Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 22  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Royal Grafton, Juleservise 'Noel'(24)
Royal Grafton, Juleservise 'Noel' bestående af; 8 kaffekopper , 8 undertallerkner, 8 kagefad. Trykt dekor. (24)
Varenr: 4746907
DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 21-08-2017
19:47:00
DKK 325
Holmegaard. Et par P&T pendler, en bordlampe samt Per Lütken glasskåle (7)
Holmegaard. Et par P&T pendler, H. 21 cm, og en bordlampe, H. inkl. fatning 36 cm, i brunt opalglas, samt 4 Per Lütken glasskåle i aquablåt glas, forsk. str., L. 12-20,5 cm. Brugsspor, 1 skål usign. og flere med ridser, variation i farvenuancer. (7)
Varenr: 4744123
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-08-2017
19:48:00
DKK 425
Keramisk løvefigur
Keramisk løvefigur, udført i fajancekeramik, helplastisk fremstilling på en sokkel, hånddekoreret og glaseret, overflade med krakeleringer, betegnet 'Amphora' på undersiden og nummereret: 8280 15. Mål ca.: L. 30 cm, H. 25 cm, D. 10 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med brugsspor.
Varenr: 4746891
DKK 4.090 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-08-2017
19:50:00
DKK 297
Vinglas Reijmyre modell Slottet Sommar
REIJMYRE GLASBRUK, "Slottet", vinglas, 12 st., design Tomas Harila Carlgren i samarbete med Lars Sjöberg, inspirerade av 1700-talsglas, grön glasmassa med driven kant, ben med luftblåsa, etikettmärkta, höjd ca 16 cm. . PROVENIENS: Reijmyre Glasbruk. . HISTORIK: Reijmyre Glasbruk grundades 1810, d...
Varenr: 4746697
DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-08-2017
19:51:00
Se mere
Royal Copenhagen cremekoppar
CREMEKOPPAR, med fat, 14 st, porslin, Royal Copenhagen, "Blå blomst", höjd inkl fat ca 9 cm
Varenr: 4746698
DKK 2.294 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-08-2017
19:54:00
Se mere
Bing & Gröndahl, servis 'Sommerfugl' (27)
Bing & Gröndahl, kaffeservis 'Sommerfugl'. (27). Bestående av: 12 st moccakoppar, 108B. 8 st 2. sort, 4 st. 3. sort. 12 st moccafat, 108B. 1 st. 1. sort, 11 st 3. sort. 1 sockerskål med lock, 94C. 1. sort. 1 mjölkkanna, 85. 1. sort. 1 kakfat, 199. 1. sort. Handtag har lossnat, medföljer, ...
Varenr: 4745712
DKK 1.147 SE, Malmö, Baltzarsgatan 21-08-2017
19:55:00
DKK 268
Tognana, Saturnia Porcellane Da Tavlo m.m. Samling store tallerkner / fade bl.a. til pizza, til servering m.m. (122)
Tognana(5 stk.), Saturnia Porcellane Da Tavlo(16 stk. m.m. Samling store tallerkner / fade af porcelæn, bl.a. til pizza, til servering bl.a. tapas m.m., Ø 30-31 cm. Fremstår m/ brugsspor bl.a. tallerknen m/ hårrevne. NB rettet i antal & udløb(122)
Varenr: 4745625
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 21-08-2017
19:55:00
DKK 500
Lisa Larson, Gustavsberg. Två figuriner (2)
Lisa Larson, Gustavsberg. Två figuriner i delvis glaserat lergods. Katt och tax. Höjd: ca 5-10 cm. Längd: ca 10-14 cm. Etikettmärkning på en av figurinerna.
Varenr: 4745281
DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 21-08-2017
19:57:00
DKK 325
Orrefors vinglas
ORREFORS, jubileumsglas, 10 st, Orrefors 100 år - 1898-1998, höjd ca 20 cm
Varenr: 4746699
19:57:00
Se mere
Leuchter aus der Manufaktur Hutschenreuter nach einem Entwurf von Karl Tutter
2-armiger Leuchter aus der Manufaktur Hutschenreuter nach einem Entwurf von Karl Tutter. Weißes Porzellan mit Gold Staffage. Unterseitig gemarkt: Hutschenreuther Selb Kunstabteilung. Maße ca.: H. 26,5 cm, B. 30 cm, T. 14,5 cm.
