Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Samleobjekter i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Wetterstation mit Barometer
Wetterstation mit Barometer. Wetterstation mit Barometer,Thermometer und Hygrometer, gefertigt aus Holz in dunkelbrauner Farbe. Maße ca.: H. 99 cm, B.32 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. (Ein Teil des Glases lose) . Lauritz.com übernimmt keine Gewähr für die Funktion. Varenr: 4722158 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 20-07-2017 20:30:00 DKK 297
Konvolut Bügelhörner (2)
Konvolut Bügelhörner (2). Konvolut Bügelhörner gefertigt aus Messing / Kupfer. Die Blasinstrumente befinden sich in einem altersgemäßen Zustand mit Bestoßungen und Dellen und wurden nicht auf ihre Funktion geprüft. Varenr: 4722484 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 20-07-2017 20:30:00 DKK 297
Demostrationsbil til køreskole 1950/60'erne
Demostrationsbil til køreskole 1950/60'erne. Ny renoveret model af bil med original lakeret front, instrumentbræt samt bagende, udført i metal. Flere dele afmonteret og derefter galvaniseret. Monteret på autolakeret krydsfiners plade. Anvendt til køreskolebrug. Bilens funktioner er blandt andet at vise: - Styretøjets funktioner. - ... Varenr: 4692175 DKK 14.000 DK, Aalborg, Nibevej 20-07-2017 20:35:00 DKK 10.500
Pfeilschwanzkrebs, Molukkenkrebs (Limulidae),  Tierpräparat
Pfeilschwanzkrebs, Molukkenkrebs (Limulidae), Tierpräparat. Pfeilschwanzkrebs, Molukkenkrebs (Limulidae), aus der Familie der Schwertschwänze (Xiphosura), Tierpräparat, L. ca. 65 cm, B. ca. 32 cm, min. Kratzer am Panzer und an der Unterseite an einer Stelle gebrochen. Varenr: 4701406 DKK 2.603 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 20-07-2017 20:42:00 DKK 297
Elchgeweih / Trophäe 10-Ender von Schweden
Elchgeweih / Trophäe 10-Ender von Schweden. Elchgeweih / Trophäe 10-Ender, montiert auf Holzplatte, Maße ca: B. 85 cm, H. 48 cm. Echtes Cranium. Wohl Schweden. Gebrauchspuren und Patina. Varenr: 4721594 DKK 1.859 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20-07-2017 20:48:00 DKK 297
Bauhaus-telefon, Marcel Breuer og Richard Schadewell, Fuld & Co., bakelit
Bauhaus-telefon, Marcel Breuer og Richard Schadewell, Fuld & Co., bakelit. Bauhaus-telefon. Formgivet af Marcel Breuer og Richard Schadewell i 1929, fremstillet hos Fuld & Co., Frankfurt am Main. Sort bakelittelefonrør, sortlakeret messingpladekorpus, hvid emaljeret nummerskive med sorte cifre. Forniklet drejeskive med centralt, sort, rundt midterfelt med tallene fra ... Varenr: 4589091 DKK 8.924 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 20-07-2017 20:55:00 DKK 4.462
Flaska i koppar
Flaska i koppar. FLASKA, 18/1900-tal, försilvrad koppar, med dekor av mansfigurer samt lejon, höjd ca 27 cm Varenr: 4722031 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-07-2017 21:39:00
Se mere
Märklin tåganläggning
Märklin tåganläggning. MÄRKLIN TÅGANLÄGGNING, spår Ho, bestående av ånglok TM 800, disellok 3021, personvagn 346/1, postvagn 346/5, kranvagn 4611, 2 godsvagnar 307, personvagn 3291, öppen godsvagn 305, 2 tankvagnar samt tippvagn, 7 växlar, ca 60 rälsbitar, transformator, diverse kataloger samt några udda varor från and... Varenr: 4723055 DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-07-2017 11:24:00
Se mere
 To skrin af orientalsk træ med beslag af messing og udskåret lys grøn sten. (2).
To skrin af orientalsk træ med beslag af messing og udskåret lys grøn sten. (2).. To skrin af orientalsk træ, med beslag af messing og udskåret lys grøn sten. Kina 1900-tallett. H. 7 cm. L. 13,5 cm. D. 10 cm. H. 24 cm. B. 17 cm. D. 13 cm. (2). Varenr: 4714310 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-07-2017 12:47:00 DKK 500
En samling på tre dele støbejern. Barberspejl. kongekrone og vægplaquette.  (3).
