Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bronzefigur i form af saxofonspiller
Bronzefigur i form af saxofonspiller. Bronzefigur i form af saxofonspiller. På sokkel af sort granit. Ubekendt kunstner. L:14 x B: 18 x H: 20 cm. Varenr: 3619063

DKK 2.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2015 20:13:00 DKK 650
Skulptur groda i brons
Skulptur groda i brons. SKULPTUR, grönpatinerad brons, trädgårdsfontän, i form av en padda, med utkastarrör, gjuten på Otto Meyer, höjd 12, längd 18 cm Varenr: 3809628 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 25-04-2015 21:33:00
Se mere
Victor Chemin skulptur
Victor Chemin skulptur. VICTOR CHEMIN (1825-1901), skulptur, häst, patinerad metall, signerad V Chemin, höjd 22 cm, längd 24 cm Varenr: 3809634 DKK 1.591 SE, Stockholms Auktionsverk Online 25-04-2015 21:51:00
Se mere
Sittande Buddha, stor skulptur, 93 cm
Sittande Buddha, stor skulptur, 93 cm. Sittande Buddha, skulptur. Bemålat och patinerat konstmaterial. Höjd: 93 cm. Minimala individuella variationer i mått och färg kan förekomma. Varenr: 3817053

DKK 1.273 SE, Örebro, Aspholmen 26-04-2015 16:18:00 DKK 835
Marius Bruggemann, bronzeskulptur, Figurgruppe
Marius Bruggemann, bronzeskulptur, Figurgruppe. Bronze, farvet patineret, af Marius Bruggemann (1900-tallet/2000-tallet), skulpturgruppe med 4 stiliserede figurer. Bund med ridsemonogram. H. 23,5cm, B. 22cm, D. 24,5cm. Varenr: 3748888 DKK 5.224 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-04-2015 18:25:00 DKK 3.358
Lars Calmar, skulptur af stentøj, pige i badering (cd)
Lars Calmar, skulptur af stentøj, pige i badering (cd). Skulptur i form af pige i badering af Lars Calmar (f. 1968), glaseret stentøj. Sign. L. Calmar og num. 4/8. H. 34 cm. Varenr: 3808509 DKK 8.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-04-2015 18:51:00 DKK 8.600
Sky Dweller, skulptur, 'The Secret is inside me'
Sky Dweller, skulptur, 'The Secret is inside me'. Akryl på træ, 'The Secret is inside me' af Sky Dweller, år 2015, forsynet med certifikat, 28 x 48 x 32cm. 'Sky Dweller' er en gruppe tyske kunstnere, der lægger vægt på at forblive inkognito. De ønsker udelukkende at formidle indholdet af deres kunst uden dyrkelse af personkult. Varenr: 3770267 DKK 6.716 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-04-2015 19:10:00 DKK 4.104
José Luis Sanchez
José Luis Sanchez. JOSÉ LUIS SANCHEZ (Spanien, född 1926): Utan titel, märkt J.L Sanchez, upplaga 1000/956, brons, höjd inkl sockel 8 cm Varenr: 3811236 DKK 1.591 SE, Stockholms Auktionsverk Online 26-04-2015 19:21:00
Se mere
Marius Bruggemann, bronzeskulptur, Figurgruppe. Bronze, farvet patineret, af Marius Bruggemann (1900-tallet/2000-tallet), skulpturgruppe med 9 stiliserede figurer. Bund med ridsemonogram. H 15cm, B 30cm, D 24cm. Varenr: 3748882 DKK 6.716 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-04-2015 19:24:00 DKK 4.478
Sky Dweller, skulptur 'The Commander'
Sky Dweller, skulptur 'The Commander'. Akryl på kunststof og træ, 'The Commander' af Sky Dweller, år 2015, forsynet med certifikat, B. 15cm, H. 20cm, D. 20cm. 'Sky Dweller' er en gruppe tyske kunstnere, der lægger vægt på at være incognito. De ønsker udelukkende at formidle indholdet af deres kunst og vil undgå personkult. Varenr: 3789384 DKK 8.955 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-04-2015 19:25:00 DKK 4.851
