Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "lapis" i Smykker i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Collier lapis lazuli
Collier lapis lazuli. COLLIER, lapis lazulikulor ca 13,7-14 mm, tunnformat lås, 18 k guld, med 19 småbriljanter, 4 mellanliggande rundlar i 18 k guld med dekor av vardera 12 små åttkantslipade diamanter, längd 47 cm, total vikt ca 138 g, inköpt hos firma W.A Bolin, 1990-tal, originaletui Varenr: 4704592 DKK 6.883 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-06-2017 14:12:00
Se mere
18-radet vintage halscollier med satineret brillantlås af 18 kt. guld
18-radet vintage halscollier med satineret brillantlås af 18 kt. guld. 18-radet vintage halscollier trukket med små med lapis lazuliperler afsluttet med flettet delvis satineret brillantlås af 18 kt. guld, prydet med 24 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.24 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS-SI. Lås med uidentifiseret stempel IOJ 750. Vægt ca. 65,2 g. Lapis ... Varenr: 4697491 DKK 16.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-06-2017 20:41:00 DKK 825
Design- Ring 585/- Gold bicolor, Lapislazuli, Ringgröße 54
Design- Ring 585/- Gold bicolor, Lapislazuli, Ringgröße 54. Design- Ring 585/- Gold bicolor, Gewicht ca. 7,9 Gramm, besetzt mit 1 runden Lapislazuli- Platte, Ø ca. 12mm, Stärke ca. 2mm. Maße des Ringkopfes ca. 18,5 x 17mm, Breite der Ringschiene unten ca. 2,9mm, Ringgröße 54, punziert '585', Meisterpunze 'JPK' und '66'. Altersbedingte Gebrauchsspuren, ... Varenr: 4703777 DKK 2.231 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 30-06-2017 20:50:00 DKK 297
Smykkesæt af sterlingsølv med lapis lazuli og blå onyx (6)
Smykkesæt af sterlingsølv med lapis lazuli og blå onyx (6). Smykkesæt udført i sterlingsølv prydet med hhv. lapis lazuli og blå onyx bestående af: To par øreringe, højde: 24-42 mm., armbånd, længde: 18.5 cm. og vedhæng med tilhørende kuglekæde på 80 cm. Æsker medfølger. (6) Varenr: 4697358

DKK 1.400 DK, Herning, Engdahlsvej 01-07-2017 19:30:00 DKK 575
Kay Bojesen, tilskrevet. Større samt mindre ovale skønvirke brocher. (2)
Kay Bojesen, tilskrevet. Større samt mindre ovale skønvirke brocher. (2). Kay Bojesen (1886-1958) tilskrevet.Større samt mindre ovale skønvirke brocher, den ene omlavet til vedhæng, prydet med større cabochonsleben lapis lazuli. Stemplet 830S. H. uden øsken 4,3 x 2,8 cm. Incl. øsken L. 5,6 cm. Vægt ca. 28,3 gr. Litt: Lignende afbilledet på side 115 - Jacob Thage ... Varenr: 4687109 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-07-2017 20:21:00 DKK 400
Lapis lazuli halskæde med mellemperler af guld. Vægt ca. 95 g. L. 76 cm
Lapis lazuli halskæde med mellemperler af guld. Vægt ca. 95 g. L. 76 cm. Lapis lazuli halskæde med 64 runde lapis lazuliperler i forløb, knude imellem perler og 15 delvis hammerslået mellemperler af guld, uden lås. Perle Ø ca. 9,80 - 9,90 mm. Vægt ca. 95 g. L. 76 cm. Varenr: 4679612 DKK 6.400 DK, Vejle, Dandyvej 03-07-2017 20:35:00 DKK 350
Jörg Heinz brillantlås af 18 kt med lapis lazulikæde samt fire kæder(6)
Jörg Heinz brillantlås af 18 kt med lapis lazulikæde samt fire kæder(6). Jörg Heinz. Brillantlås/ broche af 18 kt satineret guld, prydet med seks brillanter, samlet ca 0.13 ct., Farve: Top Wesselton (G), Klarhed:LVS. Mål ca 3,5 x 4 cm. Vægt: ca 15,7 gr. Dertil afmonterbar halskæde af større runde lapis lazuliperler, ø ca 15 mm, prydet med mellemstykker af guld. ... Varenr: 4686240 DKK 20.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-07-2017 20:55:00 DKK 3.100
Schmuckset Modeschmuck und 925 Sterling Schmuck (20)
Schmuckset Modeschmuck und 925 Sterling Schmuck (20). Schmuckset Modeschmuck, bestehend aus 1 Paar Korallen- Halbkugel Ohrclips 925, 1 Paar Lapislazuli Cabochon Ohrclips 925, 1 Porzellanbrosche 925, 6 Paar Ohrclips Modeschmuck in verschiedenen Ausführungen, 1 Kunst- Perlekette mit Schloß 835 Silber, 1 grüne Modeschmuck Endloskette und 1 Porzellan- ... Varenr: 4689983 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 04-07-2017 20:01:00 DKK 297
Lapis lazuli-sæt (3), ring og manchetknapper i 14 kt. guld
Lapis lazuli-sæt (3), ring og manchetknapper i 14 kt. guld. Lapis lazuli-sæt (3) i 14 kt. guld, 1 x ring i 14 kt. guld, ca. 9 g, ringstr. 65, lapis lazuli-plade ca. 11,12 x 12,94 mm, stempel: 585 DK. 2 x manchetknapper med hver især 1 lapis lazuli-plade ca. 12,81 x 12,81 mm, vægt ca. 14 g, stempel = GBJ 585, fremstår med brugsspor. Varenr: 4698448 DKK 5.577 DE, Hamburg, Große Elbstraße 05-07-2017 19:38:00 DKK 297