Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bronze skulptur i fom af nøgen kvinde 1900-tallets første halvdel
Bronze skulptur i fom af nøgen kvinde 1900-tallets første halvdel . Ubekendt kunstner. Bronzeskulptur i form af nøgen kvinde. Usig. H. 47 cm. 1900-tallets første halvdel. Varenr: 3511717 DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-08-2014 11:05:57 DKK 1.750
Leif Sylvester Petersen, cd. Skulptur
Leif Sylvester Petersen, cd. Skulptur. Skulptur af stentøj, af Leif Sylvester Petersen f. 1940. Sign. Sylvester. H. 20 cm. Varenr: 3513477 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 20-08-2014 11:15:26 DKK 1.400
Stor figurgruppe i bronze forestillende 5 danserinder
Stor figurgruppe i bronze forestillende 5 danserinder. Figurgruppe i bronze forestillende 5 danserinder i detaljerede art-deco dragte, efter Dimitri Chiparus, "Les Girls". Udført i mørkpatineret bronze og monteret på sokket af sort marmor. Højde 51 cm, længde 59, dybde 17 cm. Vægt 25 kg. Fremstår med brud på to arme (se foto).Nyproducerede varer ... Varenr: 3341512

DKK 6.000 DK, Helsingør, Støberivej 20-08-2014 13:34:00 DKK 2.500
Kristian Hornsleth cd. Skulptur af bronze
Kristian Hornsleth cd. Skulptur af bronze. Kristian Hornsleth f. 1963. 'Fuck you art lovers'. Skulptur af massiv poleret bronze med inskription: 'Fuck you art lovers'. HORNSLETH'. Nummereret: serie 2, 55/99. Stemplet i bunden Hornsleth F.U.A.L. H. 18 cm. Varenr: 3512469 DKK 6.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-08-2014 14:02:00 DKK 2.900
Bronzefigur 'Indianer mit Bogen'
Bronzefigur 'Indianer mit Bogen'. Bronze, patineret, monteret på en rund sokkel, frit svævende torso af en indianer, der holder en bue i venstre hånd og med højre hånd antyder, hvordan pilen spændes. H 82 cm, B 60 cm, D 31 cm. Varenr: 3472996 DKK 5.964 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 20-08-2014 14:29:35 DKK 4.101
Ubekendt kunstner, relief med nøgen kvinde, sandsten
Ubekendt kunstner, relief med nøgen kvinde, sandsten. Ubekendt kunstner, relief med nøgen kvinde af sandsten. H. 85, B. 48, D. 5 cm. Varenr: 3510435 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 20-08-2014 15:00:10 DKK 875
Patinerad bronsbyst på sockel samt skulptur i form av kärl i brons (2)
Patinerad bronsbyst på sockel samt skulptur i form av kärl i brons (2). Patinerad bronsbyst på sockel samt kärl i brons. Höjd på bysten inkl sockel: 12 cm, kärlet: 15 cm.. Varenr: 3505146 DKK 651 SE, Örebro, Aspholmen 20-08-2014 17:22:00 DKK 244
Kinesisk skulptur af udskåret træ
Kinesisk skulptur af udskåret træ . Kinesisk skulptur af udskåret træ i form af hellig mand, 1900 tallet. H. 58 cm. Varenr: 3514350 DKK 3.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 20-08-2014 19:00:00 DKK 425
Leif Sylvester Petersen cd. Trådskulptur
Leif Sylvester Petersen cd. Trådskulptur. Leif Sylvester Petersen f. 1940. Trådskulptur af patineret jern forestillende mand med udstrakt hånd. Base af forsølvet stentøj. H. 26 cm. Varenr: 3513494 DKK 2.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 20-08-2014 19:13:00 DKK 1.250
Napoleon, figur af gips, 1900-tallet.
Napoleon, figur af gips, 1900-tallet.. Napoleon, figur af gips, 20. årh. H. 56, B. 38, D. 22 cm. Fremstår med rep ved hat. Varenr: 3491282 DKK 800 DK, Odense, Kratholmvej 20-08-2014 19:22:00 DKK 325
Bronzeskulptur serie af Liné Ringtved Thordarson (4)
Bronzeskulptur serie af Liné Ringtved Thordarson (4). Liné Ringtved Thordarson født 1965. Bronzeskulptur serie bestående af fire skulpturer. Hver skulptur er individuelt håndslebet og patineret. Serien er patineret i fire forskellige patineringer. Hver skulptur H. 15 cm. Hver skulptur signeret 'Liné'. Signeret eksemplar af "Sensitivity, ... Varenr: 3410452 DKK 10.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 20-08-2014 19:30:00 DKK 3.400
Bronzefigur, 'Bulldogge'
Bronzefigur, 'Bulldogge'. Bronze, patineret, naturalistisk modelleret, fritstående skulptur af en buldog. B 55 cm, H 31,5 cm, D 25 cm, vægt ca. 13,5 kg. Varenr: 3472967 DKK 5.964 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 20-08-2014 19:31:00 DKK 4.101
Skulptur i trä
Skulptur i trä. Skulptur i trä. Enligt uppgift offergåva från Baht Krum, Chiang Mai, Thailand.. Monterad på senare träsockel. Höjd ca 81 cm, bredd ca 21 cm. Varenr: 3477535 DKK 1.221 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 20-08-2014 19:35:00 DKK 244
Bronzefigur i Art Deco stil.
Bronzefigur i Art Deco stil. . Bronzefigur i Art Deco stil. Figur udført i massiv bronze, forestillende kvinde klædt i kjole og lang kåbe. Monteret på sokkel af sort marmor. H. 35 B. 24 D. 13 cm. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende ... Varenr: 3367994

