Kategori  Vurdering
   1 2 3 4  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Samling vintagesmykker af sølv mm
Samling vintagesmykker af sølv mm. bestående af Bæltespænde af 826 sølv, Samt broche af 830sølv i form af drage der slynger sig, et filigranvedhæng Samt en Herman Siersbøl armlænke af sølv. L. 20 cm. Samt John L smykkesæt med armlænke og broche med kugler. Er stemplet John L. 830S Denmark. Længde...
Varenr: 4805559
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-10-2017
14:15:29
DKK 675
Samling vintagesmykker af sølv, manchetknapper, armlænker og De nordiske svaner
Samling vintagesmykker af sølv, bestående af manchetknapper med grønlandske portrætter, er stemplet sterling Denmark samt JTH for Tage Hansens gulssmedie, en kraftig BNH Anker armlænke af sterling sølv. Længde ca. 20½ cm. Vægt ca. 80,5 gram. Samt en Erik Magnusen broche "De nordiske svaner" Samt ...
Varenr: 4805079
DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 18-10-2017
19:03:00
Samling vintage smykker og charms af 8 og 14 kt. guld
Samling vintage smykker af 8 og 14 kt. guld og charms af 14 kt. guld. Bestående af broche og vedhæng af 8 kt. guld, hver prydet med synt. spinel. Samt vielsesringe af 14 kt. guld med gravur. samt ring af 14 kt. guld, uden stempler. Samt 5 charms samt et tro/håb og kærlighedscharm som er defekt. ...
Varenr: 4806414
DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 18-10-2017
19:34:00
DKK 825
Halskæde og ring af 14 kt. guld (2)
Lang halskæde af 14 kt guld i ærtekæde mønster, L.. ca 71,5 cm. Dertil ring af 14 kt guld, prydet med en lilla syntetisk safir. Bredde af front: ca 13 mm. Ringstr. 55 Samlet vægt: ca 9,5 gr (2)
Varenr: 4806492
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 18-10-2017
19:41:00
DKK 1.250
Brillantring og guldarmbånd, 14 kt (2)
Brillantring af 14 kt guld, frontstykke af hvidguld prydet med en brillant, ca 0.15 ct., Farve: Wesselton (H), klarhed: P1. bredde af font ca 6 mm. Ringstr. 56. Endvidere armbånd af 14 kt guld, monteret med navneplade, ubrugt. Samlet vægt: ca 16,2 gr (2)
Varenr: 4806543
DKK 5.400 DK, Herlev, Dynamovej 18-10-2017
20:04:00
DKK 1.550
Vintage Designer Modeschmuck Konvolut (3)
Vintage Designer Modeschmuck (3) Konvolut Metall/vergoldet 1 x Collier"TRIFARI" schwarze / weiße Kunstperlen und Email 1 x Paar Ohrclips (2) B & W "Butler & Wilson", London, Kristallsteine und Kunstperlen Trage- und Gebrauchsspuren
Varenr: 4802375
DKK 2.977 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19-10-2017
17:49:37
DKK 298
Samling vintage designsmykker (3)
Samling smykker Forgyldt metal, kunstperler og -krystaller 1 collier ’Chr. Dior’, kunstperler og krystalsten, længde ca. 34 - 40 cm 1 halskæde ’Chr. Dior’, længde ca. 39 cm 1 halskæde ’Louis Féraud’ med nøgler, længde ca. 51 cm Fremstår med brugsspor. (3)
Varenr: 4802377
DKK 3.721 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19-10-2017
17:50:35
DKK 707
Samling vintage designsmykker (4)
Samling vintage designsmykker. Materiale: kunstperler, plastperler, krystalsten, kunststen, forgyldt metal. 1 collier ’Grossé’, mål ca. 44 cm, bredde i forløb ca. 4 – 6 cm 1 collier ’Pierre Cardin’, krystalsten, plastperler i orange, kunstperler, forgyldt metal, ca. 43 cm længde 1 armbånd, ...
Varenr: 4802378
DKK 6.698 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19-10-2017
17:51:40
DKK 372
Samling vintage designsmykker (8)
Samling vintage designsmykker Sølv, metal, forgyldt, kunststen og krystalsten 1 par øreklips, runde, ’Pierre Lorion, Sylvia Karels’ 1 kæde ’Chr. Dior’, metalperlecollier, længde ca. 56 cm 1 par øreklips ’BRIGLIA’, længde ca. 84 mm 1 halsring og 1 armring i messing med hver 1 blå ...
Varenr: 4802382
DKK 4.466 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19-10-2017
17:52:47
DKK 633
Antikes, chinesisches Amulett, Kette Miao, um 19 Jhr.
