Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Katolsk kvindelig  helgenfigur i udskåret træ.
Katolsk kvindelig helgenfigur i udskåret træ. . Religiøs dekorationsfigur/dukke, udført i patina-bemalet træ og resin, forestillende "Marta Dolorosa” stående på kugle. Højde 51 cm, bredde 14 cm. Figuren er en replika af en santo (helgeninde). Disse har været brugt i århundreder og bruges stadig i spanske katolske kirker og private hjem, hvor ... Varenr: 3274709

DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-02-2015 13:17:00 DKK 525
Katolsk helgenfigur i udskåret træ.
Katolsk helgenfigur i udskåret træ.. Religiøs dekorationsfigur / dukke udført i patina-bemalet træ og resin, forestillende "Magdalena”. Cage-doll udført i "spanish mannequin style", med leddelte arme. Højde 49 cm , bredde 20 cm. Figuren er en replika af en santo (helgeninde). Disse har været brugt i århundreder, og bruges stadig i ... Varenr: 3674043

DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-02-2015 13:18:00 DKK 500
Broncefigur i form af erotisk kvinde
Broncefigur i form af erotisk kvinde. Erotisk bronceskulptur af kvinde, udført i bronze. H. 19 cm. Varenr: 3593349

DKK 1.800 DK, Odense, Kratholmvej 27-02-2015 14:05:00 DKK 1.300
Tepanom figurer (7)
Tepanom figurer (7). Tepanom figurer af delvist forgyldt polyresin. H. 14-17 cm. Fremstår med minimale brugsspor. (2) Varenr: 3734756 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-02-2015 16:43:00 DKK 325
Skulptur i brons, föreställande Indian på häst.
Skulptur i brons, föreställande Indian på häst. . Skulptur i brons, föreställande Indian på häst. H ca 41cm. Otydligt signerad, inga gjutarstämplar Varenr: 3734425 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 27-02-2015 17:11:00 DKK 277
Två skulpturer i gips (2)
Två skulpturer i gips (2). Två skulpturer i gips, H110 cm vardera. Bemålade. Mindre skador. Tummen avbruten. (2) Varenr: 3732774 DKK < 1.000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 27-02-2015 18:27:00 DKK 1.903
Skulptur cowboy från Austin, Klara Sever
Skulptur cowboy från Austin, Klara Sever . Skulptur cowboy från Austin, Klara Sever. Skulptur med häst och cowboy vilken påminner om Remington. Design Klara Sever för Austin. Bronserad metall. Höjd ca 53 cm. Bredd ca 40 cm. Signerad Austin Sculpture 1976. OBS förlängd auktion. Varenr: 3731257 DKK 1.982 SE, Malmö, Baltzarsgatan 27-02-2015 19:21:00 DKK 456
 Leif Sylvester Petersen, cd. Skulptur
Leif Sylvester Petersen, cd. Skulptur. Leif Sylvester Petersen født 1940 cd, skulptur af stentøj. Signeret Sylvester på bagsiden. H. 24 cm. Varenr: 3734918 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-02-2015 19:31:00 DKK 2.400
Dameskrivepult med marketteri
Dameskrivepult med marketteri. Dameskrivepult med marketteri, skriveflade indfattet med guldfarvet bort, med 3 skuffer, på svejfede ben, skuffefronter med intarsiemønster, guldfarvede beslag, H. 78 cm, B. 113 cm, D. 54 cm. Varenr: 3687511

DKK 4.478 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-02-2015 19:51:00 DKK 2.985
Aage Strand, skulptur af bejdset træ, cd.
Aage Strand, skulptur af bejdset træ, cd.. Skulptur af bejdset træ af Aage Strand (1910-1975). H. 93. Fremstår med mærker på fod og svindrevner. Varenr: 3734250 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-02-2015 20:22:00 DKK 400
Wandkonsole im Art Déco Stil
Wandkonsole im Art Déco Stil. Wandkonsole im Art-Déco Stil, hochglanz furniert, stark gemasertes Holz, 6-fach mit Fächern durchbrochener Korpus auf geschweifter Plinthe, endend in abgerundeten Voluten, H. 82cm, B. 98cm, T, 29cm. Varenr: 3687638

