Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Skulptur af patineret bronze - Dreng med fisk
Skulptur af patineret bronze - Dreng med fisk . Skulptur af patineret bronze i form af dreng med fisk/ stør H. 51 cm. Vægt omkring 4 kg. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her. Varenr: 3454453

DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 29-07-2014 14:54:00 DKK 550
Skulptur af bronze
Skulptur af bronze. Skulptur af patineret bronze i form af engelske setter. H. 21 cm. Vægt 4413 gr. Varenr: 3490411 DKK 1.800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 29-07-2014 16:00:00 DKK 375
Skulptur af patineret bronze - Romer med vase
Skulptur af patineret bronze - Romer med vase. Skulptur af patineret bronze i form af romer/herre med vase H. 62 cm vægt 4 kg. kgNyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her. Varenr: 3454408

DKK 2.500 DK, Helsingør, Støberivej 29-07-2014 16:06:00 DKK 375
Kvindefigur af hvidt, støbt materiale
Kvindefigur af hvidt, støbt materiale . Kvindefigur af hvidt, støbt materiale, sign. H. 79 cm. Varenr: 3463701 DKK 800 DK, Kolding, Trianglen 29-07-2014 16:39:00 DKK 350
Skulptur af bronze
Skulptur af bronze. Skulptur af patineret bronze i form af kvæg ved gærde. H. 21 cm. Vægt 3812 gr. Varenr: 3490422 DKK 1.600 DK, Hørsholm, Vibe Alle 29-07-2014 18:00:00 DKK 325
Skulpltur i form av elefant
Skulpltur i form av elefant. Skulptur i form av elefant. Enligt uppgift Offergåva från Baht Krum, Chiang Mai, Thailand. Skuren i trä, bemålad. Slitage. Höjd 55 cm, längd 58 cm. Varenr: 3473620 DKK 815 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 29-07-2014 18:15:00 DKK 265
Just Andersen. Kvindefigur af diskometal.
Just Andersen. Kvindefigur af diskometal. . Just Andersen, f. 1884-1943. Forestiller siddende nøgen kvinde, lavet af diskometal. Sign. Just A., nr. D1871. H. ca. 24 cm. Fremstår m. få ridser og mærker. Varenr: 3490361 DKK 800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-07-2014 19:09:00 DKK 350
Just Andersen, figur, diskometal
Just Andersen, figur, diskometal. Just Andersen, figur af diskometal i form af kvinde med spejl. Sign. Just A. 2299. H. 36 cm. Fremstår med skade på arm. Varenr: 3491003 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2014 19:27:00 DKK 450
Rimon Kopty design. Abstrakt skulptur af rustfrit stål
Rimon Kopty design. Abstrakt skulptur af rustfrit stål. Rimon Kopty design. Abstrakt skulptur af rustfrit poleret stål. H. 130 cm. Varenr: 3490456 DKK 7.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-07-2014 19:33:00 DKK 1.750
Skulptur af bronze
Skulptur af bronze. Skulptur af patineret bronze i form af putti i leg. H. 24 cm. Vægt 3657 gr. Varenr: 3490432 DKK 800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 29-07-2014 20:00:00 DKK 375
Abstrakt figur af patineret bronze.
Abstrakt figur af patineret bronze.. Abstrakt figur af patineret bronce. Rund sokkel af marmor. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee sign. Juno H. 43 cm. inkl sokkel. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil ... Varenr: 3453439

DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-07-2014 20:12:00 DKK 800
Bronzefigur forestillende ung kvinde
Bronzefigur forestillende ung kvinde. Bronzefigur forestillende ung kvinde monteret på oval sokkel i marmor. Sign. Claude h. 16 x 21,5 cm. Modelfoto Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere ... Varenr: 3235666

DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-07-2014 20:36:00 DKK 625
Bronzeskulptur i form af kvinde
Bronzeskulptur i form af kvinde. Skulptur af patineret bronze i form af kvinde på træstub. H. 47 Ø 13 cm. Ca. vægt 4 kg.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her. Varenr: 3444778

DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 29-07-2014 20:44:00 DKK 400
Katolsk kvindelig  helgenfigur i udskåret træ.
Katolsk kvindelig helgenfigur i udskåret træ. . Religiøs dekorationsfigur / dukke udført i patina-bemalet træ og resin, forestillende "Antonia”. Cage-doll udført i "spanish mannequin style", med leddelte arme, aftagelig glorie og øreringe. Højde 63 cm , bredde 19 cm. Figuren er en replika af en santo (helgeninde). Disse har været brugt i ... Varenr: 3275046

