Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "rubin" i Smykker i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Konvolut Ringe (3)
Konvolut Ringe (3) . Konvolut von 3 Ringen, gefertigt aus 8kt. Gold (punziert). Das Konvolut besteht aus: 1 Korallenring mit einer oval geschliffenen Korallen mit den Maßen ca.: 13 x 10 mm. Ringgröße ca.: 55, Durchmesser ca.: 17,5 mm. 1 Rubinring mit 3 facettierten Rubinen im Rundschliff mit jeweils einem ... Varenr: 4476060 DKK 1.637 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 08-12-2016 13:40:00 DKK 893
Konvolut Schmuck (4)
Konvolut Schmuck (4) . Konvolut Schmuck, bestehend aus folgenden Schmuckstücken: Anhänger mit einer Öse gefertigt aus 14kt. Gold (punziert), besetzt mit einer Akoyaperle mit rosafarbenen Lüster mit einem Durchmesser von ca.: 7,7 mm. Gewicht ca.: 0,8 g. 1 Paar Ohrhängern gefertigt aus 8kt. Gold (punziert), jeweils ... Varenr: 4483337 DKK 1.637 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 08-12-2016 13:45:00 DKK 744
Vintage Rubinring
Vintage Rubinring . Ring gefertigt aus 18kt. Gold (punziert), besetzt mit 3 Rubinen im facettierten Rundschliff mit einem Durchmesser von ca.: 1-2 mm. Ringgröße ca.: 59,5, Durchmesser ca.: 19 mm. Gewicht ca.: 6,7 g. (brutto). Der Ring befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit Tragespuren und müsste ... Varenr: 4476041 DKK 1.637 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 08-12-2016 15:40:00 DKK 1.042
Rubin- og brillantvedhæng af 14 kt. hvidguld
Rubin- og brillantvedhæng af 14 kt. hvidguld. Rubin- og brillantvedhæng af 14 kt. hvidguld, prydet med større dråbeformet facetsleben rubin, flankeret af brillantsleben diamant på ca. 0.15 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI2. Vægt ca. 3 g. L. 2,15 cm, B. 0,75 cm.Tilhørende kæde af 9 kt. guld. L. 35,5 cm. Varenr: 4496769 DKK 5.500 DK, Vejle, Dandyvej 08-12-2016 20:04:00 DKK 4.200
Rubin- og diamantring af 18 kt. hvidguld flankeret af små safirer. 1900-tallets føste halvdel
Rubin- og diamantring af 18 kt. hvidguld flankeret af små safirer. 1900-tallets føste halvdel. Rubin- og diamantring af 18 kt. hvidguld prydet med større diamant med ældre slibning på ca. 0.30 ct. samt 17 enkeltslebne diamanter på tilsammen ca. 0.50 ct. Farve: Crystal (J). Klarhed: SI1-2 flankeret af to let ovale facetslebne rubiner og 10 små facetslebne safirer. Vægt ca. 6,3 g. B. 2,45 ... Varenr: 4476275 DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 08-12-2016 20:08:00 DKK 5.800
Rubin og brillantring af platin med detaljer af guld med stjernerubin på ca. 6.69 ct
Rubin og brillantring af platin med detaljer af guld med stjernerubin på ca. 6.69 ct. Rubin og brillantring af platin med detaljer af guld prydet med større cabochonsleben stjernerubin på ca. 6.69 ct. Måler ca. 9,52 x 9,29 x 7.22 mm. flankeret af 10 små hvide brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.07 ct. Caraten på både rubin og diamanter er stemplet i ringskinnen samt PT 850 med ... Varenr: 4496442 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 08-12-2016 20:35:00 DKK 8.000
Engelsk rubin- og brillantring af 18 kt. gul- og hvidguld
Engelsk rubin- og brillantring af 18 kt. gul- og hvidguld. Engelsk rubin- og brillantring af 18 kt. gul- og hvidguld, prydet med større oval facetsleben rubin flankeret af to brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.62 ct. Farve: Light Brown (S-Z). Klarhed: SI2. Stemplet med Birmingham Hallmarks. Vægt ca. 4,7 g. Front B. 0,8 cm. Ringstr. 52/16,7. Fremstår ... Varenr: 4468618 DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 08-12-2016 20:43:00 DKK 5.800
