Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Brillantring 1.52 ct.
Ring udført af 18 kt. hvidguld/guld (stemplet), prydet med en brillant på ca. 1.22 ct. Farve: Cape-Yellow (M), klarhed: SI1. Desuden med 2 mindre brillanter på ca. 0.30 ct. i alt. Farve: Wesselton (H), klarhed: VSI 1. Ringstr. ca. 53, diameter ca.: 17 mm. Vægt ca. 10 g.
Varenr: 4851385
DKK 37.217 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 16-12-2017
20:16:15
DKK 11.909
Brillantring af platin prydet med 5 baguetteslebne brillanter, i alt ca. 0.68 ct
Brillantring af platin prydet med 5 baguetteslebne brillanter, i alt ca. 0.68 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS. Samlet carat på diamanter er stemplet i ringskinnen. 1900-allets anden halvdel. Vægt ca. 4,9 g. Front B. 0.62 cm. Ringstr. 49/15,6.
Varenr: 4832741
DKK 5.400 DK, Vejle, Dandyvej 16-12-2017
20:32:00
Ring in 585/- mit 12 Brillanten zus. ca. 0.10 ct
Ring in 585/-Gelbgold mit 12 Brillanten zus. ca. 0.10 ct, Reinheit ca. VSI, Farbe ca. Wesselton (H), ca. 6 Gramm, Schienenbreite ca. 11 mm Ringweite ca. 54 Tragespuren
Varenr: 4846804
DKK 2.605 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16-12-2017
20:39:00
DKK 819
Slangering af guld med brillanter
Brillantring i slangeform med 3 snoninger, håndlavet - unika, guldsmed Meyn Hamborg, stempel = 585 Meyn IHH. Ringvidde 54. Vægt ca. 15 g, massiv. Skinne-Ø ca. 10,7 - 15,6 mm. Brillanter: 1 x ca. 0.33 ct., klarhed: ca. SI, farve: ca. Wesselton (H). 10 x i alt ca. 0.45 ct., klarhed: ca. SI, ...
Varenr: 4848749
DKK 9.676 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16-12-2017
20:47:00
DKK 2.419
Ring in 585/- Tricolor-Gold mit Brillanten
Ring in 585/- Tricolor-Gold, Stempel = 585, ca. 4 Gramm, Ringweite ca. 47, 10 x Brillanten zus. ca. 0.10 ct, Reinheit ca. SI - Pique, Farbe ca. Wesselton - Top Crystal (H - J), Tragespuren
Varenr: 4846796
DKK 2.233 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16-12-2017
20:47:00
DKK 1.191
Ring in 585/- Gelbgold mit 7 Brillanten zus ca. 0.20 ct
Ring in 585/- Gelbgold mit 7 Brillanten zus. ca. 0.20 ct, Reinheit SI/Wesselton (H), Ringschiene im Verlauf, Breite ca. 2 - 9 mm, ca. 3 Gramm, Ringweite ca. 55 Tragespuren
Varenr: 4846807
20:47:00
DKK 298
Ring, guld 585/- med 3 brillanter og 2 smaragder
Ring, 585/- guld, ca. 6 gram, stempel = 585, mesterstempel JH, håndlavet Prydet med: 2 smaragder (let slidt overflade) ca. 0,16 ct. i alt 3 gammelslebne diamanter på ca. 0.60 ct, klarhed: ca. SI, farve: ca. Wesselton (H) Mål på ringhovedet 20 x 18 mm Ringstr.: 56,5. Fremstår med lette ...
