Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Smykker i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 .. 31  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ole Lynggaard. 'My Little World' armlænke i 18 kt. guld
Ole Lynggaard. 'My Little World' armlænke i 18 kt. guld. Ole Lynggaard. 'My Little World' armlænke i 18 kt. guld. L. 19 cm, vægt 9,5 g. Art.nr. C2012-403. Medfølges af originalt etui og kasse.Vejl. udsalgspris 21.900,- Varenr: 4473393

DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-01-2017 20:05:00 DKK 11.000
Vintage cocktailring af 14 kt
Vintage cocktailring af 14 kt. Jørgen Hansen. Vintage cocktailring af 14 kt guld, prydet med en grønlig blå syntetisk spinel, ø ca 12 mm. Bredde af front: ca 15 mm. Ringstr. 49 Vægt: ca 7,6 gr Varenr: 4535616 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 23-01-2017 20:05:00 DKK 700
Hviid & Skriver, Randers. Bred blokarmlænke af 14 kt. guld
Hviid & Skriver, Randers. Bred blokarmlænke af 14 kt. guld. Hviid & Skriver, Randers. Bred blokarmlænke af 14 kt. guld, monteret med kasselås med dobbelte sikkerhedshaspe, stemplet "HV&SK 585". L. 19 cm. B. 21,8 mm. Vægt: ca. 37,7 gr. Fremstår med brugsspor, mærker. Varenr: 4535617 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-01-2017 20:05:00 DKK 7.800
Anhänger, 925er Silber, Création Klee, 'Engel voller hoffnung'
Anhänger, 925er Silber, Création Klee, 'Engel voller hoffnung'. Création Klee, 'Engel voller hoffnung', Anhänger, 925er Silber, gestempelt auf Rückseite: Création Klee 925, H. ca 27 mm, B. ca. 18 mm, Gewicht ca. 5g, Varenr: 4429572 DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-01-2017 20:05:00 DKK 297
Collier odlade saltvattenspärlor
Collier odlade saltvattenspärlor. COLLIER, 2 st, odlade saltvattenspärlor, tvåradigt med vita, doserade pärlor ca 3-8 mm, rosa samt aprikosfärgad underton, god lyster, lås, 14 k guld, gammal- samt antikslipade diamanter totalt ca 0,48 ct, kvalité P1, resp. med vita, doserade pärlor ca 4-8 mm, svag lyster, lås saknas Varenr: 4534823 DKK 3.899 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-01-2017 20:06:00
Se mere
Anhänger 18 kt Weißgold mit 1 Zuchtperle und Diamantbaguettes
Anhänger 18 kt Weißgold mit 1 Zuchtperle und Diamantbaguettes. Anhänger, 18 kt Weißgold, ca. 2 g, mit 1 Zuchtperle und 33 Diamantbaguettes, zus. ca. 0.23 ct Reinheit: P Farbe: Wesselton-Top Crystal ( H-J ). Größe ca. 13 mm. Varenr: 4350838

DKK 2.603 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-01-2017 20:07:00 DKK 1.785
Ring in white gold 18 k with daimonds, 1.68 ct
Ring in white gold 18 k with daimonds, 1.68 ct. Ring in white gold 18 k decorated with brilliantcut diamonds approx. 1.68 ct Color: Wesselton-Top Cape (H-K) Clarity: P1-2 Ringsize: 55 17,50 mm. Weight: 6,5 g. Varenr: 4350905

DKK 9.667 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-01-2017 20:07:00 DKK 8.552
Ole Lynggaard. 'Sweet Drop' diamantcharm af 18 kt. rosaguld
Ole Lynggaard. 'Sweet Drop' diamantcharm af 18 kt. rosaguld. Ole Lynggaard. 'Sweet Drop' charm af 18 kt. rosaguld, prydet med 3 brillantslebne diamanter på i alt 0,035 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: VS. Design Charlotte Lynggaard. Art. nr. A2560-701. Original velourpose medfølger.Vejl. udsalgspris: DKK 12.400,- Varenr: 4476293

DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-01-2017 20:10:00 DKK 6.400
Keld Olsen diamantring 14K vitguld ca 0.08 ct
Keld Olsen diamantring 14K vitguld ca 0.08 ct. Keld Olsen diamantring i 14K blankpolerat vitguld prydd med 8 diamanter om totalt ca 0.08 ct. Färg: Wesselton (H). Klarhet: VS2. Stämplad KELD O, 585. Vikt ca 16,3 gr. Ringstr. ca 17,5 mm/55. Varenr: 4514544 DKK 3.509 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 23-01-2017 20:10:00 DKK 2.807
Geneve smykkesæt af 14 kt (2)
Geneve smykkesæt af 14 kt (2). Sæt af 14 kt. guld. Model Geneve, bestående af halskæde i doseret forløb. B. 5-7,5 cm L. 41 cm. Samt armbånd. B.7,5 cm. L. 18,4 cm. monteret med kasselås med to sikkerhedshasper. Totalvægt ca. 40,5 gram. (2) Varenr: 4535226 DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-01-2017 20:10:00 DKK 4.900
Herrering med onyx af 14 kt guld
Herrering med onyx af 14 kt guld . Herrering udført i 14 kt. guld, prydet med ilagt onyxplade. Moltke Jewelry ( guldsmedie 1966-2003). Ringstr. Ø 22mm/ 69 . Vægt ca. 11,6 gram. Varenr: 4531991 DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 23-01-2017 20:10:00 DKK 1.000
Ole Lynggaard. Ring af 14 kt. hvidguld med kulturperle og brillanter
Ole Lynggaard. Ring af 14 kt. hvidguld med kulturperle og brillanter. Ole Lynggaard. Ring af 14 kt. hvidguld prydet med saltvandskulturperle flankeret af tre brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.24 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS. B. 1,5 cm. Ringstr. 55/17,5. Vægt ca. 6,8 gr. perle Ø 7,63 mm. Brugsspor og limrester på perle. Varenr: 4472001 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-01-2017 20:10:00 DKK 1.850
Kgl. Hofjuvelerer P. Hertz. 'Moonstone' armbånd af guld 14 kt.
Kgl. Hofjuvelerer P. Hertz. 'Moonstone' armbånd af guld 14 kt. . Kgl. Hofjuvelerer P. Hertz. 'Moonstone' armbånd af guld 14 kt. med cabochonslebet mørkegrå månesten. Mål månesten Ø 12,0 mm. Vægt 7,5 gr. L. (indvendigt mål) Ø 16,0 cm. Tilhørende etui og yderæske fra P. Hertz medfølger. Vejledende udsalgspris DKK 9.500,- Varenr: 4513057 DKK 5.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-01-2017 20:11:00 DKK 4.000
Ole Lynggaard. Collier af rundslebne perler af ametyst og shell
Ole Lynggaard. Collier af rundslebne perler af ametyst og shell . Ole Lynggaard. Collier af rundslebne perler af ametyst og shell trukket på lilla silkesnor, L. 100 cm. Monteret med dupskoender til Ole Lynggaards låsesystem. Art. nr.: D8982-004. Medfølges af original velourpose og æske. Vejl. udsalgspris: 3.950,- Varenr: 4525950

DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-01-2017 20:11:00 DKK 2.000
Ole Lynggaard. 'Globe'-kuglelås i 18 kt. rødguld med brillanter
Ole Lynggaard. 'Globe'-kuglelås i 18 kt. rødguld med brillanter. Ole Lynggaard. 'Globe'-kuglelås i 18 kt. satineret rødguld prydet med 16 brillantslebne diamanter på i alt 0,16 ct., farve Top Wesselton, klarhed VS. Ø 1,3 cm. Art.nr. B1201-403. NB! Modelfoto.Vejl. udsalgspris: DKK 21.200, Varenr: 4526032

