Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "rubin" i Smykker i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Diamantbroche af 18 kt. guld og rhodineret guld i form af brombærgren med rubiner og onyx
Diamantbroche af 18 kt. guld og rhodineret guld i form af brombærgren med rubiner og onyx. Broche af 18 kt. guld og rhodineret guld i form af brombærgren, prydet med 126 enkeltslebne diamanter, i alt ca. 1.60 ct. Farve: Top Wesselton (H). Klarhed: VS1-VS2. brombær sat med cabochonslebne rubiner og sort onyx. Stemplet med engelske London Hallmarks. Fremstår med minimale brugsspor. Vægt ... Varenr: 4371479 DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-08-2016 20:26:00 DKK 15.000
Ring 14 kt. guld med 1 rubin og brillanter
Ring 14 kt. guld med 1 rubin og brillanter. Ring, 14 kt. guld, ca. 7 g, med 1 facetteret rubin og 10 brillanter, ca. 0.20 ct. i alt. Klarhed: SI. Farve: Wesselton (H). Ringstr. ca. 55. Fremstår som ny. Varenr: 4344780

DKK 6.321 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-08-2016 20:30:00 DKK 4.276
Rubinring
Rubinring . Rubinring udført af 18 kt. guld (stemplet), prydet med 38 brillanter på ca. 0.76 ct. i alt, farve: Top Crystal (J), klarhed: SI1 og en navetteslebet rubin på ca. 12 x 5,5 mm samt 20 carréslebne brillanter på ca. 1,5 x 1 mm. Ringstr. ca. 54, diameter ca.: 17,3 mm. Vægt ca. 10,5 g. Fremstår i ... Varenr: 4364388 DKK 6.693 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-08-2016 20:39:00 DKK 4.090
18kt diamantring med motiv af assyrisk flag 1.95ct
18kt diamantring med motiv af assyrisk flag 1.95ct . 18kt diamantring med motiv af assyrisk flag 1.95ct 18kt rhod.hvidguld, testet assyriske flag ring prydet med talrige runde-brillanter i alt ca. 1.95ct farve: Top Wesselton-Wesselton (G-H) klarhed: VS1-VS2 få SI1 også prydet med 113 rundt-slebet blå safirer af ca. 1.00ct også 117 ... Varenr: 4331151

DKK 67.672 BE, Antwerpen 27-08-2016 15:17:00 DKK 52.056
Samling vintageringe i guld (4)
Samling vintageringe i guld (4). Samling vintageringe udført i 14 kt. guld og rosaguld, prydet med 2 rundslebne rubiner på ca. 1,7 mm, 1 antikslebet akvamarin på ca. 12,6 x 10,3 mm og en brillant på ca. 0.05 ct. Farve: Wesselton (H), klarhed VS1, ringstr. fra ca. 54 - 68, ca. 17,3 - 21,6 mm, ringskinnen på signetringen er savet ... Varenr: 4367740 DKK 5.577 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-08-2016 19:44:00 DKK 4.090
Ring, 18 kt. guld, med 1 rubin og brillanter
Ring, 18 kt. guld, med 1 rubin og brillanter. Ring, 18 kt. guld, ca. 8 g, med 1 facetteret rubin og 24 brillanter, i alt ca. 1.60 ct., klarhed: VS, farve: Top Wesselton ( G ). Ringhoved: ca. 16.5 mm, ringstr. ca. 55. Varenr: 4345552

DKK 26.771 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-08-2016 20:20:00 DKK 21.566
18kt diamant og perle ring 1.49ct
18kt diamant og perle ring 1.49ct. 18kt diamant og perle ring 1.49ct 18kt gul guld, testet Ring med det assyriske flag som motiv, prydet med talrige runde brillanter i alt ca. 1.49ct Farve: Top Wesselton-Wesselton (G-H) Klarhed: VS1-VS2 få SI1 Også prydet med 32 runde blå safirer af ca. 0.30ct Også 36 runde røde rubiner... Varenr: 4335546

