Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 28  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Kgl. porc. Cabaret fad
Kgl. porc. Cabaret fad . Kgl. porc. Cabaret fad af porcelæn med hank dekoreret med guldbemaling. Slutn. 1800 tallet. 1. sort. H. 13 cm., 29 x 25,5 cm. Fremstår med alderrelateret brugsspor. Varenr: 4565347 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-03-2017 18:12:00 DKK 300
Ubekendt kunstner. To unika fade samt vase af keramik (3)
Ubekendt kunstner. To unika fade samt vase af keramik (3). Ubekendt kunstner. To aflange fade, dekoreret med blågrønne farver, stemplet hhv. 234, 437, 273, 323. L. 37 cm. B. 15 cm. Vase, dekoreret med rødgrønne farver af keramik. H. 22,5 cm. Sign. 'AAEN' (3) Varenr: 4568563 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-03-2017 18:01:00 DKK 300
Seks dele presset glas (6)
Seks dele presset glas (6). Seks dele presset glas i forskellige farver, 1900-tallet. Fad af rødt glas, Ø 29,5 cm, skåle samt fad af rosa glas, Ø 25 cm, L. 31 cm, røgfarvet skål samt kande, Ø 24 cm, L. 17 cm. samt isspand med tang H 13 cm. (6) Varenr: 4583577 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-03-2017 17:44:00 DKK 300
Anne-Marie Trolle. bordskål af porcelæn
Anne-Marie Trolle. bordskål af porcelæn. Anne-Marie Trolle for Royal Copenhagen. Bordskål af porcelæn. H. 12 L. 35 B. 29. Nr. 5385, Skål nummer 110/500. Fremstår med enkelte mindre afskalninger på kant. 1. sort. Varenr: 4594275 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-03-2017 18:12:21 DKK 300
Kähler fad mm.(2)
Kähler fad mm.(2). Herman A. Kähler fad af glaseret keramik H.8 cm Ø 30 cm samt vase H.18 cm Ø 15 cm. Vase med utydeligt stempel. Fremstår med brugsspor og med afslag på glasur nogle steder. Varenr: 4597087 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-03-2017 18:05:00 DKK 400
Jordbærsæt af fajance (3)
Jordbærsæt af fajance (3). Jordbærsæt af fajance, hånddekoreret med blomster og blade, fod og hank af messing. Skål H. 12 cm, Ø. 20 cm, kande H. 25 cm. Sukkerskål H. 10 cm. Ø. 12 cm. Fremstår med flere defekter, heriblandt krakeleringer og revner(3) Varenr: 4599092 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-03-2017 18:10:26 DKK 300
To vaser stentøj. Sign. monogram. Valdemar Petersen for Bing & Grøndahl (2)
To vaser stentøj. Sign. monogram. Valdemar Petersen for Bing & Grøndahl (2). To vaser stentøj. Sign. monogram. Valdemar Petersen for Bing & Grøndahl - vase nr. 7228 og 7224, 1. sort. H 18 Fremtræder med alm. brugsspor. (2) Varenr: 4602633 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-03-2017 19:59:00 DKK 350
Bing & Grøndahl. Tyr af porcelæn
Bing & Grøndahl. Tyr af porcelæn. Bing & Grøndahl. Tyr af porcelæn, nr. 2121, 2. sort., H. 19 L. 35 cm. Varenr: 4602904 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-03-2017 19:06:00 DKK 750
Samling Bjørn Wiinblad, opsats, figur, platter m.m.
