Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Museumskopier. To div. relieffer af gips (2)
Museumskopier. To div. relieffer af gips (2). Museumskopier. To div. relieffer af gips, ene med plakette fra Ny Carlsberg Glyptotek, mål hhv. B. 75 H. 48 cm. og H. 45 B. 33 cm. Fremstår med enkelte mindre afslag og revner. (2) Varenr: 4144181 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 12-02-2016 18:48:00 DKK 550
Robbi Jones: 'Skull' /kranium i poleret messing.
Robbi Jones: 'Skull' /kranium i poleret messing.. Håndmodelleret af kunstneren Robbi Jones. Sign. Robbi Jones, H.16cm. L.20cm, H.15 cm. Vægt ca. 1,8 kg. Modelfoto. Robbi Jones, tysk-amerikansk kunstner f.1961, tysk mor, amerikansk far. Uddannet i moderne litteratur og kunsthistorie, siden 1980 etableret som billedhugger og maler. Varenr: 4137576

DKK 4.900 DK, Esbjerg, Oddesundvej 12-02-2016 19:02:00 DKK 1.550
Tage Andersen, botanisk skulptur
Tage Andersen, botanisk skulptur . Tage Andersen, 1947-, Danmark, botanisk skulptur, "Stekhuv", av växtdelar, bland annat järneksblad, på försilvrad plåtbricka. H 40, 60 x 50 cm. Bruksspår. Varenr: 4134823 DKK 2.415 SE, Stockholm, Slakthusgatan 12-02-2016 19:17:00 DKK 1.208
Skulptur af gravid kvinde
Skulptur af gravid kvinde. Skulptur af gravid kvinde, fremstillet af bemalet jern. H 42,5 cm. Varenr: 4149433 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 12-02-2016 19:17:00 DKK 325
Carl Eldh
Carl Eldh. CARL ELDH (1873-1954): efter, "Carl von Linné" otydligt signerad samt C.J. Eldh, gips höjd ca 32 cm. Varenr: 4149779 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 12-02-2016 19:18:00
Se mere
To håndskårne træfigurer af amerikansk elletræ. Cowboy og indianer (2)
To håndskårne træfigurer af amerikansk elletræ. Cowboy og indianer (2). To håndskårne træfigurer i form af en cowboy og en indianer. Amerikansk elletræ. H. 174 og 176 cm. B. 48 og 54 cm. (2) Varenr: 4107462 DKK 15.000 DK, Herning, Engdahlsvej 12-02-2016 21:00:00 DKK 7.000
Elefantskulptur Franklin Mint
Elefantskulptur Franklin Mint. FRANKLIN MINT, skulptur, "Giant of the Serengeti", patinerad brons, i form av en elefant, höjd 24, längd 22 cm Varenr: 4150773 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 12-02-2016 21:02:00
Se mere
Byst i brons
Byst i brons. BYST, grönpatinerad brons, flickporträtt, höjd utan sockel 25 cm Varenr: 4149826 DKK 1.610 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 12-02-2016 21:20:00
Se mere
Börje Berglund
Börje Berglund. BÖRJE BERGLUND, skulptur, stengods, signerad på sockel, höjd ca 22,5 cm Varenr: 4150855 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 13-02-2016 13:00:00
Se mere
Hanne Varming, gipsrelief, cd.
