Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Glas, porcelæn og keramik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 26  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bing og Grøndahl. Stor terrin
Bing og Grøndahl. Stor terrin. Bing og Grøndahl. Stor terrin af hvid porcelæn med guld, L. 36 cm, H. 28 cm. Varenr: 3783759 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 02-04-2015 12:59:14 DKK 325
Lyngby Glasværk. Glasbesætning, 'Mågeglas' (23)
Lyngby Glasværk. Glasbesætning, 'Mågeglas' (23). Lyngby Glasværk. 'Mågeglas' glasbesætning bestående af: 11 ølglas og 12 snapseglas. Et ølglas med afslag på fod. (23) Varenr: 3786241 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 03-04-2015 15:27:21 DKK 400
Væglamper (2)
Væglamper (2). Væglamper af messing, H. 32 cm. To skærme medfølger. (2) Varenr: 3767777 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 03-04-2015 17:29:01 DKK 300
Kähler m.fl. fade, lertøj (2)
Kähler m.fl. fade, lertøj (2). Kähler m.fl. fade af glaseret lertøj. Ø 22 - 24 cm. (2) Varenr: 3755601 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 04-04-2015 13:30:16 DKK 300
Gunver Bilde Sørensen. Vase
Gunver Bilde Sørensen. Vase. Gunver Bilde Sørensen. Vas af keramik med blålig glasur, 11,5 cm. Signeret Bilde under bund. Varenr: 3757466 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 04-04-2015 13:36:00 DKK 300
Rørstrand, par østersfade, fajance (2)
Rørstrand, par østersfade, fajance (2). Rørstrand, par østersfade af glaseret fajance. 1900-tallet. Ø 28 cm. (2) Varenr: 3780210 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 03-04-2015 15:50:00 DKK 300
Bing & Grøndahl, 'Empire', service (49)
Bing & Grøndahl, 'Empire', service (49). Bing & Grøndahl. Empire middags- og kaffeservice af porcelæn, bestående af: 1 middagstallerkner, dyb tallerken, 4 dybe frokosttallerkner, 2 kagetallerkner, 4 kaffekopper, 2 underkopper, flødekande, opsats, 1. sortering. 8 middagstallerkner, dyb frokosttallerken, 11 kagetallerkner, 4 kaffekopper,... Varenr: 3778617 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-03-2015 19:57:00 DKK 1.150
Royal Copenhagen / Kgl. P. Flora Danica. Pande / Lågskål med hank, 1. sort. micro chip i blomst
Royal Copenhagen / Kgl. P. Flora Danica. Pande / Lågskål med hank, 1. sort. micro chip i blomst. Royal Copenhagen / Kgl. P. Flora Danica. Pande / Lågskål med hank, af porcelæn dekoreret med blomster i farver og guld, låg modelleret med grenhank og pousserede blomster,nr. 20/3613. Ø ekskl hank 23 cm. 1. sort. Fremstår med micro chip på blomst. Varenr: 3777993 DKK 10.000 DK, Aalborg, Nibevej 30-03-2015 19:35:00 DKK 5.400
B&G og Kgl. P. Figurer, askebæger m.m. (5)
B&G og Kgl. P. Figurer, askebæger m.m. (5). B&G og Kgl. P. Figurer, askebæger m.m. bestående af: B&G, fisk nr. 2169, Kakkel/bordskåner med Tuborg ca. 16 x 16 cm, 1. sortering. Hund nr. 2115, 2. sortering. Kgl.P, askebæger nr. 21872, bonboniere nr. 711/3267, 1. sortering. (5) Varenr: 3775862 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-03-2015 15:20:31 DKK 575
Samling fade af fajance (8)
Samling fade af fajance (8). Samling fade af fajance heriblandt Aluminia, Bing & Grøndahl, Isola m.fl., L. 28-48 cm, Ø 28-30 cm. Fremstår med brugsspor og krakeleringer. (8) Varenr: 3775911 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 01-04-2015 19:50:00 DKK 325