DKK 1.400 DK, Helsingør, Støberivej 29-07-2014 21:00:00 DKK 500
Aage Gitz-Johansen. Skuptur af træ, cd
Aage Gitz-Johansen. Skuptur af træ, cd. Aage Gitz-Johansen 1897-1977. Skulptur af dekoreret og udskåret træ, sign. L. 21 cm. Proveniens: Kunstnerens familie. Denne auktion er en del af Lauritz.com Roskildes temaauktion over en samling værker af Aage Gitz-Johansen (1897-1977) ejet af kunstnerens efterkommere til nu.Se de andre værker ... Varenr: 3470930 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-07-2014 10:00:00 DKK 350
Leif Sylvester, figur, stentøj, cd
Leif Sylvester, figur, stentøj, cd . Leif Sylvester Petersen født 1940, skulptur af stentøj. Signeret Sylvester på bagsiden. H. 24 cm Varenr: 3491601 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 30-07-2014 10:32:21 DKK 1.100
Aage Gitz-Johansen. Maske, cd.
Aage Gitz-Johansen. Maske, cd.. Aage Gitz-Johansen 1897-1977. Maske af dekoreret udskåret træ, sign. G. H. 36 cm. Proveniens: Kunstnerens familie til idag. Denne auktion er en del af Lauritz.com Roskildes temaauktion over en samling værker af Aage Gitz-Johansen (1897-1977) ejet af kunstnerens efterkommere til nu.Se de andre ... Varenr: 3470934 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-07-2014 11:00:00 DKK 1.600
Aage Gitz-Johansen. Skuptur af træ, cd. Aage Gitz-Johansen 1897-1977. Skulptur af dekoreret og udskåret træ, sign. H. 21 cm. Proveniens: Kunstnerens familie. Denne auktion er en del af Lauritz.com Roskildes temaauktion over en samling værker af Aage Gitz-Johansen (1897-1977) ejet af kunstnerens efterkommere til nu.Se de andre værker ... Varenr: 3470918 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-07-2014 13:00:00 DKK 575
Hyttmästarkäpp, glas
Hyttmästarkäpp, glas. Handblåst hyttmästarkäpp med spiraler. Avslut av koppar. Längd 98 cm. Varenr: 3488185 DKK 652 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 30-07-2014 13:41:00 DKK 244
Mask. Kifwebe, Songye, Kongo
Mask. Kifwebe, Songye, Kongo. Mask. Kifwebe, Songye, Kongo. Skuren och bemålad. H 63 cm. Skador och lagningar. Av senare tillverkning. Varenr: 3364285 DKK 815 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 30-07-2014 15:56:00 DKK 244
Skulpturer af bronze (11)
Skulpturer af bronze (11). Skulpturer af patineret bronze i form af frøer. H. 23 - 5 cm. Vægt 8622 gr. Varenr: 3490444 DKK 2.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 30-07-2014 16:00:00 DKK 475
Ole Ahlberg cd. Skulptur af porcelæn 'Moonstruck'
Ole Ahlberg cd. Skulptur af porcelæn 'Moonstruck'. Ole Ahlberg født 1949. Skulptur af porcelæn, 'Moonstruck'. Signeret og nummeret 'Ahlberg 13, 36/60'. H. 23, B. 22, D. 16,5 cm. Varenr: 3493206 DKK 10.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 30-07-2014 16:28:56 DKK 3.800
Afrikansk skulptur
Afrikansk skulptur. Afrikansk skulptur. 1900-tal. Höjd ca 68 cm. Maskstungen i botten. Varenr: 3484746 DKK 652 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 30-07-2014 17:25:00 DKK 244
Jens-Flemming Sørensen cd. Bronze- og granit installation med spring og pumpebrønd
Jens-Flemming Sørensen cd. Bronze- og granit installation med spring og pumpebrønd. Jens-Flemming Sørensen født 1933. Bronze- og granit installation med spring og pumpebrønd. Opført 1985. Installation bestående af: Patineret bronzekugle Ø 30 cm Patineret bronzekugle Ø 45 cm (fragmenteret) Patineret bronzekugle Ø 50 cm Granitsøjle, synlig højde 153 Granitsøjle, ... Varenr: 3461884 DKK 200.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 30-07-2014 17:31:00 DKK 125.000
Tempelskulptur, elefant
Tempelskulptur, elefant. Tempelskulptur, elefatant. Enligt uppgift Offergåva från Baht Krum, Chiang Mai, Thailand. Trä. Monterad på träplatta. Höjd 46 cm. Slitage. Varenr: 3484093 DKK 652 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 30-07-2014 17:45:00 DKK 265
Afrikansk skulptur
Afrikansk skulptur. Afrikansk skulptur. 1900-tal. Skuren i trä. Höjd 40 cm. Skador. Varenr: 3484785 DKK 652 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 30-07-2014 17:50:00 DKK 244
Afrikansk skuptur/pall
Afrikansk skuptur/pall. Afrikansk skulptur/pall. Skuren i trä. Höjd 32 cm. Slitage. Av senare tillverkning. Varenr: 3363049 DKK 652 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 30-07-2014 17:56:05 DKK 244
Skupturer af bronze
Skupturer af bronze. Skulpturer af patineret bronze i form af 15 frøer. H. 14 - 4 cm. Vægt i alt 8754 gr. Varenr: 3490460 DKK 3.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 30-07-2014 18:00:00 DKK 325
Tempelskulptur i form av en fisk, trä.
Tempelskulptur i form av en fisk, trä. . Tempelskulptur i form av en fisk i trä, delvis bemålad. Enligt uppgift Offergåva från Baht Krum, Chiang Mai, Thailand. Maskstungen. Träsockel. Höjd ca 49,5 cm, bredd ca 29,5cm. Varenr: 3475558 DKK 652 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 30-07-2014 18:15:00 DKK 244
Frimurarring, 18K guld
Frimurarring, 18K guld. Frimurarring, 18K guld med emaljdekor i rött och blått. Svenska kontrollstämplar, tillverkad Y9 = 1973. Namn- och datumgravyr invändigt. Vikt: ca 12,5 gram. Ringstrl: diam. ca 23 mm, strl ca 72. Varenr: 3488187 DKK 2.037 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 30-07-2014 18:48:00 DKK 1.344
 1 2 3 4 5  >>