Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 17  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Isbjørne samt platte Danmark ekspedition 1906-08 (3)
Isbjørne samt platte Danmark ekspedition 1906-08 (3). Isbjørne samt platte Danmark ekspedition 1906-08. Isbjørne nr. 321 og 1692, H 9-14 cm. Platte, Ø 23 cm (3) Varenr: 3552694 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-09-2014 16:01:15 DKK 325
Royal Copenhagen / Kgl. P. Knud Kyhn. Isbjørn, figur, 1137 1. sort.
Royal Copenhagen / Kgl. P. Knud Kyhn. Isbjørn, figur, 1137 1. sort. . Royal Copenhagen / Kgl. P. Knud Kyhn. Isbjørn, figur af porcelæn, 1137 1. sort., H. 15 cm, L. 27 cm. Varenr: 3552691 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-09-2014 16:56:00 DKK 750
Arabia - Ruska kaffe- og middagsservice (22)
Arabia - Ruska kaffe- og middagsservice (22). Arabia - Ruska kaffe- og middagsservice bestående af 4 middagstall., 4 forkosttall., 4 dybe frokosttall., 2 tekopper, 4 underkopper, flødekande, terrin med låg, sukkerskål, ovalt fad. (22) Varenr: 3552584 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 24-09-2014 14:48:46 DKK 300
Royal Copenhagen, Musselmalet helblonde. Par kandelabre, 1. sort. (2))
Royal Copenhagen, Musselmalet helblonde. Par kandelabre, 1. sort. (2)). Kgl. Porcelæn, Musselmalet helblonde. Par kandelabre nr. 1169. H. 26 cm. 1 sortering.(2) Varenr: 3552055 DKK 6.000 DK, Aalborg, Nibevej 22-09-2014 15:45:00 DKK 4.000
Edelweiss service (34)
Edelweiss service (34). Edelweiss kaffeservice bestående af: 11 kagetallerkner, 10 kopper, 10 underkopper, kaffekande, flødekande og sukkerskål. (34) Varenr: 3551554 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 24-09-2014 16:50:49 DKK 300
Bing og Grøndahl. Samling årsklokker (14)
Bing og Grøndahl. Samling årsklokker (14). Bing & Grøndahl. Samling årsklokker, årgang 1974, 1975, 1976, 1977, 1978, 1979, 1980, 1981, 1982, 1983, 1984, 1985, 1986 og 1987, H. ca. 13 cm. (14) Varenr: 3549781 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 23-09-2014 13:49:12 DKK 425
Bavaria fra Schumann Arzberg. Samling platter af porcelæn (13)
Bavaria fra Schumann Arzberg. Samling platter af porcelæn (13). Bavaria fra Schumann Arzberg. Tretten platter af porcelæn med frugt/blomsterprint, gennebrudt udskæring og guldkant. Ø 19 cm. (13) Varenr: 3549779 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 24-09-2014 16:44:00 DKK 300
Bavaria fra Schumann Arzberg. Samling platter af porcelæn (12)
Bavaria fra Schumann Arzberg. Samling platter af porcelæn (12). Bavaria fra Schumann Arzberg. Tolv platter af porcelæn med frugt/blomsterprint, gennebrudt udskæring og guldkant. Ø 19 cm. (12) Varenr: 3549778 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 23-09-2014 14:00:51 DKK 325
Royal Copenhagen. Skål
Royal Copenhagen. Skål. Royal Copenhagen. Skål af fajance nr. 678/3684. l. sortering. Varenr: 3549921 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 23-09-2014 15:10:19 DKK 325
Holmegaard. Amager / Twist med slibninger (77)
Holmegaard. Amager / Twist med slibninger (77). Holmegaard glasværk. Amager model Twist. Bestående af: 8 ølglas H. 13,5 cm, 12 rødvinsglas H. 11,6 cm, 11 hvidvinsglas H. 11 cm, 14 likørglas H. 8,4 cm, 11 snapseglas H. 11,2 cm, 8 cognacglas H. 9 cm , 13 portvinsglas H. 8,5 cm. (77) Varenr: 3548885 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 22-09-2014 13:59:10 DKK 450
Bing og Grøndahl. Kaffeservice (53)
Bing og Grøndahl. Kaffeservice (53). Bing og Grøndah. Kaffeservice bestående af: 28 kagetallerkner, 12 kaffekopper og 13 underkopper. 1. sortering. Fremstår med slid på guld. (53) Varenr: 3548370 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 25-09-2014 17:07:44 DKK 300
Kähler Design. Jubilæumsvase 175 år
Kähler Design. Jubilæumsvase 175 år. Kähler Design. Jubilæumsvase 175 år. Omaggio vase af keramik med håndmalede striber i messing. H. 20 cm. Fremstår i original emballage. Modelfoto. Varenr: 3550042 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 20-09-2014 14:00:00 DKK 1.550
Samling opsatse samt skåle (15)
Samling opsatse samt skåle (15). Samling opsatse samt skåle i farvet og klart glas. H 6-21 Ø 11-17 cm. Fremstår med brugsslitage (15) Varenr: 3540688 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 20-09-2014 14:11:00 DKK 300
Holmegaard provance skål
Holmegaard provance skål. Holmegaard provence skål af klart glas. Skål formgivet af Per Lütken. H. 14 cm, Ø 27 cm. Varenr: 3543014 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 24-09-2014 15:00:00 DKK 300
Vaser af klart glas (2)
Vaser af klart glas (2) . Vaser af klart glas, H. 20/28 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 3502295 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 20-09-2014 14:08:00 DKK 300