Orientalske vaser, porcelæn, 1900-tallets slutning (2)
Orientalske vaser, porcelæn, 1900-tallets slutning (2). Orientalske vaser af blåglaseret porcelæn, dekoreret med blomster og fugle i farver. 1900-tallets slutning. H. 18 - 22 cm. (2) Varenr: 3780613 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 03-04-2015 17:24:00 DKK 300
Lofthængt jardinere/urtepotte Satsuma
Lofthængt jardinere/urtepotte Satsuma. Japansk, Satsuma jardinere/urtepotte, lofthængt, højde på skjuler ca. 23 cm, B. 21 cm. 1900-tallet. Varenr: 3773545 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-03-2015 14:07:56 DKK 300
Glasbesætning. Prisme (31)
Glasbesætning. Prisme (31). Prisme glasbesætning bestående af: 11 øl/vandglas, 3 rødvinsglas, 4 hvidvinsglas, 1 snapseglas, 12 likørglas. (31) Varenr: 3778622 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-03-2015 20:08:00 DKK 300
Bing & Grøndahl. Apollo kaffe- og middagsservice (42)
Bing & Grøndahl. Apollo kaffe- og middagsservice (42). Bing & Grøndahl. Apollo kaffe- og middagsservice af porcelæn bestående af: 3 middagstallerkner, 11 kagetallerkner, 7 kaffekopper, 13 underkopper, kaffekande, 2 sukkerskåle med låg, ovalt fad, askebæger, 1. sortering. 2 middagstallerkner, kvadratisk fad, 2. sortering. (42) Varenr: 3771619 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-03-2015 13:52:30 DKK 325
Samling glas, klart og farvede (16)
Samling glas, klart og farvede (16). Samling glas, klart og farvede bestående af: vaser H. 9,5 - 29,5 cm, saltkar Ø 4,8 cm, askebæger Ø 15,5 cm m.m.. Enkelte dele fremstår med mindre afslag. (16) Varenr: 3771628 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 03-04-2015 17:29:14 DKK 300
Stor tiger
Stor tiger . Stor tiger af porcelæn. 37 x 106 cm. Fremstår med let brugsslitage, mindre afslag. Varenr: 3780450 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 31-03-2015 19:17:00 DKK 1.900
Samling ældre glas (8)
Samling ældre glas (8). Samling ældre glas, heriblandt to lommlærker, én med ombøjet kant. H. 7 - 20 cm. (8) Varenr: 3787713 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 06-04-2015 15:07:00 DKK 300
Knabstrup bonboniere, glaseret lertøj
Knabstrup bonboniere, glaseret lertøj. Knabstrup bonboniere med låg af glaseret lertøj. H. 20 cm. Fremstår med lille afslag på kant af fod. Varenr: 3787783 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 06-04-2015 13:09:00 DKK 300
Samling ældre glas (27)
Samling ældre glas (27). Samling ældre glas af farvet og klart glas, heriblandt flere med egeløvsdekoration. H. 8 - 17 cm. Fremstår med lettere aldersrelateret slitage. (27) Varenr: 3777347 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 06-04-2015 14:01:54 DKK 325
Samling ældre glas (28)
Samling ældre glas (28). Samling assorterede glas af klart og farvet glas, heriblandt punchglas, snapseglas, erindringsglas m.fl. H. 6 - 19 cm. Fremstår med aldersrelateret slitage. (28) Varenr: 3787721 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 06-04-2015 15:43:00 DKK 325
Samling Berlinois glas (21)
Samling Berlinois glas (21). Samling Berlinois glas med og uden slibning. H. 7,5 - 15 cm. (21) Varenr: 3787720 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 06-04-2015 15:35:00 DKK 300
