Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Fire vintage ringe udført i 8 & 14 kt guld (4)
Fire vintage ringe udført i 8 & 14 kt guld.bestående af: 8 kt guldring prydet med amatyst, ringstr. 57 / 18,25 mm, 14 kt guld ring prydet cabochon sleben sten, stemplet 585 SC, ringstr. 53 /16,75 mm, 14 kt guld prydet med rubin samt 7 små brillanter på i alt ca. 0.01 ct, Farve: Wesselton (H), ...
Varenr: 4891815
DKK 1.800 DK, Aalborg, Nibevej 22-01-2018
18:00:00
DKK 1.200
Rubinring af 14 kt. Guld
Diamonds by Frisenholm. Rubinring udført i 14 kt. guld. Prydet med femten behandlede rubiner, ca. 0.25 ct. Ringstr: 58. Vægt: ca. 1.6 gram.
Varenr: 4824176

DKK 1.900 DK, Herlev, Dynamovej 22-01-2018
18:40:00
DKK 650
Rubinring af 14 kt. Guld
Diamonds by Frisenholm. Rubinring udført i 14 kt. rhodineret guld. Prydet med femten rubiner, ca. 0.25 ct. Ringstr: 61.
Varenr: 4769349

DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-01-2018
18:41:00
DKK 700
Konvolut Ringe (3)
Konvolut Ringe bestehend aus folgenden Positionen: 1 Ring gefertigt aus 8kt. Gold (punziert), besetzt mit 5 Diamanten im 8/8 Schliff von gesamt ca.: 0.05ct. Farbe: Cape (L), Reinheit: Si. Ringgröße ca.: 52, Durchmesser ca.: 16,6 mm. Gewicht ca.: 2,6 g. 1 Ring gefertigt aus 8kt. Gold ...
Varenr: 4829712
DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-01-2018
19:15:00
DKK 633
Rubinring af 14 kt. Guld
Diamonds by Frisenholm. Rubinring udført i 14 kt. rhodineret guld. Prydet med femten rubiner, ca. 0.26 ct. Ringstr: 62. Vægt: ca. 1.9 gram.
Varenr: 4762386

19:20:00
Rubinring af 14 kt guld,
Diamonds by Frisenholm. Rubinring udført i 14 kt. guld. Prydet med 48 stk. behandlede rubiner, ca. 0.84 ct. Ringstr: EU-54,5. Vægt: ca. 3.5 gram.
Varenr: 4824150

DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-01-2018
19:22:00
Rubinring af 14 kt guld, Str 63
Rubinring af 14 kt. guld prydet med talrige facetslebne, rubiner, samlet ca 0.41 ct. Bredde af front: ca 3,9 mm. Ringstr. 63
Varenr: 4867081

