Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Salt- och pepparkar, sockerströare, silver
SALT- OCH PEPPARKAR, SOCKERSTRÖARE, FAT, 6 dlr, silver, bl.a. J. Schurmann, Landskrona, 1940, fat tillverkat i England, högsta höjd 12 cm, sammanlagd vikt ca 220 gram
Varenr: 4866943
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 15-12-2017
21:06:00
Se mere
Silbernes Zucker-Sahne-Set auf Tablett (3)
Silbernes Zucker-Sahne-Set auf Tablett, aus 800er Silber (punziert) gefertigt, bauchiges Kännchen mit runde Zuckerschale auf einem kleinem Fuß, dazu passend Ovaltablett, Maße ca.: L. 19 cm, D. 7-8 cm, H. 6 cm, Gesamtgewicht ca.: 190 g. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (3)
Varenr: 4832279
DKK 1.489 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 16-12-2017
20:00:00
DKK 595
Silver bägare gräddkanna
NILS ORSTEDT (Norrköping, 1745-1769), bägare, silver, förgylld insida, höjd ca 11 cm, vikt ca 101 g
Varenr: 4868041
DKK 1.930 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 16-12-2017
20:06:00
Se mere
Kaffeservis silver
KAFFESERVIS, 3 dlr, silver, rokokostil, importstämplar, kannans höjd 19 cm, vikt ca 675 g
Varenr: 4868133
DKK 1.930 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
12:00:00
Se mere
Kalk silver Frankrike 1800-tal
KALK, silver, 1800-tal, T.V. Dutrevis, Paris, Frankrike, kuppa med bibliska motiv, delvis förgylld, höjd 30 cm, vikt ca 520 gram
Varenr: 4868164
DKK 4.633 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 17-12-2017
13:39:00
Se mere
Kaffeservis
KAFFESERVIS, 3 delar, silver, ABH Stockholm 1911, vikt ca 1070 g
Varenr: 4868170
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
14:03:00
Se mere
Julspecial fat Borgila
BRICKA, sterlingsilver, Borgila Stockholm 1958, dekor av vågband i relief, diameter ca 30 cm, vikt ca 850 g
Varenr: 4868178
14:27:00
Se mere
Saltkar 8 saltskedar 7 silver G. Jensen
GEORG JENSEN, saltkar, 8 st., saltskedar, 7 st., sterlingsilver, Köpenhamn 1933-44, design no 110, runda kar med svängd hänkel, diameter 3,5 cm, längd 5,5 cm, skedarnas längd 4 cm, total vikt ca 145 g
Varenr: 4868217
DKK 3.861 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
16:36:00
Se mere
Kaffekanna silver 1800-talets första hälft
KAFFEKANNA, silver, empire, Agrelius, 1820, bukig form, lockknopp i form av kotte, tassfötter, hänkel i trä, höjd ca 23 cm, vikt ca 676 g
Varenr: 4868222
16:51:00
Se mere
Stop med lock
STOP med lock, sannolikt låghaltigt silver, 1800-talets slut, barockstil, möjligen Tyskland, reliefdekor, höjd ca 39 cm, vikt ca 1300 g
Varenr: 4868257
DKK 6.177 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
18:48:00
Se mere
Skrin i silver
SKRIN, silver, 1900-tal, Louis XV-stil, svenska importstämplar, längd ca 18 cm, vikt ca 607 g
Varenr: 4868304
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
20:30:00
Se mere
2 Silberschalen England, um 1900, Birmingham und Sheffield
2 Silberschalen England, um 1900, Birmingham und Sheffiel, mit Jahresbuchstaben 'D' und 'U'. Gesamtgewicht ca.: 192 g. Maße ca.: D. 10 cm, H. 3,5-4,5 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varenr: 4859914
DKK 2.977 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17-12-2017
21:00:00
DKK 298
Emailliertes Silberetui um 1900
Emailliertes und guillochiertes Silberetui um 1900. Gefertigt aus 900 Silber (punziert). An dem Etui sind 2 kleine Silberösen angebracht, es diente vermutlich als kleine Handtasche. Maße ca.: 8,5 x 6,5 x 1,5 cm. Gewicht ca.: 106 g. Das Etui befindet sich in einem altersgemäßen Zustand ...
