Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Broncefigur i form nøgen kvinde
Broncefigur i form nøgen kvinde. Erotisk broncefigur i form af liggende nøgen kvinde. Monteret på sokkel af sort marmor. L. 33 cm. B. 18 cm. H. 13 cm.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. ... Varenr: 3593244

DKK 2.500 DK, Odense, Kratholmvej 26-10-2014 13:37:00 DKK 500
Bronzefigur forestillende ung kvinde
Bronzefigur forestillende ung kvinde . Bronzefigur forestillende ung siddende kvinde monteret på rund sokkel i marmor. Sign. J.Patoue h. 25 cm. ModelfotoNyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se ... Varenr: 3593500

DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-10-2014 19:00:00 DKK 800
Figur af patineret bronze
Figur af patineret bronze. Figur af patineret bronze i form af erotisk siddende ung kvinde, monteret på rund marmorfod h. 27 cm. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her. Varenr: 3593505

DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-10-2014 19:01:00 DKK 800
Ubekendt kunstner. Skulptur af stående dreng, patineret sandsten, 1933
Ubekendt kunstner. Skulptur af stående dreng, patineret sandsten, 1933. Ubekendt kunstner. Skulptur af stående dreng i positur med hævede arme, patineret sandsten. Sign. med monogram samt dateret 1933. H. 31,5 cm. Fremstår med reparationer på arme. Varenr: 3577725 DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 26-10-2014 19:45:00 DKK 325
Völcker. Skulptur af højpoleret plexiglas: 'Reflections'.
Völcker. Skulptur af højpoleret plexiglas: 'Reflections'.. Völcker, f. 1966, ”Reflections”. Unika skulptur i højpoleret plexiglas, monteret på sokkel af sort plexiglas. Signeret ”Völcker” på sokkel. Højde inkl. sokkel ca. 113 cm. Velegnet såvel inden- som udendørs. Varenr: 3523991 DKK 14.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-10-2014 19:58:00 DKK 5.000
Max Andersen cd. Figur i form af nøgen kvinde, patineret gips, 1918
Max Andersen cd. Figur i form af nøgen kvinde, patineret gips, 1918. Max Andersen 1892-1972. Figur af patineret gips i form af nøgen skræmt kvinde. Sign. og dateret Max Andersen 1918. H. 30,5 cm. Fremstår med let slid på spidsen af en finger samt tånegl. Varenr: 3587307 DKK 1.800 DK, Helsingør, Støberivej 26-10-2014 20:07:00 DKK 875
Katolsk kvindelig  helgen /figur i udskåret træ.
Katolsk kvindelig helgen /figur i udskåret træ. . Religiøs dekorationsfigur / dukke udført i patina-bemalet træ og resin, forestillende "Marta Dolorosa”. Stående på kugle. Højde 51 cm , bredde 14 cm. Figuren er en replika af en santo (helgeninde). Disse har været brugt i århundreder, og bruges stadig i spansk katolske kirker og private hjem, ... Varenr: 3274698

