Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Ringe i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 11  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ring 18 k guld med safirer samt diamanter
Ring 18 k guld med safirer samt diamanter. RING, 18 k vitguld, carréslipade safirer total ca 0,80 ct, briljantslipade diamanter totalt ca 0,52 ct, ringstorlek ca 18 mm, vikt ca 9,5 g Varenr: 4640977 DKK 6.189 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 30-04-2017 11:26:00
Se mere
Ring 18 k guld
Ring 18 k guld. RING, 18 k guld, briljant 0,04 ct, cabochonslipad rubin, odlad saltvattenspärla ca 7,6 mm, vikt ca 5 g Varenr: 4640987 DKK 1.547 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-04-2017 12:00:00
Se mere
Saphirring mit Brillanten
Saphirring mit Brillanten . Ring gefertigt aus 14kt. Gold (geprüft), besetzt mit einem Saphir im facettierten Ovalschliff von ca.: 6,3 x 4,1 mm. Sowie mit 12 Brillanten von gesamt ca.: 0.60ct. Farbe: Wesselton (H), Reinheit: SI1. Ringgröße ca.: 56, Durchmesser ca.: 18 mm. Gewicht ca.: 4,3 g. Der Ring befindet sich in ... Varenr: 4611978 DKK 2.600 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-04-2017 12:22:00 DKK 1.486
Ring i vitguld
Ring i vitguld. HALVALLIANSRING, 18 k vitguld, 7 diamanter med åttkantslipning totalt 0,15 ct, enligt gravyr, GE-KÅ, Rolf Kaplan AB, Stockholm 1977, ringstorlek 16,5 mm, vikt ca 2,2 g Varenr: 4640999 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-04-2017 12:24:00
Se mere
Verlobungring Solitär
Verlobungring Solitär . Solitär-Ring gefertigt aus 14kt. Weißgold (punziert), besetzt mit einem Brillanten von ca.: 0.25ct. Farbe: Crystal (J), Reinheit: VSI 2. Ringgröße ca.: 59,5, Durchmesser ca.: 19 mm. Gewicht ca.: 2,8 g. Der Ring befindet sich in einem altersgemäßen Zustand und müsste aufpoliert werden. Varenr: 4612108 DKK 2.600 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-04-2017 12:25:00 DKK 1.671
Ring 18 k röd/vitguld safir och diamanter
Ring 18 k röd/vitguld safir och diamanter. RING, 18 k röd/vitguld, fasettslipad oval gul safir ca 1,20 ct, 6 briljanter totalt ca 0,24 ct, 3 baguette- och 2 trapetsslipade diamanter, troligen stämplad Arkala, Johanna Gottschalk (stämpel något otydlig), Stockholm 1964, ringstorlek ca 16 mm, vikt ca 8,9 g Varenr: 4641007 DKK 3.481 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-04-2017 12:40:00
Se mere
Anton Michelsen für Georg Jensen. Daisy Ring 925 Sterling Silber Anton Michelsen
Anton Michelsen für Georg Jensen. Daisy Ring 925 Sterling Silber Anton Michelsen. Georg Jensen Daisy Ring 925 Sterling Silber, Gewicht ca. 11,7 Gramm, Entwurf Anton Michelsen, Ringkopf Ø ca. 32mm, Breite der Ringschiene unten ca. 4mm, Ringgröße 55. Punzierung 'Georg Jensen' in gepunktetem Oval- Stempel, '925S' und 'Denmark'.Herstellung in Dänemark, inklusive original Etui, um... Varenr: 4577057

DKK 1.114 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 30-04-2017 13:36:00 DKK 706
Stjernehimmelring
Stjernehimmelring. Ring udført af 14 kt. guld (stemplet), prydet med 2 brillanter og 3 enkeltslebne diamanter på ca. 0.10 ct. i alt. Farve: Crystal (I-J), klarhed: SI1. Samt med en facetteret glassten med en diameter på ca. 3 mm. Ringstr. ca. 61, diameter ca.: 19,5 mm. Vægt ca. 20,6 g. Ringen fremstår i ... Varenr: 4612028 DKK 5.199 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-04-2017 13:37:00 DKK 3.342
Ring prydet med brillanter, safirer og rubiner
Ring prydet med brillanter, safirer og rubiner. Ring udført af 14kt. guld (stemplet), prydet med florale elementer. Prydet med 2 brillanter af i alt ca. 0.20ct. Farve: Wesselton (H), klarhed: VSI1. samt 2 facetterede rundslebne safirer, Ø ca. 3,3 mm, og 2 facetterede rundslebne rubiner, Ø ca. 3 mm. Ringstr. ca. 60, Ø ca. 19 mm. Vægt ca. 10... Varenr: 4608550 DKK 7.428 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-04-2017 13:42:00 DKK 4.085
Lapisring
Lapisring. Ring gefertigt aus 14kt. Gold (punziert), besetzt mit einer ovalen Platte aus Lapislazuli von ca.: 13,4 x 10,1 mm. Ringgröße ca.: 48, Durchmesser ca.: 15,2 mm. Gewicht ca.: 6,7 g. Der Ring befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit geringfügigen Tragespuren. Varenr: 4611854 DKK 1.857 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-04-2017 13:45:00 DKK 1.114
Safir og brillantring, 18 kt. guld
Safir og brillantring, 18 kt. guld. Safir og brillantring, udført i 18 kt. guld, prydet med en oval facesleben safir, omkranset af 10 brillanter. Tilsammen ca. 0.20 ct. Brillanter. Farve: Wesselton/H. Klarhed: VS-SI. Ringstr. 60. Vægt ca. 3,4 gram. Varenr: 4611431

