Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Engelsk lågkrus af lystre fajance, dekoreret med arkitektur.
Engelsk lågkrus af lystre fajance, dekoreret med arkitektur, monteret med låg af sølv. 19. årh. H. 14,5 cm. Låg ikke stemplet.
Varenr: 4797929
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 17-10-2017
16:46:14
Samling sølv og pletsølv (25)
Samling diverse dele af sølv og pletsølv. Sølvdele bestående af to vaser H. 15-22 cm. Udfyldte. To saltkar, to saltbøsser samt lågkrukke, alle med dele af sølv. Servietring samt måleglas. Samling dele af sølvplet, bestående af diverse opsatser, skåle, kande, askebæger mm. (25)
Varenr: 4793500
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 17-10-2017
19:14:00
DKK 1.150
14 dækketallerkner af forsølvet stål, samt 15 servietringe. (29)
14 dækketallerkner af forsølvet stål, samt 15 servietringe udformet som svaner. Mål for dækketallerkner: Ø. 29 cm. (29)
Varenr: 4805090
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17-10-2017
19:59:00
DKK 325
Vas och ljusstakar silver
VAS, LJUSSTAKAR, 1 par, silver, vasen, MGAB E Löfman 1973. höjd ca 15 cm, vikt 254 g, ljusstakar, 1 par, höjd ca 7 cm, fyllda
Varenr: 4806030
DKK 1.407 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
18:08:00
Se mere
To fade af sølv ligeknækket og rundt med perlebort. (2).
To fade af sølv ligeknækket og rundt fad med perlebort, udgået fra bla. Sv Toxværd, vægt 1240 gram. Ø 32 cm. Ø. 28 cm. Fremstår med graveringer. (2).
Varenr: 4797948
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-10-2017
19:04:00
Silverpokaler
POKALER, 2 st., silver, GAB 1938 resp. 1903 med Norrköpings stadsvapen, höjd ca 8-16 cm, vikt ca 301 g
Varenr: 4806057
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-10-2017
19:16:00
Se mere
P. Hertz. Serverings ske af sølv, i original æske.
P. Hertz. Serverings ske af sølv, rigt prydet med graveringer og gennembrudt laf, København 1913. vægt 225 gram, fremstår i original æske.
Varenr: 4797955
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-10-2017
19:45:00
DKK 700
En samling bestik dele af sølv og sterlingsølv Georg Jensen bestående af 8 dele.
En samling bestik dele af sølv og sterlingsølv Georg Jensen bestående af en kartoffelske Pyramide efter 1945 L. 24,5 cm. to sukkerskeer Konge 1929 og 1933-44, L. 10 cm, to saltskeer Konge 1933-44 L. 6 cm. to pålægsgafler Blok 1933-44. L. 16 cm. Fremstår med skæve tænder. en pålægsgaffel ...
Varenr: 4797953
19:51:00
Schreibset, antik, in Sterlingsilber, England um 1900
Schreibset in Sterlingsilber, bestehend aus Tintenfass in Silber mit Glasschälchen, Schreibfeder und kleiner Silbervase für Rverblüte, England um 1900. Gesamtgewicht: ca. 216 g.
Varenr: 4807205
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 18-10-2017
20:13:00
DKK 335
Fridrich Christopher Hansen, Åbenrå 1784. Fiskeformet hovedvandsæg af sølv
Fridrich Christopher Hansen, Åbenrå (1735- 1795, borgerskab 1760). Fiskeformet hovedvandsæg med bevægelige dele, oplukkeligt hoved samt mund, indvendig samt finner forgyldte, øjne af glasflusser. Nålepunslet under mund G.S. samt årstal 1784. Indvendig stemplet FCH samt Åbenrås bymærke 1780. L 9,2...
Varenr: 4803227
DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-10-2017
20:56:00
DKK 7.200
Fat silver Stockholm 1937
FAT, silver, K. Anderson, Stockholm 1931, diameter 31 cm, vikt ca 730 g
Varenr: 4806132
DKK 1.955 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
21:46:00
Se mere
Lågskrin og saucekande af sølv bla. Cohr. (2).
Lågskrin og saucekande af sølv, rigt dekoreret med ornamentik, på cabriole ben, bla. Cohr. vægt 743 gram. Fremstår med graveringer, låget sidder ikke til. (2).
Varenr: 4797940
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 19-10-2017
19:39:00
DKK 625
Christian Dell, Tee-Ei/ Tee-Sieb, Messing, versilbert
Tee-Sieb/ Tee-Ei. Entwurf: Christian Dell um 1924. Messing, versilbert. L. 13,8 cm. Auf dem scheibenförmigen Ende des Griffes geprägtes Dreieck mit Stern und Schriftzug 'Wernegg'. Versilberung partiell berieben. Die Metallwerkstatt am Bauhaus, Ausstellungskatalog Bauhaus Archiv, Museum für ...