DKK 48.337 BE, Antwerpen 28-08-2016 21:15:00 DKK 37.183
A Dragsted. Vintage guldring med brillanter, smaragder, safirer og rubiner
A Dragsted. Vintage guldring med brillanter, smaragder, safirer og rubiner. A Dragsted. Ring af 14 kt rødguld udformet som tre sammensatte ringe, den midderste ring prydet med fem ovale facetlsebne rubinder, den yderste ring prydet med prydet med tre facetslebne smaragder samt to brillanter i ældre slib, den anden yderste ring prydet med to facetslebne safirer og to ... Varenr: 4374306 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-08-2016 20:03:00 DKK 1.650
Halscollier m/ smaragder og rubiner, hvidguldsbelagt sterling sølv.
Halscollier m/ smaragder og rubiner, hvidguldsbelagt sterling sølv.. Halssmykke/ collier udført af hvidguldsbelagt sterling sølv prydet med talrige facetslebne smaragder samt små facetterede rubiner. L. ca. 45,5 cm. Vægt ca. 15,7 gram. Varenr: 4361271

DKK 1.900 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-08-2016 18:55:00 DKK 1.500
Samling vintage smykker. (3)
Samling vintage smykker. (3). Vintage broche af sølv, prydet med fem facetslebne syntetiske rubiner. Samt talrige rosenslebne diamanter, tilsammen ca, 0.11 ct. Bagside prydet med låsetøj af guld. Endvidere Hermann Siersbøl broche af 14 kt. guld. Prydet med akoya saltvands kulturperle, Ø ca. 5,5 mm. Mål ca. 1,9 x 4,6 cm. ... Varenr: 4371232 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 30-08-2016 19:10:00 DKK 350
Retro diamantring af 18 kt. guld prydet med rubiner, ca. 1960'erne
Retro diamantring af 18 kt. guld prydet med rubiner, ca. 1960'erne. Retro diamantring af 18 kt. guld, prydet med 10 små enkeltslebne hvide diamanter, i alt ca. 0.08 ct omkranset af 16 større runde facetslebne rubiner. ca. 1960'erne. Vægt ca. 8,9 g. B. 1,7 cm. Ringstr. 50,5/16,2. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4367005 DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-08-2016 20:15:00 DKK 5.000
Vintagebroche med diamanter og rubiner.
Vintagebroche med diamanter og rubiner. . Vintage broche som front af sølv og bagsiden af guld, monogram prydet med enkeltslebne diamanter, samlet ca 0.07 ct, krans prydet med små rubiner. Aldersrelaterede brugsspor. ø ca 3,3 cm. Vægt: ca 9,7 gr Ældre smykkeæske fra Hertz medfølger. Varenr: 4373007 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 30-08-2016 20:25:00 DKK 400
Guldring af 18 kt med brillanter, safir. smaragd og rubin
Guldring af 18 kt med brillanter, safir. smaragd og rubin. Ring af 18 kt guld prydet med små brillanter, samlet ca 0.16 ct., Farve: Top Crystal- Crystal (I-J), Klarhed. SI2-P1 samt kvadratslebne smaragder, rubiner og safirer. Bredde af front: ca 1 cm. Ringstr. 58 Vægt: 5,7 gr Varenr: 4372889 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-08-2016 20:35:00 DKK 650
Brillant, smaragd rubin og safir ørestikker/clips af 18 kt guld
Brillant, smaragd rubin og safir ørestikker/clips af 18 kt guld. Par øreclips af 18 kt guld, prydet med brillanter, samlet ca 0.36 ct, Farve: Wesselton- Top Crystal (H-I), Klarhed: SI1-P1 samt kvadratslebne smaragder, rubiner og safirer. Bredde ca 1 cm Samlet vægt: 10 gr. Varenr: 4372888 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-08-2016 20:45:00 DKK 2.300
Rubin- og diamant vedhæng
Rubin- og diamant vedhæng . Rubin- og diamant vedhæng af 14 kt guld prydet med oval, facetsleben rubin på ca. 0.60 ct samt 12 brillanter på i alt ca. 0.12 ct. Farve: Top Cape. Klarhed: SI1-P2. H. 15 mm. Der medfølger kæde i snoet design af 14 kt. guld l. 45 cm. Vægt ialt 2.5 gr. (2) Varenr: 4377567 DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-08-2016 12:44:00 DKK 375
Vintage guldringe med rubin og cubic zirkonia (3)
Vintage guldringe med rubin og cubic zirkonia (3). Tre guldringe af 14 kt. guld heraf en prydet med navette slebet rubin og 12 små diamanter ialt ca. 0.06 ct. Øvrige prydet med cubic zirkonia. Ringstr. Ø16.5-19.25. Med brugsspor. Samlet vægt 11.7 gr. (3) Varenr: 4377629 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-08-2016 15:41:21 DKK 1.100
Ring med safir, rubiner, smaragder og diamanter. 14 kt
Ring med safir, rubiner, smaragder og diamanter. 14 kt . Ringen er fremstillet i 14 kt. rhodineret, guld og prydet med 4 smaragder i alt ca. 0,22 ct. 4 farvebehandlede rubiner i alt ca. 0,24 ct. 4 farvebehandlede safirer i alt ca. 0,28 ct.v Samt mindre diamanter i alt ca. 0,18 ct. Klarhed Si2 - P2. Ringstr ca. 62. Fremstår med minimale brugsspor Varenr: 4376788 DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-08-2016 19:43:00 DKK 975
Tre vedhæng i guld med brill. rubiner og safirer (3)
Tre vedhæng i guld med brill. rubiner og safirer (3). Et rundt brillantvedhæng udført i 14 kt guld prydet med brillanter på tilsammen ca 0,50 ct. Farve: Top Crystal/I, klarhed: P2. Længde: 2 cm med øsken. Et rubin-og brilliant vedhæng prydet med marquis slebne pink rubiner samt brillanter på tilsammen ca. 0.10 ct. farve: Wesselton-Crystal/H-J. ... Varenr: 4377682 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-08-2016 20:39:00 DKK 400
Diamant og rubin ring i 18kt ca. 0.67ct
Diamant og rubin ring i 18kt ca. 0.67ct . Diamant og rubin ring i 18kt ca. 0.67ct 18kt rhod. hvidguld, testet diamantring prydet med 2 brillanter ca. 0.67ct også prydet i midten med en rundt-slebet rød rubin (behandlet) ca. 0.34ct farve: Top Wesselton-Wesselton (G-H) klarhed: SI1-P1 samlet vægt: 4,40 gr ringstørrelse: 56 / ... Varenr: 4331270