DKK 14.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-01-2017 20:12:00 DKK 9.000
Ole Lynggaard. Stor 'Filigran Dew Drops' charm af 18 kt. guld med blå topas
Ole Lynggaard. Stor 'Filigran Dew Drops' charm af 18 kt. guld med blå topas. Ole Lynggaard. Stor 'Filigran Dew Drops' charm af 18 kt. delvist satineret guld med dråbeslebet blå topas samt 3 brillantslebne diamanter på i alt 0,03 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: VS. Design: Charlotte Lynggaard. Art. nr. A2635-407. Original velourpose samt æske medfølger.Vejl. ... Varenr: 4475693

DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-01-2017 20:13:00 DKK 11.500
Ole Lynggaard. 'Blonde' lås af 18 kt. guld med perlekæde af røgkvarts. (2)
Ole Lynggaard. 'Blonde' lås af 18 kt. guld med perlekæde af røgkvarts. (2). Ole Lynggaard. 'Blonde' lås af 18 kt. guld, prydet med 5 brillantslebne diamanter på i alt 0.05 ct. Farve: Wesselton (H), Klarhed: VS samt tilhørende collier med facetslebne røgkvarts trukket på wire afsluttet med dupsko. L. 42 cm. Lås L. 2,15 cm. Art. nr. A1900-402 og D5106-006. Medfølges af ... Varenr: 4524352

DKK 13.500 DK, Vejle, Dandyvej 23-01-2017 20:15:00 DKK 11.000
Bent Knudsen. Ring, sterling sølv
Bent Knudsen. Ring, sterling sølv. Bent Knudsen. Ring af sterlingsølv, prydet med to hæmatitter. Stemplet Bent K. Ringstørrelse 52/Ø 16,5 mm. Vægt ca. 9,7 gram. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4532784 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-01-2017 20:15:00 DKK 350
Akoya pearl pendant with diamond approx. 0.02ct
Akoya pearl pendant with diamond approx. 0.02ct. Akoya pearl pendant in 9K gold, and with a diamond approx. 0.02ct. 9kt yellow gold, tested Colour pearl: creme Pendant adorned with round shape akoya pearl in grey colour with strong lustre and clean surface size approx. 8.00-8.50mm Colour: (H-I) Wesselton-Top Crystal Clarity: SI2 Varenr: 4532985 DKK 1.562 BE, Antwerpen 23-01-2017 20:15:00 DKK 297
Turkis halskæde og øreringe, lapis lazuli halskæde (4)
Turkis halskæde og øreringe, lapis lazuli halskæde (4). Halskæde af turkisperler, trukket i let doseret forløb, mål fra 9,5 x 7,5 x 4 mm til 12,5 x 11,5 x 8 mm, Længde: ca 44,5 monteret med forh´gyldt sølvlås. Dertil et par øreclips af forgyldt sterling sølv, mål ca 16 x 19 mm. Endvidere halskæde af runde lapis lazuliperler, ø fra 9 til 12,6 mm, ... Varenr: 4535609 DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 23-01-2017 20:15:00 DKK 325
Brillantvedhæng af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 0.64 ct
Brillantvedhæng af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 0.64 ct. Brillantvedhæng af 18 kt. hvidguld prydet med større brillantsleben diamant på ca. 0.34 ct. Farve: Top Cape (K). Klarhed: VS1. flankeret af 5 mindre brillantslebne diamanter på tilsammen ca. 0.30 ct. Farve: Cape -Cape (L-N). Klarhed: VS1. I alt ca. 0.64 ct. Vægt ca. 1,5 g. L. 1,95 cm. Fremstår ... Varenr: 4531355 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-01-2017 20:15:00 DKK 775
Murstenshalskæde i forløb, 14 kt. guld
Murstenshalskæde i forløb, 14 kt. guld. Murstenshalskæde i forløb, udført i 14 kt. guld. Lukke er monteret med sikkerheds hasper. Længde ca. 40 cm. Vægt ca. 29,9 gram. Varenr: 4535075 DKK 6.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-01-2017 20:18:00 DKK 4.200
Jens Aagaard. Et par øreclips af 14 kt. guld med mabéperler og brillanter
Jens Aagaard. Et par øreclips af 14 kt. guld med mabéperler og brillanter. Jens Aagaard. Et par øreclips af 14 kt. guld prydet med to mabé saltvandskulturperler flankeret af 4 små hvide brillantslebne diamanter, i alt ca. 0,32 ct. Vægt i alt ca. 12,7 g. perle Ø.14,42 mm. B. 2,3 cm. Varenr: 4472168 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-01-2017 20:20:00 DKK 3.100
Ole Lynggaard. 'Fidelity' ring af 14 kt. tofarvet guld med 0.30 ct. brillant
Ole Lynggaard. 'Fidelity' ring af 14 kt. tofarvet guld med 0.30 ct. brillant. Ole Lynggaard. Kraftig 'Fidelity' ring af 14 kt guld og hvidguld prydet med en brillantsleben diamant på ca 0.3 ct. Farve: Top Wesselton (F), klarhed: VS. Består af to sammensættelige ringe, i hvidguldsleddet er et skjult hjerte af rød emalje. Ringstr. 54 / 17,25. Vægt: ca. 21,1 g. Original ... Varenr: 4503247 DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-01-2017 20:20:00 DKK 15.000
Et par brillantørestikker af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 0.62 ct.  (2)
Et par brillantørestikker af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 0.62 ct. (2). Et par moderne brillantørestikker af 18 kt. hvidguld med cirkler prydet med 62 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.62 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI1-P1. Samlet vægt ca. 3 g. L. 2,2 cm. (2) Varenr: 4531359 DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-01-2017 20:20:00 DKK 725
Murstensarmbånd af 14 kt guld
Murstensarmbånd af 14 kt guld. Armbånd af 14 kt. guld. Model mursten. Kasselås med to sikkerhedshaspe. B. 11 cm. L. 18,4 cm. Vægt ca. 26,73 gram. Varenr: 4535227 DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-01-2017 20:20:00 DKK 5.200
Ole Lynggaard. 'Blonde' charm af 18 kt. rød- og sortguld
Ole Lynggaard. 'Blonde' charm af 18 kt. rød- og sortguld . Ole Lynggaard. 'Blonde' charm af 18 kt. rød- og sortguld (A2825-401) fra My Little World-serien samt sort snor med justerbar længde. Medfølges af sort satinpose. NB! Modelfoto.Vejl. udsalgspris: DKK 5.450,- Varenr: 4526051

