Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 59  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Fire moderne diamantringe, i alt 0.26 ct. (4)
Fire ringe i 14 kt. guld prydet med brillantslebne diamanter. Den ene i satineret guld og hvidguld med én diamant på 0.07 ct. Farve: Wesselton (H), klarhed: VS. Ringstr. 49,5/15,7. Den anden i blankt guld og hvidguld med én diamant på 0.03 ct. Farve: Wesselton (H), klarhed: SI. Ringstr. 57/18,15....
Varenr: 4855948
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-12-2017
09:52:00
Ring 18 k vitguld diamanter
RING, 18 k vitguld, 10 briljanter totalt ca 0,12 ct, ringstorlek ca 19 mm, vikt ca 3,5 g
Varenr: 4868105
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
10:21:00
Se mere
Ring 18 k röd/vitguld diamanter
RING, 18 k röd/vitguld, 15 åttkantslipade smådiamanter, ringstorlek ca 16,5 mm, vikt ca 3,9 g
Varenr: 4868108
10:30:00
Se mere
Armband örhängen 18 k guld
ARMBAND, 2-radigt, manglad pansarlänk, ARMBAND, ärtlänk, med hjärtformad berlock, ÖRHÄNGEN, 1 par, 18 k guld, total vikt ca 17,8 g; en liten extralänk, manglad pansar medföljer
Varenr: 4868111
DKK 3.861 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
10:39:00
Se mere
Collier odlade pärlor silverlås
COLLIER, 2 st., odlade vita sötvattenspärlor ca 6-9,2 mm, kulformade silverlås, längd 44-46 cm
Varenr: 4868114
10:48:00
Se mere
Armband pansarlänk 18 k guld med diamanter
ARMBAND, 18 k vit/rödguld, pansarlänk, 84 briljanter totalt ca 1,26 ct, längd ca 18 cm, vikt ca 34,1 g
Varenr: 4868115
DKK 11.583 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 17-12-2017
11:00:00
Se mere
Konvolut Anhänger besetzt mit Farbsteinen und Brillanten 585/5,9 g. (4)
Konvolut Anhänger bestehend aus folgenden Positionen: Ein Anhänger Buchstabe 'B' gefertigt aus 9kt. Gold (punziert), besetzt mit einem Rubin im runden Cabochonschliff mit einem Durchmesser von ca.: 1,5 mm. Maße ohne Öse ca.: 14,3 x 10,5 mm. Gewicht ca.: 1,4 g. Ein Herzanhänger gefertigt aus ...
Varenr: 4865954
DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17-12-2017
11:00:00
DKK 298
Citrinring
Ring udført af 14 kt. guld (stemplet), prydet med en baguetteslebet citrin på ca. 8,9 x 12,4 mm. Ringstr. ca. 57, diameter ca.: 18,2 mm. Vægt ca. 13,5 g. Ringen fremstår i aldersrelateret stand med svage brugsspor.
Varenr: 4851458
DKK 3.722 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17-12-2017
11:15:00
DKK 1.675
Konvolut Goldschmuck (6)
Konvolut Schmuck gefertigt aus 8kt, 14kt, Gold und 950 Silber (geprüft/punziert). Das Konvolut besteht aus folgenden Positionen: 1 Ring besetzt mit einer Perle mit einem Durchmesser von ca.: 5,7 mm. 1 Ring besetzt mit 14 Diamatrosen und Diamanten im Altschliff mit einem Durchmesser von ca.:...
