Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Jens-Flemming Sørensen. Skulptur af sortpatineret bronze cd
Jens-Flemming Sørensen. Skulptur af sortpatineret bronze cd. Jens-Flemming Sørensen. Skulptur formet som søjlekugle af sortpatineret bronze. Sign. Jens-Flemming Sørensen 2/6. H. 120. Kugle Ø 23 cm. Dansk billedhugger bosat i Pietrasanta i Italien. Jens-Flemming Sørensen er oprindeligt uddannet skrædder, begyndte derefter som autodidakt maler, men ... Varenr: 3602953 DKK 45.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-12-2014 15:13:00 DKK 18.000
Maria Rubinke, cd. Figur af porcelæn, cupcake - edition
Maria Rubinke, cd. Figur af porcelæn, cupcake - edition. Figur af porcelæn, cupcake - edition 'Royal Blue'. Maria Rubinke f. 1985, H. 11 cm. Sign. Rubinke '10 under bunden. Varenr: 3663906 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-12-2014 15:21:26 DKK 2.700
Skulpturer af bronze (2)
Skulpturer af bronze (2). Skulpturer af patineret bronze i form af to Charleston piger. Rund base af marmor. H. 32 cm. Vægt i alt 2205 gr. (2) Varenr: 3659123

DKK 2.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-12-2014 16:00:00 DKK 400
Skulpturer af bronze (2)
Skulpturer af bronze (2). Skulpturer af patineret bronze i form af to 'Charleston piger', runde baser af marmor. H. 31 cm. Vægt i alt 3459 gr. (2) Varenr: 3662091 DKK 2.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-12-2014 16:00:00 DKK 400
Ib Braun. Skulptur i glaserat stengods, unikat (bus)
Ib Braun. Skulptur i glaserat stengods, unikat (bus). Ib Braun, 1933-2003. Skulptur i glaserat stengods, unikat. Signerad. En arm samt hals lagad. H: 51cm. Möjligen gjord och bränd på Royal Copenhagen. Proveniens: Ur konstnärens dödsbo. Varenr: 3653217 DKK < 1.000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 22-12-2014 17:13:00 DKK 236
Skulpturer af bronze (14)
Skulpturer af bronze (14). Skulpturer af patineret bronze i form af frøer. H. 5 - 15 cm. Vægt i alt 10895 gr. Varenr: 3659153 DKK 3.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-12-2014 18:00:00 DKK 675
Skulpturer af bronze (2)
Skulpturer af bronze (2). Skulpturer af patineret bronze i form af to 'Charleston piger', runde baser af marmor. H. 31 cm. Vægt i alt 3830gr. (2) Varenr: 3662578 DKK 2.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-12-2014 18:00:00 DKK 400
2 Statuen auf Sockel
2 Statuen auf Sockel. 2 Statuen auf Sockel, nach griechischem Vorbild gearbeitet, Bronze, braun/goldbraun und goldbraun/türkis, Darstellung mit Amphore und Schale, auf Granitsockel, Lagerspuren, mit minimalen Ausblühungen, ca. 27x10x10 cm, je ca. 1 kg [24766775] Varenr: 3650185 DKK 1.190 DE, Mutterstadt, An der Fohlenweide 22-12-2014 18:28:00 DKK 335
2 Freiheitsstatuen
2 Freiheitsstatuen. 2 Freiheitsstatuen, Bronze Mischguss, braun/dunkelbraun, Lagerspuren, dekorativ, ca. 31x9x6 cm,je Varenr: 3650198 DKK 1.190 DE, Mutterstadt, An der Fohlenweide 22-12-2014 18:41:00 DKK 298
Katolsk kvindelig  helgenfigur i udskåret træ.
Katolsk kvindelig helgenfigur i udskåret træ. . Religiøs dekorationsfigur/dukke, udført i patina-bemalet træ og resin, forestillende "Marta Dolorosa” stående på kugle. Højde 51 cm, bredde 14 cm. Figuren er en replika af en santo (helgeninde). Disse har været brugt i århundreder og bruges stadig i spanske katolske kirker og private hjem, hvor ... Varenr: 3274698

DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-12-2014 19:00:00 DKK 500
Katolsk helgenfigur i udskåret træ.
Katolsk helgenfigur i udskåret træ. . Religiøs dekorationsfigur/dukke udført i patinabemalet træ og resin. Forestillende "Grace”. Cage-doll udført i "spanish mannequin style", med leddelte arme. Højde 62 cm , bredde 19 cm. Figuren er en replika af en santo (helgeninde). Disse har været brugt i århundreder, og bruges stadig i spansk ... Varenr: 3275066

