Kategori  Vurdering
   1 2 3 4  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Franz Mikorey, skulptur/relief, vandbærende kvinder, bronze
Franz Mikorey (1907-1986), skulptur/relief, ’Wasserträgerinnen’, bronze. Reliefplade stående på to fødder, med figurativt motiv, forestiller fire badende damer, med ridsesignatur og nummereret på bagsiden ’IX/XX’, 13 x 13 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor.
Varenr: 4823722
DKK 4.466 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 15-12-2017
20:50:00
DKK 298
Karl Knappe, skulptur/relief, ’Der fliegende Schwan’, bronze, 1978
Karl Knappe, skulptur/relief, bronze, ’Der fliegende Schwan’, 1978. Bronzeplade på firkantet akrylglassokkel, forestiller to både med kvindefigurer og en flyvende svane, med ridsesignatur nederst til venstre på forsiden, dateret og nummereret på bagsiden ’8-40’, 10 x 13 x 7,5 cm, fremstår med ...
Varenr: 4823741
DKK 3.722 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 15-12-2017
20:51:00
DKK 298
Skulptur / Figur, Philosoph, China, um 1900, Holz
Skulptur / Figur, Philosoph, China, um 1900, Holz, goldfarben und grün gefasst. Auf einem Sockel sitzender bärtiger Mann mit langem Gewand und traditioneller Kopfbedeckung, H.16cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell Kratzer und Farbabrieb.
Varenr: 4804464
DKK 2.977 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 15-12-2017
20:53:00
DKK 335
Anne Maggie Barker. Puma, Bronzeplastik.
Bronzeplastik eines Pumas auf Sockel. Auf dem Sockel signiert. H. 17 x L. 21 x B. 8 cm.
Varenr: 4867399
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16-12-2017
12:24:03
DKK 335
Jesper Eriksson, skulptur, Dalahäst
Jesper Eriksson, f. 1970. Skulptur 'Dalahäst' gjuten i betong, riklig handmålad reliefdekor. Höjd ca 51 cm. Signerad samt daterad 2017. Jesper Eriksson bor i Falun och är verksam som konstnär inom såväl skulptur, fotografi som måleri. Hans unika gitarrer har sålts till musiker runtom i världen, i...
Varenr: 4824964
DKK 3.398 SE, Stockholm, Slakthusgatan 16-12-2017
17:50:00
DKK 270
Jesper Eriksson, f. 1970. Skulptur 'Dalahäst' gjuten i betong, riklig handmålad reliefdekor. Höjd ca 41 cm. Signerad samt daterad 2017. Jesper Eriksson bor i Falun och är verksam som konstnär inom såväl skulptur, fotografi som måleri. Hans unika gitarrer har sålts till musiker runtom i världen, i...
Varenr: 4824962
DKK 2.317 SE, Stockholm, Slakthusgatan 16-12-2017
18:25:00
DKK 232
Marco Evaristti, deform baby, skulptur af forsølvet bronze(cd)
Deform baby, skulptur af forsølvet bronze, Marco Evaristti, født 1963, usign. L ca 21 cm B ca 13 cm D ca 14,5 cm (cd)
Varenr: 4606918
DKK 12.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 16-12-2017
19:37:00
Line Skovlod, stentøj, skulptur (cd)
Line Skovlod. Keramisk skulptur af stentøjsler, grøn glasur, H. 25,5 cm, Ø 14 cm. Line Skovlod har en master i keramisk design fra Designskolen Kolding 2006. Hun er blandt andet kendt fra livsstilsmagasiner som Bolig Plus, Alt for Damerne, Bolig Magasinet m.m.
Varenr: 4864981
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 16-12-2017
19:53:00
DKK 450
Kranie udført af forsølvet bronze
Kranie udført af forsølvet bronze h. 17 cm. Af nyere dato
Varenr: 4814860

DKK 1.600 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16-12-2017
20:02:00
DKK 700
Figur af bronze forestillende Diskoskaster
Figur i patineret bronze forestillende en Diskos kaster, monteret på fod af sort marmor h. 36 cm. Sign. på basen. Af nyere dato
Varenr: 4820522