En samling på tre dele støbejern. Barberspejl. kongekrone og vægplaquette. (3).. En samling på tre dele af støbejern, bestående af barberspejl. kongekrone og vægplaquette, dekoreret i farver. 19. årh.s slutning. H. 51,5 cm. H. 21 cm. H. 35 cm. (3). Varenr: 4714395 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-07-2017 12:48:00 DKK 450
Dalahäst Nusnäs
Dalahäst Nusnäs. DALAHÄST, trä, 1900-talets andra hälft, höjd ca 52 cm, längd ca 52 cm Varenr: 4723078 DKK 1.912 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21-07-2017 14:18:00
Se mere
To apotekervægtevægte (5)
To apotekervægtevægte (5). Apotekervægt i kabinet af mahogni. Messingskilt med påskriften " Struers chemiske laboratorium, København, Aarhus" og ''Mrk. Paul Bunge Fabrik'' beslag af messing. H. 43 L. 43,5 B. 26 cm. Apotekervægt af stål og messing, base af mahogni med to skuffer. Tre æsker med lodder medfølger. Varenr: 4714323 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 21-07-2017 14:38:00 DKK 2.300
Skakspil, 20. årh.
Skakspil, 20. årh.. Skakspil, 20. årh. Brikker af støbt metal. Skækbrædt med kant af lakeret mahogni. 49,5x49,5 cm. Brikker H. 7-10,5 cm. Enkelte brikker med små afslag. Varenr: 4722688 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 21-07-2017 15:13:32 DKK 300
Frederik Wilhelm modelskib af bemalet og lakeret træ
Frederik Wilhelm modelskib af bemalet og lakeret træ. Frederik Wilhelm modelskib af bemalet og lakeret træ, sejl af stof, Italiensk model, H. med stand 83 cm. L. 78 cm. Brugsspor og små defekter. Varenr: 4723246 DKK 2.500 DK, Odense, Kratholmvej 21-07-2017 15:21:40 DKK 700
Edith Pedersen. Polynesiske buster / hattehoveder, 1950'erne (2)
Edith Pedersen. Polynesiske buster / hattehoveder, 1950'erne (2) . Edith Pedersen. Polynesiske buster / hattehoveder, ung pige & dreng, 1950'erne, sign EP & stemplet Made in Denmark, H. 18,5-19 cm. Fremstår m/ afstød. (2) Varenr: 4723188 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 21-07-2017 16:03:00 DKK 375
Thomas Dam. Gjøltrolde mv. (13)
Thomas Dam. Gjøltrolde mv. (13) . Thomas Dam. Samling Gjøltrolde samt heste. H: 6-17 cm. Fremstår med brugsspor bl.a. manglende øje på en trold. (13) Varenr: 4720269 DKK 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 21-07-2017 16:05:09 DKK 975
Guldvægt af messing med lodder (2)
Guldvægt af messing med lodder (2). Guldvægt af messing. Der medfølger æske med lodder (ikke komplet). Fremstår med brugsspor. H 30 cm. (2) Varenr: 4723805 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-07-2017 16:39:42 DKK 550
Schatulle in Form einer Schulbank
Schatulle in Form einer Schulbank. Schatulle in Form einer Schulbank, gefertigt aus Holz in dunkelbrauner Farbe. Maße ca.: L.. 40 cm, H. 20 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. Varenr: 4693873 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-07-2017 16:50:00 DKK 297
Cloisonné Vase mit  Lotus Windlicht (2)
Cloisonné Vase mit Lotus Windlicht (2). Cloisonné Vase mit Lotus Windlicht, die balusterförmige Vase auf rundem Fuß ist verziert mit Cloisonné Email mit floralen Motiven, Windlicht in Lotusform auf einem Holzsockel. Maße ca.: H.10-26 cm, D.11-13 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren und kleinen Bestoßungen. Varenr: 4679552 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-07-2017 16:58:00 DKK 297
Kupferkanne mit Ständer
Kupferkanne mit Ständer. Kupferkanne mit Ständer, der Korpus der Kanne braun patiniert. Maße ca.: H. 47 cm, D. 20 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren und Bestoßungen. Varenr: 4624561 DKK 1.115 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-07-2017 17:00:00 DKK 297
Paar Wasserbüffelhörner mit Gravuren
