Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "rubin" i Smykker i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Håndlavet ring m/ ametyst samt rubiner, hvidguldsbelagt sterling sølv.
Håndlavet ring m/ ametyst samt rubiner, hvidguldsbelagt sterling sølv.. Håndlavet ring udført af hvidgulds belagt sterling sølv prydet med oval facetsleben ametyst på ca. 3 ct samt talrige små pink rubiner. Ringstr. ca. 17,5 mm/ 55. Vægt ca. 2,8 gram. Varenr: 4321740

DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-07-2016 19:54:00 DKK 800
Diamond og Ruby øreringe i 18kt approx.1.25ct (2). <br>
Diamond og Ruby øreringe i 18kt approx.1.25ct (2).
. Diamond og Ruby øreringe i 18kt approx.1.25ct (2). 18kt hvidguld, stemplet. Øreringe dekoreret med 6 rund-brillant og 12 baguetteslebne diamanter af i alt ca.. 1.25ct total. Også sæt med 2 ovale-cut-røde rubiner ca.. 2.00ct. Farve: Wesselton (H) . Klarhed:. VS1-VS2-SI1 Samlet vægt: ... Varenr: 4339958
DKK 16.736 BE, Antwerpen 24-07-2016 13:35:00 DKK 12.273
Fabio Giorgio. Ring af 18 kt. guld med rubiner og brillanter.
Fabio Giorgio. Ring af 18 kt. guld med rubiner og brillanter.. Fabio Giorgio. Limone, Italien. Ring af 18 kt. guld og hvidguld, prydet med tre brillanter, tilsammen ca. 0.10 ct. Farve: Top Crystal - Crystal (I-J). Klarhed: SI1-SI2. Flankeret af seks dråbeslebne rubiner. Ringstr. 51,5 /Ø. 16,4 mm. Bredde af front ca. 13,9 mm. Vægt ca. 5,6 gram. Fremstår med ... Varenr: 4338503 DKK 2.800 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2016 15:30:00 DKK 925
Fabio Giorgio. Øreclips af 18 kt. guld med rubiner og brillanter. (2)
Fabio Giorgio. Øreclips af 18 kt. guld med rubiner og brillanter. (2). Fabio Giorgio. Limone, Italien. Et par øreclips af 18 kt. guld og hvidguld, prydet med seks brillanter, tilsammen ca. 0.14 ct. Farve: Top Crystal - Crystal (I-J). Klarhed: SI1-SI2-P1-P2. Flankeret af 12 dråbeslebne rubiner. H. 17,5 mm. B. 14,4 mm. Samlet vægt ca. 10,3 gram. Fremstår med ... Varenr: 4338500 DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2016 15:40:00 DKK 500
18kt diamantring med motiv af assyrisk flag 1.95ct
18kt diamantring med motiv af assyrisk flag 1.95ct . 18kt diamantring med motiv af assyrisk flag 1.95ct 18kt rhod.hvidguld, testet assyriske flag ring prydet med talrige runde-brillanter i alt ca. 1.95ct farve: Top Wesselton-Wesselton (G-H) klarhed: VS1-VS2 få SI1 også prydet med 113 rundt-slebet blå safirer af ca. 1.00ct også 117 ... Varenr: 4331151

DKK 67.686 BE, Antwerpen 24-07-2016 16:59:00 DKK 52.066
Brillantring mit Rubinen
Brillantring mit Rubinen . Ring gefertigt aus 14kt. Gold (punziert), besetzt mit 2 Rubinen im Rundschliff von 0.25ct (punziert) sowie 6 Brillanten von ca.: 0.26ct. (punziert), Farbe: Top Crystal (I-J), Reinheit: SI1. Ringgröße ca.: 56, Durchmesser ca.: 17,6 mm. Gewicht ca.: 4,5 g. Varenr: 4316391 DKK 2.603 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2016 19:10:00 DKK 1.860
Rubinring mit Brillanten
Rubinring mit Brillanten . Ring gefertigt aus 14kt. Gold (punziert), besetzt mit 4 Rubinen von ca.: 0.20ct. sowie 4 Brillanten von ca.: 0.10ct. (punziert), Farbe: Wesselton (H), Reinheit: P1. Ringgröße ca.: 53, Durchmesser ca.: 17 mm. Gewicht ca.: 2,7 g. Varenr: 4316401 DKK 1.636 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2016 19:15:00 DKK 1.190
18kt diamant og perle ring 1.49ct
18kt diamant og perle ring 1.49ct. 18kt diamant og perle ring 1.49ct 18kt gul guld, testet Ring med det assyriske flag som motiv, prydet med talrige runde brillanter i alt ca. 1.49ct Farve: Top Wesselton-Wesselton (G-H) Klarhed: VS1-VS2 få SI1 Også prydet med 32 runde blå safirer af ca. 0.30ct Også 36 runde røde rubiner... Varenr: 4335546

