Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Johannes Hedegaard cd. Portræt af Chr. Winther, relief af gips
Johannes Hedegaard cd. Portræt af Chr. Winther, relief af gips. Johannes Hedegaard (f. 1915) cd, Portræt af Chr. Winther, relief af bronzeret gips, Nr. 18/100. Diam. 27 cm. Varenr: 3591308 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 22-10-2014 11:55:00 DKK 300
Skulpturer af bronze (9)
Skulpturer af bronze (9). Skulpturer af patineret bronze i form af: To løver, kanin, to blåhvaler, dinosaur, vildsvin, hjort og abe. H. 5 - 20 cm. Vægt i alt 8122 gr. (9) Varenr: 3590219 DKK 2.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-10-2014 12:17:00 DKK 350
3 st skulpturer (3)
3 st skulpturer (3). 3 st skulpturer. Skulptur i brons signerad L.J. H. H. 14 cm. 2 st skulpturer i metall på marmorsockel, första delen av 1900-.talet. H. 7-18 cm. Varenr: 3592022 DKK 648 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 22-10-2014 14:45:28 DKK 324
Svend Ritter cd. Skulptur, bronze
Svend Ritter cd. Skulptur, bronze. Svend Ritter f. 1917 cd: Figurkomposition. Usign. Patineret bronze. H. 32 cm. Varenr: 3590704 DKK 2.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-10-2014 15:41:00 DKK 1.400
Erotisk bronzefigur, knælende kvinde
Erotisk bronzefigur, knælende kvinde . Bronzefigur forestillende kvinde i erotisk positur. H. 22 cm. Modelfoto Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her. Varenr: 3574209

DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-10-2014 16:03:12 DKK 1.050
Axel Olsson, skulptur, brons, 'Utvandrarna' (bus)
Axel Olsson, skulptur, brons, 'Utvandrarna' (bus). Axel Olsson, (1919-2001), skulptur, brons, 'Utvandrarna'. Sockel i kolmårdsmarmor. Höjd 17 cm. Signerad Axel Olsson. Varenr: 3592198 DKK 1.216 SE, Örebro, Aspholmen 22-10-2014 17:39:54 DKK 689
Bronzefigur, 'Kwan Yingfigur'
Bronzefigur, 'Kwan Yingfigur'. Bronze, patiniert, auf Lotussockel sitzende Figur, H 35cm, B 25cm, T 16cm. Neuwaren werden nach dem Neuwarenprinzip taxiert. D. h. der Schätzpreis plus Käuferprovision entspricht dem empfohlenen Verkaufspreis oder dem Preis, zu dem die Ware im Einzelhandel angeboten wird. Lesen Sie mehr. Varenr: 3472969

DKK 2.606 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 22-10-2014 18:20:00 DKK 1.303
Stor vægskulptur 'Elefantenkopf'
Stor vægskulptur 'Elefantenkopf'. Bronze, patineret, naturalistisk modelleret, på bagsiden er der en anordning til ophængning på væggen. H 56 cm, B 82 cm, D 75 cm. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste ... Varenr: 3472940

DKK 22.340 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 22-10-2014 18:30:00 DKK 13.404
Bronzefigur, 'Bulldogge'
Bronzefigur, 'Bulldogge'. Bronze, patineret, naturalistisk modelleret, fritstående skulptur af en buldog. B 55 cm, H 31,5 cm, D 25 cm, vægt ca. 13,5 kg. Varenr: 3472967 DKK 5.213 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 22-10-2014 18:35:00 DKK 3.723
Bronzeskulptur 'Sitzender Bär'
Bronzeskulptur 'Sitzender Bär'. Bronze, patineret, monteret på sort marmorsokkel, naturalistisk modelleret figur af en siddende bjørn. H 33 cm, B 31 cm, D 25 cm.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i ... Varenr: 3472966