DKK 2.985 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-02-2015 20:26:00 DKK 1.866
Corneille cd. Skulptur af bemalet metal
Corneille cd. Skulptur af bemalet metal. Corneille. Skulptur af bemalet metal. Betitlet 'Tigre Chat Arc en Ciel'. Terragrafi på metal. Sign. og nummeret Corneille 89/199. H. 56. L. 71 D 0.2 cm.Corneille studerede kunst på The Academy of Art i Holland. Han var med til at starte Reflex i 1948 og året efter til at starte Cobra-gruppen her ... Varenr: 3696837 DKK 2.500 DK, Helsingør, Støberivej 27-02-2015 20:30:00 DKK 2.500
Erotisk bronzefigur i form af elskende par
Erotisk bronzefigur i form af elskende par. Erotisk bronzefigur i form af elskende par. Ubekendt kunstner. På sokkel af granit. L: 28 x B: 19 x 36 cm. Varenr: 3620253

DKK 3.000 DK, Kolding, Trianglen 27-02-2015 20:37:00 DKK 600
David Wretling skulptur
David Wretling skulptur. DAVID WRETLING (1901-1986): Modeller, signerad och daterad D Wretling 1940, N:R.4, brons, stämplad Pettersson Fud., monterad på träsockel, höjd ca 16 cm (exkl sockel) Varenr: 3738928 DKK 2.378 SE, Stockholms Auktionsverk Online 28-02-2015 10:21:00
Se mere
Tomas Almberg, Andakt
Tomas Almberg, Andakt. TOMAS ALMBERG (född 1936) Andakt, Signerad och numrerad T. Almberg I/I samt I/X. Patinerad brons, höjd inklusive sockel 73 cm Varenr: 3738939 DKK 9.513 SE, Stockholms Auktionsverk Online 28-02-2015 10:39:00
Se mere
Igor Chartjenko, abstrakt komposition, skulptur (bus)
Igor Chartjenko, abstrakt komposition, skulptur (bus). Komposition av Igor Chartjenko (f. 1945, Ryssland). Skulptur i bemålad keramik. Signerad. Mått: Hjd: 61 cm, bredd 27 cm, djup 23 cm. Varenr: 3734272 DKK 1.189 SE, Örebro, Aspholmen 28-02-2015 12:46:00 DKK 377
Louis Jaques Gallet skulptur
Louis Jaques Gallet skulptur. GALLET, Louis Jaques (1873-1955): Beslöjat kvinnoansikte, signerat Gallet, skulpterad alabaster, 19x22 cm Varenr: 3738984 DKK 3.171 SE, Stockholms Auktionsverk Online 28-02-2015 13:09:00
Se mere
Bronsskulptur Eva
Bronsskulptur Eva. CLARENCE BLUM (1897-1984): Modell med äpple, Eva, signerad C Blüm, brons, höjd ca 23 cm Varenr: 3739160 DKK 2.378 SE, Stockholms Auktionsverk Online 28-02-2015 18:03:00
Se mere
Abstrakt figur af bronce
Abstrakt figur af bronce. Abstrakt figur af grønpatineret bronce. Sokkel af marmor. H. 34 cm. Varenr: 3594039

DKK 1.600 DK, Odense, Kratholmvej 28-02-2015 19:06:00 DKK 925
John Bauer skulptur
John Bauer skulptur. BAUER, John (1882-1918): Trollflicka på sten, gips, höjd ca 11,5 Varenr: 3739201 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 28-02-2015 19:45:00
Se mere
Figur af bronze forestillende ung kvinde
Figur af bronze forestillende ung kvinde . Figur af siddende ung afklædt kvinde udført i patineret bronze monteret på rund sokkel af broget sort marmor h. 22 cm. Modelfoto Varenr: 3735833

DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-02-2015 19:55:00 DKK 600
Kristian Hornsleth cd. Skulptur af bronze
Kristian Hornsleth cd. Skulptur af bronze. Kristian Hornsleth f. 1963. 'Fuck you art lovers'. Skulptur af massiv poleret bronze med inskription: 'Fuck you art lovers'. HORNSLETH'. Nummereret: serie 2, udført i 99 eksemplarer. Stemplet i bunden Hornsleth F.U.A.L. H. 18 cm. Varenr: 3673084 DKK 5.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-02-2015 20:15:00 DKK 2.300
Erotisk Skulptur i form af kvinde
Erotisk Skulptur i form af kvinde. Erotisk Skulptur i form af kvinde, udført i patineret bronze på sokkel af sort marmor. H. 33 cm. Varenr: 3620574

DKK 2.500 DK, Kolding, Trianglen 28-02-2015 20:23:00 DKK 850
Fernandez Arman, skulptur
Fernandez Arman, skulptur. FERNANDEZ ARMAN (Frankrike, 1928-2005) Gitarrer,. signerad och numrerad Arman 14/80, bemålad metall, höjd 64 cm Varenr: 3739253 DKK 14.270 SE, Stockholms Auktionsverk Online 28-02-2015 21:27:00
Se mere
Skulptur efter Niki de Saint Phalle
Skulptur efter Niki de Saint Phalle. NIKI DE SAINT PHALLE, (1930-2002), efter: Skulptur, papier maché, bemålad, höjd med sockel 36 cm . Historik: Inköpt på firma Svenskt tenn på 1980-talet Varenr: 3739294 DKK 1.586 SE, Stockholms Auktionsverk Online 01-03-2015 10:05:00
Se mere
Corneille cd. Skulptur af bemalet metal. Corneille. Skulptur af bemalet metal. Håndkoloret Terragrafi på metal. Sign. Corneille, unika. H. 56. L. 71 D 0.2 cm.Corneille studerede kunst på The Academy of Art i Holland. Han var med til at starte Reflex i 1948 og året efter til at starte Cobra-gruppen her i landet. Og fik dermed stor ... Varenr: 3674816 DKK 6.000 DK, Helsingør, Støberivej 01-03-2015 14:02:00 DKK 3.000
Skulptur efter Malevich
Skulptur efter Malevich. KASIMIR SEVRINOVITCH MALEVICH (1878-1935), efter:. Skulptur, papier maché, bemålad, märkt i botten Guggenheim museum, 1996 SRGF, höjd 49 cm Varenr: 3739390 DKK 1.586 SE, Stockholms Auktionsverk Online 01-03-2015 15:00:00
Se mere
David Wretling, skulptur, höjd 28 cm
David Wretling, skulptur, höjd 28 cm. David Wretling, Skulptur, Omfamnande par. Gips. Signerad David Wretling, daterad 1961, numrerad 53-85. Smärre slitage. Varenr: 3723098 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 01-03-2015 17:45:00 DKK 238
skulptur signatur R kessling
skulptur signatur R kessling. SKULPTUR, i form av man och pojke med armborst, oidentifierad konstnär, bär signatur R. Kiessling, konstmassa, höjd 40,5 cm Varenr: 3739492 DKK 1.189 SE, Stockholms Auktionsverk Online 01-03-2015 19:39:00
Se mere
Robbi Jones: Erotisk skulptur af messing, model 'Jasmin'
Robbi Jones: Erotisk skulptur af messing, model 'Jasmin' . Robbi Jones: Erotisk skulptur model 'Jasmin' udført i poleret messing, håndmodelleret af kunstneren Robbi Jones. Sign. Robbi Jones. H. ca. 23cm. L: ca. 33 cm. Vægt ca: 3,1 kg. Kunstner: Robbi Jones * 1961 New York Med sine figurative motiver (Skulpturer) har Robbi Jones etableret sig som... Varenr: 3521099 DKK 8.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-03-2015 19:41:00 DKK 2.200
 1 2 3 4 5  >>