Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Smykker i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  <<  1 .. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 .. 49  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Medaljong 14 k guld
Medaljong 14 k guld. MEDALJONG, 14 k guld, framsida med dekor av porslinsplatta, 4 halvpärlor samt 12 diamanter med rosenslipning, höjd inkl. ögla 5,5 cm, vikt inkl. inredning 20,4 g Varenr: 4498893 DKK 3.792 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 10-12-2016 18:09:00
Se mere
Ring besetzt mit einer Opaltriplette
Ring besetzt mit einer Opaltriplette . Ring gefertigt aus 9kt. Gold (punziert), besetzt mit einer changierenden Opaltriplette von ca.: 8,5 x 10 mm sowie mit 14 Zirkonias im facettierten Rundschliff mit einem Durchmesser von ca.: 1,5 mm. Ringgröße ca.: 59, Durchmesser ca.: 18,9 mm. Gewicht ca.: 5,3 g. Der ring befindet sich in einem ... Varenr: 4483211 DKK 1.637 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 10-12-2016 18:15:00 DKK 1.042
Kalevala Koru, Bear, armband, örhänge samt brosch (3)
Kalevala Koru, Bear, armband, örhänge samt brosch (3). Kalevala Koru, BEAR, i brons och silver. Armband, örhänge samt brosch. Design: Kaisaleena Mäkelä. Armband med 9 st björnar på rad. Karbinlås. Längd ca 21 cm. Ett par örhänge med stift och snurrebuss i 925 silver. Brosch, storl. ca 5,3 x 3,0 cm. (3) Kalevala Koru är finsk smycketradition som ... Varenr: 4338093

DKK 1.517 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 10-12-2016 18:22:00 DKK 1.214
Fresh water pearl and diamon earrings in gold approx. 0.03ct (2) <br>
Fresh water pearl and diamon earrings in gold approx. 0.03ct (2)
. Fresh water pearl and diamon earrings in gold approx. 0.03ct (2) 9kt yellow ,hallmarked 375.. measurements: 7.50-8.00 mm. Set with 2 round-cut diamonds approx. 0.03ct, Colour: Wesselton (H) Clarity: SI2-P1 Lustre: strong. Shape: drop shape slightly blemished Colour: aubergine green. Varenr: 4462221

DKK 1.116 BE, Antwerpen 10-12-2016 18:34:00 DKK 595
Solitairering fra FHP, 14 karat rhodineret guld. 0.46 ct.
Solitairering fra FHP, 14 karat rhodineret guld. 0.46 ct.. Solitairering fra Diamonds by Frisenholm, udført i 14 karat rhodineret guld med blank overflade og 7 stk. brillantslebene diamanter på ca. 0.46 ct.. Farve: Wesselton/Top Crystal (H-I). Klarhed: SI1-P1. Stærk brillans. Ringstr. ca. Ø. 17 mm/ 53. Vægt 2.1 gram. Stemplet 585 FHP. Medfølger ... Varenr: 4495746

DKK 3.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10-12-2016 19:06:00 DKK 2.700
keisha fresh water pearls necklace
keisha fresh water pearls necklace. keisha fresh water pearls necklace. necklace adorned with different shapes and keisha pearls some pearls are seperated from the other with small violet amethyst . Keishe pearls size different sizes. Colour: cream-brown-green necklace lenght: 70.00cm Varenr: 4446238

DKK 1.116 BE, Antwerpen 10-12-2016 19:07:00 DKK 298
Konvolut Silberschmuck (6)
Konvolut Silberschmuck (6) . Konvolut Schmuck gefertigt aus Silber (geprüft), bestehend aus folgenden Schmuckstücken: 1 Paar Ohrclips besetzt mit Perlmutt, Markasiten und Onyx. Maße ca.: 27 x 27 mm. 1 Kette mit Anhänger des Buchstaben E, Maße Anhänger ca.: 19 x 14 mm. Länge Kette ca.: 42 cm. 1 Ring besetzt mit einem ... Varenr: 4483368 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 10-12-2016 19:15:00 DKK 298
Solitairering fra FHP, 14 karat rosa guld. 0.25 ct.
Solitairering fra FHP, 14 karat rosa guld. 0.25 ct.. Solitairering fra Diamonds by Frisenholm, udført i 14 karat rosa guld med blank overflade og 1 brillantsleben diamant på ca. 0.25 ct.. Farve: Wesselton/Top Crystal (H-I). Klarhed: SI1-2. Ringstr. ca. Ø. 17 mm/ 53. Vægt 2.2 gram. Stemplet 585 FHP. Medfølger certifikat samt gaveæske. Varenr: 4495782

