Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 40  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Tiffany & Co T bracelet
TIFFANY & CO, "Tiffany T", armband, 18 k vitguld, innerdiameter ca 50x60 mm, vikt ca 9,2 g. . Visning sker 13-16 oktober på Nybrogatan 32 i Stockholm. Utlämning i Magasin 5 från 17 oktober.. . "Ingår i Jewellery & Important Watches"
Varenr: 4804579
DKK 7.819 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-10-2017
10:00:00
Se mere
Wiwen Nilsson ring sterligsilver
WIWEN NILSSON, ring, sterlingsilver, trappslipad bergkristall, Lund 1959, ringstorlek ca 18 mm, vikt ca 5,6 g. . Visning sker 13-16 oktober på Nybrogatan 32 i Stockholm. Utlämning i Magasin 5 från 17 oktober.. . "Ingår i Jewellery & Important Watches"
Varenr: 4804591
DKK 3.127 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-10-2017
10:12:00
Se mere
Ring 18 k roséguld smaragd
RING, 18 k roséguld, ovalt fasettslipade smaragder totalt ca 2,93 ct, ringstorlek ca 17,5 mm, vikt ca 13 g. . Visning sker 13-16 oktober på Nybrogatan 32 i Stockholm. Utlämning i Magasin 5 från 17 oktober.. . "Ingår i Jewellery & Important Watches"
Varenr: 4804594
DKK 9.382 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-10-2017
10:21:00
Se mere
Brosch silver diamanter
BROSCH, silver, delvis förgylld, diamanter med rosenslipning och bakomliggande foliering, 1800-talets första hälft, längd ca 29 mm. . Visning sker 13-16 oktober på Nybrogatan 32 i Stockholm. Utlämning i Magasin 5 från 17 oktober.. . "Ingår i Jewellery & Important Watches"
Varenr: 4804597
DKK 1.955 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-10-2017
10:30:00
Se mere
Bvlgari ring 18 k guld
BVLGARI, ring, 18 k guld, slät modell, mittendekor av hjärtan samt 22 briljanter totalt ca 0,22 ct, ringstorlek ca 18 mm, vikt ca 15,1 g, tillhörande etui samt ask medföljer. . Visning sker 13-16 oktober på Nybrogatan 32 i Stockholm. Utlämning i Magasin 5 från 17 oktober.. . "Ingår i Jewellery & ...
Varenr: 4804599
10:36:00
Se mere
Collier odlade saltvattenspärlor
COLLIER, 2-radigt, odlade saltvattenspärlor ca 7,4-7,8 mm, lås/dekordel i form av lejonhuvud med briljantögon ca 0,04 ct/st, Italien/Alessandria, längd 42 cm, etui märkt C.F. Carlman AB, Stockholm medföljer. . Visning sker 13-16 oktober på Nybrogatan 32 i Stockholm. Utlämning i Magasin 5 från 17 ...
Varenr: 4804604
DKK 5.473 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-10-2017
10:51:00
Se mere
Hermann Siersbøl. Halskæde og armlænke af 8 kt. guld med turkiser. (2)
Hermann Siersbøl halskæde og armlænke af 8 kt. guld, gennembrudte spidsovale led hvorimellem turkiser. L. 20,5 og 42 cm. Turkiser fremstår med nuanceforskelle. (2)
Varenr: 4805101
DKK 1.200 DK, Kolding, Trianglen 17-10-2017
11:01:34
Gustaf Möllenborg hänge/brosch
GUSTAF MÖLLENBORG, hänge/brosch, 18 k guld, antikslipade diamanter, stämplad Stockholm 1847, överdel omsluten av två akantusblad, infattning i silver i form av blomma, dekor av guillocherad emalj, höjd ca 55 mm, vikt ca 15,3 g. . Visning sker 13-16 oktober på Nybrogatan 32 i Stockholm. Utlämning ...
Varenr: 4804607
DKK 4.691 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-10-2017
11:03:00
Se mere
Charlotte Lynggaard örhängen
CHARLOTTE LYNGGAARD, "Love", örhängen/creoler, 1 par, satinerat guld, Ole Lynggard, för Georg Jensen, vikt ca 6 g, originalask . . Visning sker 13-16 oktober på Nybrogatan 32 i Stockholm. Utlämning i Magasin 5 från 17 oktober.. . "Ingår i Jewellery & Important Watches"
Varenr: 4804609
11:09:00
Se mere
Armband s.k rivière 18 k guld
ARMBAND, s.k rivière, 18 k guld, briljanter totalt ca 1,30 ct, längd ca 19 cm, vikt ca 11,9 g . . Visning sker 13-16 oktober på Nybrogatan 32 i Stockholm. Utlämning i Magasin 5 från 17 oktober.. . "Ingår i Jewellery & Important Watches"
Varenr: 4804612
DKK 23.456 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-10-2017
11:18:00
Se mere
Manschettknappar 1 par silver
WIWEN NILSSON, manschettknappar, 1 par, sterlingsilver, Lund 1965, rektangulär bricka, vikt 11,7 g. . Visning sker 13-16 oktober på Nybrogatan 32 i Stockholm. Utlämning i Magasin 5 från 17 oktober.. . "Ingår i Jewellery & Important Watches"
Varenr: 4804615
DKK 2.346 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-10-2017
11:27:00
Se mere
Hänge 18 k guld med opal
HÄNGE, 18 k guld, vit cabochonslipad australiensisk opal, mycket gott färgspel med gröna, blå samt röda toner, bekransad av 28 briljanter totalt ca 0,84 ct, höjd ca 32 mm, HALSKEDJA , pansarlänk, längd ca 44 cm, totalvikt ca 12,4 g, etui medföljer. . Visning sker 13-16 oktober på Nybrogatan 32 i ...