Antikes, chinesisches Amulett, Kette Miao, um 19 Jhr., Anhänger gefertigt aus Silber (geprüft), der Korpus in organischer Form ist verziert mit einem Granatapfel und chinesischen Schriftzeichen in Reliefform, mit 3 Glückglökchen. Gesamtgewicht ca.: 55,5 Gramm. Maße ca.: L. 37 cm, B.7 cm. ...
Varenr: 4782009
DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 19-10-2017
19:45:00
DKK 298
Nomaden- Hochzeitgürtel
Nomaden- Hochzeitgürtel, gefertigt aus Messing mit einer Verzierung in violetter Farbe. Maße ca.: D. 36 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren und kleinen Bestoßungen.
Varenr: 4713617
DKK 1.861 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 19-10-2017
20:00:00
DKK 298
Samling smykker af sterlingsølv og sølv (21)
Samling smykker af sterlingsølv og sølv bestående af 1 halskæde, L. 83 cm, 1 halscollier, L. 40 cm, 5 vedhæng, bl.a. et kors fra Bernhard Hertz, H. 5 cm, 4 armlænker, hvoraf 2 Pandora, L. 18,5-22,5 cm, 7 fingerringe str. 50,5-56, 1 par øreringe, 1 broche. Samlet vægt ca. 166 g. Fremstår med ...
Varenr: 4776509
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 19-10-2017
20:08:00
DKK 525
Antikes, chinesisches Amulett, Kette Miao, um 19 Jhr., gefertigt aus Silber (geprüft), der Korpus in organischer Form ist verziert mit halbplastischem Emaille-Handwerk Dekor und chinesischen Schriftzeichen, teilweise grün patiniert. Gesamtgewicht ca.: 60,3 Gramm. Maße ca.: L.35 cm, B. 6,5 ...
Varenr: 4777929
20:10:00
DKK 447
Konvolut Schmuck (18)
3 Edelsteinketten (Türkis, Rosenquarz, Turmaline),1 Siberkette 835er mit Schnecken Anhänger,1 Metall Kette, 2 Metall Armbänder, 3 Kreuz Anhänger, 2 Broschen, 2 Ringe 800er Silber, 1 Bernstein Anhänger, 1 Art Deco Anhänger, 2 Armbänder aus gepresstem Bernstein .
Varenr: 4793784
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-10-2017
20:11:00
DKK 298
Samling vintagesmykker af guld, Broche samt par creoler
Samling vintagesmykker af guld, bestående af broche af 14 kt. guld, prydet med klar Cubic Zirkonia. Mål ca. 3,5x1,8 cm. Vægt ca. 2,6 gram. samt par creoler af 8 kt. guld. Vægt ca. 1,5 gram.
Varenr: 4808109
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 19-10-2017
20:11:00
Georg Jensen, Kongemønster servietkæde
Georg Jensen, en servietkæde med klemmer i Kongemønster. L. 46 cm. Vægt ca. 15,9 gram. Er stemplet Georg Jensen i perlestaf samt Sterling Denmark. Vægt ca. 15,8 gram. dette smykke er en del af en temaauktion over smykker lavet af sølvsmede som i den grad har præget dansk i smykkekunst fra ...
Varenr: 4797106
DKK 2.500 DK, Odense, Kratholmvej 19-10-2017
20:20:00
S. Boesen, Nykøbing Falster. Et par manchetknapper af 14 kt. guld i organisk design (2)
S. Boesen, Nykøbing Falster. Et par manchetknapper af 14 kt. guld, udført i organisk design. Samlet vægt: ca. 18,2 gr. Fremstår med lettere brugsspor. (2)
Varenr: 4808124
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 19-10-2017
20:38:00
DKK 675
Turmalin Diamant Ring
Ringin 585 Gold, 3,55 g, mit rosa Turmalin, oval facettiert, 0.40 ct und 2 Brillanten, zus. ca. 0.05 ct, Wesselton VS2, Ringgröße: 56.
Varenr: 4799646

20:42:00
DKK 335
Antikes, chinesisches Amulett, Kette Miao aus Silber, um 19 Jhr.
Antikes, chinesisches Amulett, Kette Miao, um 19 Jhr., gefertigt aus Silber (geprüft), der Korpus in organischer Form ist verziert mit Emaille-Handwerk Dekor in Reliefform, chinesischen Schriftzeichen, mit 2 Glücksanhänger in Form des Fu-Hundes, teilweise grün patiniert. Gesamtgewicht ca.: ...
