Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bronsskulpturer bla Bregnoe
Bronsskulpturer bla Bregnoe. BRONSSKULPTURER, varav 1 Jens Jacob Nielsen BREGNOE (1877-1946), Faun med snäckskal, signerad JB höjd 11, gjutarmärkt Brod. Grage Broncstoberi, 1 oidentifierad konstnär, Mor och barn, brons, höjd 15 cm Varenr: 3776674 DKK 1.199 SE, Stockholms Auktionsverk Online 28-03-2015 12:12:00
Se mere
Broncefigur i form af erotisk kvinde
Broncefigur i form af erotisk kvinde. Erotisk bronceskulptur af kvinde, udført i bronce. H. 19 cm. Varenr: 3593328

DKK 1.800 DK, Odense, Kratholmvej 28-03-2015 13:59:00 DKK 625
Katolsk kvindelig  helgenfigur i udskåret træ.
Katolsk kvindelig helgenfigur i udskåret træ. . Religiøs dekorationsfigur / dukke udført i patina-bemalet træ og resin, forestillende "Isabel”. Cage-doll udført i "spanish mannequin style", med leddelte arme, aftagelig glorie og øreringe. Højde 77 cm , bredde 21 cm. Figuren er en replika af en santo (helgeninde). Disse har været brugt i ... Varenr: 3274914

DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 28-03-2015 14:38:00 DKK 625
Carl Frisendahl terracotta
Carl Frisendahl terracotta . CARL FRISENDAHL (1886-1948), Porträtt, troligen Colette Jaqot, signerad C Frisendahl, terracotta, höjd 38 cm Varenr: 3776727 DKK 1.199 SE, Stockholms Auktionsverk Online 28-03-2015 15:27:00
Se mere
Bronzefigur forestillende ung kvinde
Bronzefigur forestillende ung kvinde . Bronzefigur forestillende ung siddende kvinde monteret på rund sokkel i marmor. Sign. J.Patoue h. 25 cm. Modelfoto Varenr: 3772761

DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-03-2015 18:57:00 DKK 800
Carl Einar-Borgström
Carl Einar-Borgström . CARL EINAR-BORGSTRÖM (1914-81), Stilleben, signerad CE Borgström -42, trärelief, bemålad, ca 50x47 cm Varenr: 3776800 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 28-03-2015 19:36:00
Se mere
Skelet i bronze.
Skelet i bronze.. Siddende skelet af nyere dato inspireret af Rodins "grubleren". Udført i patineret bronze og monteret på sokkel i sort marmor. Signeret Milo. Højde 14,5 cm. Modelfoto Varenr: 3772494

DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-03-2015 19:49:00 DKK 600
Bronzefigur, erotisk figur
Bronzefigur, erotisk figur. Abstrakt erotisk skulptur i motiv af kvindebarm støttende på arm. Udført i grønpatineret bronze på sokkel af sort marmor. H. 63 cm. Varenr: 3620295

DKK 5.500 DK, Kolding, Trianglen 28-03-2015 20:02:00 DKK 750
Abstrakt figur af grønpatineret bronze
Abstrakt figur af grønpatineret bronze. Abstrakt figur af grønpatineret bronze. Sokkel af marmor. Fra skulpturserie bestående af 5 forskellige. H. 40 cm. inkl sokkel. Varenr: 3619103

DKK 3.000 DK, Kolding, Trianglen 28-03-2015 20:32:00 DKK 775
Skulptur Carl Eldh
Skulptur Carl Eldh. CARL ELDH (1873-1954) efter "Linnea" signerad samt C.J. Eldh., konstmassa höjd 33,5 cm.. Komponerad 1902 Varenr: 3776845 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 28-03-2015 21:06:00
Se mere
Carl Eldh skulptur
Carl Eldh skulptur. CARL ELDH (1873-1954): Kvinnohuvud, signerad C. J. Eldh, gips, höjd ca 21 cm; med dedikation Varenr: 3776863 DKK 1.599 SE, Stockholms Auktionsverk Online 28-03-2015 21:42:00
Se mere
Bronsskulpturer Lorentz
Bronsskulpturer Lorentz. BRONSSKULPTURER, 2 st, signerade I Lorentz, Clown med boxningshandskar, Gelbgjutare, höjd 22,5 resp 27 cm (med sockel) Varenr: 3776867 DKK 1.199 SE, Stockholms Auktionsverk Online 28-03-2015 21:50:00
Se mere
Broncefigur i form af erotisk kvinde. Erotisk bronceskulptur af kvinde, udført i bronze. H. 19 cm. Varenr: 3593351

