Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Hjälmar
HJÄLMAR, 2 st, 1900-talets början, med mässingsbeslag
Varenr: 4809946
DKK 1.546 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-10-2017
14:03:00
Se mere
Sameknivar
SAMEKNIVAR samt bokmärken (5) samekniv, skaft i renhorn, slida i graverat renhorn, kniv J Marttiini, signerad på bladet, handtag i trä, 3 bokmärken i graverat renhorn, längd mellan 14 - 23 cm
Varenr: 4809964
DKK 2.319 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21-10-2017
15:03:00
Se mere
Häst Dalarna
DALAHÄST, trä, 1900-talets första hälft, vit bemålning med polykrom dekor, höjd ca 10 cm, längd ca 10 cm
Varenr: 4810001
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-10-2017
17:06:00
Se mere
Husflidsredskaber (4)
Husflidsredskaber i form af kartebrædt, manglebrædt m.v. Fremstår med brugsspor. (4)
Varenr: 4794414
DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 21-10-2017
18:45:00
Plakett
PLAKETT, föreställande Ingmar Bergman, i gjutning signerad Ella Hiltunen samt stämplad Sporrong, brons, ca 11 x 8 cm.
Varenr: 4810045
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21-10-2017
19:20:00
Se mere
Barskåp
BARSKÅP, i form av tunna, 1900-talets andra hälft, hölje i ek med detaljer i smidde, insatser i porslin m m, höjd ca 84 cm
Varenr: 4810070
DKK 1.546 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21-10-2017
20:10:00
Se mere
Kapitänshunde (3)
Kapitänshunde gefertigt aus Porzellan, weiß, farbig und gold staffiert. Maße: H. 22 - 24 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. vereinzelt Farbabrieb. (3)
Varenr: 4733212
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-10-2017
20:15:00
DKK 298
Märklin motorvagnar
MÄRKLIN MOTORVAGNAR, spår Ho, 2 st, nr 34261 samt 34262, bägge i fabriksförpackningar
Varenr: 4810140
DKK 1.933 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-10-2017
11:12:00
Se mere
Märklin tågset spår Ho
MÄRKLIN TÅGSET, spår Ho, bestående av disellok T44 nr 37940, 7 vagnar; 4 godsvagnar 4663, tankvagn "Nord Waggon" , tankvagn "Norr Mejerier", godsvagn 46022, samtliga i fabriksförpackningar
Varenr: 4810146
DKK 1.546 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-10-2017
11:36:00
Se mere
Kaffepanna koppar
KAFFEPANNA, koppar, 1800-talets början, med mustaschfäste och gåsbröst, längd ca 28 cm, höjd ca 21 cm, höjd inkl. hänkel 27 cm
Varenr: 4810151
DKK 1.160 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22-10-2017
12:08:00
Se mere
Fibulor 1 par ringar 2 st
FIBULOR, 1 par, RINGAR, 2 st., Marocko, silver, ringarna med emaljdekor, höjd på fibula 19 cm
Varenr: 4810179
14:24:00
Se mere
Roco vagnar spår Ho
ROCO KRAN OCH VAGNAR, spår Ho, kran 46900 digital, 16 st vagnar; set 44173 med 4 malmvagnar, set 45992 med 4 malmvagnar, set 44127 med 2 grusvagnar, godsvagn 4310, trailervagn 46348, godsvagn 47512, godsvagn 46931.1, teleskopvagn 46776.1, godsvagn 46456, samtliga i fabriksförpackningar
Varenr: 4810200
16:12:00
Se mere
Konvolut Abzeichen u. a. Royal Military Police Abzeichen (5)
Konvolut Abzeichen bestehend aus folgenden Positionen: Nadel, DLRG Grundschein. Nadel, DJV DDR Jagdabzeichen. Brosche, Royal Military Police Abzeichen. Anhänger mit gekreuzten Säbeln auf Eichenlaub, Bundeswehr. Messing Schlüsselanhänger des Zwergenkönigs Laurin mit der Abbildung der ...
Varenr: 4789352
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-10-2017
16:25:00
DKK 298
Jeco disellok Green Cargo spår Ho
JECO DISELLOK, spår Ho, Sj disellok T44, "Green Cargo", plastkåpa, med ljud, i fabriksförpackning
Varenr: 4810213
17:12:00
Se mere
Jeco rälsbuss spår Ho
JECO RÄLSBUSS, spår Ho, Carlsson rälsbuss, gul, SJ, dessutom medföljer Rimbo Grande personvagn, SJ, gul
Varenr: 4810222
17:48:00
Se mere
Samling Mont Blanc fyldepenne samt en stiftblyant (8)
Samling Mont Blanc fyldepenne samt en stiftblyant, heriblandt Mont Blanc 103, alle med forgyldte pennespidser. Fremstår med brugsspor samt manglende pennespids. (8)
Varenr: 4809862
DKK 5.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-10-2017
19:30:00
DKK 5.400
Bruno Zach figurin wienerbrons
BRUNO ZACH, figurin, wiernerbrons, i form av sittande kvinna med spegel, signerad på sockeln Zach, höjd 9 cm
Varenr: 4810250
DKK 2.319 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-10-2017
19:42:00
Se mere
Samling Engelske frimurer medaljer i væghængt kasse af træ (49)
Samling på 48 stk. Engelske medaljer samt par frimurer manchetknapper i væghængt kasse af træ. Tidligste medalje fra 1919. Fremstår i blandet stand.
