Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Tre skulpturer. Bronze. (3)
Tre skulpturer. Bronze. (3) . Gymnastikkvinder, Udført af patineret bronze. H. ca. 10 cm. B. 8 cm. D. ca. 8,5 cm. (3) Varenr: 4374959 DKK 1.400 DK, Herlev, Dynamovej 30-08-2016 14:25:00 DKK 700
Leif Mikkelsen, figur af bronze cd
Leif Mikkelsen, figur af bronze cd. Figur / bordskulptur, af Leif Mikkelsen 1938-2008, bronze, sign. LM. H. 15 cm. Varenr: 4375198 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 30-08-2016 16:03:00 DKK 650
Kai Nielsen, figur af bronze, pige med kat
Kai Nielsen, figur af bronze, pige med kat. Pige med kat, at Kai Nielsen 1882-1924, figur af bronze, stemplet L. Rasmussen, København. H. 20 cm. Varenr: 4375560 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-08-2016 16:20:00 DKK 2.700
Stor skulptur 'Close'
Stor skulptur 'Close'. Stor skulptur af et kærestepar på piedestal, titel: 'Close'. Udført af cremefarvede marmorplader, der omhyggeligt er monteret med håndkraft uden fuger på et stel af træ eller akrylfibre og limet, derefter højglanspoleres marmorpladerne i en omhyggelig arbejdsproces. Mål ca.: H. 200 cm. Varenr: 4330951 DKK 3.532 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-08-2016 16:28:17 DKK 2.045
Vægbillede Star
Vægbillede Star. Vægbillede Star, udført af cremefarvede marmorplader, som manuelt er blevet placeret på et stel af træ uden fuger og limet sammen, derefter er marmorpladerne blevet højglanspoleret. Mål: ca.: H. 100 cm. B. 151 cm. Varenr: 4330926 DKK 8.552 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-08-2016 16:30:58 DKK 4.276
Skulptur Paula
Skulptur Paula. Skulptur Paula, gefertigt aus schwarzen und hellen Marmorplatten, die aufwendig von Hand auf ein Gestell aus Holz oder Acrylfasern fugenlos aufgesetzt und verklebt werden, anschließend werden in langwieriger Arbeit die Marmorplatten auf Hochglanz poliert. Maße: H. 71cm D. 16cm Varenr: 4330909 DKK 2.231 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-08-2016 16:32:17 DKK 1.264
Büste des Hermes
Büste des Hermes . Büste des Hermes, gefertigt aus Marmorgranulat. Hand bronzefarbig patiniert. Die Büste ist zur Dekoration für Innen und Außen geeignet. Maße ca.: H. 52 cm. Varenr: 4331621 DKK 1.859 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-08-2016 16:32:43 DKK 706
Büste eines Putto
Büste eines Putto. Büste eines Putto, gefertigt aus Marmorgranulat. Von Hand silber-grau patiniert. Die Büste ist zur Dekoration für Innen und Außen geeignet. Maße ca.: H. 60 cm. Varenr: 4330930 DKK 1.859 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-08-2016 16:32:53 DKK 967
Figur af Eros på postament (2)
Figur af Eros på postament (2) . Figur af Eros på postament, fremstillet af marmorgranulat.Figuren og postamentet er egnet til dekoration indendørs og udendørs. Mål total ca.: H. 169 cm. (2) Varenr: 4331851 DKK 3.718 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-08-2016 16:33:10 DKK 2.045
Stor træskulptur, 'Sankt Petri'
Stor træskulptur, 'Sankt Petri'. Træfigur af Sankt Petri udskåret i hånden. I den venstre hånd holdende nøglerne til himmeriget og jorden. Efter et originalt forbillede fra en kirke i Allgäu. Udført af cembrafyr. Polykromt stafferet med ægte bladguldsbemaling. Mål ca.: H. 80 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med afslag, 1 ... Varenr: 4345111 DKK 7.437 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-08-2016 16:44:29 DKK 2.789
Skulptur aus Holz und Eisen
