Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 25  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Louise Campbell for Royal Copenhagen. Multifarvet Elements. 5  Medium Jugs/flødelander (5)
Louise Campbell for Royal Copenhagen. Multifarvet Elements. 5 Medium Jugs/flødelander (5). Louise Campbell for Royal Copenhagen. Multicoloured Elements. designet af Louise Campbell for Royal Copenhagen. Medium Jugs/Flødekander nr. 443 H 18 cm. Fabriksnye varer fremstår i original indpakning. Varenr: 4638343

DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-04-2017 18:32:00 DKK 625
B&G. 'Mågestel', kaffe- og middagsservice af porcelæn med guldkant (83)
B&G. 'Mågestel', kaffe- og middagsservice af porcelæn med guldkant (83). Bing & Grøndahl. "Mågestel" kaffe- og middagsservice af porcelæn med guldkant bestående af: 1 kaffekande H. 24 cm (2.sort), 11 dybe tallerkener Ø 24,5 cm (2.sort), 16 frokost tallerkener Ø 21,5 cm (2.sort), 7 middagstallerkener Ø. 24,5 cm (2.sort), 11 kagetallerkener (1.Sort), 11 kaffekopper nr. ... Varenr: 4636257 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 26-04-2017 18:49:00 DKK 3.200
Nils Thorsson Aluminia, Marselis vase
Nils Thorsson Aluminia, Marselis vase. Nils Thorsson for Aluminia, Marselis vase af glaseret fajance. Dekoreret med rillet mønster. Signeret i bunden NT i monogram for Nils Thorsson. Nr. 2649. H 29 cm. Varenr: 4636529 DKK 2.500 DK, Aalborg, Nibevej 26-04-2017 18:55:00 DKK 3.200
Keramik fra 1970'erne (6)
Keramik fra 1970'erne (6). Sarreguemines Frankrig bladskål, to keramik lysestager sovsekande, fyrfad med orange glasur, vase med orange glasur, Danmark 1970'erne. (6) Varenr: 4590881 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 13:54:07 DKK 300
Samling af Royal Copenhagen (3)
Samling af Royal Copenhagen (3). Samling af Royal Copenhagen bestående af Julekop "juletræt beundres", Lysetage 791 3334 og skål Aluminia 28 41 (3) Varenr: 4603820 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 13:52:41 DKK 300
Ejvind Nielsen keramik 1970'erne. Vase skål og lysstage i brunlig/orange glasur. (3)
Ejvind Nielsen keramik 1970'erne. Vase skål og lysstage i brunlig/orange glasur. (3). Ejvind Nielsen keramik 1970'erne. Vase skål og lysstage i brunlig/orange glasur H 13 cm.. Signeret i bunden Ejv. Nielsen Danmark H. ca 13 cm. Fremstår med brugsspor (3) Varenr: 4603832 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 18:00:00 DKK 300
Michael Andersen amfora formet vase.
Michael Andersen amfora formet vase.. Michael Andersen amfora formet vase af keramik. Fremstår med original glasur, revner langs hanke og reparation i mønster i top. Varenr: 4611637 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-04-2017 18:14:00 DKK 300
Ubekendt kunstner. Samling akvareller (8)
Ubekendt kunstner. Samling akvareller (8). Ubekendt kunstner. Samling akvareller. 5 akvareller med motiver fra udlandske serværdigheder 20 x 32 cm. Akvarel med landskab motiv 27 x 23 cm. Akvarel med motiv "Retssal Uden Ord" af Carlo dateret '85 40 x 50 cm. Akvarel i ramme 19 x 30. 7 akvareller UR. (8) Varenr: 4611769 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 28-04-2017 18:40:00 DKK 300
Carl Brisson, spisestel af fajance (20)
Carl Brisson, spisestel af fajance (20). Carl Brisson, spisestel af fajance bestående af 13 serveringsfade/dybe tallerkener L 26 cm, 2 saucekander, 1 skål m. låg, 1 skål uden låg, 2 fade (20) Varenr: 4631728 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-04-2017 17:06:00 DKK 300
Rörstrand service af fajance; Ostindia bestående af 34 dele.
Rörstrand service af fajance; Ostindia bestående af 34 dele.. Rörstrand service af fajance; Ostindia bestående af 11 dybe tallerkener Ø. 21-24 cm, 17 flade tallerkener Ø. 16-24 cm. 1 underkop Ø. 13 cm. 1 sovseskål H. 10 cm, 2 fade L. 32-34cm, 2 terriner H. 15-20 cm ialt 34 dele. Fremstår med enkelte misfarvninger i fajancen. Varenr: 4635224 DKK 1.800 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 18:02:00 DKK 1.600
Nymølle fajance stel af Axel Brüel (40)
Nymølle fajance stel af Axel Brüel (40). Nymølle fajance stel af Axel Brüel. Stellet består af: 8 the-kopper, 6 underkopper Ø. 16 cm, 10 kagetallerkner Ø. 17 cm, 11 frokosttallerkner Ø. 20 cm, 1 fad Ø. 25 cm, 1 flødekande H. 9 cm, 1 sukkerskål H. 6 cm samt 2 saltkar Ø. 5 cm. Fremstår med krakeleringer og dele med kantafslag.. (40) Varenr: 4635231 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 19:01:00 DKK 300
Dahl Jensen. 'Amagerpige' Figur samt 2 askebægre. (3)
Dahl Jensen. 'Amagerpige' Figur samt 2 askebægre. (3). Dahl Jensen 'Amagerpige' figur nr. 1110. Højde 24 cm. samt 2 askebægre Ø. 9 cm, 1 sortering. (3) Varenr: 4636561 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 26-04-2017 18:59:00 DKK 500
Porcelæns flasker udformet som renæssance par
Porcelæns flasker udformet som renæssance par. Porcelæns flasker udformet som renæssance par. Propperne udformet som hatte. H 22 cm. Usigneret. Kvindefiguren repareret ved halsen, Begge fremstår med mindre afslag og slitage på glasuren. Varenr: 4636638 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-04-2017 18:22:00 DKK 300
Murano glas, tre figurer i form af klovne (3)
Murano glas, tre figurer i form af klovne (3). Murano Italien, tre figurer af glas i form af klovne af flerfarvet glas. H. 15 - 17 cm. Fremstår med enkelte afslag på fødder. (3) Varenr: 4637383 DKK 1.800 DK, Aalborg, Nibevej 26-04-2017 19:12:00 DKK 375
Louise Campbell for Royal Copenhagen, Blue Elements (7)
Louise Campbell for Royal Copenhagen, Blue Elements (7). Louise Campbell for Royal Copenhagen, Blue Elements 3 dybe tallerkener nr. 604 Ø 25 cm., 3 middagstallerener nr. 605 Ø 28 cm, 1 ovalt serveringsfad nr. 375 L 39 c. 1. sort. Fabriksnye varer fremstår i original indpakning. (7) Varenr: 4638309