Samling Bjørn Wiinblad, opsats, figur, platter m.m.. Bjørn Wiinblad (1918-2006). Eva, opsats af keramik dekoreret med blå glasur, model V15. H. 41 cm. Fremstår med enkelt afslag. Figur M16 af glaseret keramik, dekoreret i blåt. Modelleret efter Bjørn Wiinblads moster Ella. Fremstår med brugsspor herunder enkelte afslag. to platter samt to tryk. Varenr: 4603100 DKK 3.500 DK, Aalborg, Nibevej 24-03-2017 19:58:00 DKK 2.600
Royal Copenhagen. 'Blå Fasan' Blue Pheasant service (95)
Royal Copenhagen. 'Blå Fasan' Blue Pheasant service (95). Royal Copenhagen. "Blå Fasan" / "Blue Pheasant" Created after the original paitings by E. Joachim kaffe- og middagsservice bestående af: 14 kage tallerkener, Ø 17 cm, 10 frokost tallerkener Ø 21.5 cm, 10 middags tallerkener Ø 24 cm, 10 middags tallerkener Ø 30 cm, 10 dybe tallerkener Ø 20.5 cm, ... Varenr: 4603294 DKK 6.000 DK, Aalborg, Nibevej 28-03-2017 18:53:00 DKK 1.700
Royal Copenhagen. 'Blå Blomst' Terrin samt kaffekander (4)
Royal Copenhagen. 'Blå Blomst' Terrin samt kaffekander (4). Royal Copenhagen / Kgl. Porcelæn. Blå Blomst Kantet. Rund terrin m/ låg, nr. 8532 2. sort. (fremstår med reparation ved hank), Ø 28 cm. underfad Ø. 36,5 cm nr. 8533 1, sort. samt 2 kaffekander med låg nr. 8502. 1. sortering. Fremstår med alders brugsspor. (4) Varenr: 4603511 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-03-2017 18:54:00 DKK 425
samling af Royal Copenhagen (3)
samling af Royal Copenhagen (3). samling af Royal Copenhagen bestående af Julekop "juletræt beundres", Lysetage 791 3334 og skål Aluminia 28 41 (3) Varenr: 4603820 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-03-2017 18:48:00 DKK 300
Karaffel af slebet krystal og bonboniere af Bømisk farvet glas med slibninger i form blomster og bladværk , (2)
Karaffel af slebet krystal og bonboniere af Bømisk farvet glas med slibninger i form blomster og bladværk , (2). Karaffel af slebet krystal og bonboniere af Bømisk farvet glas med slibninger i form blomster og bladværk, fremstår med alm brugsspor. H 24 cm. (2) Varenr: 4603824 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-03-2017 18:49:00 DKK 300
Ejvind Nielsen keramik 1970'erne. Vase skål og lysstage i brunlig/orange glasur. (3)
Ejvind Nielsen keramik 1970'erne. Vase skål og lysstage i brunlig/orange glasur. (3). Ejvind Nielsen keramik 1970'erne. Vase skål og lysstage i brunlig/orange glasur H 13 cm.. Signeret i bunden Ejv. Nielsen Danmark H. ca 13 cm. Fremstår med brugsspor (3) Varenr: 4603832 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-03-2017 18:48:00 DKK 300
Bing & Grøndahl. Odin Frigga Anemone kaffe- og spisestel  (80)
Bing & Grøndahl. Odin Frigga Anemone kaffe- og spisestel (80). Bing & Grøndahl. Odin Frigga Anemone kaffe- og spisestel bestående af: Kaffekande H 24,5 cm. sukkerskål m. låg, 2 flødekander, tilhørende fad, 18 kaffekopper, 25 underkopper, 27 kagetall., kagefad m. ører Ø 25cm, bladformet fad m. hank L. 25 cm, 1. sort. Fremstår med brugsspor. (80) Varenr: 4603887 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-03-2017 18:51:00 DKK 325
Aluminia vase mm (3)
Aluminia vase mm (3). Aluminia bestående af: Vase nr. 3101 (mindre indvendig hårrevne). Skål nr. 3178 samt vase nr. 21926 fra Royal Copenhagen. Alle dele 1. sortering og fremstår med krakeleringer. (3) Varenr: 4605265 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-03-2017 18:56:00 DKK 325
Flora Danica tallerken med mindre alslag
Flora Danica tallerken med mindre alslag. Flora Danica tallerken Ø 22,5 cm. på bagsiden betegnet Veronica Spicata. Fl. Danica: Tab. L II. Mindre afslag i randen. Varenr: 4605340 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 27-03-2017 18:24:00 DKK 875
Grethe Meyer for Royal Copenhagen / Aluminia. 'Blåkant' service af fajance, (65)
