Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Pentacon six TL kameraer (3)
Pentacon six TL kameraer med to objektiver. Pentacon 4/300 og russisk Jupiter 368 3,5/250. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (3)
Varenr: 4890488
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-01-2018
13:19:00
DKK 450
Forsteninger, skafthulsøkse og øksefragmenter (5)
Forsteninger, skafthulsøkse og øksefragmenter. Største 10 cm. (5)
Varenr: 4874645
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-01-2018
14:07:00
Rolleiflex SLX kamera (2)
Rolleiflex SLX kamera, monteret med Planar 1:2,8 f=80mm optik. Batterioplader medfølger. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varenr: 4890469
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-01-2018
14:19:00
DKK 500
Mekanisk julemand/nisse af papmaché, 1900-tallet
Mekanisk julemand/nisse af papmaché, siddende i stol, kan vippe med hovedet. Hul på ryg til optræksnøgle(denne mangler). H. 56 cm, 41,5x29,5 cm. Fremstår med mangler og defekter. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten.
Varenr: 4890669
DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 18-01-2018
15:22:00
DKK 450
Coca Cola-skylt, screentryckt järnplåt
SKYLT, Coca-Cola, 1900-talets andra hälft, screentryckt järnplåt, diameter 115 m
Varenr: 4890962
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-01-2018
15:40:00
Se mere
Fuglebur og transportkurv (2)
Usamlet fuglebur af metal H. 150 cm. Samt transportkurv H. 48 cm. Fremstår med brugsspor. (2)
Varenr: 4885000
DKK 1.500 DK, Herning, Engdahlsvej 18-01-2018
17:20:52
Politi skilt
Politi skilt af messing med politiets symboler ca 1900. H. 6,7 cm. B. 7,4 cm.
Varenr: 4891750
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-01-2018
18:17:00
DKK 950
Personvægt mrk. Seca.
Personvægt mrk. Seca. Personvægt med højdemåler af hvidlakeret metal. H. 218 cm. Vægten fremstår med patina/brugsspor. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten.
Varenr: 4889613
DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 18-01-2018
19:00:00
Samling euromønter og danske tyvekroner m.fl.
Danske møntsæt fra 1972-1976.38 stk. 20 kroner. 11 stk. 10 kroner. Euromønter, samlet værdi 65,96 euro. I møntkuffert.
Varenr: 4886364
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-01-2018
19:28:00
DKK 1.200
En stor samling julepynt
Stor samling af diverse blandet julepynt mm. I alt 21 kasser. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4890686
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-01-2018
19:42:00
Leica-kamera, Ernst Leitz Wetzlar DBP
Leica-kamera, Ernst Leitz Wetzlar DBP, nummereret: 824894. Mål: H. 12 cm, B. 13,5 cm, D. 5 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varenr: 4839793
DKK 5.583 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 18-01-2018
19:52:00
DKK 558
Konvolut Contessa-Nettel Tropen Adoro mit Tessar 1:4,5 f=10,5cm und Voigtländer Compur (2)
Konvolut bestehend aus: Contessa-Nettel Tropen Adoro (Sonderedition aus Tropenholz) Nr. 586199 mit Tessar 1:4,5 f=10,5, Nr. 574241 und Compur Verschluss No. 258646. Seitlich zusätzlich bezeichnet mit 'Versmannhaus Photo-Centrale Hamburg, Rathausmarkt'. Balgen weich und ohne Risse, Zeiten laufen ...
Varenr: 4887297
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 18-01-2018
19:56:00
DKK 595
DDR-gadelamper (2)
To store, originale DDR-gadelamper af metal, mål: L. ca. 119 cm, Ø ca. 50 cm, fremstår med brugsspor, ridser, afslag, buler og oxidationsspor på materialet.
Varenr: 4887110
DKK 3.350 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 18-01-2018
19:58:00
DKK 298
Cartier. 'Must de Cartier Trinity' kuglepen og lighter (2)
Cartier. 'Must de Cartier Trinity' kuglepen, 18 kt. guldbelagt og med Trinity-ringe ved top, stemplet med serienr., L. 13,4 cm. Endvidere Cartierlighter med forgyldte detaljer og belagt med sort emalje, stemplet med serienr., H. 6,9 cm. Original æske til kuglepennen medfølger. Brugsspor, ...
Varenr: 4874852
DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-01-2018
20:02:00
DKK 1.700
Tittskåp / Peep Show, tidigt 1900-tal
TITTSKÅP / PEEP SHOW, USA, tidigt 1900-tal, kabinett av ek, detaljer av koppar, enligt uppgift komplett maskineri, utrustat med svartvita fotografier av lättklädda damer, för 1-cents-mynt (medföljer ett antal), höjd ca 50/110, 51 x 42 cm
Varenr: 4891017
20:06:00
Se mere
Konvolut Ikonen, Repliken auf Holz (3)
Konvolut Ikonen, Repliken auf Holz, bestehend aus: Christus Pantokrator, Maria mit dem Kinde, mittelalterlicher Engel, Maße ca.: 15 x 20 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (3)
Varenr: 4890457
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 18-01-2018
20:15:00
DKK 521
Tycho Brahe Planetarium. Planetmaskine, model af Ole Rømers 'Planetarium'
Tycho Brahe Planetarium. Ole Rømer, model af 'Planetmaskine'. Konservator Søren Andersens model af Ole Rømers originale Planetarium fremstillet i Paris 1678-1679 ved hofurmager Isaac Thuret. Planetariet blev konstrueret af Ole Rømer for at demonstrere planeternes omløb om solen. Der er evidens ...
