Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "rubin" i Smykker i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Diamond and ruby ring in 18kt approx. 0.07ct, By Kapriss
Diamond and ruby ring in 18kt approx. 0.07ct, By Kapriss. Diamond and ruby ring in 18kt approx. 0.07ct, By Kapriss. 18kt white gold, hallmarked Ring decorated with brilliant-cut diamond approx. 0.07ct Colour: Top wesselton-wesselton- (G-H) Clarity: VS2-P1 Also adorned with 1 pear-cut red ruby approx. 0.56ct Total weight: 2.81 gr Ringsize: 54/... Varenr: 3612857

DKK 4.290 BE, Antwerpen 28-04-2015 10:45:00 DKK 2.798
Rubin- og diamantring af 18 kt. guld, i alt ca. 0.40 ct. 1916
Rubin- og diamantring af 18 kt. guld, i alt ca. 0.40 ct. 1916. Rubin- og diamantring af 18 kt. guld, prydet med to ovale facetslebne rubiner og 3 diamanter med ældre slibning, i alt ca. 0.40 ct. Farve: Top Cape (K). Klarhed: SI1. Dateret 1916. Vægt ca. 2,8 gr. Ringstr. 55/17,5. Varenr: 3815303 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 28-04-2015 11:48:00 DKK 2.800
Ring in Gold mit Rubinen und Brillanten
Ring in Gold mit Rubinen und Brillanten. Ring gefertigt aus 14kt. Gelbgold, gepunzt, besetzt mit 2 Diamanten im Brillantschliff von total ca. 0.16 ct. Farbe: Wesselton ( H ), Reinheit: SI1-2 und 5 runden Rubincabochons von ca. 2,6 mm, Ringgröße: ca. 59, Ø ca.18,4 mm, Gewicht: ca. 6,6 g. Varenr: 3735113

DKK 2.798 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-04-2015 12:30:00 DKK 1.865
Diamond and ruby ring in 18kt approx. 1.20ct, By Kapriss.
Diamond and ruby ring in 18kt approx. 1.20ct, By Kapriss.. Diamond and ruby ring in 18kt approx. 1.20ct, By Kapriss. 18kt white gold, hallmarked Ring decorated with numerous brilliant-cut diamonds approx. 1.20ct Colour: Top wesselton-Wesselton (G-H) Clarity: VS2-SI1 few SI2 Also adorned in the center with 1 oval-cut red ruby approx. ... Varenr: 3610292

DKK 20.892 BE, Antwerpen 28-04-2015 12:31:00 DKK 12.684
Ringar 18 k vitguld diamanter
Ringar 18 k vitguld diamanter. RINGAR, 3 st., 18 k vitguld, smådiamanter samt en cabochonslipad rubin, ringstorlek ca 17-18 mm, vikt ca 6,2 g Varenr: 3813733 DKK 1.590 SE, Stockholms Auktionsverk Online 28-04-2015 15:08:00
Se mere
Rubin og brillant armbånd i 9 kt. Rhodineret guld
Rubin og brillant armbånd i 9 kt. Rhodineret guld. Rubin og brillant armbånd i 9 kt. Rhodineret guld I alt 23 rubiner, 11,5 ct og 44 brillanter i alt 0,44 ct. Farve: Wesselton(H) Klarhed: P3 Længde ca. 19 cm. vægt 9,6 gram Varenr: 3660763

