Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Øvrigt sølvtøj i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Hans-Jørgen Bunde, Danmark, kaffestel/testel med fire dele, forsølvet (4)
Hans-Jørgen Bunde, Danmark, kaffestel/testel med fire dele, forsølvet (4). Hans-Jørgen Bunde, Danmark, stel bestående af kaffekande, tekande, mælkekande og sukkerskål, nikkelsølv, forsølvet, trægreb, sortbejdset. Produceret af: Carl M. Cohr, København, betegnet i bunden: 'cohr DENMARK ATLA EPNS'. H. ca. 20,5 cm og mindre, fremstår med brugsspor og minimale ridser. Varenr: 4701437 DKK 3.346 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 20-07-2017 20:41:00 DKK 372
Dosor fodral etui
Dosor fodral etui. DOSOR, 2 st, silver, DOSA, förgyllt silver, niellodekor, stämplad Johan Blom(verksam 1856-1896) Kristianstad 1886, FODRAL, CIGARETTETUI, PINCETT, silver, total vikt ca 195 g Varenr: 4722035 DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-07-2017 21:51:00
Se mere
Visitkortsfat Borgila
Visitkortsfat Borgila. BORGILA, visitkortsfat, sterlingsilver, Stockholm 1944, oktagonal form, ca 29x29, vikt ca 679 g Varenr: 4723110 DKK 1.912 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-07-2017 18:06:00
Se mere
Bägare skedar 17/1800-tal
Bägare skedar 17/1800-tal. SKED, silver, Niclas Warneck,(verksam 1727-1780) Karlstad 1751, SKED, silver, Lorentz Schröder(verksam 1801-1846) Landskrona, 1800-tal, BÄGARE, 2 st, silver, 1800-tal eller äldre, otydliga stämplar, svisselerad dekor, höjd ca 6,5-7 cm Varenr: 4723112 DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-07-2017 18:18:00
Se mere
Burk med lock vas delvis silver
Burk med lock vas delvis silver. BURK, med lock, VAS, silverfattning 800, Tyskland, slipad dekor, resp silverfattning, höjd ca 6 resp 28 cm Varenr: 4724307 DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-07-2017 11:16:00
Se mere
Bricka silver
Bricka silver. BRICKA, silver, 1900-talets första hälft, rokokostil, ca 43x34 cm, vikt ca 943 g Varenr: 4724310 DKK 2.294 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-07-2017 11:40:00
Se mere
Sockerskål silver
Sockerskål silver. SOCKERSKÅL, silver, Österrike-Ungern, 1800-tal, hänklar klädda i rotting längd ca 20 cm, vikt ca 383 g Varenr: 4724324 DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-07-2017 13:48:00
Se mere
Dagmar bestik, sølvplet. (54)
Dagmar bestik, sølvplet. (54) . Samling Dagmar bestik af sølvplet, bestående af: 21 dessertskeer, 12 spiseskeer, 8 frokostgafler, 9 teskeer, 2 spatler, 1 sovseske samt 1 serveringsske. I alt 54 dele. Stemplet Sølva. Varenr: 4714428 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-07-2017 15:16:00 DKK 300
Bricka silver
Bricka silver. BRICKA, silver, 1900-talets första hälft, dekor av kartusch, ca 35x26,5 cm, vikt ca 645 g Varenr: 4724353 DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-07-2017 18:00:00
Se mere
Tekanna silver
Tekanna silver. TEKANNA, silver, Österrike/Ungern, dekor av blommor, höjd ca 22, längd 33, vikt ca 1229 g Varenr: 4724358 DKK 3.059 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-07-2017 18:40:00
Se mere
Vas skål pokaler mm silver
Vas skål pokaler mm silver. VAS, SKÅL, PRISPOKALER, 4 st, PRISFAT, silver, delvis invändiga förgyllningar, vasen höjd ca 11 cm, total vikt ca 552 g Varenr: 4724445 DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-07-2017 13:40:00
Se mere
Samling silver
Samling silver. SAMLING SILVER, 27 dlr, bestående av bägare CG Hallberg 1922, höjd ca 21 cm, serveringssked, 7+1 kaffeskedar samt 9+6+1 mockaskedar, totalvikt ca 615g Varenr: 4724471 DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23-07-2017 17:24:00
Se mere
C.G. Hallberg kaffeservis
C.G. Hallberg kaffeservis. C.G. HALLBERG, kaffeservis, 3 dlr, nysilver, ca 1940, bestående av: kaffekanna, gräddkanna, sockerskål, höjd ca 9-22 cm Varenr: 4724510 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23-07-2017 20:24:00
Se mere
Gräddkanna silver nyrokoko
Gräddkanna silver nyrokoko. GRÄDDKANNA, silver, 1876, nyrokoko, invändigt förgylld, livet med graverad kartusch, höjd ca vikt ca 175 g Varenr: 4724514 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-07-2017 20:36:00
Se mere
Korg silver
Korg silver. KORG, omkring 1900, silver, otydliga sämplar, genombruten, längd ca 30x19 cm, vikt, ca 480 g Varenr: 4724532 DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-07-2017 21:30:00
