Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Konvolut Perlanhänger (4)
Konvolut Anhänger u.a. besetzt mit Perlen. Das Konvolut besteht aus folgenden Positionen: Runder Anhänger gefertigt aus 14kt. Weißgold (punziert), besetzt mit 8 kleinen Akoyaperlen mit einem Durchmesser von je ca.: 3 mm. Sowie mit einem Saphir im facettierten Rundschliff mit einem Durchmesser...
Varenr: 4745484
DKK 2.231 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 20-08-2017
20:15:00
DKK 446
Armbånd med rubiner og brillanter med ekspertise
Armbånd med lås og 2 stk. sikringer i guld og hvidguld, 750 - stemplet, med 12 rubiner og 216 brillanter. Vægt i alt: 29,45 g. 12 rubiner, ca.5,9 til 6,0/4,0 mm, ottekantede, H. ca.1,83 til 3,26 mm, vægt i alt ca. 8,40 ct. Burma rubin (Mong Hsu). 216 brillanter, Ø ca.1,4 til 1,7 mm, vægt i alt ...
Varenr: 4737939
DKK 44.618 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 20-08-2017
20:54:00
DKK 4.834
Rubin, behandelt, 5.16 Karat
Rubin, Oval-Schliff, 5,16 ct Maße: 5,61x11,51x8,51mm Farbe: intensives Rotpink Reinheit: transparent; Frakturen glasgefüllt
Varenr: 4733927
DKK 2.231 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-08-2017
10:30:35
DKK 372
Konvolut Rubin, Cabochon, 408.00 Carat
Konvolut Rubine Cabochon, zus.408 ct Verschiedene Form: Rund, Tropfen, Oval, Navette Farbe: intensiv Rosarot Reinheit: transluzent
Varenr: 4733924
10:34:25
DKK 446
Broche, 18 kt. rødguld med safirer, rubiner og 1 brillant
Broche i 18 kt. rødguld, stemplet = 320 AL 750, nål i stål, ca. 7 gram, mål i mm ca. længde 38,88 mm x bredde 24,25 x højde 4,68 1 brillant ca. 0.35 ct. i alt, klarhed ca. Pique, farve ca. Top Wesselton (G) indfattet i hvidguld 20 safirer på ca. 0.60 ct. i alt, rundfacetterede 11 rubiner på...
Varenr: 4726850
DKK 8.924 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-08-2017
15:31:26
DKK 1.599
Båndring i 585 guld med 1 brillant og 2 rubiner
Båndring i 585 guld, ca.10 g, ringvidde 58, stempel = 585, gravering = Sepp 15. Juli 63. 1 x brillant ca. 0.13 ct., klarhed ca. VSI, farve ca. Wesselton (H). 2 x rubiner, rundfacetteret, i alt ca. 0.08 ct., fremstår med kraftig slitage. Med brugsspor.
Varenr: 4726859
DKK 3.718 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-08-2017
15:41:09
DKK 855
Rubin og brillantring i rosetform
Rubin og brillantring, udført i 18 kt. rhodineret guld, prydet med større cabochonsleben rubin, omkranset af talrige brillanter. Farve: Crystal/J. Klarhed: VS/SI. Ringstr. Ø 17,25 mm. Vægt ca. 9,8 gram.
Varenr: 4719789
DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 21-08-2017
19:25:00
DKK 1.800
Armring, slange, i 585/- rødguld, med 1 rubin, orienthalvperler og diamanter
Armring ’Slange’ i 585/- rødguld, ca. 18 gram, håndlavet, antik ca. 1900 Diameter ca. 66,78 x 66,07 mm, udvendigt omfang ca. 20,5 cm, med sikkerhedskæde, stiklås 11 halv-orientperler diameter ca. 2,55 mm 1 rubin på ca. 0.15 ct. 2 rosenslebne diamanter på ca. 0.01 ct. i alt, klarhed ca. ...
Varenr: 4726849
19:41:00
DKK 3.160
Konvolut Rubine, rund facettiert, insg. ca. 35.90ct
Konvolut Rubine, facettiert, insg. 35,90 ct, Durchmesser je ca. 2 mm, Farbe: Rosarot, natürliche Einschlüsse.
Varenr: 4715455
DKK 1.636 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-08-2017
19:44:00
DKK 818
Rubinring af 18 kt
Ring af 18 kt guld, prydet med talrige runde facetslebne rubiner. Bredde af front: ca 13 mm. Ringstr. 52 Vægt: ca 12 gr.
Varenr: 4698571
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-08-2017
19:45:00
DKK 1.150
Par vintage øreringe af sølv med ferskvands kulturperler og diamanter
Par franske vintage øreringe i form af ugle af oxideret sølv prydet med talrige rosenslebne diamanter, gylden og lilla emalje samt en større ferskvandsperle hver, øjne prydet med syntetiske rubiner. Detaljer af guld. Længde: ca 4 cm. Samlet vægt ca 23 gr
Varenr: 4742810
DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-08-2017
20:22:00
DKK 2.100
Anette Kræn, unika ring af guld med rubin og brillanter, cd
Anette Kræn, unika ring af 14 kt. guld og hvidguld, prydet med rund facetsleben rubin, samt 2 brillanter på tilsammen ca. 0.05 ct. Farve. Wesselton/H. Klarhed. VS. Ringstr. Ø 17-17,25 mm. Vægt ca. 13,8 gram. Fremstår med minimale brugsspor. Se tillige varenr. 4723833 for matchende armring.
Varenr: 4723838
DKK 9.000 DK, Odense, Kratholmvej 21-08-2017
20:30:00
DKK 1.900
Broche af 18 kt. guld og hvidguld i form af brombærgren med rubiner, onyx og diamanter. London 2016
Broche af 18 kt. guld og hvidguld i form af brombærgren, prydet med 126 større og mindre enkeltslebne diamanter, i alt ca. 2.25 ct. Farve: Top Wesselton (F-G). Klarhed: VS-SI. Brombær sat med cabochonslebne rubiner og sort onyx. Stemplet med engelske London Hallmarks 2016. Vægt ca. 20,1 gr. L. 6 ...
Varenr: 4738705
DKK 13.500 DK, Vejle, Dandyvej 21-08-2017
20:48:00
Necklace with ruby 1.15 ct & diamonds approx. 0.17ct
Necklace in 18k rhod. white gold set a with ruby 1.15 ct & diamonds approx. 0.17ct Colour: Top Wesselton (G-H) Clarity: SI2-P1 Necklace length: 45cm
Varenr: 4647362

