Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 14  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bing og Grøndahl. Figurer (2)
Bing og Grøndahl. Figurer (2). Bing og Grøndahl. Fugl nr. 7036, sign. K Otto. Glaseret og uglaseret stentøj, H. 24 cm og kvinde med dyr nr. 2017, 1. sortering. Fugl fremstår med reparation på højre vinge (2) Varenr: 3493533 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 31-07-2014 14:01:00 DKK 600
Scherzer Bavaria service (45)
Scherzer Bavaria service (45). Samling Scherzer Bavaria service. Heraf 12 kagetallerkner, 12 kaffekopper, 13 underkopper, 1 tekande, 1 flødekande, 1 sukkerskål, 1 rundt dyb fad, 1 rundt fad, 2 holdere samt 1 aksebæger (45). Varenr: 3483362 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 31-07-2014 13:09:27 DKK 325
Samling fedtstensfigurer (3)
Samling fedtstensfigurer (3). Samling fedtstensfigurer, bl.a. isbjørn, hvalros og sæl. H. 8-12 cm. Sæl fremstår m. limet hale (3) Varenr: 3491701 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-07-2014 16:38:00 DKK 475
Holmegaard, glas (99)
Holmegaard, glas (99). Holmegaard glas bestående af: 13 rødvinsglas, 15 hvidvinsglas, 29 øl/vandglas, 12 hedevin, 14 snaps, 11 cognac og 5 whiskyglas. Fremstår med brugsslitage (99) Varenr: 3491875 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 01-08-2014 18:29:00 DKK 550
Dahl Jensen, figur 'Monuia'
Dahl Jensen, figur 'Monuia'. Dahl Jensen, figurer af porcelæn, i form af 'Monuia' Javanesisk danserinde, nr. 1323, 1. sortering. H. 17 cm. Varenr: 3491395 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 31-07-2014 16:03:36 DKK 1.200
Samling figurer (5)
Samling figurer (5) . Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl. Samling figurer bestående af: dreng m. harmonika nr. 1661, dreng m. kanin nr. 2319, dreng m. kop nr. 1713, stor vase nr. 1302/6247 og lille vase nr. 2695/2037. 1. sortering (5). Varenr: 3490826 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 31-07-2014 16:15:42 DKK 775
Anne Marie, Gense.: Samling bestik i pletsølv (75)
Anne Marie, Gense.: Samling bestik i pletsølv (75). Anne Marie, Gense.: Samling bestik i pletsølv bestående af: . 12 middagsskeer, L. 20 cm. 12 dessertskeer, L. 18cm. 12 teskeer, L. 12 cm. 12 middagsgafler, L. 20 cm. 9 frokostgafler, L. 17 cm. Kagegafler, L. 14 cm. 1 stegegaffel, L. 21 cm. 2 potageskeer, L. 21 cm- 2 pålægsgafler, L. 15 cm. 1 ... Varenr: 3487913 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 31-07-2014 16:28:00 DKK 300
Dahl Jensen, figur 'Aju Sitra'
Dahl Jensen, figur 'Aju Sitra'. Dahl Jensen, figurer af porcelæn, i form af 'Aju Sitra', Balinesisk danserinde, dessin nr. 1322, 2. sortering. H. 18,5 cm. Varenr: 3491401 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-07-2014 16:15:00 DKK 1.150
Leo Enna, skåle, 1950'erne (2)
Leo Enna, skåle, 1950'erne (2). Leo Enna, skåle af glaseret lertøj. 1950'erne. Ø 13,5 - 25 cm. (2) Varenr: 3477774 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 31-07-2014 17:38:00 DKK 300
Orientalsk lågkrukke på træfod
Orientalsk lågkrukke på træfod . Orientalsk lågkrukke på træfod. Kinesisk bojan dekoreret med personer og kaligrafiske tegn. 1900-tallet. H. 31-36 cm. Varenr: 3499403 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 06-08-2014 15:56:00 DKK 300
Samling figurer, porcelæn (32)
Samling figurer, porcelæn (32). Samling figurer, porcelæn. Bing & Grøndahl Royal Copenhagen og Aluminia. Låg krukke nr. 6055, vase nr. 2797, dame med garn nr. 1314, pige m. kat nr. 1745, to børn læser nr. 1567, stor baby nr. 2229, dreng m. spand nr. 2127, pige m. spand nr. 2315, stor isbjørn nr. 1785, lille bjørn nr. 2217, ... Varenr: 3487912 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 31-07-2014 15:17:00 DKK 1.250
Søholm budding form samt Hjort skål med låg (2)
Søholm budding form samt Hjort skål med låg (2). Søholm budding form samt Hjort skål med låg. H. 8-12 cm. Fremstår med krakeleringer og enkle afslag (2) NB: ændring i tekst Varenr: 3487158 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 31-07-2014 12:01:09 DKK 300
Persiske fliser (48)
Persiske fliser (48). Persiske fliser, dekoreret med fugle og blomster. 10 x 10 cm. Fremstår med lettere slitage. (48) Varenr: 3487164 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-07-2014 17:58:00 DKK 725
Persiske fliser (38)
Persiske fliser (38). Persiske fliser, dekoreret med fisk. 7 x 7 cm. Fremstår med lettere slitage. (38) Varenr: 3487156 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-07-2014 17:47:00 DKK 650
Kgl./ Aluminia. Juleplatter, askebægre m.m. (13)
Kgl./ Aluminia. Juleplatter, askebægre m.m. (13). Kgl./ Aluminia. Juleplatter, askebægre m.m. af porcelæn. År 1920 med afslag. (13) Varenr: 3482735 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-07-2014 18:16:00 DKK 325
Lladro figur
Lladro figur . Lladro figur. To eskimobørn. Figur af stentøj. H. 39 cm. Varenr: 3499426 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 06-08-2014 19:04:00 DKK 300
Luca Vidal - Murano Italien - glasobjekt vase
Luca Vidal - Murano Italien - glasobjekt vase. Luca Vidal - Murano Italien. Håndlavet vase af Luca Vidal, Studio Celotto ,en italiensk glaspustemester fra Murano, Italien. Vasen er udført som unika og bærer på undersiden en ridsesignatur 1/1, samt navn. Vasen er blevet behandlet med 'Cold Work' og delvist satineret og prydet med facetter. H ... Varenr: 3302799

