Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 28  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bing og Grøndahl samt Norden, hotelservice, porcelæn (138)
Bing og Grøndahl samt Norden, hotelservice, porcelæn (138). Bing og Grøndahl samt Norden, hotelservice af porcelæn, bestående af 15 flade middagsstallerkener, 16 dybe middagstallerkener, 84 kagetallerkener, 12 kaffeunderkopper samt 11 theunderkopper. Fremstår med brugsspor. (138) Varenr: 4294518 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-08-2016 16:42:00 DKK 300
To Elbogen figurer i form af kvinder (2)
To Elbogen figurer i form af kvinder (2). To Elbogen figurer i form af kvinder, håndlavet og signeret Elbogen under bund. Kan benyttes til en blomst. H. 25 cm samt 27 cm. Varenr: 4352793 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-08-2016 16:05:14 DKK 300
Samling blåt glas (6)
Samling blåt glas (6). Samling blåt glas., bestående af vaser og pokaler. H. 21 - 31 cm. Fremstår med brugsspor. (6) Varenr: 4354030 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-08-2016 16:02:05 DKK 300
Herman A. Kähler, fad, glaseret lertøj
Herman A. Kähler, fad, glaseret lertøj. Herman A. Kähler, fad af glaseret lertøj, dekoreret med påfugl. 1900-tallets første halvdel. Ø 31,5 cm. Fremstår med afslag på kant. Varenr: 4361915 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-08-2016 13:24:30 DKK 325
Michael Andersen. Bornholmsk stentøj 'Stejlende hest'
Michael Andersen. Bornholmsk stentøj 'Stejlende hest' . Bornholmsk stentøj 'Stejlende Hest'. Fra ca. 1930, glaseret med hvidt glasur. H. 33 cm. Fremstår med aldersrelaterede spor, herunder reparation på venstre forben. Varenr: 4363707 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-08-2016 16:03:16 DKK 300
Samling satsuma skål, vaser samt kander (5)
Samling satsuma skål, vaser samt kander (5). Samling satsuma skål vaser samt kander. Lille skål Ø13 cm, H. 6 cm. To identiske vaser H. 15,5 cm, vase H. 25,5 cm, vase med håndtag H. 32 cm. Fremstår med brugsspor herunder mindre hak. (5) Varenr: 4370090 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-08-2016 20:33:00 DKK 300
Samling Georg Jensen (8)
Samling Georg Jensen (8). Samling Georg Jensen bestående af: Tre dækketallerkener af stål, Ø: 31.5 cm., fjerkræsaks af stål og messing formgivet af Henning Koppel, termokande formgivet af Knud Holcher, salt & pebersæt samt plat de menage. Fremstår med brugsslitage. (8) Varenr: 4370217 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-08-2016 17:50:00 DKK 350
Lyngby, Trend 1220 spise- og kaffestel, porcelæn (51)
Lyngby, Trend 1220 spise- og kaffestel, porcelæn (51). Lyngby, Trend 1220 spise- og kaffestel af porcelæn, bestående af 12 flade middagstallerkener, to skåle, seks ovale fade, fem kagetallerkener, 13 underkopper, seks kuvertaskebægre, bladformet fad, sukker- og flødesæt, par stager samt salt og pebersæt. Fremstår med brugsspor. (51) Varenr: 4370371 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-08-2016 19:55:00 DKK 325
Dahl Jensen, figur i form af elefant, porcelæn 2. sortering
Dahl Jensen, figur i form af elefant, porcelæn 2. sortering. Dahl Jensen, figur af porcelæn i form af elefant. Dessin nr. 1113, 2. sortering. H. 14 cm. Varenr: 4370471 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-08-2016 18:45:00 DKK 750
Royal Copenhagen, figur i form af hundehvalpe, porcelæn, 1. sort.
Royal Copenhagen, figur i form af hundehvalpe, porcelæn, 1. sort.. Royal Copenhagen, figur af porcelæn i form af hundehvalpe. Dessin nr. 2120, 1. sortering. H. 10 cm. Varenr: 4370475 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 24-08-2016 19:16:00 DKK 3.200
 Knud Kyhn for Royal Copenhagen, figur i form af panter, stentøj, 1. sort.