DKK 48.347 BE, Antwerpen 24-07-2016 21:00:00 DKK 37.190
18kt. Diamant rubin & broche ca.0.02ct
18kt. Diamant rubin & broche ca.0.02ct. Diamant rubin & broche med blomster motiv ca. 0.02ct 18k guld brillant på ca. 0.02ct, Top Wess. (F), VVS også prydet med 9 brillantslebne rubiner af ca. 0.20ct samlet vægt: 13,76 gr mål: 50 x 35 x 25mm gaveæske medfølger Varenr: 4317972 DKK 4.463 BE, Antwerpen 24-07-2016 21:26:00 DKK 3.533
Halskæde med vedhæng og broche af guld. (4)
Halskæde med vedhæng og broche af guld. (4). Halskæde af 8 kt. guld, L. 47,1 cm. med vintage vedhæng af 14 kt. guld, prydet med en diamant i ældre brillantslib, ca. 0.12 ct. Farve: Top Cape (K). Klarhed: P2. Endvidere vedhæng af 8 kt. guld i form af hjerte, prydet med gravering i form af blomst og bladværk. Vedhæng af 8 kt. guld, prydet med... Varenr: 4342408 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-07-2016 16:06:52 DKK 700
Herrering, 18 kt. guld med rubin. HG 611/15
Herrering, 18 kt. guld med rubin. HG 611/15. Herrering af 18 kt. guld, prydet med en facetsleben rubin. Ringstr. 75 /Ø. 23,9 mm. Bredde af front ca. 12,7 mm. Vægt ca. 7,9 gram. Fremstår med brugsspor, str. ændring, samt slitage. Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Midt- og Vestsjællands Politi Se alle auktionerne her Varenr: 4338276 DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 25-07-2016 19:10:00 DKK 1.150
Rubin- og brillantring af hvidguld 18 kt.
Rubin- og brillantring af hvidguld 18 kt.. Rubin- og brillantring af hvidguld 18 kt. med ni runde facetslebne rubiner på i alt ca. 1.17 ct. og 38 brillanter på i alt ca. 0.38 ct., farve: Wesselton (H), klarhed: VS1 - SI2. Vægt 6,6 gr. Ringstr. 54, Ø 17,25 mm. Varenr: 4279010 DKK 12.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-07-2016 19:41:00 DKK 9.000
Rubinkette mit Karabinerschließe in 925 Silber
Rubinkette mit Karabinerschließe in 925 Silber. Rubinkette mit Karabinerschließe in 925 Silber. Länge ca. 45 cm. Varenr: 4342624 DKK 1.636 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-07-2016 20:27:00 DKK 298
Georg Jensen m.fl. Samling smykker af sølv, sterlingsølv og rubinring af 8 kt. hvidguld (18)
Georg Jensen m.fl. Samling smykker af sølv, sterlingsølv og rubinring af 8 kt. hvidguld (18). Georg Jensen m.fl. Samling smykker af sølv og sterlingsølv, bestående af armlænke, L. 20 cm., tre halskæder med vedhæng, L. 42, 48 og 49 cm., to 'Konge-mærker' fra Georg Jensen, et par ørehængere, prydet med perler og glas, broche i form af hummer, forgyldt vedhæng prydet med koral, vintage ... Varenr: 4342277 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 25-07-2016 20:33:00 DKK 650
 Diamant og perle armbånd ca. 1.00ct
Diamant og perle armbånd ca. 1.00ct. 18kt Ilias Lalaounis diamant og perle armbånd ca. 1.00ct 18kt gul guld, stemplet Armbånd prydet med blå safirer ca. 1.00ct, også prydet med 4 røde rubiner ca. 0.75ct Også prydet med 2 ferskvand perler i creme farve med stærk glans og god overflade med størrelse ca. 12.00-12.50mm Også ... Varenr: 4324899 DKK 48.347 BE, Antwerpen 26-07-2016 20:37:00 DKK 37.190
Roberto Coin. Brillantvedhæng af 18 kt. hvidguld, bagsiden med rubin
Roberto Coin. Brillantvedhæng af 18 kt. hvidguld, bagsiden med rubin. Roberto Coin. Brillantvedhæng af 18 kt. hvidguld, i form af palme prydet med 29 større og mindre brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.25 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS1. Bagsiden med Roberto Coin signatur med facetsleben rubin. Samt stemplel for Vicenza. Vægt ca. 2,7 g. Vedhæng H. 1,55 ... Varenr: 4301102 DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-07-2016 20:39:00 DKK 4.000
Vintage guldring af 18 kt. med diamanter, rubin og safir.
