Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bronzeskulptur serie af Liné Ringtved Thordarson (4)
Bronzeskulptur serie af Liné Ringtved Thordarson (4). Liné Ringtved Thordarson født 1965. Bronzeskulptur serie bestående af fire skulpturer. Hver skulptur er individuelt håndslebet og patineret. Serien er patineret i fire forskellige patineringer. Hver skulptur H. 15 cm. Hver skulptur signeret 'Liné'. Signeret eksemplar af "Sensitivity, ... Varenr: 3344274 DKK 10.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 19-04-2014 16:25:00 DKK 2.500
Stiig Kalsing, cd. Seks skulpturer af bronze (6)
Stiig Kalsing, cd. Seks skulpturer af bronze (6). Stiig Kalsing f. 1945. Seks skulpturer / vinpropper af bronze i form af golfspillere i base i form af golfkugle. H. 10 cm. (6) NB: Forlænet auktionsperiode Varenr: 3330599 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-04-2014 16:47:00 DKK 525
Pierre Martin. Skulptur i messing: 'Couple II', H. 55 cm.
Pierre Martin. Skulptur i messing: 'Couple II', H. 55 cm.. Pierre Martin. Skulptur i messing efter 'Cire Perdue'-metoden monteret på sokkel af naturlig patineret marmor. Udført af anerkendt nordisk kunstner under pseudonymet Pierre Martin. Sign. P.M. Skulpturen er lavet i et begrænset antal på 10 eksemplarer, individuelt poleret samt patineret, hvorved ... Varenr: 3316679

DKK 12.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19-04-2014 19:02:00 DKK 3.700
Ubekendt kunstner 20.årh.
Ubekendt kunstner 20.årh. . Abstrakt figur af grønpatineret bronce. Sokkel af marmor. Fra skulpturserie bestående af 5 forskellige. H. 56cm. inkl sokkel. Varenr: 3088067

DKK 3.500 DK, Kolding, Trianglen 19-04-2014 19:50:00 DKK 625
Kristian Hornsleth cd. Skulptur af bronze
Kristian Hornsleth cd. Skulptur af bronze. Kristian Hornsleth f. 1963. 'Fuck you art lovers'. Skulptur af massiv poleret bronze med inskription: 'Fuck you art lovers'. HORNSLETH'. Nummereret: serie 2, 86/99. Stemplet i bunden Hornsleth F.U.A.L. H. 18 cm. Varenr: 3376302 DKK 6.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-04-2014 20:16:00 DKK 1.850
Abstrakt bronze figur af nøgen kvinde
Abstrakt bronze figur af nøgen kvinde. Abstrakt bronze figur af nøgen kvinde, siddende på rund poleret granitsokkel. Signeret Juno i bronzen. H. 24 cm. ModelfotoNyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en ... Varenr: 3348664

DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-04-2014 20:26:00 DKK 600
Guldsmede i bronze  (2)
Guldsmede i bronze (2). Håndstøbte guldsmede i grønpatineret bronze. Kan anvendes til dekoration ved havebassin o.l. Bredde 29-38 cm, længde 27-36 cm. (2)Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i... Varenr: 3327772

DKK 1.800 DK, Helsingør, Støberivej 19-04-2014 20:55:00 DKK 650
Ubekendt kunstner. 20. årh. Skulptur af mørkbejset egetræ.
Ubekendt kunstner. 20. årh. Skulptur af mørkbejset egetræ. . Ubekendt kunstner. 20. årh. Skulptur af mørkbejset egetræ. Sign. OJ. H. 32,5 cm. Varenr: 3375027 DKK 1.500 DK, Herning, Engdahlsvej 19-04-2014 20:59:00 DKK 325
Bronzefigur af ung kvinde
Bronzefigur af ung kvinde. Bronzefigur forestillende ung siddende kvinde monteret på sokkel i marmor h. 19 cm, længde 21 cm Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her. Varenr: 3374164

DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-04-2014 17:42:00 DKK 800
Bronzeskulptur 'Siddende kvindeligt nøgenstudie'
Bronzeskulptur 'Siddende kvindeligt nøgenstudie'. Patineret bronze, naturalistisk modelleret figur af en drømmende ung kvinde monteret på firkantet messingsokkel. H. 41cm, B. 46cm, D. 31cm. Varenr: 3325901 DKK 11.946 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 20-04-2014 18:30:00 DKK 8.960
Bronzeskulptur, 'Bånddans'
Bronzeskulptur, 'Bånddans'. Patineret bronze, monteret på sort marmorsokkel, stiliseret danserinde på et cirkelformet, svingende bånd, H. 45,5cm, B. 82cm, D. 22cm. Varenr: 3325889 DKK 8.213 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 20-04-2014 18:59:00 DKK 5.600
Georg Sand Christiansen. Parti fra Frederiksstaden med Frederikskirkens kuppel.
Georg Sand Christiansen. Parti fra Frederiksstaden med Frederikskirkens kuppel. . Georg Sand Christiansen f. 1913. Parti fra Frederiksstaden med Frederikskirkens kuppel. Sign. G. Sand 58. Olie på masonit. 90 x 101 cm, olie på masonit. Varenr: 3375777 DKK 2.000 DK, Herning, Engdahlsvej 20-04-2014 19:42:00 DKK 325
Pierre Martin. Skulptur i patineret messing: 'At finde fodfæste', H. 100 cm.
Pierre Martin. Skulptur i patineret messing: 'At finde fodfæste', H. 100 cm.. Pierre Martin. 'At finde fodfæste'. Skulptur udført i grønpatineret messing efter 'Cire Perdue'- metoden. Monteret på sokkel af sort marmor. Signeret P. M. Skulpturen er udført af anerkendt nordisk kunstner under pseudonymet Pierre Martin og er lavet i et begrænset antal på 10 eksemplarer, ... Varenr: 3350849

DKK 16.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-04-2014 19:43:00 DKK 8.400
Pierre Martin. Skulptur i messing: 'Couple III', H. 55 cm.
Pierre Martin. Skulptur i messing: 'Couple III', H. 55 cm.. Pierre Martin. Skulptur i messing efter 'Cire Perdue'-metoden monteret på sokkel af naturlig patineret marmor. Udført af anerkendt nordisk kunstner under pseudonymet Pierre Martin. Sign. P.M. Skulpturen er lavet i et begrænset antal på 10 eksemplarer, individuelt poleret samt patineret, hvorved ... Varenr: 3316704

DKK 12.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-04-2014 19:48:00 DKK 2.900
Per Hasselberg, efter. Skulptur, brons 'Näckrosen'
Per Hasselberg, efter. Skulptur, brons 'Näckrosen'. Per Hasselberg, 1850-1894, efter. Skulptur, brons, 'Näckrosen'. Monterad på marmorsockel. L 38, b 17. Med sockel L 43, b 21. Varenr: 3374526 DKK 6.546 SE, Norrköping, Finspångsv. 20-04-2014 19:50:00 DKK 2.209
Pierre Martin. 'Gennembrud'. Skulptur i patineret bronze samt glas, H. ca. 120 cm.
Pierre Martin. 'Gennembrud'. Skulptur i patineret bronze samt glas, H. ca. 120 cm.. Pierre Martin. Skulptur i patineret bronze samt glas, monteret på sokkel af sort marmor med naturlig marmorering. Signeret P. M. Skulpturen er udført af anerkendt nordisk kunstner under pseudonymet Pierre Martin. Serien 'Gennembrud' består af 10unikke, individuelt udformede figurer monteret på ... Varenr: 3368401

DKK 20.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-04-2014 20:03:00 DKK 5.000
To dyreskulpturer 'Gåsepar' (2)
To dyreskulpturer 'Gåsepar' (2) . Patineret bronze, naturalistisk modellerede friskulpturer, næb let åbne, hoveder vendt mod hinanden. H. 83cm, B. 56cm, D. 23cm og H. 70cm, B. 46cm, D. 31cm. Vægt: ca. 13,4kg og ca. 14,4kg. (2) Varenr: 3367643 DKK 8.960 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 20-04-2014 20:10:00 DKK 6.720
Skulptur kvindebuste 'Dronning Luise'
Skulptur kvindebuste 'Dronning Luise'. Marmorstentøj, hvidt, stedvist marmoreret, H. 65cm, B. 40cm, D. 24cm. Varenr: 3246088 DKK 8.213 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 20-04-2014 20:35:00 DKK 4.480
Skulptur 'Buste af en drømmende pige'
Skulptur 'Buste af en drømmende pige'. Støbesten, stedvist marmoreret, skildring af en ung pige med lukkede øjne, hagen hvilende på de korslagte arme. H. 37cm, B. 53cm, D. 24cm. Varenr: 3245885 DKK 8.213 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 20-04-2014 20:47:00 DKK 4.480
Katolsk kvindelig  helgen /englefigur i udskåret træ
Katolsk kvindelig helgen /englefigur i udskåret træ. Religiøs dekorationsfigur / dukke udført i patina-bemalet træ og resin, forestillende "Marianne”. Udført, med leddelte arme, aftagelige vinger, samt kjole delvis i metal. Højde 50 cm , bredde 20 cm. Figuren er en replika af en santo (helgeninde). Disse har været brugt i århundreder, og bruges ... Varenr: 3274999

