Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Dalahäst
Dalahäst . ANDREAS WARGENBRANT (född 1967), Dalahäst, signerad och numrerad 37/50, bronspatinerad, höjd 92 Varenr: 4249710 DKK 9.660 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 01-05-2016 11:18:00
Se mere
L.E.Moore “Kiss My Pink Lips”, Art skulptur. Limited Edition nr. 25/50.
L.E.Moore “Kiss My Pink Lips”, Art skulptur. Limited Edition nr. 25/50.. L.E.Moore “Kiss My Pink Lips”, Art skulptur. Limited Edition nr. 25/50. Håndmalet og lak forseglet buste, af hærdet Pvc. stående på 30x30 cm. acryl plade. Højde 78 cm., Bredde 39 cm. Signeret L.E. Moore og nummereret 25/50 Varenr: 4183627

DKK 3.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-05-2016 11:41:00 DKK 1.900
Skulptur Oaxen
Skulptur Oaxen. ERIKA PEKKARI (född 1957): Svamp, formgiven 2007, vitlackerad aluminium, fotplatta i stål, höjd ca 206, bredd 248 cm. PROVENIENS: Oaxen Krog Varenr: 4249732 DKK 2.415 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 01-05-2016 12:33:00
Se mere
Svamp Oaxen
Svamp Oaxen. ERIKA PEKKARI (född 1957): Svamp, formgiven 2007, vitlackerad aluminium, fotplatta i stål, höjd ca 148, bredd 170 cm. PROVENIENS: Oaxen Krog Varenr: 4249740 DKK 2.415 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 01-05-2016 13:03:00
Se mere
ANDREAS WARGENBRANT (född 1967), Dalahäst
ANDREAS WARGENBRANT (född 1967), Dalahäst. ANDREAS WARGENBRANT (född 1967), Vit dalahäst, signerad och daterad 2009, vitpatinerat gjutjärn, höjd 34 cm Varenr: 4249757 DKK 2.415 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 01-05-2016 14:00:00
Se mere
Axel Waleij - Skulptur Olaus Petri
Axel Waleij - Skulptur Olaus Petri. AXEL WALEIJ (1897-1964): "Olaus Petri", signerad på sockeln Waleij, Bronsmålad konstmassa, höjd 32 cm. Varenr: 4249765 DKK 1.610 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 01-05-2016 14:24:00
Se mere
Kimmo Pyykkö
Kimmo Pyykkö. KIMMO PYYKKÖ (Finland, född 1940), skulptur i förkromad stål samt glas, motiv med ansikte i profil samt svävande svalor, 80x70 cm, signerad Kimmo, daterad -73. . . Kimmo Pyykkö, finländsk skulptör född i Lahti, Finland. Han studerade vid Institute of Industrial Arts och Helsinki University Art Ro... Varenr: 4249767 DKK 3.220 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 01-05-2016 14:30:00
Se mere
Skulptur Oaxen
Skulptur Oaxen. ERIKA PEKKARI (född 1957): Svamp, formgiven 2007, vitlackerad aluminium, fotplatta i stål, höjd 206, bredd 212 cm. PROVENIENS: Oaxen Krog Varenr: 4249769 DKK 2.415 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 01-05-2016 14:36:00
Se mere
Ruth Milles
Ruth Milles . RUTH MILLES (1873-1941): "Vattenbärerskan", signerad, gips, höjd 36 cm Varenr: 4249787 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 01-05-2016 15:36:00
Se mere
Bulldog i brons
Bulldog i brons. ANDREAS WARGENBRANT (född 1967), bulldog, grönpatinerad brons, signerad och numrerad 4/8, höjd 85 cm Varenr: 4249801 DKK 12.880 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 01-05-2016 16:24:00
Se mere
Skulptur
Skulptur. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (samtida): objekt, glaserat stengods, monogramsignerad, höjd ca 39 cm Varenr: 4249804 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 01-05-2016 16:33:00
Se mere
Skulptur brons
Skulptur brons. SKULPTUR, samtida, liggande modell, brons, höjd 18, läntgd 69 cm Varenr: 4249815 DKK 1.610 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 01-05-2016 17:12:00
Se mere
Almar Arwidson
Almar Arwidson. ALMAR ARWIDSON (1913-2011): Väggrelief, "Vila bland rönnbär", skuren och karvad i trä, signerad, 41 x 25 cm Varenr: 4249851 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 01-05-2016 19:08:00
Se mere
Almar Arwidson
Almar Arwidson. ALMAR ARWIDSON (1913-2011): "Förlorat revir", skulptur i bronserat järnsmide monterad på träsockel, signerad och betitlad Varenr: 4249865 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 01-05-2016 19:36:00
Se mere
Saga Jon. 'From my point of view'. Skulptur af patineret bronze, H. 53 cm.
