Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Jens Jacob Bregnø 1877-1946 cd
Jens Jacob Bregnø 1877-1946 cd. Jens Jacob Bregnø 1877-1946 cd Jens Jacob Bregnø. Figur af patineret bronze i form siddende nøgen kvinde. Sign. monogram JJB, 1941. H. ca. 6,5 cm. Fremstillet hos Brødr. Grage Broncestøberi. Varenr: 3811920 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 28-04-2015 15:21:47 DKK 1.850
Skulptur brons
Skulptur brons. SKULPTUR, 1900-talets senare del, patinerad brons, i form av sittande kvinna med ros, på stensockel, höjd 45, längd 51 cm Varenr: 3813752 DKK 2.391 SE, Stockholms Auktionsverk Online 28-04-2015 16:32:00
Se mere
Figur af patineret bronze 'Den sårede Filoktet'
Figur af patineret bronze 'Den sårede Filoktet'. Figur af patineret bronze 'Den sårede Filoktet'. monteret på base rødbroget marmor, usign. H. 8 L. 18. B. 10,5 cm. Varenr: 3808268 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-04-2015 17:31:00 DKK 375
Markan Christensen. Relief, træ.
Markan Christensen. Relief, træ. . Markan Christensen 1927-2014 cd. Relief af træ. H. 45 cm. Varenr: 3813307 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 28-04-2015 19:27:00 DKK 425
Robbi Jones, skulptur, 'Lady on Devil'
Robbi Jones, skulptur, 'Lady on Devil'. Skulptur, poleret messing, 'Lady on Devil' af Robbi Jones, signeret til højre, H. 60cm, B. 26cm, D. 46,5cm, 13,4kg samlet vægt inkl. plint. Varenr: 3810427 DKK 11.192 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-04-2015 19:30:00 DKK 1.380
Erotisk bronzefigur
Erotisk bronzefigur. Erotisk bronzefigur iform af siddende kvinde på hånd i erotisk positur, monteret på marmorsokkel. Sign. Juno. Plakette med påskrift: 'Bronze garanti Paris, J.B. deposée. H. 22. L 19,5 cm. Modelfoto Varenr: 3795712

DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-04-2015 20:00:00 DKK 1.000
Skulptur af bronze i form af afrikansk kvinde
Skulptur af bronze i form af afrikansk kvinde. Skulptur af patineret bronze i form af afrikansk kvinde med krukke. H. 76 cm. Varenr: 3806355

DKK 1.800 DK, Helsingør, Støberivej 28-04-2015 20:02:00 DKK 325
Ole Mynster Herold, 'Spirren', granitskulptur (cd)
Ole Mynster Herold, 'Spirren', granitskulptur (cd). Ole Mynster Herold (f. 1946), 'Spirren' fra 2012, granitskulptur på sokkel af sandsten, sign. under bunden med monogram. H. 59 cm med sokkel. (cd)>br<>br< Ole Mynster Herold er primært kendt som billedhugger. Han debuterede oprindelig på Kunstnernes Påskeudstilling og er især kendt for ... Varenr: 3814004 DKK 2.500 DK, Herning, Engdahlsvej 28-04-2015 20:09:00 DKK 600
Michelangelo kopi efter. Skulptur af patineret bronze
Michelangelo kopi efter. Skulptur af patineret bronze. Michelangelos di Lodocico Buonarroti kopi efter. Skulptur af patineret bronze 'Romersk tænker' fra Lorenzo og Giuliano de' Medici gravkapel i San Lornezo kirken, Firenze. H. 28 cm. Varenr: 3800245 DKK 2.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 28-04-2015 20:20:00 DKK 325
Antonio Pasquini. Skulptur
Antonio Pasquini. Skulptur. Antonio Pasquini, f 1944. Skulptur i marmor. Signerad i botten, daterad 1987. Höjd 33 cm. Varenr: 3814212 DKK 3.984 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 28-04-2015 20:30:00 DKK 2.470
Just Andersen. Kvindefigur af diskometal, nr. 2191
Just Andersen. Kvindefigur af diskometal, nr. 2191. Just Andersen 1884-1943. Figur af patineret diskometal i form af kvinde. Stemplet i bunden Just A, Danmark nr 2191. H. 24 cm. Fremstår med brugsmærker, hakker. Varenr: 3814911 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 28-04-2015 20:31:00 DKK 675
Erotisk bronzefigur i form af elskende par
Erotisk bronzefigur i form af elskende par. Erotisk bronzefigur i form af elskende par. Ubekendt kunstner. På sokkel af granit. L: 28 x B: 19 x 36 cm. Varenr: 3620255

