Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Rudolfo Bucacio 'Techno Lover', limiteret nr. 151/699
Rudolfo Bucacio 'Techno Lover', limiteret nr. 151/699. Rudolfo Bucacios erotiske figurgruppe 'Techno Lover', limiteret oplag nr. 151/699. Signeret og nummereret på plinten. Skulpturgruppen er udført i messing og delvist forniklet. Robottens lændeklæde kan tages af. Mål ca.: 53 x 32 x 18 cm, vægt ca.: 12 kg. Figurgruppen fremstår i ... Varenr: 4547928 DKK 18.583 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-02-2017 12:00:00 DKK 7.433
Skulptur i brons
Skulptur i brons. ÅSNA, brons, Asien, troligen 1900-talets början, längd 16 cm Varenr: 4575230 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-02-2017 14:28:00
Se mere
Sakral väggrelief
Sakral väggrelief. SAKRAL VÄGGRELIEF, avbildar Kristus och de 12 apostlarna, Östeuropa, 1900-talets första hälft, träskuren samt krederad, bemålad och förgylld, ca 33x49, djup 5 cm Varenr: 4575268 DKK 1.550 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-02-2017 16:24:00
Se mere
J. Pena. To klovne og en skipper. Mixed media (3)
J. Pena. To klovne og en skipper. Mixed media (3). J. Pena (1900 tallet). To klovne og en skipper. Mixed media. Sign. og dat. J. Pena 79/80. H. 53-67 cm. (3) Varenr: 4478528 DKK 10.000 DK, Herning, Engdahlsvej 28-02-2017 16:33:00 DKK 3.900
Ken Kendall, tinlegering, børnepar (2)
Ken Kendall, tinlegering, børnepar (2). Ken Kendall, tinlegering, børnepar, signeret nederst til højre: 'KK'. Vægt i alt ca.: 822 gram. Mål ca.: L. 8 cm, H. 8 cm. Fremstår i aldersrelateret stand. (2) Varenr: 4549043 DKK 2.973 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-02-2017 17:17:19 DKK 1.115
Hilde H., granitskulptur på marmorplint, titel: 'Der blinde Seher'
Hilde H., granitskulptur på marmorplint, titel: 'Der blinde Seher'. Hilde H., skulptur af sort belgisk granit på en hvid marmorplint, titel: 'Der blinde Seher'. Mål: ca. H. 39,5 cm, B. 24 cm, D. 21 cm. Varenr: 4556894 DKK 11.893 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-02-2017 17:19:15 DKK 8.176
Ati Gallwitz, Bronzeskulptur 'Mit Gefühl', 2000
Ati Gallwitz, Bronzeskulptur 'Mit Gefühl', 2000 . Ati Gallwitz, Bronzeskulptur 'Mit Gefühl', 2000, rückseitig signiert, Maße: H. ca. 38 cm, Gebrauchsspuren, unterseitig Aufkleber, minimale Abriebspuren und Bestoßungen. Varenr: 4563732 DKK 1.115 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-02-2017 18:01:00 DKK 780
Ernest Wenk ' Leda och svanen' brons signerad 1923
Ernest Wenk ' Leda och svanen' brons signerad 1923 . Ernest Wenk (1865-1929) ' Leda och svanen' brons signerad 1923. Skulptur h ca 29 cm, på svart stensockel h ca 3 cm, tot h ca 32 cm.. Varenr: 4533703 DKK 6.198 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 28-02-2017 18:45:00 DKK 4.649
Alter Mörser / Apothekermörser, Bronze
Alter Mörser / Apothekermörser, Bronze. Alter Mörser / Apothekermörser aus Bronze mit Stößel. H 17, DM oberer Rand 20 cm. Alters- und Gebrauchsspuren. Varenr: 4554848 DKK 2.081 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-02-2017 18:56:00 DKK 334
Björn Atldax UNG SVENSK FORM
Björn Atldax UNG SVENSK FORM. BJÖRN ATLDAX, "Tupilak (Margaret Thatcher)", unik, formgiven 2014, blandade ben/mixade material, monterns höjd ca 80, 65x42 cm. . Historik. I grönländsk inuitisk tradition byggde schamaner tupilaker, hämnande monster, av djurdelar, ben, skinn, hår, senor, etc. Varelsen väcktes till liv genom ritu... Varenr: 4575327 DKK 4.649 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-02-2017 19:14:00
