Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Aage Gitz-Johansen. Skuptur af træ, cd
Aage Gitz-Johansen. Skuptur af træ, cd. Aage Gitz-Johansen 1897-1977. Skulptur af dekoreret og udskåret træ, sign. L. 21 cm. Proveniens: Kunstnerens familie. Denne auktion er en del af Lauritz.com Roskildes temaauktion over en samling værker af Aage Gitz-Johansen (1897-1977) ejet af kunstnerens efterkommere til nu.Se de andre værker ... Varenr: 3470930 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-07-2014 10:00:00 DKK 675
Leif Sylvester, figur, stentøj, cd
Leif Sylvester, figur, stentøj, cd . Leif Sylvester Petersen født 1940, skulptur af stentøj. Signeret Sylvester på bagsiden. H. 24 cm Varenr: 3491601 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 30-07-2014 10:32:21 DKK 1.750
Aage Gitz-Johansen. Maske, cd.
Aage Gitz-Johansen. Maske, cd.. Aage Gitz-Johansen 1897-1977. Maske af dekoreret udskåret træ, sign. G. H. 36 cm. Proveniens: Kunstnerens familie til idag. Denne auktion er en del af Lauritz.com Roskildes temaauktion over en samling værker af Aage Gitz-Johansen (1897-1977) ejet af kunstnerens efterkommere til nu.Se de andre ... Varenr: 3470934 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-07-2014 11:00:00 DKK 15.000
Aage Gitz-Johansen. Skuptur af træ, cd. Aage Gitz-Johansen 1897-1977. Skulptur af dekoreret og udskåret træ, sign. H. 21 cm. Proveniens: Kunstnerens familie. Denne auktion er en del af Lauritz.com Roskildes temaauktion over en samling værker af Aage Gitz-Johansen (1897-1977) ejet af kunstnerens efterkommere til nu.Se de andre værker ... Varenr: 3470918 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-07-2014 13:00:00 DKK 600
Hyttmästarkäpp, glas
Hyttmästarkäpp, glas. Handblåst hyttmästarkäpp med spiraler. Avslut av koppar. Längd 98 cm. Varenr: 3488185 DKK 649 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 30-07-2014 13:41:00 DKK 264
Mask. Kifwebe, Songye, Kongo
Mask. Kifwebe, Songye, Kongo. Mask. Kifwebe, Songye, Kongo. Skuren och bemålad. H 63 cm. Skador och lagningar. Av senare tillverkning. Varenr: 3364285 DKK 812 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 30-07-2014 15:56:00 DKK 244
Skulpturer af bronze (11)
Skulpturer af bronze (11). Skulpturer af patineret bronze i form af frøer. H. 23 - 5 cm. Vægt 8622 gr. Varenr: 3490444 DKK 2.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 30-07-2014 16:00:00 DKK 525
Ole Ahlberg cd. Skulptur af porcelæn 'Moonstruck'
Ole Ahlberg cd. Skulptur af porcelæn 'Moonstruck'. Ole Ahlberg født 1949. Skulptur af porcelæn, 'Moonstruck'. Signeret og nummeret 'Ahlberg 13, 36/60'. H. 23, B. 22, D. 16,5 cm. Varenr: 3493206 DKK 10.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 30-07-2014 16:28:56 DKK 3.800
Afrikansk skulptur
Afrikansk skulptur. Afrikansk skulptur. 1900-tal. Höjd ca 68 cm. Maskstungen i botten. Varenr: 3484746 DKK 649 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 30-07-2014 17:25:00 DKK 264
Jens-Flemming Sørensen cd. Bronze- og granit installation med spring og pumpebrønd
Jens-Flemming Sørensen cd. Bronze- og granit installation med spring og pumpebrønd. Jens-Flemming Sørensen født 1933. Bronze- og granit installation med spring og pumpebrønd. Opført 1985. Installation bestående af: Patineret bronzekugle Ø 30 cm Patineret bronzekugle Ø 45 cm (fragmenteret) Patineret bronzekugle Ø 50 cm Granitsøjle, synlig højde 153 Granitsøjle, ... Varenr: 3461884 DKK 200.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 30-07-2014 17:31:00 DKK 125.000
Tempelskulptur, elefant
Tempelskulptur, elefant. Tempelskulptur, elefatant. Enligt uppgift Offergåva från Baht Krum, Chiang Mai, Thailand. Trä. Monterad på träplatta. Höjd 46 cm. Slitage. Varenr: 3484093 DKK 649 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 30-07-2014 17:45:00 DKK 304
Afrikansk skulptur
Afrikansk skulptur. Afrikansk skulptur. 1900-tal. Skuren i trä. Höjd 40 cm. Skador. Varenr: 3484785 DKK 649 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 30-07-2014 17:50:00 DKK 244
Afrikansk skuptur/pall
Afrikansk skuptur/pall. Afrikansk skulptur/pall. Skuren i trä. Höjd 32 cm. Slitage. Av senare tillverkning. Varenr: 3363049 DKK 649 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 30-07-2014 17:56:05 DKK 244
Skupturer af bronze
Skupturer af bronze. Skulpturer af patineret bronze i form af 15 frøer. H. 14 - 4 cm. Vægt i alt 8754 gr. Varenr: 3490460 DKK 3.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 30-07-2014 18:00:00 DKK 425
Tempelskulptur i form av en fisk, trä.
Tempelskulptur i form av en fisk, trä. . Tempelskulptur i form av en fisk i trä, delvis bemålad. Enligt uppgift Offergåva från Baht Krum, Chiang Mai, Thailand. Maskstungen. Träsockel. Höjd ca 49,5 cm, bredd ca 29,5cm. Varenr: 3475558 DKK 649 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 30-07-2014 18:15:00 DKK 244
Frimurarring, 18K guld
Frimurarring, 18K guld. Frimurarring, 18K guld med emaljdekor i rött och blått. Svenska kontrollstämplar, tillverkad Y9 = 1973. Namn- och datumgravyr invändigt. Vikt: ca 12,5 gram. Ringstrl: diam. ca 23 mm, strl ca 72. Varenr: 3488187 DKK 2.030 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 30-07-2014 18:48:00 DKK 1.340
Bronzedyrefigur 'Adler'
Bronzedyrefigur 'Adler'. Bronze, patineret, naturalistisk modelleret dyreskulptur, ørn med årvågent blik, siddende på en grensokkel. H 52 cm, B 42 cm, D 23 cm.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil ... Varenr: 3472960

