Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 28  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Royal Copenhagen. Liselund. Seks par bouillonkopper (12)
Royal Copenhagen. Liselund. Seks par bouillonkopper (12). Royal Copenhagen 'Liselund' seks par bouillonkopper, af porcelæn, nr. 947/9571. 1 sortering. Fremstår med få brugsspor. (12) Varenr: 4569333 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 22-02-2017 19:51:00 DKK 350
Rosenthal, Tapio Wirkkala service (40)
Rosenthal, Tapio Wirkkala service (40). Rosenthal, Tapio Wirkkala service bestående af, 13 kagtallerkener Ø. 16 cm. 12 underkopper Ø. 12,5 cm. 13 kopper H. 6,5 cm. Sukkerskål med låg H. 6 cm. Flødekande H. 7 cm. (40) Varenr: 4569766 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 22-02-2017 16:06:08 DKK 325
Stort kunstfad af Ripell
Stort kunstfad af Ripell. Stort kunstner fad af glas i nuancerne blå og lilla. bund signeret 'Ripell'. L. 49 cm. B. 38 cm. Varenr: 4569768 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-02-2017 14:16:08 DKK 325
Michael Andersen. Tribal Negro fad
Michael Andersen. Tribal Negro fad. Michael Andersen. Tribal Negro fad, Ø: 29.5 cm. Varenr: 4571842 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-02-2017 19:48:00 DKK 425
Samling figurer mm. (12)
Samling figurer mm. (12). Royal Copenhagen. Hund nr. 1407, Knud Kyhn elefant nr. 20220, Abe nr. 20122. Bing & Grøndahl. fugl nr. 1852, 1633, 1635, vase nr. 143, 240 samt troldefamilie i keramik Blandet sortering. (12) Varenr: 4572520 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-02-2017 18:56:00 DKK 325
Royal Copenhagen & Lyngby porcelæn. Tre vaser (3)
Royal Copenhagen & Lyngby porcelæn. Tre vaser (3). Royal Copenhagen vaser nr. 2017/72 samt nr. 2004/72 H. 15 cm. Lyngby Porcelæn. Vase af porcelæn med fiskemotiv. H. 24 Ø 18 cm. 1. sortering. (3) Varenr: 4568602 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 22-02-2017 09:05:45 DKK 375
Bing & Grøndahl. Frokost tallerkener med blomstermotiv (12)
Bing & Grøndahl. Frokost tallerkener med blomstermotiv (12). Bing & Grøndahl. Frokost tallerkener med forskellige blomster motiver samt rosa fane med guldkant. Ø 21 cm. Fremstår med få brugsspor. (12) Varenr: 4569338 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 22-02-2017 19:51:00 DKK 450
Per Lütken for Holmegaard. 'Kirsten Piil' glasbesætning (54)
Per Lütken for Holmegaard. 'Kirsten Piil' glasbesætning (54). Per Lütken for Holmegaard. 'Kirsten Piil' glasbesætning bestående af: 14 ølglas, 1 rødsvinsglas, 2 hvidvinsglas, 14 snapseglas, 9 likørskål, 12 hedvinsglas, 2 cognac. (54) Varenr: 4570457 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-02-2017 17:38:00 DKK 325
Royal Copenhagen. Flora Danica. Trekantet cremekop. (2)
Royal Copenhagen. Flora Danica. Trekantet cremekop. (2). Royal Copenhagen. Flora Danica trekantet cremekop med låg samt underkop. "Erica Fetnalix L." Dessin nr. 3575-3576. 1. sort. (2) Varenr: 4571800 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-02-2017 19:58:00 DKK 1.150
Royal Copenhagen 'Broager' kaffe- og middagsservice (78)
Royal Copenhagen 'Broager' kaffe- og middagsservice (78). Royal Copenhagen 'Broager' kaffe- og middagsservice, bestående af: 13 middags tallerkener Ø 24,5 cm, 10 dybe tallerkener Ø 24,5 cm, 7 dybe tallerkener Ø 21,5 cm, 14 frokost tallerkener Ø 21,5 cm, 12 dessert tallerkener, aflangt fad L. 21,5 cm, aflangt fad L. 25,5 cm, anretter fad L. 35 cm, ... Varenr: 4573270 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 27-02-2017 10:56:41 DKK 300
Royal Copenhagen & Aluminia. 'Tranquebar' Middags/Kaffeservice (72)