Vintage guldring af 18 kt. med diamanter, rubin og safir.. Vintage ring af 18 kt. guld, prydet med diamanter i ældre brillantslib, tilsammen ca. 0.94 ct. Farve: Wesselton - Top Crystal (H-I). Klarhed: P1-P2. Samt en oval facetsleben rubin og en oval facetsleben blå safir. Ringstr. 55 /Ø. 17,5 mm. Bredde af front ca. 6,4 mm. Fremstår med brugsspor, ... Varenr: 4308459 DKK 7.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-07-2016 20:39:00 DKK 3.500
Rubinring
Rubinring . Rubinring udført af 18 kt. guld (stemplet), prydet med 38 brillanter på ca. 0.76 ct. i alt, farve: Top Crystal (J), klarhed: SI1 og en navetteslebet rubin på ca. 12 x 5,5 mm samt 20 carréslebne brillanter på ca. 1,5 x 1 mm. Ringstr. ca. 54, diameter ca.: 17,3 mm. Vægt ca. 10,5 g. Fremstår i ... Varenr: 4342770 DKK 6.694 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-07-2016 20:45:00 DKK 5.207
Diamant og rubin ring i 18kt ca. 0.67ct
Diamant og rubin ring i 18kt ca. 0.67ct . Diamant og rubin ring i 18kt ca. 0.67ct 18kt rhod. hvidguld, testet diamantring prydet med 2 brillanter ca. 0.67ct også prydet i midten med en rundt-slebet rød rubin (behandlet) ca. 0.34ct farve: Top Wesselton-Wesselton (G-H) klarhed: SI1-P1 samlet vægt: 4,40 gr ringstørrelse: 56 / ... Varenr: 4331270

DKK 5.802 BE, Antwerpen 28-07-2016 11:58:00 DKK 4.463
Klockkedja samt brosch hårverke, 18K guld, år 1845 (2)
Klockkedja samt brosch hårverke, 18K guld, år 1845 (2). Klockkedja samt brosch i hårverke, detaljer utförda i 18K guld. Brosch i form av orm prydd med 2 stycken cabochon slipade rubiner. Enligt uppgift, samtliga delar från omkring 1845. Samtliga delar stämplade 18K, Stockholm, kattfot, övriga stämplar otydliga. Mått: klockkedja: L. 135 cm. Vikt: 9,3 ... Varenr: 4340565 DKK 1.178 SE, Örebro, Aspholmen 28-07-2016 19:50:00 DKK 275
Stor samling vintage ringar, 18K samt 20K guld, diamanter, safir, rubin, sötvattenspärlor, 1800/1900-tal, vikt: 12,7 g. (6)
Stor samling vintage ringar, 18K samt 20K guld, diamanter, safir, rubin, sötvattenspärlor, 1800/1900-tal, vikt: 12,7 g. (6). Stor samling vintage ringar utförda i 18K samt 20K guld prydda med bl. a. mindre rosen slipade diamanter, syntetisk safir, rubin, bergskristal samt sötvattenspärlor. 1800/1900-tal. Samtliga stämplade. Vikt: 20K: ca. 4,9 g. 18K. ca. 7,8 g. Ringstorlekar: 51, Ø16,5 mm-58, Ø18,5 mm. Totalvikt: ca. ... Varenr: 4340577 DKK 3.298 SE, Örebro, Aspholmen 28-07-2016 19:56:00 DKK 2.591
Samling broscher samt nyckeldragare, 18K guld, rubin, emalj, Vikt: 14,1 g. (4)
Samling broscher samt nyckeldragare, 18K guld, rubin, emalj, Vikt: 14,1 g. (4). Samling broscher samt nyckeldragare, samtliga delar utförda i 18K guld. 1 st brosch med dekor av blomma med emaljerad dekor samt prydd med en slipad rubin, rubin Ø 4,5 mm. L. 54 mm. Signerad: AG Dufva, Stockholm, framstår med mindre lödning undertill. 1 stycken brosch med skönverke, 1900-talets ... Varenr: 4340586 DKK 2.984 SE, Örebro, Aspholmen 28-07-2016 19:57:00 DKK 2.356
Armring af 18 kt hvidguld. Italiensk design
Armring af 18 kt hvidguld. Italiensk design. Armring af 18 kt hvidguld, let fleksibel, prydet med cabochonslen, rubin ,safir og smaragd. Bredde ca 16,7 mm. Indvendigt mål ca 5,5 x 4,3 cm. Vægt: ca 90,8 gr. Italien. Stemplerne er utydelige. Er blevet poleret. Varenr: 4302162 DKK 30.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-07-2016 20:15:00 DKK 16.000
