Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Wilhelm Seib brons
Wilhelm Seib brons. WILHELM SEIB (1854-1923): Konstnären, signerade Prf Seib 52/109, brons, höjd inkl. marmor sockel 49 cm Varenr: 4634748 DKK 4.608 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 10:44:00
Se mere
Edvin Öhrström
Edvin Öhrström. EDVIN ÖHRSTRÖM, skulptur, terracotta, signerad, höjd ca 34 cm Varenr: 4634756 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 11:28:00
Se mere
Britt Inger Persson
Britt Inger Persson. BRITT INGER PERSSON, 3 dlr., "Jag minns en dag", skulpturer, keramik, signerade BIP, höjd ca 6-11 cm Varenr: 4634766 DKK 1.152 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 12:20:00
Se mere
Edvin Öhrström
Edvin Öhrström. EDVIN ÖHRSTRÖM, skulptur, terracotta, signerad, höjd 20 cm Varenr: 4634856 DKK 1.536 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-04-2017 18:00:00
Se mere
Pierre Martin. 'Momentum'. Skulptur af patineret bronze.
Pierre Martin. 'Momentum'. Skulptur af patineret bronze.. Pierre Martin. Skulptur af patineret bronze: 'Momentum' Signeret "PM" Højde ca. 17 cm. Længde ca. 39 cm. Pierre Martin er pseudonym for nordisk kunstner, opvokset i Danmark. Udformningen af skulpturer/ det 3-dimensionelle optager Pierre Martin. Materialevalget spænder vidt, men har de ... Varenr: 4528080 DKK 5.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-04-2017 18:04:00 DKK 2.400
Hannes D'Haese. 'Penguin' skulptur.
Hannes D'Haese. 'Penguin' skulptur.. Hannes D'Haese f. 1965. 'Penguin' skulptur, bemalet polyester resin. Bemalet med figurativ kompostion på bagside. Signeret på ene vinge: D'Haese H. 95 cm. Hannes D'Haese er født og bosat i Belgien. Autodidakt kunstner, som kommer fra en kunstner familie. Nevø af Reinhoud D'Haese Cobra kunstner... Varenr: 4627693

DKK 5.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-04-2017 18:47:00 DKK 3.700
Bronzeskulptur, abstrakt nøgen kvinde
Bronzeskulptur, abstrakt nøgen kvinde. Bronzeskulptur, abstrakt nøgen kvinde i patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Sign. "Milo" i bronzen. Af nyere dato. B. 37 cm. H. 56 cm. Varenr: 4620172

DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-04-2017 19:00:00 DKK 1.550
Ron Arad, Vitra, lille skulptur, metal
Ron Arad, Vitra, lille skulptur, metal. Skulptur ’Big Easy Chair’, formgivet i 1988 af Ron Arad, fremstillet hos Vitra, lille skulptur i form som en lænestol, bestående af sølvfarvet stål, mål: H. ca. 16 cm, Ø 25 cm, D. 10,5 cm. Fremstår med aldersbetingede brugsspor, delvist mulighed for spor af ridser samt afslag. Varenr: 4610286 DKK 4.820 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-04-2017 19:05:00 DKK 3.337
Hannes D'Haese. 'Chihuahua' skulptur.
Hannes D'Haese. 'Chihuahua' skulptur.. Hannes D'Haese f. 1965. 'Chihuahua' skulptur, bemalet polyester resin. Bemalet med figurativ kompostion på ryg. Påskrift: I Wove You. Signeret på ene side: D'Haese H. 33 cm. L. 32 cm. Hannes D'Haese er født og bosat i Belgien. Autodidakt kunstner, som kommer fra en kunstner familie. Nevø af ... Varenr: 4636308

DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-04-2017 19:17:00 DKK 775
Bronzeskulptur, poserende mand
Bronzeskulptur, poserende mand. Bronzeskulptur, poserende nøgen mand i patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Af nyere dato. B. 34 cm. H. 35 cm. Varenr: 4620894

DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-04-2017 19:30:00 DKK 1.400
Skelet i bronze.
Skelet i bronze.. Siddende skelet af nyere dato inspireret af Rodins "grubleren". Udført i patineret bronze og monteret på sokkel i sort marmor. Signeret Milo. Højde 14,5 cm. Modelfoto Varenr: 4622500

DKK 1.600 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-04-2017 19:36:00 DKK 950
Bronzefigur af ung kvinde
Bronzefigur af ung kvinde. Figur af kvinde der balancerer med forgyldte ringe udført i patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Højde 47 cm. Varenr: 4609092

DKK 2.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-04-2017 19:47:00 DKK 1.600
Hannes D'Haese. 'French B Dog' skulptur.
Hannes D'Haese. 'French B Dog' skulptur.. Hannes D'Haese f. 1965. 'French B Dog' skulptur, bemalet polyester resin. Bemalet med figurativ kompostion på ryg. Påskrift: I Wove You. Signeret på ene side: D'Haese H. 31 cm. L. 32 cm. Fremstår med enkelt lakskade. Hannes D'Haese er født og bosat i Belgien. Autodidakt kunstner, som kommer fra... Varenr: 4636355

DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-04-2017 19:50:00 DKK 2.100
Figur af patineret bronze.
Figur af patineret bronze.. Figur af patineret bronze på sokkel af marmor. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee sign. Milo H. 51 cm incl. sokkel. Varenr: 4609154

DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-04-2017 19:57:00 DKK 2.200
Bronzefigur af ung kvinde
Bronzefigur af ung kvinde. Skulptur i patineret bronze i form af ung kvinde stående på marmorsokkel h. 43 cm. Sign. Philips Varenr: 4609236

