Kategori  Vurdering
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bägare samt plunta silver
PLUNTA, BÄGARE, 8 dlr, silver, plunta, England, höjd ca 16 cm, vikt exkl. glasinsats ca 302 g
Varenr: 4774860
DKK 1.173 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 19-09-2017
15:48:00
Se mere
Skål bägare silver
SKÅL, BÄGARE, FAT, 4 dlr, silver, fat, C.G. Hallberg, Stockholm 1930, diameter ca 20, bägarna bl.a. MGAB, höjd ca 8-14 cm, vikt ca 554 g
Varenr: 4774877
17:04:00
Se mere
Samling sølv (5)
Samling sølv (5). 1 x oval bakke, chippendalestil, 830 sølv. Stempel = 830 S, L. ca. 40 cm, ca. 652 g, 1 x oval bakke, chippendalestil, 830 sølv. Stempel = 830 S. L. ca. 35,5 cm, ca. 518 g, 1 x skibsformet sauceskål, sølv, ca. 491 g, betegnet på undersiden, bl.a. med byvåben fra København 08, ...
Varenr: 4775088
DKK 7.440 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19-09-2017
18:26:00
DKK 4.092
Georg Jensen 'Liljekonval' m.fl. (9)
Seks 'Liljekonval' moccaskeer, L. 10,5 cm, udført hos Georg Jensen. Tre dele div. tagtøj. Samlet vægt, 251 gr. (9)
Varenr: 4773308
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-09-2017
19:07:00
Fat Wiwen Nilsson
WIWEN NILSSON, fat, silver/ 900, Lund 1931, oktagonal form, med gravyr samt inskription på ovan- och undersida, diameter 32 cm, vikt ca 698 g
Varenr: 4774908
DKK 4.691 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-09-2017
19:08:00
Se mere
Georg Jensen samling årsskeer (6)
Georg Jensen. Årsskeer af forgyldt sterlingsølv bestående af: 1976, 1977, 1979, 1981, 1982, 1988. Fremstår let anløbet. (6)
Varenr: 4773992
DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 19-09-2017
19:17:00
DKK 375
Wiwen Nilsson pärm
WIWEN NILSSON, pärm/omslag, sterlingsilver, Lund 1946, insida med inskription, signerad, 17,5x11,5 cm, vikt ca 350 g
Varenr: 4774915
DKK 2.346 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-09-2017
19:22:00
Se mere
Bricka silver
BRICKA, silver, OB Sjögren, Stockholm 1945, i form av blomma med pärlbård, diameter ca 35 cm, vikt ca 949 g
Varenr: 4774917
DKK 2.737 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-09-2017
19:26:00
Se mere
Silverservis
KAFFESERVIS, 3 dlr, silver, bestående av: kaffekanna, gräddkanna, sockerskål, invändigt förgyllt, Finland 1947, höjd ca 10-23 cm, vikt ca 1500 g. . Proveniens: Adliga ätten af Enehielm.
Varenr: 4774925
DKK 6.255 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 19-09-2017
19:42:00
Se mere
Ringklocka sigillstampar silver
RINGKLOCKA, SIGILLSTAMPAR, silver, bl.a. sigillstamp med tigeröga, Permona, Helsingborg, båda stamparna utan gravyr i botten, mått klocka ca 5x5 cm
Varenr: 4774942
20:16:00
Se mere
CG Hallberg skål silver
SKÅL, silver, C.G. Hallberg, Stockholm 1910, dekor med festonger, diameter ca 21 cm, vikt ca 432 g
Varenr: 4774948
20:28:00
Se mere
Schreibset, antik, in Sterlingsilber, England um 1900
Schreibset in Sterlingsilber, bestehend aus Tintenfass in Silber mit Glasschälchen, Schreibfeder und kleiner Silbervase für Rverblüte, England um 1900. Gesamtgewicht: ca. 216 g.
Varenr: 4775413
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-09-2017
20:34:00
DKK 298
Holmegaard ispand samt Hans Hansen bestik samt et sølv fad (3)
Holmegaard. Cocktailkande / isspand af blåtonet glas med montage og ske af sterling sølv. Montage stemplet DGH for Dansk Guldsmede-Håndværk, H. 13 cm. Hans Hansen bestiksæt af sterlingsølv bestående af en ske, gaffel samt kniv. Vægt ca. 134 gram. Et fad/skål Ø. 14,5mm. Vægt ca. 166 gram. (3)
Varenr: 4773872
DKK 1.700 DK, Hørsholm, Vibe Alle 19-09-2017
20:46:00
DKK 675
Pokaler silver
POKALER, 3 st., silver, K. Anderson, Stockholm 1896 samt C.G. Hallberg, Stockholm 1933 resp. 1939, höjd ca 12-17 cm, vikt ca 521 g
Varenr: 4774960
20:52:00
Se mere
Silverskål
SKÅL, med hänkel, ben i form av tassar, Finland 1952, höjd 12, diameter 26 cm, LJUSSTAKAR, 1 par, silver, höjd 10 cm, total vikt ca 410 g. . Proveniens: Adliga ätten af Enehielm.
