Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Skulptur i trä
Skulptur i trä. Skulptur i trä. Enligt uppgift offergåva från Baht Krum, Chiang Mai, Thailand.. Monterad på senare träsockel. Höjd ca 81 cm, bredd ca 21 cm. Slitage. Varenr: 3523558 DKK 1.220 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 28-08-2014 15:01:46 DKK 264
Rose Marie. Keramisk billede/assemblage
Rose Marie. Keramisk billede/assemblage . Keramisk billede/assemblage, komposition, sign. Rose Marie, dateret 1968. 44x43 cm(58,5x58,5 cm) Varenr: 3515244 DKK 800 DK, Kolding, Trianglen 28-08-2014 15:04:03 DKK 300
Skulptur af patineret bronze - Kvæg
Skulptur af patineret bronze - Kvæg . Skulptur af patineret bronze i form af kvæg ved gærde. 20. årh.s slutning. H. 21 cm L. 30 cm. Vægt omkring 7 kg. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se ... Varenr: 3424497

DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 28-08-2014 15:24:00 DKK 300
Ivan Boytler, relieffer, kobber (2)
Ivan Boytler, relieffer, kobber (2). Relieffer udført i kobber i form af ansigter af Ivan Boytler, usignerede. Mål på største: 20 x 24 cm. (2) Varenr: 3524150 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 28-08-2014 16:22:00 DKK 300
Bronzeskulptur, 'Alter Fritz'
Bronzeskulptur, 'Alter Fritz'. Bronze, 'Alter Fritz', geringfügig patiniert, auf Granitsockel montiert, ansteckbarer Gehstock, H. 27cm B. 15cm T. 7,5cm Varenr: 3508166 DKK 894 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-08-2014 17:12:56 DKK 335
Bronzeskulptur. Kinesisk koi fisk
Bronzeskulptur. Kinesisk koi fisk. Skulptur af patineret bronze i form af koi fisk. H. 22, Ø 17 cm. Ca. vægt 2,5 kg. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her. Varenr: 3523935

DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 28-08-2014 17:21:00 DKK 375
Skulpturer af bronze (4)
Skulpturer af bronze (4). Skulpturer af patineret bronze i form af liggende løve H. 20 cm., kvinde i klassiske gevandter H. 26 cm. kvindebuste H. 33 cm. Skål prydet med ornamentik H. 14 cm. Vægt 11 kg. (4) Varenr: 3518307 DKK 3.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 28-08-2014 18:00:00 DKK 325
Bronzeskulptur, Jacob Wilhelm Fehrle, 'Kvindeligt nøgenstudie'
Bronzeskulptur, Jacob Wilhelm Fehrle, 'Kvindeligt nøgenstudie'. Bronze, 'Kvindeligt nøgenstudie' af Jacob Wilhelm Fehrle, mindre patineret, med monogrammet 'JWF' på plinten, H. 21cm B. 5cm D. 4,5cm Varenr: 3512554 DKK 8.199 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-08-2014 19:20:00 DKK 4.845
Bronzefigur, 'Bulldogge'
Bronzefigur, 'Bulldogge'. Bronze, patineret, naturalistisk modelleret, fritstående skulptur af en buldog. B 55 cm, H 31,5 cm, D 25 cm, vægt ca. 13,5 kg. Varenr: 3472967 DKK 5.963 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-08-2014 19:28:00 DKK 4.099
Bronzeskulptur serie af Liné Ringtved Thordarson (4)
Bronzeskulptur serie af Liné Ringtved Thordarson (4). Liné Ringtved Thordarson født 1965. Bronzeskulptur serie bestående af fire skulpturer. Hver skulptur er individuelt håndslebet og patineret. Serien er patineret i fire forskellige patineringer. Hver skulptur H. 15 cm. Hver skulptur signeret 'Liné'. Signeret eksemplar af "Sensitivity, ... Varenr: 3410454 DKK 10.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 28-08-2014 19:30:00 DKK 1.800
Laurits Tuxen. Skulptur af ler
Laurits Tuxen. Skulptur af ler. Lauritz Tuxen 1853-1927. Skulptur af ler i form Lauritz Tuxen's søster, sign. LT. H. 18,5 cm. Fremstår med reparation efter knækket hals. Varenr: 3523689 DKK 5.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 28-08-2014 19:31:00 DKK 1.300
Robert Jacobsen cd. Relief, skulptur af jern
Robert Jacobsen cd. Relief, skulptur af jern. Robert Jacobsen 1912-1993. Mandefigur. Relief. Signeret R.J. Skulptur af jern. H. 93 cm. B. 37 cm. Varenr: 3475833 DKK 75.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 28-08-2014 19:32:00 DKK 40.000
Kranie i bronze
Kranie i bronze . Kranie udført i håndstøbt bronze og løst monteret på stand i metal og sortlakeret træ. Højde 31 cm. Dybde 18 cm. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se ... Varenr: 3513478

DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 28-08-2014 19:35:00 DKK 500
Robbi Jones: Erotisk skulptur af messing, model 'Coco' nr 12/99
Robbi Jones: Erotisk skulptur af messing, model 'Coco' nr 12/99. Robbi Jones: Erotisk skulptur model 'Coco' udført i poleret messing, håndmodelleret af kunstneren Robbi Jones. Sign. Robbi Jones. H. ca. 25cm. Limited edition nr. 12 af 99 stk. Modelfoto Kunstner: Robbi Jones * 1961 New York Med sine figurative motiver (Skulpturer) har Robbi Jones etableret... Varenr: 3521077

DKK 8.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-08-2014 19:37:00 DKK 1.700
Kvindeskulptur i bronzepatineret zink
Kvindeskulptur i bronzepatineret zink . Kvindeskulptur i bronzepatineret zink, forstillende Diana Jagtens Gudinde. H. 157 cm. Vægt ca. 100 kg. Fremstår med skade på ene arm Varenr: 3522731 DKK 8.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-08-2014 19:37:00 DKK 3.100
Oscar Reuterwärd, mixed media
Oscar Reuterwärd, mixed media . Oscar Reuterwärd 1905-2002, olja, ståltråd och plexiglas på galvaniserad plåt. Solnedgång. Signerad Oscar Reuterswärd.19,5x29,5 cm. Varenr: 3523443 DKK 1.626 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-08-2014 19:38:00 DKK 285
Edouard Drouot. Ung satyr, skulptur af bronze, cd
Edouard Drouot. Ung satyr, skulptur af bronze, cd. Ung satyr, Edouard Drouot 1859 - 1945. Skulptur af bronze, sign. E. Drouot. H. 44 cm. Inkl base 61 cm. Fremstår med revne på ben. Varenr: 3511427 DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-08-2014 19:45:00 DKK 5.000
Ulla Chemnitz. Installation 'Når fram kommer hjem vanker der!'
Ulla Chemnitz. Installation 'Når fram kommer hjem vanker der!'. Ulla Chemnitz, f 1949. Installation 'Når far kommer hjem' vanker der! Höjd 33 cm, bredd 48, cjup 26 cm. (BUS) Varenr: 3522933 DKK 1.220 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 28-08-2014 20:01:00 DKK 264
Just Andersen, Føl figur, patineret diskometal
Just Andersen, Føl figur, patineret diskometal . Just Andersen, figur af patineret diskometal i form af føl, formgivet af Gudrun Lauesen, stemplet Just Danmark nr. 2333. H. 29 cm. L. 27 cm. Varenr: 3504015 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 28-08-2014 20:01:00 DKK 2.900
Abstrakt figur af patineret bronce
Abstrakt figur af patineret bronce . Abstrakt figur af patineret bronce. Rund sokkel af marmor. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee sign. Nick H. 17 cm. inkl sokkel. Modelfoto. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad ... Varenr: 3453788

DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-08-2014 20:17:00 DKK 600
Jens-Flemming Sørensen cd. Bronze- og granit installation med spring og pumpebrønd
Jens-Flemming Sørensen cd. Bronze- og granit installation med spring og pumpebrønd. Jens-Flemming Sørensen født 1933. Bronze- og granit installation med spring og pumpebrønd. Opført 1985. Installation bestående af: Patineret bronzekugle Ø 30 cm Patineret bronzekugle Ø 45 cm (fragmenteret) Patineret bronzekugle Ø 50 cm Granitsøjle, synlig højde 153 Granitsøjle, ... Varenr: 3461884 DKK 200.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 28-08-2014 20:18:00 DKK 125.000
Robbi Jones: Erotisk skulptur model Madonna, poleret messing nr 55/99
Robbi Jones: Erotisk skulptur model Madonna, poleret messing nr 55/99. Robbi Jones: Erotisk skulptur 'Madonna' udført i poleret messing, håndmodelleret af kunstneren Robbi Jones, Paris. Længde ca. 48 cm. Limited edition nr. 55 af 99 stk. Kunstner: Robbi Jones * 1961 New York Med sine figurative motiver (Skulpturer) har Robbi Jones etableret sig som en ... Varenr: 3525321