DKK 5.965 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-07-2014 18:57:00 DKK 4.661
Offerskulptur i form av en elefant i  trä
Offerskulptur i form av en elefant i trä. Offerskulptur i form av en elefant i trä, delvis bemålad. Enligt uppgift Offergåva från Baht Krum, Chiang Mai, Thailand. Maskstungen. Träsockel. Höjd ca 41 cm, bredd ca 37 cm. Varenr: 3475592 DKK 649 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 30-07-2014 19:00:00 DKK 264
Otto Pedersen cd. Skulptur af træ
Otto Pedersen cd. Skulptur af træ. Otto Pedersen 1902-1995. Skulptur af træ forestillende nøgen kvinde. H. 34,5 cm. Sign. Otto P. Varenr: 3492302 DKK 1.200 DK, Hørsholm, Vibe Alle 30-07-2014 19:13:00 DKK 1.700
Marius Bruggemann, bronzeskulptur 'Erwartung'
Marius Bruggemann, bronzeskulptur 'Erwartung'. Farvet patineret bronze af Marius Bruggemann (1900-tallet/200-tallet), skulpturgruppe med 8 stiliserede figurer. Bund med ridsemonogram. H. 20cm, B. 38cm, D. 24cm. Varenr: 3486168 DKK 9.694 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-07-2014 19:13:00 DKK 7.457
Robbi Jones: Erotisk par, 'Kvinden og Djævlen' i poleret messing,  limited ed
Robbi Jones: Erotisk par, 'Kvinden og Djævlen' i poleret messing, limited ed . Erotisk par, 'Kvinden og Djævlen' udført i poleret messing, håndmodelleret af kunstneren Robbi Jones, Paris. Sign. Robbi Jones. H. ca. 60 cm. Begrænset antal nr. 6 af 99 stk. Modelfoto Kunstner: Robbi Jones * 1961 New York Med sine figurative motiver (Skulpturer) har Robbi Jones etableret ... Varenr: 3448565

