Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 44  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
To engelske vintage ringe af 18 kt. guld med diamanter og safirer. 1900-tallets første halvdel (2)
To engelske vintage ringe af 18 kt. guld bestående af diamantring med 5 diamanter, i alt ca. 0.16 ct. Farve: Wesselton (H) Klarhed: SI-P. Samt Safir- og diamantring prydet med 3 ovale facetslebne safirer, flankeret af 8 små rosenslebne diamanter. Vægt i alt ca. 4,6 g. Ring B. 0,44 og 1 cm.
Varenr: 4728578
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-08-2017
09:14:00
DKK 1.450
To vintageringe af 18 kt. guld, vægt i alt ca. 10 g. (2)
To vintageringe af 18 kt. guld bestående af smaragdring prydet med tre runde smaragder og 4 små enkeltslebne hvide diamanter. Samt engelsk ring prydet to blå spineller og tre hvide facetslebne safirer. Vægt i alt 10 g. Ringstr. 53/16,75 og 58/18,7. Fremstår med brugsspor og hak i midterste ...
Varenr: 4728808
DKK 5.400 DK, Vejle, Dandyvej 22-08-2017
09:16:00
Et par solitaire brillantørestikker af 14 kt. guld, i alt ca. 0.60 ct. (2)
Et par solitaire brillantørestikker af 14 kt. guld hver prydet med to brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.60 ct. Farve: Top Cape (K). Klarhed: SI-P1. Vægt i alt uden gummibagstikker ca. 0,6 g. Ø incl. fatning ca. 4,55 mm. (2)
Varenr: 4716951
DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-08-2017
10:05:00
DKK 2.700
Samling 3 diamanter, i alt 0.98 ct. (3)
1 gammelsleben diamant, rund: 0.44 ct., Crystal (J) P2- Rondist beskadiget. 1 brillant: 0.31 ct., Crystal (J) SI - Rondist ikke poleret. 1 diamant 0.23 ct., Crystal (J) P2 - Stærkt beskadiget.
Varenr: 4747998
DKK 3.718 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-08-2017
10:11:19
DKK 744
2 Allianceringe med brillanter
2 Alliancering udført i 18 kt. rhodineret guld, begge prydet med små brillanter hele vejen rundt. Samlet ca. 0.75 ct. Ringstr. Ø 18,75 mm. Samlet vægt ca. 2,6 gram. Ene er der en brillant der er faldet ud, men den medfølger.
Varenr: 4720359
DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-08-2017
10:54:00
DKK 1.350
Et par diamantørehængere af 14 kt. hvidguld. L. 4,7 cm. (2)
Et par diamantørehængere af 14 kt. hvidguld, prydet med 54 små enkeltslebne diamanter på tilsammen ca. 0.40 ct. Stemplet med engelske gold Hallmarks. Vægt i alt ca. 4,6 g. L. 4,7 cm. (2)
Varenr: 4728191
DKK 5.600 DK, Vejle, Dandyvej 22-08-2017
11:18:00
DKK 1.650
DIA. Brillantring af platin, i alt ca. 0.54 ct
Brillantring af platin, prydet med brillantsleben diamant på ca. 0.30 ct. Farve: Crystal (J). Klarhed: P1., flankeret af 24 baguetteslebne diamanter på tilsammen ca. 0.24 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS-SI. Stemplet DIA med London gold Hallmarks Vægt ca. 5,9 g. B. 0,53 cm. Ringstr. ...
Varenr: 4718817
11:22:00
DKK 850
Brillant solitairering af 18 kt. guld med cognacfarvet brillant på 0.25 ct. Birmingham 2006
Brillant solitairering af 18 kt. guld med cognacfarvet brillant på 0.25 ct. Klarhed: P1 Stemplet CPM med Birmingham gold Hallmarks for 2006.Vægt ca. 3,1 g. Front Ø incl. fatning 0,41 cm. Ringstr. 57/18,15.
Varenr: 4735735
11:47:00
DKK 2.700
2 vedhæng af 14 kt. hvidguld (2)
2 vedhæng af 14 kt. hvidguld, det ene er hjerteformet prydet med Cubic Zirkonia og er stemplet SC for Scrouples. Mål ca. 18x18 mm. Andet er klassisk roset med klare Cubiz Zirkonia. er utydeligt stemplet. Samlet vægt ca. 2,9 gram. (2)
Varenr: 4741983
DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 22-08-2017
11:47:34
DKK 325
Smykkesæt med diamanter, 14 kt. hvidguld, halskæde og armlænke (2)
Smykkesæt med diamanter, bestående af halskæde og armlænke udført i 14 kt. hvidguld, begge prydet med diamanter. Samlet ca. 0.50 ct. Længde henholdsvis 45 og 18½ cm. Samlet vægt er ca. 24,5 gram. Er begge stemplet 585 og henholdsvis Bee og Lund. (2)
Varenr: 4741979
DKK 6.000 DK, Kolding, Trianglen 22-08-2017
11:47:46
DKK 4.600
Per Borup. Halskæde med ferskvands kulturperler, kuglelås af 14 kt. guld med brillant
Per Borup. Halskæde med semirunde /ovale peacockfarvede ferskvands kulturperler, monteret med massiv kuglelås udført i 14 kt. guld og hvidguld, prydet med en klar hvid brillant på ca. 0.03 ct. Farve: Top Wesselton/G. Klarhed: VS. Længde inkl. lås 41 cm.
Varenr: 4722784

