Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Smykker i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 .. 35  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Sølvbroche Quetzalcoatl William Spratling 925 sterling sølv, Taxco Mexico
Sølvbroche Quetzalcoatl William Spratling 925 sterling sølv, Taxco Mexico. Sølvbroche fra William Spratling, forestiller Quetzalcoatl, vægt ca. 52 g, 925 sterling sølv, mål: 84 x 53 x 15 mm, nål med sikkerhedslås, formgivet og udført i Taxco, Mexico i 1942. Varenr: 4425772 DKK 2.589 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-02-2017 19:51:00 DKK 1.332
Guldringe (2)
Guldringe (2). Ingild Esbern Sørensen. (guldsmedie 1946-1988) Vintagering af 14 kt guld, prydet med tre farveløse similisten Bredde af front: ca 9 mm, Ringstr. 54 Endvidere Hermann Siersbøl ring af 14 kt guld, prydet med en akoya saltvands kulturperle, ø ca 5,6 mm. Ringstr. 54. Samlet vægt: ca 8,9 gr. (2) Varenr: 4572140 DKK 1.400 DK, Herlev, Dynamovej 27-02-2017 19:52:00 DKK 700
Brillantring, 14 kt guld, 0.34 ct.
Brillantring, 14 kt guld, 0.34 ct.. Brillantring udført i 14 kt. guld prydet med tre brillanter på ialt 0.34 ct. Farve: Top Wesselton/ Wesselton (G-H). Klarhed: SI. slibning: God. Ringstr: Ø. 16,5 mm/ 52. Stemplet 585/ FHP for Diamonds by Frisenholm. Varenr: 4553265

DKK 4.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-02-2017 19:54:00 DKK 3.300
Collier odlade saltvattenspärlor
Collier odlade saltvattenspärlor. COLLIER, odlade, vita, doserade saltvattenspärlor ca 3-8 mm, grårosa underton, god lyster, kistlås, platina, dekor med rosenslipade samt briljantslipad diamant totalt ca 0,03 ct, längd ca 40 cm Varenr: 4573193 DKK 2.325 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-02-2017 19:54:00
Se mere
Par brillantørestikker (2)
Par brillantørestikker (2). Ørestikker af 18 kt. hvidguld. Prydet med brillantslebet diamant. I alt ca 0.20 ct. Farve Wesselton (H). Klarhed VS. (2) Varenr: 4573410 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-02-2017 19:54:00 DKK 650
Chr. Rasmussens Eftf. Wm. Vonsild. Guldarmring med citrin og brillanter, 1950´erne
Chr. Rasmussens Eftf. Wm. Vonsild. Guldarmring med citrin og brillanter, 1950´erne. Chr. Rasmussens Eftf. Wm. Vonsild . Vintage armring af 14 kt guld, prydet med en rund facetsleben citrin, ø ca 15 mm, flankeret af fire brillanter på hver side, samlet ca 0.26 ct., Farve: Top Wesselton (G), Klarhed: VS. Armbåndet åbnes som fjeder. Indvendigt mål ca 4 x 5,2 cm. Vægt: ca 24,3 gr, ... Varenr: 4556362 DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-02-2017 19:55:00 DKK 3.000
Håndlavet ring m/ rubin, ametyst, granat mm, 10,2 gram
Håndlavet ring m/ rubin, ametyst, granat mm, 10,2 gram. Unika ring med ametyst, rubin, granat samt krom diopsid udført af guldbelagt/ sort rhodineret sterling sølv. H. ca. 27,8 mm. Ringstr. ca. Ø. 18,5 mm/ 58. Vægt: 10,2 gram. Varenr: 4517188

DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-02-2017 19:57:00 DKK 1.000
Ole Lynggaard. Sæt kæder (7)
Ole Lynggaard. Sæt kæder (7). Ole Lynggaard. Sæt kæder trukket med onyx, koral, ametyst m.fl. alle med dubsko i enderne. Længde: 40 cm. (7) Varenr: 4574476 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 27-02-2017 19:59:00 DKK 625
Ole Lynggaard, Love ring af 14 kt. Guld
Ole Lynggaard, Love ring af 14 kt. Guld. Ole Lynggaard. Love ring nr. 4 af 14 kt. satineret guld. Design af Charlotte Lynggaard. Str. 54. Vægt ca. 9,1 gram. Varenr: 4574481 DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-02-2017 20:00:00 DKK 2.900
Vintage ring samt broche af 14 kt. guld (2)
Vintage ring samt broche af 14 kt. guld (2). Vintage ring af 14 kt. guld prydet med tre rosensleben diamanter, på i alt ca 0.15 ct, farve: Cape (M), Klarhed: P1. Ring str. 53,5 samt smal broche af 14 kt. guld prydet med enkelt brillant med ældre slibning, på i alt ca 0.05 ct, farve: Wesselton (H), Klarhed: VS2. 1,9 gram. (2) Varenr: 4574624 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 27-02-2017 20:00:00 DKK 425
Ein Paar Ohrclips 750er Weissgold mit je 1 Perle und 2 Brillanten
Ein Paar Ohrclips 750er Weissgold mit je 1 Perle und 2 Brillanten. Ein Paar Ohrclips 750er Weissgold, Gewicht ca. 5,3 Gramm, besetzt mit je 1 weissen runden Zuchtperle Ø 8,3 mm und 2 Brillanten, insg. ca. 0.36ct., Farbe: Top Wesselton G, Reinheit: vs1- 2, Clip- Brisur mit Omega- Bügel. Leichte Gebrauchsspuren, Deutschland um 1960 Varenr: 4512616 DKK 2.959 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-02-2017 20:00:00 DKK 1.850
Et par vintage South-Sea -og brillantrosetørestikker af 14 kt. hvidguld, i alt ca. 3.30 ct. 1900-tallets anden halvdel. (2)
Et par vintage South-Sea -og brillantrosetørestikker af 14 kt. hvidguld, i alt ca. 3.30 ct. 1900-tallets anden halvdel. (2). Et par South-Sea -og brillantrosetørestikker af 14 kt. hvidguld prydet med to større runde perlegrå saltvandskulturperler omkranset af 32 brillantslebne diamanter på tilsammen ca. 3.30 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS1. Stikker stemplet med senere London gold Hallmarks 2017. Perle Ø ca. ... Varenr: 4566394 DKK 18.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-02-2017 20:00:00 DKK 14.000
Ole Lynggaard. 'Sweet Drop' diamantcharm af 18 kt. rosaguld
Ole Lynggaard. 'Sweet Drop' diamantcharm af 18 kt. rosaguld. Ole Lynggaard. 'Sweet Drop' charm af 18 kt. rosaguld, prydet med 3 brillantslebne diamanter på i alt 0,035 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: VS. Design Charlotte Lynggaard. Art. nr. A2560-701. Original velourpose medfølger.Vejl. udsalgspris: DKK 12.400,- Varenr: 4547785

DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-02-2017 20:02:00 DKK 6.200
Safir-og diamantørestikker (2)
Safir-og diamantørestikker (2). Par ørestikker af 18 kt. hvidguld. Prydet hver med en oval facetslebet safir samt små diamanter. I alt. ca 0.20 ct.Farve Wesselton (H) Klarhed: SI. Mål ca. 9X10,5 mm. Vægt ca. 3,2 gram. (2) Varenr: 4573404 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 27-02-2017 20:02:00 DKK 875
Ole Lynggaard. Stor 'Dew Drops' charm med månesten samt læderarmbånd. (2)
Ole Lynggaard. Stor 'Dew Drops' charm med månesten samt læderarmbånd. (2). Ole Lynggaard. Stor 'Dew Drops' charm af satineret og oxideret sterlingsølv, prydet med cabochonsleben grå månesten. Art nr. A2634-301. Monteret på læderarmbånd med logo Sweet Drop charm. Str. L. Medfølges af Ole Lynggaard kuvert og sort satinpose.Samlet vejl. udsalgspris: 5.940,- (2) Varenr: 4576003

