Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Skulptur af bronze
Skulptur af bronze. Skulptur af patineret bronze i form af siddende frø. H. 28 cm. Vægt 4931 gr. Varenr: 3484980 DKK 1.600 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-07-2014 18:00:00 DKK 400
Tre skulpturer (32)
Tre skulpturer (32). Tre skulpturer. Sittande figur skuren i trä, monterade på stensockel, höjd 27 cm. Sittande Buddha i gips, höjd 33 cm. Ansikte i gjutet stengods, monterad på träsockel, höjd 17 cm. Slitage, skador. (3) Varenr: 3484931 DKK 647 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 23-07-2014 18:25:00 DKK 263
Två skulpturer (2)
Två skulpturer (2). Två skulpturer. Stengods, bemålade. Thailand. Höjd 12 cm. Varenr: 3484942 DKK 647 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 23-07-2014 18:27:00 DKK 242
Två skulpturer (2)
Två skulpturer (2). Två skulpturer, skurna i trä, bemålade, monterade på socklar av trä. Enligt uppgift Offergåvor från Baht Krum, Chiang Mai, Thailand. Höjd 28-37 cm. Slitage, skador. (2) Varenr: 3484921 DKK 808 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 23-07-2014 18:40:00 DKK 303
Otto Pedersen, skulptur, nøgen kvinde (cd)
Otto Pedersen, skulptur, nøgen kvinde (cd). Skulptur i form af nøgen kvinde af Otto Pedersen (1902-1995), udført i patineret træ, signeret i bunden Otto P. H. 44 cm. Varenr: 3484700 DKK 3.500 DK, Odense, Kratholmvej 23-07-2014 18:50:00 DKK 1.600
Två skulpturer i form av elefanthuvuden (2)
Två skulpturer i form av elefanthuvuden (2). Två skulpturer i form av elefanthuvuden. Skurna i trä, elefanter. Monterade på socklar av trä. Enligt uppgift Offergåvor från Baht Krum, Chiang Mai, Thailand. Höjd ca 38 cm. Slitage, skador. (2) Varenr: 3484918 DKK 808 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 23-07-2014 19:21:00 DKK 242
Robbi Jones: Skulptur af poleret messing, model Victoria, nr 10/99
Robbi Jones: Skulptur af poleret messing, model Victoria, nr 10/99. Robbi Jones: Erotisk skulptur model 'Victoria' udført i poleret messing, håndmodelleret af kunstneren Robbi Jones, Paris. Sign. Robbi Jones. L. ca. 49 cm. Limited edition nr. 10 af 99 stk. Modelfoto. Kunstner: Robbi Jones * 1961 New York Med sine figurative motiver (Skulpturer) har Robbi ... Varenr: 3477803

DKK 8.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-07-2014 19:24:00 DKK 3.100
Offergåvor, fisk samt fågel, skurna i trä (2)
Offergåvor, fisk samt fågel, skurna i trä (2). Offergåvor, fisk samt fågel, skurna i trä. Monterade på träsocklar. Enligt uppgift Offergåva från Baht Krum, Chiang Mai, Thailand. Höjd ca 32 cm. Slitage. (2) Varenr: 3484883 DKK 647 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 23-07-2014 19:34:00 DKK 283
Två skulpturer, elefanter (2)
Två skulpturer, elefanter (2). Två skulpturer, elefanter. Skurna i trä. Thailand. Monterade på träsocklar. Höjd ca 37 cm. (2) Varenr: 3484939 DKK 970 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 23-07-2014 19:38:00 DKK 263
Balletpige af bruneret bronze efter Edgar Degas
Balletpige af bruneret bronze efter Edgar Degas. Balletpige udført i bruneret bronze. Kopi efter Edgar Degas. H. 94 B. 44 D. 34 cm. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her. Varenr: 3442575

DKK 16.000 DK, Helsingør, Støberivej 23-07-2014 19:47:00 DKK 8.000
Jens Galschiøt, skulptur, patineret kobber, 'Gravid teenager' (cd)
Jens Galschiøt, skulptur, patineret kobber, 'Gravid teenager' (cd). 'Gravid teenager' af Jens Galschiøt (f. 1954), udført i patineret kobber, signeret, nummereret og dateret. H. 34 cm. B. 18 cm. Varenr: 3484844 DKK 4.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-07-2014 19:50:00 DKK 1.100
Afrikansk mask
Afrikansk mask. Afrikansk mask. 1900-tal. Skuren i trä. Höjd 55 cm. Varenr: 3477107 DKK 647 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 23-07-2014 20:04:00 DKK 242
Sterret-Gittings Kelsey for Royal Copenhagen. Seks skulpturer af bronze (6)
Sterret-Gittings Kelsey for Royal Copenhagen. Seks skulpturer af bronze (6) . Sterret-Gittings Kelsey 1941. Seks skulpturer af patineret bronze i form af balletpiger, monterede på baser af træ. Fremstillet hos Royal Copenhagen i 1975. Nummererede hhv. 63/500, 265/500, 57/500, 52/500, 83/500 samt 78/500. Sterret-Gittings Kelsey blev født i Greenwich, Connecticut i 1941 og ... Varenr: 3482714 DKK 15.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-07-2014 20:15:00 DKK 10.500
Fyra offergåvor, skurna i trä, elefant mm (4)
Fyra offergåvor, skurna i trä, elefant mm (4). Fyra offergåvor, skurna i trä, elefant mm. Monterade på socklar av trä. Enligt uppgift Offergåva från Baht Krum, Chiang Mai, Thailand. Höjd 22-30 cm. Slitage, skador. (4) Varenr: 3484906 DKK 808 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 23-07-2014 20:23:00 DKK 242
Pierre Martin. Bronzeskulptur på sokkel af poleret marmor. 'Illusion I'
Pierre Martin. Bronzeskulptur på sokkel af poleret marmor. 'Illusion I'. Pierre Martin. Skulptur udført i grønpatineret bronze 'Illusion I' i form af spillemand. Stående på sokkel af poleret sort marmor. Skulpturen er udført af nordisk kunstner under pseudonymet Pierre Martin. Signeret: P.M. Lavet i et begrænset antal, individuelt poleret og patineret, hvilket giver ... Varenr: 3485734