Knud Kyhn for Royal Copenhagen, figur i form af panter, stentøj, 1. sort.. Knud Kyhn for Royal Copenhagen, figur af stentøj i form af panter, dessin nr. 20283. H. 17 L. 42 cm. 1. sortering. Varenr: 4370477 DKK 2.500 DK, Aalborg, Nibevej 24-08-2016 20:15:00 DKK 1.050
Bing & Grøndahl, figur i form araberhest, porcelæn, 2. sort
Bing & Grøndahl, figur i form araberhest, porcelæn, 2. sort. Bing & Grøndahl figur i form af araberhest, dessin nr. 2271, 2. sort. H. 24 cm. Varenr: 4370480 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 24-08-2016 18:30:00 DKK 1.300
Knud Kyhn for Royal Copenhagen, figurer i form af bjørne, stentøj (7)
Knud Kyhn for Royal Copenhagen, figurer i form af bjørne, stentøj (7). Knud Kyhn for Royal Copenhagen, figurer i form af bjørne af stentøj. H. 5 - 15 cm. 1. sortering. (7) Varenr: 4370484 DKK 1.800 DK, Aalborg, Nibevej 24-08-2016 20:17:00 DKK 1.850
Royal Copenhagen, B&G samt Marcolin, figurer, porcelæn og glas (4)
Royal Copenhagen, B&G samt Marcolin, figurer, porcelæn og glas (4). Royal Copenhagen figur af porcelæn i form af isbjørne, dessin nr. 1107 1. sortering, Bing & Grøndahl figur af porcelæn i form af schæferhund dessin nr. 2197 1. sortering, juleophæng med H.C. Andersen 1. sortering samt Marcolin figur af glas i form af fugl. H. 10 - 14 cm L. 9 cm. (4) Varenr: 4371444 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-08-2016 17:19:57 DKK 475
Samling glas (35)
Samling glas (35). Samling glas bestående af: 11 vinglas, H: 10.5 cm., 10 hedvinsglas, H: 9 cm., 6 vandglas, H: 9 cm. og 9 snapsglas, H: 7.5 cm. (35) Varenr: 4371800 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-08-2016 18:01:00 DKK 300
Viggo Kyhn, figurer, lertøj (2)
Viggo Kyhn, figurer, lertøj (2). Viggo Kyhn, figurer af glaseret lertøj i form af høne og hane, sign. Kyhn under bund. H. 19 - 25 cm. Høne fremstår med afslag. (2) Varenr: 4372540 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 26-08-2016 19:27:00 DKK 500
Viggo Kyhn m.fl., krus, stager m.m., lertøj (20)
Viggo Kyhn m.fl., krus, stager m.m., lertøj (20). Viggo Kyhn m.fl., krus, stager, æggebægre med låg, lågkrukke m.m. af glaseret lertøj, seks dele sign. Kyhn under bund. H. 6 - 20 cm. (20) Varenr: 4372541 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 26-08-2016 18:29:00 DKK 350
Kähler, skål, glaseret lertøj
Kähler, skål, glaseret lertøj. Kähler, skål af glaseret lertøj, dekoreret indvendigt med fisk, bølget kant. 1900-tallets midte. Ø 24 H. 8 cm. Fremstår med aldersrelaterede spor og glasurafslag. Varenr: 4373655 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-08-2016 17:09:00 DKK 300
Søholm, fugl af keramik
Søholm, fugl af keramik. Søholm, fugl af keramik. H. 27 cm. Fremstår med brugsspor heurnder mindre krakelering. Varenr: 4374380 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-08-2016 18:30:00 DKK 325
Royal Copenhagen, figur i porcelæn. Nathan nr. 1413
Royal Copenhagen, figur i porcelæn. Nathan nr. 1413 . Figur af porcelæn. Royal Copenhagen nr. 1413: Nathan den vise mand. 1. sort, h. 36 cm. Varenr: 4374592 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 29-08-2016 17:28:00 DKK 550
Royal Copenhagen samt B&G vaser samt figurer (10)
