Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Øvrige smykker i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Manchetknapper med diamantbesætning (2)
Manchetknapper med diamantbesætning (2). Manchetknapper udført af 14 kt. guld (stemplet), prydet med 10 enkeltslebne diamanter på ca. 0.10 ct. i alt. Farve: Top Wesselton (H), klarhed VSI1. Mål ca.: 18,6 x 11,4 mm, vægt ca.: 10 g. (2) Varenr: 4614500 DKK 3.346 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 11:26:44 DKK 2.231
Slipsenål prydet med 40 brillanter
Slipsenål prydet med 40 brillanter . Slipsenål udført af 18 kt. guld (stemplet), prydet med 40 brillanter på ca. 0.40 ct. ialt. Farve: Top Wesselton (H), klarhed SI1. Længde ca. 60 mm, bredde ca.: 5 mm. Vægt ca. 12,6 g. Varenr: 4614455 DKK 3.718 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 11:27:21 DKK 2.602
Dobbeltknapper/manchetknapper med diamantbesætning (2)
Dobbeltknapper/manchetknapper med diamantbesætning (2) . Dobbeltknapper/manchetknapper udført af 14 kt. hvidguld (stemplet), prydet med onyksringe og 4 enkeltslebne diamanter på ca. 0.20 ct. i alt. Farve: Top Wesselton (H), klarhed: VSI 1. Diameter ca.: 15 mm. Vægt i alt ca.: 9 g. (2) Varenr: 4611467 DKK 3.346 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 11:32:38 DKK 2.231
Manchetknapper med diamantbesætning (2). Manchetknapper udført af 14 kt. guld (stemplet), prydet med 12 enkeltslebne diamanter på ca. 0.12 ct. i alt. Farve: Top Wesselton (H), klarhed VSI1. Mål ca.: 21,8 x 10,4 mm. Vægt ca. 9,4 g. (2) Varenr: 4614492 DKK 3.346 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 11:36:26 DKK 2.231
Krawattennadel mit Diamantbesatz
Krawattennadel mit Diamantbesatz. Krawattennadel gefertigt aus 14kt. Gold (punziert), besetzt mit 4 Diamanten im 8/8 Schliff von gesamt ca.: 0.03ct. Farbe: Top Crystal (I), Reinheit: si1. Länge ca.: 61 mm, Breite ca.: 5 mm. Gewicht ca.: 7,3 g. Varenr: 4614413 DKK 1.859 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 11:37:39 DKK 1.115
Dobbeltknapper/manchetknapper, tofarvet (2)
Dobbeltknapper/manchetknapper, tofarvet (2) . Dobbeltknapper/manchetknapper udført af 14 kt. guld/hvidguld (stemplet), prydet med perlemor og 4 brillanter på ca 0.20 ct. i alt. Farve: Top Crystal (I), klarhed: VSI 1. Vægt i alt ca.: 8 g. (2) Varenr: 4611470 DKK 3.718 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 11:40:34 DKK 2.602
Schmucknadel mit der Abbildung der fleur de lis
Schmucknadel mit der Abbildung der fleur de lis. Schmucknadel mit der Abbildung der fleur de lis, gefertigt aus 14kt. Gold (punziert) besetzt mit 3 Diamanten im 8/8 Schliff von gesamt ca.: 0.03ct. Farbe: Top Wesselton (H), Reinheit vsi1. Länge ca.: 48,5 mm. Gewicht ca.: 1 g. Der Verschluss ist nicht mit gewogen und ist aus Messing ... Varenr: 4611430 DKK 1.115 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 11:41:19 DKK 297
Krawattennadel mit Brillantbesatz
