Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Rådyr med kid, bronzeskulptur
Rådyr med kid, bronzeskulptur. Rådyr med kid, bronzeskulptur på oval poleret stensokkel, H. 28 cm. Patina. Varenr: 4283086 DKK 3.718 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-08-2016 11:30:00 DKK 2.231
Hesteskulptur af bronze. 1900-tallet
Hesteskulptur af bronze. 1900-tallet. Skulptur i form af heste af bronze, monteret på plade af marmor. H. 23 L. 28 B. 13 cm. Usigneret. Varenr: 4374448 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 29-08-2016 16:26:00 DKK 375
Alberto Santangela, Wandteller 'Madonna Tenera' und 'Cristo fra I dottori ella Legge' nach Lorenzo Ghiberti (2)
Alberto Santangela, Wandteller 'Madonna Tenera' und 'Cristo fra I dottori ella Legge' nach Lorenzo Ghiberti (2). Alberto Santangela, Wandteller 'Madonna Tenera' (1984) und 'Cristo fra I dottori ella Legge' nach Lorenzo Ghiberti, unten rechts signiert: 'A.Santangela', Relief mit figürlichen Szenen, rückseitig mit Beschreibung, nummeriert: 0513 und 4205. Hergestellt aus elfenbeinfarbenem Kunstharz. Maße ... Varenr: 4321664 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-08-2016 16:55:12 DKK 297
Martin Holmgren terracotta
Martin Holmgren terracotta. MARTIN HOLMGREN (1921-1969): sittande modell, signerad och daterad M Holmberg 54, 2/7, terracotta, höjd ca 47 cm Varenr: 4373501 DKK 2.341 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-08-2016 17:48:00
Se mere
Abstrakt figur af patineret bronze.
Abstrakt figur af patineret bronze. . Abstrakt figur af patineret bronce. Firkantet sokkel af marmor. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee sign. Milo H. 52 cm. inkl sokkel. Varenr: 4370951

DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-08-2016 18:43:00 DKK 1.850
Kjell Engman. Glasskulptur, unikat. 'Guardian Lamp'(BUS) (2006)
Kjell Engman. Glasskulptur, unikat. 'Guardian Lamp'(BUS) (2006). Kjell Engman (född 1946). Glasskulptur på svart stensockel. "Guardian Lamp". Unikat, Kosta, 2006. Polykrom kroppsfigur i sandblästrat glas med svart stav krönt av vit glaskupa. Signerad, nr 7276120. Elektrifierad. Höjd: ca 107 cm plus 104 cm. Konditionsrapport: Skulptur defekt i fästet mellan ... Varenr: 4312864 DKK 19.507 SE, Malmö, Baltzarsgatan 29-08-2016 19:27:00 DKK 9.363
Jeff Ibbo, stentøj, skulptur, siddende nøgen kvinde
Jeff Ibbo, stentøj, skulptur, siddende nøgen kvinde . Abstrakt skulptur i form af siddende nøgen kvinde, af Jeff Ibbo (f. 1941), oxyderet og glaseret keramiske stentøjsler, sign., H. 28 cm. Varenr: 4374148 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 29-08-2016 19:32:00 DKK 300
Figur af patineret bronze.