Se mere
Saltkar luktdosa England silver
Saltkar luktdosa England silver. SALTKAR, 1 par, LUKTDOSA, sterlingsilver, Sheffield, 1841, diam 4,5 cm resp Glasgow, 1872, 5x3,5 cm, total vikt ca 117 gram Varenr: 4724559 DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-07-2017 11:06:00
Se mere
Mjölkkanna Stockholm silver
Mjölkkanna Stockholm silver. MJÖLKKANNA, silver, Zachris Lundqvist, 1838, höjd 15 cm, vikt 178 gram Varenr: 4724568 DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-07-2017 11:33:00
Se mere
Sockerskål gräddkanna Mexico silver
Sockerskål gräddkanna Mexico silver. SOCKERSKÅL, GRÄDDKANNA, sterlingsilver, Mexico, Anfer, höjd ca 5 cm, vikt ca 198 g Varenr: 4724579 DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-07-2017 12:21:00
Se mere
Supkoppar  gräddkanna Ryssland silver
Supkoppar gräddkanna Ryssland silver. SUPKOPPAR, GRÄDDKANNA, 3 dlr, silver, Moskva 1890, resp St Petersburg 1827, höjd 6 resp 8 cm, totalvikt ca 202 g Varenr: 4724610 DKK 2.677 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-07-2017 14:24:00
Se mere
Serveringsbestick brevkniv silver
Serveringsbestick brevkniv silver. SERVERINGSBESTICK, BREVKNIV, 5 dlr, silver, 1800-tal, längd ca 17,5-30 cm, vikt ca 280 g Varenr: 4724642 DKK 1.912 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-07-2017 16:30:00
Se mere
Fat Mexico silver
Fat Mexico silver. FAT, silver, Mexico, 1950-tal, diameter ca 29 cm, vikt ca 566 gram Varenr: 4724645 DKK 1.912 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-07-2017 16:39:00
Se mere
Tekanna och gräddkanna  silver
Tekanna och gräddkanna silver. TEKANNA, GRÄDDKANNA, silver, otydliga stämplar, 1900-talets första del, kannan med trähandtag, kannans höjd ca 12 cm, totalvikt ca 497 g Varenr: 4724647 DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-07-2017 17:00:00
Se mere
Skål skrin tandpetarställ silver
Skål skrin tandpetarställ silver. SKÅL, MINIATYRSKRIN, TANDPETARSTÄLL, silver, skålens diameter 9,5 cm, vikt ca 214 g Varenr: 4724658 DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-07-2017 17:33:00
Se mere
Såsskål Finland silver
Såsskål Finland silver. SÅSSKÅL, silver, Finland, 1850-tal, otydliga stämplar, höjd ca 10, diameter 15 cm, vikt ca 221 g Varenr: 4724663 DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-07-2017 18:00:00
Se mere
 Lars Eriksson Castman bägare
Lars Eriksson Castman bägare. LARS ERIKSSON CASTMAN, bägare, silver, Vimmerby 1739-1784, trumpetform, delvis förgylld, höjd ca 15 cm, vikt ca 259 g Varenr: 4724700 DKK 2.294 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-07-2017 20:03:00
Se mere
Tintenfass Pferdehuf, 925 Sterling Silber, David & John Wellby, London, 1924
Tintenfass Pferdehuf, 925 Sterling Silber, David & John Wellby, London, 1924. Tintenfass Pferdehuf, 925 Sterling Silber, David & John Wellby, London, 1924, Pferdehuf mit Silberbeschlägen in 925 Sterling Silber, bestehend aus Hufeisen und Tintenfassaufsatz, Seiten des Tintenfasses in Felloptik graviert, H. 8,4 cm, B. 11,5 cm, 15,5 cm, Tintenfassaufsatz nicht am Huf ... Varenr: 4706093 DKK 2.231 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-07-2017 20:33:00 DKK 297
Skål silver Finland
Skål silver Finland. SKÅL, silver, Johan Gustaf Ettinger, Finland, 1855, genombruten dekor av bl.a vinblad, invändigt förgylld höjd ca 14, längd 28 cm, vikt ca 376 g Varenr: 4724713 DKK 3.059 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-07-2017 20:42:00
Se mere
Konvolut Teeeier, Silber und versilbert (6)
Konvolut Teeeier, Silber und versilbert (6). Konvolut Teeeier, Silber und versilbert. Konvolut bestehend aus zwei versilberten Teeeiern von WMF, vier Teeeier mit Silberpunzen und weiteren Stempeln, verschiedene Größen, L.12-15 cm. Altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren sowie Kratzer. (6) Varenr: 4655397 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-07-2017 20:50:00 DKK 297
Tallrikar Dragon and Fenix
Tallrikar Dragon and Fenix. TALLRIKAR, 1 par, porslin, Kina, Guangxu, "Dragon and Fenix", emaljfärger, diameter 24 cm Varenr: 4726100 DKK 4.589 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-07-2017 15:10:00
Se mere
Design W.A Bolin onyx
Design W.A Bolin onyx. W.A BOLIN, fat, onyx, med bladmönstrad dekorrand i silver, Stockholm 1960-tal, diameter 14 cm Varenr: 4726109 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-07-2017 16:05:00
Se mere
 1 2  >>