DKK 5.500 DK, Helsingør, Støberivej 28-04-2015 15:58:00 DKK 4.400
Ring in 18kt. set with red ruby and diamonds approx. 1.00ct
Ring in 18kt. set with red ruby and diamonds approx. 1.00ct . Ring in 18kt. set with red rubies and diamonds approx. 1.00ct . 18kt. yellow gold, hallmarked 750. ring adorned with square-cut red rubies approx. 1.00ct,also decorated with round and baguette-cut diamonds approx. 1.00ct. Colour: Top Wesselton (G). Clarity: SI1-SI2-P1. Total weight: 22.70 ... Varenr: 3036553 DKK 12.610 BE, Antwerpen 28-04-2015 17:10:00 DKK 10.073
Earings in 18kt. set with red rubies and diamonds approx. 1.20ct (2)
Earings in 18kt. set with red rubies and diamonds approx. 1.20ct (2). Earings in 18kt. set with red rubies and diamonds approx. 1.20ct (2) . 18kt. yellow gold, hallmarked 750. Earrings both adorned with square-cut red rubies approx. 1.00ct,also decorated with round and baguette-cut diamonds approx. 1.20ct. Colour: Top Wesselton (G). Clarity: SI1-SI2-P1. Total ... Varenr: 3036570 DKK 13.990 BE, Antwerpen 28-04-2015 17:25:00 DKK 11.192
Ørestikker af guld med perler og rubiner, par ( 2 )
Ørestikker af guld med perler og rubiner, par ( 2 ). Ørestikker af 18 kt. guld - stemplet, hver prydet med en facetslebet rubin - behandlet, samt i afslutningen med en hvid, rund kulturperle Ø ca. 10,2 mm med stærk lustre, changerende overtoner og synligt fejlfri overflade. Rubiner af i alt ca. 4.35 ct. L. i alt ca. 23 mm, vægt i alt ca. 7,2 g. Par... Varenr: 3797296

DKK 6.342 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-04-2015 17:30:00 DKK 4.850
Roset ring med Rubin i 9 kt. guld med diamanter
Roset ring med Rubin i 9 kt. guld med diamanter. Roset ring med Rubin i 9 kt. guld med diamanter. Rubin 1.60 ct. Diamanter ca. 0.10 ct. ringstr. 54 Ø: 17,2 mm. Bemærk der er frit valg af ringstørrelse levering ca 3 uger efter bestilling. Fortrydelsesretten ophører, når en eventuel tilpasning påbegyndes.OBS hvis varen skal sendes skal evt ... Varenr: 3660860

DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 28-04-2015 17:59:00 DKK 2.400
Rubin- og diamantringt fra Diamonds by Frisenholm, 14 kt  rhodineret guld.
Rubin- og diamantringt fra Diamonds by Frisenholm, 14 kt rhodineret guld.. Rubin- og diamantring fra Diamonds By Frisenholm. udført i 14 kt. rhodineret guld prydet med 9 farvebehandlede rubiner på i alt 0.74 ct, disse omkranset af talrige små brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.10 ct. Farve: Top Wesselton/ Wesselton (G-H). Klarhed: SI/P1. slibning: God. Ringstr. ... Varenr: 3409509

DKK 3.875 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-04-2015 19:18:00 DKK 3.100
Ring af guld med rubin og brillanter, ca. 0.50
Ring af guld med rubin og brillanter, ca. 0.50. Ring udført af 14 kt. guld, stemplet, prydet med 14 brillanter af i alt ca. 0.50 ct., farve: Wesselton ( H ), klarhed: SI1-2 og 1 oval rubincabochon på ca. 4,6 x 3,8 mm, ringstr. ca. 60, Ø ca.19 mm, vægt: ca. 4,5 g. Varenr: 3735118

DKK 5.596 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-04-2015 20:50:00 DKK 3.731
Vintage brillantring og alliancering (2)
Vintage brillantring og alliancering (2). Brillantring af 14 kt guld, indfatning af hvidguld, front prydet med to rækker af i alt 8 diamanter i ældre brillantslib, samlet ca 0.40 ct., Farve: gullig, Klarhed: P1-P2. enkel sten med kanthak. Bredde af front: ca 8,5 mm. Ringstr. 47,5. Dertil en alliancering af 14 kt guld, prydet med tre ... Varenr: 3815750 DKK 3.200 DK, Herlev, Dynamovej 29-04-2015 10:38:20 DKK 850
Ørestikker fra Granath i oxideret sterling sølv
Ørestikker fra Granath i oxideret sterling sølv. Ørestikker fra Granath i oxideret sterling sølv med Rubiner i alt 41.80 ct. og enkelt slebne diamanter i alt 1.20 ct. Varenr: 3633112

DKK 2.900 DK, Helsingør, Støberivej 29-04-2015 11:11:25 DKK 2.300
Ørestikker fra Granath i oxideret sterling sølv. Ørestikker fra Granath i oxideret sterling sølv med Rubiner og safirer i alt 32.65 ct. og enkelt slebne diamanter i alt 1.23 ct. Varenr: 3633135