DKK 4.500 DK, Odense, Kratholmvej 30-04-2017 14:58:57 DKK 2.800
Kranz & Ziegler - Ring med ametyst og brillanter, 14 kt. guld
Kranz & Ziegler - Ring med ametyst og brillanter, 14 kt. guld. Kranz & Ziegler - Ring udført i 14 kt. guld, prydet med en oval facetsleben ametyst, samt talrige brillanter. Samlet ca. 0.10 ct. Riingstr. Ø 54. Vægt ca. 4,7 gram. Varenr: 4585881

DKK 3.300 DK, Odense, Kratholmvej 30-04-2017 15:04:12 DKK 2.400
Jørgen Meincke, ring med Tahiti perle og brillant, 14 kt. guld
Jørgen Meincke, ring med Tahiti perle og brillant, 14 kt. guld. Jørgen Meincke, ring udført i 14 kt. guld, cross-overdesign, prydet med Tahiti perle, perlediam. Ø 9 mm. samt en klar hvid brillant på ca. 0.03 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: VS. Ringstr. Ø 16,50-16,75 mm. Vægt ca. 6,2 gram. Varenr: 4585940

DKK 6.000 DK, Odense, Kratholmvej 30-04-2017 15:06:33 DKK 4.200
Designring med rubin og brillanter
Designring med rubin og brillanter. Ring udført i 18 kt. hvidguld (stemplet), prydet med en rubin på ca. 8,7 x 6,8 mm, ca. 1.69 ct., og 6 brillanter, i alt ca. 0.14 ct., farve: Wesselton (H) til Top Cape (K) og yderligere 4 enkeltslebne diamanter på ca. 0.04 ct. i alt. Farve: Wesselton (H) til Top Cape (K). Ringstr. ca.: 57 mm, ... Varenr: 4626975 DKK 7.428 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-04-2017 15:15:00 DKK 3.714
Citrinring
Citrinring. Ring udført af 14 kt. guld (stemplet), prydet med en baguetteslebet citrin på ca. 8,9 x 12,4 mm. Ringstr. ca. 57, diameter ca.: 18,2 mm. Vægt ca. 13,5 g. Ringen fremstår i aldersrelateret stand med svage brugsspor. Varenr: 4611952 DKK 3.714 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-04-2017 15:23:00 DKK 2.228
Kaméring
Kaméring. Ring udført i 14 kt. guld (stemplet), prydet med en kamé med afbildning af en græsk/romersk kvinde, omsluttet af en guldsnor. Ringstr. ca. 48, diameter ca. 15,3 mm. Vægt ca. 10,2 g. Ringen fremstår i aldersrelateret stand med brugsspor. Varenr: 4635495 DKK 3.342 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-04-2017 15:24:00 DKK 1.857
Halvalliansring 18 k vitguld diamanter
Halvalliansring 18 k vitguld diamanter. HALVALLIANSRING, 18 k vitguld, 12 briljanter totalt 0,50 ct, enligt gravyr, ringstorlek ca 16 mm, vikt ca 6,3 g Varenr: 4641081 DKK 3.868 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-04-2017 16:04:00
Se mere
Topazring
Topazring . Ring gefertigt aus 8kt. Gold (punziert), besetzt mit einem hellblauen Topaz im modifizierten Rechteckschliff von ca.: 12,1 x 9,8 mm. Ringgröße ca.: 59, Durchmesser ca.: 18,8 mm. Gewicht ca.: 11 g. Der Ring befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit Tragespuren. Varenr: 4611796 DKK 1.634 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-04-2017 16:35:00 DKK 891
Smaragdring med diamanter
Smaragdring med diamanter. Ring udført i 18 kt. guld (stemplet), prydet med en smaragdslebet smaragd på ca. 9,5 x 8,5 mm og 2 diamanter i triangelslibning på hver især ca. 7 x 7 mm P1, farve: Crystal (J). Ringstr. ca.: 55, diameter ca.: 17,8 mm. Vægt ca.: 6,3 g. Ringen fremstår i aldersrelateret stand med få brugsspor. Varenr: 4626829 DKK 7.428 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-04-2017 16:40:00 DKK 4.828
Ring im Stil des Art déco
Ring im Stil des Art déco . Ring im Stil des Art déco, gefertigt aus 14kt Weißgold (punziert), besetzt mit einem Brillanten von 0.05ct. Farbe: Crystal (I), Reinheit: SI1. Sowie mit 2 kleinen Diamantrosen. Ringgröße ca.: 60, Durchmesser ca.: 19,4 mm. Gewicht ca.: 1,8 g. Der Ring befindet sich in einem altersgemäßen ... Varenr: 4620729 DKK 2.971 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-04-2017 17:29:00 DKK 1.857
Perlring mit Diamanten
