Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Vintage brillant-og rubinring af 9 kt. guld. 1900-tallets anden halvdel
Vintage brillant-og rubinring af 9 kt. guld i form af bladroset sat med champagnefarvet diamant på ca. 0.20 ct. kKlarhed: SI. Omkranset af 8 mindre facetslebne rubiner på tilsammen ca. 0.50 ct. 1900-tallets anden halvdel, utydeligt stemplet med engelske gold Hallmarks. Vægt ca. 5,7 g. Ø.1,7 cm. ...
Varenr: 4800233
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-10-2017
20:40:00
DKK 2.700
Örhängen 1 par 18 k guld
ÖRHÄNGEN, 1 par, 18 k guld, 2 fasettslipade rubiner, 20 briljanter totalt ca 0,50 ct, vikt ca 13,2 g
Varenr: 4810429
DKK 9.277 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-10-2017
21:03:00
Se mere
Anette Kræn, unika ring af guld med rubin og brillanter, cd
Anette Kræn, unika ring af 14 kt. guld og hvidguld, prydet med rund facetsleben rubin, samt 2 brillanter på tilsammen ca. 0.05 ct. Farve. Wesselton/H. Klarhed. VS. Ringstr. Ø 17-17,25 mm. Vægt ca. 13,8 gram. Fremstår med minimale brugsspor.
Varenr: 4723838
DKK 9.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-10-2017
19:15:48
DKK 1.050
Rubinring med brillanter i 585 guld
Ring i 585 guld - 4,6 g, med rubin på ca. 1 ct. (8 x 6 mm), og 8 brillanter på ca. 0,30 ct. i alt, Wesselton-VVS, ringhovedets mål: 1,5 x 1,2 mm, ringstr.: 49. Fremstår med minimale brugsspor.
Varenr: 4774682
DKK 4.466 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-10-2017
19:22:00
DKK 3.163
Armbånd 750 guld/hvidguld med rubiner og brillanter
Armbånd 750 guld/hvidguld, stempel = 750, ca. 16 g, kasselås med 2 x sikkerhedslukninger. Længde ca. 18,3 cm, bredde ca. 4,75 mm. 10 x ovalfacetterede rubiner i alt ca. 1 ct. 20 x brillanter i alt ca. 0.40 ct., klarhed ca. VSI, farve ca. Top Wesselton - Wesselton (G - H), fremstår med ...
Varenr: 4785242
DKK 9.675 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-10-2017
20:11:00
DKK 1.526
Rubin- og brillantarmbånd af 18 kt. guld i form af bamser. London 2015
Rubin- og brillantarmbånd af 18 kt. guld og hvidguld med 10 led i form af bamser, hver bamse sat med talrige brillanter, i alt ca. 2.16 ct. Farve: Top Wesselton (G) - Top Crystal (I). Klarhed: VVS - SI samt hver bamse med to cabochonslebne rubin-øjne. Stemplet med London gold Hallmarks for 2015. ...
Varenr: 4803930
DKK 17.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-10-2017
20:20:00
DKK 3.400
Rubinring med brillanter
Opulent ring udført i 14 kt. guld (stemplet). Prydet med 5 ovalslebne, facetterede rubiner på hver ca. 6 x 4,3 mm og med ca. 64 brillanter på i alt ca.: 2.26 ct. Farve: Wesselton (H) til Cape-Yellow (N), klarhed: SI1 til P. Ringhovedets mål ca.: 32 x 16 mm. Ringstr. ca.: 51, diameter ca.: ...
Varenr: 4777860
DKK 37.213 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 24-10-2017
21:30:00
DKK 7.815
Necklace with ruby 1.15 ct & diamonds approx. 0.17ct
Necklace in 18k rhod. white gold set a with ruby 1.15 ct & diamonds approx. 0.17ct Colour: Top Wesselton (G-H) Clarity: SI2-P1 Necklace length: 45cm
Varenr: 4647362

DKK 6.698 BE, Antwerpen 25-10-2017
15:40:00
DKK 4.652
Rubinring af 14 kt. Guld
Diamonds by Frisenholm. Bred rubinring udført af 14 kt. rhodineret guld. prydet med 48 stk. rubiner, ca. 0.70 ct. Ringstr:. ca. 63. Vægt: ca. 4 gram.
Varenr: 4729764

DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-10-2017
19:31:00
Lot Rubine Cabochon Schliff, 80.14 Karat
Lot Opake Rubine in Cabochon Schliff, Farbe: Dunkel Rosa-Rot, Poliert. Gewicht: zus. 80,14 ct.
Varenr: 4799598

DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-10-2017
19:42:00
DKK 298
Brillantring af 18 kt. hvidguld med rubiner og smaragder
Brillantring af 18 kt. hvidguld med blomsterstilk, prydet med 32 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.36 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI. Blomst og blade sat med 6 facetslebne rubiner og og to navetteslebne smaragder. Vægt ca. 5,4 g. Front B 1 cm. Ringstr. 56/18. Fremstår med brugsspor, og...
Varenr: 4797824
DKK 7.400 DK, Vejle, Dandyvej 25-10-2017
20:01:00
DKK 4.100
Kraftig slangering af 18 kt. Guld med brillanter og rubiner
Kraftig slangering udført af 18 kt. Guld prydet med brillanter på samlet ca. 0,19 ct. Farve: Wesselton (H), Klarhed: SI. Øjne i form af rubiner. Ring str. 52,5. bredde på front ca. 3,5 cm, mål på bagside ca. 8,5 mm. 10,9 gram.
Varenr: 4814415
DKK 9.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-10-2017
20:09:02
DKK 6.200
Rubinring af 14 kt. Guld
Diamonds by Frisenholm. Bred rubinring udført af 14 kt. rhodineret guld. prydet talrige rubiner, ca. 45 ct. Ringstr: Ca. 48.
Varenr: 4737805

DKK 1.900 DK, Herlev, Dynamovej 25-10-2017
20:38:00
Fransk ring af 18 kt. guld med brillanter, smaragder, rubiner og safirer
Fransk ring af 18 kt. guld prydet med 2 brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.16 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: P1. Samt 8 facetslebne smaragder, rubiner og safirer. Vægt ca. 3,9 g. B. 0,95 cm. Ringstr. 55/17,5. 1900-tallets anden halvdel. Stemplet på yderside af ringskinnen. Fremstår med ...
Varenr: 4810845
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-10-2017
12:00:00
DKK 3.100
Ring 18 k guld rubin diamanter
RING, 18 k guld, fasettslipad rubin, 10 gammalslipade diamanter totalt ca 0,40 ct, carmosémodell, Karl August, Mattinssson, Stockholm 1917, ringstorlek ca 17 mm, vikt ca 2,2 g
Varenr: 4814603
DKK 2.319 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-10-2017
18:18:00
Se mere
Lille blomsterbi af 18 kt. guld med rosenslebne diamanter og rubiner. 1900-tallets begyndelse
Blomsterbi af 18 kt. guld prydet med 30 rosenslebne diamanter, øjne i form af to små cabochonslebne spineller. 1900-tallets begyndelse. Vægt ca. 4,6 g. L. 2,1 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor lille rosensleben diamant mangler ved brod, ustemplet, testet til 18 kt. guld.
Varenr: 4737540
20:10:00
Schwan besetzt mit Rubinen, Tansaniten und Saphiren
Anhänger/ Brosche in der Form eines Schwans gefertigt aus 925 Silber (punziert). Besetzt mit Rubinen, Tansaniten und Saphiren im facettierten Rund- und Ovalschliff von ca.: 1,5 - 4 x 3 mm. Höhe ca.: 3 cm, Breite ca.: 3,8 cm. Die Öse bietet Platz für eine Kette oder einen Reif mit einem ...
Varenr: 4779620
DKK 2.791 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-10-2017
21:15:00
DKK 298
Rubin og brillant -rosetring af 9.kt. hvidguld. Rubin ca. 1.00 ct. Brillanter i alt ca. 0.36 ct
Rubin og brillant-rosetring af 9.kt. hvidguld prydet med større rund facetsleben rubin ca. 1.00 ct. omkranset af 17 brillanter, i alt ca. 0.36 ct. Farve: Crystal (I). Klarhed: SI. Vægt ca. 4,3 g. front Ø 1,2 cm. Ringstr. 50/16.
Varenr: 4792845
DKK 5.400 DK, Vejle, Dandyvej 27-10-2017
11:55:00
Multicolourring af 18 kt. hvidguld, smaragder, safirer, rubiner og brillanter
Multicolourring udført i 18 kt. hvidguld, prydet med smaragder, safirer, rubiner. Samlet ca. 2.00 ct. samt brillanter på tilsammen ca. 0.34 ct. brillanter. Ringstr. Ø 17,75 mm. Vægt ca. 8,4 gram. Enkelte stene lidt løse, det anbefales at få dem fæstnet.
Varenr: 4799141
DKK 6.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-10-2017
14:47:00
Rubinring af 14 kt. Guld
Diamonds by Frisenholm. Rubinring udført i 14 kt. rhodineret guld. Prydet med femten rubiner, ca. 0.26 ct. Ringstr: 62. Vægt: ca. 1.9 gram.
Varenr: 4762386

DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-10-2017
19:42:00
DKK 425
6 Vintageringe af guld (6)
6 Vintagering af guld, bestående af herrering med synt. safir udført i 14 kt. guld. Str. Ø 21½ mm. Samt af 14 kt. guldring med princess-cut synt. rubin, str. Ø 18 mm. Ring af 14 kt. guld med hvid safir, str. Ø 17.25 mm. Safir med ridser. Lillefingerring med grøn jade, str. Ø 14,25 mm. Ring af 14...
Varenr: 4786690
DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 29-10-2017
15:48:00
DKK 675
Rubinring af 14 kt. Guld
Diamonds by Frisenholm. Rubinring udført i 14 kt. rhodineret guld. Prydet med femten rubiner, ca. 0.25 ct. Ringstr: 61.
Varenr: 4769349

DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-10-2017
18:10:00
Armband örhängen 18 k guld
ARMBAND, ÖRHÄNGEN, 1 par, 18 k guld, 20 carréslipade rubiner, 78 smådiamanter, längd 16,5 cm, vikt ca 16 g
Varenr: 4817496
DKK 2.319 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-10-2017
19:16:00
Se mere
Armring 14 k guld med ädelstenar
ARMRING, 14 k guld, fasettslipade smaragder, turkoser, blå safirer, rosa safirer, rubiner, akvamariner samt rosenslipade diamanter, innerdiameter ca 51,5x60 mm, vikt ca 38,9 g
Varenr: 4817561
DKK 6.185 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-10-2017
21:26:00
Se mere
1 Clip Brosche, 585er Weißgold mit Rubinen,und 2 Paar Ohrringe (3)
1 Paar Ohrringe, 585er Gold, bicolor, 14 Diamanten, zus. ca. 0,10ct, Cape(N) - SI. Maße: ca. 2 x 1,5cm, Gewicht: 5,26g. 1 Paar Ohrringe, Vergoldet, mit Zirkonia . 1 Clip Brosche, 585er Weißgold, mit 2 Rubinen und 1 Perle, zum Verkürzen von Perlenketten. Gewicht: 3,86g, Maße: ca. 2 x 1.5cm. ...
Varenr: 4810459
DKK 2.977 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 30-10-2017
19:53:00
DKK 298
Vintage guldring med syntetiske rubiner
Ring af 14 kt guld, prydet med 7 syntetiske rubiner. Ringstr. 56. Bredde af front: ca 11,7 mm. Vægt: ca 4,4 gr
Varenr: 4809519
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-10-2017
19:55:00
Par vintageringe (2)
Ring af 18 kt rødguld, prydet med en marquisesleben syntetisk rubin. Bredde af front: ca 22 mm. Ringstr. 52 vintagering af rødguld prydet med en lys ametyst. Bredde af front: ca 18,5 mm. Ringstr.49. ifølge guldprøve af 14 kt. Samlet vægt: ca 9,6 gr (2)
Varenr: 4809320
DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 30-10-2017
20:15:00
Vedhæng/broche, 750 hvidguld, vægt ca. 9 g
Vedhæng/broche, 750 hvidguld, vægt ca. 9 g, mål: L. ca. 6 cm med øje, B. ca. 2,3 cm, 9 rubiner, i alt ca. 1.84 ct., central midtersten ca. 1.10 ct., 14 brillanter, i alt ca. 0.48 ct., farve: Top Wesselton, klarhed: VVS-VS. Vedhængsøje og ekstra brocheret nål med sikring. Fremstår istandsat.
Varenr: 4810646

DKK 8.931 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 30-10-2017
20:31:00
DKK 298
Rubin og diamantring
Rubin- og diamantring audført i 18 kt. hvidguld, front i form af svungen bånd, prydet med 11 carréslebne rubiner, flankeret af 25 større og mindre enkeltslebne og diamanter med ældre slibning på tilsammen ca .0.75 ct. Farve: Crystal- Light Yellow (J-P). Klarhed. VS1- P1. ca. 1930- 1940erne. ...
Varenr: 4809648
DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 30-10-2017
20:36:00