Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Figur af bronze.
Figur af bronze.. Figur af bronze form af siddende, tænkende mand. H. 23 cm. Varenr: 3527466 DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-09-2014 20:33:00 DKK 575
Jens-Flemming Sørensen. Skulptur af sortpatineret bronze cd
Jens-Flemming Sørensen. Skulptur af sortpatineret bronze cd. Jens-Flemming Sørensen. Skulptur formet som søjlekugle af sortpatineret bronze. Sign. Jens-Flemming Sørensen 2/6. H. 120. Kugle Ø 23 cm. Dansk billedhugger bosat i Pietrasanta i Italien. Jens-Flemming Sørensen er oprindeligt uddannet skrædder, begyndte derefter som autodidakt maler, men ... Varenr: 3344589 DKK 45.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 01-09-2014 20:40:00 DKK 18.000
Figurer, patineret bronze og messing, 1900-tallet (2)
Figurer, patineret bronze og messing, 1900-tallet (2). Figurer af patineret bronze og messing, i form af mynde samt orientalsk mand med løve. 1900-tallet. H. 11,5 - 12,5 cm. Fremstår med lettere slitage samt maling og reparation på base. (2) Varenr: 3522807 DKK 1.600 DK, Aarhus, Egå Havvej 02-09-2014 11:51:00 DKK 300
Franz Iffland. En munk kigger dybt i sit ølkrus, figur af bronze
Franz Iffland. En munk kigger dybt i sit ølkrus, figur af bronze. Franz Iffland 1862-1935. En munk kigger dybt i sit ølkrus, figur af bronze, sign. samt dateret 1886. H. inkl marmorbase 24 cm. Marmorbase med afslag. Varenr: 3527218 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-09-2014 14:27:00 DKK 625
Haveskulptur i form af kvinde, bronzepatineret polyresin
Haveskulptur i form af kvinde, bronzepatineret polyresin. Haveskulptur i form af stående kvinde i draperet klædedragt, bronzepatineret polyresin. Mål ca. H. 165. 50 x 40 cm. Varenr: 3525734 DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 02-09-2014 17:38:32 DKK 1.150
Skulptur, alabaster, hunder, höjd 25 cm
Skulptur, alabaster, hunder, höjd 25 cm. Skulptur i form av lekande hundar, höjd 25 cm, Alabaster. Märkt i botten Hermann Georgi Kunstanstalt Wernigerode. Tidigt 1900-tal. Flertalet lagningar och skador. Varenr: 3522215 DKK 649 SE, Stockholm, Slakthusgatan 02-09-2014 18:31:00 DKK 243
Robbi Jones: Erotisk kvinde 'Katja' i poleret messing, nr. 5 af 99.
Robbi Jones: Erotisk kvinde 'Katja' i poleret messing, nr. 5 af 99.. Robbi Jones: Erotisk kvinde 'Katja' i poleret messing, nr. 5 af 99. Vægt ca. 2,7 kg. Modelfoto. Kunstner: Robbi Jones * 1961 New York Med sine figurative motiver (Skulpturer) har Robbi Jones etableret sig som en billedhugger og maler og har siden 80'erne haft et internationalt ... Varenr: 3521260

DKK 7.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-09-2014 19:29:00 DKK 2.400
Skulptur/ galjonsfigur, barockstil
Skulptur/ galjonsfigur, barockstil. Skulptur/ galjonsfigur, barockstil. Bemålat trä. Mansfigur på sockel med skuren dekor. H 103. Färgbortfall samt avskavningar. Varenr: 3507481 DKK 6.492 SE, Norrköping, Finspångsv. 02-09-2014 19:30:00 DKK 2.516
Bronzeskulptur 'Sitzender Bär'
Bronzeskulptur 'Sitzender Bär'. Bronze, patineret, monteret på sort marmorsokkel, naturalistisk modelleret figur af en siddende bjørn. H 33 cm, B 31 cm, D 25 cm.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i ... Varenr: 3472966

