Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Skabe, kommoder  i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 14  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Skrivebord samt skuffemodul (2)
Skrivebord samt skuffemodul (2). Sortmalet skrivebord, 97 x 97 cm. H 74 cm. Skuffemodul med front i kirsebærlaminat bestående af tre skuffer med greb. B 57, D. 37, H. 56,5 cm. Bordet passer til placering i hjørne med skrå forkant samt hul i bordpladen til ledninger. Bord fremstår usamlet, begge møbler er emballeret i kasser. (2) Varenr: 4605396

DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 25-04-2017 11:15:00 DKK 300
Apotekerskab med vitrineoverdel, egetræ, 1900-tallet
Apotekerskab med vitrineoverdel, egetræ, 1900-tallet. Apotekerskab af egetræ, 2-delt med vitrineoverdel, front nederst med låger og skuffer, øverst med vitrinelåger med glas. 1900-tallets 1. halvdel. Aflåselige. Der medfølger 3 nøgler. Mål: 232 cm. D. 35 cm. H. 218 cm. Fremstår med alders og brugsspor, svindrevne i siden. Varenr: 4635938 DKK 8.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-04-2017 11:54:09 DKK 5.600
Christian Hvidt, Reolmodul af mahogni med sokkel.
Christian Hvidt, Reolmodul af mahogni med sokkel. . Christian Hvidt, f. 1946. Reolmodul af mahogni bestående af skab med låger bag hvilke hylder, greb af messing, fingertappede samlinger. H. 95. B. 90. D. 47 cm. Fremstillet hos Søborg Møbler. Fremstår med almindelige brugsspor og med hul i bagbeklædningen. Nøgle medfølger. Varenr: 4635717 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 12:41:00 DKK 1.400
Dansk Empire chatol af fyrretræ. 1800-tallet
Dansk Empire chatol af fyrretræ. 1800-tallet. To-delt dansk Empire chatol. Øverst med profileret gallerikant hvorunder to døre med kanneleret fronter, bag hvilke hylder, underdel med skriveklap med kanneleret front, hvor bag skuffer og rum. Herunder tre skuffer. Monteringer af messing. H. 198, B. 102, D. 45 cm. 1800-tallets begyndelse. ... Varenr: 4633543 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-04-2017 13:48:16 DKK 1.900
Omann Jun.  Væghængt reol / sekretær af mahogni
Omann Jun. Væghængt reol / sekretær af mahogni. Omann Jun. Væghængt reol fineret med mahogni, front med hylder og klap/sekretærindretning. Nøgle medfølger. H. 119,5 cm, B. 120 cm, D. 29 cm. Monteret med uoriginale vægbeslag. Brugsspor, herunder mærker og ridser, samt mindre afslag i finer. Klap med små huller. Varenr: 4599571 DKK 1.200 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 14:07:00 DKK 300
P.J. Lassen. Montana skuffemodul, grå
P.J. Lassen. Montana skuffemodul, grå. Peter J. Lassen. Montana skuffemodul af grålakeret mdf, front med to skuffer samt arkivskuffe. H. 52,5 B. 41,5 D. 47 cm. Fremstår med afskalninger/skrammer i bemaling. Varenr: 4633347 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-04-2017 14:45:00 DKK 350
Zweiteiliger Captain's Desk / Kommode England
Zweiteiliger Captain's Desk / Kommode England. Zweiteiliger Captain's Desk / Kommode England. Hochrechteckiger Korpus, mahagoniefarben gebeitzt. Insgesamt vier Schübe, oben eine ausklappbare Schreibplatte mit Lederauflage, innen kleine Schübe und Fächer. Seitlich Tragegriffe, 2 Teile aufeinander liegend. Die Kanten mit Messingbeschlägen. ... Varenr: 4634203 DKK 1.859 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 15:36:00 DKK 2.602
Dansk møbelproducent, dobbeltkommode af teaktræ
Dansk møbelproducent, dobbeltkommode af teaktræ. Dansk møbelproducent, dobbeltkommode af fineret teaktræ. Front med skuffer i to rækker, ialt 8 skuffer. H. 79 cm. B. 120 cm. D. 40 cm. Fremstår med brugsspor, små finer afslag samt ridser/skrammer. Varenr: 4636384 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-04-2017 15:37:09 DKK 1.600
Kommode af rosentræ
Kommode af rosentræ. Kommode af Rosentræ, front med to skuffer, monteret med senere ikke tilhørende marmorplade. Dekoreret med intarsia og messingbeslag. H. 80. B. 79. D. 46 cm. Nøgle medfølger ikke, enkelte messingsko mangler. Varenr: 4625582 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-04-2017 15:51:00 DKK 350
Skænk af fineret bøgetræ
Skænk af fineret bøgetræ. Lav skænk af fineret bøgetræ. H. 83 L. 159 D. 45 cm. Fremstår med finérafslag på siden og brugsspor. Varenr: 4620792 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 16:03:12 DKK 300
Kiste af bemalet træ, 1800-tallet
Kiste af bemalet træ, 1800-tallet. Kiste af bemalet træ dekoreret med blomster og bladværk, greb af jern. H. 71 cm. L. 131 cm. B. 68 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. Varenr: 4632269 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-04-2017 16:32:00 DKK 300
Par skabe af eg, 1800-tallets slutning (2)
Par skabe af eg, 1800-tallets slutning (2). Par skabe af eg, top med udskæringer, front med låger, hvorbag hylder samt bøjlestænger af udskåret træ, nederst skuffe, 1800-tallets slutning, H. ca. 203 cm. B. 111 cm. D. 52 cm. Fremstår bla. med revner, løse kanter, skader på låger samt ene skuffe uden beslag. (2) Varenr: 4636060 DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-04-2017 16:51:00 DKK 825
Lille vitrineskab af bøg
Lille vitrineskab af bøg. Lille vitrineskab af ubehandlet bøg, med hylder af glas, H. 67 VB. 41 D. 41 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4635944 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-04-2017 16:57:00 DKK 450
Kleiderschrank mit Intarsien
Kleiderschrank mit Intarsien. Kleiderschrank mit Intarsien, Kirschbaum, aus furniertem Holz und 4 Einlegeböden. Wurde 2008 restauriert. 1 Schlüssel vorhanden. Vollständig zerlegbar. Maße: H. 200 cm. B. 120 cm. T. 55 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren und Bestoßungen. Varenr: 4595007 DKK 2.974 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 17:03:00 DKK 1.487
Sideboard, Tyskland, 1960'erne
Sideboard, Tyskland, 1960'erne. Sideboard. Tyskland, 1960'erne. Finér, forkromede metalfødder. Lige kasseform med fire låger, på midten med tre skuffer, med stærkt året finér i horisontalt forløb. Firkantfødder af forkromet metal. Mål: H. 76 cm, B. 240 cm, D. 40,5 cm. Overflader fremstår med brugsspor, slitage, ridser. Kanterne... Varenr: 4636661 DKK 4.461 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-04-2017 17:08:45 DKK 1.859
Fritstående kommode af teak
Fritstående kommode af teak. Fritstående kommode af fineret teaktræ, front med fire skuffer, L. 80 cm., D. 45 cm. H. 83 cm. Finerafslag og brugsspor. Nøgle medfølger. Varenr: 4622477 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 17:12:00 DKK 475
Sekretær af teak
Sekretær af teak. Sekretær af teak, front med to skydelåger, fem skuffer og udtrækkelig skriveplade samt spejl. Indvendig med hylde. B. 93 cm., D. 45 cm., H. 140 cm. Enkelte brugsspor. Varenr: 4622494 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 17:13:00 DKK 700
Sideboard, Rudolf Hammerbacher Möbelfabrik, elmetræ,  60'erne
Sideboard, Rudolf Hammerbacher Möbelfabrik, elmetræ, 60'erne. Sideboard, 60'erne, Tyskland, fremstillet hos Rudolf Hammerbacher Möbelfabrik, Type 240, i elmetræ, inddelt i fire skuffer, deraf tre med bestikholdere og tre låger som kan låses, indvendigt med hylder, låger og skuffer indfattet med profillister. Mål: H. 78,5 cm, B. 234,5 cm, D. 45 cm. Fremstår ... Varenr: 4636679 DKK 3.346 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-04-2017 17:24:52 DKK 1.115
Vitrineskab af metal i industrielt design, Udstillingsmodel
Vitrineskab af metal i industrielt design, Udstillingsmodel. Vitrineskab i jern med to glaslåger, hvid antikbemaling, sort indvendig med 3 metalhylder. H 184,5 cm. B 120 cm. D. 34 cm. Varenr: 4526242

