Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Konvolut Blechfiguren mit unterschiedlichen Motiven (5)
Konvolut Blechfiguren mit unterschiedlichen Motiven (5). Konvolut Blechfiguren mit unterschiedlichen Motiven. Geschnittenes Blech, teils gestanzt. Doppelkopfadler H. 60, 2 Meerjungfrauen H. 45 / 54. Pfau H 30, Mond H. 19 cm. Partiell leichte Gebrauchsspuren, teil etwas verbogen, patiniert. (5) Varenr: 3887089 DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 02-07-2015 12:42:00 DKK 298
Skulptur i gips
Skulptur i gips. Skulptur i gips. Ängel. Höjd ca 110 cm. Omfattande skador/lagningar. Varenr: 3892436 DKK < 1.000 SE, Helsingborg, Garnisonsgatan 02-07-2015 16:22:03 DKK 363
Henrette Lorentz. Kunst krukke/ skulptur. Fiberbeton, 160 cm.
Henrette Lorentz. Kunst krukke/ skulptur. Fiberbeton, 160 cm.. Henriette Lorentz f.1954. Kunst krukke/ skulptur af bemalet fiberbeton. H. ca. 160 cm, sokkelmål ca. 50 x 38 cm. Vægt ca. 70 kg. Henriette Lorentz f. 1954 er uddannet ved Århus Kunstakademi i 1974, i dag bosat på Langeland, hvor lignende skulpturer kan ses ved 'Sundhedssøen' i Rudkøbing. Vi ... Varenr: 3763212 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-07-2015 18:37:00 DKK 6.000
Thomas A. Hoffmann, samling figurer Toms Drag, fremstillet hos Rikki Tikki Company (11)
Thomas A. Hoffmann, samling figurer Toms Drag, fremstillet hos Rikki Tikki Company (11). Thomas A. Hoffmann, samling figurer Toms Drag, fremstillet hos Rikki Tikki Company. Med polykrom bemaling. Kattefigur Grace Cat Princess, H. 13 cm. Frø Lord Martin H. 15 cm. 2 hjerter på stativer H. 10 cm. Figur, der forestiller stjernetegnet vægten H. 16 cm. 2 knagerækker i form som hænder. 2 ... Varenr: 3799546 DKK 2.238 DE, Hamburg, Große Elbstraße 02-07-2015 18:41:00 DKK 1.268
Erik Poulsen, skulptur
Erik Poulsen, skulptur . Erik Poulsen, skulptur af rødler, i form siddende kvinde, usign. L. 28 cm. Fremstår med revner efter brænding. Varenr: 3885872 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-07-2015 19:17:00 DKK 375
Dameskrivepult med marketteri
Dameskrivepult med marketteri. Dameskrivepult med marketteri, skriveflade indfattet med guldfarvet bort, med 3 skuffer, på svejfede ben, skuffefronter med intarsiemønster, guldfarvede beslag, H. 78 cm, B. 113 cm, D. 54 cm. Varenr: 3687511

DKK 2.984 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02-07-2015 19:20:00 DKK 1.865
Bronzefigur 'Nøgenstudie af siddende kvinde'
Bronzefigur 'Nøgenstudie af siddende kvinde'. Bronzefigur 'Nøgenstudie af siddende kvinde', hulstøbning, patineret bronze, monteret på stensokkel, H. 73 cm, B. 36 cm, D. 27cm. Varenr: 3687508

DKK 6.713 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02-07-2015 19:28:00 DKK 4.475
Bodil Eje, kobber m. emalje, skulpturelt fad (cd)
Bodil Eje, kobber m. emalje, skulpturelt fad (cd). Skulpturelt fad af Bodil Eje(1932-2006), kobber m. emalje, sign Eje, brochure medfølger, H. 6, L. 29 cm B. 18 cm. Varenr: 3892031 DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 02-07-2015 19:34:00 DKK 575
Bronzefigur af ung kvinde
Bronzefigur af ung kvinde . Bronzefigur forestillende kvinde i erotisk positur monteret på rund sokkel i marmor. Sign. Bzach H. 33 cm. Modelfoto Varenr: 3863365

DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02-07-2015 19:55:00 DKK 1.200
Robbi Jones, erotisk skulptur, 'Madonna'
Robbi Jones, erotisk skulptur, 'Madonna'. Erotisk skulptur, forkromet messing, 'Madonna', af Robbi Jones, signeret. Mål: H. 24cm, B. 43cm, D. 23cm, ca. 2,8kg. Varenr: 3849919 DKK 6.340 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02-07-2015 20:30:00 DKK 2.238