Varenr: 4842729
DKK 6.699 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16-12-2017
20:52:00
DKK 558
Ring 18 k vitguld diamanter
RING, 18 k vitguld, briljant ca 0,24 ct, 13 åttkantslipade smådiamanter, ringstorlek ca 17,5 mm, vikt ca 5,3 g
Varenr: 4868065
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 16-12-2017
20:54:00
Se mere
Örhängen 1 par ringar 18 k guld
ÖRHÄNGEN, 1 par, RINGAR, 2 st., 18 k guld, odlad saltvattenspärla ca 7,8 mm samt 6 små diamanter med rosenslipning resp. cabochonslipad månsten, ringstorlek ca 18,5 mm resp. 17,5 mm, örhängen med skruvsystem, total vikt ca 11 g
Varenr: 4868067
DKK 1.930 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 16-12-2017
20:58:00
Se mere
Ring 18 k guld diamant
RING, 18 k guld, gammalslipad diamant omkring 1,00 ct, kvalité ca Ca(L)/I2, ringstorlek ca 16,5 mm, vikt ca 6,7 g
Varenr: 4868069
DKK 9.266 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 16-12-2017
21:02:00
Se mere
Ring 18 k guld
RING, 18 k guld, checkerslipad citrin ca 77,50 ct, krans av 63 briljanter totalt ca 0,31 ct, genombruten dekor, längd 3,8 cm, ringstorlek ca 17,5 mm, total vikt ca 33,7 g
Varenr: 4868077
DKK 3.861 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 16-12-2017
21:18:00
Se mere
Ole Lynggaard 'Boble' ring with diamonds & turmalines
Ole Lynggaard 'Boble' ring in 18k white brushed gold with rose oval cut turmalines & 4 brilliant cut diamonds 0.20 ct Colour : Wesselton (H) Clarity: VS1 Designed by Charlotte Lynggaard. Weight : 9.3g Ringsize : 51.5/16.25mm
Varenr: 4783555

DKK 10.421 BE, Antwerpen 16-12-2017
21:20:00
DKK 3.350
Fire moderne diamantringe, i alt 0.26 ct. (4)
Fire ringe i 14 kt. guld prydet med brillantslebne diamanter. Den ene i satineret guld og hvidguld med én diamant på 0.07 ct. Farve: Wesselton (H), klarhed: VS. Ringstr. 49,5/15,7. Den anden i blankt guld og hvidguld med én diamant på 0.03 ct. Farve: Wesselton (H), klarhed: SI. Ringstr. 57/18,15....
Varenr: 4855948
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-12-2017
09:52:00
DKK 950
Ring 18 k vitguld diamanter
RING, 18 k vitguld, 10 briljanter totalt ca 0,12 ct, ringstorlek ca 19 mm, vikt ca 3,5 g
Varenr: 4868105
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
10:21:00
Se mere
Ring 18 k röd/vitguld diamanter
RING, 18 k röd/vitguld, 15 åttkantslipade smådiamanter, ringstorlek ca 16,5 mm, vikt ca 3,9 g
Varenr: 4868108
10:30:00
Se mere
Citrinring
Ring udført af 14 kt. guld (stemplet), prydet med en baguetteslebet citrin på ca. 8,9 x 12,4 mm. Ringstr. ca. 57, diameter ca.: 18,2 mm. Vægt ca. 13,5 g. Ringen fremstår i aldersrelateret stand med svage brugsspor.
Varenr: 4851458
DKK 3.722 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17-12-2017
11:15:00
DKK 1.675
Konvolut Goldschmuck (6)
Konvolut Schmuck gefertigt aus 8kt, 14kt, Gold und 950 Silber (geprüft/punziert). Das Konvolut besteht aus folgenden Positionen: 1 Ring besetzt mit einer Perle mit einem Durchmesser von ca.: 5,7 mm. 1 Ring besetzt mit 14 Diamatrosen und Diamanten im Altschliff mit einem Durchmesser von ca.:...
Varenr: 4817801
DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17-12-2017
11:15:00
DKK 893
Camé- og diamantring af 18 kt. guld. 1900-tallets første halvdel
Camé- og diamantring af 18 kt. guld, prydet med kvinde i profil omkranset af 18 let rosenslebne diamanter. 1900-tallets første halvdel. Vægt ca. 5,1 g. Front B. 2,7 cm. Ringstr. 54/17. Aldersrelateret brugsspor
Varenr: 4864136
11:26:00
Parsons. Vintage brillantring af guld og platin, i alt 0.36 ct
Parsons. Vintage brillantring af guld og platin, front prydet med tre diamanter med ældre slibninger. i alt ca. 0.36 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS. Vægt ca. 2,3 g. B 0,7 cm. Ringstr. 53/17. Fremstår med aldersrelateret brugsspor.