Se mere
Bronze, indische Tempeltänzerin
Bronze, indische Tempeltänzerin. Indische Tempeltänzerin, Bronze, 2. Hälfte 20. Jh.. Figur einer sitzenden weiblichen Figur, die sich mit Ihrer Rechten aufstützt und in der Linken eine Lotusblume hält, H. 13,5 cm, B. 12 cm Varenr: 4434572 DKK 1.635 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-02-2017 19:22:00 DKK 334
Palle Brogaard Mernild. H. C. Andersen-buste
Palle Brogaard Mernild. H. C. Andersen-buste. Palle Brogaard Mernild. H. C. Andersen-buste af patineret bronze, sign. PBM. H. 24 cm. Original æske medfølger. Varenr: 4576223 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-02-2017 19:25:00 DKK 375
Vandspyer i form som en and, bronze
Vandspyer i form som en and, bronze. Vandspyer i form som en and, patineret bronze. H. 23 cm, L. 42 cm. Fremstår med alders- og brugsspor. Varenr: 4554825 DKK 1.858 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-02-2017 19:28:00 DKK 409
Buste, sign. 1903
Buste, sign. 1903. Buste af bemalet gibs, sign. C. J. B. Juli 1903. H. 33 B. 29 cm. Fremstår lettere snavset. Varenr: 4573604 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-02-2017 19:47:00 DKK 800
Jimmi Flyholm, skulptur 'Manden fra Laxevaags' (cd)
Jimmi Flyholm, skulptur 'Manden fra Laxevaags' (cd). Skagenkunstner Jimmi Flyholm (født 1970) skulptur 'Manden fra 'Laxevaags' (The man from Laxevaags'). Udførst af drivtømmer, maske af fiberbeton, samt bryst og nakke af kobber. Skulpturen er behandlet med voks og er derfor vejrbestandig. Står på sokkel af jern. H. 182 cm, B. 47 cm. (cd) Varenr: 4530922 DKK 16.000 DK, Aalborg, Nibevej 28-02-2017 19:48:15 DKK 8.000
Jimmi Flyholm, skulptur 'The Naturel Thing' (cd)
Jimmi Flyholm, skulptur 'The Naturel Thing' (cd). Skagenkunstner Jimmi Flyvholm (født 1970) skulptur 'The Naturel Thing'. Udført af drivtømmer med sokkel af jern. Behandlet med voks er derfor vejrbestandig. Signeret monogram JF. H. 126 cm. (cd) Varenr: 4530943 DKK 10.000 DK, Aalborg, Nibevej 28-02-2017 19:49:57 DKK 4.000
Anders Jelling. Trærelief. Motiv med 'Jesus på korset'
Anders Jelling. Trærelief. Motiv med 'Jesus på korset' . Anders Jelling. Trærelief med motiv med 'Jesus på korset'. Signeret monogram AJ samt date 47 x 30 cm (50 x 33 cm) Varenr: 4556482 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 28-02-2017 19:50:55 DKK 300
Jimmi Flyholm, skulptur / relief 'Enspænder' (cd)
Jimmi Flyholm, skulptur / relief 'Enspænder' (cd). Skagenkunstner Jimmi Flyvholm (født 1970) skulptur /relief 'Enspænder'. Udført af drivtømmer samt maske af bemalet fiberbeton. Behandlet med voks og er derfor vejrbestandig. H. 99 cm, B. 20 cm Varenr: 4530940 DKK 10.000 DK, Aalborg, Nibevej 28-02-2017 19:53:29 DKK 4.000
Liggende løve, marmor
Liggende løve, marmor. Liggende løve af grøn marmor. Massiv. Mål: H. 35 cm, L. 62,5 cm, B. 21,5 cm, fremstår med alders- og brugsspor. Varenr: 4554779 DKK 3.717 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-02-2017 19:55:00 DKK 446
Tempelklokke af bronze, Thailand
Tempelklokke af bronze, Thailand. Thailandsk tempelklokke. Felterne på korpusset er fremhævet med borter, delvist med stiliserede lotusblade. Ophængsøjet sidder på fire svungne bøjler med hvert et fiskehoved. H. 56 cm. Varenr: 4554836 DKK 3.717 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-02-2017 19:55:00 DKK 818
Abstrakt figur af patineret bronze
