Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Kopparrelief med samemotiv
Kopparrelief med samemotiv. RELIEF, koppar, Motiv med same och ren, signerad H-g 33, 12x17 cm Varenr: 3892618 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 04-07-2015 19:51:00
Se mere
Skulptur i patineret bronze
Skulptur i patineret bronze. Skulptur i patineret bronze iform af stående nøgen muskuløs mand, monteret på sokkel af marmor. Sign. Rubin. H. 55 cm (kopi efter Auguste Rodin f. 1840 - 1917) Varenr: 3819187

DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 04-07-2015 19:59:00 DKK 2.200
Skulptur, Bronze, Mann mit Lorbeerkranz und stehende Frau (2)
Skulptur, Bronze, Mann mit Lorbeerkranz und stehende Frau (2). Zwei Bronzeskulpturen, Mann mit Lorbeerkranz in der emporgestreckten Faust und sich reckende, nackte Frau, Bronze, teilweise braun patiniert, auf Marmor- und Onyx-Sockel. H. 16 und 24 cm. (2) Varenr: 3881334 DKK 1.865 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 04-07-2015 20:15:00 DKK 298
Robbi Jones, erotisk skulptur, 'Jasmin'
Robbi Jones, erotisk skulptur, 'Jasmin'. Erotisk skulptur, forkromet messing, 'Jasmin', af Robbi Jones, signeret. Mål: H. 22cm, B. 30cm, D. 18cm, ca. 2,5kg. Varenr: 3849908 DKK 6.342 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 04-07-2015 20:30:00 DKK 2.238
Byst
Byst . BYST, 1900-tal, Ryssland, gips, i form av Lenin, höjd ca 100 cm. . PROVENIENS: Restaurang KGB, Stockholm Varenr: 3892640 DKK 2.382 SE, Stockholms Auktionsverk Online 04-07-2015 20:57:00
Se mere
Vassilakis Takis objekt
Vassilakis Takis objekt. VASSILAKIS TAKIS (född 1925), Bague, signerad och numrerad 18/1000, ring i mässing med magnet och spikar, i originalkartong Varenr: 3892641 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 04-07-2015 21:00:00
Se mere
Lenin skulptur
Lenin skulptur. SKULPTUR, 1900-tal, i form av Lenin, gips, höjd 105 cm. . PROVENIENS: Restaurang KGB, Stockholm Varenr: 3892656 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 04-07-2015 21:45:00
Se mere
Afstøbning efter Assyrisk relief
Afstøbning efter Assyrisk relief. Afstøbning efter Assyrisk relief, merd krigere. H. 42 L. 96 cm. Varenr: 3878726 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 05-07-2015 20:01:00 DKK 425
Lise Honoré. cd. Skulptur af bronze i form af pakke
Lise Honoré. cd. Skulptur af bronze i form af pakke. Lise Honoré f. 1940. Skulptur af bronze i form af pakke beviklet med snører. L. 11, B. 7, H. 6 cm. Sign. Lise Honoré ´99, nr. 03/300. Varenr: 3890891 DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 05-07-2015 20:03:00 DKK 1.150
Terracottafigur af dansende italiensk par 1800 tallet
Terracottafigur af dansende italiensk par 1800 tallet. Terracottafigur af dansende italiensk par h. 44 cm. 1800 tallets anden halvdel. Varenr: 3894706 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 06-07-2015 16:22:00 DKK 325
Aksel Hansen, portrætbuste af A.W. Scheel
Aksel Hansen, portrætbuste af A.W. Scheel. Aksel Hansen 1853-1933. Portrætbuste i gips af professor ved Københavns Universitet A.W. Scheel (1799-1879) h.65 cm. Varenr: 3894743 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 06-07-2015 17:33:00 DKK 325
Poul Winther. 'Twin floater', skulptur af drivtømmer (2)
Poul Winther. 'Twin floater', skulptur af drivtømmer (2). Poul Winther f. 1939. 'Twin floater', skulptur af drivtømmer, monteret på base af stål, sign. Poul Winther, Skagen. H. 22 cm. Hertil 'Strandting' brochure (2) Varenr: 3894636 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 06-07-2015 18:52:00 DKK 375
Otto Pedersen. Skulptur i træ (cd)
Otto Pedersen. Skulptur i træ (cd). Otto Pedersen (1902-1995). Skulptur i form af omslynget par, udskåret af træ, rødlaseret. Sign. Otto P. under bund. H. 43 cm. Varenr: 3891389 DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 06-07-2015 19:36:00 DKK 1.100
To figurer (2)
To figurer (2). To figurer af udskåret granit og fedtsten i form af mennesker i omfavnelse. Den ene sign. S. Mapp. H. 23-24 cm. Den ene fremstår med mærker. (2) Varenr: 3895627 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 06-07-2015 19:42:00 DKK 300
Abstrakt figur af patineret bronze.
Abstrakt figur af patineret bronze.. Abstrakt figur af patineret bronce. Rund sokkel af marmor. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee sign. Juno H. 47 cm. inkl sokkel. Modelfoto. Bemærk mindre skade på sokkel, se sidste billede. Varenr: 3693981

DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 06-07-2015 19:58:00 DKK 1.000
VÄGGRELIEF medaljong i gips efter Sergel
VÄGGRELIEF medaljong i gips efter Sergel. VÄGGRELIEF, medaljong i gips efter Sergel, föreställande drottning Hedvig Elisabeth Charlotta, diameter ca 66 cm Varenr: 3894009 DKK 3.176 SE, Stockholms Auktionsverk Online 06-07-2015 20:18:00
Se mere
Jacob Eriksen. Stående kvinde, skulptur af udskåret egetræ. cd
Jacob Eriksen. Stående kvinde, skulptur af udskåret egetræ. cd. Jacob Eriksen f. 1899. Stående kvinde, skulptur af udskåret egetræ. Sign. monogram JE. H. 48 cm. Varenr: 3891438 DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 06-07-2015 20:34:00 DKK 375
Michael Pedersen. Skulptur af patineret gips i form af kvinde
Michael Pedersen. Skulptur af patineret gips i form af kvinde. Michael Pedersen 1882-1918. Skulptur af patineret gips i form af kvinde, usign. H. 98 cm. Enkelte små afslag. Proveniens: Kunstnerens efterkommere til idag. Varenr: 3877861 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 06-07-2015 20:40:00 DKK 525
Fernandez Arman, skulptur i brons
Fernandez Arman, skulptur i brons. Fernandez Arman 1928-2005. Skulptur i brons. Signerad och numrerad 14/100. 27x21x10 cm. Varenr: 3883174 DKK 27.793 SE, Helsingborg, Garnisonsgatan 06-07-2015 21:00:00 DKK 21.441
Skulptur, man med värja, Hans Keck
Skulptur, man med värja, Hans Keck. Hans Keck, hans verkstad ca 1900-1922 Tyskland. Man med värja, mörkpatinerad brons på svart stensockel. Märkt Keck. Höjd inkl. sockel 44,5 cm. Sockeln med ett nagg på sidan. Varenr: 3896686 DKK 1.588 SE, Malmö, Baltzarsgatan 07-07-2015 19:33:00 DKK 258
Andreas Wargenbrant. Figur af støbejern i form af Dalarhest.
Andreas Wargenbrant. Figur af støbejern i form af Dalarhest.. Andreas Wargenbrant. Figur af støbejern i form af Dalarhest. Andreas Wargenbrant. f. 1967. Figur af støbejern i form af Dalarhest. Sign. monogram samt dat. 2011. H. 34. L. 32 cm. Varenr: 3894458 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-07-2015 19:34:00 DKK 1.600
Springvandsfigur af patineret terracotta i form af  to frøer. H. 56 cm.
Springvandsfigur af patineret terracotta i form af to frøer. H. 56 cm.. Springvandsfigur af patineret terracotta i form af to frøer. H. 56 cm. Varenr: 3894460 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 07-07-2015 19:38:00 DKK 325
Frederick Remington, efter, bronzefigur, Bronco Buster
Frederick Remington, efter, bronzefigur, Bronco Buster. Frederick Remington, efter. Bronzefigur på sokkel af marmor. 'The Bronco Buster'. Sign. copyright 04, Frederick Remington. H. 32,5 cm. Varenr: 3895041 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-07-2015 19:38:00 DKK 625
Abstrakt figur af patineret bronze
Abstrakt figur af patineret bronze. Abstrakt figur af patineret bronze. Høj sokkel af marmor. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee sign. Milo H. 36 cm. inkl sokkel. Modelfoto Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad ... Varenr: 3860618

DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07-07-2015 19:45:00 DKK 600
Bronzeskulptur, Margret Zelosko, 'Konfrontation' (2)
Bronzeskulptur, Margret Zelosko, 'Konfrontation' (2). Bronzeskulptur, 'Konfrontation', af Margret Zelosko, 2 overdele af hver 175 kg. Soklen medfølger ikke, kan besigtiges efter forudgående aftale. Samlet højde med sokkel: 1,85m, samlet bredde på bagge figurer: 2,18m. (2) Varenr: 3876757 DKK 74.612 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 07-07-2015 19:54:00 DKK 52.228
Thomas Dambo cd. Skulpur af træ i form af blomst
Thomas Dambo cd. Skulpur af træ i form af blomst. Thomas Dambo (1900/2000-tallet). Skulpur af træ i form af blomst. H. 202 cm. Base Ø. 78 cm. Thomas Dambo er en ny dansk kunstner der - selv om navnet er ukendt for de fleste - er meget synlig i bl.a. hovedstadsområdet hvor flere at hans installationer lyser op i hverdagen. Størst og mest ... Varenr: 3886145 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 07-07-2015 20:10:00 DKK 300
Poul Winther. 'Twin Floater', støbt materiale, Skagen
Poul Winther. 'Twin Floater', støbt materiale, Skagen. 'Twin Floater' af Poul Winther (f. 1939), skulptur af støbt materiale illuderende drivtømmer, monteret på base af stål, sign. Poul Winther, Skagen. H. 22. L. 28 cm. Varenr: 3896215 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 07-07-2015 20:16:00 DKK 300
Tut Hagbart, cd. 'Recykling Figurer'. To figurer af genbrugsmateriale.
Tut Hagbart, cd. 'Recykling Figurer'. To figurer af genbrugsmateriale. . Tut Hagbart (1943-2014). To skulpturer af bemalet strandtræ samt genbrugsmaterialer. H. hhv: 43 og 37 cm. (2) Varenr: 3899657 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 07-07-2015 20:33:00 DKK 300
Gipsfigurin, stående kvinna
Gipsfigurin, stående kvinna. Gipsfigurin, stående kvinna. Märkt med siffror och bokstäver i gjutningen. Höjd 57 cm. Lagning vid kvinnans huckle, luftblåsa. Smärre slitage. Varenr: 3894763 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 07-07-2015 20:43:00 DKK 238
Skurna sakrala träfigurer (4)
Skurna sakrala träfigurer (4). Skurna figurer i form av sittande ängel, madonna med barnet, mansfigur samt madonna med barn i konstmaterial. Höjd mellan 48 cm och 25 cm. Madonnan med genomgående fog/lagning. Bruks och åldersrelaterat slitage. Varenr: 3894790 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 07-07-2015 20:48:00 DKK 238
 1 2 3 4 5  >>