Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Josef Frank pall
JOSEF FRANK, pall, för Svenskt Tenn, modellnummer 647, klädd i Josef Frank tyg "Anakreon", ben av valnöt, djuphäftad sits, höjd ca 37, diameter 62 cm. . Historik: Pall 647 ritades av Josef Frank 1936.
Varenr: 4924613
DKK 3.861 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2018
10:03:00
Se mere
Boksnurra
BOKSNURRA, 1900-talets senare del, betsat trä, med detaljer i intarsia, höjd ca 78, 47,5x47,5 cm
Varenr: 4924654
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2018
12:21:00
Se mere
Sängbord Carlström & Co
SÄNGBORD, 1 par, AB Carlström & Co Möbelfabrik, 1960-tal, svartmålade, sarg med låda, tidningshylla, etikettmärkta, höjd ca 52, 46x33 cm
Varenr: 4924665
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2018
13:00:00
Se mere
Kamferkista
KAMFERKISTA, 1900-tal, Kina, skuren dekor med flodlandskapsmotiv, beslag i mässing, höjd ca 42 cm, 76x40 cm
Varenr: 4924674
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-02-2018
13:27:00
Se mere
Bemalet skammel 20.årh.
Delvis bemalet skammel med skråtstillede ben h. 45 cm. Mål sæde 30 x 44 cm. Med brugsspor /skrammer, let løshed
Varenr: 4900921
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-02-2018
13:49:18
Dansk møbelproducent. Entresæt af eg. (2).
Dansk møbelproducent. Entresæt af fineret eg bestående af lille komode med tre skuffer H. 59 cm., D. 31 cm., B. 62,5 cm. Fremstår med alm. brugsspor, lille skade på topplade. Spejl med ramme af eg. H. 103 cm., B. 43 cm. Alm. brugsspor (2).
Varenr: 4925563
DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 24-02-2018
14:36:19
DKK 450
Rejsekiste ca.1900
Rejsekiste af bemalet træ med metalbeslag, h.74 x 93 x 55 cm. Ca.1900. Fremstår med kraftige brugsspor, senere monterede bærehåndtag.
Varenr: 4925376
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-02-2018
15:46:00
DKK 500
Säng i empirestil
SÄNG, omkring 1900, empirestil, bemålad samt bronserad, dekor med parställada gripar, höjd 122, 130x203, bäddmått ca 112x192 cm
Varenr: 4924722
DKK 3.089 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2018
16:06:00
Se mere
Tamburmajor Gemla
TAMBURMAJOR, Gemla, betsad bok, etikettmärkt, höjd 194 cm
Varenr: 4924731
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 24-02-2018
16:33:00
Se mere
Kista
KISTA, allmoge, 1800-tal, Ljusdal, läddika, dekor med blommor, höjd 43, 82x57 cm
Varenr: 4924763
18:15:00
Se mere
Viytrin med sidoskåp flambjörk
VITRIN med sidoskåp, 1920/30-tal, flambjörk med intarsia, inredd med hyllplan i trä och glas, vitrindel med senare belysning, höjd 139, 164x36 cm, nyckel finns
Varenr: 4924777
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2018
19:00:00
Se mere
Poul Kjærholm. Taburet, model PK-33
Poul Kjærholm 1929-1980. Taburet / skammel, model PK33 med stel af matforkromet fjederstål. Designet 1959. Stemplet og fremstillet hos Fritz Hansen 2004. H. 34 cm. Ø 53 cm. Litteratur: 'Poul Kjærholm', Arkitektens Forlag, afbildet og omtalt s. 100-103. Fremstår nybetrukket ved anden dansk ...
Varenr: 4917007
DKK 17.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-02-2018
21:25:00
DKK 6.200
Pall design Illum Wikkelsø Designklassiker
ILLUM WIKKELSØ, pall, svart läder, teak, ca 59x59, höjd ca 44 cm
Varenr: 4924902
DKK 6.177 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 25-02-2018
12:40:00
Se mere
Skrivbord design Finn Juhl Designklassiker
FINN JUHL, skrivbord, "Diplomat", France & Søn, Danmark, 1960-tal, teak, fem lådor, beslag i metall, skyltmärkt, ca 89,5x200, höjd ca 75 cm
Varenr: 4924937
DKK 7.722 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 25-02-2018
15:24:00
Se mere
Staffli 1900-talets andra hälft
STAFFLI, 1900-talets andra hälft, höj- och sänkbart
Varenr: 4924972
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-02-2018
18:08:00
Se mere
Raoul Barbieri for Rexite. To stumtjenere, model Cactus (2)
Raoul Barbieri for Rexite. To stumtjenere, model Cactus fremstillet af sortlakeret metal og indfarvet plast. Mrk. Rexite og Design Raul Barbieri. H. 166 cm. Brugsspor. (2)
Varenr: 4915005
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-02-2018
19:02:00
Hans Jørgen Wegner. Frugtfad af kirsebær
Hans J. Wegner 1914-2007. Frugtfad af kirsebærtræ, stel af matforkromet stål. H. 33 cm, Ø 65 cm. Formgivet i 1956. Fremstillet hos PP Møbler 2008, model PP586. Udstillingsmodel som fremstår ubrugt.
Varenr: 4919443