Varenr: 4774963
DKK 1.955 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 19-09-2017
20:58:00
Se mere
Silverfat
FAT, 5 st, silver, 1900-talets första hälft, bl.a. Markström, Uppsala, 1933, diameter ca 18-26 cm, vikt ca 882 g
Varenr: 4774966
DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 19-09-2017
21:04:00
Se mere
Silver Ryssland
KANNA, med handtag av ben, Ryssland assay 1847, TEGLASHÅLLARE, silver, assay Alexandr Vladislavovich Skovronsky, Moskva 1896, höjd ca 9-12 cm, vikt ca 295 g. . Proveniens: Adliga ätten af Enehielm
Varenr: 4774988
DKK 3.128 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 19-09-2017
21:48:00
Se mere
Mjölkkanna silver
MJÖLKKANNA, silver, Gustav Möllenborg, 1844, höjd ca 12 cm, vikt ca 230 g
Varenr: 4775979
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-09-2017
10:09:00
Se mere
Kaffeservis CG Hallberg 1946
KAFFESERVIS, 3 dlr, silver, C.G. Hallberg, Stockholm 1946, rokokostil, bestående av: kaffekanna med svärtat trähandtag, sockerskål med lock, gräddkanna, kaffekannans höjd 26 cm, total vikt ca 1254 g
Varenr: 4775988
DKK 3.128 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-09-2017
10:36:00
Se mere
Antike silberne Probierschalen (3)
Antike silberne Probierschalen aus den 18. und 19. Jh. u.a. aus Russland. Die Probierschalen sind aus Silber gefertigt (punziert/geprüft). Die Schalen sind verziert mit Gravuren und halbplastischen Darstellungen von Pflanzen und Tieren. Durchmesser ca.: von 5,7 cm bis 8,5 cm. Gesamtgewicht ...
Varenr: 4712926
DKK 2.604 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20-09-2017
12:00:00
DKK 298
Sockerskål och gräddkanna silver
SOCKERSKÅL, GRÄDDKANNA, silver, Danmark, rokokostil, kannans höjd ca 10 cm, totalvikt ca 407 g
Varenr: 4776048
DKK 1.173 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-09-2017
14:24:00
Se mere
Bägare skålar silver
BÄGARE, SKÅLAR, 2 st., silver, GAB, Stockholm, 1930-tal, höjd ca 7-14,5 cm, vikt ca 497 g
Varenr: 4776057
DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 20-09-2017
15:03:00
Se mere
Eman Lindström skrin
EMAN LINDSTRÖM (Söderköping, 1935): skrin i silver, kistformad med invändigt foder i sammet, ca 11x17x12 cm
Varenr: 4776079
DKK 1.955 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 20-09-2017
16:21:00
Se mere
Sked fällbar silver 1700-tal
SKED, fällbar, silver, mästarstämpel FS, 1700-tal, längd 14 cm, vikt ca 52 g
Varenr: 4776080
DKK 2.346 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 20-09-2017
16:24:00
Se mere
Hovedvandsæg, Danmark
Hovedvandsæg i hjerteform, sølv, Danmark, stempel = A, hav og båd, ulæseligt Righoldig gravering Mål: længde ca. 10 cm, bredde ca. 6,4 cm, ca. 50 gram. Stenbesætning: 1 rød jaspis, 1 klar glasfluscabochon (derunder er der indgraveret SP i sølvkartouchen).
Varenr: 4775527
DKK 3.720 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20-09-2017
19:00:00
DKK 670
Eman Lindström krona
EMANUEL LINDSTRÖM (Söderköping verksam 1879-1917), krona i silver med stenar i glas, kontrollstämplad, EL H6 (1886), höjd ca 11, diameter nere ca 10,5, diameter uppe ca ca 18 cm
Varenr: 4776127
19:08:00
Se mere
Mockakanna silver
MOCKAKANNA, silver, K. Anderson, Stockholm 1946, rokokostil, svärtat trähandtag, höjd ca 20 cm, totalvikt ca 416 g
Varenr: 4776131
DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-09-2017
19:16:00
Se mere
Samling bestik m.m. af sølv bl.a. Cohr Herregaard m.m. (31)
Samling bestik m.m. af sølv bl.a. Cohr Herregaard, Cohr 14 stk. mokkaskeer samt 14 diverse dele bestik m.m., L. 3-20 cm. Brugsspor bl.a. tryk & graveringer. Samlet vægt for træ ca. 117 gr. Samlet vægt for dele m/ sølv ca. 325 gr. Vægt for del m/ sterling 1 gr. (31)
Varenr: 4775438
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 20-09-2017
19:39:00
DKK 325
Cohr m.m. Samling saltkar, saucekande m.m. (10)
Cohr m.m. Samling saltkar m/ indsatser af blåt / klart glas & uden glas, saucekande m.m., H. 6-12, L. 7-19 cm. Brugsspor. (10)
Varenr: 4775439
19:47:00
Skålfat silver
SKÅLFAT, silver, otydliga stämplar, rokokostil, diameter ca 25 cm, vikt ca 329 g
Varenr: 4776147
19:48:00
Se mere
 1 2 3  >>