Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 20  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Middagsservice Rørstand 'Pan' og Clementson Bros. 'Oriel (31)
Middagsservice Rørstand 'Pan' og Clementson Bros. 'Oriel (31). Middagsservice Rørstand 'pan' og Clementson Bros. 'Oriel'. Pan Bestående af 11 flade tallerkener Ø 24 cm, 5 dybe tallerkener Ø 23 cm., Oval terrin med låg L 38 cm B 24 cm. (fremstår med revnet låg) sovsekande L 23 cm. Samt Oriel bestående af 6 flade tallerkener Ø 26 cm. og 6 dybe tallerkener Ø ... Varenr: 4656672 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-06-2017 17:23:47 DKK 300
Samling keramik. Kähler samt Palshus.  (4)
Samling keramik. Kähler samt Palshus. (4). Samling skåle og fade af keramik bestående af Kähler fade dekoreret med frugt nr. 305-15 Ø 14,5 cm samt 302-23 Ø 22 cm, Kähler fad med grøn glasur nr. 5490 Ø 28,5 cm. Palshus fad (fremstår med kanthank under bund) Ø 13,5 cm. Fremstår almindelig brugsspor. (4) Varenr: 4677395 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-06-2017 18:33:00 DKK 300
Samling af bl.a. Bornholmsk keramik 1970'erne (5)
Samling af bl.a. Bornholmsk keramik 1970'erne (5). Samling bestående af skål med blå glasur Ø 20 cm, H 11 cm, Blå glaseret vase (lille kantafslag) med utydelig signatur H 18 cm, Ø 8 cm. to fugle H 8,5 cm, Vase til vægophæng af tin, udformet som sigøjnerinde med vandkrukke H 18 cm. (5) Varenr: 4678082 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-06-2017 15:32:07 DKK 300
Bing & Grøndahl, Musselmalet middagstallerkener Ø. 24,5 cm (12)
Bing & Grøndahl, Musselmalet middagstallerkener Ø. 24,5 cm (12). Bing & Grøndahl. Musselmalet, 12 middagstallerkener af jernporcelæn, hotelservice, nr. 1009. Ø 24,5 cm. Fremstår med brugsslitage. (12) Varenr: 4687840 DKK 2.500 DK, Aalborg, Nibevej 24-06-2017 19:09:00 DKK 1.600
Honda motorcykeldragt
Honda motorcykeldragt. Læderdragt, Honda farver Blå, hvid og rød str. 172-174 cm op til 54-60 kg. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4697445 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 30-06-2017 15:38:42 DKK 300
Glasbesætning bla.a Holmegaard Gammelholm (62)
Glasbesætning bla.a Holmegaard Gammelholm (62). Glasbesætning med guldkant bl.a. Holmegaard. Gammelholm glas med klemt og vredet stilk bestående af: 16 hvidvinglas H. 12,5 cm heraf 8 med røgfarvet cuppa, 11 hedvinsglas H 10 cm og 12 snapseglas H. 8,5 cm. Formgiver Per Lütken. Desuden 12 tulpe pilsnerglas H 19,5 cm, 5 porterglas H 17 cm og 2 ... Varenr: 4699282 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 26-06-2017 18:44:00 DKK 300
Lars Carlson for Firkløveren Collection Pepperkagegris
Lars Carlson for Firkløveren Collection Pepperkagegris. Firkløveren Collection. Lars Carlson, Pebberkage gris af brunglaseret porcelæn dekoreret med to nisser og ordet JUL.(2) Varenr: 4699308 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-06-2017 18:27:00 DKK 375
Doreen Middelboe for Royal Copenhagen Fajance havfrue
Doreen Middelboe for Royal Copenhagen Fajance havfrue. Doreen Middelboe for Royal Copenhagen Fajance, havfrue dessin nr. 338/3670 1. sortering. Formgivet 1969. H. 3,5 - 8 cm. Varenr: 4699309 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-06-2017 18:27:00 DKK 400
Japansk porcelæn testel (32)
Japansk porcelæn testel (32). Samling japansk porcelæn. Testel dekoreret med landskab og Fuji, bestående af tekande, mælkekande, flødekande kandisskål, skål Ø 12 cm, 8 tekopper, 10 underkopper, 8 kagetallerken Ø 18,5 cm, 1 tallerken Ø 19 cm. (32) Varenr: 4699310 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-06-2017 18:27:00 DKK 325
Lyngby. Riflet vaser (2)
Lyngby. Riflet vaser (2). Lyngby porcelæn, bestående af to riflet vaser med blomstermotiv og guldkant. H. 8-31 cm. Fremstår emd brugsspor. (2) Varenr: 4700060 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 26-06-2017 18:50:00 DKK 675
Poisson Arcoroc France. Tallerkner og fad i glas i form af fisk (10)
