Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Smykker i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 .. 47  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
En uindfattet ædelopal-matrix, ca. 18.40 ct., Queensland, Australien
En uindfattet ædelopal-matrix, ca. 18.40 ct., Queensland, Australien. En uindfattet ædelopal-matrix, ca. 18.40 ct., mål ca. 27 x 22,5 x 2,9 mm, ædelopal-årer i matrix, poleret, afrundede kanter, fantasislebet. Opaliserende i multicolor-farvespil (blå, grønne, gule, orange og røde nuancer). Queensland, Australien, nutidig. Varenr: 4686312

DKK 5.391 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-06-2017 19:04:00 DKK 297
Zwei Anstecknadeln 585er Gelbgold mit Perle und Diamanten
Zwei Anstecknadeln 585er Gelbgold mit Perle und Diamanten. Zwei Anstecknadeln 585er Gelbgold, Gewicht insg. ca. 3,3 Gramm. 1x besetzt mit 1 runden weissen Akoya- Zuchtperle, Ø ca. 6,5mm und 4 Diamanten im Rosenschliff, insg. ca. 0.02ct. und 1x besetzt mit 1 weissen, länglich ovalen Akoya- Zuchtperle, Ø ca. 5mm. Altersbedingte Gebrauchsspuren, ... Varenr: 4688574 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-06-2017 19:04:00 DKK 297
En uindfattet boulder-ædelopal, ca. 12.34 ct., Queensland, Australien
En uindfattet boulder-ædelopal, ca. 12.34 ct., Queensland, Australien. En uindfattet boulder-ædelopal, ca. 12.34 ct., mål ca. 24 x 14,5 x 5 mm, ædelopal i matrix, poleret, afrundede kanter på undersiden, fantasislebet. Opaliserende i multicolor-farvespil (blå, grønne, gule, orange og røde nuancer). Queensland, Australien, nutidig. Varenr: 4686340

DKK 3.346 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-06-2017 19:05:00 DKK 297
Ole Lynggaard. Sæt på fem kæder samt buste (6)
Ole Lynggaard. Sæt på fem kæder samt buste (6). Ole Lynggaard. Sæt på fem kæder med dupsko i enderne bestående af: Kæde med runde perler af gul Karneol L. ca 45 cm, kæde med facetslebne Citriner L. ca 43,5 cm, kæde med Obisidian Gylden L. 42 cm, kæde med Lapis L. ca 45 cm samt tre dobbelt kæde med klare lyse perler L. ca 42 cm, Derudover en ... Varenr: 4696769 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 26-06-2017 19:09:00 DKK 650
Georg Jensen. Halskæde med Kors vedhæng af 18 kt. hvidguld m/brillanter (2)
Georg Jensen. Halskæde med Kors vedhæng af 18 kt. hvidguld m/brillanter (2). Georg Jensen. Kors vedhæng af 18 kt. hvidguld, prydet med brillantslebne diamanter på ialt 0.13 ct. Farve: Top Wesselton (G), Klarhed: VS1 samt tilhørende halskæde af 18 kt. hvidguld, Længde på kæden er justerbar med flg. længder ca. 40-43-45 cm. Fremstår med minimale brugsspor. Varenr: 4696798 DKK 5.000 DK, Aalborg, Nibevej 26-06-2017 19:10:00 DKK 2.200
Solitairering af 14 kt. Guld, 0.80 ct.
Solitairering af 14 kt. Guld, 0.80 ct.. Solitairering af 14 kt. guld prydet med brun brillant på ca. 0.80 ct. Klarhed: P2. Ring str. 56,5. Varenr: 4698695 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-06-2017 19:10:00 DKK 850
Armbånd af 18 kt. guld
Armbånd af 18 kt. guld. Italiensk let flexibelt armbånd af 18 kt. guld. L. 20 cm, bredde ca. 6 mm. Ca. 15 gram. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4698681 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-06-2017 19:10:00 DKK 2.200
N. E. From. Armring i sterling sølv og 18 kt guld med brillant
N. E. From. Armring i sterling sølv og 18 kt guld med brillant . N. E. From. Armring / armbøjle udført i sterling sølv prydet med 14 kt guld samt brillant. Stemplet N. E. From, 925S Sterling Danmark. Ø ca. 6 cm. Fremstår med minimale brugsspor. Varenr: 4696777 DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 26-06-2017 19:11:00 DKK 925
Par ringe af guld
Par ringe af guld. Hugo Grun. Ring af 14 kt guld, prydet med turkis. ø af front: ca 15 mm. Ringstr. 57. Ring af andet fabrikat af 14 kt rødguld prydet med granat. mål af front: ca 13,5 mm. Ringstr. 56 Varenr: 4698477 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 26-06-2017 19:15:00 DKK 550
Necklace with freshwater pearls in 18k
Necklace with freshwater pearls in 18k. Necklace with freshwater pearls in 18k yellow gold, hallmarked. Pearl size: 11x12mm Pearl shape: round Pearl colour: white Necklace length: 44cm Varenr: 4704202

