Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "rubin" i Smykker i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Rubinring mit Brillanten
Rubinring mit Brillanten . Ring gefertigt aus 14kt. Weißgold (punziert), besetzt mit 3 Rubinen im facettierten Ovalschliff von je ca.: 4 mm x 3,5 mm, sowie mit 8 Brillanten von gesamt ca.: 0.20ct. Ringgröße ca.: 50,5 mm, Durchmesser ca.: 16,3 mm. Gewicht ca.: 4,7 g. Der Ring befindet sich in einem altersgemäßen Zustand... Varenr: 4578475 DKK 2.603 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-03-2017 19:23:00 DKK 1.859
Brosche 585er Weissgold mit 3 Rubinen und 10 Diamanten
Brosche 585er Weissgold mit 3 Rubinen und 10 Diamanten. Brosche 585er Weissgold, Gewicht ca. 8,9 Gramm, besetzt mit 3 rund facettierten Rubinen, insg. ca. 0.15ct. und 10 Diamanten im Achtkantschliff, insg. ca. 0.21ct., Farbe: Top Wesselton G, Reinheit: vs1- 2, Maße ca. 38 x 42mm, Broschierung Nadel mit Schiebesicherung, punziert '585' und undeutliche ... Varenr: 4559775 DKK 2.603 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-03-2017 19:49:00 DKK 1.859
Samling med halskæde og ring med rubiner og brillanter (2)
Samling med halskæde og ring med rubiner og brillanter (2). Samling Ring og halskæde i 18 kt. hvidguld Ring: vægt ca. 4,4 gram prydet med 1 gammelslebet diamant, form: aflang antik, klarhed: Pique 2, (1 facetkant med afslag), farve: Top Cape (M) og 9 rundfacetterede rubiner. Ringstr.: 57 Halcollier med venetianerkæde Stavformet vedhæng, ca. 3 cm... Varenr: 4543550 DKK 22.308 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-03-2017 20:01:00 DKK 7.808
Rubiner, røde, brændt, uindfattet, ca. 3.65 ct. i alt (5)
Rubiner, røde, brændt, uindfattet, ca. 3.65 ct. i alt (5). Rubiner, 5 stk., røde, brændt, uindfattet, dråbeformede, facetterede, ca. 3.65 ct. i alt, mål i mm = længde x bredde x højde, ca. i mm: 7,12 x 5,01 x 1,71 6,99 x 5,04 x 2,53 7,22 x 5,15 x 2,41 6,89 x 5,05 x 2,58 7,30 x 5,07 x 2,50. (5) Varenr: 4409546

DKK 3.718 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-03-2017 21:06:00 DKK 1.822
Ring af sølv med rubiner
Ring af sølv med rubiner. Ring af rhodium og guldbelagt sterling sølv. I form ar en blomst. Prydet med tre cabochonslebne rubiner. B. 3,4 cm. Rinsgt. 58Ø/18,5 mm. Varenr: 4590613

DKK 1.200 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-03-2017 10:54:00 DKK 1.000
Armband 585er Gelbgold mit 18 Rubinen und 9 Diamanten
Armband 585er Gelbgold mit 18 Rubinen und 9 Diamanten. Armband 585er Gelbgold, Gewicht ca. 8,1 Gramm, besetzt mit 18 Rubinen im Tropfenschliff, insg. ca. 1.64ct. und 9 Brillanten, insg. ca. 0.045ct., Farbe: Wesselton H, Reinheit: si2- I1, Breite des Armbandes ca. 3,6mm, Tragelänge ca. 19cm, Kastenschloß mit zusätzlicher Sicherheits- Acht, punziert ... Varenr: 4559828 DKK 2.231 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-03-2017 19:50:00 DKK 1.487
Ring med rubin og Cubic Zirkonia, 9 kt. guld
Ring med rubin og Cubic Zirkonia, 9 kt. guld. Ring udført i 9 kt. guld, prydet med en oval cabochonsleben rubin, flankeret af 2 rørfattede Cubic Zirkonia. Ringstr. Ø 17,75 mm. Vægt ca. 2,9 gram. Varenr: 4585878

DKK 1.800 DK, Odense, Kratholmvej 26-03-2017 16:40:00 DKK 1.150
Ring besetzt mit Edelsteinen
