Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Smykker i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 43  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Diamantring samt -vedhæng af hhv. hvidguld og guld, 14 kt. prydet med blå topaser. (2)
Diamantring samt -vedhæng af hhv. hvidguld og guld, 14 kt. prydet med blå topaser. (2). Diamantring af hvidguld, 14 kt., prydet med oval facetslebet blå topas flankeret af seks mindre brillantslebne diamanter. H. front 18 mm. Ringstr. 54,5/17,25 mm. Samt vedhæng af guld, 14 kt., prydet med facetslebet blå topas samt 14 brillantslebne diamanter. H. 22 mm. Vægt i alt ca. 7,9 gr. ... Varenr: 4667373 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 20:39:20 DKK 1.200
Cartier 'Must de Cartier'. Delvist forgyldte lightere med lakarbejde (3)
Cartier 'Must de Cartier'. Delvist forgyldte lightere med lakarbejde (3). Cartier 'Must de Cartier'. Delvist forgyldte lightere, prydet med farvet lakarbejde, L. 6-7 cm. Fremstår med brugsspor, én med slidmærker under bund, én med skade på lakken. (3) Varenr: 4706731 DKK 6.500 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 20:39:34 DKK 4.400
Vintage blomster diamantring af 18 kt. Guld. Ca. 0.63 ct.
Vintage blomster diamantring af 18 kt. Guld. Ca. 0.63 ct.. Vintage blomster diamantring af 18 kt. Guld prydet med syv diamanter på tilsammen ca. 0.63 ct. Farve: Wesselton-Top-Wesselton (G-H). Klarhed: VS-SI. Ring str. 58. Varenr: 4721407 DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-07-2017 20:39:47 DKK 1.850
Holger Viggo Mølback. Vintage armlænke af 14 kt. guld med bladværk, 1930'erne
Holger Viggo Mølback. Vintage armlænke af 14 kt. guld med bladværk, 1930'erne. Holger Viggo Mølback. Vintage armlænke af 14 kt. guld, prydet med stiliseret blomst- og bladværk, udført 1930'erne. L. 18,5 cm. Vægt: ca. 35,1 gr. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4721286 DKK 9.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 20:40:00 DKK 5.200
Perlevedhæng af 14 kt. guld med brillanter samt to halskæder i 14 kt. guld (3)
Perlevedhæng af 14 kt. guld med brillanter samt to halskæder i 14 kt. guld (3). Perlevedhæng af 14 kt. guld prydet med 2 saltvandskulturperler samt 3 brillantslebne diamanter på i alt 0.09 ct. Farve: Wesselton (H), klarhed: VS-SI. Vedhæng H. 1,6 cm. Medfølges af to venezia-halskæder i 14 kt. guld og rødguld, L. 38 cm. Samlet vægt 13,2 g. Lette brugsspor. (3) Hidrører fra ... Varenr: 4714884 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 20:40:00 DKK 3.000
Ole Lynggaard. 'Blomst' halskæde i 18 kt. hvidguld med brillanter
Ole Lynggaard. 'Blomst' halskæde i 18 kt. hvidguld med brillanter. Ole Lynggaard. 'Blomst' halskæde i 18 kt. hvidguld med fast vedhæng i form af blomst i satineret hvidguld prydet med 7 brillantslebne diamanter på i alt 0,07 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: VS. L. 39 cm. Art. nr. A1781. Medfølges af Ole Lynggaard kuvert. Vejl. udsalgspris: DKK 9.600,- Varenr: 4701721

DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 20:41:00 DKK 3.600
Guldvirke. Bicellehalskæde af 14 kt. guld
Guldvirke. Bicellehalskæde af 14 kt. guld. Guldvirke. Bicellehalskæde af 14 kt. guld, monteret med kasselås med dobbelte sikkerhedshaspe, stemplet "Guldvirke 585". L. 45 cm. B. 8 mm. Vægt: ca. 36,2 gr. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4694654 DKK 9.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 20:42:00 DKK 4.100
Fausto Milan. Italiensk armbånd af 18 kt. guld. Vægt ca. 49 g
Fausto Milan. Italiensk armbånd af 18 kt. guld. Vægt ca. 49 g. Fausto Milan. Bredt leddelt italiensk armbånd af 18 kt. guld. Vicenza 1970erne. Vægt ca. 49 g. B. 2,35 cm. L. 19,5 cm. Varenr: 4722426 DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 20:42:00 DKK 8.000
Jens J. Aagaard Lås af sterling sølv, med ferskvands kulturperlekæde
Jens J. Aagaard Lås af sterling sølv, med ferskvands kulturperlekæde. Jens J. Aagaard Lås udført i sterling sølv, dertil en udskiftelig kæde trukket med harlekinformede lyse ferskvands kulturperlekæde, mellem hver perle, er der trukket en knude. Længde ca. 43 cm. Ligger i gaveæske. Varenr: 4722961 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 20-07-2017 20:42:00 DKK 375
Volmer Bahner for C.F. Heise, København. Stor cocktailring af guld, 14 kt.
