Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Richard Nissen. Isspand, palisander
Richard Nissen. Isspand af massivt palisander, indsats sort plast. Fremstillet hos Nissen, Langå med stempel herfra. H. 15 Ø 22 cm. Fremstår med alm. brugsspor, lette mærker
Varenr: 4805498
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 17-10-2017
20:51:00
DKK 1.900
Børge Mogensen. Par sengeborde af eg, Søborg Møbelafabrik (2)
Børge Mogensen 1914-1972: Par væghængte sengeborde af eg. Fremstillede hos Søborg Møbler. Mål ca. H. 22 cm. B. 48 cm. D. 28 cm. Alm. brugsspor. (2)
Varenr: 4803806
DKK 2.500 DK, Herning, Engdahlsvej 17-10-2017
21:30:00
Et par taburetter betrukket med kelim (2)
Et par taburetter i victoriansk stil betrukket med kelim. Ben af drejet træ på hjul. H. 35 cm. L. 70 cm. Fremstår med brugsspor. (2)
Varenr: 4806158
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 18-10-2017
08:43:48
Tamburmajor
TAMBURMAJOR, mässing, 1900-talets andra hälft, klotformade knoppar, höjd ca 175 cm
Varenr: 4805852
DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-10-2017
10:20:00
Se mere
Mössbord
MÖSSBORD, 1800-talets första hälft, furu, allmoge, rödbetsat, låda i sargen, mässingsdetaljerhöjd ca 77, ca 148x77 cm, nyckel finns
Varenr: 4805903
12:32:00
Se mere
Armnlehnstuhl mit Kommode, Mahagoni, England (2)
Armnlehnstuhl mit Kommode, Mahagoni, England. StuhlArmlehne, Rückenlehne und das förmige Rückenbrett gerillt. Maße ca: B.84, H. 72 cm (2)
Varenr: 4806631
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 18-10-2017
13:13:09
DKK 372
Butiksinventar af egetræ (3)
Butiksinventar af egetræ. Bestående af; Dobbeltsiddet reol monteret med 6 justerbare hylder af glas H. 147, B. 150, D. 100 cm. Ét todelt podie H. 50, B. 200, D. 200 cm. samt et skab front med to døre bag hvilke 6 justerbare hylder H. 150, B. 150, D. 40 cm. Fremstår med brugsslitage, ridser og ...
Varenr: 4581287
DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-10-2017
13:28:00
Tamburmajor
TAMBURMAJOR, 1900-talets andra hälft, stenfot, höjd ca 170 cm
Varenr: 4805944
DKK 1.173 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
14:22:00
Se mere
Barok dragkiste af egetræ, 1700-tallet
Barok dragkiste af egetræ, ligeknækket front med fire skuffer. 1700-tallet, nyere bagklædning og cabriole ben. Nøgle medfølger. H. 140, L. 70, D 34 cm. Brugsspor, restaureret.
Varenr: 4797894
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-10-2017
15:11:00
Lille fransk bænk i Louis XV stil, 1800-tallet
Lille fransk bænk. af forgyldt træ og gesso rigt udskåret med rocailler, kæmninger og bladværk, cabriole ben hvorimellem sprosser. 1800-tallet. Betrukket med mønstret ikat-stof. H. 47 cm. L. 106 cm. Fremstår med mærker samt brugsspor.
Varenr: 4806167
DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 18-10-2017
15:56:00
DKK 2.700
Design Michael Young & Katrin Petersdottir Swedese
MICHAEL YOUNG & KATRIN PETERSDOTTIR, Swedese, vitlackerat trä, höjd ca 194X90 cm
Varenr: 4805979
16:00:00
Se mere
Varenr: 4805985
16:10:00
Se mere
Serveringsvagn jugend
SERVERINGSVAGN, 1900-talets början, jugend, bonad björk, med inläggningar under glasskivan, höjd 69, 75x52 cm
Varenr: 4806006
17:06:00
Se mere
Arbetsbänk/ köksö 1900-talets slut
ARBETSBÄNK/ KÖKSÖ, Williams Sonoma, 1994, med klaff, lönn, vitmålat underrede, höjd ca 92, 122x60, klaffen 29 cm
Varenr: 4806019
DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
17:32:00
Se mere
Piedestal metall
PIEDESTAL, metall, 1900-talets senare del, genombruten dekor med änglar och griphuvuden, 3 nivåer, höjd ca 74 cm
Varenr: 4806029
DKK 1.173 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-10-2017
18:06:00
Se mere
Charles & Ray Eames: 'Hang it all' knagerække
Charles & Ray Eames. Hang-it-all knagerække af rødlakeret metal med trækugler. Formgivet 1953. Fremstillet hos Vitra. L. 50 cm. Ligger i original æske. NB: Modelfotos.
Varenr: 4751133