DKK 9.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-08-2014 20:28:00 DKK 2.400
Völcker. Skulptur i frosted plexiglas 'Happiness'.
Völcker. Skulptur i frosted plexiglas 'Happiness'.. Völcker, f. 1966, ”Happiness”. Unika skulptur, håndformet frosted plexiglas, monteret på sokkel af klart plexiglas. Signeret ”Völcker” på sokkel. Højde inkl. sokkel ca. 114 cm. Velegnet til såvel inden- som udendørs. Varenr: 3523968 DKK 14.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-08-2014 20:34:00 DKK 5.000
Sterret-Gittings Kelsey for Royal Copenhagen. Seks skulpturer af bronze (6)
Sterret-Gittings Kelsey for Royal Copenhagen. Seks skulpturer af bronze (6). Sterret-Gittings Kelsey 1941. Seks skulpturer af patineret bronze i form af balletpiger, monterede på baser af træ. Fremstillet hos Royal Copenhagen i 1975. Nummererede hhv. 467/500, 466/500, 187/500, 405/500 2 stk. uden plakette. Sterret-Gittings Kelsey blev født i Greenwich, Connecticut i 1941 ... Varenr: 3521996 DKK 14.000 DK, Herning, Engdahlsvej 28-08-2014 20:40:00 DKK 10.500
Jens Ingvard Hansen, granit, skulptur 'Fugleungen'.
Jens Ingvard Hansen, granit, skulptur 'Fugleungen'.. Skulptur på sokkel af bornholmsk granit & granat Amfibolith, betitlet: 'Fugleungen', Jens Ingvard Hansen f. 1967, sign., H. 42, B. 54, D. 33 cm. Se kunstnerprofil her Varenr: 3517769 DKK 6.000 DK, Odense, Kratholmvej 28-08-2014 21:15:00 DKK 2.100
Pierre Martin. Bronzeskulptur, New Turning Torse, 'Female', H. ca. 124 cm
Pierre Martin. Bronzeskulptur, New Turning Torse, 'Female', H. ca. 124 cm. Pierre Martin. New Turning Torso, 'Female'. Skulpturen er udført i ren bronze, poleret og patineret, efter 'Cire Perdue'- metoden, monteret på sokkel af sort beton. Skulpturen er udført af nordisk kunstner under pseudonymet Pierre Martin. Signeret: P.M., Skulpturen er lavet i et begrænset antal ... Varenr: 3524832

DKK 25.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-08-2014 12:51:58 DKK 5.200
Seine Floheit, 'Gargoyle', 2014, Filzstift auf Pappe mit Heißklebepistole
Seine Floheit, 'Gargoyle', 2014, Filzstift auf Pappe mit Heißklebepistole. Seine Floheit (1981), 'Gargoyle', 2014, Filzstift auf Pappe mit Heißklebepistole, am Boden signiert und datiert, L. 38 cm. Seine Floheit (Florian Mirbach) studierte Kommunikationsdesign an der FH Düsseldorf. Er lebt und arbeitet in Hamburg, das er nach und nach mit seinen Figuren (den ... Varenr: 3509514 DKK 894 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-08-2014 13:25:00 DKK 335
Seine Floheit, 'Katze', 2014, Filzstift auf Pappe mit Heißklebepistole
Seine Floheit, 'Katze', 2014, Filzstift auf Pappe mit Heißklebepistole. Seine Floheit (1981), 'Katze', 2014, Filzstift auf Pappe mit Heißklebepistole, am Boden signiert und datiert, H. 36 cm. Seine Floheit (Florian Mirbach) studierte Kommunikationsdesign an der FH Düsseldorf. Er lebt und arbeitet in Hamburg, das er nach und nach mit seinen Figuren (den 'Papercuts')... Varenr: 3509487 DKK 1.118 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-08-2014 14:21:00 DKK 298
Robbi Jones: Erotisk skulptur af messing, model 'Jasmin' nr 6/99
Robbi Jones: Erotisk skulptur af messing, model 'Jasmin' nr 6/99 . Robbi Jones: Erotisk skulptur model 'Jasmin' udført i poleret messing, håndmodelleret af kunstneren Robbi Jones. Sign. Robbi Jones. H. ca. 23cm. L: ca. 33 cm. Vægt ca: 3,1 kg. Limited edition nr. 11 af 6 stk.br>Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus... Varenr: 3525254

DKK 8.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-08-2014 15:05:00 DKK 1.650
Bronzefigur 'Indianer mit Bogen'
Bronzefigur 'Indianer mit Bogen'. Bronze, patineret, monteret på en rund sokkel, frit svævende torso af en indianer, der holder en bue i venstre hånd og med højre hånd antyder, hvordan pilen spændes. H 82 cm, B 60 cm, D 31 cm. Varenr: 3472996 DKK 5.963 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-08-2014 15:09:34 DKK 4.099
 1 2 3 4 5  >>