Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Große Bronzefigur 'Adlerkopf'
Große Bronzefigur 'Adlerkopf'. Naturalistisch ausgearbeitete Darstellung eines Adlerkopfes auf quadratischem Marmorsockel. B18 cm, T 27 cm, H 32 cm Neuwaren werden nach dem Neuwarenprinzip taxiert. D. h. der Schätzpreis plus Käuferprovision entspricht dem empfohlenen Verkaufspreis oder dem Preis, zu dem die Ware im ... Varenr: 3325148

DKK 2.987 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2014 14:30:00 DKK 1.493
Abstrakt bronze figur af nøgen kvinde
Abstrakt bronze figur af nøgen kvinde. Abstrakt bronze figur af nøgen kvinde. Monteret på firkantet sokkel af sort marmor h. 55 cmNyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her. Varenr: 3373880

DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-04-2014 16:04:00 DKK 825
Bronzeskulptur serie af Liné Ringtved Thordarson (4)
Bronzeskulptur serie af Liné Ringtved Thordarson (4). Liné Ringtved Thordarson født 1965. Bronzeskulptur serie bestående af fire skulpturer. Hver skulptur er individuelt håndslebet og patineret. Serien er patineret i fire forskellige patineringer. Hver skulptur H. 15 cm. Hver skulptur signeret 'Liné'. Signeret eksemplar af "Sensitivity, ... Varenr: 3380820 DKK 10.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-04-2014 17:04:00 DKK 2.100
Abstrakt bronze figur
Abstrakt bronze figur . Abstrakt bronze figur af nøgen kvinde stående på en hånd. Monteret på firkantet sokkel af sort marmor Signeret Milo h. 34 cm. Modelfoto Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil ... Varenr: 3382786

DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-04-2014 18:43:00 DKK 525
Stor dyreskulptur af bronze 'Bulldog'
Stor dyreskulptur af bronze 'Bulldog'. Naturalistisk udformet skulptur af en bulldog. B. 55 cm, H. 31,5 cm, D. 25 cm, vægt 13,5 kg. Varenr: 3355425 DKK 8.214 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2014 19:30:00 DKK 4.480
Erotisk bronzefigur, knælende kvinde
Erotisk bronzefigur, knælende kvinde . Bronzefigur forestillende kvinde i erotisk positur. H. 22 cmNyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her. Varenr: 3382774

DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-04-2014 19:38:00 DKK 700
Abstrakt bronze figur af nøgen kvinde . Abstrakt bronze figur af nøgen kvinde. Monteret på firkantet sokkel af sort marmor h. 54 cm. Usign. Modelfoto Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere ... Varenr: 3382783

DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-04-2014 19:41:00 DKK 825
A.C. Rosmon f. 1951, 'Øglen i sækken og slangen'
A.C. Rosmon f. 1951, 'Øglen i sækken og slangen'. A.C. Rosmon f. 1951, 'Øglen i sækken og slangen'. Olie på lærred monteret på et træskelet. Måler ca. L. 60 cm, B. 30 cm, H. 22 cm. A.C. Rosmon arberjder ud fra devisen '3D er ikke altid nok'. Varenr: 3382364 DKK 2.000 DK, Herning, Engdahlsvej 25-04-2014 20:02:00 DKK 325
Bronzefigur af ung kvinde
Bronzefigur af ung kvinde. Bronzefigur forestillende ung siddende kvinde monteret på rund sokkel i marmor. Sign. J. Patoue H. 27 cm.ModelfotoNyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se ... Varenr: 3382792

DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-04-2014 18:44:00 DKK 700
Abstrakt bronze figur af nøgen kvinde. Abstrakt bronze figur af nøgen kvinde. Monteret på firkantet sokkel af sort marmor h. 33 cm. Plakette med påskrift: 'Bronze garanti Paris, J.B. deposée' på foden. ModelfotoNyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende ... Varenr: 3382851

DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-04-2014 19:01:00 DKK 600
Ubekendt kunstner, 1900-tallet anden halvdel. Keramisk relief.
Ubekendt kunstner, 1900-tallet anden halvdel. Keramisk relief.. Ubekendt kunstner, 1900-tallet anden halvdel. Keramisk relief med figurer og kors, monteret på plade af træ. Betegnet K 199 i cirkel med bly. 50 x 32 cm. Varenr: 3357666 DKK 800 DK, Herning, Engdahlsvej 26-04-2014 19:45:00 DKK 300
Jens E. Skulptur - BOSSEN
Jens E. Skulptur - BOSSEN. Jens E.: "BOSSEN". H: ca. 98,5 cm., inkl. sokkel. Skulptur i rustfrit stål monteret på granitsokkel.. Varenr: 3362035 DKK 3.300 DK, Herning, Engdahlsvej 26-04-2014 20:29:00 DKK 675
Bronzeskulptur efter Rodin - Lovers
Bronzeskulptur efter Rodin - Lovers. Skulptur, i form af ungt kyssende par - "Lovers", udført i patineret bronze, monteret på marmorsokkel. H. 13,5 cm. Efter Rodin. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i ... Varenr: 3382854

DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-04-2014 19:02:00 DKK 400
Abstrakt figur af patineret bronze
Abstrakt figur af patineret bronze. Abstrakt figur af patineret bronze. Høj sokkel af marmor. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee sign. Milo H. 36 cm. inkl sokkel. Modelfoto Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad ... Varenr: 3382858

DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-04-2014 19:03:00 DKK 600
Robbi Jones: Erotisk skulptur af messing, model 'Vivien' nr 10/99
Robbi Jones: Erotisk skulptur af messing, model 'Vivien' nr 10/99. Robbi Jones: Erotisk skulptur model 'Vivien' udført i poleret messing, håndmodelleret af kunstneren Robbi Jones. Sign. Robbi Jones. H. ca. 25cm. Limited edition nr. 10 af 99 stk. Modelfoto Kunstner: Robbi Jones * 1961 New York Med sine figurative motiver (Skulpturer) har Robbi Jones ... Varenr: 3381091

DKK 8.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-04-2014 19:11:00 DKK 4.900
Bronzeskulptur serie af Liné Ringtved Thordarson (4). Liné Ringtved Thordarson født 1965. Bronzeskulptur serie bestående af fire skulpturer. Hver skulptur er individuelt håndslebet og patineret. Serien er patineret i fire forskellige patineringer. Hver skulptur H. 15 cm. Hver skulptur signeret 'Liné'. Signeret eksemplar af "Sensitivity, ... Varenr: 3344278 DKK 10.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27-04-2014 19:25:00 DKK 2.200
Pierre Martin. Bronzeskulptur på sokkel af poleret marmor. 'Illusion II'
Pierre Martin. Bronzeskulptur på sokkel af poleret marmor. 'Illusion II'. Pierre Martin. Skulptur udført i brunpatineret bronze `Illusion II' i form af mor og barn. Stående på sokkel af poleret sort marmor. Skulpturen er udført af anerkendt nordisk kunstner under pseudonymet Pierre Martin. Signeret: P.M. Lavet i et begrænset antal på 10 eksemplarer, individuelt ... Varenr: 3386503

DKK 16.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-04-2014 19:41:00 DKK 2.600
Pierre Martin. Skulptur i messing: 'Couple III', H. 55 cm.
Pierre Martin. Skulptur i messing: 'Couple III', H. 55 cm.. Pierre Martin. Skulptur i messing efter 'Cire Perdue'-metoden monteret på sokkel af naturlig patineret marmor. Udført af anerkendt nordisk kunstner under pseudonymet Pierre Martin. Sign. P.M. Skulpturen er lavet i et begrænset antal på 10 eksemplarer, individuelt poleret samt patineret, hvorved ... Varenr: 3316706

DKK 12.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-04-2014 19:48:00 DKK 1.300
Katolsk kvindefigur i udskåret træ
Katolsk kvindefigur i udskåret træ. Katolsk kvindefigur i udskåret træ Dekorationsfigur / dukke udført i patina-bemalet træ og resin, forestillende “Dolores” . Bevægelige, leddelte arme og ben samt stativ til oprejst stilling. Højde 56 , bredde 15 cm. Figuren er en replika af en santo (helgeninde). Disse har været brugt i ... Varenr: 3274867

DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 27-04-2014 20:25:00 DKK 500
Kranie i bronze
Kranie i bronze. Kranie udført i håndstøbt bronze og løst monteret på stand i metal og sortlakeret træ. Højde 31 cm. Dybde 18 cm.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se ... Varenr: 3268279

DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 27-04-2014 20:55:00 DKK 525
Pierre Martin. Skulptur i messing: 'Couple I', H. 60 cm.
Pierre Martin. Skulptur i messing: 'Couple I', H. 60 cm.. Pierre Martin. Skulptur i messing efter 'Cire Perdue'-metoden monteret på sokkel af naturlig patineret marmor. Udført af anerkendt nordisk kunstner under pseudonymet Pierre Martin. Sign. P.M. Skulpturen er lavet i et begrænset antal på 10 eksemplarer, individuelt poleret samt patineret, hvorved ... Varenr: 3314864

DKK 12.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-04-2014 21:02:00 DKK 1.750
Stor krabbe i bronze
Stor krabbe i bronze. Stor håndstøbt krabbe i brunpatineret bronze til dekoration ved havebassin o.l. Højde 23 cm, længde 39 cm. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her. Varenr: 3269149

DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 27-04-2014 22:00:00 DKK 500
Dyrefigurgruppe 'Flyvende ænder'
Dyrefigurgruppe 'Flyvende ænder'. Patineret bronze, patiniert, naturalistisk modelleret figurgruppe af en gruppe af tre ænder flyvende væk over siv monteret på sort marmorsokkel. H. 50cm, B. 43cm, D. 21cm. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende ... Varenr: 3325899

DKK 5.600 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-04-2014 16:24:00 DKK 4.107
Brons, väggrelief, signerad
Brons, väggrelief, signerad . Väggrelief i patinerad brons. Motiv av arbetare. Otydligt signerad i nedre vänstra hörnet. Mått 38x30 cm. Varenr: 3378777 DKK 822 SE, Stockholm, Slakthusgatan 28-04-2014 19:05:00 DKK 247
To dyreskulpturer 'Gåsepar' (2)
To dyreskulpturer 'Gåsepar' (2) . Patineret bronze, naturalistisk modellerede friskulpturer, næb let åbne, hoveder vendt mod hinanden. H. 83cm, B. 56cm, D. 23cm og H. 70cm, B. 46cm, D. 31cm. Vægt: ca. 13,4kg og ca. 14,4kg. (2) Varenr: 3367643 DKK 8.961 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-04-2014 19:19:00 DKK 6.720
Bronzefigur forestillende ung kvinde
Bronzefigur forestillende ung kvinde . Bronzefigur forestillende ung siddende kvinde monteret på rund sokkel i marmor. Sign. J.Patoue h. 25 cm. ModelfotoNyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se ... Varenr: 3382926

DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-04-2014 19:22:00 DKK 600
Abstrakt figur af patineret bronce
Abstrakt figur af patineret bronce. Abstrakt figur af patineret bronce. Firkantet sokkel af sort marmor. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee sign. Milo H. 26 cm. inkl sokkel. Modelfoto Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris ... Varenr: 3382937

DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-04-2014 19:24:00 DKK 600
Dyreskulptur af bronze 'Hane'
Dyreskulptur af bronze 'Hane'. Naturalistisk udformet skulptur af en hane, på sort marmorsokkel. B. 36 cm, H. 42,5 cm, D. 15 cm. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her. Varenr: 3325146

DKK 3.734 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-04-2014 19:30:00 DKK 1.867
Katolsk kvindelig  helgenfigur i udskåret træ.
Katolsk kvindelig helgenfigur i udskåret træ. . Religiøs dekorationsfigur / dukke udført i patina-bemalet træ og resin, forestillende "Grace”. Cage-doll udført i "spanish mannequin style", med leddelte arme, aftagelig glorie og øreringe. Højde 73 cm , bredde 22 cm. Figuren er en replika af en santo (helgeninde). Disse har været brugt i ... Varenr: 3274890

DKK 1.600 DK, Helsingør, Støberivej 28-04-2014 20:30:00 DKK 600
Skulptur udformet som kølerfigur
Skulptur udformet som kølerfigur. Skulptur af nyere dato udført i håndstøbt, forsølvet bronze, som Rolls-Royce kølerfigur "Spirit of Ecstasy". H. 31 cm. Let anløbet/patineret.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen ... Varenr: 3269098

DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 28-04-2014 21:10:00 DKK 500
 1 2 3 4  >>