Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Ringe i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 13  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ring 925 sterling sølv med labradoriserende månesten, ringstr. 54,5
Ring 925 sterling sølv med labradoriserende månesten, ringstr. 54,5. Ring 925 sterling sølv, vægt ca. 11,4 gram, prydet med 1 labradoriserende månestenscabochon, mål ca. 7,5 mm, ringhovedets bredde ca. 9 mm, ringskinnens bredde forneden ca. 9,8 mm, ringstr. 54,5, stemplet '925'. Ny vare, Tyskland, nutidig. Varenr: 4561597

DKK 2.678 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-03-2017 20:42:00 DKK 2.046
Ring 750 rosaguld med en spessartin-cabochon, ringstr. 54
Ring 750 rosaguld med en spessartin-cabochon, ringstr. 54. Ring 750 rosaguld, vægt ca. 12,5 gram, prydet med en spessartin-cabochon, Ø ca. 10,5 mm, ringhovedets Ø ca. 12,5 mm, ringskinnens bredde forneden ca. 4,25 mm, ringstr. 54, stemplet '750'. Tyskland. Varenr: 4561657

DKK 12.794 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-03-2017 20:45:00 DKK 10.042
Ring 925 Sterling Silber mit Turmalin- Quarz, Ringgröße 54,5
Ring 925 Sterling Silber mit Turmalin- Quarz, Ringgröße 54,5. Ring 925 Sterling Silber, Gewicht ca. 14,9 Gramm, besetzt mit 1 Bergkristall mit Turmalinnadeln Cabochon, Ø ca. 12mm, Ringkopf Ø ca. 13,7mm, Breite der Ringschiene unten ca. 7,6mm, Ringgröße 54,5, punziert '925'. Deutschland. Varenr: 4561607

DKK 2.380 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-03-2017 20:46:00 DKK 1.785
Ring 925 Sterling Silber mit graviertem Lagenachat, Ringgröße 58
Ring 925 Sterling Silber mit graviertem Lagenachat, Ringgröße 58. Ring 925 Sterling Silber, Gewicht ca. 14,5 Gramm, besetzt mit einem gravierten Lagenachat, Ø ca. 17,5mm, Ringkopf Ø ca. 19mm, Breite der Ringschiene unten ca. 7,8mm, Ringgröße 58, punziert '925'. Deutschland. Varenr: 4561639

DKK 2.380 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-03-2017 20:51:00 DKK 1.636
Smaragd- og brillantring af 18 kt hvidguld
Smaragd- og brillantring af 18 kt hvidguld. Smaragd- og brillantring af 18 kt hvidguld, prydet med to ovale facetslebne smaragder, hver omkranset af ti brillanter, samlet ca 0.50 ct. Vægt stemplet i ringen, Farve: Top Wesselton (G), klarhed: P1. Fremstår nypoleret. Italien. Ringstr. 59 Varenr: 4585644 DKK 5.500 DK, Herlev, Dynamovej 26-03-2017 12:25:00 DKK 3.700
Ring with freshwater pearl and cubic zirconia
Ring with freshwater pearl and cubic zirconia . Ring with freshwater pearl and cubic zirconia in sterling silver, hallmarked 925. Pearl colour: creme Pearl shape: button Pearl size: 8.00x9.50mm Ring size: 54.5/17.5mm Total weight: 5.2g. Varenr: 4535693 DKK < 1.000 BE, Antwerpen 26-03-2017 13:44:00 DKK 298
Georg Jensen - Moonlight Grapes ring, stor model - str. 55
Georg Jensen - Moonlight Grapes ring, stor model - str. 55. Georg Jensen - Lille Moonlight Grapes ring udført i sterling sølv. Ringstr. Ø 55 mm. Ligger i org. æsker. MOONLIGHT GRAPES er inspireret af fordums pragt og samtidig påvirket af et moderne sind. Et vintage-design er blevet nyt igen med MOONLIGHT GRAPES kollektionen. Vindrueklaserne i sterling ... Varenr: 4603315

