Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "lapis" i Smykker i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Collier lapis lazuli 585 guld, længde ca. 48 cm
Collier lapis lazuli 585 guld, længde ca. 48 cm. Collier lapis lazuli 585 guld, vægt ca. 162,5 g, bestående af 32 lapis lazuli-kugler Ø 12 mm og en central rå lapis lazuli, ca. 56 x 42 x 17 mm, bajonetlukning, længde ca. 48 mm. Tyskland. Varenr: 4538513

DKK 6.689 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-02-2017 14:33:01 DKK 4.831
Schmuck aus Silber und Metall - Konvolut
Schmuck aus Silber und Metall - Konvolut. Collier in Sterlingsilber mit Mondstein, Länge ca. 50 cm, Gewicht ca. 28,6 g. Kette aus Silber mit Anhänger aus versilberten Metall, Anhänger mit grünen Glas-Cabochons, Kettenlänge ca. 50 cm, Anhänger ca. 45 x 37 mm, Gewicht total ca. 15,6 g. Armband aus Silber, Länge ca. 18,5 cm, Breite ca. ... Varenr: 4538439 DKK 2.601 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22-02-2017 19:55:00 DKK 1.487
Ein Paar Ohrhänger 585er Gold bicolor mit Lapislazuli und Diamanten
Ein Paar Ohrhänger 585er Gold bicolor mit Lapislazuli und Diamanten. Ein Paar Ohrhänger 585er Gold bicolor, Gewicht ca. 5,3 Gramm, besetzt mit je 1 Lapislazuli- Plättchen und je 1 Brillanten, zusammen ca. 0.02ct., Farbe: Top Wesselton G, Reinheit: VS2- SI1. Länge ca. 37mm, Ø ca. 17mm, Stift mit Ohrmutter, punziert '585'. Aufgearbeitet Varenr: 4530288 DKK 1.635 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-02-2017 20:04:00 DKK 1.115
Mexikanisches Silbercollier
Mexikanisches Silbercollier . Mexikanisches Collier im Stil der Inkas, gefertigt aus 925 Silber (punziert), besetzt mit Einlegearbeiten aus Türkis, Lapislazuli, Messing und Kupfer. Das Collier ist mit einem Kastenschloss gefertigt. Länge ca.: 68 cm, Gewicht ca.: 132 g. Das Collier befindet sich in einem altersgemäßen ... Varenr: 4566395 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 23-02-2017 12:35:44 DKK 334
Italiensk guldsmed. Manchetter af 18 kt. hvidguld prydet med lapis lazuli (2)
Italiensk guldsmed. Manchetter af 18 kt. hvidguld prydet med lapis lazuli (2). Italiensk guldsmed. Manchetter af 18 kt. hvidguld, prydet med cabochonslebne lapis lazuli, utydeligt mesterstempel. Samlet vægt: ca. 16,7 gr. Fremstår med lette brugsspor, dog mindre afslag på den ene sten. (2) Varenr: 4555514 DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-02-2017 20:45:00 DKK 4.600
Armring, lapis lazuli med 1.60 ct. brillanter, 18 kt. guld
Armring, lapis lazuli med 1.60 ct. brillanter, 18 kt. guld. Armring, 18 kt. guld med lapis lazuli-indsatser og 38 brillanter ca. 1.60 ct. i alt (30 x 0.04 ct og 8 x 0.05 ct). Klarhed: VS, farve: Top Wesselton-Wesselton (G-H). Størrelse: bredde/højde 2,7 cm, indvendig omkreds ca. 20,5 cm, vægt ca. 68 gram. Varenr: 4565131 DKK 40.879 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-02-2017 19:57:00 DKK 25.271
Armlænke og ring i sølv med Lapis Lazuli (2)
Armlænke og ring i sølv med Lapis Lazuli (2). Leddelt armlænke monteret med Lapis Lazuli l. 18.5 cm B. 1.4 cm. Stemplet 830s EF. N.E.From. Ring i sterlingsølv monteret med Lapis Lazuli. Front mål 3 x 2.5 cm. Med regulerbar ringskinne (2) Varenr: 4570389 DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-02-2017 20:02:00 DKK 475
Samling sølvsmykker (7)
Samling sølvsmykker (7). Samling sølvsmykker bestående af. Broche med fisk motiv, Ø 3,4 cm. Hugo Grün broche med blad. Ø 3,2 cm. Hermann Siersbøl broche af sølv med to blå similistene. Eiler & Marløe (København 1920-1967) Vedhæng Ø 4,2 cm. Papirklips i form af en ros. L. 6 cm. Dagmarkors, mangler øksne. Mål 2,8X2,2 cm. ... Varenr: 4571975 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-02-2017 19:20:00 DKK 350