Volmer Bahner for C.F. Heise, København. Stor cocktailring af guld, 14 kt.. Cocktailring af guld, 14 kt., stor gennembrudt krone prydet med facetslebet røgkvarts, indvendigt monteret med løs metalperle. Designet af Volmer Bahner for C.F. Heise, København, ca. 1960. Vægt ca. 17 gr. Diam. front 2 cm. Ringstr. 53/16,75 mm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4664103 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 20:43:00 DKK 3.100
Spinning, mfl. Samling smykker af sølv og sterlingsølv. (29)
Spinning, mfl. Samling smykker af sølv og sterlingsølv. (29). Samling smykker af sølv og sterlingsølv, enkelte prydet med sten og emalje, bestående af seks halskæder, heraf tre med vedhæng, fire armringe og 19 ringe, heraf to sær forlovelsesringe. Udført hos Spinning Jewellery, mfl. Vægt ca. 246 gr. L. halskæder 36-50 cm. Indvendig Ø armringe 19-20 cm. ... Varenr: 4717808 DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 20:44:00 DKK 525
Ole Lynggaard. 'Hearts' halskæde i 18 kt. hvidguld med brillanter
Ole Lynggaard. 'Hearts' halskæde i 18 kt. hvidguld med brillanter. Ole Lynggaard. 'Hearts' halskæde i 18 kt. hvidguld prydet med 8 brillantslebne diamanter på i alt 0.08 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: VS. L. 40 cm. Art. nr. A1581-501. Medfølges af Ole Lynggaard velourpose og æske. Vejl. udsalgspris: DKK 14.700,- Varenr: 4701907

DKK 7.500 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 20:45:00 DKK 5.200
Nuran. Massiv ring af 14 kt. guld prydet med diamanter
Nuran. Massiv ring af 14 kt. guld prydet med diamanter. Nuran. Massiv ring af 14 kt. guld prydet med diamanter, prydet med 15 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0. 15 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI-P. Vægt: ca. 12,8 gr. Ringstr. 55/17,5. Fremstår med brugsspor og slagmærker samt afslag på ydre lille diamant. Varenr: 4721296 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 20:45:00 DKK 2.400
Colliér 18 k vit- samt rödguld
Colliér 18 k vit- samt rödguld. COLLIÉR, 18 k vit- samt rödguld, s.k. replänk, delvis med graverad dekor, längd ca 43 cm, vikt ca 27,7 g Varenr: 4722013 DKK 7.648 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 20-07-2017 20:45:00
Se mere
Manchetknapper i 14 kt. hvidguld med safirer (2)
Manchetknapper i 14 kt. hvidguld med safirer (2). Manchetknapper i 14 kt. hvidguld, poleret med hver 1 safircabochon, ca. 5,80 ct. i alt Stempel = 585 Mål: oval 14,2 x 11,8 mm, vægt ca. 12 gram. (2) Varenr: 4677385 DKK 8.180 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20-07-2017 20:45:00 DKK 2.789
Samling opalsmykker - To ringe samt to vedhæng af 14 kt. guld (4)
Samling opalsmykker - To ringe samt to vedhæng af 14 kt. guld (4). To ringe samt to vedhæng af guld, 14 kt. prydet med blå og hvide opaler, ét vedhæng med montering af hvidguld, prydet med enkelt mindre diamant. Vægt i alt ca. 8,8 gr. Ringstr. 49/15,75 og 54,5/17,5 mm. H. vedhæng 2,1 og 2,3 cm. Fremstår med brugsspor. (4) Varenr: 4716017 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 20:45:00 DKK 2.600
Ole Lynggaard. 'Boble' nøglevedhæng af 18 kt. guld med ametyst