Ring besetzt mit Edelsteinen . Ring gefertigt aus 14kt. Gold (punziert), besetzt mit 1 Brillanten von gesamt ca.: 0.05ct. Farbe: Crystal (J), Reinheit: si1. Sowie mit 2 facettierten Granaten im Rundschliff mit einem Durchmesser von ca.: 3,3 mm. 1 facettierten Smaragd im Rundschliff mit einem Durchmesser von ca.: 2,85 mm. ... Varenr: 4577522 DKK 2.603 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-03-2017 19:15:00 DKK 1.859
Ring 750er Gelbgold mit Rubin, Ringgröße 48
Ring 750er Gelbgold mit Rubin, Ringgröße 48. Ring 750er Gelbgold, Gewicht ca. 4,2 Gramm, besetzt mit 1 Rubin im Baguette- Schliff, ca. 0.20ct., Maße des Ringkopfes ca. 5,1 x 3,7mm, Breite der Ringschiene unten ca. 3,7mm, Ringgröße 48, punziert '750' und Meisterpunze 'BN' für Goldschmiede Botho Nickel, Hamburg Altersbedingte Gebrauchsspuren,... Varenr: 4600686 DKK 1.859 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2017 21:39:00 DKK 1.115
Rubinring fra byfrisenholm, 14 kt. rhodineret guld, 0.70 ct.
Rubinring fra byfrisenholm, 14 kt. rhodineret guld, 0.70 ct.. Diamonds by Frisenholm. Rubinring udført af 14 kt. rhodineret guld. prydet med 48 stk. rubiner, ca. 0.70 ct. Ringstr:. ca. Ø. 63 mm/ 20,25. Vægt: ca. 4 gram. Stemplet: 585/ FHP. Varenr: 4557756

DKK 2.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-03-2017 18:52:00 DKK 1.900
Smykker af 8 kt.guld (5)
Smykker af 8 kt.guld (5). Samling guldsmykker bestående af vedhæng af 8 kt rødguld, prydety med rød syntetisk rubin L.: ca 3,8 cm. Ring af 8 kt rødguld pryde med pinkfarvede similisten. Ringstr. 52. Ring af 8 kt rødguld prydt med blå similisten. Ringstr. 57. Hermann Siersbøl hjertevedhæng, L.. ca 2 cm og vedhæng i form af... Varenr: 4601401 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2017 19:35:00 DKK 450
Fletring af 14 kt. guld med cabochonslebne sten
Fletring af 14 kt. guld med cabochonslebne sten. Fletring af 14 kt. guld, prydet med cabochonsleben smaragd, rubin og safir. Ringstr. 58/Ø 18,5 mm. Vægt ca. 9,4 gr. Varenr: 4605507 DKK 2.000 DK, Kolding, Trianglen 27-03-2017 20:53:00 DKK 725
Brillant- og rubinring
Brillant- og rubinring. Ringa af 14 kt. hvidguld. Prydet med to fasetslebne rubiner, samt to brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.10 ct. Farve Top Wesselton (G). Klarhed Vs1. Ringst. 58Ø/18,5 mm. Varenr: 4586818 DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 28-03-2017 11:40:00 DKK 400
Jugendstilbroche 750 guld med sølv, prydet med diamanter, rubiner og opaler
Jugendstilbroche 750 guld med sølv, prydet med diamanter, rubiner og opaler. Jugendstilbroche 750 guld med sølvbelægning, vægt ca. 10,7 g, prydet med 68 rosenslebne diamanter og 3 gammelslebne diamanter, ca. 0.98 ct. i alt, farve: Top Crystal I, klarhed: SI1-I1, 3 rundfacetterede rubiner, ca. 0.12 ct. i alt og 2 runde, cabochonslebne opaler, Ø ca. 2,5 og 4 mm. Mål på ... Varenr: 4579992 DKK 4.090 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-03-2017 18:09:00 DKK 2.974
Armbånd i 18 og 14 kt. guld/rødguld med perler af farvede sten og kulturperler
Armbånd i 18 og 14 kt. guld/rødguld med perler af farvede sten og kulturperler. Armbånd i 18 kt. guld/rødguld med facetterede perler af farvede sten = 4 safirer og 2 rubiner, diameter ca. 5,8 - 6 mm og 5 hvide kulturperler, diameter ca. 5,8 - 6,18 mm Stempler: 750 A-1 Vedhæng med 1 karneolperle ca. 11,88 mm indfattet i 14 kt. guld, stempel = 14 k KE Længde ca. 19 cm, ... Varenr: 4599208 DKK 10.038 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-03-2017 19:00:00 DKK 5.391