DKK 2.500 DK, Helsingør, Støberivej 20-08-2014 19:35:00 DKK 625
Bernhard Petersen. Skulptur af udskåret træ, cd
Bernhard Petersen. Skulptur af udskåret træ, cd. Bernhard Petersen 1911-1988. Skulptur af udskåret træ, sign. monogram BP samt dateret 60. H. 110 cm. Enkelte tørringsrevner. Varenr: 3513087 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-08-2014 19:43:00 DKK 650
Pierre Martin. Bronzeskulptur, New Turning Torse, 'Female', H. ca. 124 cm
Pierre Martin. Bronzeskulptur, New Turning Torse, 'Female', H. ca. 124 cm. Pierre Martin. New Turning Torso, 'Female'. Skulpturen er udført i ren bronze, poleret og patineret, efter 'Cire Perdue'- metoden, monteret på sokkel af sort beton. Skulpturen er udført af nordisk kunstner under pseudonymet Pierre Martin. Signeret: P.M., Skulpturen er lavet i et begrænset antal ... Varenr: 3512213

DKK 25.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-08-2014 19:58:00 DKK 5.000
Erotisk bronzefigur
Erotisk bronzefigur. Erotisk bronzefigur iform af siddende kvinde på hånd i erotisk positur, monteret på marmorsokkel. Sign. Juno. Plakette med påskrift: 'Bronze garanti Paris, J.B. deposée. H. 22. L 19,5 cm Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til ... Varenr: 3453655

DKK 2.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-08-2014 20:10:00 DKK 1.050
Bronzefigurer i form af unge kvinder (3)
Bronzefigurer i form af unge kvinder (3). Bronzefigurer i form af unge kvinder i forskellige positur siddende på stol H. ca. 26 cm. Af nyere dato. Modelfoto. (3)Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik.... Varenr: 3496933

DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-08-2014 20:15:00 DKK 850
Bronzefigur af ung kvinde
Bronzefigur af ung kvinde. Bronzefigur forestillende ung siddende kvinde monteret på rund sokkel i marmor. Sign. J. Patoue H. 27 cm.ModelfotoNyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se ... Varenr: 3496863

DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-08-2014 20:15:00 DKK 825
Katolsk kvindelig  helgenfigur i udskåret træ.
Katolsk kvindelig helgenfigur i udskåret træ. . Religiøs dekorationsfigur / dukke udført i patina-bemalet træ og resin, forestillende "Grace”. Cage-doll udført i "spanish mannequin style", med leddelte arme. Højde 62 cm , bredde 19 cm. Figuren er en replika af en santo (helgeninde). Disse har været brugt i århundreder, og bruges stadig i ... Varenr: 3275070

DKK 1.400 DK, Helsingør, Støberivej 20-08-2014 20:20:00 DKK 500
Erich Schmidt-Kestner. Skulptur af bronze, pige med hest
Erich Schmidt-Kestner. Skulptur af bronze, pige med hest. Erich Schmidt-Kestner 1877-1941. Skulptur af bronze 'Hest og pige' på base af sort marmor. Sign. Erich Schmidt-Kestner. Mål bronzeskulptur h. 17 cm. Sokkel h. 9,5 cm. Bagpå lille stempel, total h. 26,5 cm. Base fremstår med to små afslag. Varenr: 3505344 DKK 7.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-08-2014 20:20:00 DKK 2.500
Bronzefigur forestillende ung kvinde
Bronzefigur forestillende ung kvinde. Bronzefigur forestillende ung siddende kvinde monteret på rund sokkel i marmor. Sign. Claude h. 27 cm. Modelfoto. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se ... Varenr: 3496884

DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-08-2014 20:20:00 DKK 725
Abstrakt figur af patineret bronze
Abstrakt figur af patineret bronze . Abstrakt figur af patineret bronze iform af dansende par. Rund sokkel af marmor. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee H. 50 cm inkl sokkel. ModelfotoNyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller ... Varenr: 3453545

DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-08-2014 20:25:00 DKK 1.200
Bronzefigur 'Grisleybär auf Marmorsockel'
Bronzefigur 'Grisleybär auf Marmorsockel'. Bronze, patineret, naturalistisk modelleret dyreskulptur af en gråbjørn, der løfter en lab, monteret på en sort marmorsokkel. H 24 cm, B 37 cm, D 18,5 cm. Varenr: 3472955 DKK 4.473 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-08-2014 10:11:43 DKK 2.050
Rose Marie. Keramisk billede/assemblage
Rose Marie. Keramisk billede/assemblage . Keramisk billede/assemblage, komposition, sign. Rose Marie, dateret 1968. 44x43 cm(58,5x58,5 cm) Varenr: 3515244 DKK 800 DK, Kolding, Trianglen 21-08-2014 12:13:01 DKK 300
Bronzeskulptur 'Sitzender Bär'
Bronzeskulptur 'Sitzender Bär'. Bronze, patineret, monteret på sort marmorsokkel, naturalistisk modelleret figur af en siddende bjørn. H 33 cm, B 31 cm, D 25 cm.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i ... Varenr: 3472966

DKK 3.728 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-08-2014 12:58:00 DKK 2.050
Bronzedyrefigur 'Ørn'
Bronzedyrefigur 'Ørn'. Bronze, patineret, naturalistisk modelleret dyreskulptur, ørn med årvågent blik, siddende på en grensokkel. H 52 cm, B 42 cm, D 23 cm, vægt ca. 15,8 kg.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til ... Varenr: 3504695

DKK 5.964 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-08-2014 13:07:00 DKK 4.473
Buste, marmor
Buste, marmor. Buste af marmor, i form af pige. 1900-tallet. H. 40 cm. Fremstår med stor reparation. Varenr: 3515512 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-08-2014 13:27:28 DKK 375
Byst i romersk stil på stativ
Byst i romersk stil på stativ. Målad/ patinerad gips över plastform monterad på målat trästativ. Kvinna i romersk stil. 1900-talets slut. Mått H. 103 cm, B. 47 cm. Framstår med bruksspår, mindre avslag. Varenr: 3506623 DKK 977 SE, Örebro, Aspholmen 21-08-2014 14:19:00 DKK 265
Figur af træ
Figur af træ. Figur af udskåret bejdset træ. 1900'tallet. H. 160 cm. Varenr: 3512421 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-08-2014 14:29:00 DKK 1.250
 1 2 3 4 5  >>