Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "rubin" i Smykker i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Rubinring
Rubinring. Ring udført af 18kt. guld (stemplet), prydet med en facetteret ovalsleben rubin af ca.: 8,25 x 6 mm. Ringstr. ca. 56, Ø ca. 17,9 mm. Vægt ca. 6,6 g. Ringen fremstår i aldersrelateret stand med få brugsspor. Varenr: 4626842 DKK 3.349 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-05-2017 18:55:00 DKK 893
Ring i sterlingsølv med rubin
Ring i sterlingsølv med rubin. Ring i delvis forgyldt sterlingsølv isat en cabochon sleben rubin og to cubic zirkonia. Ringstr. Ø18/56.5. Front b. 1.5 cm. Ny og ubrugt Varenr: 4667460 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-05-2017 18:57:00 DKK 475
Smykkesæt, 14 kt hvidguld (3)
Smykkesæt, 14 kt hvidguld (3). Smykkesæt: 1 damering i 14 kt. hvidguld ca. 3 gram med 1 pendeloque-slebet rubin, ca. 0,39 ct. og 21 brillanter på ca. 0,12 ct. Brillanternes klarhed: VSI 2. Farve: Wesselton (H). Ringstr.: 54. 1 par ørestikker i 18 kt. hvidguld, vægt ca. 2 gram med hver 1 oval facetteret rubin ca. 0,56 ct. i ... Varenr: 4502309 DKK 4.242 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-05-2017 19:00:00 DKK 372
Designring med rubin og brillanter
Designring med rubin og brillanter. Ring udført i 18 kt. hvidguld (stemplet), prydet med en rubin på ca. 8,7 x 6,8 mm, ca. 1.69 ct., og 6 brillanter, i alt ca. 0.14 ct., farve: Wesselton (H) til Top Cape (K) og yderligere 4 enkeltslebne diamanter på ca. 0.04 ct. i alt. Farve: Wesselton (H) til Top Cape (K). Ringstr. ca.: 57 mm, ... Varenr: 4626975 DKK 7.442 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-05-2017 20:45:00 DKK 1.005
Per Borup. Guldarmbånd med stjernecharm
Per Borup. Guldarmbånd med stjernecharm . Per Borup. Armbånd af 14 kt satineret guld, monteret med kuglelås prydet med brillant, ca 0.01 ct., farve: Top Wesselton (G), Klarhed. VS, prydet med stjernecharm isat en brillant, ca 0.02 ct., Farve: Top Wesselton (G), Klarhed: VS. samt en lille rubin. Længde ca 19,5 cm. Vægt: ca 28,2 gr. Varenr: 4660343 DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-05-2017 20:55:00 DKK 3.700
Rubinøreringe med brillanter (2)
Rubinøreringe med brillanter (2). Fine øreringe udført i 18 kt. hvidguld, prydet med 4 klare, ovalfacetterede rubiner på ca. 6 x 4,5 mm og 4,4 x 3,7 mm. Samt med 18 brillanter på i alt ca. 0.36 ct. Farve: Wesselton (H), klarhed: VSI 1. Længde ca.: 38 mm, vægt ca.: 3,8 g. (2) Varenr: 4627948 DKK 3.721 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-05-2017 17:35:00 DKK 633
Multi colour ørestikker. Udført i sølv
Multi colour ørestikker. Udført i sølv. Multi colour ørestikker. Udført i sølv og hver prydet med topas, citrin, ametyst, granat, peridot, rubin og smaragd. Længde ca. 7 cm. Varenr: 4667302 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-05-2017 19:08:00 DKK 300
Par multi colour ørestikker. Udført i sølv
Par multi colour ørestikker. Udført i sølv. Par multi colour ørestikker. Udført i sølv og hver prydet med rubin, smaragd, safir, topas, iolite, granat, citrin og ametyst. Længde ca. 5,5 cm. Varenr: 4667305 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-05-2017 19:11:00 DKK 400
Armlænke i 18 kt guld
Armlænke i 18 kt guld . Armlænke i 18 kt guld prydet med mindre rubiner, safirer, granater. Lås i 8 kt. Længde: 18,5 cm. Vægt: 1,9 gr. Varenr: 4663705 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-05-2017 19:26:00 DKK 1.400
Øreringe med safirer i 18 kt. hvidguld (2)
Øreringe med safirer i 18 kt. hvidguld (2). Øreringe med 2 ovalfacetterede safirer, ca. 31.78 ct. og safirer i pavéfatning ca. 1.70 ct. i alt. Fatning og lås i 18 kt. hvidguld Mål: længde med lås ca. 38 mm, bredde ca. 20 mm Vægt ca. 11 gram. (2) Varenr: 4612974

