Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Samleobjekter i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Vaser oljelampor
Vaser oljelampor . VASER, 2 st, OLJELAMPOR, 2 st, lergods, delvis Antiken, vasernas höjd 12-20 resp lampornas längd 10-13,5 cm Varenr: 4634984 DKK 1.161 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 11:48:00
Se mere
Emaljeskilt, 'Stjernens Øl og Mineralvande'
Emaljeskilt, 'Stjernens Øl og Mineralvande' . Emaljeskilt / reklameskilt, 'Stjernens Øl og Mineralvande', 49 x 32 cm. Fremstår anløben / afstød. Lit. Gadens Blikfang af John Juhler Hansen lignende skilt nævnt s. 171 / 0502. Varenr: 4635948 DKK 2.500 DK, Odense, Kratholmvej 25-04-2017 11:59:10 DKK 2.800
Samling katte (16)
Samling katte (16). Samling katte bestående af bl.a. Royal Copenhagen 1. sort. siameser, nr. 3281, samt kat nr. 1803. Diverse katte af træ, fedtsten mv. (16) Varenr: 4635929 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 25-04-2017 12:02:40 DKK 700
National kasseapparat i træ og metal
National kasseapparat i træ og metal . National kasseapparat i træ og metal rigt støbt med ornamentik, H. 60 cm, B. 46 cm, D. 38 cm. Medfølgende nøgle. Fremstår med aldersrelateret brugsspor, bagplade ikke monteret. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten Varenr: 4636059 DKK 1.500 DK, Herning, Engdahlsvej 25-04-2017 13:20:24 DKK 625
Schoenau & Hoffmeister biskvi flickdocka
Schoenau & Hoffmeister biskvi flickdocka. SCHOENAU & HOFFMEISTER BISKVI FLICKDOCKA, omkring 1900-tal, huvudet märkt: "4, Germany, S, PB (inom en femuddig stjärna) H, 1906, nr 12", insatta bruna blundögon, öppen mun med tänder, grop i hakan, skulpterade ögonbryn, ljusbrun hårperuk, kulledad kropp i trä och massa, klädd i klänning, längd... Varenr: 4635011 DKK 1.161 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 13:36:00
Se mere
Thailändischer Altarleuchter aus Bronze
Thailändischer Altarleuchter aus Bronze. Thailändischer Altarleuchter gefertigt aus Bronze, gold patiniert. Der Korpus ist verziert mit orientalischem Ornament. Maße ca.: L. 72 cm, H. 37 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren. Varenr: 4624512 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 13:37:40 DKK 297
Keramischer Wandrelief mit Darstellung einer Weinlese
Keramischer Wandrelief mit Darstellung einer Weinlese. Keramischer Wandrelief mit Darstellung einer Weinlese, halbplastisch, handgefertigt, rückseitig monogrammiert und datiert: 'HZ 90'. Maße ca.: 35 x 55 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren. Varenr: 4624360 DKK 1.115 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 13:37:49 DKK 297
Vintage Kaffeedose 'Wylfa'
Vintage Kaffeedose 'Wylfa'. Vintage Kaffeedose 'Wylfa', gefertigt aus Blech, halbrunder Koprus, rot gefasst. Maße ca.: B. 35, H. 44 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren und Absplitterungen. Varenr: 4624346 DKK 1.115 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 13:37:57 DKK 297
Konvolut indisches Gewürzset mit zwei Figuren (5)
Konvolut indisches Gewürzset mit zwei Figuren (5) . Konvolut indisches Gewürzset mit zwei Figuren, handgefertigt aus Holz in dunkelbrauner Farbe. Maße ca.: H. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren. (5) Varenr: 4578672 DKK 2.082 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 13:39:49 DKK 297
Diorama/Schaukasten
Diorama/Schaukasten. Diorama/Schaukasten. Dreidimensional Bild mit einem Gefäß gefestigt hinter Glas gerahmt. Maße: H. 60 cm. B. 60 cm. T. 10 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren und Bestoßungen. Varenr: 4624373 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 14:04:52 DKK 297
Expoga, telefon med drejeskive
Expoga, telefon med drejeskive. Expoga, telefon med drejeskive med det danske rigsvåben på drejeskiven. Mærkat på underside: 'Expoga - Danmark', dateret 1973. Hidrører ifølge rekvirent fra den danske ambassade i Singapore. Varenr: 4632129 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 14:17:00 DKK 875
Le Must de Cartier lighter
Le Must de Cartier lighter. Le Must de Cartier lighter, double, nr. 09626S, gravering, L. 7 cm. Dysse mangler. Varenr: 4636386 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 15:04:54 DKK 300
Capture View Integreret binocular og digital camera, samt div. fra urmager
Capture View Integreret binocular og digital camera, samt div. fra urmager. Capture View Integreret binocular og digital camera, samt div. fra urmager, at nævne 2 indendørs/udendørs termometre, kamerastativ / bordmodel, Mini vækkeur, div. lupper og tilbehør. Ubrugt. lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. Varenr: 4630666

DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-04-2017 15:18:00 DKK 325
To 'Nordlyset' emaljeskilte (2)
To 'Nordlyset' emaljeskilte (2). To forsikringsselskaberne 'Nordlyset' emaljeskilte. H.22,5 x 49,5 cm. Det ene med enkelte meget små emaljeafslag. Varenr: 4631637 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-04-2017 15:21:58 DKK 375
Samling messing og kobber(13)
