Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Sittande Buddha, stor skulptur, 93 cm
Sittande Buddha, stor skulptur, 93 cm. Sittande Buddha, skulptur. Bemålat och patinerat konstmaterial. Höjd: 93 cm. Minimala individuella variationer i mått och färg kan förekomma. Varenr: 3745034

DKK 1.597 SE, Örebro, Aspholmen 02-03-2015 15:24:00 DKK 839
Carsten Hansen. Skulptur udført i bronze
Carsten Hansen. Skulptur udført i bronze. Carsten Hansen. Skulptur udført i bronze. Sign. Ch. Højde: 14,5 cm. Vægt: ca. 526 gr. Varenr: 3723722 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 02-03-2015 18:30:00 DKK 575
Carsten Hansen. Skulptur udført i bronze. Carsten Hansen. Skulptur udført i bronze. Sign. Ch. Højde: 11,5 cm. Vægt: ca. 390 gr. Varenr: 3723723 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 02-03-2015 19:00:00 DKK 600
Robbi Jones: Erotisk skulptur, model 'Alicia' i poleret messing nr.
Robbi Jones: Erotisk skulptur, model 'Alicia' i poleret messing nr.. Erotisk skulptur, model 'Alicia' udført i poleret messing, håndmodelleret af kunstneren Robbi Jones, Sign. Robbi Jones. H ca. 32 cm. Fremstår uden brugsspor. Fremstår uden brugsspor. Kunstner: Robbi Jones * 1961 New York Med sine figurative motiver (Skulpturer) har Robbi Jones etableret ... Varenr: 3491961 DKK 7.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-03-2015 19:20:00 DKK 2.600
Carsten Hansen. Skulptur udført i bronze. Carsten Hansen. Skulptur udført i bronze. Sign. Ch. Højde: 14 cm. Vægt: ca. 285 gr. Varenr: 3723724 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 02-03-2015 19:30:00 DKK 575
Ole Mynster Herold. cd. Formia. Skulptur af groftpoleret granit.
Ole Mynster Herold. cd. Formia. Skulptur af groftpoleret granit.. Ole Mynster Herold. Formia. Skulptur af groftpoleret granit på sokkel af træ. H: 37 cm, B: 25 cm. Varenr: 3735905 DKK 3.000 DK, Herning, Engdahlsvej 02-03-2015 19:53:00 DKK 1.250
Skulptur af patineret bronze, 1800-tallet
Skulptur af patineret bronze, 1800-tallet. Skulptur af patineret bronze i form af kvinde i klassiske gevandter holdene en gås. 1800-tallet. H. 32 cm. Varenr: 3726427 DKK 2.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 02-03-2015 19:58:00 DKK 500
Marco Evaristti, skulptur, forsølvet bronze. cd.
Marco Evaristti, skulptur, forsølvet bronze. cd. . Marco Evaristti (f.1963). To hænder. Skulptur af forsølvet bronze. Usign. H. 26 cm. Fremstår let anløbet. Varenr: 3735910 DKK 3.200 DK, Herning, Engdahlsvej 02-03-2015 20:02:00 DKK 1.350
Bronzefigur af ung kvinde
Bronzefigur af ung kvinde. Kvinde i erotisk positur, udført i patineret bronze. H.24,5 cm. Monteret på sokkel af sort marmor Varenr: 3714580

DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02-03-2015 20:10:00 DKK 1.050
Abstrakt figur af patineret bronce
Abstrakt figur af patineret bronce . Abstrakt figur af patineret bronce. Rund sokkel af marmor. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee sign. Nick H. 17 cm. inkl sokkel. Modelfoto Varenr: 3714867

DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02-03-2015 20:20:00 DKK 600
Helge Högbom brons
Helge Högbom brons. HELGE WALDEMAR HÖGBOM (1910-1996): Flickporträtt, signerad H.W Högbom, brons, höjd 28 cm; gjutarmärkt Varenr: 3739689 DKK 2.396 SE, Stockholms Auktionsverk Online 02-03-2015 20:26:00
Se mere
Abstrakt figur af patineret bronce. Abstrakt figur af patineret bronce. Rund sokkel af marmor. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee sign. Juno H. 32,5 cm. inkl sokkel Varenr: 3714576

DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02-03-2015 20:30:00 DKK 600
Sigge Berggren, skulptur i brons, dansande ung kvinna (BUS)
Sigge Berggren, skulptur i brons, dansande ung kvinna (BUS). Sigge Berggren (1911-1968). Skulptur i brons, signerad. H: 27,5 cm. Varenr: 3736812 DKK 1.597 SE, Malmö, Baltzarsgatan 02-03-2015 20:37:00 DKK 1.757
Katolsk kvindelig  helgenfigur i udskåret træ.
Katolsk kvindelig helgenfigur i udskåret træ. . Religiøs dekorationsfigur / dukke udført i patina-bemalet træ og resin, forestillende "Isabel”. Cage-doll udført i "spanish mannequin style", med leddelte arme, aftagelig glorie og øreringe. Højde 77 cm , bredde 21 cm. Figuren er en replika af en santo (helgeninde). Disse har været brugt i ... Varenr: 3274910

DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 02-03-2015 20:40:00 DKK 600
Bronzefigur forestillende ung kvinde
Bronzefigur forestillende ung kvinde. Figur af patineret bronze iform af siddende ung kvinde monteret på sort marmorsokkel H. 14 cm. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee Varenr: 3697399

DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02-03-2015 20:40:00 DKK 800
Britta Madsen og Søren Gøttrup begge født 1948. cd
Britta Madsen og Søren Gøttrup begge født 1948. cd. Britta Madsen og Søren Gøttrup. Glasskulptur. Sign. BM-SG-2001. H. 65 cm. B. 46 Begge har gennem de seneste 15 år udstillet i såvel ind- som udland. Det mest markante værk er en "glas-væg" bestående af 366 individuelle glastavler: 1 tavle for hver dag i det sidste år inden årtusindeskiftet. ... Varenr: 3735318 DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 02-03-2015 20:47:00 DKK 3.300
Frauen Torso mit Mosaiken, beleuchtet
Frauen Torso mit Mosaiken, beleuchtet. Frauen Torso mit Mosaiken, beleuchtet. Lampe / Skulptur aus Glasfiber, besetzt mit 1-2 cm großen Glasmosaiken, Sockel aus lackiertem Holz mit Leuchtmittel, H. 62 cm. B. 30 cm. Varenr: 3737879 DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 02-03-2015 20:57:07 DKK 560
Skulptur Puck Stocklassa
Skulptur Puck Stocklassa. PUCK STOCKLASSA (född 1922), rökande kvinna, signerad Puck, patinerat gips, höjd med träsockel 58 cm Varenr: 3739741 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 02-03-2015 21:30:00
Se mere
Robbi Jones: Erotisk skulptur af messing, model 'Vivien'
Robbi Jones: Erotisk skulptur af messing, model 'Vivien'. Robbi Jones: Erotisk skulptur model 'Vivien' udført i poleret messing, håndmodelleret af kunstneren Robbi Jones. Sign. Robbi Jones. H. ca. 25 cm. B: ca. 44 cm. D: ca. 23 cm. Modelfoto. Fremstår uden brugsspor. Kunstner: Robbi Jones * 1961 New York Med sine figurative motiver (Skulpturer) ... Varenr: 3521401 DKK 8.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 03-03-2015 10:23:00 DKK 2.200
Skulptur Weiblicher Akt Keramik
Skulptur Weiblicher Akt Keramik . Weiblicher Akt. Keramik, glasiert. He. Neumann. 1939. Stehende Frauendarstellung mit hinter dem Rücken verschränkten Armen. Auf der Plinthe rückseitig signiert und datiert: HE. Neumann 39. H. 74 cm. Plinthe: 19 x 18 cm. Für all unsere Auktionen, die spätestens am 31.03.2015 auslaufen, bieten ... Varenr: 3695160 DKK 2.239 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 03-03-2015 12:42:00 DKK 448
Figurer af patineret messing (2)
Figurer af patineret messing (2). To figurer af patineret messing, H. 16 og 19 cm.(2) Varenr: 3724913 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 03-03-2015 12:47:22 DKK 300
Broncefigur i form af erotisk siddende kvinde
Broncefigur i form af erotisk siddende kvinde. Bronzefigur forestillende kvinde i erotisk positur monteret på kvadratisk sokkel i sort marmor. H. 33 cm. Varenr: 3642823

