Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Orientalsk i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bordsarmatur Kina 1700-tal
Bordsarmatur Kina 1700-tal. BORDSARMATUR, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), dekor av trädgårdsklippa med pion, bambu samt tårpil i underglasyrblått, höjd exklusive lampfäste ca 23,5 cm Varenr: 4634738 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 10:04:00
Se mere
Tuschaskar Kina metall
Tuschaskar Kina metall. TUSCHASKAR, 1 par, metall, Kina, 1800-tal, kvadratisk form, dekor av tecken, ca 9,5x9,5 cm, 11x11 cm Varenr: 4634740 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 10:12:00
Se mere
Skålfat Kina Famille verte
Skålfat Kina Famille verte. SKÅLFAT, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), famille verte, dekor av strödda blommor i emaljfärger samt järnoxid, diameter ca 28 cm Varenr: 4634745 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 10:32:00
Se mere
Toyokuni japanska träsitt
Toyokuni japanska träsitt. JAPANSKA TRÄSNITT, triptyk, 1800-tal, Toyokuni, figurscener, bladmått ca 35x25 cm vardera, i mapp Varenr: 4634774 DKK 1.152 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 13:04:00
Se mere
Kudde porslin Kina
Kudde porslin Kina. KUDDE, porslin, Kina, 1900-tal, dekor figurscener i emaljfärger, järnoxid samt guld, 12x15 cm, höjd ca 5, 5 cm Varenr: 4634810 DKK 1.152 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 14:20:00
Se mere
Gong-gong Kina
Gong-gong Kina. GONG-GONG, brons, Kina, 18/1900-tal, dekor av drake, diameter ca 46 cm Varenr: 4634812 DKK 2.304 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 14:28:00
Se mere
Textilier orientaliska
Textilier orientaliska. TYGBITAR, DUKAR, delvis Kina, 1900-tal, maskinvävda, varierande storlekar Varenr: 4634847 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 17:16:00
Se mere
Par kinesiske skåle Ming stil 1900 tallet (2)
Par kinesiske skåle Ming stil 1900 tallet (2). Par kinesiske skåle på fod i Ming stil med blå dekoration med figurer i have, h.13,5 cm Ø 31-31,5 cm. 1900 tallet. Varenr: 4606411 DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-04-2017 18:22:00 DKK 325
Kineisk tuschteckning
Kineisk tuschteckning. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (Kina 1700/1800-tal): Kvinna i kontemplation, med kinesisk text, tusch, totalt 78x38 cm Varenr: 4634915 DKK 1.152 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 20:32:00
Se mere
Kinesisk akvarel med kolorering, 1800-tallet
Kinesisk akvarel med kolorering, 1800-tallet. Kinesisk akvarel med let farvekolorering i rødt/blåt, 1800-tallet. Billedfelt indrammet med silkebort. Motiv med udødelige i landskab, øverst ses del af et fæstningsværk. Ramme af udskåret træ med kanneleringer, afrundede hjørner. Bagside med massive fyldninger. 92 x 26,5 cm. Brugs- og ... Varenr: 4625350 DKK 10.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-04-2017 11:20:07 DKK 7.000
Kinesisk vase af porcelæn, 2000-tallet
Kinesisk vase af porcelæn, 2000-tallet. Kinesisk vase af porcelæn med blå glasur og dyrehoveder, 2000-tallet. H. 29 cm. Ø ca. 21 cm. En revne. Varenr: 4629880 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 11:28:00 DKK 300
Songurnor
Songurnor. URNOR, 2 st, Song (960-1279), vitglaserat lergods, höjd 32,5-33,5 cm Varenr: 4634988 DKK 2.304 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 12:12:00
Se mere
Et par kinesiske vaser af porcelæn (2)
Et par kinesiske vaser af porcelæn (2). Et par kinesiske vaser af porcelæn med celadon-glasur , 1900/2000-tallet, H. 17 cm. B. 19 cm. En reparation på halsen. (2) Varenr: 4630470 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 13:26:00 DKK 300
Kinesisk vase af porcelæn, 1900/2000-tallet
Kinesisk vase af porcelæn, 1900/2000-tallet . Kinesisk vase af porcelæn dekoreret i farver med fugle og blomstrende grene, 1900/2000-tallet. H. 44 cm. Ø ca. 23 cm. Varenr: 4636399 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 14:55:28 DKK 400
Terrin Kina Qianlong
Terrin Kina Qianlong. TERRIN, Kina, Qianlong, dekor i underglasyrblått, höjd ca 20, 32x22 cm Varenr: 4635032 DKK 1.152 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 15:00:00
Se mere
Kinesisk bojan af porcelæn
Kinesisk bojan af porcelæn. Kinesisk bojan af porcelæn, dekoreret i blåt med landskaber og bygninger. Monteret til bordlampe. H. inkl. plisseret skærm. H. 48 cm. Varenr: 4620276 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-04-2017 16:00:00 DKK 300
Ganesh figur af patineret bronze, 20. årh.
