Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Skulptur Lyftet
Skulptur Lyftet. HENRY GUSTAFSSON (1943-2005), skulptur, "Lyftet", tenn och stenart, signerad Henry G, höjd inklusive sockel ca 9,5 cm Varenr: 4283370 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 31-05-2016 17:12:00
Se mere
Väggbonad, Uggla
Väggbonad, Uggla. Väggbonad i form av uggla, i växtfibrer och trä, 120x60 cm Varenr: 4276991 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 31-05-2016 17:28:33 DKK 242
Bo Åke Adamsson schackbräde med pjäser
Bo Åke Adamsson schackbräde med pjäser. BO ÅKE ADAMSSON (född 1941): Schackbräde med 32 gjutna schackpjäser i förgylld och patinerad mässing samt med gjutarmärkning Skultuna 1607 Sweden, spelplan i form av färglitografi, 98,5 x 100,5, signerad Bo Åke Adamsson, i trycket märkt Skultuna Mässingsbruk 1607, mått pjäser höjd ca 13-24 cm. . ... Varenr: 4283378 DKK 80.501 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 31-05-2016 17:44:00
Se mere
Kirsten Clemann, buste, Chamotteler
Kirsten Clemann, buste, Chamotteler. Buste, antagelig i form af P.S. Krøyer af Kirsten Clemann, af glaseret chamotteler, monteret på base af teaktræ. Sign. K. Clemann. H. 34 cm. Varenr: 4284787 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-05-2016 18:59:56 DKK 650
Skulptur af ansigt
Skulptur af ansigt. Skulptur af ansigt, udhugget i grønbroget stenart, antagelig jadeit. H. 16 cm. Varenr: 4284011 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-05-2016 19:03:00 DKK 350
Emil Nikolov Dochkov, skulptur 'New Born New Life I', sten, horn, guld
Emil Nikolov Dochkov, skulptur 'New Born New Life I', sten, horn, guld. Emil Nikolov Dochkov, skulptur 'New Born New Life I'. Sten/marmor, horn, bladguld. 55 x 55 x 30 cm. Abstraheret tyrehoved af beigegråt, året sten/marmor, overflader delvist polerede, delvist forgyldt. To applikerede horn af originalt horn. Monteret på en kantet træfod med fire sider, der er ... Varenr: 4252701 DKK 7.463 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31-05-2016 19:20:21 DKK 4.851
Skulptur ‘Shiva‘, Kunststein
Skulptur ‘Shiva‘, Kunststein . Skulptur ‘Shiva‘. Wandungen aus Kunststein (Werkstoff aus Marmormehl und Polyester), rötlich braun patiniert. Sitzender Shiva mit erhobener linker Hand, in der linken eine Lotusblüte haltend. Figur nach asiatischem Vorbild. H. 82 cm, B. 51 cm, T. 36 cm. Varenr: 4228213 DKK 2.612 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31-05-2016 19:26:13 DKK 1.642
Ole Mynster Herold. 'Sling'. Granit på træsokkel
Ole Mynster Herold. 'Sling'. Granit på træsokkel. Ole Mynster Herold. 'Sling'. Granit på træsokkel. Sign. med monogram. H. 27 cm. Ole Mynster Herold debuterede på Kunstnernes Påskeudstilling og er især kendt for sine granitskulpturer. Han har deltaget i en lang række udstillinger i ind- og udland og udført mange udsmykninger i virksomheder og ... Varenr: 4282988 DKK 5.000 DK, Herning, Engdahlsvej 31-05-2016 20:00:00 DKK 900
Balletpige i bronze
Balletpige i bronze. Balletpige udført i massiv patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Højde 38 cm. Bredde 18 cm. Dybde 13 cm. Nyere kopi efter Edgar Degas . Modelfoto Varenr: 4271408

DKK 2.700 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-05-2016 20:00:00 DKK 2.100
Abstrakt bronze figur af nøgen kvinde
Abstrakt bronze figur af nøgen kvinde. Abstrakt bronze figur af nøgen kvinde. Monteret på firkantet sokkel af sort marmor h. 33 cm. Plakette med påskrift: 'Bronze garanti Paris, J.B. deposée' på foden. Modelfoto. Varenr: 4284266

DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-05-2016 20:00:00 DKK 825
Lejonskulptur
Lejonskulptur . SKULPTUR, liggande lejon, 19/2000-tal, patinerad metall, längd 42 cm Varenr: 4283432 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 31-05-2016 20:10:00
Se mere
Abstrakt figur af patineret bronce
Abstrakt figur af patineret bronce. Abstrakt figur af patineret bronze i form af hest. Sokkel af marmor. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee18.5 cm inkl sokkel L. 23.5 cm. Varenr: 4271353

DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-05-2016 20:11:00 DKK 900
Abstrakt bronze figur af nøgen kvinde . Abstrakt bronze figur af nøgen kvinde. Monteret på firkantet sokkel af sort marmor h. 54 cm. Usign. Modelfoto Varenr: 4271413

DKK 1.900 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-05-2016 20:22:00 DKK 1.350
Bronsskulptur Alice Nordin
Bronsskulptur Alice Nordin. ALICE NORDIN (1871-1948): Viking, signerad Alice Nordin samt bär gjutarstämpel H Bergman, tillverkad inför Söderberg & Haaks 50-årsjubileum 1916, höjd 18 cm Varenr: 4283440 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 31-05-2016 20:26:00
Se mere
Jesper Eriksson, skulptur, dalahäst
Jesper Eriksson, skulptur, dalahäst. Jesper Eriksson, f. 1970. Skulptur 'Dalahäst' gjuten i betong, riklig handmålad reliefdekor. H 40 cm, L 37 cm. Signerad samt daterad 2016. Jesper Eriksson bor i Falun och är verksam som konstnär inom såväl skulptur, fotografi som måleri. Hans unika gitarrer har sålts till musiker runtom i ... Varenr: 4257073 DKK 4.025 SE, Stockholm, Slakthusgatan 31-05-2016 20:29:00 DKK 2.013
Skulptur 'Stoneface' af Jimmi Flyvholm (cd)
Skulptur 'Stoneface' af Jimmi Flyvholm (cd). Jimmi Flyvholm, skulptur 'Stoneface' er skabt af drivtømmer fra Skagen, ansigt/maske af beton bemalet med epoxy og flere lag shellak samt granitsten fundet på Fuerteventura . Skagenkunstner Jimmi Flyvholm (født 1970) har arbejdet som billedkunstner, med skulpturer og relieffer, i mere end 20 år. ... Varenr: 4253478 DKK 12.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-05-2016 20:30:00 DKK 6.000
Figur af bronze forestillende ung kvinde
Figur af bronze forestillende ung kvinde. Figur af siddende ung afklædt kvinde udført i patineret bronze monteret på rund sokkel af broget sort marmor h. 14 cm. Modelfoto Varenr: 4271423

DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-05-2016 20:32:00 DKK 1.000
Stan Wyz (Stanislaw Wysocki) - Skulptur i brons. BUS
Stan Wyz (Stanislaw Wysocki) - Skulptur i brons. BUS. Stan Wyz, Polen (f 1949). - Skulptur i brons. Signerad Stan Wyz 2/6 1994. Ståendes på sockel av sten. Höjd inklusive sockel 64 cm. BUS Varenr: 4283639 DKK 9.660 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 31-05-2016 20:39:00 DKK 6.601
Skulptur 'Naturtro' af Jimmi Flyvholm (cd)
Skulptur 'Naturtro' af Jimmi Flyvholm (cd). Jimmi Flyvholm drivtømmer skulptur 'Naturtro' (By The Nature). Jimmi Flyvholm (født 1970) har arbejdet som billedkunstner, med skulpturer og relieffer, i mere end 20 år. Han arbejder seriøst og målrettet med at skabe spændende og anderledes skulpturer og relieffer primært af menneskets og ... Varenr: 4253483 DKK 10.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-05-2016 20:41:00 DKK 5.000
Abstrakt figur af patineret bronze
Abstrakt figur af patineret bronze. Abstrakt figur af patineret bronze i form af tyr. Sokkel af marmor. Stemplet: Milo h. 19 cm inkl sokkel L. 18 cm. Varenr: 4271387

