Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Stiig Kalsing, cd. Seks skulpturer af bronze (6)
Stiig Kalsing, cd. Seks skulpturer af bronze (6). Stiig Kalsing f. 1945. Seks skulpturer / vinpropper af bronze i form af golfspillere i base i form af golfkugle. H. 10 cm. (6) Varenr: 3330600 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-04-2014 16:47:00 DKK 750
Kristian Hornsleth. Unika skulptur
Kristian Hornsleth. Unika skulptur. Kristian Hornsleth, født 1963. Unika skulptur af brændt terracotta ler med guldglasur. Inskription: 'Grazie', Hornsleth 2013. H. 24 B. 14. D. 6 cm. Kunsthistoriker Wolf-Günter Thiel om Hornsleth: Hornsleth’s works, whatever medium, are countercultural in every sense of the term, at once ... Varenr: 3376733 DKK 10.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-04-2014 17:37:00 DKK 6.800
Skulptur i patinerad brons, efter Raymondo
Skulptur i patinerad brons, efter Raymondo. Skulptur i patinerad brons på svart marmorsockel, efter Raymondo. Sittande mansfigur med barn. Höjd: 25 cm. Varenr: 3356069 DKK 1.233 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-04-2014 18:21:00 DKK 288
Skulptur, patinerad brons 'Poseidon'
Skulptur, patinerad brons 'Poseidon'. Skulptur föreställande Poseidon. Patinerad brons på svart marmorsockel. H: 33,5 cm. Varenr: 3374950 DKK 658 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-04-2014 18:30:00 DKK 329
Peter Tillberg, patinerad brons 1/7 2002 (BUS)
Peter Tillberg, patinerad brons 1/7 2002 (BUS). Peter Tillberg, f. 1946. Skulptur patinerad brons av fågel. Signerad P Tillberg, numrerad 1/7, a tergo daterad 2002. H: 42 cm. Varenr: 3384554 DKK 2.466 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-04-2014 18:39:00 DKK 760
Grønpatineret bronzeskulptur efter Rodins 'Eva'
Grønpatineret bronzeskulptur efter Rodins 'Eva'. Skulptur af grønpatineret bronze efter Rodins 'Eva' fra 1881 monteret på firkantet sokkel af marmor h. 47 cm. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere ... Varenr: 3382779

DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-04-2014 18:41:00 DKK 1.300
Dyreskulptur, 'Gravhund'
Dyreskulptur, 'Gravhund'. Patineret bronze, naturalistisk modelleret dyrefigur, monteret på sort marmorsokkel, H. 25,5cm, B. 38cm, D. 16,5cm. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se ... Varenr: 3325205

DKK 3.734 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-04-2014 18:50:00 DKK 2.240
Bronzeskulptur efter Rodin, 'Den kvindelige tænker'
Bronzeskulptur efter Rodin, 'Den kvindelige tænker'. Patineret bronze, kvindeligt nøgenstudie siddende på en klippesokkel, frit efter Rodins 'Tænkeren'. H. 53cm, B. 26cm, D. 38cm.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en ... Varenr: 3325893