Saga Jon. 'From my point of view'. Skulptur af patineret bronze, H. 53 cm.. Saga Jon. 'From my point of view'. Skulptur i patineret bronze. Signeret "SJ". Højde 53 cm. . Saga Jon. Pseudonym for dansk billedkunstner, skulptør og billedhugger. Saga Jon’s skulpturer har afsæt i den figurative verden, som her med humoren som drivkraft. Foretrukne materialer er messing, ... Varenr: 4132058 DKK 5.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-05-2016 19:59:00 DKK 1.900
Svamp Oaxen
Svamp Oaxen. ERIKA PEKKARI (född 1957): Svamp, formgiven 2007, vitlackerad aluminium, fotplatta i stål, höjd ca 177, bredd 230 cm. PROVENIENS: Oaxen Krog Varenr: 4249892 DKK 2.415 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 01-05-2016 20:30:00
Se mere
Pierre Martin. 'Balance'. Skulptur af patineret bronze, H. 69 cm.
Pierre Martin. 'Balance'. Skulptur af patineret bronze, H. 69 cm.. Pierre Martin. 'Balance'. Skulptur i patineret bronze på sokkel af poleret granit. Signeret "PM" Højde ca. 69 cm. inkl. sokkel. Pierre Martin er pseudonym for nordisk kunstner, opvokset i Danmark. Udformningen af skulpturer/ det 3-dimensionelle optager Pierre Martin. Materialevalget spænder... Varenr: 4132010 DKK 6.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-05-2016 20:47:00 DKK 4.500
Harvey Martin, cortenstål, abstrakt skulptur, 'Twin Towers'
Harvey Martin, cortenstål, abstrakt skulptur, 'Twin Towers'. "Twin Towers" udført i cortenstål, af Harvey Martin(1942-2014), bog medfølger, H. 72, L. 68, D. 60 cm. Fremstår med brugsspor bl.a. anløben. (2) Litt. I bogen om Harvey Martin, " Idioten og Stjernedyret " af Gitte og Leo Tandrup, er lignende skulpturen afb. s. 235. Harvey Martins ... Varenr: 4245990 DKK 6.000 DK, Odense, Kratholmvej 01-05-2016 21:15:00 DKK 1.600
Tore Strindberg, gipsskulptur
Tore Strindberg, gipsskulptur. TORE STRINDBERG (1882-1968), Stående flicka, signerad T Strindberg 1915 på sockeln samt blyertssignerad undertill, skiss i gips till skulptur i Kalmar, höjd 19,5 cm Varenr: 4249919 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 01-05-2016 21:24:00
Se mere
Väggskulptur skuret trä
Väggskulptur skuret trä. VÄGGSKULPTUR, "The busch" Art People Gallery, skuret bemålat trä, trianguklärt, 45 x 62 cm Varenr: 4249944 DKK 1.610 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 02-05-2016 10:28:00
Se mere
José Luis Sanchez
José Luis Sanchez. JOSÉ LUIS SANCHEZ (född 1926): Utan titel, signerad JL SANCHEZ, numrerad 987/1000, brons, sockel i svart sten, höjd 5, 15 x 8 cm, total höjd 8 cm Varenr: 4249946 DKK 1.610 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 02-05-2016 10:36:00
Se mere
Støbt haveskulptur i form af kvinde
Støbt haveskulptur i form af kvinde. Støbt haveskulptur i form af kvinde. H. 71 cm. 1900-tallets slutning. Varenr: 4251053 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 02-05-2016 15:03:00 DKK 500