Varenr: 4728149
DKK 2.231 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-08-2017
20:00:00
DKK 335
Wandteller aus der Manufaktur Rosenthal mit Zeichnung von Professor Ludwig von Zumbusch
Wandteller aus der Manufaktur Rosenthal mit Zeichnung von Professor Ludwig von Zumbusch, gefertigt aus weißem Porzellan, glasiert, rückseitig mit Bodenmarke versehen und Widmung: 'Zur Erinnerung an große Zeit 1915, Ein Segenspfand, gewidmet jenen Händen, die herbem Kriegsleid sanfte Linderung ...
Varenr: 4728184
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-08-2017
20:00:00
DKK 297
Gallé-vase
Vase fra det franske glasværk Gallé, fremstillet efter 1904. Kamé-vase af grøn-gult glas med violetfarvet overfang, omsluttende, ætset dekoration. Mål ca.: H. 6,5 cm, Ø 8 cm. Vasen fremstår i aldersrelateret stand med svage brugsspor.
Varenr: 4728107
DKK 3.532 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-08-2017
20:00:00
DKK 297
Vase, Saint Louis, formgivet af Valdon
Vase fra det franske glasværk Saint Louis, formgivet af Valdon. Kamé-vase af gult glas med vinrødt overfang, omsluttende, ætset dekoration. Mål ca.: H. 10,5 cm, Ø 10,5 cm. Vasen fremstår i aldersrelateret stand med svage brugsspor.
Varenr: 4728196
DKK 4.462 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-08-2017
20:00:00
DKK 1.004
Royal Copenhagen. Flora Danica. Rundt fad, nr. 3524
Royal Copenhagen. Flora Danica. Rundt fad af porcelæn. Dessin nr. 20/3524, Papaver dubium L. Diam. 33,5 cm.
Varenr: 4746124
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-08-2017
20:00:00
Bing & Grøndahl. 'Mågestel' middags- & frokostservice af porcelæn (127)
Bing & Grøndahl. Middagsstel 'Mågestel' af porcelæn med guldkant, bestående af 10 suppetallerkner, 12 flade middagstallerkner, 17 sidetallerkner, 10 kagetallerkner, 24 kaffekopper med 25 tilhørende underkopper, flødekande, kaffekande, pepperbøsse, rund skål med fod, 2 kuvertaskebægre, 2 ...
Varenr: 4746856
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-08-2017
20:00:00
DKK 2.500
Royal Copenhagen 'Musselmalet riflet' syv serveringsdele. (7)
Royal Copenhagen 'Musselmalet riflet' serveringsdele, bestående: salatfad, Ø 21,5 cm. 1.sort. (model nr. 1/19), kompotskål/kagefad, Ø 17,5 cm. 2.sort. (model nr. 1/18), bladformet asiet, L. 22,5 cm. 1.sort. (model nr. 1/144), serveringsfad, Ø 23 cm. 2.sort. (model nr. 1/2195), glasbakke, 1.sort. ...
Varenr: 4745633
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 21-08-2017
20:01:00
DKK 1.700
Reijmyre rödvinsglas Juhlin Sommar
REIJMYRE GLASBRUK, "Juhlin", rödvinsglas, 12 st., formgivna av Richard Juhlin, klar glasmassa, höjd ca 21 cm. . PROVENIENS: Reijmyre Glasbruk. . HISTORIK: Reijmyre Glasbruk grundades 1810, det är det näst äldsta glasbruket i Sverige som fortfarande är i drift, produktionen sker i hyttan i Reijmyr...
Varenr: 4746702
20:06:00
Se mere
Royal Copenhagen. Flora Danica. Asiet nr. 20/3540
Royal Copenhagen. Flora Danica. Asiet af porcelæn, modelleret med perlestaf i fanen, dekoreret i farver og guld, 'Gagea minima Schult'. Dessin 20/3540. L. 22 cm. 1. sort. Fremstår med slitage på stilk.
Varenr: 4744176
DKK 2.500 DK, Vejle, Dandyvej 21-08-2017
20:07:00
DKK 3.100
Royal Copenhagen 'Musselmalet riflet' opsats/salatfad på høj fod, model nr. 1/22
Royal Copenhagen 'Musselmalet riflet' opsats/salatfad på høj fod, riflet, nr 1/22, H. 14, 5 cm. Ø 21,5 cm. 1. sort.
Varenr: 4745609
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-08-2017
20:09:00
DKK 975
Gunnar Nylund, Rörstrand. Vaser och fat (5)
Gunnar Nylund, Rörstrand, stengods. Hänkelvas med brun glasyr och räfflad dekor. Höjd: 19 cm. Liten vas med mörkbrun och grågrön glasyr. Höjd: 11 cm. Tre fat med brunmelerad glasyr: Ø13,5-18,5 cm. Samtliga märkta "R GN Sweden".
