Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Oldsager i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Dansk Oldtid Ertebølle klt.. Flintredskaber (17)
Dansk Oldtid Ertebølle klt.. Flintredskaber (17). 10 flintflækker med retouche fundet nær Ertebølle samt 6 fladehuggede og retoucherede stykker flint fundet ved Nibe Mark. L 4,5 - 10 cm. samt forstenet østersskal L 13 cm. (17) Varenr: 4607806 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 17:59:00 DKK 325
Dansk Oldtid. Hjortetak, søpindsvin, forstenet  østersskal samt æg-fragmnter af slebne flintøkser (9)
Dansk Oldtid. Hjortetak, søpindsvin, forstenet østersskal samt æg-fragmnter af slebne flintøkser (9). Dansk Oldtid. Hjortetak, søpindsvin, forstenet østersskal samt 6 æg-fragmnter af slebne flintøkser (9) Varenr: 4607880 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 18:54:00 DKK 300
Danmarks oldtid. Stridsøkse af bjergart, enkeltgravstid
Danmarks oldtid. Stridsøkse af bjergart, enkeltgravstid. Stridsøkse af bjergart, L. 17,5 cm. Fundet i overpløjet gravhøj fra enkeltgravstid på "Sandkærgård" ved Skibelund, Askov. Fundet indberettet til og registreret hos Nationalmuseet, fotos fra fundstedet, museumskorrespondance samt avisnotits medfølger i kopi. Fremstår helt intakt, dog med sekundær ... Varenr: 4636043 DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-04-2017 20:25:00 DKK 4.600
Danmarks oldtid. Flintsegl og flintdolkstav, yngre stenalder (2)
Danmarks oldtid. Flintsegl og flintdolkstav, yngre stenalder (2). Fladehugget segl og dolkstav af mørk flint. Segl fundet i Nordsjælland, L. 14,8 cm, dolk fra Revsing ved Vejen, L. 13,3 cm. (2) Fra Birger Sørensens samling. Varenr: 4636045 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 25-04-2017 20:33:00 DKK 1.300
Dansk Oldtid Keramik og flint fundet ved Limfjorden (6)
Dansk Oldtid Keramik og flint fundet ved Limfjorden (6). Tre fragmenter af forhistoriske menneskefigurer af brændt ler L 5 c. - 9,5 cm., fragment af tyknakket flintøkse, L 11 cm.Randskår med hank af forhistorisk keramik, L 9 cm og bundskår med ornamentik af forhistorisk keramik L 8 cm. (6) Varenr: 4607838 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 28-04-2017 16:41:00 DKK 300
Dansk Oldtid. trævpilespidser og mikrostikler af flint Ertebøllekultur. (24)
Dansk Oldtid. trævpilespidser og mikrostikler af flint Ertebøllekultur. (24). 24 tværpilespidser og mikrostikler af flint Ertebøllekultur. Fundet ved Limfjorden (24) Varenr: 4607865 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 28-04-2017 18:43:00 DKK 300
Samling japanske netsuke-figurer, træ, udskårne, 1800-tallet (3)
Samling japanske netsuke-figurer, træ, udskårne, 1800-tallet (3). Samling figurgrupper, japanske netsuke-figurer, træ, udskårne, 1800-tallet, samling bestående af Shoki og en oni, H. 2,5 cm, sværd brækket af; en båd med lykkegud og en karako (lille kinesisk dreng), signeret med japanske skrifttegn på undersiden: 'Ikikosai', H. 2,5 cm, og en okse med hyrde, H. 3... Varenr: 4640052 DKK 5.577 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 30-04-2017 18:26:00 DKK 2.788
Amfora af lertøj
Amfora af lertøj. Amfora af lertøj med kalkaflejrninger, på sokkel af imiteret kapitæl. H. 117 cm. Varenr: 4631907 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 30-04-2017 19:00:00 DKK 4.000