Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "rubin" i Smykker i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Rubin- og diamantkors af 9 kt. hvidguld
Rubin- og diamantkors af 9 kt. hvidguld. Rubin- og diamantkors af 9 kt. hvidguld, prydet med 45 runde facetslebne rubiner flankeret af 18 små diamanter, i alt ca. 0.12 ct. Caraten er stemplet i smykket. Vægt ca. 5,3 gr. L incl. øsken 3,8 cm. Varenr: 3899447 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-08-2015 10:51:00 DKK 2.800
Rubinkette mit Verschluss aus Sterlingsilber
Rubinkette mit Verschluss aus Sterlingsilber. Kette mit facettierten Peridotrondellen im leichten Verlauf von ca. 3,2 - 4,4 mm, Karabiner-Verschluss und Kalotten gefertigt aus 925 Sterlingsilber, punziert, Länge ca. 46 cm. Varenr: 3891545

DKK 1.306 DE, Hamburg, Große Elbstraße 30-08-2015 11:18:00 DKK 933
Necklace in 18kt with ruby 1.00ct. and diamonds approx. 0.50ct
Necklace in 18kt with ruby 1.00ct. and diamonds approx. 0.50ct . Necklace in 18kt with rubies 1.00ct and diamonds approx. 0.50ct 18kt white gold, hallmarked ,750. 2 strand Necklace pendant adorned in the star with numerous round-cut diamonds approx. 0.50ct also decorated with numerous red rubies approx. 1.00ct . Colour: Top Wesselton-(G-). Clarity: ... Varenr: 3132300 DKK 8.023 BE, Antwerpen 30-08-2015 12:16:00 DKK 5.597
Halskæde af hvidguldsbelagt sterlingsølv
Halskæde af hvidguldsbelagt sterlingsølv . Halskæde af hvidguldsbelagt sterlingsølv fattet med talrige rubiner og mangefarvede safirer. L 38 cm Varenr: 3819812

DKK 2.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-08-2015 13:07:00 DKK 1.400
Earings in 18kt. gold, set with pearls, ruby, emerald and diamonds.2)
Earings in 18kt. gold, set with pearls, ruby, emerald and diamonds.2). Earings in 18kt. set with pearls,rubies,emeralds and diamonds approx. 0.30ct (2) . 18kt. yellow gold,no hallmarked tested. Earrings both adorned with red rubies approx. 2.00ct,decorated with green emeralds approx. 0.80ct, finally dengling pearls in round shape with cream colour approx. ... Varenr: 3036708 DKK 5.597 BE, Antwerpen 30-08-2015 13:16:00 DKK 3.732
Ring in 18kt. set with red ruby and diamonds approx. 1.00ct
Ring in 18kt. set with red ruby and diamonds approx. 1.00ct . Ring in 18kt. set with red rubies and diamonds approx. 1.00ct . 18kt. yellow gold, hallmarked 750. ring adorned with square-cut red rubies approx. 1.00ct,also decorated with round and baguette-cut diamonds approx. 1.00ct. Colour: Top Wesselton (G). Clarity: SI1-SI2-P1. Total weight: 22.70 ... Varenr: 3036553 DKK 12.613 BE, Antwerpen 30-08-2015 13:49:00 DKK 7.463
Diamond and ruby earrings in 18kt approx.1.25ct (2)
Diamond and ruby earrings in 18kt approx.1.25ct (2). Diamond and ruby earrings in 18kt approx.1.25ct (2). 18kt white gold, hallmarked. Earrings decorated with 6 round-brilliant-cut diamond and 12 baguette-cut diamonds total approx. 1.25ct total. Also set with 2 oval-cut- red rubies approx. 2.00ct. Colour: Wesselton (H). Clarity: ... Varenr: 3589568 DKK 16.792 BE, Antwerpen 30-08-2015 15:05:00 DKK 12.314
18kt tie pin with diamonds , ruby and sapphire approx.0.12ct
18kt tie pin with diamonds , ruby and sapphire approx.0.12ct. 18kt tie pin with diamonds , ruby and sapphire approx.0.12ct Tie pin decorated with 7 brilliant-cut diamonds approx. 0.12ct Also adorned with 1 red ruby and 1 blue sapphire Colour: Top Wesselton-wesselton G-H) Clarity: VS1-VS2 Total weight: 3.23 gr Measurements: 60 x 10 x 8 mm guld ... Varenr: 3627264

