Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 17  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Kähler Omaggio Jubilæumsvase, mellem og lille (2)
Kähler Omaggio Jubilæumsvase, mellem og lille (2) . Kähler Design. Jubilæumsvaser 175 år. Omaggio vaser af keramik med håndmalede striber i messing. Højde mellem 20 cm og lille 12 cm. Fremstår ubrugt i original emballage. (2) Varenr: 3693629 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 26-01-2015 19:00:00 DKK 1.400
Russiske m.m. platter (10)
Russiske m.m. platter (10). Samling platter bestående af: Russiske platter. Spode platte nr. 5142 English Thoroughbred by Susie Whitcombe. Platte nr. 8375 A "150 års junilæum". (10) Varenr: 3684930 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-01-2015 14:48:00 DKK 300
Par elefanter (2)
Par elefanter (2). Par elefanter af glaseret porcelæn. H. 54 L. 54 B. 25 cm. Fremstår med med afslag, den ene er løs ved sokkel. (2) Varenr: 3687211 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 30-01-2015 14:12:00 DKK 300
Karafler af glas (2)
Karafler af glas (2). Karafler af glas. H 22,5 - 28 cm. Én mangler glasprop. Fremstår med brugsslitage (2) Varenr: 3687483 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-01-2015 13:34:00 DKK 300
Kgl. P. Blå blomst, kaffe- og middagsservice (117)
Kgl. P. Blå blomst, kaffe- og middagsservice (117). Kgl. P. 'Blå Blomst' service af porcelæn bestående af: 12 middagstallerkner, 12 dybe middagstallerkner, 12 frokosttallerkner, 12 kagetallerkner, 12 kaffekopper, 12 underkopper, 11 moccakopper, 12 underkopper, 2 kaffekander, flødekande, sukkerskål, kartoffelskål, 2 opsatse, ovalt fad, rundt fad, ... Varenr: 3689033 DKK 6.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-01-2015 19:06:00 DKK 5.600
Bing og Grøndahl. Opsats
Bing og Grøndahl. Opsats. Bing og Grøndahl opsats, H. 34,5 cm. Fremstår med slid på guld. Varenr: 3691134 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-01-2015 14:18:17 DKK 325
Kaffeservice med guldkant (44)
Kaffeservice med guldkant (44). Kaffeservice med guldkant bestående af: 13 kaffekopper, 15 underkopper, 11 kagetallerkner, kaffekande, flødekande, sukkerskål med låg(låg med hårrevne), rundt fade Ø 27,5 cm, bladformet fad. Tre kopper fremstår med nuanceforskel og lettere slid på guld. (44) Varenr: 3691836 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 26-01-2015 13:23:00 DKK 300
Royal Copenhagen. Figurer (3)
Royal Copenhagen. Figurer (3). Royal Copenhagen. Figurer bestående af: dreng med ko nr. 772, kvinde med kalv nr. 779, 1. sortering. Kvinde med dyr nr. 694, 2. sortering. (3) Varenr: 3692169 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-01-2015 14:47:00 DKK 1.000
Bing & Grøndahl. Skovserkone
Bing & Grøndahl. Skovserkone. Bing & Grøndahl. Figur af porcelæn i form af Skovserkone, nr. 1702. 2. sort. Formgivet af Kai Nielsen. H. ca. 28 cm. Varenr: 3695800 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 28-01-2015 15:01:30 DKK 400
Bing og Grøndahl. Samling figurer (8)
Bing og Grøndahl. Samling figurer (8). Bing og Grøndahl. Samling figurer bestående af: pige og dreng nr. 1614, dreng nr. 1870, pige med kat nr. 1745, dreng med kop nr. 1713, 2. sortering. pige med bog nr. 2247, dreng med klodser nr. 2306, læsende børn nr. 1567, askebæger med dreng nr. 1660, 1. sortering. (8) Varenr: 3695801 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 28-01-2015 14:43:55 DKK 1.050
Bing og Grøndahl og Kgl. P.. Samling figurer (8)
