Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Stig Lindberg figurin Gustavsberg
Stig Lindberg figurin Gustavsberg. FIGURIN, "Springare", Stig Lindberg, Gustavsberg, signerad Stig L med studiohand, höjd ca 26, längd ca 29 cm Varenr: 3843160 DKK 2.017 SE, Stockholms Auktionsverk Online 24-05-2015 18:00:00
Se mere
Sky Dweller, skulptur, 'Bound together'
Sky Dweller, skulptur, 'Bound together'. Akryl på træ, 'Bound together', fremstillet af Sky Dweller i 2015, forsynet med certifikat. Mål: 10 x 10 x 18cm. Varenr: 3831092 DKK 8.203 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-05-2015 19:30:00 DKK 4.474
Tut Hagbart, cd. Skulpturer af genbrugsmateriale/ strandtræ (2)
Tut Hagbart, cd. Skulpturer af genbrugsmateriale/ strandtræ (2). Tut Hagbart (1943-2014). To skulptur af bemalet strand/ genbrugstræ samt genbrugsmaterialer. H. 43 cm, B. 18 cm og H. 41 cm, B. 13 cm. (2) Varenr: 3845046 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2015 19:47:00 DKK 425
Katolsk kvindefigur i udskåret træ.
Katolsk kvindefigur i udskåret træ.. Dekorationsfigur / dukke udført i patina-bemalet træ og resin, forestillende “Santo Antonia” . Siddende dukke med bevægelige, leddelte arme og underben. Højde 62 , bredde 19 cm. Figuren er en replika af en santo (helgeninde). Disse har været brugt i århundreder, og bruges stadig i spansk katolske... Varenr: 3274747

DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 24-05-2015 19:49:00 DKK 525
Dorit Knudsen. Lågkrukke, Raku keramik, H. 42 cm.
Dorit Knudsen. Lågkrukke, Raku keramik, H. 42 cm.. Dorit Knudsen. Lågkrukke. Raku-brændt keramik, H.42 cm. Signeret under bund DK. Denne vare er doneret af lokal kunstner som en del af temaauktionen 'Cykelnerven' - Scleroseforeningens årlige cykelevent, hvor 160 deltagere besejrer de legendariske Tour de France bjerg-etaper. Turen til ... Varenr: 3834222 DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-05-2015 19:51:00 DKK 1.000
Sky Dweller, skulptur, 'The Secret is inside me'
Sky Dweller, skulptur, 'The Secret is inside me'. Akryl på træ, 'The Secret is inside me' af Sky Dweller, år 2015, forsynet med certifikat, 28 x 48 x 32cm. 'Sky Dweller' er en gruppe tyske kunstnere, der lægger vægt på at forblive inkognito. De ønsker udelukkende at formidle indholdet af deres kunst uden dyrkelse af personkult. Varenr: 3770267 DKK 6.711 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-05-2015 20:10:00 DKK 4.101
Skulptur af jern og kobber 'Vinkl og Passer'
Skulptur af jern og kobber 'Vinkl og Passer'. Skulptur af jern og kobber 'Vinkel og Passer', af Anders Peter Løvenwald (f. 1972). Sign. og dat. 2014. H. 31 cm, L. 38,5 cm. Varenr: 3844508 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 25-05-2015 12:45:06 DKK 775
Erotisk skulptur i form af kvinde
Erotisk skulptur i form af kvinde. Erotisk skulptur i form af kvinde. Udført i patineret bronze på sokkel af sort marmor. H. 36 cm. Varenr: 3844566

DKK 1.600 DK, Kolding, Trianglen 25-05-2015 12:54:22 DKK 325
Bronzefigur af ung kvinde
Bronzefigur af ung kvinde. Bronzefigur forestillende ung siddende kvinde monteret på rund sokkel i marmor. Sign. Claude H. 18 cm. Modelfoto Varenr: 3819208

DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-05-2015 18:30:00 DKK 800
Ubekendt kunstner. Skulptur af keramik
Ubekendt kunstner. Skulptur af keramik. Ubekendt kunstner. Skulptur af keramik med gennembrudt mønster. Monogram signeret i bunden. H. 30 B. 30 D. 16 cm. Varenr: 3844291

DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-05-2015 18:52:00 DKK 325
Bronzefigur 'Nøgenstudie af siddende kvinde'
Bronzefigur 'Nøgenstudie af siddende kvinde'. Bronzefigur 'Nøgenstudie af siddende kvinde', hulstøbning, patineret bronze, monteret på stensokkel, H. 73 cm, B. 36 cm, D. 27cm. Varenr: 3687508

DKK 9.694 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-05-2015 18:55:00 DKK 6.339
Skulptur i patineret bronze
Skulptur i patineret bronze. Skulptur i patineret bronze iform af stående nøgen muskuløs mand, monteret på sokkel af marmor. Sign. Rubin. H. 55 cm (kopi efter Auguste Rodin f. 1840 - 1917) Varenr: 3819187

DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-05-2015 19:00:00 DKK 2.200
Dameskrivepult med marketteri
Dameskrivepult med marketteri. Dameskrivepult med marketteri, skriveflade indfattet med guldfarvet bort, med 3 skuffer, på svejfede ben, skuffefronter med intarsiemønster, guldfarvede beslag, H. 78 cm, B. 113 cm, D. 54 cm. Varenr: 3687511 DKK 4.474 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-05-2015 19:10:00 DKK 2.610
Abstrakt figur af bronce
Abstrakt figur af bronce. Abstrakt figur af grønpatineret bronce. Sokkel af marmor. H. med sokkel. 46 cm. Varenr: 3844997

DKK 2.500 DK, Odense, Kratholmvej 25-05-2015 19:14:00 DKK 750
Erik Dahlberg, bok, Svecia Antiqua & Hodierna, 1900
Erik Dahlberg, bok, Svecia Antiqua & Hodierna, 1900. Erik Dahlberg, bok, Suecia Antiqua & Hodierna. Opus celeberrimum dirigente Hans Hildebrand. Wahlström & Widstrand Stockholm 1900. Liggande folio. Något nött. 32,5 x 42 cm. Skador. Ej genomgången. Varenr: 3842306 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 25-05-2015 19:16:00 DKK 262
Hardy Jacobsen, Relief, messing på træ,
Hardy Jacobsen, Relief, messing på træ, . Hardy Jacobsen 1947 - 2004, Relief, messing på træ, "Alt står stille". Sign. og dat. på bagsiden Hardy Jacobsen 1978. 28, 5 x 27,5 cm. Varenr: 3843352 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-05-2015 19:21:00 DKK 300
Andrzej Danielski, skulptur, 'Figur im Rad'
Andrzej Danielski, skulptur, 'Figur im Rad'. Jern monteret på en jernbanesvelle af egetræ, svejset, 'Figur im Rad' af Andrzej Danielski (f. 1958). Rustfarvet patina, signeret. H. 124 cm, B. 108,5 cm, D. 26 cm. Varenr: 3834311 DKK 5.220 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-05-2015 19:30:00 DKK 3.542
Runder Tisch, ausklappbar
Runder Tisch, ausklappbar. Runder Tisch, hochglanz furniert, beide Seiten klappbar, 2-schübig, H. 70cm, Dm. 92cm. Varenr: 3687636

DKK 2.983 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-05-2015 19:45:00 DKK 1.491
Katolsk kvindefigur i udskåret træ.. Dekorationsfigur / dukke udført i patina-bemalet træ og resin, forestillende “Santo Antonia” . Siddende dukke med bevægelige, leddelte arme og underben. Højde 62 , bredde 19 cm. Figuren er en replika af en santo (helgeninde). Disse har været brugt i århundreder, og bruges stadig i spansk katolske... Varenr: 3274753

DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-05-2015 19:49:00 DKK 500
Bronzeskulptur, 'Justitia'
Bronzeskulptur, 'Justitia'. Bronze, patineret, monteret på rund, sort sokkel, allegori over Justitia med bind for øjnene, holdende vægtskåle i den venstre hånd og sværdet i den højre hånd modelleret i klassisk stil. For hendes fødder ligger en slange. H. 98cm, B. 33cm, D. 25cm. Varenr: 3839339 DKK 6.711 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-05-2015 19:54:00 DKK 4.474
Andrzej Danielski, skulptur, 'Figur auf Holzstele'
Andrzej Danielski, skulptur, 'Figur auf Holzstele'. Jern, monteret på træsøjle, rustfarvet patina, svejset, 'Figur auf Holzstele' af Andrzej Danielski (f. 1958). H 165 cm, B 25 cm, D 20 cm. Varenr: 3834313 DKK 4.474 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-05-2015 19:59:00 DKK 2.610
Bronzefigur af ung mand
Bronzefigur af ung mand . Figur forestillende ung siddende mand i massivt patineret bronze, monteret på base af broget sort marmor. H. 23 cm Varenr: 3799215

DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-05-2015 20:00:00 DKK 800
Robbi Jones, erotisk skulptur, 'Victoria'
Robbi Jones, erotisk skulptur, 'Victoria'. Skulptur, poleret messing, 'Victoria' af Robbi Jones, signeret til højre, H. 19,5cm, B. 46cm, D. 14cm, ca. 2,35kg. Varenr: 3810454 DKK 6.339 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-05-2015 20:13:00 DKK 1.454
Teodor Madsen cd. Skulptur af siddende barn.
Teodor Madsen cd. Skulptur af siddende barn.. Teodor Madsen 1880 - 1965. Skulptur af siddende barn af ubehandlet sandsten. Signeret monogram TM. H. 23 cm. Fremstår med enkelte små afslag. Varenr: 3842753 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-05-2015 20:18:00 DKK 325
Ragna Bak Hansen. Skulptur af genbrugsmateriale/ keramik.
Ragna Bak Hansen. Skulptur af genbrugsmateriale/ keramik. . Ragna Bak Hansen. Skulptur af genbrugsmateriale samt keramik. H. 40 cm. Denne vare er doneret af lokal kunstner som en del af temaauktionen 'Cykelnerven' - Scleroseforeningens årlige cykelevent, hvor 160 deltagere besejrer de legendariske Tour de France bjerg-etaper. Turen til Alperne ... Varenr: 3834217 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-05-2015 20:18:00 DKK 325
Grønpatineret bronzeskulptur efter Rodins 'Eva'
Grønpatineret bronzeskulptur efter Rodins 'Eva'. Skulptur af grønpatineret bronze, kopi efter Rodins 'Eva' fra 1881 monteret på firkantet sokkel af marmor h. 47 cm. Modelfoto Varenr: 3772439

DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-05-2015 20:20:00 DKK 1.850
Figur af bruneret bronze
Figur af bruneret bronze. Figur af bruneret bronze i form af siddende nøgen kvinde. H. 20 cm. Varenr: 3837026

DKK 1.800 DK, Helsingør, Støberivej 25-05-2015 20:21:00 DKK 325
Okänd konstnär, skulptur i brons, antik krigare med pilbåge
Okänd konstnär, skulptur i brons, antik krigare med pilbåge. Okänd konstnär, 1800/1900-tal. Skulptur i brons, signerad P Brandt samt Deutsche-Bronze. Monterad på stensockel. H: 59 cm inkl. sockel. Sockel med smånagg. Varenr: 3842293 DKK 4.035 SE, Malmö, Baltzarsgatan 25-05-2015 20:25:00 DKK 1.210
Ubekendt kunstner 1900-tallets første halvdel. Stående kvinde. Figur af patineret bronze
Ubekendt kunstner 1900-tallets første halvdel. Stående kvinde. Figur af patineret bronze. Ubekendt kunstner 1900-tallets første halvdel. Stående kvinde. Figur af patineret bronze. Utydeligt sign., sokkel af rødbroget marmor. H. inkl. sokkel 25,5 cm. Varenr: 3828269 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-05-2015 20:29:00 DKK 325
Stor bronzefigur 'Gravhund'
Stor bronzefigur 'Gravhund'. Bronzefigur af en stående gravhund, hulstøbning, patineret bronze, H. 50 cm, L. 112 cm, ca. 36 kg. Varenr: 3687507 DKK 10.440 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-05-2015 20:30:00 DKK 6.711
 1 2 3 4 5  >>