Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Øvrigt sølvtøj i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Tekanna Friberg silver
Tekanna Friberg silver. TEKANNA, silver, Friberg, Stockholm 1922, locket krönt av delfin, livet med dekor av maskaron, höjd ca 23, total vikt ca 686 g Varenr: 4634752 DKK 1.920 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 11:12:00
Se mere
Skål silver 1920-tal
Skål silver 1920-tal. SKÅL, silver, C G Hallberg, Stockholm 1921, hamrad dekor, höjd 8, diameter 23 cm, vikt ca 402 g Varenr: 4634762 DKK 1.920 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 12:04:00
Se mere
Kaffekanna silver
Kaffekanna silver. KAFFEKANNA, silver, svärtat handtag, CG Hallberg, Stockholm 1950, höjd 15 cm, total vikt ca 467 g Varenr: 4634779 DKK 1.920 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 13:24:00
Se mere
Kaffekanna silver empirestil
Kaffekanna silver empirestil. KAFFEKANNA, silver, otydliga mästarstämplar, Malmö 1910, empirestil, svärtat träskaft, locket krönt av pinjekotte, höjd ca 22 cm, vikt ca 578 g Varenr: 4634814 DKK 1.920 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 14:36:00
Se mere
Kaffekanna Möllenborg
Kaffekanna Möllenborg. KAFFEKANNA, silver, Möllenborg, Stockholm 1896, gustaviansk stil, svärtat trähandtag med benknopp, höjd ca 23 cm, total vikt ca 751 g Varenr: 4634827 DKK 2.688 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 15:40:00
Se mere
Kaffekanna silver Möllenborg
Kaffekanna silver Möllenborg. KAFFEKANNA, silver, Mölleborg, Stockholm 1917, empirestil, handtag och lockknopp i svärtat trä, höjd ca 25 cm, total vikt ca 785 g Varenr: 4634850 DKK 2.304 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 17:28:00
Se mere
Tekanna silver
Tekanna silver. TEKANNA, silver, Danmark, Halberstadt Köpenhamn 1873, locket med dekor av stiliserade knoppar, livet med dekor av ängel, höjd ca 28 cm, vikt ca 616 g Varenr: 4634885 DKK 1.920 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 19:32:00
Se mere
Rejseikon, triptykon, messing, firefarvet emalje, Rusland, 1800-tallet
Rejseikon, triptykon, messing, firefarvet emalje, Rusland, 1800-tallet. Rejseikon, triptykon, messing, vægt ca. 291 gram, mål ca. 75 x 70 x 14 mm, åbnet ca. 195 x 70 mm, delvist firefarvet emalje, billederne forestiller korsfæstelsen og et antal helgenbilleder. Fremstår med aldersbetingede brugsspor, tydelig slitage, Rusland, 1800-tallet. Varenr: 4583677 DKK 3.708 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-04-2017 19:42:00 DKK 1.780
Sockerskål i silver av Möllenborg
Sockerskål i silver av Möllenborg. GUSTAF MÖLLENBORG, sockerskål, silver, Stockholm otydlig årsstämpel, höjd 23 cm, vikt ca 547 g Varenr: 4634925 DKK 2.688 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 20:52:00
Se mere
Kanna i silver
Kanna i silver. KANNA, silver, importstämplar, höjd 28 cm, vikt ca 350 g Varenr: 4634934 DKK 1.152 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 21:10:00
Se mere
Skål silver Edward Barnard & Sons
Skål silver Edward Barnard & Sons. SKÅL, silver, Edward Barnard & Sons Ldt, London 1908, jugend, höjd ca 14,5, diameter 20 cm, vikt ca 873 g Varenr: 4634936 DKK 1.920 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 21:14:00
Se mere
Såssnipa silver Ryssland
Såssnipa silver Ryssland. SÅSSNIPA, silver, med invändig förgyllning samt handtag i svärtat trä, S:t Petersburg 1818-1864, kontrollstämplad Aleksandr Ilyich Yashinkov (1795-1826), delvis godronnerad, brätte med geometrisk graverad dekor, höjd 12,5 cm, vikt ca 236 g Varenr: 4634944 DKK 3.072 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-04-2017 21:30:00
Se mere
Wolgang Gessel bägare
Wolgang Gessel bägare. WOLFGANG GESSL, bägare 2 st., sterlingsilver, Stockholm 1997 samt 2001, höjd ca 7,5 resp. 9 cm, total vikt ca 187 g.. . HISTORIK: Wolfgang Gessl är född i Österrike år 1949 och fick sin utbildning till guldsmed där. I Sverige utbildades han hos Sigurd Persson. Han var under många år lärare på Kon... Varenr: 4634949 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 21:40:00
Se mere
Kandelabrar silver
Kandelabrar silver. KANDELABRAR, 1 par, silver, för 3 ljus vardera, höjd ca 18 cm Varenr: 4634982 DKK 1.536 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 11:40:00
Se mere
Mælkekande af sølv
Mælkekande af sølv. Mælkekande af sølv, guardeinstempel fra Johannes Siggaard, tretårnet 1935. Vægt: 280 gr. Brugsspor, reperation på hank. Varenr: 4633277 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 12:21:00 DKK 500
Bägare silver emalj Gustav V monogram
Bägare silver emalj Gustav V monogram. BÄGARE, silver, C. G. Hallberg, Stockholm 1932, nedåt avsmalnande, heltäckande vinröd emaljdekor, Gustav V:s krönta monogram, invändig förgyllning, höjd 8,5 cm, vikt ca 140 g Varenr: 4635056 DKK 2.688 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 16:40:00
Se mere
Bricka silver