DKK 2.800 DK, Helsingør, Støberivej 29-04-2015 11:41:00 DKK 2.200
Ørestikker fra Granath i oxideret sterling sølv. Ørestikker fra Granath i oxideret sterling sølv med Rubiner og safirer i alt 26.50 ct. og enkelt slebne diamanter i alt 1.04 ct. Varenr: 3633157

DKK 2.300 DK, Helsingør, Støberivej 29-04-2015 12:11:00 DKK 1.800
14kt. ruby and pearl ring
14kt. ruby and pearl ring. 14kt. ruby and pearl ring. 14kt.yellow gold, hallmarked 14K, Total set with numerous round-cut red rubies approx. 1.00ct Also adorned in the center with 1 round-cream colour pearl with good lustre and surface with size approx. 5.00-5.50mm. good lustre and clean surface. Total weight: 5.10 ... Varenr: 3783724

DKK 4.477 BE, Antwerpen 29-04-2015 12:35:00 DKK 3.544
Ring fra Granath i oxideret sterling sølv og 14 kt. guld
Ring fra Granath i oxideret sterling sølv og 14 kt. guld. Ring fra Granath i oxideret sterling sølv med rubiner i alt 3.85 ct. derudover enkelt slebne diamanter i alt 0.85 ct. ring str. 55,5 Ø: 17.7 mm. Varenr: 3631701

DKK 6.000 DK, Helsingør, Støberivej 29-04-2015 16:22:00 DKK 4.800
Pearl necklace in 18kt set with diamond,citrine, sapphire and rubies approx.0.30ct
Pearl necklace in 18kt set with diamond,citrine, sapphire and rubies approx.0.30ct . Yellow gold, hallmarked 750 Pearl necklace all the way with cream colour, clean surface and good lustre fresh water pearls with 6.50-7.00mm round to oval pearls., also 1 baroque shape hanging pearl, also adorned with oval shape yellow citrine approx. 1.75ct, blue sapphire a(treated) approx. ... Varenr: 3036644 DKK 5.409 BE, Antwerpen 29-04-2015 17:10:00 DKK 4.290
Ørestikker fra Granath i oxideret sterling sølv. Ørestikker fra Granath i oxideret sterling sølv med Rubiner i alt 15.34 ct. og enkelt slebne diamanter i alt 1.00 ct. Varenr: 3633065

DKK 2.500 DK, Helsingør, Støberivej 29-04-2015 19:22:00 DKK 2.000
Tre slipsenåle med diamanter og rubiner af guld. 1900-tallets begyndelse (3)
Tre slipsenåle med diamanter og rubiner af guld. 1900-tallets begyndelse (3). Tre vintage slipsenåle med diamanter og rubiner af guld, i form af hestesko og rosetnål, to med facetslebne rubiner, i alt prydet med 31 større og mindre diamanter med ældre slibning, i alt ca. 0.66 ct. Farve: Top Cape (K) og Light Yellow (O). Klarhed: Si1-P1. Fremstår ustemplede. 1900-tallets ... Varenr: 3818772 DKK 8.600 DK, Vejle, Dandyvej 29-04-2015 20:05:00 DKK 6.800
18kt diamond and ruby earrings approx. 0.16ct
18kt diamond and ruby earrings approx. 0.16ct. 18kt diamond and ruby earrings approx. 0.16ct 18kt bi-colour gold, hallmarked Earrings decorated with 2 brilliant-cut round diamonds approx. 0.16ct Colour: Top Wesselton-Wesselton Clarity: VS2-SI2 Also adorned with 2 oval-shape-cabouchone-cut red rubies total approx. 0.70ct Total weight: ... Varenr: 3742553 DKK 5.596 BE, Antwerpen 30-04-2015 12:18:00 DKK 3.544
Diamond and ruby ring in 18kt approx. 1.20ct, By Kapriss
Diamond and ruby ring in 18kt approx. 1.20ct, By Kapriss. Diamond and ruby ring in 18kt approx. 1.20ct, By Kapriss. 18kt white gold, hallmarked Ring decorated with princess-cut diamond approx. 1.20ct Colour: Top wesselton-wesselton- (G-H) Clarity: VS2-SI2 Also adorned with 1 oval-cut red rubie (treated)approx. 4.00ct Total weight: 6.20 ... Varenr: 3612876