DKK 5.800 BE, Antwerpen 01-09-2016 15:27:00 DKK 4.462
Et par vintage edderkopper med diamanter af forgyldt sølv. (2)
Et par vintage edderkopper med diamanter af forgyldt sølv. (2). Et par edderkopper med diamanter af forgyldt sølv, prydet med talrige rosenslebne diamanter og sorte facetslebne diamanter, øjne i form af små facetslebne rubiner samt med rund facetsleben safir og tansavorite. Vægt i alt ca. 11,8 g. Mål ca.2,5 x 4,15. Fremstår ustemplede. 1900-tallets midte. (2) Varenr: 4348498 DKK 10.500 DK, Vejle, Dandyvej 01-09-2016 20:04:00 DKK 8.400
Lund of Copenhagen. Rubinring af 14 kt. guld med brillanter
Lund of Copenhagen. Rubinring af 14 kt. guld med brillanter. Lund of Copenhagen rubin- og brillantring af 14 kt. guld prydet med cabochonsleben oval rubin, flankeret af 2 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.02 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS1. Vægt ca. 2 g. B. 0,5 cm. Ringstr. 53/17. Varenr: 4378161 DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 01-09-2016 20:05:00 DKK 300
Vintage broche af 8 kt. guld og hvidguld med diamanter og rubiner. 1900-tallets første halvdel
Vintage broche af 8 kt. guld og hvidguld med diamanter og rubiner. 1900-tallets første halvdel. Vintage broche af 8 kt. guld og hvidguld i form af blomsterstilke, prydet med 17 større og mindre facetslebne rubiner flankeret af 42 diamanter med ældre slibninger, i alt ca. 0.60 ct. Farve: Crystal (J). Klarhed: SI1-P2. Vægt ca. 6,5 g. L. 4,65 cm. Fremstår ustemplet, syretestet til 8 kt., ... Varenr: 4349030 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 01-09-2016 20:24:00 DKK 3.400
Ørestikker af hvidguld, med South Sea perler, rubiner og brillanter ( 2 )
Ørestikker af hvidguld, med South Sea perler, rubiner og brillanter ( 2 ). Ørestikker med South Sea perler og rubiner, udført af 14 kt. hvidguld, prydet med hver en South Sea perle af ca. Ø 12,5 mm, farve: hvid, lustre: stærk, form: rund, overflade: glat, med hver en dråbesleben rubin, indfattet med hver 6 brillanter, alle 18 brillanter af i alt ca. 0.18 ct., farve: ... Varenr: 3886058

DKK 11.898 DE, Hamburg, Große Elbstraße 01-09-2016 20:42:00 DKK 8.924