Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Erotisk skulptur i form af kvinde
Erotisk skulptur i form af kvinde. Erotisk skulptur i form af kvinde. Udført i patineret bronze på sokkel af sort marmor. H. 36 cm. Varenr: 3617239

DKK 1.600 DK, Kolding, Trianglen 05-08-2015 11:12:03 DKK 375
Ole Bjørn Krüger. Skulptur
Ole Bjørn Krüger. Skulptur . Ole Bjørn Krüger født 1929. Skulptur af glaseret stentøj. I bunden sign. Krüger. H. 42 cm. Fremstår med reparation og mindre afslag. Varenr: 3915933 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 05-08-2015 13:19:49 DKK 300
Balletpige i bronze
Balletpige i bronze. Balletpige udført i massiv patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Højde 38 cm. Bredde 18 cm. Dybde 13 cm. Nyere kopi efter Edgar Degas . Modelfoto Varenr: 3863356

DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-08-2015 13:58:33 DKK 1.850
Bronzefigur af ung kvinde
Bronzefigur af ung kvinde . Bronzefigur forestillende kvinde i erotisk positur monteret på rund sokkel i marmor. Sign. Bzach H. 33 cm. Modelfoto Varenr: 3909543

DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-08-2015 13:59:07 DKK 1.200
Bronzefigur efter Vanderveen 'Fasan på flugt'
Bronzefigur efter Vanderveen 'Fasan på flugt'. 'Fasan på flugt' figur af bronze monteret på rund sokkel af sortbroget marmor h.30 cm. Nyere fremstillet kopi efter Loet Vanderveen. Varenr: 3849102 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-08-2015 14:00:12 DKK 300
Grønpatineret bronzeskulptur efter Rodins 'Eva'
Grønpatineret bronzeskulptur efter Rodins 'Eva'. Skulptur af grønpatineret bronze, kopi efter Rodins 'Eva' fra 1881 monteret på firkantet sokkel af marmor h. 47 cm. Modelfoto Varenr: 3863369

DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-08-2015 14:00:50 DKK 1.800
Bronzefigur forestillende ung kvinde
Bronzefigur forestillende ung kvinde. Bronzefigur forestillende ung siddende kvinde monteret på rund sokkel i marmor. Sign. Claude h. 27 cm. Modelfoto. Varenr: 3869090

DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-08-2015 15:00:00 DKK 800
Elna Borch for Just Andersen 'Knælende pige' , figur nr. D 2017
Elna Borch for Just Andersen 'Knælende pige' , figur nr. D 2017. Elna Borch (1869-1950) for Just Andersen. Figur af patineret diskometal i form af pige, sign. E. Borch. Udført hos Just Andersen, dessin nr. D. 2017. Håndteringsmærker. H. 17,5 cm. Varenr: 3923668 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 05-08-2015 15:50:00 DKK 375
Daniel Wagenblast, Mann, Auto
Daniel Wagenblast, Mann, Auto. Eisenguss, “Mann, Auto”, ca. 2000. Auf rechteckigem Sockel stehendes Auto, auf dem ein Mann mit ineinandergelegten Händen sitzt. Daniel Wagenblast (1963). Einsenabguss einer Holzskulptur, 15.5 x 9.5 x 26.5 cm. Varenr: 3914890 DKK 1.865 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 05-08-2015 19:30:00 DKK 373
Skulptur i teak, Brigitte Bardot
Skulptur i teak, Brigitte Bardot. Okänd konstnär. Skulptur i teak föreställande Brigitte Bardot. 1950-tal, troligen Danmark. Brickmärkt B.B. Höjd: 43 cm. Varenr: 3919232 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 05-08-2015 19:33:00 DKK 236
Bent Andreassen, Metalskulptur. cd
Bent Andreassen, Metalskulptur. cd. Metalskulptur af Bent Andreassen (født 1947). Skulptur af lakeret metal og skifferplade. H. 97 cm. Varenr: 3923367 DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 05-08-2015 19:57:00 DKK 325
Ion Tamaian, skulptur i glas
Ion Tamaian, skulptur i glas. Ion Tamaian (f. 1954), Rumänien. Skulptur i gul, brun och transparent glasmassa med metallmontering. Figural komposition. Signerad. Höjd: 50 cm. Konditionsrapport: smärre repor. Varenr: 3915304 DKK 2.361 SE, Malmö, Baltzarsgatan 05-08-2015 20:20:00 DKK 413
Erotisk skulptur i brons
Erotisk skulptur i brons. Erotisk skulptur i grönpatinerad brons. Figurkomposition med cyborg och kvinna. Höjd: 50 cm. Varenr: 3908023 DKK 1.968 SE, Malmö, Baltzarsgatan 05-08-2015 20:23:00 DKK 1.338
Johnny Mattsson, skulptur och skål i trä (2)
Johnny Mattsson, skulptur och skål i trä (2). Johnny Mattsson (1906-1970), skulptur och skål i svärtat trä, sannolikt teak. Skulptur i form av stiliserad kvinnofigur, monterad på sockel. Monogramsignerad. Numrerad 10/50. Höjd inklusive sockel: 29 cm. Lövformad skål. Monogramsignerad. Längd: 51 cm. Höjd: 3 cm. Konditionsrapport: smärre repor ... Varenr: 3902098 DKK 3.935 SE, Malmö, Baltzarsgatan 05-08-2015 20:48:00 DKK 1.181
Leif Sylvester Petersen, kvadratisk glasophæng m/ fugl, (cd)
Leif Sylvester Petersen, kvadratisk glasophæng m/ fugl, (cd). Leif Sylvester(f.1940), kvadratisk glastryk til ophæng, tryk på glasplade nummereret 132/500, signeret og dateret 2014, 40 x 40 cm. Varenr: 3923728 DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 05-08-2015 21:06:00 DKK 1.300
Leif Sylvester, figur, stentøj. (cd)
Leif Sylvester, figur, stentøj. (cd) . Leif Sylvester Petersen født 1940, skulptur af stentøj. Signeret Sylvester på bagsiden. H. 23 cm. Varenr: 3923727 DKK 2.800 DK, Odense, Kratholmvej 05-08-2015 21:14:00 DKK 2.100
Esperanza bronsskulptur 4/8
Esperanza bronsskulptur 4/8. ESPERANZA LOPEZ-MONTOYA (Spanien, född 1926):. Sittande kvinna, signerad och numrerad Esperanza 4/8, grönpatinerad brons, höjd ca 37 cm. PROVENIENS: Galleri MDA, Helsingborg Varenr: 3920921 DKK 12.592 SE, Stockholms Auktionsverk Online 05-08-2015 21:30:00
Se mere
Erotisk skulptur i form af kvinde. Erotisk skulptur i form af kvinde. Udført i patineret bronze på sokkel af sort marmor. H. 44 cm. Varenr: 3617293