DKK 2.400 DK, Odense, Kratholmvej 26-03-2017 14:10:00 DKK 2.500
Georg Jensen - Aria ring af sterling sølv
Georg Jensen - Aria ring af sterling sølv. Georg Jensen - Aria ring udført i sterling sølv, ringstr. Ø 56 mm. Varenr: 4603320

DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-03-2017 14:32:00 DKK 400
Topazring
Topazring . Ring gefertigt aus 8kt. Gold (punziert), besetzt mit einem hellblauen Topaz im Herzschliff von ca.: 5 x 5 mm. Ringgröße ca.: 53 mm, Durchmesser ca.: 16,8 mm. Gewicht ca.: 2,1 g. Der Ring befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren. Varenr: 4577532 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-03-2017 16:00:00 DKK 335
Ring i 18k med brillant 0,33 ct
Ring i 18k med brillant 0,33 ct . Ring i 18k med brillantsleben diamant 0,33 ct Farve: (H) Wesselton Klarhed: VVS2 Samlet vægt : 2,19 gr Ring størrelse: 52,5 / 16.75mm r1271 Varenr: 4396013

DKK 5.765 BE, Antwerpen 26-03-2017 16:12:00 DKK 4.835
Ring set with ruby and diamonds approx. 0.35ct & 0.02ct
Ring set with ruby and diamonds approx. 0.35ct & 0.02ct. Ring set with ruby and diamonds approx. 0.35ct & 0.02ct in sterling silver, hallmarked 925 Colour: Wesselton-Top Crystal Clarity: P1 Ringsize: 52.5/16.75mm Total weight: 1.8g Varenr: 4535763 DKK 1.860 BE, Antwerpen 26-03-2017 16:26:00 DKK 1.302
Ring med rubin og Cubic Zirkonia, 9 kt. guld
Ring med rubin og Cubic Zirkonia, 9 kt. guld. Ring udført i 9 kt. guld, prydet med en oval cabochonsleben rubin, flankeret af 2 rørfattede Cubic Zirkonia. Ringstr. Ø 17,75 mm. Vægt ca. 2,9 gram. Varenr: 4585878

DKK 1.800 DK, Odense, Kratholmvej 26-03-2017 16:40:00 DKK 1.150
18kt diamond heart ring approx. 3.50ct
18kt diamond heart ring approx. 3.50ct. 18kt diamond heart ring approx. 3.50ct 18kt rhod.white gold, hallmarked 750 Diamond ring decorated with pave microscope setted numerous white and bown brilliant-cut diamonds approx. 3.50ct and the back of the ring is finished in bate for comfortable wearing Colour: Top wesselton-wesselton ... Varenr: 4431809

DKK 21.274 BE, Antwerpen 26-03-2017 16:57:00 DKK 16.365
Brillantring, 14 kt guld/ hvidguld, 0.14 ct.
Brillantring, 14 kt guld/ hvidguld, 0.14 ct.. Diamonds By Frisenholm. Brillantring udført af 14 kt guld/ hvidguld prydet med tre brillantslebene diamanter, ca. 0.14 ct. Farve: Top Wesselton-Wesselton (G-H). Klarhed: SI2-P. Ringstr: ca.Ø. 17,25mm/ 54. Vægt ca. 3.0 gram. Stemplet FHP 585. Varenr: 4469563

DKK 2.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-03-2017 18:27:00 DKK 1.700
Unika ring m/ safir, guldbelagt sterling sølv, 7,8 gram
Unika ring m/ safir, guldbelagt sterling sølv, 7,8 gram. Håndlavet ring udført af guldbelagt samt sort rhodineret sterling sølv prydet med grønblå, farvebehandlet cabochonsleben safir samt to mindre safirer. Ringstr ca. Ø. 17,75 mm/ 56. Bredde ca. 19 mm. Vægt ca. 7,8 gram. Varenr: 4501898

DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-03-2017 18:27:00 DKK 1.000
Art Deco Ring 585er Weissgold mit Diamanten, Ringgröße 49
Art Deco Ring 585er Weissgold mit Diamanten, Ringgröße 49. Ring 585er Weissgold, Gewicht ca. 1,4 Gramm, besetzt mit 2 Diamanten im modifizierten Altschliff, insg. ca. 0.06ct., Farbe: Wesselton H, Reinheit: si1, Maße des Ringkopfes ca. 15,5 x 9,5mm, Breite der Ringschiene unten ca. 1,25mm, Ringgröße 49, undeutlich punziert. Altersbedingte Gebrauchsspuren,... Varenr: 4600683 DKK 1.636 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2017 18:39:00 DKK 781
Cocktailring. Unika m/ stor rosen kvarts, guldbelagt sterling sølv, 12,8 gram
Cocktailring. Unika m/ stor rosen kvarts, guldbelagt sterling sølv, 12,8 gram. Coctailring, håndlavet af guldbelagt/ sort rhodineret sterling sølv prydet med facetsleben rosen kvarts på ca. 16.00 ct samt lille safir, granat og peridot. H. ca. 30 mm. Ringstr. ca. Ø. 18 mm / 56. Vægt: 12,8 gram. Varenr: 4517185

DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-03-2017 18:40:00 DKK 900
Ring 585er Roségold mit Amethyst, Ringgröße 54,5
Ring 585er Roségold mit Amethyst, Ringgröße 54,5. Ring 585er Roségold, Gewicht ca. 7,2 Gramm, besetzt mit 1 rund facettierter Amethyst, ca. 8.31ct., Maße des Ringkopfes ca. 21,5 x 18,5mm, Breite der Ringschiene unten ca. 2,9mm, Ringgröße 54,5, punziert '585'. Altersbedingte Gebrauchsspuren, Amethyst berieben, Deutschland, um 1960 Varenr: 4600680 DKK 1.860 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2017 18:40:00 DKK 1.153
Ring af sølv med Tanzanit
Ring af sølv med Tanzanit. Stor ring af sterlingsølv, delvis belagt med rødguld. I form af en blomst med talrige facetslebne tanzanitperler. B. 6,8 cm. Ringst. 58,5Ø/18,5 mm. Vægt ca. 55 gram. Varenr: 4590526

DKK 1.400 DK, Hørsholm, Vibe Alle 26-03-2017 18:49:00 DKK 1.050
Kranz & Ziegler, brillantring, ca. 0.15 ct
Kranz & Ziegler, brillantring, ca. 0.15 ct. Kranz & Ziegler, brillantring udført i 14 kt. hvidguld, prydet med talrige pavérede brillanter, på tilsammen ca. 0.15 ct. Ringstr. Ø 54. Vægt ca. 4,0 gram. Varenr: 4585944

DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-03-2017 19:13:00 DKK 3.700
Safir og brillantring, 14 kt. hvidguld
Safir og brillantring, 14 kt. hvidguld. Safir og brillantring, udført i 14 kt. hvidguld, prydet med en oval facetsleben safir, omkranset af 8 brillanter. Samlet ca. 0.10 ct. Farve: Wesselton: Klarhed VS-SI. Vægt ca. 2,4 gram. Varenr: 4588730

DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-03-2017 19:15:00 DKK 2.100
Ring besetzt mit Edelsteinen
Ring besetzt mit Edelsteinen . Ring gefertigt aus 14kt. Gold (punziert), besetzt mit 1 Brillanten von gesamt ca.: 0.05ct. Farbe: Crystal (J), Reinheit: si1. Sowie mit 2 facettierten Granaten im Rundschliff mit einem Durchmesser von ca.: 3,3 mm. 1 facettierten Smaragd im Rundschliff mit einem Durchmesser von ca.: 2,85 mm. ... Varenr: 4577522 DKK 2.603 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-03-2017 19:15:00 DKK 1.860
Diamantring, ca 0.75 ct
Diamantring, ca 0.75 ct. Ring af 14 kt. guld. Prydet i center med en brillantslebet diamant, ca 0.55 ct. samt to baguetteslebne diamanter, ca 0.20 ct. Farve Wesselton (H). Klarhed VS1. Ringst. 53,5Ø17mm. Varenr: 4590746 DKK 12.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 26-03-2017 19:30:00 DKK 8.400
Rosetring m/ brillanter, 14 kt guld, 0.49 ct.
Rosetring m/ brillanter, 14 kt guld, 0.49 ct.. Diamonds By Frisenholm. brillant- / rosetring udført i 14 kt. rosaguld prydet med ni med brillantslebne diamanter på ialt ca. 0.49 ct. Farve: Top Wesselton-Wesselton (G-H). Klarhed: SI1-2. Ringstr: ca. 17,5 mm/ 55. Vægt ca. 2.2 gram. Stemplet 585 FHP. Smykkeæske medfølger. Varenr: 4494769