Retro rubin- og diamantring af guld og hvidguld. 1900-tallets midte
Retro rubin- og diamantring af guld og hvidguld. 1900-tallets midte. Retro rubin- og diamantring af guld og hvidguld, prydet med større brillantsleben diamant på ca. 0.30 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed: VS2. flankeret af 8 enkeltslebne diamanter på tilsammen ca. 0.06 ct. samt 6 baguetteslebne rubiner. 1900-tallets midte. Ustemplet, syretestet til 14 kt. guld.... Varenr: 4320419 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 28-07-2016 20:53:00 DKK 7.000
Vintage Rubinring
Vintage Rubinring . Ring gefertigt aus 18kt. Gold (punziert), besetzt mit 4 Rubinen im Rundschliff von jeweils ca.: D. 2 mm, und 6 Zirkonia im Rundschliff von jeweils ca.: D. 1,5 mm. Ringgröße ca.: 49, Durchmesser ca.: 15,7 mm. Gewicht ca.: 9,3 g. Altersgemäße Tragespuren. Varenr: 4347195 DKK 2.603 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-07-2016 17:54:29 DKK 1.488
Lot med guldsmycken i 18K guld (8)
Lot med guldsmycken i 18K guld (8). Lot med guldsmycken i 18K guld. Brosch med röd fasetterad glassten. Fattas låsanordning. Klämskada på ena sidan. Ring i vitguld med odlad sötvattenspärla samt tre mindre diamanter. Pärlan med slitage. Ringst. ca 18,25 mm/57½. Ring med tre rundfasetterade rubiner. Ringstr. 15,5 mm/49. Ring med ... Varenr: 4139846 DKK 3.141 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 29-07-2016 19:28:00 DKK 2.356
Doppelreihige Perlenkette, 14kt. Weißgold, Rubine und Diamanten
Doppelreihige Perlenkette, 14kt. Weißgold, Rubine und Diamanten. Doppelreihige Perlenkette mit einem Verschluss gefertigt aus 14kt. Weißgold, besetzt mit 8 Rubinen von jeweils ca.: 2,5 mm, sowie 8 Diamanten im 8/8 Schliff von ca.: 0.08ct., und einer Perle mit einem Durchmesser von ca.: 7mm. Bei der Perlenkette handelt es sich um cremefarbene ... Varenr: 4337976 DKK 1.636 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 30-07-2016 20:56:00 DKK 744
Vintage Rubinring
Vintage Rubinring. Ring gefertigt aus 18kt. Gold (punziert), besetzt mit 4 Rubinen im Rundschliff von jeweils ca.: D. 2 mm, und 6 Zirkonia im Rundschliff von jeweils ca.: D. 1,5 mm. Ringgröße ca.: 49, Durchmesser ca.: 15,7 mm. Gewicht ca.: 9,3 g. Altersgemäße Tragespuren. Varenr: 4347173 DKK 2.603 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-07-2016 18:44:00 DKK 1.488
Vedhæng 14 kt. guld onyks med diamant og rubin
Vedhæng 14 kt. guld onyks med diamant og rubin. Vedhæng, 14 kt. guld, ca. 9 g. Slange på onyksdråbe med 1 enkeltslebet diamant og 2 facetterede rubiner som øjne, samt 8 perlemorsstykker. Vedhængets størrelse: ca. 33,5 x 19,5 x 11,8 mm. Fremstår som ny. Stålsnoren er kun en del af præsentationen og indgår ikke i auktionen. Varenr: 4310104

DKK 3.719 DE, Hamburg, Große Elbstraße 31-07-2016 21:35:00 DKK 2.417
Ring 14 kt. guld med 1 rubin og brillanter
Ring 14 kt. guld med 1 rubin og brillanter. Ring, 14 kt. guld, ca. 7 g, med 1 facetteret rubin og 10 brillanter, ca. 0.20 ct. i alt. Klarhed: SI. Farve: Wesselton (H). Ringstr. ca. 55. Fremstår som ny. Varenr: 4344780

DKK 6.322 DE, Hamburg, Große Elbstraße 01-08-2016 20:10:00 DKK 4.277
 1 2  >>