Bing og Grøndahl og Kgl. P.. Samling figurer (8). Bing og Grøndahl og Kgl. P.. Samling figurer bestående af: B&G, kvinde med ged nr. 2180, kvinde med høns nr. 2220, fuglenr. 1708, 1. sortering. Kgl.P., Amagerpiger nr. 1395, strikkepigen nr. 1314, kvinde med gås nr. 5281, 1. sortering og strikkepigen nr. 1317, kvinde med dyr nr. 694, 2. ... Varenr: 3695802 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 28-01-2015 14:57:35 DKK 1.200
Samling figurer (13)
Samling figurer (13). Samling figurer af fajance, H. 15-38 cm, Fremstår med krakeleringer og enkelte med hårrevner. (13) Varenr: 3695805 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 30-01-2015 13:09:00 DKK 300
Lyngby Porcelæn. Kaffeservice og tre askebægere (47)
Lyngby Porcelæn. Kaffeservice og tre askebægere (47). Lyngby Porcelæn. Kaffeservice, model Trend, dekor 1210 bestående af: 12 kaffekopper, 11 underkopper, 12 kagetallerkner, kaffekande, sukkerskål, skål, rundt fad Ø 26 cm, rektangulært fad L. 24 cm, bladformet fad, 3 askebægere samt 3 askebægere af andet mønster. (47) Varenr: 3691859 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 26-01-2015 14:14:00 DKK 300
Kongeaa service, porcelæn. Eschenbach, Bavaria. (95)
Kongeaa service, porcelæn. Eschenbach, Bavaria. (95). Kongeaa service af porcelæn, bestående af: 12 middagstallerkner, 12 forkosttallerkner, 12 dybe frokosttallerkner, 12 kagetallerkner, 12 kaffekopper, 12 underkopper, kaffekande, flødekande, sukkerskål med låg, sovsekande, 2 skåle, 5 ovale fade, rundt fad, kvadratisk fad, 8 askebægere, stage, ... Varenr: 3696748 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 30-01-2015 14:05:00 DKK 325
Bing og Grøndahl og Kgl. P. Samling figurer (6)
Bing og Grøndahl og Kgl. P. Samling figurer (6). Bing og Grøndahl og Kgl. P. Samling figurer bestående af: Kgl. P, hund nr. 2969, børn med hund nr. 707, kalv nr. 1072, isbjørn nr. 729. B&G, læsende børn nr. 1567, pigekysser dreng nr. 1614. 1. sortering. (6) Varenr: 3685849 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 26-01-2015 16:21:00 DKK 900
Holmegaard. Ejby glasbesætning m.m. (95)
Holmegaard. Ejby glasbesætning m.m. (95). Holmegaard. 'Ejby' glasbesætning bestående af: 9 rødvinsglas, 9 hvidvinsglas(grøn cube), 4 hvidvinsglas(klar), 13 øl/vandglas, 11 hedvinsglas, 11 likørglas, 12 snapseglas, 5 cocktailglas, 13 cognacglas, 1 sjusglas samt 7 diverse glas. Rødvins-, hvidvins- og øl/vandglas fremstår matte/glaspest. Et... Varenr: 3692994 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-01-2015 14:17:00 DKK 525
Søholm. Gulvvase, mrk i bunden, mindre afslag
Søholm. Gulvvase, mrk i bunden, mindre afslag. Søholm gulvvase, H. 31 cm, Ø 29,5 cm, mærket i bund. Fremstår med mindre afslag. Varenr: 3687345 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 26-01-2015 13:18:32 DKK 325
Krautheim/Bavaria, Wiesengrund og Bergshöhn, spisestel (95)
Krautheim/Bavaria, Wiesengrund og Bergshöhn, spisestel (95). Krautheim/Bavaria, Wiesengrund og Bergshöhn. middags- og kaffeservice af porcelæn med blomstermotiver bestående af: 12 middagstallerkner, 12 dybe middagstallerkner, 12 frokosttallerkner, 12 kagetallerkner, 12 tekopper, 12 underkopper, tekande, mælkekande, flødekande, sukkerskål, sovsekande, ... Varenr: 3691898 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 27-01-2015 15:52:00 DKK 575
Rømerglas med grøn stilk (18)
Rømerglas med grøn stilk (18). Rømerglas med grøn, rillet stilk/ fod bestående af: 12 glas prydet med mønster i form af vindrueklaser og 6 stk. med et andet mønster med vindrueklaser. Alle glas H. ca. 14 cm. Èt glas fremstår med mindre kantafslag.(18) Varenr: 3695915 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 28-01-2015 14:56:00 DKK 525
KPM. Varna middags- og moccaservice (83)
