Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 14  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bjørn Wiinblad og Noritake. Samling juleplatter (12)
Bjørn Wiinblad og Noritake. Samling juleplatter (12). Bjørn Wiinblad. Samling juleplatter, bestående af: platter af porcelæn; årgangene 1973, 74, 74, 75, 75, 76, 77 og 1978. Noritake juleplatter, årgangene 75, 76 77 og 78. Fremstår i originale æsker, dog tre uden æske. (12) Varenr: 3471320 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 25-07-2014 12:09:00 DKK 500
Bing og Grøndahl. Figurer (2)
Bing og Grøndahl. Figurer (2). Bing og Grøndahl. Fugl nr. 7036, sign. K Otto. Glaseret og uglaseret stentøj, H. 24 cm og kvinde med dyr nr. 2017, 1. sortering. (2) Varenr: 3472485 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 23-07-2014 15:01:00 DKK 1.350
Bing & Grøndahl, porcelæn (6)
Bing & Grøndahl, porcelæn (6). Bing & Grøndahl, porcelæn. Heriblandt 2 kander, 1 sukkerskål uden låg, 1 flødekande, 1 fad samt 1 askebæger. Én kande samt sukkerskål fremstår med kanthak (6). Varenr: 3476021 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 29-07-2014 16:32:00 DKK 300
Bing & Grøndahl. Kai Nielsen figur
Bing & Grøndahl. Kai Nielsen figur. B&G. Kai Nielsen 1882-1924. Stentøjsfigur i form af liggende kvinde med drueklase nr. R923, fra serien 'Druehøst'. Sign. Kai Nielsen. L. 18,5 cm. 1. sortering. Varenr: 3477446 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 23-07-2014 18:56:12 DKK 1.150
H.C Andersen platter med div eventyrmotiver (12)
H.C Andersen platter med div eventyrmotiver (12) . Platter med gennembrudt kant samt håndmalede H.C Andersen eventyrs motiver. Ø. 21 cm. (12) Varenr: 3478531 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 23-07-2014 14:38:10 DKK 450
Old contry roses engelsk testel (28)
Old contry roses engelsk testel (28). Old contry roses engelsk testel best. af: 8 tekopper med 8 underkopper, 8 kagetall. Ø 16 cm., flødekande, sukkerskål, rundt fad, rektangulært fad. Alle dele stemplede Old contry roses, Royal Albert, Bone chine England. (28) Varenr: 3478547 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 23-07-2014 14:29:33 DKK 500
Petroliumslampe
Petroliumslampe. Petroliumslampe. Stel af rigt støbt, bemalet metal, bundskål i fajance. ca. H. 100. Ø. 40 cm. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. Varenr: 3479851 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 24-07-2014 15:42:00 DKK 350
Lyngby glasservice med guldkant (69)
Lyngby glasservice med guldkant (69) . Lyngby glasservice med guldkant bestående af: 11 hvidvinsglas, 13 rødvinsglas, 13 ølglas, 12 portvinsglas, 11 likørglas, 4 snapseglas, 5 cognacglas. Enkelte fremstår med glaspest. (69) Varenr: 3480117 DKK 3.200 DK, Aalborg, Nibevej 23-07-2014 18:47:52 DKK 1.100
Aluminia. Sonja stel af fajance (37)
Aluminia. Sonja stel af fajance (37) . Aluminia. Sonja stel af fajance best. af: 11 middagstall., 16 dybe middagstall., 1 kagetall, 1 firkantet fad, 3 ovale fade, 2 skåle, 1 sovseskål, 1 kartoffelskål, 1 smørnæb. Fremstå med krakeleringer og misfarvninger. (37) Varenr: 3480123 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 23-07-2014 18:36:49 DKK 400
Diverse kander, krukker, lågkrukker og fad (17)
Diverse kander, krukker, lågkrukker og fad (17). Diverse lertøj i form af kander, krukker, lågkrukker og fad. Fremstår med revner og afslag, eftersyn anbefales. (17) Varenr: 3480125 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 23-07-2014 18:21:31 DKK 350
Bing og Grøndahl og kgl. P.  Isbjørne (2)