DKK 2.426 BE, Antwerpen 30-08-2015 15:24:00 DKK 1.866
Rubin- og diamantringt, 14 kt  rhodineret guld.
Rubin- og diamantringt, 14 kt rhodineret guld.. Rubin- og diamantring fra Diamonds By Frisenholm. udført i 14 kt. rhodineret guld prydet med 9 farvebehandlede rubiner på i alt 0.69 ct, disse omkranset af talrige små brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.09 ct. Farve: Top Wesselton/ Wesselton (G-H). Klarhed: SI/P1. slibning: God. Ringstr. ... Varenr: 3409512

DKK 3.900 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-08-2015 16:02:00 DKK 2.400
Rubin- og diamantringt fra byfrisenholm, 14 kt rhodineret guld.
Rubin- og diamantringt fra byfrisenholm, 14 kt rhodineret guld.. Diamonds By Frisenholm.. Rubin- og diamantring udført i 14 kt. rhodineret guld prydet med 9 behandlede rubiner på i alt 0.74 ct, disse omkranset af talrige små brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.10 ct. Farve: Top Wesselton/ Wesselton (G-H). Klarhed: SI/P1. slibning: God. Ringstr. EU-54. ... Varenr: 3409509

DKK 3.875 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-08-2015 17:02:00 DKK 2.500
18kt Diamond and ruby ring approx. 0.50ct
18kt Diamond and ruby ring approx. 0.50ct. 18kt Diamond and ruby ring approx. 0.50ct 18kt white gold, tested Ring decorated with round-brilliant-cut rubies and diamonds total approx. 0.50ct and 0.50ct Colour: Top Wesselton-Wesselton-(G-H) Clarity: SI1-SI2 P1 Total weight: 2.52 gr Ringsize: 52 / 16.50mm Varenr: 3529123 DKK 4.478 BE, Antwerpen 30-08-2015 17:25:00 DKK 2.985
Ørestikker af hvidguldsbelagt sterlingsølv
Ørestikker af hvidguldsbelagt sterlingsølv. Ørestikker af hvidguldsbelagt sterlingsølv fattet med talrige ametyster, safirer, rubiner og hvide topaser. L 52 mm Varenr: 3829934

DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-08-2015 19:08:00 DKK 700
Ring af hvidguld med diamanter og rubiner
Ring af hvidguld med diamanter og rubiner. Ring udført af 18 kt. hvidguld - stemplet, prydet med 67 baguette- og trapezslebne diamanter af i alt ca. 0.85 ct., farve: Wesselton ( H ), klarhed: VS2-SI2 og 26 carréslebne rubiner af i alt ca. 1.00 ct. B. ringskinne 4,8 - 14 mm, ringstr. ca. 57 Ø 18,1 mm, vægt ca. 8,9 g. Varenr: 3922920

DKK 16.419 DE, Hamburg, Große Elbstraße 30-08-2015 19:35:00 DKK 11.195
Ørestikker af guld, med brillanter og rubiner, par ( 2 )
Ørestikker af guld, med brillanter og rubiner, par ( 2 ). Ørestikker udført af 18 kt. guld, stemplet, prydet med i alt 8 brillanter af i alt ca. 0.04 ct., farve: Crystal ( J ), klarhed: SI1, og 22 carréslebne rubiner af ca. 1,7 x 1,7 - 3,7 x 3 mm. Mål: ca. 11,1 x 9,9 mm, vægt i alt ca. 4,1 g. ( 2 ) Varenr: 3874543

DKK 4.478 DE, Hamburg, Große Elbstraße 30-08-2015 19:39:00 DKK 2.985
Brillantring af 18 kt hvidguld, i alt ca. 0.72 ct
Brillantring af 18 kt hvidguld, i alt ca. 0.72 ct. Brillantring af 18 kt. hvidguld, prydet med talrige brillantslebne diamant er på ca. 0.72 ct. Caraten stemplet i ringskinne. Farve: Wesselton (H). Klarhed: Si1-P1. Indvendig sat en rund facetsleben rubin. Vægt ca. 3,8 gr. Ringstr. 55/17,5. Varenr: 3896750 DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-08-2015 20:07:00 DKK 5.600
Ring af hvidguld med diamanter og rubiner. Ring udført af 18 kt. hvidguld - stemplet, prydet med 69 baguette- og trapezslebne diamanter af i alt ca. 0.90 ct., farve: Wesselton ( H ), klarhed: VS2-SI2, samt med 106 runde facetslebne rubiner i sortnede fatninger. Ringskinne på 5,5 - 17 mm, ringstr. ca. 56 Ø 17,8 mm. Varenr: 3922937