DKK 17.897 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-07-2014 21:24:00 DKK 13.796
Afro Celotto - Murano Italien - glasobjekt - vase
Afro Celotto - Murano Italien - glasobjekt - vase. Afro Celotto - Murano Italien - glasobjekt - vase. Håndlavet af 'Afro Celotto', en italiensk glaspustemester fra Murano, Italien. Vasen er udført som unika og bærer på undersiden en ridsesignatur 1/1, samt navn. Vase udført i forskellige teknikker, såsom 'Battuto, Murrine, Mosaico, Reticello, ... Varenr: 3302794

DKK 18.643 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 01-08-2014 20:24:00 DKK 13.050
Peter Layton - glasobjekt - skål
Peter Layton - glasobjekt - skål. Peter Layton - glasobjekt - skål Skål håndlavet udført som unika af Peter Layton. Klart glas med underfang af flerfarvede indesmeltninger, mål ca.: H. 13 cm, Ø 18 cm, vægt ca. 3 kg.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den ... Varenr: 3479636

DKK 5.966 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-07-2014 15:58:00 DKK 3.356
Plaue, Paar Figuren 'Liebespaar mit Brieftaube' (2)
Plaue, Paar Figuren 'Liebespaar mit Brieftaube' (2). Porzellan, polychrom staffiert, Hirtin und Hirte im Stil des Rokoko, beide mit unterglasurblauer Bodenmarke. Bestoßen, restauriert. H 18,5cm, B 8cm, T 8cm und H 19,5cm, B 8,5cm, T 8cm. (2) Varenr: 3455845 DKK 1.119 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 05-08-2014 13:55:00 DKK 298
Limoges, Mokkaservice mit Blumendekor (10)
Limoges, Mokkaservice mit Blumendekor (10) . Porzellan, umlaufend dekoriert mit Blumenranken, Goldrand, alle Teile mit Bodenmarke, bestehend aus:1 Kanne (H 14cm), 4 Tassen mit 4 Untertassen (H 7cm), 1 Zuckerdose (H13cm), 1 Tassenrand mit Chip, Zuckerdosendeckel mit bestoßenem Innenrandnippel, Kannenrand mit sehr kleinem Chip. (10) Varenr: 3481016 DKK 746 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-07-2014 21:15:00 DKK 298
Peter Layton - glasobjekt - vase
Peter Layton - glasobjekt - vase. Peter Layton - glasobjekt - vase Skål håndlavet udført som unika af Peter Layton. Klart glas med underfang af flerfarvede indesmeltninger, mål ca.: H. 9 cm, Ø 22 cm, vægt ca. 2,03 kg.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den ... Varenr: 3483950

