Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "rubin" i Smykker i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Halskæde af sterlingsølv
Halskæde af sterlingsølv. Halskæde af sterlingsølv fattet med talrige transparente smaragder og rubiner, L. 45 mm. Varenr: 3863582

DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 01-08-2015 20:24:00 DKK 1.250
Rubin- og diamantsmykkesæt af 18 kt. hvidguld. (3)
Rubin- og diamantsmykkesæt af 18 kt. hvidguld. (3). Rubin- og diamantsmykkesæt af 18 kt. hvidguld, bestående af halscollier og et par ørelokker, prydet med 6 større dråbeformede facetslebne rubiner flankeret af 199 mindre brillantslebne diamanter, i alt ca. 2.15 ct. Farve: Crystal. Klarhed: Vs1-Si1.Stemplet med engelske hallmarks. Vægt ca. 26,4 ... Varenr: 3901394 DKK 35.000 DK, Vejle, Dandyvej 01-08-2015 20:31:00 DKK 28.000
Slange ring fra Heartbeats.
Slange ring fra Heartbeats.. Slange ring fra Heartbeats. Udført i 14 kt hvidguld i form af en sammen rullet slange prydet med rubin øjne. Kroppen prydet med talrige diamanter i alt ca. 0.80 ct. Farve Wesselton-Cape/H-N Klarhed P2-P3. Ringstr. 55 Ø: 17,5 mm. Varenr: 3715897

DKK 4.900 DK, Helsingør, Støberivej 01-08-2015 20:40:00 DKK 3.900
Broche med Tsavorite og rubiner
Broche med Tsavorite og rubiner . Broche udført i 18 kt. rhodineret guld, i form af firben, sat med talrige facetslebne tsavoritter samt to rubiner som af øjne. Samlet ca. 5.03 ct. tsavorite. Mål: 7x3,5 cm. Vægt ca. 11 gram. Varenr: 3901308 DKK 11.000 DK, Odense, Kratholmvej 01-08-2015 21:17:00 DKK 6.200
Rubinring fra byfrisenholm, 14 kt. guld.
Rubinring fra byfrisenholm, 14 kt. guld. . Diamonds by Frisenholm. Rubinring udført i 14 kt. guld. Prydet med femten farvebehandlet rubiner, ca. 0.24 ct. Ringstr: EU-54. Vægt: ca. 1.6 gram. Stemplet 585 FHP. Levering i gaveæske er inkluderet i hammerslaget. Varenr: 3674194

DKK 1.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-08-2015 10:56:00 DKK 900
Broche af guld med rubiner, smaragder og brillanter, ca. 1.05 ct.
Broche af guld med rubiner, smaragder og brillanter, ca. 1.05 ct. . Broche udført af 18 kt. guld og hvidguld, prydet med 8 rubiner og smaragder i forskellige slibninger af i alt ca. 1.12 ct. og 86 brillanter af i alt ca. 1.05 ct., farve: Top Wesselton - Wesselton ( G - H ), klarhed: VS1 - SI1, mål ca. 25,0 x 35,7 mm, vægt: ca. 8,2 g. Varenr: 3884752

DKK 20.177 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02-08-2015 11:00:00 DKK 14.199
Ring in Gelbgold mit Brillanten und Rubinen
Ring in Gelbgold mit Brillanten und Rubinen. Ring gefertigt aus 14 kt. Gelbgold - punziert, mittig ausgefasst mit 7 rund facettiert geschliffenen Rubinen, seitlich geflankt durch 2 brillanten von ca. total 0.02 ct. Farbe: Light yellow ( M ) - light Brown, Reinheit: SI1, Ringgröße ca. 58 Ø Varenr: 3913532

DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 02-08-2015 12:07:00 DKK 598
Ørestikker af sterlingsølv (2)
Ørestikker af sterlingsølv (2). Ørestikker af sterlingsølv fattet med talrige rubiner og hvide topaser, L. 35 mm. (2) Varenr: 3897875

DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 02-08-2015 12:40:00 DKK 600
Vedhæng af guld og sølv med rubiner og diamanter
Vedhæng af guld og sølv med rubiner og diamanter. Bevægeligt vedhæng udført af 18 kt. guld og sterlingsølv, prydet med 88 brillanter af i alt ca. 0.80 ct., farve: light brown, klarhed: VS1 - SI1, facetterede rubinrondeller på ca. 3,0 - 4,7 mm og 2 hvide, boutonformede ferskvandskulturperler på hver ca. 3,4 mm, mål inkl. øsken ca. 83,1 x 28,6 mm,... Varenr: 3883211