DKK 2.000 DK, Herning, Engdahlsvej 18-10-2017
18:29:32
Severin Hanssen Jr. mm. Rektangulært sofabord samt entrekommode af palisander (2)
Severin Hansen Jr. Rektangulært sofabord med stel og plade fineret med palisander. Fremstillet hos Haslev Møbelsnedkeri. H. 50 L. 170 B. 60 cm. Møbelproducent. Entremøbel af fineret palisander, front med skuffe, greb af messing. H. 41 B. 85 D. 43 cm. Fremstår med brugsslitage, ridser, mærker og ...
Varenr: 4806384
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-10-2017
19:12:00
DKK 325
Skrivebord , antikbemalt, gustaviansk stil, 1900-tallet
Skrivebord med to skuffer, antikbemalt, stående på runde profilerede ben, gustaviansk stil. H. 78 B. 120 D. 65 cm. Med brugsspor.Proveniens: Hotel Hornbækhus.
Varenr: 4806252
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 18-10-2017
19:57:00
DKK 375
Mødekube opbygget af træ
Mødekube opbygget af trærammer på palle så den dermed er flytbar. Indrettet med par polstrede bænke samt bord. Monteret med pendel. H. 248 cm., B, 240 cm., D. 120 cm. Der er ikke loft på kuben. Fremstår med alm. brugsspor.
Varenr: 4774067
DKK 5.000 DK, Herning, Engdahlsvej 18-10-2017
20:00:21
Gammel købmands disk
Gammel købmands disk af fyrretræ med grøn bemaling indrettet med skuffer og greb af sort metal. H 78 x 129 x 61 cm. Fremstår med alders relateret slitage og defekter.
Varenr: 4805747
DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 18-10-2017
20:08:00
DKK 825
Snedkermester Vagn Jacobsen. Skrivebord model 618 af europæisk kirsebær
Snedkermester Vagn Jacobsen. Skrivebord model 618 af europæisk kirsebær med listeindlægning af ibenholt, front med tre skuffer med greb af ibenholt. Udført hos Søborg Møbler. H. 73. L. 130. D. 70 cm. Vejl. pris 40.000 kr. Denne vare er en udstillingsmodel fra Søborg Møbler. Brugsspor, ...
Varenr: 4757943
DKK 25.000 DK, Helsingør, Støberivej 18-10-2017
20:09:00
DKK 6.200
Snedkermester Vagn Jacobsen. Skrivebord model 618 af eg
Snedkermester Vagn Jacobsen. Skrivebord model 618 af eg med listeindlægning af ibenholt, front med tre skuffer med greb af ibenholt. Udført hos Søborg Møbler. H. 73. L. 130. D. 70 cm. Vejl. pris 40.000 kr.
Varenr: 4757993
20:14:00
DKK 8.200
Side Tables / Beistelltisch der 1950/60er Jahre, Frankreich (3)
Side Tables / Beistelltisch der 1950/60er Jahre, Frankreich. Konstruktion mit Beinen aus Stahlrohr, Korpus aus Stahlblech, Ablagen in Resopal, Oberflächen in verschieden Pastellfarben lackiert. B. 44,5cm, H. 68,5cm, T. 29,5+2,5cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, stellenweise ist die ...
Varenr: 4806184
DKK 2.605 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 18-10-2017
20:15:00
DKK 335
Sofabord i tre højder af massiv oliebehandlet teaktræ, ben af sortlakeret stål
Sofabord i tre højder af massiv oliebehandlet teaktræ, ben af sortlakeret stål . H: 52 cm. Ø. største 44,5 cm. Modelfoto
Varenr: 4804986

DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-10-2017
20:24:00
DKK 375
Peter J. Lassen. 4 + 1 'Montana' sengeborde/ skuffemoduler (5)
Peter J. Lassen. 4 + 1 'Montana' sengeborde/ skuffemoduler af grøn, lilla, blå, pink, bordeux-lakeret MDF, de fire front med skuffe og låge, en front med låge, hver monteret på hjul. 4 stk. hver H. inkl. hjul 52. B. 41. D. 38 cm. 1 stk. H. inkl. hjul 41. B. 41. D. 60 cm. Fremstår med brugsspor, ...
Varenr: 4805762
DKK 2.500 DK, Vejle, Dandyvej 18-10-2017
20:27:00
DKK 1.950
Arne Vodder, skrivbord och skrivbordsstol
ARNE VODDER, skrivbord samt skrivbordsstol, Sibast, Danmark, 1960-tal, jakaranda, lådor i sargen, höjd 74, 203 x 90 cm, skrivbordsstolen klädd i grönt skinn, sitthöjd 35 cm
Varenr: 4806101
DKK 11.728 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
20:44:00
Se mere
Gorm Lindum for Tranekær Møbler. Konsolbord af padouk
Gorm Lindum for Tranekær Møbler. Konsolbord af padouk, monteret med sko af messing. H. 65, 140 x 44 cm. Alm. spor af brug.
Varenr: 4791536
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-10-2017
20:46:00
DKK 325
Bænk, dansk produceret 'Trallebænk' af ral 9005 matsortbejset miljørigtigt dansk træ
Bænk, dansk produceret 'Trallebænk' af ral 9005 matsortbejset miljørigtigt nordisk fyrretræ, bedste sortering, samlet med rustfri A2 gevindstænger og bolte, primært en bænk til indendørs brug, men kan også stå ude under tag. H. 40. L. 120. D. 35 cm.
Varenr: 4755935

20:47:22
DKK 375
Anretterbord/butiksbord
Anretterbord/Butiksbord med plade af massiv egetræ monteret med spændben. H. 75, L. 206, B. 47-66. Fremstår med tørrerevner, ormehuller og rust på spændben.
Varenr: 4805732
DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-10-2017
20:48:00
DKK 325
Alvar Aalto. Bænk
Alvar Aalto. Bænk af sortlakeret træ med stel af formbøjet lakeret metal. Længde: 112 cm. H: 45 cm. Fremstillet hos Artek. Udstillingsmodel, brugsspor i form af ridser/mærker.
Varenr: 4751063

DKK 5.400 DK, Herning, Engdahlsvej 18-10-2017
20:50:49
 1 2 3 4 5 6 7  >>