brocher og ring i guld
brocher og ring i guld. Ring i 14 kt. guld med 4 små perler, perlerne er meget slidte Ringstr. 57 Ø: 18,1 mm. medfølges af oprindelig smykkeræske fra Oluf Johansen. 2 Brocher den ene med perle i 14 kt. guld, den anden med rubin syretestet til at holde ca. 8 kt. samlet vægt: 4,8 gram. Varenr: 4493477 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 09-12-2016 13:10:00 DKK 375
Brillantkreolere med rubiner (2)
Brillantkreolere med rubiner (2). Kreolere udført af 14 kt. guld (stemplet), prydet med 16 brillanter i alt på ca. 0.16 ct. i alt. Farve: Wesselton (H), klarhed: VSI1, samt med hver en rundslebet rubin på ca. 3 mm. Vægt ca. 5,7 g. Mål ca.: 15 x 12,5 mm, bredde ca.: 3,7 mm. Kreolerne fremstår i aldersrelateret stand uden ... Varenr: 4488497 DKK 4.465 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 09-12-2016 16:33:00 DKK 2.976
Kulturperlekæde
Kulturperlekæde. Kulturperlekæde, ca. 81 cm længde, 106 hvide kulturperler med pæn lustre, 6,5 – 6,7 mm diameter med en lås af 14 kt. hvidguld. Låsen er prydet med 8 rubiner på ca. 0.40 ct. i alt. Varenr: 4478982 DKK 3.348 DE, Hamburg, Große Elbstraße 09-12-2016 19:18:00 DKK 2.232
Brillant-rubinring, hvidguld 14 kt.
Brillant-rubinring, hvidguld 14 kt. . Brillant-rubinring, 14 kt. hvidguld, ca. 5 g, med 6 brillanter ca. 0,42 ct. i alt, SI/W og 4 rubiner på ca. 0,28 ct. i alt. Ringstr. 64. Varenr: 4470776 DKK 3.795 DE, Hamburg, Große Elbstraße 09-12-2016 19:55:00 DKK 2.976
Vintage guldring og guldbroche
Vintage guldring og guldbroche . Broche i form af sløjfe, af 14 kt rød guld, prydet med farveløs similisten. Mål ca 4 x 4,5 cm. Endvidere vintage ring af rødguld, prydet med en syntetisk rubin. Ringstr. 56 ustemplet, iflg guldprøve af 14 kt. Samlet vægt: ca 6,2 gr (2) Varenr: 4496999 DKK 1.300 DK, Herlev, Dynamovej 09-12-2016 19:55:00 DKK 325
Herzring
Herzring . Ring gefertigt aus 10kt. Gold (punziert), besetzt mit synthetischen Rubinen in der Form eines Herz von ca.: 5,8 x 5,4 mm sowie 14 synthetische Rubine im Trapezschliff von ca.: 1,5 x 1 mm und 6 Diamanten im 8/8 Schliff von gesamt ca.: 0.06ct. Farbe: Crystal (J), Reinheit: si2. Ringgröße ca.: 54,... Varenr: 4483221 DKK 1.637 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 10-12-2016 16:50:00 DKK 744
Konvolut Ringe (6)
Konvolut Ringe (6). Konvolut Ringe gefertigt aus Silber (punziert), bestehend aus folgenden Teilen: 1 Ring besetzt mit einem Jaspis in Barockerform, Ringgröße ca.: 57, Durchmesser ca.: 18,2 mm. 1 Ring besetzt mit einem facettierten Granat, Ringgröße ca.: 56,5, Durchmesser ca.: 18 mm. 1 Ring besetzt mit einem ... Varenr: 4499721 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 11-12-2016 13:22:00 DKK 298
Konvolut Silberschmuck (3)
Konvolut Silberschmuck (3). Konvolut Silberschmuck bestehend aus: 1 Figaroarmband gefertigt aus 925 Silber (punziert), Länge ca.: 17,4 cm, Breite ca.: 9 mm. Gewicht ca.: 33,8 g. 1 Krawattennadel gefertigt aus 800 Silber (punziert), Länge ca.: 6,5 cm, Breite ca.: 6 mm. Gewicht ca.: 6,6 g. 1 cremefarbenen Akoyaperlenkette... Varenr: 4470822 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 11-12-2016 14:20:00 DKK 298
Erik Poul Fenster. Rubinarmbånd af 14 kt  guld
