Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Orientalsk i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ask med lock
Ask med lock . ASK med lock, troligen Tang (618-906 e Kr), trefärgad dekor s k i sancaiglasyr, för förvaring av väldoftande oljor, höjd ca 8,5 cm Varenr: 4722014 DKK 6.118 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-07-2017 20:48:00
Se mere
2 japanske paneler samt orientalsk træskæring (3)
2 japanske paneler samt orientalsk træskæring (3). 2 japanske paneler af træ, rigt udskåret og gennembrudt med have- og jagtscenerier, rammer prydet med ornamenter af ben. 50 x 30 cm. Lille orientalsk træskæring medfølger. (3) Varenr: 4707553 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-07-2017 21:18:00 DKK 400
Snusflaska Kina
Snusflaska Kina. SNUSFLASKA, Kina, 1900-talets början, benarbete, dekor med flod och berglandskap samt kalligrafi, med spatel, höjd ca 53 mm Varenr: 4722029 DKK 1.912 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-07-2017 21:33:00
Se mere
 Buddha af bronze siddende på lotustrone.
Buddha af bronze siddende på lotustrone.. Buddha af bronze siddende på lotustrone. 1900 tallet. H. 41,5 cm. Varenr: 4714352 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 21-07-2017 14:50:00 DKK 900
Samling elefanter af sten, træ og kunstmateriale (8)
Samling elefanter af sten, træ og kunstmateriale (8). Samling elefanter af sten, træ og kunstmateriale, Højde på største og mindste 23 / 7,5 cm. Flere med små afslag samt en med knækket stødtand. (8) Varenr: 4712997 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 21-07-2017 15:23:00 DKK 325
 Buddha af patineret  bronze siddende på lotustrone.
Buddha af patineret bronze siddende på lotustrone.. Buddha af patineret bronze siddende på lotustrone. 1900 tallet. H. 37 cm. Varenr: 4714350 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-07-2017 15:49:00 DKK 2.600
Tre kinesiske bordlamper med skrifttegn samt et par vaser (5)
Tre kinesiske bordlamper med skrifttegn samt et par vaser (5). Te kinesiske bordlamper. Et par, H. 36 cm incl. fatning dekoreret med fugle- og blomstermotiv samt skrifttegn. Signatur i bund. Bordlampe, H. 40 cm incl. fatning dekoreret med kriger på okse samt vismand og skrifttegn. Utydeligt stempel i bund. skærme medfølger. Dertil et par vaser med figur- og ... Varenr: 4701646 DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-07-2017 16:54:00 DKK 325
Paar Wasserbüffelhörner mit Gravuren
Paar Wasserbüffelhörner mit Gravuren . Paar Wasserbüffelhörner mit Gravuren auf einem Holzsockel mit einer Darstellung eines chinesischen Drachen und eines Tigeres. Maße ca.: H.40 cm, B. 3-11,5 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. Varenr: 4708600 DKK 2.231 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-07-2017 17:15:20 DKK 1.524
Konvolut asiatische Grafiken / Tusch-Zeichnungen / Miniturmalerei / Seidenmalerei (3)
Konvolut asiatische Grafiken / Tusch-Zeichnungen / Miniturmalerei / Seidenmalerei (3). Konvolut asiatische Grafiken: eine indische Miniaturmalerei einer szenischen Darstellung mit Shiva, hinter Glas, Blattmaß ca. 25x18cm, starke Abnutzungsspuren, Abrieb der Farbschicht, vereinzelt Fehlstellen, Papierkanten bestoßen und berissen; eine asiatische Tusch-Zeichnung eines kalligrafischen... Varenr: 4686908 DKK 1.487 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-07-2017 17:21:03 DKK 297
