Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bronsskulptur Eva
Bronsskulptur Eva. CLARENCE BLUM (1897-1984): Modell med äpple, Eva, signerad C Blüm, brons, höjd ca 23 cm Varenr: 3739160 DKK 2.398 SE, Stockholms Auktionsverk Online 28-02-2015 18:03:00
Se mere
Abstrakt figur af bronce
Abstrakt figur af bronce. Abstrakt figur af grønpatineret bronce. Sokkel af marmor. H. 34 cm. Varenr: 3594039

DKK 1.600 DK, Odense, Kratholmvej 28-02-2015 19:06:00 DKK 925
John Bauer skulptur
John Bauer skulptur. BAUER, John (1882-1918): Trollflicka på sten, gips, höjd ca 11,5 Varenr: 3739201 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 28-02-2015 19:45:00
Se mere
Figur af bronze forestillende ung kvinde
Figur af bronze forestillende ung kvinde . Figur af siddende ung afklædt kvinde udført i patineret bronze monteret på rund sokkel af broget sort marmor h. 22 cm. Modelfoto Varenr: 3735833

DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-02-2015 19:55:00 DKK 625
Kristian Hornsleth cd. Skulptur af bronze
Kristian Hornsleth cd. Skulptur af bronze. Kristian Hornsleth f. 1963. 'Fuck you art lovers'. Skulptur af massiv poleret bronze med inskription: 'Fuck you art lovers'. HORNSLETH'. Nummereret: serie 2, udført i 99 eksemplarer. Stemplet i bunden Hornsleth F.U.A.L. H. 18 cm. Varenr: 3673084 DKK 5.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-02-2015 20:15:00 DKK 2.500
Erotisk Skulptur i form af kvinde
Erotisk Skulptur i form af kvinde. Erotisk Skulptur i form af kvinde, udført i patineret bronze på sokkel af sort marmor. H. 33 cm. Varenr: 3620574