DKK 12.500 DK, Aalborg, Nibevej 25-02-2018
19:03:00
DKK 8.000
Lovebed i sort polyrattan
Lovebed. Lovebed i sort polyrattan med hynde, puder og tag af bomuld. H. ca. 150 Ø. 170 cm. Udstillingsmodel.
Varenr: 4927039

DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-02-2018
19:59:00
DKK 450
Josef Frank
JOSEF FRANK, skrivbord, Svenskt Tenn, tre lådor i sargen, höjd 76, 139x70 cm
Varenr: 4925085
DKK 11.583 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-02-2018
11:24:00
Se mere
Achatsäule mit Messingmontur
Achatsäule mit Messingmontur auf quadratischem Postament. Die Messingmonturen sind verziert mit einem Wellenfries und Akanthusblätter. Die Säule ist in drei Teile Zerlegbar und wird mit Schrauben zusammengehalten. Maße ca.. 107 x 30 x 30 cm. Es befinden sich jeweils auf der Höhe der ...
Varenr: 4916598
DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-02-2018
13:30:00
DKK 298
Mario Mazzer. Stumtjenere til både inde og ude, model Tronco (4)
Mario Mazzer. Stumtjenere, model Tronco. Udført i plast, monteret med fast bund. Kan bruges til både indendørs og udendørs brug. H. 175 cm. Alm. brugsspor, ridser og mærker. (4)
Varenr: 4856621
DKK 5.000 DK, Kolding, Trianglen 26-02-2018
15:35:00
DKK 1.200
Bardisk af genanvendt cedertræ.
Bardisk udført i genanvendt cedertræ. Top beklædt med jern med patineret look. Bag disk to skuffer med greb af patineret messing samt to hylder. H. 100 cm. B. 120 cm. D. 50 cm.
Varenr: 4891350

DKK 4.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-02-2018
19:19:00
Antike Kommode / Schrank aus Holz
Antike Kommode / Schrank aus Holz. Der aufliegende Schrank lässt sich von dem Tisch abnehmen. Maße: H. 161 cm, B. 87 cm, T. 64 cm Die antike Kommode hat altersgemäße Gebrauchsspuren. Schloss und Schlüssel sind nicht vorhanden. Die Schranktüren lassen sich nicht öffnen.
Varenr: 4890867
19:33:00
DKK 298
Knagerække / Entremøbel, natur bambus
Knagerække / Entremøbel udført i natur bambus. Knagerække med seks knager i top. Skuffe i midten, herunder skohylde. H. 180 B. 70 D. 35 cm.
Varenr: 4796743

DKK 2.200 DK, Helsingør, Støberivej 26-02-2018
19:50:00
To Arne Jacobsen tre benede skamler (2)
Jacobsen trebenet Taburet/skammel. H. 43 cm. Fremstår med brugsspor ridser og mærker, samt slidtage på sæde samt stel. (2)
Varenr: 4925312
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-02-2018
19:50:00
10 skoleskamler med sæder af finer (10)
10 skoleskamler med tre ben og sæder af finer. H. 45, Ø 31 cm. Brugsspor, malingrester, enkelte afslag på finér. (10)
Varenr: 4925488
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 26-02-2018
20:13:00
DKK 450
Art Collection, Dreipunkt/Walter Knoll, to loungesofaer og et glasbord, metal/læder/glas (3)
Par loungesofaer model Alpha, fra Art Collection-serien fra Dreipunkt/Walter Knoll, konstruktion med stel af forkromet firkantstålrør, betræk af sort læder, mål: H. 80 cm, B. ca. 125 cm, D. 60 cm, med tilhørende sidebord, ligeledes fra Art Collection-serien fra Dreipunkt/Walter Knoll, ...
Varenr: 4815278
DKK 14.887 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-02-2018
20:14:00
DKK 298
Nanna Ditzel. Stumtjener af bøgetræ
Nanna Ditzel. Stumtjener af massiv bøgetræ. H. 166 cm. Formgivet i 1963. Litt. "Bevægelse og skønhed" bogen om Nanna Ditzel, af Henrik Sten Møller, Rhodos 1998, gengivet s. 94. Fremstår med brugsspor og mærker.
Varenr: 4921293
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-02-2018
20:17:00
DKK 950
Jørgen Bækmark J83B bænk. Sortlakeret.
Jørgen Bækmark. Bænk model J83B. Udført i massiv sortlakeret bøg. Sæde af papirflet. H. 42 cm. L. 102 cm. D. 37 cm. Udstillingsmodel med minimale/ingen brugsspor.
Varenr: 4929473
DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-02-2018
20:25:00
Nanna Ditzel. Stumtjener, bøgetræ
Nanna Ditzel. Stumtjener af massivt bøgetræ. Formgivet i 1963. Litt: Henrik Sten Møller: Nanna Ditzel, Skønhed og bevægelse, Rhodos 1998, gengivet s. 94. H. 166 cm. Mindre brugsspor, reparationer efter flækket dreje-/topstykke.
Varenr: 4925555
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-02-2018
20:27:00
DKK 500
 1 2 3 4 5  >>