Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Johan G.C. Galster 1910-1997 Kvindehoved af bronze
Johan G.C. Galster 1910-1997 Kvindehoved af bronze . Johan G.C. Galster 1910-1997 Kvindehoved af bronze, Signeret: Galster 1965, H 38 cm, fremstår med maling som kan fjernes Varenr: 4346617 DKK 2.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 30-07-2016 12:27:00 DKK 1.200
Riis Retail. Loftslampe / lysinstallation, med spejle med LED
Riis Retail. Loftslampe / lysinstallation, med spejle med LED. Riis Retail. Dobbeltsidet loftslampe / lys / spejlinstallation med 38 justerbare spejle hvor af flere er monterede med LED pærer, base/plade af gråt MDF, monteret transformer Ø 130 cm. Installationen har været ophængt i loft og er formgivet af Riis Retail indretningsarkitekt. Fremstår med ... Varenr: 4347645 DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-07-2016 12:51:11 DKK 400
Heinz Grüll Setzbuchstaben
Heinz Grüll Setzbuchstaben. Heinz Grüll, Bleisatz auf Holz, Mischtechnik, ohne Titel. Im Bild signiert: Heinz Grüll. Das Bild von Heinz Grüll besteht aus originalen Bleisatz Lettern und wurden 'mosaikartig' zu einer Buchstaben-Collage zusammengefügt. Die Buchstaben sind lose aber passgenau zusammengefügt, das Bild darf ... Varenr: 4349755 DKK 1.636 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-07-2016 17:00:00 DKK 1.116
Max Müller - stor bronze, 'Abstrakt'
Max Müller - stor bronze, 'Abstrakt'. Stor bronze, patineret, 'Abstrakt' af Max Müller (f. 1964), indridset kunstnermonogram 'Mü 15', mål ca. 120 x 57 x 45 cm. Varenr: 4333898 DKK 33.471 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-07-2016 17:50:00 DKK 23.058
Trädgårdsskulptur, Thormod Larsen
Trädgårdsskulptur, Thormod Larsen . Trädgårdsskulptur, Thormod Larsen (1921-1977). Skulptur i ärgad koppar. Höjd ca 70 cm. Slitage, två plattor lösa. Osignerad. Varenr: 4344239 DKK 2.356 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 30-07-2016 18:08:00 DKK 785
Alberto Santangela, Wandteller 'Madonna Tenera' und 'Cristo fra I dottori ella Legge' nach Lorenzo Ghiberti (2)
Alberto Santangela, Wandteller 'Madonna Tenera' und 'Cristo fra I dottori ella Legge' nach Lorenzo Ghiberti (2). Alberto Santangela, Wandteller 'Madonna Tenera' (1984) und 'Cristo fra I dottori ella Legge' nach Lorenzo Ghiberti, unten rechts signiert: 'A.Santangela', Relief mit figürlichen Szenen, rückseitig mit Beschreibung, nummeriert: 0513 und 4205. Hergestellt aus elfenbeinfarbenem Kunstharz. Maße ... Varenr: 4321664 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-07-2016 18:45:00 DKK 298
Erotisk bronzefigur af kvinde
Erotisk bronzefigur af kvinde. Erotisk bronzefigur iform af siddende kvinde på hånd i erotisk positur, monteret på marmorsokkel. Sign. Juno. Plakette med påskrift: 'Bronze garanti Paris, J.B. deposée. H. 22. L 19,5 cm. Modelfoto Varenr: 4328185

DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-07-2016 20:00:00 DKK 1.500
Figur af patineret bronze iform af kvinde
Figur af patineret bronze iform af kvinde . Figur af patineret bronze. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee L. 23 cm. Sign. Nick Modelfoto Varenr: 4296483

DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-07-2016 20:10:00 DKK 800
Figur af bronze forestillende ung kvinde
Figur af bronze forestillende ung kvinde . Figur af liggende ung afklædt kvinde udført i patineret bronze monteret på sokkel af broget marmor h. 27 cm. Modelfoto Varenr: 4248095

DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-07-2016 20:30:00 DKK 900
Carl Eldh, efter, skulptur, gips, ej signerad