Broche og vedhæng (2)
Broche og vedhæng (2). Broche i 585 rødguld, fra 1950'erne, prydet med en granat, en safir, en gammelslebet diamant ca. 0.05 ct. i alt. Klarhed: SI, farve: Top Crystal (J) og to rosenslebne diamanter, vægt ca. 5 gram, mål i mm: Længde 38 x bredde 12,8. 1 medaljonvedhæng i hjerteform. 18 kt. guld, stenene sidder i ... Varenr: 4554321 DKK 3.346 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-03-2017 19:10:00 DKK 2.231
Broche med safir, rubin, smaragd og brillanter
Broche med safir, rubin, smaragd og brillanter. Broche i blomsteragtig udformning, 18 kt. guld med 3 gammelslebne diamanter ca. 0.15 ct. i alt, klarhed: Pique 2, farve: Top Crystal (J) og med 1 smaragd, 1 rubin og 1 ovalfacetteret safir i blomsterbladene, vægt ca. 4 gram, mål i mm: længde 34 x bredde 12. Varenr: 4554317 DKK 3.123 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-03-2017 19:11:00 DKK 1.636
Herrering 14 kt. guld med safir, rubin og cubic zirkonia
Herrering 14 kt. guld med safir, rubin og cubic zirkonia . Massiv herrering i 14 kt. guld monteret med en blå safir på 0.08 ct. og en rubin på 0.08 ct. samt fem Swarovski cubic zirkonia Vægt 33.5 gr. Ringstr. Ø23.25/73. Front bredde 1.3 cm. Varenr: 4594547 DKK 10.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28-03-2017 19:16:00 DKK 8.000
To allianceringe af hvidguld (2)
To allianceringe af hvidguld (2). To ringe af 14 kt. rhodineret hvidguld hver prydet med hhv rubiner og safir. Ring str. 53,5. Slitage i rhodinering. Varenr: 4608785 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 29-03-2017 11:23:09 DKK 400
Ring prydet med brillanter, safirer og rubiner
Ring prydet med brillanter, safirer og rubiner. Ring udført af 14kt. guld (stemplet), prydet med florale elementer. Prydet med 2 brillanter af i alt ca. 0.20ct. Farve: Wesselton (H), klarhed: VSI1. samt 2 facetterede rundslebne safirer, Ø ca. 3,3 mm, og 2 facetterede rundslebne rubiner, Ø ca. 3 mm. Ringstr. ca. 60, Ø ca. 19 mm. Vægt ca. 10... Varenr: 4608550 DKK 7.436 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-03-2017 16:23:00 DKK 4.462
Tre armbånd af guld med chrysopras, synt. rubin og synt. saffir (3)
Tre armbånd af guld med chrysopras, synt. rubin og synt. saffir (3). Tre armbånd af 14 kt guld med kasselås og sikkerhedshasp. Et armbånd med facetslebet grøn chrysopras, et armbånd med synt. blå safir samt et armbånd med synt. rubin. B. 3,5 mm. L. 17,7 cm. Totalvægt ca. 30 gram. (3) Varenr: 4607037 DKK 6.400 DK, Hørsholm, Vibe Alle 29-03-2017 19:49:00 DKK 5.000
Tidlig Art Deco diamant- og rubin broche af 18 kt. guld, givet i gave fra Dronning Ingrids mor, Kronprinsesse Margareta af Sverige. Ca. 1915
Tidlig Art Deco diamant- og rubin broche af 18 kt. guld, givet i gave fra Dronning Ingrids mor, Kronprinsesse Margareta af Sverige. Ca. 1915 . Tidlig Art Deco diamant- og rubin broche af 18 kt. guld, prydet med to runde facetslebne rubiner på i alt ca. 1.70 ct. hvorimellem større diamant med ældre slibning på ca. 1.02 ct. Farve: Lys Champagne. Klarhed: SI1., flankeret af 2 mindre og 6 små diamanter med ældre slibninger på tilsammen ca. ... Varenr: 4586077 DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-03-2017 20:20:00 DKK 10.000
