Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Henry Gustafsson, født 1958 (cd)
Henry Gustafsson, født 1958 (cd) . HENRY GUSTAFSSON, skulptur "Lyftet" i tin og sten. H. 22 cm. Signeret W, Vimmerby tenn, W, P10 (1989). Varenr: 3955448 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 04-09-2015 10:39:00 DKK 1.150
Figurin brons
Figurin brons. CLAIRE-JEANNE-ROBERT COLINET (Frankrike, 1910-1953), efter, Flicka balanserande bollar, brons, höjd inklusive sockel av sten ca 46 cm Varenr: 3953608 DKK 1.593 SE, Stockholms Auktionsverk Online 04-09-2015 14:30:00
Se mere
Buste af alabast, 'Beethoven', sign. F. Peleschka (2)
Buste af alabast, 'Beethoven', sign. F. Peleschka (2). Buste af alabast, 'Beethoven', sign. F. Peleschka. H. 40 cm. Medfølgende tre-delt piedestal af mørkbroget marmor. H. 119-130 cm. Busten med småmærker, piedestalen med defekter. (2) Varenr: 3950597 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-09-2015 15:09:38 DKK 550
Ubekendt kunstner, skulptur af aluminium og bronze
Ubekendt kunstner, skulptur af aluminium og bronze. Ubekendt kunstner, skulptur af aluminium, stål og bronze, usign. H. 23 B. 17,5 cm. Varenr: 3954697 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-09-2015 15:36:35 DKK 350
Andreas Wargenbrant bronsskulptur
Andreas Wargenbrant bronsskulptur. ANDREAS WARGENBRANT (född 1967), skulptur, grönpatinerad brons, brickmärkt samt numrerad 4/99, höjd 34 cm Varenr: 3953619 DKK 3.983 SE, Stockholms Auktionsverk Online 04-09-2015 16:40:00
Se mere
Skulptur brons
Skulptur brons. SKULPTUR, 1800-talets slut, bronse, sk. grand tour souvenir, monterad på stensockel, höjd 27 cm Varenr: 3953621 DKK 1.593 SE, Stockholms Auktionsverk Online 04-09-2015 17:00:00
Se mere
Abstrakt bronze figur af nøgen kvinde
Abstrakt bronze figur af nøgen kvinde . Abstrakt bronze figur af liggende nøgen kvinde, signeret Nick i bronzen. H. 11,5 x L. 23,5 cm. Varenr: 3950661

DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 04-09-2015 19:04:00 DKK 825
Erotisk bronzefigur, knælende kvinde
Erotisk bronzefigur, knælende kvinde . Bronzefigur forestillende kvinde i erotisk positur. H. 22 cm. Modelfoto Varenr: 3950708

DKK 1.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 04-09-2015 19:23:00 DKK 1.400
Bronzeskulptur af kvinde
Bronzeskulptur af kvinde. Bronzefigur af kvinde i bevægelse med blomsterranke i Art-deco stil. Udført i massiv patineret bronze monteret på sokkel af sortbroget marmor. 'Sign. Signeret Pierrele Faguays'. Højde 54 cm. Varenr: 3936119

DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 04-09-2015 19:25:00 DKK 1.500
Bronzefigur af ung kvinde
Bronzefigur af ung kvinde. Bronzefigur forestillende ung siddende kvinde monteret på rund sokkel i marmor. Sign. Claude H. 18 cm. Modelfoto Varenr: 3950665

DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 04-09-2015 19:55:00 DKK 800
Elsie Dahlberg skulptur
Elsie Dahlberg skulptur. ELSIE DAHLBERG (1916-2005), "Heligt krig", bemålad stenmassa, signerad under sockeln, monterad på svärtad träsockel, höjd ca 40 cm Varenr: 3953682 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 04-09-2015 21:24:00
Se mere
Skulptur i patineret bronze
Skulptur i patineret bronze. Skulptur i patineret bronze iform af stående nøgen muskuløs mand, monteret på sokkel af marmor. Sign. Rubin. H. 55 cm (kopi efter Auguste Rodin f. 1840 - 1917) Varenr: 3768472

DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-09-2015 16:16:00 DKK 2.200
Figur forestillende ung kvinde
Figur forestillende ung kvinde. Figur forestillende ung kvinde,siddende på søjle, kopi af nyere dato efter 'Le Pigeon Voyageur' oprindeligt af A. Gennerelli (1881-1943). Udført i massiv bronze monteret på sokkel af profileret sort marmor. H 44 cm. Varenr: 3928883

DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-09-2015 18:17:00 DKK 1.400
Balletpige i bronze
Balletpige i bronze . Balletpige udført i massiv patineret bronze monteret på sokkel af sortmarmoreret marmor. Højde 60 cm. Sign. I. Bonheus. Modelfoto Varenr: 3929054

DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-09-2015 18:17:00 DKK 1.600
Bronzefigur forestillende ung kvinde
Bronzefigur forestillende ung kvinde . Bronzefigur forestillende ung siddende kvinde monteret på rund sokkel i marmor. Sign. J.Patoue h. 25 cm. Modelfoto Varenr: 3936124

DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-09-2015 19:18:00 DKK 800
Abstrakt figur af patineret bronce
Abstrakt figur af patineret bronce. Abstrakt figur af patineret bronce. Rund sokkel af marmor. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee sign. Juno H. 32,5 cm. inkl sokkel Varenr: 3936603

DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-09-2015 19:25:00 DKK 600
Abstrakt figur af patineret bronce.
Abstrakt figur af patineret bronce.. Abstrakt figur af patineret bronce. Firkantet sokkel af sort marmor. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee sign. Milo H. 26 cm. inkl sokkel. Modelfoto Varenr: 3950724

DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-09-2015 19:34:00 DKK 625
Figur forestillende Grubleren
Figur forestillende Grubleren. Figur forestillende "Grubleren" i massivt patineret bronze, monteret på base af broget sort marmor.Kopi af nyere dato efter François Auguste René Rodin (1840-1917) Højde 19 cm. Modelfoto Varenr: 3950734

DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-09-2015 19:39:00 DKK 600
Andreas Wargenbrant skulptur
Andreas Wargenbrant skulptur. ANDREAS WARGENBRANT (född 1967), skulptur, "The winner take it all", tärning för vinnare (6 punkter på varje sida), grönpatinerad brons, skyltmärkt och numrerad 2/10, ca 105 x 105 cm, uppskattad vikt ca 100 kg Varenr: 3955083 DKK 23.899 SE, Stockholms Auktionsverk Online 05-09-2015 19:45:00
Se mere
Johan Tobias Sergel, efter, medaljong i gips
Johan Tobias Sergel, efter, medaljong i gips. Johan Tobias Sergel, efter medaljong i gips, 1900-talets första hälft. Föreställer Henrik af Trolle. Otydlig signatur. Själva porträttet är bemålad i bruten pärlgrå färg. Ramdelen är bronserad. Diameter 63 cm. Största djup c a 9 cm. Sprickor och lagningar. Bortslag på ramen, nagg. Bruks och ... Varenr: 3951156 DKK 1.593 SE, Stockholm, Slakthusgatan 05-09-2015 20:44:00 DKK 299
Byst oidentifierad konstnär
Byst oidentifierad konstnär. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, byst, marmor Varenr: 3955180 DKK 1.593 SE, Stockholms Auktionsverk Online 06-09-2015 18:30:00
Se mere
1 par skulpturer, Buddha, huvuden (2)
1 par skulpturer, Buddha, huvuden (2). Buddha, 2 st, skulpturer. Bemålat och patinerat konstmaterial. Mått: 42 x 22 x 24 cm Minimala individuella variationer i mått och färg kan förekomma. Levereras i emballage Varenr: 3958013

DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 06-09-2015 19:55:00 DKK 458
Robbi Jones: Erotisk skulptur 'Pamela' håndmodelleret, messing
Robbi Jones: Erotisk skulptur 'Pamela' håndmodelleret, messing . Robbi Jones: Erotisk skulptur 'Pamela' udført i poleret messing, håndmodelleret af kunstneren Robbi Jones. Sign. Robbi Jones. L. ca. 43cm. udstillingsmodel. Modelfoto. Kunstner: Robbi Jones * 1961 Med sine figurative motiver (Skulpturer) har Robbi Jones etableret sig som en billedhugger ... Varenr: 3916111 DKK 8.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 06-09-2015 20:00:00 DKK 2.400
Jean Jaques Feuchere, bronze 'Mephistopheles'
Jean Jaques Feuchere, bronze 'Mephistopheles'. Bronze på marmorsokkel 'Mephistopheles' af Jean Jaques Feuchere, signeret og dateret '1833', mål ca. 37 x 15 x 19 cm, vægt ca. 13,2 kg. Soklen fremstår let afslået på kanterne. Varenr: 3952838 DKK 96.989 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 06-09-2015 20:40:00 DKK 59.686
Ubekendt kunster, skulptur, stål
Ubekendt kunster, skulptur, stål. Skulptur af ubekendt kunstner af stål. H. 56 cm. Varenr: 3956761 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 07-09-2015 12:33:23 DKK 350
Skulptur Tore Strindberg
Skulptur Tore Strindberg. TORE STRINDBERG (1882-1968): Stående flicka, . signerad T. Strindberg 1915, höjd 19,7 cm, . text under "skiss till staty i kalmar Tore Strindberg" Varenr: 3955282 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 07-09-2015 15:28:00
Se mere
Giovanni Nicolini skulptur
Giovanni Nicolini skulptur. GIOVANNI NICOLINI (1872-1956): Flöjtspelaren, skulptur, brons, höjd 28 cm Varenr: 3955293 DKK 3.983 SE, Stockholms Auktionsverk Online 07-09-2015 17:07:00
Se mere
Carl Fagerberg, (1878-1948) Gips, Signerad
Carl Fagerberg, (1878-1948) Gips, Signerad . Carl Fagerberg, (1878-1948) Gips, Signerad." Björnar". Slitage och märken. En mindre bit på sockeln limmad. Varenr: 3952045 DKK 1.195 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 07-09-2015 17:08:00 DKK 239
Väggrelief, bemålad stenmassa, Persien 1960-tal
Väggrelief, bemålad stenmassa, Persien 1960-tal. Väggrelief, bemålad stenmassa, Persien 1960-tal. Baksida med upphängningsanordning. Mått: 42 x 30 cm. Varenr: 3940034 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 07-09-2015 17:23:00 DKK 239
Tut Hagbart. Mobile/ Drømmefanger af genbrugsmateriale, H. 110 cm.
Tut Hagbart. Mobile/ Drømmefanger af genbrugsmateriale, H. 110 cm.. Tut Hagbart 1943-2014. Mobile/ Drømmefanger af genbrugsmateriale. H. ca. 110 cm, B. ca. 46 cm. Varenr: 3861534 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 07-09-2015 18:17:00 DKK 300
 1 2 3 4  >>