Varenr: 4849039
11:33:00
DKK 3.200
Ring 18 k vitguld pärla diamanter
RING, 18 k vitguld, odlad saltvattenspärla ca 7,2 mm, 6 briljanter totalt ca 0,10 ct, ringtorlek ca 17 mm, vikt ca 3,4 g
Varenr: 4868130
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 17-12-2017
11:45:00
Se mere
Ring 18 k guld smaragder diamanter
RING, 18 k guld med 2 fasettslipade smaragder resp 2 briljantslipade diamanter, totalt ca 0,10 ct, svensk importstämpel, ringstorlek ca 16,5 mm, vikt ca 8,0 g
Varenr: 4868134
DKK 1.930 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 17-12-2017
12:03:00
Se mere
Ring platina krysokolla diamanter
RING, platina, cabochonslipad krysokolla, 24 diamanter med åttkant-resp briljantslipning totalt ca 0,37 ct, stämplad Juvelfabriken Ab, Stockholm 1941, ringstorlek ca 17,5 mm, vikt ca 8,8 g
Varenr: 4868136
DKK 3.861 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 17-12-2017
12:09:00
Se mere
Brillantring
Massiv ring udført i 14 kt. guld (stemplet), prydet med en brillant på ca. 0.20 ct. Farve: Crystal (J), klarhed: VSI2. Ringstr. ca.: 48, diameter ca.: 15,5 mm. Vægt ca.: 16,5 g. Ringen fremstår i aldersrelateret stand; den bør poleres.
Varenr: 4851443
DKK 5.583 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17-12-2017
12:12:00
DKK 3.722
Brillantring
Ring udført af 14 kt. guld (stemplet), prydet med 40 brillanter på ca. 1 ct. i alt. Farve: Yellow-Brown (S), klarhed: P3. Ringstr. ca. 54, diameter ca.: 17,3 mm. Vægt ca. 9,2 g. Ringen fremstår i aldersrelateret stand med svage brugsspor.
Varenr: 4869368
12:44:00
DKK 335
Ring 18 k vitguld
RING, 18 k rodierat vitguld, briljant ca 0,30 ct samt 24 smådiamanter med åttkantslipning, Guldatelje Amie, Lundberg, Stockholm 1976, ringstorlek ca 15,5 mm, vikt ca 8 g
Varenr: 4868152
DKK 3.861 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
13:03:00
Se mere
Ring 18 k vitguld rubin diamanter
RING, 18 k vitguld, fasettslipad rubin, 20 briljanter totalt ca 0,76 ct, svensk importstämpel, ringstorlek ca 17,5 mm, vikt ca 5,1 g
Varenr: 4868167
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 17-12-2017
13:48:00
Se mere
Brillantring, ca. 0.56 ct, 18 kt. hvidguld
Brillantring udført i 18 kt. hvidguld, prydet med 56 brillanter. Samlet ca. 0.56 ct. Frave: Top Cape/K. Klarhed: VS/SI. Ringstr. Ø 17,50 m. Vægt ca. 8,1 gram.
Varenr: 4828091
DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 17-12-2017
13:54:00
Allan Scharff, designring med rå sten
Allan Scharff, dansk Guldsmed, håndlavet design ring, bred ringskinne med forhøjet front, prydet med rå sten. Ringstr. Ø 16½ mm. Vægt ca. 16,6 gram. Er stemplet Scharff 585 og 14K.
Varenr: 4791115
14:02:00
DKK 3.200
Ring 18 k guld
RING, 18 k guld och silver, odlad barock pärla, 10 diamanter med rosenslipning, ringstorlek ca 16,5 mm, vikt ca 2,6 g
Varenr: 4868176
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
14:21:00
Se mere
Brillantring i 585 guld
Brillantring i 585 guld - 3 g, med 9 brillanter ca. 0,50 ct. i alt, Top Crystal - SI3. Ringstr.: 54. Fremstår med minimale brugsspor.
Varenr: 4843060
DKK 2.977 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 17-12-2017
14:24:35
DKK 1.117
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >>