Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 15  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Michael Andersen. Bornholm. Kande. Keramik
Michael Andersen. Bornholm. Kande. Keramik. Michael Andersen. Bornholm. Kande af glaseret keramik. H. 26 cm. Fremstår med brugsslitage. Varenr: 3651630 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-12-2014 17:34:08 DKK 325
Orientalsk vase
Orientalsk vase. Orientalsk vase prydet med blomstermotiv, mønster og guldstaferinger. H. 23 cm. Ø. 26 cm. Varenr: 3651215 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 22-12-2014 17:30:36 DKK 300
Holmegaard og Kastrup glasværk (4)
Holmegaard og Kastrup glasværk (4). Holmegaard og Kastrup. Glasværk bestående af vase, to askebægere og skål. H 4 - 24 cm. Fremstår med brugsslitage (4) Varenr: 3652598 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-12-2014 14:34:00 DKK 300
Bohemia, Feston, service (39)
Bohemia, Feston, service (39). Samling Bohemia Feston middagsservice bestående af 19 middagstallerkener, 8 dybe middagstallerkener, 5 kagetallerkener, 1 sovsekande, 1 suppeterrin, 1 terrin, 4 ovale fade. Fremstår meget beskidt og med slidt guldkant (39) Varenr: 3660226 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-12-2014 16:07:00 DKK 300
Samling keramik, bl.a. Søholm (12)
Samling keramik, bl.a. Søholm (12). Samling keramik, bl.a. Søholm, bestående af vaser og kander. H. 11-40 cm. (12) Varenr: 3661867 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-12-2014 13:38:00 DKK 325
Lyngby Porcelæn, isbjørn med unger
Lyngby Porcelæn, isbjørn med unger . Lyngby Porcelæn. Porcelænsfigur i form af isbjørn med unger, nr. 98. H. 17 cm. 1. sortering. Varenr: 3661892 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 25-12-2014 18:26:00 DKK 525
Samling figurer, Bing og Grøndahl (4)
Samling figurer, Bing og Grøndahl (4). Samling figurer, Bing og Grøndahl, bestående af pige med dukke nr. 1721, 1. sort., to børn på bænke nr. 2175, 1. sort., fugl på gren nr. 1771, 2. sort. samt fugl nr. 1635, 1. sort. H. 6-19 cm. (4) Varenr: 3661894 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-12-2014 14:20:00 DKK 400
Karafler samt glas (7)
Karafler samt glas (7). Karafler samt glas bestående af: To vandkarafler, H. ca. 20 cm og to vandglas, H. 9,5 cm. Glas samt to karafler H. 22-29 cm. Èt glas fremstår med ujævn kant. (7) Varenr: 3663464 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-12-2014 13:40:00 DKK 325
Michael Andersen, samling keramik (10)
Michael Andersen, samling keramik (10). Michael Andersen, samling keramik, bestående af vaser og kander. H. 9-20 cm. Ø. 10-17 cm. Enkelte dele fremstår med skår, reparationer samt krakeleringer. (10) Varenr: 3664472 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-12-2014 17:42:00 DKK 375
Michael Andersen, samling keramik (11)
Michael Andersen, samling keramik (11). Michael Andersen, samling keramik bestående af kander, vaser og skåle. H. 4-17 cm. L. 17-19 cm, Ø 10-13 cm. En kande fremstår med mindre skår. (11) Varenr: 3664474 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-12-2014 17:44:00 DKK 1.150
Kgl. P. Frijsenborg, kaffeservice (38)
Kgl. P. Frijsenborg, kaffeservice (38). Kgl. P. Frijsenborg kaffeservice, porcelæn bestående af 10 stk. kagetallerkener, heraf 6 stk. 1. sort., 8 kaffekopper, heraf 1 stk. 2. sort., 10 stk. underkopper, heraf 8 stk. 1. sort., 1 kaffekande, 1. sort., 1 sovsekande, 1. sort. med slidt guldkant, 3 skåle, 1. sort., 1 sukkerskål med låg, 1. ... Varenr: 3665475 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-12-2014 16:56:00 DKK 325
Michael Andersen, samling keramik (45)
Michael Andersen, samling keramik (45). Michael Andersen, samling keramik bestående af skåle, vaser og kander. H. 3-26 cm. Fremstår med enkelte afslag. (45) Varenr: 3666599 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-12-2014 15:09:42 DKK 650
Dorte Friis f. 1956, krukke
Dorte Friis f. 1956, krukke. Krukke med komposition, kugleformet, H. 16 cm, udført i keramik, sign. D. Friis. Dorte Friis er uddannet keramiker, Exam Pæd. Billedkunst og medlem af DK. Varenr: 3666913 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-12-2014 15:42:00 DKK 600
Holmegaard? klukflaske
Holmegaard? klukflaske. Holmegaard? klukflaske, korpus med tandede rigler Varenr: 3668078 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 26-12-2014 14:43:00 DKK 325
Michael Andersen m.fl., samling keramik (60)
Michael Andersen m.fl., samling keramik (60). Michael Andersen m.fl., samling keramik, bestående af bl.a. askebægre og fade. Fremstår med enkelte afslag og reperationer. NB. Bemærk ændring af tekst. (60) Varenr: 3669279 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 26-12-2014 17:43:30 DKK 325
Michael Andersen, samling keramik (23)
Michael Andersen, samling keramik (23). Michael Andersen, samling keramik bestående af relieffer, vaser samt lysestager. H. 4-17 cm. L. 14-53 cm. Enkelte dele fremstår med skår samt krakeleringer. (23) Varenr: 3669280 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 26-12-2014 17:54:00 DKK 450
Bavaria Kaffestel (78)
Bavaria Kaffestel (78). Kaffestel stemplet af porcelæn med guldkant, best. af: kagetallerkner 9+6 forskellige mønstre, 25 kaffekopper, 35 underkopper samt 3 sukkerskåle. Fremstår med brugsslitage, guldkant med afskalninger. Primært stemplet Ovec Bjerregaard (78) Varenr: 3666575 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-12-2014 15:02:10 DKK 300
Bing og Grøndahl, porcelænsfigur
Bing og Grøndahl, porcelænsfigur. Bing og Grøndahl, porcelænsfigur af blanc de chine i form af danserinde fra Svanesøen, nr. 2094, 2. sortering. H. 20 cm. L. 26 cm. Varenr: 3663972 DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-12-2014 14:24:00 DKK 1.150
Bing & Grøndahl, Mågestel, kaffeservice (35)
Bing & Grøndahl, Mågestel, kaffeservice (35) . Bing & Grøndahl, Mågestel, kaffeservice best. af: 14 underkopper (8 stk 1. sort), 11 kagetallerkner (2. sort + 1 med lille skår på underkant).,10 kaffekopper (7 stk 1. sort. + 1 med guldkant) (35) Varenr: 3667139 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-12-2014 12:55:00 DKK 300
Lyngby porcelæn. Stor riflet vase af porcelæn
Lyngby porcelæn. Stor riflet vase af porcelæn. Lyngby porcelæn. Stor riflet vase af porcelæn. H. 37 cm. 1. sortering. Fremstår med gennemgående hårrevne. Varenr: 3669286 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 26-12-2014 17:49:44 DKK 400
Erik Martin Larsen, vaser (2)
Erik Martin Larsen, vaser (2). Erik Martin Larsen, vaser af glaseret lertøj, dekoreret med ansigt og abstrakt mønster. Signeret med monogram og 1992 og '93. H. 22-30 cm.(2) Erik Martin Larsen er født i København, har bl.a. studeret kinesisk kalligrafi i Paris under M. Ung-no Lee og har udstillet på en lang række danske ... Varenr: 3656617 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-12-2014 17:56:00 DKK 300
Kgl. musselmalet tallerkner samt fad (5)
Kgl. musselmalet tallerkner samt fad (5). Kgl. musselmalet tallerkner samt fad af porcelæn. 2. sortering. (5) Varenr: 3659120 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-12-2014 20:22:00 DKK 600
Porsgrund spise- og kaffestel (96)
Porsgrund spise- og kaffestel (96). Porsgrund spise- og kaffestel af stentøj bestående af 14 middagstallerkner, 13 dybe frokosttallerkner, 18 kagetallerkner, 17 kaffekopper, 22 underkopper, kaffekande (manglende låg), flødekande, 4 skåle, 2 sukkerskåle, fad, 2 salt/peber. 1. sort. (96) Varenr: 3620021 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-12-2014 15:21:00 DKK 325
Dahl Jensen/ Kgl./ B&G, moccakopper m.m. (14)
Dahl Jensen/ Kgl./ B&G, moccakopper m.m. (14). Dahl Jensen/ Kgl./ B&G, moccakopper samt underkopper, askebæger samt kaffekande med æbleblomster af porcelæn. (14) Varenr: 3646592 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-12-2014 19:30:00 DKK 300
Stor samling glas, 1800/1900-tallet
Stor samling glas, 1800/1900-tallet. Stor samling glas, heriblandt Holmegaard cognac karaffel, Holmegaard klukflaske, Toddyglas med snoet stilk fra Aalborg glasværk, karaffel med højt opstukket bund, Berlinois champagnefløjte, Berlinois glas uden slibning mm. 1800/1900-tallet. Enkelte glas med skår. Varenr: 3650991 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-12-2014 17:32:00 DKK 875
Bjørn Wiinblad, juleplatter samt samler Aladdin platter/ tallerkner (19)
Bjørn Wiinblad, juleplatter samt samler Aladdin platter/ tallerkner (19). Bjørn Wiinblad for Rosenthal. Juleplatter af porcelæn, årg. 1974-1979 samt Aladin samler tallerkner/ platter. (19) Varenr: 3658706 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-12-2014 17:44:00 DKK 400
Kähler m.m., samling fade m.m. (9)
Kähler m.m., samling fade m.m. (9). Samling fade m.m., heraf bl.a. Kähler tekande, Jørgen Mogensen fad af stentøj og engelsk Toby Jug. H. 2-26 cm. Fremstår med flere afslag. (9) Varenr: 3658928 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-12-2014 17:42:00 DKK 350
Malmgryde, Kellinghusen, lertøj (5)
Malmgryde, Kellinghusen, lertøj (5). Gryde af jernmalm, 17/1800-tallet, Kellinghusen fad samt tallerken af lertøj, 1800-tallet begge med reparationer, samt to tallerkner af lertøj, begge med afslag og reparationer. 1800/1900-tallet. Ø 21 - 32 cm. (5) Varenr: 3658940 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-12-2014 20:01:00 DKK 375
Skønvirke vase
Skønvirke vase . BC Copenhagen vase af bemalet teracotta med maskeroner. 1900-tallets begyndelse. H. 21 cm. Fremstår med afskalninger. Varenr: 3660267 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-12-2014 18:38:00 DKK 300
B&G, Empire spise- og kaffestel (55)
B&G, Empire spise- og kaffestel (55). Bing & Grøndahl, Empire spise- og kaffestel af porcelæn, bestående af 3 middags-, 7 dybe middags-, 8 sidetallerkner, 13 kaffekopper, kaffekande (med afslag i låg), flødekande, 2 saucekander, vandkande, lågskål, skål, 8 fade, 2 kuvert smør, 2 stager, 2 salt/ peber, tandstikholder, vase, ... Varenr: 3660808 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-12-2014 18:34:00 DKK 1.800
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 15  >>