Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Steffan Herrik, cd. Skulptur af metal
Steffan Herrik, cd. Skulptur af metal. Steffan Herrik f. 1950. Skulptur af metal i form af fugl, usign. H. 8, L. 12, D. 7 cm. Proveniens: galleri Gerly. Varenr: 3565445 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 01-10-2014 12:28:14 DKK 1.050
Skulpturer (2)
Skulpturer (2). Skulpturer bestående af: Siddende kvinde, H. 29 cm, sign. OR (Ove Rasmussen). Liggende kvinde, L. 50 cm, uden signering. Siddende kvinde fremstår med afskalninger. (2) Varenr: 3564091 DKK 800 DK, Aalborg, Nibevej 01-10-2014 16:16:44 DKK 300
Diverse mannequin dukker.
Diverse mannequin dukker. . Diverse mannequin dukker. Fremstår med brugsspor. Mål for største: H. 175 cm. Varenr: 3566474 DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-10-2014 17:22:36 DKK 300
Flodhestefigur af fedtsten, 1900-tallet
Flodhestefigur af fedtsten, 1900-tallet. Flodhestefigur af fedtsten, usign. L. 37 cm. 1900-tallet. Varenr: 3545640 DKK 800 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-10-2014 18:03:07 DKK 300
Erotisk bronzefigur
Erotisk bronzefigur. Erotisk bronzefigur iform af kvinde på hånd i erotisk positur, monteret på marmorsokkel. Sign. Juno. Plakette med påskrift: 'Bronze garanti Paris, J.B. deposée. H. 31,5 cmNyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende ... Varenr: 3565719

DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01-10-2014 19:06:00 DKK 1.000
Corneille cd. Skulptur af  metal i form af kat
Corneille cd. Skulptur af metal i form af kat . Corneille. 1922-2010 Kat. Tredimensionel skulptur. Terragrafi på jernplade, 54/199. Sign. Corneille. 55 x 70 cm. Corneille studerede kunst på The Academy of Art i Holland. Han var med til at starte Reflex i 1948 og året efter til at starte Cobra-gruppen her i landet. Og fik dermed stor ... Varenr: 3560892 DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 01-10-2014 19:06:00 DKK 1.350
Figur forestillende ung kvinde
Figur forestillende ung kvinde. Figur forestillende ung kvinde,siddende på søjle, kopi af nyere dato efter 'Le Pigeon Voyageur' oprindeligt af A. Gennerelli (1881-1943). Udført i massiv bronze monteret på sokkel af profileret sort marmor. H 44 cm. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen ... Varenr: 3565727

DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01-10-2014 19:08:00 DKK 1.200
Andrzej Danielski, bronze skulptur, 'Ohne Titel'
Andrzej Danielski, bronze skulptur, 'Ohne Titel' . Drejelig skulptur af mahogni, monteret på forarbejdede bjælker af fyrretræ på metalplade, af Andrzej Danielski (f. 1958), fastgjorte til hinanden vha. 3 metalstifter. Ydervæg af ydercirklen er signeret. H. 169cm, B. 69,5cm, D. 69,5cm. Varenr: 3566531 DKK 4.466 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 01-10-2014 19:11:00 DKK 2.233
Ubekendt kunstner. Buste af bronze
Ubekendt kunstner. Buste af bronze. Ubekendt kunstner. Buste af Bronze i form af kvinde med laurbærkrans. 1900-tallet. H. 13 cm. Varenr: 3540521 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 01-10-2014 19:15:00 DKK 300
Abstrakt bronze figur af nøgen kvinde
Abstrakt bronze figur af nøgen kvinde. Abstrakt bronze figur af nøgen kvinde. Monteret på firkantet sokkel af sort marmor h. 55 cmNyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her. Varenr: 3565732

DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01-10-2014 19:19:00 DKK 875
Skulpturer af bronze, ballerinaer (2)
Skulpturer af bronze, ballerinaer (2). To skulpturer af støbt bronze i form af ballerinaer, med runde former stående i forskellige positurer. Højde 22 cm. og 30 cm. (2) Varenr: 3553270 DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01-10-2014 19:23:00 DKK 650
Janus Gunder, skulptur af bronse på sokkel af granit, cd
Janus Gunder, skulptur af bronse på sokkel af granit, cd. Skulptur af bronse på sokkel af granit, af Janus Gunder (f. 1963). Sign. monogram under bunden på bronzeskulpturen. H. 105 cm. Varenr: 3563345 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 01-10-2014 19:36:00 DKK 1.150
Niels Helledie, krucifix, cd
Niels Helledie, krucifix, cd. Niels Helledie f. 1927, krucifix, lertøj og bemalet træ, usign., 37 x 32 cm. Varenr: 3556137 DKK 4.000 DK, Aalborg, Nibevej 01-10-2014 19:38:00 DKK 1.550
Træskulpturer, personifikation af flod og land (2)
Træskulpturer, personifikation af flod og land (2). Lindetræ, mørkbejdset, figurerne forestiller personifikationer af flod og land, stående på baser, flodpersonifikationen i kontrapost, med højre fod stående på en fisk, højre hånd holder fast i fiskens hale, landpersonifikationen har en udposet tunika rundt om venstre arm, attribut mangler. ... Varenr: 3526381 DKK 4.466 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 01-10-2014 19:39:00 DKK 2.605
Richard Heß, bronzeskulptur, 'Stillleben mit Hummer'
Richard Heß, bronzeskulptur, 'Stillleben mit Hummer'. Bronze, patineret, 'Stillleben mit Hummer' af Richard Heß, signeret på soklen, H. 18cm B. 19,5cm D. 18,5cm Varenr: 3512551 DKK 4.466 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 01-10-2014 19:45:00 DKK 2.791
Viktor Hall. Skulpturgruppe betitlet 'Reflektion', 1990'erne (7)
Viktor Hall. Skulpturgruppe betitlet 'Reflektion', 1990'erne (7). Viktor Hall f. 1951. Skulpturgruppe betitlet 'Reflektion' bestående af 7 skulpturer, en for hver af ugens 7 dage. Hoveder formet af spejlglas og sort skumgummi på stel og base af jern, øverste del af skulpturen (hovederne) kan manuelt roteres 360 grader, 1990'erne. Værket har været udstillet ... Varenr: 3541025 DKK 35.000 DK, Helsingør, Støberivej 01-10-2014 19:50:00 DKK 15.500
Pierre Martin. Bronzeskulptur. New Turning Torso, 'Female'. H. ca. 124 cm
Pierre Martin. Bronzeskulptur. New Turning Torso, 'Female'. H. ca. 124 cm . Pierre Martin. New Turning Torso, 'Female'. Skulpturen er udført i bronze, poleret samt patineret, efter 'Cire Perdue'- metoden, monteret på sokkel af sort beton. Skulpturen er udført af nordisk kunstner under pseudonymet Pierre Martin. Signeret: P.M. Individuelt poleret samt patineret, hvorved ... Varenr: 3528137

DKK 25.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-10-2014 19:56:00 DKK 5.200
Pierre Martin. Bronzeskulptur. New Turning Torso. H. ca. 102 cm
Pierre Martin. Bronzeskulptur. New Turning Torso. H. ca. 102 cm . Pierre Martin. 'New Turning Torso '. Skulpturen er udført i ren bronze, poleret og patineret efter 'Cire Perdue'- metoden, monteret på sokkel af poleret sort marmor. Skulpturen er udført af nordisk kunstner under pseudonymet Pierre Martin. Signeret: P.M. Mål skulptur: H. ca. 68 cm, B. 34 cm, ... Varenr: 3455335

DKK 20.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-10-2014 19:59:00 DKK 5.000
Viktor Hall. Skulptur i form indpakket brosten fra Ungdomshuset, ultimo 2000'nullerne (7)
Viktor Hall. Skulptur i form indpakket brosten fra Ungdomshuset, ultimo 2000'nullerne (7). Viktor Hall f. 1951. Skulptur betitlet 'Kampsten' i form af brosten indpakket med bånd og sløjfe i form af jern. Brostenen kommer fra det nu nedlagte Ungdomshus på Jagtvej 69, København. ultimo 2000'nullerne. H. 17 D. 16 B. 16 cm. Viktor Hall, f. 22/2-1951, er uddannet på Det Kongelige Danske... Varenr: 3543533 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 01-10-2014 20:00:00 DKK 1.300
Stor krabbe i bronze
Stor krabbe i bronze . Stor håndstøbt krabbe i brunpatineret bronze til dekoration ved havebassin o.l. Højde 23 cm, længde 39 cm. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere ... Varenr: 3505514

DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 01-10-2014 20:00:00 DKK 600
Bronzeskulptur, Jacob Wilhelm Fehrle, 'Kvindeligt nøgenstudie'
Bronzeskulptur, Jacob Wilhelm Fehrle, 'Kvindeligt nøgenstudie'. Bronze, 'Kvindeligt nøgenstudie' af Jacob Wilhelm Fehrle, mindre patineret, med monogrammet 'JWF' på plinten, H. 21cm B. 5cm D. 4,5cm Varenr: 3512554 DKK 7.443 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 01-10-2014 20:00:00 DKK 4.466
Bronzefigur forestillende ung kvinde
Bronzefigur forestillende ung kvinde . Bronzefigur forestillende ung siddende kvinde monteret på rund sokkel i marmor. Sign. J.Patoue h. 25 cm. ModelfotoNyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se ... Varenr: 3548800

DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01-10-2014 20:00:00 DKK 825
Steffan Herrik, cd. 'Morgengalning', skulptur af metal
Steffan Herrik, cd. 'Morgengalning', skulptur af metal. Steffan Herrik f. 1950. 'Morgengalning', skulptur af metal, usign. H. 17 cm. Proveniens: galleri Gerly. Varenr: 3565441 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 01-10-2014 20:00:00 DKK 1.050
Viktor Hall. Skulptur af glas og jern, 'Frihedsgudinden / Håbets Gudinde', 1996
Viktor Hall. Skulptur af glas og jern, 'Frihedsgudinden / Håbets Gudinde', 1996. Viktor Hall f. 1951. Skulptur betitlet "Frihedsgudinde / Håbets Gudinde". Skulpturen er opbygget af 20 cm. høje moduler af jern med påsatte glasstykker, glassets grønne farve har givet navnet 'Håbets Gudinde' til skulpturen, 1996. Total H. ca. 350 D. 200 B. 200 cm. Værket har været udstillet ... Varenr: 3541005 DKK 35.000 DK, Helsingør, Støberivej 01-10-2014 20:10:00 DKK 10.000
Andrzej Danielski, skulptur 'Ohne Titel'
Andrzej Danielski, skulptur 'Ohne Titel'. Jern, monteret på træsøjle, rustfarvet patina, svejset, 'Ohne Titel' af Andrzej Danielski (f. 1958). H 188cm, B ca. 45cm, D 40cm. Varenr: 3566529 DKK 4.466 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 01-10-2014 20:11:00 DKK 2.233
Bronzefigur forestillende ung kvinde. Bronzefigur forestillende ung kvinde monteret på oval sokkel i marmor. Sign. Claude h. 16 x 21,5 cm. Modelfoto Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere ... Varenr: 3548745

DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01-10-2014 20:15:00 DKK 600
Peter Bonnén. Tredelt skulptur af córtenstål. cd (3)
Peter Bonnén. Tredelt skulptur af córtenstål. cd (3). Peter Bonnén født 1945. Tredelt skulptur af córtenstål, usigneret. H. 190-199 cm. B. 24-26 cm. D. 25-26 cm. Fremstår med patina, mærker langs nederste kant efter montering i betonsokkel. (3) Erhvervet af nuværende ejer direkte fra kunstneren. Opstillingsmål af skulpturen fra kunstneren ... Varenr: 3541192 DKK 80.000 DK, Vejle, Dandyvej 01-10-2014 20:16:00 DKK 60.000
Katolsk kvindelig  helgenfigur i udskåret træ.
Katolsk kvindelig helgenfigur i udskåret træ. . Religiøs dekorationsfigur / dukke udført i patina-bemalet træ og resin, forestillende "Grace”. Cage-doll udført i "spanish mannequin style", med leddelte arme. Højde 62 cm , bredde 19 cm. Figuren er en replika af en santo (helgeninde). Disse har været brugt i århundreder, og bruges stadig i ... Varenr: 3275062

DKK 1.400 DK, Helsingør, Støberivej 01-10-2014 20:20:00 DKK 525
Abstrakt figur af patineret bronze
Abstrakt figur af patineret bronze . Abstrakt figur af patineret bronze. Høj sokkel af marmor. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee sign. Milo H. 36 cm. inkl sokkel. Modelfoto Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad ... Varenr: 3548794

DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01-10-2014 20:20:00 DKK 625
Viktor Hall. Skulptur af glas og jern, 'Transit', ultimo 1980erne
Viktor Hall. Skulptur af glas og jern, 'Transit', ultimo 1980erne. Viktor Hall f. 1951. Skulptur af glas og jern betitlet "Transit". Skulpturen er opbygget af 20 cm. høje moduler af jern med påsatte glasstykker, ultimo 1980erne. Total H. ca. 300 D. 200 B. 200 cm. Værket har været udstillet på 'Galleri 2112'. VIGTIGT VEDR. EFTERSYN: Værket kan besigtiges ... Varenr: 3553296 DKK 25.000 DK, Helsingør, Støberivej 01-10-2014 20:20:00 DKK 7.000
 1 2 3 4 5  >>