Varenr: 4817801
11:15:00
DKK 1.191
Örhängen 1 par 18 k guld pärlor och diamanter
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18 k guld, stämplade LARRY, Hong Kong/Singapore, vardera med en south seapärla ca 11,5 mm, briljanter och navettslipade diamanter totalt för båda ca 2,00 ct, clips och stift, total vikt ca 12,3 g
Varenr: 4868122
DKK 7.722 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
11:21:00
Se mere
Camé- og diamantring af 18 kt. guld. 1900-tallets første halvdel
Camé- og diamantring af 18 kt. guld, prydet med kvinde i profil omkranset af 18 let rosenslebne diamanter. 1900-tallets første halvdel. Vægt ca. 5,1 g. Front B. 2,7 cm. Ringstr. 54/17. Aldersrelateret brugsspor
Varenr: 4864136
11:26:00
Örhängen 3 par 18 k guld turkoser pärlor diamanter
ÖRHÄNGEN, 3 par, 18 k guld, med cabochonslipade turkoser resp. med mabépärlor samt 1 par med boutonpärlor och 2 briljanter totalt ca 0,08 ct, totalvikt ca 11,5 g
Varenr: 4868125
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 17-12-2017
11:30:00
Se mere
Parsons. Vintage brillantring af guld og platin, i alt 0.36 ct
Parsons. Vintage brillantring af guld og platin, front prydet med tre diamanter med ældre slibninger. i alt ca. 0.36 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS. Vægt ca. 2,3 g. B 0,7 cm. Ringstr. 53/17. Fremstår med aldersrelateret brugsspor.
Varenr: 4849039
11:33:00
DKK 3.200
Pink coloured Marquise cut diamond 0.05ct
Marquise cut natural light purplish pink diamond 0.05 ct Clarity: VS Accompanied by a IGI certificate
Varenr: 4859808

DKK 3.722 BE, Antwerpen 17-12-2017
11:39:19
DKK 819
Diamant- halssmykke med You & Me vedhæng af 18 kt. hvidguld med prinsesseslebne diamanter, i alt ca. 0.30 ct
Halssmykke af 18 kt. hvidguld med You & Me diamantvedhæng, hver prydet med 6 prinsesseslebne diamanter på tilsammen ca. 0.15 ct. I alt ca. 0.30 ct. Farve: Crystal (J). Klarhed: VS-SI. Vægt i alt ca. 5,3 g. Vedhæng L. 1,8 cm. Kæde L. 41 cm.
Varenr: 4817980
11:42:00
Brillantkors af 9 kt. hvidguld, i alt ca. 1.20 ct. Vægt i alt 20,4 g. H. 6,1 cm. Sheffield 2010
Brillantkors af 9 kt. hvidguld med kæde af 18 kt. hvidguld, prydet med 22 større og mindre brillantslebne diamanter, i alt ca. 1.20 ct. Farve: Crystal (I). Klarhed: SI-P1. Stemplet med A&B samt Sheffield gold hallmarks for 2010. Vægt i alt ca. 20,4 g. 6,1 x 3,1 cm. L. 47 cm. Fremstår med ...
Varenr: 4832989
DKK 9.400 DK, Vejle, Dandyvej 17-12-2017
11:45:00
DKK 1.300
Ring 18 k vitguld pärla diamanter
RING, 18 k vitguld, odlad saltvattenspärla ca 7,2 mm, 6 briljanter totalt ca 0,10 ct, ringtorlek ca 17 mm, vikt ca 3,4 g
Varenr: 4868130
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 17-12-2017
11:45:00
Se mere
Smaragdbroche/vedhæng med brillanter og smaragder
Smaragdbroche/vedhæng udført af 14 kt. hvidguld (stemplet), prydet med ca.: 60 brillanter på ca. 2.40 ct. i alt. Farve: Wesselton (H), klarhed: SI1 - P1. Samt med 10 rundslebne smaragder på ca. 2.00 ct. i alt. Diameter ca.: 33,6 mm. Vægt ca. 15,5 g. Den afbildede halsring indgår ikke i ...
Varenr: 4865786
DKK 37.217 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17-12-2017
12:00:00
DKK 10.421
Ring 18 k guld smaragder diamanter
RING, 18 k guld med 2 fasettslipade smaragder resp 2 briljantslipade diamanter, totalt ca 0,10 ct, svensk importstämpel, ringstorlek ca 16,5 mm, vikt ca 8,0 g
Varenr: 4868134
DKK 1.930 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 17-12-2017
12:03:00
Se mere
Halbcreolen mit Saphirherzen (2)
Halbcreolen gefertigt aus 14kt. Gold (geprüft), jeweils besetzt mit einem Saphir im Herzschliff von ca.: 4,3 x 4 mm. Maße ca.: 14,4 x 8 mm. Gewicht ca.: 4 g. Die Halbcreolen befinden sich in einem altersgemäßen Zustand mit geringfügigen Tragespuren. (2)
Varenr: 4823003
12:05:00
DKK 819
Ring platina krysokolla diamanter
RING, platina, cabochonslipad krysokolla, 24 diamanter med åttkant-resp briljantslipning totalt ca 0,37 ct, stämplad Juvelfabriken Ab, Stockholm 1941, ringstorlek ca 17,5 mm, vikt ca 8,8 g
Varenr: 4868136
DKK 3.861 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 17-12-2017
12:09:00
Se mere
Brillantring
Massiv ring udført i 14 kt. guld (stemplet), prydet med en brillant på ca. 0.20 ct. Farve: Crystal (J), klarhed: VSI2. Ringstr. ca.: 48, diameter ca.: 15,5 mm. Vægt ca.: 16,5 g. Ringen fremstår i aldersrelateret stand; den bør poleres.
