Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  i Skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
F. Lecomte & A. Pajou: To buster af hhv. Marie Antoinette og madame du Barry, af patineret bronze (2)
F. Lecomte & A. Pajou: To buster af hhv. Marie Antoinette og madame du Barry, af patineret bronze (2). F. Lecomte & A. Pajou, efter: To miniature buster af hhv. dronning Marie Antoinette og Madame du Barry, af patineret bronze. 1800-tallet. H. Hhv. 16,5 & 17 cm. Førstnævnte mangler sokkel. (2) Varenr: 3465548 DKK 3.500 DK, Herlev, Dynamovej 26-07-2014 15:12:00 DKK 600
Skulptur af patineret bronze i form af kvinde med hat og taske
Skulptur af patineret bronze i form af kvinde med hat og taske. Skulptur i form af kvinde, udført i patineret bronze på sokkel af sort granit. H. 30 cm. Vægt 1,5 kg. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her. Varenr: 3454318

DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 26-07-2014 15:48:00 DKK 325
Skulptur i brons, gås
Skulptur i brons, gås. Skulptur i brons, gås. H. 35 cm. Varenr: 3486996 DKK 811 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 26-07-2014 15:50:00 DKK 243
Skulptur af bronze
Skulptur af bronze. Skulptur af patineret bronze i form af danserinde. H. 44 cm Vægt 3632 gr. Varenr: 3488503 DKK 1.800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 26-07-2014 16:00:00 DKK 300
Skulpturer af bronze (15)
Skulpturer af bronze (15). Skulpturer af patineret bronze i form af frøer. H. 8 - 14 cm. Vægt i alt 12042 gr. Varenr: 3488526 DKK 3.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 26-07-2014 18:00:00 DKK 625
Ulla Viotti, väggskulptur i keramik, figurerkomposition (BUS)
Ulla Viotti, väggskulptur i keramik, figurerkomposition (BUS). Ulla Viotti, f. 1933. Väggskulptur i keramik. Figurkomposision. A tergo med etikett. H: 24, B: 29 cm. Varenr: 3488332 DKK 811 SE, Malmö, Baltzarsgatan 26-07-2014 18:18:00 DKK 264
Shiva, skulptur i brons
Shiva, skulptur i brons. Shiva. Skulptur i patinerad brons Höjd 29 cm. Varenr: 3486585 DKK 649 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 26-07-2014 18:39:00 DKK 304
Bronzeskulptur, abe
Bronzeskulptur, abe. Bronzeskulptur forestillende abe med cigar. H 43 cm. Usigneret. Varenr: 3487378 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-07-2014 19:22:00 DKK 350
Groda med fat
Groda med fat. Groda med fat. Skulptur i brons. Höjd 20 cm. Varenr: 3486579 DKK 811 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 26-07-2014 19:43:00 DKK 446
Bronzeskulptur. Kinesisk koi fisk
Bronzeskulptur. Kinesisk koi fisk. Skulptur af patineret bronze i form af koi fisk. H. 16, L. 24 cm. Ca. vægt 1,0 kg. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her. Varenr: 3439116

DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 26-07-2014 19:50:00 DKK 325
Skulpturer af bronze (15)
Skulpturer af bronze (15). Skulpturer af patineret bronze i form af frøer og kat. H. 15 - 4 cm. Vægt i alt 12838 gr. (15) Varenr: 3488582 DKK 3.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 26-07-2014 20:00:00 DKK 350
Bronzeskulptur. Pelikan
Bronzeskulptur. Pelikan. Skulptur af grønpatineret bronze i form af pelikan. H. 50 cm. Ca. vægt 4,5 kg.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her. Varenr: 3439546

DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 26-07-2014 20:13:00 DKK 400
Balletpige af bronze efter Edgar Degas
Balletpige af bronze efter Edgar Degas . Balletpige udført i massiv patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Kopi efter Edgar Degas. Højde 38 cm. Bredde 18 cm. Dybde 13 cm. Modelfoto. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller ... Varenr: 3430053

DKK 3.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-07-2014 20:15:00 DKK 1.500
Skulptur af patineret bronze - Herrefigur med lysestage
Skulptur af patineret bronze - Herrefigur med lysestage. Skulptur af patineret bronze i form af mand i klædedragt med stav i form af lysestage H.41 cm Vægt ca 3.7 Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her. Varenr: 3454459

DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 26-07-2014 20:32:00 DKK 300
Engel i renaissance stil
Engel i renaissance stil. Engel i renaissance stil. Stor engel / putto udført i støbt materiale, håndmalet og med løstmonteret stjerne i forgyldt metal i hånd og øsken til ophængning på bagside. Højde 45 cm, bredde 39 cm.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær ... Varenr: 3272637

DKK 1.400 DK, Helsingør, Støberivej 26-07-2014 21:40:00 DKK 500
Engel i renaissance stil
Engel i renaissance stil. Engel i renaissance stil. Stor engel / putto udført i støbt materiale, håndmalet og med løstmonteret stjerne i forgyldt metal i hånd og øsken til ophængning på bagside. Højde 45 cm, bredde 39 cm.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær ... Varenr: 3272625

Stor figurgruppe i bronze forestillende 5 danserinder
Stor figurgruppe i bronze forestillende 5 danserinder. Figurgruppe i bronze forestillende 5 danserinder i detaljerede art-deco dragte, efter Dimitri Chiparus, "Les Girls". Udført i mørkpatineret bronze og monteret på sokket af sort marmor. Højde 51 cm, længde 59, dybde 17 cm. Vægt 25 kg. Fremstår med brud på to arme (se foto).Nyproducerede varer ... Varenr: 3341512