19:42:00
Georg Jensen. To 'Carnival' med brillanter, rubin samt safir (2)
Georg Jensen. To "Carnival" Design Regitze Overgaard.ringe bestående af: ring udført i 18 kt. prydet med cabochon sleben rubin og brillianter, i alt ca. 0,10 ct. Farve: Top Wesselton F. Klarhed: VVS2. samt ring udført i 18 kt guld prydet med cabochonsleben oval safir og brillanter, i alt ca. ...
Varenr: 4886266
DKK 6.400 DK, Aalborg, Nibevej 22-01-2018
19:42:11
DKK 3.400
Par armbånd af 18 kt guld med brillanter, safirer, rubin og smaragd (2)
Par armbånd af 18 kt guld hver med 12 brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.65ct, Farve Top Wesselton (F-G), Klarhed VS2/SI1-enkelte SI2 og prydet med 3 rubiner og hhv 1 og 2 safirer og 1 og 2 smaragder. Samlet vægt ca. 29,5 g. Indvendige mål ca. Ø 5,5 cm. En enkelt smaragd med afslag. (2)
Varenr: 4889206
DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-01-2018
20:12:00
DKK 4.200
Rubin- og brillantarmbånd af 14 kt hvidguld
Armbånd af 14 kt hvidguld, prydet med brillanter, samlet ca 0.40 ct, Farve: Wesselton (H), klarhed. VS. samt seks ovale facetslebne rubiner. Længde ca 16,5 cm. Et led itu. Vægt ca 11,6 gr Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Københavns Politi Se alle auktionerne her
Varenr: 4890484
DKK 2.600 DK, Herlev, Dynamovej 22-01-2018
20:15:00
Broche af 18 kt. guld og hvidguld i form af brombærgren. Diamanter, i alt ca. 2.25 ct
Broche af 18 kt. guld og hvidguld i form af brombærgren, prydet med 126 større og mindre enkeltslebne diamanter, i alt ca. 2.25 ct. Farve: Top Wesselton (F-G). Klarhed: VS-SI. Brombær sat med cabochonslebne rubiner og sort onyx. Stemplet med engelske London Hallmarks 2016. Vægt ca. 20,1 gr. L. 6 ...
Varenr: 4881610
DKK 11.500 DK, Vejle, Dandyvej 22-01-2018
20:47:00
DKK 7.800
Ring 18 k vitguld med rubiner samt diamanter
RING, 18 k vitguld, fasettslipade rubiner samt 10 briljanter totalt ca 0,80 ct, ringstorlek ca 18 mm, vikt ca 5,5 g
Varenr: 4893617
DKK 4.633 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22-01-2018
21:39:00
Se mere
Rubin og brillantvedhæng
Rubin og brillant vedhæng, modernistisk stil, udført i 18 kt. hvidguld, prydet med en dråbeformet facetsleben rubin, samt en rørfattet brillant på ca. 0.05 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: VS. H. 2,7 cm. Diam. Ø 2,1 cm. Vægt ca. 5,4 gram
Varenr: 4871785
DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-01-2018
19:18:00
Italiensk guldring m/ rubiner, 9 kt guld.
Italiensk guldring udført af 9 kt guld prydet med fire mindre facetslebne rubiner samt fem facetslebne kvarts. Ringstr. ca. 18 mm/ 56,25. Stemplet 585 samt italiensk mesterstempel. Vægt ca. 3,6 gram.
Varenr: 4894464
DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-01-2018
19:52:00
DKK 450
Rubin og brillantring
Ring udført i 18 kt. hvidguld, prydet med en cabochonsleben rubin på ca. 1.43 ct. omkranset af brillanter. Samlet ca. 0.17 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: VS. Ringstr. Ø 17 mm. Vægt ca. 3,1 gram.
Varenr: 4850649
DKK 6.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-01-2018
20:06:00
Brillantbroche i form af potte med kaktus og blomster af 18 kt. guld og rhodineret guld, brillanter i alt ca. 0.58 ct
Lille brillantbroche i form af potte med kaktus, sommerfugl og blomster af 18 kt. guld og rhodineret guld, prydet med grøn agat sat med to facetslebne små krystaller, små runde facetslebne rubiner samt 36 brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.58 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS-SI. ...
Varenr: 4895615
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-01-2018
20:34:00
DKK 3.600
Guldring i 585/- brillant og rubiner
Båndring i 585/- guld, ca. 10 gram, ringstr. 58, stemplet = 585, gravering = Sepp 15 Juli 63 1 brillant på ca. 0.13 ct, klarhed: ca. VSI, farve ca. Wesselton (H) 2 rubiner, rundfacetterede på ca. 0.08 ct., fremstår med kraftig slitage Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4858846
DKK 3.722 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-01-2018
10:38:21
DKK 1.340
Brosch 18 k vitguld rubiner saltvattenpärlor
BROSCH, 18 k vitguld, fasettslipade rubiner samt odlade saltvattenspärlor, höjd ca 33 mm, vikt ca 10,6 g
Varenr: 4896165
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-01-2018
13:12:00
Se mere
Halssmykke, 14 kt hvidguld
Halssmykke af 14 kt. hvidguld, bestående af, Scrouples hjerte vedhæng, prydet med otte brillantslebne diamanter på ialt ca. 0.32 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI. Samt otte facetslebne rubiner. Tilhørende venezia halskæde. Ø rubiner ca. 2,2 mm. Hjerte uden øsken 15 x 15 mm. L 42,5 cm. Samlet...
Varenr: 4896111
DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-01-2018
20:38:00
Medaljon, 14 kt guld
Medaljon af 14 kt. guld, prydet med to brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.30 ct. Farve: Top Wesselton - Wesselton. (G-H). Klarhed: VS. Samt rubiner og syntetisk smaragd. Stemplet BH 585. 3,5 x 2,6 cm. Vægt ca. 9,5 gram. Fremstår med brugsspor og private graveringer.
Varenr: 4896113
20:59:00
DKK 900
Tre ringe af guld med brillanter, rubiner og granat. Samlet vægt ca. 10,3 g. Ringstr. 50/16. (3)
Tre ringe bestående af: Engelsk rubin- og brillantring af 18 kt. guld prydet med 3 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.21 ct. Farve: Top Cape (K). Klarhed: SI. Flankeret af 4 carréslebne rubiner. Samt To ringe bestående af ring af 18 kt. guld prydet med rød perlemorsfarvede emalje sat med oval ...
Varenr: 4881635
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2018
14:10:00
Konvolut Armreifen und Schmucknadel (3)
Konvolut bestehend aus folgenden Positionen: 1 Metallarmreif besetzt mit Granaten im Sternschliff von ca.: 1 mm bis 4 mm. Der Armreif ist mit einem Kastenschloss und einer Sicherheitskette versehen. Breite ca.: 4,2 cm. Innendurchmesser ca.: 5,9 x 4,9 cm. 1 Schmucknadel gefertigt aus ...
Varenr: 4883509
DKK 2.605 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 25-01-2018
18:30:00
DKK 298
Rubinring af 14 kt. Guld
Diamonds by Frisenholm. Bred rubinring udført af 14 kt. rhodineret guld. prydet med 48 stk. rubiner, ca. 0.70 ct. Ringstr: 63.
Varenr: 4751924

DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-01-2018
18:41:00
To vintage ringe af 18 kt. guld med diamanter og rubiner. (2)
To vintageringe bestående af rubin- og diamantring af 18 kt. guld prydet med tre diamanter med ældre slibning, i alt ca. 0.21 ct. Farve: Cape- Light Brown. Klarhed: P. Flankeret af 4 små facetslebne rubiner. Samt vintagering af 18 kt. guld prydet med tre facetslebne rubiner flankeret af to ...
Varenr: 4883707
DKK 5.800 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2018
20:15:00
DKK 650
Diamantring af 14 kt. guld prydet med cabochonslebne rubiner, ca. 1930-40'erne
Diamantring af 14 kt. guld prydet diamant med ældre slibning på ca.0.12 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI. omkranset af 7 cabochonslebne rubiner på tilsammen ca. 0.70 ct. 1930-erne. Vægt ca. 1,8 g. Front Ø 1 cm. Fremstår med brugsspor, indvendigt graveret.
Varenr: 4896888
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2018
20:35:00
Brillant- og rubinring af 18 kt , ca 1.09 ct
Ring af 18 kt guld, prydet med talrige brillanter og baguetteslebne diamanter, samlet ca 1.09 ct, farve: Wesselton (H), klarhed: VS- SI. P1 samt en dråbesleben rubin ca 0.97 ct., Bredde ca 14 mm. Vægt af stenene stemplet i ringen. Ringstr. 54. Nypoleret
Varenr: 4821218
DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-01-2018
20:40:00
Rubin- og brillantring af 9 kt. rosafarvet guld og hvidguld med rubin på ca. 0.66 ct
Rubin- og brillantring af 9 kt. rosafarvet guld og hvidguld, prydet med rund facetsleben rubin på ca. 0.66 ct. omkranset af 20 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.27 ct. Farve: Crystal (J). Klarhed: VS- SI. Vægt ca. 4,4 g. B. 1 cm. Ringstr. 55/17,5. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4876436
21:16:00
DKK 850
Carsten Nymann Schmidt, vedhæng samt øresklips med rubiner, samt Bent Larsen Design, ring med rubin. (4)
Carsten Nymann Schmidt, håndlavet vedhæng samt øresklips udført i 14 kt. guld, hver prydet med rubin, samt Bent Larsen Design ring med rubin. Ringstr. Ø 19,75 mm. Mål på vedhæng er ca. 3x2 cm. og mål på front af øreklips er ca. 1,8x1,8 cm. Samlet vægt ca. 21,3 gram.
Varenr: 4844947
DKK 8.000 DK, Kolding, Trianglen 26-01-2018
19:55:00
Designring med rubin og brillanter
Ring udført i 18 kt. hvidguld (stemplet), prydet med en rubin på ca. 8,7 x 6,8 mm, ca. 1.69 ct., og 6 brillanter, i alt ca. 0.14 ct., farve: Wesselton (H) til Top Cape (K) og yderligere 4 enkeltslebne diamanter på ca. 0.04 ct. i alt. Farve: Wesselton (H) til Top Cape (K). Ringstr. ca.: 57 mm, ...
Varenr: 4900946
DKK 7.443 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 28-01-2018
12:30:00
DKK 298
Konvolut Anhänger besetzt mit Farbsteinen und Brillanten 585/5,9 g. (4)
Konvolut Anhänger bestehend aus folgenden Positionen: Ein Anhänger Buchstabe 'B' gefertigt aus 9kt. Gold (punziert), besetzt mit einem Rubin im runden Cabochonschliff mit einem Durchmesser von ca.: 1,5 mm. Maße ohne Öse ca.: 14,3 x 10,5 mm. Gewicht ca.: 1,4 g. Ein Herzanhänger gefertigt aus ...
Varenr: 4865954
DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 28-01-2018
14:40:00
DKK 298
 1 2  >>