DKK 16.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-07-2014 19:42:00 DKK 2.700
Just Andersen figurer (3)
Just Andersen figurer (3). Just Andersen figurer af patineret diskometal. H. 6 - 11 cm. (3) Varenr: 3492341 DKK 800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 30-07-2014 19:42:00 DKK 300
Bronzeskulptur. Kinesisk koi fisk
Bronzeskulptur. Kinesisk koi fisk. Skulptur af patineret bronze i form af koi fisk. H. 26, Ø 24 cm. Ca. vægt 3,7 kg. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her. Varenr: 3439117

DKK 1.800 DK, Helsingør, Støberivej 30-07-2014 19:50:00 DKK 500
Bronzeskulptur. Kinesisk koi fisk. Skulptur af patineret bronze i form af koi fisk. H. 25, L 35 cm. Ca. vægt 3,3 kg. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her. Varenr: 3439129

DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 30-07-2014 19:50:00 DKK 350
Bronzefigur 'Indianer mit Bogen'
Bronzefigur 'Indianer mit Bogen'. Bronze, patineret, monteret på en rund sokkel, frit svævende torso af en indianer, der holder en bue i venstre hånd og med højre hånd antyder, hvordan pilen spændes. H 82 cm, B 60 cm, D 31 cm. Varenr: 3472996 DKK 5.965 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-07-2014 19:55:00 DKK 4.474
Bronzehoved 'Hirsch'
Bronzehoved 'Hirsch'. Bronze, patineret, naturalistisk modelleret skulptur af en 14-ender, H 83 cm, B 70 cm, D 33 cm.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her. Varenr: 3472949

DKK 5.965 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-07-2014 19:58:00 DKK 4.474
Skulpturer af bronze
Skulpturer af bronze. Skulpturer af patineret bronze i form af frøer og ænder. 6 - 14 cm. Vægt i alt 7285 gr. Varenr: 3490471 DKK 2.900 DK, Hørsholm, Vibe Alle 30-07-2014 20:00:00 DKK 450
Bronzefigur af ung kvinde
Bronzefigur af ung kvinde. Bronzefigur forestillende ung siddende kvinde monteret på rund sokkel i marmor. Sign. Claude H. 18 cm. ModelfotoNyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se ... Varenr: 3453474

DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-07-2014 20:00:00 DKK 700
Pierre Martin. Bronzeskulptur på sokkel af poleret marmor. 'Illusion II'
Pierre Martin. Bronzeskulptur på sokkel af poleret marmor. 'Illusion II'. Pierre Martin. Skulptur udført i grønpatineret bronze `Illusion II' i form af mor og barn. Stående på sokkel af poleret sort marmor. Skulpturen er udført af nordisk kunstner under pseudonymet Pierre Martin. Signeret: P.M. Lavet i et begrænset antal, individuelt patineret samt poleret, hvorved den... Varenr: 3490697

DKK 16.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-07-2014 20:01:00 DKK 6.400
Niels Helledie, figurkomposition, stentøj, cd
Niels Helledie, figurkomposition, stentøj, cd. Niels Helledie f. 1927, figurkomposition, stentøj, usign., 23 x 31 cm. Varenr: 3474084 DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 30-07-2014 20:13:00 DKK 2.800
 1 2 3 4 5  >>