Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 17  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Axel Salto for Royal Copenhagen, vase
Axel Salto for Royal Copenhagen, vase. Axel Salto for Royal Copenhagen vase af stentøj med sungglasur, knoppet stil. Sign. Salto. 1. sort. H. 9 Ø 11 cm. Fremstår med krakeleringer samt revne i glasur. Varenr: 3850029 DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 02-06-2015 19:51:00 DKK 900
Dahl Jensen, Isbjørn, dessin nr. 1310
Dahl Jensen, Isbjørn, dessin nr. 1310. Dahl Jensen figur af porcelæn i form af Isbjørn. Dessin nr. 1310, 1. sortering. H. 15 L. 23 cm. Varenr: 3851287 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 29-05-2015 20:12:00 DKK 925
kgl. Blå Blomst, flade frokosttallerkner, porcelæn (11)
kgl. Blå Blomst, flade frokosttallerkner, porcelæn (11). kgl. Blå Blomst, flade frokosttallerkner af porcelæn. 1. sortering. Ø 21 cm. Fremstår med smuds. (11) Varenr: 3852794 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 30-05-2015 17:11:00 DKK 650
Kgl. Blå Blomst, serveringsdele, porcelæn (10)
Kgl. Blå Blomst, serveringsdele, porcelæn (10). Kgl. Blå Blomst, serveringsdele af porcelæn bestående af to sovsekander, én mælkekande, én lågskål, tre ovale fade, to kvadratiske fade samt ét kuvertaskebæger, 1. sortering. Fremstår med smuds, lågskål uden låg. (10) Varenr: 3852796 DKK 2.500 DK, Aalborg, Nibevej 30-05-2015 17:22:00 DKK 1.100
B&G og Kgl., figurer, porcelæn (2)
B&G og Kgl., figurer, porcelæn (2). B&G og Kgl., figurer af porcelæn, bestående af Bing & Grøndahl dessin nr. 2270 samt Kgl., dessin nr. 1593. Begge 1. sortering. H. 21 - 28 cm. (2) Varenr: 3855362 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 03-06-2015 15:33:00 DKK 775
Kgl. og B&G, figurer, porcelæn (2)
Kgl. og B&G, figurer, porcelæn (2). Kgl. og B&G, figurer af porcelæn, bestående af Kgl. dessin nr. 1549, 2. sort. samt Bing & Grøndahl dessin nr. 2233, 1. sort. H. 21 - 26 cm. (2) Varenr: 3855365 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 03-06-2015 15:14:00 DKK 1.300
B&G og Kgl. figurer, porcelæn (3)
B&G og Kgl. figurer, porcelæn (3). B&G og Kgl. figurer af porcelæn, bestående af Bing & Grøndahl dessin nr. 2372, 1. sort. og dessin nr. 1642, 2. sort. samt Kgl. dessin nr. 1300, 1. sort. H. 20 - 23 cm. (3) Varenr: 3855369 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 03-06-2015 14:58:00 DKK 325
Kgl. og B&G, figurer, vaser, porcelæn (9)
Kgl. og B&G, figurer, vaser, porcelæn (9). Kgl. og B&G, figurer og vaser af porcelæn, bestående af Bing og Grøndahl dessin nr. 2307, 2249, 1510, 1980, 57/210 samt 8682/420 og Kgl. dessin nr. 266 og 2776/1224, alle 1. sortering. H. 5 - 20 cm. (9) Varenr: 3855382 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 03-06-2015 14:36:45 DKK 325
Klg. Blå blomst, dybe middagstallerkener, porcelæn (12)
Klg. Blå blomst, dybe middagstallerkener, porcelæn (12). Klg. Blå blomst, dybe middagstallerkener af porcelæn. 1. sortering. Ø 25,5 cm. Fremstår med smuds. (12) Varenr: 3853416 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 02-06-2015 19:46:00 DKK 350
Royal Copenhagen / Kgl. P. 'Blå Blomst', flettet. suppetallerkner (14)
Royal Copenhagen / Kgl. P. 'Blå Blomst', flettet. suppetallerkner (14). Royal Copenhagen. 'Blå Blomst Flettet' service af porcelæn bestående af: 14 dybe middagstallerkner nr. 8107, Ø 25,5 cm. 4 stk 1. sort. (14) Varenr: 3854144 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 02-06-2015 18:06:00 DKK 325
Kgl. Blå blomst terrin med låg
Kgl. Blå blomst terrin med låg. Kgl. Blå blomst terrin med låg af porcelæn. Dessin nr 8134. H. 24 cm. III sortering. Fremstår med afslag på knop, denne medfølger løst. Varenr: 3830372 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-05-2015 19:02:00 DKK 300
