Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Skulptur af bronze
Skulptur af bronze. Stor skulptur af bruneret bronze i form af japansk kriger til hest. Af nyere dato. H. 70. L. 62 cm. Varenr: 3665874 DKK 4.000 DK, Helsingør, Støberivej 23-12-2014 12:02:00 DKK 5.600
Anne-Mette Kidmose, 'Caltha', raku-figur
Anne-Mette Kidmose, 'Caltha', raku-figur. 'Caltha', rakufigur af Anne Mette Kidmose, sign. Kidmose. H. inkl. sokkel. 35 cm. Varenr: 3643551 DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 23-12-2014 12:33:00 DKK 375
Broncefigur, erotisk figur
Broncefigur, erotisk figur. Abstrakt erotisk skulptur i motiv af kvindebarm støttende på arm. Udført i grønpatineret bronce på sokkel af sort marmor. H. 63 cm. Varenr: 3593198

DKK 5.500 DK, Odense, Kratholmvej 23-12-2014 13:24:00 DKK 625
Patineret bronze skulptur af garder
Patineret bronze skulptur af garder . Patineret bronze skulptur forstillende garder. H 42 cm. Varenr: 3667214 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-12-2014 14:00:00 DKK 475
Katolsk helgenfigur i udskåret træ.
Katolsk helgenfigur i udskåret træ.. Religiøs dekorationsfigur / dukke udført i patina-bemalet træ og resin, forestillende "Magdalena”. Cage-doll udført i "spanish mannequin style", med leddelte arme. Højde 49 cm , bredde 20 cm. Figuren er en replika af en santo (helgeninde). Disse har været brugt i århundreder, og bruges stadig i ... Varenr: 3275022

DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 23-12-2014 14:30:00 DKK 500
Skelet i bronze.
Skelet i bronze.. Siddende skelet af nyere dato inspireret af Rodins "grubleren". Udført i patineret bronze og monteret på sokkel i sort marmor. Højde 14,5 cm. Modelfoto Varenr: 3664863

DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-12-2014 14:35:00 DKK 625
Skulpturer af bronze (3)
Skulpturer af bronze (3). Skulpturer af patineret bronze i form af svane og to ænder. H. 12- 36 cm. Vægt i alt 10347 gr. (3) Varenr: 3662108 DKK 2.900 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-12-2014 18:00:00 DKK 350
Figur forestillende Grubleren
Figur forestillende Grubleren. Figur forestillende "Grubleren" i massivt patineret bronze, monteret på base af broget sort marmor.Kopi af nyere dato efter François Auguste René Rodin (1840-1917) Højde 19 cm Varenr: 3663908

DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-12-2014 18:55:00 DKK 650
Kvindefigur af patineret bronze
Kvindefigur af patineret bronze . Kvindefigur af patineret bronze. Høj sokkel af marmor. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee sign. Milo H. 36 cm. inkl sokkel. Modelfoto Varenr: 3663922

DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-12-2014 19:12:00 DKK 600
Kvindefigur af bronze
Kvindefigur af bronze . Figur af patineret bronze forestillende nøgen kvinde stående på en hånd. Monteret på firkantet sokkel af sort marmor Signeret Milo h. 34 cm. Modelfoto Varenr: 3663914

DKK 1.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-12-2014 19:14:00 DKK 800
Kvindefigur af patineret bronze.
Kvindefigur af patineret bronze.. Kvindefigur af patineret bronze. Firkantet sokkel af sort marmor. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee sign. Milo H. 26 cm. inkl sokkel. Modelfoto Varenr: 3663901

DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-12-2014 19:55:00 DKK 600
Bronzefigur af ung kvinde
Bronzefigur af ung kvinde. Bronzefigur forestillende ung siddende kvinde monteret på rund sokkel i marmor. Sign. J. Patoue H. 27 cm. Varenr: 3663931

DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-12-2014 20:01:00 DKK 825
Rennender Frosch
Rennender Frosch. Frosch auf Sockel, Bronze, hellgrün patiniert, dunkelgrün gesprenkelt, skurrile Darstellung, rennend, auf schwarzem Marmorsockel, Lagerspuren, ca. 23x35x63 cm, ca. 5 kg [24765928] Varenr: 3651155 DKK 1.190 DE, Mutterstadt, An der Fohlenweide 23-12-2014 20:10:00 DKK 298
Balletpige i bronze
Balletpige i bronze . Balletpige udført i massiv patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Nyere kopi efter Edgar Degas Højde 38 cm. Bredde 18 cm. Dybde 13 cm. Varenr: 3663936

DKK 2.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-12-2014 20:11:00 DKK 1.850
Erotisk bronzefigur, knælende kvinde
Erotisk bronzefigur, knælende kvinde . Bronzefigur forestillende kvinde i erotisk positur. H. 22 cm. Modelfoto Varenr: 3663917

DKK 1.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-12-2014 20:27:00 DKK 1.000
Bronzeskulptur - Lovers
Bronzeskulptur - Lovers. Skulptur, i form af ungt kyssende par - "Lovers", udført i patineret bronze, monteret på marmorsokkel. H. 13,5 cm. Ny kopi efter Rodin. Varenr: 3663927

DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-12-2014 20:30:00 DKK 525
Tut Hagbart. Drømmefanger af strandtræ/ genbrugsmaterialer.
Tut Hagbart. Drømmefanger af strandtræ/ genbrugsmaterialer.. Tut Hagbart (1943-2014). Drømmefanger lavet af genbrugsmaterialer samt strandtræ. H. 115 cm, B. 84 cm. Varenr: 3666015 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-12-2014 21:02:00 DKK 300
Katolsk helgenfigur i udskåret træ.. Religiøs dekorationsfigur/dukke udført i patina-bemalet træ og resin, forestillende "Isabel”. Cage-doll udført i "spanish mannequin style", med leddelte arme, aftagelig glorie og øreringe. Højde 77 cm , bredde 21 cm. Figuren er en replika af en santo (helgeninde). Disse har været brugt i ... Varenr: 3535306

DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 24-12-2014 14:30:00 DKK 600
Figur af bronceret gips
Figur af bronceret gips. Mozart-figur af bronceret gips. Sokkel med limet reparation. H. 75 cm. Varenr: 3653652 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-12-2014 15:05:30 DKK 300
Maria med barnet i bemalet metal
Maria med barnet i bemalet metal. Maria med barnet i bemalet metal. Håndlavet katolsk figur forestillende Jomfru Maria med Jesusbarnet. Udført i præget metal og resin med patineret bemaling i . H: 42 cm, B: 41 cm D: 16 cm. Varenr: 3271767

DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 24-12-2014 20:10:00 DKK 500
Katolsk helgenfigur i udskåret træ. . Religiøs dekorationsfigur/dukke udført i patinabemalet træ og resin. Forestillende "Grace”. Cage-doll udført i "spanish mannequin style", med leddelte arme. Højde 62 cm , bredde 19 cm. Figuren er en replika af en santo (helgeninde). Disse har været brugt i århundreder, og bruges stadig i spansk ... Varenr: 3275069

DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 24-12-2014 20:20:00 DKK 500
Erotisk bronzeskulptur af kvinde
Erotisk bronzeskulptur af kvinde. Erotisk bronzeskulptur af kvinde, udført i bronze. H. 19 cm. Lev. i emballage. Varenr: 3621083

DKK 1.800 DK, Kolding, Trianglen 24-12-2014 20:20:00 DKK 775
Ölgemälde H. Felzmann, 'Alpenlandschaft'
Ölgemälde H. Felzmann, 'Alpenlandschaft' . Öl auf Leinwand, 'Alpenlandschaft' von H. Felzmann, unten rechts signiert, 60cm x 80cm (Bildmaß ohne Rahmen) Varenr: 3663457 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-12-2014 11:35:00 DKK 298
Broncefigur i form nøgen kvinde
Broncefigur i form nøgen kvinde. Erotisk broncefigur i form af liggende nøgen kvinde. Monteret på sokkel af sort marmor. L. 33 cm. B. 18 cm. H. 13 cm. Varenr: 3593251

DKK 2.500 DK, Odense, Kratholmvej 25-12-2014 13:38:00 DKK 425
Maria med barnet i bemalet metal. Maria med barnet i bemalet metal. Håndlavet katolsk figur forestillende Jomfru Maria med Jesusbarnet. Udført i præget metal og resin med patineret bemaling i . H: 42 cm, B: 41 cm D: 16 cm Varenr: 3331317

DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-12-2014 14:31:00 DKK 500
Bronzefigur i form af saxofonist spiller
Bronzefigur i form af saxofonist spiller. Bronzefigur i form af saxofonist spiller. Monteret på sokkel af sort granit. H. 30 cm. Varenr: 3619001

DKK 4.000 DK, Kolding, Trianglen 25-12-2014 14:58:00 DKK 550
Edgar Funch, granitskulptur, cd
Edgar Funch, granitskulptur, cd. Edgar Funch 1915-1995, granitskulptur, usign. H. ca. 186 cm.Skulpturen er placeret i Nordjylland. Efter vunden auktion oplyses adresse for afhentning. Varenr: 3653691 DKK 20.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-12-2014 16:50:55 DKK 15.000
Edgar Funch, granitskulptur, cd. Edgar Funch 1915-1995, granitskulptur, usign. H. ca. 168 cm.Skulpturen er placeret i Nordjylland. Efter vunden auktion oplyses adresse for afhentning. Varenr: 3653692 DKK 20.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-12-2014 16:51:28 DKK 12.000
Ib Braun. Skulptur i patinerad brons, 'Hästar'
Ib Braun. Skulptur i patinerad brons, 'Hästar'. Ib Braun, 1933-2003. Skulptur i patinerad brons, 'Hästar'. Signerad. Daterad -87. Numrerad 1 / 6. H: 32 cm. L: 48 cm. Proveniens: Ur konstnärens dödsbo. Varenr: 3666119 DKK 7.855 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 25-12-2014 18:30:00 DKK 2.357
Hans Hedberg, Biot, Frankrike. Skulptur i form av tvådelat ägg
Hans Hedberg, Biot, Frankrike. Skulptur i form av tvådelat ägg. Hans Hedberg (1917-2007), Biot. Frankrike. Skulptur i form av ett tvådelat ägg, starkeldsfajans, stående på ställning i gjutjärn. Höjd inkl ställning 10 cm. Varenr: 3667307 DKK 3.928 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 25-12-2014 20:00:00 DKK 2.357
 1 2 3 4 5  >>