Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Øvrige glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Medicinflaskor, 5 st (5)
Medicinflaskor, 5 st (5). Medicinflaskor, 5 st. 1900-talets andra hälft. Grönt och brunt färgat glas. 12-26 cm. (5) Varenr: 4666071 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 25-05-2017 10:28:41 DKK 267
Royal Copenhagen, skålfat i porslin samt vas (2)
Royal Copenhagen, skålfat i porslin samt vas (2). Royal Copenhagen, skålfat i porslin med underglasyrmåleri. Relief dekor med hummer, modellnr. 3498. Dia ca: 18 cm 1.a sort. Vas i porslin stämplad : Denmark Copenhagen H 22 cm Varenr: 4666504 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 25-05-2017 10:43:09 DKK 229
Samling svensk keramik, Lisa Larson, Vicke Lindstrand mfl (4)
Samling svensk keramik, Lisa Larson, Vicke Lindstrand mfl (4). Samling svensk keramik, Lisa Larson, Vicke Lindstrand mfl Lisa Larson, oxe i lergods, Gustavsberg. H 7 cm Vicke Lindstrand, Uppsala-Ekeby. Troll, glaserat lergods, osignerad. H 12 cm Terrin efter 1700-talsmodell, miniatyr stämplad Rörstrand. H 12,5 cm L 16 cm Litet fat med blomdekor, ... Varenr: 4666431 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 25-05-2017 10:43:43 DKK 248
Tapio Wirkkala för Iittala, karaff & glas modell Ultima Thule (7)
Tapio Wirkkala för Iittala, karaff & glas modell Ultima Thule (7) . Tapio Wirkkala för Iittala, 1 karaff & 6 glas modell Ultima Thule. Höjd:11,5-22 cm (7) Varenr: 4666380 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 25-05-2017 10:46:23 DKK 457
Samling karaffer & kannor i glas (10)
Samling karaffer & kannor i glas (10). Samling karaffer & kannor i glas. Flertalet munblåsta, några med slipad/etsad dekor. En märkt Kosta Boda. Höjd: 22-26 cm (10) Varenr: 4666374 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 25-05-2017 10:47:06 DKK 248
Lysestager fra fabrikken Orrefors i Sverige (2)
Lysestager fra fabrikken Orrefors i Sverige (2). Lysestager fra fabrikken Orrefors i Sverige, efter en skitse af Lena Bergström, model: Cyrano. Mål ca.: lysestage, H. 32 cm, Ø 12,4 cm. bloklysestage, H. 30 cm, Ø 12 cm. (2) Varenr: 4669875 DKK 3.721 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-05-2017 11:35:00 DKK 298
Höganäs, Björn Wiinblad, samt Artzberg kaffeservice
Höganäs, Björn Wiinblad, samt Artzberg kaffeservice . Höganäs to vandkander af grå glaseret. Bjørn Wiinblad. urtepotteskjulere af fajance 3024- 699H. 13 cm Fremstår med aflsag. 2 sort. Artzberg tysk kaffeservice af hvid porcelæn, 9 tekopper med underkopper, 7 kaffekopper med 8 underkopper, flødekande samt sukkerskål. Varenr: 4657832 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-05-2017 12:03:00 DKK 325
Holmegaard bordlamper samt Royal Copenhagen og B&G figurer af porcelæn. (5)
Holmegaard bordlamper samt Royal Copenhagen og B&G figurer af porcelæn. (5). Et par små Holmegaard Apoteker bordlamper af opalineglas, ledninger med afbryderknap. H. 19 cm. Bordlamperne virker. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. Royal Copenhagen; Liggende Grand Danois, nr. 1452/1679 og Siddende bjørn, nr. 3015. Samt Bing & Grøndahl; Pige med kat, nr. 1745, ... Varenr: 4666264 DKK 1.200 DK, Kolding, Trianglen 25-05-2017 12:04:45 DKK 600
Servisdelar Turkisk svart
Servisdelar Turkisk svart. SERVISDELAR, 8 st, "Turkisk svart", Rörstrand 1837-1875, flintgods, bestående av 3 uppläggningsfat, 2 djupa tallrikar, 3 assietter Varenr: 4668328 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-05-2017 12:09:00
Se mere
Syltkrukor Rörstrand och Gustavsberg
Syltkrukor Rörstrand och Gustavsberg. SYLTKRUKOR, 3 st, glaserad stengods med blomsterdekor, Rörstrand och Gustavsberg, höjd ca 23 cm vardera Varenr: 4668359 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-05-2017 14:06:00