Varenr: 4804617
11:33:00
Se mere
Manschett- och skjortknappar guld
MANSCHETTKNAPPAR, 1 par, SKJORTKNAPPAR, 2 par, 18 k guld, dekor med pärlemor samt cabochonslipade safirer, manschettknapparna stämplade Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1918, total vikt ca 11,7 g. . Visning sker 13-16 oktober på Nybrogatan 32 i Stockholm. Utlämning i Magasin 5 från 17 oktober.. . "Ing...
Varenr: 4804619
11:39:00
Se mere
Örhängen 1 par 18 k guld
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18 k guld, smaragdslipade ametister, Italien/Milano, höjd 2,2 cm, total vikt 21,3 g. . Visning sker 13-16 oktober på Nybrogatan 32 i Stockholm. Utlämning i Magasin 5 från 17 oktober.. . "Ingår i Jewellery & Important Watches"
Varenr: 4804621
11:45:00
Se mere
Engelsk brillantrosetring af 18 kt. guld, i alt ca. 0.30 ct. Birmingham 1996
Engelsk brillantrosetring af 18 kt. guld, prydet med 15 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.30 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI-P1. Birmingham 1996. Vægt ca. 2,2 g. Front Ø 0,83 cm. Ringstr. 52/16,5.
Varenr: 4804882
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-10-2017
11:46:00
DKK 775
Et par solitaire brillantørestikker af 18 kt. guld, i alt ca. 0.60 ct. (2)
Et par solitaire brillantørestikker af 18 kt. guld prydet med to brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.60 ct. Farve: Cape (M). Klarhed: P1. Vægt i alt uden gummibagstikker ca. 1,5 g. Ø incl. fatning ca. 5,4 mm. (2)
Varenr: 4805656
DKK 6.400 DK, Vejle, Dandyvej 17-10-2017
11:48:00
DKK 3.300
Colombiansk smaragd oinfattad
COLOMBIANSK SMARAGD, oinfattad, ca 18,2 ct, oktagonalt fasettslipad, transparent, ljust grön med en lätt gul underton, jämn distribution av färg, ca 17,51x16,47x9,64 mm . . Visning sker 13-16 oktober på Nybrogatan 32 i Stockholm. Utlämning i Magasin 5 från 17 oktober.. . "Ingår i Jewellery & Impo...
Varenr: 4804623
DKK 39.093 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-10-2017
11:51:00
Se mere
Charlotte Lynggaard hänge 18 k guld
CHARLOTTE LYNGGAARD, "Bubbles", hänge, 18 k guld, 4 fasettslipade rosa turmaliner, 4 briljanter totalt 0,14 ct, kvalité W(H)/VS, hängande del som är avkopplingsbar med briolettslipad ametist samt dekor av 2 hjärtan varav ett med 3 småbriljanter, för Ole Lynggaard, total höjd ca 6,4 cm, vikt ca 12...