Skulptur aus Holz und Eisen. Skulptur aus Holz und Eisen, Eisensockel als rechteckiger Fuß mit langem Stab, Holzstück verkohlt, Rückseitig weiß gefasst, mit Klarlack überzogen, aufgesetzt auf Stab, H. 180 cm. Eisen mit Rost und Patina. Varenr: 4377727 DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 30-08-2016 17:02:00 DKK 297
Seifert bronsskulptur
Seifert bronsskulptur. FRANZ SEIFERT(1866-1951): skulptur, brons, signerad och daterad Franz Seifert 1921, Wien, höjd ca 36 cm Varenr: 4375489 DKK 2.341 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-08-2016 18:06:00
Se mere
Ubekendt kunstner, bronze, figur med lænestol, mand og fjernsyn
Ubekendt kunstner, bronze, figur med lænestol, mand og fjernsyn . Figur med mand, lænestol og fjernsyn, af ubekendt kunstner, bronze, usign. H. 36, B. 11,5 og D. 16,5 cm. Varenr: 4355085 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-08-2016 18:11:59 DKK 575
Par figurer forestillende traner af metal (2)
Par figurer forestillende traner af metal (2). Par figurer forestillende traner af metal. H. 120-153 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 4375679 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 30-08-2016 18:24:00 DKK 1.150
Wu Yao, Kung-Fu-kæmper. Bronzeskulptur
Wu Yao, Kung-Fu-kæmper. Bronzeskulptur. Wu Yao, Kung-Fu-kæmper, bronzeskulptur på marmorplade. Signeret på bagsiden på kinesisk. Mål: H. ca. 38 cm (deraf podie ca. 3 cm), B. ca. 28 cm, D. ca. 14 cm. Varenr: 4357767 DKK 8.924 DE, Hamburg, Große Elbstraße 30-08-2016 19:06:00 DKK 4.462
Väggskulptur, relief, Eva i lustgården
Väggskulptur, relief, Eva i lustgården. Väggskulptur, relief, Eva i lustgården. Otydligt signerad. Höjd: 35 cm, bredd 20 cm. Smärre nagg vid plattans ryggdel. Varenr: 4356889 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 30-08-2016 19:19:00 DKK 234
Figur af bronze forestillende ung kvinde
Figur af bronze forestillende ung kvinde . Figur af siddende ung afklædt kvinde som udført i patineret bronze monteret på rund sokkel af mørk marmor h. 28 cm. Sign. Claude. Modelfoto Varenr: 4370978

DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-08-2016 19:19:00 DKK 925
Unbekannter Künstler, Figur eines trunkenen Fauns, um 1900
Unbekannter Künstler, Figur eines trunkenen Fauns, um 1900. Unbekannter Künstler, Figur eines trunkenen Fauns mit Weinschlauch. Figur aus patinierter Bronze, auf Marmorsockel verschraubt. H. ca. 24 cm, B. ca. 15,5 cm, T. ca. 8 cm. Altersspuren, Patina. Einem antiken Original aus Pompeji nachempfunden, heute im Nationalmuseum in Neapel. Varenr: 4364542 DKK 2.975 DE, Hamburg, Große Elbstraße 30-08-2016 19:23:00 DKK 1.859
Dose, Silber, Persien, 310 Gramm
Dose, Silber, Persien, 310 Gramm . Dose. Silber. Persien. Gewicht: 310 Gamm. Maße: 3 x 8,2 x 15,2 cm. Deckel mit graviertem reliefiertem Dekor: vierfigurige Szene mit krugtragender weiblicher und drei männlichen Figuren, gerahmt von Rankenwerk mit eingestellten Löwenköpfen. Umlaufende Wandungen mit gravierten geschweift gerahmten ... Varenr: 4376090 DKK 2.603 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 30-08-2016 19:32:00 DKK 1.487
Bronzefigur af ung kvinde
Bronzefigur af ung kvinde . Bronzefigur forestillende kvinde i erotisk positur monteret på rund sokkel i marmor. Sign. Bzach H. 33 cm. Modelfoto Varenr: 4370982

DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-08-2016 19:43:00 DKK 1.800
Abstrakt bronze figur af nøgen kvinde
Abstrakt bronze figur af nøgen kvinde. Abstrakt bronze figur af nøgen kvinde, siddende på rund poleret granitsokkel. Signeret Juno i bronzen. H. 24 cm. Med afskalling på patinering Varenr: 4375761

DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-08-2016 19:56:00 DKK 900