Mini Chinesischer Paravant
Mini Chinesischer Paravant . Mini Chinesischer Paravant, gefertigt aus schwarzem Lack. 4 durchsichtige Fenster mit handgefertigten Landschaftszenen. Maße ca.: L. 29 cm, H. 18,5 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. Varenr: 4708610 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-07-2017 18:15:00 DKK 335
Stående Buddha, Thailand, Ayuthaya-perioden, 1500-tallet - 1700-tallet
Stående Buddha, Thailand, Ayuthaya-perioden, 1500-tallet - 1700-tallet. Stående Buddha, Thailand, Ayuthaya-perioden, i Sukhothai-stil. 1500-tallet - 1700-tallet. Figur af en kobberlegering, stående på moderne sokkel. Højre hånd i ’Abhayamudra-gestus’. Smykket med store øreringe og et diadem, kronet med sin ’uhnisha’. H. 47 cm. Varenr: 4684540 DKK 22.309 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-07-2017 19:56:00 DKK 7.065
Gefäß Guangxu-Periode, Emaille auf Kupfer (1874–1908)
Gefäß Guangxu-Periode, Emaille auf Kupfer (1874–1908). Handgearbeiteter Kupferkorpus, emailliert, mit im Schmelzverfahren eingearbeiteten Kupferdrähten aus der Guangxu-Periode. Ornamentales Muster im islamischen Stil, entstanden im Zusammenhang mit der muslimischen Minderheit. Die Abdeckung zeigt das Shou-Symbol. Höhe 6 cm, ø 10cm. Varenr: 4707958 DKK 2.975 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-07-2017 19:57:00 DKK 818
Holzfigur / Schnitzfigur, Indien, 'Gujrati Sajani', Holz
Holzfigur / Schnitzfigur, Indien, 'Gujrati Sajani', Holz . Holzfigur, Indien, 'Gujrati Sajani', weibliche Figur mit Flöte, Maße: H. 24 cm, B. 7,5 cm, T. 5 cm, Abnutzungsspuren, Kratzer, Bestoßungen, Abrieb und Fehlstellen am Holz, partielle Reste von der ursprünglichen Bemalung sichtbar. Varenr: 4703661 DKK 1.636 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-07-2017 20:54:00 DKK 297
Shiva mit dreiköpfiger Kobra, Bronze, patiniert
Shiva mit dreiköpfiger Kobra, Bronze, patiniert. Bronzefigur. Wohl Shiva mit dreiköpfiger Kobra. Asien, wohl 19./20. Jahrhundert. Bronze, dunkelbraunschwarz, grün und rot patiniert. Stehende Götterfigur mit großer dreiköpfiger Schlange vor rankenartig gestaltetem Hintergrund, kleiner ornamental gestalteter Hohlsockel. H. 22 cm, B. 11 cm, T. 4,6... Varenr: 4710250 DKK 1.859 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-07-2017 17:09:00 DKK 335
Konvolut asiatische Keramik, 20. Jhd. (4)
Konvolut asiatische Keramik, 20. Jhd. (4). Konvolut asiatische Keramik bestehend aus einer Deckeldose bzw. Terrine in Vogelform, einer Vogelskulptur und zwei 'Nackenkissen', Keramik, 20. Jhdt, handbemalt, teilweise Unterglasurbemalung. H. ca. 39 cm und kleiner. (4) Varenr: 4705126 DKK 1.115 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-07-2017 17:26:00 DKK 297
Kina. Fad samt vase af porcelæn, 1900-tallet (2)
Kina. Fad samt vase af porcelæn, 1900-tallet (2). Kina. Fad af porcelæn dekoreret i blå, grøn og rød glassur Ø 31 cm. Vase af porcelæn dekorret i lyserød, grøn of rødlig glassur. H. 35 cm. (2) Varenr: 4667882 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-07-2017 18:15:00 DKK 300
Kinesisk rullemaleri / scroll
Kinesisk rullemaleri / scroll. Kinesisk rullemaleri / scroll, Zuzheng Zhang, dekoreret med skrifttegn. Signeret? Brugsspor, pletter og revner. 210 x 45 cm. Varenr: 4678771 DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 22-07-2017 19:23:00 DKK 300
Netsuke Japan