DKK 4.500 DK, Herning, Engdahlsvej 25-04-2017 17:39:00 DKK 2.900
Dansk møbelproducent. lav reol med underskab med to låger samt reol med underskab med en låge (2)
Dansk møbelproducent. lav reol med underskab med to låger samt reol med underskab med en låge (2). Dansk møbelproducent. lav reol med underskab med to låger samt reol med underskab med en låge mørkbeset bøgetræsfiner. H 88 cm. D 36 cm. B 89 cm og B 46 cm. fremtræder med aldersvarende brugsspor, og kanthak i nederste højre hjørne.(2) Varenr: 4614346 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 17:59:00 DKK 300
Vitrineskab / bogskab med skuffer af egetræ
Vitrineskab / bogskab med skuffer af egetræ. Vitrineskab / bogskab af egetræ, front med to vitrinelåger, bag hvilke hylder, herunder to skuffer. H. 182,5 cm, B. 112 cm, D. 50,5 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med brugsspor herunder revne i glaslåge. Varenr: 4636021 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 18:20:00 DKK 775
Skænk, slutningen af 1800-tallet, med marmorplade
Skænk, slutningen af 1800-tallet, med marmorplade. Skænk fra slutningen af 1800-tallet, omkring 1890, med marmorplade, hvorunder der befinder sig to skuffer. Derunder er der et skab med to låger. Massiv eg, marmor. B. 164 x D. 61 x H. 101 cm. Marmorpladen har en revne. Den højre låge er løs. Varenr: 4624609 DKK 3.346 DE, Frankfurt, Hessenring 25-04-2017 18:25:00 DKK 1.338
Kommode af eksotisk hårdttræ.
Kommode af eksotisk hårdttræ.. Kommode. Udført i eksotisk hårdttræ. To hylder samt fem skuffer med malet front. Greb af jern. Afrundede hjørner. H. 65 cm. B. 54 cm. D. 35 cm. Varenr: 4528587