DKK 14.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-07-2014 20:28:00 DKK 1.600
Ett par afrikanska skulpturer (2)
Ett par afrikanska skulpturer (2). Ett par afrikanska skulpturer. 1900-tal. Skurna i trä. Höjd 37-40 cm. Skador. (2) Varenr: 3484798 DKK 647 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 23-07-2014 20:30:00 DKK 263
Poul Isbak. Skulptur i form af bog, granit, cd
Poul Isbak. Skulptur i form af bog, granit, cd . Skulptur i form af bog, af Poul Isbak (f. 1943). Granit. Sign. og dat. P.I 12. 32 x 25 x 10 cm. Varenr: 3485915 DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-07-2014 20:35:00 DKK 2.800
Katolsk kvindelig  helgenfigur i udskåret træ.
Katolsk kvindelig helgenfigur i udskåret træ.. Religiøs dekorationsfigur / dukke udført i patina-bemalet træ og resin, forestillende "Venita”. Cage-doll udført i "spanish mannequin style", med leddelte arme, aftagelige vinger i metal. Højde 78 cm , bredde 31 cm. Figuren er en replika af en santo (helgeninde). Disse har været brugt i ... Varenr: 3274945

DKK 1.600 DK, Helsingør, Støberivej 23-07-2014 20:40:00 DKK 600
Afrikansk skulptur
Afrikansk skulptur. Afrikansk skulptur. Pall. 1900-tal. Höjd 41 cm. Varenr: 3477093 DKK 647 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 24-07-2014 15:30:00 DKK 242
Skulptur af bronze
Skulptur af bronze. Skulptur af grønpatineret bronze i form af løveunge. H. 24 cm. Vægt 5257 gr. Varenr: 3485000 DKK 1.200 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-07-2014 16:00:00 DKK 400
Max Seidenfaden. Skulptur af bronze, cd
Max Seidenfaden. Skulptur af bronze, cd . Max Seidenfaden, skulptur af bronze på firkantet sokkel af granit, sign. Max S, H. 40 cm. Varenr: 3483534 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-07-2014 16:18:22 DKK 525
Afrikansk mask
Afrikansk mask. Afrikansk mask. Skuren i trä. Bemålad. 1900-tal. Höjd 60 cm. Varenr: 3478487 DKK 808 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 24-07-2014 17:00:00 DKK 242
Bronzeskulptur i form af vinbjergsnegl
Bronzeskulptur i form af vinbjergsnegl. Skulptur af patineret bronze i form af vinbjergsnegl. H. 12 L. 24 cm. Ca. vægt 2,4 kg.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her. Varenr: 3438242

DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 24-07-2014 17:45:00 DKK 300
Skulptur af bronze
Skulptur af bronze. Skulptur af patineret bronze i form af kvæg ved gærde. H. 22 cm. Vægt 3868 gr. Varenr: 3485059 DKK 1.200 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-07-2014 18:00:00 DKK 325
Afrikansk mask
Afrikansk mask. Afrikansk mask. 1900-tal. Höjd 46 cm. Varenr: 3477125 DKK 647 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 24-07-2014 18:15:00 DKK 242
Afrikansk mask
Afrikansk mask. Afrikansk mask. Bemålat trä. Höjd 25 cm. 1900-tal. Slitage, sprickor. Varenr: 3477169 DKK 647 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 24-07-2014 18:20:00 DKK 242
Völcker. Skulptur i højpoleret plexiglas. 'Reflections'
Völcker. Skulptur i højpoleret plexiglas. 'Reflections'. Völcker, f. 1966, ”Happiness”. Unika skulptur, håndformet frosted plexiglas, monteret på sokkel af klart plexiglas. Signeret ”Völcker” på sokkel. Højde inkl. sokkel ca. 111 cm. Velegnet til såvel inden- som udendørs udsmykning. Varenr: 3473760 DKK 14.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-07-2014 18:27:00 DKK 5.000
William Skotte Olsen cd. Skulptur af bejdset træ
William Skotte Olsen cd. Skulptur af bejdset træ. William Skotte Olsen 1945-2005. Skulptur af bejdset træ. Stående på sokkel af gråbroget granit. Sign. WSO 70. H. 40 cm. Den ene fod er gået op i limningen. Erhvervet af nuværende ejer direkte fra kunstneren. Varenr: 3485832 DKK 6.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-07-2014 19:15:00 DKK 1.700
Skulptur i trä
Skulptur i trä. Skulptur i trä. Enligt uppgift offergåva från Baht Krum, Chiang Mai, Thailand.. Monterad på senare träsockel. Höjd ca 81 cm, bredd ca 21 cm. Varenr: 3477535 DKK 1.212 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 24-07-2014 19:15:00 DKK 242
Skulpturer af bronze (15)
Skulpturer af bronze (15). Skulpturer af patineret bronze i form af liggende og siddende frøer samt kat. H. 6 - 22 cm. 12000 gr. (15) Varenr: 3485068 DKK 3.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-07-2014 20:00:00 DKK 475
 1 2 3 4 5  >>