Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Ringe i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ring mit Gravurplatte und Diamant
Ring mit Gravurplatte und Diamant . Ring gefertigt aus 14kt. Gold (punziert), besetzt mit einem Diamanten im 8/8 Schliff von ca.: 0.03ct. Farbe: Wesselton (H), Reinheit: SI2. Ringgröße ca.: 63, Durchmesser ca.: 20 mm. Gewicht ca.: 9,4 g. Varenr: 4367701 DKK 2.603 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-08-2016 10:45:00 DKK 1.859
14kt diamantring 0.10ct
14kt diamantring 0.10ct . 14kt diamantring 0.10ct 14kt rhod. hvidguld , stemplet ring prydet med 11 brillanter 0.10 ct farve : Wesselton ( H ) klarhed : VS2 - SI1 samlet vægt : 2,71 gr ringstørrelse: 53 / 17.00mm Varenr: 4326897

DKK 3.346 BE, Antwerpen 29-08-2016 12:29:51 DKK 2.603
Ametyst ring, 1.21ct.
Ametyst ring, 1.21ct.. Amethyst ring in sterling silver, hallmarked 925. 5 round -cut amethyst of a total 1.21 ct. Ring size 53, Ø 17 mm. . Varenr: 4294739

DKK < 1.000 BE, Antwerpen 29-08-2016 12:30:01 DKK 372
Guldringe af 8 kt (2)
Guldringe af 8 kt (2). Solitairering af 8 kt guld, prydet med en farveløs similisten, str. 50,5 og alliancering af 8 kt guld, prydet med tre farveløse similisten. Str. 51. (2) Varenr: 4367148 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-08-2016 12:35:00 DKK 375
Vintage guldring med syntetisk safir
Vintage guldring med syntetisk safir. Verner Egon Klemensen ( guldsmedie 1964-1978) Vintagering af 8 kt rødguld, prydet med en oval facetsleben dyblilla syntetisk safir. Bredde af front: ca 21 mm. Vægt: ca 5,4 gr Varenr: 4372488 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-08-2016 13:25:00 DKK 500
Vintagering af 14 kt med større syntetisk safir
Vintagering af 14 kt med større syntetisk safir. Vintagering af 14 kt guld, prydet med en større rund facetsleben orange syntetisk safir, ø ca 15 mm. Ringstr. 57 Vægt: ca 7,3 gr Varenr: 4371548 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 29-08-2016 13:35:00 DKK 700
Par sølvringe
Par sølvringe. Et par ringe af satineret sterlingsølv og detalje af 18 kt guld 18 Ringstr. 63 og 55. (2) Varenr: 4374427 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-08-2016 13:45:00 DKK 325
Guldring, 18 kt
Guldring, 18 kt . Ring af 18 kt guld og rødguld, prydet med fem brillanter, samlet ca 0.025 ct, Farve: Wesselton (H), klarhed. SI2-P1, enkel sten med lille hak. Ringstr. 55 Vægt: ca 6,8 gr Varenr: 4367773 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-08-2016 13:55:00 DKK 1.000
Jens J. Aagaard. Diamantring, 14 kt samt øvrig guldring (2)
Jens J. Aagaard. Diamantring, 14 kt samt øvrig guldring (2). Jens Johs. Aagaard: Diamant ring udført af 14 kt guld/ hvidguld prydet med brillant på ca. 0.03 ct. Ringstr. ca. Ø. 18 mm/ 56,5. Dertil guldring af 14 kt prydet med syntetisk sten, ringstr. ca. Ø. 16,75 mm/52,5. Samlet vægt ca. 7 gram. (2) Varenr: 4364345 DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-08-2016 14:08:04 DKK 950
Herrering af guld 14 kt
Herrering af guld 14 kt. Herrering af 14 kt guld, prydet med en glatsleben carneol. Bredde af front: ca 17 mm. Ringstr. 62 Vægt: ca 5,7 gr Varenr: 4371550 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-08-2016 14:15:00 DKK 600
Brillantring af 18 kt , ca 0.04 ct
Brillantring af 18 kt , ca 0.04 ct. Ring af 18 kt guld, detalje af hvidguld, prydet med fire brillanter, samlet ca 0.04 ct., Farve, Wesselton (H), Klarhed: VS, enkel sten mangler. Ringstr. 56 Varenr: 4367777 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-08-2016 14:35:00 DKK 725
Ring med Camé, 14 kt guld
Ring med Camé, 14 kt guld. Hugo Grün. Ring af 14 kt rødguld prydet med en camé af kvindeprofil. Bredde af front: ca 2,1 cm. Ringstr. 54 Varenr: 4371552 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-08-2016 14:45:00 DKK 550
Brillantring
Brillantring . Ring gefertigt aus 14kt. Gold (punziert), besetzt mit einem Brillanten von ca.: 0.10ct. Farbe: Wesselton (H), Reinheit: VSI2. Ringgröße ca.: 64, Durchmesser ca.: 20,4 mm. Gewicht ca.: 3,7 g. Varenr: 4367700 DKK 1.859 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-08-2016 14:50:00 DKK 1.487
18kt diamant ring ca. 0.99ct
18kt diamant ring ca. 0.99ct. 18kt diamant ring ca. 0.99ct 18kt gul guld, testet Ring prydet i centrum med en pude-slebet diamant på ca. 0.82ct I / SI1, også prydet med runde brillanter i alt ca. 0.99ct Farve: Top Wesselton-Wesselton-Crystal (G-H-I) Klarhed: VS1-VS2-SI1 Samlet vægt: 5,12 gr Ringstørrelse: 51.5 / ... Varenr: 4343070

