Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Træskulpturer, personifikation af flod og land (2)
Træskulpturer, personifikation af flod og land (2). Lindetræ, mørkbejdset, figurerne forestiller personifikationer af flod og land, stående på baser, flodpersonifikationen i kontrapost, med højre fod stående på en fisk, højre hånd holder fast i fiskens hale, landpersonifikationen har en udposet tunika rundt om venstre arm, attribut mangler. ... Varenr: 3526381 DKK 4.466 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 23-09-2014 17:28:00 DKK 2.605
Skulpturer af bronze (2)
Skulpturer af bronze (2). Skulpturer af grønpatineret bronze i form af to bulldog. H. 11 - 13 cm. Vægt i alt 6872 gr. (2) Varenr: 3553852 DKK 1.800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-09-2014 18:00:00 DKK 350
Finn Nielsen. Skulptur af granit. H. 190 cm
Finn Nielsen. Skulptur af granit. H. 190 cm. Finn Nielsen. Skulptur af granit. U.T. Består af 3 sten + sokkel, H. 190 cm x B. 94cm. Speciel transport påkrævet. Besigtigelse af skulpturen i 3060 Espergærde. Om Finn Nielsen: Medlem af Koloristerne, B.K.F. Kunstnersamfundet, Fyns Forårsudstilling, Sydfynske ... Varenr: 3386621 DKK 90.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-09-2014 19:03:00 DKK 40.000
Finn Nielsen. Skulptur af granit, H. 200 cm
Finn Nielsen. Skulptur af granit, H. 200 cm. Finn Nielsen. Skulptur af granit. Titel: En der venter sig. Består af 1 sten + sokkel, H. 200 cm x B. 70 cm. Speciel transport påkrævet. Besigtigelse af skulpturen i 3060 Espergærde. Om Finn Nielsen: Medlem af Koloristerne, B.K.F. Kunstnersamfundet, Fyns Forårsudstilling, Sydfynske ... Varenr: 3386521 DKK 90.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-09-2014 19:03:00 DKK 40.000
Skulptur af papegøje  grønpatineret og bemalet bronze
Skulptur af papegøje grønpatineret og bemalet bronze . Skulptur af grønpatineret og bemalet bronze i form af stor papegøje på gren. H. 110 cm, længde ca 80 cm. Vægt 16,7,kg. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en ... Varenr: 3550002

DKK 6.500 DK, Helsingør, Støberivej 23-09-2014 19:03:00 DKK 1.550
J. Frere. Skulptur af bronze
J. Frere. Skulptur af bronze. J. Frere. Skulptur af bronze i form af siddende ung pige spillende tamburin. Sign. J. Frere. Utydl. støberi-stempel. 1900-tallets 1. halvdel. H. 48 cm. Varenr: 3551008 DKK 3.500 DK, Helsingør, Støberivej 23-09-2014 19:32:00 DKK 2.500
Carl Börner 1828-1905, Tyskland, bronsrelief
Carl Börner 1828-1905, Tyskland, bronsrelief. Carl Börner 1828-1905, Tyskland, bronsrelief. Motiv av jägare med hund. Ram med mässingsdekorer. 38 x 27. Varenr: 3552792 DKK 972 SE, Norrköping, Finspångsv. 23-09-2014 19:35:00 DKK 263
Erik Heide. Patineret bronzefigur 'På vej', 2000
Erik Heide. Patineret bronzefigur 'På vej', 2000. Erik Heide født 1934. Patineret bronzefigur betitlet "På Vej" i æske med original folder om figuren fra Politikens Galleri. Sign. under foden Erik Heide 2000. H. 23 D.15, B. 6 cm. Varenr: 3552365 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 23-09-2014 19:36:00 DKK 1.950
Erik Höglund, skulptur i glas, figurkomposition (BUS)
Erik Höglund, skulptur i glas, figurkomposition (BUS). Erik Höglund (1931-1998). Skulptur i gjutet glas, osignerad. Figurkomposition. Monterad i järnställning. H: 55 cm, B: 18 cm. Baksida med vassa kanter/nagg? Varenr: 3539976 DKK 810 SE, Malmö, Baltzarsgatan 23-09-2014 19:36:00 DKK 446
Skulptur af bronze
Skulptur af bronze. Skulptur af patineret bronze i form af kvæg ved gærde. H. 22 cm. Vægt 4006 gr. Varenr: 3553863 DKK 1.200 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-09-2014 20:00:00 DKK 325
Finn Nielsen. Skulptur af granit. H. 160 cm
Finn Nielsen. Skulptur af granit. H. 160 cm. Finn Nielsen. Skulptur af granit. U.T. Består af 1 sten + sokkel, H. 160 cm x B. 60 cm. Speciel transport påkrævet. Besigtigelse af skulpturen i 3060 Espergærde. Om Finn Nielsen: Medlem af Koloristerne, B.K.F. Kunstnersamfundet, Fyns Forårsudstilling, Sydfynske ... Varenr: 3386694 DKK 48.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-09-2014 20:03:00 DKK 20.000
Finn Nielsen. Skulptur af granit. H. 131 cm
Finn Nielsen. Skulptur af granit. H. 131 cm. Finn Nielsen. Skulptur af granit. Titel: Linedanserinden. Består af 3 sten + sokkel, H. 131 cm x B. 89 x D. 37 cm. Besigtigelse af skulpturen i 3060 Espergærde. Om Finn Nielsen: Medlem af Koloristerne, B.K.F. Kunstnersamfundet, Fyns Forårsudstilling, Sydfynske ... Varenr: 3386718 DKK 28.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-09-2014 20:04:00 DKK 12.000
Maria med barnet i bemalet metal
Maria med barnet i bemalet metal. Maria med barnet i bemalet metal. Håndlavet katolsk figur forestillende Jomfru Maria med Jesusbarnet. Udført i præget metal og resin med patineret bemaling i . H: 42 cm, B: 41 cm D: 16 cm.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til ... Varenr: 3331317

DKK 1.400 DK, Helsingør, Støberivej 23-09-2014 20:10:00 DKK 500
Thomas Almberg, skulptur, kvinnofigur i brons, unikat (bus)
Thomas Almberg, skulptur, kvinnofigur i brons, unikat (bus). Skulptur av kvinnofigur i grönpatinerad brons av Thomas Almberg (f 1936). Unikat. På sockel i brons. Höjd 78 cm. Signerad TA samt numrerad 1/1. Sockel med enstaka repor. Proveniens: Vinst vid Svenska Metallverkens konstlotteri 1975. Varenr: 3543503 DKK 12.154 SE, Örebro, Aspholmen 23-09-2014 20:20:00 DKK 8.913
Pierre Martin. Bronzeskulptur. New Turning Torso. H. ca. 102 cm
Pierre Martin. Bronzeskulptur. New Turning Torso. H. ca. 102 cm . Pierre Martin. 'New Turning Torso '. Skulpturen er udført i ren bronze, poleret og patineret efter 'Cire Perdue'- metoden, monteret på sokkel af poleret sort marmor. Skulpturen er udført af nordisk kunstner under pseudonymet Pierre Martin. Signeret: P.M. Mål skulptur: H. ca. 68 cm, B. 34 cm, ... Varenr: 3455335

DKK 20.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-09-2014 20:25:00 DKK 5.000
Jens-Flemming Sørensen. Skulptur af sortpatineret bronze cd
Jens-Flemming Sørensen. Skulptur af sortpatineret bronze cd. Jens-Flemming Sørensen. Skulptur formet som søjlekugle af sortpatineret bronze. Sign. Jens-Flemming Sørensen 2/6. H. 120. Kugle Ø 23 cm. Dansk billedhugger bosat i Pietrasanta i Italien. Jens-Flemming Sørensen er oprindeligt uddannet skrædder, begyndte derefter som autodidakt maler, men ... Varenr: 3344589 DKK 45.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-09-2014 20:51:00 DKK 18.000
Pierre Martin. Bronzeskulptur. New Turning Torso. Female, H. 98 cm.
Pierre Martin. Bronzeskulptur. New Turning Torso. Female, H. 98 cm. . Pierre Martin. New Turning Torso, 'Female'. Skulpturen er udført i ren bronze, poleret og patineret, efter 'Cire Perdue'- metoden, monteret på sokkel af poleret sort marmor. Skulpturen er udført af nordisk kunstner under pseudonymet Pierre Martin. Signeret: P.M., Skulpturen er individuelt poleret... Varenr: 3508125