DKK 1.100 DK, Helsingør, Støberivej 26-10-2014 20:15:00 DKK 500
Mogens Bøggild. Erotisk scene. Skulptur af patineret bronze, cd
Mogens Bøggild. Erotisk scene. Skulptur af patineret bronze, cd. Mogens Bøggild 1901 - 1987. Erotisk scene. Skulptur af patineret bronze. Sign. monogram MB. H. 47 cm. Varenr: 3579733 DKK 12.000 DK, Herning, Engdahlsvej 26-10-2014 20:40:00 DKK 9.600
Liné Ringtved Thordarson. 'Serenity'. Skulptur af bronze.
Liné Ringtved Thordarson. 'Serenity'. Skulptur af bronze.. Liné Ringtved Thordarson født 1965. "Serenity". Skulptur af bronze. Sign. Liné, Nr. 2/8, 2013. H. 55 cm. Signeret eksemplar af "Sensitivity, fragility and strength" medfølger. Liné Ringtved Thordarson er Uddannet på det Islandske Kunstakademi i Reykjavik og er Bachelor of Fine Art, med speciale... Varenr: 3581014 DKK 22.000 DK, Herning, Engdahlsvej 26-10-2014 20:50:00 DKK 15.000
Leif Sylvester Petersen, håndmalet resinskulptur, 'Hovedperson' (cd)
Leif Sylvester Petersen, håndmalet resinskulptur, 'Hovedperson' (cd). 'Hovedperson' af Leif Sylvester Petersen (f. 1940), 2013, håndmalet resinskulptur, sign. nr. 3/97. I tilhørende kasse af sortbejdset træ. Nummereret og signeret certifikat medfølger. H. 40 cm. Varenr: 3590542 DKK 6.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-10-2014 21:13:00 DKK 2.800
Leif Sylvester, glasfad, 'En hovedperson' (cd)
Leif Sylvester, glasfad, 'En hovedperson' (cd). 'En hovedperson', glasfad, Leif Sylvester f. 1940, sign. Sylvester, nummer 67/100, Ø 38 cm. Udgivet i samarbejde med Galleri Moderne Silkeborg 2009. Udført af Hebsgaard Glaskunst. I original æske med stand. Varenr: 3594710 DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-10-2014 21:14:00 DKK 1.800
En samling afrikanske masker af træ, 1900-tallets slutning (7)
En samling afrikanske masker af træ, 1900-tallets slutning (7). En samling afrikanske masker af træ,1900-tallets slutning. Fuldt eller delvist bemalede. Mål H. 26-61 cm. (7) Varenr: 3594409 DKK 800 DK, Vejle, Dandyvej 27-10-2014 11:38:47 DKK 550
Huvudskulptur, Janus, på plexisockel
Huvudskulptur, Janus, på plexisockel. Huvudskulptur, Janus, tvåhuvud, konstmassa, står på golvsockel i plexiglas. 2000-tal. Mått H inkl. sockel 143 cm, staty H 33 cm. Mindre bruksspår. Varenr: 3581543 DKK 2.431 SE, Stockholm, Slakthusgatan 27-10-2014 18:55:00 DKK 790
Huvudskulptur på sockel, antikstil, gudinna
Huvudskulptur på sockel, antikstil, gudinna. Huvudskulptur i konstmassa monterad på sockel i trä. Gudinna. 2000-tal. Mått H 52 cm. Smärre bruksspår. Varenr: 3581541 DKK 3.241 SE, Stockholm, Slakthusgatan 27-10-2014 18:56:00 DKK 729
Broncefigur i form af erotisk siddende kvinde
Broncefigur i form af erotisk siddende kvinde. Bronzefigur forestillende kvinde i erotisk positur monteret på kvadratisk sokkel i sort marmor. H. 33 cm. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her. Varenr: 3593265

DKK 1.800 DK, Odense, Kratholmvej 27-10-2014 19:00:00 DKK 1.400
Erotisk bronzefigur
Erotisk bronzefigur. Erotisk bronzefigur iform af siddende kvinde på hånd i erotisk positur, monteret på marmorsokkel. Sign. Juno. Plakette med påskrift: 'Bronze garanti Paris, J.B. deposée. H. 22. L 19,5 cm Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til ... Varenr: 3593506

DKK 2.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-10-2014 19:02:00 DKK 1.000
Abstrakt figur af patineret bronze.
Abstrakt figur af patineret bronze.. Abstrakt figur af patineret bronce. Rund sokkel af marmor. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee sign. Juno H. 47 cm. inkl sokkel.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil ... Varenr: 3582605

DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-10-2014 20:10:00 DKK 800
Abstrakt bronze figur af nøgen kvinde
Abstrakt bronze figur af nøgen kvinde . Abstrakt bronze figur af nøgen kvinde. Monteret på firkantet sokkel af sort marmor h. 54 cm. Usign. Modelfoto Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere ... Varenr: 3582479

DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-10-2014 20:15:00 DKK 925
Katolsk kvindefigur i udskåret træ
Katolsk kvindefigur i udskåret træ. Katolsk kvindefigur i udskåret træ Dekorationsfigur / dukke udført i patina-bemalet træ og resin, forestillende “Dolores” . Bevægelige, leddelte arme og ben samt stativ til oprejst stilling. Højde 56 , bredde 15 cm. Figuren er en replika af en santo (helgeninde). Disse har været brugt i ... Varenr: 3274865

DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 27-10-2014 20:25:00 DKK 500
Katolsk kvindelig  helgenfigur i udskåret træ.
Katolsk kvindelig helgenfigur i udskåret træ.. Religiøs dekorationsfigur / dukke udført i patina-bemalet træ og resin, forestillende "Magdalena”. Cage-doll udført i "spanish mannequin style", med leddelte arme. Højde 49 cm , bredde 20 cm. Figuren er en replika af en santo (helgeninde). Disse har været brugt i århundreder, og bruges stadig i ... Varenr: 3275020

DKK 1.100 DK, Helsingør, Støberivej 27-10-2014 20:45:00 DKK 500
Preben Boye, skulptur, bronze
Preben Boye, skulptur, bronze . Preben Boye, skulptur af patineret bronze i form af kvinde, signeret og nummereret 220/410. H. 37 cm. Varenr: 3590430 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-10-2014 20:56:00 DKK 2.500
Efter Edgar Degas, 2 skulpturer i form af balletpige (2)
Efter Edgar Degas, 2 skulpturer i form af balletpige (2). Efter Edgar Degas, 2 skulpturer i form af balletpige. 1 Skulptur af stående balletpige eller danserinde af massiv bronzepatineret resin med tylskørt og satinoverdel, monteret på sokkel. Kopi efter Edgar Degas' skulptur 'Petite Danseuse de quatorze ans'. H. 36 cm.1 skulptur i bemalet resin af ... Varenr: 3594908 DKK 800 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-10-2014 20:56:00 DKK 500
Völcker. Skulptur i frosted plexiglas 'Happiness'.
Völcker. Skulptur i frosted plexiglas 'Happiness'.. Völcker, f. 1966, ”Happiness”. Unika skulptur, håndformet frosted plexiglas, monteret på sokkel af klart plexiglas. Signeret ”Völcker” på sokkel. Højde inkl. sokkel ca. 114 cm. Velegnet til såvel inden- som udendørs.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen ... Varenr: 3523968

DKK 14.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-10-2014 20:58:00 DKK 5.200
Buste
Buste . Buste af marmor, i form af kvinde. H. 26 cm. Fremstår med afslag på hat og øjenlåg. Varenr: 3595167 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 28-10-2014 13:11:00 DKK 325
Efter Isidore Jules Bonheur
Efter Isidore Jules Bonheur . Efter Isidore Jules Bonheur: Figur af patineret bronze i form af en tyr og bjørn. Sign. Isidore Bonheur. L. 38 cm H. 24 cm. Varenr: 3593465 DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 28-10-2014 14:07:00 DKK 375
Jørgen Windfeld-Schmidt. Skulptur af stentøj
Jørgen Windfeld-Schmidt. Skulptur af stentøj. Jørgen Windfeld-Schmidt. Skulptur af stentøj, i form af en lille pige, sign. J. Windfeld-Schmidt. H. 23,5 cm. Fremstår med minimale afslag. Varenr: 3593352 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 28-10-2014 14:47:06 DKK 300
Auguste Joseph Carrier 1800-1875. Figur af patineret bronze
Auguste Joseph Carrier 1800-1875. Figur af patineret bronze. Auguste Joseph Carrier 1800-1875. Figur af patineret bronze i form af stående renæssance herre med kyrads og sværd, sign. A. Carrier. Med inskription fra 1872. Base af mørkbroget marmor. H. 36 cm. Varenr: 3591831 DKK 7.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-10-2014 15:07:21 DKK 1.250
Figur af patineret zink efter Louis Picault
Figur af patineret zink efter Louis Picault. Figur af brunpatineret og bronzeret zink efter Louis Picault, sign. E. Picault, base af broget marmor. H. 45 cm. Aldersrelateret brugsspor. Varenr: 3596814 DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-10-2014 15:36:00 DKK 525
Ett par skulpturer i nysilver, England, 1930-tal (2)
Ett par skulpturer i nysilver, England, 1930-tal (2). Ett par skulpturer i nysilver, England, 1930-tal. Monterade på alabastersocklar, silverplaketter med svenska kontrollstämplar, årsstämpel K8=1936. H: 32 cm. Stav med borg avbruten, borgen är lös. (2) Varenr: 3598257 DKK 810 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 28-10-2014 16:00:16 DKK 243
Broncefigur, siddende kvinde
Broncefigur, siddende kvinde. Broncefigur forestillende kvinde i erotisk positur monteret på kvadratisk sokkel i sort marmor. H. 32 cm. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her. Varenr: 3593280

DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 28-10-2014 16:50:00 DKK 525
 1 2 3 4 5  >>