Varenr: 4804625
12:00:00
Se mere
Armband 18 k vitguld diamanter
ARMBAND, s.k. rivière, 18 k vitguld, 64 briljantslipade diamanter totalt ca 3,84 ct, kvalité TCa(K-L)/SI1-P1, längd ca 18 cm, vikt ca 9,3 g . . Visning sker 13-16 oktober på Nybrogatan 32 i Stockholm. Utlämning i Magasin 5 från 17 oktober.. . "Ingår i Jewellery & Important Watches"
Varenr: 4804627
12:06:00
Se mere
Van Cleef & Arpels hänge Alhambra
VAN CLEEF & ARPELS, "Alhambra", hänge, 18 k guld, onyx, höjd ca 30 mm, vikt ca 4 g, etui samt ytterbox medföljer. . Visning sker 13-16 oktober på Nybrogatan 32 i Stockholm. Utlämning i Magasin 5 från 17 oktober.. . "Ingår i Jewellery & Important Watches"
Varenr: 4804629
DKK 11.728 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-10-2017
12:12:00
Se mere
Ring platina med diamant 2,15 ct
RING, platina, briljantslipad diamant, ej modern slipning ca 2,15 ct, kvalité W(H)/VS2, W. A. Bolin, Stockholm 1928, ringstorlek ca 17 mm, vikt 3 g . . Visning sker 13-16 oktober på Nybrogatan 32 i Stockholm. Utlämning i Magasin 5 från 17 oktober.. . "Ingår i Jewellery & Important Watches"
Varenr: 4804631
DKK 70.367 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-10-2017
12:18:00
Se mere
Ring 18 k vitguld månsten diamanter
RING, 18 k vitguld, cabochonslipad månsten, sidodekor med 2 briljanter ca 0,04 ct/st, Gunnar Fahlström, Stockholm 1973, ringstorlek ca 17,5 mm, vikt ca 16,6 g. . Visning sker 13-16 oktober på Nybrogatan 32 i Stockholm. Utlämning i Magasin 5 från 17 oktober.. . "Ingår i Jewellery & Important Watches"
Varenr: 4804635
DKK 7.037 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-10-2017
12:30:00
Se mere
ARMBAND, s.k. rivière, 18 k vitguld, 53 briljanter totalt ca 3,40 ct, kvalité Cr(J)/VS1-SI1, längd ca 16 cm, vikt ca 9,5 g, extra länkdel medföljer. . Visning sker 13-16 oktober på Nybrogatan 32 i Stockholm. Utlämning i Magasin 5 från 17 oktober.. . "Ingår i Jewellery & Important Watches"
Varenr: 4804637
12:36:00
Se mere
Vintagering af 14 kt. guld med lyseblå topas på ca. 17.00 ct
Vintagering af 14 kt. guld, prydet med stor oval facetsleben lyseblå topas på ca. 17.00 ct. Måler ca. 16,15 x 14,80 x 10,14 mm. Vægt ca. 7,8 g. Ringstr. 52/16,5. 1900-tallets anden halvdel, ustemplet, testet til 14 kt. guld, lille afslag på culet.
Varenr: 4805304
DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-10-2017
12:36:22
DKK 2.100
Brosch 14 k vitguld ametister
BROSCH, 14 k vitguld, i form av fluga, fasettslipade ametister totalt ca 4,40 ct, briljanter totalt ca 0,75 ct, stämplad Moskva 1958-1994, längd 33,62 mm, vikt ca 8,7 g. . Visning sker 13-16 oktober på Nybrogatan 32 i Stockholm. Utlämning i Magasin 5 från 17 oktober.. . "Ingår i Jewellery & Impor...
Varenr: 4804639
12:42:00
Se mere
Volmer Bahner. Smykkesæt af forgyldt sterlingsølv prydet med hvid emalje (5)
Volmer Bahner. Smykkesæt af forgyldt sterlingsølv prydet med hvid emalje. Bestående af halskæde monteret med bidsellås. L.: ca 39 cm, en broche, L.: ca 6 cm. et armbånd, L.: ca 18,5 cm og et par øreclips, mål: ca 2,55 x 10 mm. Original smykkeæske medfølger
Varenr: 4805403
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 17-10-2017
12:45:27
DKK 775
Collier 18 k guld diamanter
COLLIER, 18 k röd/vitguld, ankarlänk, dekor med 8 briljanter total ca 0,40 ct, karbinlås med dekor av 6 småbriljanter, Italien/Alessandria, längd 44 cm, vikt ca 23,9 g, en extra länkbit samt etui medföljer. . Visning sker 13-16 oktober på Nybrogatan 32 i Stockholm. Utlämning i Magasin 5 från 17 o...
Varenr: 4804641
DKK 14.073 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-10-2017
12:48:00
Se mere
Ring in 9k set with brillant cut diamonds 0.25ct
Ring in 9k yellow gold, hallmarked. Set with brilliant cut diamonds 0.25ct Colour: Top Wesselton (F-G) Clarity: P Ringsize: 57.5/18mm Total weight: 2.6g
Varenr: 4703080

DKK 3.721 BE, Antwerpen 17-10-2017
12:58:00
DKK 670
Georg Jensen armring 18 k guld
GEORG JENSEN, öppen armring, 18 k guld, design nr. 1150, innerdiameter 6 cm, vikt 27,9 g . . Visning sker 13-16 oktober på Nybrogatan 32 i Stockholm. Utlämning i Magasin 5 från 17 oktober.. . "Ingår i Jewellery & Important Watches"
Varenr: 4804644
13:00:00
Se mere
Torun Bülow-Hübe
TORUN BÜLOW HÜBE, "Forget me knot", örhängen, 1 par, sterlingsilver, för Georg Jensen, Köpenhamn 1970-tal, höjd ca 66 mm. . Visning sker 13-16 oktober på Nybrogatan 32 i Stockholm. Utlämning i Magasin 5 från 17 oktober.. . "Ingår i Jewellery & Important Watches"
Varenr: 4804646
13:06:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 40  >>