Tempeldansare, Thailand
Tempeldansare, Thailand. Tempeldansare, Thailand på träsockel. Höjd 72 cm. Något åldersrelaterat slitage. Varenr: 3660914 DKK 1.964 SE, Malmö, Baltzarsgatan 22-12-2014 19:01:00 DKK 353
Jørgen Haugen Sørensen cd. Skulptur
Jørgen Haugen Sørensen cd. Skulptur. Jørgen Haugen Sørensen f. 1934. Skulptur af patineret bronze. Sign. monogram. No. 9/35. H. 20 cm. B. 11 cm. D. 10 cm. Varenr: 3662918 DKK 6.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-12-2014 19:12:00 DKK 2.000
Tempeldansare, Thailand
Tempeldansare, Thailand. Tempeldansare, Thailand på träsockel. Höjd 72 cm. Något åldersrelaterat slitage. Varenr: 3660913 DKK 1.964 SE, Malmö, Baltzarsgatan 22-12-2014 19:25:00 DKK 275
Buste af sortlakeret gibs
Buste af sortlakeret gibs. Buste af sortlakeret gips, monteret på firsidet af sokkel metal. H. 70 cm. Varenr: 3662666 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-12-2014 19:45:00 DKK 325
Skulpturer af bronze (2)
Skulpturer af bronze (2). Skulpturer af patineret bronze i form af kvinde. H. 25 cm. Varenr: 3659222 DKK 2.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-12-2014 20:00:00 DKK 300
Skulpturer af bronze (5)
Skulpturer af bronze (5). Skulpturer af patineret bronze i form af frøer. H. 14-18 cm. Vægt i alt 10843 gr. (5) Varenr: 3662121 DKK 2.700 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-12-2014 20:00:00 DKK 350
Tempeldansare, Thailand på träsockel
Tempeldansare, Thailand på träsockel. Tempeldansare, Thailand på träsockel. Höjd 35 cm. Något åldersrelaterat slitage. Varenr: 3660915 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 22-12-2014 20:01:00 DKK 236
Leif Sylvester Petersen, håndmalet resinskulptur, 'Grinende Dreng'  (cd)
Leif Sylvester Petersen, håndmalet resinskulptur, 'Grinende Dreng' (cd). 'Grinende Dreng' af Leif Sylvester Petersen (f. 1940), 2013, håndmalet resinskulptur, sign. nr. 8/97. I tilhørende kasse af sortbejdset træ. Nummereret og signeret certifikat medfølger. H. 40 cm. Varenr: 3662741

DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-12-2014 20:15:00 DKK 3.100
Andrzej Danielski, skulptur 'Figur im Rad'
Andrzej Danielski, skulptur 'Figur im Rad' . Jern, monteret på fragment af jernbanesveller, svejset, 'Figur im Rad' af Andrzej Danielski (f. 1958). Fremstår med rustfarvet patina, signeret. H.:125cm, B.:105cm, D.:25cm Varenr: 3645503 DKK 5.207 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 22-12-2014 20:22:00 DKK 2.975
Andrzej Danielski, skulptur 'Figur im Rad' . Jern, monteret på fragment af jernbanesveller, svejset, 'Figur im Rad' af Andrzej Danielski (f. 1958). Fremstår med rustfarvet patina, signeret. H.:135cm, B.:110cm, D.:20cm Varenr: 3645507 DKK 5.207 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 22-12-2014 20:35:00 DKK 3.347
Bronzefigur i form af dansende kvinde
Bronzefigur i form af dansende kvinde. Broncefigur, grønpatineret. Abstrakt form af dansende kvindepositur. Monteret på sort sokkel af sort marmor. H. 76 cm. Varenr: 3621169

DKK 6.500 DK, Kolding, Trianglen 22-12-2014 20:35:00 DKK 750
Skulptur af bronze
Skulptur af bronze. Stor skulptur af bruneret bronze i form af japansk kriger til hest. Af nyere dato. H. 70. L. 62 cm. Varenr: 3665874 DKK 4.000 DK, Helsingør, Støberivej 23-12-2014 12:02:00 DKK 4.300
Anne-Mette Kidmose, 'Caltha', raku-figur
Anne-Mette Kidmose, 'Caltha', raku-figur. 'Caltha', rakufigur af Anne Mette Kidmose, sign. Kidmose. H. inkl. sokkel. 35 cm. Varenr: 3643551 DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 23-12-2014 12:33:00 DKK 375
Broncefigur, erotisk figur
Broncefigur, erotisk figur. Abstrakt erotisk skulptur i motiv af kvindebarm støttende på arm. Udført i grønpatineret bronce på sokkel af sort marmor. H. 63 cm. Varenr: 3593198

DKK 5.500 DK, Odense, Kratholmvej 23-12-2014 13:24:00 DKK 625
Patineret bronze skulptur af garder
Patineret bronze skulptur af garder . Patineret bronze skulptur forstillende garder. H 42 cm. Varenr: 3667214 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-12-2014 14:00:00 DKK 425
Katolsk helgenfigur i udskåret træ.. Religiøs dekorationsfigur / dukke udført i patina-bemalet træ og resin, forestillende "Magdalena”. Cage-doll udført i "spanish mannequin style", med leddelte arme. Højde 49 cm , bredde 20 cm. Figuren er en replika af en santo (helgeninde). Disse har været brugt i århundreder, og bruges stadig i ... Varenr: 3275022

DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 23-12-2014 14:30:00 DKK 500
Skelet i bronze.
Skelet i bronze.. Siddende skelet af nyere dato inspireret af Rodins "grubleren". Udført i patineret bronze og monteret på sokkel i sort marmor. Højde 14,5 cm. Modelfoto Varenr: 3664863

DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-12-2014 14:35:00 DKK 625
Skulpturer af bronze (3)
Skulpturer af bronze (3). Skulpturer af patineret bronze i form af svane og to ænder. H. 12- 36 cm. Vægt i alt 10347 gr. (3) Varenr: 3662108 DKK 2.900 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-12-2014 18:00:00 DKK 350
Figur forestillende Grubleren
Figur forestillende Grubleren. Figur forestillende "Grubleren" i massivt patineret bronze, monteret på base af broget sort marmor.Kopi af nyere dato efter François Auguste René Rodin (1840-1917) Højde 19 cm Varenr: 3663908

DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-12-2014 18:55:00 DKK 650
 1 2 3 4 5  >>