Holmegaard/ Per Lütken m.fl. Vaser, stager og skåle (10)
Holmegaard/ Per Lütken m.fl. Vaser, stager og skåle (10). Holmegaard/ Per Lütken m.fl. Vaser, stager og skåle af klart og farvet glas. H. 4-27 cm. (10) Varenr: 3846635 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-05-2015 17:17:00 DKK 550
Nuutajärvi glasbesætning (9)
Nuutajärvi glasbesætning (9). Nuutajärvi glasbesætning bestående af 3 rødvinsglas, 5 hvidvinsglas samt stage. (9) Varenr: 3846822 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-05-2015 17:45:00 DKK 325
Gertrud Vasegaard/ Kgl. Gemina kaffe- og spisestel (135)
Gertrud Vasegaard/ Kgl. Gemina kaffe- og spisestel (135). Gertrud Vasegaard/ Kgl. Gemina kaffe- og spisestel af porcelæn bestående af 15 middagstallerkener, 18 dybe middagstallerkener, 9 frokosttallerkener, 18 dybe frokosttallerkener, 12 kagetallerkener, 3 sidetallerkener, 9 kaffekopper, 10 underkopper, 13 store kaffekopper, underkop, bouillonkop, 2 ... Varenr: 3847577 DKK 6.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-05-2015 19:04:00 DKK 2.100
Carl Harry Stålhane. Ateljé skål
Carl Harry Stålhane. Ateljé skål . Carl Harry Stålhane. Ateljé skål af stentøj med brun glasur med sorte nistre. Sign. med monogram. Fremstillet hos Rörstrand. 1960'erne. Ø 24,5 cm. Varenr: 3847959 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-05-2015 18:41:00 DKK 375
Ipsens enke/ Hjorth. Opsats, fad m.m. (4)
Ipsens enke/ Hjorth. Opsats, fad m.m. (4). Ipsens enke/ Hjorth. Opsats, fad, askebæger og trearmet stage af glaseret lertøj. H. 5-25 cm. (4) Varenr: 3848016 DKK 1.100 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-05-2015 17:01:07 DKK 575
Michael Andersen, figurer, kande m.m. (6)
Michael Andersen, figurer, kande m.m. (6). Michael Andersen, figurer, kande, fade og vase af glaseret stentøj. H. 5-18 cm. (6) Varenr: 3851137 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2015 11:09:24 DKK 450
Svend Lindhart. Lågkrukke
Svend Lindhart. Lågkrukke. Svend Lindhardt. Lågkrukke af grønglaseret lertøj, modelleret i let relief. 1930'erne. Sign. under bund. H. 21 cm. Varenr: 3851160 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2015 11:18:27 DKK 300
Herend Hungary. Spisestel (44)
Herend Hungary. Spisestel (44). Herend Hungary. Spisestel af porcelæn dekoreret med roser bestående af 10 middagstallerkener, 12 dybe middagstallerkener, 11 sidetallerkener, 2 saucekander, terrin, lågskål, skål og 6 fade. Terrin med afslag på rose. (44) Varenr: 3853490 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-06-2015 16:49:00 DKK 325
Henning Koppel, Hvid Koppel kaffestel (69)
Henning Koppel, Hvid Koppel kaffestel (69). Henning Koppel for Bing & Grøndahl, Hvid Koppel kaffestel af porcelæn, bestående af 6 kagetallerkener, 12 sidetallerkener, 12 kaffekopper, 12 underkopper, 12 tekopper, 12 underkopper, flødekande, mælkekande og sukkerskål. Hovedsageligt 2. sortering. Enkelte dele Kgl. (69) Varenr: 3855685 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-06-2015 18:19:00 DKK 350
Holmegaard m.m., karafler (6)
Holmegaard m.m., karafler (6). Holmegaard m.m., samling karafler af klart glas, enkelte med slibninger. 1900-tallet. H. 23-34 cm. Fremstår med lettere brugsspor. (6) Varenr: 3848836 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-05-2015 15:00:00 DKK 500
Alf Wallander, vase, 1900-tallets begyndelse
Alf Wallander, vase, 1900-tallets begyndelse. Alf Wallander, vase af fajance, dekoreret i blåt. 1900-tallets begyndelse. Fremstillet hos Rörstrand. H. 23 cm. Varenr: 3850024 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-05-2015 19:43:00 DKK 325
Knud Basse for Michael Andersen, Rosentorns vaser (2)