DKK 4.800 DK, Kolding, Trianglen 22-08-2017
11:49:39
DKK 825
Kors af 8 kt. guld samt armring af sterlingsølv. (2)
Vedhæng i form af kors af 8 kt. guld. H. 3,1 cm. Vægt ca. 0,7 gr. Medfølgende kæde af forgyldt metal. L. 54 cm. Samt armring af sterlingsølv med organisk overflade. Stemplet BH. Indvendig omkreds 20,5 cm. Vægt ca. 28 gr. (2)
Varenr: 4741665
DKK 1.200 DK, Kolding, Trianglen 22-08-2017
11:50:00
Brillant solitairering og et par brillant solitaireørestikker af guld, i alt ca. 0.90 ct. (3)
Brillant solitairering af 18 kt. guld og hvidguld, prydet med brillantsleben diamant på ca. 0.30 ct. Farve: Cape (L). Klarhed: SI. Ringstr. 51/16,2. Samt et par solitaire brillantørestikker af 14 kt. guld hver prydet med to brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.60 ct. Farve: Cape (L). Klarhed: P....
Varenr: 4726524
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-08-2017
11:52:00
DKK 2.700
Moderne brillant-rosetring af 14 kt. hvidguld
Moderne brillantring af 14 kt. hvidguld, front prydet med 4 større og 5 små brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.28 ct. Farve. Wesselton (H). Klarhed: SI. Vægt ca. 5,8 g. Front Ø ca. 1,35 cm. Ringstr. 54/17,25. Stemplet P7A, 585 med Israelsk lyre.
Varenr: 4733496
DKK 6.800 DK, Vejle, Dandyvej 22-08-2017
11:57:00
Earrings in 14k with brilliant cut diamonds 0.60 ct
Earrings in 14k white rhod. gold, set with brilliant cut diamonds total approx. 0.60 ct Colour: (J) Crystal
Varenr: 4707005

DKK 9.296 BE, Antwerpen 22-08-2017
12:16:00
DKK 1.785
Armring af sterling sølv
Armring udført i sterling sølv, rund svungen profil. Omkreds ca. 19½ cm. Vægt ca. 21 gram.
Varenr: 4748556

DKK 1.050 DK, Kolding, Trianglen 22-08-2017
12:28:38
DKK 525
To ringe af keramik med Gulddetalje (2)
To ringe af sort keramik med detaljer af 8 kt. Guld prydet med farveløse zirkoner. Ring str. 54,5 og 58,5.
Varenr: 4748696

DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 22-08-2017
13:23:14
Armbånd af 14 kt. Guld
Vintage armbånd udført af 14 kt. Guld. Kasselås monteret med sikkerhedshaspe. Enkelt mangler. L. ca. 18 cm, bredde ca. 4 mm. 4,4 gram.
Varenr: 4747695
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-08-2017
13:25:57
DKK 650
Safirring af 14 kt hvidguld, Str 52
Ring af 14 kt rhodineret hvidguld, prydet med runde facetslebne safirer, samlet ca 0.53 ct. Bredde af front: ca 3,9 mm. Ringstr. 52
Varenr: 4749170

DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 22-08-2017
13:33:00
DKK 375
Ring in 18k set with baguette-cut diamonds 0.44ct
Ring in 18k yellow gold set with 30 baguette-cut diamonds totalling approx. 0.44ct Colour: (F-G) Top Wesselton Clarity: VS1-VS2 Ringsize: 54/17.25mm
Varenr: 4480070
DKK 8.180 BE, Antwerpen 22-08-2017
13:51:00
DKK 5.577
Necklace with ruby 1.15 ct & diamonds approx. 0.17ct
Necklace in 18k rhod. white gold set a with ruby 1.15 ct & diamonds approx. 0.17ct Colour: Top Wesselton (G-H) Clarity: SI2-P1 Necklace length: 45cm
Varenr: 4647362

DKK 6.693 BE, Antwerpen 22-08-2017
14:02:00
DKK 4.648
Safir alliancering af 14 kt hvidguld. Str 55
Alliancering af 14 kt hvidguld, prydet med runde facetslebne safirer. bredde af front: ca 2,3 mm Ringstr. 55
Varenr: 4749178

14:37:00
Armbånd samt kæde 14 kt (2)
Armbånd af 14 kt guld, L.: ca 17,5 cm. Samt lommeurlænke/ halskæde af 14 kt guld, L.: ca 41 cm. Samlet vægt: ca 18 gr (2)
Varenr: 4748955
DKK 2.800 DK, Herlev, Dynamovej 22-08-2017
14:55:19
DKK 2.500
Earrings in 18k with pear cut diamonds 2.15 ct
Earrings in 18k with pear cut diamonds 2.15 ct Top Cape-Cape (L-M) Clarity: SI Including HRD certificate
Varenr: 4739259
DKK 47.593 BE, Antwerpen 22-08-2017
15:05:00
DKK 14.129
Diamond pendant & earrings in 18k approx 1.50 ct
Diamond pendant & earrings in 18k white rhod gold set with brilliant and princess cut diamonds total approx 1.50 ct Pendant decorated with brilliant & princess cut diamonds 0.68 ct Earrings decorated with brilliant & princess cut diamonds 0.82 ct Colour: (F-G) Top Wesselton Clarity: VS1-SI1 ...
Varenr: 4553044
DKK 20.822 BE, Antwerpen 22-08-2017
15:08:00
DKK 967
Earrings in 9k with diamonds 0.75ct
Creol earrings in 9k yellow gold, tested, with single cut diamonds 0.50ct Colour: F-G (Top Wesselton) Clarity: P JAE05658
Varenr: 4723373

DKK 5.391 BE, Antwerpen 22-08-2017
15:14:00
DKK 2.603
Earrings in 9k and diamonds 0.20ct
Creole earrings in 9k yellow gold, tested, with single cut diamonds 0.20ct Colour: F-G (Top Wesselton) Clarity: P JAE6394
Varenr: 4736206

DKK 2.231 BE, Antwerpen 22-08-2017
15:17:00
DKK 669
Brocher i form af fjer, 18 kt guld (2)
To fjer-brocher udført af 18 kt guld, længde hhv: 4 og 4,7 cm. Samlet vægt ca. 5,7 gram.
Varenr: 4748035
DKK 1.400 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-08-2017
15:19:00
Art Deco diamantring af hvidguld, 1920'erne
Art Deco diamantring af hvidguld prydet med diamanter i front på tilsammen ca. 0.18 ct. Farve: Top Wesselton-Wesselton (G-H), Klarhed: SI. Ring str. 52,5.
Varenr: 4747712
DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 22-08-2017
15:27:33
DKK 700
Randers Sølv, snoet armring af sterling sølv, delvist oxideret
Armring af sterling sølv - massiv - snoet og delvist oxideret. Omkreds ca. 18 cm. Vægt ca. 62,8 gram.
Varenr: 4751045

DKK 1.400 DK, Odense, Kratholmvej 22-08-2017
15:37:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 44  >>