DKK 3.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-04-2017 18:29:00 DKK 2.700
Skåp med vitrin, chippendalestil. 1930/40-tal.
Skåp med vitrin, chippendalestil. 1930/40-tal. . Skåp med vitrin, chippendalestil. 1930/40-tal. Fanerad i bl.a. björk. 3 dörrar varav 2 med vitrin samt 3 lådor. Skuren dekor. Fotavslut i form av "ball and claw". En nyckel medföljer. Höjd 150 cm, djup 41 cm, bredd 160 cm. Mindre fanermärken. Skador på bussningar till nyckelhål. Varenr: 4621166 DKK 1.548 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 25-04-2017 18:52:00 DKK 774
USM Haller. Fritz Haller & Paul Schärer. Dobbelt reolsystem
USM Haller. Fritz Haller & Paul Schärer. Dobbelt reolsystem . Fritz Haller & Paul Schärer. Dobbelt reolsystem med stel af forkromet stålrørsramme og grålakeret metal, front med hylder samt en udtrækshylder, anden front magen til. Fremstillet hos USM Haller. Mål. B.152, D.72,5, H.179cm. OBS! OBS! Venligst vær opmærksom på at denne vare befinder sig på ... Varenr: 4625424 DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 19:02:00 DKK 6.400
Vitrineskab. Antik gråbemalet.
Vitrineskab. Antik gråbemalet. . Vitrineskab. Udført i antik grå bemalet træ. Profileret top. Greb af patineret messing. Låge hvor bag hylder. H. 212 cm. B. 81 cm. D. 43 cm. Varenr: 4599193

DKK 3.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-04-2017 19:03:00 DKK 3.000
 Kinesisk skab af sortlakeret dekoreret i farver og stene.
Kinesisk skab af sortlakeret dekoreret i farver og stene.. Kinesisk skab af sortlakeret dekoreret i farver og stene, med fugle, blomster og bladværk, front med to døre beslag af messing 1900-tallet. H. 92 cm. B. 61 cm. D. 31 cm. Fremstår med brugsslitage, lås mangler. Varenr: 4614543 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 19:04:00 DKK 1.250
Hjørneskab, biedermeier
Hjørneskab, biedermeier. Hjørneskab, biedermeier, udført af nøddetræ med en hylde og en skuffe. 1 nøgle medfølger. Mål: H 110 cm. B. 70 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med brugsspor og afslag. Varenr: 4595001 DKK 3.718 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 19:05:00 DKK 2.602
Lav skænk m/ glaslåger samt tilhørende bakke, hvid antik bemaling. (2)
Lav skænk m/ glaslåger samt tilhørende bakke, hvid antik bemaling. (2). Lille skænk/ lav vitrine med to glaslåger samt glas i sider. Tilhørende flytbar bakke på topplade. H. 66 cm, B. 80 cm, D. 40 cm. Mål bakke: H. ca. 5 cm, L. 80 cm, D. 40 cm. Udstillingsmodel.(2) Varenr: 4578221

DKK 2.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-04-2017 19:18:00 DKK 1.200
Sminkebord, jugendstil
Sminkebord, jugendstil. Sminkebord på hjul fra jugendstil-perioden. Overdelen med spejl har to skuffer. Selve sminkebordet har to små og en stor skuffe med messingbeslag. Massivt træ, med finer og mørkebrunt bejdset. B. 107 x D. 46 x H. 81 cm; H. inkl. spejl 165 cm. Møblet fremstår med kraftige brugsspor. På den lille ... Varenr: 4617778 DKK 5.948 DE, Frankfurt, Hessenring 25-04-2017 19:22:00 DKK 1.190
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 14  >>