DKK 14.885 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-05-2017 20:03:00 DKK 335
To ringe og medaillonvedhæng af 14 og 8 kt. guld samt forgyldt sterlingsølv. (3)
To ringe og medaillonvedhæng af 14 og 8 kt. guld samt forgyldt sterlingsølv. (3). Ring af forgyldt sterlingsølv, oval front med syntetisk perle. Ringstr. 51/Ø 16,25 mm. Vægt ca. 9,0 gr. Perle med ridser. Ring af 14 kt. guld, front med facetslebet syntetisk ametyst. Ringstr. 53/Ø 17 mm. Vægt ca. 5,1 gr. Medaillon af hammerslået 8 kt. guld, monteret med facetslebet syntetisk ... Varenr: 4668790 DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 26-05-2017 14:37:55 DKK 400
Perlarmband mit Rubinverschluß
Perlarmband mit Rubinverschluß . 3-reihiges Akoya-Perlarmband, mit einem Verschluss gefertigt aus 14kt. Weißgold (punziert), besetzt mit 12 Rubinen im facettierten Rundschliff mit jeweils einem Durchmesser von ca.: 2 mm. Die Perlen sind cremefarben bis weiß und besitzen einen leichten rosafarbenen Lüster, Durchmesser ca.: 6 ... Varenr: 4612159 DKK 1.861 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-05-2017 16:29:00 DKK 781
Konvolut Perlanhänger (4)
Konvolut Perlanhänger (4). Konvolut Anhänger u.a. besetzt mit Perlen. Das Konvolut besteht aus folgenden Positionen: Runder Anhänger gefertigt aus 14kt. Weißgold (punziert), besetzt mit 8 kleinen Akoyaperlen mit einem Durchmesser von je ca.: 3 mm. Sowie mit einem Saphir im facettierten Rundschliff mit einem Durchmesser... Varenr: 4612126 DKK 1.861 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-05-2017 19:20:00 DKK 298
Brillant- og rubinring af 14 kt delvis rhodineret guld
Brillant- og rubinring af 14 kt delvis rhodineret guld. Diamonds By Frisenholm. Ring af 14 kt. guld prydet med 9 behandlede rubiner, samlet ca 0.73 ct, omkranset af talrige små brillantslebne diamanter, samlet ca. 0.010 ct. Farve: Top Wesselton- Wesselton (G-H). Klarhed: SI-P1. Ringstr. 55 Varenr: 4652502

DKK 3.900 DK, Herlev, Dynamovej 26-05-2017 19:31:00 DKK 300
Ring i 18 kt guld med syntetiske rubiner
Ring i 18 kt guld med syntetiske rubiner. Ring i 18 kt guld prydet med syntetiske rubiner. Ringstr: 51 ø16,25 mm. Vægt: 8,4 gr. Varenr: 4664187 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-05-2017 19:56:00 DKK 1.100
Akoya-perlekæde med månesten og rubiner
Akoya-perlekæde med månesten og rubiner. 2-radet akoya-perlekæde med pyntelukning, udført i 18 kt. guld (stemplet), prydet med en cabochonslebet månesten på ca. 8,6 x 7,1 mm. Samt 14 rundfacetterede rubiner med en diameter på ca. 3 mm. Perlerne er cremefarvede med en meget let rosafarvet lustre, diameter ca. 7,3 mm. Længde ca. 45 ... Varenr: 4612147 DKK 3.721 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-05-2017 20:30:00 DKK 447
Ring med rubin og Cubic Zirkonia, 9 kt. guld
Ring med rubin og Cubic Zirkonia, 9 kt. guld. Ring udført i 9 kt. guld, prydet med en oval cabochonsleben rubin, flankeret af 2 rørfattede Cubic Zirkonia. Ringstr. Ø 17,75 mm. Vægt ca. 2,9 gram. Varenr: 4585878