KPM. Varna middags- og moccaservice (83). KPM. Varna middags- og moccaservice af porcelæn bestående af: 14 middagstallerkner, 11 dybe middagstallerkner, 9 frokosttallerkner, 12 dybe frokosttallerkner, 15 kagetallerkner, 6 moccakopper, 6 underkopper, moccakande, flødekande, sukkerskål, sovsekande, terrin, kartoffelskål, ovale fade L. 42, ... Varenr: 3691817 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 26-01-2015 14:45:00 DKK 350
Holmegaard Glasværk. Amagerglas, model Twist (18)
Holmegaard Glasværk. Amagerglas, model Twist (18) . Holmegaard. Amagerglas, model Twist, glasbesætning bestående af: ølglas og 10 snapseglas. H. 16,5 - 22 cm (18) Varenr: 3692428 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 27-01-2015 13:23:00 DKK 1.150
Bjørn Wiinblad. Bordlampe
Bjørn Wiinblad. Bordlampe . Bjørn Wiinblad. Bordlampe med kugleformet korpus, H. 29 cm, H. 39 cm incl. montering. Varenr: 3696186 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 30-01-2015 14:15:00 DKK 775
Bavaria. Edelstein kaffeservice (39)
Bavaria. Edelstein kaffeservice (39). Bavaria. Edelstein kaffeservice af porcelæn bestående af: 12 kaffekopper, 11 underkopper, 12 kagetallerkner, kaffekande, flødekande, sukkerskål, rundt fad Ø 27,5 cm. (39) Varenr: 3691815 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 26-01-2015 15:57:00 DKK 325
Bjørn Wiinblad. Opsats af glaseret keramik
Bjørn Wiinblad. Opsats af glaseret keramik . Bjørn Wiinblad 1918-2006. Opsats af glaseret keramik i forskellige farver. Sign. V530 monogram - 76 Danmark. H. 30 cm. Fremstår med lille chip afslag. Varenr: 3696175 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 30-01-2015 16:04:34 DKK 2.000
Birthe Weggerby, flisebillede (cd)
Birthe Weggerby, flisebillede (cd). Komposition med dyr af Birthe Weggerby (1927-1992), keramisk relief. Sign. og dateret Weggerby 60. 50 x 50 cm. Varenr: 3685006 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-01-2015 19:45:00 DKK 650
Rosenthal & Co., Versailles spisestel (74)
Rosenthal & Co., Versailles spisestel (74). Rosenthal & Co., Versailles spisestel, af porcelæn med håndmalede dekorationer, bestående af: 17 middagstallerkner (Ø 25), 18 dybe middagstallerkner (Ø 25), 18 frokosttallerkner (Ø 22), 16 kagetallerkner (Ø 15,5), saucekande, 4 fade (L. 35-55 cm.). 1. sort. Produceret ml. 1891-1906. (74) Varenr: 3688615 DKK 8.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-01-2015 19:30:00 DKK 3.100
Bjørn Wiinblad, Lotus guldsilhouet kaffe- og spisestel (66)
Bjørn Wiinblad, Lotus guldsilhouet kaffe- og spisestel (66). Bjørn Wiinblad, Lotus guldsilhouet kaffestel af porcelæn best. af: 12 middags-, 12 frokost- og 7 kagetallerkner, 8 kaffekopper, 7 underkopper, 8 tekopper, 8 underkopper, 2 skåle, sukkerskål, fad. Fremstillet hos Rosenthal, Studio-Linie. (66) Varenr: 3689004 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-01-2015 18:48:00 DKK 1.900
Holmegaard sodavandsglas (19)
Holmegaard sodavandsglas (19). Holmegaard sodavandsglas, model nr. 294, af forskelligt farvet glas. 1900-tallets midte. H. 10 cm. (19) Varenr: 3689023 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-01-2015 18:44:00 DKK 850
Arne Bang, kande
Arne Bang, kande. Arne Bang, kande af stentøj med blågrøn glasur. Sign. m. monogram. H. 14 cm. Varenr: 3689270 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-01-2015 19:42:00 DKK 2.100
Rörstrand, Evy spisestel (40)
Rörstrand, Evy spisestel (40). Rörstrand, Evy spisestel af fajance best. af: 11 middags-, 11 dybe middags-, 11 kagetallerkner, saucekande, lågskål uden låg samt 5 fade. (40) Varenr: 3689681 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-01-2015 15:03:00 DKK 325
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 17  >>