Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Susanne Kirså. Skulptur af bronze
Susanne Kirså født 1963. Skulptur af bronze, sokkel af granit. H. 18 cm inkl. sokkel, sokkel: L. 11, D. 4 cm.
Varenr: 4747757
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 21-08-2017
14:39:11
DKK 425
Sixpence. 'Vægrelief'. Skulptur af mixed media
'Vægrelief' af Sixpence (f. 1951). Skulptur af mixed media. Sign. og dat. Sixpence 2017. 60 x 40 cm.
Varenr: 4678893
DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 21-08-2017
15:42:50
Alice Wilken. Par Skulpturer i bemalet stentøj (2)
Alice Wilken. 1926 - 2017. Par Skulpturer i bemalet stentøj. En kvindefigur H. 27 cm. Figur mor med barn - denne figur med reparation ved hoved. H. 15 cm (2)
Varenr: 4736487
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-08-2017
16:25:00
Chinesische Göttin aus Bronze auf Drachenkopf Fisch auf Marmorsockel
Chinesische Göttin aus Bronze auf Drachenkopf Fisch auf Marmorsockel, dunkel patiniert. Maße: H. 61 cm. B. 36 cm. T. 19 cm.
Varenr: 4733516
DKK 2.231 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-08-2017
17:02:08
DKK 930
Alice Wilken. Par skulpturer i bemalet stentøj (2)
Alice Wilken. 1926 - 2017. Par stentøjsfigurer med grøn bemaling.1 kvindehoved H. 11 cm og 1 kvindefigur H. 22,5 cm. Fremstår med enkelte småafslag (2)
Varenr: 4747085
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-08-2017
17:56:00
Bert Gerresheim, Reliefbild Ohne Titel, Mix Media auf Platte
Bert Gerresheim (1931), Reliefbild OhneTitel, Mix Media auf Platte, gefertigt aus Gips, silber und gold gefasst, signiert unten 'Gerry'. Maße ca.: 40 x 50 cm. Altersgemäßer Zustand.
Varenr: 4735780
18:05:00
DKK 297
Hannes D'Haese. 'English Bull Dog' skulptur.
Hannes D'Haese f. 1965. 'English Bull Dog' skulptur, bemalet polyester resin. Bemalet med figurativ kompostion på ryg. Påskrift: I Wove You. Signeret på ene side: D'Haese H. 35 cm. L. 57 cm. Hannes D'Haese er født og bosat i Belgien. Autodidakt kunstner, som kommer fra en kunstner familie. ...
Varenr: 4706250

DKK 2.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-08-2017
19:04:00
Bronzefigur forestillende vædder
Figur i patineret bronze forestillende vædder monteret med sokkel af marmor h. 42 cm. Af nyere dato
Varenr: 4737119

DKK 2.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-08-2017
19:25:00
DKK 1.900
Abstrakt figur af patineret bronze iform af kvinde
Abstrakt figur af patineret bronze. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee L. 23 cm. Sign. Nick Modelfoto
Varenr: 4667249

DKK 1.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-08-2017
19:34:00
DKK 450
Eksotisk skulptur udført i højglans marmor
Ekspressionistisk håndhugget eksotisk figur i form af nøgen kvinde siddende på mand udført i håndhugget antracit farvet håndpoleret højglans natur marmor. H. 42,5 cm, B. 26 cm, D. 17 cm. Fremstår med minimale brugsspor.
Varenr: 4747312
DKK 3.500 DK, Aalborg, Nibevej 21-08-2017
19:40:00
DKK 775
Bronzefigur af ung kvinde
Bronzefigur forestillende ung siddende kvinde monteret på rund sokkel i marmor. Sign. J. Patoue H. 27 cm.
Varenr: 4697115

DKK 1.600 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-08-2017
19:45:00
Bronzefigur af ung kvinde
Skulptur af ung dansende kvinde udført i patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Højde 47 cm.
Varenr: 4685207

DKK 2.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-08-2017
19:46:00
Hannes D'Haese. 'Elephant' skulptur.
Hannes D'Haese f. 1965. 'Elephant' skulptur, bemalet polyester resin. Bemalet med figurativ kompostion på ryg. Signeret ned af ben: D'Haese H. 15 cm. B. 20 cm Hannes D'Haese er født og bosat i Belgien. Autodidakt kunstner, som kommer fra en kunstner familie. Nevø af Reinhoud D'Haese Cobra ...
Varenr: 4706140

DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-08-2017
19:48:00
Skulptur af bronze i form af en tyr
Skulptur af patineret bronze i form af en tyr. Monteret på base af sort marmor (lille afslag) H. 14 cm L. 13 cm. Af nyere dato
Varenr: 4738589

DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-08-2017
19:52:00
DKK 575
Futuristisk Daphne
Futuristisk Daphne på en metalsokkel, fremstillet af metal, helplastisk figur, mørk patineret og delvist guldfarvet patineret. Mål ca.: H. 58 cm, Ø 27 cm. Vægt i alt ca.: 7,6 kg. Fremstår i aldersrelateret stand.
Varenr: 4674130
DKK 3.718 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-08-2017
20:00:00
DKK 2.417
Andrzej Danielski, tyrehoved
Andrzej Danielski, tyrehoved på en træsokkel, udført i keramik, hånddekoreret og glaseret, signeret på bagsiden: 'A. Danielski'. Mål ca.: H. inkl. sokkel: 95 cm. H. 10 cm, B. 37 cm, D. 40 cm.
Varenr: 4747099
20:00:00
DKK 297
Skulptur fra bronzestøberiet Gustav Heinze Berlin
Skulptur fra bronzestøberiet Gustav Heinze Berlin, omkring 1910. Skulpturen forestiller en dreng med nodeark og slag. På piedestalen er der en bronzeplade, som er fremstillet vha. billedstøbning. Signeret på plinten: G. Heinze. Mål ca.: H. 45 cm, B. 14 cm, D. 12,5 cm. Skulpturen fremstår i ...
Varenr: 4738758
DKK 14.873 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-08-2017
20:05:00
DKK 372
Bronzefigur forestillende ung kvinde
Figur i patineret bronze forestillende ung siddende kvinde monteret på sokkel i marmor. H. 18 cm L. 22 cm
Varenr: 4697117

20:06:00
DKK 325
Bronzeskulptur forestillende Amor
Skulptur af patineret bronze forestillende Amor monteret på rund sokkel af marmor. H. 39 cm. Kopi efter Auguste Moreau
Varenr: 4737308

DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-08-2017
20:07:00
DKK 1.800
Bronzeskulptur af løvinde, sign. Barye
Skulptur af liggende løvinde, patineret bronze, sign. Barye, nummereret samt medaljon med støbermærke, J.B. Paris, sokkel af sortbroget marmor, H. 13 cm L. 25 cm.Af nyere dato. Modelfoto
Varenr: 4725160

20:10:00
DKK 425
Abstrakt bronze figur af nøgen kvinde
Abstrakt bronze figur af nøgen kvinde. Monteret på firkantet sokkel af sort marmor h. 33 cm. Plakette med påskrift: 'Bronze garanti Paris, J.B. deposée' på foden. Modelfoto.
Varenr: 4728300

DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-08-2017
20:17:00
DKK 1.200
Bronze skulptur af ung kvinde
Kvinde i erotisk positur, udført i patineret bronze. H. 14 cm L. 10 cm. Af nyere dato. Modelfoto
Varenr: 4741480

20:17:00
Kristian von Hornsleth. Bemalet udendørs-askebæger fra Hornsleth Bar i Vejle (cd)
Sort askebæger til udendørs brug bemalet af Kristian von Hornsleth (f. 1963), signeret Hornsleth 2016. H. 33 cm. B. 28 cm. Fremstår med brugsmærker. Hidhørende fra Hornsleth Bar i Vejle.
Varenr: 4745144
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-08-2017
20:17:00
DKK 625
Hannes D'Haese. 'Wove in a box' skulptur.
Hannes D'Haese f. 1965. 'Wove in a box' skulptur, bemalet polyester resin. Bemalet med figurativ kompostion på ryg. Påskrift: I Wove You. Signeret på ene side: D'Haese H. 18 cm. L. 21 cm. Kommer i gaveæske. Fremstår med enkelt mærke på øre. Hannes D'Haese er født og bosat i Belgien. Autodidakt ...
Varenr: 4706178

DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-08-2017
20:26:00
DKK 325
Andreas Brüggemann, 'Die Erhabene', skulptur, 2017, Brüggemann&Barth
Andreas Brüggemann, 'Die Erhabene', skulptur, 2017, udførelse Brüggemann&Barth. Stål i guld-look, med sortnet træ. Mål objekt 115 cm x 33 cm, sokkel 35 cm x 35 cm. Kun fremstillet i ét eksemplar.
Varenr: 4734074
DKK 3.346 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-08-2017
20:51:00
DKK 855
Kristian von Hornsleth. Bemalet varmeblæser fra Hornsleth Bar i Vejle (cd)
Varmeblæser bemalet af Kristian von Hornsleth (f. 1963). H. 60 cm. B. 28 cm. Fremstår med brugsmærker. Ifølge rekvirent funger den. Lauritz.com garanterer dog ikke for funktionaliteten. Hidhørende fra Hornsleth Bar i Vejle.
Varenr: 4745111
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-08-2017
21:06:00
DKK 725
Samling erotiske figurer (6)
Samling erotiske figurer og fallosfigurer af bronze og sten. Enkelte små afslag. Mål på største: 13,5 x 14 x 3,5 cm.(6)
Varenr: 4734977
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-08-2017
10:57:30
DKK 325
Ole Prip Hansen. Skulptur 'Mand og tårn', cd
Ole Prip Hansen født 1946, cd. Skulptur af bemalet træ, lertøj, legoklodser, sten mm., betitlet: 'Mand og tårn', sign. under soklen Ole Prip Hansen, dateret 2012, H. 58 cm.
Varenr: 4733473
DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 22-08-2017
11:24:24
Varenr: 4706131

DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-08-2017
11:40:20
Carl Milles efter brons
CARL MILLES (1875-1955), efter: Kvinnohuvud, patinerad brons, sockel av plexiglas, utgåva av Millesgården, höjd inklusive sockel ca 14,5 cm
Varenr: 4748105
DKK 3.824 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-08-2017
11:42:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6 7  >>