Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "lapis" i Smykker i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Øreringe af sterlingsølv med månesten, onyx og lapis lazuli (4 par)
Øreringe af sterlingsølv med månesten, onyx og lapis lazuli (4 par). Fire par øreringe udført i sterlingsølv prydet med cabochonslebne månesten samt facetslebne lapis lazuli og onyx. H: 25-38 mm. Æske medfølger. (4 par øreringe). Varenr: 4508870

DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-01-2017 18:30:00 DKK 500
Turkis halskæde og øreringe, lapis lazuli halskæde (4)
Turkis halskæde og øreringe, lapis lazuli halskæde (4). Halskæde af turkisperler, trukket i let doseret forløb, mål fra 9,5 x 7,5 x 4 mm til 12,5 x 11,5 x 8 mm, Længde: ca 44,5 monteret med forh´gyldt sølvlås. Dertil et par øreclips af forgyldt sterling sølv, mål ca 16 x 19 mm. Endvidere halskæde af runde lapis lazuliperler, ø fra 9 til 12,6 mm, ... Varenr: 4535609 DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 23-01-2017 20:15:00 DKK 375
Ein Paar Ohrhänger 585er Gold bicolor mit Lapislazuli und Diamanten
Ein Paar Ohrhänger 585er Gold bicolor mit Lapislazuli und Diamanten. Ein Paar Ohrhänger 585er Gold bicolor, Gewicht ca. 5,3 Gramm, besetzt mit je 1 Lapislazuli- Plättchen und je 1 Brillanten, zusammen ca. 0.02ct., Farbe: Top Wesselton G, Reinheit: VS2- SI1. Länge ca. 37mm, Ø ca. 17mm, Stift mit Ohrmutter, punziert '585'. Aufgearbeitet Varenr: 4530288 DKK 1.637 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-01-2017 20:28:00 DKK 1.116
Kay Bojesen, tilskrevet. Skønvirke broche omlavet til vedhæng
Kay Bojesen, tilskrevet. Skønvirke broche omlavet til vedhæng . Kay Bojesen 1886-1958 tilskrevet. Oval skønvirke broche omlavet til vedhæng, prydet med større cabochonsleben lapis lazuli. Stemplet 830S. H. uden øsken 4,3 x 2,8 cm. Incl. øsken L. 5,6 cm. Samlet vægt ca. 28,3 g. (lignende afbilledet på side 115 - Jacob Thage "Danske smykker" Medfølgende ... Varenr: 4526647 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-01-2017 20:29:00 DKK 3.000
Smykkesæt collier, armbånd og ørestikker, 585 guld, med lapislazuli (4)
Smykkesæt collier, armbånd og ørestikker, 585 guld, med lapislazuli (4). Smykkesæt, 585 guld, vægt ca. 84,3 g, bestående af collier, armbånd og ørestikker, prydet med lapislazuli-kugler. B. collier 11 mm, bærelængde ca. 44,5 cm, skjult kasselås med ekstra sikkerhedslukning, stemplet '585' og 'ST', B. armbånd 14,3 mm, bærelængde ca. 18,5 cm, skjult kasselås med ekstra ... Varenr: 4481458 DKK 18.599 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-01-2017 20:29:00 DKK 11.159
Skjortknappar skospänne örhängen 2 par
Skjortknappar skospänne örhängen 2 par . SKJORTKNAPPAR, 6 st., BROSCHER, 2 st., HÄNGE OCH ÖRHÄNGEN, 2 par, skjortknappar av bergkristall med fasettslipade kanter och en cabochonslipad ametist, etui, oval brosch (omarbetat skospänne) med fasettslipade lila och ofärgade stenar, en brosch av silver med en skadadopal och glasstenar, hänge a... Varenr: 4537981 DKK 1.568 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-01-2017 11:36:00
Se mere
Schmuck aus Silber und Metall - Konvolut
Schmuck aus Silber und Metall - Konvolut. Collier in Sterlingsilber mit Mondstein, Länge ca. 50 cm, Gewicht ca. 28,6 g. Kette aus Silber mit Anhänger aus versilberten Metall, Anhänger mit grünen Glas-Cabochons, Kettenlänge ca. 50 cm, Anhänger ca. 45 x 37 mm, Gewicht total ca. 15,6 g. Armband aus Silber, Länge ca. 18,5 cm, Breite ca. ... Varenr: 4538439 DKK 2.604 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-01-2017 19:00:00 DKK 1.488
Halskette mit Lapis-Gold-Anhänger
Halskette mit Lapis-Gold-Anhänger . Halskette, Goldschmiedearbeit, 14 kt Gelbgold-Mittelteil, ovale Form 20,66 x 29,73 mm mit einem Lapislazulicabochon, 17,75 x 12,27 mm besetzt, Schließe und Perlen in 14 kt Gelbgold, Scheibenperlen aus Bein, runde Perlen aus Lapislazuli. Länge 39 cm, Gesamtgewicht 17 Gramm. Varenr: 4464574 DKK 1.860 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-01-2017 20:00:31 DKK 1.488
Konvolut 5 Ringe und 1 Anhänger, 585er und 333er Gelbgold
Konvolut 5 Ringe und 1 Anhänger, 585er und 333er Gelbgold. Konvolut bestehend aus 5 Ringen und 1 Anhänger, 585er und 333er Gelbgold, Gewicht 585er Gold insg. ca. 10 Gramm, 333er Gold ca. 11 Gramm, altersbedingter Zustand, gravierte Trauringe, 1 Herrenring mit Lapislazuli und 1 Damenring mit Rubin Cabochon in gutem Erhaltungszustand Varenr: 4468916 DKK 2.976 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29-01-2017 20:41:00 DKK 1.228
Collier lapis lazuli 585 guld, længde ca. 48 cm
Collier lapis lazuli 585 guld, længde ca. 48 cm. Collier lapis lazuli 585 guld, vægt ca. 162,5 g, bestående af 32 lapis lazuli-kugler Ø 12 mm og en central rå lapis lazuli, ca. 56 x 42 x 17 mm, bajonetlukning, længde ca. 48 mm. Tyskland. Varenr: 4538513

DKK 6.696 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29-01-2017 20:56:00 DKK 5.580
Kette 333er Gelbgold mit Anhänger Elefant Lapislazuli
Kette 333er Gelbgold mit Anhänger Elefant Lapislazuli. Flachpanzer- Kette 333er Gelbgold mit Anhänger aus geschnittenem Lapislazuli in Form eines Elefanten mit 333er Gelbgold- Elementen, Gewicht ca. 5,4 Gramm. Maße des Anhängers ca. 27 x 18mm, Öse innen 5 x 3,5mm, Tragelänge ca. 39cm, Verschluß Federring, punziert '333' und 'HK'. Aufgearbeitet, ... Varenr: 4530285 DKK 1.637 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29-01-2017 21:04:00 DKK 558
Schmuckset Modeschmuck und 925er Sterling Schmuck (20)
Schmuckset Modeschmuck und 925er Sterling Schmuck (20). Schmuckset Modeschmuck, bestehend aus 1 Paar Korallen- Halbkugel Ohrclips 925, 1 Paar Lapislazuli Cabochon Ohrclips 925, 1 Porzellanbrosche 925, 6 Paar Ohrclips Modeschmuck in verschiedenen Ausführungen, 1 Kunst- Perlekette mit Schloß 835 Silber, 1 grüne Modeschmuck Endloskette und 1 Porzellan- ... Varenr: 4485715 DKK 1.637 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29-01-2017 21:06:00 DKK 595