Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Tallrikar Kina 1700-tal
TALLRIKAR, 3 st., porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), famille rose, varierande dekor i emaljfärger, diameter ca 23 cm
Varenr: 4809904
DKK 1.546 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-10-2017
11:39:00
Se mere
Bojan Kina
BOJAN, porslin, Kina, 1900-talets början, dekor av krigsscener i emaljfärger samt järnoxid, botten med fyra karaktärers märke, höjd ca 26 cm
Varenr: 4809915
DKK 2.319 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-10-2017
12:18:00
Se mere
Assiett Kina Wanli Kraak
ASSIETT, porslin, Kina, Wanli (1573-1619), "Kraak", dekor av fågel vid pion samt krysantemum i underglasyrblått, brättet med reserver av attribut och blommor, diameter ca 14 cm. . Proveniens: ur författare Hans Ostelius (1904-1994) samling
Varenr: 4809941
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-10-2017
13:42:00
Se mere
Kina 1800-tal
BOJAN, RÖKELSEKAR, FAT, 3 dlr, porslin samt cloisonné, Kina, 1800-tal, höjd 4-16 cm
Varenr: 4809981
DKK 1.160 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-10-2017
16:00:00
Se mere
Swatow Ming sjöfynd
SKÅLAR, ASK, 4 dlr., porslin, Kina, Ming (1368-1644), Swatow, dekor av växtslingor i underglasyrblått, vissa sjöfynd, diameter ca 8-14 cm
Varenr: 4810030
18:39:00
Se mere
Vas Kangxi
VAS, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), konturerad form, dekor av figurscener samt uppställda ting i underglasyrblått, höjd ca 28 cm
Varenr: 4810053
19:36:00
Se mere
Tallrikar Kina 1700-tal
TALLRIKAR, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), konturerat brätte, dekor av nejlika samt blomsterkvistar och insekter i underglasyrblått, diameter ca 24,5 cm. . Historik: förlagan till IKEA:s 1700-talsserie "Nejlika"
Varenr: 4810076
20:22:00
Se mere
Tallrikar Kina 1700-tal
TALLRIKAR, 2 st., porslin, Kina, sen Kangxi (1662-1722), dekor i underglasyrblått, diameter ca 22-23 cm
Varenr: 4810091
20:52:00
Se mere
Chinesischer Altar mit einer Darstellung des Fu Hundes
Chinesischer Altar mit einer Darstellung des Fu-Hundes, handgeschnitzt aus Holz, handstaffiert mit Goldstaffage, der Korpus in Reliefform ist verziert teilweise mit feinem, floralem Dekor. Maße ca.: B.45 cm, H.50 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varenr: 4777960
DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-10-2017
20:55:00
DKK 298
Asiatiske processionsfigurer (2)
To asiatiske processionsfigurer af to ryttere til hest, håndlavet i træ og overtrukket med gips samt rødt/guldfarvet bemalet. Mål ca.: H. fra 60 til 66 cm, B. 52 cm, D. 16 cm. Fremstår i aldersrelateret tilstand med brugsspor og afslag, der er delvist spændingsrevner. (2)
Varenr: 4802225
DKK 4.466 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-10-2017
12:12:00
DKK 298
Lieblingsjünger Buddahs Sariputta und Moggalana (2)
Handgeschnitzte Holzfiguren der Lieblingsjünger Buddahs Sariputta und Moggalana, polychrom staffiert mit Resten von Vergoldung. Maße ca.: H. von 37 bis 38 cm. Altersgemäßer Zustand mit Bestoßungen. (2)
Varenr: 4802228
DKK 2.977 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-10-2017
15:45:00
DKK 335
Buddha sten asien
SKULPTUR, sten, Asien, i form av buddhahuvud, monterad på träpostament, total höjd ca 50 cm
Varenr: 4810216
DKK 3.865 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22-10-2017
17:24:00
Se mere
Hiroshige japanskt träsnitt
ANDO HIROSHIGE (1797-1858), efter: Evening snow at Kanbara, träsnitt, 1900-tal, 19.5x30 cm, ramad
Varenr: 4810225
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-10-2017
18:08:00
Se mere
Ytterfoder 2 st Kina
YTTERFODER, 2 st, porslin, Kina, 1800-tal, olika dekorer i underglasyrblått, höjd ca 6, 12 cm
Varenr: 4810272
DKK 1.160 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-10-2017
20:48:00
Se mere
Kinesisk vase af porcelæn
Moderne kinesisk vase af porcelæn med krakeléglasur. H. 36 cm.