DKK 6.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-07-2014 13:51:00 DKK 2.500
Skulptur af bronze
Skulptur af bronze. Skulptur af grønpatineret bronze i form af sidende kat. H. 43 cm. Vægt 4177 gr. Varenr: 3493186 DKK 2.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27-07-2014 16:00:00 DKK 300
Skulptur af bronze
Skulptur af bronze. Skulptur af grønpatineret bronze i form af siddende gris. H. 20 cm. Vægt 4122 gr. Varenr: 3488623 DKK 800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27-07-2014 16:00:00 DKK 400
Skulptur i brons, häst, modern form
Skulptur i brons, häst, modern form. Skulptur i brons, häst, modern form. H. 33 cm. L. 35 cm. Varenr: 3486991 DKK 973 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 27-07-2014 16:49:00 DKK 629
Stor dekorationsfigur forestillende Marilyn Monroe
Stor dekorationsfigur forestillende Marilyn Monroe . Stor dekorationsfigur forestillende Marilyn Monroe i klassisk positur. Udført i bemalet kunstmateriale. H: 75, B: 60 cm, D: 37 cm. Figuren fremstår med mærker/skrammer. Varenr: 3488950 DKK 800 DK, Helsingør, Støberivej 27-07-2014 17:22:00 DKK 450
Skulptur af bronze
Skulptur af bronze. Skulptur af patineret bronze i form af kvæg ved gærde. H. 23 cm. Vægt 4035 gr. Varenr: 3488628 DKK 1.200 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27-07-2014 18:00:00 DKK 300
Pierre Martin. Bronzeskulptur. New Turning Torso. Female, H. 98 cm.
Pierre Martin. Bronzeskulptur. New Turning Torso. Female, H. 98 cm. . Pierre Martin. New Turning Torso, 'Female'. Skulpturen er udført i ren bronze, poleret og patineret, efter 'Cire Perdue'- metoden, monteret på sokkel af poleret sort marmor. Skulpturen er udført af nordisk kunstner under pseudonymet Pierre Martin. Signeret: P.M., Skulpturen er individuelt poleret... Varenr: 3490305

DKK 25.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-07-2014 18:29:00 DKK 5.000
Bronzeskulptur serie af Liné Ringtved Thordarson (4)
Bronzeskulptur serie af Liné Ringtved Thordarson (4). Liné Ringtved Thordarson født 1965. Bronzeskulptur serie bestående af fire skulpturer. Hver skulptur er individuelt håndslebet og patineret. Serien er patineret i fire forskellige patineringer. Hver skulptur H. 15 cm. Hver skulptur signeret 'Liné'. Signeret eksemplar af "Sensitivity, ... Varenr: 3410446 DKK 10.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27-07-2014 19:30:00 DKK 2.700
Pierre Martin. 'Everything is possible'. Skuiptur af patineret messing.
Pierre Martin. 'Everything is possible'. Skuiptur af patineret messing.. Pierre Martin. 'Everything is possible'. Skulptur af patineret messing udført af nordisk kunstner under pseudonymet Pierre Martin.Skulpturen er udført i et begrænset antal, individuelt poleret samt patineret, hvorved den enkelte skulptur får sit eget unikke udtryk. Mål ca. 52 cm. Bemærk: Sort ... Varenr: 3471543

DKK 14.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-07-2014 20:01:00 DKK 4.000
Katolsk kvindelig  helgen englefigur i udskåret træ.
Katolsk kvindelig helgen englefigur i udskåret træ.. Religiøs dekorationsfigur / dukke udført i patina-bemalet træ og resin, forestillende "Emmanuel”. Cage-doll udført i "spanish mannequin style", med leddelte arme, aftagelige vinger i metal. Højde 51 cm , bredde 24 cm. Figuren er en replika af en santo (helgeninde). Disse har været brugt i ... Varenr: 3274968

DKK 1.100 DK, Helsingør, Støberivej 27-07-2014 20:15:00 DKK 500
Robbi Jones: 'Skull' /kranium i poleret messing, limited edition nr. 91/99
Robbi Jones: 'Skull' /kranium i poleret messing, limited edition nr. 91/99 . Håndmodelleret af kunstneren Robbi Jones. Sign. Robbi Jones, H.16cm. L.20cm, H.15 cm. Vægt ca. 1,8 kg. Limited edition. nr. 91/99. Modelfoto. Kunstner: Robbi Jones * 1961 New York Med sine figurative motiver (Skulpturer) har Robbi Jones etableret sig som en billedhugger og maler og har siden... Varenr: 3448892

DKK 7.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-07-2014 20:19:00 DKK 2.300
Rose Marie. Keramisk billede/assemblage
Rose Marie. Keramisk billede/assemblage . Keramisk billede/assemblage, komposition, sign. Rose Marie, dateret 1968. 44x43 cm(58,5x58,5 cm) Varenr: 3455636 DKK 800 DK, Kolding, Trianglen 28-07-2014 13:53:17 DKK 300
Skulptur, brons
Skulptur, brons. Skulptur, brons, 1900-talskopia i äldre stil, motiv med två jakthundar. H 36, L 57, B ca 20 cm. Varenr: 3488183 DKK 1.217 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 28-07-2014 15:38:56 DKK 1.419
Skulptur af bronze
Skulptur af bronze. Skulptur af patineret bronze i form af faun. H. 28 cm. Vægt 3082 gr. Varenr: 3490385 DKK 800 DK, Hørsholm, Vibe Alle 28-07-2014 16:00:00 DKK 325
 1 2 3 4 5 6  >>