Royal Copenhagen samt B&G vaser samt figurer (10). Samling Royal Copenhagen samt Bing og Grøndahl figurer, vaser samt askebægere, herunder nr. 2360, nr. 143 samt to stk. nr. 201, nr. 2267, nr. 2265 fra B&G, samt to stk. nr. 3131 samt nr. 1659 fra Royal Copenhagen. fremstår med brugsspor, herunder kanthak på et stk nr. 3131. (10) Varenr: 4374760 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-08-2016 16:56:00 DKK 325
Samling glas (12)
Samling glas (12). Samling glas med røgfarvet cuba med ætsninger samt snoet stilk. H. 17 cm. Fremstår med brugsspor.(12) Varenr: 4374824 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-08-2016 20:45:00 DKK 350
Samling krystal indeholdende glas, skåle samt vaser (31)
Samling krystal indeholdende glas, skåle samt vaser (31). Samling krystal indeholdende glas, skåle samt vaser. H. 7,5-37 cm. Fremstår med brugsspor herunder ridser. (31) Varenr: 4374867 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-08-2016 19:44:00 DKK 300
Samling glas dekoreret med glasspiraler, rødvin, ølglas, martini glas m.m (30)
Samling glas dekoreret med glasspiraler, rødvin, ølglas, martini glas m.m (30). Samling glas dekoreret med glasspiraler, rødvin, ølglas, martini glas m.m. H. 12-17,5 cm. (30) Varenr: 4374899 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-08-2016 15:44:38 DKK 300
Samling Ittala, lysestager, fad samt vase (11)
Samling Ittala, lysestager, fad samt vase (11). Samling Ittala, lysestager, fad samt vase. H. 7-31,5 cm. Fremstår med mindre ridser. (11) Varenr: 4374910 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-08-2016 17:45:00 DKK 300
Samling glas, vin glas, champagne fløjte, opsats samt snapse glas m.m. (33)
Samling glas, vin glas, champagne fløjte, opsats samt snapse glas m.m. (33). Samling glas, vin glas, champagne fløjte, opsats snaps glas m.m. H. 4,5-27,5 cm. Fremstår med brugsspor herunder smuds (33) Varenr: 4374932 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-08-2016 16:46:00 DKK 300
Kande af keramik dekoreret med blomster
Kande af keramik dekoreret med blomster. Kande af keramik dekoreret med blomster. H. 30 cm. Fremstår med mindre afslag samt hak. Varenr: 4375009 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-08-2016 19:47:00 DKK 300
Bing & Grøndahl vase.
Bing & Grøndahl vase. . Vase af porcelæn dekoreret med blomstrende gren. Mrk. 8810/507. 1. sort. Fremstillet hos Bing & Grøndahl. H. 31 cm. Varenr: 4374612 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-08-2016 17:06:00 DKK 325
Bing & Grøndahl, Offenbach spise- og kaffestel, porcelæn (63)
Bing & Grøndahl, Offenbach spise- og kaffestel, porcelæn (63). Bing & Grøndahl. Offenbach middags- og kaffeservice bestående af: 11 middagstallerkener, Ø: 24.5 cm., 9 stk i 1. sort. og 2 stk. i 2. sort., 2 fade m. ører, Ø: 26 cm., 1 sort., 7 dybe tallerkener, Ø: 21.5 cm., 1. sort., 12 frokosttallerkener, Ø: 21.5 cm., 1. sort., 1 opsats, H: 7 cm., Ø: 24.5 ... Varenr: 4373950 DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-08-2016 18:47:00 DKK 625
Samling Bjørn Wiinblad fade og platter (10)
Samling Bjørn Wiinblad fade og platter (10). Samling Bjørn Wiinblad fade, tallerkener samt platter. Herunder blandt andet to fade Ø 25,5 cm, 2 fade Ø 27 cm, tre smørreplatter, glasfad. Fremstår med brugsspor. (10) Varenr: 4374776 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-08-2016 16:48:00 DKK 375
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 28  >>