Hanne Varming, gipsrelief, cd.. Gipsrelief forestillende mennesker omkring et bord af Hanne Varming (f. 1939), mål: 36 x 42 cm. Varenr: 4149588 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 13-02-2016 13:06:40 DKK 1.400
Alf Ekberg skulptur
Alf Ekberg skulptur. ALF EKBERG, skulptur i form av äpple, glaserad keramik, signerad, höjd inklusive sockel ca 13,5 cm Varenr: 4150859 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 13-02-2016 13:12:00
Se mere
Krokodil lergods
Krokodil lergods. SKULPTUR, krokodil i bemålat och glaserat lergods, längd 132 cm Varenr: 4150903 DKK 3.220 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 13-02-2016 16:00:00
Se mere
Tupp gjutmassa
Tupp gjutmassa. SKULPTUR, tupp, i bemålad gjutmassa, höjd 45 cm Varenr: 4150929 DKK 1.208 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 13-02-2016 17:32:00
Se mere
Hästskulptur i trä
Hästskulptur i trä. SKULPTUR, häst, 1900-talets andra hälft, massivt trä, snidad, höjd 125, längd 100 cm Varenr: 4151023 DKK 2.415 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 13-02-2016 20:36:00
Se mere
Sax O. 'Hvo intet vover', Skulptur af patineret bronze, H. 64 cm
Sax O. 'Hvo intet vover', Skulptur af patineret bronze, H. 64 cm. Sax O. 'Hvo intet vover'. Skulptur i patineret messing. Signeret "SX". Højde ca. 64 cm. inkl. sokkel. Limited edition, 49 eksemplarer. "Sax O" er pseudonym for nordisk kunstner. Udstillinger i Europa, Asien og USA har banet vejen for ”Sax O”, der i mere end 20 år har haft hele verden, som ... Varenr: 4038222 DKK 6.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 13-02-2016 20:53:00 DKK 2.000
Lars Calmar, skulptur, porcelæn (cd)
Lars Calmar, skulptur, porcelæn (cd). Skulptur i form af juleplatte med penis af Lars Calmar (f. 1968). Sign. under bund L. Calmar. Ø 18 cm. Varenr: 4150897 DKK 4.000 DK, Aalborg, Nibevej 14-02-2016 16:14:00 DKK 5.200
Austin Prod. Skulptur forestillende pige
Austin Prod. Skulptur forestillende pige . Skulptur af bemalet gips, forestillende ung pige. Fremstillet hos Austin Prod Inc. H. 54 cm. Varenr: 4150395 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 14-02-2016 19:25:00 DKK 300
Robbi Jones: Erotisk skulptur af poleret messing. 'Woman in Cocktail Glass'
Robbi Jones: Erotisk skulptur af poleret messing. 'Woman in Cocktail Glass'. Robbi Jones: Erotisk skulptur af poleret messing. 'Woman in Cocktail Glass'. Stående på fod af sortbroget poleret marmor. Sign. Robbi Jones. H. ca. 60 cm. Robbi Jones, tysk-amerikansk kunstner f.1961, tysk mor, amerikansk far. Uddannet i moderne litteratur og kunsthistorie, siden 1980 ... Varenr: 4137815

DKK 6.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 14-02-2016 19:46:00 DKK 2.100
Eske Kath, stor skulptur af bronze (cd)
Eske Kath, stor skulptur af bronze (cd). Eske Kath(f. 1975). Skulptur, komposition i form af ti væltede huse, af udført i poleret bronze, sign., H. 34 cm. B. ca. 30 cm. Sign. og dateret. "ek 2011" I Eske Kath´s værker Huset er huset en slags stand-in for mennesket, vores strukturer og vores behov for at kontrollere naturen. Husene ... Varenr: 4113498 DKK 24.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 14-02-2016 20:11:00 DKK 11.000
Erotisk skulptur af patineret bronze
Erotisk skulptur af patineret bronze. Erotisk skulptur af brunpatineret bronze i form af nøgen kvinde og drage. H. 115 cm. Vægt 24,5 kg. Varenr: 4150500 DKK 10.000 DK, Helsingør, Støberivej 14-02-2016 20:26:00 DKK 2.200
Skulptur, stengods, signerad U. Kraitz.