Poisson Arcoroc France. Tallerkner og fad i glas i form af fisk (10). Samling fiskeservice i glas, bestående af: 6 tallerkener L. 26,5 cm. B. 32 cm. 2 fade, L. 39 cm. B. 32 cm. 1 fad med bund af fyrretræ, L. 43 cm. B. 32 cm. (Aarikka). (10) Varenr: 4700094 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 26-06-2017 18:09:00 DKK 300
B&G, Royal Copenhagen. Samling vaser samt figurer (9)
B&G, Royal Copenhagen. Samling vaser samt figurer (9). B&G, Royal Copenhagen. Samling porcelæn bestående af: Royal Copenhagen vase, 2860/3604, H. 21 cm. Royal Copenhagen vase, 863/51, H. 21 cm. Royal Copenhagen vase, 288/43A, H. 14 cm. (9) Royal Copenhagen vase, 2005/25, H. 10 cm. Bing og Grøndahl, vase, 8491/12, H. 8,5 cm. Bing og ... Varenr: 4700728 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-06-2017 18:32:00 DKK 425
Bing & Grøndahl. Kaffestel 'Mågestel' af porcelæn (47)
Bing & Grøndahl. Kaffestel 'Mågestel' af porcelæn (47). Bing & Grøndahl. Kaffestel 'Mågestel' af porcelæn. Stellet består af 15 sidetallerkner, 16 cm nr 28 A 11 underkopper nr. 102 12 kopper nr 102 1 sukkerskål med låg nr. 94 1 flødekande nr. 189 1 Lysestage nr. 224 1 opsats nr. 66 1 konkyljeformet fad nr. 42 1 fad m fliget rand nr. 227 ... Varenr: 4700858 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-06-2017 18:10:00 DKK 725
Københavns Porcellains Maleri. 'Fredensborg' service af porcelæn (26)
Københavns Porcellains Maleri. 'Fredensborg' service af porcelæn (26). Københavns Porcellains Maleri. 'Fredensborg' service af porcelæn: 10 middagstallerkner Ø 24,5 cm. 6 dybe tallerkner Ø 23 cm. 7 frokosttallerkner Ø 20 cm. 1 skåle Ø 18 cm., 1 skål Ø 21 cm. 1 fad L 32 cm. (26) Varenr: 4700860 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 26-06-2017 18:43:00 DKK 300
Holmegaard. Samling glas (35)
Holmegaard. Samling glas (35). Holmegaard. Samling glas: 11 rødvinsglas H. 13 cm, 11 hvidvinsglas H. 11,5 cm, 12 portvin H. 9 cm. (33) Varenr: 4700928 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 26-06-2017 19:13:00 DKK 325
Samling porcelænfigurer Dahl Jensen, Royal Copenhagen og B&G (6)
Samling porcelænfigurer Dahl Jensen, Royal Copenhagen og B&G (6). Samling porcelænfigurer bestående af Dahl Jensen lærke nr. 77 H 6 cm, Dahl Jensen spurv u.n. H 5 cm.Royal Copenhagen Dreng med bold og bamse nr. 3468 H 19 cm, Royal Copenhagen Kat nr. 1803 H 13,5 cm, B&G Ugle nr. 1800 H 11 cm, B&G Hare nr. 2422 H 9 cm. (6) Varenr: 4700930 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-06-2017 18:26:00 DKK 450
Bing & Grøndahl. 'Empire' suppeterrin (3)
Bing & Grøndahl. 'Empire' suppeterrin (3). Bing & Grøndahl. 'Empire' suppeterrin af porcelæn på tilhørende opsats. Ø 28, H. 28 cm. 1. sortering. (3) Varenr: 4701854 DKK 2.500 DK, Aalborg, Nibevej 27-06-2017 18:00:00 DKK 1.550
Villeroy & Boch. Wild Rose middags & kaffeservice (50)
Villeroy & Boch. Wild Rose middags & kaffeservice (50). Villeroy & Boch: 'Wild Rose' af fajance bestående af: 8 kaffekopper, 8 underkopper, 8 frokosttallerkener Ø 20 cm,1 flødekande, 1 sukkerskål med låg, 2 kuvert askebæger, 1 smør /osteklokke, 1 sovseskål, 1 skål Ø 21 cm, 1 ovalt fad L. 40 cm, 1 ovalt fad L. 33 cm, 1 opsats, 8 middags tallerkener Ø ... Varenr: 4701966 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 27-06-2017 19:57:00 DKK 1.700
Kaiser. Tre vaser af porcelæn. (3)
Kaiser. Tre vaser af porcelæn. (3). Kaiser. Vaser af porcelæn bestående af: Tulipanformet vase nr. 10296 H. 16 cm, vase dekoreret med blomster samt bladværk nr. 620/22 H. 18,5 cm samt vase prydet med fugle og blomster H. 19 cm. Fremstår med almindelig brugsspor. (3) Varenr: 4702002 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-06-2017 19:10:00 DKK 300
Bing & Grøndahl. Porcelænsfigur nr. 2225, 'Smeden'
Bing & Grøndahl. Porcelænsfigur nr. 2225, 'Smeden' . Bing & Grøndahl. Porcelænsfigur, 'Smeden', nr. 2225, H. 29 cm. 1. sortering. Varenr: 4691054 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-06-2017 18:12:00 DKK 775
B&G Kaffestel Korn (38)
