Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Skulptur N Möllenborg
Skulptur N Möllenborg. SKULPTUR, signerad N Möllenborg, porträttt av baby, terrakotta. höjd inkl. sockel 25 cm Varenr: 4146350 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 10-02-2016 13:44:00
Se mere
Giuseppe Moretti skulptur
Giuseppe Moretti skulptur. GUISEPPE MORETTI (1870-1953): Byster, 1 par, signerad och daterad Moretti 1941, lergods, höjd ca 17 resp 19 cm cm Varenr: 4146371 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 10-02-2016 15:32:00
Se mere
Robbi Jones: Erotisk skulptur af messing, model 'Vivien'
Robbi Jones: Erotisk skulptur af messing, model 'Vivien'. Robbi Jones: Erotisk skulptur model 'Vivien' udført i poleret messing, håndmodelleret af kunstneren Robbi Jones. Sign. Robbi Jones. H. ca. 25 cm. B: ca. 44 cm. D: ca. 23 cm. Modelfoto. Robbi Jones, tysk-amerikansk kunstner f.1961, tysk mor, amerikansk far. Uddannet i moderne litteratur og ... Varenr: 4137583

DKK 4.900 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10-02-2016 19:00:00 DKK 2.000
Abstrakt figur af patineret bronce
Abstrakt figur af patineret bronce. Abstrakt figur af patineret bronce. Rund sokkel af marmor. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee sign. Juno H. 32,5 cm. inkl sokkel Varenr: 4146581

DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-02-2016 19:02:00 DKK 725
Ubekendt kunstner. Skulptur af patineret bronze
Ubekendt kunstner. Skulptur af patineret bronze . Ubekendt kunstner. Skulptur af patineret bronze i form af moder og barn, usign. 1900-tallets 2. halvdel. Monteret på profileret sokkel af sort marmor. H. ca. 26 cm. Varenr: 4147947 DKK 2.000 DK, Kolding, Trianglen 10-02-2016 19:06:33 DKK 525
Abstrakt figur af patineret bronze.
Abstrakt figur af patineret bronze.. Abstrakt figur af patineret bronce. Rund sokkel af marmor. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee sign. Juno H. 43 cm. inkl sokkel. Varenr: 4146584

DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-02-2016 19:15:00 DKK 925
Ivan Boytler, relief, ansigt m/ bladværk, væghængt (cd)
Ivan Boytler, relief, ansigt m/ bladværk, væghængt (cd). Ivan Boytler, relief, ansigt m/ bladværk, væghængt, keramik, L. 50 cm. Varenr: 4142399 DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 10-02-2016 19:36:00 DKK 625
Skelet i bronze.
Skelet i bronze.. Siddende skelet af nyere dato inspireret af Rodins "grubleren". Udført i patineret bronze og monteret på sokkel i sort marmor. Signeret Milo. Højde 14,5 cm. Modelfoto Varenr: 4146592

DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-02-2016 19:39:00 DKK 700
Figur af bronze forestillende ung kvinde
Figur af bronze forestillende ung kvinde . Figur af siddende ung afklædt kvinde som udført i patineret bronze monteret på rund sokkel af mørk marmor h. 28 cm. Sign. Claude. Modelfoto Varenr: 4146614

DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-02-2016 19:41:00 DKK 900
Jens Galschiøt, patineret kobber, skulptur / maske, væghænt
Jens Galschiøt, patineret kobber, skulptur / maske, væghænt . Skulptur / maske til ophæng af patineret kobber, af Jens Galschiøt (f. 1954), sign. Jens Galschiøt 3/50 2013, H. 23,5 cm, B. 22 cm. Jens Galschiøt kan betegnes som en af senmodernitetens største internationale danske kunstner (efter 1980). Han er uddannet i 1978 som klejnsmed på Lindøværftet ... Varenr: 4123390 DKK 8.000 DK, Odense, Kratholmvej 10-02-2016 19:42:00 DKK 4.200
Figur forestillende Grubleren
Figur forestillende Grubleren. Figur forestillende "Grubleren" i massivt patineret bronze, monteret på base af broget sort marmor.Kopi af nyere dato efter François Auguste René Rodin (1840-1917) Højde 19 cm. Modelfoto Varenr: 4146602

DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-02-2016 19:53:00 DKK 700
Stephan Sinding skulpturgrupp i bemålat gips
Stephan Sinding skulpturgrupp i bemålat gips. SKULPTUR, bemålat gips, signerad och daterad Stephan Sinding 1889, "To mennesker", L.P Jorgensen Boeret, höjd 26 cm Varenr: 4146443 DKK 1.610 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 10-02-2016 20:00:00
Se mere
Askfat med häger i brons
Askfat med häger i brons. Askfat med häger i brons. Själva fatet i kalksten. Signatur på hägerns sockel (svårtydd). Höjd 15,5 cm, fatets diameter 26 cm. Genomgående lagning på fatet. Bruks och åldersrelaterat slitage. Varenr: 4142664 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 10-02-2016 20:08:00 DKK 443
Frank Olssen skulptur
Frank Olssen skulptur. FRANK OLSSEN (född 1954): Skulptur, "Athea", bemålad stengods, signerad, höjd inklusive sockel, ca 28 cm Varenr: 4146463 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 10-02-2016 20:40:00
Se mere
Lorenzo Dal Torrione. Klassisk børne skulptur på sokkel, marmor m.m., 1900-tallet
Lorenzo Dal Torrione. Klassisk børne skulptur på sokkel, marmor m.m., 1900-tallet . Lorenzo Dal Torrione. Klassisk børne skulptur på sokkel, nøgen siddende børn, skulptur af marmor & sokkel af støbt materiale, mrk. Dal Torrione 1006 Olux, 20. årh. H. ekskl sokkel 60 / H. inkl sokkel 94, 25 x 25 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Varenr: 4147722 DKK 4.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10-02-2016 20:42:00 DKK 1.450
Carsten Fun Jensen 'Uden titel'. Skulptur af bronze, cd
Carsten Fun Jensen 'Uden titel'. Skulptur af bronze, cd . 'Uden titel' skulptur af bronze af Carsten Fun Jensen f. 1954. Monteret på sokkel af granit, Sign. monogram CJ, nr. 2/6, H. skulptur 20 cm. H. inkl. sokkel 28 cm. Varenr: 4146587 DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 10-02-2016 20:44:00 DKK 1.100
Marius Bruggemann, bronzeskulptur 'Figurengruppe'
Marius Bruggemann, bronzeskulptur 'Figurengruppe'. Bronze, farvet patineret, 'Figurengruppe' af Marius Bruggemann (1900-tallet/200-tallet), skulpturgruppe med 9 stiliserede figurer. Bund med ridsemonogram. H. 15 cm, B. 30 cm, D. 24 cm. Varenr: 3958596 DKK 5.970 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 10-02-2016 21:22:00 DKK 4.105
Adda Bonfils skulptur
Adda Bonfils skulptur. ADDA BONFILS, skulptur, "Arbejdslyst/ Arbetslust", 2-delad, signerad och daterad 10Juli 1917 A.B. i botten stämplad stämplad Carl Stenders Kunstforlag / P. Ipsen / 43, höjd inklusive sockel ca 13 cm Varenr: 4148011 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-02-2016 12:44:00
Se mere
To tempelfigurer af forgyldt og patineret metal, 20. årh.(
To tempelfigurer af forgyldt og patineret metal, 20. årh.(. Thailandske tempelfigurer af forgyldt og patineret metal. 20. årh. Bedende og fløjtespillende. Ene top med skade. H. 21,5 cm. (32 Varenr: 4133754 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 11-02-2016 14:21:03 DKK 375
Axel Knipschild
Axel Knipschild . AXEL KNIPSCHILD (Tyskland 1946-1983): Komposition, skulptur i plexi, höjd ca 26x25 cm Varenr: 4148034 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-02-2016 14:32:00
Se mere
Troels Trier, bemalet skulptur, 'Sabrina' (cd)
Troels Trier, bemalet skulptur, 'Sabrina' (cd). 'Sabrina' af Troels Trier, f. 1940, bemalet skulptur i træ, sign. i bunden Troels Trier, 21/100. H. 41 cm. Skulpturen er doneret af Galleri Rasmus, og er en er del af en velgørenhedsauktion "Løb for andre" ved Lillebælt halvmarathon 2016 - Valget går på at støtte de danske julemærkehjem. ... Varenr: 4149483 DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 11-02-2016 15:56:03 DKK 925
Arne Jacobsen dukkehus dekoreret af Ditte Reckweg & Jelena Schou Nordentoft
Arne Jacobsen dukkehus dekoreret af Ditte Reckweg & Jelena Schou Nordentoft . Stilleben” - af Ditte Reckweg & Jelena Schou Nordentoft. Arne Jacobsen Minimii boxen er et miniature-/dukkehus og en tro kopi af Arne Jacobsens eget hus på Gotfred Rodes Vej i Charlottenlund bygget i 1929. Scala forhold 1:16. Huset kan ikke åbnes. Belagt med modellervoks. Fremstår med smuds. Varenr: 4142522 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 11-02-2016 16:33:01 DKK 300
Ubekendt kunstner. Skulptur iform af hest
Ubekendt kunstner. Skulptur iform af hest. Ubekendt kunstner. Skulptur af keramik iform af hest. H. 47 cm L. ca. 40 cm. Usigneret. Varenr: 4141336 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11-02-2016 19:07:00 DKK 550
Abstrakt figur af patineret bronze.. Abstrakt figur af patineret bronce. Rund sokkel af marmor. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee sign. Juno H. 47 cm. inkl sokkel. Modelfoto. Varenr: 4146586

DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11-02-2016 19:07:00 DKK 1.100
Bronzefigur af ung kvinde
Bronzefigur af ung kvinde. Kvinde i erotisk positur, udført i patineret bronze. H.24,5 cm. Monteret på sokkel af sort marmor. Modelfoto Varenr: 4146610

DKK 1.300 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11-02-2016 19:20:00 DKK 1.100
Robbi Jones: 'Skull XXL' /kranium i poleret messing.
Robbi Jones: 'Skull XXL' /kranium i poleret messing. . Robbi Jones: 'Skull XXL' /kranium i poleret messing. Ny Collection. Håndmodelleret af kunstneren Robbi Jones. Sign. Robbi Jones, H.23 cm. L.29 cm, B.21 cm. Vægt ca. 5,8 kg. Modelfoto. Robbi Jones, tysk-amerikansk kunstner f.1961, tysk mor, amerikansk far. Uddannet i moderne litteratur og ... Varenr: 4137554

DKK 6.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11-02-2016 19:44:00 DKK 1.850
Tut Hagbart, cd. Skulpturer af genbrugsmateriale/ drivtømmet (3)
Tut Hagbart, cd. Skulpturer af genbrugsmateriale/ drivtømmet (3). Tut Hagbart (1943-2014). Tre skulpturer af genbrugsmateriale/ drivtømmer. H. hhv: 33, 35 og 38 cm (3) Varenr: 4149645 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11-02-2016 20:25:00 DKK 300
L.E.Moore ´Smoked Face´, Art skulptur. Limited Edition nr. 01/10.
L.E.Moore ´Smoked Face´, Art skulptur. Limited Edition nr. 01/10.. L.E.Moore “Smoked Face”, Art skulptur. Limited Edition nr. 01/10. Håndmalet og lak forseglet buste, af hærdet Pvc. stående på 30x30 cm. acryl plade. Højde 78 cm., Bredde 39 cm. Signeret L.E. Moore og nummereret 1/10 Varenr: 4142492

DKK 3.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11-02-2016 20:47:00 DKK 1.900
Bjørn Wiinblad. Skulptur i støbejern ca. 1970
Bjørn Wiinblad. Skulptur i støbejern ca. 1970 . Bjørn Wiinblad. Skulptur i støbejern iform af hane. Fremstillet ved Himmerlev støberi ca. 1970. Hidrører fra støbemesters bo. H. 74 L. 60 cm. 30-40 kg. Varenr: 4147648 DKK 10.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11-02-2016 20:52:00 DKK 5.200
Torso
Torso. Torso, kvinno-torso i bronspatinerad keramik. Sockel i svart marmor. H 41 cm B 19 cm Varenr: 4148643 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 11-02-2016 20:59:00 DKK 604
 1 2 3 4  >>