Varenr: 4863359
DKK 200.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 18-01-2018
20:17:00
DKK 27.000
Udskåret arbejde i elfenben, buste af en indfødt kvinde, monteret på sokkel
Udskåret arbejde i elfenben, buste af en indfødt kvinde, monteret på sokkel, begyndelsen af 1900-tallet, højde i alt ca. 16 cm, L. ca. 12 cm, den oprindelige hovedprydelse mangler, fremstår med generelle aldersspor og fine ridser, minimal revnedannelse.
Varenr: 4799226
DKK 2.605 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 18-01-2018
20:27:00
DKK 1.042
Wandrelief in Tondoform
Wandrelief in Tondoform, gefertigt aus Holz, handgeschnitzt, braun gefasst, der Korpus ist verziert mit Trauben und Weinblätter. Maße ca.: B.57 cm, H. 80 cm. Altersgemäßer Zustand.
Varenr: 4844168
DKK 1.117 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 18-01-2018
20:30:00
DKK 335
Kaffekværn, elfenben/træ
Kaffekværn, konstruktion af mørkt træ med aftageligt og udklappeligt metalhåndsving med elfenbensgreb samt en lille skuffe, cylinderformet stamme af elfenben med udskæringer, starten af 1900-tallet, mål: H. 23 cm, B. 10,5 cm, D. 12,5 cm, fremstår med brugsspor, ridser og delvist afslag på træet ...
Varenr: 4820352
DKK 5.955 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 18-01-2018
20:41:00
DKK 484
Russische Ikone, Eitepera auf Holz, 'Heiliger Christophorus'
Russische Ikone, Eitepera auf Holz, 'Heiliger Christophorus', frontale Darstellung, Oberfläche mit Craquelé. Maße ca.: 14 x 17 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren und Bestoßungen.
Varenr: 4890148
20:45:00
DKK 335
Tondo, plastisch ausgeformtes Angesicht Christi
Tondo, plastisch ausgeformtes Angesicht Christi, in Reliefform, gefertgit aus Gips, fein gearbeitet, unten rechts signiert, hinter Glas gerahmt. Maße ca.: L.10,5 cm, B.8,5 cm, T. 2 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varenr: 4854469
DKK 2.605 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 18-01-2018
20:45:00
DKK 298
Skulptur/figur med horn og metalholder (2)
Par horn med metalholder. Hver metalsokkel med seks ornamentalt reliefprægede små fødder med bronze-drenge, der balancerer på kugler og holder et overflødighedshorn, H. 38 cm - B. 31 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, delvist ridser. (2)
Varenr: 4799227
20:56:00
DKK 335
3 muslingeskaller og konkylie (4)
3 muslingeskaller. H. ca. 12 B. 21, 27 og 35 cm. Konkylie. L. 15 cm. Aldersrelateret slitage; muslingeskaller med småafslag på kanten. (4)
Varenr: 4891498
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-01-2018
13:21:00
Aron Berthelsen Fedtstensfigur fra Kangaamiut (Sukkertoppen)
Fedtstensfigur fra Kangaamiut (Sukkertoppen) på vestkysten. Skåret i sort fedtsten og signeret AB (Aron Berthelsen). H 15 cm. Fremstår med skrammer på kanterne.
Varenr: 4891930
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 19-01-2018
18:00:00
DKK 450
To Tørrehjelme (2)
To Tørrehjelme mrk. Imperial 300. 1900-tallets midte, vægbeslag medfølger. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. (2)
Varenr: 4872301
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 19-01-2018
19:23:00
Order of the Medjidie
ORDER of the MEDJIDIE, Turkey, breast star, reverses with Turkish hallmarks, in silver, gold and red enamel, 95 mm
Varenr: 4892219
DKK 4.633 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
19:51:00
Se mere
Fickursställ med fickur
FICKURSSTÄLL, 3 st, med fickur, omkring 1900, järn och mässing, höjd 9-13 cm
Varenr: 4892253
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
21:33:00
Se mere
Runstavar
RUNSTAVAR, 2 st, 1900-tal, mässing, utförda i skala 1/2, efter original i trä tillhörigt Nordiska Museet (inv. nr. 124288), längd ca 24 cm
Varenr: 4893091
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-01-2018
10:24:00
Se mere
Dockmöbler Nolbyn
NOLBYN DOCKSKÅPSMÖBLER, 8 dlr, 1900-talets första del, i form av salongsmöbler; bestående av soffa, pelarbord, 2 karmstolar, 2 stolar, bord med lyrfot, 2 byråer, 1 ljuskrona, jordglob, 2 ljusstakar, matta samt vas medföljer
Varenr: 4893096
DKK 2.703 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-01-2018
10:44:00
Se mere
 1 2 3 4 5  >>