Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Figur af bronze forestillende ung kvinde
Figur af siddende ung afklædt kvinde som udført i patineret bronze monteret på rund sokkel af mørk marmor h. 19 cm. Sign. Claude. Modelfoto
Varenr: 4748053

DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-09-2017
02:01:00
DKK 425
Bronzeskulptur i form af påfugl med fjer.
Bronzeskulptur i form af påfugl, monteret med ægte fjer. Stående på trepas fod støbt med dyrepoter. En fod mangler/brækket af. H. 80. B. 85 cm. Af nyere dato.
Varenr: 4781503
DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-09-2017
09:51:27
DKK 650
To religiøse figurer af sandsten i form af stående munk og Madonna med barnet. (2).
To religiøse figurer af sandsten i form af stående munk og Madonna med barnet. H. 31 cm. H. 25,5 cm. (2). Fremstår med små afslag.
Varenr: 4753792
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-09-2017
11:04:00
Demir Demiroski, skulptur, buste/hoved, Alexander den Store
Demir Demiroski (f. 1954), skulptur, buste/hoved, 'Alexander den Store', sten belagt med bladguld, portrætbuste af en ung mand med krøllet hår, H. 43 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, bladguldet er delvist slidt af.
Varenr: 4749652
DKK 11.160 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-09-2017
19:02:00
DKK 1.079
Bronzeskulptur, dansende kvinde
Bronzeskulptur, dansende kvinde i patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Sign. "D. H. Chiparus" i bronzen. H. 45 cm. B. 23 cm.
Varenr: 4683166

DKK 2.800 DK, Odense, Kratholmvej 25-09-2017
19:05:00
Marianne Steenholdt Bork, keramik, 'Løve' (cd)
'Løve' af glaseret keramik, Marianne Steenholdt Bork (f. 1962), usign., H. 19, B. 13, D. 5 cm. Denne vare er en del af en privat samling af Marianne Steenholdt Bork skulpturer. Marianne Steenholdt Bork er kendt for sine fabulerende keramiske skulpturer af bl.a. kvinder, fabeldyr og især ...
Varenr: 4760152
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-09-2017
19:07:00
Bronzeskulptur, poserende kvinde
Bronzeskulptur, poserende kvinde i patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Sign. "D. H. Chiparus" i bronzen. Af nyere dato. H. 64 cm. B. 20 cm.
Varenr: 4632840

DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-09-2017
19:10:00
DKK 1.200
Marmor Bogstøtte i form af ugle ca. 1900
Marmor Bogstøtte i form af ugle med glasøjne, ca. 1900. ant. Tyskland. H 24 cm.
Varenr: 4780726
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-09-2017
19:17:00
DKK 850
Edgar Funch. Skulptur af granit, cd
Edgar Funch (1915-1995) Skulptur af granit, signeret EF under neden. L. 24,5 cm H. 18 cm. D. 10 cm.
Varenr: 4780478
DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-09-2017
19:17:00
DKK 1.350
Bronzeskulptur, poserende kvinde i patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Sign. "A. Moreau" H. 55 cm. B. 25 cm.
Varenr: 4620801

DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-09-2017
19:20:00
DKK 3.600
Abstrakt figur i sort marmor
Abstrakt skulptur i håndhugget sort marmor. H. 120cm. Vægt ca. 250 kg. Modelfoto
Varenr: 4723889

DKK 7.200 DK, Odense, Kratholmvej 25-09-2017
19:25:00
DKK 3.200
Bronzeskulptur, hund med bytte
Bronzeskulptur, hund med bytte i patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Sign. "Banje" H. 28 cm. B. 48 cm.
Varenr: 4630867

19:25:00
Bronzeskulptur, Jesus på korset
Bronzeskulptur, Jesus på korset i patineret bronze. Sign. "Valli" i bronzen. H. 51 cm. B. 46 cm.
Varenr: 4630990

19:30:00
DKK 325
Vandspil i form af kvindeskulptur i sort marmor
Vandspil i form af kvindeskulptur på sokkel, begge udhugget i råt og poleret sort marmor. Forberedt til vand, pumpe til vandcirkulation medfølger. H. ca. 160 cm. Vægt ca. 300 kg. Modelfoto.
Varenr: 4720772

DKK 8.500 DK, Odense, Kratholmvej 25-09-2017
19:35:00
DKK 925
Erotisk bronze skulptur
Erotisk bronze skulptur iform af siddende kvinde med fallos. Monteret på sokkel af marmor H. 19 cm. Sign. B.Zach. Af nyere dato. Modelfoto
Varenr: 4760296

19:40:00
Figur af patineret bronze.
Figur af patineret bronze på sokkel af marmor. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee sign. Milo H. 51 cm incl. sokkel.
Varenr: 4685277

DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-09-2017
19:43:00
DKK 575
Figur af bronze forestillende Diskoskaster
Figur i patineret bronze forestillende en Diskos kaster, monteret på fod af sort marmor h. 36 cm. Sign. på basen. Af nyere dato
Varenr: 4660284