DKK 3.346 BE, Antwerpen 26-06-2017 19:16:00 DKK 2.231
Ole Lynggaard. Par Snake ørestikker i 18 kt. guld med brillanter og vedhæng (3)
Ole Lynggaard. Par Snake ørestikker i 18 kt. guld med brillanter og vedhæng (3). Ole Lynggaard. Par Snake ørestikker i 18 kt. rødguld hver monteret med fire brillanter som øjne. Ialt ca. 0.036 ct. Farve: Top Wesselton/G. Renhed: VS. H. 2.2 cm. Disse kan bruges til vedhæng. Der medfølger et par facetterede dråber af røgquartz og et par ovale ferskvands kulturperler. (3) Varenr: 4698206 DKK 15.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-06-2017 19:18:00 DKK 6.200
Pendant in 9k with diamonds 0.11ct
Pendant in 9k with diamonds 0.11ct. Cross motive pendant in 9k yellow gold with single diamonds 0.11ct Colour: Wesselton Clarity: P1-P2 Cross measurements: 2.3x1.6cm Ref: jap06814 Varenr: 4678911

DKK 1.822 BE, Antwerpen 26-06-2017 19:20:00 DKK 967
Damering i 18 kt. guld med diamanter og rubin
Damering i 18 kt. guld med diamanter og rubin. Damering i 18 kt. guld med en 1 rubincabochon og 10 brillanter ca. 0.25 ct. i alt, klarhed ca.: SI - Pique 1, farve: Wesselton - Top Crystal (H - J), vægt ca. 5 g, ringstr. 52, stempel: 750. Varenr: 4612892

DKK 5.949 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-06-2017 19:21:00 DKK 2.975
Mule Thers, manchetknapper af sterling sølv
Mule Thers, manchetknapper af sterling sølv. Mule Thers 1943-1990, manchetknapper udført i sterling sølv, trekantet i form med dekor. Samlet vægt ca. 16,3 gram. Mål ca. 32x20 mm. Varenr: 4700681 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-06-2017 19:24:00 DKK 300
Solitairering, 14 kt guld, ca. 0.88 ct.
Solitairering, 14 kt guld, ca. 0.88 ct.. Solitairering udført af 14 kt. guld prydet med brillant på ca. 0.88 ct. Farve: Light Yellow. Klarhed: P1. Ringstr. ca. Ø. 17.25 mm/ 54. Stemplet JH/ 585. Varenr: 4543865

DKK 4.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-06-2017 19:25:00 DKK 1.450
Jugendstil-broche 585 guld med sølv, prydet med diamanter
Jugendstil-broche 585 guld med sølv, prydet med diamanter. Jugendstil-broche 585 guld med sølv, vægt ca. 10 g, prydet med 59 gammelslebne diamanter, i alt ca. 2.98 ct., farve: Top Crystal I - Crystal K, klarhed: SI1- I1 (hovedsten ca. 0.88 ct., Top Crystal I, SI1). Mål på brochen ca. 53 x 37 mm, brochering nål med skydesikring. Fremstår med ... Varenr: 4688562 DKK 5.205 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-06-2017 19:26:00 DKK 2.417
En uindfattet boulder-ædelopal, ca. 13.65 ct., gravering med heste, Queensland, Australien
En uindfattet boulder-ædelopal, ca. 13.65 ct., gravering med heste, Queensland, Australien. En uindfattet boulder-ædelopal, ca. 13.65 ct., mål ca. 25,5 x 14 x 4,8 mm, ædelopal på hovedsten (matrix), eksakt gravering af to hestehoveder i halvprofil, poleret, afrundede kanter på undersiden, fantasislebet. Opaliserende i tofarvet farvespil (blå og grønne nuancer). Queensland, Australien,... Varenr: 4686348

DKK 7.436 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-06-2017 19:27:00 DKK 1.524
En uindfattet hvid ædelopal, ca. 30.64 ct., Coober Pedy, Australien
En uindfattet hvid ædelopal, ca. 30.64 ct., Coober Pedy, Australien. En uindfattet hvid ædelopal, ca. 30.64 ct., mål ca. 35 x 26 x 6 mm, hvid ædelopal, poleret, fantasislebet. Opaliserende i flerfarvet farvespil (blå, grønne, gule, orange og røde nuancer, hovedsageligt gule og røde nuancer). Coober Pedy, Australien, nutidig. Varenr: 4686356

DKK 13.014 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-06-2017 19:27:00 DKK 297
En uindfattet hvid ædelopal, ca. 7.48 ct., Coober Pedy, Australien
En uindfattet hvid ædelopal, ca. 7.48 ct., Coober Pedy, Australien. En uindfattet hvid ædelopal, ca. 7.48 ct., mål ca. 22 x 13 x 4,3 mm, hvid ædelopal, poleret, fantasislebet. Opaliserende i flerfarvet farvespil (blå, grønne, gule, orange og røde nuancer, hovedsageligt gule og røde nuancer). Coober Pedy, Australien, nutidig. Varenr: 4686366

