Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Georg Meyer-Steglitz brons
Georg Meyer-Steglitz brons. GEORG RENATUS MEYER-STEGLITZ (Tyskland, 1868-1929), Såningsman / Sämann, signerad Georg Meyer-Steglitz, gjutarstämpel Lauchammer Bildguss, patienrad brons, höjd 38 cm, 20x11,5 cm, höjd inklusive stensockel 49 cm Varenr: 4569012 DKK 3.930 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-02-2017 11:06:00
Se mere
Olof Ahlberg skulptur
Olof Ahlberg skulptur. OLOF AHLBERG (1876-1956): Skulptur, grönpatinerad brons, putto med druvklasar, signerad och daterad Olof Ahlberg 1928, höjd ca 18 cm Varenr: 4569075 DKK 2.358 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22-02-2017 15:15:00
Se mere
Skulptur 'Pomo' af håndstøbt nordnorsk marmor
Skulptur 'Pomo' af håndstøbt nordnorsk marmor. Skulptur af håndstøbt nordnorsk marmor, armeret med galvaniseret stål. Den høje kvalitet sikrer, at skulpturen kan anvendes ude som inde. 'Pomo' H. 90 cm. Varenr: 4560958

DKK 1.300 DK, Herning, Engdahlsvej 22-02-2017 18:10:00 DKK 625
Niels Helledie. Keramisk relief
Niels Helledie. Keramisk relief . Niels Helledie (f. 1927). Keramisk relief. H. 10,5 cm. L. 34,5 cm. D. 3,5 cm. Fremstår med enkelt afslag. Varenr: 4569476 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 22-02-2017 18:45:00 DKK 1.650
Nanna Aakjær. Buste i form af pige
Nanna Aakjær. Buste i form af pige. Nanna Aakjær (1874-1962). Buste af gibs i form af pige. Signeret i monogram NAA samt dateret 12/10 1923. H. 37 cm, B. 36 cm, D. 24 cm. Varenr: 4569615 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 22-02-2017 18:51:00 DKK 300
Ove Carlsson skulptur
Ove Carlsson skulptur. OVE CALRSSON (född 1950), s.k. korpskaft, bemålning av Ove Carlsson, längd ca 91,5 cm. . Historik: Korp är beteckning på en hacka. Korpskaft är hackans skaft. Varenr: 4569134 DKK 2.358 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-02-2017 19:06:00
Se mere
Ludwig Graefner, 'Fechter', bronze
Ludwig Graefner, 'Fechter', bronze. Ludwig Graefner, 'Fechter', skulptur af bronze, mandlig figur i skridtstilling med løftet kårde, høj kvaderformet sokkel i to trin af farvet sten, kunstnerens signatur på figurens plint, mål: H. 55 cm – B. 14 cm – D. 24 cm, fremstår med lette ridser og urenheder samt afslag, flere afslag og ... Varenr: 4537886 DKK 5.203 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-02-2017 19:23:00 DKK 3.716
Berta Hansson skulptur
Berta Hansson skulptur. BERTA HANSSON (1910-94): Skulptur, "Barn", osignerad, terakotta, monterad på träsockel, höjd utan sockel ca 14 cm Varenr: 4569141 DKK 1.179 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-02-2017 19:24:00
Se mere
René Rietmeyer, Wandskulptur, Holz, farbig gefasst (4)
René Rietmeyer, Wandskulptur, Holz, farbig gefasst (4). René Rietmeyer (geb. 1957), Wandskulptur, aus quadratischem, hohlem Holzkorpus, farbig gefasst, bestehend aus vier Elementen, jeweils im Innern signiert und nummeriert, Maße jeweils: H. 18cm, B. 22,5cm, T. 22,5cm; ein Block seitlich mit Papprückständen (4) Varenr: 4451652 DKK 2.824 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-02-2017 19:30:00 DKK 1.784
Per Ola Andersson. Skulptur, papier-maché, torso
Per Ola Andersson. Skulptur, papier-maché, torso. Per Ola Andersson (född 1961). Skulptur. Kvinnotorso.´Utförd i papier-maché med bemålning i neonfärger. Höjd: 32 cm. Varenr: 4569210 DKK 1.965 SE, Malmö, Baltzarsgatan 22-02-2017 19:30:00 DKK 786