Erik Poul Fenster. Rubinarmbånd af 14 kt guld. Erik Poul Fenster. (Guldsmedie 1951- 1997). Vintage armbånd af 14 kt guld, prydet med talrige rubiner, ø ca 3 mm, to rubiner udskiftet med syntetiske rubiner. Længde: ca 17,5 cm. Bredde ca 6,9 mm. Vægt: ca 22 gr Varenr: 4496347 DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 11-12-2016 20:35:00 DKK 4.000
Rubin- og diamant vintage broche af 18 kt. rhodineret guld, rubiner i alt ca. 3.60 ct. Brillanter i alt 1.70 ct. 1900-tallets midte
Rubin- og diamant vintage broche af 18 kt. rhodineret guld, rubiner i alt ca. 3.60 ct. Brillanter i alt 1.70 ct. 1900-tallets midte. Rubin- og diamant vintage broche af 18 kt. rhodineret guld, prydet med 18 større marquiseslebne rubiner, på i alt ca. 3.60 ct. flankeret af 32 større og mindre brillantslebne diamanter, i alt ca. 1.70 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS1-SI2. 1900-tallets midte. Fremstår med lette brugsspor, ... Varenr: 4477289 DKK 22.000 DK, Vejle, Dandyvej 11-12-2016 20:44:00 DKK 17.000
Samling hvide perlekæder, akoya-perler (3)
Samling hvide perlekæder, akoya-perler (3). Samling på tre hvide perlekæder: en kæde af akoya-kulturperler med knude mellem hver perle, rund form, farve creme-hvid, med rosa skinnende overfarve, Ø 7 mm, kuglelås udført af 18 kt. guld, længde i alt 760 mm; en kæde af akoya-saltvandskulturperler med knude mellem hver perle, rund form, farve ... Varenr: 4379262 DKK 3.497 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 11-12-2016 21:00:00 DKK 2.232
Halsband guld
Halsband guld. HALSBAND, 18 k guld, 2 rosa safirer, ledad länk i borstat guld, dekorelement i form av blommor med runda fasetterade rubiner, längd ca 44 cm, vikt ca 22 g Varenr: 4499284 DKK 4.551 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 12-12-2016 18:38:00
Se mere
Collier 18 k guld färgstenar
Collier 18 k guld färgstenar. COLLIER, 18 k guld, dekor av fasettslipade safirer, rubiner och smaragder, längd ca 47 cm, vikt ca 12 g Varenr: 4499291 DKK 2.655 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 12-12-2016 18:52:00
Se mere
Ring guld rubiner briljanter
Ring guld rubiner briljanter. RING, 18 k guld, 3 ovala fasettslipade rubiner, 16 gammalslipade briljanter samt 4 rosenslipade diamanter, ringstorlek ca 15,5 mm, vikt ca 4 g Varenr: 4499320 DKK 2.275 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 12-12-2016 19:56:00
Se mere
Smykkesæt 3 ringe, 950 platin, smaragd, rubin, safir (3)
Smykkesæt 3 ringe, 950 platin, smaragd, rubin, safir (3). Klassisk smykkesæt bestående af 3 ringe, 950 platin, vægt ca. 13,2 g, prydet med hver 25 carréslebne ædelsten, caratvægt i alt smaragd ca. 2.23ct., caratvægt i alt rubin og safir ca. 2.84ct., B. ringskinne 3,5 mm, ringstr. 51. Håndlavet, med kopi af dertilhørende vurderingscertifikater af Klaus ... Varenr: 4485660 DKK 9.301 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 12-12-2016 21:07:00 DKK 7.069
Ring, 750 hvidguld, rubiner og diamanter, ringstr. 55
Ring, 750 hvidguld, rubiner og diamanter, ringstr. 55. Ring, 750 hvidguld, vægt ca. 4,3 g, prydet med 2 rundfacetterede rubiner, ca. 0.62 ct. og 12 enkeltslebne diamanter, ca. 0.12 ct. i alt og 8 brillanter ca. 0.24 ct. i alt, farve: Top Wesselton, klarhed: VS-SI. Mål på ringhovedet 15 x 7 mm, ringskinnens bredde (forneden) 3 mm, ringstr. 55, ... Varenr: 4487292 DKK 5.209 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 12-12-2016 21:08:00 DKK 2.976
Entouragering 585 guld med rubin og diamanter, ringstr. 52
