Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Robbi Jones: 'Skull' /kranium i poleret messing
Robbi Jones: 'Skull' /kranium i poleret messing. Håndmodelleret af kunstneren Robbi Jones. Sign. Robbi Jones, H.16cm. L.21cm, B.15 cm. Vægt ca. 3,02 kg. Kunstner: Robbi Jones * 1961 New York Med sine figurative motiver (Skulpturer) har Robbi Jones etableret sig som en billedhugger og maler og har siden 80'erne haft et internationalt ... Varenr: 3530987

DKK 7.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-09-2014 19:02:00 DKK 1.900
Kai Nielsen. Figur af bronze
Kai Nielsen. Figur af bronze. Kai Nielsen 1882-1924. Figur af bronze i form af siddende pige. Sign. Kai Nielsen no. VI. Udført hos bronzestøber Nic. O. Schmidt med stempel herfra. H. 7 cm..Proveniens: Denne auktion er en del af en samling skulpturer fra ældre Dansk privatsamling. Varenr: 3543630 DKK 2.500 DK, Helsingør, Støberivej 21-09-2014 19:20:00 DKK 1.200
Peder Hald. Figur af bronze
Peder Hald. Figur af bronze. Peder Hald 1892-1987. Figur af bronze i form af stående hjort. Signeret HALD. H. 20 cm.Proveniens: Denne auktion er en del af en samling skulpturer fra ældre Dansk privatsamling. Varenr: 3544185 DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 21-09-2014 19:30:00 DKK 1.300
Bronzeskulptur serie af Liné Ringtved Thordarson (4)
Bronzeskulptur serie af Liné Ringtved Thordarson (4). Liné Ringtved Thordarson født 1965. Bronzeskulptur serie bestående af fire skulpturer. Hver skulptur er individuelt håndslebet og patineret. Serien er patineret i fire forskellige patineringer. Hver skulptur H. 15 cm. Hver skulptur signeret 'Liné'. Signeret eksemplar af "Sensitivity, ... Varenr: 3410461 DKK 10.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 21-09-2014 19:30:00 DKK 2.600
Kranie i bronze
Kranie i bronze . Kranie udført i håndstøbt bronze og løst monteret på stand i metal og sortlakeret træ. Højde 31 cm. Dybde 18 cm. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se ... Varenr: 3513482

DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 21-09-2014 19:35:00 DKK 550
Jens Galschiøt, bronze, skulptur. Samt glas med kobbermontering. (2)
Jens Galschiøt, bronze, skulptur. Samt glas med kobbermontering. (2) . Abstrakt figur samt glas, af bronce & kobber, den ene på sokkel af sten, af Jens Galschiøt (f. 1954). Sign. på sokkel. H. inkl. sokkel 12 cm. Glas H. 13 cm. (2) Jens Galschiøt kan betegnes som en af senmodernitetens største internationale danske kunstner (efter 1980). Han er uddannet i 1978 ... Varenr: 3543024 DKK 2.200 DK, Odense, Kratholmvej 21-09-2014 19:39:00 DKK 1.900
Peder Hald. Figur af bronze
Peder Hald. Figur af bronze. Peder Hald 1892-1987. Figur af bronze i form af liggende nøgen kvinde. Signeret HALD samt utydl. stempet samt Denmark. L. 25,5 cm.Proveniens: Denne auktion er en del af en samling skulpturer fra ældre Dansk privatsamling. Varenr: 3544181 DKK 2.500 DK, Helsingør, Støberivej 21-09-2014 19:40:00 DKK 2.000
Carl Theodor Wegener. Figur af bronze
Carl Theodor Wegener. Figur af bronze. Carl Theodor Wegener 1862-1935. Figur af bronze i form af matros med spand, sokkel af træ. Sign. C. Wegener, 1911. H. 35 cm.Proveniens: Denne auktion er en del af en samling skulpturer fra ældre Dansk privatsamling. Varenr: 3540587 DKK 2.500 DK, Helsingør, Støberivej 21-09-2014 19:50:00 DKK 1.750
Kai Nielsen. 'Susanne vasker tæer'. Figur af bronze
Kai Nielsen. 'Susanne vasker tæer'. Figur af bronze. Kai Nielsen 1882-1924. "Susanne vasker tæer". Figur af bronze med oval sokkel. Sign. Kai N. No. 53. Udført og stemplet hos bronzestøber L. Rasmussen, København. H. 8,5 cm..Proveniens: Denne auktion er en del af en samling skulpturer fra ældre Dansk privatsamling. Varenr: 3540700 DKK 4.000 DK, Helsingør, Støberivej 21-09-2014 19:50:00 DKK 2.000
Pierre Martin. Skulptur af patineret bronze,: 'Tall People', H. 90 cm
Pierre Martin. Skulptur af patineret bronze,: 'Tall People', H. 90 cm. Pierre Martin.Tall People I. Skulptur i patineret bronze monteret på sokkel af poleret sort marmor. Skulpturen er udført af nordisk kunstner under pseudonymet Pierre Martin. Signeret: P.M. Skulpturen er støbt i begrænset antal let varierende eksemplarer samt patineret enkeltvis. Herved fremstår ... Varenr: 3526302

