Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 29  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
69 stk. Glas. Vand , Cognac  og Vin (69)
69 stk. Glas. Vand , Cognac og Vin (69). Samling glas bestående af 12 vandglas, H: 11 cm., 9 cognacglas, H: 11 cm. og 48 vinglas, H: 10-14 cm. Samlingen fremstår med alm. brugsspor (69) Varenr: 4478548 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 13-12-2016 17:38:40 DKK 300
Sigurd Resell. Par Falcon stole, en skammel samt bord (4)
Sigurd Resell. Par Falcon stole, en skammel samt bord (4) . Sigurd Resell: Par Falcon stole med en skammel samt bord med glasplade. Stel af bejdset bøgetræ. Sæde og ryg betrukket med rødt læder. Bord Ø. 90 cm. H. 47,5 cm. Fremstår med brugsspor, herunder ridser på glasplade, patineret læder samt manglende strop ved hynde, ridser på stel. (4) Varenr: 4495935 DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 08-12-2016 19:30:00 DKK 1.250
Royal Copenhagen samt Bing & Grøndahl, vase samt fad (3)
Royal Copenhagen samt Bing & Grøndahl, vase samt fad (3). Royal Copenhagen vase 2667/36, 1. sortering., H. 17 cm. Bing & Grøndahl fad nr. 2360, 2. sortering. H. 19 cm. Fad nr. 2359, 1. sortering, H. 17 cm. (3) Varenr: 4496310 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 08-12-2016 18:15:00 DKK 350
Samling glas - Ittala m.v. (7)
Samling glas - Ittala m.v. (7). Samling glas fra Ittala m.fl. bestående af: Fem lysestager, H: 8-18.5 cm. og to stager/vaser, H: 18 cm. (7) Varenr: 4497031 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 08-12-2016 17:49:00 DKK 475
Janus Gunder. To skåle, keramik (2)
Janus Gunder. To skåle, keramik (2). Janus Gunder. f. 1963. Kugler i raku brændt og glaceret keramik. H: 11-17 cm. (2) Varenr: 4497077 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 08-12-2016 19:14:00 DKK 600
Royal Copenhagen og Bing & Grøndahl. Samling figurer af porcelæn (2)
Royal Copenhagen og Bing & Grøndahl. Samling figurer af porcelæn (2). Royal Copenhagen og Bing & Grøndahl. Samling figurer af porcelæn. Bestående af; Royal Copenhagen. nr. 685 B&G. nr.2421 begge 1 sort. Figur 685 fremstår med lille skade på le. (2) Varenr: 4497309 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 09-12-2016 18:48:00 DKK 325
Aluminia. Figur af fajance 'Kassander'
Aluminia. Figur af fajance 'Kassander' . Aluminia. Figur af fajance 'Kassander' nr. 730/623. H. 21,5 cm. 1. sortering. Varenr: 4497689 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 09-12-2016 15:52:45 DKK 550
Aluminia. Herluf Jensenius, Børnehjælpsdagsfigur 'Spejderpige'
Aluminia. Herluf Jensenius, Børnehjælpsdagsfigur 'Spejderpige'. Aluminia. Børnehjælpsdagsfigur. Figur af fajance i form af grøn spejderpige. Fremstillet hos Aluminia i anledning af Børnehjælpsdagen. Formgivet af Herluf Jensenius 1965. H. 17,5 cm. 1. sortering. Varenr: 4497695 DKK 6.000 DK, Aalborg, Nibevej 09-12-2016 19:01:00 DKK 2.800
Fog & Mørup, Royal Copenhagen fajance, fad samt bordlampe (3)
Fog & Mørup, Royal Copenhagen fajance, fad samt bordlampe (3). Royal Copenhagen fajance, fad nr. 780/2884 B. 22,5 cm x 22,5 cm, Fog & Mørup bordlampe nr. 7194 H. 51 cm samt Jørgen Finn Petersen, fad af keramik, dekoreret i blålige nuancer, stemplet JFP. Ø. 34 cm. (3) Varenr: 4498271 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 09-12-2016 19:00:00 DKK 300
Royal Copenhagen &Holmegaard stager samt Murano delfin (11)
Royal Copenhagen &Holmegaard stager samt Murano delfin (11). Samling glas stager fra bl.a. Royal Copenhagen og Holmegaard. En Holmegaard juleglaskogle. En Murano glas delfin i blå og klart glas samt en delfin i lertøj med grøn glasur. Fremstår med brugsspor. (11) Varenr: 4498348 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 09-12-2016 17:16:00 DKK 300
Herluf Jensenius / Aluminia. 'Store Claus & Lille Claus'(2)
