Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Skulptur Nihlén
STAFFAN NIHLÉN (född 1929): Utan titel, signerad och daterad S Nihlen -89, 7/8, höjd inkl sockel 22 cm
Varenr: 4924784
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2018
19:14:00
Se mere
Christian Eriksson brons Elof
CHRISTIAN ERIKSSON (1858-1935): Elof - stående liten gosse, signerad och daterad Chr. Eriksson Arcueil 1901, gjutarmärkt Herman Bergman Fud., brons, höjd ca 19,5 cm. . År 1901 bodde Christian Eriksson i den lilla förstaden Arcueil, strax söder om Port d´Orléans. Han erhöll i april en förfrågan fr...
Varenr: 4924791
DKK 12.355 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2018
19:28:00
Se mere
Skulptur / Figur, Schlangenbeschwörer
Skulptur / Figur aus Metall, 'Schlangenbeschwörer', auf rundem Sockel mit umlaufendem Reliefdekor stehender bärtiger Mann mit Schlange, H.57cm-D.22cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren.
Varenr: 4891464
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-02-2018
19:33:00
DKK 1.117
Bronzefigur 'Alpini'
Bronzefigur eines Alpini, italienischer Gebirgsjäger, auf Marmorsockel montiert, Maße: H. 21 cm, B. 19 cm, T. 10 cm, Abnutzungsspuren, Oxidationsspuren und Kratzer am Material.
Varenr: 4913638
20:07:00
DKK 298
Hennig, Skulptur, Blume, Keramik, 1978
Hennig, Skulptur, 'Blume', Keramik, 1978. Auf Holzplatte montierte Blüte aus glasierter Keramik, rückseitig signiert und datiert, Objektmaß 32x24cm, Gesamtmaß 43x41cm.
Varenr: 4923807
DKK 2.791 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-02-2018
20:07:00
DKK 298
Niki de Saint Phalle skulptur
NIKI DE SAINT PHALLE (1930-2002), efter, skulptur, papier maché, bemålad, höjd inkl. sockel ca 37 cm. . Historik: Enligt uppgift inköpt på firma Svenskt Tenn
Varenr: 4924816
DKK 11.583 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2018
20:18:00
Se mere
Bronzeskulptur af kvinde i Art-deco stil
Bronzeskulptur af kvinde i Art-deco stil. Udført i patineret bronze monteret på rund sokkel af marmor. Sign. Milo. Højde 39 cm. An nyere dato. Modelfoto
Varenr: 4917195

DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-02-2018
20:34:00
Dekorativ skulpturer i form av ägg
DEKORATIV SKULPTURER, i form av ägg, polerad mässing, monterad på träsockel, höjd 10-20 cm
Varenr: 4924827
20:40:00
Se mere
Alfred Ohlson statyett
ALFRED OHLSON (1868-1940): Pojke ridandes på delfin, signerad Alfred O., grönpatinerad brons, sockel i kolmårdsmarmor, gjutarmärkt Otto Meyers eftr fud, höjd ca 28 cm
Varenr: 4924853
DKK 6.177 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2018
21:32:00
Se mere
Staffan Hedqvist
STAFFAN HEDQVIST (1943-2011): "Mac III", signerad under basen SH 08, bemålad träskulptur, höjd ca 65cm
Varenr: 4924879
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-02-2018
11:00:00
Se mere
Staffan Hedqvist
STAFFAN HEDQVIST (1943-2011): "Avanti II" signerad under basen Staffan Hedqvist 2002, bemålad träskulptur, höjd ca 72 cm
Varenr: 4924895
12:12:00
Se mere
Staffan Hedqvist
STAFFAN HEDQVIST (1943-2011): Vertikal, osignerad, bemålad träskulptur, höjd ca 104 cm
Varenr: 4924908
13:12:00
Se mere
Marius Bruggemann, bronzeskulptur, titel: 'Solo'
Marius Bruggemann, bronzeskulptur med sort dekoration, titel: 'Solo'. Betegnet med indridset monogram. Mål ca.: H. 24 cm, B. 14 cm, D. 12 cm. Vægt ca.: 2,3 kg.
Varenr: 4896106
DKK 4.466 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 25-02-2018
15:00:00
DKK 558
Marius Bruggemann, bronzeskulptur, 'Figurengruppe'
Marius Bruggemann, bronzeskulptur, violet dekoration, skulpturgruppe med 7 stiliserede figurer. Med indridset monogram i bunden. Mål ca.: H. 20 cm, B. 25 cm, D. 20 cm. Vægt ca.: 7 kg.
Varenr: 4896094
DKK 8.932 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 25-02-2018
15:05:00
DKK 1.191
Sonja Zeltner-Müller, Bronzefigur 'Frosch'
Sonja Zeltner-Müller, Bronzefigur 'Frosch', patiniert, lose auf einem Holzsockel sitzend. Unter den Flossen signiert. Maße ca.: H. 9,5 cm, B. 29 cm, T. 11,5 cm.
Varenr: 4896108
DKK 2.977 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 25-02-2018
15:10:00
DKK 409
Jimmi Flyvholm. ´Jobi´ skulptur (cd)
Skagenkunstner Jimmi Flyvholm (født 1970) skulptur i form af hoved inspireret af ´Jobi´ fra Ringenes Herre. Udført i bemalet beton. Behandlet med voks og er derfor vejrbestandig. H. 44 cm, D. 50 cm, hoved Ø. 17 cm.