DKK 1.800 DK, Odense, Kratholmvej 29-03-2015 14:05:00 DKK 500
Katolsk kvindelig helgenfigur i udskåret træ. . Religiøs dekorationsfigur / dukke udført i patina-bemalet træ og resin, forestillende "Isabel”. Cage-doll udført i "spanish mannequin style", med leddelte arme, aftagelig glorie og øreringe. Højde 77 cm , bredde 21 cm. Figuren er en replika af en santo (helgeninde). Disse har været brugt i ... Varenr: 3274918

DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 29-03-2015 14:38:00 DKK 600
Kvindefigur af bronze
Kvindefigur af bronze . Figur af patineret bronze forestillende nøgen kvinde stående på en hånd. Monteret på firkantet sokkel af sort marmor Signeret Milo h. 34 cm. Modelfoto Varenr: 3772527

DKK 1.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-03-2015 18:15:00 DKK 825
Bronzefigur forestillende elefant
Bronzefigur forestillende elefant. Bronzefigur forestillende elefant monteret på stand af marmor. Udført i patineret bronze. H. 30 cm B. 8 cm. L. 13 cm Varenr: 3772522

DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-03-2015 18:57:00 DKK 800
Henrette Lorentz. Kunst krukke/ skulptur. Fiberbeton, 160 cm.
Henrette Lorentz. Kunst krukke/ skulptur. Fiberbeton, 160 cm.. Henriette Lorentz f.1954. Kunst krukke/ skulptur af bemalet fiberbeton. H. ca. 160 cm, sokkelmål ca. 50 x 38 cm. Vægt ca. 70 kg. Henriette Lorentz f. 1954 er uddannet ved Århus Kunstakademi i 1974, i dag bosat på Langeland, hvor lignende skulpturer kan ses ved 'Sundhedssøen' i Rudkøbing. Vi ... Varenr: 3763212 DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-03-2015 19:40:00 DKK 6.000
Bronzefigurer i form af unge kvinder (2)
Bronzefigurer i form af unge kvinder (2). Bronzefigurer i form af to unge kvinder i forskellige positur siddende på stol H. ca. 26 - 27,5 cm. Af nyere dato. Modelfoto. (2) Varenr: 3772463

DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-03-2015 19:42:00 DKK 800
Harvey Martin, hvidlakeret cortenstål, abstrakt skulptur
Harvey Martin, hvidlakeret cortenstål, abstrakt skulptur . Abstrakt skulptur udført i hvidlakeret cortenstål. Harvey Martin. 1942 - 2014. H. 125 cm. B. 106 cm. D. 80 cm. Fremstår anløben. Harvey Martins skulpturer står rundt omkring i Danmark, Holland og Tyskland. Han har 17 skulpturer stående på kunstmuseer i Danmark bl.a. på Heart i Herning, Vejle ... Varenr: 3599445 DKK 12.000 DK, Odense, Kratholmvej 29-03-2015 19:44:00 DKK 6.000
Robert Jacobsen, cd. Konstruktion/ Skulptur, sort jern. H. 71 cm
Robert Jacobsen, cd. Konstruktion/ Skulptur, sort jern. H. 71 cm. Robert Jacobsen. Skulptur, sort jern. Højde ca. 71 cm. Sokkelmål: 26 x 27 cm. Signeret under bund RJ. Proveniens: Privat kunstsamling. Værket har tidligere været en del af Robert Jacobsens privatsamling. Læs kunstnerprofil her Værket her er en del af Lauritz.coms store, internationale ... Varenr: 3733950 DKK 90.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-03-2015 19:50:00 DKK 70.000
Panter skulptur håndlavet i  forkromet messing.
Panter skulptur håndlavet i forkromet messing.. Håndlavet panter i forkromet messing. Håndmalet med sort maling. Mål: Ca. L:120 x H: 24 x B: 14 cm. Vægt ca. 9 kg. Varenr: 3778817

