Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Katolsk kvindefigur i udskåret træ.
Katolsk kvindefigur i udskåret træ.. Dekorationsfigur / dukke udført i patina-bemalet træ og resin, forestillende “Santo Antonia” . Siddende dukke med bevægelige, leddelte arme og underben. Højde 62 , bredde 19 cm. Figuren er en replika af en santo (helgeninde). Disse har været brugt i århundreder, og bruges stadig i spansk katolske... Varenr: 3274751

DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 31-03-2015 14:38:00 DKK 500
Markan Christensen. Skulptur af metal.
Markan Christensen. Skulptur af metal. . Markan Christensen f. 1927 cd. Skulptur af sammensvejsede metalplader. H. 67, B. 105 cm. Varenr: 3771920 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 31-03-2015 16:27:00 DKK 700
Figurin, Bernardi konstgjuteri, Göteborg, 1900-talets första hälft
Figurin, Bernardi konstgjuteri, Göteborg, 1900-talets första hälft. Figurin, Bernardi konstgjuteri, Göteborg, 1900-talets första hälft. Bemålad gips. Föreställandes sittande rokokodam. Etikettmärkt. Höjd 29 cm, bredd 29 cm. Nagg. Varenr: 3770144 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 31-03-2015 16:54:00 DKK 261
Sune Höglund, Triptyk, 3 st reliefer i keramik (3)
Sune Höglund, Triptyk, 3 st reliefer i keramik (3). Triptyk av Sune Höglund (1900-tal). 3 st reliefer i keramik. Motiv och ram skulpterat ur ett stycke. Mått: 30 x 30 cm. Varenr: 3770279 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 31-03-2015 17:27:20 DKK 281
Robert Jacobsen, cd. Skulptur af patineret, massiv bronze. H. 50 cm
Robert Jacobsen, cd. Skulptur af patineret, massiv bronze. H. 50 cm. Robert Jacobsen. Unika skulptur af grønpatineret bronze i form af fabeldyr. Udført med årer samt knaster, således skulpturen fremstår som værende udført af træ, dog alt af massiv bronze. Højde ca. 51 cm, L. ca. 56 cm, D. ca. 18 cm. Vægt ca. 20 kg. Proveniens: Privat kunstsamling. Værket har ... Varenr: 3733988 DKK 120.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 31-03-2015 19:02:00 DKK 96.000
Figuriner, 3 st, gips på marmorsockel (3)
Figuriner, 3 st, gips på marmorsockel (3). Figuriner, 3 st, gips på marmorsockel. Ett par byster, h 20 samt sfinx h 23. Mindre skrapmärken samt avslag. Varenr: 3774640 DKK < 1.000 SE, Norrköping, Finspångsv. 31-03-2015 19:04:00 DKK 241
Fransk Jomfru Maria skulptur
Fransk Jomfru Maria skulptur. Fransk Jomfru Maria skulptur fremstillet i bemalet gips fra omkring år 1900. H 62 cm. Fremstår med afskalninger. Varenr: 3779081 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-03-2015 19:10:00 DKK 650
Ib Erling Pedersen, skulptur af rustfrit stål og granit
Ib Erling Pedersen, skulptur af rustfrit stål og granit. Ib Erling Pedersen f. 1951. Skulptur af rustfrit stål og granit monteret på fod af ibenholt. H. 24,5 cm. Sign. IEP14. Varenr: 3780149 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-03-2015 19:11:00 DKK 650
Adolphe Jean Lavergne, skulptur
Adolphe Jean Lavergne, skulptur. Figur af bronze efter Adolphe Jean Levergne (1852-1901). Figur af patineret bronze i form af mand med kårde, sign. Lavergne. H 29 cm. Løs klinge på kårde. Varenr: 3780742 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-03-2015 19:15:00 DKK 1.050
Par skulpturer af glasfiber (2)
Par skulpturer af glasfiber (2). Par skulpturer af bemalet glasfiber, forestillende bronze og granit. H. 176-187, B. 58-69, D. 33 cm. Fremstår med mærker/afslag. (2) Varenr: 3775982 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 31-03-2015 19:22:00 DKK 1.150
Carsten Fun Jensen. skulpturer af bronze (2)
Carsten Fun Jensen. skulpturer af bronze (2). Carsten Fun Jensen f. 1954 cd. Abstrakte kompositioner. Skulptur i bronze på sokkel af granit, samt vinprop. Graveret/signeret i bunden: CJ 1/3. H. uden sokkel 11,5 cm & H. inkl/sokkel 15 cm., samt vinprop H. 8 cm. H. inkl. sokkel 12 cm. (2) Varenr: 3777311 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 31-03-2015 19:38:00 DKK 1.400
Wandkonsole im Art Déco Stil
Wandkonsole im Art Déco Stil. Wandkonsole im Art-Déco Stil, hochglanz furniert, stark gemasertes Holz, 6-fach mit Fächern durchbrochener Korpus auf geschweifter Plinthe, endend in abgerundeten Voluten, H. 82cm, B. 98cm, T, 29cm. Varenr: 3687638

