Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Øvrige smykker i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Diamantring samt -vedhæng af hhv. hvidguld og guld, 14 kt. prydet med blå topaser. (2)
Diamantring samt -vedhæng af hhv. hvidguld og guld, 14 kt. prydet med blå topaser. (2). Diamantring af hvidguld, 14 kt., prydet med oval facetslebet blå topas flankeret af seks mindre brillantslebne diamanter. H. front 18 mm. Ringstr. 54,5/17,25 mm. Samt vedhæng af guld, 14 kt., prydet med facetslebet blå topas samt 14 brillantslebne diamanter. H. 22 mm. Vægt i alt ca. 7,9 gr. ... Varenr: 4667373 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 20:33:00 DKK 500
Cartier 'Must de Cartier'. Delvist forgyldte lightere med lakarbejde (3)
Cartier 'Must de Cartier'. Delvist forgyldte lightere med lakarbejde (3). Cartier 'Must de Cartier'. Delvist forgyldte lightere, prydet med farvet lakarbejde, L. 6-7 cm. Fremstår med brugsspor, én med slidmærker under bund, én med skade på lakken. (3) Varenr: 4706731 DKK 6.500 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 20:35:00 DKK 2.100
Fickurslänk med berlock 18 k guld
Fickurslänk med berlock 18 k guld . FICKURSLÄNK, s.k. ankarlänk, med BERLOCK, 14 k guld med cabochonslipade safirer samt rosenslipade diamanter, längd ca 160 cm, vikt ca 38,0 g Varenr: 4722010 DKK 9.177 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 20-07-2017 20:36:00
Se mere
Spinning, mfl. Samling smykker af sølv og sterlingsølv. (29)
Spinning, mfl. Samling smykker af sølv og sterlingsølv. (29). Samling smykker af sølv og sterlingsølv, enkelte prydet med sten og emalje, bestående af seks halskæder, heraf tre med vedhæng, fire armringe og 19 ringe, heraf to sær forlovelsesringe. Udført hos Spinning Jewellery, mfl. Vægt ca. 246 gr. L. halskæder 36-50 cm. Indvendig Ø armringe 19-20 cm. ... Varenr: 4717808 DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 20:44:00 DKK 525
Manchetknapper i 14 kt. hvidguld med safirer (2)
Manchetknapper i 14 kt. hvidguld med safirer (2). Manchetknapper i 14 kt. hvidguld, poleret med hver 1 safircabochon, ca. 5,80 ct. i alt Stempel = 585 Mål: oval 14,2 x 11,8 mm, vægt ca. 12 gram. (2) Varenr: 4677385 DKK 8.180 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20-07-2017 20:45:00 DKK 2.789
Samling opalsmykker - To ringe samt to vedhæng af 14 kt. guld (4)
Samling opalsmykker - To ringe samt to vedhæng af 14 kt. guld (4). To ringe samt to vedhæng af guld, 14 kt. prydet med blå og hvide opaler, ét vedhæng med montering af hvidguld, prydet med enkelt mindre diamant. Vægt i alt ca. 8,8 gr. Ringstr. 49/15,75 og 54,5/17,5 mm. H. vedhæng 2,1 og 2,3 cm. Fremstår med brugsspor. (4) Varenr: 4716017 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 20:45:00 DKK 2.600
Flora Danica, Esprit, mfl. Samling smykker af sølv og sterlingsølv. (30)
Flora Danica, Esprit, mfl. Samling smykker af sølv og sterlingsølv. (30). Samling smykker af sølv og sterlingsølv, enkelte forgyldt, flere prydet med slebne sten, bestående af halscollier, dobbeltradet halskæde med vedhæng, tre vedhæng, to armlænker, to par ørestikker og et par ørehængere, to par manchetknapper, fem brocher og 8 ringe. Udført hos Flora Danica ... Varenr: 4717850 DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 20:59:00 DKK 1.150
Broscher 4 st broschnålar 3 st örhängen 1 par
Broscher 4 st broschnålar 3 st örhängen 1 par. BROSCHER, 4 st, BROSCHNÅLAR, 3 st, ÖRHÄNGEN, 1 par, förgyllt silver, örkrokar i guld, fasettslipade almandingranater, 18/1900-tal Varenr: 4723051 DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21-07-2017 11:00:00
Se mere
Ring in 18k set with diamonds 2.60ct
Ring in 18k set with diamonds 2.60ct . Ring in 18k, hallmarked, with marquise, pear, brilliant and princess cut diamonds 2.60ct ColourL Top Wesselton-Top Crystal (G-H) Clarity: SI2-P1 Ring size: 55.5/17.75mm Varenr: 4647367

DKK 33.464 BE, Antwerpen 21-07-2017 14:15:00 DKK 26.771
En samling sølvsmykker, 150 gram
En samling sølvsmykker, 150 gram. En samling sølvsmykker bestående af tre Georg Jensen mindmærker anno 1870-1940, to moderne ringe, ring str. 51/49,5, ring pryder med ben i front, ringstr. 53, vintage armring med åben skinne, par vintage manchetknapper med orientalsk motiv, par manchetknapper med rillet mønster, ring med knude i ... Varenr: 4721332 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 21-07-2017 14:26:00 DKK 875
Ole Lynggaard elefant brillantring af guld 14 kt.