Royal Copenhagen & Aluminia. 'Tranquebar' Middags/Kaffeservice (72). Royal Copenhagen & Aluminia. 'Tranquebar' Middags/Kaffeservice af fajance. Bestående af;7 frokosttallerkner nr. 9468 dybe frokosttallerkner nr. 94718 kagetallerkener nr. 184214 kaffekopper nr. 95617 underkopper nr. 9562 underkopper nr. 9572 tekopper nr. 957flødekande nr. 9543 smørbrikker nr. ... Varenr: 4572497 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-02-2017 10:57:17 DKK 750
Kgl. porc. Hjertegræs kaffe- og middagsservice (67)
Kgl. porc. Hjertegræs kaffe- og middagsservice (67). Kgl. porc. Hjertegræs kaffe- og middagsservice bestående af: 4 dybe tallerkener, Ø: 21.5 cm., 4 par kaffekopper, H: 7 cm., 2 tallerkener, Ø: 17 cm., 4 kagetallerkener, Ø: 16 cm., 1 askebæger, Ø: 12.5 cm., 4 kuvertaskebægre, Ø: 9 cm., 18 dybe tallerkener, Ø: 24.5 cm., 1 flødekande, H: 9.5 cm., 1 ... Varenr: 4571072 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-02-2017 18:40:00 DKK 425
HK Living. 36 keramik kopper / krus  (36)
HK Living. 36 keramik kopper / krus (36). HK Living, 36 keramik kopper / krus i 70'er stil. Forskellig mønster. H. 8,5 cm, Ø 7,5 cm. Fremstår nye og ubrugte i original emballage. (36) Varenr: 4569509 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 22-02-2017 19:49:00 DKK 850
Hans Gyde-Petersen for P. Ipsen Enke. Figur af sort terracotta med Adam og Eva
Hans Gyde-Petersen for P. Ipsen Enke. Figur af sort terracotta med Adam og Eva. Hans Gyde Petersen for P. Ipsen Enke. Sort terracottafigur i form af Adam og Eva. Sign. Gyde Petersen 1897, samt mrk. P. Ipsens samt Stenders Forlag. H. 33 cm, B. D. 20 cm. Varenr: 4570534 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-02-2017 10:42:11 DKK 450
Bjørn Wiinblad. Romanze service, porcelæn. Rosenthal. (24)
Bjørn Wiinblad. Romanze service, porcelæn. Rosenthal. (24). Bjørn Wiinblad (1918-2006) for Rosenthal. 'Romanze' (Romance) service af porcelæn, bestående af 10 underkopper Ø. 15 cm. 10 tekopper H. 5 cm. Ø. 11 cm. Tekande med forgyldtlåg H. 20 cm. Sukkerskål H. 9 cm. Flødekande H. 9 cm. Askebæger Ø. 9,5 cm. Enkelt skår i sukkerskål, (24) Varenr: 4569765 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 22-02-2017 16:05:42 DKK 350
Prydvase/kaminvase, medio 1900-tallet
Prydvase/kaminvase, medio 1900-tallet. Prydvase/kaminvase med låg af blå porcelæn med guld kanter og drageprydede hanke. Korpus prydet med sydlandsk scenarie. H: 43 cm. Europa, medio 1900-tallet Varenr: 4569320 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 22-02-2017 19:52:00 DKK 325
Bing & Grøndahl. 'Saksisk Blomst' middags- & kaffeservice (136)
Bing & Grøndahl. 'Saksisk Blomst' middags- & kaffeservice (136). Bing & Grøndahl. Hvid 'Saksisk Blomst' middags - og kaffeservice bestående af: 1 Terrin med låg, 2 sovsekander, 1 stor kande, 2 vaser, 1 sovsevarmer (til fyrfadslys), 4 ovale fade 18-40 cm, 12 middags tallerkener Ø 24 cm, 12 frokost tallerkener, 11 dybe tallerkener Ø 21 cm, 12 dybe tallerkener Ø ... Varenr: 4576480 DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 28-02-2017 19:23:29 DKK 350
Opsats af slebet krystal
Opsats af slebet krystal. Opsats i to dele af slebet krystal, kant afsluttet med takker. H: 27.5 cm. Varenr: 4576459 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 28-02-2017 18:01:05 DKK 300
Vulcania, Italiensk lertøj (12)
Vulcania, Italiensk lertøj (12). Vulcania, Italiensk lertøj bestående af: 5 krukker m. øre hhv. H. 12-16 cm. Ø. 16 - 12,5 cm. Oval fad, L. 27,5 cm. 5 skåle med øre og låg, hhv. H. 11-14 cm. Ø. 19,5-26 cm. Gryde med låg, H. 16 cm, Ø. 26 cm. Fremstår brugsspor, herunder afslag på kanter (12) Varenr: 4576255 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 28-02-2017 19:23:58 DKK 300
