Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Jens-Flemming Sørensen. Skulptur af sortpatineret bronze cd
Jens-Flemming Sørensen. Skulptur af sortpatineret bronze cd. Jens-Flemming Sørensen. Skulptur formet som søjlekugle af sortpatineret bronze. Sign. Jens-Flemming Sørensen 2/6. H. 120. Kugle Ø 23 cm. Dansk billedhugger bosat i Pietrasanta i Italien. Jens-Flemming Sørensen er oprindeligt uddannet skrædder, begyndte derefter som autodidakt maler, men ... Varenr: 3602953 DKK 45.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 01-11-2014 19:00:00 DKK 18.000
Carl Milles, efter, bronsskulptur, Europahuvudet
Carl Milles, efter, bronsskulptur, Europahuvudet. Carl Milles, efter, bronsskulptur, Europahuvudet. H: 12 cm. Varenr: 3594918 DKK 1.207 SE, Malmö, Baltzarsgatan 02-11-2014 19:01:00 DKK 644
William Zadig, skulptur i brons, dansande par (BUS)
William Zadig, skulptur i brons, dansande par (BUS). William Zadig (1884-1952). Skulptur i brons, signerad W. Zadig. Dansande par. H: 30 cm. Varenr: 3594907 DKK 4.022 SE, Malmö, Baltzarsgatan 02-11-2014 19:03:00 DKK 2.011
John Börén, väggskulptur mixed media. Abstrakt komposition (BUS)
John Börén, väggskulptur mixed media. Abstrakt komposition (BUS) . John Börén, 1903 - 1983. Väggskulptur i intarsia av olika träslag, glas, sten och metalltråd. Abstrakt komposition. Signerad J. Börén. Ramat mått: 47 x 68 cm. (BUS) Varenr: 3598402 DKK 2.413 SE, Malmö, Baltzarsgatan 02-11-2014 19:38:00 DKK 261
Jens Jacob Bregnøe cd. Figur i form af nøgen kvinde af terracotta. 1900-tallet
Jens Jacob Bregnøe cd. Figur i form af nøgen kvinde af terracotta. 1900-tallet. Jens Jacob Bregnøe 1877-1946. Figur udført af terracotta i form af tilbagelænet nøgen kvinde, trekantet base, 1900-tallet. Sign. JB. H. 15 L. 16 cm. Varenr: 3532922 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 02-11-2014 19:45:00 DKK 575
Skulptur i marmor
Skulptur i marmor. Skulptur i marmor, Putti vid kors. 1800-tal. Troligen Italien. H. 98 cm. N.B Mycket tung. Varenr: 3601289 DKK 17.698 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 02-11-2014 20:00:00 DKK 9.251
Liss Eriksson, 'En Saga om en Saga', skulptur i brons (bus)
Liss Eriksson, 'En Saga om en Saga', skulptur i brons (bus). 'En Saga om en Saga', av Liss Eriksson (1919-2000). Skulptur i mörk- och brunpatinerad brons. Monogramsignerad och numrerad I/III. Gjutarstämpel E. Godard Fond. Mått: H. 42 cm, L. 61 cm. Varenr: 3587460 DKK 40.222 SE, Örebro, Aspholmen 02-11-2014 20:00:00 DKK 9.653
Markan Christensen, relief samt to skulpturer, cd (4)
Markan Christensen, relief samt to skulpturer, cd (4). Relief samt to skulpturer, af Markan Christensen (1927-2014). Relief og én skulptur af bemalet træ, én skulptur af bronze på sokkel af træ (sidder løs). Alle tre signerede, daterede samt betitlede. Relief: 83 x 75 x 6 cm. Skulpturer: H. 19 cm. Div. kataloger medfølger (4) Varenr: 3561050 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 02-11-2014 20:30:00 DKK 875
Per Eli. Skulptur
Per Eli. Skulptur. Per Eli. Unika figurgruppe af raku-brændt ler, i form af omfavnende personer. H. 15 cm. Sign. Per Eli 05 i bunden. Varenr: 3604655 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 03-11-2014 17:24:00 DKK 325
Per Eli. Skulptur