Ole Lynggaard elefant brillantring af guld 14 kt. . Ole Lynggaard elefant brillantring af guld 14 kt. med seks brillanter på i alt 0.12 ct., farve: Top Wesselton (G), klarhed: VS1. Vægt 11,1 gr. Ringstr. 58. Varenr: 4722560 DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-07-2017 20:18:00 DKK 6.800
Manschettknappar silver
Manschettknappar silver. MANSCHETTKNAPPAR, 5 par, sterlingsilver, modern design, vikt ca 74 g Varenr: 4723148 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-07-2017 20:30:00
Se mere
Konvolut Schmuck 925 Sterling Silber
Konvolut Schmuck 925 Sterling Silber. Konvolut Schmuck 925 Sterling Silber, Gewicht insg. ca. 67,5 Gramm, bestehend aus 7 Ringen, RG 1x 53, 2x 53,5, 3x 24, 1x 55, insgesamt mit 69 rund facettierten weissen Zirkonia, 1x Brosche Jugendstil- Design, Elfe, ca. 33 x 20mm, mit Kalt- Emaille, Broschierung Nadel mit Sicherung, 1x Collier ... Varenr: 4707141 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-07-2017 20:49:00 DKK 335
Et par engelske brillant- og perlemorsmanchetknapper af 14 kt. hvidguld. (2)
Et par engelske brillant- og perlemorsmanchetknapper af 14 kt. hvidguld. (2). Et par brillant- og perlemorsmanchetknapper af 14 kt. hvidguld, prydet med 22 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.24 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS-SI. Samlet carat er stemplet i manchetterne. siderne indlagt med perlemor. Vægt i alt ca. 10,8 g. Front L. 2 cm. (2) Varenr: 4702135 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-07-2017 20:53:00 DKK 400
Fibulor 3 st silverpläterad mässing
Fibulor 3 st silverpläterad mässing. FIBULOR, 3 st, s.k. khal, silverpläterad mässing, sannolikt från Médenine-Tataouine-regionen, Tunisien, omkring år 1900, figural graverad dekor, längd ca 11-16 cm Varenr: 4724305 DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22-07-2017 11:00:00
Se mere
Manschettknappar silver
Manschettknappar silver. MANSCHETTKNAPPAR, 5 par, sterlingsilver, modern design, vikt ca 87 g Varenr: 4724314 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-07-2017 12:24:00
Se mere
Collier samt örhängen ett par ametister
Collier samt örhängen ett par ametister. COLLIÉR, ametister, ca 10,5-14,5 mm i diameter, mellanliggande odlade saltvattenpärlor, lås i silver, längd ca 59 cm, ÖRHÄNGEN, ett par, 18 k guld med cabochonslipade ametister, höjd ca 15,5 mm Varenr: 4724319 DKK 3.059 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22-07-2017 13:08:00
Se mere
Lille rød ring Vintage ring, 14 kt gul og hvidguld
Lille rød ring Vintage ring, 14 kt gul og hvidguld . Vintage ring af 14 kt gul- og hvidguld, prydet med syntetisk rund facetsleben rubin. Ø syntetisk rubin ca. 7 mm. Ringstørrelse ca. 49/Ø 15,5 mm. Vægt ca. 4 gram. Fremstår med brugsspor samt spor fra forandring af ringstørrelse. Varenr: 4724823 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-07-2017 15:34:00 DKK 525
Scouples ring af 14 kt. hvidguld med perle
Scouples ring af 14 kt. hvidguld med perle. Scouples ring af 14 kt. satineret hvidguld med South Sea-perle, Ø 5 mm. Ringstr. 56,5/18. Vægt 4,2 g. Varenr: 4724825 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-07-2017 16:26:00 DKK 450
Colliér brosch broschnål örhängen silver ametister
Colliér brosch broschnål örhängen silver ametister. COLLIÉR, BROSCH, BROSCHNÅL, ÖRHÄNGEN, ett par, omkring år 1900, förgyllt silver med ovalt fasettslipade ametister, colliérets längd ca 42 cm Varenr: 4724400 DKK 1.912 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22-07-2017 21:00:00
Se mere
Medalj 23 k guld
Medalj 23 k guld. MEDALJ, 23 k guld, "För nit och redlighet i rikets tjänst", Gustav VI Adolf, vikt inkl. ripsband ca 16,2 g, etui Varenr: 4724424 DKK 3.059 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-07-2017 10:32:00