S. G. Kelsey, skulptur, bronze.
S. G. Kelsey, skulptur, bronze.. S. G. Kelsey for Kgl./Royal Copenhagen, skulptur af bronze på base af sten, i form af rytter til hest. Nr. 2 / 2500. H. 18 cm. Varenr: 3808165 DKK 1.200 DK, Herning, Engdahlsvej 26-04-2015 19:26:00 DKK 400
Robbi Jones, erotisk skulptur, 'Woman in Cocktail Glass'
Robbi Jones, erotisk skulptur, 'Woman in Cocktail Glass'. Skulptur, poleret messing, 'Woman in Cocktail Glass' af Robbi Jones, signeret på ydersiden af venstre lår til højre. Figuren er løst stukket ned i cocktailglasset. Cocktailglas stående på en sort marmorplint. H. 61 cm, B. 31 cm, D. 26 cm, ca. 9,5 kg. Varenr: 3810504 DKK 9.701 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-04-2015 19:30:00 DKK 4.104
Robert Jacobsen cd, tilskrevet . Skulptur i jern
Robert Jacobsen cd, tilskrevet . Skulptur i jern. Robert Jacobsen, tilskrevet. Skulptur i sortmalet jern H. ca. 170 cm. Usign. Erhvervet omkring 1985 direkte fra Robert Jacobsen af kunstmaler Kirsten Tang, Alminde. Robert Jacobsen og Kirsten Tang arbejde i 1985 sammen i dommerkomite vedr. Sparekassen Sydsjællands vinterferie konkurrence for ... Varenr: 3682158 DKK 60.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-04-2015 20:08:00 DKK 8.800
Okänd konstnär, väggplakett i brons (BUS)
Okänd konstnär, väggplakett i brons (BUS). Okänd konstnär, 1900-tal. Väggplakett i brons. Monterad på ekpannå. Undertill bricka. 19x13 cm (30x23 cm) Varenr: 3799193 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 26-04-2015 20:13:00 DKK 239
Robert Jacobsen, cd. Konstruktion. Skulptur af jern, H. 42 cm.
Robert Jacobsen, cd. Konstruktion. Skulptur af jern, H. 42 cm.. Robert Jacobsen (1912-1993). Konstruktion. Skulptur af jern, sort/ blå/ rød bemalet. Signeret i monogram under bund: RJ. H. 62 cm, B. 40,5 cm, D. 20 cm. Proveniens: Privat kunstsamling. Værket har tidligere været en del af Robert Jacobsens privatsamling. Værket her er en del af Lauritz.coms ... Varenr: 3579270 DKK 70.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-04-2015 20:16:00 DKK 50.000
Bronzefigur i form af knælende kvinde
Bronzefigur i form af knælende kvinde. Bronzefigur forestillende kvinde i erotisk positur monteret på rund sokkel i marmor. H. 33 cm. Varenr: 3620322

DKK 2.500 DK, Kolding, Trianglen 26-04-2015 20:18:00 DKK 675
Skulptur i form av Minerva
Skulptur i form av Minerva. SKULPTUR, Minerva, kopia efter, bemålad gips, höjd ca 88 cm Varenr: 3811263 DKK 1.193 SE, Stockholms Auktionsverk Online 26-04-2015 20:42:00
Se mere
Alf Ekberg, skulptur
Alf Ekberg, skulptur. Alf Ekberg f. 1945 Skulptur i glaserat stengods. Signerad. H. 27 cm. Varenr: 3812784 DKK 1.193 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 27-04-2015 13:02:19 DKK 418
Broncefigur, erotisk figur
Broncefigur, erotisk figur. Abstrakt erotisk skulptur i motiv af kvindebarm støttende på arm. Udført i grønpatineret bronce på sokkel af sort marmor. H. 63 cm. Varenr: 3812798

