Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 14  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ring af guld med ametyst
Ring af 14 kt. guld. Prydet tre ametyst kugler monteret i form af kroner. Ringst. 64/20,25 mm. Vægt ca. 4,3 gram
Varenr: 4808150
DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 23-10-2017
19:09:00
DKK 700
Konvolut Ringe, Modeschmuck (5)
Modeschmuckkonvolut bestehend aus fünf Ringen, gefertigt aus Messing, besetzt mit Markasiten und Glassteinen. Maße der Ringköpfe ca.: L. variiert zwischen ca. 2,1 cm und ca. 2,7 cm, D. variiert zwischen ca. 1,6 cm und ca. 1,9 cm. Ringgrößen ca.: von 51 - 59, Durchmesser ca.: 16,4 - 18,9 mm. ...
Varenr: 4811540
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23-10-2017
19:12:00
DKK 298
Knocklering / fingerledsring udført af guld med brillanter
Diamonds by Frisenholm. Knocklering/ fingerledsring udført af 9 kt guld prydet med 42 brillantslebne diamanter på tilsammen ca. 0.17 ct. på delt ringskinne. Ringstr. ca. Ø. 14 mm/ 44.
Varenr: 4749080

DKK 1.600 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
19:19:00
DKK 450
Diamantring af 8 kt rhodineret guld prydet med rund, facetteret, sort diamant på ca. 1.71 ct
Diamantring af 8 kt rhodineret guld prydet med rund, facetteret, sort diamant på ca. 1.71 ct samt talrige små, samt brillanter på i alt ca. 0.19 ct. Farve: Light yellow-yellow. Klarhed: P1-P3. Ringstr. 57.50 Ø 18,25 mm. Vægt: 3,3 gr.
Varenr: 4800943
DKK 2.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-10-2017
19:33:00
DKK 650
AN∙NO, Pearl Bubble ring
AN∙NO ring model Pearl Bubble, udført i 14 kt. guld, prydet med en hvid Akoya Saltvands Kulturperle. Ringstr. Ø 17,75 mm. Vægt ca. 4,6 gram. Perldiam. Ø 11,8 mm. Ligger i org. æske. Designeren bag AN·NO er skuespillerinde Ann Eleonora, som bla. er kendt fra den prisvindende film Italiensk ...
Varenr: 4810929

DKK 5.800 DK, Odense, Kratholmvej 23-10-2017
19:35:00
DKK 2.800
Ring af guld 14 kt diamant og safir
Ring af 14 kt guld med tre sten, to safirer og en gammelsleben diamant, afslag på diamant. ca 0.07 ct. Farve: Top Crystal (I) Klarhed: Si Ringstørrelse: 57 ø 18 mm. Vægt: 2,4 gr.
Varenr: 4801877
DKK 1.400 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-10-2017
19:35:00
DKK 700
Håndlavet ring m/ opal, guldbelagt sterling sølv
Håndlavet ring med cabochon sleben opal med flouserende grønlig lys udført af guldbelagt samt oxideret sterling sølv. Ringstr. ca. 18,2 mm/ 57. Vægt ca. 9 gram.
Varenr: 4757712

DKK 2.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-10-2017
19:37:00
DKK 1.550
Ring i guld 14 kt med diamanter ca. 0.05 ct
Ring af 14 kt guld/hvidguld med enkelslebne diamanter ca. i alt 0.05 ct. Farve: Wesselton (H) Klarhed: Si Ringstørrelse: 52 ø 16.75 mm. Vægt: 6,1 gr.
Varenr: 4801871
19:51:00
Georg Jensen samt Pandora. Tre ringe udført i sterling sølv (3)
Tre ringe udført i sterling sølv bestående af: Agnete Dinesen for Georg Jensen, ring af sølv med åben ringskinne. Ring str. 52, Georg Jensen Victory ring. Udført i sterling sølv. Designet af Henning Koppel. Dess nr. 141. Ringstr ca. 53 samt Pandora sølvring prydet med 1 lille diamant indfattet i...
Varenr: 4811389
DKK 1.800 DK, Aalborg, Nibevej 23-10-2017
20:00:00
DKK 450
Ring i 14 kt guld prydet med granater
Ring i guld 14 kt prydet granater. Ringstørrelse: 60 ø 19,25 mm. Vægt: 7,7 gr.
Varenr: 4810872
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-10-2017
20:01:00
DKK 850
Brillantbesat herrering i 18 kt. sortrhodineret guld, 9.60 ct.
Bred herrering i 18 kt. sortrhodineret hvidguld prydet hele ringskinnen rundt med 96 prinsesseslebne diamanter i invisible setting på tilsammen ca. 9.60 ct. Farve: Wesselton (H), klarhed: VVS. Flankeret af små brillantslebne diamanter langs kanten og på siden af ringskinnen. Stemplet med ...
Varenr: 4790914
DKK 84.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-10-2017
20:02:00
DKK 54.000
Italiensk guldsmed. Kraftig retroring af 18 kt. guld, ca. 1960'erne
Italiensk guldsmed. Kraftig retroring af 18 kt. guld, prydet med harlequintern og guldkugler, udført Italien ca. 1960'erne. Str. 53. Vægt: ca. 10,1 gr. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4801886
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-10-2017
20:02:00
DKK 1.900
Tofarvet brillantring 585 guld
Ring 585 guld, vægt: 4,6 g, prydet med 4 brillanter på ca. 0.25 ct. i alt, Wesselton H-SI1. Ringskinnens bredde i forløb: 6-4 mm, ringstr.: 57, stemplet 585. Tyskland, nutidig.
Varenr: 4811410