Bricka silver . BRICKA, silver, importstämplar, K. Anderson, Stockholm 1920-tal, profilerad kant, 45x35 cm, vikt ca 1286 g Varenr: 4635070 DKK 3.456 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 17:40:00
Se mere
Großer versilberter Zierständer
Großer versilberter Zierständer. Großer versilberter Zierständer auf dreieckigem mehrfach gestuften Postament mit Kugelfüßen, gefertigt aus Metall, massiv. Maße ca.: H.: 53,5 cm, D.: 20 cm. Der Ständer befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit Gebrauchspuren. Varenr: 4603985 DKK 1.483 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 17:57:04 DKK 297
Silverbestick Olga
Silverbestick Olga. BESTICK, 30 dlr, silver, modell Olga, bestående av: 10 bordsknivar, 9 bordsgafflar, 7 bordsskedar, 4 teskedar, kompottsked, vikt exkl knivar ca 820 g Varenr: 4635093 DKK 2.304 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 19:15:00
Se mere
Bägare supkopp saltströare och bestick i silver
Bägare supkopp saltströare och bestick i silver. BÄGARE, 2 st., SUPKOPP, SALTSTRÖARE, SMÖRGÅSKNIVAR, 3+1 st, MATSKED, MATGAFFEL, BORDSSKED, MOCCASKEDAR, 6 st, silver, supkopp 1800-tal, högsta bägarens höjd ca 10 cm, total vikt ca 610 g Varenr: 4635095 DKK 1.920 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 19:21:00
Se mere
Besteck / Salatbesteck, 925 Streling Silber und Horn  (2)
Besteck / Salatbesteck, 925 Streling Silber und Horn (2). Besteck / Salatbesteck, 925 Streling Silber und Horn, Löffel und Gabel, Stiel mit floraler Reliefierung und jeweils Sterling Silber, unterseitig gestempelt, zusätzlich gepunzt mit Stern und G, Laffe jeweils aus Horn, L.25 cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren. (2) Varenr: 4632689 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-04-2017 20:21:00 DKK 297
Dosen / Deckeldosen, Pillendosen, 800 Silber, Deutschland (3)
Dosen / Deckeldosen, Pillendosen, 800 Silber, Deutschland (3). Dosen / Deckeldosen, Pillendosen, 800 Silber, Gesamtgewicht ca. 161,3 Gramm, bestehend aus 1x runde Dose, 800er Silber, reliefierter Deckel mit Girlanden und zwei Putti, Unterteil mit Blattmotiv und Eierstab, Rand im Deckel gestempelt, D.5 cm, 1x Dose, rechteckige Form, 800er Silber, Seitenwand ... Varenr: 4632726 DKK 2.596 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-04-2017 20:21:00 DKK 1.854
100 st miniatyrplaketter sterlingsilver
100 st miniatyrplaketter sterlingsilver. MINIATYRPLAKETTER, 100 st, sterlingsilver, "De 100 förnämsta bilarna i silverminiatyrer", Franklin Mints, 1900-talets andra hälft, plaketternas mått 10 x 17 mm, totalvikt ca 150 g, tillhörande introduktionsbok Varenr: 4635118 DKK 1.152 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 20:30:00
Se mere
Bägare och såssnipa luktdosa
Bägare och såssnipa luktdosa. BÄGARE, SÅSSNIPA, LUKTDOSA, silver, 18/1900-tal, luktdosa hjärtformad med graverade dekor, stämplad 800, såssnipa Danmark, bägare med graverade dekor av blomster, otydlig stämpel, höjd ca 8-9 cm, total vikt ca 410 g Varenr: 4635127 DKK 1.152 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 20:57:00
Se mere
Uppläggningsfat silver rokokostil
Uppläggningsfat silver rokokostil. UPPLÄGGNINGSFAT, silver, konturerat brätte, C.G Hallberg, Stockholm 1919, 42x33 cm, vikt ca 938 g Varenr: 4635146 DKK 3.072 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 21:54:00
Se mere
Just Andersen m.m. Samling pletsølv
Just Andersen m.m. Samling pletsølv. Samling pletsølv, bestående blandt andet af, just Andersen kaffekande, flaskebakker, to dækketallerkener, flødekande, tre stager, bestik blandt Antik, musling m.m. Varenr: 4635308 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-04-2017 13:44:02 DKK 300
Whiskymuggar silver Atelier Borgila
Whiskymuggar silver Atelier Borgila. ERIK FLEMING, whiskyglas, 6 st., sterlingsilver, Atelier Borgila, Stockholm 1948, klockformade, fotkant med vågband i relief, höjd 4,8 cm, vikt 268 g, mahognyschatull Varenr: 4636776 DKK 2.304 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-04-2017 14:05:00
Se mere
Miniature karet af sølvfiligran
Miniature karet af sølvfiligran. Miniature karet af sølvfiligran bestående af vogn med kusk og forspand monteret på karton beklædt med rødt stof. H.10 x 23 x 6,5 cm. Vægt 214,8 g.1900 tallet. Nogen defekter, alle dele ikke sølv. Varenr: 4637468 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-04-2017 17:45:00 DKK 350
Matskedar silver
Matskedar silver. MATSKEDAR, 4+2 st, silver, Petter Norlin 1797 samt Petter Eneroth 1803, total vikt ca 396 g Varenr: 4636839 DKK 1.536 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-04-2017 19:12:00
Se mere
Cigaretetui af guld 14 kt.
Cigaretetui af guld 14 kt.. Cigaretetui af guld 14 kt. 8 x 8,5 cm. Mesterstemplet S-S samt lødighedsstemplet 585. Vægt 153,5 gram. Varenr: 4636206 DKK 22.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 26-04-2017 20:14:00 DKK 16.000
 1 2 3  >>