Se mere
Johan Torp ring, 18 kt gul- og hvidguld
Johan Torp ring, 18 kt gul- og hvidguld. Johan Torp ring af 18 kt. gul- og hvidguld, hvidguldsdelen fattet med enkelt cabochon sleben rubin samt omviklet med guldtråd. Ringstørrelse ca. 48/Ø 15,5 mm. Vægt: ca. 3,1 gram. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4724853 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-07-2017 16:37:00 DKK 525
Klockkedja guld
Klockkedja guld. KLOCKKEDJA, 18 k guld, manglad pansarlänk, längd 49 cm, vikt ca 20,5 g Varenr: 4724475 DKK 3.824 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-07-2017 18:00:00
Se mere
Samling guldsmykker Viggo Vollny, mm(8)
Samling guldsmykker Viggo Vollny, mm(8). Viggo Vollny guldsmed København 1921-1973. Prydet med en diamant. 0.02 ct. Farve Wesselton (H) Klarhed Vs. Ringst. 54/17 mm. Par ringe af 14 kt guld. En med synt. safir samt en med synt. rubin. Ringst. 54-56. Med indvendig gravering. Bræmer Jensen ring af guld. Ringst. 58. Med indvendig ... Varenr: 4721716 DKK 5.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-07-2017 19:34:00 DKK 3.400
Ole Lynggaard. Ring, 14 kt hvidguld
Ole Lynggaard. Ring, 14 kt hvidguld. Ole Lynggaard. Ring af 14 kt. hvidguld, fattet med oval facetsleben blå safir. Ringstørrelse. 67/Ø 21,25 mm. Ringtop 16 x 21,5 mm. Vægt ca. 13,9 gram. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4724822 DKK 15.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-07-2017 19:37:00 DKK 1.450
Engelsk diamantring af 18 kt. guld og hvidguld samt halskæde med kulturperler monteret på kæde af 18 kt. guld. (2)
Engelsk diamantring af 18 kt. guld og hvidguld samt halskæde med kulturperler monteret på kæde af 18 kt. guld. (2). Engelsk diamantring af 18 kt. guld og hvidguld prydet med tre brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.18 ct. Farve: Top Crystal (I) Klarhed: P1. Stemplet LA med Birmingham Hallmarks. Vægt ca. 2,8 g. B. 0,34 cm. Ringstr. 53/17. Samt halskæde af 18 kt. hvidguld monteret med større og mindre ... Varenr: 4709935 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-07-2017 20:22:00 DKK 800
Klockkedja 18 k guld
Klockkedja 18 k guld. KLOCKKEDJA, 18 k guld, manglad pansarlänk, längd 43. cm, vikt ca 30,9 g Varenr: 4724521 DKK 6.883 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-07-2017 20:57:00
Se mere
Samling smykker af sølv og sterlingsølv. (22)
Samling smykker af sølv og sterlingsølv. (22). Samling smykker af sølv og sterlingsølv, enkelte prydet med slebne sten, bestående af tre halscollierer, to armlænker, heraf én med charms, fem armringe, et par øreclips, et par ørehængere, vedhæng og syv ringe, heraf et sæt forlovelsesringe. Vægt ca. 266 gr. L. collierer 41,5 og 42 cm. L. ... Varenr: 4718031 DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 23-07-2017 20:58:00 DKK 625
Konvolut Modeschmuck, Ketten, Ohrringe, Broschen (11)
Konvolut Modeschmuck, Ketten, Ohrringe, Broschen (11). Konvolut Schmuck, Modeschmuck, Ketten, Ohrringe, Broschen. Konvolut bestehend aus fünf Ketten, verschiedene Längen und Dekore, teilweise mit Strass- oder Glassteinen besetzt. Zwei Paar Ohrringe und ein einzelner, blaue, grüne und rote Steine als Besatz. Drei Broschen / Anstecknadeln. Verschiedene... Varenr: 4693086 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-07-2017 21:00:00 DKK 297
Manschettknappar hängen broscher armbandsur
Manschettknappar hängen broscher armbandsur. MANSCHETTKNAPPAR, 1 par, sterlingsilver, Ove Nordström HB Malmö, HÄNGEN, BROSCHER, HALSBAND, RINGAR, ÖRHÄNGEN mm, delvis silver samt granater, ARMBANDSUR, Omega, mekaniskt urverk Varenr: 4724557 DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-07-2017 11:00:00
Se mere
 1 2 3  >>