Netsuke Japan. NETSUKE, Japan, Meiji (1868-1912), brottare, signerad, ca 5x4,5 cm Varenr: 4724374 DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-07-2017 19:42:00
Se mere
Tekanna med koppar Famille Rose
Tekanna med koppar Famille Rose. TEKANNA, KOPPAR 3 st, 4 dlr, porslin, Kina, 1700-tal, famille rose och Cantondekor, höjd ca 6-15 cm Varenr: 4724422 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-07-2017 10:16:00
Se mere
Stekfat Kina 1700-tal
Stekfat Kina 1700-tal. STEKFAT, Kina, porslin, 1700-tal, dekor i underglasyrblått, ca 41,5x33 cm Varenr: 4724423 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-07-2017 10:24:00
Se mere
Urna Kina blå emaljfärg
Urna Kina blå emaljfärg. URNA med lock, porslin, Kina, 1900-tal, blå emaljfärg, med Shou-tecken, höjd ca 23 cm Varenr: 4724439 DKK 1.912 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-07-2017 12:48:00
Se mere
Japansk rullebillede
Japansk rullebillede. Japansk rullebillede, tegning af en trane på silke. Signeret. Ekstra skriftrulle med kalligrafi. Silkebilledet er dubleret på en papirrulle. Selve billedets mål: 90 x 30,5 cm. Billedet fremstår i aldersrelateret stand med svage aldersspor. Varenr: 4700042 DKK 3.718 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 23-07-2017 16:29:00 DKK 297
Tallrikar Kina 1700-tal
Tallrikar Kina 1700-tal. TALLRIKAR, 2 st, Kina, 1700-tal, porslin, Famille Rose-färger resp figurscen, diameter ca 23 cm vardera Varenr: 4724484 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-07-2017 19:06:00
Se mere
Fat famille rose
Fat famille rose. FAT, porslin, Kina, 1700-tal, famille rose, rosendekor med växtslingor, ca 40x33,5 cm Varenr: 4724489 DKK 3.441 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-07-2017 19:21:00
Se mere
Skulptur brons Kina
Skulptur brons Kina. SKULPTUR, troligen Ming, brons, föreställande ämbetsman, höjd ca 17 cm Varenr: 4724492 DKK 2.294 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-07-2017 19:30:00
Se mere
Skål kanna Kina
Skål kanna Kina. SKÅL, KANNA, porslin, Kina, 1900-tal, kannan med metallmontering, dekor i underglasyrblått av karpar resp av reserver med lange lisens, undertill med märkningar, höjd ca 10, diameter 20 resp höjd 17 cm Varenr: 4724494 DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-07-2017 19:36:00
Se mere
Tallrikar 1700-tal Kina
Tallrikar 1700-tal Kina. TALLRIKAR, 4 st, Kina, porslin, 1700-tal, underglasyr i blått, diameter 21,5-23 cm Varenr: 4724497 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-07-2017 19:45:00
Se mere
Skålar Kina Guangxu
Skålar Kina Guangxu. SKÅLAR, 1 par, porslin, Kina, Guangxu, dekor av fohundar och Shou-tecken, höjd ca 7,5, diameter 17 cm Varenr: 4724505 DKK 6.118 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-07-2017 20:09:00
Se mere
Praktfat Japan
Praktfat Japan. PRAKTFAT, porslin, Japan, Meji, dekor i imari, diameter ca 62 cm Varenr: 4724516 DKK 5.353 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-07-2017 20:42:00
Se mere
Wandrelief / Schnitzerei, Asien, Holz
Wandrelief / Schnitzerei, Asien, Holz. Wandrelief, Asien, geschnitztes und goldfarben beschichtetes Holz, chinesische Motive, Maße: L. 34 cm, B. 15 cm, Abnutzungsspuren, Kratzer, Bestoßungen, Abrieb und Fehlstellen am Holz, Bemalung mit Abrieb. Varenr: 4703663 DKK 1.636 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-07-2017 20:51:00 DKK 297
 1 2 3 4  >>