Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 22  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Per Lütken for Holmegaard, Atlantic glasbesætning (ca. 65)
Per Lütken for Holmegaard, Atlantic glasbesætning (ca. 65) . Per Lütken for Holmegaard, Atlantic glas, bestående af: 29 øl/vandglas H. 16 cm, 7 hvidvinsglas H. 11,5 cm, 13 portvinsglas H. 9,5 cm, 5 likørglas H. 6,5 cm, 11 snapseglas H. 8,5 cm. (65) Varenr: 3810384 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-04-2015 15:09:00 DKK 300
Bing & Grøndahl. Figurer (4)
Bing & Grøndahl. Figurer (4). Bing & Grøndahl. Figurer bestående af: årsfigurer, 1982 pige med bold, 1983 den lille kunstner, 1985 den unge rytterske og kvinde med blomst og skovl nr. 2356. 1. sortering, dog nr. 2356 2. sortering. (4) Varenr: 3811507 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-04-2015 14:54:00 DKK 650
Kgl. Blå blomst, kaffeservice (47)
Kgl. Blå blomst, kaffeservice (47). Kgl. Blå blomst, kaffestel af porcelæn, best. af 15 kaffekopper, 26 underkopper, blandet nr. 8562 og 8261, 3 stk. 2. sort, 5 kagetallerkner samt sukkerskål m. låg. (47) Varenr: 3811509 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2015 17:23:00 DKK 375
Kgl. P. Musselmalet, halvblonde (26)
Kgl. P. Musselmalet, halvblonde (26). Kgl. porc - Musselmalet, halvblonde kaffeservice bestående af: kaffekande nr. 519, 12 kaffekopper nr. 719 med tilhørende 13 underkopper. 1. sortering. En kaffekop fremstår med lille afslag. (26) Varenr: 3811706 DKK 2.500 DK, Aalborg, Nibevej 27-04-2015 15:35:00 DKK 475
Aluminia fajancefigur ca. 1960
Aluminia fajancefigur ca. 1960 . Aluminia. Fajancefigur, kvinde der reder sit hår, 491/3291, H. 28 cm. Varenr: 3808931 DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-04-2015 14:03:00 DKK 375
Jens Jacob Bregnøe & Hans Tegner for Bing & Grøndahl. Figur af porcelæn efter H. C. Andersens eventyr
Jens Jacob Bregnøe & Hans Tegner for Bing & Grøndahl. Figur af porcelæn efter H. C. Andersens eventyr. Bing & Grøndahl. Figur af porcelæn dekoreret i overglasur efter H. C. Andersens eventyr 'Fyrtøjet' nr. 51. H. 21 cm., 1. sort. Designet af Jens Jacob Bregnøe & Hans Tegner. Varenr: 3808877 DKK 2.500 DK, Aalborg, Nibevej 27-04-2015 15:58:00 DKK 825
Tove Anderberg, relieffer (2)
Tove Anderberg, relieffer (2). Tove Anderberg f. 1942, to relieffer af keramik med riflet overflade. Indsat i ramme 27 x 27 cm, sign. Tove Anderberg. (2) ' Tove Anderberg henter sin inspiration i naturen. Hendes skulpturelle keramik har blomster, knopper, frugter og frøkapsler som udgangspunkt. Ofte udfører hun skåle formet ... Varenr: 3805620 DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-04-2015 14:23:22 DKK 1.200
Tove Anderberg. Vase og skål af keramik (2)
Tove Anderberg. Vase og skål af keramik (2). Tove Anderberg. Vase H. 24 cm og skål Ø 20,5 cm af glaseret keramik. (2) 'Tove Anderberg er født i Ålborg og henter sin inspiration i naturen. Hendes skulpturelle keramik har blomster, knopper, frugter og frøkapsler som udgangspunkt. Ofte udfører hun skåle formet som kronblade eller som ... Varenr: 3805619 DKK 10.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-04-2015 14:18:29 DKK 5.200
Bing & Grøndahl, flise/releif, stentøj
Bing & Grøndahl, flise/releif, stentøj. Bing & Grøndahl, flise/releif af stentøj med motiv i form af håndværker. H. 24 x 22 cm. Fremstår med enkelte afslag på bagside. Varenr: 3787083 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-04-2015 12:03:00 DKK 300