Krawattennadel mit Brillantbesatz. Krawattennadel gefertigt aus 14kt. Gold (punziert), besetzt mit 5 Brillanten von gesamt ca.: 0.10ct. Farbe: Top Wesselton, Reinheit: vsi1 bis si1. Länge ca.: 52 mm, Breite ca.: von 3 bis 6,4 mm. Gewicht ca.: 5,9 g. Varenr: 4614411 DKK 2.231 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 11:48:03 DKK 1.487
Krawattennadel mit Diamantenbesatz
Krawattennadel mit Diamantenbesatz . Krawattennadel gefertigt aus 14kt. Gold (punziert), besetzt mit 3 Diamanten im 8/8 Schliff von gesamt ca.: 0.03ct. Farbe: Top Crystal (I), Reinheit: si1. Länge ca.: 55 mm, Breite ca.: 5 mm, Gewicht ca.: 7 g. Varenr: 4614436 DKK 1.859 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 11:48:38 DKK 1.115
Krawattennadel mit Brillantbesatz . Krawattennadel gefertigt aus 14kt. Gold (punziert), besetzt mit einem Brillanten von ca.: 0.05ct. Farbe: Top Wesselton (H), Reinheit: vsi1. Maße ca.: 60 x 5 mm. Gewicht ca.: 8,5 g. Varenr: 4611491 DKK 2.045 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 11:51:10 DKK 1.115
Manchetknapper med brillantbesætning (2)
Manchetknapper med brillantbesætning (2). Manchetknapper udført af 14 kt. guld (stemplet), prydet med 6 brillanter på ca. 0.12 ct. i alt. Farve: Top Wesselton (H), klarhed VSI1. Mål ca.: 18,2 x 14,4 mm. Vægt ca. 10,9 g. (2) Varenr: 4614503 DKK 3.346 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 11:52:21 DKK 2.231
Dobbeltknapper med diamantbesætning (2)
Dobbeltknapper med diamantbesætning (2). Dobbeltknapper/manchetknapper udført af 18 kt. guld (stemplet), prydet med 28 enkeltslebne diamanter på ca. 0.28 ct. i alt. Farve: Top Wesselton (H). Diameter ca.: 11,7 mm. Vægt ca. 7,3 g. (2) Varenr: 4614516 DKK 4.461 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 11:52:31 DKK 2.974
Samling smykker, 14 kt guld (3)
Samling smykker, 14 kt guld (3). Samling smykker af 14 kt. guld, bestående af, Jørgen Smed, ring prydet med klar syntetisk sten, Hermann Siersbøl vedhæng prydet Akoya saltvandskulturperle samt anker halskæde, monteret med fjederlås. Ringstørrelse. 57/Ø 18,25 mm. Vedhæng 3,7 x 2,5 cm. L halskæde 46,5 cm. Samlet vægt ca. 6,7 gram.... Varenr: 4632264 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-04-2017 13:56:19 DKK 775
Manschettenknöpfe mit Diamantbesatz (2)
Manschettenknöpfe mit Diamantbesatz (2) . Manschettenknöpfe gefertigt aus 14kt. Gold (punziert), besetzt mit 2 Diamanten von gesamt ca.: 0.02ct. Farbe: Top Wesselton (H), Reinheit: vsi1. Maße ca.: 18,6 x 12,8 mm. Gewicht ca.: 8,9 g. (2) Varenr: 4614494 DKK 2.231 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 15:28:00 DKK 1.487
Dobbeltknapper/manchetknapper med diamantbesætning (2). Dobbeltknapper/manchetknapper udført af 14 kt. hvidguld (stemplet), prydet med 12 enkeltslebne diamanter på ca. 0.36 ct. i alt, farve: Top Wesselton (H), klarhed: SI1. Diameter ca.: 14 mm, vægt i alt ca.: 10 g. (2) Varenr: 4611478 DKK 3.346 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 15:36:00 DKK 2.602
Manchetknapper med diamantbesætning (2). Manchetknapper udført af 14 kt. guld (stemplet), prydet med 20 enkeltslebne diamanter på ca. 0.10 ct. i alt. Farve: Top Wesselton (H), klarhed: VSI 1. Mål ca.: 18 x 14 mm. Vægt ca. 11 g. (2) Varenr: 4614480 DKK 4.090 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 16:26:00 DKK 2.602