DKK 1.800 DK, Odense, Kratholmvej 27-05-2017 14:14:00 DKK 300
Øreringe af 18 kt. hvidguld med rubiner, safirer og brillanter (2)
Øreringe af 18 kt. hvidguld med rubiner, safirer og brillanter (2). Øreringe (2) af 18 kt. hvidguld, stempel: 750, med 2 x rubiner på i alt ca. 2.54 ct., 2 x safirer på i alt ca. 5.13 ct. og 100 brillanter på i alt ca. 0.77 ct., klarhed: ca. SI - Pique 2, farve: Top Crystal - Cape (J - P) og Fancy Colour = champagnefarvet, mål: 41 x 11,8 mm. Varenr: 4612976

DKK 21.583 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-05-2017 20:30:00 DKK 11.536
Konvolut Rubine, rund facettiert, insg. ca. 86.20ct. (1493)
Konvolut Rubine, rund facettiert, insg. ca. 86.20ct. (1493). Konvolut, bestehend aus 1493 rund facettierten Rubinen, insg. ca. 86.20ct., Ø von ca. 1,10mm- 3,25mm, verschiedene Farbsättigung und -intensität, verschiedene Reinheit. Altersbedingt leichte bis deutliche Gebrauchsspuren, Chips (1493) Varenr: 4666238 DKK 1.637 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-05-2017 20:54:00 DKK 298
Halskæde med medaljon af 14 kt. guld
Halskæde med medaljon af 14 kt. guld. Halskæde og medaljon af 14 kt. guld. Medaljon prydet med lille syntetisk rubin. L. 53,8 cm. Vedhæng: 2,5 x 2,5 cm. Varenr: 4671172 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2017 14:40:00 DKK 475
Damering i 18 kt. guld med diamanter og rubin
Damering i 18 kt. guld med diamanter og rubin. Damering i 18 kt. guld med en 1 rubincabochon og 10 brillanter ca. 0.25 ct. i alt, klarhed ca.: SI - Pique 1, farve: Wesselton - Top Crystal (H - J), vægt ca. 5 g, ringstr. 52, stempel: 750. Varenr: 4612892

DKK 5.954 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-05-2017 19:22:00 DKK 2.977
Collierkæde i forløb, rubiner med feldspat
Collierkæde i forløb, rubiner med feldspat. Collierkæde i forløb, perleslebne rubiner med feldspat. Ca. 740 ct. Kuglelås i 925 sølv, forgyldt. Diameter ca. 8 - 18,6 mm. Kædelængde ca. 49 cm. Vægt ca. 150 gram. Varenr: 4612993