DKK 4.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-03-2017 19:34:00 DKK 3.900
Chaumet ring 18 k guld
Chaumet ring 18 k guld. CHAUMET, ring, 18 k guld, 18 briljanter totalt 0,18 ct, fasettslipad safir 0,32 ct, enligt gravyrer, ringstorlek ca 17 mm, vikt ca 4,8 g Varenr: 4604322 DKK 2.345 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2017 19:50:00
Se mere
Damering med brillant, ca. 0.60 ct
Damering med brillant, ca. 0.60 ct. Damering i 14 kt. guld, delt midterskinne mat og skinnende poleret med en brillant på ca. 0.60 ct., renhed: P 1, farve: Crystal (L), vægt ca. 9 g, ringstr. 61. Varenr: 4563892 DKK 8.926 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-03-2017 19:59:00 DKK 4.649
Diamantring af 14 kt. guld og hvidguld, i alt ca. 1.00 ct
Diamantring af 14 kt. guld og hvidguld, i alt ca. 1.00 ct. Diamantring af 14 kt. guld og hvidguld prydet med tre større,- og 8 mindre diamanter med ældre slibninger i alt ca. ca. 1.00 ct. Farve: Top Crystal-Top Cape (I-K). Klarhed: VS-SI. 1900-tallets første halvdel. Vægt ca. 3,5 g. Front B. 1 cm. Ringstr. 60/18. Fremstår med brugsspor, nedslidte ... Varenr: 4605559 DKK 8.600 DK, Vejle, Dandyvej 26-03-2017 20:00:00 DKK 6.800
Ring in 18k with brilliant cut diamonds approx. 1.83ct
Ring in 18k with brilliant cut diamonds approx. 1.83ct. Ring in 18k yellow gold, tested, with brilliant cut diamonds approx 1.83ct Ring set with a central diamond 1.33 ct and 12 surrounding diamonds 0.50 ct Colour: (J) Crystal Clarity: VS2 Surrounding diamonds : Colour: (J-K) Crystal -Top Cape Clarity: SI1-SI2 Weight: 6g Ringsize : 53/17mm Varenr: 4591083 DKK 40.912 BE, Antwerpen 26-03-2017 20:14:00 DKK 32.729
Goldsmiths diamond Collection. Brillant-solitairering af 9 kt. hvidguld på ca. 0.40 ct
Goldsmiths diamond Collection. Brillant-solitairering af 9 kt. hvidguld på ca. 0.40 ct. Goldsmiths diamond Collection. Brillant-solitairering af 9 kt. hvidguld, prydet med brillantsleben diamant på ca. 0.40 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed: SI1. Diamanten er med laser identifikationsnummer. Vægt ca. 2 g. Ringstr. 50/16. Etui samt diamantbevis fra Goldsmiths diamond Collection ... Varenr: 4605521 DKK 5.200 DK, Vejle, Dandyvej 26-03-2017 20:14:00 DKK 4.100
Ole Lynggaard. stor Cushion ring med ametyst
Ole Lynggaard. stor Cushion ring med ametyst. Ole Lynggaard. Cushion ring af 18 kt. guld. Prydet med facetteret ametyst 12 x 13 mm. samt en brillant ca. 0.02 ct. Farve: Top Wesselton (G) Klarhed: VS1. Ringstr. 54/Ø 17,25 mm. Designet af Charlotte Lynggaard. Varenr: 4601832

DKK 12.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 26-03-2017 20:20:00 DKK 12.500
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 13  >>