Krawattennadel mit Diamantbesatz . Krawattennadel gefertigt aus 14kt. Gold (punziert), besetzt mit 3 Diamanten im 8/8 Schliff von gesamt ca.: 0.03ct. Farbe: Top Wesselton (h), Reinheit: si1 - vsi1. Länge ca.: 56 mm, Breite ca.: 5,1 mm. Gewicht ca.: 7,1 g. Varenr: 4611450 DKK 1.859 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 16:40:00 DKK 1.115
Konvolut Jett/ Gagat- Schmuck/ Trauerschmuck
Konvolut Jett/ Gagat- Schmuck/ Trauerschmuck. Konvolut Jett/ Gagat- Schmuck/ Trauerschmuck, bestehend aus 1 Collier, 1 Kette, gerissen, 1 Choker, 2 Armbändern, 1 Brosche, 1 Haarband und 1 Krawattenklammer. Altersbedingte Gebrauchsspuren, Frankreich und Deutschland, 1900- 1920 Varenr: 4600275 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-04-2017 18:17:00 DKK 297
Kors, ørehængere, ring m/ diamant samt kraveknapper i guld (6)
Kors, ørehængere, ring m/ diamant samt kraveknapper i guld (6). Bernhar Hertz kors af 14 kt guld, L. 4,5 cm samt kraveknapper i 8 kt guld, vægt ca. 2,4 gram. Dertil et par ørehængere med skruer i 14 kt guld, stemplet H.J/ 585 og en ring: Hermann Siersbøl, 14 mkt med lille diamant på ca. 0.01 ct. samlet vægt 14 kt guld: 6,7 gram.(6) Varenr: 4635909 DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-04-2017 18:45:00 DKK 900
Konvolut 800er und 835er Silber, Gewicht ca. 240 Gramm
Konvolut 800er und 835er Silber, Gewicht ca. 240 Gramm. Konvolut 800er und 835er Silber, Gewicht ca. 240 Gramm, bestehend aus 6 Armreifen, 10 Ketten 1 Paar Manschettenknöpfen, 3 Broschen, 2 Anhängern und 1 Paar Ohrsteckern. Altersbedingte Gebrauchsspuren, teilweise gerissene Ketten, vorwiegend Deutschland, 1950- 1990 Varenr: 4597866 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-04-2017 19:14:00 DKK 335
Halskæde og armbånd i 14 kt guld
Halskæde og armbånd i 14 kt guld. Smykkeset i 14 kt guld. Beståendes af: Halskæde i guld med en snored hvidguldskæde. Bredde: 7 mm. Længde: 41 cm. Tilhørende armbånd. Længde: 20 cm. samlet vægt: 70 gr. (2) Varenr: 4635847 DKK 12.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-04-2017 19:32:00 DKK 8.400
To guldhalskæder med vedhæng, et flora danica sølvvedhæng og Hertz marguerit armbånd (4)
To guldhalskæder med vedhæng, et flora danica sølvvedhæng og Hertz marguerit armbånd (4). Halskæde med ovale led af 14 kt guld, stemplet gifa, L.: ca 43 cm, dertil korsvedhæng ligeledes af 14 kt . Medaljon af 8 kt ø ca 3,3 cm, dertil halskæde af guld, manglende lødighedsstempel, iflg guldprøve af 8 kt. Samlet vægt: ca 15,4 gr. Flora Danica vedhæng af forgyldt sterling sølv, stemplet ... Varenr: 4635741 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 19:35:00 DKK 1.300
Sort stjernesafir ørerringe og brillantring (3)
Sort stjernesafir ørerringe og brillantring (3). Par vintage øreskruer af 18 kt guld, hver prydet med en sort stjernesafir, mål ca 5,5 x 7 mm. Endvidere Solitairerring af 14 kt hvidguld, prydet med brillant, ca 0.07 ct., Farve: Wesselton (H), Klarhed: VS. Ringstr. 54. Samlet vægt: ca 4,5 gr (3) Varenr: 4633305 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 19:40:00 DKK 500