Varenr: 4791176
DKK 2.977 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-10-2017
19:45:00
DKK 781
Gräddsnäcka K. Anderson Stockholm
GRÄDDSNÄCKA, silver, K. Anderson, Stockholm 1930, rokokostil, invändigt förgylld, dekor av pärlstav, på tassar, hänkel i form av ros, längd ca 16 cm, höjd ca 8,5 cm, vikt ca 202 g
Varenr: 4807468
DKK 1.173 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-10-2017
20:08:00
Se mere
Uppläggningsbestick
UPPLÄGGNIGSBESTICK, 8 dlr, silver, delvis 800, längd 12-27 cm, vikt ca 500 g
Varenr: 4807471
DKK 1.407 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-10-2017
20:14:00
Se mere
Bestickservis silver
BESTICK, 17 dlr, silver, bestående av: 3 matskedar, 3 matskedar, 3 bordsskedar, 3 kaffeskedar, tesill, 2 saltsked, marmeladsked, gaffel, vikt ca 540 g
Varenr: 4807472
DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-10-2017
20:16:00
Se mere
Sockerskål och gräddkanna silver
SOCKERSKÅL, GRÄDDKANNA, silver, rokokostil, GAB, Stockholm 1924, höjd ca 11.5-14 cm, vikt ca 460 g
Varenr: 4807473
20:18:00
Se mere
Saltstörare silver
SALTSTRÖARE, 6 st, SALTKAR, ASKFAT, 6 st, silver, askfat silver/800, vikt ca 245 g
Varenr: 4807475
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-10-2017
20:22:00
Se mere
Ramar silver
RAMAR, 4 st, silver, 2 silver/800, yttermått ca 8,5x6,5-21x16 cm
Varenr: 4807477
20:26:00
Se mere
En samling smådele overvejende negleredskaber med skafter af sølv og pletsølv
En samling smådele overvejende negleredskaber med skafter af sølv, enkelte dele af pletsølv, bl.a. sæt med neglesaks, fil og neglebåndsskubber, et sæt fra Grann & Laglye. Samlet vægt på sølvdele inkl. stål 142 gr. Fremstår med brugsspor, nogle med graveringer, enkelte reparationer/mangler.
Varenr: 4808357
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 19-10-2017
20:28:00
Danmarks historia i 1 kg massivt sterlingsilver
Medalj med Danmarks historia präglad i 1 kg massivt sterlingsilver, limiterad upplaga, nr 0017/1000, i originalschatull, certifikat medföljer.
Varenr: 4807552
DKK 3.127 SE, Malmö, Baltzarsgatan 19-10-2017
20:39:00
DKK 410
Samling smådele af sølv, sterlingsølv og pletsølv
Samling smådele af sølv og sterlingsølv, enkelte dele af pletsølv, bl.a. neglesakse, champagnepisker, trykblyanter, nåleetuier, beholder med kæde og blyant indeni. Samlet vægt på sølvdele inkl. monteringer ca. 162 gr. Fremstår med brugsspor, mangler kan forekomme.
Varenr: 4808341
20:41:00
Tysk toiletgarniture af sølv samt et par gravhunde af pletsølv (7)
Tysk toiletgarniture af sølv i original æske bestående af, spejl, tre børster samt holder til kam. Højde fra 17-26 cm. Et par gravhunde af pletsølv, længde fra 5,5-17,5 cm. (7)
Varenr: 4809148
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-10-2017
11:53:00
Fat silver ryska importstämplar
VISITKORTSFAT, silver, ryska importstämplar 1882-1898, lövformat med reliefdekor av blad och blommor, grenformat handtag, längd 20 cm, vikt ca 230 g
Varenr: 4808663
DKK 1.955 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-10-2017
13:16:00
Se mere
Skål Bolin
SKÅL, silver, WA Bolin Stockholm 1945, med hänklar, höjd ca 8, längd 21 cm, vikt ca 395 g
Varenr: 4808714
DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-10-2017
15:34:00
Se mere
Skål silver
SKÅL, silver, MGAB, Uppsala 1956, dekor av pärlbård, höjd ca 6,5, längd 12,5 cm, vikt ca 150 g
Varenr: 4808716
DKK 1.173 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-10-2017
15:38:00
Se mere
Skål silver
SKÅL, silver, CS 1924, hamrad yta, höjd ca, diameter, vikt ca 393 g
Varenr: 4808717
15:40:00
Se mere
Ordförandeklubba silver
ORDFÖRANDEKLUBBA, bakelit samt silver, GAB, Stockholm 1937, märkt BMF Stockholm, längd 26 cm
Varenr: 4808767
18:14:00
Se mere
Kaffeservis silver
KAFFESERVIS, 3 dlr, silver, rokokostil, 1900-tal, bestående av: kaffekanna, sockerskål, gräddkanna, svenska importstämplar, höjd kanna ca 18 cm, vikt ca 793 g
Varenr: 4809880
DKK 2.346 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21-10-2017
10:18:00
Se mere
Bägare Söderköping
BÄGARE, silver, Johan Söderdahl, Söderköping 1766, mynning och fot med vågband i relief, godronnerad fot, förgylld insida, höjd 10 cm, vikt ca 87 g
Varenr: 4809890
DKK 2.737 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-10-2017
10:48:00
Se mere
 1 2  >>