DKK 20.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-09-2014 21:02:00 DKK 5.200
Tre erotiske figurer af poleret messing (3)
Tre erotiske figurer af poleret messing (3). Tre figurer af kvinder af messing i erotiske positurer, den ene monteret på sokkel af marmor. H. 17-18 og 20 cm. (3) Varenr: 3551189 DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-09-2014 10:49:07 DKK 600
Bronzefigur 'Fasan'
Bronzefigur 'Fasan'. Bronze, 'Fasan', patiniert, auf Sockel montiert, H. 17cm B. 23cm T. 8cm Varenr: 3556400 DKK 744 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-09-2014 11:59:09 DKK 298
Bronzefigur, 'Sitzender Römer', 1900-tallet
Bronzefigur, 'Sitzender Römer', 1900-tallet. Bronze, patineret, 'Sitzender Römer', med antikiserende rustning, 1900-tallet, H. 44 cm, B. 19 cm, D. 21 cm Varenr: 3526419 DKK 4.466 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-09-2014 12:00:00 DKK 3.350
Flodhestefigur af fedtsten, 1900-tallet
Flodhestefigur af fedtsten, 1900-tallet. Flodhestefigur af fedtsten, usign. L. 37 cm. 1900-tallet. Varenr: 3545640 DKK 800 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-09-2014 14:22:36 DKK 300
Tempelskulptur i trä
Tempelskulptur i trä. Tempelskulptur i trä. Thailand. Monterad på svärtad träsockel. Total höjd 98 cm. Slitage. Varenr: 3556985 DKK 648 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 24-09-2014 15:20:39 DKK 263
Erotisk bronzefigur
Erotisk bronzefigur. Erotisk figur af patineret bronze forestillende kvinde og mand i erotisk positur, monteret på rektangulær sokkel. H. 60, L. 30, B. 20 cm, ca. vægt 10,2 kg. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller ... Varenr: 3440675

DKK 12.500 DK, Helsingør, Støberivej 24-09-2014 15:29:00 DKK 6.400
Tre erotiske figurer af patineret bronce (3)
Tre erotiske figurer af patineret bronce (3). Tre figurer af kvinder af patineret bronce i erotiske positurer, alle monteret på sokkel af marmor. H. 28-30 og 32 cm. (3) Varenr: 3551190 DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-09-2014 15:53:00 DKK 700
Caroline Schlyter, skulptur, Koparaden, Stockholm 2004, skala 1:1 (Bus)
Caroline Schlyter, skulptur, Koparaden, Stockholm 2004, skala 1:1 (Bus). Caroline Schlyter f.1961, Stockholm. Skulptur i form av ko, framställd i samband med Cowparade / Koparaden, Stockholm 2004. I guldfärgat fiberglas. Skala 1:1, höjd 120, längd 210 cm. Signerad. Enstaka skador samt repor. Varenr: 3537341 DKK 32.411 SE, Stockholm, Slakthusgatan 24-09-2014 16:29:00 DKK 16.205
Stan Wys bronsskulptur. Höjd: 43 cm. Signerad 2/4 AP 2008.
Stan Wys bronsskulptur. Höjd: 43 cm. Signerad 2/4 AP 2008.. Stan Wys bronsskulptur. Stan Wys f. 1949, skulptur i brons. Höjd: 43 cm. Signerad 2/4 AP 2008. Varenr: 3556596 DKK 4.051 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 24-09-2014 16:29:14 DKK 1.783
Schiva danser af bronce
Schiva danser af bronce. Schiva danser af bronce, monteret på sokkel af træ. H. 70 cm. Varenr: 3551042 DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 24-09-2014 17:02:00 DKK 400
Bronsvas, Art deco.
Bronsvas, Art deco.. Bronsvas, Art deco. Höjd: 25,5 cm. Signerad PH 41. Varenr: 3556611 DKK 810 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 24-09-2014 17:15:00 DKK 365
Bronzefigur 'Indianer mit Bogen'
Bronzefigur 'Indianer mit Bogen'. Bronze, patineret, monteret på en rund sokkel, frit svævende torso af en indianer, der holder en bue i venstre hånd og med højre hånd antyder, hvordan pilen spændes. H 82 cm, B 60 cm, D 31 cm. Varenr: 3472996 DKK 5.211 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-09-2014 18:59:00 DKK 3.722
Völcker. Skulptur af højpoleret plexiglas: 'Reflections'.
Völcker. Skulptur af højpoleret plexiglas: 'Reflections'.. Völcker, f. 1966, ”Reflections”. Unika skulptur i højpoleret plexiglas, monteret på sokkel af sort plexiglas. Signeret ”Völcker” på sokkel. Højde inkl. sokkel ca. 113 cm. Velegnet såvel inden- som udendørs. Varenr: 3523991 DKK 14.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-09-2014 19:02:00 DKK 5.000
 1 2 3 4 5  >>