Bing og Grøndahl og kgl. P. Isbjørne (2). Bing og Grøndahl og kgl. P. Isbjørn nr. 1857 og isbjørn nr. 729. 1. sortering. (2) Varenr: 3480197 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-07-2014 14:23:00 DKK 1.450
Engelsk fajance service, dekoreret med danske slotte. (62)
Engelsk fajance service, dekoreret med danske slotte. (62) . Engelsk fajance service, dekoreret med danske slotte, bestående af: 12 middagstallerkener med motiv af Frederiksborg slot, Ø 24,5 cm. 12 dybe tallerkener med motiv af Amalienborg slot, Ø 20 cm. 12 dessert tallerkener med motiv af Rosenborg slot, Ø 17 cm. 12 tekopper med motiv af Marselisborg slot... Varenr: 3481222 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 23-07-2014 15:18:20 DKK 450
Lampefod mrk. Danico under bund
Lampefod mrk. Danico under bund. Lampefod af keramik, mrk. Danico under bund, H. 36 incl. montering. Fremstår med krakeleringer. Varenr: 3481985 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 29-07-2014 17:31:24 DKK 300
Villeroy & Boch. Dukkestel (15)
Villeroy & Boch. Dukkestel (15). Villeroy & Boch. Dukkestel af fajance best. af: 5 mokkakopper, 5 dybetall., Ø 11,5 cm, 1 tallerken Ø 13 cm, moccakande, flødekande, skål med låg. Fremstår med brugsslitage. (15) Varenr: 3482424 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 23-07-2014 15:16:00 DKK 325
Royal Copenhagen. The Colonial Coffee Service
Royal Copenhagen. The Colonial Coffee Service . Royal Copenhagen. - The Colonial Coffee Service / Uafhængighedsstellet fremstillet i anledning USA 200 års uafhængighedsjubilæum d. 4 juli 1976. Bestående af håndlavet mahognikiste med løst understel, indvendigt foret med lysegrøn silke og agramaner. Stjert kaffekande med stjert af ibenholt med ... Varenr: 3482463 DKK 2.500 DK, Aalborg, Nibevej 25-07-2014 15:02:00 DKK 2.300
Kgl. P . Bowle, USA's uafhængelighedserklæring
Kgl. P . Bowle, USA's uafhængelighedserklæring . Kgl. P. Bowle, 200 året for USA's uafhængelighedserklæring af porcelæn nr. 525/2500. I anledning af 200 års dagen for De forenede Amerikanske Staters uafhængighedserklæring d. 4 Juli 1776. 1.sort. Ø. 33 cm. H. 15 cm. Sertifikat medfølger Varenr: 3482464 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 25-07-2014 14:54:00 DKK 875
Par prydvaser af fajance, 1800-tallets slutning (2)
Par prydvaser af fajance, 1800-tallets slutning (2). Par prydvaser af fajance, 1800-tallets slutning. Stempler under bund. H. 32. Én fremstår med delvis gulligt overflade. Eftersyn anbefales (2) Varenr: 3482489 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 29-07-2014 18:40:00 DKK 325
Kgl. P efter Thorvaldsen, Ganymedes med Jupiters ørn
Kgl. P efter Thorvaldsen, Ganymedes med Jupiters ørn . Bertel Thorvaldsen for Kgl. P. Figur af bisquit forestillende Ganymedes med Jupiters ørn. Efter Bertel Thorvaldsens skulptur fra 1817 på Thorvaldsens Museum. H. 11 cm, L. 14 cm, B. 6 cm. Fremstår med afslag på kant ved bund. Varenr: 3482560 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-07-2014 14:10:13 DKK 325
Samling Søholm (8)
Samling Søholm (8). Samling Søholm. 2 runde fade Ø 29 cm, 2 aflange fade L. 29 og 38 cm, firkantet fad 27 cm og askebæger 17,5 cm samt 2 lampefødder H. 14,5 og 18,5 cm. (8) Varenr: 3482695 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 23-07-2014 17:12:45 DKK 475
Suisse, Langenthal. Samling service (86)
Suisse, Langenthal. Samling service (86). Suisse, Langenthal. Samling service bestående af: 12 middagstall, 12 dybe middagstall., 2 ovale fade, 2 runde fade, 1 terrin med låg, kartoffelskål, sovseskål, 12 kopper, 11 underkopper, 12 desserttall., 12 kagetall., 3 aflange fade, kaffekande, 1 tekande, kande, flødekande, stor kande. Enkelte ... Varenr: 3483107 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 23-07-2014 14:45:00 DKK 300