Knud Basse for Michael Andersen, Rosentorns vaser (2) . Knud Basse for Michael Andersen, Rosentorns vaser af grønglaseret brændt lertøj. H. 19-28 cm. 2000-tallet. (2) Varenr: 3828137 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-05-2015 19:31:00 DKK 1.600
Fürstenberg, 'Rote Rose', spise- og kaffeservice (123)
Fürstenberg, 'Rote Rose', spise- og kaffeservice (123). Fürstenberg restservice 'Rote Rose', mærke i blå underglasur, 123 dele. Service bestående af: 2 kaffekander, H. 23 og 25 cm 1 tekande, H. 14 cm 1 kande, H. 18,5 cm 1 mælkekande, H. 9 cm 1 sukkerskål med låg, H. 9 cm 9 kaffekopper, H. 6 cm 12 underkopper, Ø 13,5 cm 12 æggebægre, H. 5 ... Varenr: 3791024 DKK 5.962 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-05-2015 12:37:44 DKK 3.726
Glasteller, geschwungen
Glasteller, geschwungen. Großer Glasteller. 4-fach hoch geschwungener Tellerrand, klares Glas, mit hellblau-orang farbenen flockenartigen Einschmelzungen, unterseitig bezeichnet 'Schneider', 32 x 36cm. Partielle Kratzer. Varenr: 3837749 DKK 1.863 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-05-2015 18:59:00 DKK 298
Royal Tettau Service(60)
Royal Tettau Service(60). 60 teiliges Service von Royal Tettau bestehend aus: 12 Tassen(H.:7,5cm, D.:8cm),12 Untertassen(D.:15cm), 12 Kuchentellern( D.:19,5cm),6 tiefen Tellern(D.:23cm), 12 großen Tellern(D.:24,5cm) 1 Schale(D.:21cm), 1 Suppentasse(H.:8cm D.:18cm) 1Zuckerdose, Suppenterrine(H.:16cm, D.:20,5cm) 1 ... Varenr: 3841461 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-05-2015 11:59:29 DKK 298
Royal Copenhagen, Moccaservice für 8 Personen, 'Musselmalet', Vollspitze gerippt (34))
Royal Copenhagen, Moccaservice für 8 Personen, 'Musselmalet', Vollspitze gerippt (34)). Moccaservice für 8 Personen, Royal Copenhagen, 'Musselmalet Vollspitze gerippt', alle Teile mit unterglasurblauer Bodenmarke und Seriennummer. Service bestehend aus: 8 Teller, Dm. 17,5cm; 8 Moccatassen mit Untertassen, H. 7cm; 2 Kerzenleuchter, H. 10cm; 1 Sahnekännchen, H. 10,5cm; 1 kleines ... Varenr: 3854049 DKK 8.943 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 03-06-2015 19:26:00 DKK 6.708
Royal Copenhagen, Speiseservice für 6 Personen, 'Musselmalet', Vollspitze gerippt (26)
Royal Copenhagen, Speiseservice für 6 Personen, 'Musselmalet', Vollspitze gerippt (26). Speiseservice für 6 Personen, Royal Copenhagen, 'Musselmalet' Vollspitze gerippt', alle Teile mit unterglasurblauer Bodenmarke und Seriennummer. Service bestehend aus: 6 Speiseteller, Dm. 25cm; 6 Suppentassen mit Deckel und Untertassen, H. 10cm; 1 kleine Servierschale rund, H. 6cm, Dm. 21,5cm; 1 ... Varenr: 3854055 DKK 14.906 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 03-06-2015 20:04:00 DKK 8.198
Japanisches Teeservice(22)
Japanisches Teeservice(22). Japanisches Teeservice bestehend aus: 6 kleinen Tellern( D.:16cm), 6 Untertassen(D.:13cm), 6 Tassen (H4,5cm, D.:8,5cm)1 Zuckerdose(H.:7cm, D.:9,5cm) 1 Milchkännchen(H.:7cm, D.:8cm) Teekanne(H.:21cm, D.:14cm)1 Teedose(H.:17,5cm D.:8cm).Unterseitig mit japanischen Schriftzeichen beschriftet mit ... Varenr: 3841469 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-05-2015 18:59:00 DKK 298
Sammlung Weihnachtsteller, Royal Copenhagen und Bing & Gröndahl (32)
Sammlung Weihnachtsteller, Royal Copenhagen und Bing & Gröndahl (32). Großes Konvolut Weihnachtsteller von Royal Copenhagen und Bing & Gröndahl, jeweils unterseitig mit Manufakturstempel und Bezeichnung. Konvolut bestehend aus: 15 Teller von Bing & Gröndahl: 'Christmas in the village 1974', 'Christmas in Greenland 1972', 'Silent Night 1986', 'The Snowman's ... Varenr: 3830805 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02-06-2015 18:34:00 DKK 298
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 17  >>