Herluf Jensenius / Aluminia. 'Store Claus & Lille Claus'(2) . Herluf Jensenius 1888-1966. To strøbøsser af fajance. 'Store Claus og Lille Claus', H. 13-13,5 cm. Tegnet af Herluf Jensenius og modelleret af Hans Henrik Hansen. Formgivet 1948. Fremstillet af Aluminia. 1. sortering. Den ene uden prop.(2) Varenr: 4497697 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 09-12-2016 19:00:00 DKK 375
Herluf Jensenius. Aluminia Børnehjælpsdagsfigurer. 'Lillebror og Lillesøster' (2)
Herluf Jensenius. Aluminia Børnehjælpsdagsfigurer. 'Lillebror og Lillesøster' (2) . Herluf Jensenius 1888-1966. To børnehjælpsfigurer af fajance i form af 'Lillesøster' fra 1941, og 'Lillebror' fra 1942. H. 14 cm. Tegnet af Herluf Jensenius og modelleret af Hans Henrik Hansen. Fremstillet af Aluminia. 1. sortering. (2) Varenr: 4497703 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 09-12-2016 20:53:00 DKK 525
Herluf Jensenius. Børnehjælpsfigurer i fajance (4)
Herluf Jensenius. Børnehjælpsfigurer i fajance (4) . Herluf Jensenius 1888-1966. Fire børnehjælpsfigurer af fajance i form af 'Henrik' nr. 2654 fra 1955, 'Pernille' nr. 2662 fra 1956. H. 16 cm, 'Konen med æggene samt . Tegnet af Herluf Jensenius og modelleret af Hans Henrik Hansen. Fremstillet af Aluminia. 1 sortering. (4) Varenr: 4497709 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 09-12-2016 19:43:00 DKK 875
Tchai Munch. Glasskål med tilhørende bog (2)
Tchai Munch. Glasskål med tilhørende bog (2). Tchai Munch (født 1594). Oval unika glasskål, H. 7 cm, L. 32 cm, B. 17 cm, samt bog om glas kunstneren Tchai Munch. (2) Varenr: 4498470 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 09-12-2016 18:20:00 DKK 375
Royal Copenhagen Musselmalet, terrin med låg (2)
Royal Copenhagen Musselmalet, terrin med låg (2). Royal Copenhagen, Musselmalet, riflet. Terrin nr. 214 med låg prydet med greb og blomsterknop. Låg nr. 217. H. 19 cm, L. 31 cm. Begge dele 1. sort. (2) Varenr: 4496313 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 08-12-2016 20:05:00 DKK 1.150
Bing & Grøndahl 'Moderkærlighed', figur af porcelæn nr. 1552
Bing & Grøndahl 'Moderkærlighed', figur af porcelæn nr. 1552 . Bing & Grøndahl 'Moderkærlighed', figur af porcelæn nr. 1552, formgivet af Ingeborg Plockross Irminger. 1. sort. H. 29 cm. Varenr: 4498645 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 09-12-2016 20:19:38 DKK 475
Stefan Rostrup, figur af bronze (cd)
Stefan Rostrup, figur af bronze (cd). Stefan Rostrup (1947-1997), skulptur udført i bronze, krystal og amatyst, sign. Rostrup 1989, H. 26 cm. (cd) Varenr: 4500673 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 12-12-2016 19:34:00 DKK 325
Herne Nielsen / Aluminia. Nisse med grødfad, lysestage
Herne Nielsen / Aluminia. Nisse med grødfad, lysestage. Herne Nielsen / Aluminia. Nisse med grødfad på hovedet, lysestage udført af fajance. Sign. A Denmark. H. 14 cm. 1. sortering. Varenr: 4497685 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 09-12-2016 19:52:00 DKK 1.100
Royal Copenhagen, musselmalet frugtskål
Royal Copenhagen, musselmalet frugtskål. Royal Copenhagen. Musselmalet helblonde. Frugtskål nr. 1052, Ø21 cm, H. 9 cm. 2. sort. Varenr: 4496314 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 08-12-2016 19:05:00 DKK 925
Aluminia. Jule figurer i fajance (10)
Aluminia. Jule figurer i fajance (10). Aluminia fajance figurer, bestående af to 'Hellig Tre Konger' herunder nr. 2282, en 'Engle Stage', 'Pige med Glorie Stage', 'Julebuk Stage' samt 5 'Mussicerende Engle'. H. 10 til 13 cm. (10) Varenr: 4497679 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 09-12-2016 18:46:00 DKK 900
Samling Aluminia, Wedgewood samt Villeroy & Boch (3)
