Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Multikonst relief. Erotisk scen. Sign 78 av 100
Multikonst relief. Erotisk scen. Sign 78 av 100. Multikonst relief. Erotisk scen. Sign 78 av 100. 9x8,5 cm. Varenr: 3698157 DKK < 1.000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 29-01-2015 12:18:24 DKK 260
Katolsk kvindelig  helgenfigur i udskåret træ.
Katolsk kvindelig helgenfigur i udskåret træ. . Religiøs dekorationsfigur / dukke udført i patina-bemalet træ og resin, forestillende "Grace”. Cage-doll udført i "spanish mannequin style", med leddelte arme, aftagelig glorie og øreringe. Højde 73 cm , bredde 22 cm. Figuren er en replika af en santo (helgeninde). Disse har været brugt i ... Varenr: 3274893

DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 29-01-2015 13:02:00 DKK 600
Figur af danserinde af patineret metal.
Figur af danserinde af patineret metal.. Figur af danserinde af patineret metal. H. 72, L. 58 cm. Varenr: 3683881 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-01-2015 14:02:00 DKK 875
Tage Hille cd. Skulptur, jern. Sign. TH
Tage Hille cd. Skulptur, jern. Sign. TH. Tage Hille f. 1937 cd: Skulptur af jern. Sign. TH. H. 29. cm. Varenr: 3696685 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 29-01-2015 15:22:00 DKK 325
Marco Evaristti, skulptur, forsølvet bronze. cd.
Marco Evaristti, skulptur, forsølvet bronze. cd. . Skulptur af Marco Evaristti (f.1963). To hænder af forsølvet bronze. Sign. på sokkel Evaristti samt dat. 2004. Nummereret 6/150. H. 27 cm. Varenr: 3634513 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 29-01-2015 15:25:00 DKK 2.600
Bogner Skijacke 52, Paar Ski K2 mit Stöcken , Paar Ski Dachgepäckträger
Bogner Skijacke 52, Paar Ski K2 mit Stöcken , Paar Ski Dachgepäckträger . Bogner Skijacke Größe 52 in Rot Weiß Blau. Paar Ski K2 Alpha Coupler, mit Stöcken, Paar Ski Dachgepäckträger Shuttle mit Magnetbefestigung und Schlüsseln. Varenr: 3689472 DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-01-2015 16:26:15 DKK 298
Hanne Varming, buste, 'Signe-Marie', cd.
Hanne Varming, buste, 'Signe-Marie', cd. . 'Signe-Marie' (kunstnerens datter), af Hanne Varming (f. 1939). Skulptur af bronze. Sign. H. Varming. H. 30 cm. Se alle værkerne her Varenr: 3690298 DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-01-2015 17:50:00 DKK 6.000
Abstrakt figur af bronce
Abstrakt figur af bronce. Abstrakt figur af grønpatineret bronce. Sokkel af marmor. H. 34 cm. Varenr: 3594038