Entouragering 585 guld med rubin og diamanter, ringstr. 52. Entouragering 585 guld, vægt 3,55 g, prydet med 1 ovalfacetteret rubin, ca. 0.50 ct. og 10 enkeltslebne diamanter, ca. 0.20 ct. i alt, mål på ringhovedet ca. 13,5 x 10 mm, ringskinnens bredde (forneden) 2,3 mm, ringstr. 52, stemplet '585'. Fremstår istandsat, Tyskland omkring 1950. Varenr: 4487306 DKK 3.721 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 12-12-2016 21:09:00 DKK 2.604
Art deco ring 750 guld tofarvet med 50 rubiner og 17 diamanter, ringstr. 58
Art deco ring 750 guld tofarvet med 50 rubiner og 17 diamanter, ringstr. 58. Art deco ring 750 guld, tofarvet, vægt ca. 5,2 g, prydet med 50 carréslebne rubiner, ca. 0.28 ct. i alt, og 17 rosenslebne diamanter, ca. 0.09 ct. i alt, mål på ringhovedet 20,8 x 13 mm, bredde på ringskinnen forneden, ringstr. 58. Fremstår i aldersbetinget stand, Frankrig omkring 1920. Varenr: 4484210 DKK 4.093 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 12-12-2016 21:10:00 DKK 2.976
Art deco, armbånd, 750 guld, med 33 rubiner og 33 diamanter
Art deco, armbånd, 750 guld, med 33 rubiner og 33 diamanter. Art deco, armbånd, 750 guld, vægt ca. 15 g, prydet med 33 carreslebne rubiner, i alt ca. 1.86ct. og 33 gammelslebne diamanter, i alt ca. 1.15ct., farve: Top Wesselton, klarhed: vs-si. B. på armbåndet 2,8 mm, bærelængde ca. 19 cm, skjult kasselås med ekstra sikkerhedskrog, lille sikkerhedskæde er... Varenr: 4484300 DKK 8.929 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 12-12-2016 21:12:00 DKK 6.697
Broche art deco 750 guld tofarvet med diamanter og rubiner, Frankrig omkring 1920
Broche art deco 750 guld tofarvet med diamanter og rubiner, Frankrig omkring 1920. Broche art deco 750 guld tofarvet, vægt ca. 5,5 g, prydet med 33 rosenslebne diamanter, ca. 0.42 ct. i alt, farve: Top Wesselton-Wesselton, klarhed: SI og 17 rubiner, ca. 0.71 ct. i alt, mål: ca. 79,5 x 14,5 x 8,5 mm, brochering med nål med sikring, stemplet '18K' og ulæseligt mesterstempel. ... Varenr: 4480975 DKK 5.581 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 12-12-2016 21:12:00 DKK 3.721
Ring 585 guld med 1 rubin og 13 diamanter
Ring 585 guld med 1 rubin og 13 diamanter. Ring 585 guld tofarvet, vægt ca. 3,8 g, prydet med 1 dråbeslebet rubin, ca. 0,51 ct., 7 enkeltslebne diamanter. ca. 0.09 ct. i alt og 6 brillanter, ca. 0.40 ct. Farve: Top Wesselton, klarhed: VS. Mål på ringhovedet ca. 16,5 x 13 mm, ringskinnens bredde forneden 2 mm, ringstr. 54,5, stemplet ... Varenr: 4487231 DKK 5.581 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 12-12-2016 21:15:00 DKK 4.465
Ring 750 guld trefarvet med 1 rubin og 6 brillanter, ringstr. 54,5
Ring 750 guld trefarvet med 1 rubin og 6 brillanter, ringstr. 54,5. Ring 750 guld trefarvet, vægt ca. 10,4 g, prydet med 1 rund rubincabochon Ø ca. 3,5 mm og 6 brillanter, ca. 0.04 ct. i alt, ringhoved Ø ca. 9 mm, ringskinnens bredde ca. 6 mm. Fremstår med lette brugsspor, Tyskland omkring 1990. Varenr: 4487249 DKK 5.209 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 12-12-2016 21:16:00 DKK 4.093
Samling ädelstenar
Samling ädelstenar . STENSAMLING, 46 ädelstenar i plastaskar, etui, innehållande opalmatrix, citriner, stjärnsafir, stjärndiopsid, akvamariner, andalusit, ametister, topas, bärnsten, lapis lazuli, månstenar, granater, rökkvarts peridot, opal, peridoter, spinell, stjärnrubin, smaragder, turmaliner, rubiner samt safirer. Varenr: 4501137 DKK 3.792 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 13-12-2016 18:31:00
Se mere
 1 2  >>