Varenr: 4851443
DKK 5.583 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17-12-2017
12:12:00
DKK 3.722
Brosche/Anhänger und Ohrschmuck im Stil des 19.Jh. (3)
Brosche/Anhänger und Ohrschmuck im Stil des 19.Jh., gefertigt aus geschwärztem 925 Silber (punziert), besetzt mit synthetischen Topazen im facettierten Oval- und Rundschliff. Sowie mit 2 kleinen Edelopalen im runden und Tropfenförmigen Cabochonschliff, zusätzlich ist die Oberfläche mit einem ...
Varenr: 4865794
DKK 2.977 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17-12-2017
12:15:00
DKK 372
Gravuranhänger mit Brillant
Anhänger gefertigt aus 14kt. Gold (punziert), besetzt mit einem Brillanten von ca.: 0.04ct. Farbe: Wesselton (H), Reinheit: SI1. Maße der Öse ca.: 4,2 x 2,4 mm. Maße ca.: 24 x 16 mm. Gewicht ca.: 7,9 g.
Varenr: 4865964
12:15:00
DKK 707
Loose brilliant cut diamond 0.97ct
Loose brilliant cut diamond 0.97ct Colour: (K) Top Cape Clarity:P2 Measurements : 6.27 x3.95mm
Varenr: 4816563
DKK 7.443 BE, Antwerpen 17-12-2017
12:17:55
DKK 1.861
Ole Lynggaard. 'Sweet Drop'-charm in 18k
Ole Lynggaard. 'Sweet Drop'-charm in 18k rhod. white gold with an amethyst 'Sweet drop pendant' acorn shaped. Pendant removable Light purple coloured leather bracelet included Bracelet length with out knot: 17cm Original Ole Lynggaard and velvet bag included REF: 29/A2633-302
Varenr: 4756747

12:32:00
DKK 1.675
Brillantring
Ring udført af 14 kt. guld (stemplet), prydet med 40 brillanter på ca. 1 ct. i alt. Farve: Yellow-Brown (S), klarhed: P3. Ringstr. ca. 54, diameter ca.: 17,3 mm. Vægt ca. 9,2 g. Ringen fremstår i aldersrelateret stand med svage brugsspor.
Varenr: 4869368
12:44:00
DKK 1.340
Smaragdarmband besetzt mit sambischen Smaragden
Armband gefertigt aus 925 Silber (rohdiniert/punziert), besetzt mit opaken sambischen Smaragden im Oval- und Tropfenschliff von ca.: 3,9 x 2,9 mm, 4,2 x 2,7 mm. Sowie mit Zirkonia im Brillantschliff mit einem Durchmesser von ca.: 1 - 2 mm. Länge ohne Verlängerungskette ca.: 18 cm, Breite ca.:...
Varenr: 4845375

12:45:00
DKK 595
Örhängen 1 par med odlade pärlor
ÖRHÄNGEN, 1 par, 14 k guld, odlade pärlor ca 8,70-8,90 mm, krokar, Ilmari Puhakka, Helsingfors 1966, höjd ca 1,8 cm
Varenr: 4868148
12:45:00
Se mere
Ring 18 k vitguld
RING, 18 k rodierat vitguld, briljant ca 0,30 ct samt 24 smådiamanter med åttkantslipning, Guldatelje Amie, Lundberg, Stockholm 1976, ringstorlek ca 15,5 mm, vikt ca 8 g
Varenr: 4868152
13:03:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 59  >>