Varenr: 4782811
DKK 5.000 DK, Herning, Engdahlsvej 22-10-2017
19:51:00
Skulpturer 'Lex beaux art' af Salvador Dali, Paul Wunderlich, Bruno Bruni, Miguel Berrocal med parfumer (7)
Skulpturer 'Lex beaux art' af Salvador Dali, Paul Wunderlich, Bruno Bruni, Miguel Berrocal med parfumer, fremstillet af bronze, bestående af: Miguel Berrocal, 'Eros', med forgyldt brystskilt fra 1994, nummereret: 6825. Salvador Dali, 'Space Venus', brun patina, nummereret: 4893, fra ...
Varenr: 4809378
DKK 7.443 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-10-2017
20:20:00
DKK 930
Cloisonné Vase mit Lotus Windlicht (2)
Cloisonné Vase mit Lotus Windlicht, die balusterförmige Vase auf rundem Fuß ist verziert mit Cloisonné Email mit floralen Motiven, Windlicht in Lotusform auf einem Holzsockel. Maße ca.: H.10-26 cm, D.11-13 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren und kleinen Bestoßungen.
Varenr: 4736303
20:35:00
DKK 298
SWB vagnar spår Ho (Sällskapet Westerås Banbyggare
SWB VAGNAR, spår Ho, 8 st., blå/svart person/resgodsvagn BAR-17, blå/svart manövervagn UA7-10, 2 st röd/svarta café och restaurangvagnar, 4 st personvagnar TGOJ
Varenr: 4810289
21:39:00
Se mere
Märklin Mini Club spår Z
MÄRKLIN MINI-CLUB TÅGSET , spår Z, bestående av: grundsats 81461 med lok och 4 vagnar, transformator, räls mm, dessutom medföljer tågset 81419 med ånglok och 4 vagnar, set 8214 med 3 tankvagnar, set 8205 med 3 vagnar, set 8882 med lok och 1 vagn samt set 82512 med 3 vagnar, samtliga i fabriksförp...
Varenr: 4810306
DKK 1.546 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-10-2017
11:00:00
Se mere
Sybaron omkring 1800
SYBARON, sengustaviansk, stålskuren förgylld dekor, motiv av putti som värmer sig vid eld, frånsidan med slottsbyggnad, blånerat stål, höjd 11 cm
Varenr: 4810318
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-10-2017
12:10:00
Se mere
Forgyldt Dupont lighter samt to piber. (3)
ST Dupont Lighter af forgyldt stål, mrk. S.T. Dupont Paris, Made in France. Fremstår med brugsspor. H. 5,3 cm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Pibe af porcelæn, L.15 cm, samt pibe mrk. Savinelli L. 14,5 cm. Brugsspor(3)
Varenr: 4795126
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 23-10-2017
12:41:00
DKK 725
Samling piber ca 32 stk.
En samling piber bestående af ca 32 stk bla. Bari, Georg Jensen, Lillehammer og Orlik, samt pipereol af træ.
Varenr: 4811517
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
13:23:00
INTARSIA. H. C. Andersen & Fyn, runde bakker m/ intarsia (2)
INTARSIA. Bakker m/ intarsia i form af H. C. Andersen & Fyn, runde bakker er udført i bl.a. palisander, Wénge, mahogni, valnød, eg m.m., stemplet på bagsiden INTARSIA RINGE DANMARK, Ø 28 cm. I æsker. (2) Intarsia er et håndværk, der kræver tid, koncentration og omhyggelighed. Disse bakker er ...
Varenr: 4801651

DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-10-2017
14:32:00
Torsten Thorup for Georg Jensen. Kuglepen og pencil af sølv (2)
Torsten Thorup for Georg Jensen. kuglepen og pencil af sterlingsølv med rudemønster. L. ca 14 cm. Fremstår med brugsspor. (2)
Varenr: 4811492
DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
14:35:07
DKK 575
Pendel / lysekrone til lys, massiv Wénge, af nyere dato
Pendel / lysekrone til 4 kertelys / moderne hængende adventsstage, kantet, massiv Wénge, af nyere dato, H. 50 cm.
Varenr: 4801657
16:02:00
Märklin Mini Club tågset
MÄRKLIN MINI-CLUB TÅGSET, spår Z, bestående av: grundsats 81460 med lok och 4 vagnar, transformator, räls, mm, dessutom medfäöljer tågset 8139 med ånglok och 5 vagnar, diesellok 8832 "Union Pacific" 3 dlr, diesellok 88601 "Santa Fe", set 86391 med 3 vagnar, set 8206 med 3 vagnar, 8212 personvagn,...
Varenr: 4810363
16:35:00
Se mere
Märklin Mini Club spår Z
MÄRKLIN MINI-CLUB TÅGSET, spår Z, grundsats 81460 med lok och 4 vagnar, transformator, räls mm, 9 förpackningar med hus, diverse extra räls, växel, miniatyrer bil, mm, dessutom 9 st vagnar i fabriksförpackningar
Varenr: 4810370
DKK 1.933 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-10-2017
17:15:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6 7  >>