Ole Lynggaard stjernecharm
Ole Lynggaard stjernecharm. Ole Lynggaard stjerne charm af 14 kt. guld. Stjerne mål 14x14 mm. H. 2,5 cm. Fremstår med reparation i en øksne da den er været monteret på armbånd. Vægt ca. 5,2 gram. Varenr: 4633011 DKK 2.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-04-2017 19:48:00 DKK 1.350
Ring samt fire par øreringe (9)
Ring samt fire par øreringe (9). Samling guldsmykker bestående af par Hermann Siersbøl øreringe af 14 kt guld, hver prydet med tre akoya saltvands kulturperler, ø ca 3,7 mm samt lys sten. L.: ca 4,8 cm. Et par øreringe af 14 kt guld, hver prydet med en lysebl¨syntetisk spinel. L.: ca 3 cm, Par øreringe af 14 kt, hverr prydet med... Varenr: 4630173 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 20:00:00 DKK 1.200
Ole Lynggaard. 'My Little World' blomme-charm i 18 kt. rødguld
Ole Lynggaard. 'My Little World' blomme-charm i 18 kt. rødguld . Ole Lynggaard. 'My Little World' blomme-charm i 18 kt. rødguld, monteret på sort justerbart bomuldsarmbånd med Ole L logo. Art. nr. A2806-401. Medfølges af Ole Lynggaard kuvert. Vejl. udsalgspris: DKK 4.850,- Varenr: 4597894

DKK 3.200 DK, Vejle, Dandyvej 25-04-2017 20:06:00 DKK 2.200
Ole Lynggaard. 'Dråbe' nøglering af sterlingsølv.
Ole Lynggaard. 'Dråbe' nøglering af sterlingsølv.. Ole Lynggaard. 'Dråbe' nøglering af sterlingsølv med vedhæng i form af dråbe. L. vedhæng 3,5 cm. Original emballage medfølger.Vejl. udsalgspris: DKK 2.500,- Varenr: 4563582

DKK 1.800 DK, Vejle, Dandyvej 25-04-2017 20:12:00 DKK 1.000
Samling guldsmykker (8)
Samling guldsmykker (8). Samling guldsmykker bestående af ring af 14 kt guld, prydet med lyserød similisten , str. 55. Bred ligeløbende ring af 14 kt, bredde ca 8 mm, indv graveret, str. 57 Par Hermann Siersbøl hjerteøreringe af 8 kt guld. L.: ca 2,5 cm. Et par aflange øreringe af 8 kt, L.: ca 4 cm. Endvidere et elefant ... Varenr: 4635744 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 20:30:00 DKK 1.350
Ole Lynggaard. Stor 'Filigran Dew Drop' charm med ametyst og brillanter samt silkearmbånd og snor (3)
Ole Lynggaard. Stor 'Filigran Dew Drop' charm med ametyst og brillanter samt silkearmbånd og snor (3). Ole Lynggaard. Stor 'Filigran Dew Drop' charm af satineret og oxideret sterlingsølv med detaljer af 18 kt. guld, prydet med større cabochonsleben ametyst flankeret af 3 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.03 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: VS. Art nr. A2635-304. Tilhørende mørk marineblå... Varenr: 4575929

DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-04-2017 20:32:00 DKK 4.400
Par manchetknapper af 14 kt guld
Par manchetknapper af 14 kt guld. Jørgen Smed. Par manchetknapper af 14 kt guld, hver prydt med en farveløs sten. Mål af front: a 12,5 x 18 mm. Samlet vægt: ca 9,6 gr. Varenr: 4622497 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 20:50:00 DKK 1.050
 1 2 3 4  >>