Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Ringe i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 14  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Damering i hvidguld/guld, 18 kt. med 41 diamanter
Damering i hvidguld/guld, 18 kt. med 41 diamanter. Damering af 18 kt. hvidguld og guld De 3 store brillanter er indfattet i rørfatninger i 18 kt. guld 3 brillanter, ca. 0.35 ct. i alt, klarhed: ca. SI - Pique, farve: ca. Wesselton (H), 38 enkeltslebne diamanter ca. 0.38 ct. Klarhed ca. SI - Pique, farve: ca. Wesselton (H), vægt ca. 7 gram, ... Varenr: 4597886 DKK 11.155 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-06-2017 15:41:00 DKK 5.949
Ring mit 2 x Rubinen,14 kt Rotgold
Ring mit 2 x Rubinen,14 kt Rotgold. Ring mit 2 roten Rubinen rund facettiert,ca. 0,10 ct, Ringgewicht ca.2 Gramm14 kt Rotgold Ringgröße 59 Trage- und Gebrauchsspuren Varenr: 4698531 DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-06-2017 15:48:46 DKK 297
Ring mit 3 x  8/8-Diamanten in 14 kt Gelbgold
Ring mit 3 x 8/8-Diamanten in 14 kt Gelbgold. Ring in 14 kt Gelbgold mit 3 x 8/8-Diamanten in 14 kt Weißgold gefasst, zus.ca. 0.06 ct, Reinheit: ca. VSI, Farbe: ca. Wesselton (H) Schienenbreite im Verlauf ca. 3,27 - 9,07 mm, Gewicht ca. 5 Gramm Gebrauchs- und Tragespuren Varenr: 4698536 DKK 2.975 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-06-2017 15:52:01 DKK 372
Samling ringe (3), ring med rubin, ring med smaragd, ring med zirkon
Samling ringe (3), ring med rubin, ring med smaragd, ring med zirkon. Samling ringe (3) i 14 kt. guld, sten indfattet i 14 kt. hvidguld. 1 x ring med en rubin i hvidguld-fatning, rundfacetteret, ca. 0,60 ct., vægt ca. 5 g. Ringstr. 59,5. Stempel = 70 585. 1 x ring med en smaragd i hvidguld-fatning, rundfacetteret, ca. 0.60 ct., vægt ca. 3 g. Ringstr. 59. 1 ... Varenr: 4698540 DKK 4.462 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-06-2017 15:55:34 DKK 2.789
Ring in 14 kt Gelbgold mit 1 x Brillant
Ring in 14 kt Gelbgold mit 1 x Brillant. Ring in 14 kt Gelbgold, Maße: Ringkopfbreite ca. 9,84 mm mit 1 Brillant, ca. 0.10 ct, Reinheit: ca. VSI, Farbe: ca. Wesselton (H), Gewicht ca. 5 Gramm, Ringgröße 59 Punze = H Gebrauchs- und Tragespuren Varenr: 4698534 DKK 2.975 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-06-2017 16:10:56 DKK 669
Ring med diamnter och rubiner, 18K
Ring med diamnter och rubiner, 18K. Ring med diamnter och rubiner, 18K. Upphörj genombruten blomformad ovandel med små diamanter och navetteslipade rubiner. Vitguld, 18K Ø ca 18 jmfr 56. Vikt ca 8.1 gr. Rubiner med någon liten nagg eller repa. Varenr: 4678673 DKK 6.118 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 28-06-2017 16:59:00 DKK 1.759
Smørblomstring, 14 kt. guld med brillanter.
Smørblomstring, 14 kt. guld med brillanter.. Smørblomstring udført i 14 kt. guld, prydet med blomster af hvidguld fattet med seks brillanter på tilsammen 0.08 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI. Ringstr. 59/18.75. Varenr: 4683242

DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 28-06-2017 17:08:00 DKK 625
Brillant- og rubinring af 14 kt delvis rhodineret guld
Brillant- og rubinring af 14 kt delvis rhodineret guld. Diamonds By Frisenholm. Ring af 14 kt. guld prydet med 9 behandlede rubiner, samlet ca 0.73 ct, omkranset af talrige små brillantslebne diamanter, samlet ca. 0.010 ct. Farve: Top Wesselton- Wesselton (G-H). Klarhed: SI-P1. Ringstr. 55 Varenr: 4652502

DKK 3.900 DK, Herlev, Dynamovej 28-06-2017 17:23:00 DKK 2.000
Blomsterring med brillanter udført af 14 kt guld, ca. 0.48 ct
Blomsterring med brillanter udført af 14 kt guld, ca. 0.48 ct. Blomsterring/ brillantring udført af 14 kt guld prydet med 12 brillanter på i alt ca. 0.48 ct. Centralt placeret brillant på ca. 0.20 ct, denne omkranset af 11 brillanter på ca. 0.28 ct. Farve: Top Wesselton/ Wesselton (G-H). Klarhed: SI1. Ringstr: ca. Ø. 16,5 mm/51,5. Varenr: 4666065

