Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Øvrigt sølvtøj i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Såsskål silver Råström
Såsskål silver Råström. C.G. RÅSTRÖM, såsskål, silver, Stockholm 1974, höjd 9 cm, diameter 14 vm, vikt ca 514 g Varenr: 4668310 DKK 1.523 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-05-2017 11:03:00
Se mere
Preben Salomonsen såssnipa
Preben Salomonsen såssnipa. PREBEN SALOMONSEN, såssnipa, sterlingsilver, rokokostil, signerad Pr.s, svenska importstämplar, svärtat handtag, på fötter, höjd 13,5, längd 21 cm, vikt ca 395 g Varenr: 4668312 DKK 1.523 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-05-2017 11:09:00
Se mere
Kaffeservis
Kaffeservis. KAFFESERVIS, 3 dlr, silver, 1900-talets första hälft, svensk kontrollstämpel, besåtende av: kanna, sockerskål, gräddkanna, rokokostil, kannans höjd ca 23 cm, vikt ca 1250 g Varenr: 4668314 DKK 2.285 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-05-2017 11:15:00
Se mere
Cigarettskrin silver
Cigarettskrin silver. CIGARETTSKRIN, silver, K Anderson Stockholm 1913, träinredning, höjd ca 5,5, 9x11 cm, totalvikt ca 600 g, medföljande cigarettetui i nysilver Varenr: 4668320 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-05-2017 11:33:00
Se mere
Sigurd Persson bägare
Sigurd Persson bägare. SIGURD PERSSON, bägare, sterlingsilver, Stockholm 1977, rund form, hamrad yta, höjd 7,5 cm, vikt 151 g Varenr: 4668347 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-05-2017 13:18:00
Se mere
Ljusstakar Löfman
Ljusstakar Löfman. ERIC LÖFMAN, ljusstakar, 1 par, blockljusstake, silver, MGAB, Uppsala 1975 rep 1973, höjd 12 cm, ljusstakarnas vikt ca 330 g, blockljusstaken fylld Varenr: 4668362 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-05-2017 14:15:00
Se mere
Eric Rådström kaffeservis i silver
Eric Rådström kaffeservis i silver. ERIC RÅSTRÖM, 3 dlr, silver, bestående av kaffekanna, sockerskål med lock samt gräddkanna, stämplat R&C. Råström/Carlman, Stockholm 1943, höjd 10-20 cm Varenr: 4668365 DKK 6.094 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-05-2017 14:24:00
Se mere
Silver Thailand
Silver Thailand. SKÅL, ASKAR, 3 dlr., silver, Thailand, 1900-tal, punsad och ciselerad dekor, diameter ca 9-11 cm, vikt ca 543 g Varenr: 4668367 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-05-2017 14:30:00
Se mere
Saliere aus der Manufaktur Georg Jensen um 1920
Saliere aus der Manufaktur Georg Jensen um 1920 . Saliere aus der Manufaktur Georg Jensen um 1920, gefertigt aus 830 Silber (punziert). Die Saliere ist von Hand gefertigt und mit einem Glaseinsatz versehen. Der kleine Löffel ist nicht in der Manufaktur Georg Jensen gefertigt worden. Maße ca.: H. 7 cm, D. 6,5 cm. Gewicht ca.: 96 g. ... Varenr: 4647975 DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-05-2017 14:45:00 DKK 819
Wiwen Nilson
Wiwen Nilson. WIWEN NILSON, sterlingsilver, 2 st cocktailglas, Lund 1973, höjd ca 6,5 cm, totalvikt ca 167 g Varenr: 4668392 DKK 1.523 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-05-2017 16:09:00
Se mere
Kaffeservis 1960-tal
Kaffeservis 1960-tal. S-A GILLGREN, kaffeservis, 3 dlr, silver, stämplad GAB, Stockholm 1966-68, svärtat handtag, fot med genombruten dekor, lockknopp i form av pärlkant, kannans höjd 22 cm, total vikt ca 1160 g Varenr: 4668405 DKK 3.809 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-05-2017 17:00:00
Se mere
Paar Silberschälchen mit Glaseinsatz (3)
Paar Silberschälchen mit Glaseinsatz (3). Paar Silberschälchen mit Glaseinsatz, 800er Silber. Gepunzt, zusammen 41 Gramm, 46 x 24 mm. Mit passendem Löffel. Alters- und Gebrauchsspuren (3) Varenr: 4666549 DKK 1.116 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-05-2017 19:00:00 DKK 335
Vas i silver
Vas i silver. VAS, silver, GAB, Stockholm 1939, höjd ca 21 cm, vikt ca 635 g Varenr: 4668463 DKK 1.371 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-05-2017 19:50:00
Se mere
Silver Thailand
Silver Thailand. ASK, UTENSILIER, 5 dlr., silver, Thailand, 1900-tal, punsad och ciselerad dekor, diameter ca 9-11 cm, vikt ca 286 g Varenr: 4668468 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-05-2017 20:00:00
Se mere
Bägare skålar snusdosa i silver
Bägare skålar snusdosa i silver. BÄGARE, SKÅLAR, SNUSDOSA, SERVETTRING, SUPKOPP, silver, 10 delar, 18/1900-tal, totalvikt ca 590 g Varenr: 4668494 DKK 1.371 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-05-2017 20:52:00