Samling Aluminia, Wedgewood samt Villeroy & Boch (3). Samling porcelæn i hvide og blå farver. Aluminia fad L. 40 cm, Wedgewood terrin med låg H. 25 cm samt Villeroy skål H. 15 cm, Ø. 30 cm. Fremstår med revner, afslag samt krakeleringer (3) Varenr: 4501417 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 13-12-2016 17:30:00 DKK 300
Gutte Eriksen for Nymølle. Keramikkande
Gutte Eriksen for Nymølle. Keramikkande. Gutte Eriksen for Nymølle. Kande af keramik med grøn glasur. H: 17.5 cm. Signatur under bund. Varenr: 4496994 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 08-12-2016 16:48:44 DKK 375
Royal Copenhagen, to figurer af bisquit (2)
Royal Copenhagen, to figurer af bisquit (2). Royal Copenhagen to figurer af bisquit. Figur nr. 929 Hjorte kalv samt nr. 406 Glæde fra serien Emotions. 1. sortering. Fremstår med brugsspor herunder kvinde med reparation. (2) Varenr: 4501328 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 13-12-2016 19:05:00 DKK 325
Samling keramik fra Palshus (5)
Samling keramik fra Palshus (5). Samling keramik fra Palshus bestående af: Tre skåle, Ø: 14 cm., vase, H: 19 cm. og krukke, H: 7 cm. (5) Varenr: 4497007 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 08-12-2016 19:54:00 DKK 425
Samling porc. figurer og vase (4)
Samling porc. figurer og vase (4). Kgl. porc. figur nr. 4502 "smeden", 1. sort., H: 23.5 cm., Bing & Grøndahl figur nr. 2028 hund, 2. sort., H: 11.5 cm., Bing & Grøndahl figur 1692 isbjørn, 1. sort., H: 14 cm. og Kgl. porc. nr. 2651 vase med blomster, 1. sort., H: 17.5 cm. (4) Varenr: 4495933 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 08-12-2016 18:15:00 DKK 725
Herluf Jensenius. Aluminia børnehjælpfigurer af fajance (3)
Herluf Jensenius. Aluminia børnehjælpfigurer af fajance (3). Herluf Jensenius 1888-1966. Aluminia børnehjælpfigurer af fajance. 'Fætter og Kusine' nr. 2328 & 2284 samt 'Skovserpige' nr. 2390. Tegnet af Herluf Jensenius og modelleret af Hans Henrik Hansen. Fremstillet af Aluminia. 1. sortering (3) Varenr: 4497718 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 09-12-2016 16:56:00 DKK 350
Herluf Jensenius, Aluminia figurer, Skorstenfejeren, Hyrdinden samt Prinsessen med gryden (3)
Herluf Jensenius, Aluminia figurer, Skorstenfejeren, Hyrdinden samt Prinsessen med gryden (3). Herluf Jensenius (1888-1966). Tre aluminia figurer af fajance i form af 'skorstensfejeren' nr. 2618 fra 1953, 'Hyrdinden' nr. 2619 fra 1954 samt 'Prinsessen med gryden' fra 1957. Tegnet af Herluf Jensenius og modelleret af Hans Henrik Hansen. Fremstillet af Aluminia. 1. sortering. (3) Varenr: 4497715 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 09-12-2016 17:51:00 DKK 875
Royal Copenhagen samt B&G porcelæn figurer (7)
Royal Copenhagen samt B&G porcelæn figurer (7). Samling Royal Copenhagen samt Bing & Grøndahl figurer samt enkelt vase. B&G figurer nr. 1897, 2298, 2386. Royal Copenhagen vase nr. 207 2967, askebægere nr. 3131, 3277 samt 3498. Fremstår med almindelig brugsspor. (7) Varenr: 4498727 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 09-12-2016 20:30:00 DKK 375
Royal Copenhagen / Kgl. P., Bing & Grøndahl. Samling juleplatter m.m. (43)
Royal Copenhagen / Kgl. P., Bing & Grøndahl. Samling juleplatter m.m. (43) . Royal Copenhagen / Kgl. P., Bing & Grøndahl m.m. Samling RC juleplatter 1921, 54, 55, 59, 67, 80, 87. B&G 1931, 32, 47, 52, 61, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 93. B&G Mors Dag 2X1969, 1989-2004, Kgl. genforening 1864-1914. m.m. 1. sort., Ø 13,5-23 cm. (43) Varenr: 4498133 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 08-12-2016 19:53:00 DKK 650
Par tyske karafler med sølvmontage (2)
Par tyske karafler med sølvmontage (2). Par tyske karafler af krystalglas og sølvmontering. H: 29 cm. stemplet 925, sterling. (2) Varenr: 4498364 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 14-12-2016 19:15:00 DKK 325
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 29  >>