DKK 3.000 DK, Kolding, Trianglen 28-04-2015 20:37:00 DKK 475
Just Andersen, 'Stående kvinde', figur af diskometal
Just Andersen, 'Stående kvinde', figur af diskometal . Just Andersen 1884-1943. Figur af bronzepatineret diskometal af stående nøgen kvinde, mrk. Just A. nr. D 2300. H. 27 cm. Fremstår med brugsmærker. Varenr: 3814503 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 28-04-2015 20:39:00 DKK 550
'Stående lille dreng med fugl', skulptur af bronze, 1900-tallets begyndelse
'Stående lille dreng med fugl', skulptur af bronze, 1900-tallets begyndelse. 'Stående lille dreng med fugl', skulptur af bronze, monteret på sokkel af sortbroget marmor. . H. incl. sokkel 35 cm. 1900-tallets begyndelse. Aldersrelateret patina, microchips på sokkel. Varenr: 3814534 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 28-04-2015 20:47:00 DKK 900
Bodil Eje, emaljerelief (cd)
Bodil Eje, emaljerelief (cd). Emaljerelief i blå grønne og gule nuancer, emalje på metalplade, Bodil Eje 1932-2006, sign. Eje, 30 x 39 cm. (31x40) Varenr: 3813461 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-04-2015 09:01:40 DKK 375
Skulptur Västgötaknalle
Skulptur Västgötaknalle. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, monogramsignerad N.L., "Västgötaknalle", brons, på träsockel, total höjd 32 cm Varenr: 3815333 DKK 1.434 SE, Stockholms Auktionsverk Online 29-04-2015 10:15:00
Se mere
Thomas A. Hoffmann, samling figurer Toms Drag, fremstillet hos Rikki Tikki Company (11)
Thomas A. Hoffmann, samling figurer Toms Drag, fremstillet hos Rikki Tikki Company (11). Thomas A. Hoffmann, samling figurer Toms Drag, fremstillet hos Rikki Tikki Company. Med polykrom bemaling. Kattefigur Grace Cat Princess, H. 13 cm. Frø Lord Martin H. 15 cm. 2 hjerter på stativer H. 10 cm. Figur, der forestiller stjernetegnet vægten H. 16 cm. 2 knagerækker i form som hænder. 2 ... Varenr: 3799546 DKK 4.477 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-04-2015 11:20:22 DKK 2.238
Fire gipsafstøbninger, museumskopier 1900-tallet
Fire gipsafstøbninger, museumskopier 1900-tallet. Fire gipsafstøbninger, museumskopier 1900-tallet, bestående af: Det sorte kongehoved, farao Amun-en-hat III, H. 51 cm. Prinsessehoved, H. 26,5 cm. Venus fra Willendorf, H. 14 cm. Relief med farao motiv, 31 x 41 cm. Fremstår med enkelte mindre afslag. Varenr: 3812486 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-04-2015 11:31:00 DKK 325
Ikon
Ikon . IKON, 18/1900-tal, inläggningar i pärlemor, fodral i trä, 36x25 cm Varenr: 3815353 DKK 1.195 SE, Stockholms Auktionsverk Online 29-04-2015 12:10:00
Se mere
Peter Hesk Møller. Skulptur af bronze (cd)
Peter Hesk Møller. Skulptur af bronze (cd). Skulptur af bronze, Peter Hesk Møller født 1952, sign. monogram. H. 11 cm (cd) Varenr: 3756434 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-04-2015 13:35:32 DKK 1.000
Christian X til hest
Christian X til hest. Christian X til hest. Figur af zink, på base af bemalet træ. Stemplet Galster 41. H. 22 cm. Base med mindre afslag. Varenr: 3786368 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 29-04-2015 14:54:00 DKK 350
Hugo Vandet f.1934,  jernskulptur - Til fordel for Kunst i Påsken
Hugo Vandet f.1934, jernskulptur - Til fordel for Kunst i Påsken. Hugo Vandet jernskulptur. H: 34cm. Klinisk tandtekniker. Ud af jernskrot skaber han de forunderligste skulpturer, med udbredt humør og fantasi. Hugo Vandet vedgår sig gerne inspiration fra skulptører som Robert Jacobsen, Egon Fischer, Heerup m.fl. Han dyrker sin passion som skulptør i ... Varenr: 3817205 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-04-2015 17:45:34 DKK 375
Emory P. Seidel, 'Mädchen mit Hund', bronzeskulptur
Emory P. Seidel, 'Mädchen mit Hund', bronzeskulptur. Emory P. Seidel (1881 - 1954), 'Mädchen mit Hund', bronzeskulptur, mørkeburnt patineret. Kunstnerbetegnelse samt støbermærke med stedangivelsen Paris. Grå-okkerfarvet marmorsokkel, mål: H. ca. 19,5 cm, B. sokkel 27 cm, D. sokkel ca. 18,5 cm. Varenr: 3804928 DKK 5.223 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-04-2015 18:01:00 DKK 2.984
Runder Tisch, ausklappbar
Runder Tisch, ausklappbar. Runder Tisch, hochglanz furniert, beide Seiten klappbar, 2-schübig, H. 70cm, Dm. 92cm. Varenr: 3687636