DKK 1.100 DK, Helsingør, Støberivej 20-04-2014 20:55:00 DKK 500
Pierre Martin. Skulptur i messing: 'Couple I', H. 60 cm.
Pierre Martin. Skulptur i messing: 'Couple I', H. 60 cm.. Pierre Martin. Skulptur i messing efter 'Cire Perdue'-metoden monteret på sokkel af naturlig patineret marmor. Udført af anerkendt nordisk kunstner under pseudonymet Pierre Martin. Sign. P.M. Skulpturen er lavet i et begrænset antal på 10 eksemplarer, individuelt poleret samt patineret, hvorved ... Varenr: 3314862

DKK 12.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-04-2014 21:02:00 DKK 2.700
Robbi Jones: Erotisk skulptur af messing, model 'Vivien' nr 18/99
Robbi Jones: Erotisk skulptur af messing, model 'Vivien' nr 18/99. Robbi Jones: Erotisk skulptur model 'Coco' udført i poleret messing, håndmodelleret af kunstneren Robbi Jones. Sign. Robbi Jones. H. ca. 25 cm. B: ca. 44 cm. D: ca. 23 cm. Limited edition nr. 18 af 99 stk. Modelfoto Kunstner: Robbi Jones * 1961 New York Med sine figurative motiver ... Varenr: 3380867

DKK 8.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-04-2014 21:30:00 DKK 4.600
Glaskuppel med klovneansigter
Glaskuppel med klovneansigter. Glaskuppel med 7 klovneansigter i gammel stil, monteret på stænger med snoet bånd. Håndstøbte og håndmalede. Ansigter udført i keramisk materiale. Mundblæst glaskuppel og sokkel i bemalet træ. Højde 37 cm, Ø 22 cm. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen ... Varenr: 3271370

DKK 1.800 DK, Helsingør, Støberivej 20-04-2014 21:40:00 DKK 600
Erotisk skulptur i form af kvinde.
Erotisk skulptur i form af kvinde.. Erotisk skulptur i form af kvinde. Udført i patineret bronze på sokkel af sort marmor. H. 36 cm. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her. Varenr: 3379868

DKK 2.500 DK, Kolding, Trianglen 21-04-2014 12:43:00 DKK 350
Figur af bronze og ben, 2000tallet, Dansende pige
Figur af bronze og ben, 2000tallet, Dansende pige. Figur af bronze og ben, 2000tallet, Dansende pige, monteret på rund sokkel af marmor. Plakette med påskrift: 'Bronze garanti Paris, J.B. deposée' på foden, betegnet 'Preiss'. H. 31,5 cm. Varenr: 3370131 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 21-04-2014 15:03:00 DKK 400
Skulptur, Kobra
Skulptur, Kobra. Skulptur i form av en orm, Kobra. Komposit. Höjd 53 cm, diameter 75 cm. Varenr: 3379098 DKK 655 SE, Stockholm, Slakthusgatan 21-04-2014 18:26:00 DKK 266
Torso, brons, Asien
Torso, brons, Asien. Torso, brons, Asien. Manstorso. H 87. Rostanlupen. Varenr: 3378612 DKK 4.910 SE, Norrköping, Finspångsv. 21-04-2014 19:45:00 DKK 696
Erotisk bronzefigur, knælende kvinde
Erotisk bronzefigur, knælende kvinde . Bronzefigur forestillende kvinde i erotisk positur. H. 22 cm. Modelfoto Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her. Varenr: 3365581

DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-04-2014 20:08:00 DKK 800
Maria med barnet i bemalet metal
Maria med barnet i bemalet metal. Maria med barnet i bemalet metal. Håndlavet katolsk figur forestillende Jomfru Maria med Jesusbarnet. Udført i præget metal og resin med patineret bemaling i . H: 42 cm, B: 41 cm D: 16 cm.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til ... Varenr: 3271769

DKK 1.400 DK, Helsingør, Støberivej 21-04-2014 20:10:00 DKK 500
Katolsk kvindelig  helgen /figur i udskåret træ.
Katolsk kvindelig helgen /figur i udskåret træ. . Religiøs dekorationsfigur / dukke udført i patina-bemalet træ og resin, forestillende "Marta Dolorosa”. Stående på kugle. Højde 51 cm , bredde 14 cm. Figuren er en replika af en santo (helgeninde). Disse har været brugt i århundreder, og bruges stadig i spansk katolske kirker og private hjem, ... Varenr: 3274699

DKK 1.100 DK, Helsingør, Støberivej 21-04-2014 20:15:00 DKK 500
 1 2 3 4  >>