Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Royal Copenhagen. Megamussel tallerkner nr. 631 (12)
Royal Copenhagen. Megamussel tallerkner nr. 631 (12). Royal Copenhagen. Tolv Mega Mussel dække / middagstallerkner nr. 631. Ø 31 cm. 1. sort. (12) Varenr: 3921232 DKK 4.000 DK, Aalborg, Nibevej 03-08-2015 15:56:00 DKK 4.600
Samling glas (60)
Samling glas (60). Samling glas med guldkant, best. af 12 stk, snaps, øl, port, hvidvin og rødvin. Lette brugsspor (60) Varenr: 3921403 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 04-08-2015 14:08:00 DKK 500
KPM - Rosenborg kaffe- og middagsservice (69)
KPM - Rosenborg kaffe- og middagsservice (69) . KPM - Rosenborg kaffe- og middagsservice bestående af: 9 middagstallerkner, 9 dybe middagstallerkner, 13 kagetallerkner, 11 kaffekopper, 13 underkopper, kaffekande, fløde- og sovsekande, skål, sukkerskål, 4 fade (L. 25-43 cm.) 2 kvadratiske fade, 2 kuvertaskebægre, peber og tandstikholder. ... Varenr: 3921993 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 04-08-2015 13:52:00 DKK 725
B&G. Kaffeservice m.m., 'Mågestellet' guldkant (91)
B&G. Kaffeservice m.m., 'Mågestellet' guldkant (91). Bing og Grøndahl. Kaffeservice, Mågestellet med guldkant bestående af: 14 frokosttallerkner, 14 kagetallerkner, 13 kaffekopper, 14 underkopper, 14 glas, flødekande, sukkerskål, opsats, 6 fade, 6 kuvertaskebægre, stage, 4 vaser, askebæger samt dug. 240 x 125 cm. Dug fremstår let plettet. ... Varenr: 3922548 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 04-08-2015 15:57:00 DKK 1.400
Kgl samt B&G. Samling platter (94)
Kgl samt B&G. Samling platter (94). Samling platter, overvejende Bing & Grøndahl. (94) Varenr: 3922677 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 04-08-2015 13:06:00 DKK 325
Paul Fischer. Porcelænsbillede 'Fiskerkonerne på Gammel Strand'
Paul Fischer. Porcelænsbillede 'Fiskerkonerne på Gammel Strand' . Paul Fischer. Porcelænsbillede 'Fiskerkonerne på Gammel Strand' Paul Fischer. 1860-1934. Porcelænsbillede 'Fiskerkonerne på Gammel Strand'. Fremstillet hos Bing & Grøndahl, nr. 1626/1750. 24 x 30 cm. (36 x 42). Varenr: 3923831 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 05-08-2015 14:58:00 DKK 975
Bing & Grøndahl. 'Mågestellet', kaffeservice, guldkant (46)
Bing & Grøndahl. 'Mågestellet', kaffeservice, guldkant (46). Bing & Grøndahl. 'Mågestellet', kaffeservice af porcelæn med guldkant, best. af: 12 kagetallerkner, 10 kaffekopper, 13 te underkopper(Ø 13,5cm.) kaffekande, flødekande, sukkerskål, fad, kuvertaskebæger, stage, 3 æggebægre, tandstikholder samt vase. Overvejende 2. sort, låg på kaffekande med ... Varenr: 3924283 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 06-08-2015 14:18:00 DKK 400
Villeroy & Boch. Blå Olga Middagstallerkner (10)
Villeroy & Boch. Blå Olga Middagstallerkner (10). Villeroy & Boch. Blå Olga Middagstallerkner af fajance Ø 24,5 cm. Brugsspor. (10) Varenr: 3924469 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 06-08-2015 15:00:00 DKK 375
KPM Rosenborg  kaffeservice (28)
KPM Rosenborg kaffeservice (28). KPM Rosenborg kaffestel af porcelæn, best. af: 11 kagetallerkner, 9 kaffe-underkopper, kaffekande, flødekande, 3 fade (L. 24-28 cm.) 2 kuveraskebægre samt vase. (28) Varenr: 3924521 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 06-08-2015 13:12:00 DKK 300
Holmegaard m.fl. vase, karafler samt skål, glas (4)
