Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
L.E.Moore “Yellow Red Lips”, Art skulptur. Limited Edition nr. 29/50.
L.E.Moore “Yellow Red Lips”, Art skulptur. Limited Edition nr. 29/50.. L.E.Moore “Yellow Red Lips”, Art skulptur. Limited Edition nr. 29/50. Håndmalet og lak forseglet buste, af hærdet Pvc. stående på 30x30 cm. acryl plade. Højde 78 cm., Bredde 39 cm. Signeret L.E. Moore og nummereret 29/50 Varenr: 4369185

DKK 3.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-08-2016 15:39:00 DKK 1.900
Lena Smirnova, par bemalet taburetter (2)
Lena Smirnova, par bemalet taburetter (2). Par bemalet taburetter af Lena Smirnova, sign. Lena Smirnova 2015, H. 45 cm. Ø. 35 cm. (2) Varenr: 4362471 DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 24-08-2016 16:46:00 DKK 375
Peter Krueger, o. T., drei Skulpturen. Terrakotta (3)
Peter Krueger, o. T., drei Skulpturen. Terrakotta (3). Peter Krueger, o. T., drei Skulpturen. Terrakotta. Maße: ca. 40x29x6, 40x34x6, 43x36x7cm. (3) Varenr: 4345860 DKK 2.231 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-08-2016 17:46:00 DKK 335
Ferdinand Pautrot. En hund med bytte
Ferdinand Pautrot. En hund med bytte. En hund med bytte af Ferdinand Pautrot 1832-1874. Figur af bronze, sign. H. 13 cm. Varenr: 4366948 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 24-08-2016 18:24:00 DKK 375
Heinrich Gerhard Bücker, Holz, 1969
Heinrich Gerhard Bücker, Holz, 1969. Heinrich Gerhard Bücker (1922 - 2008), Holz, 1976, rechteckige Holzplatte, bemalt in Rot und Gold, mittig Anbringung einer beschnitzten Holzplatte, Darstellung des Jesuskindes und Maria in Blau, Rot, Silber und Gold, rückseitig signiert und datiert, 70 x 60 cm. Maße: 91 x 68 cm. Leichte ... Varenr: 4350432 DKK 2.975 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-08-2016 18:59:00 DKK 1.487
Patineret bronze skulptur efter JM Lambeaux
Patineret bronze skulptur efter JM Lambeaux . Bronze skulptur efter JM Lambeaux. (Maria-Thomas Lambeaux ( 1852-1908). Skulptur med erotisk situation mellem to kvinder. Sokkel af sort marmor. Signeret JM Dambeaux Paris. H. 10 cm. Varenr: 4366942 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-08-2016 19:12:00 DKK 850
Heinrich Gerhard Bücker, vægskulptur, bronze
Heinrich Gerhard Bücker, vægskulptur, bronze. Heinrich Gerhard Bücker (1922-2008), stor rund skulptur til væggen, bronze, forestiller Maria og Kristusbarnet, signeret på forsiden, omgivet af stjerner og blomster, nederste del med inskription ‘Mariam Agnoscatis Matrem Sacerdotii Joh. Paulus II Pont. Max‘, Ø 80 cm. Varenr: 4221777 DKK 2.975 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-08-2016 19:17:00 DKK 1.487
Fransk konsolur/kaminur
Fransk konsolur/kaminur. Fransk Konsol/Kaminur af bronzepatineret jern, støbt med kvinde. Marmor sokkel, med Hvidemaljeret urskive med sorte tal. ca. 1900 tallet. H. 31 L. 48 B. 17 cm. Nøgle medfølger Varenr: 4366727 DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 24-08-2016 20:08:00 DKK 625
Tue Poulsen. Glaseret keramisk skulptur
Tue Poulsen. Glaseret keramisk skulptur. Tue Poulsen født 1939 cd. Rund glaseret keramisk abstrakt skulptur. Sign. Tue 92,. Ø 48 cm.Proveniens: Erhvervet af nuværende ejer direkte hos kunstneren. Varenr: 4363506 DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 24-08-2016 20:31:00 DKK 400
H.C. Andersen. Skulptur
H.C. Andersen. Skulptur. H. C. Andersen. Abstrakt skulptur af jern. Sign. HCA. H. 43 cm. Udklip fra avis vedlagt. Varenr: 4363549 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 24-08-2016 20:36:00 DKK 325
Sandro Bocola, skulptur Nude II
Sandro Bocola, skulptur Nude II. Sandro Bocola (1931), skulptur Nude II, formgivet i 1972. Polyester og kromstål. 80 x 76 x 32 cm. Signeret og dateret forneden på højre ben: S Bocola 72, og nummereret: 7/14. Torso fremstår revnet og skubbet opad. Varenr: 3884579 DKK 2.231 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-08-2016 20:54:00 DKK 744
Thomas Palmqvist  relief
Thomas Palmqvist relief. THOMAS PALMQVIST: Båtrelief, koppar, monterad på trä, signerad, ca 118x69 cm Varenr: 4369641 DKK 1.561 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-08-2016 10:30:00
Se mere
Okänd konstnär. Skulptur drivved
Okänd konstnär. Skulptur drivved. Okänd konstnär. Skulptur i bemålad drivved, monterad i box av akrylplast. H: 31 cm. B: 51 cm. D: 9 cm. Varenr: 4370244 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 25-08-2016 13:50:00 DKK 234
Esther Eppens. Skulptur i gips
Esther Eppens. Skulptur i gips. Esther Eppens. Skulptur i patinerad gips. Signerad. Slitage, nagg samt lagning på häl. H: 33 cm. L: 36 cm. Varenr: 4370241 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 25-08-2016 14:25:00 DKK 254
Skulptur. Hest med to ryttere, Messing, 38 x 56 cm.
Skulptur. Hest med to ryttere, Messing, 38 x 56 cm.. Skulptur af messing i form af lang, slank hest med to ryttere. Mål: 38 x 46 cm, 1900-tallet. Varenr: 4370754 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-08-2016 14:42:07 DKK 350
L.E.Moore “Red Yellow Lips”, Art skulptur. Limited Edition nr. 27/50.
L.E.Moore “Red Yellow Lips”, Art skulptur. Limited Edition nr. 27/50. . L.E.Moore “Red Yellow Lips”, Art skulptur. Limited Edition nr. 27/50. Håndmalet og lak forseglet buste, af hærdet Pvc. stående på 30x30 cm. acryl plade. Højde 78 cm., Bredde 39 cm. Signeret L.E. Moore og nummereret 27/50 Varenr: 4369178