DKK 2.987 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-03-2015 19:43:00 DKK 1.867
Bronzefigur 'Nøgenstudie af siddende kvinde'
Bronzefigur 'Nøgenstudie af siddende kvinde'. Bronzefigur 'Nøgenstudie af siddende kvinde', hulstøbning, patineret bronze, monteret på stensokkel, H. 73 cm, B. 36 cm, D. 27cm. Varenr: 3687508

DKK 9.709 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-03-2015 19:43:00 DKK 7.469
Giraf skulptur håndlavet i  forkromet messing.
Giraf skulptur håndlavet i forkromet messing.. Håndlavet Giraf i forkromet messing. Håndmalet med sort maling. Mål: Ca. L: 52 x B: 24 x H: 71 cm. Vægt ca. 9 kg. Varenr: 3778828

DKK 5.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 31-03-2015 19:47:00 DKK 1.650
Buste af gips, signeret
Buste af gips, signeret. Buste af gips, kvinde der læser. Utydelig signeret samt dateret. H. 40, B. 40 cm. Varenr: 3772831 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 31-03-2015 19:49:00 DKK 300
Skulptur af bronze
Skulptur af bronze. Skulptur af bronze i form af kvæg ved hegn. H. 21 cm. Vægt 3300 gr. Fremstår med beskadiget horn. Varenr: 3779209 DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 31-03-2015 19:50:00 DKK 300
Robbi Jones: Erotisk skulptur af poleret messing, model Sophia.
Robbi Jones: Erotisk skulptur af poleret messing, model Sophia.. Erotisk skulptur, model Sophie udført i poleret messing, håndmodelleret af kunstneren Robbi Jones, Paris. Sign. Robbi Jones. H ca. 42 cm. Kunstner: Robbi Jones * 1961 Med sine figurative motiver (Skulpturer) har Robbi Jones etableret sig som en billedhugger og maler og har siden 80'erne ... Varenr: 3521130 DKK 7.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 31-03-2015 19:52:00 DKK 2.800
Bedende dreng, bronzeskulptur, 1900-tallet
Bedende dreng, bronzeskulptur, 1900-tallet. Bedende dreng, bronzeskulptur efter græsk forbillede fra omkring 300 før Kristus (skolen fra Lysippos til Sicyon), 1900-tallet, ca. 60 x 21 x 21 cm, inkl. en ca. 6 cm høj sokkel i to trin. Originalstatuen forefindes i antiksamlingen på Staatliche Museen i Berlin. Varenr: 3727035 DKK 14.937 DE, Hamburg, Große Elbstraße 31-03-2015 19:53:00 DKK 12.323
Skulptur i udskåret træ i form af hingst
Skulptur i udskåret træ i form af hingst. Skulptur i udskåret træ i form af hingst, udført i et stykke eksotisk hårdtræ. Fremstillet i Indonesien/Bali signeret på fod. Højde ca. 102 cm. Fremstår med reparationer, udført af professionel snedker. Varenr: 3773690 DKK 4.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 31-03-2015 20:00:00 DKK 900
Figurin, golfare Figurin i konstmassa, i form av golfare, tillverkade hos Austin sculptures
Figurin, golfare Figurin i konstmassa, i form av golfare, tillverkade hos Austin sculptures. Figurin, golfare Figurin i konstmassa, i form av golfare, tillverkade hos Austin sculptures, Märkt Austin 1978. Höjd 60 cm. Spricka/trasig vid händerna. Varenr: 3741007 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 31-03-2015 20:08:00 DKK 281
Knut Jern Strindberg
Knut Jern Strindberg. KNUT JERN (1885-1948): Sittande August Strindberg, gips, höjd 34 cm Varenr: 3779830 DKK 1.604 SE, Stockholms Auktionsverk Online 31-03-2015 20:10:00
Se mere
Abstrakt figur af patineret bronce
Abstrakt figur af patineret bronce . Abstrakt figur af patineret bronce. Rund sokkel af marmor. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee sign. Nick H. 17 cm. inkl sokkel. Modelfoto Varenr: 3714867

DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-03-2015 20:13:00 DKK 600
Erotisk bronzefigur
Erotisk bronzefigur. Erotisk bronzefigur iform af siddende kvinde på hånd i erotisk positur, monteret på marmorsokkel. Sign. Juno. Plakette med påskrift: 'Bronze garanti Paris, J.B. deposée. H. 22. L 19,5 cm. Modelfoto Varenr: 3741157

DKK 1.300 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-03-2015 20:16:00 DKK 1.000
Ib Erling Pedersen, skulptur af rustfrit stål og granit. Ib Erling Pedersen f. 1951. Skulptur af rustfrit stål og granit monteret på fod af ibenholt. H. 16 cm. Sign. IEP14. Varenr: 3780152 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-03-2015 20:17:00 DKK 325
Figur af bronze forestillende ung kvinde
Figur af bronze forestillende ung kvinde . Figur af liggende ung afklædt kvinde udført i patineret bronze monteret på firekantet sokkel af lys marmor h. 27 cm. Modelfoto Varenr: 3742000

DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-03-2015 20:31:00 DKK 800
Rune Hannäs
Rune Hannäs. RUNE HANNÄS (född 1916): "Carina", signerad Hannäs på träsockel (ristad signatur), brons, höjd med sockel 30 cm Varenr: 3779847 DKK 4.010 SE, Stockholms Auktionsverk Online 31-03-2015 20:44:00
Se mere
Robert Jacobsen, cd. Konstruktioner. Serie med fire skulpturer, sort jern (4)
Robert Jacobsen, cd. Konstruktioner. Serie med fire skulpturer, sort jern (4). Robert Jacobsen (1912-1993). Serie med fire skulpturer. Jern, sort, blå samt rødbemalet. H. største: 20 cm, sokkelmål 11 x 11 cm. Mål næststørste: 28,5 x 18 x 12,5 cm. Dertil to mindre. Mål hhv: 10 x 15 x 14 cm og 9 x 15 x 11 cm. Signeret RJ under bund. Fire stk. Proveniens: Privat ... Varenr: 3733963 DKK 130.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 31-03-2015 20:50:00 DKK 100.000
Eka Acosta skulptur
Eka Acosta skulptur. EKA ACOSTA (född 1970 Argentina), hare, signerad Eka Acosta, i vitfärgat metallnät, höjd ca 50 cm. INKÖPT: Enligt uppgift på Liljevalchs vårsalong 2005 Varenr: 3779854 DKK 1.604 SE, Stockholms Auktionsverk Online 31-03-2015 20:58:00
Se mere
Carl Beier. Gipsfad, solvognen. Cd.
Carl Beier. Gipsfad, solvognen. Cd.. Carl Beier 1896-1982. Gipsfad, med motiv af solvognen. Signeret samt dateret verso. Ø 40 cm. Fremstår med enkle skader på gips. Varenr: 3773972 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 31-03-2015 21:00:00 DKK 300
Jens Ingvard Hansen, bronce, skulptur, 'Livshjul v. 2'
Jens Ingvard Hansen, bronce, skulptur, 'Livshjul v. 2'. 'Livshjul v. 2' abstrakt skulptur af patineret/poleret bronze på sokkel af grå granit af Jens Ingvard Hansen (f. 1967), sign. på skulptur og i bunden, nr. 2/8. H. inkl sokkel 8,5 cm. Se kunstnerprofil her Varenr: 3780885 DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 31-03-2015 21:12:00 DKK 1.600
 1 2 3 4  >>