Abstrakt figur af patineret bronze . Abstrakt figur af patineret bronze iform af dansende par. Rund sokkel af marmor. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee H. 50 cm inkl sokkel. Modelfoto Varenr: 4565277

DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-02-2017 20:00:00 DKK 2.000
Sten Ericson, skulptur, kvinna (bus)
Sten Ericson, skulptur, kvinna (bus). Sten Ericson, 1909-2001, skulptur i terrakotta, naken kvinnofigur. Signerad Sten Ericson. Höjd ca 40 cm. Varenr: 4572463 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 28-02-2017 20:09:00 DKK 717
Abstrakt figur af patineret bronze. Abstrakt figur af patineret bronze iform af dansende par. Rund sokkel af marmor. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee H. 48 cm inkl sokkel. Modelfoto Varenr: 4557199

DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-02-2017 20:10:00 DKK 2.000
Buste af orientalsk militærperson eller statsoverhoved, bronzestøbning
Buste af orientalsk militærperson eller statsoverhoved, bronzestøbning. Buste støbt af bronze i form af orientalsk militærperson eller statsoverhoved. H. 32 cm. Fremstår med patina. Varenr: 4573828 DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 28-02-2017 20:15:00 DKK 300
Abstrakt bronze figur af nøgen kvinde
Abstrakt bronze figur af nøgen kvinde . Abstrakt bronze figur af nøgen kvinde. Monteret på firkantet sokkel af sort marmor h. 54 cm. Usign. Modelfoto Varenr: 4553234

DKK 2.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-02-2017 20:17:00 DKK 1.400
Ubekendt kunstner. Knælende moder med barn. Skulptur af lertøj, dekoreret med lüster
Ubekendt kunstner. Knælende moder med barn. Skulptur af lertøj, dekoreret med lüster. Ubekendt kunstner. Knælende moder med barn. Skulptur af lertøj, dekoreret med lüster. Usign. H. 40 cm. Fremstår bagerst med mindre glasur-mærker. Varenr: 4575848 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 28-02-2017 20:26:00 DKK 550
Bronzefigur forestillende ung kvinde
Bronzefigur forestillende ung kvinde . Bronzefigur forestillende ung stående kvinde monteret på rund sokkel i marmor. Sign. P.Collinet h. 37 cm. Modelfoto. Varenr: 4440976

DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-02-2017 20:27:00 DKK 1.000
Bruno Bruni 'La Calma' bronze, edition 7490/14999
Bruno Bruni 'La Calma' bronze, edition 7490/14999. Bruno Bruni 'La Calma' bronze, edition 7490/14999, bronze med marmorsokkel, mål ca. 11,5 x 9 x 5 cm. Prægning 'Bruno Bruni 7490/14999', fremstillet med voksudsmeltningsteknik. Fremstår med minimale brugsspor. Varenr: 4518125 DKK 3.717 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-02-2017 20:34:00 DKK 2.230
Guanyin Figur mit Lotosblüte, Messingbronze
Guanyin Figur mit Lotosblüte, Messingbronze. Sitzende Guanyin Figur aus China auf einem Felssockel mit einer Lotosblüte in der rechten Hand. Brust mit Kette geschmückt, das Haupt mit Diadem bekrönt. Guanyin ist die chinesische Entsprechung der göttlichen Mutter. H ca. 38 cm. Varenr: 4554806 DKK 2.230 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-02-2017 20:34:00 DKK 483
Annegret Hoffmann, folieobjekt/kinetisk objekt, 'Zwischenraum', unika
Annegret Hoffmann, folieobjekt/kinetisk objekt, 'Zwischenraum', unika. Annegret Hoffmann (f. 1942), folieobjekt/kinetisk objekt, 'Zwischenraum', unika, jern med femfarvet bearbejdede kunststoffolier med hvide og sorte kvadrater, H. 48 cm – L. 18 cm – B. 18 cm. Varenr: 4518109 DKK 3.717 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-02-2017 20:35:00 DKK 2.973
 1 2 3 4 5 6 7  >>