DKK 40.478 BE, Antwerpen 30-04-2015 12:30:00 DKK 27.607
Rubinring fra byfrisenholm, 14 kt. guld.
Rubinring fra byfrisenholm, 14 kt. guld. . Diamonds by Frisenholm. Rubinring udført i 14 kt. guld. Prydet med femten farvebehandlet rubiner, ca. 0.24 ct. Ringstr: EU-54. Vægt: ca. 1.6 gram. Stemplet 585 FHP. Levering i gaveæske er inkluderet i hammerslaget. Varenr: 3674195

DKK 1.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-04-2015 18:14:00 DKK 1.250
Broche i hvidguldsbelagt Sterling sølv
Broche i hvidguldsbelagt Sterling sølv. Broche i hvidguldsbelagt Sterling sølv fattet med 11 mm kulturperle samt talrige safirer, rubiner og tsavorit granater. M 66 x 53 mm Varenr: 3799214

DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-04-2015 18:28:00 DKK 750
Slange ring fra Heartbeats.
Slange ring fra Heartbeats.. Slange ring fra Heartbeats. Udført i 14 kt hvidguld i form af en sammen rullet slange prydet med rubin øjne. Kroppen prydet med talrige diamanter i alt ca. 0.80 ct. Farve Wesselton-Cape/H-N Klarhed P2-P3. Ringstr. 55 Ø: 17,5 mm. Varenr: 3715897

DKK 4.900 DK, Helsingør, Støberivej 30-04-2015 19:33:00 DKK 3.900
Necklace in 18kt with ruby 1.00ct. and diamonds approx. 0.50ct
Necklace in 18kt with ruby 1.00ct. and diamonds approx. 0.50ct . Necklace in 18kt with rubies 1.00ct and diamonds approx. 0.50ct 18kt white gold, hallmarked ,750. 2 strand Necklace pendant adorned in the star with numerous round-cut diamonds approx. 0.50ct also decorated with numerous red rubies approx. 1.00ct . Colour: Top Wesselton-(G-). Clarity: ... Varenr: 3132300 DKK 8.021 BE, Antwerpen 30-04-2015 20:24:00 DKK 6.342
Multicolourring
Multicolourring. Ring udført i 18 kt. rhodineret guld, prydet med oval facetsleben rubin, smaragd og safir samt brillant. Ialt ca. 3.10 ct. ( gældende for safir, rubin og smaragd). Brillant ca. 0.20 ct. Farve: Champagne. Klarhed: SI1. Vægt ca. 5,2 gram. Ringstr. Ø 17 mm. Varenr: 3807890 DKK 6.500 DK, Odense, Kratholmvej 30-04-2015 21:16:00 DKK 4.300
Rubinring fra byfrisenholm, 14 kt. guld, 0.85 ct.
Rubinring fra byfrisenholm, 14 kt. guld, 0.85 ct.. Diamonds by Frisenholm. Rubinring udført i 14 kt. guld. Prydet med 48 stk. farvebehandlet rubiner, ca. 0.85 ct. Ringstr: EU-50. Vægt: ca. 3.07 gram. Stemplet: 585 FHP. Levering i gaveæske er inkluderet i hammerslaget. Varenr: 3790997

DKK 4.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-05-2015 11:15:00 DKK 3.500
Diamond and ruby ring in 18kt approx. 0.90ct, By Kapriss
Diamond and ruby ring in 18kt approx. 0.90ct, By Kapriss. Diamond and ruby ring in 18kt approx. 0.90ct, By Kapriss. 18kt white gold, hallmarked Ring decorated with brilliant-cut diamond approx. 0.90ct Colour: Top wesselton-wesselton- (G-H) Clarity: VS2-SI2 Also adorned with 1 square-cut red rubie (treated) approx. 1.00ct Total weight: 5.52 ... Varenr: 3612883 DKK 28.726 BE, Antwerpen 01-05-2015 12:32:00 DKK 16.415
 1 2  >>