Perlring mit Diamanten . Ring gefertigt aus 14kt. Weißgold (punziert), besetzt mit einer cremefarbenen Akoyaperle mit einem Durchmesser von ca.: 7,5 mm. Sowie mit 8 Diamanten im 8/8 Schliff von gesamt ca.: 0.08ct. Farbe: Crystal (J), Reinheit VSI1. Ringgröße ca.: 60, Durchmesser ca.: 19 mm. Gewicht ca.: 2,7 g. ... Varenr: 4620732 DKK 1.857 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-04-2017 17:30:00 DKK 1.114
Amethystring
Amethystring . Ring gefertigt aus 14kt. Gold (punziert), besetzt mit 3 Amethysten im facettierten Rundschliff mit einem Durchmesser von ca.: 4 mm, 4,3 mm, 5 mm. Ringgröße ca.: 60,5, Durchmesser ca.: 19,3 mm. Gewicht ca.: 6,2 mm. Der Ring befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit geringfügigen ... Varenr: 4620744 DKK 2.600 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-04-2017 17:30:00 DKK 1.857
Diamantring
Diamantring. Ring gefertigt aus 14kt. Gold (punziert), besetzt mit 8 Diamanten im 8/8 Schliff von gesamt ca.: 0.08ct., Farbe: Top Crystal (I), Reinheit: vsi-si1. Ringgröße ca.: 55, Durchmesser ca.: 17,5 mm. Maße des Ringkopfs ca.: 15,5 x 8,5 mm. Gewicht ca.: 8,8 g. Der Ring befindet sich in einem ... Varenr: 4629617 DKK 2.971 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-04-2017 17:39:00 DKK 2.228
Ring im Stil der Griechischen Antike
Ring im Stil der Griechischen Antike. Ring im Stil der Griechischen Antike, gefertigt aus 8kt. Rotgold (punziert), besetzt mit einem Karneol im flachen Ovalschliff von ca.: 9,4 mm x 7,6 mm. Der Karneol ist mit einer Gravur eines antiken Kriegers verziert. Ringgröße ca.: 48, Durchmesser ca.: 15,2 mm. Gewicht ca.: 2,9 g. Der ... Varenr: 4611837 DKK 1.857 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-04-2017 17:42:00 DKK 1.114
Smaragdring mit Brillanten
Smaragdring mit Brillanten . Ring gefertigt aus 18kt. Gold (geprüft), besetzt mit einem Smaragd im Cabochonschliff von ca.: 6,7 x 4,6 mm. sowie mit 38 Brillanten von gesamt ca.: 0.65ct. Farbe: Wesselton (H), Reinheit: vsi1-si1. Ringgröße ca.: 63, Durchmesser ca.: 20 mm. Gewicht ca.: 4,2 g. Der Ring befindet sich in ... Varenr: 4611828 DKK 2.600 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-04-2017 17:43:00 DKK 1.857
Cocktailring 585 guld med 4 brillanter, ringstr. 57
Cocktailring 585 guld med 4 brillanter, ringstr. 57. Cocktailring 585 guld, vægt ca. 4,6 g, prydet med 4 brillanter, ca. 0.25 ct. i alt, farve: Wesselton H, klarhed: SI1, ringhovedets bredde ca. 6 mm, ringskinnens bredde forneden 4 mm, ringstr. 57, stemplet '585'. Tyskland, nutidig. Varenr: 4562987

DKK 3.342 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 30-04-2017 18:02:00 DKK 2.600
Unika ring m/ prasiolit samt safir, guldbelagt sterling sølv, 6 gram
Unika ring m/ prasiolit samt safir, guldbelagt sterling sølv, 6 gram. Unika ring af guldbelagt/ hvidgulds rhod. sterling sølv prydet med smaragdsleben prasiolit på ca. 5 ct samt mindre safir. Ringstr. ca. Ø. 18 mm/ 56. Vægt ca. 6 gram. Varenr: 4410445

DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-04-2017 18:32:00 DKK 1.000
Ring vitguld briljant
Ring vitguld briljant. RING, vitguld, briljant ca 0,35 ct, kvalité ca W-TCr(H-I)/SI, ringstorlek ca 18 mm, vikt ca 4 g Varenr: 4641153 DKK 2.708 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-04-2017 19:08:00
Se mere
Ringar i guld
Ringar i guld . RINGAR, 2 st, 18 k guld, ringstorlek ca 15,5-21 mm, vikt ca 6 g Varenr: 4641157 DKK 1.393 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-04-2017 19:16:00
Se mere
Toftegaard brillantring af guld 14 kt. med 0.70 ct
Toftegaard brillantring af guld 14 kt. med 0.70 ct . Toftegaard brillantring af guld 14 kt. med tre brillantslebne diamanter på i alt 0.70 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI2. Størrelse 53 (Ø 17,80 mm.), Vægt 8,3 gr. Varenr: 4549514

DKK 18.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 30-04-2017 19:27:00 DKK 9.000
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 11  >>