Erotisk bronzefigur, knælende kvinde
Erotisk bronzefigur, knælende kvinde . Bronzefigur forestillende kvinde i erotisk positur. H. 22 cm. Modelfoto Varenr: 4565255

DKK 2.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-02-2017 19:42:00 DKK 1.700
Theodor Eichler brons
Theodor Eichler brons. THEODOR EICHLER (1868-1946): "Der Sklavin Los", signerad Eichler, bron, monterad på stensockel, total höjd ca 29 cm Varenr: 4569147 DKK 4.715 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-02-2017 19:42:00
Se mere
Holzfigur Mönch, Skulptur, Holz
Holzfigur Mönch, Skulptur, Holz. Mönchsfigur aus Holz geschnitzt, rechte Hand mit Krug, linke Hand mit loser Gabel, Maße: H. 51,5 cm, B. ca. 16 cm, T. ca 16 cm, Abnutzungsspuren, linker Finger restauriert, Schmutzrückstände am Holz, sowie Kleberückstände am Podest. Varenr: 4550677 DKK 1.635 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-02-2017 19:44:00 DKK 297
Bronzefigurer. Grise og hund, 20årh. (3)
Bronzefigurer. Grise og hund, 20årh. (3). To grise og hund, alle af brunpatineret bronze, 20årh. Usigneret. H. 8-10 cm. (3) Varenr: 4568931 DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 22-02-2017 20:00:00 DKK 375
Erotisk skulptur af brunpatineret bronze, 20årh.
Erotisk skulptur af brunpatineret bronze, 20årh.. Erotisk skulptur i form af nøgen kvinde, af brunpatineret bronze monteret på stand af sort marmor. H. 32 cm. Varenr: 4568876 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-02-2017 20:15:00 DKK 1.400
Rauchverzehrer, 'Donald Duck', Porzellan
Rauchverzehrer, 'Donald Duck', Porzellan. Rauchverzehrer, 'Donald Duck', Porzellanfigur mit Glasaugen, Bemalung in Blau, Rot, Grün und Silber, unterseitig gestempelt, elektrifiziert, H. 26,5 cm - B. 15 cm - T. 15 cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren. Lauritz.com garantiert nicht für die Funktionalität Varenr: 4543186 DKK 1.635 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-02-2017 20:22:00 DKK 743
Fritz Klimsch, skulptur / figur, 'Hockende', bronze
Fritz Klimsch, skulptur / figur, 'Hockende', bronze. Fritz Klimsch (1870-1960), skulptur / figur, 'Hockende', bronze, formgivet i 1926, forestillende en nøgen pige siddende på hug, på en rund sokkel, signeret på soklen. Mål: H. 40 cm, Ø 20 cm. Varenr: 4422932 DKK 48.311 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-02-2017 20:26:00 DKK 35.676
Justitia, Bronzeskulptur
Justitia, Bronzeskulptur. Justitia - Personifikation der Gerechtigkeit, Bronzeskulptur. Stehende Justitia mit Schwert in der Hand, Schlange und Buch zu Füßen. Auf einem rundem Hohlguss-Sockel. Maße: H. 82 cm. Ohne Waage. Altersgemäßer Zustand, patiniert. Varenr: 4557592 DKK 2.230 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22-02-2017 20:49:00 DKK 855
Ole Mynster Herold. 'Formia'. Skulptur af rød granit
Ole Mynster Herold. 'Formia'. Skulptur af rød granit . Ole Mynster Herold (f. 1946). 'Formia'. 2012. Skulptur af rød granit. Sign. med monogram. H. 32 cm.Med sine runde og organiske former udfordrer skulpturen selve materialet - den hårde granit gøres blød og taktil. Formligheden fører også beskuerens blik rundt om skulpturen, og derved skabes ... Varenr: 4569390 DKK 7.000 DK, Herning, Engdahlsvej 22-02-2017 21:00:00 DKK 1.800
James Coignard brons Fransk konst