DKK 3.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-08-2016 15:41:00 DKK 1.900
Hane, hulstøbning af bronze, patineret
Hane, hulstøbning af bronze, patineret. Hane, hulstøbning af bronze, patineret. Fremstår med brugsspor, halefjer med rustplet. Mål: H. 55, L. 55 cm, i alt 26 kg. Varenr: 4349377 DKK 8.924 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-08-2016 15:48:00 DKK 4.462
Figur nach einem antiken Vorbild
Figur nach einem antiken Vorbild . Figur nach einem antiken Vorbild aus Gips gefertigt und patiniert. Höhe ca.: 46 cm. Chips am Postament, der Fuß ist bestoßen. Varenr: 4353697 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-08-2016 17:39:35 DKK 297
David Wretling, relief i gjuten gips. (bus)
David Wretling, relief i gjuten gips. (bus). David Wretling, relief i gjuten gips. (1901-1986). Senare monterad belysning. Signerad. 36 x 38 cm. Mindre nagg samt ett avslag. (bus) Varenr: 4357022 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 25-08-2016 18:12:00 DKK 234
Sax O. Skulptur af patineret messing: 'Livets dans', H. 115 cm
Sax O. Skulptur af patineret messing: 'Livets dans', H. 115 cm. Sac O: Skulptur i patineret bronze på sokkel af sort beton. Signeret "SX". Højde ca. 115 cm., heraf sokkel ca. 64 cm. Sax O" er pseudonym for nordisk kunstner. Varenr: 4131954 DKK 11.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-08-2016 19:13:00 DKK 8.800
Skelet i bronze.
Skelet i bronze.. Siddende skelet af nyere dato inspireret af Rodins "grubleren". Udført i patineret bronze og monteret på sokkel i sort marmor. Signeret Milo. Højde 14,5 cm. Modelfoto Varenr: 4370948