DKK 6.693 BE, Antwerpen 22-08-2017
14:02:00
DKK 4.648
Rubinring af 14 kt. Guld
Diamonds By Frisenholm. Rubinring udført i 14 kt. rhodineret guld. Prydet med 15 stk. rubiner, ca. 0.25 ct. Ringstr: 55
Varenr: 4749064

DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-08-2017
15:41:00
DKK 375
Rubinring af 14 kt. Guld
Diamonds By Frisenholm. Rubinring udført i 14 kt. rhodineret guld. Prydet med 15 stk. rubiner, ca. 0.25 ct. Ringstr: 58
Varenr: 4749070

15:42:00
DKK 1.050
Rubinring af 14 kt. Rhodineret guld
Diamonds By Frisenholm. Rubinring udført i 14 kt. rhodineret guld. Prydet med 15 stk. rubiner, ca. 0.25 ct. Ringstr: 56
Varenr: 4749074

15:44:00
Rubinring af 14 kt. Guld
Diamonds by Frisenholm. Bred rubinring udført af 14 kt. rhodineret guld. prydet med 48 stk. rubiner, ca. 0.70 ct. Ringstr:. ca. 63. Vægt: ca. 4 gram.
Varenr: 4729764

DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-08-2017
18:00:00
DKK 325
Kulturperle-smykkesamling (5), 1 armbånd, 1 collier, 1 broche, 1 par øreringe
Kulturperle-smykkesamling: (5) 1 x armbånd, 4-radet, 120 x kulturperler ca. 4,7 - 4,8 mm, rektangulær lås i 585 hvidguld, stempel = 585 MH med hjerte; med 4 rubiner i alt ca. 0.04 ct. og 10 kulturperler ca. 3,1 mm Ø, ca. 24 g, 19,5 cm. 1 x collier, 2-radet, 106 kulturperler, Ø ca. 7,4 - 7,6 mm,...
Varenr: 4741361
DKK 3.346 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22-08-2017
19:00:00
DKK 335
Halskæde Halskæde med brillanter og rubiner
Halskæde udført i 18 kt. rhodineret guld, prydet med 20 facetslebne rubiner. Samlet ca. 8.50 ct. Samt talrige klare hvide brillanter. Samlet ca. 3.10 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: VS1-2. Lukke er monteret med sikkerheds hasp. L. 41 cm. Vægt ca. 22,2 gram.
Varenr: 4719787
DKK 15.000 DK, Kolding, Trianglen 22-08-2017
19:24:00
DKK 4.100
Rubinring af 14 kt guld, Str 63
Rubinring af 14 kt. guld prydet med talrige facetslebne, rubiner, samlet ca 0.41 ct. Bredde af front: ca 3,9 mm. Ringstr. 63
Varenr: 4749136