B&G Kaffestel Korn (38). B&G Kaffestel 'Korn' bestående af: Kaffekande med låg nr. 91A Sukkerskål med låg nr u.n. H 10 cm. Flødekande nr. 95 Firkandet fad nr. 96 L 27,5 cm Rundt fad nr. 101 Ø 25 cm 12 Sidetallerkener u.n. Ø15,5 cm 13 underkopper u.n. Ø 14 cm 6 kopper nr. 102 I alt 38 dele (38) Varenr: 4702948 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-06-2017 18:57:00 DKK 300
samling Kähler keramik (5)
samling Kähler keramik (5). Samling ældre Kähler keramik af glaseret lertøj bestående af: Vase m brun glasur Sign. Herman Hans Christian Kähler H 18 cm Vase m blå glasur Herman Hans Christian Kähler H 12,5 cm Skrin med låg og blå glasur Sign Lars Peter Olsen. L 8,5 cm 4 cm. 2 små vaser med reparation ved mundingen Sign... Varenr: 4703021 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 29-06-2017 18:11:00 DKK 350
EBS Klint Tepotte 1960'erne
EBS Klint Tepotte 1960'erne. Unika tepotte fra 1960'erne med flettet hank. I bundet signeret EBS 'Klint original dekor'. H 32 cm Ø 26 cm. Kanden fremstår ubrugt og uden skader. Varenr: 4703011 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 20-08-2017 14:15:41 DKK 300
Samling Michael Andersen Keramik (5)
Samling Michael Andersen Keramik (5). Samling Michael Andersen keramik bestående af Fiskerhoved nr. 3934 2 H 15 cm Fiskerhoved nr. 3934 1 H 11 cm Fad med blå glassur nr. 6231 Ø 19 cm Fad med rød glassur u.n.Ø 15 cm. Lille krakkele fad nr. 6381 Ø 10 cm. Varenr: 4703005 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-06-2017 18:58:00 DKK 300
To vaser med fliget rand af Gunnar Nylund for Rørstrand og Nymølle (2)
To vaser med fliget rand af Gunnar Nylund for Rørstrand og Nymølle (2). To vaser med fliget randt af Gunnar Nylund. en vase af stentøj med brun - beige glasur. H. 18 cm. Sign. R Sweden GN og tre kroner samt GN for Gunnar Nylund for Rørstrand. samt Gunnar Nylund. høj vase af glaseret stentøj, rødbrun glasur, i bund sign. monogram GN og N samt tre hjerter. H. 34 cm. ... Varenr: 4705571 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 30-06-2017 19:59:00 DKK 325
Glasfugl af Oiva Toikka for Ittala
Glasfugl af Oiva Toikka for Ittala . Fugl af glas af Oiva Toikka for Ittala, signeret i bunden . H. 14 cm L. 23 cm. Varenr: 4705294 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 30-06-2017 18:49:00 DKK 325
Samling af Dahl Jensen, B&G pordelænsfigurer (2)
Samling af Dahl Jensen, B&G pordelænsfigurer (2). Samling af porcelænfigurer bestående af: Dahl Jensen Pige med telefon nr. SL 73 B&G læsende dreng og pige nr. 1587 B&G To drenge nr. 1648 1. sort. Varenr: 4705098 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 30-06-2017 18:00:00 DKK 300
Kähler figur, 'Lille Leda' af Kai Nielsen
Kähler figur, 'Lille Leda' af Kai Nielsen. Kai Nielsen 1882-1924 for Kähler. 'Lille Lede', figur af lertøj. H. 13,5 cm. Sign. HAK. Varenr: 4704240 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-06-2017 16:58:55 DKK 300
Herluf Jensenius for Aluminia. Børnehjælpsdagsfigurer 'Bondeknøsen Hans' og 'Konen med æggene' (2)
Herluf Jensenius for Aluminia. Børnehjælpsdagsfigurer 'Bondeknøsen Hans' og 'Konen med æggene' (2) . Herluf Jensenius for Aluminia. Børnehjælpsdagsfigurer 'Bondeknøsen Hans' og 'Konen med æggene' (2) Herluf Jensenius 1888-1966. Aluminia Børnehjælpsdagsfigurer af fajance i form af 'Bondeknøsen Hans' og 'Konen med æggene'. Fremstillet hos Aluminia. H. 16 - 16,5 cm (2) Varenr: 4704232 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-06-2017 18:48:00 DKK 475
Samling horndekoreret keramik bl.a. Kähler (4)
Samling horndekoreret keramik bl.a. Kähler (4). Samling dansk horndekoreret keramik bestående af: Vase H 21 c. U. sign. Fremstår med enkelte glasurafslag ved randen og ved foden. Kähler hængende urtepotte Ø 23 cm. Kurt Møller Hansen Kähler hjerteformed fad L 16 cm. Kähler flødekanne L 21 cm. Fremstår med en del mindre afslag ved randen samt... Varenr: 4704002 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-06-2017 18:57:00 DKK 300
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 20  >>