DKK 4.500 DK, Herlev, Dynamovej 28-06-2017 17:24:00 DKK 3.100
Brillantring udført af 14 kt rosa guld
Brillantring udført af 14 kt rosa guld. Diamonds By Frisenholm. Brillantring udført af 14 kt rosa guld prydet med 12 brillanter på i alt ca. 0.50 ct. Centralt placeret brillant på ca. 0.20 ct, denne omkranset af 11 brillanter på ca. 0.30 ct. Farve: Top Wesselton/ Wesselton (G-H). Klarhed: SI1. Ringstr. 54. Varenr: 4652946

DKK 6.900 DK, Herlev, Dynamovej 28-06-2017 17:24:00 DKK 2.500
To knockleringe udført af guld med brillanter (2)
To knockleringe udført af guld med brillanter (2). Diamonds by Frisenholm. To knockleringe udført af 9 kt hvidguld og guld, hver prydet med 38 brillanter på tilsammen ca. 0.16 ct. på delt ringskinne. Ringstr. ca. 44/ 14 mm. Varenr: 4666140

DKK 3.200 DK, Herlev, Dynamovej 28-06-2017 17:25:00 DKK 825
Vintage cocktail ring i guld med citrin
Vintage cocktail ring i guld med citrin. Ring i 14 kt. guld prydet med en facetteret citrin Ø 20mm. Front h.14mm. Ringstr. Ø15.25/48 (lille str.) vægt 13.1 gr. Varenr: 4700659 DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-06-2017 17:49:00 DKK 950
Ring set with sapphire & brilliant cut diamonds 0.60 ct
Ring set with sapphire & brilliant cut diamonds 0.60 ct. Ring in 14k white rhod gold set with an oval cut blue Sri Lankan sapphire 1.00ct & 46 brilliant cut diamonds 0.60 ct Colour: (F-G) Top Wesselton Clarity: VS Ringsize: 54.5/17.5mm Weight: 3.5g Varenr: 4680325 DKK 13.757 BE, Antwerpen 28-06-2017 18:03:00 DKK 1.524
Solitairering af rødguld med brillant.
Solitairering af rødguld med brillant. . Solitairering, Brillantring af 8 kt guld, prydet med en diamant, der er brillantslebet, 0.05 ct. Der er fattet med 6 grabbe, Farve: Wesselton (H), Klarhed. SI. Ringstr. 57/18.40. Varenr: 4695206

DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 28-06-2017 18:13:00 DKK 625
Perlring
Perlring . Ring gefertigt aus 14kt. Gold (punziert), besetzt mit einer cremefarbenen Akoyaperle mit einem Durchmesser von ca.: 6,5 mm, sowie mit 2 kleinen Diamanten im 8/8 Schliff von gesamt ca.: 0.02ct. Farbe: Crystal: J, Reinheit: SI2. Ringgröße ca.: 49, Durchmesser ca.: 15,6 mm. Gewicht ca.: 3,1 g. ... Varenr: 4634254 DKK 1.636 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-06-2017 18:15:00 DKK 1.115
Solitairering af rødguld med brillant. . Solitairering, Brillantring af 8 kt guld, prydet med en brillant, 0.05 ct. Der er fattet med 6 grabbe, Farve: Wesselton (H), Klarhed. SI. Ringstr. 59/18.80. Varenr: 4703137

DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 28-06-2017 19:10:00 DKK 350
Ring af 18 kt. hvidguld med brillanter, 0.45 ct.
Ring af 18 kt. hvidguld med brillanter, 0.45 ct. . Ring udført i 18 kt. hvidguld prydet med en brillant på ca. 0.25 ct. flankeret af seks mindre brillanter - tilsammen 0.45 ct. Farve: Top crystal-Wesselton (I/H). Klarhed: Si. Ringstr. 17.25/54. Varenr: 4692458