Vintage ring af  18 kt guld
Vintage ring af 18 kt guld. Vintagering af 18 kt guld prydet med runde facetslebne smaragder og rubiner samt otte rosenslebne diamanter. ø af front: ca 21 mm Ringstr. 54 Vægt: ca 12,4 gr Varen er en del af Lauritz.coms store temaauktion 'Fashion & Jewellery'. Varenr: 4601767 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-03-2017 20:25:00 DKK 1.200
Tre vintage ringe af guld med brillanter og rubiner. (3)
Tre vintage ringe af guld med brillanter og rubiner. (3). Tre vintage ringe bestående af rubin- og diamantring af 18 kt. guld, prydet med 3 rubiner og to diamanter med ældre slibning, i alt ca. 0.15 ct. Farve: Top Cape (K). Klarhed: SI. Brillantring af 9 kt. guld front med 7 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.25 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed: ... Varenr: 4582738 DKK 7.500 DK, Vejle, Dandyvej 30-03-2017 11:33:00 DKK 6.000
Vintagering med øreskruer
Vintagering med øreskruer. Vintagering af rødguld og sølv prydet med bl.a. granat, agat, tigerøje, safir, rubin samt farveløse similisten. Bredde af front, 16, ustemplet. iflg guldprøve delvis af 8 kt. Endvidere et par matchende øreskruer af rødguld ø ca 15 mm. Varenr: 4609033 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 30-03-2017 12:55:00 DKK 300
Smykkesæt af sølv med stjernerubin (3)
Smykkesæt af sølv med stjernerubin (3). Smykkesæt af sterling sølv prydet med stjernerubiner. Længde på kæde ca. 42,3 cm, mål på vedhæng ca. 8 x 7 mm. Diameter på ørestikker ca. 5 mm. (3) Varenr: 4605910 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-03-2017 19:10:00 DKK 300
To vintage guldringe
To vintage guldringe. Vintage ring af 14 kt guld og rødguld prydet med en syntetisk rubin. Bredde af front: ca 14,7 mm Ringstr. 57 Endvidere vintagering ligeledes af 14 kt prydet med blå similisten. Ringstr. 50. Samlet vægt: ca 5,5 gr (2) Varenr: 4608905 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 30-03-2017 19:51:00 DKK 300
Rubinarmreif mit Brillanten
Rubinarmreif mit Brillanten. Armreif gefertigt aus 14kt. Gold (punziert), besetzt mit 3 Rubinen im Rundschliff mit einem Durchmesser von ca.: 2,6 bis 3,3 mm. Sowie mit 4 Brillanten von gesamt ca.: 0.20ct. Farbe: Top Wesselton (H), Reinheit: vsi1. Der Armreif ist mit einer Sicherheitsacht gefertigt. Innendurchmesser ca.: ... Varenr: 4611454 DKK 3.718 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-03-2017 14:28:00 DKK 2.045
To guldringe i 14 kt (2)
To guldringe i 14 kt (2). To guldringe i 14 kt guld, prydet med syntetisk rubin respektive syntetisk safir. Ringstr. 52 ø 59 mm. Stempel mangler (test viser 14 kt. 1960-tal. Vægt i alt: 10,3 gr. (2) Varenr: 4603136 DKK 1.400 DK, Roskilde, Store Hedevej 31-03-2017 19:35:00 DKK 300
Rubinarmbånd med brillanter, tofarvet
Rubinarmbånd med brillanter, tofarvet . Armbånd udført af 18 kt. guld og hvidguld (stemplet), prydet med 6 ovalslebne, facetterede rubiner hver på ca. 5,3 x 3,8 mm samt med 14 brillanter på ca. 0.28 ct. i alt. Farve: Top Wesselton (G), klarhed: VS1. Armbåndet er delt i 42 elementer og er dermed meget fleksibelt og bøjeligt, ... Varenr: 4592112 DKK 7.436 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 31-03-2017 21:05:00 DKK 4.647
 1 2  >>