DKK 2.500 DK, Kolding, Trianglen 28-02-2015 20:23:00 DKK 1.600
Fernandez Arman, skulptur
Fernandez Arman, skulptur. FERNANDEZ ARMAN (Frankrike, 1928-2005) Gitarrer,. signerad och numrerad Arman 14/80, bemålad metall, höjd 64 cm Varenr: 3739253 DKK 14.391 SE, Stockholms Auktionsverk Online 28-02-2015 21:27:00
Se mere
Skulptur efter Niki de Saint Phalle
Skulptur efter Niki de Saint Phalle. NIKI DE SAINT PHALLE, (1930-2002), efter: Skulptur, papier maché, bemålad, höjd med sockel 36 cm . Historik: Inköpt på firma Svenskt tenn på 1980-talet Varenr: 3739294 DKK 1.599 SE, Stockholms Auktionsverk Online 01-03-2015 10:05:00
Se mere
Corneille cd. Skulptur af bemalet metal
Corneille cd. Skulptur af bemalet metal. Corneille. Skulptur af bemalet metal. Håndkoloret Terragrafi på metal. Sign. Corneille, unika. H. 56. L. 71 D 0.2 cm.Corneille studerede kunst på The Academy of Art i Holland. Han var med til at starte Reflex i 1948 og året efter til at starte Cobra-gruppen her i landet. Og fik dermed stor ... Varenr: 3674816 DKK 6.000 DK, Helsingør, Støberivej 01-03-2015 14:02:00 DKK 3.000
Skulptur efter Malevich
Skulptur efter Malevich. KASIMIR SEVRINOVITCH MALEVICH (1878-1935), efter:. Skulptur, papier maché, bemålad, märkt i botten Guggenheim museum, 1996 SRGF, höjd 49 cm Varenr: 3739390 DKK 1.599 SE, Stockholms Auktionsverk Online 01-03-2015 15:00:00
Se mere
David Wretling, skulptur, höjd 28 cm
David Wretling, skulptur, höjd 28 cm. David Wretling, Skulptur, Omfamnande par. Gips. Signerad David Wretling, daterad 1961, numrerad 53-85. Smärre slitage. Varenr: 3723098 DKK < 1.000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 01-03-2015 17:45:00 DKK 240
skulptur signatur R kessling
skulptur signatur R kessling. SKULPTUR, i form av man och pojke med armborst, oidentifierad konstnär, bär signatur R. Kiessling, konstmassa, höjd 40,5 cm Varenr: 3739492 DKK 1.199 SE, Stockholms Auktionsverk Online 01-03-2015 19:39:00
Se mere
Robbi Jones: Erotisk skulptur af messing, model 'Jasmin'
Robbi Jones: Erotisk skulptur af messing, model 'Jasmin' . Robbi Jones: Erotisk skulptur model 'Jasmin' udført i poleret messing, håndmodelleret af kunstneren Robbi Jones. Sign. Robbi Jones. H. ca. 23cm. L: ca. 33 cm. Vægt ca: 3,1 kg. Kunstner: Robbi Jones * 1961 New York Med sine figurative motiver (Skulpturer) har Robbi Jones etableret sig som... Varenr: 3521099 DKK 8.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-03-2015 19:41:00 DKK 2.900
Viktor Hall. Skulptur betitlet 'Opstandelsen' i form af spejlglas monteret på plade, 2004
Viktor Hall. Skulptur betitlet 'Opstandelsen' i form af spejlglas monteret på plade, 2004. Viktor Hall f. 1951. Skulptur betitlet 'Opstandelsen' i form af spejlglas i form af engel monteret på væghængt plade. 2004. H. 190 B. 180 D. ca. 38 cm. Værket har aldrig været udstillet. Viktor Hall, f. 22/2-1951, er uddannet på Det Kongelige Danske Kunstakademi 1978 - 1984 under Professor ... Varenr: 3693780 DKK 10.000 DK, Helsingør, Støberivej 01-03-2015 20:00:00 DKK 5.400
Viktor Hall. Skulptur betitlet 'Return to Sender' i form af glas og jern, primo 1990erne
Viktor Hall. Skulptur betitlet 'Return to Sender' i form af glas og jern, primo 1990erne. Viktor Hall f. 1951. Skulptur af jern og glas betitlet 'Return to Sender', base i form af stjerneformet skål. Primo 1990erne. Total H. ca. 258, bund Ø. ca. 125 cm. Værket har været udstillet i Galleri Preben Nørballe ” the Union”, 1992. VIGTIGT VEDR. AFHENTNING: Grundet værkets størrelse... Varenr: 3693777 DKK 12.000 DK, Helsingør, Støberivej 01-03-2015 20:14:00 DKK 6.000
Niklas Hanell, skulptur, rakkniv
Niklas Hanell, skulptur, rakkniv. Niklas Hanell, född 1976, skulptur och blandteknik på pannå, sprayfärg, akryl och applikation i form av rakkniv och hand. 45x35 cm. Signerad, daterad 2014. Ramad. Niklas Hanell är förutom konstnär också verksam tatuerare och musiker som hämtar inspiration från tattoovärlden såväl som 60-talets ... Varenr: 3735978 DKK 3.997 SE, Stockholm, Slakthusgatan 01-03-2015 20:53:00 DKK 799
Skulptur
Skulptur . SKULPTUR, 1900-tal, Art deco-stil, atlet, bronspatinerad metall, på stensockel, märkt Jonce, höjd 37, 72 x 14cm. Varenr: 3739590 DKK 3.198 SE, Stockholms Auktionsverk Online 01-03-2015 21:48:00
Se mere
Katolsk helgenfigur i udskåret træ.
Katolsk helgenfigur i udskåret træ.. Religiøs dekorationsfigur/dukke udført i patina-bemalet træ og resin, forestillende "Magdalena”. Cage-doll udført i "spanish mannequin style", med leddelte arme. Højde 49 cm , bredde 20 cm. Figuren er en replika af en santo (helgeninde). Disse har været brugt i århundreder, og bruges stadig i ... Varenr: 3275009

DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 02-03-2015 13:18:00 DKK 500
Sittande Buddha, stor skulptur, 93 cm
Sittande Buddha, stor skulptur, 93 cm. Sittande Buddha, skulptur. Bemålat och patinerat konstmaterial. Höjd: 93 cm. Minimala individuella variationer i mått och färg kan förekomma. Varenr: 3745034