DKK 20.897 DE, Hamburg, Große Elbstraße 30-08-2015 20:07:00 DKK 14.926
Vintage rubinring af 18 kt. guld
Vintage rubinring af 18 kt. guld. Vintage rubinring af guld, prydet med 5 større og mindre ovale facetslebne rubiner, flankeret af små rosenslebne diamanter, én mangler. 1900-tallets første halvdel. Brugsspor. Ustemplet, syretestet til 18 kt. guld. Vægt ca. 3,8 gr. Ringstr.60/19,2. Varenr: 3951107 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-08-2015 20:14:00 DKK 3.800
Rubin- og diamantsmykkesæt af 18 kt. hvidguld. (3)
Rubin- og diamantsmykkesæt af 18 kt. hvidguld. (3). Rubin- og diamantsmykkesæt af 18 kt. hvidguld, bestående af halscollier og et par ørelokker, prydet med 6 større dråbeformede facetslebne rubiner flankeret af 199 mindre brillantslebne diamanter, i alt ca. 2.15 ct. Farve: Crystal. Klarhed: Vs1-Si1.Stemplet med engelske hallmarks. Vægt ca. 26,4 ... Varenr: 3901394 DKK 32.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-08-2015 20:18:00 DKK 24.000
Brillant cocktailring i form af panter udført i 18 kt. hvidguld, i alt ca. 2.00 ct
Brillant cocktailring i form af panter udført i 18 kt. hvidguld, i alt ca. 2.00 ct. Brillant cocktailring i form af panter udført i 18 kt. hvidguld, prydet med ca. 120 større og mindre brillantslebne diamanter, på i alt ca. 2.00 ct. Lille diamant ved næse mangler. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: VS1-SI1. Øjne i form af facetslebne rubiner. Vægt ca. 21,2 gr. Front B. 2 cm. ... Varenr: 3881400 DKK 18.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-08-2015 20:25:00 DKK 14.000
Ørestikker af guld med rubiner og safirer, par ( 2 )
Ørestikker af guld med rubiner og safirer, par ( 2 ). Ørestikker udførte af 18 kt. guld - stemplet, prydet med ovale, facetslebne rubiner og safirer af ca. 12 ct. L. ca. 38 mm, vægt ca. 4,3 g. ( 2 ) Varenr: 3922949

DKK 14.926 DE, Hamburg, Große Elbstraße 30-08-2015 20:28:00 DKK 10.448
Rubin og brillant armbånd i 9 kt. Rhodineret guld
Rubin og brillant armbånd i 9 kt. Rhodineret guld. Rubin og brillant armbånd i 9 kt. Rhodineret guld I alt 23 rubiner, 11,5 ct og 44 brillanter i alt 0,44 ct. Farve: Wesselton(H) Klarhed: P3 Længde ca. 19 cm. vægt 9,6 gram Varenr: 3928114

DKK 5.500 DK, Helsingør, Støberivej 30-08-2015 20:56:00 DKK 4.400
Ring af sølv og guld, med turmalin, guldsmeden Duhn
Ring af sølv og guld, med turmalin, guldsmeden Duhn. Ring udført af 925 sterlingsølv og 18kt. guld, prydet med 1 vinrød, hjerteformet cabochonsleben turmalin af ca. 18,6 x 22,5 mm, prydet på fatningen med 2 rundslebne rubiner af ca. 2,6 mm, ringstr.: ca. 57, Ø ca.18 mm, vægt: ca. 24,4 g. Unika, guldsmeden R. Duhn. Varenr: 3930793 DKK 6.717 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-08-2015 21:00:00 DKK 4.478
Collier og ørestikker af guld, med diamanter, ædelsten og perler ( 3 )
Collier og ørestikker af guld, med diamanter, ædelsten og perler ( 3 ). Collier udført af 18 kt. guld, 4-radet, trukket med asymmetriske led af guld og rondeller af rubiner, safirer og smaragder af hver Ø ca. 3,5 mm og hvide, runde akoya-kulturperler af Ø ca. 3 mm, lustre: stærk. L. kæde ca. 51 cm, vægt ca. 55,7 g. Lås med sikkerhedsbøjle. Ørestikker udført af 18 ... Varenr: 3883040

