Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Lars Hedegaard, skulptur af granit
Lars Hedegaard, skulptur af granit. Skulptur af granit af Lars Hedegaard (f. 1956). H. 56 cm. Varenr: 3375538 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-04-2014 14:24:00 DKK 450
Dyrefigurgruppe 'Flyvende ænder'
Dyrefigurgruppe 'Flyvende ænder'. Patineret bronze, patiniert, naturalistisk modelleret figurgruppe af en gruppe af tre ænder flyvende væk over siv monteret på sort marmorsokkel. H. 50cm, B. 43cm, D. 21cm. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende ... Varenr: 3325899

DKK 5.600 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 18-04-2014 14:40:00 DKK 4.107
Mask. Kifwebe, Songye, Kongo
Mask. Kifwebe, Songye, Kongo. Mask. Kifwebe, Songye, Kongo. Skuren och bemålad. H 63 cm. Skador och lagningar. Av senare tillverkning. Varenr: 3364285 DKK 818 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 18-04-2014 17:20:00 DKK 245
Dyreskulptur 'Jathund-Münstlerländer'
Dyreskulptur 'Jathund-Münstlerländer'. Patineret bronze, naturalistisk modelleret figur på sort marmorsokkel, H. 23cm, L. 54cm, D. 12,5cm..Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her. Varenr: 3325206

DKK 3.733 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 18-04-2014 18:03:00 DKK 2.240
Mask. Kifwebe, Songye, Kongo
Mask. Kifwebe, Songye, Kongo. Mask. Kifwebe, Songye, Kongo. Skuren och bemålad. H 53 cm. Slitage. Av senare tillverkning. Varenr: 3364292 DKK 818 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 18-04-2014 18:20:00 DKK 245
Bronzeskulptur 'Amor'
Bronzeskulptur 'Amor'. Patineret bronze, figur monteret på rund sokkel, naturalistisk amorfigur, den højre hånd hævet, til venstre et kogger med pile. H. 72cm, B. 38cm, D. 38cm. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller ... Varenr: 3325151

DKK 5.226 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 18-04-2014 19:00:00 DKK 3.360
Madonna mit Kind auf Wandkonsole
Madonna mit Kind auf Wandkonsole. Holz, geschnitzt, polychrom gefasst, partiell goldgehöht, feine craquelierte Oberfläche, H 60cm, B 20cm, T 15cm (Maße mit Wandkonsole). Varenr: 3361377 DKK 747 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 18-04-2014 19:01:00 DKK 485
Dektos Aleksander. Skulptur i brons och sten (bus)
Dektos Aleksander. Skulptur i brons och sten (bus). Dektos Aleksander, f.1939. Skulptur i brons och sten, signerad och daterad -02. Sockel i marmor. H: 54 cm. B: 46 cm. Varenr: 3377237 DKK 4.091 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 18-04-2014 19:47:00 DKK 941
Oidentifierad konstnär, Polen. Skulptur i brons, St: Göran och Draken
Oidentifierad konstnär, Polen. Skulptur i brons, St: Göran och Draken. Oidentifierad konstnär, Polen. Skulptur i brons, St: Göran och Draken. Signerand 'DZ', sockel i tegel. H: 39 cm. Varenr: 3377285 DKK 2.455 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 18-04-2014 20:00:00 DKK 368
Oidentifierad konstnär, Polen. Skulptur i brons, Havsväktare
Oidentifierad konstnär, Polen. Skulptur i brons, Havsväktare. Oidentifierad konstnär, Polen. Skulptur i brons, Havsväktare. Signerand 'DZ', sockel i granit, i magen infälld bergart. H: 31 cm. Varenr: 3377303 DKK 1.473 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 18-04-2014 20:04:00 DKK 389
Engel i renaissance stil
Engel i renaissance stil. Engel i renaissance stil. Stor engel / putto udført i støbt materiale, håndmalet og med løstmonteret stjerne i forgyldt metal i hånd og øsken til ophængning på bagside. Højde 45 cm, bredde 39 cm.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær ... Varenr: 3272636