DKK 5.227 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-04-2014 18:52:00 DKK 3.734
Buste 'Ung dame'
Buste 'Ung dame'. Støbt stenmateriale, naturalistisk skulptur af en ung dame med bølgende hår og lyre. Sokkel fremstår med afslag. H. 64cm, B. 40cm, D. 30cm. Varenr: 3325208 DKK 8.214 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-04-2014 19:02:00 DKK 4.480
Johannes C Bjerg, byst i marmor
Johannes C Bjerg, byst i marmor. Johannes C Bjerg (1866-1955) byst i marmor. Proveniens: Gåva från konstnären till säljarens släkting. Enligt uppgift föreställande Johannes Bjergs son Kresten Bjerg. Höjd ca 48 cm OBS! Tillägg i texten: Ej signerad. Varenr: 3381113 DKK 2.466 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-04-2014 19:18:00 DKK 1.274
Ubekendt kunstner 20. årh. Keramisk relief
Ubekendt kunstner 20. årh. Keramisk relief. Ubekendt kunstner 20. årh. Komposition med figur og dyr. Keramisk relief i farver. Sign. Sejer. 61 x 76 cm. Fremstår med revner og større afslag Varenr: 3368248 DKK 800 DK, Herning, Engdahlsvej 24-04-2014 19:43:00 DKK 300
Dyreskulptur, 'Skridende pavian'
Dyreskulptur, 'Skridende pavian'. Bronze, grønligt patineret, stiliseret friskulptur, H. 50cm, B. 60cm, D. 16cm. Varenr: 3323478 DKK 8.214 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-04-2014 19:47:00 DKK 5.600
Fred Gerz, bronzefigur 'Sehnsucht nach Befreiung'
Fred Gerz, bronzefigur 'Sehnsucht nach Befreiung'. Patineret bronze, skulptur af en siddende kvinde i enkelt, lang kjole, bagside med støberstempel, indridset signatur og dateringen '1999'. H. 39cm, B. 22cm, D. 26cm. Vægt ca. 12,3kg. Varenr: 3326273 DKK 9.707 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-04-2014 20:24:00 DKK 5.600
Reinhoud D'Haese. La femme fatale. (cd)
Reinhoud D'Haese. La femme fatale. (cd). Reinhoud D´Haese (1928 - 2007, Belgien). La femme fatale. Skulptur af kobber monteret på typografisk sokkel med spejlvendt skrift. H. incl. sokkel 63 cm. Reinhoud d´Haese blev født i Grammont, Belgien. Som skulptør lavede han sensitive og surrealistiske skulpturer af kobber og blev ... Varenr: 3381730 DKK 25.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-04-2014 20:32:00 DKK 21.000
Katolsk kvindefigur i udskåret træ
Katolsk kvindefigur i udskåret træ. Katolsk kvindefigur i udskåret træ Dekorationsfigur / dukke udført i patina-bemalet træ og resin, forestillende “Sonya Dolorosa” . Bevægelige, leddelte arme og ben, øreringe samt stativ til oprejst stilling. Højde 64 , bredde 18 cm. Figuren er en replika af en santo (helgeninde). Disse har været ... Varenr: 3274840

DKK 1.600 DK, Helsingør, Støberivej 24-04-2014 20:45:00 DKK 600
Pierre Martin. Skupltur i messing: Visions', H. 82 cm.
Pierre Martin. Skupltur i messing: Visions', H. 82 cm. . Pierre Martin. Skulptur udført i messing efter 'Cire Perdue'- metoden. Monteret på sokkel af lys granit. Signatur under sokkel. Skulpturen er udført af anerkendt nordisk kunstner under pseudonymet Pierre Martin. Skulpturen er lavet i et begrænset antal på 20 eksemplarer, individuelt poleret samt ... Varenr: 3311334

DKK 12.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-04-2014 20:50:00 DKK 3.400
Buste, 'Ung dame med grøn kjole'
Buste, 'Ung dame med grøn kjole'. Marmorstøbning/konglomeratsten, naturalistisk skulptur af en ung dame med rosensmykke. H. 62cm, B. 42cm, D. 22cm. Varenr: 3325210 DKK 8.214 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-04-2014 20:54:00 DKK 4.480
Skulptur 'Madonna med jesusbarnet', 1800-tallet
Skulptur 'Madonna med jesusbarnet', 1800-tallet. Udskåret træ, skulpturgruppe monteret på 3-delt sokkel, H. 53,5cm, B. 20cm, D. 12cm. Arme fremstår med afslag, stedvist med små farverester fra tidligere bemaling. Varenr: 3334057 DKK 8.214 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-04-2014 20:54:00 DKK 2.614
Kristian Hornsleth. Unika skulptur. FYAL
Kristian Hornsleth. Unika skulptur. FYAL. Kristian Hornsleth, født 1963. Unika skulptur af brændt terracotta ler med guldglasur. 'FYAL', Hornsleth. H. 27 B. 19. D. 5 cm. Kunsthistoriker Wolf-Günter Thiel om Hornsleth: Hornsleth’s works, whatever medium, are countercultural in every sense of the term, at once toying with, exploiting... Varenr: 3376812 DKK 12.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-04-2014 21:00:00 DKK 4.200
Aage Westergaard. Skulptur. Siddende kvinde.(cd)
Aage Westergaard. Skulptur. Siddende kvinde.(cd). Aage Westergaard( 20.årh) Skulptur. Siddende kvinde. Gips H 33 cm x 24 x 25 cm. Fremstår med svindrevne i sokkel, men fremtræder ikke skrøbelig. Varenr: 3375762 DKK 1.500 DK, Herning, Engdahlsvej 24-04-2014 21:03:00 DKK 425
Børge Jørgensen. Skulptur 1961
Børge Jørgensen. Skulptur 1961. Børge Jørgensen 1926-1998, cd. Skulptur af mørkpatineret jern. Sign. BJ 61. H. 63 cm. Varenr: 3375017 DKK 10.000 DK, Herning, Engdahlsvej 24-04-2014 21:15:00 DKK 6.000
Eiler Madsen, bronze / granit, abstrakt skulptur. (cd)
Eiler Madsen, bronze / granit, abstrakt skulptur. (cd). Eiler Madsen 1939-2011, abstrakt skulptur monteret på sokkel af granit, bronze, sign. E. Madsen 91. Tilvirket i forbindelse med uddeling af miljøpris til Torben Hjortsø, 1991. H. uden og inkl sokkel 58/96 cm. Varenr: 3376666 DKK 20.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-04-2014 21:15:00 DKK 5.400
Engel i renæssance stil
Engel i renæssance stil. Engel i renæssance stil. Stor engel / putto udført i støbt materiale, håndmalet og med øsken til ophængning på bagside. Højde 45 cm, bredde 36 cm.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad ... Varenr: 3272663