Skolekort/Danmarkskort 160 x 199 cm
Skolekort/Danmarkskort 160 x 199 cm. Skolekort/ Danmarkskort. 160 x 199 cm. Fremstår med let brugsslitage. Varenr: 3790285 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-04-2015 15:15:00 DKK 400
Royal copenhagen. Fade, lampefod, skål og vase (5)
Royal copenhagen. Fade, lampefod, skål og vase (5). Royal copenhagen bestående af: Lampefod nr. 3905, type Celeste, str. lille, vase nr. 3874, skål nr. 3896, fad nr. 3894, fad nr. 3892. Skærm medfølger. 1. sortering, dog fad nr. 3892, 2. sortering. (5) Varenr: 3794120 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 21-04-2015 14:21:00 DKK 450
Aluminia. Børnehjælpsfigurer m.m. (6)
Aluminia. Børnehjælpsfigurer m.m. (6). Aluminia. Børnehjælpsdagsfigurer bestående af: konen med æggene, skovserdreng, kusind (Amager), bondeknøs (Hans) og skorstensfejeren. Lille ophæng "Børnehjælps dagen 1917", Ø 9 cm med afslag på bagside. Fremstår med lettere krakeleringer. (6) Varenr: 3794859 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 21-04-2015 15:46:00 DKK 1.550
Aluminia. Hjertestager af fajance (2)
Aluminia. Hjertestager af fajance (2). Aluminia. To hjertestager af fajance, H. 8 cm. (2) Varenr: 3794875 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 21-04-2015 15:57:00 DKK 825
Holmegaard m.fl.. Klukflasker m.m. (16)
Holmegaard m.fl.. Klukflasker m.m. (16). Holmegaard m.fl.. bestående af: Klukflasker H. 12-28 cm og karaffel med seks glas. Enkelte propper med afslag. (16) Varenr: 3797794 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 21-04-2015 15:51:52 DKK 1.800
Bing & Grøndahl. Skibsportrætter, porcelæn (3)
Bing & Grøndahl. Skibsportrætter, porcelæn (3). Tre skibsportrætter af porcelæn, efter Jacob Petersens malerier (1774-1855). 21 x 30 cm. (30 x 38 cm.). Ligger i original æsker. (3) Varenr: 3797801 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 22-04-2015 15:43:00 DKK 450
Aluminia. Tranquebar, kaffe- og spisestel (26)
Aluminia. Tranquebar, kaffe- og spisestel (26). Aluminia Tranquebar, kaffe- og spisestel af fajance, bestående af: 4 kagetallerkner Ø 17 cm, 5 underkopper Ø 14 cm, 5 underkopper Ø 16 cm, flødekande, sukkerskål med låg, 4 ovale fade L- 24-33 cm, rundt fad Ø 34 cm, stage, salt og pber med manglende bundpropper. 1. sortering. (26) Varenr: 3797832 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 21-04-2015 15:02:00 DKK 1.050
Holmegaard. Ulla glasbesætning m.m. (40)
Holmegaard. Ulla glasbesætning m.m. (40). Holmegaard. Ulla glasservice m.m. bestående af: 3 rødvinsglas, 5 hvidvinsglas, 9 portvinsglas, 12 likørglas, 3 cognacglas, 6 snapseglas. 2 karafler med anden slibning . H. 9-24 cm. Et glas fremstår med farveforskel. (40) Varenr: 3797848 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 21-04-2015 14:27:00 DKK 325
Mads Stage. Kaffeservice (33)
Mads Stage. Kaffeservice (33). Mads Stage. Kaffeservice af porcelæn, 'Jagtstellet', af Mads Stage, fremstillet hos Seltmann Weiden, bestående af: 11 kagetallerkner, 11 kaffekopper, 11 underkopper. (33) Varenr: 3799156 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 21-04-2015 15:08:00 DKK 800
Holmegaard. Gisselfeld glasbesætning med guld (54)
Holmegaard. Gisselfeld glasbesætning med guld (54). Holmegaard. Gisselfeld glas med guld bestående af 12 øl/vandglas, 9 rødvinsglas, 10 hvidvinsglas, 11 portvinsglas, 12 snapseglas. (54) Varenr: 3800832 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 21-04-2015 13:25:00 DKK 525