DKK 3.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-09-2017
19:52:00
DKK 725
Jeff Ibbo, stentøj, skulptur, siddende nøgen kvinde
Abstrakt skulptur i form af siddende nøgen kvinde, af Jeff Ibbo (f. 1941), oxyderet og glaseret keramiske stentøjsler, sign., H. 25 cm. Fremstår m/ minimalt glasurafstød.
Varenr: 4781513
20:00:00
DKK 325
Skulptur i form af kugle på søjle
Skulptur i form af kugle på søjle udhugget i råt og poleret sort marmor. H. ca. 120 cm. Vægt ca. 300 kg. Modelfoto.
Varenr: 4720704

DKK 5.400 DK, Odense, Kratholmvej 25-09-2017
20:00:00
Erling Janum. Skulptur, 'Fragment', granit
Skulptur, 'Fragment' af Erling Janum (f. 1956), granit. H. 170. B. 35. D. 15 cm. Værket er en del af projektet Skulpturby.dk i Give, der som et udendørs galleri udstiller skulpturer i byrummet. NB: Skulpturen står opstillet i Give og kan altså ikke beses i Lauritz.com Vejles showroom. ...
Varenr: 4754591
DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-09-2017
20:04:00
DKK 3.400
Anders Jensen Bundgaard. Mor og Barn, figur af patineret bronze
Anders Jensen Bundgaard 1864-1937. Figur af patineret og bruneret bronze i form af mor og barn. Udført hos bronzestøber Aug. E. Jensen med stempel herfra. Sign. og dateret AB 1916. H. 24 cm.
Varenr: 4778360
DKK 5.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-09-2017
20:05:00
Kai Nielsen, figur af bronze, 'Leda og svanen' (cd)
Figur af patineret bronze, 'Leda og svanen' af Kai Nielsen (1882-1924), udført hos L. Rasmussen, København. Sign. Kai Nielsen og nummereret No. 18. H. 14 cm.
Varenr: 4761203
DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-09-2017
20:06:00
Sax O: 'Multitasking'. Skulptur af patineret messing, H. 49 cm
Sax O. 'Multitasking'. Skulptur af patineret messing. Signeret: SX. Mål ca: H. 49 cm. Sokkel: 17,5 x 12,5 cm. Sax O er pseudonym for nordisk kunstner.
Varenr: 4528070
DKK 6.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-09-2017
20:12:00
DKK 2.100
'Romersk tænker', Skulptur af patineret bronze, efter Michelangelo di Lodovico Buonarroti
'Romersk tænker' Skulptur af patineret bronze, efter Michelangelo di Lodovico Buonarroti, fra Lorenzo og Giuliano de' Medici gravkapel i San Lornezo kirken, Firenze. H. 28 cm.
Varenr: 4747839
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-09-2017
20:14:00
DKK 375
Krucifix med den korsfæstede Kristus, 1800-tallet
Krucifix med den korsfæstede Kristus af udskåret træ, med tornekrone og lændeklæde, monteret på kors af træ. 1800-tallet. Kristus H. 74 cm. Kors H. 124 cm. Fremstår med aldersrelateret patina, senere påsat plakette 'INRI'.
Varenr: 4747873
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-09-2017
20:18:00
DKK 1.350
L. Graefner, skulptur, bronze, fleuretfægter
L. Graefner, skulptur, bronze, fleuretfægter, rektangulær marmorsokkel, mandlig fægter, uden klæder, på lille bronzesokkel, bronzesoklen er signeret, H. 54 cm - L. 21 cm - B. 14 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slidspor.
Varenr: 4538607
DKK 3.720 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-09-2017
20:19:00
DKK 3.720
Alice Wilken. Par Skulpturer i bemalet stentøj (2)
Alice Wilken. 1926 - 2017. Par Skulpturer i bemalet stentøj. En kvindefigur H. 27 cm. Figur mor med barn - denne figur med reparation ved hoved. H. 15 cm (2)
Varenr: 4781472
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-09-2017
20:22:00
Paul Wunderlich, Kleiner Tischleuchter, Bronze, Objektkunst / Skulptur / Gussplastik
Paul Wunderlich (927-2010). Kleiner Tischleuchter. 1979. Nummeriertes, signiertes und datiertes Exemplar Nr. 609 aus einer Serie von 900 Stücken. Bronze, patiniert. Schlanke Form auf ovalem Fuß, konische Tülle, Schaft in Form von zwei im oberen Drittel aneinandergebunden Stäben. H. 45 cm. Am ...
Varenr: 4759305
DKK 2.604 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-09-2017
20:29:00
DKK 298
Skulptur, Gartenskulptur, Windballet, Roman Strobl (3)
Gartenskulptur, Roman Strobl, Windballet, Ballettposen, polymerer Kunstguss, von Hand bemalt, auf elastischen Metallstäben, in schweren Muschelkalksockeln. Limitierte Auflage je 980 Exemplare. Gewicht jeweils ca. 10 kg. "Der Frohsinn" - Figurhöhe: ca. 38 cm, Objekthöhe: 95 cm. "Die Schönheit" ...
Varenr: 4758056
DKK 2.976 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-09-2017
20:29:00
DKK 967
Stor bronzeskulptur forestillende Amor
Skulptur af patineret bronze forestillende Amor monteret på rund sokkel af marmor. H. 70 cm. Kopi efter Auguste Moreau
Varenr: 4727758

DKK 5.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-09-2017
20:31:00
DKK 1.350
 1 2 3 4 5 6  >>