DKK 1.600 DK, Odense, Kratholmvej 29-01-2015 19:06:00 DKK 350
Ubekendt kunstner, glasskulptur
Ubekendt kunstner, glasskulptur. Skulptur af ubekendt kunstner, delvist bemalet glas. Sign. P. S. H. 30 cm. Varenr: 3692211 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-01-2015 19:07:00 DKK 300
Tut Hagbart. Par skulpturer af genbrugsmateriale. (2)
Tut Hagbart. Par skulpturer af genbrugsmateriale. (2). Tut Hagbart (1943-2014). Par skulpturer af bemalet strandtømmer samt genbrugsmateriale. Sommerfugle/ engle. H. 40,5 - 41,5 cm. (2) Varenr: 3698395 DKK 1.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-01-2015 19:20:00 DKK 350
Carl Theodor Wegener. Livgarder af bronze
Carl Theodor Wegener. Livgarder af bronze. Carl Theodor Wegener 1862-1935. Livgarder af bronze. Sign. C. Wegener, 1913. H. 39,5 cm. Varenr: 3698978 DKK 5.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-01-2015 19:37:00 DKK 4.800
Flemming Hvidt. MultiArt vægskulptur
Flemming Hvidt. MultiArt vægskulptur. Flemming Hvidt. MultiArt vægskulptur bestående af plasticklodser, der kan kombineres på utallige måder. Består af 60-70 klodser i brun, karry og offwhite samt ophængningsbeslag. I original kasse med brugsanvisning. En del klodser er vanskelige at skille ad (til højre på foto) - kan måske lirkes ... Varenr: 3695133 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-01-2015 19:54:00 DKK 575
Skulptur
Skulptur. Skulptur af bronze i form af hest, inskription på sokkel: Ehrenpreis, Provinzial Tierschau, Kiel 1886. Proveniens: Lensgreve Heinrich Carl von Schimmelmann til Lindenborg. 39 x 43 x 18 cm. Varenr: 3692292 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-01-2015 19:54:00 DKK 2.200
Skulptur af bronze
Skulptur af bronze. Skulptur af patineret bronze i form af kvæg ved gærde. H. 21 cm. Vægt 4080 gr. Varenr: 3682178 DKK 1.200 DK, Hørsholm, Vibe Alle 29-01-2015 20:00:00 DKK 300
Viktor Hall. Skulptur af jern, spejlglas samt plastik, 'Bønnens Gudinde' / 'Lysbæreren', ca. 2004/2005
Viktor Hall. Skulptur af jern, spejlglas samt plastik, 'Bønnens Gudinde' / 'Lysbæreren', ca. 2004/2005. Viktor Hall f. 1951. Skulptur betitlet 'Bønnens Gudinde' / 'Lysbæreren' i form af stående kvindekrop med stilladsagtig ombygning. Skulptur af jern, spejlglas samt plastikpresenning, ca. 2004/2005. H. ca. 250 B. ca. 68 D. ca. 55 cm. Værket har været udstillet i Galleri LB samt Artgroup Totem ... Varenr: 3582276 DKK 14.000 DK, Helsingør, Støberivej 29-01-2015 20:00:00 DKK 10.000
Robbi Jones: Erotisk skulptur af messing, model 'Jasmin'
Robbi Jones: Erotisk skulptur af messing, model 'Jasmin' . Robbi Jones: Erotisk skulptur model 'Jasmin' udført i poleret messing, håndmodelleret af kunstneren Robbi Jones. Sign. Robbi Jones. H. ca. 23cm. L: ca. 33 cm. Vægt ca: 3,1 kg. Varenr: 3685541

DKK 4.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-01-2015 20:10:00 DKK 3.000
Kristian Hornsleth cd. Skulptur af bronze
Kristian Hornsleth cd. Skulptur af bronze. Kristian Hornsleth f. 1963. 'Fuck you art lovers'. Skulptur af massiv poleret bronze med inskription: 'Fuck you art lovers'. HORNSLETH'. Nummereret: serie 2, udført i 99 eksemplarer. Stemplet i bunden Hornsleth F.U.A.L. H. 18 cm. Varenr: 3673077 DKK 5.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-01-2015 20:15:00 DKK 2.200
Erotisk Skulptur i form af kvinde
Erotisk Skulptur i form af kvinde. Erotisk Skulptur i form af kvinde, udført i patineret bronze på sokkel af sort marmor. H. 33 cm. Varenr: 3620573

DKK 2.500 DK, Kolding, Trianglen 29-01-2015 20:23:00 DKK 450
Kristian von Hornsleth, skulptur / kommode, model Malibu (cd)
Kristian von Hornsleth, skulptur / kommode, model Malibu (cd). Skulptur / kommode m/ 4 skuffer, model Malibu, dekoreret af Kristian von Hornsleth(f. 1963), ILVA, spray, akryl, tusch, lak og blyant på kommode, H. 92, B. 50, D. 40,5 cm. Kvittering medfølger. Kommoden bør betragtes som en kunstgenstand. Skulpturen er en del af en serie lavet af ... Varenr: 3697468 DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 29-01-2015 21:10:00 DKK 1.600
Robbi Jones: Erotisk skulptur af messing, model 'Coco'
Robbi Jones: Erotisk skulptur af messing, model 'Coco' . Robbi Jones: Erotisk skulptur model 'Coco' udført i poleret messing, håndmodelleret af kunstneren Robbi Jones. Sign. Robbi Jones. H. ca. 25cm. Kunstner: Robbi Jones * 1961 New York Med sine figurative motiver (Skulpturer) har Robbi Jones etableret sig som en billedhugger og maler og har ... Varenr: 3521079