DKK 3.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16-12-2017
20:15:00
DKK 450
C. Göran Karlsson väggskulptur Konkret konst
C. GÖRAN KARLSSON (född 1944): Komposition i form av väggskulptur, signerad och daterad CGK -87, bemålat trä, ca 111x64x25 cm
Varenr: 4868048
DKK 6.177 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 16-12-2017
20:20:00
Se mere
Bronzeskulptur af ung kvinde i art deco-stil
Bronzeskulptur af ung dansende kvinde med tøndebånd, monteret på sokkel af sort marmor. H. 47 cm B. 36 cm. Af nyere dato
Varenr: 4820536

DKK 2.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16-12-2017
20:30:00
DKK 500
Vollplastisch ausgeformte Figur eines Schmiedes
Vollplastisch ausgeformte Figur eines Schmiedes auf Sockel. Kunstguss aus massivem Resin, bronzefarben gefasst. Höhe 47 cm, Tiefe 31 cm, Breite 36 cm. Normale Gebrauchsspuren.
Varenr: 4818662
DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 16-12-2017
20:35:00
DKK 298
Georgios Arampatzis, steatit/krystaller/messingtråd, titel: Gemstone embracing
Georgios Arampatzis, steatit/krystaller/messingtråd, titel: Gemstone embracing. Med monogram og datering på undersiden, vægtangivelse. Kunstneren Georgios Arampatzis har forarbejdet følgende krystaller med denne steatit: ametyster, bjergkrystal, turmalinkvarts, rosenkvarts samt citrin. ...
Varenr: 4839891
DKK 7.443 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17-12-2017
12:00:00
DKK 1.191
Bror Hjorth skulptur
BROR HJORTH (1894-1968), Flicka med fruktkorg, signerad Bror Hjorth samt signerad, daterad och numrerad under basen Bror Hjorth 1951, No 17. Patinerad gips, höjd 39 cm.. Modellerad 1949. . LITTERATUR: Bror Hjorth: Mitt liv i konsten, Stockholm 1967, jämför katalogisering under år 1949, sidan 199....
Varenr: 4868227
DKK 2.703 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
17:12:00
Se mere
Klara Kristalova väggskulptur
KLARA KRISTALOVA (född 1967): Utan titel, väggskulptur, hand som håller svamp, bemålat gips, höjd ca 15 cm. . Proveniens: utställning "Cave", Konstakuten, Stockholm 1999
Varenr: 4868248
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 17-12-2017
18:21:00
Se mere
Prop Pecchioli, Skifahrerin mit Adler, Figur / Skulptur / Gussplastik, Stuck
Prop Pecchilio, Skifahrerin mit Adler, Gussplastik, wohl Art Deco um 1920/30. Stuck polychrom gefasst. Bezeichnet und nummeriert 'Prop Pecchilio 1172'. Maße 36 x 78x 15cm. Zum Teil starke Abnutzungsspuren, Bestoßungen, Kratzer, Abrieb, Verfärbungen.
Varenr: 4850720
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 17-12-2017
19:17:00
DKK 298
Marco Evaristti, Kube, skulptur af patineret aluminium 'Wasted'(cd)
Kube, skulptur af patineret aluminium, 'Wasted' Marco Evaristti, født 1963, usign. ca 43x43x43 cm (cd)
Varenr: 4606604
DKK 40.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-12-2017
19:40:11
DKK 12.000
Jeff Ibbo, stentøj, skulptur, siddende mor m/ barn
bstrakt skulptur i form af siddende mor m/ barn, af Jeff Ibbo (f. 1941), oxyderet og glaseret keramiske stentøjsler, sign., H. 27,5 cm.
Varenr: 4867020
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 17-12-2017
19:41:00
Roberto Cordone, 'Movimenti Elicoidali', nysølv (5)
Roberto Cordone, 'Movimenti Elicoidali', fem spiralformede skulpturer af nysølv, fra 1986, 1987, 1988, 1989 og 1990, bestilt af Flughafen Köln/Bonn GmbH, hver især med signatur i siden samt datering og editionsangivelse, originale certifikater medfølger, mål: H. ca. 7-10 cm, B. ca. 7-19 cm. (5)
Varenr: 4848159
DKK 7.443 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 17-12-2017
20:11:00
DKK 968
Gerhard Henning, 'Ungdom', figur af gips, 1922 (cd)
Figur, 'Ungdom' af Gerhard Henning (1880-1967), gips, sign. G. Henning 1922, under bunden med lidt utydeligt, indridset dedikation: 'Til den søde (...)' samt indridset signatur. H. 28. L. 36 cm. Fremstår med reparation og hjørneafslag på basen, patina, revner og overflademærker.
Varenr: 4821451
DKK 18.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-12-2017
20:17:00
DKK 700
Keld Moseholm. 'Drømmer om sin prins?', skulptur af patineret bronze. (cd)
'Drømmer om sin prins?' af Keld Moseholm (f. 1936). Skulptur af patineret bronze. Signeret og nummereret KM, 8/8. H. 20 cm. D. 13,5 cm. B 13,5 cm. 'Alvor og Sjov' er to vigtige temaer i billedhuggeren Keld Moseholms kunst. Med underfundig humor dribler han tilværelsens store spørgsmål i sine ...
Varenr: 4852526
DKK 48.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-12-2017
20:30:00
DKK 35.000
Tove Ólafsson. Stor skulptur af ung kvinde
Tove Ólafsson 1909-1992 cd. Unika skulptur af stående unge kvinde af stentøj. Sign. monogram TO på fodstykke. H. 106 cm.Tove Olafsson er uddannet på Kunstakademiet 1932-35 hos Einar Utzon-Frank. Tove Ólafssons foretrukne materialer var træ og sten, men hun arbejdede også i ler. Et stramt og ...
Varenr: 4860246
DKK 15.000 DK, Helsingør, Støberivej 17-12-2017
20:35:00
DKK 2.800
Keld Moseholm. 'Buttet mand med tung lastet trækvogn', skulptur af patineret bronze og granit. (cd)
'Buttet mand med tung lastet trækvogn' af Keld Moseholm (f. 1936). Skulptur af patineret bronze og granit. Signeret og nummereret KM, 7/8. H. 10 cm. L. 15 cm. B 7 cm. 'Alvor og Sjov' er to vigtige temaer i billedhuggeren Keld Moseholms kunst. Med underfundig humor dribler han tilværelsens store ...
Varenr: 4852528
DKK 35.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-12-2017
20:40:00
DKK 25.000
Pierre Martin. Skulptur af patineret bronze: 'Holde hjulene igang', H. 62 cm
Pierre Martin. 'Holde hjulene igang'. Skulptur i patineret bronze på sokkel af poleret granit. Signeret "PM". Højde 62 cm. inkl. sokkel. Bemærk: Fotosokkel medfølger ikke. Pierre Martin er pseudonym for nordisk kunstner.
Varenr: 4528137