Holmegaard m.fl. vase, karafler samt skål, glas (4). Holmegaard m.fl. vase af hvidt glas, karafler af klart glas samt Provence skål af blåligt glas. H. 10 - 40, Ø 18 cm. (4) Varenr: 3915303 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 03-08-2015 14:56:00 DKK 300
Herman A. Kähler samt Kgl. Vaser (2)
Herman A. Kähler samt Kgl. Vaser (2). Herman A. Kähler. Vase af glaseret keramik, sign. HAK, Danmark samt Royal Copenhagen Vase af glaseret stentøj. H. 14,5/18 cm. Kähler vase med enkelte afslag i bund. (2) Varenr: 3917112 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 03-08-2015 14:19:00 DKK 550
Bavaria/Krautheim. 'Annabella' Kaffe- og middagsservice (69)
Bavaria/Krautheim. 'Annabella' Kaffe- og middagsservice (69). Bavaria/Krautheim. 'Annabella' Kaffe- og middagsservice bestående af: 6 middagstallerkner, 12 frokosttallerkner, 6 dybe frokosttallerkner, 11 kagetallerkner, 11 kaffekopper, 6 underkopper, 8 tekopper, 11 underkopper, flødekande, sovsekande, skål, lågskål, sukkerskål, 3 fade, 6 kuvertaskebægre ... Varenr: 3922728 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 05-08-2015 14:09:00 DKK 300
Blå Blomst, Royal Copenhagen service (112)
Blå Blomst, Royal Copenhagen service (112) . Blå Blomst, Royal Copenhagen service. Bestående af 16 middagstallerkner, 18 frokosttallerkner, 12 dybe frokosttallerkner, 18 kagetallerkner, 16 kaffekopper, 18 underkopper, 2 skåle, 3 fade(L. 24-33 cm.) 6 smørkuverter, stage samt salt og peber. Overvejende 1. sort. (112) Varenr: 3923105 DKK 4.000 DK, Aalborg, Nibevej 06-08-2015 16:13:00 DKK 5.200
Lertøjsfad
Lertøjsfad. Lertøjsfad dekoreret med abstrakt motiv, sig, JFP, Ø 35 cm. Varenr: 3923704 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 05-08-2015 13:25:00 DKK 300
Bing og Grøndahl, Kaffe- og middagsservice (83)
Bing og Grøndahl, Kaffe- og middagsservice (83). Bing og Grøndahl, service af porcelæn, best. af: 12 middagstallerkner, 11 dybe middagstallerkner, 11 frokosttallerkner, 11 kaffekopper, 11 underkopper, kaffekande, flødekande, 2 sovsekander, terrin, 2 skåle, sukkerskål samt 8 fade (L. 20-43 cm.). blandet 1- og 2. sort. (83) Varenr: 3924649 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 06-08-2015 14:44:00 DKK 350
Bing & Grøndahl figurer og askebægre (6)
Bing & Grøndahl figurer og askebægre (6). Bing & Grøndahl figurer og askebægre af porcelæn, heriblandt H.C. Andersen. Nr. 2037 NJ samt dansende par nr. 2372 mfl. H. 14-22 Ø 12,5 cm. Askebæger nr. 3277 er 2. sort, resten er 1. sort. (6) Varenr: 3921670 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 06-08-2015 13:48:00 DKK 800
Samling keramik, Hjort, Søholm m.fl (19)
Samling keramik, Hjort, Søholm m.fl (19). Samling keramik, Hjort, Michael Andersen, Søholm, Finn Lynggaard samt Royal Copenhagen. Bordlamper, fade, vaser m.m. H. 7-31 Ø 8-30 cm. Enkelte mindre afslag kan forekomme. (19) N.B., titel og beskrivelse ændret Varenr: 3921186 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 01-08-2015 12:38:00 DKK 800
Samling krystalglas m.m. (42)
Samling krystalglas m.m. (42). Samling krystalglas m.m. farvet/klart glas, heriblandt karafler (H. 21-38 cm) vandglas, snapse, cognac, fisk(33 cm.) klokke, bonboniere m.m. 1 cognacglas med slibning på fod. (42) Varenr: 3915568 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 01-08-2015 13:30:00 DKK 775
Jais Nielsen fro Royal Copenhagen, Vase af stentøj, cd