Varenr: 4918630
DKK 10.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-02-2018
18:06:00
Jimmi Flyvholm. ´Rockfish´ relief (cd)
Skagenkunstner Jimmi Flyvholm (født 1970) relief af 'Rockfish'. Udført af over 200 år gammel drivtømmer rokke af bemalet beton. Behandlet med voks og er derfor vejrbestandig. L. 80 cm, B. 38 cm.
Varenr: 4918627
18:11:00
Jimmi Flyvholm.´Rockfish´ skulptur (cd)
Skagenkunstner Jimmi Flyvholm (født 1970) skulptur af 'Rockfish'. Rokke af bemalet beton monteret på sten . Behandlet med voks og er derfor vejrbestandig. H. 55 cm, L. 75 cm, B. 55 cm. (2)
Varenr: 4918626
18:18:00
W. Frey, figurgruppe af træ, titel: ’Ein Sommernachtstraum’
W. Frey, figurgruppe af træ, titel: ’Ein Sommernachtstraum’. Helplastisk skulptur med halvplastisk udformede ansigter af feer og alfer og en faun, der spiller panfløjte. Signeret på bagsiden: Frey. Mål ca.: H. 155 cm, B. 35 cm, D. 17 cm. Den afbildede stol tjener til at kunne sammenligne ...
Varenr: 4921292
DKK 3.722 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 25-02-2018
18:30:00
DKK 335
Marianne Steenholdt Bork, ovalt skulpturelt fad
Marianne Steenholdt Bork (f. 1962), ovalt skulpturelt fad m/ ophæng, keramik, sign. MSB 91, H. 10, B. 35, D. 24 cm.
Varenr: 4920936
DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 25-02-2018
19:43:00
Marianne Steenholdt Bork, relief, 'Løvemaske'
Marianne Steenholdt Bork (f. 1962), relief, 'Løvemaske', keramik, sign. Marianne Steenholdt Bork, 30 x 23 cm.
Varenr: 4920937
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-02-2018
19:52:00
Tove Ólafsson. Stor skulptur af ung kvinde
Tove Ólafsson 1909-1992 cd. Unika skulptur af stående unge kvinde af stentøj. Sign. monogram TO på fodstykke. H. 106 cm.Tove Olafsson er uddannet på Kunstakademiet 1932-35 hos Einar Utzon-Frank. Tove Ólafssons foretrukne materialer var træ og sten, men hun arbejdede også i ler. Et stramt og ...
Varenr: 4860246
DKK 15.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-02-2018
20:10:00
DKK 3.600
Staffan Hedqvist
STAFFAN HEDQVIST (1943-2011): "Mac IV", signerad under basen SH 08, bemålad träskulptur, höjd 65,5 cm
Varenr: 4925020
20:14:00
Se mere
Robert Jacobsen. cd Mandefigur, skulptur af jern
Robert Jacobsen 1912-1993. Mandefigur. Relief. Signeret R.J. Skulptur af jern. H. 93 cm. B. 37 cm. Antagelige tidlig værk fra Galleri Denise Rene, Paris ca 1962.
Varenr: 4919536
DKK 60.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-02-2018
20:33:00
DKK 21.000
Udo Breitenbach, Skulptur 'Meine innere Stimme sagt mir'
Udo Breitenbach (geb.1959), Skulptur 'Meine innere Stimme sagt mir', bemalte Kunststofffigur in Form eines Kopfes mit montierten Puppenköpfen, Maße: H. ca. 40 cm, B. 20 cm, T. 20 cm, Abnutzungsspuren, Kunststoff mit Kratzern, Bestoßungen und kleinen Löchern.
Varenr: 4914384
DKK 2.605 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-02-2018
20:43:00
DKK 968
Staffan Hedqvist
STAFFAN HEDQVIST (1943-2011): "Avanti III" signerad under basen Staffan Hedqvist 2002, bemålad träskulptur, höjd ca 82 cm
Varenr: 4925038
DKK 3.089 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-02-2018
20:50:00
Se mere
Marianne Steenholdt Bork, skulptur, 'Filihankat'
Marianne Steenholdt Bork (f. 1962),'Filihankat', keramik, sign. MSB, H. 30, B. 25, D.13 cm. Fremstår m/ brændings revne ved ene forben.
Varenr: 4920938
DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-02-2018
21:16:00
Staffan Hedqvist
STAFFAN HEDQVIST (1943-2011): "Mac V", signerad under basen SH 08, bemålad träskulptur, höjd 65,5 cm
Varenr: 4925052
21:18:00
Se mere
Yoshio Nakajima ( f. 1940) Figur af patineret bronze H. 23,5 cm.
Yoshio Nakajima. Figur af patineret bronze, i form af stående figur med ansigt. H. 23,5 cm.
Varenr: 4921273
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-02-2018
14:21:47
Sterett-Gittings Kelsey f. 1941 cd. Figur af patineret bronze i form af pige til hest.
Sterett-Gittings Kelsey f. 1941 cd. Figur af patineret bronze i form af pige til hest. Sign. Kelsey 76. H. 15 cm. L. 15 cm.
Varenr: 4921271
15:20:00
 1 2 3 4 5 6 7  >>