Harald Conradsen for P. Ipsen. Figurgruppe af Adam og Eva med æble
Harald Conradsen for P. Ipsen. Figurgruppe af Adam og Eva med æble . Figurgruppe af Adam og Eva med æble, Harald Conradsen 1817-1905 for P. Ipsen, af sortbrændt terracotta stemplet P. Ipsen Eneret Kjøbenhavn 745, H. Conradsen 1901, H. 37, L. 48 cm. Fremstår med afslag og hårrevner. Varenr: 4244000 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 02-05-2016 15:15:00 DKK 600
Skulpturer, 1800-talets senare del (2)
Skulpturer, 1800-talets senare del (2). Skulpturer, 1800-talets senare del. Föreställandes en pojke och en flicka. Bronserad zink. Sockel i sten. Höjd 24 cm. Bronsering med bortfall, patina. (2) Varenr: 4235861 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 02-05-2016 15:59:02 DKK 242
Beethovens dødsmaske af gips samt hans portræt af marmor i profil (2)
Beethovens dødsmaske af gips samt hans portræt af marmor i profil (2). Beethovens dødsmaske af hvidmalet gips h.27,5 cm samt hans portræt i profil af hvid marmor (usigneret) h.17,5 cm. Begge 1900 tallet. Varenr: 4247775 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02-05-2016 16:00:00 DKK 300
Bengt Rosenström, relief af bemalet træ, cd
Bengt Rosenström, relief af bemalet træ, cd . Bengt Rosenström, relief af bemalet træ, sign. på bagside. L. 100 cm, B. 27 cm. Varenr: 4250673 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 02-05-2016 16:21:14 DKK 300
Andreas Wargenbrant bronstärning
Andreas Wargenbrant bronstärning. ANDREAS WARGENBRANT (född 1967), skulptur, "The winner takes it all", tärning för vinnare (6 punkter på varje sida), grönpatinerad brons, skyltmärkt och numrerad 41/50, ca 20 x 18 cm Varenr: 4250033 DKK 4.025 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 02-05-2016 16:48:00
Se mere
Andreas Wargenbrant skulptur
Andreas Wargenbrant skulptur. ANDREAS WARGENBRANT (född 1967), skulptur, ur serien "Holes", bricksignerad och numrerad 4/20, bas i carraramarmor, höjd 80 cm Varenr: 4250068 DKK 6.440 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 02-05-2016 19:04:00
Se mere
Robbi Jones: Erotisk skulptur model 'Coco' udført i poleret messing
Robbi Jones: Erotisk skulptur model 'Coco' udført i poleret messing. Robbi Jones: Erotisk skulptur model 'Coco' udført i poleret messing, håndmodelleret af kunstneren Robbi Jones. Sign. Robbi Jones. H. ca. 25cm. Fremstår med minimale brugsspor Varenr: 4235612 DKK 3.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-05-2016 19:30:00 DKK 1.200
Skulptur, jägare med hund. Patinerad metall. 1900-tal.
Skulptur, jägare med hund. Patinerad metall. 1900-tal.. Skulptur, jägare med hund. Patinerad metall. 1900-tal. Märkt Chiparus på sockel. Höjd 60 cm, längd 48 cm. Smärre skador. Varenr: 4219863 DKK 2.415 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 02-05-2016 19:39:00 DKK 1.610
 1 2 3 4 5  >>