DKK 2.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10-12-2016 19:19:00 DKK 2.100
Øreringe af forgyldt 925 sterlingsølv med lapis lazuli (4 par)
Øreringe af forgyldt 925 sterlingsølv med lapis lazuli (4 par). Fire par øreringe udført i forgyldt 925 sterlingsølv prydet med facetslebet lapis lazuli. H: 20-55 mm. Æske medfølger. (4 par øreringe). Varenr: 4469257

DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 10-12-2016 19:22:00 DKK 500
Samling øreringe af forgyldt sterlingsølv med krysopras (4 par)
Samling øreringe af forgyldt sterlingsølv med krysopras (4 par). Fire par øreringe udført i forgyldt sterlingsølv prydet med facetslebet krysopras. H: 10-48 mm. Æske medfølger. (4 par øreringe). Varenr: 4470008

Smykkesæt af sterlingsølv med røgkvarts (3)
Smykkesæt af sterlingsølv med røgkvarts (3). Smykkesæt af sterlingsølv prydet med facetslebne røgkvarts bestående af armbånd og et par øreringe, højde: 23 mm. Æske medfølger. (3) Varenr: 4419856

DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 10-12-2016 19:23:00 DKK 500
Samling øreringe med diverse ædelsten, 925 sterlingsølv (4 par)
Samling øreringe med diverse ædelsten, 925 sterlingsølv (4 par). Fire par øreringe udført i 925 sterlingsølv prydet med opal, prenit m.v. H: 7-33 mm. Æske medfølger. (4 par øreringe). Varenr: 4469973

DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 10-12-2016 19:23:00 DKK 500
Øreringe af forgyldt sterlingsølv med lapis lazuli og grøn onyx (4 par)
Øreringe af forgyldt sterlingsølv med lapis lazuli og grøn onyx (4 par). Fire par øreringe udført i forgyldt sterlingsølv prydet med hhv. facetslebet lapis lazuli og grøn onyx. H: 20-32 mm. Æske medfølger. (4 par øreringe). Varenr: 4469984

Smykkesæt af sterlingsølv onyx - halskæde og øreringe (3)
Smykkesæt af sterlingsølv onyx - halskæde og øreringe (3). Smykkesæt af sterlingsølv prydet med onyx bestående af et par øreringe, højde: 58 mm. og vedhæng på 47 mm. med kuglekæde på 40 cm. Medfølges af æske. (3) Varenr: 4422240

DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 10-12-2016 19:24:00 DKK 300
Smykkesæt af sterlingsølv prydet med diamanter 0,06 ct. (3)
Smykkesæt af sterlingsølv prydet med diamanter 0,06 ct. (3). Diamonds by Frisenholm. Smykkesæt udført af 925 sterling sølv prydet med små diamanter. Halskæde med vedhæng samt et par øreringe. Til sammen ca. 0.06 ct. Længde halskæde inkl. vedhæng ca. 47 cm. (3) Varenr: 4495467

DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10-12-2016 19:24:00 DKK 800
Earrings with freshwater pearls set with diamonds 0.30ct
Earrings with freshwater pearls set with diamonds 0.30ct. Earrings in 9k with freshwater pearls and brilliant cut diamonds 0.30ct . hallmarked 375. Pearl size: 11x12mm Pearl shape: round Pearl colour: white Earrings length: 4cm Each earring set with 5 diamonds in different sizes Diamond clarity: P1 Colour: (F-G) Top Wesselton Certificate from ... Varenr: 4501022

DKK 5.023 BE, Antwerpen 10-12-2016 19:26:00 DKK 3.907
Gucci. Signaturring af 18 kt. hvidguld med brillant
Gucci. Signaturring af 18 kt. hvidguld med brillant. Gucci. Signaturring udført i 18 kt. hvidguld prydet med en brillant på 0.03 ct. Farve: Top wesselton (G). Klarhed: VVS1. Ringstr. 16.75/53. Æske medfølger. Varenr: 4459764