Se mere
Starkvinglas och brännvinsplunta
Starkvinglas och brännvinsplunta. STARKVINSGLAS, 7+3, BRÄNNVINSPLUNTA, 18/1900-tal, plunta med silvermontering, pluntans höjd 22 cm Varenr: 4668371 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-05-2017 14:42:00
Se mere
Murano Vorlegeschale
Murano Vorlegeschale . Murano Vorlegeschale, gefertigt aus Opak Glas mit bunten Einschmelzungen, teilweise handstaffiert. Maße ca.: D. 32 cm, H.12 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren, rückseitig mit Vertiefung. Varenr: 4661649 DKK 1.340 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-05-2017 14:52:50 DKK 298
Design Simon Gate Orrefors
Design Simon Gate Orrefors. SIMON GATE, "Tusen fönster", skål, glas, Simon Gate, signerad Orrefors SG 3395-1, diameter ca 18,5 cm, höjd 12 cm, medföljande två skålar, glas Orrefors resp Kosta, höjd ca 11-14 cm Varenr: 4668376 DKK 1.143 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-05-2017 15:09:00
Se mere
Aluminia fad
Aluminia fad . Aluminia. Fad udført i fajance med dekoration i form af guldfasan. Nr. 581/300. Ø 45 cm. Fremstår med et glassur afslag på kant ved ophæng. Varenr: 4668725 DKK 1.800 DK, Helsingør, Støberivej 25-05-2017 15:31:00 DKK 775
Aluminia platter -tallerkner  af fajance (8)
Aluminia platter -tallerkner af fajance (8). Aluminia platter -tallerkner af fajance, dekoreret med forskellige fugle , bestående af 1169, 2x 1170,1171, 1172, 2 x 1173, 1174, /404 samt Ø 20 cm. 1-2 sort. Brugsspor minimale glasur afslag, ellers god stand. (8) Varenr: 4668724 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-05-2017 15:34:00 DKK 1.300
Vaser
Vaser. VASER, 3 st., Focus, Magnus Löfgren, tre olika storlekar med blått glas med genombrutna lock i vit metall, höjd ca 16-30 cm Varenr: 4668391 DKK 1.143 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-05-2017 16:06:00
Se mere
Portugiesische Wandteller (2)
Portugiesische Wandteller (2). Portugiesische Wandteller gefertigt aus Terrakotta, handstaffiert, glasiert, unterseitig signiert: 'Beyiuho Portugal', Oberfläche mit Craquelé. Maße ca.: D. 42 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (2) Varenr: 4661643 DKK 1.116 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-05-2017 16:09:40 DKK 298
2 deutsche Bierkrüge
2 deutsche Bierkrüge . 2 deutsche Bierkrüge, gefertigt aus transparentem Glas mit Zinndeckel. Maße ca.: H.14 cm, D.9 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.(2) Varenr: 4661715 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-05-2017 16:43:45 DKK 298
Großes Fensterbild mit Allegorie des Lebens und Todes
Großes Fensterbild mit Allegorie des Lebens und Todes. Großes Fensterbild mit Allegorie des Lebens und Todes, Bleiverglasung mit figürlicher Szene und geometrischem Dekor. Maße ca.: H. 127 cm, B. 40 cm, T. 4 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. Varenr: 4637297 DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-05-2017 18:30:00 DKK 298
Zwei Modelbecher aus dem römisch-germanischen Museum, Nachfertigung, begrenzte Auflage, 1979, Glas (2)
Zwei Modelbecher aus dem römisch-germanischen Museum, Nachfertigung, begrenzte Auflage, 1979, Glas (2). Zwei Modelbecher aus dem römisch-germanischen Museum, begrenzte Auflage, 1979, Nachfertigung eines fränkischen Sturzbechers aus dem 6. Jh. n. Chr., mit feiner senkrechter Optik aus gelben Glas, unterseitig mit Gravur der Auflage und Jahresangabe, jeweils mit Zertifikat und original Verpackung, ... Varenr: 4628665 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-05-2017 18:52:00 DKK 298
Samling af porcelæn og stentøj (6)