Per Eli. Skulptur . PER ELI. Skulptur af glaseret stentøj. Uden titel. Sign. Per Eli. H: 24 cm. B: 10 cm. D: 9 cm. Multikunstner, troubadour, skulptør og maler Per Eli er medlem af den fynske kunstnersammenslutning Èncore. Varenr: 3604649 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 03-11-2014 18:23:00 DKK 325
Skulpturer af bronze (12)
Skulpturer af bronze (12). Skulpturer af bronze i form af grise med krølle på halen. H. 6-8 cm. Vægt i alt 6500 gr. (12) Varenr: 3599383 DKK 4.200 DK, Hørsholm, Vibe Alle 03-11-2014 19:55:00 DKK 450
Hennie Strålhammar, relief
Hennie Strålhammar, relief. Hennie Strålhammar, relief. Relief i gips med senare silverbemålning. Signerad samt daterad -45. 40 x 28 cm. Varenr: 3604537 DKK 644 SE, Norrköping, Finspångsv. 03-11-2014 20:03:00 DKK 241
Bronzeskulptur Heilige Barbara
Bronzeskulptur Heilige Barbara. Bronzeskulptur Heilige Barbara, Hohlguss, H. 50 cm, mit Patina. Varenr: 3601218 DKK 1.489 DE, Hamburg, Große Elbstraße 04-11-2014 12:51:35 DKK 372
Miguel Fernando Lopez (Milo)
Miguel Fernando Lopez (Milo) . Miguel Fernando Lopez (Milo) født 1955. Figur af patineret bronze, mrk. bronze garanti Paris J.B.Deposee sign. Milo, firkantet sokkel. H. 52 cm. inkl. sokkel. Varenr: 3592731 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-11-2014 13:32:00 DKK 725
Bronzeskulptur, springende hest
Bronzeskulptur, springende hest. Bronzeskulptur, springende/stejlende hest på kantet sokkel, H. 42 cm. Patina. Varenr: 3601227 DKK 4.467 DE, Hamburg, Große Elbstraße 04-11-2014 13:53:00 DKK 2.978
Buste udført i patineret resin
Buste udført i patineret resin. Buste udført i patineret resin. Monteret på firkantet sortmalet sokkel. Under sokkel drejeskive. H. 68 cm. B. 28 cm. D. 24 cm. Varenr: 3604615 DKK 800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 04-11-2014 15:15:00 DKK 325
Hanne Warming. Skulptur. Baby i ler.
Hanne Warming. Skulptur. Baby i ler.. Skulptur af baby udført i ler, formgivet af Hanne Warming (f. 1939). Mål: ca. 10 x 42 x 22 cm. Varenr: 3600389 DKK 2.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04-11-2014 18:36:00 DKK 650
To buster af lertøj i form af ung kvinde  den ene Sign. L P.
To buster af lertøj i form af ung kvinde den ene Sign. L P.. To buster af lertøj i form af ung kvinde. Den ene Sign. L P. H. 34 cm. (2) Varenr: 3602792 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 04-11-2014 19:00:00 DKK 300
Et par kinesiske Foo-hunde (2)
Et par kinesiske Foo-hunde (2). Par kinesiske Foo-hunde i " Ming style" udhugget i sort marmor, siddende på sokkel. H. ca. 60 cm. Ca. 25 x 37 cm. Varenr: 3604637 DKK 4.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 04-11-2014 19:18:00 DKK 975
Ola J. Sundström, skulptur (BUS)
Ola J. Sundström, skulptur (BUS). Ola J. Sundström f. 1957. Väggskulptur i metallnät och akryll. Sittande kvinna, betitlad 'Emma' A tergo signerad. Mått ink. ram: 52x78 cm Varenr: 3595143 DKK 1.609 SE, Malmö, Baltzarsgatan 04-11-2014 19:30:00 DKK 282
Ubekendt kunstner. Bronze skulptur af bokser
Ubekendt kunstner. Bronze skulptur af bokser. Ubekendt kunstner. Bronze skulptur af bokser monteret på rund stand af træ sign. S L. Lewinsky h. 50 cm. Varenr: 3506905 DKK 800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 04-11-2014 19:31:00 DKK 350
Völcker. Skulptur af højpoleret plexiglas: 'Reflections'.
