Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bronzefigur i form af erotisk kvinde
Bronzefigur i form af erotisk kvinde. Erotisk bronzeskulptur af kvinde, H. 19 cm. Varenr: 3620425

DKK 1.800 DK, Kolding, Trianglen 03-08-2015 13:45:00 DKK 1.100
Ubekendt kunstner, skulptur af stentøj
Ubekendt kunstner, skulptur af stentøj . Ubekendt kunstner 'Siue Canc', skulptur af stentøj. L. 27 cm, H. 24/18,5 cm. Usign. Fremstår med rep. af hals. Varenr: 3922024 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 03-08-2015 15:10:25 DKK 300
Relief med geometriske former af metal
Relief med geometriske former af metal. Relief med geometriske former af metal L. 110 cm. Fremstår med aldersspor. Varenr: 3902401 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 03-08-2015 17:30:00 DKK 325
Lejon i betong/konstmassa (2)
Lejon i betong/konstmassa (2). Skulpturer, Lejon, samtida. tillverkat i Betong/konstmassa. Höjd 68 cm. För utomhusbruk. Varenr: 3921284 DKK 4.721 SE, Stockholm, Slakthusgatan 03-08-2015 18:00:00 DKK 2.361
Samling relieffer med geometriske former af metal (4)
Samling relieffer med geometriske former af metal (4). Samling relieffer med geometriske former af metal, fire stk. L. 49-91 cm. (4) Varenr: 3902395 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 03-08-2015 18:30:00 DKK 300
Andrzej Danielski, skulptur, 'Figur auf Holzstele'
Andrzej Danielski, skulptur, 'Figur auf Holzstele'. Jern, monteret på træsøjle, rustfarvet patina, svejset, 'Figur auf Holzstele' af Andrzej Danielski (f. 1958). H 165 cm, B 25 cm, D 20 cm. Varenr: 3834313 DKK 4.484 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 03-08-2015 19:05:00 DKK 2.616
Ubekendt kunstner, figur af to jødiske mænd
Ubekendt kunstner, figur af to jødiske mænd. Ubekendt kunstner, udskåret og bemalet figur af træ i form af to Jødiske mænd monteret på plade h.64 cm. 20 årh. Varenr: 3917924 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-08-2015 19:09:00 DKK 300
Henriette Lorentz. Kunst krukke/ skulptur. Fiberbeton, 160 cm.
Henriette Lorentz. Kunst krukke/ skulptur. Fiberbeton, 160 cm.. Henriette Lorentz f.1954. Kunst krukke/ skulptur af bemalet fiberbeton. H. ca. 160 cm, sokkelmål ca. 50 x 38 cm. Vægt ca. 70 kg. Henriette Lorentz f. 1954 er uddannet ved Århus Kunstakademi i 1974, i dag bosat på Langeland, hvor lignende skulpturer kan ses ved 'Sundhedssøen' i Rudkøbing. Vi ... Varenr: 3763212 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 03-08-2015 19:21:00 DKK 6.000
Robbi Jones, skulptur, 'Sexgeflüster'
Robbi Jones, skulptur, 'Sexgeflüster'. Skulptur, forkromet messing, 'Sexgeflüster' af Robbi Jones, signeret i højre side, H. 25 cm, B. 32 cm, D. 23 cm, ca. 10 kg. Varenr: 3849970 DKK 13.452 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 03-08-2015 19:32:00 DKK 3.737
Skulptur, Gino Manca (BUS)
Skulptur, Gino Manca (BUS). Skulptur, Gino Manca (1920-1985). Skulptur i bronserad stenmassa. Rådjur. Höjd 110 L 70 D 25. Åldersrelaterade bruksspår. Varenr: 3921769 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 03-08-2015 19:43:00 DKK 236
Pia Christensen, skulpturelt fad, flerfarvet glas
Pia Christensen, skulpturelt fad, flerfarvet glas. Skulpturelt fad af flerfarvet glas af Pia Christensen (f. 1966). Usign. 39 x 39 cm. Varenr: 3915373

DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-08-2015 19:49:00 DKK 750
Andrzej Danielski, skulptur 'Tänzer im Rad'
Andrzej Danielski, skulptur 'Tänzer im Rad'. Jern monteret på fragment af jernbanesvelle, svejset, 'Tänzer im Rad' af Andrzej Danielski (f. 1958), rustfarvet patina, signeret. Mål ca. H. 132 cm, B. 116 cm, D. 24 cm. Varenr: 3921887 DKK 5.978 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 03-08-2015 20:04:00 DKK 3.737
Bronzefigur, erotisk figur
Bronzefigur, erotisk figur. Abstrakt erotisk skulptur i motiv af kvindebarm støttende på arm. Udført i grønpatineret bronze på sokkel af sort marmor. H. 63 cm. Varenr: 3620301

DKK 5.500 DK, Kolding, Trianglen 03-08-2015 20:05:00 DKK 800
Andrzej Danielski skulptur 'Holzrad'
Andrzej Danielski skulptur 'Holzrad'. Træ og jern monteret på metalplade, svejset, 'Holzrad' af Andrzej Danielski (f. 1958), rustfarvet patina, signeret. Mål ca. H. 165 cm, B. 34,5 cm, D. 16 cm. Varenr: 3921888 DKK 4.484 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 03-08-2015 20:14:00 DKK 2.616
Pia Christensen, skulpturelt fad, flerfarvet glas. Skulpturelt fad af flerfarvet glas af Pia Christensen (f. 1966). Usign. 28 x 30 cm. Varenr: 3915374

DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-08-2015 20:15:00 DKK 625
Objekt, Fernandez Arman, 'Inclusion - Paint brush'
Objekt, Fernandez Arman, 'Inclusion - Paint brush'. Pensler i plexiglaskorpus, 'Inclusion - Paint brush' af Fernandez Arman (1928-2005), signeret forneden, på en sort sokkel, delvist med indesluttet bobler, stedvist fremstår plexiglaskorpusset med skrammer, kanterne har lette afslag. Mål: H. 50,5cm, B. 39cm, D. 12cm. Varenr: 3866943 DKK 37.366 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 03-08-2015 20:25:00 DKK 22.419
Hans Wilhelm Larsen cd. 'Frederik IX', buste af gips
Hans Wilhelm Larsen cd. 'Frederik IX', buste af gips. Hans Wilhelm Larsen (1886 - 1984), buste i gips af Kong Frederik IX, på base valgsproget 'Med Gud for Danmark', sign. Hans W. Larsen. H. 60, B. 58 cm. Fremstår med enkelte pletter samt afslag og mærker. Varenr: 3921614 DKK 2.500 DK, Vejle, Dandyvej 03-08-2015 20:30:00 DKK 475
Kvindeskulptur - Art Deco
Kvindeskulptur - Art Deco. Kvindeskulptur i Art Deco stil fremstillet af bronze. H 115 cm. Fremstår med brugsspor. OBS. Auktionen er forlænget p.g.a. fejlbeskrivelse Varenr: 3906676 DKK 5.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-08-2015 20:39:00 DKK 1.500
Stanislaw Wysocki skulptur
Stanislaw Wysocki skulptur. STANISLAW WYSOCKI (Polen, född 1949), kvinnofigur, patinerad brons, signerad, och daterad Stan Wys 1995, numrerad I/IVIII, höjd med stensockel ca 25 cm Varenr: 3919875 DKK 1.574 SE, Stockholms Auktionsverk Online 03-08-2015 20:42:00
Se mere
Lisa Larson 2 figuriner
Lisa Larson 2 figuriner. LISA LARSON, (2), "Amalia" samt "Fingal" ur "Fåglarna Fenix", höjd 18 respektive 17 cm Varenr: 3919883 DKK 1.180 SE, Stockholms Auktionsverk Online 03-08-2015 21:06:00
Se mere
Ovartaci(pseudonym for Louis Marcussen), mixed-media, kvindeskulptur, (cd)
Ovartaci(pseudonym for Louis Marcussen), mixed-media, kvindeskulptur, (cd). Kvindeskulptur, 'rygefantom', af Ovartaci(pseudonym for Louis Marcussen)(1894-1985), mixed-media, sign. Ovartaci, H. 38,5 cm. Fremstår med enkelte brugsspor ved halsen / let løst hoved. Ovartaci tilbragte en stor del af sit liv som patient på Psykiatrisk Hospital i Risskov, Århus, hvor der ... Varenr: 3921721 DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 03-08-2015 21:15:00 DKK 2.200
Abstrakt figur af bronze
Abstrakt figur af bronze. Abstrakt figur af grønpatineret bronze. Sokkel af marmor. H. 34 cm. Varenr: 3620464

DKK 1.600 DK, Kolding, Trianglen 04-08-2015 13:44:57 DKK 325
F.N Natursten. skulptur
F.N Natursten. skulptur. F.N Natursten. skulptur, støbt i form af Næse på plade. 41 x 33 cm. Varenr: 3921511 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 04-08-2015 15:21:00 DKK 475
Bronzefigur i form af knælende kvinde
Bronzefigur i form af knælende kvinde. Bronzefigur forestillende kvinde i erotisk positur monteret på rund sokkel i marmor. H. 33 cm. Varenr: 3923471

DKK 2.500 DK, Kolding, Trianglen 04-08-2015 17:23:25 DKK 650
Indisk skulptur af bronze og kobber, 1900-tallet
Indisk skulptur af bronze og kobber, 1900-tallet. Indisk skulptur af bronze og kobber i form af kvinde stående på lotusbase, holdende fad. 1900-tallet. H. 96 cm. Varenr: 3920569 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-08-2015 18:38:00 DKK 475
Skulptur af patineret bronze
Skulptur af patineret bronze. Skulptur af patineret bronze i form af romersk mandsfigur. Kopi efter original på Napoli Nationalmuseum. Casa del Fauno, Pompei. H. 32 cm. Ustemplet. Varenr: 3920596 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-08-2015 18:44:00 DKK 300
Buste af patineret bronze
Buste af patineret bronze. Buste i form af kvinde af patineret og delvist forgyldt bronze, base af rød marmor. Ustemplet. Fremstår med revne på sokkel. H. 27 cm. Varenr: 3920581 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-08-2015 18:49:00 DKK 350
William P. Larsen. Skulptur af patineret bronze
William P. Larsen. Skulptur af patineret bronze. William P. Larsen 1884-1961. Skulptur af patineret bronze i form af kvinde med fad. Sign. Will. P. L. samt stemplet L. Rasmussen, København. H. 27 cm. Varenr: 3920578 DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-08-2015 19:34:00 DKK 2.600
Steffen Lüttge. Skulptur af bronze
Steffen Lüttge. Skulptur af bronze. Steffen Lüttge født 1945. Skulptur af bronze på sokkel af granit. Signeret SL. H. 24 cm incl. sokkel. Fremstår med minimalt afslag på sokkel. Varenr: 3917442 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 04-08-2015 19:40:00 DKK 1.850
Hennie Strålhammar, relief
Hennie Strålhammar, relief. Hennie Strålhammar, relief. Relief i gips med senare silverbemålning. Signerad samt daterad -45. 40 x 28 cm. Varenr: 3604537 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 04-08-2015 19:46:00 DKK 236
 1 2 3 4 5  >>