Jais Nielsen fro Royal Copenhagen, Vase af stentøj, cd . Jais Nielsen (1885-1961) for Royal Copenhagen, Vase at stentøj, modelleret i relief med religiøse motiver, dekoreret med okseblodsglasur. Vase sign. Jais, nr. 3544. sign. H. 23 cm. Varenr: 3914748 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 01-08-2015 13:40:00 DKK 475
Samling div. glas, krystal (14)
Samling div. glas, krystal (14). Samling div. glas, krystal, best. af: Vaser og skåle m.m. H. 3-20 Ø 9-23 cm. Enkelte skår kan forekomme. (14) Varenr: 3916831 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 01-08-2015 14:35:00 DKK 350
Michael Andersen. Kande
Michael Andersen. Kande. Michael Andersen. Kande af glaseret lertøj. Nr. 5879. H. 29 cm. Varenr: 3912627 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 07-08-2015 17:37:00 DKK 325
Bing & Grøndahl. Isbjørn
Bing & Grøndahl. Isbjørn . B&G, figur af porcelæn i form af isbjørn. Dessin 1857, formgivet mellem 1962-1970 af Knud Kyhn. 1. sort. L. 35 cm. Varenr: 3914330 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 06-08-2015 18:04:00 DKK 1.350
Per Lütken. Holmegaard. Ideelle glasservice (11)
Per Lütken. Holmegaard. Ideelle glasservice (11). Per Lütken. Holmegaard. Ideelle glasservice bestående af 4 rødvinsglas, 3 hvidvinsglas og 4 snapseglas. (11) Varenr: 3915263 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-08-2015 17:03:00 DKK 525
Kgl. Golden Summer, fad og skål (2)
Kgl. Golden Summer, fad og skål (2). Kgl. Golden Summer, fad og skål af fajance. Ø 16-30 cm. (2) Varenr: 3916543 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-08-2015 18:50:00 DKK 425
Knud Kyhn for Kgl. Bjørne (5)
Knud Kyhn for Kgl. Bjørne (5). Knud Kyhn for Kgl. Bjørne af stentøj. 1. sortering. (5) Varenr: 3917296 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-08-2015 16:12:00 DKK 350
Michael Andersen. Vaser, skåle, stager samt askebægre (34)
Michael Andersen. Vaser, skåle, stager samt askebægre (34). Michael Andersen. Vaser, skåle, stager samt askebægre af glaseret stentøj. Fremstår med enkelte afslag. (34) Varenr: 3918098 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-08-2015 18:56:00 DKK 600
Michael Andersen. Tekande, skål m.m. (11)
Michael Andersen. Tekande, skål m.m. (11). Michael Andersen. Tekande, skål m.m. af glaseret stentøj. Ø 16-36 cm. Fremstår med afslag. (11) Varenr: 3918100 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-08-2015 19:03:00 DKK 375
Michael Andersen. Vaser, fade m.m. (17)
Michael Andersen. Vaser, fade m.m. (17). Michael Andersen. Vaser, fade m.m. af glaseret stentøj. H. 1-19 cm. Fremstår med afslag på askebæger. (17) Varenr: 3918127 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 05-08-2015 18:06:00 DKK 675
Holmegaard. 'Gisselfeldt' glasbesætning (65)
Holmegaard. 'Gisselfeldt' glasbesætning (65). Holmegaard. 'Gisselfeldt' glasbesætning bestående af: 17 rødvin-, 24 rhinskvin-, 13 portvin- samt 11 snapseglas. (65) Varenr: 3919010 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-08-2015 19:38:00 DKK 1.550
Kgl. Blå blomst steldele, kantet (74)
Kgl. Blå blomst steldele, kantet (74). Kgl. Blå blomst steldele, kantet bestående af: 6 middagstallerkner, 7 dybe middagstallerkner, 3 frokosttallerkner, 6 dybe frokosttallerkner, 2 kagetallerkner, 10 sidetallerkner, 5 kaffeunderkopper, 6 tekopper, 10 underkopper, 3 mokkakopper, 4 underkopper, sovsekande, lågskål m. ekstra låg, 4 fade... Varenr: 3919016 DKK 5.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-08-2015 19:42:00 DKK 2.900
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >>