Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "rubin" i Smykker i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Kulturperlekæde med rubinlås 14 kt. hvidguld
Kulturperlekæde med rubinlås 14 kt. hvidguld. Kulturperlekæde af 93 kulturperler, ca. 7,5-7,8 mm. Længde ca. 85 cm. Lås, 14 kt. hvidguld med 1 kulturperle og 8 rubiner. Varenr: 4232381 DKK 9.702 DE, Hamburg, Große Elbstraße 01-05-2016 19:50:00 DKK 7.463
18kt diamond and gem bangle and pendant approx. 0.20ct
18kt diamond and gem bangle and pendant approx. 0.20ct. 18kt diamond and gem bangle and pendant approx. 0.20ct 18kt yellow gold, hallmarked Diamond bangle decorated with brilliant-cut diamonds and pendant decorated with single-cut diamonds total approx. 0.20ct Colour: Top Wesselton-Wesselton (G-H) Clarity: VS1-VS2-SI1 Also adorned on the bangle ... Varenr: 4231468 DKK 12.127 BE, Antwerpen 01-05-2016 21:18:00 DKK 9.702
18kt diamond and ruby ring approx. 0.50ct <br>
18kt diamond and ruby ring approx. 0.50ct
. 18kt diamond and ruby ring approx. 0.50ct 18kt rhod.white gold, hallmarked Diamond ring decorated with 1 round-cut red ruby approx. 0.25ct Also adorned with numerous round-brilliant-cut diamonds approx. 0.50ct Colour: Top wesselton-Wesselton-Top Crystal (G-H-I) Clarity: VS1-SI2 Total ... Varenr: 4248527

DKK 11.194 BE, Antwerpen 02-05-2016 10:20:00 DKK 7.836
Engelsk rubin- og brillantring af 18 kt. rhodineret guld
Engelsk rubin- og brillantring af 18 kt. rhodineret guld. Rubin- og brillantring af 18 kt. rhodineret guld, cross-over front prydet med rund facetsleben rubin på ca. 0.50 ct. carat på rubin er stemplet i toppen af ringskinnen, flankeret af 12 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.30 ct. Farve: Cape-Top Cape (K-M). Stemplet DIA med London Hallmarks. Vægt... Varenr: 4224711 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 02-05-2016 11:47:00 DKK 3.000
Earings in 18kt. set with red rubies and diamonds approx. 1.20ct (2)
Earings in 18kt. set with red rubies and diamonds approx. 1.20ct (2). Earings in 18kt. set with red rubies and diamonds approx. 1.20ct (2) . 18kt. yellow gold, hallmarked 750. Earrings both adorned with square-cut red rubies approx. 1.00ct,also decorated with round and baguette-cut diamonds approx. 1.20ct. Colour: Top Wesselton (G). Clarity: SI1-SI2-P1. Total ... Varenr: 4170382 DKK 13.993 BE, Antwerpen 02-05-2016 16:04:00 DKK 9.702
18kt diamant og rubiner øreringe ca.. 0.75ct <br>
18kt diamant og rubiner øreringe ca.. 0.75ct
. 18kt diamant og rubiner øreringe ca.. 0.75ct 18kt rhod.white guld, stemplet Øreringe dekoreret med 16 rund-brillanter ca.. 0.75ct Farve: Top Wesselton-Wesselton (Hbr> Klarhed: VS2-SI2 I midten prydet med 2 runde-cut røde rubiner ca.. 0.25ct hver Samlet vægt: 3.85gr Mål: 11 x 15 x 11 ... Varenr: 4228452

DKK 5.821 BE, Antwerpen 02-05-2016 17:30:00 DKK 4.478
18kt diamant og rubin øreringe ca.. 0.32ct
18kt diamant og rubin øreringe ca.. 0.32ct. 18kt diamant og rubin øreringe ca.. 0.32ct   rund-cut røde Myanmar oprindelse rubin ca.. 1.07ct. Varenr: 4185755

DKK 5.224 BE, Antwerpen 02-05-2016 18:27:00 DKK 4.478
18kt ruby and diamond brooch approx. 2.25ct
18kt ruby and diamond brooch approx. 2.25ct. 18kt ruby and diamond brooch approx. 2.25ct 18kt white gold, tested Brooch adorned with 26 brilliant-cut diamonds approx. 2.25ct Also decorated with 29 round-cut red rubies approx.1.50ct Colour: Top Wesselton-Wesselton (G-H) Clarity: VS2-SI2 few P1 Total weight: 14.94 gr Measurements: 65... Varenr: 4143918 DKK 21.642 BE, Antwerpen 02-05-2016 18:33:00 DKK 17.164
Løvehovedarmbånd, 21 kt. guld
Løvehovedarmbånd, 21 kt. guld. Armbånd, 21 kt. guld (forgyldt i 24 kt.), ca. 36 g, med 4 antageligt rubinsynteser som øjne. Ø ca. 55 mm. Varenr: 4139786 DKK 17.164 DE, Hamburg, Große Elbstraße 02-05-2016 18:55:00 DKK 13.433
Rubin- og diamantvedhæng af 18 kt. rhodineret guld i form af blomsterroset. 1900-tallets anden halvdel
Rubin- og diamantvedhæng af 18 kt. rhodineret guld i form af blomsterroset. 1900-tallets anden halvdel. Rubin- og diamantvedhæng af 18 kt. rhodineret guld i form af blomsterroset, prydet med oval cabochonsleben rubin, omkranset af 36 brillantslebne- og enkeltslebne diamanter, i alt ca. 1.00 ct. Farve: Crystal-Light Yellow (J-O). medfølgende tynd kæde af 18 kt. hvidguld. 1900-tallets anden halvdel. ... Varenr: 4233615 DKK 5.500 DK, Vejle, Dandyvej 02-05-2016 20:15:00 DKK 4.400
Rubin- og brillantvedhæng af 14 kt. hvidguld
Rubin- og brillantvedhæng af 14 kt. hvidguld. Rubin- og brillantvedhæng af 14 kt. hvidguld, prydet med større dråbeformet facetsleben rubin, flankeret af brillantsleben diamant på ca. 0.15 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI2. Vægt ca. 3 g. L. 2,15 cm, B. 0,75 cm.Tilhørende kæde af 9 kt. guld. L. 35,5 cm. Varenr: 4252997 DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-05-2016 12:20:00 DKK 5.400
Samling vintageringe i guld (4)
Samling vintageringe i guld (4). Samling vintageringe udført i 14 kt. guld og rosaguld, prydet med 2 rundslebne rubiner på ca. 1,7 mm, 1 antikslebet akvamarin på ca. 12,6 x 10,3 mm og en brillant på ca. 0.05 ct. Farve: Wesselton (H), klarhed VS1, ringstr. fra ca. 54 - 68, ca. 17,3 - 21,6 mm, ringskinnen på signetringen er savet ... Varenr: 4065991 DKK 5.597 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 03-05-2016 16:26:33 DKK 4.105
Necklace in 18kt with ruby 1.00ct. and diamonds approx. 0.50ct
Necklace in 18kt with ruby 1.00ct. and diamonds approx. 0.50ct . Necklace in 18kt with rubies 1.00ct and diamonds approx. 0.50ct 18kt white gold, hallmarked ,750. 2 strand Necklace pendant adorned in the star with numerous round-cut diamonds approx. 0.50ct also decorated with numerous red rubies approx. 1.00ct . Colour: Top Wesselton-(G-). Clarity: ... Varenr: 4170334 DKK 7.276 BE, Antwerpen 03-05-2016 18:03:00 DKK 5.597
Rubin- og brillantring af 18 kt. rosafarvet guld
Rubin- og brillantring af 18 kt. rosafarvet guld. Rubin- og brillantring af 18 kt. rosafarvet guld, i 'invisible setting' prydet med 6 runde facetslebne rubiner, i alt ca. 0.35 ct. samt 5 brillantslebne diamater, i alt ca. 0.21 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI. Vægt ca. 3,1 g. 0,38 cm. Ringstr. 53,5/17,1. Varenr: 4229717 DKK 6.500 DK, Vejle, Dandyvej 03-05-2016 20:13:00 DKK 5.000
Diamant- og rubin hattenål/broche af 18 kt. guld og hvidguld
Diamant- og rubin hattenål/broche af 18 kt. guld og hvidguld. Diamant- og rubin hattenål/broche af 18 kt. guld og hvidguld i form af blomst på stilk, prydet med 26 enkeltslebne diamanter og én brillantsleben diamant, i alt ca. 0.46 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS1-VS2. Støvdragere sat med 8 runde facetslebne rubiner: Uidentifiseret mesterstempler på ... Varenr: 4253702 DKK 8.500 DK, Vejle, Dandyvej 03-05-2016 20:49:00 DKK 6.800
Engelsk safir- og brillantring af 18 kt. guld. London 2007
Engelsk safir- og brillantring af 18 kt. guld. London 2007. Engelsk safir- og brillantring af 18 kt. guld, prydet med 4 runde facetslebne rubiner, i alt ca. 0.30 ct. flankeret af 3 brillantslebne diamater, i alt ca. 0.18 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS- SI. Carat på safirer og diamanter er stemplet i ringskinnen. Stemplet AJW med London Hallmarks ... Varenr: 4230136 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-05-2016 20:53:00 DKK 3.000
Roberto Coin. Brillant hjertevedhæng af 18 kt. hvidguld med sort emalje
Roberto Coin. Brillant hjertevedhæng af 18 kt. hvidguld med sort emalje. Roberto Coin. Brillant hjertevedhæng af 18 kt., prydet sort emalje og 28 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.28 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS1. Øsken i form af oplukkelig klips, prydet med Roberto Coins signatur i form af facetsleben rubin samt stemplet Roberto Coin Italy, monteret på ... Varenr: 4230276 DKK 9.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-05-2016 20:53:00 DKK 7.000
Engelsk rubin- og brillantring af 18 kt. hvidguld. London 2012
Engelsk rubin- og brillantring af 18 kt. hvidguld. London 2012. Engelsk rubin- og brillantring af 18 kt. hvidguld, prydet med 5 flankeret af 5 princess-cut rubiner 4 princess-cut diamanter, i alt ca. 0.20 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS1. Stemplet med London Hallmarks 2012. Vægt ca. 4,2 g. B. 0,32 cm. Ringstr. 53/17. Varenr: 4226654 DKK 6.500 DK, Vejle, Dandyvej 03-05-2016 20:55:00 DKK 5.000
Smykkesæt med collier og par øreringe, 18 kt. guld, med farvede sten (3)
Smykkesæt med collier og par øreringe, 18 kt. guld, med farvede sten (3). Smykkesæt, 2-delt, 18 kt. guld, i alt ca. 65 g. Collier, 4-radet, med rubin-, safir- og smaragdrondeller og små kulturperler, ca. 3 mm, L. ca. 50 cm. (1 smaragd og 3 safirer med frembrud).Ørestikker med 2 boutonperler, 4 rubiner, 4 safirer, 2 smaragder og 12 enkeltslebne diamanter, i alt ca. ... Varenr: 4253171 DKK 11.194 DE, Hamburg, Große Elbstraße 03-05-2016 21:45:00 DKK 8.955
Smykkesæt med armbånd og et par øreringe i 18 kt. hvidguld, med ædelsten (3)
Smykkesæt med armbånd og et par øreringe i 18 kt. hvidguld, med ædelsten (3). Smykkesæt, 2-delt, 18 kt. hvidguld, i alt ca. 38 g. Armbånd med safirer, rubiner, smaragder og 5 brillanter, i alt ca. 0.30 ct. SI-P/Wesselton-Top Crystal ( H- I ). B. ca. 20.5 mm, indvendige mål, lukket ca. 60x 45 mm. Smaragd, rubin, safir med frembrud, farvede sten fremstår med slitage. ... Varenr: 4253148 DKK 14.179 DE, Hamburg, Große Elbstraße 03-05-2016 22:00:00 DKK 11.194
18kt diamond and ruby ring approx. 0.50ct. 18kt diamond and ruby ring approx. 0.50ct 18kt yellow gold, hallmarked Rind decorated with numerous brilliant-cut diamond total approx. 0.50ct Colour: Top wesselton-Wesselton (G-H) Clarity: SI1-P1 Total weight: 7.72 gr Ringsize: 55.5 / 17.75mm Varenr: 4161084 DKK 7.463 BE, Antwerpen 03-05-2016 22:21:00 DKK 5.784
Vintage blomsterbroche med smaragder, safirer, rubiner og månesten
Vintage blomsterbroche med smaragder, safirer, rubiner og månesten. Vintage blomsterbroche af hvidguld, prydet med talrige facetslebne og cabochonslebne smaragder, safirer, rubiner og månesten, flankeret af 20 mindre brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.40 ct. Farve: Crystal (J). Klarhed: SI-P1. Vægt ca. 6,6 g. 2,8 x 2,6 cm. 1900-tallets anden halvdel. ... Varenr: 4239181 DKK 11.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-05-2016 12:25:00 DKK 8.800
Ring in 18kt. set with red ruby and diamonds approx. 1.00ct
Ring in 18kt. set with red ruby and diamonds approx. 1.00ct . Ring in 18kt. set with red rubies and diamonds approx. 1.00ct . 18kt. yellow gold, hallmarked 750. ring adorned with square-cut red rubies approx. 1.00ct,also decorated with round and baguette-cut diamonds approx. 1.00ct. Colour: Top Wesselton (G). Clarity: SI1-SI2-P1. Total weight: 22.70 ... Varenr: 4170344 DKK 9.702 BE, Antwerpen 04-05-2016 17:03:00 DKK 7.463
Ring 14 kt. hvidguld med rubin og brillanter
Ring 14 kt. hvidguld med rubin og brillanter. Ring, 14 kt. hvidguld, ca. 4 g, med 1 facetteret rubin og 12 brillanter, ca. 0.35 ct. i alt, P/Top Crystal-Crystal (I-J). (Rubinen fremstår med brugsspor). Ringhoved ca. 11 x 12 mm, ringstr. ca. 53. Varenr: 4215477 DKK 3.731 DE, Hamburg, Große Elbstraße 04-05-2016 18:08:00 DKK 2.425
Ring ' Schlange ' 18 kt Gelbgold ca. 6 g mit Diamanten und Rubin
Ring ' Schlange ' 18 kt Gelbgold ca. 6 g mit Diamanten und Rubin. Ring " Schlange ", 18 kt Gelbgold ca. 6 g, mit 1 facettierten Rubin und 12 8/8 Diamanten, zus. ca. 0.08 ct SI/Wesselton ( H ). ( 1 Diamant kleiner Ausbruch ). Ringweite ca. 55. Varenr: 4140124 DKK 2.985 DE, Hamburg, Große Elbstraße 04-05-2016 20:00:00 DKK 2.239
Armring prydet med en brillant og rubiner
Armring prydet med en brillant og rubiner. Armring udført af 14 kt. guld (stemplet), prydet med 2 navetteslebne rubiner hver på ca. 6 x 3 mm ca. 0.66 ct. i alt (stemplet) og 1 brillant på ca. 0.20 ct. i alt. Farve: Wesselton (H), klarhed VS2. Armringen har en snaplukning, der sikres med en ekstra lås. Diameter ca.: 5,7 cm. Vægt ca. 12 ... Varenr: 4243419

DKK 4.851 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 04-05-2016 21:34:00 DKK 3.731
Armring prydet med rubiner
Armring prydet med rubiner. Armring udført af 14 kt. guld (stemplet), prydet med 11 rundslebne rubiner på ca. 1.36 ct. i alt (stemplet). Armringen har en snaplukning, der sikres med en ekstra lås. Diameter ca.: 5,8 cm. Vægt ca. 15,8 g. Varenr: 4243895

DKK 4.851 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 04-05-2016 21:44:00 DKK 3.358
14kt diamant og rubin tiger halskæde ca.. 0.55ct, ved S.T.diamond <br>
14kt diamant og rubin tiger halskæde ca.. 0.55ct, ved S.T.diamond
. 14kt diamant og rubin tiger halskæde ca.. 0.55ct, ved S.T.diamond 14kt sorte guld, stemplet Halskæde prydet med tiger vedhæng på træ og dekoreret med 39 brillant sort (behandlet) diamond og røde cabochonslebne rubin øjne Farve: Rød sort (behandlet) Klarhed: N / A Samlet vægt: 16,74 gr ... Varenr: 4184896

DKK 11.194 BE, Antwerpen 05-05-2016 11:40:43 DKK 8.955
Diamond og Ruby øreringe i 18kt approx.1.25ct (2). <br>
Diamond og Ruby øreringe i 18kt approx.1.25ct (2).
. Diamond og Ruby øreringe i 18kt approx.1.25ct (2). 18kt hvidguld, stemplet. Øreringe dekoreret med 6 rund-brillant og 12 baguetteslebne diamanter af i alt ca.. 1.25ct total. Også sæt med 2 ovale-cut-røde rubiner ca.. 2.00ct. Farve: Wesselton (H) . Klarhed:. VS1-VS2-SI1 Samlet vægt: ... Varenr: 4185126
DKK 16.791 BE, Antwerpen 05-05-2016 16:28:00 DKK 12.314
Frøring af sterling sølv
Frøring af sterling sølv. Ring i form af frø af sterling sølv prydet med talrige blå facetslebne safirer samt farveløse cubic zirkonia. Øjnene prydet med små cabochonslebne rubiner. Frøen holder en dråbeformet ferskvands kulturperle. ø ca 10.00. Ringstr. 54 Bredde af front: ca 3,5 cm Varenr: 4241971 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 05-05-2016 19:25:00 DKK 425
 1 2  >>