DKK 17.912 DE, Hamburg, Große Elbstraße 30-08-2015 21:05:00 DKK 12.687
18kt ruby and diamond brooch approx. 2.25ct
18kt ruby and diamond brooch approx. 2.25ct. 18kt ruby and diamond brooch approx. 2.25ct 18kt white gold, tested Brooch adorned with 26 brilliant-cut diamonds approx. 2.25ct Also decorated with 29 round-cut red rubies approx.1.50ct Colour: Top Wesselton-Wesselton (G-H) Clarity: VS2-SI2 few P1 Total weight: 14.94 gr Measurements: 65... Varenr: 3711299 DKK 21.643 BE, Antwerpen 31-08-2015 11:27:00 DKK 17.165
Vedhæng af guld og sølv med rubiner og diamanter
Vedhæng af guld og sølv med rubiner og diamanter. Bevægeligt vedhæng udført af 18 kt. guld og sterlingsølv, prydet med 88 brillanter af i alt ca. 0.80 ct., farve: light brown, klarhed: VS1 - SI1, facetterede rubinrondeller på ca. 3,0 - 4,7 mm og 2 hvide, boutonformede ferskvandskulturperler på hver ca. 3,4 mm, mål inkl. øsken ca. 83,1 x 28,6 mm,... Varenr: 3883211

DKK 7.463 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-08-2015 11:35:00 DKK 5.224
Rubin- og diamantring af platin. Rubin ca. 1.14 ct
Rubin- og diamantring af platin. Rubin ca. 1.14 ct. Rubin- og diamantring af 950 platin, prydet med større oval facetsleben rubin på ca. 1.14 ct. flankeret af 2 ovale,diamanter og 6 baguetteslebne diamanter og 20 mindre brillantslebne diamanter, på i alt ca. 0.42 ct. Carat stemplet i ringskinnen. Farve: Wesselton (H). Klarhed: Vs1-SI1. ... Varenr: 3921916 DKK 6.500 DK, Vejle, Dandyvej 31-08-2015 11:36:00 DKK 5.000
To vintage ringe af guld med brillanter og rubiner. (2)
To vintage ringe af guld med brillanter og rubiner. (2). To vintageringe udført i 14 kt. guld, prydet med carréslebne rubiner og brillanter. Ene rubin er løs, og en ny fatning må påregnes. Ringstr. Ø 15,75-16,00 mm. Samlet vægt ca. 8,8 gram. (2) Varenr: 3938533 DKK 3.000 DK, Kolding, Trianglen 31-08-2015 12:25:27 DKK 525
Rubin- og brillantring af guld 14 kt.
Rubin- og brillantring af guld 14 kt. . Rubin- og brillantring af guld 14 kt. med større oval facetslebet rubin på ca. 0.65 ct., omgivet af 14 mindre brillanter på i alt ca. 0.21 ct., farve: Wesselton (H) - Top Crystal (I), klarhed: SI2 - P2. Vægt 2,0 gr. Ringstr. 53, Ø 16,75 mm. Varenr: 3946019 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 31-08-2015 19:59:00 DKK 525
Ring i rosaguld med brillanter og rubiner
Ring i rosaguld med brillanter og rubiner. Ring udført i 18. kt. rosaguld - stemplet, delvist prydet i pavé med 127 brillanter og to rundfacetterede safirer. 127 brillanter på ca. 1.31 ct. i alt. Farve: fancy colour brown i varierende nuancer, klarhed: SI1-P2, rubiner på ca. 0.25 ct. i alt. Mål på ringhovedet ca. 20 x 21 mm, ringstr. ... Varenr: 3922933

DKK 8.956 DE, Hamburg, Große Elbstraße 31-08-2015 20:12:00 DKK 5.971
Chrissi Galerou smykkesæt, 18 kt hvidguld (5)
Chrissi Galerou smykkesæt, 18 kt hvidguld (5). Chrissi Galerou smykkesæt, bestående af ørestikker / creoler af 18kt. hvidguld prydet med brillanter på i alt 0.36 ct samt princess cut slebne rubiner på i alt 1.80 ct. Vedhæng af 18 kt. hvidguld, prydet med brillanter på i alt 0.35 ct samt princess cut slebne rubiner på 1.50 ct. Ring af 18 kt. ... Varenr: 3948619 DKK 20.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-08-2015 20:22:00 DKK 15.000
 1 2 3  >>