DKK 3.724 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02-09-2014 19:52:00 DKK 2.048
Palle Mernild, skulpturer (2)
Palle Mernild, skulpturer (2) . Palle Mernild f. 1962 . Skulpturer af zink på sokkel af granit. H. 17 cm. og H. 18 cm. (2) Varenr: 3526717 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 02-09-2014 20:11:00 DKK 325
Bronzefigur, 'Kwan Yingfigur'
Bronzefigur, 'Kwan Yingfigur'. Bronze, patiniert, auf Lotussockel sitzende Figur, H 35cm, B 25cm, T 16cm. Neuwaren werden nach dem Neuwarenprinzip taxiert. D. h. der Schätzpreis plus Käuferprovision entspricht dem empfohlenen Verkaufspreis oder dem Preis, zu dem die Ware im Einzelhandel angeboten wird. Lesen Sie mehr. Varenr: 3472969

DKK 2.607 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02-09-2014 20:14:00 DKK 1.490
Katolsk kvindelig  helgenfigur i udskåret træ.
Katolsk kvindelig helgenfigur i udskåret træ.. Religiøs dekorationsfigur / dukke udført i patina-bemalet træ og resin, forestillende "Isabel”. Cage-doll udført i "spanish mannequin style", med leddelte arme, aftagelig glorie og øreringe. Højde 77 cm , bredde 21 cm. Figuren er en replika af en santo (helgeninde). Disse har været brugt i ... Varenr: 3298927

DKK 1.600 DK, Helsingør, Støberivej 02-09-2014 20:40:00 DKK 600
Pierre Martin. Bronzeskulptur, New Turning Torso, 'Female', H. ca. 124 cm.
Pierre Martin. Bronzeskulptur, New Turning Torso, 'Female', H. ca. 124 cm.. Pierre Martin. New Turning Torso, 'Female'. Skulpturen er udført i ren bronze, poleret og patineret, efter 'Cire Perdue'- metoden, monteret på sokkel af sort beton. Skulpturen er udført af nordisk kunstner under pseudonymet Pierre Martin. Signeret: P.M., Skulpturen er lavet i et begrænset antal ... Varenr: 3512217

DKK 25.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-09-2014 20:42:00 DKK 5.000
Buddha hoved i bronze
Buddha hoved i bronze. Buddha hoved i håndstøbt bronze. Skulptur i form ad hoved med 4 ansigter med forskellige sindstemninger. Asiatisk oprindelse. H. 17 B. 15 cm.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen... Varenr: 3513412

DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 03-09-2014 11:00:00 DKK 500
Figur af bronzepatineret zink, ca. 1900
Figur af bronzepatineret zink, ca. 1900. Figur af bronzepatineret zink i form af stående herre med sabel. H. 51 cm. Ca. 1900. Fremstår med afslag ved den ene hånd samt på venstre fods spore. Varenr: 3530529 DKK 800 DK, Herlev, Dynamovej 03-09-2014 12:05:00 DKK 325
William Louis Sørensen. To skulpturer af lertøj (2)
William Louis Sørensen. To skulpturer af lertøj (2). William Louis Sørensen 1942-2005. To skulpturer af uglaseret lertøj i form af siddende mand og liggende kvinde, Kvinde sign. monogram, sep. 67, mand usign. Mål hhv. L. 32, B. 12,5 cm. og H. 14. B. 14 cm. (2) Varenr: 3528328 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 03-09-2014 17:01:00 DKK 325
Träfigurer, bl.a Trygg (4)
Träfigurer, bl.a Trygg (4). Snidade träfigurer. Äldre man med skägg, höjd 25 cm, signerad Trygg, otydlig signatur. Mansfigur med portfölj samt gubbe sittandes vid hembränningsapparat, signerade H.A. samt daterade 1922 resp. 1923, höjd 17,5 - 26,5 cm. Träfigur föreställandes Gustav V, höjd 26,5 cm, signerad. Gustav V med ... Varenr: 3529591 DKK 811 SE, Örebro, Aspholmen 03-09-2014 17:20:54 DKK 284
Skulpturer, 2 st, Art Deco-stil
Skulpturer, 2 st, Art Deco-stil . 2 st skulpturer i Art Deco-stil. Motiv av kvinnor. Stensocklar. Höjd 33 resp. 38 cm. (2) Varenr: 3530082 DKK 811 SE, Stockholm, Slakthusgatan 03-09-2014 17:46:34 DKK 385
Mask. Kifwebe, Songye, Kongo
Mask. Kifwebe, Songye, Kongo. Mask. Kifwebe, Songye, Kongo. Skuren och bemålad. H 63 cm. Skador och lagningar. Av senare tillverkning. Varenr: 3364285 DKK 811 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 03-09-2014 18:09:00 DKK 264
Poul Agger, cd. Skulptur af bemalet lertøj
Poul Agger, cd. Skulptur af bemalet lertøj. Poul Agger født 1936. Skulptur af bemalet lertøj, sign. PA. H. 13, L. 21 cm. Varenr: 3528337 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-09-2014 19:05:00 DKK 350
Ole Mynster Herold. Ode til Salto. Skulptur af poleret granit
Ole Mynster Herold. Ode til Salto. Skulptur af poleret granit. Ole Mynster Herold f. 1946. "Ode til Salto". Skulptur af poleret granit. Sign. under sokkel Mynster Herold. Udstillet Limfjordens censuret udstilling 2010. H. incl. sokkel 35,5 cm. Ole Mynster Herold er primært kendt som billedhugger, Talrige udstillinger bl.a. KP, KS, Polygonen, Siena. Udført ... Varenr: 3529301 DKK 2.500 DK, Herning, Engdahlsvej 03-09-2014 19:10:00 DKK 800
Holger Christensen. Skulptur af terracotta
Holger Christensen. Skulptur af terracotta. Holger Christensen. Skulptur af terracotta i form af ung mand, sign. på sokkel HC samt i bund Holger Christensen. H. 32 cm. Holger Christensen har bl.a lavet figurer for Royal Copenhagen. Varenr: 3528365 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 03-09-2014 19:14:00 DKK 350
Poul Agger, cd. Skulptur af bemalet lertøj. Poul Agger født 1936. Skulptur af bemalet lertøj i form af ansigt, sign. PA. H. 20, B. 20 cm. Varenr: 3528341 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-09-2014 19:15:00 DKK 325
Steffan Herrik, cd. Skulptur af bronze
Steffan Herrik, cd. Skulptur af bronze. Steffan Herrik f. 1950. Skulptur af bronze, sign. monogram SH. H. 13,5 cm. Proveniens: galleri Gerly. Varenr: 3528372 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-09-2014 19:21:00 DKK 1.750
Skulptur/galjonsfigur, skuret trä
Skulptur/galjonsfigur, skuret trä. Skulptur/galjonsfigur, skuret trä. Kvinna med lyra. Gråbemålad. Har upphängningskrok, kan ej stå av sig själv. H 105. Varenr: 3507486 DKK 8.115 SE, Norrköping, Finspångsv. 03-09-2014 19:22:00 DKK 2.759
Poul Agger, cd. Skulptur af bemalet lertøj. Poul Agger født 1936. Skulptur af bemalet lertøj i form af ansigt, sign. PA. H. 15, B. 24 cm. Varenr: 3528343 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-09-2014 19:30:00 DKK 325
Steffan Herrik, cd. 'Morgengalning', skulptur af metal
Steffan Herrik, cd. 'Morgengalning', skulptur af metal. Steffan Herrik f. 1950. 'Morgengalning', skulptur af metal, usign. H. 17 cm. Proveniens: galleri Gerly. Varenr: 3528374 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-09-2014 19:30:00 DKK 550
Stig Brøgger, mixed media, skulptur (cd)
Stig Brøgger, mixed media, skulptur (cd). Skulptur af Stig Brøgger (f. 1941), mixed media. Sign. og dateret Stig Brøgger 2001 indvendigt. H. 33, B. 28, D. 15 cm. Varenr: 3516556 DKK 800 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-09-2014 19:37:00 DKK 425
Poul Agger, cd. Skulptur af bemalet lertøj. Poul Agger født 1936. Skulptur af uglaseret lertøj med sortmalet øje, sign. PA. H. 17, B. 15 cm. Varenr: 3528349 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-09-2014 19:45:00 DKK 300
Steffan Herrik, cd. Skulptur af metal
Steffan Herrik, cd. Skulptur af metal. Steffan Herrik f. 1950. Skulptur af metal i form af fugl, usign. H. 8, L. 12, D. 7 cm. Proveniens: galleri Gerly. Varenr: 3528376 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-09-2014 19:45:00 DKK 450
 1 2 3 4  >>