DKK 2.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-04-2017 20:07:00 DKK 1.600
Bronzefigur af balletpige
Bronzefigur af balletpige . Patineret massiv bronzefigur af balletpige på rund sokkel af marmor. Kopi efter Milo. H. 34 cm. Af nyere dato. Varenr: 4608745

DKK 1.900 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-04-2017 20:18:00 DKK 1.400
Afrikansk kvinde, bronze skulptur.160 cm.
Afrikansk kvinde, bronze skulptur.160 cm.. Skulptur i form af afrikansk kvinde udført i bemalet bronze. H. 160 cm. Varenr: 4623220 DKK 3.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-04-2017 20:22:00 DKK 2.500
Figur af bronze forestillende Diskoskaster
Figur af bronze forestillende Diskoskaster. Figur i patineret bronze forestillende en Diskos kaster, monteret på fod af sort marmor h. 36 cm. Sign. på basen. Af nyere dato Varenr: 4557209

DKK 3.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-04-2017 20:28:00 DKK 1.900
Afrikansk kvinde, bronze skulptur.160 cm.. Skulptur i form af afrikansk kvinde udført i bemalet bronze. H. 160 cm. Varenr: 4623223 DKK 3.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-04-2017 20:30:00 DKK 2.200
Hannes D'Haese. 'Cat' skulptur.
Hannes D'Haese. 'Cat' skulptur.. Hannes D'Haese f. 1965. 'Cat' skulptur, bemalet polyester resin. Bemalet med figurativ kompostion på ryg. Påskrift: I Wove You. Signeret på ene side: D'Haese H. 39,5 cm. Hannes D'Haese er født og bosat i Belgien. Autodidakt kunstner, som kommer fra en kunstner familie. Nevø af Reinhoud D'Haese ... Varenr: 4636282

DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-04-2017 21:08:00 DKK 750
Samtida skulptur
Samtida skulptur. SKULPTUR, grönpatinerad brons, samtida, i form av häst, höjd ca 35 cm, längd 46 cm Varenr: 4634966 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 10:28:00
Se mere
Bronsskulptur art deco
Bronsskulptur art deco. SKULPTUR, delfiner, brons, art deco, möjligen utförd av Hugo Liisberg, omkring 1930, höjd ca 28 cm Varenr: 4634986 DKK 2.304 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 12:04:00
Se mere
Skulptur 'kvinde' af håndstøbt nordnorsk marmor
Skulptur 'kvinde' af håndstøbt nordnorsk marmor. Skulptur af håndstøbt nordnorsk marmor, armeret med galvaniseret stål. Den høje kvalitet sikrer, at skulpturen kan anvendes ude som inde. H. 59 cm. Varenr: 4596455

DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 25-04-2017 13:27:43 DKK 550
Sixpence. 'Mislykket bondeoprør'. Skulptur af mixed media
Sixpence. 'Mislykket bondeoprør'. Skulptur af mixed media. Sixpence (f. 1951). 'Mislykket bondeoprør'. Skulptur af mixed media. Sign. og dat. Sixpence 2016. H. 82 cm. Varenr: 4606478 DKK 1.500 DK, Herning, Engdahlsvej 25-04-2017 13:28:08 DKK 300
Marmorfigur eines Puttos mit Fisch
Marmorfigur eines Puttos mit Fisch . Marmorfigur eines Puttos mit Fisch, vollplastische Darstellung auf einem Sockel in Wellenform. Die Struktur des Marmors genau gearbeitet. Maße ca.: H. 70 cm, D. 20 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren und Bestoßungen (ein Teil des Schwanzes wurde abgebrochen). Varenr: 4624510 DKK 1.112 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 13:36:53 DKK 297
Figur der Göttin Guanyin auf Lotussockel
Figur der Göttin Guanyin auf Lotussockel. Figur der Göttin Guanyin (beliebteste Gottheit im buddhistischen Pantheon) auf Lotussockel, gefertigt aus Metallguss, vollplastische Darstellung. Der Korpus ist verziert mit floralem Ornamnet. Maße ca.: H. 39 cm, B. 20 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren. Varenr: 4624520 DKK 1.112 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 13:37:17 DKK 297
Bronzefigur eines Pferdes im Schritt
Bronzefigur eines Pferdes im Schritt. Bronzefigur eines Pferdes im Schritt auf ovalem Sockel, vollplastische Darstellung, dunkel patiniert. Gesamtgewicht ca.: 3,6 Kg. Maße ca.: H. 30 cm, L. 30 cm, B. 16 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren und Absplitterungen. Varenr: 4624530 DKK 1.854 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 13:37:34 DKK 779
Vollplastische Figur eines Huhnes
Vollplastische Figur eines Huhnes. Vollplastische Figur eines Huhnes, gefertigt aus Metallguss, grün patiniert. Maße ca.: H. 50 cm, B, 30 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren. Varenr: 4624504 DKK 1.112 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 13:38:48 DKK 334
Konvolut Kaminfiguren aus Bronze (3)
Konvolut Kaminfiguren aus Bronze (3). Konvolut Kaminfiguren gefertigt aus Bronze, bestehend aus Darstellung von Diener, Nietzsche mit Hundekopf und Bürger, teilweise befasst. Maße ca.: H.19-27cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren.(3) Varenr: 4624559 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 13:39:35 DKK 297
Thailändische Dachgiebel, Edelholzschnitzerei
Thailändische Dachgiebel, Edelholzschnitzerei . Thailändische Dachschmuck, Edelholzschnitzerei, handgefertigt, schwarz gefasst. Maße ca.: H. 154 cm, B. 30 cm, T. 24 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren. Varenr: 4578430 DKK 2.818 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 13:39:42 DKK 742
 1 2 3 4 5 6 7 8  >>