DKK 6.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-03-2015 19:50:00 DKK 2.700
Robert Jacobsen, cd. Figurativ vægophæng, delvis forgyldt. L. 47/ 74 cm
Robert Jacobsen, cd. Figurativ vægophæng, delvis forgyldt. L. 47/ 74 cm. Robert Jacobsen (1912-1993). Figurativ vægophæng af delvis forgyldt jern med bevægelige dele. Længde ca. 47 cm (74 cm i udfoldet stand), bredde ca. 35 cm. Usigneret. Proveniens: Proveniens: Privat kunstsamling. Værket har tidligere været en del af Robert Jacobsens privatsamling. Værket her er ... Varenr: 3733975 DKK 50.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-03-2015 19:51:00 DKK 40.000
Anna K. Johannsdottir, skulptur af glaseret brændt ler. (cd)
Anna K. Johannsdottir, skulptur af glaseret brændt ler. (cd). Anna K. Johannsdottir (f.1955), skulptur af glaseret brændt ler, sign. AKJ, H. 20 cm, 29 cm. (cd) Varenr: 3771194 DKK 1.200 DK, Herning, Engdahlsvej 29-03-2015 19:53:00 DKK 300
Robbi Jones: Skulptur af poleret messing, model Victoria.
Robbi Jones: Skulptur af poleret messing, model Victoria.. Robbi Jones: Erotisk skulptur model 'Victoria' udført i poleret messing, håndmodelleret af kunstneren Robbi Jones. Sign. Robbi Jones. L. ca. 49 cm. . Modelfoto. Kunstner: Robbi Jones * 1961 Med sine figurative motiver (Skulpturer) har Robbi Jones etableret sig som en billedhugger og maler ... Varenr: 3525266 DKK 8.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-03-2015 19:58:00 DKK 2.200
Sky Dweller, skulptur, 'The Secret is inside me'
Sky Dweller, skulptur, 'The Secret is inside me'. Akryl på træ, 'The Secret is inside me' af Sky Dweller, år 2015, forsynet med certifikat, 28 x 48 x 32cm. 'Sky Dweller' er en gruppe tyske kunstnere, der lægger vægt på at forblive inkognito. De ønsker udelukkende at formidle indholdet af deres kunst uden dyrkelse af personkult. Varenr: 3770267 DKK 8.961 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-03-2015 20:00:00 DKK 5.601
Okänd konstnär, kulram på plexiglas
Okänd konstnär, kulram på plexiglas. Okänd konstnär, kulram på plexiglas. Monterad på träskiva. Mått på skivan: 60x43 cm Trycket med visst slitage. Varenr: 3775531 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 29-03-2015 20:03:00 DKK 240
Viktor Hall. Par skulpturer betitlet hhv. 'Indrammet glasbyggeri' og 'Lysets lov'. (2)
Viktor Hall. Par skulpturer betitlet hhv. 'Indrammet glasbyggeri' og 'Lysets lov'. (2). Viktor Hall f. 1951. Lot med to væghængte skulpturer hhv.: Skulptur af jern, træ og glas betitlet ”Indrammet glasbyggeri” i form af delvist indrammet stillads med par platforme af træ. 2009. H. 39 B. ca. 45 D. ca. 10 cm. Værket har aldrig været udstillet. samt: Skulptur af spejlglas ... Varenr: 3693867 DKK 10.000 DK, Helsingør, Støberivej 29-03-2015 20:04:00 DKK 3.500
Erotisk bronzefigur i form af elskende par
Erotisk bronzefigur i form af elskende par. Erotisk bronzefigur i form af elskende par. Ubekendt kunstner. På sokkel af granit. L: 28 x B: 19 x 36 cm. Varenr: 3620254

DKK 3.000 DK, Kolding, Trianglen 29-03-2015 20:37:00 DKK 500
Harvey Martin, hvidlakeret cortenstål, abstrakt skulptur . Abstrakt skulptur udført i hvidlakeret cortenstål. Harvey Martin 1942.- 2014.H. 188 cm. B. 72 cm. D. 143 cm. Fremstår let anløben. Harvey Martins skulpturer står rundt omkring i Danmark, Holland og Tyskland. Han har 17 skulpturer stående på kunstmuseer i Danmark bl.a. på Heart i Herning, ... Varenr: 3571918 DKK 15.000 DK, Odense, Kratholmvej 29-03-2015 21:14:00 DKK 8.000
Frank Fenris. Kvindeskulptur af fiberbeton, ca. 380 kg
Frank Fenris. Kvindeskulptur af fiberbeton, ca. 380 kg. Frank Fenris. F. 1960. Kvindeskulptur af fiberbeton, ca. 380 kg. Mål ca. H. 188. 240 x 140 cm. Varenr: 3630680 DKK 10.000 DK, Odense, Kratholmvej 29-03-2015 21:15:00 DKK 4.500
 1 2 3 4 5  >>