Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "lapis" i Smykker i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Lapislazuli Kette, 925er Silber
Lapislazuli Kette, 925er Silber. Kette gefertigt aus Lapislazuli Elementen und 925 Silber (punziert), der Verschluss und das Mittelteil der Kette sind vergoldet und oxidiert. Länge ca.: 47 cm, Gewicht total ca.: 176 g. Altersgemäßer Zustand mit Tragespuren. Varenr: 4338247 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 30-07-2016 20:41:00 DKK 372
Manschettenknöpfe mit Brillanten und Lapislazuli
Manschettenknöpfe mit Brillanten und Lapislazuli. Manschettenknöpfe gefertigt aus 14kt. Gold (punziert) besetzt mit Lapislazuli und 2 Brillanten von ca.: 0.05ct, Farbe: Wesselton (H), Reinheit: SI1. Gewicht ca.: 13,3 g. Maße ca.: 21 x 13 mm. Passend zu Nr.: 4316351 Varenr: 4349803 DKK 2.975 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-07-2016 17:17:00 DKK 2.231
4 ringe af guld med bla. rav af 8 og 14 kt. guld, vægt i alt ca. 22,6 g (4)
4 ringe af guld med bla. rav af 8 og 14 kt. guld, vægt i alt ca. 22,6 g (4). 4 ringe af guld med bla. rav bestående af rosetring af 14 kt. guld med cabochonsleben presset rav, herrering af 14 kt. guld med sort onysplade, oval ring af 8 kt. guld prydet med cabochonsleben presset rav, og herrering af 8 kt. guld med sort onyx indlagt med plade af lapis lazuli. Vægt i alt ca.... Varenr: 4345439 DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 01-08-2016 20:16:00 DKK 1.950
3 vintage ringe af 14 og 18 kt. guld. Vægt i alt ca. 16,4 g  (3)
3 vintage ringe af 14 og 18 kt. guld. Vægt i alt ca. 16,4 g (3). 3 vintage ringe bestående af to ringe af 14 kt. guld prydet med henholdsvis cabochonsleben lapis lazuli og oval facetsleben syntetisk blå sten samt ring af 18 kt. guld prydet med klar facetsleben syntetiske sten flankeret af små blå syntetiske sten. Vægt i alt ca. 16,4 g. Ringstr. 49/15,75, ... Varenr: 4345441 DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 01-08-2016 20:19:00 DKK 1.800
Lapis lazulli armbånd i 18kt ca.30ct
Lapis lazulli armbånd i 18kt ca.30ct. Lapis lazulli armbånd i 18kt ca. 30ct 18kt gul guld, testet armbånd prydet med en oval-cabouchone-slibet blå lapis lazulli ca. 30ct samlet vægt: 45,00 gr diameter: 56mm armbånd har en lås lapis lazulli ring i 18kt ca. 13ct 18kt gul guld, testet ring prydet med en firkantet ... Varenr: 4337823 DKK 18.595 BE, Antwerpen 02-08-2016 17:31:10 DKK 13.388
Konvolut aus 4 Steinketten
Konvolut aus 4 Steinketten. Konvolut bestehend aus 4 langen Steinketten: Amethyst, Rosenquarz und Lapis Lazuli. Endlos aufgezogen, ohne Schließe. Varenr: 4333885 DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 03-08-2016 20:15:00 DKK 298
18-radet vintage halscollier med lapis lazuli og brillantlås af 18 kt. guld. 1900-tallets anden halvdel
18-radet vintage halscollier med lapis lazuli og brillantlås af 18 kt. guld. 1900-tallets anden halvdel. 18-radet vintage halscollier trukket med små med lapis lazuliperler afsluttet med flettet delvis satineret brillantlås af 18 kt. guld, prydet med 24 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.24 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS1-SI1. Lås med uidentifiseret stempel IOJ 750. Vægt ca. 65,2 g. Lapis ... Varenr: 4335094 DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-08-2016 21:15:00 DKK 15.000
A. & H. Max Andersen, Roskilde. Manchetter af 14 kt. guld med lapis lazuli (2)
A. & H. Max Andersen, Roskilde. Manchetter af 14 kt. guld med lapis lazuli (2). A. & H. Max Andersen, Roskilde. Manchetter af 14 kt. guld, prydet med lapis lazuli plader, stemplet "MaxA 585". Samlet vægt: ca. 15,3 gr. Fremstår med lettere brugsspor. (2) Varenr: 4336923 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-08-2016 20:40:00 DKK 3.400
Ravkæde samt Jouxli halskæde. (2)
Ravkæde samt Jouxli halskæde. (2). Halskæde af varmebehandlet poleret rav i doseret forløb, fra ca. 7 - 14 mm. L. 57 cm. Vægt ca. 25,1 gram. Endvidere Jouxli, halskæde af kvarts, rosakvarts, Lapis lazuli, jaspis, serpentin m.fl. S-lås af sterlingsølv. L. 45 cm. B. 1,8 - 4 cm. Vægt ca. 236 gram. (2). samt stenkæde. (2) Varenr: 4347167 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 07-08-2016 13:40:00 DKK 300