Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Skulpturer i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Joseph Pallenberg, løvehoved, figurativ plastik, ler
Joseph Pallenberg, løvehoved, figurativ plastik, ler. Joseph Pallenberg (f. 1882 i Köln, d. 1946 i Düsseldorf), løvehoved, ler, med montering til vægophæng, L. ca. 36 cm, B. ca. 38 cm, fremstår stedvist med gipsafsplintring, minimale revner og misfarvninger. Varenr: 4701484 DKK 8.924 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 20-07-2017 20:40:00 DKK 892
Meget stor figur af en nøgen mand, der bærer en musling
Meget stor figur af en nøgen mand, der bærer en musling. Meget stor figur af en nøgen mand, der bærer en musling, udført i bronze, grøn/brun patina. Mål: H. 183 cm. B. 110 cm. D. 135 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med slitage. Varenr: 4717658 DKK 178.474 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 20-07-2017 21:35:00 DKK 9.667
Sixpence. 'Vægrelief'. Skulptur af mixed media
Sixpence. 'Vægrelief'. Skulptur af mixed media. 'Vægrelief' af Sixpence (f. 1951). Skulptur af mixed media. Sign. og dat. Sixpence 2017. 55 x 26 cm. Varenr: 4678866 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 21-07-2017 12:41:37 DKK 300
Sixpence. 'Misilskjold'. Skulptur af mixed media
Sixpence. 'Misilskjold'. Skulptur af mixed media. 'Misilskjold' af Sixpence (f. 1951). Skulptur af mixed media. Sign. og dat. Sixpence 2017. H. 58 cm. Varenr: 4697215 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 21-07-2017 12:41:56 DKK 300
Gudrun Pierre Pålgård väggskulptur
Gudrun Pierre Pålgård väggskulptur. GUDRUN PIERRE PÅLGÅRD (1937-2002): Mask, skulptur, stämpelsignerad G PIERRE, keramik, höjd ca 37 cm Varenr: 4723073 DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-07-2017 13:36:00
Se mere
 Otto Pedersen cd.  Figur af  egetræ, kvinde ansigt,
Otto Pedersen cd. Figur af egetræ, kvinde ansigt,. Otto Pedersen 1902-1995. Figur af egetræ, kvinde ansigt, signeret i bunden Otto P. H. 28 cm. Varenr: 4723719 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-07-2017 13:45:00 DKK 1.000
Jose Pinal skulptur
Jose Pinal skulptur. JOSE PINAL (Mexico 1913-1983): Huvud, sockel signerad J. Pinal, träskulptur, höjd inkl sockel ca 24 cm Varenr: 4723079 DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-07-2017 14:24:00
Se mere
En samling på fire ridderfigurer (4).
En samling på fire ridderfigurer (4).. En samling på fire ridderfigurer, bestående af to figurer af kobber i form af stående riddere, sokkel mrk. Handmade Westmoor Denmark H. 26,.5 cm. Samt to stående riddere af forgyldt zinkmetal H. 18,5 cm. (4). Varenr: 4714346 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-07-2017 14:44:00 DKK 325
To figurer af patineret bronze og grønbroget marmor i form af Napoleon.
To figurer af patineret bronze og grønbroget marmor i form af Napoleon.. To figurer af patineret bronze og grønbroget marmor i form af Napoleon, stående og som buste. 1900-tallet. H. 21,5 cm. (2). Varenr: 4714344 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-07-2017 15:43:00 DKK 1.150
 To figurer af patineret bronze i form af stående kvinder. (2).
To figurer af patineret bronze i form af stående kvinder. (2).. To figurer af patineret bronze i form af stående kvinder. 1900-tallet. H. 20 cm. H. 22,5 cm. (2). Varenr: 4714349 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-07-2017 15:46:00 DKK 400
Futuristisk Daphne
Futuristisk Daphne. Futuristisk Daphne på en metalsokkel, fremstillet af metal, helplastisk figur, mørk patineret og delvist guldfarvet patineret. Mål ca.: H. 58 cm, Ø 27 cm. Vægt i alt ca.: 7,6 kg. Fremstår i aldersrelateret stand. Varenr: 4674130 DKK 3.718 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-07-2017 17:00:00 DKK 595
2 Tempelwächter aus Thailand(2)
2 Tempelwächter aus Thailand(2). 2 Tempelwächter aus Thailand, gefertigt aus Holz, handstaffiert, vollplastische Darstellung auf einem Sockel, der Korpus ist verziert teilweise mit Mosaik. Maße ca.: H. 64 cm, B. 20 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. Varenr: 4679551 DKK 1.859 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-07-2017 17:00:00 DKK 297
Afrikansk figur udskåret af træ
Afrikansk figur udskåret af træ . Afrikansk figur udskåret af træ. Monteret på firkantet sort sokkel, 19x20 cm. H. 96 cm. Fremstår med revner samt manglende finger. Varenr: 4697235

DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 21-07-2017 17:06:43 DKK 300
PopArt skulptur i form af hingst
PopArt skulptur i form af hingst . PopArt skulptur i form af hingst. Fremstillet af glasfiber og polyresin. Autolakeret i hvid med højglansfinish. H. 90 cm. Varenr: 4694422

DKK 2.500 DK, Herning, Engdahlsvej 21-07-2017 17:08:07 DKK 1.100
Gudrun Schlitzer, ohne Titel, Objektkunst
Gudrun Schlitzer, ohne Titel, Objektkunst. Gudrun Schlitzer, ohne Titel, Objektkunst, offene Holzschublade, weiß gefasst, unterseitig mit abstrakter Porträtdarstellung eines Mädchens, seitlich signiert in Blei, 57x47x11 cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partieller Farbabrieb. Varenr: 4706980 DKK 1.859 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-07-2017 17:16:01 DKK 297
Gudrun Schlitzer, Ohne Titel, Objektkunst
Gudrun Schlitzer, Ohne Titel, Objektkunst. Gudrun Schlitzer, Ohne Titel, Objektkunst, offene Holzschublade, weiß gefasst, unterseitig mit geometrischer Form, Rechteck, seitlich signiert in Blei, 57x47x11 cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partieller Farbabrieb, Bruchstellen im Holz. Varenr: 4706978 DKK 1.859 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-07-2017 17:16:08 DKK 297
Katte skulptur i sort marmor
Katte skulptur i sort marmor . Katte skulptur i håndhugget sort marmor. L. 70 cm. Vægt ca. 150/200 kg. Modelfoto. Varenr: 4714578

DKK 8.000 DK, Odense, Kratholmvej 21-07-2017 19:30:00 DKK 1.100
Træfigur af en mand, der bebuder et bryllup. Bayern, begyndelsen af 1900-tallet
Træfigur af en mand, der bebuder et bryllup. Bayern, begyndelsen af 1900-tallet. Træfigur af en mand, der bebuder et bryllup. Bayern, begyndelsen af 1900-tallet. Detailrige udskæringer, figur i traditionell dragt, bemalet. Fremstår med aldersspor. H. 100 cm, B. 60 cm, T. 30 cm. Varenr: 4692790 DKK 7.436 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-07-2017 19:34:00 DKK 1.078
Kvinde skulptur i sort marmor
Kvinde skulptur i sort marmor. Kvinde skulptur i håndhugget sort marmor. L. 120cm. Vægt ca. 350 kg. Modelfoto Varenr: 4714645

DKK 12.000 DK, Odense, Kratholmvej 21-07-2017 19:40:00 DKK 3.200
Skildpadde skulptur i gråønarmor
Skildpadde skulptur i gråønarmor. Skildpadde skulptur i håndhugget grønmor. L. 30 cm. Vægt ca. 100 kg. Modelfoto. Varenr: 4714595

DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 21-07-2017 19:45:00 DKK 1.050
Figur af patineret bronze i form af stående kvinde.
Figur af patineret bronze i form af stående kvinde.. Figur af patineret bronze i form af stående kvinde, med sværd, hjelm og handsker. Usign. 1900-tallet. H. 32 cm. Fremstår med knækket sværd. Varenr: 4714348 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-07-2017 19:46:00 DKK 350
 To figurer af patineret bronze i form af gæs.
To figurer af patineret bronze i form af gæs.. To figurer af patineret bronze i form af gæs, usign på fodstykker af messing. H. 7,5 cm. H. 10 cm. (2). Varenr: 4714338 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-07-2017 19:48:00 DKK 300
Balletpige i bronze
Balletpige i bronze. Balletpige udført i massiv patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Højde 38 cm. Bredde 18 cm. Dybde 13 cm. Nyere kopi efter Edgar Degas. Orginal i Musée d'Orsay i Paris. Modelfoto Varenr: 4697118

DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-07-2017 19:49:00 DKK 1.900
Bronzefigur forestillende ung kvinde
Bronzefigur forestillende ung kvinde . Bronzefigur forestillende ung stående kvinde monteret på rund sokkel i marmor. Sign. P.Collinet h. 37 cm. Modelfoto. Varenr: 4696428

DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-07-2017 20:05:00 DKK 675
Bronzefigur af ung kvinde
Bronzefigur af ung kvinde. Bronzefigur i form af siddende kvinde sign. J.Pataue Plakette med påskrift: 'Bronze garanti Paris, J.B. deposée. H. 11.5 cm. L 32.5 cm. Modelfoto Varenr: 4696431

DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-07-2017 20:12:00 DKK 500
Bronzefigur af ung kvinde
Bronzefigur af ung kvinde. Kvinde i erotisk positur, udført i patineret bronze. H. 18 cm. Monteret på rund sokkel af sort marmor. Modelfoto Varenr: 4674157

DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-07-2017 20:30:00 DKK 1.600
Bronzeskulptur af kvinde i Art-deco stil
Bronzeskulptur af kvinde i Art-deco stil. Bronzeskulptur af kvinde i Art-deco stil. Udført i patineret bronze monteret på rund sokkel af marmor. Sign. Milo. Højde 39 cm. An nyere dato. Modelfoto Varenr: 4685230

DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-07-2017 20:39:00 DKK 450
L.E.Moore “Kiss My Orange Lips”, Art skulptur. Limited Edition nr. 27/50.
L.E.Moore “Kiss My Orange Lips”, Art skulptur. Limited Edition nr. 27/50. . L.E.Moore “Kiss My Orange Lips”, Art skulptur. Limited Edition nr. 27/50. Håndmalet og lak forseglet buste, af hærdet Pvc. stående på 30x30 cm. acryl plade. Højde 78 cm., Bredde 39 cm. Signeret L.E. Moore og nummereret 27/50 Varenr: 4708263

DKK 3.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-07-2017 21:03:00 DKK 825
Skulptur af en bjørn i naturlig størrelse
Skulptur af en bjørn i naturlig størrelse. Skulptur af en bjørn i naturlig størrelse, udført af en bronzelegering. Mål ca.: 210 x 80 x 70 cm. Skulpturen fremstår i aldersrelateret stand med få brugsspor. Den afbildede stol indgår ikke i auktionen og tjener kun til at illustrere størrelsen. På grund af størrelsen og den høje vægt skal ... Varenr: 4692767 DKK 59.491 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-07-2017 21:45:00 DKK 5.577
Relief i brons efter Madonna della seggiola
Relief i brons efter Madonna della seggiola. RELIEF, brons, efter Madonna della seggiola, diameter ca 19 cm Varenr: 4724318 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-07-2017 13:00:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6  >>