Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Åke Holm, skulptur, stengods, Höganäs (BUS)
Åke Holm, skulptur, stengods, Höganäs (BUS). Åke Holm, 1900-1980, skulptur, stengods, Höganäs. 'Bileam och åsnan'. Höjd 22 cm. Mindre sprickor förekommer. Varenr: 3601536 DKK 1.609 SE, Norrköping, Finspångsv. 31-10-2014 15:05:00 DKK 442
To træskulpturer (2)
To træskulpturer (2). Kurt Frindby efter Jacob Eriksen: 'I tanker'. Figur af udskåret træ H. 22 cm. Samt: Hoved af udskåret træ, sign. VG. H. 15 cm. (2) Varenr: 3593524 DKK 800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 31-10-2014 15:49:00 DKK 350
Broncefigur i form af dansende kvinde
Broncefigur i form af dansende kvinde. Broncefigur i form af dansende kvindepositur. Monteret på sokkel af sort marmor. H. 76 cm. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her. Varenr: 3599068

DKK 6.500 DK, Odense, Kratholmvej 31-10-2014 17:04:00 DKK 550
Figur forestillende elverpige
Figur forestillende elverpige . Figur i Jugendstil, forestillende elverpige der drikker af blomsterblad udført i patineret bronze monteret på sokkel af broget sort marmor. Af nyere dato. H.41,5 cmNyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende ... Varenr: 3548792

DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-10-2014 19:00:00 DKK 1.000
Abstrakt figur af bronce
Abstrakt figur af bronce. Abstrakt figur af grønpatineret bronce. Sokkel af marmor. H. 34 cm. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her. Varenr: 3594032

DKK 1.600 DK, Odense, Kratholmvej 31-10-2014 19:00:00 DKK 300
Sigge Berggren, skulptur i brons, ung kvinna (BUS)
Sigge Berggren, skulptur i brons, ung kvinna (BUS). Sigge Berggren (1911-1968). Skulptur i patinerad brons. Signerad Berggren. H: 35 cm. Varenr: 3594906 DKK 1.207 SE, Malmö, Baltzarsgatan 31-10-2014 19:03:00 DKK 704
Bronzefigur forestillende ung kvinde
Bronzefigur forestillende ung kvinde. Bronzefigur forestillende ung kvinde monteret på oval sokkel i marmor. Sign. Claude h. 16 x 21,5 cm. Modelfoto Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere ... Varenr: 3548745

DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-10-2014 19:10:00 DKK 600
Bronzefigur forestillende Amor og Psyche
Bronzefigur forestillende Amor og Psyche . Skulptur i patineret bronze forestillende Amor og Psyche. Monteret på sokkel af sortmarmoreret marmor. H. 29 cmNyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere ... Varenr: 3574071

DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-10-2014 19:12:00 DKK 1.500
Bronzefigur af ung kvinde
Bronzefigur af ung kvinde . Bronzefigur forestillende kvinde i erotisk positur monteret på rund sokkel i marmor. Sign. Bzach H. 33 cm. Modelfoto Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se... Varenr: 3602821

DKK 1.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-10-2014 19:15:00 DKK 1.000
Helge Högbom, skulptur i brons -41. Omslingrat par (BUS)
Helge Högbom, skulptur i brons -41. Omslingrat par (BUS). Helge Högbom, f. 1910. Skulptur i brons, signerad och daterad -41. Omslingrat par. Varenr: 3598492 DKK 4.022 SE, Malmö, Baltzarsgatan 31-10-2014 19:16:00 DKK 2.092
John Börén, figurkomposition. Intarsia och mixed media (BUS)
John Börén, figurkomposition. Intarsia och mixed media (BUS) . John Börén, 1903 - 1983. Skulptur i intarsia av olika träslag och koppartråd. Figural komposition. Ramat mått: 51 x 37 cm. (BUS) Varenr: 3598401 DKK 2.011 SE, Malmö, Baltzarsgatan 31-10-2014 19:17:00 DKK 302
Gunnar Nordin, skulptur obränd lera och gips, 1949
Gunnar Nordin, skulptur obränd lera och gips, 1949. Gunnar Nordin 1900-tal. Skulptur, obränd lera och gips, sign G Nordin och daterad 1949. Janusansikte eller Memento mori. H: 21 cm. OBS. Ny beskrivning Varenr: 3599684 DKK 644 SE, Malmö, Baltzarsgatan 31-10-2014 19:26:00 DKK 362
Kranie i bronze
Kranie i bronze . Kranie udført i håndstøbt bronze og løst monteret på stand i metal og sortlakeret træ. Højde 31 cm. Dybde 18 cm. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se ... Varenr: 3513497

DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 31-10-2014 19:35:00 DKK 525
Okänd konstnär, väggskulptur i aluminum, signerad (BUS)
Okänd konstnär, väggskulptur i aluminum, signerad (BUS). Okänd konstnär, väggskulptur i litografiskt tryckt samt skulpterad aluminum. Signerad och daterad P. Kiraly -83. Mått: 63x101 cm. Skrapmärken. Varenr: 3578370 DKK 1.207 SE, Malmö, Baltzarsgatan 31-10-2014 19:51:00 DKK 241
Jens E. Sunshine. Skulptur af rustfrit stål monteret på grønmeleret granitsokkel
Jens E. Sunshine. Skulptur af rustfrit stål monteret på grønmeleret granitsokkel. Jens E. Født 1965 : "Sunshine". Skulptur af rustfrit stål monteret på grønmeleret granitsokkel. Sign. J.E. H. incl. sokkel 100 cm. Varenr: 3584007 DKK 3.300 DK, Herning, Engdahlsvej 31-10-2014 19:51:00 DKK 775
Broncefigur i form af kvinde
Broncefigur i form af kvinde. Broncefigur i form af abstrakt fremstillet kvinde. Monteret på sokkel af sort granit. H. 70 cm. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her. Varenr: 3594046

DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 31-10-2014 20:09:00 DKK 425
Håkan Bonds reliefer (bus) (3)
Håkan Bonds reliefer (bus) (3). Håkan Bonds reliefer (bus) (3) Reliefer i gips med försänkt motiv i form av naken kvinna (1) och barnansikte (2). Kvinnofiguren är signerad och daterad 1993, de andra signerade och daterade 1988. De försänkta relieferna är tänkta att i viss belysning upplevas som tredimensionella. Kvinnofiguren ... Varenr: 3513875 DKK 644 SE, Stockholm, Slakthusgatan 31-10-2014 20:17:00 DKK 261
Ubekendt kunstner, skulptur af gips, kvindelig model
Ubekendt kunstner, skulptur af gips, kvindelig model. Kvindelig model, af ubekendt kunstner. Skulptur af gips i fuld størrelse. Usign. H. inkl. sokkel ca. 100 cm. Fremstår med afslag (hovedsageligt på sokkel) Varenr: 3602827 DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-10-2014 20:19:00 DKK 1.850
Katolsk kvindelig  helgenfigur i udskåret træ.
Katolsk kvindelig helgenfigur i udskåret træ. . Religiøs dekorationsfigur / dukke udført i patina-bemalet træ og resin, forestillende "Grace”. Cage-doll udført i "spanish mannequin style", med leddelte arme, aftagelig glorie og øreringe. Højde 73 cm , bredde 22 cm. Figuren er en replika af en santo (helgeninde). Disse har været brugt i ... Varenr: 3274890

DKK 1.600 DK, Helsingør, Støberivej 31-10-2014 20:30:00 DKK 600
Skulptur af patineret bronze - Kvæg
Skulptur af patineret bronze - Kvæg . Skulptur af patineret bronze i form af kvæg ved gærde. 20. årh.s slutning. H. 21 cm L. 30 cm. Vægt omkring 7 kg. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se ... Varenr: 3422943

DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 31-10-2014 20:30:00 DKK 350
Skulptur af patineret bronze - Kvæg . Skulptur af patineret bronze i form af kvæg ved gærde. 20. årh.s slutning. H. 21 cm L. 30 cm. Vægt omkring 7 kg. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se ... Varenr: 3466494

DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 31-10-2014 20:31:00 DKK 325
Bronzeskulptur i form af and
Bronzeskulptur i form af and. Skulptur af patineret bronze i form af and. H. 36 cm, ca. vægt 4 kg.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her. Varenr: 3493412

DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 31-10-2014 20:32:00 DKK 325
Katolsk kvindelig helgenfigur i udskåret træ.. Religiøs dekorationsfigur / dukke udført i patina-bemalet træ og resin, forestillende "Venita”. Cage-doll udført i "spanish mannequin style", med leddelte arme, aftagelige vinger i metal. Højde 78 cm , bredde 31 cm. Figuren er en replika af en santo (helgeninde). Disse har været brugt i ... Varenr: 3274938

DKK 1.600 DK, Helsingør, Støberivej 31-10-2014 20:40:00 DKK 600
Kristian Hornsleth cd. Skulptur af bronze
Kristian Hornsleth cd. Skulptur af bronze. Kristian Hornsleth f. 1963. 'Fuck you art lovers'. Skulptur af massiv poleret bronze med inskription: 'Fuck you art lovers'. HORNSLETH'. Nummereret: serie 2, udført i 99 eksemplarer. Stemplet i bunden Hornsleth F.U.A.L. H. 18 cm. Varenr: 3595030 DKK 6.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 31-10-2014 20:48:00 DKK 1.600
Skulptur i elfenben och trä, 1700/1800-tal
Skulptur i elfenben och trä, 1700/1800-tal. Skulptur i elfenben och trä, 1700/1800-tal. Föreställer Bernhard av Clairvaux. Utförd i lövträ med huvud, händer, fötter, bok och kräkla i elfenben. Huvudet och kräklan är löstagbara. Höjd 39 cm, största bredd 13,5 cm samt största djup 13 cm. Spår av lagningar på kräklans översta del samt vid ... Varenr: 3592692 DKK 8.044 SE, Stockholm, Slakthusgatan 31-10-2014 20:56:00 DKK 3.218
Jens-Flemming Sørensen. Skulptur af sortpatineret bronze cd
Jens-Flemming Sørensen. Skulptur af sortpatineret bronze cd. Jens-Flemming Sørensen. Skulptur formet som søjlekugle af sortpatineret bronze. Sign. Jens-Flemming Sørensen 2/6. H. 120. Kugle Ø 23 cm. Dansk billedhugger bosat i Pietrasanta i Italien. Jens-Flemming Sørensen er oprindeligt uddannet skrædder, begyndte derefter som autodidakt maler, men ... Varenr: 3602953 DKK 45.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 01-11-2014 19:00:00 DKK 18.000
Völcker. Håndformet unika skulptur, frosted plexiglas, H. 117 cm.
Völcker. Håndformet unika skulptur, frosted plexiglas, H. 117 cm.. Völcker, f. 1966, Uden titel. Unika skulptur, håndformet frosted plexiglas, monteret på sokkel af klart plexiglas. Skiftende farvenuance alt efter lysindfald. Signeret ”Völcker” på sokkel. Højde inkl. sokkel ca. 114 cm. Velegnet til såvel inden- som udendørs. Varenr: 3581655 DKK 14.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-11-2014 18:09:00 DKK 5.000
Carl Milles, efter, bronsskulptur, Europahuvudet
Carl Milles, efter, bronsskulptur, Europahuvudet. Carl Milles, efter, bronsskulptur, Europahuvudet. H: 12 cm. Varenr: 3594918 DKK 1.207 SE, Malmö, Baltzarsgatan 02-11-2014 19:01:00 DKK 644
William Zadig, skulptur i brons, dansande par (BUS)
William Zadig, skulptur i brons, dansande par (BUS). William Zadig (1884-1952). Skulptur i brons, signerad W. Zadig. Dansande par. H: 30 cm. Varenr: 3594907 DKK 4.022 SE, Malmö, Baltzarsgatan 02-11-2014 19:03:00 DKK 2.011
John Börén, väggskulptur mixed media. Abstrakt komposition (BUS)
John Börén, väggskulptur mixed media. Abstrakt komposition (BUS) . John Börén, 1903 - 1983. Väggskulptur i intarsia av olika träslag, glas, sten och metalltråd. Abstrakt komposition. Signerad J. Börén. Ramat mått: 47 x 68 cm. (BUS) Varenr: 3598402 DKK 2.413 SE, Malmö, Baltzarsgatan 02-11-2014 19:38:00 DKK 261
 1 2 3 4  >>