James Coignard brons Fransk konst. JAMES COIGNARD (Frankrike, 1925-2008): Utan titel, signerad och numrerad J Coignard 1/1, brons, höjd med sockel av järn 36,5 cm, skulpturens mått ca 32,5x18 cm Varenr: 4570145 DKK 9.431 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-02-2017 10:08:00
Se mere
James Coignard Fransk konst
James Coignard Fransk konst. JAMES COIGNARD (Frankrike, 1925-2008): Utan titel, signerad och numrerad J Coignard 7/8, brons, GUYOT, höjd med träsockel ca 20,5 cm, skulpturens mått ca 14,5x11 cm Varenr: 4570177 DKK 4.715 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-02-2017 12:32:00
Se mere
Arvid Backlund. Figurin 'Vallflickan' (bus)
Arvid Backlund. Figurin 'Vallflickan' (bus). Arvid Backlund (1895-1985) figurin "Vallflickan" 1917. Gips, höjd 30 cm, mindre ytslitage, nagg. Varenr: 4568586 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 23-02-2017 13:31:50 DKK 236
Raoul Charles Verlet, marmor Fransk konst
Raoul Charles Verlet, marmor Fransk konst. RAOUL CHARLES VERLET (Frankrike 1857-1923): La Douleur d'Orphée, signerad och daterad R.Verlet 1895, skulptur i marmor, höjd ca 125 cm, 49x45 cm. . HISTORIK:. Den ursprungliga gipskulpturen presenterades på Salongen i Paris 1887 med stor framgång och den tilldelades Salongens pris. Skulpturen utf... Varenr: 4570190 DKK 23.577 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-02-2017 13:32:00
Se mere
Britta Madsen og Søren Gøttrup. Glasskulptur
Britta Madsen og Søren Gøttrup. Glasskulptur. Britta Madsen og Søren Gøttrup. Skulptur i form af fugl udført i farvet glas. H: 19 cm. Sign. BM SG. Varenr: 4570468 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-02-2017 14:03:24 DKK 400
Lene Purkær Stefansen. Bronzeskulptur, cd
Lene Purkær Stefansen. Bronzeskulptur, cd. Lene Purkær Stefansen. Skulptur af patineret bronze i form af par. Sign. under bund. H: 12 cm. cd Varenr: 4570469 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-02-2017 14:05:57 DKK 600
Haveskulptur 'Hebe'. Skulptur af støbt nordnorsk marmor
Haveskulptur 'Hebe'. Skulptur af støbt nordnorsk marmor. Haveskulptur 'Hebe'. Skulptur af støbt nordnorsk marmor. H. 100 cm. Varenr: 4555707

DKK 2.200 DK, Herning, Engdahlsvej 23-02-2017 14:09:55 DKK 1.050
Haveskulptur 'Pomo'. Skulptur af støbt nordnorsk marmor
Haveskulptur 'Pomo'. Skulptur af støbt nordnorsk marmor. Haveskulptur 'Pomo'. Skulptur af støbt nordnorsk marmor. H. 90 cm. Varenr: 4555703

DKK 1.300 DK, Herning, Engdahlsvej 23-02-2017 14:10:15 DKK 600
Typografieset
Typografieset . Das Typografieset besteht aus Metallbuchstaben und Zahlen in unterschiedlicher Größe und Form. Die Buchstaben sind auf einer Eisengussplatte angefertigt. Maße: 20,5 x 28 cm. Varenr: 4557164 DKK 1.635 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 23-02-2017 15:25:00 DKK 743
Bhumisparsa mudra Buddha
Bhumisparsa mudra Buddha . Bhumisparsa mudra Buddha, gefertigt aus Messing, Gold patiniert, sitzend auf Lotossockel mit symmetrischer Darstellung des Gottes. Diese Haltung symbolisiert die Unerschütterlichkeit und Standhaftigkeit des Buddha. Maße ca.:H. 37 cm, D. 20 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen ... Varenr: 4570508 DKK 1.858 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 23-02-2017 17:30:00 DKK 743
Skulptur, glas
Skulptur, glas. Skulptur af sort lakeret træ monteret med glas prydet med sort/hvid bemaling. H: 24.5 cm. B: 18 cm. Sign. TM 08. Enkelte ridser/mærker på træ. Varenr: 4570472 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-02-2017 18:06:00 DKK 300
 1 2 3 4 5 6  >>