DKK 12.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-09-2014 19:57:00 DKK 3.700
Kai Nielsen. Lille pige bærer mindre søskende. Figur af patineret bronze
Kai Nielsen. Lille pige bærer mindre søskende. Figur af patineret bronze . Kai Nielsen 1882-1924. Lille pige bærer mindre søskende. Figur af patineret bronze på rund sokkel. Sign. Kai N, No 33. Udført og stemplet hos Bronzestøber L. Rasmussen, København. H. 21,5 cm..Proveniens: Denne auktion er en del af en samling skulpturer fra ældre Dansk privatsamling. Varenr: 3540654 DKK 6.000 DK, Helsingør, Støberivej 21-09-2014 20:00:00 DKK 3.200
Stor krabbe i bronze
Stor krabbe i bronze . Stor håndstøbt krabbe i brunpatineret bronze til dekoration ved havebassin o.l. Højde 23 cm, længde 39 cm. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere ... Varenr: 3505513

DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 21-09-2014 20:00:00 DKK 1.100
Abstrakt bronze figur af nøgen kvinde
Abstrakt bronze figur af nøgen kvinde. Abstrakt bronze figur af nøgen kvinde. Monteret på firkantet sokkel af sort marmor h. 55 cmNyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her. Varenr: 3548796

DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-09-2014 20:05:00 DKK 825
Kai Nielsen. 'Et uskyldigt ærinde'. Figur af patineret bronze
Kai Nielsen. 'Et uskyldigt ærinde'. Figur af patineret bronze . Kai Nielsen 1882-1924. 'Et uskyldigt ærinde'. Figur af patineret bronze. På soklen signeret Kai N. No 26. Udført og stemplet hos bronzestøber L. Rasmussen, København. H. 16 cm..Proveniens: Denne auktion er en del af en samling skulpturer fra ældre Dansk privatsamling. Varenr: 3540694 DKK 4.500 DK, Helsingør, Støberivej 21-09-2014 20:10:00 DKK 2.700
Katolsk kvindelig  helgen englefigur i udskåret træ.
Katolsk kvindelig helgen englefigur i udskåret træ.. Religiøs dekorationsfigur / dukke udført i patina-bemalet træ og resin, forestillende "Emmanuel”. Cage-doll udført i "spanish mannequin style", med leddelte arme, aftagelige vinger i metal. Højde 51 cm , bredde 24 cm. Figuren er en replika af en santo (helgeninde). Disse har været brugt i ... Varenr: 3274976

