Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Skulptur, kronhjort, kobberpatineret metal
Skulptur, kronhjort, kobberpatineret metal. Skulptur i form af kronhjort af kobberpatineret metal. H. 22 cm. Fremstår med partiel afskalning. Varenr: 3882923 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 08-07-2015 15:08:43 DKK 325
Figuriner, 2 st 'Fiskmåsar' (2)
Figuriner, 2 st 'Fiskmåsar' (2). Figuriner, 2 st 'Fiskmåsar'. Konstmassa. H ca 30 cm. Ena fiskmåsen framstår med ytligt smuts. Varenr: 3898221 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 08-07-2015 19:17:00 DKK 239
Torsten Renqvist, 'Verdun: Antiprojekt till en krigskyrkogård' .
Torsten Renqvist, 'Verdun: Antiprojekt till en krigskyrkogård' .. Torsten Renqvist (1924-2007), "Verdun: Antiprojekt till en krigskyrkogård". Gjutjärn i 7 delar. Signerad T. Renqvist, daterad -69 och numrerad 8/30. Utförd i Sandsjärv. H 8 cm, 42 x 26 cm. (7). Varenr: 3880893 DKK 7.957 SE, Stockholm, Slakthusgatan 08-07-2015 19:19:00 DKK 3.979
Bernd-Michael Koll 1942 - 2010, Två skulpturala tavlor i textil på träram (2)
Bernd-Michael Koll 1942 - 2010, Två skulpturala tavlor i textil på träram (2). Bernd-Michael Koll 1942 - 2010, Två skulpturala tavlor i textil på träram.En med ett flerfärgat fält på svart botten, storlek ca 40x50 cm. En med blågrå botten med regnbågsfärgad dekoration på beige och svartvit central yta.Bruksslitage, minimalt, damm och hårrester förekommer. (2) B-M Koll ... Varenr: 3856921 DKK 1.591 SE, Malmö, Baltzarsgatan 08-07-2015 19:22:00 DKK 239
Skulptur, man med häst
Skulptur, man med häst. Skulptur, man med häst, mörkpatinerad metall på träsockel. Osignerad. Mått: H 27 cm L 24 cm Spricka. Varenr: 3896688 DKK 1.194 SE, Malmö, Baltzarsgatan 08-07-2015 19:32:00 DKK 298
Kurt Harald Isenstein, udskåret træ, skulptur, kvinder (2)
Kurt Harald Isenstein, udskåret træ, skulptur, kvinder (2). To skulptuer i form af delvist påklædte kvinder af Kurt Harald Isenstein(1898-1980), udskåret træ, sign. på fod, H. 23-31 cm. (2) Varenr: 3896471 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 08-07-2015 19:37:00 DKK 1.050
Kvinnotorso, gips
Kvinnotorso, gips. Kvinnotorso i gips på träsockel. Signerad Östen CH 1949. Märken, repor. Höjd inkl sockel ca 44 cm Varenr: 3896690 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 08-07-2015 19:52:00 DKK 259
Povl Søndergaard, skulptur af gips, liggende kvinde. cd
Povl Søndergaard, skulptur af gips, liggende kvinde. cd. Povl Søndergaard (1905-1986), skulptur af gips, liggende kvinde, sign. og dat. Povl Sg. 1950. H. 20,5 cm, L. 34 cm. Fremstår med overfladiske ridser, mindre afslag og tørrevne på skulderen. Varenr: 3890956 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 08-07-2015 19:53:00 DKK 1.700
Robbi Jones, erotisk skulptur, 'Lady on Devil'
Robbi Jones, erotisk skulptur, 'Lady on Devil'. Skulptur i to dele, poleret messing, 'Lady on Devil' af Robbi Jones, signeret til højre på låret. Mål: H. 63 cm, B. 26 cm, D. 46,5 cm, vægt i alt med marmorsokkel: 14,6 kg. Varenr: 3895921 DKK 11.192 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 08-07-2015 19:55:00 DKK 2.798
Ubekendt kunstner, kvindefigur ca.1900
Ubekendt kunstner, kvindefigur ca.1900. Ubekendt kunstner, stående kvindefigur af sortmalet terracotta, fremstillet på Sonnes Terracotta fabrik i Rønne på Bornholm ca.1900, stemplet på bagsiden, bemalingen af nyere dato. H.64 cm. Varenr: 3897783 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08-07-2015 20:05:00 DKK 375
Robbi Jones, erotisk skulptur, 'Victoria'
Robbi Jones, erotisk skulptur, 'Victoria'. Skulptur, poleret messing, 'Victoria', af Robbi Jones, signeret på venstre lår. Mål: H. 19,5 cm, B. 44,5 cm, D. 15 cm, ca. 2,4 kg. Varenr: 3895920 DKK 6.342 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 08-07-2015 20:15:00 DKK 970
Bronsskulptur, Proserpinas bortrövande
Bronsskulptur, Proserpinas bortrövande. Bronsskulptur, Proserpinas bortrövande. 1900/2000-tal. Mörkpatinerad. Märkt i gjutningen Rivieri?. Sockel i marmor/kalksten. Höjd 73 cm, sockelns största mått 30 cm. Mindre slitage. Varenr: 3853159 DKK 4.774 SE, Stockholm, Slakthusgatan 08-07-2015 20:20:00 DKK 3.262
Leif Sylvester. Skulptur af stentøj i form af engel. Sign. Sylvester. H. 17 cm.
Leif Sylvester. Skulptur af stentøj i form af engel. Sign. Sylvester. H. 17 cm.. Leif Sylvester. Født 1940. cd. Skulptur af stentøj i form af engel. Sign. Sylvester. H. 17 cm. Varenr: 3896560 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-07-2015 20:22:00 DKK 1.150
Figur af bronze forestillende ung kvinde
Figur af bronze forestillende ung kvinde . Figur af siddende ung afklædt kvinde som udført i patineret bronze monteret på rund sokkel af mørk marmor h. 28 cm. Sign. Claude. Modelfoto Varenr: 3863366

DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08-07-2015 20:38:00 DKK 800
Udstillingkataloger div. ca. 90 stk.
Udstillingkataloger div. ca. 90 stk.. Div. 90 udstillingskataloger, fra bl.a. Å udstillingen,Koloristerne,Kunstnernes Påskeudstilling Corner med flere. Varenr: 3881160 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 09-07-2015 14:58:00 DKK 300
John Bredahl, skulptur, granit (cd)
John Bredahl, skulptur, granit (cd). Skulptur af granit i form af urfugl af John Bredahl (f. 1943), usign. H. 24 cm. Varenr: 3895077 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 09-07-2015 15:53:39 DKK 325
Abstrakt figur af patineret bronze
Abstrakt figur af patineret bronze . Abstrakt figur af patineret bronze iform af dansende par. Rund sokkel af marmor. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee H. 50 cm inkl sokkel. Modelfoto Varenr: 3870728

DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 09-07-2015 19:26:00 DKK 1.200
Sonja Zeltner-Müller, bronzestatue, 'Weiblicher Akt'
Sonja Zeltner-Müller, bronzestatue, 'Weiblicher Akt' . Bronze, patineret, 'Weiblicher Akt', af Sonja Zeltner-Müller (f. 1964), ridset kunstnermonogram 'SZ 14'. Mål: H 88cm, B 17cm, D 14cm. Varenr: 3857852 DKK 8.207 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 09-07-2015 19:35:00 DKK 6.155
Max Müller, bronzestatue, 'Weiblicher Akt'
Max Müller, bronzestatue, 'Weiblicher Akt'. Bronze, patineret, 'Weiblicher Akt', af Max Müller (f. 1964), ridset kunstnermonogram 'Mü 07'. Mål: H 68cm, B 12cm, D 11cm. Varenr: 3857854 DKK 7.088 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 09-07-2015 19:49:00 DKK 5.409
Michael Classen, skulptur, 'Abstrakt'
Michael Classen, skulptur, 'Abstrakt'. Skulptur, akrylfarve på træ i en metalramme, svejset på metalfødder, 'Abstrakt', af Michael Classen (f. 1959), bemalet, signeret og dateret med 'Mike03' på begge sider. Mål: H. 190cm, B. 62,5cm, D. 30cm. Varenr: 3874906 DKK 5.969 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 09-07-2015 19:50:00 DKK 3.731
Sonja Zeltner-Müller, bronzestatue, 'Weiblicher Akt' . Bronzefigur, patineret, 'Weiblicher Akt' af Sonja Zeltner-Müller (f. 1964), indridset kunstnermonogram 'SZ14', H. 46 cm, B. 18 cm, D. 13 cm. Varenr: 3857855 DKK 5.969 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 09-07-2015 19:50:00 DKK 3.917
Johan Thomas Skovgaard cd, liggende hund
Johan Thomas Skovgaard cd, liggende hund. Johan Thomas Skovgaard 1888-1977 cd. Liggende hund af uglaseret keramik med senere broncebemaling, signeret og dateret 1925. H.17 cm l.34 cm. Varenr: 3886624 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 09-07-2015 19:54:00 DKK 325
Gipsbuste af Homer