Georg Jensen. Stor bonbonniere samt pengeclips (3)
Georg Jensen. Stor bonbonniere samt pengeclips (3). Georg Jensen. Stor bonbonniere L. 160 mm, samt to pengeclips. Fremstår med brugsslitage.(3) Varenr: 3539790 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 25-09-2014 16:32:00 DKK 300
Lysekrone
Lysekrone . 5 armet lysekrone med brunlige glasskærme. Ø 64. H 58. Fremstår med ridser/skrammer. Varenr: 3535941 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 25-09-2014 13:33:00 DKK 300
Relief af bisquit, 1900-tallet
Relief af bisquit, 1900-tallet. Relief af bisquit, 1900-tallet, 30 x 64 cm. (38 x 72 cm.) Varenr: 3502921 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 25-09-2014 16:35:00 DKK 325
Just Andersen. Vase samt lysestager (3)
Just Andersen. Vase samt lysestager (3). Just Andersen 1884-1943. Vase af diskometal. Dessin 1873, H. 14 cm. Lysestager af diskometal. Dessin 148, H. 6,5 cm. (2) Varenr: 3530774 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 20-09-2014 18:08:00 DKK 300
Stig Lindberg, Gustavsberg, 'Coq' (30)
Stig Lindberg, Gustavsberg, 'Coq' (30) . Stig Lindberg, Gustavsberg, 'Coq' bestående af 6 middagstallerkner, 3 frokosttallerkner, 11 dybe frokosttallerkner, tekopper samt underkopper. Fremstår med defekt glassur iform af kalk (30) Varenr: 3538211 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 20-09-2014 14:12:00 DKK 300
Kinesisk vase
Kinesisk vase . Kinesisk vase af porcelæn dekoreret i farver med scenerier. 1900-tallet. H. 31 cm. Varenr: 3542167 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 24-09-2014 14:00:11 DKK 350
Kinesisk kolosal vase
Kinesisk kolosal vase. Kinesiske kolosal vaser af porcelæn, dekoreret med blomster. 1900-tallets 2. halvdel. 121 x 40 cm. Varenr: 3537875 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 22-09-2014 15:22:00 DKK 300
Kinesisk kat
Kinesisk kat. Kat af glaseret stentøj. Kinesisk. Stempel i bunden. Fremstår med hårrevner. Varenr: 3477219 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 26-09-2014 15:36:00 DKK 300
Samling lodder m.m.
Samling lodder m.m.. Samling lodder i træsæsker og vægte. Varenr: 3555201 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 26-09-2014 15:00:00 DKK 325
KPM kaffeservice, kaffekande, flødekande samt sukkerskål barokform (3)
KPM kaffeservice, kaffekande, flødekande samt sukkerskål barokform (3). KPM kaffeservice bestående af: kaffekande, flødekande samt sukkerskål, barokform (3) Varenr: 3555207 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 26-09-2014 15:02:00 DKK 300
Artis Orbis. Figur fra Göebel porcelæn
Artis Orbis. Figur fra Göebel porcelæn. Artis Orbis. Figur fra Göebel porcelæn, nummeret 187 af 500, H. 32 cm, B. 40 cm. Signeret Romero Britto. Certifikat medfølger. Fremstår i original emballage. Varenr: 3555110 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-09-2014 19:37:00 DKK 350
Edelstein Bavaria. Rose, kaffe- og middagsservice (180)
Edelstein Bavaria. Rose, kaffe- og middagsservice (180) . Edelstein Bavaria. Rose, kaffe- og middagsservice bestående af 31 middagstallerkner, 30 frokosttallerkner, 30 dybe frokosttallerkner, 12 kagetallerkner, 10 kaffekopper, 16 underkopper, 1 kaffekande, 1 flødekande, 4 sovseskåle, 1 mælkekande, 11 ovale fade, 14 rektangulære fade, 5 kuvert aske, 4 ... Varenr: 3552687 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-09-2014 15:30:01 DKK 350
Per Lütken for Holmegaard, Atlantic glas (88)
Per Lütken for Holmegaard, Atlantic glas (88). Per Lütken for Holmegaard, Atlantic glas, bestående af: 12 vand/ølglas, 11 rødvinsglas, 11 hvidvinsglas, 5 likørglas, 12 snapseglas, 7 cognacglas, 13 hedvinsglas, 11 cocktailglas, 6 store cocktailglas. (88) Varenr: 3549773 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 23-09-2014 14:22:57 DKK 1.450
Samling Holmegaard m.m. Vaser, æskebæger og karafler (24)
Samling Holmegaard m.m. Vaser, æskebæger og karafler (24). Samling Holmegaard m.m. heriblandet vaser, æskebæger og karafler. H 6-25 cm. Fremstår med brugslitage, delvis glaspest (24) Varenr: 3558442 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 26-09-2014 15:22:00 DKK 325
Jing de Zhen, Kina, porcelæn. Vase
Jing de Zhen, Kina, porcelæn. Vase. Jing de Zhen, Kina, porcelæn. Vase med grøn Craqueléglasur. Baluster form. Ridsesignatur i bund. Højde 31cm. Jing de Zhen, Kina, porcelæn Vase med grøn Craqueléglasur. Baluster formular med en generøs tud. Ridsesignatur på bunden. Højde 31cm. Jing de Zhen er Imperial AD ... Varenr: 3550419 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 20-09-2014 13:40:00 DKK 325
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 17  >>