Paar Wasserbüffelhörner mit Gravuren. Paar Wasserbüffelhörner mit Gravuren auf einem Holzsockel mit einer Darstellung eines chinesischen Drachen und eines Phönix. Maße ca.: H. 40 cm, B. 3-9 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. Varenr: 4715980 DKK 1.859 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-07-2017 17:23:21 DKK 335
Paar Onyxkugeln (2)
Paar Onyxkugeln (2) . Paar Onyxkugeln, cremefarbig, poliert. Maße ca.: D. 9 cm, H.19 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (2) Varenr: 4686845 DKK 1.115 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-07-2017 18:00:00 DKK 297
Danske Orlogsskibe 1690-1860. 10 repliksationer fra gamle danske orlogsskibe (9)
Danske Orlogsskibe 1690-1860. 10 repliksationer fra gamle danske orlogsskibe (9). Danske Orlogsskibe 1690-1860. Samling af 10 repliksationer fra gamle danske orlogsskibe. Udgivet af Aalborg stiftstidende. Fremstår med aldersrelateret brugsspor herunder pletter samt huller fra tegnestifter. (9) Varenr: 4723638 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 21-07-2017 18:08:00 DKK 325
Konvolut Jagd, 4 Teller, Reliefbild / Zinnbild, Hirschfänger (6)
Konvolut Jagd, 4 Teller, Reliefbild / Zinnbild, Hirschfänger (6). Konvolut Jagd, bestehend aus 4 Tellern, davon 2 x Wunsiedel Bavaria Porzellan, weiß mit goldenem Rand und Darstellungen von Rotwild in der Natur: 1 x mit röhrendem Hirsch, 1x mit Reh und 2 Rehkitzen, D: je 24,5 cm und 2x Unicorn Tableware England, 1835, weiß mit verziertem Rand und Darstellungen ... Varenr: 4719590 DKK 2.231 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-07-2017 18:09:45 DKK 297
FC Bayern  fodboldtrøje signeret. str XL
FC Bayern fodboldtrøje signeret. str XL. FC Bayern fodboldtrøje signeret. str XL ( Certifikat medfølger) . Ægtheds bevis medfølger. () Varenr: 4723566 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 21-07-2017 18:10:00 DKK 675
Arsenal fodboldtrøje signeret. str M
Arsenal fodboldtrøje signeret. str M. Arsenal fodboldtrøje, ( Certifikat fra 2014) Str. M. Signeret af bl. a : Wenger, Gibbs, Welbeck. Szczesny,Özil mv. Ægtheds bevis medfølger. () Varenr: 4723575 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 21-07-2017 18:11:00 DKK 575
Chelsea fodboldtrøje signeret. str M
Chelsea fodboldtrøje signeret. str M. Chelsea fodboldtrøje, ( Certifikat medfølger) Str. M. Signeret af bl. a : Costa, Terry, Remy, Oscar, Mourinho, mv. Ægtheds bevis medfølger. () Varenr: 4723569 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 21-07-2017 18:11:00 DKK 400
Juventus fodboldtrøje signeret. str L
Juventus fodboldtrøje signeret. str L. Juventus fodboldtrøje, ( Certifikat fra 2016) Str. L. Signeret af bl. a : Da Silva, Dybala, Buffon, Sandro,Barzagli, mv. Ægtheds bevis medfølger. () Varenr: 4723573 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 21-07-2017 18:12:00 DKK 575
Konvolut versilberte Objekte (5)
Konvolut versilberte Objekte (5). Konvolut versilberte Objekte, bestehend aus: 2 Kannen, 2 Zuckerdosen, 1 Milchkännchen, Maße ca.: H.11-21 cm, D. 10-15 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.(5) Varenr: 4686854 DKK 1.859 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-07-2017 18:15:00 DKK 297
Konvolut Deckeldosen mit durchbrochenem Muster(4)
Konvolut Deckeldosen mit durchbrochenem Muster(4). Konvolut Deckeldosen mit durchbrochenem Muster, versilbert. Der Korpus ist vezriert mit feinem Dekor, bestehend aus: 3 Deckeldosen, 1 Teller, Maße ca.: L. 10-18 cm, H.5-6,5 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (4) Varenr: 4686830 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-07-2017 18:16:00 DKK 335
 1 2 3 4 5 6 7 8 9  >>