Figur af patineret bronze.. Figur af patineret bronce. Firkantet sokkel af marmor. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee sign. Milo H. 27 cm. inkl sokkel. Modelfoto Varenr: 4370950

DKK 1.600 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-08-2016 19:41:00 DKK 925
Andreas Wargenbrant. Skulptur af patineret jern i form af Dalahest
Andreas Wargenbrant. Skulptur af patineret jern i form af Dalahest. Andreas Wargenbrant. Skulptur af patineret jern i form af Dalahest. Usign. H. 34, L. 32, B. 11 cm. Varenr: 4372220 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-08-2016 19:43:00 DKK 1.350
Kasper Holten, stentøj / porcelæn, abstrakt skulptur, 'Fra det tatoverede hjerte'
Kasper Holten, stentøj / porcelæn, abstrakt skulptur, 'Fra det tatoverede hjerte'. Skulptur, betitlet.: 'Fra det tatoverede hjerte', af Kasper Holten(f. 1967), stentøj / porcelæn, sign., H. 35, L. 23 cm, B. 10 cm. Kasper Holten er autodidakt skulptør og han debuterede i 1992 med en række skulpturer i ler og stentøj. Leret har bevaret den centrale plads i Kasper Holtens ... Varenr: 4374155 DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 29-08-2016 19:46:00 DKK 325
To sortbemalet skulpturer af træ forestillende kvinder (2)
To sortbemalet skulpturer af træ forestillende kvinder (2). To sortbemalet skulpturer af træ forstillende kvinder. H. 42-77 cm. Fremstår med minimale brugsspor. (2) Varenr: 4375262

DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-08-2016 19:49:00 DKK 325
Bertil Herlow Svensson skulptur
Bertil Herlow Svensson skulptur. BERTIL HERLOW SVENSSON (1929-2012): "Sektorns mekanik", skulptur, aluminium, signerad BHS 4/15, höjd ca 30 cm Varenr: 4373534 DKK 6.242 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-08-2016 20:15:00
Se mere
Ubekendt keramiker
Ubekendt keramiker. Ubekendt keramiker. Skulptur af stentøj dekoreret med lys glasur. Sign. i bund. H. 36 cm. Varenr: 4374296 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 29-08-2016 20:15:00 DKK 300
Figur des Heiligen Christophorus auf Sockel vom Bildhauer Herbert Prinoth, Südtirol (2)
Figur des Heiligen Christophorus auf Sockel vom Bildhauer Herbert Prinoth, Südtirol (2). Figur des Heiligen Christophorus auf Sockel vom Bildhauer Herbert Prinoth, Südtirol. Holzkorpus, polychrom staffiert. Am Sockel ein Klebeetikett: 'Scultore in legno Herbert Prinoth Bildhauer Val Gardena - Gröden' Höhe der Figur 70 cm, Breite 30 cm, Tiefe 19 cm. Höhe des Sockels 10 cm. ... Varenr: 4370407 DKK 2.975 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-08-2016 20:20:00 DKK 2.231
Man Ray Compass
Man Ray Compass. MAN RAY (1890-1976): "Compass", signerad och daterad Man Ray 1920, 86/110, ca 50x33 cm Varenr: 4373538 DKK 7.803 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-08-2016 20:27:00
Se mere
Helmut Bourger, bronzefigur, fløjtespiller, 1985
Helmut Bourger, bronzefigur, fløjtespiller, 1985. Helmut Bourger (1929-1989), figur af en fløjtespiller, 1985, bronze, patineret, signeret, dateret og nummereret på bagsiden '16/30', H: 27,5 cm. Varenr: 4350541 DKK 3.346 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29-08-2016 20:51:00 DKK 1.339
Corneille. 'Baroque II', skulptur af bemalet træ (cd)
Corneille. 'Baroque II', skulptur af bemalet træ (cd). Skulptur, 'Baroque II' af Corneille (1922-2010, Belgien), bemalet træ, sign. Corneille 2002. I original kasse, på denne er skulpturen nummereret HC VIII/X. H. 35. L. 47 cm. Varenr: 4361710 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-08-2016 20:54:00 DKK 8.000
Andrzej Danielski, skulptur, 'Figur auf Holzstele'
Andrzej Danielski, skulptur, 'Figur auf Holzstele'. Jern, monteret på træsøjle, rustfarvet patina, svejset, 'Figur auf Holzstele' af Andrzej Danielski (f. 1958). H 165 cm, B 25 cm, D 20 cm. Varenr: 4348276 DKK 2.975 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-08-2016 20:55:40 DKK 1.487
Afrikanische Holzmaske