Varenr: 4712929
DKK 2.605 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 18-12-2017
13:00:45
DKK 1.265
Engelsk toiletbordsgarniture med sølvmontering (5)
Engelsk toiletbordsgarniture med sølvmontering bestående af 2 børster , 4 flasker med låg af sølv, lille sølv æske, spejl samt diverse negle garniture. Skrin mærket ' J. Macmichael - to the King and Queen 48 South Audley Street. W. Nøgle medfølger. Fremstår med mærker samt brugsspor. (5)
Varenr: 4869398
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-12-2017
13:58:00
Skålfat sterlingsilver
SKÅLFAT, sterlingsilver, genombruten dekor, stämplad James Dixon & Sons, Sheffield 1910, höjd 5, 26,5x21 cm
Varenr: 4868406
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-12-2017
14:20:00
Se mere
Kaffeservis i silver, Finland (3)
Kaffeservis i silver, Finland. Kaffekanna, sockerskål, gräddkanna. Kannans höjd 23 cm. Finska kontrollstämplar. Vikt ca 1090 g (3)
Varenr: 4854094
DKK 1.544 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 18-12-2017
15:46:00
DKK 1.004
Bägare
BÄGARE, 4 st., silver, förgyllda inuti, TESI, Göteborg 1963, stämplade, höjd ca 4,5 cm, vikt ca 90 g, med originaletui
Varenr: 4868431
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-12-2017
16:12:00
Se mere
Punschmuggar 6+4 stycken i silver (10)
Punschmuggar 6+4 stycken i silver . GAB och K&EC, delvis invändigt förgyllda. Höjder 5,5 cm. Vikt ca 340 g. Smärre repor. (10)
Varenr: 4858010
DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 18-12-2017
16:51:00
DKK 270
Opsatsskål i sølv i stil med jugendstil
Opsatsskål udført af 900 sølv (kontrolleret/stemplet). Skålen er udformet meget detaljeret og naturalistisk, bl.a. med plastisk afbildning af vinblade, druer og kirsebær. Stammen og korpusset er udført gennembrudt, skålen bæres af fire søjler i form som grene. Skålen er formodentlig blevet ...
Varenr: 4822742
DKK 12.654 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 18-12-2017
17:25:00
DKK 1.675
Diverse danske sølvmestre. Elleve diverse servietringe af sølv (11)
Diverse danske sølvmestre, bl.a. A. Dragsted og Gran & lagley. Elleve diverse servietringe af sølv. Samlet vægt 227 gram. (11)
Varenr: 4869034
DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 18-12-2017
19:37:00
DKK 900
Takarmatur
Takarmatur. Stomme av metall, partier av glasmassa. Diameter ca 47 cm. En list/pärlbård släppt. Av nyare tillverkning.
Varenr: 4850426
19:37:52
DKK 232
Borgila minnestallrik marinen
BORGILA, minnestallrik, silver, gåvogravyr "Till Löjtnant C PAW Fehrlund, dekor i relief av ubåt och ankare, större mängd graverade namnteckningar bl a Bengt Lundvall(amiral, chef för Marinen), Rolf Rheborg(konteramiral) och Göran Romare(kommendörkapten, författare), stämplat Borgila, Stockholm, ...
Varenr: 4868515
20:30:00
Se mere
Konvolut Silber Objekte, wohl persisch und türkisch (4)
Konvolut Silber, wohl persisch und türkisch. Bestehend aus Vase, Dose und zwei flachen Schälchen. Silber mit verschiedenen ornamentalen und figurativen Reliefdekoren. Vase, H. 15,5 cm, Dose H. 5,8 cm, Schälchen D. 7,6 cm. Gewicht zusammen: 367 Gramm. Dose am Boden bezeichnet mit graviertem ...
Varenr: 4840731
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 18-12-2017
20:45:00
DKK 298
Kaffekanna av Zethelius
KAFFEKANNA, silver, Pehr Zethelius, Stockholm 1810, cylindrisk, fyra tassfötter, dekor av stansade bårder och pärlstav, handtag av ebenholts, kupigt lock med blomknopp, höjd 22 cm, vikt 802 g
Varenr: 4869898
DKK 6.177 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-12-2017
10:14:00
Se mere
Soppslev i silver
SOPPSLEV, silver, Petter Eneroth, Stockholm 1787, längd 38,5 cm, vikt ca 260 g
Varenr: 4869919
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-12-2017
11:14:00
Se mere
Ljusstakar, ask mm silver
LJUSSTAKAR 1 par, GAB, 1909, ASK med lock, TÅRTSPADE, DIVERSE SKEDAR 7 st, BREVKNIV, silver, udda modeller, 172 g exklusive ljusstakar och ask
Varenr: 4869924
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-12-2017
11:24:00
Se mere
Henrik Nourin bägare silver
BÄGARE, silver, Henrik Nourin, Norrköping 1775, invändigt förgylld, mynning med utvändig förgylld dekor, fotring med räfflad dekor, höjd ca 8 cm, vikt ca 47 g
Varenr: 4869962
13:16:00
Se mere
Skål silver Tyskland
SKÅL, silver, 1900-tal, Tyskland, fot med reliefdekor av frukter, svenska importstämplar, diameter ca 23,5, höjd 14,5 cm, vikt ca 531 g
Varenr: 4869972
13:36:00
Se mere
Coasters servettring bägare silver
COASTERS 5+3 st., SERVETTRING, BÄGARE 2 st., FAT, BORDSPINGLA, CIGARETTETUI, silver, varav en bägare Giertta, total vikt ca 790 g
Varenr: 4870022
DKK 1.930 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-12-2017
16:04:00
Se mere
Kurvertvaser
KUVERTVASER, 9 st, silver, England, höjd 11-19,5 cm
Varenr: 4870096
19:20:00
Se mere
 1 2  >>