DKK 1.400 DK, Helsingør, Støberivej 18-04-2014 21:40:00 DKK 500
Bronzeskulptur serie af Liné Ringtved Thordarson (4)
Bronzeskulptur serie af Liné Ringtved Thordarson (4). Liné Ringtved Thordarson født 1965. Bronzeskulptur serie bestående af fire skulpturer. Hver skulptur er individuelt håndslebet og patineret. Serien er patineret i fire forskellige patineringer. Hver skulptur H. 15 cm. Hver skulptur signeret 'Liné'. Signeret eksemplar af "Sensitivity, ... Varenr: 3344274 DKK 10.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 19-04-2014 16:25:00 DKK 2.500
Stiig Kalsing, cd. Seks skulpturer af bronze (6)
Stiig Kalsing, cd. Seks skulpturer af bronze (6). Stiig Kalsing f. 1945. Seks skulpturer / vinpropper af bronze i form af golfspillere i base i form af golfkugle. H. 10 cm. (6) NB: Forlænet auktionsperiode Varenr: 3330599 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-04-2014 16:47:00 DKK 400
Pierre Martin. Skulptur i messing: 'Couple II', H. 55 cm.
Pierre Martin. Skulptur i messing: 'Couple II', H. 55 cm.. Pierre Martin. Skulptur i messing efter 'Cire Perdue'-metoden monteret på sokkel af naturlig patineret marmor. Udført af anerkendt nordisk kunstner under pseudonymet Pierre Martin. Sign. P.M. Skulpturen er lavet i et begrænset antal på 10 eksemplarer, individuelt poleret samt patineret, hvorved ... Varenr: 3316679

DKK 12.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19-04-2014 19:02:00 DKK 2.700
Ubekendt kunstner 20.årh.
Ubekendt kunstner 20.årh. . Abstrakt figur af grønpatineret bronce. Sokkel af marmor. Fra skulpturserie bestående af 5 forskellige. H. 56cm. inkl sokkel. Varenr: 3088067

DKK 3.500 DK, Kolding, Trianglen 19-04-2014 19:50:00 DKK 575
Kristian Hornsleth cd. Skulptur af bronze
Kristian Hornsleth cd. Skulptur af bronze. Kristian Hornsleth f. 1963. 'Fuck you art lovers'. Skulptur af massiv poleret bronze med inskription: 'Fuck you art lovers'. HORNSLETH'. Nummereret: serie 2, 86/99. Stemplet i bunden Hornsleth F.U.A.L. H. 18 cm. Varenr: 3376302 DKK 6.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-04-2014 20:16:00 DKK 1.800
Abstrakt bronze figur af nøgen kvinde
Abstrakt bronze figur af nøgen kvinde. Abstrakt bronze figur af nøgen kvinde, siddende på rund poleret granitsokkel. Signeret Juno i bronzen. H. 24 cm. ModelfotoNyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en ... Varenr: 3348664

DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-04-2014 20:26:00 DKK 600
Guldsmede i bronze  (2)
Guldsmede i bronze (2). Håndstøbte guldsmede i grønpatineret bronze. Kan anvendes til dekoration ved havebassin o.l. Bredde 29-38 cm, længde 27-36 cm. (2)Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i... Varenr: 3327772

DKK 1.800 DK, Helsingør, Støberivej 19-04-2014 20:55:00 DKK 650
Ubekendt kunstner. 20. årh. Skulptur af mørkbejset egetræ.
Ubekendt kunstner. 20. årh. Skulptur af mørkbejset egetræ. . Ubekendt kunstner. 20. årh. Skulptur af mørkbejset egetræ. Sign. OJ. H. 32,5 cm. Varenr: 3375027 DKK 1.500 DK, Herning, Engdahlsvej 19-04-2014 20:59:00 DKK 300
Bronzefigur af ung kvinde
Bronzefigur af ung kvinde. Bronzefigur forestillende ung siddende kvinde monteret på sokkel i marmor h. 19 cm, længde 21 cm Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her. Varenr: 3374164

DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-04-2014 17:42:00 DKK 800
Bronzeskulptur 'Siddende kvindeligt nøgenstudie'
Bronzeskulptur 'Siddende kvindeligt nøgenstudie'. Patineret bronze, naturalistisk modelleret figur af en drømmende ung kvinde monteret på firkantet messingsokkel. H. 41cm, B. 46cm, D. 31cm. Varenr: 3325901 DKK 11.946 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 20-04-2014 18:30:00 DKK 8.960
Bronzeskulptur, 'Bånddans'
Bronzeskulptur, 'Bånddans'. Patineret bronze, monteret på sort marmorsokkel, stiliseret danserinde på et cirkelformet, svingende bånd, H. 45,5cm, B. 82cm, D. 22cm. Varenr: 3325889 DKK 8.213 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 20-04-2014 18:59:00 DKK 5.600
Georg Sand Christiansen. Parti fra Frederiksstaden med Frederikskirkens kuppel.
Georg Sand Christiansen. Parti fra Frederiksstaden med Frederikskirkens kuppel. . Georg Sand Christiansen f. 1913. Parti fra Frederiksstaden med Frederikskirkens kuppel. Sign. G. Sand 58. Olie på masonit. 90 x 101 cm, olie på masonit. Varenr: 3375777 DKK 2.000 DK, Herning, Engdahlsvej 20-04-2014 19:42:00 DKK 325
Pierre Martin. Skulptur i patineret messing: 'At finde fodfæste', H. 100 cm.
Pierre Martin. Skulptur i patineret messing: 'At finde fodfæste', H. 100 cm.. Pierre Martin. 'At finde fodfæste'. Skulptur udført i grønpatineret messing efter 'Cire Perdue'- metoden. Monteret på sokkel af sort marmor. Signeret P. M. Skulpturen er udført af anerkendt nordisk kunstner under pseudonymet Pierre Martin og er lavet i et begrænset antal på 10 eksemplarer, ... Varenr: 3350849

DKK 16.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-04-2014 19:43:00 DKK 8.400
Pierre Martin. Skulptur i messing: 'Couple III', H. 55 cm.
Pierre Martin. Skulptur i messing: 'Couple III', H. 55 cm.. Pierre Martin. Skulptur i messing efter 'Cire Perdue'-metoden monteret på sokkel af naturlig patineret marmor. Udført af anerkendt nordisk kunstner under pseudonymet Pierre Martin. Sign. P.M. Skulpturen er lavet i et begrænset antal på 10 eksemplarer, individuelt poleret samt patineret, hvorved ... Varenr: 3316704

DKK 12.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-04-2014 19:48:00 DKK 2.800
Per Hasselberg, efter. Skulptur, brons 'Näckrosen'
Per Hasselberg, efter. Skulptur, brons 'Näckrosen'. Per Hasselberg, 1850-1894, efter. Skulptur, brons, 'Näckrosen'. Monterad på marmorsockel. L 38, b 17. Med sockel L 43, b 21. Varenr: 3374526 DKK 6.546 SE, Norrköping, Finspångsv. 20-04-2014 19:50:00 DKK 2.128
Pierre Martin. 'Gennembrud'. Skulptur i patineret bronze samt glas, H. ca. 120 cm.
Pierre Martin. 'Gennembrud'. Skulptur i patineret bronze samt glas, H. ca. 120 cm.. Pierre Martin. Skulptur i patineret bronze samt glas, monteret på sokkel af sort marmor med naturlig marmorering. Signeret P. M. Skulpturen er udført af anerkendt nordisk kunstner under pseudonymet Pierre Martin. Serien 'Gennembrud' består af 10unikke, individuelt udformede figurer monteret på ... Varenr: 3368401

DKK 20.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-04-2014 20:03:00 DKK 5.000
To dyreskulpturer 'Gåsepar' (2)
To dyreskulpturer 'Gåsepar' (2) . Patineret bronze, naturalistisk modellerede friskulpturer, næb let åbne, hoveder vendt mod hinanden. H. 83cm, B. 56cm, D. 23cm og H. 70cm, B. 46cm, D. 31cm. Vægt: ca. 13,4kg og ca. 14,4kg. (2) Varenr: 3367643 DKK 8.960 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 20-04-2014 20:10:00 DKK 6.720
Skulptur kvindebuste 'Dronning Luise'
Skulptur kvindebuste 'Dronning Luise'. Marmorstentøj, hvidt, stedvist marmoreret, H. 65cm, B. 40cm, D. 24cm. Varenr: 3246088 DKK 8.213 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 20-04-2014 20:35:00 DKK 4.480
Skulptur 'Buste af en drømmende pige'
Skulptur 'Buste af en drømmende pige'. Støbesten, stedvist marmoreret, skildring af en ung pige med lukkede øjne, hagen hvilende på de korslagte arme. H. 37cm, B. 53cm, D. 24cm. Varenr: 3245885 DKK 8.213 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 20-04-2014 20:47:00 DKK 4.480
 1 2 3 4  >>