Arabia. 'Ruska' service af stentøj (120)
Arabia. 'Ruska' service af stentøj (120). Arabia. 'Ruska' service af stentøj, bestående af 19 middags tallerkener Ø 25,5 cm, 19 frokost tallerkener Ø 20 cm, 16 ymerskåle Ø 17,5 cm, 10 kage tallerkener Ø 16 cm, 2 krus H. 7,5 cm, 10 kaffe kopper H. 4,5 cm, 12 kaffe underkopper, 8 te kopper, 10 te underkopper, 1 sukkerskål med låg, 1 ... Varenr: 4576251 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 28-02-2017 19:45:00 DKK 300
Par krystal karafler (2)
Par krystal karafler (2) . Par karafler af krystal glas. H: 32 cm. En karaffel fremstår med kalkspor/ glaspest (2) Varenr: 4555925 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-02-2017 19:23:00 DKK 300
Par små kinesiske vaser, 1900-tallet (2)
Par små kinesiske vaser, 1900-tallet (2). Par små kinesiske vaser af porcelæn, dekoreret med personer mærker i bunden. 1900-tallet. H. 25 cm. (2) Varenr: 4562870 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-02-2017 19:42:00 DKK 325
Bing & Grøndahl ,service, hotelporcelæn (65)
Bing & Grøndahl ,service, hotelporcelæn (65). B&G service, hotelporcelæn med med blåt motiv, bestående af 12 kopper, 12 underkopper, 12 kagetallerkner, 12 middagstallerkner, 12 dybe middagstallerkner, 2 fade, 1 kaffekande, 1 sukkerskål, 1 flødekande med lille skår i bund. (65) Varenr: 4566433 DKK 1.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-02-2017 19:10:00 DKK 1.050
Bing & Grøndahl ,service, hotelporcelæn (95)
Bing & Grøndahl ,service, hotelporcelæn (95). B&G service, hotelporcelæn med blåt motiv, bestående af 46 kagetallerkner, 15 middagstallerkner, 34 dybe middagstallerkner (95) Varenr: 4567255 DKK 1.700 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-02-2017 20:04:00 DKK 925
Per Lütken. Årstiderne
Per Lütken. Årstiderne. Per Lütken. Årstiderne. Relieff af glas, forår. Fremstillet hos Holmegaard. Ø 40 cm. Varenr: 4568527 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-02-2017 19:20:00 DKK 300
Alvar Aalto. Stor gulvvase
Alvar Aalto. Stor gulvvase . Alvar Aalto stor gulvvase af klart glas Iittala. Formgivet i 1936. H. 60 B. 33 cm. Varenr: 4570536 DKK 6.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-02-2017 19:33:00 DKK 1.900
Franklin Porslin, The royal horticultural society flower plates (12)
Franklin Porslin, The royal horticultural society flower plates (12). Franklin Porslin, The royal horticultural society flower plates, 12 platter med blomstermotiver fra de 12 måneder. Ø: 27 cm. Fremstår uden brugsspor og med certifikater (12) Varenr: 4570596 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-02-2017 19:00:00 DKK 325
Bing & Grøndahl m.fl. juleplatter (31)
Bing & Grøndahl m.fl. juleplatter (31). Bing & Grøndahl. Juleplatter fra årene: 1948-60, 1962, 1968-79 (heraf dubletter 1970 og 1974). Samt Royal Copenhagen juleplatte 1969 og 3 stk Wiinblad/Rosenthal juleplatter, alle 1975. (31) Varenr: 4570615 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-02-2017 15:45:00 DKK 375
Kellinghusen, tilskrevet. Dybt fad, fajance
Kellinghusen, tilskrevet. Dybt fad, fajance . Dybt fad af fajance, antaligt Kellinghusen, polykromt dekoreret med frugtfad. 17/1800-tallet. Ø 30,5 cm. Fremstår med glasurafslag på kant. Varenr: 4570708 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-02-2017 19:20:00 DKK 325
Holmegaard. Karafler med BP logo (2)
Holmegaard. Karafler med BP logo (2). Holmegaard. To karafler af klart glas med BP logo indgraveret. H. 25-27 cm. (2) Varenr: 4572250 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-02-2017 19:52:00 DKK 325
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 28  >>