DKK 6.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17-12-2017
20:41:00
DKK 4.200
Andrzej Danielski, tyrehoved
Andrzej Danielski, tyrehoved på en træsokkel, udført i keramik, hånddekoreret og glaseret, signeret på bagsiden: 'A. Danielski'. Mål ca.: H. inkl. sokkel: 95 cm. H. 10 cm, B. 37 cm, D. 40 cm.
Varenr: 4747099
DKK 3.722 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17-12-2017
20:44:00
DKK 298
Büste des David von Michelangelo
Büste des David von Michelangelo. Die Büste ist aus massiven Holz geschnitzt und patiniert, stehend auf einem schwarzen quadratischen Postament. Maße ca.: H. 53,5 cm, B. 29 cm, T. 19 cm. Gewicht ca.: 4800g.
Varenr: 4872025
DKK 2.605 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17-12-2017
20:55:00
DKK 707
Poul Søndergaard, kvindefigur af glaseret lertøj
Poul Søndergaard, kvindefigur af glaseret lertøj, signeret Povl Sg. H. 44 cm.
Varenr: 4867194
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-12-2017
11:12:00
L.E.Moore “Face A Face”, Art skulptur.
L.E.Moore “Face A Face”, Art skulptur. Limited Edition nr. 41/50. Håndmalet og lak forseglet buste, af hærdet Pvc. stående på 30x30 cm. acryl plade. Højde 78 cm., Bredde 39 cm. Signeret L.E. Moore og nummereret 41/50
Varenr: 4811830

DKK 2.400 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-12-2017
12:10:00
DKK 500
Siebe Hansma
SIEBE HANSMA (Nederländerna, född 1949): Vinge, signerad och daterad på etikett 83, väggobjekt, metall, 46x11,5 cm
Varenr: 4868396
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-12-2017
13:32:00
Se mere
 1 2 3 4  >>