DKK 3.721 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-10-2017
20:05:00
DKK 2.047
Bent Knudsen, Kolding. Moderne ring af sterlingsølv, dessin 360
Moderne ring af sterlingsølv, gennembrudt front med hægte. Dessin 360. Udført hos Bent Knudsen, Kolding. Vægt ca. 8,5 gr. Ringstr. 49,5/15,75 mm. Fremstår med brugsspor.Hidrørende fra privatsamling af moderne dansk og finsk smykkekunst.
Varenr: 4806635
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-10-2017
20:10:00
DKK 450
Chanti alliance-brillantring af hvidguld af 14 kt. hvidguld ca. 0,75 ct. H/SI
Chanti alliance-brillantring af hvidguld af 14 kt. hvidguld prydet med 5 brillantslebne diamanter på tilsammen 0,75 ct. Samlet carat er stemplet i ringskinnen. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI. Vægt ca. 7,6 g. B.0,41 cm. Ringstr. 53/16,75. Chanti etui medfølger. Fremstår med brugsspor på ...
Varenr: 4811496
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-10-2017
20:10:00
DKK 5.600
Safir- og brillantrosetring af 18 kt. hvidguld, safirer i alt ca. 2.12 ct
Safir- og brillantrosetring af 18 kt. hvidguld prydet med større oval facetsleben safir og 12 mindre runde facetslebne safirer, i alt ca. 2.12 ct. og 22 mindre brillantslebne diamanter på tilsammen ca. 0.60 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: SI-P1. Vægt ca. 5,2 g. Ø. 1,65 cm. Ringstr. ...
Varenr: 4803523
DKK 9.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-10-2017
20:12:00
DKK 3.700
Vintage safir- og diamantring af 18 kt. hvidguld. 1900-tallets midte
Vintage safir- og diamantring af 18 kt. hvidguld, prydet tre større facetslebne safirer på tilsammen ca. 1.00 ct. omkranset af 20 små enkeltslebne hvide diamanter, i alt ca. 0.20 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS-SI. Vægt ca. 5,8 g. B. 2,5 cm. Ringstr. 52/16,5. 1900-tallets midte.
Varenr: 4793912
20:15:00
DKK 1.900
Smaragdring med brillanter
Ring udført af 14 kt. guld (stemplet), prydet med en navetteslebet smaragd på ca. 6 x 3,4 mm samt med 12 brillanter på ca. 0.22 ct. i alt. Farve: Wesselton (H), klarhed: VSI1 til SI1. Ringstr. ca. 53, diameter ca.: 16,9 mm. Vægt ca. 4,9 g. Ringen fremstår i aldersrelateret stand med meget ...
Varenr: 4777844
DKK 5.582 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23-10-2017
20:15:00
DKK 1.005
Diamant solitairering af 18 kt. hvidguld med prinsessesleben diamant på ca. 1.02 ct. London 2013
Engelsk diamant solitairering af 18 kt. hvidguld med princess-cut diamant på ca. 1.02 ct. Farve: Crystal (J). Klarhed: SI. Stemplet: DGL med Engelske London Hallmarks for 2013. Vægt ca. 3,6 gr. B. 0,65 cm. Ringstr. 54/17,25. Etui medfølger.
Varenr: 4796520
DKK 25.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-10-2017
20:18:00
DKK 13.000
Ring, 14 kt rhodineret guld
Ring af 14 kt. rhodineret guld, prydet med 11 små brillantslebne diamanter på tilsammen ca. 0.09 ct. Samt 44 små yellow orange safirer. Ringstørrelse 53/Ø 16,75 mm. Vægt ca. 4,7 gram. Fremstår med brugsspor samt en manglende brillantsleben diamant.
Varenr: 4810856
DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-10-2017
20:18:00
DKK 500
Ole Lynggaard. 'Nature' ring af 18 kt. satineret hvidguld. Str. 3. Vægt ca. 4,8 g. Ringstr. 52/16,5
Ole Lynggaard. 'Nature' ring af 18 kt. satineret hvidguld. Str. 3. Vægt ca. 4,8 g. Ringstr. 52/16,5. Art. nr. A2682-503. Medfølges sort satinpose og Ole Lynggaard kuvert. Vejl. udsalgspris: DKK 10.950,-
Varenr: 4804270