DKK 5.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-01-2015 21:27:00 DKK 3.200
Maria med barnet i bemalet metal
Maria med barnet i bemalet metal. Maria med barnet i bemalet metal. Håndlavet katolsk figur forestillende Jomfru Maria med Jesusbarnet. Udført i præget metal og resin med patineret bemaling i . H: 35 cm, B: 28 cm D: 15 cm Varenr: 3271697

DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 30-01-2015 13:02:00 DKK 500
Raimo Veranen cd. Skulptur
Raimo Veranen cd. Skulptur. Raimo Veranen 1942 - 2011 cd: Kvindetorso. Sign. Raimo Veranen 08. Kunststen. Monteret på sortmalt sokkel af træ. H. (incl. sokkel) 30 cm. Kunstneren var medlem kunstnersammenslutningen Den Gyldne. Varenr: 3699077 DKK 2.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 30-01-2015 15:36:00 DKK 1.200
Håkan Bonds reliefer (bus) (3)
Håkan Bonds reliefer (bus) (3). Håkan Bonds reliefer (bus) (3) Reliefer i gips med försänkt motiv i form av naken kvinna (1) och barnansikte (2). Kvinnofiguren är signerad och daterad 1993, de andra signerade och daterade 1988. De försänkta relieferna är tänkta att i viss belysning upplevas som tredimensionella. Kvinnofiguren ... Varenr: 3683984 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 30-01-2015 18:40:00 DKK 240
Alexius Hüber, väggskulptur i metall och plexi (BUS)
Alexius Hüber, väggskulptur i metall och plexi (BUS). Alexius Hüber, f. 1939. Väggskulptur i metall och plexiglas. Signerad och numr. 18/100. H: 31,5x19,5 cm. Repor, slitage. Varenr: 3693507 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 30-01-2015 19:00:00 DKK 280
Klaus Christ, skulptur, 'modelstudie'
Klaus Christ, skulptur, 'modelstudie'. Skulptur af persisk travertin, 'modelstudie' af Klaus Christ, signeret i bunden, H. 184cm, B. 40cm, D. 40cm (inkl. sokkel), H. 84cm, B. ca. 25cm, D. ca. 24cm (ekskl. sokkel) Varenr: 3649275 DKK 13.401 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-01-2015 19:00:00 DKK 8.934
Figur af bronze, 1900-tallets sidste halvdel
Figur af bronze, 1900-tallets sidste halvdel. Figur af patineret bronze forestillende kvinde, H. 98 cm., signeret, 1900-tallets sidste halvdel. Varenr: 3684837 DKK 3.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-01-2015 19:03:00 DKK 1.550
Figur af bronze, 1900-tallets sidste halvdel. Figur af patineret bronze forestillende kvinde, H. 39 cm., signeret og nummereret, 1900-tallets sidste halvdel. Varenr: 3684839 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-01-2015 19:30:00 DKK 575
Klaus Christ, træskulptur, 'Kopf'
Klaus Christ, træskulptur, 'Kopf'. Træskulptur i form af et hoved, sat på et stålrør fastgjort til en træsokkel, soklen fremstår med spændrevne, H. 200cm, B. 27cm, D. 40cm. Varenr: 3649278 DKK 5.212 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-01-2015 19:59:00 DKK 3.350
Katolsk kvindefigur i udskåret træ.
Katolsk kvindefigur i udskåret træ. . Dekorationsfigur / dukke udført i patina-bemalet træ og resin, forestillende “Santo Dolores”. Siddende dukke med bevægelige, leddelte arme. Højde 41, bredde 14 cm. Figuren er en replika af en santo (helgeninde). Disse har været brugt i århundreder, og bruges stadig i spansk katolske kirker og ... Varenr: 3274798

DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 30-01-2015 20:10:00 DKK 500
Broncefigur i form af kvinde
Broncefigur i form af kvinde. Broncefigur i form af abstrakt fremstillet kvinde. Monteret på sokkel af sort granit. H. 70 cm. Varenr: 3594052

DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 30-01-2015 20:12:00 DKK 350
 1 2 3  >>