DKK 1.599 SE, Örebro, Aspholmen 02-03-2015 15:24:00 DKK 839
Carsten Hansen. Skulptur udført i bronze
Carsten Hansen. Skulptur udført i bronze. Carsten Hansen. Skulptur udført i bronze. Sign. Ch. Højde: 14,5 cm. Vægt: ca. 526 gr. Varenr: 3723722 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 02-03-2015 18:30:00 DKK 575
Carsten Hansen. Skulptur udført i bronze. Carsten Hansen. Skulptur udført i bronze. Sign. Ch. Højde: 11,5 cm. Vægt: ca. 390 gr. Varenr: 3723723 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 02-03-2015 19:00:00 DKK 575
Robbi Jones: Erotisk skulptur, model 'Alicia' i poleret messing nr.
Robbi Jones: Erotisk skulptur, model 'Alicia' i poleret messing nr.. Erotisk skulptur, model 'Alicia' udført i poleret messing, håndmodelleret af kunstneren Robbi Jones, Sign. Robbi Jones. H ca. 32 cm. Fremstår uden brugsspor. Fremstår uden brugsspor. Kunstner: Robbi Jones * 1961 New York Med sine figurative motiver (Skulpturer) har Robbi Jones etableret ... Varenr: 3491961 DKK 7.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-03-2015 19:20:00 DKK 1.300
Carsten Hansen. Skulptur udført i bronze. Carsten Hansen. Skulptur udført i bronze. Sign. Ch. Højde: 14 cm. Vægt: ca. 285 gr. Varenr: 3723724 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 02-03-2015 19:30:00 DKK 425
Ole Mynster Herold. cd. Formia. Skulptur af groftpoleret granit.
Ole Mynster Herold. cd. Formia. Skulptur af groftpoleret granit.. Ole Mynster Herold. Formia. Skulptur af groftpoleret granit på sokkel af træ. H: 37 cm, B: 25 cm. Varenr: 3735905 DKK 3.000 DK, Herning, Engdahlsvej 02-03-2015 19:53:00 DKK 850
Skulptur af patineret bronze, 1800-tallet
Skulptur af patineret bronze, 1800-tallet. Skulptur af patineret bronze i form af kvinde i klassiske gevandter holdene en gås. 1800-tallet. H. 32 cm. Varenr: 3726427 DKK 2.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 02-03-2015 19:58:00 DKK 475
Marco Evaristti, skulptur, forsølvet bronze. cd.
Marco Evaristti, skulptur, forsølvet bronze. cd. . Marco Evaristti (f.1963). To hænder. Skulptur af forsølvet bronze. Usign. H. 26 cm. Fremstår let anløbet. Varenr: 3735910 DKK 3.200 DK, Herning, Engdahlsvej 02-03-2015 20:02:00 DKK 1.150
Bronzefigur af ung kvinde
Bronzefigur af ung kvinde. Kvinde i erotisk positur, udført i patineret bronze. H.24,5 cm. Monteret på sokkel af sort marmor Varenr: 3714580

DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02-03-2015 20:10:00 DKK 1.050
Abstrakt figur af patineret bronce
Abstrakt figur af patineret bronce . Abstrakt figur af patineret bronce. Rund sokkel af marmor. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee sign. Nick H. 17 cm. inkl sokkel. Modelfoto Varenr: 3714867

DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02-03-2015 20:20:00 DKK 600
Helge Högbom brons
Helge Högbom brons. HELGE WALDEMAR HÖGBOM (1910-1996): Flickporträtt, signerad H.W Högbom, brons, höjd 28 cm; gjutarmärkt Varenr: 3739689 DKK 2.398 SE, Stockholms Auktionsverk Online 02-03-2015 20:26:00
Se mere
Abstrakt figur af patineret bronce. Abstrakt figur af patineret bronce. Rund sokkel af marmor. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee sign. Juno H. 32,5 cm. inkl sokkel Varenr: 3714576

DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02-03-2015 20:30:00 DKK 600
 1 2 3 4 5 6  >>