Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ivan Boytler, Kobberrelieffer, væghængte (2)
Ivan Boytler, Kobberrelieffer, væghængte (2). Ivan Boytler, To kobberrelieffer i form af ansigter/bladværk, væghængte. Mål ca. 20 x 20 og 21 x 22 cm. (2) Varenr: 3643546 DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 21-12-2014 13:34:00 DKK 450
Oscar Reutersvärd, skulptur (bus)
Oscar Reutersvärd, skulptur (bus). Oscar Reutersvärd 1915-2002, "Trippelrotation". Skulptur i bemålat stål. Signerad. H. 60 cm. Varenr: 3630301 DKK 11.796 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 21-12-2014 14:02:00 DKK 6.291
Esperanza Lopez-Montoya, skulptur (bus)
Esperanza Lopez-Montoya, skulptur (bus). Esperanza Lopez-Montoya f. 1926. Skulptur i patinerad brons. Signerad e.a 1/2. H. 33 cm. Varenr: 3630289 DKK 14.155 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 21-12-2014 15:00:00 DKK 7.078
Skulpturer af bronze (4)
Skulpturer af bronze (4). Skulpturer af patineret bronze i form af kvindebuster. H. 19 cm. Vægt i alt 4370 gr. (4) Varenr: 3659063 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 21-12-2014 16:00:00 DKK 400
Maria med barnet i bemalet metal
Maria med barnet i bemalet metal. Maria med barnet i bemalet metal. Håndlavet katolsk figur forestillende Jomfru Maria med Jesusbarnet. Udført i præget metal og resin med patineret bemaling i . H: 35 cm, B: 28 cm D: 15 cm Varenr: 3271697

DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 21-12-2014 19:30:00 DKK 500
Viktor Hall. Skulptur af jern, glas og træ betitlet 'Babelstårnet', 1998
Viktor Hall. Skulptur af jern, glas og træ betitlet 'Babelstårnet', 1998. Viktor Hall f. 1951. Skulptur af jern, glas og træ betitlet 'Babelstårnet', 1998. H. ca. 280 cm., base B. 75 D. 75 cm. Værket har været udstillet i Galleri 2112. Viktor Halls kommentar til 'Babelstårnet' er at han med denne prøver at vise ”vores ” trang til at kunne og ville ... Varenr: 3634594 DKK 15.000 DK, Helsingør, Støberivej 21-12-2014 19:32:00 DKK 7.000
Paul Wunderlich, 'Gamba', bronzeskulptur, 1979
Paul Wunderlich, 'Gamba', bronzeskulptur, 1979. Paul Wunderlich (1927-2010), 'Gamba', bronzeskulptur med mørk patina, 1979, H. 68,5 cm. Forsynet med signaturstempel i bronzen på kanten af plinten samt dateret og nummereret. Edition 50/200. Varenr: 3644068 DKK 9.671 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-12-2014 19:35:00 DKK 7.439
Kvindefigur. Rødler, sign HW '64
Kvindefigur. Rødler, sign HW '64 . Kvindefigur udformet af rødler, signeret i bund: HW samt dat. '64. Mål: H. 32 cm. B. 46 cm. Varenr: 3644472 DKK 2.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-12-2014 19:56:00 DKK 975
Skulpturer af bronze (5)
Skulpturer af bronze (5). Skulpturer af patineret bronze i form af and og fire frøer. H. 7 -17 cm. Vægt i alt 12815 gr. (5) Varenr: 3659100 DKK 2.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 21-12-2014 20:00:00 DKK 525
Ubekendt kunstner, abstrakt jernskulptur
Ubekendt kunstner, abstrakt jernskulptur . Ubekendt kunstner, abstrakt jernskulptur, utydelig signeret under bund samt stemplet 1987 H .: ca. 50 cm. Varenr: 3658968 DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 21-12-2014 20:09:00 DKK 1.150
Katolsk kvindelig  helgenfigur i udskåret træ.
Katolsk kvindelig helgenfigur i udskåret træ. . Religiøs dekorationsfigur / dukke udført i patina-bemalet træ og resin, forestillende "Isabel”. Cage-doll udført i "spanish mannequin style", med leddelte arme, aftagelig glorie og øreringe. Højde 77 cm , bredde 21 cm. Figuren er en replika af en santo (helgeninde). Disse har været brugt i ... Varenr: 3274917

DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 21-12-2014 20:40:00 DKK 600
Anne Mette Kidmose, rakufigur, 'Valenzia'
Anne Mette Kidmose, rakufigur, 'Valenzia'. 'Valenzia', rakufigur af Anne Mette Kidmose, sign. Kidmose. H. inkl. sokkel. 50 cm. Varenr: 3643552 DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 22-12-2014 12:17:13 DKK 375
Corneille cd. Skulptur af bronze
Corneille cd. Skulptur af bronze. Corneille 1922-2010 cd. Skulptur af bronze "Jeune fille Sauvage" i form af kvinde med fugl. Sign. Corneille, -05 samt num 91/99. H. 36. B. 12 cm.Corneille belgisk Cobrakunstner studerede kunst på The Academy of Art i Holland. Han var med til at starte Reflex i 1948 og året efter til at starte ... Varenr: 3656380 DKK 5.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-12-2014 13:21:00 DKK 2.000
Skulptur af Bronze
Skulptur af Bronze . Skulptur af Bronze på sokkel sort sten. sign. SV. H 22 cm Varenr: 3662868 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 22-12-2014 13:42:00 DKK 825
Broncefigur i form af kvinde
Broncefigur i form af kvinde. Broncefigur i form af abstrakt fremstillet kvinde. Monteret på sokkel af sort granit. H. 70 cm. Varenr: 3663086

DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-12-2014 14:02:17 DKK 450
Katolsk kvindefigur i udskåret træ
Katolsk kvindefigur i udskåret træ. Katolsk kvindefigur i udskåret træ Dekorationsfigur / dukke udført i patina-bemalet træ og resin, forestillende “Dolores” . Bevægelige, leddelte arme og ben samt stativ til oprejst stilling. Højde 56 , bredde 15 cm. Figuren er en replika af en santo (helgeninde). Disse har været brugt i ... Varenr: 3274865

DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-12-2014 14:30:00 DKK 500
Viktor Hall. Skulptur i form af indpakket brosten fra Ungdomshuset, ultimo 2000'nullerne
Viktor Hall. Skulptur i form af indpakket brosten fra Ungdomshuset, ultimo 2000'nullerne. Viktor Hall f. 1951. Skulptur betitlet 'Kampsten' i form af brosten indpakket med bånd og sløjfe i form af jern. Brostenen kommer fra det nu nedlagte Ungdomshus på Jagtvej 69, København. ultimo 2000'nullerne. H. 17 D. 16 B. 16 cm. Viktor Hall, f. 22/2-1951, er uddannet på Det Kongelige Danske... Varenr: 3664342 DKK 2.500 DK, Helsingør, Støberivej 22-12-2014 15:00:00 DKK 1.600
Jens-Flemming Sørensen. Skulptur af sortpatineret bronze cd
Jens-Flemming Sørensen. Skulptur af sortpatineret bronze cd. Jens-Flemming Sørensen. Skulptur formet som søjlekugle af sortpatineret bronze. Sign. Jens-Flemming Sørensen 2/6. H. 120. Kugle Ø 23 cm. Dansk billedhugger bosat i Pietrasanta i Italien. Jens-Flemming Sørensen er oprindeligt uddannet skrædder, begyndte derefter som autodidakt maler, men ... Varenr: 3602953 DKK 45.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-12-2014 15:13:00 DKK 18.000
Maria Rubinke, cd. Figur af porcelæn, cupcake - edition
Maria Rubinke, cd. Figur af porcelæn, cupcake - edition. Figur af porcelæn, cupcake - edition 'Royal Blue'. Maria Rubinke f. 1985, H. 11 cm. Sign. Rubinke '10 under bunden. Varenr: 3663906 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-12-2014 15:21:26 DKK 2.600
Skulpturer af bronze (2)
Skulpturer af bronze (2). Skulpturer af patineret bronze i form af to Charleston piger. Rund base af marmor. H. 32 cm. Vægt i alt 2205 gr. (2) Varenr: 3659123

