Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Sigurjon Olafsson skulptur, cd
Sigurjon Olafsson skulptur, cd. Sigurjon Olafsson (1908–1982), skulptur i træ. H 31 cm. Usigneret. Varenr: 3848002 DKK 5.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-05-2015 15:06:12 DKK 825
Poul Winther, skulptur, drivtømmer cd
Poul Winther, skulptur, drivtømmer cd. Skulptur, drivtømmer, Poul Winther født 1939, sign. Poul Winther, Skagen, Højde inklusiv base, 21 cm. Varenr: 3844726 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-05-2015 15:18:49 DKK 300
Poul Winther skulpturer af drivtømmer (cd) (2)
Poul Winther skulpturer af drivtømmer (cd) (2). To skulpturer, af drivtømmer, Poul Winther født 1939, begge sign. Poul Winther, Skagen, Højde inklusiv base, hhv. 21 og 22 cm. Varenr: 3844724 DKK 1.600 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-05-2015 15:21:32 DKK 425
Sfinx. Skulptur i trä
Sfinx. Skulptur i trä. Sfinx. Skulptur skuren i trä. 1900-talets senare hälft. Höjd 46 cm, längd 103 cm. Slitage, sprickor. Varenr: 3848616 DKK 4.042 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 27-05-2015 15:41:48 DKK 2.425
Okänd konstnär. Ready-made, skulptur
Okänd konstnär. Ready-made, skulptur. Okänd konstnär. Ready-made, skulptur i plast bemålad i akryl. H: 102 cm. Varenr: 3847998 DKK < 1.000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 27-05-2015 16:14:00 DKK 748
Siddende kvindefigur af bronze
Siddende kvindefigur af bronze. Siddende kvindefigur af bronze, Art Deco stil 20 årh. H.32 cm. Varenr: 3844747 DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-05-2015 19:07:00 DKK 500
Kinesisk Buddha  af porcelæn
Kinesisk Buddha af porcelæn . Kinesisk Buddha af porcelæn. H. 22 cm. Fremstår med revne i bunden. Varenr: 3815915 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27-05-2015 19:16:00 DKK 300
Jochen Rochholz, skulptur, liggende kvinde
Jochen Rochholz, skulptur, liggende kvinde. Liggende kvinde, fra serien 'Ofringer' af Jochen Rochholz (f. 1947), skulptur af brændt/svedet træ. Usign. L. 210, B. 105, H. (inkl. sokkel) 135 cm.Skulpturen har bl.a. været udstillet i Aarhus Kunstbygning 2004. Fremstår med enkelte partier med manglende sod, samt spor efter bænkebidere. Varenr: 3816488 DKK 30.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-05-2015 19:20:00 DKK 20.000
Holger Wederkinch.  Figur af patineret bronze i form af gravhund. cd.
Holger Wederkinch. Figur af patineret bronze i form af gravhund. cd.. Holger Wederkinch (1886-1959) cd. Figur af patineret bronze i form af gravhund. Sign. Wederkinch, med støberi stempel. H. 15 cm. Varenr: 3845849 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-05-2015 19:23:00 DKK 825
Finn Nielsen. Skulptur af hvid marmor og granitsokkel. H. 41 cm
Finn Nielsen. Skulptur af hvid marmor og granitsokkel. H. 41 cm . Finn Nielsen. Skulptur af hvid marmor og sort granitsokkel. Titel: B - Hvid. Består af 1 sten + sokkel, H. 41 cm. x B. 22 cm. x D. 9 cm. Om Finn Nielsen: Tidligere medlem af Koloristerne, B.K.F. Kunstnersamfundet, Fyns Forårsudstilling, Sydfynske ... Varenr: 3848818 DKK 4.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27-05-2015 19:30:00 DKK 875
Poul Winther skulptur af drivtømmer (cd)
Poul Winther skulptur af drivtømmer (cd) . Skulptur af drivtømmer, Poul Winther født 1939, sign. Poul Winther, Skagen, Højde inklusiv metalbase, 22 cm. Varenr: 3844721 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-05-2015 19:31:00 DKK 500
Lars Danielsson, skulptur (bus)
Lars Danielsson, skulptur (bus). Lars Danielsson, skulptur, Sommarvind (bus). Blandteknik, bl a trä och färg. Mått 71 x 50 cm, djup 4,5 cm. Smärre slitage. Varenr: 3802332 DKK 4.042 SE, Stockholm, Slakthusgatan 27-05-2015 19:36:00 DKK 1.213
Katolsk helgenfigur i udskåret træ.
Katolsk helgenfigur i udskåret træ.. Religiøs dekorationsfigur / dukke udført i patina-bemalet træ og resin, forestillende "Magdalena”. Cage-doll udført i "spanish mannequin style", med leddelte arme. Højde 49 cm , bredde 20 cm. Figuren er en replika af en santo (helgeninde). Disse har været brugt i århundreder, og bruges stadig i ... Varenr: 3275020

DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-05-2015 19:46:00 DKK 500
Erik Ålykke, jern, abstrakt skulptur (cd)
Erik Ålykke, jern, abstrakt skulptur (cd). Abstrakt skulptur, Erik Aalykke(1923-83), sign. monogram. H. 52, B. 38 cm. Varenr: 3846432 DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 27-05-2015 19:48:00 DKK 1.000
Jordar. Skulptur
Jordar. Skulptur. Jordar. Skulptur af patineret og forgyldt metal i form af kvindehovede. H. med base 25 cm. Varenr: 3848761 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27-05-2015 20:00:00 DKK 575
Abstrakt figur af patineret bronze
Abstrakt figur af patineret bronze . Abstrakt figur af patineret bronze iform af dansende par. Rund sokkel af marmor. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee H. 50 cm inkl sokkel. Modelfoto Varenr: 3799029

DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-05-2015 20:00:00 DKK 1.250
Ubekendt kunstner. Abstrakt figur. Skulptur af sortmalet jern
Ubekendt kunstner. Abstrakt figur. Skulptur af sortmalet jern. Ubekendt kunstner. Abstrakt figur. Skulptur af sortmalet jern. H. 41 cm. Varenr: 3842152 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 27-05-2015 20:03:00 DKK 300
Okänd konstnär, skulptur i brons, bataljscen
Okänd konstnär, skulptur i brons, bataljscen. Okänd konstnär, 1800-tal. Skulptur i brons, bataljscen med figurer i medeltidsstil. Ett spjut/vakpen saknas. H: 34 cm. OBS: Tung. Varenr: 3845611 DKK 2.021 SE, Malmö, Baltzarsgatan 27-05-2015 20:04:50 DKK 526
Okänd konstnär, skulptur i metall, kvinnobust
Okänd konstnär, skulptur i metall, kvinnobust. Okänd konstnär, skulptur i metall, kvinnobust. Monterad på svärtad träsockel. H: 30,5 cm. Varenr: 3842289 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 27-05-2015 20:09:48 DKK 283
Bronzefigur af ung kvinde
Bronzefigur af ung kvinde. Kvinde i erotisk positur, udført i patineret bronze. H.24,5 cm. Monteret på sokkel af sort marmor. Modelfoto Varenr: 3817559

DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-05-2015 20:10:00 DKK 1.000
Robbi Jones, skulptur, 'Sexgeflüster'
Robbi Jones, skulptur, 'Sexgeflüster'. Skulptur, forkromet messing, 'Sexgeflüster' af Robbi Jones, signeret til højre, H. 25cm, B. 32cm, D. 23cm, ca. 10kg. Varenr: 3810401 DKK 13.423 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-05-2015 20:16:00 DKK 4.474
Figur af bronze forestillende ung kvinde
Figur af bronze forestillende ung kvinde. Figur af siddende ung afklædt kvinde udført i patineret bronze monteret på rund sokkel af broget sort marmor h. 20 cm. Modelfoto Varenr: 3799152

DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-05-2015 20:20:00 DKK 600
Abstrakt figur af patineret bronce
Abstrakt figur af patineret bronce . Abstrakt figur af patineret bronce. Rund sokkel af marmor. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee sign. Nick H. 17 cm. inkl sokkel. Modelfoto Varenr: 3714867

DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-05-2015 20:24:00 DKK 600
Bronzeskulptur af kvinde
Bronzeskulptur af kvinde. Bronzefigur af kvinde i bevægelse med blomsterranke i Art-deco stil. Udført i massiv patineret bronze monteret på sokkel af sortbroget marmor. 'Sign. Signeret Pierrele Faguays'. Højde 54 cm. Varenr: 3819200

DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-05-2015 20:30:00 DKK 1.500
Abstrakt figur af grønpatineret bronze
Abstrakt figur af grønpatineret bronze. Abstrakt figur af grønpatineret bronze. Sokkel af marmor. Fra skulpturserie bestående af 5 forskellige. H. 40 cm. inkl sokkel. Varenr: 3619105

DKK 3.000 DK, Kolding, Trianglen 27-05-2015 20:32:00 DKK 500
Lars Danielsson, skulptur (bus). Lars Danielsson, skulptur "Rumpfläsk" (bus) Signerad och daterad 97. Blandteknik. Skulpturen är delvis innesluten i en djup ram av metall och glas. 101 x 82 cm samt djup 15 cm. Visst slitage. Varenr: 3802331 DKK 6.468 SE, Stockholm, Slakthusgatan 27-05-2015 20:36:00 DKK 2.425
Balletpige i bronze
Balletpige i bronze. Balletpige udført i massiv patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Højde 38 cm. Bredde 18 cm. Dybde 13 cm. Nyere kopi efter Edgar Degas . Modelfoto Varenr: 3813657

DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-05-2015 20:40:00 DKK 1.800
2 skulpturhoveder i gips hhv. patineret metal.
2 skulpturhoveder i gips hhv. patineret metal. . 2 skulpturer; hoveder efter antikt forbillede, fremstillet i hhv. gips og patineret metal. Fremstår med lidt smuds. Varenr: 3847903 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 27-05-2015 20:42:00 DKK 300
Katolsk kvindefigur i udskåret træ
Katolsk kvindefigur i udskåret træ. Katolsk kvindefigur i udskåret træ Dekorationsfigur / dukke udført i patina-bemalet træ og resin, forestillende “Sonya Dolorosa” . Bevægelige, leddelte arme og ben, øreringe samt stativ til oprejst stilling. Højde 64 , bredde 18 cm. Figuren er en replika af en santo (helgeninde). Disse har været ... Varenr: 3325608

DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-05-2015 20:45:00 DKK 600
Bronzefigur af ung kvinde
Bronzefigur af ung kvinde . Bronzefigur forestillende kvinde i erotisk positur monteret på sokkel i marmor. Sign. Zach H. 30 cm. Varenr: 3838941

DKK 1.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-05-2015 20:50:00 DKK 1.000
 1 2 3 4  >>