DKK 3.600 DK, Vejle, Dandyvej 23-01-2017 20:21:00 DKK 2.000
Flemming Knud Kjerultt. Massiv ankerarmlænke af 14 kt. guld
Flemming Knud Kjerultt. Massiv ankerarmlænke af 14 kt. guld. Flemming Knud Kjerultt. Massiv ankerarmlænke af 14 kt. guld, monteret med kasselås med dobbelte sikkerhedshaspe, stemplet "FK 585". L. 24 cm. Vægt: ca. 47,6 gr. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4515704 DKK 11.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-01-2017 20:22:00 DKK 8.800
Ole Lynggaard. Medaljon charm af 18 kt. rosaguld med hvid månesten
Ole Lynggaard. Medaljon charm af 18 kt. rosaguld med hvid månesten. Ole Lynggaard. Medaljon charm af 18 kt. satineret rosaguld med facetsleben hvid månesten. Ø 22 mm. Art. nr. A2713-407. Original velourpose medfølger. Vejl. udsalgspris: DKK 17.900,- Varenr: 4525929

DKK 12.500 DK, Vejle, Dandyvej 23-01-2017 20:22:00 DKK 9.000
Ole Lynggaard. Lille 'Dew Drops' charm i oxideret sterlingsølv med onyx
Ole Lynggaard. Lille 'Dew Drops' charm i oxideret sterlingsølv med onyx. Ole Lynggaard. Lille 'Dew Drops' charm i oxideret sterlingsølv med dråbesleben onyx. Art. nr. A2633-302. Lille stofpose medfølger. Vejl.udsalgspris: 3.650,- Varenr: 4496643

DKK 2.600 DK, Vejle, Dandyvej 23-01-2017 20:23:00 DKK 1.750
<<  1 .. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 .. 31  >>