Carl Eldh, efter, skulptur, gips, ej signerad. Carl Eldh, efter, skulptur, gips, ej signerad. Byst föreställande August Strindberg. Bredd ca 39 cm. Djup ca 37 cm. Höjd ca 62 cm. Något mindre avslag. Missfärgningar. Varenr: 4347112 DKK 2.356 SE, Malmö, Baltzarsgatan 30-07-2016 21:30:00 DKK 412
Vægbillede Star
Vægbillede Star. Vægbillede Star, udført af cremefarvede marmorplader, som manuelt er blevet placeret på et stel af træ uden fuger og limet sammen, derefter er marmorpladerne blevet højglanspoleret. Mål: ca.: H. 100 cm. B. 151 cm. Varenr: 4330926 DKK 8.554 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-07-2016 11:37:00 DKK 5.950
Andrzej Danielski, skulptur, 'Figur auf Holzstele'
Andrzej Danielski, skulptur, 'Figur auf Holzstele'. Jern, monteret på træsøjle, rustfarvet patina, svejset, 'Figur auf Holzstele' af Andrzej Danielski (f. 1958). H 165 cm, B 25 cm, D 20 cm. Varenr: 4348276 DKK 2.975 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-07-2016 12:38:00 DKK 1.488
Ubekendt kunstner, relief samt to skulpturer (3)
Ubekendt kunstner, relief samt to skulpturer (3). vægthængt relief samt to skulpturer af ubekendt kunstner, jern og plexiglas. Usign. 122x92 cm. og skulpturer: H. 52 og 34 cm. (3) Varenr: 4338545 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 31-07-2016 13:01:00 DKK 300
Andrzej Danielski, kvindeskulptur af travertin-kalksten
Andrzej Danielski, kvindeskulptur af travertin-kalksten . Stor kvindeskulptur af maleren og billedhuggeren Andrzej Danielski. Udført af hvid travertin-kalksten (kaldet antik marmor) med overflade med grove porer. Meget massiv og tung. Signeret: A.D. Mål ca.: H. 120 cm, B. 28 cm, D. 18 cm. Varenr: 4346733 DKK 6.694 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-07-2016 13:21:00 DKK 5.207
Skulptur Paula
Skulptur Paula. Skulptur Paula, gefertigt aus schwarzen und hellen Marmorplatten, die aufwendig von Hand auf ein Gestell aus Holz oder Acrylfasern fugenlos aufgesetzt und verklebt werden, anschließend werden in langwieriger Arbeit die Marmorplatten auf Hochglanz poliert. Maße: H. 71cm D. 16cm Varenr: 4330909 DKK 2.231 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-07-2016 13:54:00 DKK 1.636
Hans Christian Brix efter Bertel Thorvaldsen
Hans Christian Brix efter Bertel Thorvaldsen. HANS CHRISTIAN BRIX (1831-1907), efter Bertel Thorvaldsen: "Kärlekens fyra åldrar", väggrelief, 1800-tal, konstmassa, monterad i ram med glasskiva, 26x62 cm Varenr: 4347311 DKK 1.570 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 31-07-2016 14:12:00
Se mere
Jacob Bang
Jacob Bang . JACOB BANG, skulptur, stengods, signerad "Signum Incrementi" i botten, höjd ca 26 cm Varenr: 4347313 DKK 1.570 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 31-07-2016 14:36:00
Se mere
Maria mit dem Kind
Maria mit dem Kind. Geschnitzte Figur von Maria mit dem Kinde. Klassische Darstellung mit fließenden Faltenwurf. Höhe ca.: 50 cm. Varenr: 4343245 DKK 1.636 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-07-2016 17:26:00 DKK 893
Skulptur 'Kimono'
Skulptur 'Kimono'. Skulptur 'Kimono' auf Plinte. Gefertigt aus schwarzen und braunen Marmorplatten, die aufwendig von Hand auf ein Gestell aus Holz oder Acrylfasern fugenlos aufgesetzt und verklebt werden, anschließend werden in langwieriger Arbeit die Marmorplatten auf Hochglanz poliert. Maße ca.: H. 50 cm, B. ... Varenr: 4330906 DKK 1.860 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-07-2016 17:35:00 DKK 1.153
Stor skulptur 'Close'