DKK 5.220 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-07-2014 18:54:26 DKK 2.983
Gianluca Vidal - Murano Italien - glasobjekt, vase
Gianluca Vidal - Murano Italien - glasobjekt, vase. Glasobjekt, vase af Gianluca Vidal, Studio Celotto, en italiensk glaspustemester fra Murano, Italien. Vasen er udført som unika i forskellige teknikker, bund med indridset signatur og '1/1', måleangivelser ca.: H. 39,5 cm, B. 22,5 cm, D. 12 cm, vægt ca. 2,7 kg. Nyproducerede varer vurderes ... Varenr: 3338381

DKK 12.677 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02-08-2014 19:07:00 DKK 5.593
Gianluca Vidal - Murano Italien - glasobjekt vase
Gianluca Vidal - Murano Italien - glasobjekt vase. Glasobjekt vase af Gianluca Vidal, Studio Celotto, en italiensk glaspustemester fra Murano, Italien. Vasen er udført som unika i forskellige teknikker, bund med ridsesignatur, måleangivelser ca.: H. 49 cm, B. 22,5 cm, D. 13cm, vægt ca. 3 kg. 1 spids på vasen er blevet restaureret af en fagmand. Varenr: 3270395 DKK 13.423 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 06-08-2014 15:45:00 DKK 5.966
Barovier & Toso, Murano skål + vase fra Filigran serien (2)
Barovier & Toso, Murano skål + vase fra Filigran serien (2). Skål + vase fra Filigran serien fra Barovier & Toso, Murano, Italien. Formgivet ca. 1975. Klart glas med hvidt trådmønster, kant af blåt, transparent glas. Begge dele betegnes på undersiden med ridsesignatur. Mål på vasen: B. 13,2 cm, H. 25,5 cm, D. 13,2 cm. Mål på skålen: Ø 34 cm, højde 10,5 cm.... Varenr: 3469602 DKK 4.847 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 05-08-2014 14:25:00 DKK 2.610
Luigi Onesto - Murano Italien - glasobjekt vase
Luigi Onesto - Murano Italien - glasobjekt vase. Luigi Onesto - Murano Italien - glasobjekt - figur af klart glas med flerfarvet underfang. Håndlavet udført af Luigi Onesto, Murano-Italien, ridsesignatur i bunden. Måleangivelser ca.: H. ca. 23,5 cm, B. ca. 18 cm, D. 8,5 cm, vægt 4,8 kg.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det ... Varenr: 3466056

DKK 8.203 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 06-08-2014 17:01:00 DKK 4.474
Rörstrand, grön Anna. Serveringsstel. (54)
Rörstrand, grön Anna. Serveringsstel. (54). Rörstrand, grön Anna bestående af 10 middagstallerkner, Ø. ca. 23,5 cm., 8 dybe tallerkner, 17 frokosttallerkner, 9 kaffekopper samt 10 underkopper. (54) Varenr: 3496976 DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04-08-2014 14:10:07 DKK 325
Lyngby/ Danild. Lotus boullionkopper m.m. (8)
Lyngby/ Danild. Lotus boullionkopper m.m. (8). Lyngby/Danild. Lotus middagsservice med limegrønne blade. Bestående af fire boullionkopper, Ø. ca. 12 cm., samt fire tilhørende underkopper, Ø. ca. 17 cm. (8) Varenr: 3497361 DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-08-2014 20:03:00 DKK 325
KPM. Rosenborg middags- og kaffestel m.m. (76)
KPM. Rosenborg middags- og kaffestel m.m. (76) . Københavns porcelæns maleri. Rosenborg middags- og kaffestel. Bestående af: 21 desserttallerkner, Ø. ca. cm., 1 rundt fad, Ø. ca. 27,5 cm (mindre kantafslag), 18 kaffekopper, 23 underkopper, 2 bladefade, 1 kaffekande, H. ca. 26,5 cm., 2 sukkerskåle, 2 flødekander, 1 smørtallerken, 1 vase, 1 ... Varenr: 3496344 DKK 800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04-08-2014 19:49:00 DKK 375
Viggo Skovgaard. Interiør med kvinde.
Viggo Skovgaard. Interiør med kvinde. . Viggo Skovgaard. Olie på lærred. Interiør med kvinde. Sign. Viggo Skovgaard. Mål ca. 83 x 60 cm., (100 x 78). Varenr: 3452567 DKK 800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04-08-2014 19:31:00 DKK 300
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 14  >>