Varenr: 4780089
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-10-2017
11:28:00
Stor Buddha af udskåret og guldbronzeret træ
Stor Buddha figur stående på lotustrone, udskåret af træ, dekoreret med glasflusser, monteret på base af sortmalet træ, medio 1900-tallet. H. figur ca. 150 H. incl. base ca. 175 cm. Fremstår med afskalninger, tørringsrevner
Varenr: 4809744
DKK 1.200 DK, Kolding, Trianglen 23-10-2017
12:14:43
DKK 525
Kinesisk bojan af porcelæn, 1700-tallet
Kinesisk bojan af porcelæn, dekoreret i blåt med blomster. 1700-tallet. Låg af tin medfølger. H. Ca. 23 cm.
Varenr: 4811007
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
12:32:00
En samling thailandske amuletter, 1800-1900-tallet (ca. 100)
En samling thailandske amuletter m.m. 1800-1900-tallet. L. 2-11 cm. (ca. 100)
Varenr: 4805499
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
12:49:00
DKK 475
Bodhisattva af bronze, 1900-tallet
Buddha af delvist forgyldt bronze, Tibet eller Kina. 1900-tallet. . H. 20 cm.
Varenr: 4807756
DKK 7.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
12:51:00
Fat Qianlong
FAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), famille rose, polykrom dekor i emaljfärger, diameter 28 cm. PROVENIENS: Magaliff, Stockholm
Varenr: 4810327
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-10-2017
13:05:00
Se mere
Et par bojaner af porcelæn samt solur, af nyere dato(3)
Et par kinesiske bojaner af porcelæn, rigt dekoreret med påfugle, blomster- samt bladværk, H. inkl. lågknop ca. 26 cm. Fremstår med enkelte fejl i glasur. Dertil solur med kompas udført af porcelæn og metal, til dekoration. Ø. 18 cm. (3)
Varenr: 4806891
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 23-10-2017
13:59:27
Skålfat Qianlong
SKÅLFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), famille rose, polykrom dekor i emaljfärger, diameter 28 cm
Varenr: 4810336
DKK 1.160 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-10-2017
14:00:00
Se mere
Japanskt träsnitt
UTAGAWA KUNISADA (1786-1864), skådespelare, möjligen del av triptyk, träsnitt, 1800-tal, 32x24cm
Varenr: 4810347
15:05:00
Se mere
Cloisonné vægfad. Japan, Meiji-perioden
Cloisonné vægfad. Japan, Meiji-perioden. Fad af bronze og glasglasur i forskellige farver. Himmelblå bund med rosen- og kirsebærblomster samt en tøjlet (jagt)trane udformet på japansk måde, siddende på en T-formet stang. Bølgedekor i bunden. Ø 45,5 cm. Fremstår med minimale aldersrelaterede ...
Varenr: 4788668
DKK 4.466 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-10-2017
18:00:00
DKK 930
Zwei chinesische Vasen, spätes 19 Jhd. / Anfang 20 Jhd.
Handbemalte chinesische Vasen, Porzellan. Florale Darstellung, Vögel und Persona auf weißem Fond. Spätes 19 Jhd. / Anfang 20 Jhd. Höhe beider Vase 23 cm, ø 14 cm. Beide Vasen unterseitig gemarkt. Altersgemäßer Zustand. (2)
Varenr: 4806463
DKK 2.233 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-10-2017
18:10:00
DKK 298
Kinesisk skåle (2)
To kinesiske skåle af porcelæn, dekoreret med blomster. Af nyere dato. Ø. 8,5-13 cm. (2)
Varenr: 4743775
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 23-10-2017
18:14:00
DKK 325
Drei chinesische Porzellangefäße, spätes 19 Jhd / früher 20 Jhd
Drei chinesische Porzellangefäße, spätes 19 Jhd / früher 20 Jhd. Eine Teekanne, H. 8,7 cm, eine Deckelvase, H. 14,3 cm sowie gerade Vase, H. 28 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren. Teils mit kleineren Schäden. (3)
Varenr: 4806438
18:47:00
DKK 298
Jadefigur i form af klatrende aber
Jadefigur i form af klatrende aber omkring tre skåle dekoreret med kinesiske blomster motiver. H 13 cm. B 29 cm.
Varenr: 4811363
DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 23-10-2017
19:00:00
Weinkanne China , Messing mit Emaille verzierungen
Messing-Weinkanne, China, mit Emaille Verzierungen, abgeflachter Korpus verziert mit Floralem Muster in verlauf zum Hals in Form eines Feuer Vogel , ohrförmiger Bandhenkel . Maße: Höhe ca.13 cm, Breite: ca.12 cm.
Varenr: 4784334
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-10-2017
19:06:00
DKK 298
Bowle dekoreret med europæiske skibe ant. 1800'tallet.
Bowle dekoreret med europæiske skibe. Motivet viser europæiske 1600'tals skibe og europæere i tidens dragter. Ø 22 cm.
Varenr: 4811874
DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-10-2017
19:44:00
 1 2 3 4 5  >>