DKK 2.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-12-2014 16:00:00 DKK 325
Skulpturer af bronze (2)
Skulpturer af bronze (2). Skulpturer af patineret bronze i form af to 'Charleston piger', runde baser af marmor. H. 31 cm. Vægt i alt 3459 gr. (2) Varenr: 3662091 DKK 2.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-12-2014 16:00:00 DKK 325
Ib Braun. Skulptur i glaserat stengods, unikat (bus)
Ib Braun. Skulptur i glaserat stengods, unikat (bus). Ib Braun, 1933-2003. Skulptur i glaserat stengods, unikat. Signerad. En arm samt hals lagad. H: 51cm. Möjligen gjord och bränd på Royal Copenhagen. Proveniens: Ur konstnärens dödsbo. Varenr: 3653217 DKK < 1.000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 22-12-2014 17:13:00 DKK 236
Skulpturer af bronze (14)
Skulpturer af bronze (14). Skulpturer af patineret bronze i form af frøer. H. 5 - 15 cm. Vægt i alt 10895 gr. Varenr: 3659153 DKK 3.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-12-2014 18:00:00 DKK 625
Skulpturer af bronze (2)
Skulpturer af bronze (2). Skulpturer af patineret bronze i form af to 'Charleston piger', runde baser af marmor. H. 31 cm. Vægt i alt 3830gr. (2) Varenr: 3662578 DKK 2.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-12-2014 18:00:00 DKK 375
2 Statuen auf Sockel
2 Statuen auf Sockel. 2 Statuen auf Sockel, nach griechischem Vorbild gearbeitet, Bronze, braun/goldbraun und goldbraun/türkis, Darstellung mit Amphore und Schale, auf Granitsockel, Lagerspuren, mit minimalen Ausblühungen, ca. 27x10x10 cm, je ca. 1 kg [24766775] Varenr: 3650185 DKK 1.190 DE, Mutterstadt, An der Fohlenweide 22-12-2014 18:28:00 DKK 335
2 Freiheitsstatuen
2 Freiheitsstatuen. 2 Freiheitsstatuen, Bronze Mischguss, braun/dunkelbraun, Lagerspuren, dekorativ, ca. 31x9x6 cm,je Varenr: 3650198 DKK 1.190 DE, Mutterstadt, An der Fohlenweide 22-12-2014 18:41:00 DKK 298
Katolsk kvindelig helgenfigur i udskåret træ. . Religiøs dekorationsfigur/dukke, udført i patina-bemalet træ og resin, forestillende "Marta Dolorosa” stående på kugle. Højde 51 cm, bredde 14 cm. Figuren er en replika af en santo (helgeninde). Disse har været brugt i århundreder og bruges stadig i spanske katolske kirker og private hjem, hvor ... Varenr: 3274698

DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-12-2014 19:00:00 DKK 500
Katolsk helgenfigur i udskåret træ.
Katolsk helgenfigur i udskåret træ. . Religiøs dekorationsfigur/dukke udført i patinabemalet træ og resin. Forestillende "Grace”. Cage-doll udført i "spanish mannequin style", med leddelte arme. Højde 62 cm , bredde 19 cm. Figuren er en replika af en santo (helgeninde). Disse har været brugt i århundreder, og bruges stadig i spansk ... Varenr: 3275066

Tempeldansare, Thailand
Tempeldansare, Thailand. Tempeldansare, Thailand på träsockel. Höjd 72 cm. Något åldersrelaterat slitage. Varenr: 3660914 DKK 1.966 SE, Malmö, Baltzarsgatan 22-12-2014 19:01:00 DKK 236
Jørgen Haugen Sørensen cd. Skulptur
Jørgen Haugen Sørensen cd. Skulptur. Jørgen Haugen Sørensen f. 1934. Skulptur af patineret bronze. Sign. monogram. No. 9/35. H. 20 cm. B. 11 cm. D. 10 cm. Varenr: 3662918 DKK 6.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-12-2014 19:12:00 DKK 1.950
 1 2 3 4 5  >>