DKK 1.800 DK, Odense, Kratholmvej 03-03-2015 13:44:00 DKK 850
Ole Sjøvold. Et par skulpturer af granit. cd (2)
Ole Sjøvold. Et par skulpturer af granit. cd (2). Ole Sjøvold født 1953. Et par skulpturer af granit. Den ene sign. under bund. H. 17 cm. (2) Varenr: 3736310 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-03-2015 14:09:00 DKK 750
Katolsk helgenfigur i udskåret træ.
Katolsk helgenfigur i udskåret træ.. Religiøs dekorationsfigur / dukke udført i patina-bemalet træ og resin, forestillende "Magdalena”. Cage-doll udført i "spanish mannequin style", med leddelte arme. Højde 49 cm , bredde 20 cm. Figuren er en replika af en santo (helgeninde). Disse har været brugt i århundreder, og bruges stadig i ... Varenr: 3275020

DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 03-03-2015 14:27:00 DKK 500
Anders Bundgaard. 'Gefion, der med sine øksne pløjer Sjælland ud af Sverige', skulpturgruppe/springvand af bronze, 1901
Anders Bundgaard. 'Gefion, der med sine øksne pløjer Sjælland ud af Sverige', skulpturgruppe/springvand af bronze, 1901. Anders Bundgaard 1864-1937. 'Gefion, der med sine øksne pløjer Sjælland ud af Sverige', skulpturgruppe / springvand af patineret bronze, sign. "Originalen. A. J. Bundgaard 1901". samt "A.E. Jensen Broncestøber/ KBHVNH. 140, B. 150, L. 225 cm. Sokkel, mål: L. 530, B. 400, H. 90 cm. Ni samtidige ... Varenr: 3686839 DKK 1.500.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-03-2015 15:00:00 DKK 1.000.000
Skulptur im Stil von Niki de Saint-Phalle Polyesterharz
Skulptur im Stil von Niki de Saint-Phalle Polyesterharz. Skulptur. Polyesterharz, Holzsockel. Nach Niki de Saint-Phalle (1930-2002). Vermutlich Ende 20. Jh. Freie Ausformung eines weiblichen Körpers, polychrome Bemalung mit floralen Motiven. H. 41 cm, Vereinzelte Stellen mit minimalem Farbverlust. Varenr: 3697120 DKK 1.119 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 03-03-2015 15:08:00 DKK 858
Tut Hagbart. Par skulpturer af genbrugsmateriale. (2)
Tut Hagbart. Par skulpturer af genbrugsmateriale. (2). Tut Hagbart (1943-2014). Par skulpturer af bemalet strandtømmer samt genbrugsmateriale. Sommerfugle/ engle. H. 40,5 - 41,5 cm. (2) Varenr: 3740312 DKK 1.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 03-03-2015 15:52:49 DKK 300
Troels Trier, 'Sabrina', bemalet skulptur i træ
Troels Trier, 'Sabrina', bemalet skulptur i træ. 'Sabrina' af Troels Trier, f. 1940, cd, bemalet skulptur i træ, signeret i bunden Troels Trier, 69/100. H. 42 cm. Varenr: 3741133 DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 03-03-2015 16:56:49 DKK 575
Bronzefigur af ung kvinde
Bronzefigur af ung kvinde. Bronzefigur forestillende ung siddende kvinde monteret på rund sokkel i marmor. Sign. J. Patoue H. 27 cm. Varenr: 3741163

DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-03-2015 18:58:00 DKK 800
Abstrakt bronze figur af nøgen kvinde
Abstrakt bronze figur af nøgen kvinde. Abstrakt bronze figur af nøgen kvinde, siddende på rund poleret granitsokkel. Signeret Juno i bronzen. H. 24 cm. Modelfoto Varenr: 3741167

DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 03-03-2015 19:00:00 DKK 600
 1 2 3 4 5 6  >>