Samling messing og kobber(13). Samling kobber og messing: Varmebækken af gennembrudt messing, greb af træ, 1800-tallet. L- 104 cm, skål Ø. 23,5 cm. Fremstår med løshed ved låg og skål, samt mellem skål og greb. Nyere greb. To små svenske kedler af kobber. Fremstår med buler og reparationer. Øse af kobber og messing, L. 37 cm, ... Varenr: 4622506 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 15:23:00 DKK 300
Konvolut Kruzifixe / Wandkruzifixe (10)
Konvolut Kruzifixe / Wandkruzifixe (10). Konvolut Kruzifixe / Wandkruzifixe, verschiedene Materialien, Holz, Emaille, Perlmutt, Keramik und Metall, verschiedene Formen und Dekore, u.a. Muschelwerk, Emaillemalerei, teilweise mit montierter Christusfigur und INRI Schriftzug, eins rückseitig signiert, unleserliche Signatur ‘…obe‘, ... Varenr: 4636495 DKK 1.636 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-04-2017 15:54:28 DKK 297
Bror Hjorth
Bror Hjorth. BROR HJORTH (1894-1968), "Till Uplands spelmän", signerad Bror Hjorth, daterad sommaren 1944 Björklinge, damtd tarderad 20/61944 på undersidan, plakett med spelman i relief, järnfundament, diameter ca 7,5 cm Varenr: 4635052 DKK 1.548 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 16:24:00
Se mere
Dansk Oldtid samling af forhistoriske potteskår med ornamentik (18)
Dansk Oldtid samling af forhistoriske potteskår med ornamentik (18). Dansk Oldtid samling af forhistoriske potteskår med ornamentik L 4 cm - 11 cm. (18) Varenr: 4630430 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 16:25:00 DKK 300
Dansk militæruniform, frakke samt hjelm (3)
Dansk militæruniform, frakke samt hjelm (3). Dansk militæruniform, frakke samt hjelm. Fremstår med brugspræg. (3) Varenr: 4606639 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 16:58:00 DKK 300
Ljusstakar tennSantesson
Ljusstakar tennSantesson. LJUSSTAKAR, 1 par, tenn, Nils Abraham Santesson, 1843, höjd ca 13,5 cm Varenr: 4635065 DKK 1.548 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 17:20:00
Se mere
Montblanc Boéhme Roughe fyldepen
Montblanc Boéhme Roughe fyldepen. Montblanc Boéhme Roughe fyldepen, ref: MB3665. Fremstår i original æske. Minimale brugsspor. Varenr: 4633281 DKK 2.500 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 18:00:00 DKK 1.500
Montblanc Ingrid Bergman La Donna
Montblanc Ingrid Bergman La Donna. Montblanc Ingrid Bergman La Donna special edition fountain pen. Fremstår i original æske. minimale brugsspor. Varenr: 4633290 DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 18:00:00 DKK 1.700
Montblanc Starwalker Fountain pen (m) VR1263259.
Montblanc Starwalker Fountain pen (m) VR1263259. . Montblanc Starwalker Fountain pen (m) VR1263259. Fremstår med original æske. minimale brugsspor Varenr: 4633302 DKK 2.500 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 18:01:00 DKK 1.300
Montblanc Muses Poudré Special Edition Fountain Pen
Montblanc Muses Poudré Special Edition Fountain Pen. Montblanc Muses Poudré Special Edition Fountain Pen (m). Fremstår i original æske. Minimale brugsspor. Varenr: 4633310 DKK 3.500 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 18:02:00 DKK 950
Montblanc Etoile Rollerball Pen
Montblanc Etoile Rollerball Pen. Montblanc Etoile Rollerball Pen, ref: MB106291. udsmykket med en brilliant på 0,06 ct. "flothing star" logo. Fremstår i original æske. Minimale brugsspor. Varenr: 4633308 DKK 3.500 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 18:02:00 DKK 1.850
Peek Traffic. To trafiklys (2)
Peek Traffic. To trafiklys (2). Peek Traffic. To trafiklys med ramme af plast. L. 60-90 cm. B. 27 cm., D. 40 cm. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. (2) Varenr: 4633294 DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 18:30:00 DKK 550
MontBlanc. Meisterstück fyldepen med fyldepensspids af sterlingsølv og18 k. guld
MontBlanc. Meisterstück fyldepen med fyldepensspids af sterlingsølv og18 k. guld . MontBlanc. Meisterstück fyldepen med fyldepensspids nr. 4810, af sterlingsølv og18 k. guld. L. 13,5 cm. Medfølgende etui. Fremstår med minimale brugsspor. Varenr: 4632215 DKK 2.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-04-2017 19:04:00 DKK 925
Laterna Magica
Laterna Magica. Laterna MagicaDie Laterna magica (lateinisch für „Zauberlaterne“), auch Skioptikon genannt, ist ein Projektionsgerät, das vom 17. bis ins 20. Jahrhundert hinein in ganz Europa verbreitet war und im 19. Jahrhundert zum Massenmedium avancierte. Sie stellte die technisch-apparative Zusammenfassung ... Varenr: 4614156 DKK 2.231 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-04-2017 19:20:00 DKK 335
Samling dørgreb og dørbeslag
Samling dørgreb og dørbeslag. Samling dørgreb og dørbeslag, af messing og støbejern, enkelte bemalede. 18/1900-tallet. Fremstår med slitage, rust og ir. Varenr: 4635326 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-04-2017 19:20:00 DKK 575
Kølerfigur
Kølerfigur. Ældre 'Speed Nymph' kølerfigur H 19 cm med aftagelig arm. Stemplet REG ED 656502. Fremstillet af E L AUGUSTINE EMILE LEJEUNE mellem 1919 -1930 i Art Deco stil. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4628467 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-04-2017 19:24:00 DKK 725
 1 2 3 4 5 6 7 8  >>