Carl Fagerberg. Skulptur 'Los med unge'
Carl Fagerberg. Skulptur 'Los med unge'. Carl Fagerberg 1878-1948. Skulptur af bemalet gips 'Los med unge', sign. og dateret 1911. H. 60 L. 92 cm. Auktionen er forlænget grundet nye fotos. Varenr: 3892392 DKK 5.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 02-07-2015 20:33:00 DKK 375
Anders Peter Løvenwald (f. 1972). Skulptur af forgyldt messing 'Vinkl og Passer'
Anders Peter Løvenwald (f. 1972). Skulptur af forgyldt messing 'Vinkl og Passer'. 'Vinkel og Passer' af Anders Peter Løvenwald (f. 1972). Messing forgyldt skulptur af jern. 'Vinkel og Passer', af Sign. og dat. 2014. H. 32 cm, L. 38,5 cm. Varenr: 3888986 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 02-07-2015 20:40:00 DKK 325
Stor bronzefigur 'Gravhund'
Stor bronzefigur 'Gravhund'. Bronzefigur af en stående gravhund, hulstøbning, patineret bronze, H. 50 cm, L. 112 cm, ca. 36 kg. Varenr: 3687507 DKK 6.713 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02-07-2015 20:40:00 DKK 4.662
Per Hasselberg skulptur
Per Hasselberg skulptur. PER HASSELBERG (1849-1894), Grodan, tenn,. ristad signatur Hasselberg, höjd exklusive sockel 21 cm Varenr: 3890106 DKK 9.688 SE, Stockholms Auktionsverk Online 02-07-2015 20:51:00
Se mere
Jeff Ibbo, stentøj, skulptur, stående mand
Jeff Ibbo, stentøj, skulptur, stående mand. Stentøjsskulptur af oxyderet og glaseret, brændt keramisk stentøjsler - i form af stående nøgen mand, Jeff Ibbo (f. 1941), sign. i bunden. H. 41 cm. Varenr: 3869857 DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 02-07-2015 21:14:00 DKK 375
Finn Nielsen. Skulptur af granit. H. 200 cm
Finn Nielsen. Skulptur af granit. H. 200 cm. Finn Nielsen. Skulptur af granit. Titel: En der venter sig. Består af 1 sten + sokkel, H. 200 cm x B. 70 cm. Speciel transport påkrævet. Besigtigelse af skulpturen i 3060 Espergærde. Om Finn Nielsen: Tidligere medlem af Koloristerne, B.K.F. Kunstnersamfundet, Fyns Forårsudstilling, ... Varenr: 3386621 DKK 40.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 03-07-2015 12:33:52 DKK 25.000
C Lindmark vävnad
C Lindmark vävnad. C LINDMARK (1900-tal): "Nordkap", signerad C Lindmark, Norrbottens Hemslöjdsförening, vävnad, ca 177 x 89 cm Varenr: 3891197 DKK 1.211 SE, Stockholms Auktionsverk Online 03-07-2015 13:40:00
Se mere
Finn Nielsen. Skulptur af granit, H. 190 cm
Finn Nielsen. Skulptur af granit, H. 190 cm. Finn Nielsen. Skulptur af granit. Titel: U.T. Består af 3 sten + sokkel, H. 190 cm x B. 94 cm. Speciel transport påkrævet. Besigtigelse af skulpturen i 3060 Espergærde. Om Finn Nielsen: Har været medlem af Koloristerne, B.K.F. Kunstnersamfundet, Fyns Forårsudstilling, Sydfynske ... Varenr: 3386521 DKK 40.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 03-07-2015 14:31:59 DKK 25.000
Kristian Dahlgaard Larsen cd. Skulptur - 4 m høj -  betitlet 'Kronen på værket', motiv af kongefamilien
Kristian Dahlgaard Larsen cd. Skulptur - 4 m høj - betitlet 'Kronen på værket', motiv af kongefamilien. Kristian Dahlgaard Larsen. Fire meter høj, firefløjet skulptur af delvist bemalet galvaniseret jern med aftagelig krone. Skulpturen er betitlet 'Kronen på værket'. Udsmykket med udskårne motiver af kongefamilien, hver fløj med portræt i profil af hhv. Hendes Majestæt Dronning Margrethe H.K.H. ... Varenr: 3860594 DKK 95.000 DK, Helsingør, Støberivej 03-07-2015 15:00:00 DKK 70.000
Kent Jensen, Skulptur / bord, akryl 'Art Cube'