DKK 1.100 DK, Helsingør, Støberivej 21-09-2014 20:15:00 DKK 525
Figur forestillende ung kvinde
Figur forestillende ung kvinde. Figur forestillende ung kvinde,siddende på søjle, kopi af nyere dato efter 'Le Pigeon Voyageur' oprindeligt af A. Gennerelli (1881-1943). Udført i massiv bronze monteret på sokkel af profileret sort marmor. H 44 cm. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen ... Varenr: 3548799

DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-09-2014 20:18:00 DKK 1.050
Kai Nielsen. 'Askepot'. Figur af bronze
Kai Nielsen. 'Askepot'. Figur af bronze. Kai Nielsen. "Askepot". Figur af bronze med rund sokkel. Sign. Kai N. no. 21. Udført hos Bronzestøber L. Rasmussen, København. H. 25..Proveniens: Denne auktion er en del af en samling skulpturer fra ældre Dansk privatsamling.Litteratur: Wilhelm Wanscher, Kai Nielsen, omtalt og lignende figur ... Varenr: 3540743 DKK 10.000 DK, Helsingør, Støberivej 21-09-2014 20:20:00 DKK 4.400
Kai Nielsen. Figur af bronze
Kai Nielsen. Figur af bronze. Kai Nielsen 1882-1924. Figur af patineret bronze, stående pige, "Venus Kalipygos". Nr. 42. Sign. Kai Nielsen, 09. Udført og stemplet hos Bronzestøber L. Rasmussen, København. H. 22 cm. Ene arm fremstår med hårrevne..Proveniens: Denne auktion er en del af en samling skulpturer fra ældre Dansk ... Varenr: 3543527 DKK 5.000 DK, Helsingør, Støberivej 21-09-2014 20:30:00 DKK 3.400
Bronzefigur forestillende ung kvinde
Bronzefigur forestillende ung kvinde . Bronzefigur forestillende ung siddende kvinde monteret på rund sokkel i marmor. Sign. J.Patoue h. 25 cm. ModelfotoNyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se ... Varenr: 3548800

DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-09-2014 20:34:00 DKK 600
Johannes Larsen. Unika figur
Johannes Larsen. Unika figur. Johannes Larsen 1867-1961 cd. Figur af udskåret træ i form af stående ung kvinde med barn. Monogramsign. i bund JL. H. 35 cm. Antagelig unika.Vedhæftet foto af Johannes Larsen som udfører lignende skærerarbejde. Foto medfølger ikke, men venligst udlånt af Johannes Larsen Museet, og Inferno, som ... Varenr: 3539075 DKK 4.000 DK, Helsingør, Støberivej 21-09-2014 20:40:00 DKK 7.000
Kai Nielsen. Pige piller tæer. Figur af patineret bronze
Kai Nielsen. Pige piller tæer. Figur af patineret bronze . Kai Nielsen 1882-1924. Pige piller tæer. Figur af patineret bronze. Sign. Kai Nielsen, 1910, No. 18. Udført og stemplet hos L. Rasmussen Bronzestøberi, København. H. 21 cm.Proveniens: Denne auktion er en del af en samling skulpturer fra ældre Dansk privatsamling. Varenr: 3540632 DKK 6.000 DK, Helsingør, Støberivej 21-09-2014 20:40:00 DKK 5.400
Skulptur, bemålat trä, troligen galjonsfigur
Skulptur, bemålat trä, troligen galjonsfigur. Skulptur, bemålat trä, troligen galjonsfigur. Förgylld samt spår av bemålning. Kvinna med druvklase. H 129. Arm med spricka, gammal lagning. Varenr: 3551871 DKK 9.734 SE, Norrköping, Finspångsv. 21-09-2014 20:45:00 DKK 3.650
Katolsk kvindefigur i udskåret træ
Katolsk kvindefigur i udskåret træ. Katolsk kvindefigur i udskåret træ Dekorationsfigur / dukke udført i patina-bemalet træ og resin, forestillende “Sonya Dolorosa” . Bevægelige, leddelte arme og ben, øreringe samt stativ til oprejst stilling. Højde 64 , bredde 18 cm. Figuren er en replika af en santo (helgeninde). Disse har været ... Varenr: 3274840