Stor skulptur 'Close'. Stor skulptur af et kærestepar på piedestal, titel: 'Close'. Udført af cremefarvede marmorplader, der omhyggeligt er monteret med håndkraft uden fuger på et stel af træ eller akrylfibre og limet, derefter højglanspoleres marmorpladerne i en omhyggelig arbejdsproces. Mål ca.: H. 200 cm. Varenr: 4330951 DKK 3.533 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-07-2016 17:36:00 DKK 2.789
Skulptur 'Dance'
Skulptur 'Dance'. Skulptur eines tanzenden Pärchens auf Postament, Titel: 'Dance'. Gefertigt aus cremefarbenen Marmorplatten, die aufwendig von Hand auf ein Gestell aus Holz oder Acrylfasern fugenlos aufgesetzt und verklebt werden, anschließend werden in langwieriger Arbeit die Marmorplatten auf Hochglanz ... Varenr: 4330954 DKK 2.231 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-07-2016 17:36:00 DKK 1.785
Holzskulptur von Alexander Gregor, Eternity
Holzskulptur von Alexander Gregor, Eternity . Holzskulptur von Alexander Gregor, Eternity. Gefertigt aus Holz, auf einer massiven Plinthe aus Stein. Varenr: 4275576 DKK 1.860 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-07-2016 17:38:00 DKK 1.116
Skulptur hästar
Skulptur hästar. SKULPTUR, föreställande brottande hästar, skuren i trä, Indonesien, höjd ca 114, längd ca 100 cm Varenr: 4347349 DKK 3.141 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 31-07-2016 19:42:00
Se mere
Skulptur
Skulptur . SKULPTUR, i form av metande man, skuren i trä, Indonesien, höjd ca 66 cm Varenr: 4347350 DKK 1.570 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 31-07-2016 19:45:00
Se mere
Jens Flemming Sørensen. Skulptur af bronze (cd)
Jens Flemming Sørensen. Skulptur af bronze (cd). Skulptur af bronze af Jens Flemming Sørensen (født 1933). Signeret JFS 3/6. Skulptur mål B. 10 cm. L. 12 cm. H. 9 cm. Sokkel i sortpoleret granit. Sokkelmål 18 cm. x 12 cm. x 3 cm. Microchip-afslag på sokkelkant. Varenr: 4341816 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 31-07-2016 20:03:00 DKK 5.000
Erik Höglund bemålad trärelieff
Erik Höglund bemålad trärelieff. ERIK HÖGLUND (1931-1998): Lekande barn, skulpterat och bemålat trä, signerad E Höglund, signerad och daterad 1963 à tergo, höjd 12x73, djup 5,5 cm Varenr: 4347357 DKK 3.926 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 31-07-2016 20:06:00
Se mere
Kristian von Hornsleth, cd. Unika dekoreret italiensk gulvvase
Kristian von Hornsleth, cd. Unika dekoreret italiensk gulvvase . Italiensk glaseret terracotta gulvvase, unika dekoreret af Kristian von Hornsleth (f. 1963). Fremstår med teksten ''Casa Dell'Arte Albi Sola'' signeret Hornsleth 2015. Varenr: 4344578 DKK 10.000 DK, Helsingør, Støberivej 31-07-2016 20:12:00 DKK 6.400
Carl Milles patinerad brons
Carl Milles patinerad brons. CARL MILLES (1875-1955): Mjölkbärerska, patinerad brons på träsockel, signerad Carl Milles Holland, höjd 22, höjd med sockel 25 cm, gjutarmärkt Herman Bergman fud. Varenr: 4347360 DKK 15.704 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 31-07-2016 20:15:00
Se mere
Christian Eriksson skulptur brons
Christian Eriksson skulptur brons. CHRISTIAN ERIKSSON (1858-1935): Kärvbinderskan, patinerad brons, signerad Chr Eriksson, höjd 17 cm,. modellerad 1896. Jämför Nationalmuseum nr NM Sk 895. . LITTERATUR: Helge Kjellin: Christian Eriksson, SAK 1955, sidorna 135-136, jämför bild på sidan 136 Varenr: 4347361 DKK 4.711 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 31-07-2016 20:18:00
Se mere
Ripor av Lars Levi Sunna
Ripor av Lars Levi Sunna. LARS LEVI SUNNA, ripor, 2 st., graverat renhorn, signerade LL Sunna, längd 11,5 resp 9,5 cm Varenr: 4347362 DKK 1.963 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 31-07-2016 20:21:00
Se mere
 1 2 3 4  >>