DKK 2.500 DK, Aalborg, Nibevej 27-04-2017 18:31:00 DKK 1.850
Louise Campbell for Royal Copenhagen, Blue Elements (8)
Louise Campbell for Royal Copenhagen, Blue Elements (8). Louise Campbell for Royal Copenhagen, Blue Elements. 4 ovale skåle nr. 353 L 24 cm., 3 fliget skåle nr. 354 L 19 cm. 1 tallerken nr. 627 Ø 28 cm. 1. sort. Fabriksnye varer. Fremstår i original indpakning. (8) Varenr: 4638320

DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-04-2017 18:30:00 DKK 2.300
Louise Campbell for Royal Copenhagen. Blue Elements 5 højhankskopper (5)
Louise Campbell for Royal Copenhagen. Blue Elements 5 højhankskopper (5). Louise Campbell for Royal Copenhagen. Blue Elements. 5 højhankskopper nr. 050 H 9,5 cm. 1. sort. Fabriksnye varer. Fremstår i original indpakning. Varenr: 4638324

DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 27-04-2017 18:33:00 DKK 1.200
Louise Campbell for Royal Copenhagen. Multifarvet Elements. 5 højhankskopper (10)
Louise Campbell for Royal Copenhagen. Multifarvet Elements. 5 højhankskopper (10). Louise Campbell for Royal Copenhagen. Multifarvet Elements / Hvid Elements. 5 højhankskopper nr. 093 og 5 underkopper nr. 094, 1. sort. Fabriksnye varer fremstår i original indpakning. (10) Varenr: 4638329

DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 27-04-2017 18:33:00 DKK 1.300
Louise campbell for  Royal Copenhagen, Multicloured  Elements (Louise Campbell for Royal Copenhagen. Multifarvet Elements. 5 middagstallekerner og 5 dybe tallerkener (10)
Louise campbell for Royal Copenhagen, Multicloured Elements (Louise Campbell for Royal Copenhagen. Multifarvet Elements. 5 middagstallekerner og 5 dybe tallerkener (10). Louise Campbell for Royal Copenhagen. Multifarvet Elements. 5 middagstall., farven Sky, nr. 625 1. sort., Ø 26,5 cm. 5 dybe tallerkener n. 604 Ø 25 cm. Frabriksnye varer fremstår i original indpakning. Varenr: 4638341