Varenr: 4782012
20:45:00
DKK 298
Anhänger aus Jade mit Darstellung eines Mannes
Anhänger aus Jade, Avers mit Darstellung eines Mannes, handgefertigt. Maße ca.: D. 5 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varenr: 4782318
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 19-10-2017
21:00:00
DKK 298
Nomaden- Brustcollier
Nomaden- Brustcollier, handgefertigt, reich verziert mit Messingplatten und Mosaik. Die Rückseite mit violettem Stoff bezogen. Maße ca.: L.80 cm: Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varenr: 4756585
DKK 1.489 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 19-10-2017
21:05:00
DKK 298
Granatsmycken
ARMRING, BROSCHER, 2 st, RINGAR, 2 st, ÖRHÄNGEN, 1 par, förgyllt silver, rosenslipade almandingranater, 1900-talets första hälft, ringstorlek ca 18 resp. 18,5 mm
Varenr: 4807507
DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 19-10-2017
21:26:00
Se mere
En samling smykker af guld, sølv og titanium. (10)
En samling diverse smykker, bestående af: Hermann Siersbøl ring af 14 kt. guld, front med mindre facetslebet syntetisk rubin. Ringstr. 53. Vægt ca. 2,1 gr. Hermann Siersbøl ring af 8 kt. guld, front med syntetisk facetslebet rubin. Ringstr. 53. Vægt ca. 3,5 gr. Hugo Grün ring af 14 kt. guld, ...
Varenr: 4806482
DKK 2.000 DK, Kolding, Trianglen 20-10-2017
12:01:00
Broschnål ring pärlor och turkoser
BROSCHNÅL, 14 k guld, syntetisk grön sten, 2 småbriljanter, längd 6 cm, vikt ca 2,6 g, RING, 18 k guld samt silvermontering, odlad halvpärla, BROSCH, silver, i form av blomma, dekor med turkoser och granater
Varenr: 4808662
DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-10-2017
13:14:00
Se mere
Georg Jensen, par manchetknapper af sterling sølv, stempler før 1945
Georg Jensen, par manchetknapper udført i sterling sølv, hver i form af blomst. Er stemplet GJ i firkant, sterling, 925s, Denmark. Stempler fra perioden mellem 1933-1944. dette smykke er en del af en temaauktion over smykker lavet af sølvsmede som i den grad har præget dansk i smykkekunst fra ...
Varenr: 4793233
DKK 2.200 DK, Odense, Kratholmvej 20-10-2017
15:38:00
DKK 1.150
Niels Erik From mfl. fire smykker af sølv (4)
Fire smykker af sølv bestående af Niels Erik From vedhæng prydet med opvarmet ravstykke. L. ca. 4,5 cm, bredde ca. 4,4 cm samt ring med to sølvkugler. ring str. 47,5.Palle Bisgaard, ring af sterling sølv prydet med abalone perlemor. Ring str. 53 (åben ringskinne) samt kort af sterling sølv. 2,5 x...
Varenr: 4809352
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-10-2017
15:49:44
Georg Jensen, par manchetknapper udført i sterling sølv, hver i form af blomst. Er stemplet GJ i firkant, sterling Denmark. Stempler fra perioden mellem 1933-1944. dette smykke er en del af en temaauktion over smykker lavet af sølvsmede som i den grad har præget dansk i smykkekunst fra ...
Varenr: 4793232
DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 20-10-2017
16:58:00
DKK 1.050
Hans Hansen broche og øreclips. Broche i rav (4)
Samling smykker udført i sølv bestående af: Hans Hansen broche af sølv nr 113. L.7,5 cm, dertil et par Hans Hansen øreclips af sølv nr 423 L. 3,5 cm samt broche udført i sølv i form af guldsmed med vinger af rav, stemplet 830S samt Chr. VH. H. 6,3 cm B. 8,8 cm. fremstår med almindelig brugsspor. ...
Varenr: 4806588
DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 20-10-2017
18:00:00
DKK 725
Nanna Ditzel for Georg Jensen, par manchetknapper af 18 kt. guld
GEORG JENSEN, et par klassiske manchetknapper, formgivet af Nanna Ditzel, Manchetknapperne er fra ca. 1950, udført i 18 kt. guld, Runde i form, og er stemplet Georg Jensen i perlestaf, samt 18 k, 750, samt Dessinnr. 1107. Samlet vægt ca. 13,1 gram. Fremstår Er gengivet og afbildedet i en lidt ...
Varenr: 4792904
DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 20-10-2017
18:57:00
DKK 3.600
Bent Exner. Armring af sterling sølv
Bent Exner. Armring af sterlingsølv, prydet med seks cabochonslebne serpentiner, monteret med kasselås. Stemplet Bent Exner 1980. Indvendige mål 6,2 x 5,5 cm. B17 mm. Ø fatninger 14,5 mm. Vægt ca. 84,7 gram. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4743330
DKK 16.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 20-10-2017
19:30:00
DKK 3.500
 1 2 3 4  >>