Ole Lynggaard. 'Boble' nøglevedhæng af 18 kt. guld med ametyst. Ole Lynggaard. 'Boble' nøglevedhæng af 18 kt. guld prydet med rund facetsleben ametyst. Art nr. A1948-406. Medfølges af Ole Lynggaard velourpose. Ø ca. 0,75 cm. Vejl. udsalgspris: 3.950,- Varenr: 4701986

DKK 2.500 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 20:45:00 DKK 500
Halssmykke, 14 kt guld
Halssmykke, 14 kt guld. Halsmykke af 14 kt. guld, bestående af, oval medaljon, monteret med patchøsken, tilhørende Venezia halskæde, stemplet GIFA 585. 2,8 x 1,9 cm. L 51,5 cm. Samlet vægt ca. 9,1 gram. Fremstår med brugsspor og enkelte små trykmærke på medaljon. Varenr: 4722306 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 20-07-2017 20:47:00 DKK 1.450
Vedhæng, art deco, med diamanter ca. 5.56 ct. i alt
Vedhæng, art deco, med diamanter ca. 5.56 ct. i alt. Vedhæng, art deco, ca. 1920 med diamanter på ca. 5.56 ct. i alt indfattet i platin Stempel på vedhængets øje = PT 950 Prydet med: 1 gammelslebet diamant ca. 1.75 ct., 2 gammelslebne diamanter på ca. 1.90 ct. i alt. Klarhed ca. Pique 1, farve ca. Top Cape (M) 1 gammelslebet diamant på ca.... Varenr: 4686714 DKK 55.773 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20-07-2017 20:48:00 DKK 11.526
Lille rosetvedhæng af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 0.25 ct. H/VS
Lille rosetvedhæng af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 0.25 ct. H/VS. Lille klassisk rosetvedhæng af 18 kt. hvidguld, prydet med 7 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.25 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS. Vægt i alt ca. 2 g. Ø 0,6 cm. L. 1,2 cm. Kæde L. 40 cm. Varenr: 4700520 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 20:48:00 DKK 1.550
Christian H. Lorenzen. Blokarmlænke af 14 kt. guld
Christian H. Lorenzen. Blokarmlænke af 14 kt. guld. Blokarmlænke af 14 kt. guld med satinerede led, lås med sikkerhedshasper. L. 21 cm. B. 1.2 cm. Vægt: ca. 30,2 g. Udført hos Christian H. Lorenzen, Charlottenlund. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4694129 DKK 8.500 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 20:48:00 DKK 6.400
Brillant tennisarmbånd af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 3.20 ct. H/VVS-VS
Brillant tennisarmbånd af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 3.20 ct. H/VVS-VS. Brillant tennisarmbånd af 18 kt. hvidguld, prydet med 40 brillantslebne diamanter, i alt ca. 3.20 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VVS-VS. Bagside med sikkerhedshasp. 1900-tallets anden halvdel. Vægt ca. 17,2 g. B. 0,42 cm. L. 18,3 cm. Varenr: 4722839 DKK 33.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 20:48:00 DKK 27.000
Aase K. Margrethe Madsen. Bred armlænke af 14 kt. guld
Aase K. Margrethe Madsen. Bred armlænke af 14 kt. guld. Aase K. Margrethe Madsen. Bred armlænke af 14 kt. guld, monteret med kasse med sikkerhedshasp, stemplet "AaM 585". L. 18,5 cm. B. 14,4 mm. Vægt: ca. 29,8 gr. Fremstår med brugsspor, én sikkerhedshasp mangler. Varenr: 4721420 DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 20:48:00 DKK 3.300
Viggo Pedersen. Bismark armbånd 14 kt guld