Samling af porcelæn og stentøj (6). Samling af porcelæn og stentøj bestående af: Søholm vase H. 21 cm. Sneugle mrk. Ove Dahl. H. 24 cm. (Halefjer knækket og repareret). Mår mrk. 'Made in USSR'. H. 18 cm. Bing & Grøndahl. Skål nr. 382. H. 5,5 cm. Ø 17 cm. Royal Copenhagen. Lågskrin H. 3,5 cm. Hjorth. Lågskål. H. 14 cm. (6) Varenr: 4668573 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-05-2017 18:55:00 DKK 325
Kgl. Porcelæn. Juleplatter 1937-1949, 1. sort (13)
Kgl. Porcelæn. Juleplatter 1937-1949, 1. sort (13). Kgl. Porcelæn. Juleplatter 1937-1949, 1. sort (13) Varenr: 4659037 DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-05-2017 19:36:00 DKK 8.600
Konvolut Meissen, Porzellan (9)
Konvolut Meissen, Porzellan (9). Konvolut Meissen, Porzellan, bestehend aus: 1 Löffel, 1 Cabaret Doppelschale und 1 Muschelschale mit 'Zwiebelmuster', Maße: L. 9- 21 cm, B. 4,5-8 cm, 1 weißen Muschelschale, Maße: L. 12 cm, B. 10,5 cm, 1 Muschelschale mit grünem Blattdekor, Maße: L. 11 cm, B. 10 cm, mit einem Chip am Rand, 2 ... Varenr: 4657446 DKK 1.637 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-05-2017 19:41:00 DKK 409
Konvolut Zsolnay, Ungarn, 1970-200, Pecs. Keramik (6)
Konvolut Zsolnay, Ungarn, 1970-200, Pecs. Keramik (6). Konvolut Zsolnay, Ungarn, 1970-2000, Pecs. Keramik mit lüstrierende Eosinglasur, bestehend aus: 2 Vasen mit reliefiertem Dekor von weiblichen Figuren vor Weinranken, Maße: H. 15-16 cm, D. 7,5 - 8,5 cm, 1 Pferdebrunnen, Maße: H. 14 cm, B. 6 cm, Gebrauchsspuren, an zwei Stellen mit Chip, 1 ... Varenr: 4657478 DKK 1.861 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-05-2017 19:42:00 DKK 335
Karlsruher Majolika, Korb mit Henkel, Keramik
Karlsruher Majolika, Korb mit Henkel, Keramik. Karlsruher Majolika, Korb mit Henkel aus Keramik mit Blüten- und Blattdekor an Henkel und Rand, unterseitig mit Herstellermarkierung, Maße: H. 20 cm, B. 17 cm, L. ca. 30 cm, leichte Gebrauchsspuren, partielle Verschmutzungen, ein kleiner Riss am Henkel. Varenr: 4657482 DKK 1.861 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-05-2017 19:42:00 DKK 298
Bjørn Wiinblad. 'Weihnachten' platter (10)
Bjørn Wiinblad. 'Weihnachten' platter (10). Bjørn Wiinblad (1918-2006). Ti 'Weihnachten' platter årgange: 1974, 1975 (2), 1976 (2), 1977 (2), 1978 (2), 1979. (10) Varenr: 4646985 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 25-05-2017 19:55:00 DKK 700
Bing & Grøndahl efter Paul Fischer, Vinterdag på Gammeltorv 1919
Bing & Grøndahl efter Paul Fischer, Vinterdag på Gammeltorv 1919. Bing & Grøndahl efter Paul Fischer. Porcelænsbillede, 'Vinterdag på Gammeltorv 1919'', 1146/1750. H. 21 x 35,5 cm. (33 x 47 cm.) Varenr: 4668933 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-05-2017 20:08:00 DKK 325
Kgl. Porcelæn, Bing & Grøndahl. Samling platter (39)
Kgl. Porcelæn, Bing & Grøndahl. Samling platter (39). Samling platter. Kgl. P. Juleplatter 1950-1983, 2 stk. Victoria Spatii, 1947-1972 Jubileumsplatte Frederik IX. B&G: Olympiade München 1972, Den Tørstige Mand. 1. sort. (39) Varenr: 4658771 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-05-2017 20:17:00 DKK 1.200
Sodaglas
Sodaglas. VASER, SERVISGLAS, SKÅLAR, FAT, sannolikt Sandvik, bruntonat sodaglas, höjd 2,5-20 cm Varenr: 4668486 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-05-2017 20:36:00
Se mere
Kgl. Porcelæn, Bing & Grøndahl. Samling platter (7)
Kgl. Porcelæn, Bing & Grøndahl. Samling platter (7). Kgl. Porcelæn. Juleplatter 1916 og 1917, 1. sort, Holger Danske 1886-1926. Ø 23,5 cm, 1. sort. VKS Semper Ardens 1819-1919, Ø 23 cm, 1. sort. 1. december 1881-1916, Ø 21 cm, 1. sort. Odd Fellow Ordenens hospital, den islandske falk siddende på en drage, der er gennemboret med kårde. Design ... Varenr: 4659017 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-05-2017 20:37:00 DKK 875
 1 2 3 4 5 6  >>