DKK 3.800 DK, Vejle, Dandyvej 27-02-2017 20:02:00 DKK 3.000
Brillantring ca. 1.75 ct.
Brillantring ca. 1.75 ct.. Solitaire ring udført i 14 kt rhodineret guld og prydet med en brillant på ca. 1.75 ct. Farve: Fancy gray. Klarhed P2. Ringstr. ca. Ø 16,50 mm. Varenr: 4571560 DKK 5.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-02-2017 20:02:00 DKK 3.500
Ring 18 k guld med diamanter
Ring 18 k guld med diamanter. RING, 18 k guld, gammalslipade diamanter totalt ca 0,45 ct, ringstorlek ca 17 mm, vikt ca 2 g Varenr: 4573197 DKK 4.650 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-02-2017 20:02:00
Se mere
Vintage rosetring af 18 kt. hvidguld med pink pyrop granat og diamanter
Vintage rosetring af 18 kt. hvidguld med pink pyrop granat og diamanter. Vintage rosetring af 18 kt. hvidguld prydet med oval facetsleben pink pyrop granat omkranset af 12 større og mindre enkeltslebne diamanter, i alt ca. 0.16 ct. Farve: Wesselton (H). klarhed: VS1- SI1. 1900-tallets midte. Vægt ca. 3,9 g. Front B. 1 cm. Ringstr. 57/18,25. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4574190 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-02-2017 20:02:00 DKK 3.600
Ole Lynggaard. Armring af flettet sterlingsølv.
Ole Lynggaard. Armring af flettet sterlingsølv. . Ole Lynggaard. Armring af flettet sterlingsølv. Art. nr. A1967-301. B. 15 mm. Indvendig Ø ca. 18 cm. Vægt ca. 80 gr. Original emballage medfølger. Vejl. udsalgspris: DKK 2.495,- Varenr: 4572419

DKK 1.800 DK, Vejle, Dandyvej 27-02-2017 20:03:00 DKK 1.250
Klassisk brillant-tennisarmbånd af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 6.34 ct
Klassisk brillant-tennisarmbånd af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 6.34 ct. Klassisk brillant-tennisarmbånd af 18 kt. hvidguld, prydet med 58 brillantslebne diamanter, i alt ca. 6.34 ct. Samlet carat er stemplet i armbåndet. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI2-P2. Vægt ca. 17,2 g. B. 0,33 cm. L. 19,5 cm. Varenr: 4547645 DKK 38.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-02-2017 20:04:00 DKK 30.000
En samling guldsmykker af 14 og 8 kt. guld (10)
En samling guldsmykker af 14 og 8 kt. guld (10). En samling guldsmykker bestående af: En diamantring af 14 kt. rhodineret guld prydet med 5 single cut diamanter på i alt 0.075 ct., farve Crystal, klarhed SI, ringstr. 51,5/16,5, udført af Svend Valdemar Nielsen. 4 ringe af 14 kt. guld prydet med forskellige facetslebne sten bl.a. ametyst, ... Varenr: 4573955 DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-02-2017 20:04:00 DKK 4.200
Ole Lynggaard Blomster ring af hvidguld
Ole Lynggaard Blomster ring af hvidguld. Ole Lynggaard. Blomsterring af 18 kt. guld prydet med 6 brillanter på tilsammen ca. 0.08 ct. Farve: Top Wesselton (G) Klarhed: VS1. Ringstr. 54 Ø /17,25 mm. Designet af Charlotte Lynggaard. B. 16 mm. Originalæske medfølger Varenr: 4558845 DKK 15.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-02-2017 20:04:00 DKK 10.000
Opal strenge (6)
Opal strenge (6). Samling opalstrenge bestående af fem strenge af linseformede opalperler, trukket i doseret forløb, Ø ca 2,8 mm til 4 mm. Længde. ca 40 cm. Samt enkel opalstreng af ravperler, trukket i let doseret forløb, Ø fra 4,9 til 5,7 mm. Længde: ca 38,5 cm. Ethiopien. (6) Varenr: 4227023

DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-02-2017 20:05:00 DKK 2.800
Ole Lynggaard. 'Katrine' sommerfuglelås af 18 kt. oxideret rødguld med brillanter med tre forskellige kæder. (4)
Ole Lynggaard. 'Katrine' sommerfuglelås af 18 kt. oxideret rødguld med brillanter med tre forskellige kæder. (4). Ole Lynggaard. 'Katrine' sommerfuglelås af 18 kt. delvis oxideret rødguld prydet med 10 brillantslebne diamanter, i alt 0.09 ct. Farve: Top Wesselton (G), Klarhed: VS1. Art.nr. A2641-402. Hertil tre kæder med dupsko bestående af tre-radet sommerfugle halscollier af oxideret sterlingsølv. Art nr. ... Varenr: 4551420

DKK 22.500 DK, Vejle, Dandyvej 27-02-2017 20:07:00 DKK 18.500
Ole Lynggaard. Et par 'Nymåne' ørestikker i 14 kt. guld og hvidguld
Ole Lynggaard. Et par 'Nymåne' ørestikker i 14 kt. guld og hvidguld. Ole Lynggaard. Et par 'Nymåne' ørestikker i 14 kt. satineret guld og blank hvidguld hver prydet med en brillant på tilsammen 0.10 ct. Farve: Top Wesselton (G) Klarhed: VS1. Ø 3 cm. Vægt 18,9 g. Ørestikkerne er omdannet fra clips til stikker, og låsemekanismen er derfor uoriginal. Original Ole ... Varenr: 4551119 DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-02-2017 20:08:00 DKK 6.400
Ole Lynggaard. 'Dråbe' vedhæng af sterlingsølv med grå satinsnor (2)
Ole Lynggaard. 'Dråbe' vedhæng af sterlingsølv med grå satinsnor (2). Ole Lynggaard. 'Dråbe' vedhæng af sterlingsølv, Design Charlotte Lynggaard. Art. nr. A1918-302. L. vedhæng 3,6 cm. Samt grå satinsnor med ender af satineret sterlingsølv. L. 128cm. Original emballage medfølger. (2)Vejl. udsalgspris. 1.995,- Varenr: 4563762

DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-02-2017 20:08:00 DKK 1.500
Georg Jensen, 'Cascade' ring af 18 kt. hvidguld med brillanter
Georg Jensen, 'Cascade' ring af 18 kt. hvidguld med brillanter. Georg Jensen. 'Cascade' ring udført af 18 kt. hvidguld prydet med syv større og mindre brillanter, i alt ca. 0,52 ct. Farve: Top Wesselton (F-G). Klarhed: VS. Ring str. 60. Fremstår med senere ændring i ringstørrelsen. Varenr: 4558661 DKK 15.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-02-2017 20:09:00 DKK 10.000
Björn Weckström for Lapponia. 'Prisme' moderne ring af 14 kt. guld med citrin, anno 1984
Björn Weckström for Lapponia. 'Prisme' moderne ring af 14 kt. guld med citrin, anno 1984. Björn Weckström for Lapponia. 'Prisme' moderne ring af 14 kt. delvist satineret guld, prydet med facetteret citrin, udført 1984. Str. 57. Vægt: ca. 5 gr. Fremstår med lettere brugsspor. Varenr: 4563612 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-02-2017 20:10:00 DKK 3.500
Et par runde kulturperle- og jadeørestikker af guld. (2)
Et par runde kulturperle- og jadeørestikker af guld. (2). Et par runde kulturperle- og jadestikker af 18 kt. guld, prydet med 6 let dråbeformede ferskvandskulturperler og 8 runde indfarvet perler af grøn jade, hvorimellem mellemled i form af guldringe. Vægt i alt ca. Kulturperler Ø ca. 6,10- 6,9 mm. Jade Ø. ca. 6,22 mm. Ørestikker Ø ca. 2,8 cm. ... Varenr: 4571915 DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-02-2017 20:10:00 DKK 300
Nanna Ditzel for Georg Jensen. Pengeclips af 14 kt. rødguld
Nanna Ditzel for Georg Jensen. Pengeclips af 14 kt. rødguld. Nanna Ditzel for Georg Jensen. Pengeclips af 14 kt. rødguld, organisk design, dessin nr. 947, udført hos Georg Jensen ca. 1980. L. ca. 5,5 cm, B. 4 cm. Vægt: ca. 17,5 gr. Varenr: 4573879 DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-02-2017 20:10:00 DKK 3.000
<<  1 .. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 .. 35  >>