DKK 1.600 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-05-2016 20:43:00 DKK 975
Pierre Martin, New Turning Torso. 'Female', patineret bronze, H. 126 cm
Pierre Martin, New Turning Torso. 'Female', patineret bronze, H. 126 cm. Pierre Martin. New Turning Torso, 'Female'. Skulpturen er udført i ren bronze, poleret samt patineret, efter 'Cire Perdue'- metoden, monteret på sokkel af sort beton. Signeret: P.M. H. ca.128 cm, heraf sokkel ca. 64 cm. Skulptur alene: H. 65 cm. Pierre Martin er pseudonym for nordisk kunstner, ... Varenr: 4132179

DKK 7.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 31-05-2016 21:04:00 DKK 5.000
Skulptur av aluminium, signerad och numrerad
Skulptur av aluminium, signerad och numrerad. Skulptur av aluminium. Komposition med fyra ansikten i klassisk grekisk stil. Lackerad i silver, guld och koboltblått. Höjd: 34 cm. Monterad på vit marmorsockel med tre insprängda metallkulor. Höjd inklusive sockel: 45 cm. Signerad på undersidan. Numrerad 1/8. Köpt på galleri i Aten. ... Varenr: 4280011 DKK 1.208 SE, Malmö, Baltzarsgatan 31-05-2016 21:24:00 DKK 302
Rådyr med kid, bronzeskulptur
Rådyr med kid, bronzeskulptur. Rådyr med kid, bronzeskulptur på oval poleret stensokkel, H. 28 cm. Patina. Varenr: 4283086 DKK 3.731 DE, Hamburg, Große Elbstraße 01-06-2016 12:07:06 DKK 2.239
Lisa Larson brons
Lisa Larson brons. LISA LARSON (född 1931): "Myran", signerad Lisa Larson, numrerad No 372, tillverkad i 999 exemplar, höjd ca 11 cm, broschyr medföljer. Varenr: 4284894 DKK 12.075 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 01-06-2016 14:03:00
Se mere
Väggrelief, gips
Väggrelief, gips. Väggrelief, gips. Antikiserande scen. L 66, h 36. Varenr: 4254426 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 01-06-2016 15:16:00 DKK 242
Samling engle, madonna og kristusfigurer mm (28)
Samling engle, madonna og kristusfigurer mm (28). Samling engle, bedekranse, kors, madonna og kristusfigurer. Nyere fremstillet. Den største H 64,5 cm. Fremstillet i glas, plast, træ mm. (28) Varenr: 4286232 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01-06-2016 15:54:24 DKK 575
Willy Gordon skulptur brons
Willy Gordon skulptur brons. WILLY GORDON (1918-2003), Mötet - gestalt med börda. monogramsignerad WGr, daterad -90, patinerad brons, höjd 32, längd 32 cm. . Historik: Originalet uppställd på Östermalmstorg i Stockholm. . Inköpt direkt av konstnären. . Många av Willy Gordons verk avbildar, liksom Mötet, människokroppen kraft... Varenr: 4284940 DKK 14.490 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 01-06-2016 16:39:00
Se mere
Bent Jessen. Figur af bronze, pelikan
Bent Jessen. Figur af bronze, pelikan. Bent Jessen. Figur i form af pelikan af patineret bronze. H. 19 cm. Varenr: 4280307 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 01-06-2016 19:11:00 DKK 375
Pekel Marek, skulptur 'Don't stamp, cat'
Pekel Marek, skulptur 'Don't stamp, cat'. Pekel Marek, skulptur 'Don't stamp, cat.' Glas och sten. Längd 30 cm. Osignerad. Varenr: 4270494 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 01-06-2016 19:30:00 DKK 242
Ole Mynster Herold. Formia. Granit på marmorsokkel
Ole Mynster Herold. Formia. Granit på marmorsokkel . Ole Mynster Herold. Formia. Granit på marmorsokkel. Sign. under bunden. H. 19 cm.Ole Mynster Herold debuterede på Kunstnernes Påskeudstilling og er især kendt for sine granitskulpturer. Han har deltaget i en lang række udstillinger i ind- og udland og udført mange udsmykninger i virksomheder og ... Varenr: 4284262 DKK 2.500 DK, Herning, Engdahlsvej 01-06-2016 20:00:00 DKK 1.100
 1 2 3 4 5  >>