DKK 3.723 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 22-10-2014 18:35:00 DKK 2.048
Dewall, tavla i gips (bus)
Dewall, tavla i gips (bus). Dewall, tavla i gips (bus). Signerad i gipsen. Ramad. Dagermått. 81,5 x 66 cm Varenr: 3583396 DKK 810 SE, Stockholm, Slakthusgatan 22-10-2014 18:46:00 DKK 263
Buste, 'Romerinde'
Buste, 'Romerinde'. Buste efter antikt forbillede, sten, 2-farvet i hvidt og okkerfarvet, dame med tunika bundet i højre side, næse fremstår let afslået, H. 65cm B. 50cm D. 30cm.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris ... Varenr: 3473293

DKK 5.957 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 22-10-2014 18:55:00 DKK 4.096
Pierre Martin. Skulptur af patineret messing, H. 64 cm.
Pierre Martin. Skulptur af patineret messing, H. 64 cm.. Pierre Martin. Skulptur i patineret messing på sokkel af poleret granit udført af nordisk kunstner under pseudonymet Pierre Martin. Signeret: P.M. Højde ca. 64 cm, (heraf sokkel 25 cm). Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den... Varenr: 3526410

DKK 12.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-10-2014 19:00:00 DKK 2.700
Seks relieffer af forestillende ærkeengle (6)
Seks relieffer af forestillende ærkeengle (6). Seks relieffer af træ og gesso forestillende ærkeengle. Aldersrelateret brugsspor, afskalninger. H. 50 cm. B. 35 cm. D. 5 cm. (6) Varenr: 3581923 DKK 2.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-10-2014 19:08:00 DKK 1.200
Par sandstensfigurer 'Liggende sphinx' (2)
Par sandstensfigurer 'Liggende sphinx' (2). Par liggende sphinxer på plint, lys sandsten, udsmykket med skarabæer og fletkrans, H. 56cm B. 100cm D. 30cm (2) Varenr: 3473300 DKK 13.404 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 22-10-2014 19:12:00 DKK 10.426
Bronzedyrefigur 'Ørn'
Bronzedyrefigur 'Ørn'. Bronze, patineret, naturalistisk modelleret dyreskulptur, ørn med årvågent blik, siddende på en grensokkel. H 52 cm, B 42 cm, D 23 cm, vægt ca. 15,8 kg.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til ... Varenr: 3504695

DKK 5.957 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 22-10-2014 19:20:00 DKK 4.096
Ubekendt kunstner. Relief af stentøj dekoreret med elefanter.
Ubekendt kunstner. Relief af stentøj dekoreret med elefanter.. Ubekendt kunstner. Relief af stentøj dekoreret med elefanter. 40 x 70 cm Varenr: 3588184 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 22-10-2014 19:24:00 DKK 300
Peter Hesk Möller, skulptur i brons 'Rörelse II' (BUS)
Peter Hesk Möller, skulptur i brons 'Rörelse II' (BUS). Peter Hesk Möller, f. 1952. Skulptur i patinerad brons. Signerad. Monterad på granitsockel. H: 19 cm inkl sockel. Varenr: 3592337 DKK 1.621 SE, Malmö, Baltzarsgatan 22-10-2014 19:54:00 DKK 1.094
Bronzeskulptur serie af Liné Ringtved Thordarson (4)
Bronzeskulptur serie af Liné Ringtved Thordarson (4). Liné Ringtved Thordarson født 1965. Bronzeskulptur serie bestående af fire skulpturer. Hver skulptur er individuelt håndslebet og patineret. Serien er patineret i fire forskellige patineringer. Hver skulptur H. 15 cm. Hver skulptur signeret 'Liné'. Signeret eksemplar af "Sensitivity, ... Varenr: 3590523 DKK 10.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-10-2014 19:59:00 DKK 2.400
Viktor Hall. Skulptur af glas og jern, 'Frihedsgudinden / Håbets Gudinde', 1996
Viktor Hall. Skulptur af glas og jern, 'Frihedsgudinden / Håbets Gudinde', 1996. Viktor Hall f. 1951. Skulptur betitlet "Frihedsgudinde / Håbets Gudinde". Skulpturen er opbygget af 20 cm. høje moduler af jern med påsatte glasstykker, glassets grønne farve har givet navnet 'Håbets Gudinde' til skulpturen, 1996. Total H. ca. 350 D. 200 B. 200 cm. Værket har været udstillet ... Varenr: 3541005 DKK 35.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-10-2014 20:00:00 DKK 10.000
Katolsk kvindelig  helgenfigur i udskåret træ.
Katolsk kvindelig helgenfigur i udskåret træ. . Religiøs dekorationsfigur / dukke udført i patina-bemalet træ og resin, forestillende "Grace”. Cage-doll udført i "spanish mannequin style", med leddelte arme. Højde 62 cm , bredde 19 cm. Figuren er en replika af en santo (helgeninde). Disse har været brugt i århundreder, og bruges stadig i ... Varenr: 3275066

