hallberg, Stockholm 1907 resp. 1899, höjd 29 cm
Varenr: 4774991
21:54:00
Se mere
Bjørn Wiinblad for Nymølle. Samling fade samt opsats af porcelæn (5)
Bjørn Wiinblad for Nymølle. To runde fade Ø 27-35,5, oval fad L. 35 cm, rund skål Ø 22 cm, Opsats H. 11 cm. (5)
Varenr: 4775710
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-09-2017
11:26:00
DKK 325
Bjørn Wiinblad. Et par lysestager (2)
Bjørn Wiinblad. Et par lysestager af glaseret keramik, dekorerede i blå og grå, i form af fugle. Sign. monogram 78, L10. H. 19,5 cm. cm. (2)
Varenr: 4776336
11:51:00
Bjørn Wiinblad for Rosenthal. Juleplatter (11)
Bjørn Wiinblad for Rosenthal. Juleplatter årgange. 1972, 1973, 1974,1975, 1976, To 1977, 1978, 1979, 1980, 1981, 1982, uden æske, (11)
Varenr: 4775691
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 20-09-2017
14:44:00
DKK 950
Gallerskålar 1800-tal flintgods
GALLERSKÅLAR MED FAT, 1 par, flintgods, troligen England, 1800-talets första hälft, glaserade i vitt samt grönt, längd ca 26-31 cm
Varenr: 4776055
DKK 3.128 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-09-2017
14:45:00
Se mere
Olle Alberius for Orrefors. Fad af glas
Olle Alberius for Orrefors. Oval fad af klar og farvet glas, dekoreret med blomst. sign. Orrefors Expo A611-77 Olle Alberius. L. 40 cm.
Varenr: 4768775
15:48:00
Bjørn Wiinblad for Nymølle, månedsplatter (10)
Bjørn Wiinblad. for Nymølle. Månedsplatter, april og december mangler måneder mangler, Ø. 15 cm. (10)
Varenr: 4775829
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 20-09-2017
17:53:00
Bojan med lock, 1800-talets slut
Bojan med lock, 1800-talets slut. Europeisk tillverkning, orientinspirerad dekor. Höjd ca 18 cm.
Varenr: 4761079
DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 20-09-2017
18:38:00
DKK 235
Anja Kjær for Holmegaard. Vase samt skål fra Harlekinserien. (2)
Anja Kjær for Holmegaard. Vase samt skål fra Harlekinserien udført af blå- og grøntonet glas. H. 30, skål Ø 29 cm. I bunden indgraveret IBM. (2)
Varenr: 4768504
20:01:00
Karin Björquist ljusstake
KARIN BJÖRQUIST, ljusstake, blåglaserat lergods, höjd ca 9 cm, Gustavsberg, signerad, diameter 14 cm
Varenr: 4776160
DKK 1.173 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 20-09-2017
20:14:00
Se mere
Vase Ikora aus der Manufaktur WMF
Vase Ikora aus der Manufaktur WMF, gefertigt aus transparentem Glas mit kleinen Luftblasen. Maße ca.: H.20,5 cm, B.10 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varenr: 4738776
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20-09-2017
20:20:00
DKK 335
Bricvka med mockakoppar
BRICKA, MOCKAKOPPAR med fat, SOCKERSKÅL,1900-tal, figurmotiv, wienliknande märke, brickans diameter ca 32 cm
Varenr: 4776171
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-09-2017
20:36:00
Se mere
Flaska, 1800-talets slut
Flaska, 1800-talets slut. Europeisk tillverkning. Famille Rose. Höjd 18,5 cm. Märkning i botten.
Varenr: 4771092
20:39:00
DKK 254
Ulrika Hydman Vallien
ULRIKA HYDMAN VALLIEN (född 1938), vas, glas, signerad Ulrika HV, Kosta Boda Artist Coll 48745, höjd inkl sockel 49 cm
Varenr: 4776202
21:38:00
Se mere
En samling vaser og figurer af lertøj, porcelæn og stentøj (6)g stentøj. Arne Bang, Royal Copenhagen m.fl. (4)
En samling figurer mfl. bestående af: Arne Bang: Liggende hjort, Bing & Grøndahl: Figurgruppe fugle 1869. Knud Kyhn for Royal Copenhagen bjørne af glaseret stentøj: 21435 og 29434 samt Kähler vase grønglaseret lertøj H. 9,5 cm og krus sign. Nils H. 11 cm. Blandet sortering og hjort med reparation...
Varenr: 4776849
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2017
11:48:00
Ljusstakar samt hundfigurin
LJUSSTAKAR, 1 par, 1800-talets början, England, glaserat flintgods, FIGURIN, 1800-talets slut, glaserat och bemålat stengods, höjd 19-27 cm
Varenr: 4777347
DKK 1.173 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-09-2017
12:18:00
Se mere
Bjørn Wiinblad / Rosenthal.. Weihnachtsteller samt Aladin platter (15)
Bjørn Wiinblad. 4 juleplatter, Weihnactsteller. 2 stk.årgang 1971 samt 2 stk. årgang 1972. Ø29 cm 11 Aladin, Sammel-Teller, platter. Ø16 cm af bemalet porcelæn, fremstillet ved Rosenthal, Alle på nær 6 aladinplatter liggende i orginale æsker. (15)
Varenr: 4776750
DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 21-09-2017
12:41:00
DKK 1.750
 1 2 3 4  >>