DKK 1.600 DK, Kolding, Trianglen 06-08-2015 11:12:00 DKK 475
Skulptur af udskåret træ.
Skulptur af udskåret træ.. Skulptur af udskåret træ. Kvinde og mand. Sign. i bund. H. 48 cm. Varenr: 3920453 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 06-08-2015 12:34:00 DKK 325
Gorilla af kunstmateriale
Gorilla af kunstmateriale. Gorilla af kunstmateriale, naturlig størrelse. H. 122 B. 70 D. 105 cm. Lakeret med vejrbestandig Varenr: 3894300 DKK 3.800 DK, Helsingør, Støberivej 06-08-2015 12:57:20 DKK 1.350
Figuriner, 2 st 'Fiskmåsar' (2)
Figuriner, 2 st 'Fiskmåsar' (2). Figuriner, 2 st 'Fiskmåsar'. Konstmassa. H ca 30 cm. Ena fiskmåsen framstår med ytligt smuts. Varenr: 3898221 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 06-08-2015 13:49:00 DKK 236
Bodil Kærn Jørgensen, Buste, bronce, Født 1922
Bodil Kærn Jørgensen, Buste, bronce, Født 1922. Bodil Kærn Jørgensen, Buste af bronce på base af massivt træ. H. 44 cm. Varenr: 3922745 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 06-08-2015 17:07:00 DKK 325
Kent Jensen,  'Computer mouse'
Kent Jensen, 'Computer mouse'. Kent Jensen (född 1965), Finland/Sverige. "Computer mouse". Skulptur och blandteknik. Höjd: 40 cm. Bredd: 36 cm. Varenr: 3924736 DKK 1.574 SE, Malmö, Baltzarsgatan 06-08-2015 19:50:00 DKK 236
Kvindefigur af patineret bronze
Kvindefigur af patineret bronze . Kvindefigur af patineret bronze. Høj sokkel af marmor. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee sign. Milo H. 36 cm. inkl sokkel. Modelfoto Varenr: 3742030

DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 06-08-2015 20:00:00 DKK 600
Naga Mosarang. Skulptur i bronze fra Sumatra i form af fabeldyr, 2000-tallet
Naga Mosarang. Skulptur i bronze fra Sumatra i form af fabeldyr, 2000-tallet. Skulptur af grønpatineret bronze fra Sumatra forestillende fabeldyr, løst monteret på stand af sortlakeret træ. Skulpturen er to-delt og kan åbnes på midten. Nyere udgave af ældre figur fra Nord-Sumatra, kaldet en Naga Mosarang, der oprindelig blev brugt af Toba Batakfolkets shamaner som ... Varenr: 3904809

DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 06-08-2015 20:00:00 DKK 350
Anders Peter Løvenwald. Skulptur af jern
Anders Peter Løvenwald. Skulptur af jern. Anders Peter Løvenwald (f. 1972). Skupltur udført af jern. Signeret A. P. Løvenwald 2010. H. 51,5 cm Varenr: 3917837 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 06-08-2015 20:03:00 DKK 325
Michael Classen, skulptur, 'Abstrakt'
Michael Classen, skulptur, 'Abstrakt'. Skulptur, akrylfarve på træ i en metalramme, svejset på metalfødder, 'Abstrakt', af Michael Classen (f. 1959), bemalet, signeret og dateret med 'Mike03' på begge sider. Mål: H. 190cm, B. 62,5cm, D. 30cm. Varenr: 3874906 DKK 5.223 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 06-08-2015 20:10:00 DKK 2.985
Bronzefigur af ung kvinde
Bronzefigur af ung kvinde. Kvinde i erotisk positur, udført i patineret bronze. H.24,5 cm. Monteret på sokkel af sort marmor. Modelfoto Varenr: 3817559

DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 06-08-2015 20:10:00 DKK 1.000
Jørn Rønnau, skulptur af udskåret træ i form klode med hus (cd)
Jørn Rønnau, skulptur af udskåret træ i form klode med hus (cd). Skulptur i form af klode med hus af Jørn Rønnau (f. 1944), udskåret og delvist bemalet træ. Sign. og dateret JR 1992. Ø 45 cm. Varenr: 3919177 DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 06-08-2015 20:15:00 DKK 6.000
Bronzefigur af ung kvinde
Bronzefigur af ung kvinde. Figur af kvinde der balancerer med forgyldte kugler udført i massiv patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Højde 51 cm. Modelfoto Varenr: 3853495

DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 06-08-2015 20:20:00 DKK 1.200
 1 2 3 4 5  >>