DKK 5.000 DK, Herning, Engdahlsvej 28-06-2017 19:19:00 DKK 1.750
Ole Lynggaard Bobbelring med turmalin
Ole Lynggaard Bobbelring med turmalin. Ole Lynggaard. Bobbelring af 18 kt. satineret hvidguld med turmalin. Design Charlotte Lynggaard. Ringstr. 54/Ø 17,0 mm. Design Charlotte Lynggaard. Turmaliner fremstår med slidt overflade. Vægt ca. 8,5 gram. Original æske medfølger Varenr: 4691707 DKK 10.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 28-06-2017 19:39:00 DKK 3.200
981/16 - Brillant alliancering, ca 0.21 ct
981/16 - Brillant alliancering, ca 0.21 ct. Brillant alliancering af 14 kt guld, prydet med tre brillanter, smlet ca 0.21 ct., Farve: Wesselton (H), klarhed:P1. Bredde ca 3,7 mm. Ringstr. 55 Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Midt- og Vestsjællands Politi Se alle auktionerne her Varenr: 4701348 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 28-06-2017 19:40:00 DKK 750
Diamantring 14 kt. hvidguld med 2.3 ct. brillanter
Diamantring 14 kt. hvidguld med 2.3 ct. brillanter. Diamantring 14 kt. hvidguld med 2.3 ct. brillanter, klarhed: VS2 - P2, farve: TW - W (F - H). Vægt ca. 2 gram, ringstr. 51. Varenr: 4534239 DKK 9.667 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-06-2017 19:41:00 DKK 7.065
Vintage guldring med brillant og granat
Vintage guldring med brillant og granat. Viggo Vollny ( guldsmedie 1921-!973). Ring af 14 kt guld, prydet med en brillant i ældre slib, ca 0.07 ct., Farve: Wesselton (H), klarhed: VS, samt to granater. Bredde af front: ca 5 mm Ringstr. 57. enkel granat med hak. Vægt: ca 2,8 gr Varenr: 4698716 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-06-2017 19:45:00 DKK 450
Amethystring
Amethystring . Ring gefertigt aus 14 Kt. Gold (punziert), besetzt mit einem Amethyst im facettierten Ovalschliff von ca.: 13 x 9 mm. Ringgröße ca.: 54, Durchmesser ca.: 17,2 mm. Gewicht ca.: 3,9 g. Der Ring befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit geringfügigen Tragespuren. Varenr: 4698380 DKK 1.636 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-06-2017 19:55:00 DKK 297
Damering 14 kt. hvidguld med brillanter
Damering 14 kt. hvidguld med brillanter. Damering i 14 kt. hvidguld med 1 brillant ca. 0.19 ct. og 6 brillanter på ca. 0,02 ct. i alt. Farve: W (H), klarhed: SI 1, vægt ca. 3 gram, ringstr. 54. Varenr: 4552503 DKK 3.718 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-06-2017 19:58:00 DKK 2.789
Damering i 14 kt. guld med brillanter
Damering i 14 kt. guld med brillanter . Damering i 14 kt. guld, stempel: 14 k, med en ovalfacetteret safir og 10 brillanter ca. 0.10 i alt, klarhed: ca. SI - Pique 1, farve: ca. Wesselton - Top Crystal, (H - J), vægt ca. 3 g, ringstr.: 55. Varenr: 4612896

DKK 5.949 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-06-2017 19:58:00 DKK 2.975
Smaragdring i 14 kt. guld
Smaragdring i 14 kt. guld. Smaragdring i 14 kt. guld, stempel: 585 Trappeslebet smaragd, vægt ca. 0.70 ct. Vægt ca. 9 gram, ringstr. 53, ringskinnens bredde: ca. 7,35 mm. Varenr: 4612936

DKK 10.783 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-06-2017 19:59:00 DKK 6.693
Coctailring med topas og diamanter
Coctailring med topas og diamanter. Hartmann's, Ring af 18 kt. hvidguld. Prydet i center med en cabochonslebet topas 22X15 mm, ca 22.50 ct, dertil 44 brillantslebne diamanter i alt ca 0.28 ct. Farve Top Wesselton (G). Klarhed VVS. Ringst. 54/17 mm. Stemplet HA 750 original papir medfølger Varenr: 4692419 DKK 15.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 28-06-2017 20:00:00 DKK 3.400
Brillantring, ca 0.15 ct
Brillantring, ca 0.15 ct. Brillant solitairering af 14 kt guld, grabber rhodinerede, prydet med en brillant, ca 0.15 ct., Farve: Wesselton (H), Klarhed: P1. Ringstr. 58 Vægt: ca 3,6 gr Varenr: 4698697 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 28-06-2017 20:00:00 DKK 675
Ole Lynggaard. Troldering med brillanter, ca 0.06 ct
Ole Lynggaard. Troldering med brillanter, ca 0.06 ct. Ole Lynggaard. Troldering af 14 kt. guld, prydet med tre brillanter på tilsammen 0.06 ct. Farve: Wesselton (H) Klarhed: VS1-VS2. Design Charlotte Lynggaard. Ringstr. 51. Original æske medfølger. Varenr: 4691985 DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-06-2017 20:02:00 DKK 7.800
Diamantring i 14 kt. hvidguld
Diamantring i 14 kt. hvidguld. Diamantring i 14 kt. hvidguld, stempel: 585 1 princessslebet diamant, klarhed ca. Pique 2, farve: ca. brown, fancy colour, størrelse: ca. 0.20 ct. 12 brillanter ca. 0.12 ct. i alt, klarhed: ca. SI - Pique 1, farve ca. Top Crystal - Crystal (K - N) Vægt ca. 3 gram, ringstr. 57 Varenr: 4612919

DKK 8.924 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-06-2017 20:04:00 DKK 446
Brillantring, ca 0,14 ct
Brillantring, ca 0,14 ct. Ældre brillantring af 14 kt guld, front af hvidguld, prydet med tre diamanter i ældre slib, samlet ca 0.14 ct., farve: Crystal (J), klarhed: SI. Bredde af front: ca 5 mm. Ringstr. 53 Varenr: 4698708 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-06-2017 20:05:00 DKK 600
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 14  >>