DKK 1.900 DK, Herlev, Dynamovej 22-08-2017
20:24:00
Slange halskæde. Turkis samt hvidgulds belagt sterling sølv.
Slange-halskæde udført af hvidguldsbelagt sterling sølv, turkis samt to små rubiner (øjne) og små markasit sten. L. ca. 40 cm, Vægt ca. 51 gram. Smykkeæske medfølger.
Varenr: 4681996

DKK 1.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-08-2017
20:38:00
Rubinring af 14 kt. Guld
Diamonds By Frisenholm. Rubinring udført i 14 kt. rhodineret guld. Prydet med 15 stk. rubiner, ca. 0.27 ct. Ringstr: 52,5
Varenr: 4749077

20:46:00
Frederik Binder & Co. Halskæde af 14 kt. guld med bl.a. safir og rubin
Toradet halskæde af 14 kt. guld med 5 små integrerede runde led, som på både for- og bagside er prydet med goshenit, safir eller rubin. Udført hos Frederik Binder & Co., København. L. 41 cm. Vægt: ca. 8,1 g.
Varenr: 4747501
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-08-2017
20:50:00
18kt diamond and ruby brooch approx. 0.30ct
18kt diamond and ruby brooch approx. 0.30ct 18kt yellow gold, tested Brooch in decorated in bow design decorated with small square-cut synthetic rubies, also adorned with small brilliant-cut diamonds approx. 0.30ct Colour: Top Wesselton-Wesselton (G-H) Clarity: VS2-SI1 Total wight: ...
Varenr: 4552739
DKK 9.667 BE, Antwerpen 23-08-2017
13:53:00
DKK 5.205
Rubin- og diamantring af 14 kt. Guld
Diamonds By Frisenholm. Rombeformet Rubin- og diamantring udført i 14 kt. guld prydet med 9 rubiner på i alt 0.77 ct, disse omkranset af brillanter på i alt ca. 0.09 ct. Farve: Top Wesselton/ Wesselton (G-H). Klarhed: SI/P1. Ringstr. 53,9/17.20 Vægt ca.3.6 gram,.
Varenr: 4750087

DKK 3.900 DK, Herlev, Dynamovej 23-08-2017
19:11:00
DKK 325
Rubinring af 14 kt hvidguld
Bred rubinring udført af 14 kt. rhodineret hvidguld. prydet med 48 stk. rubiner, ca. 0.69 ct. Ringstr:.50
Varenr: 4750120

DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-08-2017
19:51:00
Tre-radet vintage halscollier med runde og semi-runde saltvandskulturperler med lås af 14 kt. guld sat med rubiner
Tre-radet vintage halscollier med runde og semi-runde og let barokke saltvandskulturperler, knude imellem hver perle, afsluttet med vifteformet lås af 14 kt.guld, prydet med 9 runde facetslebne rubiner monteret med skydelås. Perle Ø ca. 7,48 - 7,71 mm. 1900-tallets midte. Vægt ca. 112 g. Lås L. ...
Varenr: 4728687
DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-08-2017
20:05:00
DKK 5.200
Brillant- og rubin øreringe
Par øreringe af 18 kt guld, hver prydet med fire brillanter, samlet ca 0.56 ct, farve. Top Wesselton (G), klarhed: VVS, samt en dråbesleben rubin ( behandlede), samlet ca 1.64 ct. Længde: ca 2,5 cm.
Varenr: 4684554

DKK 15.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-08-2017
20:33:00
DKK 2.700
To Italienske vintageringe hhv med rubin og safir med diamant
To Italienske vintageringe hhv en alliancering af 14 kt rødguld, frontstykker af sølv, prydet med fem rubiner, bredde af front: ca 4,5 mm. Ringstr. 57,5 og En ring af 9 kt guld, front delvis af sølv, prydet med tre ovale facetslebne safirer omkranset af rosenslebne diamanter, ca 0.25 ct. Bredde ...
Varenr: 4666756
DKK 6.500 DK, Herlev, Dynamovej 23-08-2017
20:36:00
DKK 375
 1 2  >>