Afrikanische Holzmaske. Afrikanische Holzmaske, eboniesiert. Maße ca.: H.48,5 cm, B. 18,5 cm. Das Kinn der Maske ist bestoßen, ein Stück fehlt. Varenr: 4368133 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-08-2016 20:57:18 DKK 297
Indische Holzschnitzerei eines Paars
Indische Holzschnitzerei eines Paars . Indische Holzschnitzerei eines Paars mit liebevoller Gestik. Maße ca.: H. 32,5 cm, D. 11 cm. Der Kopfschmuck des Mannes ist abgebrochen und vorhanden. Varenr: 4367987 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-08-2016 20:59:53 DKK 297
Indische Holzschnitzerei einer Vase mit Tierreliefs
Indische Holzschnitzerei einer Vase mit Tierreliefs. Indische Holzschnitzerei einer Vase mit Tierreliefs, die Vase verziert mit Floralenreliefs. Handgeschnitzt. Maße ca.: H. 25,5 cm, D. 5,5 cm. Varenr: 4367940 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-08-2016 21:00:35 DKK 297
Holzschnitzerei eines indischen Maharadja
Holzschnitzerei eines indischen Maharadja . Holzschnitzerei eines indischen Maharadja. Handgeschnitzt. Maße ca.: H. 31,5 cm, B. 10 cm. Varenr: 4367926 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-08-2016 21:00:47 DKK 297
Indische Holzschnitzerei eines Mannes beim Vogelfüttern
Indische Holzschnitzerei eines Mannes beim Vogelfüttern . Indische Holzschnitzerei eines Mannes beim Vogelfüttern. Maße ca.: H. 20,5 cm, D. 6 cm. Das Kleid des Mannes ist leicht bestoßen. Varenr: 4367843 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-08-2016 21:00:59 DKK 297
Indische Holzschnitzerei von Krishna
Indische Holzschnitzerei von Krishna . Indische Holzschnitzerei von Krishna auf Lotuspostament. Handgeschnitzt. Maße ca.: H. 25 cm, D.6 cm. Die Nase und der Sockel sind bestoßen, die Stücke fehlen. Varenr: 4367827 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-08-2016 21:01:13 DKK 297
Indische Holzschnitzerei einer Trägerin mit Kind
Indische Holzschnitzerei einer Trägerin mit Kind. Indische Holzschnitzerei einer Trägerin mit Kind. Handgeschnitzt. Maße ca.: H. 21 cm, D. 5 cm. Varenr: 4367765 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-08-2016 21:01:29 DKK 297
Indische Holzschnitzerei einer Vase mit Tierreliefs . Indische Holzschnitzerei einer Vase mit Tierreliefs, die Vase steht auf einem Lotuspostament verziert mit Floralenreliefs. Handgeschnitzt. Maße ca.: H. 22 cm, D. 6 cm. Altersgemäßer Zustand, die Vase ist an der Lippe Bestoßen, ein Stück ist herausgebrochen. Varenr: 4367752 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-08-2016 21:01:54 DKK 297
Holzfigur von Krishna beim Flötenspielen
Holzfigur von Krishna beim Flötenspielen . Figur von Krishna beim Flötenspielen gefertigt aus Holz, handgeschnitzt. Maße ca.: H. 26 cm, D 6 cm. Varenr: 4367854 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-08-2016 21:02:29 DKK 297
Kasper Holten, alu, skulptur, 'Mom´s Ambush' (cd)
Kasper Holten, alu, skulptur, 'Mom´s Ambush' (cd). Abstrakt skulptur, betitlet: 'Mom´s Ambush', af Kasper Holten(f. 1967), poleret aluminium, sign. & nummeret 54/200, H. 10,5 cm. B. 12 cm. L. 15 cm. Varenr: 4371182 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 29-08-2016 21:13:00 DKK 425
Bernhard Johann Karl Butzke bronzefigur af et rådyrkid
Bernhard Johann Karl Butzke bronzefigur af et rådyrkid. Bernhard Johann Karl Butzke stor bronzefigur af et rådyrkid på en sokkel af marmor. Signeret i bronzen: K. Butzke. Jubilæumsemblem af metal på soklen. Et af figurens ører er brækket af og blevet restaureret. Fremstår i aldersrelateret stand med afslag. Mål ca.: 54 x 37 x 18,5 cm. Vægt ca.... Varenr: 4375415 DKK 4.462 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-08-2016 21:14:58 DKK 2.975
Tre skulpturer. Bronze. (3)
Tre skulpturer. Bronze. (3) . Gymnastikkvinder, Udført af patineret bronze. H. ca. 10 cm. B. 8 cm. D. ca. 8,5 cm. (3) Varenr: 4374959 DKK 1.400 DK, Herlev, Dynamovej 30-08-2016 14:25:00 DKK 425
 1 2 3 4  >>