DKK 2.984 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-04-2015 19:49:00 DKK 1.641
Katolsk helgen /englefigur i udskåret træ
Katolsk helgen /englefigur i udskåret træ. Religiøs dekorationsfigur / dukke udført i patina-bemalet træ og resin, forestillende "Marianne”. Udført, med leddelte arme, aftagelige vinger, samt kjole delvis i metal. Højde 50 cm , bredde 20 cm. Figuren er en replika af en santo (helgeninde). Disse har været brugt i århundreder, og bruges ... Varenr: 3481573

DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 29-04-2015 19:59:00 DKK 500
Skulptur af bronze i form af afrikansk kvinde. Skulptur af patineret bronze i form af afrikansk kvinde med krukke. H. 46 cm. Varenr: 3806360

DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 29-04-2015 20:03:00 DKK 300
Asiru Olatunde, aluminiumsrelief
Asiru Olatunde, aluminiumsrelief. Asiru Olatunde (1918-1993), aluminiumsrelief, 33,5 x 77 cm, signeret 'Asiru Olatunde Osogbo' midtpå. Fremstår med lette aldersspor. Bagside med limrester på kanterne. Varenr: 3760719 DKK 4.477 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-04-2015 20:08:00 DKK 2.611
Poul Agger, Skulptur af bemalet ler
Poul Agger, Skulptur af bemalet ler. Poul Agger født 1936. Skulptur af uglaseret lertøj. Måler H. 23, B: 23. Signeret PA. Medlem af GYRR og Grønningen, Billedkunstnernes Forbund (BKF), Akademiets Jury og Kunstnersamfundet. Varenr: 3816754 DKK 1.200 DK, Hørsholm, Vibe Alle 29-04-2015 20:09:00 DKK 525
Alphonse Barye, efter, skulptur, brons
Alphonse Barye, efter, skulptur, brons. Alphonse Barye. efter, skulptur i patinerad brons i form av lejon i kamp med orm. 1900-tal. Monterad på svart marmorsockel. H. 25 cm. L. 30 cm. Varenr: 3816450 DKK 3.984 SE, Stockholm, Slakthusgatan 29-04-2015 20:09:00 DKK 2.391
Figur af bronze forestillende ung kvinde
Figur af bronze forestillende ung kvinde . Figur af siddende ung afklædt kvinde som bukker sig udført i patineret bronze monteret på rund sokkel af mørk marmor h. 24 cm. Sign. Claude. Modelfoto Varenr: 3799205

DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-04-2015 20:10:00 DKK 800
 1 2 3 4 5  >>