Scherzer Bavaria service (45)
Scherzer Bavaria service (45). Samling Scherzer Bavaria service. Heraf 12 kagetallerkner, 12 kaffekopper, 13 underkopper, 1 tekande, 1 flødekande, 1 sukkerskål, 1 rundt dyb fad, 1 rundt fad, 2 holdere samt 1 aksebæger (45). Varenr: 3483362 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 23-07-2014 18:41:51 DKK 300
Anne Just skål
Anne Just skål . Anne Just. Skål af bemalet keramik. Sign. under bund, Ø. 20. Varenr: 3483365 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 23-07-2014 18:46:36 DKK 350
Bing & Grøndahl. Erantis kaffestel (49)
Bing & Grøndahl. Erantis kaffestel (49). Bing & Grøndahl. Erantis kaffestel bestående af: 11 kaffekopper, 10 kaffeunderkopper, 7 tekopper, 8 teunderkopper, 8 kagetallerkner, sukkerskål m. låg, flødekande, kaffekande uden låg, 1 rundt fad, firkantet fad (49) Varenr: 3484819 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-07-2014 15:57:00 DKK 500
Orientalsk lågkrukke på træfod
Orientalsk lågkrukke på træfod . Orientalsk lågkrukke på træfod. Kinesisk bojan dekoreret med personer og kaligrafiske tegn. 1900-tallet. H. 31-36 cm. Varenr: 3482465 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 29-07-2014 18:28:55 DKK 300
Samling glas. Ølglas og snapseglas (29)
Samling glas. Ølglas og snapseglas (29). Samling glas bestående af: 15 ølglas H. 20 cm og 14 snapseglas H. 12,5 cm. (29) Varenr: 3487867 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 29-07-2014 18:29:34 DKK 300
Musselmalet lysestager af porcelæn. Tyskland 20 årh.(2)
Musselmalet lysestager af porcelæn. Tyskland 20 årh.(2). Musselmalet lysestager af porcelæn. Tyskland 20 årh. H. 23,2 cm. (2) Varenr: 3492141 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-07-2014 16:53:52 DKK 475
Royal Copenhagen, 'Forår'/'Garden Song' (52)
Royal Copenhagen, 'Forår'/'Garden Song' (52). Royal Copenhagen, 'Forår'/'Garden Song'. 10 middagstallerkner nr. 2516, Ø. 25 cm. 10 middigstallerkner dyb nr. 2513, Ø. 24. 10 kagetallerkner nr. 2519, Ø. 15 cm. 10 kopper med tilhørende underkopper nr. 2558, Ø. 13,5 cm. 1 sovseskål nr. 2521, L. 24 cm. Kartoffelskål nr. 2526 (52). Varenr: 3488952 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 25-07-2014 17:25:35 DKK 325
Musselmalet, service (13)
Musselmalet, service (13). Musselmalet, porcelæn service. Bestående af: 2 middagstallerkner, 2 frokosttallerkner, 2 kagetallerkner, 1 sidetallerken, 2 kaffekopper, 2 sidetallerkner, 1 sovsekande samt 1 låg. 1. sortering, dog 3 stk. i 2. sortering (13). Varenr: 3488782 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 30-07-2014 18:37:00 DKK 575
Royal Copenhagen. Blå fasan porcelæn (25)
Royal Copenhagen. Blå fasan porcelæn (25). Royal Copenhagen. Blå Fasan porcelænstel bestående af 12 middagstallerkner (2 m. afslag), Ø. 26 cm. 8 frokosttallerkner (2 m. afslag), Ø. 21 cm. 4 fad, Ø. 30 cm. 1 tallernerken m. fugl, Ø. 25 cm. Fremstår med brugsspor. (25) Varenr: 3488591 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 30-07-2014 16:27:00 DKK 325
Royal Copenhagen, 'Forår'/'Garden Song' (50)
Royal Copenhagen, 'Forår'/'Garden Song' (50). Royal Copenhagen, 'Forår'/'Garden Song'. 10 middagstallerkner nr. 2516, Ø. 25 cm. 10 middigstallerkner dyb nr. 2513, Ø. 24. 10 kagetallerkner nr. 2519, Ø. 15 cm. 10 kopper med tilhørende underkopper nr. 2558, Ø. 13,5 cm (50). Varenr: 3488981 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 25-07-2014 17:32:07 DKK 325
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 14  >>