Viggo Pedersen. Bismark armbånd 14 kt guld. Viggo Pedersen. Bismark armbånd af 14 kt. guld, monteret med kasselås og to ottetals sikkerhedshasper. L 19,5 cm. B 7,5 mm. Vægt ca. 19,7 gram. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4721310 DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 20-07-2017 20:48:00 DKK 2.500
Medaillon - Anhänger, vergoldet mit 1 Imitatperle
Medaillon - Anhänger, vergoldet mit 1 Imitatperle. Medaillon-Anhänger zum Öffnen, vergoldet mit 1 Imitatperle, Vorder- und Rückseite graviert. Gewicht ca. 6 Gramm, Maße in mm mit Öse ca. Länge 44,83 x Breite 27,63 x Tiefe 12,25 1 Glas fehlt in der InnenseiteCa. 1910 Trage- und Gebrauchsspuren Varenr: 4713912 DKK 1.636 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20-07-2017 20:49:00 DKK 297
Brillantring af 18 kt. guld med hjertesleben brillant og 6 brillantslebne diamanter, i alt ca.1.01 ct. D/IF-G/VS. GiA raport
Brillantring af 18 kt. guld med hjertesleben brillant og 6 brillantslebne diamanter, i alt ca.1.01 ct. D/IF-G/VS. GiA raport. Brillantring af 18 kt. guld med større hjertesleben brillant på ca. 0.41 ct. Måler ca. 4,73 x 5,25 x 2,87 mm. Farve: River (D). Klarhed: Internally Flawless. Flankeret af 6 brillantslebne diamanter på tilsammen ca. 0.60 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: VS. Medfølger original GIA raport på ... Varenr: 4713069 DKK 25.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 20:49:00 DKK 11.000
Ole Lynggaard. Fire kæder og armbånd med ferskvandskulturperler, marmor og sort silke. (5)
Ole Lynggaard. Fire kæder og armbånd med ferskvandskulturperler, marmor og sort silke. (5). Ole Lynggaard. Halskæde med større og mindre ferskvandskulturperler hvorimellem små akvamarinperler, trukket på wire. Art nr. D8523-0401. L. 40 cm. Collier og armbånd af knyttet sort silke. Art nr. A2500-002. L. 40 cm. og Art. nr. A2501-001. L. 18 cm. og lang dobbeltradet sort silkesnor. Str. ... Varenr: 4701859

DKK 3.600 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 20:50:00 DKK 550
Brdr. Nielsen, København. Retroarmlænke af 14 kt. guld, ca. 1960'erne
Brdr. Nielsen, København. Retroarmlænke af 14 kt. guld, ca. 1960'erne. Brdr. Nielsen, København. Retroarmlænke af 14 kt. guld, prydet med stiliseret bladværk, monteret med kasselås med dobbelte sikkerhedshaspe, udført ca. 1960'erne. L. ca. 20,5 cm. B. 15,5 mm. Vægt: ca. 51,3 gr. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4721340 DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 20:50:00 DKK 6.600
Ole Lynggaard. Et vedhæng til ørering i 18 kt. hvidguld med ametyster og brillant
Ole Lynggaard. Et vedhæng til ørering i 18 kt. hvidguld med ametyster og brillant. Ole Lynggaard. Et vedhæng til ørering i form to kæder med 'fjer'vedhæng prydet med én brillant på 0.01 ct. samt facetslebne ametyster. H. i alt 7,2 cm. Art. nr. A2920-502. Medfølges af Ole Lynggaard kuvert. Vejl. udsalgspris: DKK 5.700,- Varenr: 4702024

DKK 3.500 DK, Vejle, Dandyvej 20-07-2017 20:50:00 DKK 1.100
Halskæde af 14 kt. Guld
Halskæde af 14 kt. Guld. Halskæde af 14 kt. Guld i doseret forløb. Længde ca. 38 cm. 15,3 gram. Varenr: 4721324 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 20-07-2017 20:51:00 DKK 1.750
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 43  >>