Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Stabnadel in 14 kt Gelbgold mit Zuchtperlen und Lapislazulicabochon
Nadel, gebogene Form, in 585/- Gelbgold, Gewicht ca. 7 Gramm, Länge ca. 78,31 mm, mit 1 Lapislazulicabochon ca.10,09 mm Durchmesser . 9 Zuchtperlen, Durchmesser ca. 5,48 - 7,33 mm, Farbe: weiß mit schönen Lüster, Punzierung: CH 585 Alters- und Gebrauchsspuren
Varenr: 4721695
DKK 2.231 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-08-2017
15:40:07
DKK 372
Konvolut Lapislazuli - 26,55 ct (6)
Sechs Lapislazuli, geschliffen, Plattenform, Maße ca. 7,6 x 15 x 3,3 mm. Dunkler Lapis geeignet für Ringe, Anhänger und ähnliches. (6)
Varenr: 4743958
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-08-2017
18:16:07
DKK 335
Manchetknapper og ring 14 kt. guld med Lapis Lazuli (3)
Sølvform. Par manchetknapper af 14 kt. guld isat Lapis Lazuli front mål 17 x 14 mm. Tilhørende ring af 14 kt. guld (lille afslag på hjørne) ringstr. Ø18.5 /58. Vægt i alt 28.3 gr. Æske medfølger (3)
Varenr: 4720190
DKK 8.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-08-2017
19:56:00
DKK 475
18-radet vintage halscollier med lapis lazuli og flettet brillantlås af 18 kt. guld
18-radet vintage halscollier trukket med små med lapis lazuliperler afsluttet med flettet delvis satineret brillantlås af 18 kt. guld, prydet med 24 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.24 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS-SI. Lås med uidentifiseret stempel IOJ 750. Vægt ca. 65,2 g. Lapis ...
Varenr: 4739597
DKK 14.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-08-2017
21:35:00
Konvolut Lapislazuli zus. ca. 63.19 ct (3)
Konvolut Lapislazuli, bestehend aus: 1 Lapislazuli in Cabochon-Schliff, 52.85 ct, Maße: 2,5 x 2 cm, Höhe: 1,5 cm; 1 Lapislazuli oval, 5.08 ct, Maße: 1,5 x 1cm, Höhe: 8 mm; 1 Lapislazuli oval, 5.26 ct, Maße: 1,7 x 1,5 cm, Höhe: 2 mm. (3)
Varenr: 4747847
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-08-2017
18:16:55
DKK 297
Samling uindfattede cabochonslebne ædelsten ca 507 ct
Samling uindfattede cabochonslebne ædelsten, bestående af månesten, lapis lazuli, labradorit. Samlet ca 507 ct
Varenr: 4640198

DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 23-08-2017
19:33:00
DKK 1.050
Collier lapis lazuli
COLLIER, lapis lazulikulor ca 6,2 mm, lås i förgyllt silver, satinerat, längd ca 48 cm
Varenr: 4750356
DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-08-2017
21:09:00
Se mere
Ibsen & Weeke, ring med Lapis Lazuli af 14 kt. guld
Ibsen & Weeke, ring udført i 14 kt. guld, prydet med Lapis Lazuli. Ringstr. Ø 19 mm. Vægt ca. 17,1 gram.
Varenr: 4751853
DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-08-2017
16:00:00
DKK 375
Lapislazuli-Ring in 750/- Gelbgold
Ring in 750/- er Gelbgold, Punze = 750 D (mit Krone) Durchmesser Lapisperle ca. 9,10 mm, Ringkopfhöhe ca. 11 mm, Ringweite 53 , ca. 5 Gramm Trage- und Gebrauchsspuren
Varenr: 4741276
DKK 2.231 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-08-2017
20:30:00
DKK 297
Smykkesæt af sølv med månesten og labradorit
Smykkesæt af sterling sølv prydet med månesten, bestående af to par øreringe, L.: ca 2,8 cm og ca 6 mm. Dertil læderarmbånd prydet med frontstykke af sølv med månesten, mål ca 2,4 x 2,5 cm, Endvidere par øreringe med lapis lazuli, L.. ca 3 cm, samt armbånd, L.: ca 19 cm. (8)
Varenr: 4652969

DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 27-08-2017
19:50:00
DKK 325