DKK 7.250 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-06-2017 19:28:00 DKK 1.153
En uindfattet hvid ædelopal, ca. 5.75 ct., Coober Pedy, Australien
En uindfattet hvid ædelopal, ca. 5.75 ct., Coober Pedy, Australien. En uindfattet ædelopal, ca. 5.75 ct., mål ca. 22 x 10 x 3,3 mm, hvid ædelopal, poleret, fantasislebet. Opaliserende i flerfarvet farvespil (blå, grønne, gule, orange og røde nuancer). Coober Pedy, Australien, nutidig. Varenr: 4686370

DKK 8.924 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-06-2017 19:28:00 DKK 297
En uindfattet hvid ædelopal, ca. 8.81 ct., Coober Pedy, Australien
En uindfattet hvid ædelopal, ca. 8.81 ct., Coober Pedy, Australien. En uindfattet hvid ædelopal, ca. 8.81 ct., mål ca. 29,5 x 15 x 3 mm, hvid ædelopal, poleret, fantasislebet. Opaliserende i multicolor-farvespil (blå, grønne, gule, orange og røde nuancer). Coober Pedy, Australien, nutidig. Varenr: 4686361

DKK 6.507 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-06-2017 19:28:00 DKK 409
Vintagering af 9 kt. guld
Vintagering af 9 kt. guld. Vintagering af 9 kt guld, prydet med en glatsleben syntetisk rubin. Bredde af front: ca 16,5 mm. Ringstr. 54 Vægt: ca 8,3 gr Varenr: 4698407 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-06-2017 19:30:00 DKK 425
En uindfattet diamant, Natural Fancy Orangy Brown, ca. 0.52 ct.
En uindfattet diamant, Natural Fancy Orangy Brown, ca. 0.52 ct.. En uindfattet diamant, ca. 0.52 ct., farve: Natural Fancy Orangy Brown, klarhed: SI2, ovalfacetteret, mål ca. 5,6 x 4,3 x 2,8 mm, høj brillans og glød, facetteret rondist. Idar-Oberstein, Tyskland, nutidig. Varenr: 4681437

DKK 6.321 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-06-2017 19:32:00 DKK 372
Samling smykker af guld (8)
Samling smykker af guld (8). Samling guldsmykker bestående af camébroche/vedhæng af 18 kt guld, mål ca 3,2 x 4 cm. Nål af 14 kt guld, prydet med fire saltvands kulturperler, L.: ca 4,5 cm. par ørestikker af 14 kt med farveløs sten, L.: ca 3 cm. Par øreringe af 14 kt prydet med akoya saltvands kulturperler, L.: ca 4,5 cm. ... Varenr: 4698586 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-06-2017 19:35:00 DKK 1.500
Vintage guldvedhæng
Vintage guldvedhæng. Vintage vedhæng af guld, prydet med farverige similisten. Længde., ca 3,2 cm. Ustemplet. Ifølge guldprøve af 18 kt. Vægt: ca 7,5 gr Varenr: 4698590 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-06-2017 19:35:00 DKK 325
Smycken
Smycken. PIECES OF, smycken, 14 dlr, bestående av: ringar, 5 st., halsband, 2 st., armband, 4 st., örhängen, 3 par, delvis silver Varenr: 4699803 DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-06-2017 19:36:00
Se mere
Brillantring, 14 kt hvidguld, 0.66 ct.
Brillantring, 14 kt hvidguld, 0.66 ct.. Brillantring udført i 14 kt. rhodineret guld, prydet med brillant på ca. 0.32 ct. Farve: Top Crystal/I. Klarhed: VS2. flankeret af 42 brillanter på tilsammen ca. 0.34 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS-P. Ringstr. Ø 17 mm/ 54. Bred ringskinne: 4 mm. Vægt ca. 6,1 gram.Stemplet 585/ JH. Varenr: 4690606

DKK 7.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-06-2017 19:38:00 DKK 3.100
Ring af 14 kt. guld, Hans Hansen.
Ring af 14 kt. guld, Hans Hansen.. Hans Hansen. Ring af 14 kt. guld. Ringstørrelse. 54 ø 17,25 mm. Samlet højde på ring. ca 2 cm. Vægt. Ca. 13,1 gram. 1970'erne. Varenr: 4689275 DKK 5.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-06-2017 19:38:00 DKK 4.400
B. Hertz, armring af 14 kt. guld i form af slange
B. Hertz, armring af 14 kt. guld i form af slange. B. Hertz, armring af 14 kt. guld i form af slange med øjne af farvet similisten. Indvendig diameter ca. 6 x 5,5 cm. Ca. 12 gram. Varenr: 4698675 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-06-2017 19:39:00 DKK 1.200
Solitärring in 14 kt  Weißgold mit 1 Brillant ca. 0.16 ct
Solitärring in 14 kt Weißgold mit 1 Brillant ca. 0.16 ct. Solitärring in 14 kt Weißgold mit 1 Brillant ca. 0.16 ct in einer Krappenfassung, Reinheit: ca. VSI, Farbe: ca. Top Wesselton (G), Gewicht ca. 1,7 Gramm, Ringweite ca. Varenr: 4674167 DKK 1.859 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-06-2017 19:41:00 DKK 297
<<  1 .. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 .. 47  >>