DKK 1.400 DK, Helsingør, Støberivej 22-10-2014 20:20:00 DKK 500
Keith Haring. Original screen printed T-shirt
Keith Haring. Original screen printed T-shirt. Keith Haring 1958 - 1990. Original screen printed T-shirt. Produceret i et meget begrænset antal. Oprindeligt en invitation fra 1986. 'Keith Haring's Third annual Party of Life, May 1986, 11pm, Palladium - 126 E.14. st. NYC'. Varenr: 3590938 DKK 5.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-10-2014 20:28:00 DKK 375
Jens Jakob Bregnø m.fl, figurer, bronze (2)
Jens Jakob Bregnø m.fl, figurer, bronze (2) . Jens Jakob Bregnø m.fl, figurer af patineret bronze, i form af kvinde, én signeret JJB. H. 6,5 - 8,5 cm. En fremstår med slitage på patinering. (2) Varenr: 3588246 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-10-2014 20:54:00 DKK 475
Amy Grandt, uld collage i montre
Amy Grandt, uld collage i montre. Uld collage af Amy Grandt f. 1943, i montre, sign. på bagsiden, Amy Grandt 2013. H. 32 cm. B. 32 cm. D. 9 cm. Varenr: 3567486 DKK 800 DK, Odense, Kratholmvej 23-10-2014 10:55:02 DKK 325
Ubekendt kunstner, bronce skulptur. Sign. B.S
Ubekendt kunstner, bronce skulptur. Sign. B.S. Ubekendt kunstner, bronce skulptur. Sign. B. H. 29 cm. Varenr: 3591403 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2014 11:30:00 DKK 300
Peder Hald. Figur af bronze
Peder Hald. Figur af bronze . Peder Hald 1892-1987. Figur af bronze i form af gående bjørn. Signeret HALD samt stempet bronze 7. L. 20 cm. Varenr: 3590844 DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 23-10-2014 13:57:00 DKK 425
Skulpturer af bronze (2)
Skulpturer af bronze (2). Skulpturer af patineret bronze i form af Charleston piger, baser af marmor. H. 30 cm. Vægt i alt 3852 gr. (2) Varenr: 3591894 DKK 2.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-10-2014 16:00:00 DKK 300
Skulpturer af bronze (5)
Skulpturer af bronze (5). Skulpturer af patineret bronze i form af fem giraffer. H. 15 - 28 cm. Vægt i alt 4791 gr. (5) Varenr: 3591768 DKK 3.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-10-2014 16:00:00 DKK 350
Per Eli. Skulptur
Per Eli. Skulptur. Per Eli. Unika figurgruppe af raku-brændt ler, i form af omfavnende personer. H. 15 cm. Sign. Per Eli 05 i bunden. Varenr: 3593012 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 23-10-2014 16:01:52 DKK 425
Per Eli. Skulptur
Per Eli. Skulptur . PER ELI. Skulptur af glaseret stentøj. Uden titel. Sign. Per Eli. H: 24 cm. B: 10 cm. D: 9 cm. Multikunstner, troubadour, skulptør og maler Per Eli er medlem af den fynske kunstnersammenslutning Èncore. Varenr: 3593014 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 23-10-2014 16:15:00 DKK 500
 1 2 3 4 5  >>