Kent Jensen, Skulptur / bord, akryl 'Art Cube'. Kent Jensen, Finsk medborgare, f. 1965. Skulptur / bord, akryl på träskiva, 'Art Cube', Motiv på alla sex sidorna, signerad. 40 x 40 x 40 cm. Medlem i KMS (Konstgillet MittSkåne). Varenr: 3893382 DKK 1.615 SE, Helsingborg, Garnisonsgatan 03-07-2015 17:44:00 DKK 283
Leif Sylvester Petersen, CD. Stengods skulptur
Leif Sylvester Petersen, CD. Stengods skulptur . Leif Sylvester Petersen, CD. Stengods skulptur Leif Sylvester Petersen 1940 cd, skulptur av stengods. Signerad Sylvester på baksidan. H. 24 cm. Varenr: 3890662 DKK 2.826 SE, Malmö, Baltzarsgatan 03-07-2015 18:45:00 DKK 1.534
Holzbildnis, Stofa, 'Betende Hände'
Holzbildnis, Stofa, 'Betende Hände'. Holzbildnis, überlackiert mit Gold- und Acrylfarbe und Glitzerstaub, 'Betende Hände', von Stofa, 40,5 x 24,5 x 4cm. Varenr: 3873974 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 03-07-2015 18:56:00 DKK 298
Vävnad Nilsson o Knall
Vävnad Nilsson o Knall. INGRID NILSSON (född 1945) och CHRISTINA KNALL (född 1947): "Sol över skären" Del I, signerad Nilsson och Knall, vävnad monterad på trästav, mått inkl montering ca 138 x 130 cm Varenr: 3891217 DKK 2.422 SE, Stockholms Auktionsverk Online 03-07-2015 19:06:00
Se mere
Matta efter Paul Klee EGE
Matta efter Paul Klee EGE. PAUL KLEE, efter, matta, "Indianisch 1937", EGE Danmark, flossa, The 20th Century Collection - EGE Art Line, designno 80536, ca 105x140 cm Varenr: 3891222 DKK 3.229 SE, Stockholms Auktionsverk Online 03-07-2015 19:18:00
Se mere
Byster Ryssland
Byster Ryssland. BYSTER / SKULPTURER, 7 st, 1900-tal, Ryssland, stenmassa samt metall, i form av statsmän och presidenter, bl a Lenin, höjd 9-34 cm . PROVENIENS: Restaurang KGB, Stockholm Varenr: 3891224 DKK 1.615 SE, Stockholms Auktionsverk Online 03-07-2015 19:24:00
Se mere
Kinesisk figur af delvis bemalet bronze
Kinesisk figur af delvis bemalet bronze. Kinesisk figur af delvis bemalet bronze. H. 26 cm. Fremstår med patina og manglende arm. Varenr: 3840917 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 03-07-2015 19:26:00 DKK 300
Ion Dimitriu-Barlad brons
Ion Dimitriu-Barlad brons. ION DIMITRIU-BARLAD (Rumänien 1890-1964): The last grenade of caporal Musat, signerad och daterad Dimitriu-Barlad 1919, mörkpatinerad brons, höjd 45 cm Varenr: 3891230 DKK 12.110 SE, Stockholms Auktionsverk Online 03-07-2015 19:39:00
Se mere
Objekt, Fernandez Arman, 'Inclusion - Paint tubes'
Objekt, Fernandez Arman, 'Inclusion - Paint tubes'. Udløbende farvetuber i plexiglaskorpus, 'Inclusion - Paint tubes' af Fernandez Arman (1928-2005), signeret forneden, på en sort sokkel, delvist med indesluttede bobler, plexiglaskorpusset fremstår stedvist med skrammer, kanterne har lette afslag. Mål: H. 65,5cm, B. 41cm, D. 12cm. Varenr: 3866942 DKK 59.673 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 03-07-2015 19:50:00 DKK 34.312
Ferdinand Lugerth brons
Ferdinand Lugerth brons. FERDINAND LUGERTH (Österrike verksam 1885-1915): Stenhuggare, signerad F Lugerth Wien, gjutarmärkt AR (Aust-Reich, Wien), mörkpatinerad brons, höjd med stensockel 56 cm Varenr: 3891246 DKK 8.073 SE, Stockholms Auktionsverk Online 03-07-2015 20:21:00
Se mere
Objekt, Fernandez Arman, 'Inclusion - Paint brush'
Objekt, Fernandez Arman, 'Inclusion - Paint brush'. Pensler i plexiglaskorpus, 'Inclusion - Paint brush' af Fernandez Arman (1928-2005), signeret forneden, på en sort sokkel, delvist med indesluttet bobler, stedvist fremstår plexiglaskorpusset med skrammer, kanterne har lette afslag. Mål: H. 50,5cm, B. 39cm, D. 12cm. Varenr: 3866943 DKK 48.484 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 03-07-2015 20:30:00 DKK 22.377
 1 2 3 4  >>