DKK 4.500 DK, Vejle, Dandyvej 23-10-2017
20:20:00
DKK 2.300
Cocktailring 585 guld med 57 brillanter, ringstr. 56,5
Cocktailring 585 guld, vægt ca. 5,2 g, prydet med 57 brillanter, ca. 0.70 ct. i alt, farve: Wesselton H, klarhed: SI2-I1, ringhovedets mål ca. 15 x 14 mm, ringskinnens bredde forneden ca. 2,7 mm, ringstr. 56,5, stemplet '585’ og producentstempel ’as’. Tyskland, nutidig.
Varenr: 4811091

20:21:00
DKK 1.154
Vintage ring af 18 kt. guld med akvamarin og rosenslebne diamanter, ca. 1940'erne
Vintage ring af 18 kt. guld prydet med facetsleben rund akvamarin omkranset af 12 hvide rosenslebne diamanter. ca. 1940'erne. Vægt ca. 2,9 g. Front Ø 1,1 cm. Ringstr. 51/16,25. Fremstår med aldersrelateret brugsspor og ridser på akvamarin og en diamant med revne.
Varenr: 4801655
DKK 1.800 DK, Vejle, Dandyvej 23-10-2017
20:25:00
DKK 650
Moderne brillant- og diamantring af 14 kt. hvidguld, i alt ca. 2.50 ct
Moderne brillant- og diamantring af 14 kt. hvidguld, prydet med 89 større og mindre smaragd-, baguette- og brillantslebne diamanter, i alt ca. 2.50 ct. Farve: Top Wesselton (F). Klarhed: VVS- VS. Vægt ca. 7,2 g. B. 1,03 cm. Ringstr. 54/17,25. Etui medfølger.
Varenr: 4810804
DKK 17.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-10-2017
20:30:00
DKK 7.000
Brillantring 585 guld, 0.42 ct. brillanter
Brillantring i 585 guld, vægt: ca. 5,9 g, prydet med 72 brillanter på ca. 0.42 ct. i alt, farve: Wesselton H, klarhed: SI2, ringhovedets mål: ca. 16 x 13 mm. Ringstr.: 56,5, stemplet 585 og producentstempel as. Tyskland, nutidig.
Varenr: 4811975

20:33:00
DKK 595
Ole Lynggaard. Klassisk glat ring af 14 kt. hvidguld. Vægt ca. 5 g. Ringstr. 62,5/20
Ole Lynggaard. Klassisk glat ring af 14 kt. hvidguld. B. 0.25 cm. Vægt ca. 5 g. Ringstr. 62,5/20. Art. nr. A2302-1620. Medfølges sort satinpose og Ole Lynggaard kuvert. Vejl. udsalgspris: DKK 4.000,-
Varenr: 4804406

DKK 1.600 DK, Vejle, Dandyvej 23-10-2017
20:34:00
Ring af 14 kt guld med safir og bjergkrystal
Ring af 14 kt guld og hvidguld prydet med en oval facetsleben safir omkranset af 10 facetslebne bjergkrystaller. Ringstr. 54/17,25. Front 1,4 x 1,3 cm. Vægt 3,6 g. Brugsspor.
Varenr: 4782039
20:35:00
DKK 450
Solitairering, 14 kt rhodineret guld
Solitairering af 14 kt. rhodineret guld, prydet med brillantsleben diamant på 0.26 ct. Farve: Light Brown (O-R) Klarhed: SI. Ringstørrelse 53/Ø 16,75 mm. Vægt ca. 2,7 gram. Fremstår med lettere brugsspor.
Varenr: 4810853
DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-10-2017
20:37:00
DKK 500
Brillantring af 14 kt. hvidguld i form af tre sammensatte ringe, i alt ca. 1.75 ct
Brillantring af 14 kt. hvidguld i form af tre sammensatte ringe, prydet med talrige større og mindre brillantslebne diamanter i forskellige nuancer, i alt ca. 1.75 ct. Farve: Wesselton-Top Crystal (H-I). Light Yellow, Light Brown, Cognac og lys Champagne. Klarhed: SI-PI. Samt samt 7 enkeltslebne ...
Varenr: 4810835
DKK 12.500 DK, Vejle, Dandyvej 23-10-2017
20:38:00
DKK 7.800
Vintage brillant-og rubinring af 9 kt. guld. 1900-tallets anden halvdel
Vintage brillant-og rubinring af 9 kt. guld i form af bladroset sat med champagnefarvet diamant på ca. 0.20 ct. kKlarhed: SI. Omkranset af 8 mindre facetslebne rubiner på tilsammen ca. 0.50 ct. 1900-tallets anden halvdel, utydeligt stemplet med engelske gold Hallmarks. Vægt ca. 5,7 g. Ø.1,7 cm. ...
Varenr: 4800233
20:40:00
DKK 2.700
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 14  >>