DKK 17.401 BE, Antwerpen 29-08-2016 15:05:00 DKK 10.783
Diamantring i 18kt ca. 1.00ct
Diamantring i 18kt ca. 1.00ct. Diamantring i 18kt ca. 1.00ct 18kt rhod. hvidguld, testet diamantring prydet med prinsesse-slebning ca.. 0.70ct og baguette-cut ca. 0.30ct diamanter i alt ca. 1.00ct farve: Wesselton (H) klarhed: VS2-P1 samlet vægt: 5,51 gr ringstørrelse: 56 / 17.75mm gaveæske medfølger Varenr: 4331172

DKK 8.552 BE, Antwerpen 29-08-2016 15:18:00 DKK 6.507
18kt diamant og akvamarin ring ca. 0.80ct & 4.50ct <br>
18kt diamant og akvamarin ring ca. 0.80ct & 4.50ct
. 18kt diamant og akvamarin ring ca. 0.80ct & 4.50ct 18kt rhod.rose guld, stemplet Ring dekoreret i midten med en pære-cut blå akvamarin ca.. 4.50ct Også prydet med rund-brillanter ca.. 0.80ct Farve: Top Wesselton-Wesselton (G-H) klarhed: VS2-SI1 par SI2-P1 Ringize 54 Vægt 7,67 gr Varenr: 4331183

DKK 24.169 BE, Antwerpen 29-08-2016 15:18:00 DKK 18.591
Ring 14 kt Gelbgold/Silber mit 3 Altschliffdiamanten
Ring 14 kt Gelbgold/Silber mit 3 Altschliffdiamanten. Ring, 14 kt Gelbgold/Silber, ca. 3 g, mit 3 Altschliffdiamanten, zus. ca. 0.37 ct Reinheit: SI-P Farbe: Crystal- Top Cape ( J-L). Ringweite ca. 55. ( Tragespuren). Varenr: 4321589 DKK 2.231 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-08-2016 18:19:07 DKK 1.115
Ring, 18kt. hvidguld, med brillanter
Ring, 18kt. hvidguld, med brillanter. Ring, 18kt. hvidguld, ca. 5 g, med 56 brillanter, i alt ca. 0.51 ct., klarhed: VS, farve: Top Wesselton ( G ). Ringhoved med form som en sommerfugl ca. 22 mm, ringstr. ca. 55. Varenr: 4345627

DKK 9.667 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-08-2016 18:20:15 DKK 6.879

. 18kt diamantring ca. 0.28ct 18kt rhod.hvidguld, stemplet diamantring prydet med enkeltslebne diamanter ca. 0.28ct midtersten ca. 0.13ct farve: Top Wesselton-Top Crystal (G-I) klarhed: VS2-SI2 par P1 samlet vægt: 2,35 gr ringstørrelse: 55 / 17.50mm Varenr: 4329660

DKK 3.867 BE, Antwerpen 29-08-2016 18:32:00 DKK 2.975
Brillantring af guld med Tahiti perle
Brillantring af guld med Tahiti perle. Ring udført af 14 kt. guld - stemplet. Ringskinne prydet med brillanter, midtpå en Tahiti perle. 15 brillanter af i alt ca. 0.15 ct., farve: Wesselton-Top Crystal ( H-I ), klarhed: SI1-2. Tahiti kulturperle i rund form Ø ca. 9,1 mm, farve: champagne med stærk lustre, changerende overtoner og ... Varenr: 4138337