DKK 2.500 DK, Aalborg, Nibevej 27-04-2017 18:31:00 DKK 1.650
6 karafler hvoraf de 4 er fra Holmegaard
6 karafler hvoraf de 4 er fra Holmegaard. Holmegaard m.fl. 6 karafler af glas. H op til 30 cm. Fremstår med Brugsspor herunder skår på grøn prop;. (6) Varenr: 4639042 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-04-2017 19:48:00 DKK 300
Royal Copenhagen. 'Blå Mega Musselmalet' service  (17)
Royal Copenhagen. 'Blå Mega Musselmalet' service (17) . Royal Copenhagen / Kgl. Porcelæn. Blå Mega Musselmalet samt Helblonde Musselmalet middags service bestående af: 7 æggebægere 1. sortering, 4 aflange fade 16 x 11 cm, 2. sortering, 2 dybe tallerkener Ø 21 cm 2. sortering. 4 dessert tallerkener i Helblonde Musselmalet nr. 1088 1. sortering. ... Varenr: 4639216 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-04-2017 18:47:00 DKK 2.400
Royal Copenhagen. 'Blå Mega Musselmalet', tallerkener (12)
Royal Copenhagen. 'Blå Mega Musselmalet', tallerkener (12) . Royal Copenhagen / Kgl. Porcelæn. Blå Mega Musselmalet middags service bestående af 1 firkantet fad nr. 592 25 x 25 cm, 1. sortering, aflang fad nr. 556 16 x 11 cm, 2. sortering samt 10 ovale middagstallerkener nr. 626 2. sortering. Fremstår med få brugsspor. Primært 2. sortering. (12) Varenr: 4639257 DKK 2.200 DK, Aalborg, Nibevej 27-04-2017 19:49:00 DKK 3.200
Murano glas, tre figurer i form af klovne (3). Murano Italien, tre figurer af glas i form af klovne af flerfarvet glas. H. 16,5 - 24 cm. (3) Varenr: 4633275 DKK 1.800 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 18:59:00 DKK 775
Rörstrand Koka stel (48)
Rörstrand Koka stel (48). Rörstrand Koka stel bestående af: 11 middagstallerkner Ø. 24 cm, 12 kagetallerkner Ø. 17 cm, 12 kaffekopper, 13 underkopper Ø. 14 cm. Fremstår med enkelte brugsspor. (48) Varenr: 4640258 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 28-04-2017 18:59:00 DKK 750
Engelsk Fajance. Johnson Bros service Raleigh (25)
Engelsk Fajance. Johnson Bros service Raleigh (25). Engelsk Fajance. Johnson Bros service Raleigh bestående af 9 dybetallerkner Ø. 24 cm., 5 fladetallerkner Ø. 24 cm. 6 ovale fade L. 19 - 35 cm, 1 saucekande H. 10 cm, 1 oval suppeterrin L. 37 cm. 1 lågterrin L. 28 cm, 1 oval skål L. 22 cm, 1 terrin (uden låg) L. 28 cm. Fremstår med krakeleringer ... Varenr: 4635296 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 18:02:00 DKK 325
Murano glas, tre figurer i form af klovne (3). Murano Italien, tre figurer af glas i form af klovne af flerfarvet glas. H. 16,5 - 24 cm. (3) Varenr: 4633273 DKK 1.800 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 18:58:00 DKK 1.150
Dahl-Jensen. Figur nr. 1214, legende børn
Dahl-Jensen. Figur nr. 1214, legende børn. Dahl-Jensen. Figur nr. 1214, legende børn. H. 18,5, L. 20, B. 11 cm. 1. sort Varenr: 4636267 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 18:37:00 DKK 1.000
Samling Royal Copenhagen samt Bing & Grøndahl (4)
Samling Royal Copenhagen samt Bing & Grøndahl (4). Samling Royal Copenhagen heriblandt figur nr. 1317 (2. sort), askebæger nr. 3277 (1. sort) samt Bing & Grøndahl heriblandt to børn nr. 1568 (1. sort) samt to børn nr. 1567 (1. sort) (4) Varenr: 4636268 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 18:40:00 DKK 400
Samling glasvaser (4)
Samling glasvaser (4). Samling glasvaser H. 5 - 17 cm. Fremstår med let brugsslitage. (4) Varenr: 4640314 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 28-04-2017 18:57:00 DKK 300
Ældre glasbesætning (25)
Ældre glasbesætning (25). Ældre glasbesætning med indsvajet facetteret kumme på facetsleben stilk og sekskantet, plansleben fod. Bestående af 12 rødvins glas H. 15,5 cm portvin / sherry 11,5 cm. Fremstår med almindelig brugsspor. (25) Varenr: 4640445 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 01-05-2017 19:51:00 DKK 300
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 25  >>