Arne Bang. Skål og vase med riflet korpus (2)
Arne Bang. Skål og vase med riflet korpus (2). Arne Bang. 1901-1983. Vase H. 12 cm og skål Ø 12,5 cm af grønglaseret stentøj, sign. monogram AB under bund. (2) Varenr: 3802447 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 21-04-2015 17:56:00 DKK 2.500
Bing & Grøndahl. Stentøjfigur, nr 2225
Bing & Grøndahl. Stentøjfigur, nr 2225. Bing & Grøndahl, figur af stentøj i form af smed, nr. 2225 1. sort., H. 29 cm. Varenr: 3804754 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-04-2015 14:44:00 DKK 550
Holmegaard. Pendel, skål samt bordlamper (4)
Holmegaard. Pendel, skål samt bordlamper (4). Holmegaard af opalglas bestående af: Etude pendel Ø 26 cm, skål Ø 25 cm og par bordlamper, H. 13 cm, 18,5 incl. montering. (4) Varenr: 3805051 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-04-2015 14:27:00 DKK 450
Holmegaard, vaser, flerefarvet glas (7)
Holmegaard, vaser, flerefarvet glas (7). Holmegaard vaser, flerefarvet glas, H. 7,5 - 18 cm. (7) Varenr: 3807319 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-04-2015 13:59:00 DKK 625
Holmegaard. Vaser og skål (8)
Holmegaard. Vaser og skål (8). Holmegaard af røgfarvet glas bestående af: vaser H. 6,5 - 24,5 cm og skål L. 18 cm. (8) Varenr: 3807323 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-04-2015 15:49:00 DKK 575
Jørgen Mogensen for Kgl., stentøjskrukke, dessin 21488
Jørgen Mogensen for Kgl., stentøjskrukke, dessin 21488. Jørgen Mogensen stentøjskrukke med relief i form af ugler nr. 21488., Sign. JM, H. 17 cm. I. sort. Varenr: 3807329 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-04-2015 14:40:00 DKK 300
Rosenthal. Kander samt platte (3)
Rosenthal. Kander samt platte (3). Rosenthal bestående af: To Victor Vasarely kander, nummerede, H. 16-20 cm incl. hank og Salvador Dali platte nr. 12, Ø 26 cm. Original kasser/æsker medfølger. (3) Varenr: 3807341 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 23-04-2015 15:33:58 DKK 425
Brevpressere, glas (5)
Brevpressere, glas (5). Brevpressere udført i glas, i forskellige størrelser dekorerede med blomster og abstrakte motiver., H. mellem ca. 6-12 cm. To fremstår med afslag under bund. (5) Varenr: 3807351 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-04-2015 12:37:03 DKK 775
Engelsk fajance med kinesisk inspireret dekoration (30)
Engelsk fajance med kinesisk inspireret dekoration (30). Engelsk fajance med blåmalet dekoration, kinesisk inspireret. Fremstår med krakeleringer og afslag. (30) Varenr: 3810162 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-04-2015 13:10:14 DKK 300
Hollandske fliser, dekoreret i mangan, 13 x 13 cm, 1800-tallet (11)
Hollandske fliser, dekoreret i mangan, 13 x 13 cm, 1800-tallet (11). Hollandske fliser, dekoreret i mangan, 13 x 13 cm, 1800-tallet. Fremstår med afslag og en kakkel limet. (11) Varenr: 3810183 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-04-2015 15:04:00 DKK 300
Kgl. Porcelæn.  Let Saksisk blomst - kaffeservice (70)
Kgl. Porcelæn. Let Saksisk blomst - kaffeservice (70). Kgl. Porcelæn. Let Saksisk blomst bestående af: 15 kagetallerkner, Ø15/16 cm, 9 kaffekopper, 16 underkopper, 12 tekopper, 13 underkopper, kaffekande, 2 bladformede fade, 2 askebægere. Primært 2. sortering, dog ca. 1/3 del er 1. sortering. Fremstår med mindre slitage på guld. (70) Varenr: 3802109 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 21-04-2015 19:16:00 DKK 1.150
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 22  >>