Völcker. Skulptur af højpoleret plexiglas: 'Reflections'.. Völcker, f. 1966, ”Reflections”. Unika skulptur i højpoleret plexiglas, monteret på sokkel af sort plexiglas. Signeret ”Völcker” på sokkel. Højde inkl. sokkel ca. 113 cm. Velegnet såvel inden- som udendørs. Varenr: 3523991

DKK 6.400 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04-11-2014 19:59:00 DKK 5.000
Jørgen Windfeld-Schmidt. Skulptur af stentøj
Jørgen Windfeld-Schmidt. Skulptur af stentøj. Jørgen Windfeld-Schmidt. Skulptur af stentøj, i form af en lille pige, sign. J. Windfeld-Schmidt. H. 23,5 cm. Fremstår med minimale afslag. Varenr: 3593352 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 05-11-2014 14:47:00 DKK 300
Buddha i bruneret messing.
Buddha i bruneret messing.. Skulptur af Buddha siddende på trone udført i bruneret messing. Mål: 26 x 12 x 12 cm. Varenr: 3605351 DKK 2.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-11-2014 15:11:19 DKK 325
Erik Höglund, skulptur, glas, 2 sort. (bus)
Erik Höglund, skulptur, glas, 2 sort. (bus). Erik Höglund f.1932-1998, skultur, relief glas, monteras på stativ i metall. Osignerad, 2:sortering. Mått B 25 cm, H 28 cm. Framstår med spillningar i blått i glaset. Varenr: 3594176 DKK 644 SE, Stockholm, Slakthusgatan 05-11-2014 17:31:00 DKK 261
Huvudskulptur på sockel, antikstil, gudinna
Huvudskulptur på sockel, antikstil, gudinna. Huvudskulptur i konstmassa monterad på sockel i trä. Gudinna. 2000-tal. Mått H 52 cm. Smärre bruksspår. Varenr: 3607034 DKK 3.218 SE, Stockholm, Slakthusgatan 05-11-2014 17:48:00 DKK 261
Børge Svensson, cd. Skulptur af stål
Børge Svensson, cd. Skulptur af stål. Børge Svensson, cd. Skulptur af stål med masker og slanger, base af træ. H. 206 cm. Usign. Varenr: 3606010 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 05-11-2014 19:28:00 DKK 300
Okänd konstnär, skulptur i bronserad metall, härförare
Okänd konstnär, skulptur i bronserad metall, härförare. Okänd konstnär, skulptur i bronserad metall, härförare. En fot skadat. H: 27 cm. Varenr: 3606753 DKK 644 SE, Malmö, Baltzarsgatan 05-11-2014 19:36:00 DKK 241
Susanne Kirså cd. Skulptur, patineret bronze
Susanne Kirså cd. Skulptur, patineret bronze. Susanne Kirså født 1963 cd. Skulptur af patineret bronze i form af påfugl, monteret på sokkel af poleret granit. Sign. Kirså. H. 93 cm. H. inkl. sokkel 143 cm. Varenr: 3606433 DKK 8.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 05-11-2014 20:17:00 DKK 900
Ubekendt kunstner. Skulptur af keramik
Ubekendt kunstner. Skulptur af keramik. Ubekendt kunstner. Skulptur af keramik, dekoreret i sort og hvid glassur. Sign. indridset monogram HH. H. 53 cm. Fremstår med glassur afslag/brændingsfejl. Varenr: 3600332 DKK 1.500 DK, Herning, Engdahlsvej 05-11-2014 20:27:00 DKK 300
 1 2 3  >>