Gipsbuste af Homer. Gipsbuste af Homer, mærket fra Ny Carlsberg Glyptotek i København. H. ca. 43 cm. Varenr: 3898348 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 09-07-2015 19:57:00 DKK 325
Erotisk skulptur i form af kvinde
Erotisk skulptur i form af kvinde. Erotisk skulptur i form af kvinde. Udført i patineret bronze på sokkel af broget marmor. H. 34 cm. Varenr: 3853480

DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 09-07-2015 20:10:00 DKK 825
Skulptur i patineret bronze
Skulptur i patineret bronze. Skulptur i patineret bronze iform af stående nøgen muskuløs mand, monteret på sokkel af marmor. Sign. Rubin. H. 55 cm (kopi efter Auguste Rodin f. 1840 - 1917) Varenr: 3768472

DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 09-07-2015 20:10:00 DKK 2.200
Bronzeskulptur af kvinde
Bronzeskulptur af kvinde. Bronzefigur af kvinde i bevægelse med blomsterranke i Art-deco stil. Udført i massiv patineret bronze monteret på sokkel af sortbroget marmor. 'Sign. Signeret Pierrele Faguays'. Højde 54 cm. Varenr: 3819200

DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 09-07-2015 20:28:00 DKK 1.500
Bronzefigur monteret på marmorplade
Bronzefigur monteret på marmorplade. Bronzefigur monteret på marmorplade. H. 32 cm. Med brugsspor samt skade på marmor. Varenr: 3899430 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 09-07-2015 20:34:00 DKK 300
Robbi Jones Erotisk skulptur 'model Sarah' i messing
Robbi Jones Erotisk skulptur 'model Sarah' i messing . Erotisk kvinde, 'Sarah' udført i poleret messing siddende på piedestal. Håndmodelleret af kunstneren Robbi Jones, Sign. Robbi Jones, H. ca. 40 cm. Limited edition nr. Bemærk.! Modelfoto. Granitklods medfølger ikke. Varenr: 3899912 DKK 3.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 09-07-2015 20:35:00 DKK 1.650
Bronzefigur. Olympiaden i Berlin. Ca. 1940.
Bronzefigur. Olympiaden i Berlin. Ca. 1940.. Bronzefigur forestillende mandlig gymnast med krans fra olympiaden i Berlin 1936. Monteret på sokkel af marmor H. 33 cm inkl. sokkel. Fremstår med patinering samt enkelte afslag på sokkel. Varenr: 3897763 DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 09-07-2015 21:00:00 DKK 525
Jens-Flemming Sørensen cd. Skulptur installation hvid marmor (23)
Jens-Flemming Sørensen cd. Skulptur installation hvid marmor (23). Jens-Flemming Sørensen. Født 1933. Skulptur installation hvid marmor. Udført før 1978. Dameansigt i blok. B. 116, L. 69, H. 45 cm. Medfølgende 22 stk. hvide marmorplader 73 x 73 x 3 cm., heraf 8 stk. med fodaftryk (afbilledet). Resterende marmorplader fremstår med ridser og brud. ... Varenr: 3613117 DKK 40.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 10-07-2015 14:33:00 DKK 20.000
 1 2 3 4 5  >>