DKK 4.000 DK, Aalborg, Nibevej 10-12-2016 19:28:00 DKK 2.000
Gucci. Signaturring af 18 kt. hvidguld med brillanter, 0.15 ct.
Gucci. Signaturring af 18 kt. hvidguld med brillanter, 0.15 ct.. Gucci. Signaturring udført i 18 kt. hvidguld med logo på front prydet med pavéfattede brillanter - tilsammen 0.15 ct. Farve: Wesselton (G). Klarhed: VVS1. Ringstr. 17.25/54. Vægt 3,3 gram. Vejledende udsalgspris: kr. 11.820. Æske medfølger. Varenr: 4459865

DKK 6.000 DK, Aalborg, Nibevej 10-12-2016 19:29:00 DKK 4.000
Ole Lynggaard. 'Hvidtjørn' ring, 18 kt guld
Ole Lynggaard. 'Hvidtjørn' ring, 18 kt guld . Ole Lynggaard. Hvidtjørn ring af 18 kt guld, i form af satinerede sammensatte blomster, stor model, fattet med 11 brillanter på i alt ca. 0.16 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: VS1. Formgivet af Charlotte Lynggaard. Ringstørrelse. 59,5/Ø 19,0 mm. Bredde ca. 12 mm. Vægt ca. 14,8 gram. Ringen ... Varenr: 4499618 DKK 8.000 DK, Helsingør, Støberivej 10-12-2016 19:36:00 DKK 4.400
Charlotte Borgen 150 beads og 32 par ørepynt
Charlotte Borgen 150 beads og 32 par ørepynt. Charlotte Borgen 150 beads med kerne af sterling sølv, nogle med glasdekor, emaljedekor, samt Cubic Zirkonia, samt 32 par ørelokker hovedsageligt af sterling sølv, enkelte af forgyldt sterling sølv uden bagpush samt en armlænke af sterling sølv med oxideret "Lobsterlås" Længde ca. 22 cm. Varenr: 4488277

DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 10-12-2016 19:58:00 DKK 325
 Diamantring i 18K guld
Diamantring i 18K guld. Diamantring i 18K guld prydd med 10 briljantslipade diamanter infattade med slät kant om totalt ca 0.17 ct. Färg: Wesselton (H). Klarhet. SI1-SI2. Vikt ca 6,3 gr. Ringstr. ca 17,25 mm/54 Varenr: 4494481 DKK 1.896 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 10-12-2016 19:59:00 DKK 1.593
Diamantring af 14 kt. hvidguld, i alt ca. 1.15 ct. 1900-tallets midte
Diamantring af 14 kt. hvidguld, i alt ca. 1.15 ct. 1900-tallets midte. Diamantring af 14 kt. hvidguld prydet med 3 større diamanter med ældre slibning, i alt ca. 0.90 ct. omkranset af 12 mindre diamanter på tilsammen ca. 0.25 ct. I alt ca. 1.15 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI1-P1. 1900-tallets midte. Stemplet MRC med Birmingham bymærke. Vægt ca. 5,9 g. Front ... Varenr: 4477031 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 10-12-2016 20:05:00 DKK 7.600
Sophia. Brillantarmbånd af 18 kt. guld og hvidguld, i alt ca. 3.08 ct. Vægt ca. 25,4 g
Sophia. Brillantarmbånd af 18 kt. guld og hvidguld, i alt ca. 3.08 ct. Vægt ca. 25,4 g. Sophia. Brillantarmbånd af 18 kt. guld og hvidguld prydet med talrige små hvide brillantslebne diamanter, i alt ca. 3.08 ct. Samlet carat er stemplet på lås. Vægt ca. 25,4 g. B. 1 cm. L. 17,2 cm. Varenr: 4468686 DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 10-12-2016 20:10:00 DKK 15.000
Ring in 18 k yellow gold
Ring in 18 k yellow gold . Ring in 18 k yellow gold, mounted with one brilliant cut diamond approx. 0.12 ct. Color: Wesselton (H) Clarity: Vs2 Ringsize: 56 ø 17,75 mm Weight: 5,7 gr. Varenr: 4386327 DKK 1.860 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10-12-2016 20:15:00 DKK 1.116
Vintage diamantring af 14 kt. hvidguld, i alt ca. 1.05 ct. Ringstr. 50/16
Vintage diamantring af 14 kt. hvidguld, i alt ca. 1.05 ct. Ringstr. 50/16. Vintage diamantring af 14 kt. hvidguld prydet med 7 større brillantslebne diamanter, i alt ca. 1.05 ct. Samlet carat er stemplet i ringskinnen. Farve: Crystal (J). Klarhed: SI1-P1. 1900-tallets anden halvdel. Vægt ca. 5,8 g. Front B. 0,4 cm. Ringstr. 50/16. Fremstår med brugsspor i form af ridser... Varenr: 4471766 DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 10-12-2016 20:18:00 DKK 6.000
Valento. Brillantarmring af 18 kt. guld, i alt ca. 1.35 ct. Vægt ca. 55,5 g
Valento. Brillantarmring af 18 kt. guld, i alt ca. 1.35 ct. Vægt ca. 55,5 g. Valento. Brillantarmring af 18 kt. guld med flexibel åbning, front prydet med 40 brillantslebne diamanter, i alt ca. 1.35 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS1-2. Vægt ca. 55,5 g. B. 1,2 cm. Omkreds ca. 17 cm. Varenr: 4459119 DKK 28.000 DK, Vejle, Dandyvej 10-12-2016 20:20:00 DKK 22.000
Ole Lynggaard. 'My Little World' charm i form af blomsterbi af 18 kt. hvidguld
Ole Lynggaard. 'My Little World' charm i form af blomsterbi af 18 kt. hvidguld . Ole Lynggaard. 'My Little World' charm i form af blomsterbi af 18 kt. hvidguld prydet med 10 pavéfattede, brillantslebne diamanter på i alt 0,1 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: VS1. L. på bi: 11 mm. Originalt bomuldsarmbånd samt velourpose medfølger. Art. nr. A2821-501.Vejl. udsalgspris: ... Varenr: 4475900

DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 10-12-2016 20:25:00 DKK 6.400
Diamantring af 18 kt. hvidguld med radiantslebne diamanter, i alt ca. 1.15 ct.  Vægt ca. 12,7 g
Diamantring af 18 kt. hvidguld med radiantslebne diamanter, i alt ca. 1.15 ct. Vægt ca. 12,7 g. Diamantring af 18 kt. hvidguld prydet med 48 større og mindre radiantslebne diamanter, i alt ca. 1.15 ct. Farve: River/Top Wesselton (E-F-G). Klarhed: VS1-SI1. Uidentifiseret logostempel. Vægt ca. 12,7 g. B-. 0,82 cm. Ringstr. 54,5/17,25. Varenr: 4491799 DKK 12.500 DK, Vejle, Dandyvej 10-12-2016 20:28:00 DKK 9.600
Spinel- og diamant-clipbroche af 18 kt. hvidguld. 1930erne
Spinel- og diamant-clipbroche af 18 kt. hvidguld. 1930erne. Spinel- og diamant clipbroche af 18 kt. hvidguld prydet med 8 runde facetslebne blå spineller flankeret af 50 brillantslebne,-enkeltslebne diamanter, i alt ca. 2.00 ct. Farve: Top Wesselton-Top Crystal (F-G-I). Klarhed: VS1-SI1. Samt 18 mindre rosenslebne diamanter. Ca. 1930erne. Vægt ca. 22,5 g.... Varenr: 4480648 DKK 28.000 DK, Vejle, Dandyvej 10-12-2016 20:33:00 DKK 20.000
Akvamarin- og brillant-rosetvedhæng af 18 kt. guld
Akvamarin- og brillant-rosetvedhæng af 18 kt. guld. Akvamarin- og brillant-rosetvedhæng af 18 kt. guld prydet med oval facetsleben akvamarin omkranset af 23 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.35 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: Si. Stemplet RO med London hallmarks. Medfølgende kæde af 9 kt. guld. L. 41 cm.Vægt i alt ca. 3,3 g. Roset 1,0 x 1,2... Varenr: 4491999 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 10-12-2016 20:38:00 DKK 3.600
<<  1 .. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 .. 49  >>