DKK 5.500 DK, Odense, Kratholmvej 27-04-2015 13:03:59 DKK 525
Figurin, Bernardi konstgjuteri, Göteborg, 1900-talets första hälft
Figurin, Bernardi konstgjuteri, Göteborg, 1900-talets första hälft. Figurin, Bernardi konstgjuteri, Göteborg, 1900-talets första hälft. Bemålad gips. Föreställandes sittande rokokodam. Etikettmärkt. Höjd 29 cm, bredd 29 cm. Nagg. Varenr: 3791403 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 27-04-2015 14:23:00 DKK 239
Ib Spang Olsen cd. 'Forår på Nørrebro', litografi på papir
Ib Spang Olsen cd. 'Forår på Nørrebro', litografi på papir . Ib Spang Olsen 1921-2012. 'Forår på Nørrebro', farvelitografi på papir. Sign. i bly Ib Spang Olsen. 85 x 65 cm. Varenr: 3809920 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 27-04-2015 15:24:00 DKK 1.750
Figur, 1940'erne
Figur, 1940'erne. Figur af sandsten, signeret Thøger. 1940'erne. H. 34 cm. Varenr: 3806654 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-04-2015 17:16:00 DKK 575
Abstrakt figur af patineret bronze.
Abstrakt figur af patineret bronze. . Abstrakt figur af patineret bronce. Firkantet sokkel af marmor. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee sign. Milo H. 52 cm. inkl sokkel. Modelfoto. Varenr: 3813658

DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-04-2015 18:12:40 DKK 1.200
Bronzefigur af ung kvinde
Bronzefigur af ung kvinde. Figur af kvinde der balancerer med forgyldte kugler udført i massiv patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Højde 51 cm. Modelfoto Varenr: 3813646

DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-04-2015 19:00:00 DKK 1.250
Bronzeskulptur, Gudrun Naaf, 'Bewegung'
Bronzeskulptur, Gudrun Naaf, 'Bewegung'. Bronzeskulptur, 'Bewegung' af Gudrun Naaf (f. 1974, død), bronzestøbning, monogram, H. 24cm, B. 26cm, D. 22cm, 10,8kg Varenr: 3801909 DKK 6.343 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-04-2015 19:23:00 DKK 3.731
Figur forestillende elverpige
Figur forestillende elverpige . Figur i Jugendstil, forestillende elverpige der drikker af blomsterblad udført i patineret bronze monteret på sokkel af broget sort marmor. Af nyere dato. H.41,5 cm Varenr: 3813650

DKK 1.600 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-04-2015 19:25:00 DKK 1.000
Abstrakt figur af bronce
Abstrakt figur af bronce. Abstrakt figur af grønpatineret bronce. Sokkel af marmor. H. 34 cm. Varenr: 3713009

DKK 1.600 DK, Odense, Kratholmvej 27-04-2015 19:27:00 DKK 300
Robbi Jones, skulptur, 'Sexgeflüster'
Robbi Jones, skulptur, 'Sexgeflüster'. Skulptur, forkromet messing, 'Sexgeflüster' af Robbi Jones, signeret til højre, H. 25cm, B. 32cm, D. 23cm, ca. 10kg. Varenr: 3810399 DKK 13.433 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-04-2015 19:30:00 DKK 7.463
Jens-Flemming Sørensen cd. Skulptur installation hvid marmor (23)
Jens-Flemming Sørensen cd. Skulptur installation hvid marmor (23). Jens-Flemming Sørensen. Født 1933. Skulptur installation hvid marmor. Udført før 1978. Dameansigt i blok. B. 116, L. 69, H. 45 cm. Medfølgende 22 stk. hvide marmorplader 73 x 73 x 3 cm., heraf 8 stk. med fodaftryk (afbilledet). Resterende marmorplader fremstår med ridser og brud. ... Varenr: 3613117 DKK 80.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27-04-2015 19:48:00 DKK 25.000
Allan Schmidt, skulptur, bemalet stenart (cd)
Allan Schmidt, skulptur, bemalet stenart (cd). Skulptur i form af person af Allan Schmidt (1923-1989), af bemalet stenart. Sign. AS. H. 24 cm. Fremstår med lettere slitage og enkelte afskalninger. Varenr: 3788982 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 27-04-2015 19:52:00 DKK 300
 1 2 3 4 5  >>