DKK 1.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-08-2016 19:37:00 DKK 800
Robbi Jones: Skulptur af poleret messing, model Victoria
Robbi Jones: Skulptur af poleret messing, model Victoria . Robbi Jones: Erotisk skulptur model 'Victoria' udført i poleret messing, Sign. Robbi Jones. L. ca. 49 cm. Robbi Jones, tysk-amerikansk kunstner f.1961 i New York. Uddannet i moderne litteratur og kunsthistorie, siden 1980 etableret som billedhugger og maler. Varenr: 4318278

DKK 4.900 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-08-2016 19:40:00 DKK 1.500
Stor leopard af bronze
Stor leopard af bronze. Stor leopard af delvist patineret bronze. L 135 cm, H 69 cm. Varenr: 4363497 DKK 6.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-08-2016 19:47:00 DKK 1.150
Gilmar C. Iost, YBYTU. Vægtavle
Gilmar C. Iost, YBYTU. Vægtavle. Gilmar C. Iost, YBYTU. Vægtavle. Fotocollage, digital, bag akrylglas, Alucobond. Mål: 120 x 120 cm. Varenr: 4355352 DKK 18.591 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-08-2016 19:48:00 DKK 14.501
Bronze figur af nøgen kvinde
Bronze figur af nøgen kvinde. Bronze figur af nøgen kvinde. Monteret på firkantet sokkel af sort marmor h. 33 cm. Plakette med påskrift: 'Bronze garanti Paris, J.B. deposée' på foden. Modelfoto. Varenr: 4370949

DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-08-2016 19:59:00 DKK 825
Karl Momen skulptur
Karl Momen skulptur. KARL MOMEN (född 1935): "Metaphor - Tree of Utah", signerad daterad och numrerad Metaphor 1984, 126/1500, Momen, patinerad, polerad och grönlackerad brons, höjd med stenplatta ca 22,5 cm Varenr: 4369710 DKK 6.242 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-08-2016 20:00:00
Se mere
Figur af bronze forestillende ung kvinde
Figur af bronze forestillende ung kvinde . Figur af siddende ung afklædt kvinde som udført i patineret bronze monteret på rund sokkel af mørk marmor h. 28 cm. Sign. Claude. Modelfoto Varenr: 4361026

DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-08-2016 20:02:00 DKK 900
Corneille. 'Baroque II', skulptur af bemalet træ (cd)
Corneille. 'Baroque II', skulptur af bemalet træ (cd). Skulptur, 'Baroque II' af Corneille (1922-2010, Belgien), bemalet træ, sign. Corneille 2002. I original kasse, på denne er skulpturen nummereret HC VIII/X. H. 35. L. 47 cm. Varenr: 4361710 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-08-2016 20:11:00 DKK 8.000
Abstrakt figur af patineret bronze
Abstrakt figur af patineret bronze . Abstrakt figur af patineret bronze. Høj sokkel af marmor. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee sign. Milo H. 36 cm. inkl sokkel. Modelfoto Varenr: 4351120

DKK 1.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-08-2016 20:12:00 DKK 825
Figur af patineret bronze
Figur af patineret bronze . Figur af patineret bronze. Rund sokkel af marmor. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee sign. Juno H. 32,5 cm. inkl sokkel Varenr: 4361079

DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-08-2016 20:21:00 DKK 875
 1 2 3 4 5  >>