Varenr: 4744707
20:11:00
DKK 249
Eva Stæhr-Nielsen for Kgl. Porcelæn. Fad af stentøj, nr. 22336
Eva Stæhr-Nielsen 1911-1972 for Kgl. Porcelæn. Rektangulært fad af stentøj, dekoreret med skæringer, blå og grå glasur. Formgivet i 1968. Sign. E.St.N., nr. 22336. 34,5 x 24 cm.
Varenr: 4741849
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 21-08-2017
20:13:00
DKK 500
Royal Copenhagen Flora Danica. Chokoladekop med underkop. (2)
Royal Copenhagen Flora Danica. Chokoladekop og underkop af porcelæn, dekoreret med Vesicaria arctica R. B. Model nr. 20/3512, underkop nr. 20/3512 Kop H. 6.5 cm. Underkop: Ø 14 cm. 1.sort. (2)
Varenr: 4746153
20:14:00
DKK 2.700
Arne Bang. Tre dele stentøj (3)
Arne Bang. Tre dele stentøj. Bestående af; Kanneleret krukke nr. 129 dekoreret med lys glasur. Fremstår lille kanthak H. 9 cm. Vase nr. 20 modeleret med øskner H. 12 cm. Fremstår stor rep. på halskrave. Arne og Jacob Bang. Vase nr. 17 af stentøj dekoreret med blå glasur samt modelleret med ...
Varenr: 4743884
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 21-08-2017
20:16:00
DKK 1.250
Royal Copenhagen 'Musselmalet, riflet' mælkekande
Royal Copenhagen 'Musselmalet, riflet' mælkekande af porcelæn, model nr. 1/562. H. 17,5 cm. 1.sort.
Varenr: 4745592
20:16:00
DKK 850
Kaffeegedeck Queen Elisabeth II. 1953 Krönung
Kaffeegedeck mit Portrait von Queen Elisabeth II. Erinnerung an die Krönung Elisabeth II. im Jahr 1953, hergestellt von der 'British Pottery Manufakturers Federation', im 'official Design', hergestellt aus Steinzeug, bestehend aus Tasse, Untertasse und Kuchenteller, Maße von 8,5 bis 17 cm, ...
Varenr: 4744028
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-08-2017
20:18:00
DKK 297
Rosentahl
ROSENTHAL, servisdelar "Maria", 19 dlr, bestående av: 7 kaffekoppar med fat, kaffekanna, tekanna, sockerskål, gräddkanna, fat, 7 assietter
Varenr: 4746706
DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-08-2017
20:18:00
Se mere
Arnold Krog for Royal Copenhagen. Frimurerplakette af porcelæn Århus 1908
Arnold Krog for Royal Copenhagen. Frimurerplakette af porcelæn nr. 64, kronet og med lam liggende på en klippe, Dannebrog og rundt i kanten: SUB CRUCE CLEMENTIA CRESCIT (Under korset trives mildheden). Erindring fra Frimurerloge St. Clemens i Århus. Udført i bare 29 eksemplarer. H 38 cm.
Varenr: 4745966
DKK 4.500 DK, Herlev, Dynamovej 21-08-2017
20:20:00
DKK 2.800
Royal Copenhagen. Flora Danica, tallerken nr. 20/3549
Royal Copenhagen. Flora Danica, tallerken af porcelæn, dekoreret med 'Caltha palustris L' 20/3549, Ø 25 cm. 1. sort.
Varenr: 4746184
20:21:00
DKK 2.500
Josef Ekberg, Wilhelm Kåge
JOSEF EKBERG, skål, stengods, rosa och grön lysterglasyr med dekor i guld, signerad GUSTAVSBERG JE 1929 höjd 7, diameter 16 cm. WILHELM KÅGE, fat, Gustavsberg, Farsta, invändigt glaserat i grönt, signerad KÅGE, Gustavsbergs studio, FARSTA, höjd 4,5 cm, diameter 15,5 cm
Varenr: 4746707
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-08-2017
20:21:00
Se mere
Bing & Grøndahl. Dele til kaffe- og middagsservice 'Mågestel' med guldkant, 1. sort (126)
Bing & Grøndahl. Dele til kaffe- og middagsservice 'Mågestel' med guldkant bestående af: 18 middagstallerkener nr. 25, 17 suppetallerkener nr. 22, flødekande nr. 189, terrin nr. 5, 16 underkopper nr. 102, 13 kaffekopper nr. 102, 6 ottekantede skåle nr. 331, 4 salt-/peberbøsser, 12 sidetallerkener...
Varenr: 4744715
DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-08-2017
20:24:00
DKK 4.200
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 22  >>