Grethe Meyer for Royal Copenhagen / Aluminia. 'Blåkant' service af fajance, (65). Grethe Meyer for Royal Copenhagen / Aluminia. 'Blåkant' service af fajance, bestående af: 11 middagstallerkener nr. 3069, Ø 23,5 cm 12 dybe tallerkener nr. 3073, Ø 24 cm 12 kaffekopper nr. 3042 med tilhørende underkopper 10 kagetallerkener nr. 3067, Ø 18 cm 1 saltbøsse, 1 peberbøsse med ... Varenr: 4605347 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-03-2017 18:24:00 DKK 725
Glasskåle heraf et Holmegaard småkageglas (12)
Glasskåle heraf et Holmegaard småkageglas (12). Farvede og dekorerede glasskåle, kande og vaser. heraf et Holmegaard småkageglas H 5 cm. 25 cm. (12) Varenr: 4605467 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 28-03-2017 18:57:00 DKK 300
Jardiniere med koboltblå glasindsats
Jardiniere med koboltblå glasindsats. Jardiniere af forniklet metal rigt prydet med posserende kvinder, blomster og borter samt indsats af koboltblå glas. H: 24 cm. L: 43 cm. B: 15 cm. Fremstår med brugspræg/patina. Varenr: 4606850 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-03-2017 18:45:00 DKK 300
Samling opsatser af presset glas (4)
Samling opsatser af presset glas (4). Samling opsatser af presset glas. H: 16.5-23 cm. (4) Varenr: 4607090 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-03-2017 18:46:00 DKK 425
Samling presset glas m.v. (8)
Samling presset glas m.v. (8). Samling presset hvid glas bestående af et par stager samt tre opsatse. Endvidere mundblæst vase med flæsekant af gul glas samt to gule rømerglas. H: 12-21.5 cm. (8) Varenr: 4607098 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-03-2017 18:44:00 DKK 300
Samling blå glas (14)
Samling blå glas (14). Samling vaser, skåle m.v. af hhv. presset og mundblæst blå glas. H: 5-27 cm. (14) Varenr: 4607110 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-03-2017 18:47:00 DKK 300
 Rörstrand. 'Silja' middagsservice (48)
Rörstrand. 'Silja' middagsservice (48). Rörstrand, 'Silja' kaffeservice bestående af: 12 middags tallerkener Ø 24,5 cm 12 dybe tallerkener Ø. 20 cm 12 frokost tallerkener18,5 cm 2 ovale fade L. 34 cm 5 runde fade Ø. 16 - 19 cm 3 skåle Ø. 20 1 smørskål 1 sovseskål (48) Varenr: 4608142 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-03-2017 18:42:00 DKK 325
Ubekendt kunstner. To unika fade samt vase af keramik (3). Ubekendt kunstner. To aflange fade, dekoreret med blågrønne farver, stemplet hhv. 722, 247, 347, 443. L. 37 cm. B. 15 cm. Vase, dekoreret med blågrønne farver af keramik. H. 22,5 cm. Sign. 'AAEN' (3) Varenr: 4568562 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-03-2017 17:42:00 DKK 325
Keramik fra 1970'erne (6)
Keramik fra 1970'erne (6). Sarreguemines Frankrig bladskål, to keramik lysestager sovsekande, fyrfad med orange glasur, vase med orange glasur, Danmark 1970'erne. (6) Varenr: 4590881 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-03-2017 18:15:39 DKK 300
Kgl. P. Porcelæn bisquit figur i form Hermes
Kgl. P. Porcelæn bisquit figur i form Hermes . Kgl. P. Porcelæn bisquit figur i form Hermes. Eneret. H. 17 cm. Antageligt formgivet efter Bertel Thorvaldsen. Fremstår med almindelig brugsspor og med reparation på den ene vinge. Varenr: 4597799 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-03-2017 19:34:00 DKK 300
Royal Copenhagen. Oval musselmalet helblonde jardiniere med bred blondekant
Royal Copenhagen. Oval musselmalet helblonde jardiniere med bred blondekant . Royal Copenhagen. Oval musselmalet helblonde jardiniere med bred blondekant 1/1059. L. 30 cm. 2. sort.Fremstår med brugsspor. Varenr: 4603816 DKK 2.500 DK, Aalborg, Nibevej 27-03-2017 18:49:00 DKK 1.250
Krystalskåle (10)
Krystalskåle (10). Samling af slebne skåle og vaser af glas og krystalglas. H 8 cm - 21 cm. (10) Varenr: 4605436 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 28-03-2017 18:03:00 DKK 300
'Vi-To Kraft skurepulver' - gipsskulptur
'Vi-To Kraft skurepulver' - gipsskulptur. "Vi-To Kraft skurepulver" skulptur af gips. H: 51 cm. Fremstår med brugsslitage, bl.a. hårrevne og afslag. Varenr: 4607022 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 28-03-2017 19:59:00 DKK 325
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 28  >>