DKK 1.400 DK, Helsingør, Støberivej 24-04-2014 22:00:00 DKK 525
Große Bronzefigur 'Adlerkopf'
Große Bronzefigur 'Adlerkopf'. Naturalistisch ausgearbeitete Darstellung eines Adlerkopfes auf quadratischem Marmorsockel. B18 cm, T 27 cm, H 32 cm Neuwaren werden nach dem Neuwarenprinzip taxiert. D. h. der Schätzpreis plus Käuferprovision entspricht dem empfohlenen Verkaufspreis oder dem Preis, zu dem die Ware im ... Varenr: 3325148

DKK 2.987 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2014 14:30:00 DKK 1.493
Abstrakt bronze figur af nøgen kvinde
Abstrakt bronze figur af nøgen kvinde. Abstrakt bronze figur af nøgen kvinde. Monteret på firkantet sokkel af sort marmor h. 55 cmNyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her. Varenr: 3373880

DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-04-2014 16:04:00 DKK 800
Bronzeskulptur serie af Liné Ringtved Thordarson (4)
Bronzeskulptur serie af Liné Ringtved Thordarson (4). Liné Ringtved Thordarson født 1965. Bronzeskulptur serie bestående af fire skulpturer. Hver skulptur er individuelt håndslebet og patineret. Serien er patineret i fire forskellige patineringer. Hver skulptur H. 15 cm. Hver skulptur signeret 'Liné'. Signeret eksemplar af "Sensitivity, ... Varenr: 3380820 DKK 10.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-04-2014 17:04:00 DKK 1.950
Abstrakt bronze figur
Abstrakt bronze figur . Abstrakt bronze figur af nøgen kvinde stående på en hånd. Monteret på firkantet sokkel af sort marmor Signeret Milo h. 34 cm. Modelfoto Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil ... Varenr: 3382786

DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-04-2014 18:43:00 DKK 500
Stor dyreskulptur af bronze 'Bulldog'
Stor dyreskulptur af bronze 'Bulldog'. Naturalistisk udformet skulptur af en bulldog. B. 55 cm, H. 31,5 cm, D. 25 cm, vægt 13,5 kg. Varenr: 3355425 DKK 8.214 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2014 19:30:00 DKK 4.480
Erotisk bronzefigur, knælende kvinde
Erotisk bronzefigur, knælende kvinde . Bronzefigur forestillende kvinde i erotisk positur. H. 22 cmNyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her. Varenr: 3382774

DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-04-2014 19:38:00 DKK 600
Abstrakt bronze figur af nøgen kvinde . Abstrakt bronze figur af nøgen kvinde. Monteret på firkantet sokkel af sort marmor h. 54 cm. Usign. Modelfoto Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere ... Varenr: 3382783

DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-04-2014 19:41:00 DKK 825
 1 2 3 4 5  >>