Ganesh figur af patineret bronze, 20. årh.. Ganesh figur af patineret bronze, 20. årh. H. 31,5 cm. B. 26 cm. Varenr: 4631693 DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-04-2017 16:19:11 DKK 575
Gudefigur samt trefork , bronze, 20. årh (2)
Gudefigur samt trefork , bronze, 20. årh (2). Gudefigur, H. 21 cm. samt trefork, L. 33 cm., bronze, 20. årh (2) Varenr: 4631700 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-04-2017 16:38:15 DKK 300
Ganesh figur af bronze, 20. årh.
Ganesh figur af bronze, 20. årh.. Ganesh figur af patineret bronze, 20. årh. H. 45 cm. B. 32 cm. Varenr: 4631696 DKK 2.500 DK, Odense, Kratholmvej 25-04-2017 16:58:00 DKK 525
Porslin Kina 1700-tal
Porslin Kina 1700-tal. KANNA och KOPPAR med fat, 2 st., porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), mandarinporslin, med dekor av figurscener, kannans höjd ca 10,5 cm, kopparnas höjd 6,5 cm, fatens diameter 12 cm Varenr: 4635060 DKK 1.536 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 17:00:00
Se mere
Tedosor i schatull
Tedosor i schatull. TEDOSOR, 2 st, schatull, omkring 1900, Kina, tenn, bär stämplar, schatullets mått höjd ca 13, 21x10, nyckel finns Varenr: 4635073 DKK 1.920 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 17:52:00
Se mere
Orientalsk buddha figur af udskåret træ, 1900-tallet
Orientalsk buddha figur af udskåret træ, 1900-tallet. Thailandsk Buddha figur af udskåret forgyldt træ monteret med glasflusser. H. 104 cm. Varenr: 4635395 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 19:05:00 DKK 825
Katsuyuki Nishijima. Japanskk arkitektur. Træsnit
Katsuyuki Nishijima. Japanskk arkitektur. Træsnit. Katsuyuki Nishijima. Japansk arkitektur. Sign. Træsnit i farver. 257/500. 33 x 45 cm. Indrammet bag glas. Varenr: 4627407 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-04-2017 19:11:00 DKK 300
Utagawa Toyokuni, træsnit, figurkompositioner (4)
Utagawa Toyokuni, træsnit, figurkompositioner (4). Figurkompositioner af Utagawa Toyokuni, (1769-1825), træsnit. Stempelsign. 35 x 24 cm (50 x 37). (4) Varenr: 4636188 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-04-2017 19:17:00 DKK 600
Bojan Kina
Bojan Kina. BOJAN, porslin, Kina, 1700/1800-tal, underglasyr i blått, senare lös sockel och lock i trä, total höjd ca 24 cm Varenr: 4635097 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 19:27:00
Se mere
Asiatische Lackkommode
Asiatische Lackkommode. Asiatische Lackkommode gefertigt aus Holz. mit floralen Motiven. Messingbeschläge. Maße: H. 61 cm. B. 56 cm. T. 35,5 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren und Bestoßungen. Varenr: 4622434 DKK 1.112 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 19:30:00 DKK 334
Tre kinesiske vaser af porcelæn 1900-tallet (3)
Tre kinesiske vaser af porcelæn 1900-tallet (3). Tre kinesiske vaser af porcelæn. Bestående af; Moon vase prydet med påfugle og blomster H. 46 cm., Par sekskantet vaser prydet med fugle, blomster og bladværk H. 27 cm. 1900-tallet. Fremstår med brugsspor samt moon vase med lille hårrevne på top. (3) Varenr: 4636543 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-04-2017 20:03:00 DKK 300
Kinesisk vase af jade / nefrit
Kinesisk vase af jade / nefrit . Kinesisk vase af jade / nefrit, udskåret med blomster. H. 22 cm. Fremstår med lille afslag og reparation på sokkel. Varenr: 4636547 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-04-2017 20:04:00 DKK 300
Stående kvindelig tempelfigur
Stående kvindelig tempelfigur. Stående kvindelig tempelfigur Træ, forgyldt, på sokkel. Prydet med farvede sten og spejlsten. Mål: H. 185 cm, B. 40 cm, D. 40 cm. Fremstår med aldersspor, delvist afslag, revner i træet. Varenr: 4618621 DKK 3.708 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-04-2017 20:07:00 DKK 2.781
Liegender, betender Mönch
Liegender, betender Mönch . Liegender, betender Mönch Holz, geschnitzt, rot gefasst. Gewandsaum mit Spiegelglas belegt. Maße: H 48, B 45, T 100. Altersspuren, teils bestoßen. Varenr: 4618619 DKK 2.596 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-04-2017 20:08:00 DKK 1.854
 1 2 3 4 5 6  >>