Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ubekendt keramiker. Buste i form af kvindehovede af keramik
Ubekendt keramiker. Buste i form af kvindehovede af keramik . Ubekendt keramiker. Buste i form af kvindehovede af keramik med hovedbeklædning. Usign. H. 33 cm. Varenr: 3916617 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 29-07-2015 14:52:00 DKK 525
Oidentifierad konstnär, skulptur
Oidentifierad konstnär, skulptur. Oidentifierad konstnär, skulptur i form av kvinna. I oglaserad terracotta. H. 50 cm. Signerad eller titulerad på sockel. Varenr: 3917986 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 29-07-2015 17:33:56 DKK 276
Papegøjer af bronze på fod af metal (2)
Papegøjer af bronze på fod af metal (2). Papegøjer af bronze på fod af metal. H. 81-83 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 3916350 DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-07-2015 18:01:00 DKK 650
Henrik Westergaard. Skulptur (cd)
Henrik Westergaard. Skulptur (cd). Henrik Westergaard (f. 1962). Skulptur af brændt, blåglaseret ler, sign. under bund. H. 23 cm. (cd)Henrik Westergaard er en ægte repræsentant for det, man kalder en multikunstner. Han maler, laver skulpturer, installationer, land art, kæmpestore keramiske relieffer, og så underviser han. ... Varenr: 3896170 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 29-07-2015 19:23:00 DKK 325
Ferdinand Lugerth brons
Ferdinand Lugerth brons. FERDINAND LUGERTH (Österrike verksam 1885-1915): Stenhuggare, signerad F Lugerth Wien, gjutarmärkt AR (Aust-Reich, Wien), mörkpatinerad brons, höjd med stensockel 56 cm Varenr: 3915102 DKK 6.300 SE, Stockholms Auktionsverk Online 29-07-2015 19:33:00
Se mere
Michael Classen, skulptur, 'Abstrakt'
Michael Classen, skulptur, 'Abstrakt'. Skulptur, akrylfarve på træ i en metalramme, svejset på metalfødder, 'Abstrakt', af Michael Classen (f. 1959), bemalet, signeret og dateret med 'Mike03' på begge sider. Mål: H. 190cm, B. 62,5cm, D. 30cm. Varenr: 3874906 DKK 5.223 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-07-2015 19:35:00 DKK 2.985
Per Hasselberg skulptur
Per Hasselberg skulptur. PER HASSELBERG (1849-1894), Grodan, tenn,. ristad signatur Hasselberg, höjd exklusive sockel 21 cm Varenr: 3915103 DKK 7.875 SE, Stockholms Auktionsverk Online 29-07-2015 19:36:00
Se mere
Bronzefigur af balletpige
Bronzefigur af balletpige. Patineret massiv bronzefigur af balletpige på rund sokkel af marmor. H. 27 cm. Af nyere dato. Varenr: 3866900

DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-07-2015 20:00:00 DKK 600
Naga Mosarang. Skulptur i bronze fra Sumatra i form af fabeldyr, 2000-tallet
Naga Mosarang. Skulptur i bronze fra Sumatra i form af fabeldyr, 2000-tallet. Skulptur af patineret bronze fra Sumatra forestillende fabeldyr, løst monteret på stand af sortlakeret træ. Skulpturen er to-delt og kan åbnes på midten. Nyere udgave af ældre figur fra Nord-Sumatra, kaldet en Naga Mosarang, der oprindelig blev brugt af Toba Batakfolkets shamaner som beholder ... Varenr: 3904808

DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 29-07-2015 20:00:00 DKK 325
Kvindefigur af patineret bronze
Kvindefigur af patineret bronze . Kvindefigur af patineret bronze. Høj sokkel af marmor. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee sign. Milo H. 36 cm. inkl sokkel. Modelfoto Varenr: 3742030

DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-07-2015 20:00:00 DKK 600
Bronzefigur af ung kvinde
Bronzefigur af ung kvinde. Figur af kvinde der balancerer med forgyldte kugler udført i massiv patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Højde 51 cm. Modelfoto Varenr: 3853495

DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-07-2015 20:10:00 DKK 1.200
Bronzefigur af ung kvinde
Bronzefigur af ung kvinde. Kvinde i erotisk positur, udført i patineret bronze. H.24,5 cm. Monteret på sokkel af sort marmor. Modelfoto Varenr: 3817559

DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-07-2015 20:10:00 DKK 1.000
Gotthilf Jaeger skulptur
Gotthilf Jaeger skulptur. GOTTHILF JAEGER (Tyskland 1871-1933): Romersk krigare, signerad Jaeger fec, patinerad brons, på stensockel, höjd med sockel 72 cm Varenr: 3915110 DKK 6.300 SE, Stockholms Auktionsverk Online 29-07-2015 20:12:00
Se mere
Henrik Westergaard. Skulptur (cd). Henrik Westergaard (f. 1962). Skulptur af brændt, glaseret ler, sign. under bund. H. 45 cm. Løse dele kan forekomme. (cd)Henrik Westergaard er en ægte repræsentant for det, man kalder en multikunstner. Han maler, laver skulpturer, installationer, land art, kæmpestore keramiske relieffer, og så ... Varenr: 3896309 DKK 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 29-07-2015 20:15:00 DKK 350
Ion Dimitriu-Barlad brons
Ion Dimitriu-Barlad brons. ION DIMITRIU-BARLAD (Rumänien 1890-1964): The last grenade of caporal Musat, signerad och daterad Dimitriu-Barlad 1919, mörkpatinerad brons, höjd 45 cm Varenr: 3915112 DKK 7.875 SE, Stockholms Auktionsverk Online 29-07-2015 20:18:00
Se mere
Abstrakt figur af patineret bronze.
Abstrakt figur af patineret bronze.. Abstrakt figur af patineret bronce. Rund sokkel af marmor. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee sign. Juno H. 43 cm. inkl sokkel. Varenr: 3866926

DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-07-2015 20:20:00 DKK 800
Bronzefigur af ung kvinde
Bronzefigur af ung kvinde. Bronzefigur forestillende ung siddende kvinde monteret på rund sokkel i marmor. Sign. Claude H. 18 cm. Modelfoto Varenr: 3819208

DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-07-2015 20:30:00 DKK 800
Palle Brogaard Mernild. Buste af bronce. H. C. Andersen
Palle Brogaard Mernild. Buste af bronce. H. C. Andersen . Palle Brogaard Mernild f. 1962. Buste af bronce forestillende H.C. Andersen. Signeret og nummereret 30/190. H. 24 cm. Sokkel af granit. Æske og certifikat medfølger. Varenr: 3917602 DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-07-2015 20:31:00 DKK 550
Bronzefigur af ung kvinde
Bronzefigur af ung kvinde . Bronzefigur forestillende ung kvinde monteret på sokkel i marmor. Sign. M.Nick H. 19 cm. Modelfoto Varenr: 3819218

DKK 1.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-07-2015 20:40:00 DKK 825
Henrik Westergaard. Skulptur (cd). Henrik Westergaard (f. 1962). Skulptur af brændt, blåglaseret ler, sign. under bund. H. 25 cm. (cd)Henrik Westergaard er en ægte repræsentant for det, man kalder en multikunstner. Han maler, laver skulpturer, installationer, land art, kæmpestore keramiske relieffer, og så underviser han. ... Varenr: 3896156 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 30-07-2015 14:23:00 DKK 300
Figur af patineret støbejern forestillende søhelten Peter Willemoes.
Figur af patineret støbejern forestillende søhelten Peter Willemoes. . Figur af patineret støbejern forestillende søhelten Peter Willemoes stående på sokkel af sortmalet træ, H. med sokkel 47 cm. Brugspor. Varenr: 3918261 DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 30-07-2015 14:43:37 DKK 375
Buste af gibs iform af pige
Buste af gibs iform af pige. Buste af gibs iform af pige, patineret overflade med afskalninger. H. 43 cm. ca 1920-1930. Varenr: 3916307 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 30-07-2015 15:06:00 DKK 300
Henrik Westergaard. Skulptur (cd). Henrik Westergaard (f. 1962). Skulptur af brændt, glaseret ler, sign. under bund. H. 46 cm. (cd)Henrik Westergaard er en ægte repræsentant for det, man kalder en multikunstner. Han maler, laver skulpturer, installationer, land art, kæmpestore keramiske relieffer, og så underviser han. ... Varenr: 3915316 DKK 1.500 DK, Herning, Engdahlsvej 30-07-2015 19:31:00 DKK 325
Ivan Boytler, skulptur i håndskåret glas og kobber, 'Violinen'. cd.
Ivan Boytler, skulptur i håndskåret glas og kobber, 'Violinen'. cd. . Skulptur "Violinen" af Ivan Boytler (f. 1958) i håndskåret glas og kobber, med sokkel af sort kinesisk granit. 58 x 70 cm. Varenr: 3902826 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-07-2015 19:43:00 DKK 725
Buster af bronce (2)
Buster af bronce (2). Buster af bronze, heraf én forestillende Petrarca, denne stemplet Budtz Müller & Co, Eneret. H. 12 - 17 cm. (2) Varenr: 3911965 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-07-2015 19:46:00 DKK 400
Erik Ålykke, jern, abstrakt skulptur
Erik Ålykke, jern, abstrakt skulptur . Abstrakt skulptur, Erik Aalykke(1923-83), cd, sign. monogram. H. 52, B. 38 cm. Varenr: 3918909 DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 30-07-2015 19:52:00 DKK 975
August Cain, (BUS) Frankrike, bronsreliefer, ett par, sign (2)
August Cain, (BUS) Frankrike, bronsreliefer, ett par, sign (2). August Cain, 1822-1984 Frankrike, bronsreliefer, ett par, sign. Fasantupp med höna samt Höna med kyckling. 10 x 22, monterade i träram. Varenr: 3919406 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 30-07-2015 19:56:00 DKK 236
Robbi Jones: Erotisk skulptur af messing, model 'Jasmin'
Robbi Jones: Erotisk skulptur af messing, model 'Jasmin' . Robbi Jones: Erotisk skulptur model 'Jasmin' udført i poleret messing, håndmodelleret af kunstneren Robbi Jones. Sign. Robbi Jones. H. ca. 23cm. L: ca. 33 cm. Vægt ca: 3,1 kg. modelfoto. Kunstner: Robbi Jones * 1961 Med sine figurative motiver (Skulpturer) har Robbi Jones etableret sig som... Varenr: 3916113 DKK 6.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-07-2015 19:56:00 DKK 1.450
Skulptur i patineret bronze
Skulptur i patineret bronze. Skulptur i patineret bronze iform af stående nøgen muskuløs mand, monteret på sokkel af marmor. Sign. Rubin. H. 55 cm (kopi efter Auguste Rodin f. 1840 - 1917) Varenr: 3819187

DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-07-2015 20:00:00 DKK 2.200
Anders Peter Løvenwald. Skulptur af jern
Anders Peter Løvenwald. Skulptur af jern. Anders Peter Løvenwald (f. 1972). Skupltur udført af jern. Signeret A. P. Løvenwald 2010. H. 57,5 cm Varenr: 3917836 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 30-07-2015 20:03:00 DKK 300
 1 2 3 4 5  >>