DKK 1.600 DK, Helsingør, Støberivej 21-09-2014 20:45:00 DKK 600
Kai Nielsen. Figur af bronze
Kai Nielsen. Figur af bronze. Kai Nielsen 1882-1924. Figur af bronze i form af siddende pige. Sign. Kai Nielsen no. XIV. Udført hos bronzestøber Nic. O. Schmidt med stempel herfra. H. 7 cm..Proveniens: Denne auktion er en del af en samling skulpturer fra ældre Dansk privatsamling. Varenr: 3543629 DKK 2.500 DK, Helsingør, Støberivej 21-09-2014 20:50:00 DKK 1.300
Bronzefigur af ung kvinde
Bronzefigur af ung kvinde . Bronzefigur forestillende kvinde i erotisk positur monteret på rund sokkel i marmor. Sign. Bzach H. 33 cm. Modelfoto Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se... Varenr: 3548795

DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-09-2014 20:56:00 DKK 1.000
Kai Nielsen. Lille pige bærer mindre søskende. Figur af patineret bronze . Kai Nielsen 1882-1924. Lille pige bærer mindre søskende. Figur af patineret bronze på rund sokkel. Sign. Kai N, No 18. Udført og stemplet hos Bronzestøber L. Rasmussen, København. H. 21,5 cm..Proveniens: Denne auktion er en del af en samling skulpturer fra ældre Dansk privatsamling. Varenr: 3540663 DKK 6.000 DK, Helsingør, Støberivej 21-09-2014 21:00:00 DKK 2.800
Jens Galschiøt, bronce, skulptur. (cd)
Jens Galschiøt, bronce, skulptur. (cd). Gribhoved, skulptur til væggen af bronce på sokkel af skifer, af Jens Galschiøt (f. 1954). Sign. H. inkl. sokkel 13 cm. Jens Galschiøt kan betegnes som en af senmodernitetens største internationale danske kunstner (efter 1980). Han er uddannet i 1978 som klejnsmed på Lindøværftet og selvlært ... Varenr: 3543012 DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 21-09-2014 21:08:00 DKK 1.500
Kai Nielsen. Kvinde med barn. Figur af patineret bronze.
Kai Nielsen. Kvinde med barn. Figur af patineret bronze. . Kai Nielsen 1882-1924. Kvinde med barn. Figur af patineret bronze. Sign. Kai Nielsen. No. 5. Ustemplet, men antagelig udført hos hos L. Rasmussen Bronzestøberi, København. H. 29 cm.Proveniens: Denne auktion er en del af en samling skulpturer fra ældre Dansk privatsamling. Varenr: 3543953 DKK 12.000 DK, Helsingør, Støberivej 21-09-2014 21:10:00 DKK 9.600
Erik Poulsen cd. Skulptur, patineret bronze
Erik Poulsen cd. Skulptur, patineret bronze . Erik Poulsen 1928-1999. Skulptur af patineret bronze i form af kvinde og barn. Sign. EP. H. 36,5 cm.Proveniens: Denne auktion er en del af en samling skulpturer fra ældre Dansk privatsamling. Varenr: 3543860 DKK 4.000 DK, Helsingør, Støberivej 21-09-2014 21:20:00 DKK 800
Stenskulptur fra Zimbabwe, serpentine-sten
Stenskulptur fra Zimbabwe, serpentine-sten. Stenskulptur fra Zimbabwe i form af fugl. Serpentine-sten. Folder og avisartikel medfølger. H. 31 cm. Varenr: 3537716 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-09-2014 13:20:00 DKK 350
 1 2 3 4 5  >>