Se mere
Tespindel smörslev
Tespindel smörslev . TESPINDEL, SMÖRSLEV, SERVETTSTÄLL, silver, SALT- OCH PEPPARKAR, sterlingsilver, 1900-tal, karens höjd 9,5 cm Varenr: 4668510 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-05-2017 21:24:00
Se mere
Vas silver
Vas silver. VAS, silver, Tesi, Göteborg 1957, rokokostil, handciselerad, höjd 21,5 cm, vikt ca 424 g Varenr: 4668523 DKK 1.523 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-05-2017 21:50:00
Se mere
Såskannor silver England
Såskannor silver England. SÅSKANNOR, silver, John Muns, London 1762, livet med crestmärke, längd ca 18 cm, vikt ca 407 g Varenr: 4669544 DKK 4.570 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-05-2017 10:12:00
Se mere
Kaffekanna Möllenborg
Kaffekanna Möllenborg. KAFFEKANNA, silver, Möllenborg, Stockholm 1896, gustaviansk stil, svärtat trähandtag med benknopp, höjd ca 23 cm, total vikt ca 751 g Varenr: 4669552 DKK 1.904 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-05-2017 10:44:00
Se mere
Skål på fot silver
Skål på fot silver. SKÅL på fot, silver, liv med godronner, invändigt med spår av förgyllning, Johan Wahlström (1831-1871, Jönköping, 1835, diameter ca 14,5, höjd ca 9 cm, vikt ca 190 g Varenr: 4669567 DKK 1.143 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-05-2017 11:52:00
Se mere
Assietter i silver
Assietter i silver. ASSIETTER, 4 st., silver, 1900-talets första hälft, K. Anderson, Stockholm, diameter ca 17,5 cm, total vikt ca 550 g Varenr: 4669569 DKK 1.523 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-05-2017 12:04:00
Se mere
Silverpokal
Silverpokal. POKAL, silver, K Anderson, Stockholm 1911, med gravyr: "Drottningholm 1911 Skänkt af Drottning Victoria", höjd ca 19 cm, vikt ca 239 g. . Gåva från Drottningen till ansvarig för renoveringen av Drottningholms slott 1911 Varenr: 4669581 DKK 1.523 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-05-2017 12:52:00
Se mere
Fat och bägare i silver
Fat och bägare i silver. BÄGARE, VISITSKORTSFAT, silver, fat på kulfötter, K Anderson, Stockholm 1911 resp. 1917, fatets mått ca 27x21 cm, total vikt ca 450 g Varenr: 4669591 DKK 1.143 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-05-2017 13:36:00
Se mere
Kaffekanna tekanna silver
Kaffekanna tekanna silver. KAFFEKANNA, TEKANNA, silver, empirestil, liv med godronner, Guldsmedaktiebolaget, Stockholm, 1915, handtag i svärtat trä, höjd ca 14-25 cm, total vikt ca 1210 g Varenr: 4669603 DKK 3.047 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-05-2017 14:28:00
Se mere
Sockerskrin
Sockerskrin. SOCKERSKRIN, MJÖLKKANNA, SOCKERTÅNG, silver, empirstil, liv med gotronner, Stockholm, 1907-1914, sockertång med importstämpel, höjd ca 13 cm, total vikt ca 662 g Varenr: 4669620 DKK 2.285 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-05-2017 15:40:00
Se mere
Henrik Christoffer Klint tekanna
Henrik Christoffer Klint tekanna. TEKANNA, silver, Henrik Christoffer Klint, Stockholm 1811, handtag och knopp i svärtat trä, på tassfötter, dekor med maskaroner, senare sil (1872), höjd 16,5, längd 30 cm Varenr: 4669634 DKK 7.617 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-05-2017 16:40:00
Se mere
Skål med insats silver
Skål med insats silver. SKÅL med insats, silver, C.G Hallberg, Stockholm 1917, slipade dekor, höjd ca 7,5 diameter 17,5 cm, vikt ca 275 g Varenr: 4669676 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-05-2017 19:20:00
Se mere
Kaffekanna silver empirestil
Kaffekanna silver empirestil. KAFFEKANNA, silver, otydliga mästarstämplar, Malmö 1910, empirestil, svärtat träskaft, locket krönt av pinjekotte, höjd ca 22 cm, vikt ca 578 g Varenr: 4669685 DKK 1.523 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-05-2017 19:38:00
Se mere
Tekanna och sockerskål, silver (2)
Tekanna och sockerskål, silver (2). Tekanna och sockerskål, silver. Stramt formspråk. Kanna med fast lock och hänkel. Höjd 21 cm. Vikt 610 gram. Sockerskål med lock och handtag. Invändigt förgylld. Höjd 11 cm. Vikt 240 gram. Behov av puts, Varenr: 4665185 DKK 2.666 SE, Malmö, Baltzarsgatan 26-05-2017 20:01:00 DKK 1.257
Pokal silver 1800-tal
Pokal silver 1800-tal. POKAL, silver, dekor av godronner, oidentifierad mästarstämpel GA, Karlskrona, 1859, fylld fot, höjd ca 15 cm Varenr: 4669700 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-05-2017 20:08:00
Se mere
 1 2 3 4  >>