Just Andersen. Figur af diskometal. D 2191
Just Andersen. Figur af diskometal. D 2191. Just Andersen 1884-1943, figur af bronzepatineret diskometal forestillende mor og barn, stemplet D 2171. H. 32 cm. Varenr: 4363662 DKK 1.600 DK, Herlev, Dynamovej 30-08-2016 20:01:00 DKK 1.350
Ferndinand Seeboeck, Venus og Amor, 1890'erne. Bronzeskulptur
Ferndinand Seeboeck, Venus og Amor, 1890'erne. Bronzeskulptur. Ferndinand Seeboeck (1864-1952/53), Venus og Amor, 1890'erne. Bronzeskulptur på en marmorsokkel. Bronzepodie signeret F. Seeboeck, støberstempel fra Nisini Fuse / Rom. Mål: H. ca. 25 cm (deraf marmorsokkel ca. 11 cm), Ø ca. 11 cm. Fremstår delvist med marmorafslag på hjørnerne. Varenr: 4357779 DKK 7.437 DE, Hamburg, Große Elbstraße 30-08-2016 20:06:00 DKK 4.462
Skulptur efter Chiparus
Skulptur efter Chiparus. SKULPTUR, brons, 1900-talets andra hälft, i form av dansande kvinna, på stensockel, efter Chiparus, total höjd 60 cm Varenr: 4375519 DKK 2.341 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-08-2016 20:06:00
Se mere
Alexius Huber, skulptur (BUS)
Alexius Huber, skulptur (BUS). Alexius Huber (född 1939). Skulptur. Blandteknik. Metall och trä. Signerad och daterad 2009. Höjd: 190 cm, bredd: 84 cm. Konditionsrapport: Bucklor och repor. Varenr: 4312863 DKK 15.606 SE, Malmö, Baltzarsgatan 30-08-2016 20:21:00 DKK 3.121
Helmut Bourger, bronzefigur, lutspiller, 1985
Helmut Bourger, bronzefigur, lutspiller, 1985. Helmut Bourger (1929-1989), figur af en lutspiller, 1985, bronze, patineret, signeret, dateret og nummereret på bagsiden '16/30', H: 29 cm Varenr: 4350543 DKK 3.346 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 30-08-2016 20:56:00 DKK 1.339
Carlos Cruz-Diez, 'Chromointerférence Manipulable', 1989, objektkunst/kinetisk opart, WWF Edition
Carlos Cruz-Diez, 'Chromointerférence Manipulable', 1989, objektkunst/kinetisk opart, WWF Edition. Carlos Cruz-Diez (f. 1923), 'Chromointerférence Manipulable', 1989, limiteret WWF Edition, objektkunst/kinetisk opart, bevægelige farveoverlejringer, runde plastskiver bag en kvadratisk plastikplade, på aluminiumstel, med signeret klæbemærkat på bagsiden, mål: 25 x 25 cm. Varenr: 4371216 DKK 9.667 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 30-08-2016 20:57:00 DKK 5.949
Wu Yao, kinesisk vægtløfter, 2001. Bronzeskulptur
Wu Yao, kinesisk vægtløfter, 2001. Bronzeskulptur. Wu YaWu Yao, kinesisk vægtløfter, 2001. Bronzeskulptur på marmorplade. Signeret og dateret på bagsiden. Mål: H. ca. 35 cm (deraf podie ca. 3 cm), B. ca. 30 cm, D. ca. 16 cm. Varenr: 4357765 DKK 8.924 DE, Hamburg, Große Elbstraße 30-08-2016 21:06:00 DKK 4.462
Stor bronzefigur af en ung kvinde i ekstase, signeret E. Lee
Stor bronzefigur af en ung kvinde i ekstase, signeret E. Lee. Stor bronzefigur af en ung kvinde i ekstase, signeret E. Lee. En kvinde, som ligger ved en klippe med bøjet venstre ben og ekstatisk ansigtsudtryk. Oven for den højre skulder sidder en tudse, som iagttager den unge kvinde. Den højre hånd ligger afslappet på klippen.Bronzefiguren blev støbt ... Varenr: 4374181 DKK 26.028 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-08-2016 09:55:18 DKK 13.386
Christian Eriksson skulptur brons
Christian Eriksson skulptur brons. CHRISTIAN ERIKSSON (1858-1935): Kärvbinderskan, patinerad brons, signerad Chr Eriksson, höjd ca 17 cm,. modellerad 1896. . Jämför Nationalmuseum nr NM Sk 895. . LITTERATUR: Helge Kjellin: Christian Eriksson, SAK 1955, sidorna 135-136, jämför bild på sidan 136 Varenr: 4377259 DKK 3.901 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 31-08-2016 12:00:00
Se mere
 1 2 3 4 5  >>