DKK 5.577 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-08-2016 18:44:22 DKK 4.090
Unika ring af sterling sølv, vægt ca. 7,4 gram
Unika ring af sterling sølv, vægt ca. 7,4 gram. Håndlavet ring udført af sterling sølv, H. ca. 22 mm, Ringstr. ca. Ø. 18,25 mm / 57. Vægt ca. 7,4 gram, ca. 1950'erne. Stempel næsten slidt ned (syretestet). Varenr: 4375033 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-08-2016 19:06:00 DKK 375
Cocktailring. Håndlavet m/ rosenkvarts, hvidguldsbelagt sterling sølv, 15,4 gram.
Cocktailring. Håndlavet m/ rosenkvarts, hvidguldsbelagt sterling sølv, 15,4 gram.. Unika ring, 'Cocktailring' udført af hvidguldsbelagt sterling sølv prydet med stor cabochonsleben rosakvarts samt mindre facetslebne safirer og spineller. Ringstr. ca. Ø. 17,5 mm/ 55. H. ca. 2,2 cm. Vægt ca. 15,4 gram. Varenr: 4361059

DKK 1.300 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-08-2016 19:15:00 DKK 1.000
Smaragd- og diamantring af 18 kt
Smaragd- og diamantring af 18 kt. Ring af 18 kt hvidguld, prydet med enkeltslebne diamanter, samlet ca 0.30 ct., Farve: Top Crystal- Crystal (I-J), Klarhed. SI1-SI2-P1. samt fem firkantet slebne smaragder. Bredde af front: ca 8,6 mm. Ringstr. 53 Varenr: 4372891 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-08-2016 19:15:00 DKK 1.100
14kt sapphire and diamond ring approx.0.25ct  <br>
14kt sapphire and diamond ring approx.0.25ct
. 14kt sapphire and diamond ring approx.0.25ct 14kt yellow gold, hallmarked Ring decorated with 1 round-cut blue sapphire`s approx. 1.00ct Total weight: 11.72gr Ringsize: 54/ 17.25mm Varenr: 4344751
DKK 2.900 BE, Antwerpen 29-08-2016 19:24:00 DKK 2.231
Samling ældre brillant solitaireringe (4)
Samling ældre brillant solitaireringe (4). Samling ældre brillantringe bestående af ring af 14 kt hvidguld prydet med en brillant i ældre slib, ca 0.11 ct, farve: Top Wesselton (G), Klarhed: VS. Str 56, ring af 14 kt hvidguld, prydet med en brillant i ældre slib, ca 0.12 ct., Farve: Crystal (J), Klarhed. P2, Str. 53 Ring af 14 kt hvidguld... Varenr: 4374242 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-08-2016 19:45:00 DKK 750
Ring af hvidguld med brillant, ca. 0.32 ct.
Ring af hvidguld med brillant, ca. 0.32 ct.. Ring udført af 18kt. hvidguld, stemplet, prydet med 1 brillant af ca. 0.32 ct., stemplet, farve: Wesselton ( H ), klarhed: VVS2, ringstr. ca. 56, Ø ca.17,7 mm, vægt: ca. 3,6 g. Udført af guldsmed Güls, Köln. Varenr: 4375401 DKK 12.642 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-08-2016 19:45:39 DKK 8.180
Ring med Tanzanitter, sterling sølv.
Ring med Tanzanitter, sterling sølv.. Ring udført af sterling sølv prydet med talrige Tanzanitter, ringstr. ca. Ø. 16 mm/50. Højed ca. 1,8 cm, Vægt ca. 5,3 gram. Varenr: 4361040

DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-08-2016 19:47:00 DKK 800
Ring af 14 kt. guld prydet med nuumit og brillanter
Ring af 14 kt. guld prydet med nuumit og brillanter. Ring af 14 kt. guld prydet med oval nuumit flankeret af fire brillanter - tilsammen ca. 0.12 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS2-Si1. Ringstr. 17/53.5. Mindre ridser/mærker på nuumit. Varenr: 4374958 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-08-2016 19:47:00 DKK 1.250
Solitairering med sort diamant, ca 0.91 ct
Solitairering med sort diamant, ca 0.91 ct. Ring af 14 kt hvidguld prydet med en facetsleben sort diamant, ca 0.91 ct, vægten graveret i ringen. Ringstr. 56 Varenr: 4374472 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-08-2016 19:53:00 DKK 850
Koral vintagering af 18 kt. guld. 1900-tallets første halvdel
Koral vintagering af 18 kt. guld. 1900-tallets første halvdel. Koral vintagering af 18 kt. guld, prydet med 30 større og mindre ovale cabochonslebne koreller. Vægt ca. 10,5 g. Front 2 x 2,3 cm. Ringstr. 48,25/15,5. 1900-tallets midte. Fremstår med brugsspor, ustemplet, syretestet til 18 kt. guld. Varenr: 4375036 DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-08-2016 20:00:00 DKK 4.800
 1 2 3 4 5 6 7 8 9  >>