Samling blækhuse m.m. (69)
Samling blækhuse m.m. (69). Samling blækhuse, chiffonflasker m.m. af klart og farvet glas. 1900-tallet. H. 2 - 26 cm. Enkelte dele fremstår med mindre skår. (69) Varenr: 3787717 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 06-04-2015 14:54:00 DKK 325
Samling ældre glas (3)
Samling ældre glas (3). Samling ældre glas af klart og grønt glas, heriblandt Frimurerglas og glas med indvendig spiral. 1800/1900-tallet. H. 11,5 - 13,5 cm. Glasset med indvendig spiral fremstår med lille skår under bund. (3) Varenr: 3787718 DKK 2.500 DK, Aalborg, Nibevej 06-04-2015 17:27:00 DKK 450
Kgl. og B&G, figurer, fade, platter m.m., porcelæn (22)
Kgl. og B&G, figurer, fade, platter m.m., porcelæn (22). Kgl. og B&G, figurer, fade, platter m.m. af porcelæn, bestående af Bing og Grøndahl dessin nr. 2061, 1645, 2275, 1635, 1633, 1764, 1670, 9674-9676, 9369-9374, 9376 samt Royal Copenhagen 4524, 1081, 3131, 3498, 954/3774, askebæger med hummer 2. sortering, ellers 1. sortering. (22) Varenr: 3779944 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-03-2015 14:11:00 DKK 1.250
Holmegaard glasbesætning (6)
Holmegaard glasbesætning (6). Holmegaard glasbesætning med slibning på cuppa, balusterformet fod, bestående af fem rødvinsglas og to snapseglas. H. 9,5 - 15 cm. Fremstår med enkelte ujævnheder på rødvinsglas. (6) Varenr: 3787719 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 06-04-2015 15:37:00 DKK 325
Kähler Omaggio mega jubilæumsvase
Kähler Omaggio mega jubilæumsvase . Reckweg og Nordentoft for Kähler. Omaggio 175-års jubilæumsvase. Vasen er lavet som en del af den stribede Omaggio serie, med håndmalede striber i guld, H. 50 cm. Vasen er ikke i alm. udsalg. Varenr: 3788058 DKK 15.000 DK, Aalborg, Nibevej 06-04-2015 19:59:00 DKK 1.450
Royal Copenhagen / Kgl. P. 'Blå Blomst', flettet. Middagstallerkner (12)
Royal Copenhagen / Kgl. P. 'Blå Blomst', flettet. Middagstallerkner (12). Royal Copenhagen. 'Blå Blomst Flettet' service af porcelæn bestående af: 12 middagstallerkner Ø 23 cm. (12) Varenr: 3774267 DKK 2.500 DK, Aalborg, Nibevej 31-03-2015 14:25:19 DKK 1.600
Samling kander, karafler m.m. (21)
Samling kander, karafler m.m. (21). Samling kander, karafler m.m. af klart og farvet glas. H. 4 - 25 cm. Enkelte dele fremstår med skår.(21) Varenr: 3787715 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 06-04-2015 14:25:00 DKK 325
Royal Copenhagen / Kgl. P. 'Blå Blomst', flettet. Frokosttallerkner (12)
Royal Copenhagen / Kgl. P. 'Blå Blomst', flettet. Frokosttallerkner (12). Royal Copenhagen. 'Blå Blomst Flettet' service af porcelæn bestående af: 12 frokosttallerkner nr. 8095, Ø 20,5 cm. (12) Varenr: 3774273 DKK 1.800 DK, Aalborg, Nibevej 31-03-2015 14:55:00 DKK 750
B&G og Søholm m.fl. Figurer, lysetager m.m. (11)
B&G og Søholm m.fl. Figurer, lysetager m.m. (11). B&G og Søholm m.fl. Figurer, lysetager m.m. heriblandt B&G, pige og dreng nr. 2162, 2. sortering. B&G, vase nr. 5411, 1. sortering. Søholm lysestager af glas H. 30 cm og Søholm pige med dukke m. fl.. (11) NB. Ændret antal. Varenr: 3776550 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 31-03-2015 18:45:34 DKK 350
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 26  >>