DKK 14.141 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-05-2017 19:32:00 DKK 11.164
Tre armbånd af guld med chrysopras, synt. rubin og synt. saffir (3)
Tre armbånd af guld med chrysopras, synt. rubin og synt. saffir (3). Tre armbånd af 14 kt guld med kasselås og sikkerhedshasp. Et armbånd med facetslebet grøn chrysopras, et armbånd med synt. blå safir samt et armbånd med synt. rubin. B. 3,5 mm. L. 17,7 cm. Totalvægt ca. 30 gram. (3) Varenr: 4672449 DKK 6.400 DK, Hørsholm, Vibe Alle 29-05-2017 19:42:00 DKK 450
Ring i 14 kt. guld med stjernerubin
Ring i 14 kt. guld med stjernerubin. Ring i 14 kt. guld prydet med cabochonslebet stjernerubin på ca. 2,10 ct. (mål 10x7 mm). Ringstr. 49/15,75. Vægt 2,8 g. Stjerneeffekten kan desværre ikke gengives på fotos. Varenr: 4650149 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-05-2017 20:03:00 DKK 425
Håndlavet ring m/ rosen kvarts mm, guldbelagt sterling sølv, 13 gram
Håndlavet ring m/ rosen kvarts mm, guldbelagt sterling sølv, 13 gram. Unika ring af guldbelagt samt sort rhodineret sterlingsølv fattet med stor cabochon slebenrosen kvarts på ca. 20 ct. samt mindre rubiner. Ringstørrelse ca. Ø 17,75 mm/ 55. Højde ca. 22,5 mm. Vægt ca. 13 gram. Varenr: 4517174

DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-05-2017 20:10:00 DKK 800
Rubin- og brillantørestikker (2)
Rubin- og brillantørestikker (2). Par ørestikker af 18 kt guld. Hver prydet med i center med en rundt facetslebet rubin ca Ø 4,5 mm. samt 12 brillantslebne diamanter monteret i hvid rhodineret guld, i alt ca 0.24 ct. Farve Wesselton (H). Klarhed SI-P1. Ø ca 10 mm. Vægt ca 4,6 gr. (2) Varenr: 4601955 DKK 5.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 29-05-2017 20:15:00 DKK 550
Armbånd i 18 og 14 kt. guld/rødguld med perler af farvede sten og kulturperler
Armbånd i 18 og 14 kt. guld/rødguld med perler af farvede sten og kulturperler. Armbånd i 18 kt. guld/rødguld med facetterede perler af farvede sten = 4 safirer og 2 rubiner, diameter ca. 5,8 - 6 mm og 5 hvide kulturperler, diameter ca. 5,8 - 6,18 mm Stempler: 750 A-1 Vedhæng med 1 karneolperle ca. 11,88 mm indfattet i 14 kt. guld, stempel = 14 k KE Længde ca. 19 cm, ... Varenr: 4617602 DKK 10.047 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-05-2017 20:26:00 DKK 5.210
Øreringe i 18 kt. guld med rubiner og diamanter (2)
Øreringe i 18 kt. guld med rubiner og diamanter (2). Øreringe i 18 kt. guld med rubiner og diamanter 4 facetterede rubiner ca. 27.49 ct. i alt 157 brillanter ca. 1.91 ct. i alt, klarhed: ca. VS, farve ca. Top Wesselton (G) Mål med låse: 52,6 x 15,6 mm, vægt ca. 16 g. (2) Varenr: 4612981

DKK 44.654 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-05-2017 20:39:00 DKK 1.377
Samling guldringe 14 kt (6)
Samling guldringe 14 kt (6). Samling guldringe i 14 kt i forskellige størrelser med blå syntetisk spinel, syntetisk rød rubin, syntetisk lila safir. Vægt: 12,2 gr. (6) Varenr: 4674252 DKK 1.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 30-05-2017 19:01:00 DKK 375
Ponte Vecchio Gicielli. Italiensk smykkesæt, 18 kt guld (7)
Ponte Vecchio Gicielli. Italiensk smykkesæt, 18 kt guld (7). Ponte Vecchio Gicielli. Italiensk smykkesæt af 18 kt. guld- og hvidguld, bestående af, oplukkelig leddelt halsring, prydet med 24 brillanter på i alt ca. 0.24 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS-SI. samt seks tilhørende låse, monterede med kasselåse, heraf lås prydet med smaragd på ca. 7 x 7 mm... Varenr: 4631810 DKK 100.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 30-05-2017 20:10:00 DKK 15.500
 1 2  >>