Skulptur, stengods, signerad U. Kraitz.. Skulptur, stengods, signerad U. Kraitz. Torso på svärtad metallsockel. Höjd (inkl. sockel) ca 21 cm. Obetydligt slitage. Varenr: 4147289 DKK 3.220 SE, Malmö, Baltzarsgatan 14-02-2016 20:46:00 DKK 564
Jan Södersten, f 1937, freskomålning
Jan Södersten, f 1937, freskomålning. Jan Södersten, f 1937, freskomålning. "Bödahunden spökar på Hunderumsvägen". 72 x 86. À tergo sign Jan Södersten-91. 72 x 86. Detta verk ingår i vår temaauktion över verk utförda av konstnären Jan Södersten. Verket har tidigare inte varit ute till försäljning och är därför inte belagt med BUS. Varenr: 4130794 DKK 4.830 SE, Norrköping, Finspångsv. 15-02-2016 11:45:00 DKK 3.864
Jan Södersten, f 1937, freskomålning, sign
Jan Södersten, f 1937, freskomålning, sign. Jan Södersten, f 1937, freskomålning, sign. "På gymet". Sign samt à tergo Jan Södersten -98. 79 x 53. Detta verk ingår i vår temaauktion över verk utförda av konstnären Jan Södersten. Verket har tidigare inte varit ute till försäljning och är därför inte belagt med BUS. Varenr: 4130792 DKK 4.025 SE, Norrköping, Finspångsv. 15-02-2016 12:45:00 DKK 2.415
Jan Södersten, f 1937, freskmålning
Jan Södersten, f 1937, freskmålning. Jan Södersten, f 1937, freskmålning. "Drakens år". Monogramsign samt signerad à tergo Jan Södersten 1990. 96 x 123. Detta verk ingår i vår temaauktion över verk utförda av konstnären Jan Södersten. Verket har tidigare inte varit ute till försäljning och är därför inte belagt med BUS. Varenr: 4125908 DKK 4.830 SE, Norrköping, Finspångsv. 15-02-2016 13:40:58 DKK 3.864
Jan Södersten, freskmålning, sign
Jan Södersten, freskmålning, sign. Jan Södersten, freskmålning, sign. Monogramsign JS samt à tergo - 98. "tornugglan spökar i Skåne. 73 x 46. Detta verk ingår i vår temaauktion över verk utförda av konstnären Jan Södersten. Verket har tidigare inte varit ute till försäljning och är därför inte belagt med BUS. Varenr: 4154924 DKK 4.025 SE, Norrköping, Finspångsv. 15-02-2016 14:37:00 DKK 2.415
Jan Södersten, f 1937, freskmålning. Jan Södersten, f 1937, freskmålning. "Båtträsket vid Fårö". À tergo Jan S-94. 91 x 101. Detta verk ingår i vår temaauktion över verk utförda av konstnären Jan Södersten. Verket har tidigare inte varit ute till försäljning och är därför inte belagt med BUS. Varenr: 4130796 DKK 4.830 SE, Norrköping, Finspångsv. 15-02-2016 14:41:00 DKK 3.864
Jan Södersten, (BUS), freskmålning, monogramsign
Jan Södersten, (BUS), freskmålning, monogramsign. Jan Södersten, (BUS), freskmålning, monogramsign. "Ensam, enslig, envis o stark". A tergo sign o dat 1987. Polykrom ljusreflekterande/nattlysande relief. 73 x 92. Detta verk ingår i vår temaauktion över verk utförda av konstnären Jan Södersten. Verket har tidigare inte varit ute till ... Varenr: 4044517 DKK 2.415 SE, Norrköping, Finspångsv. 15-02-2016 15:05:00 DKK 242
Jan Södersten, freskomålning
Jan Södersten, freskomålning. Jan Södersten, f 1937, freskomålning. 'Växthuseffekten'. À tergo Jan S 1992. Detta verk ingår i vår temaauktion över verk utförda av konstnären Jan Södersten. Verket har tidigare inte varit ute till försäljning och är därför inte belagt med BUS. Varenr: 4130799 DKK 9.660 SE, Norrköping, Finspångsv. 15-02-2016 15:42:00 DKK 7.728
Skulptur, elefanthoved, træ
Skulptur, elefanthoved, træ. Skulptur af træ, i form af elefanthoved. h 66 L. 72 B. 30 cm. Fremstår med aldersrelateret slitage. Varenr: 4151928 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 15-02-2016 15:58:17 DKK 375
Skulptur, elefanter, træ
Skulptur, elefanter, træ. Skulptur af, udskåret med elefanter. L. 123 cm. Fremstår med to manglende stødtænder og enkelt afslag. Varenr: 4151929 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 15-02-2016 15:59:08 DKK 450
 1 2 3 4  >>