DKK 7.473 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 02-08-2015 20:30:00 DKK 5.231
Rubin og brillantarmbånd
Rubin og brillantarmbånd. Klassisk armbånd udført i 18 kt. rhodineret guld, sat med 26 røde Burma rubiner, hvorimellem 52 små brillanter. Lukke er monteret med sikkerhedshasp. L. 18 cm. Vægt ca. 12,4 gram. Enkelte rubiner med små hak. Varenr: 3901303 DKK 10.000 DK, Odense, Kratholmvej 03-08-2015 18:52:00 DKK 7.000
Ørestikker af hvidguldbelagt sterlingsølv
Ørestikker af hvidguldbelagt sterlingsølv . Ørestikker af hvidguldbelagt sterlingsølv fattet med talrige safirer og rubiner i alt ca. 5,50 ct. L 43 mm Varenr: 3819857

DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 03-08-2015 19:19:00 DKK 700
Halskæde med rubiner og brillanter
Halskæde med rubiner og brillanter. Halskæde udført i 18 kt. rhodineret guld, prydet med 59 ovale facetslebne rubiner, ialt ca. 27 ct. samt 118 brillanter, ialt ca. 1.70 ct. Farve: Top Crystal/I - Top Cape/K. Klarhed: VS2-SI1. Lukke er monteret med sikkerhedshasper. L. 40 cm. Vægt ca. 25,8 gram. Varenr: 3901296 DKK 14.000 DK, Odense, Kratholmvej 03-08-2015 19:29:00 DKK 10.000
Två par örhängen med stenar, pärlor (2)
Två par örhängen med stenar, pärlor (2). Två par örhänge. Ett par i 18K guld med vardera en odlad sötvattenspärla och tre rundfasetterade cubic zirkoner. Längd ca 1,7 cm. Ett par örhänge i 18K vitguld med vardera en rundfasetterad rubin med en krans av mindre diamanter. (2) Varenr: 3921372

DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 03-08-2015 19:46:00 DKK 295
Halskæde af hvidguld 14 kt. med rubin- og brillantvedhæng af guld 14 kt.
Halskæde af hvidguld 14 kt. med rubin- og brillantvedhæng af guld 14 kt.. Halskæde af hvidguld 14 kt. med vedhæng af guld 14 kt. prydet med større cabochonslebet rubin på ca. 1.00 ct. og fem mindre brillanter på i alt ca. 0.08 ct., farve: Wesselton (H), klarhed: VS1 - VS2. Vægt 4,0 gr. L. halskæde 41 cm. L. vedhæng 1,9 cm. Varenr: 3916171 DKK 1.200 DK, Hørsholm, Vibe Alle 03-08-2015 19:52:00 DKK 600
Rubin- og diamantring af platin. Rubin ca. 1.14 ct
Rubin- og diamantring af platin. Rubin ca. 1.14 ct. Rubin- og diamantring af 950 platin, prydet med større oval facetsleben rubin på ca. 1.14 ct. flankeret af 2 ovale,diamanter og 6 baguetteslebne diamanter og 20 mindre brillantslebne diamanter, på i alt ca. 0.42 ct. Carat stemplet i ringskinnen. Farve: Wesselton (H). Klarhed: Vs1-SI1. ... Varenr: 3921916 DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-08-2015 20:36:00 DKK 6.000
Et par vintage rubin-og brillantørestikker af hvidguld. (2)
Et par vintage rubin-og brillantørestikker af hvidguld. (2). Et par vintage rubin-og brillantørestikker af hvidguld, i form af kløver, prydet med 50 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.80 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VVS1-VS1. vedhængende 2 runde facetslebne rubiner. Fremstår ustemplede, syretestet til 18 kt. hvidguld. Vægt ca. 3 gr. L. 2 cm. ... Varenr: 3913939 DKK 6.500 DK, Vejle, Dandyvej 04-08-2015 11:40:00 DKK 5.200
Ring af hvidguldsbelagt sterlingsølv
Ring af hvidguldsbelagt sterlingsølv. Ring af hvidguldsbelagt sterlingsølv fattet med talrige safirer og rubiner. Ringstr. 58 Ø 18,5 mm. Varenr: 3905443

DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 04-08-2015 14:21:00 DKK 750
Rubinring fra byfrisenholm, 14 kt. guld, 0.80 ct.
Rubinring fra byfrisenholm, 14 kt. guld, 0.80 ct.. Diamonds by Frisenholm. Rubinring udført i 14 kt. guld. Prydet med 48 stk. farvebehandlet rubiner, ca. 0.80 ct. Ringstr: EU-58. Vægt: ca. 3.64 gram. Stemplet: 585 FHP. Levering i gaveæske er inkluderet i hammerslaget. Varenr: 3921825

DKK 4.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04-08-2015 14:59:10 DKK 1.900
Ring, rhodineret sterlingsølv
Ring, rhodineret sterlingsølv. Ring af rhodineret sterlingsølv fattet med 3,20 ct. ametyst samt talrige rubiner. Ringstørrelse 55, Ø 17,5 mm Varenr: 3902511

DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 04-08-2015 15:23:00 DKK 500
Halskæde af hvidguldsbelagt sterlingsølv
Halskæde af hvidguldsbelagt sterlingsølv . Halskæde af hvidguldsbelagt sterlingsølv fattet med talrige rubiner og mangefarvede safirer. L 38 cm Varenr: 3819812

DKK 2.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04-08-2015 16:30:00 DKK 1.400
Cocktailring samt halskæde af guld (2)
Cocktailring samt halskæde af guld (2). Vintage cocktail ring af 14 kt guld. Prydet med en lilla farveskiftende syntetisk safir. Ø 11 mm. Fremstår med skade på en klo. Ringst. 17,5/55, Halskæde og vedhæng af 14 kt guld. Prydet med en syntetisk rubin samt en lille brillant. H. ca 1 cm L. 50 cm. (2) Varenr: 3922389 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 04-08-2015 17:38:00 DKK 725
Ørestikker af hvidguldsbelagt sterlingsølv
Ørestikker af hvidguldsbelagt sterlingsølv. Ørestikker af hvidguldsbelagt sterlingsølv fattet med talrige ametyster, safirer, rubiner og hvide topaser. L 52 mm Varenr: 3829934

DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04-08-2015 18:01:00 DKK 700
Ring in Weißgold mit Brillanten und Rubin
Ring in Weißgold mit Brillanten und Rubin. Ring gefertigt aus 14 kt. Weißgold - punziert, ausgefasst mit einem Rubin im rund facettierten Schliff von ca. 4,1 mm und 8 Brillanten von ca. total 0.35 ct. Farbe: Wesselton ( H ), Reinheit: VS1-SI1. Ringgröße ca. 52 Ø 16,5 mm, Gewicht ca. 2,9 g. Varenr: 3913518

DKK 1.868 DE, Hamburg, Große Elbstraße 04-08-2015 18:24:00 DKK 1.121
Samlingen ringar, 3 st ringar,18 K guld, 5,4 gram (3)
Samlingen ringar, 3 st ringar,18 K guld, 5,4 gram (3). 3 st ringar utförd i 18 K guld. 2 stycken ringar med stenar. 1 st ring med Marquis slipad rubin, 1 st ring med 3 stycken vita safirer. Samtliga stämplade 18K. Storlek: 51, 52 samt 53 Ø 16,25 - 17mm. Samlade vikt: 5,4 gr (3) Varenr: 3923464 DKK < 1.000 SE, Örebro, Aspholmen 04-08-2015 19:21:00 DKK 570
Stor broche i hvidguldsbelagt sterlingsølv
Stor broche i hvidguldsbelagt sterlingsølv. Stor broche i form af blomster i kurv af hvidguldsbelagt sterlingsølv fattet med talrige transparente smaragder og rubiner. M 49 x 42 mm Varenr: 3842996

DKK 2.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04-08-2015 19:26:00 DKK 1.250
Rubin og brillant ørestikker
Rubin og brillant ørestikker. Par ørestikker udført i 14 kt. rhodineret guld, hver sat med marquiseslebne rubiner og én brillant. Vægt ca. 3,6 gram. Varenr: 3476977 DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 04-08-2015 20:28:00 DKK 2.500
Ørestikker af guld med perler og rubiner, par ( 2 )
Ørestikker af guld med perler og rubiner, par ( 2 ). Ørestikker af 18 kt. guld - stemplet, hver prydet med en facetslebet rubin - behandlet, samt i afslutningen med en hvid, rund kulturperle Ø ca. 10,2 mm med stærk lustre, changerende overtoner og synligt fejlfri overflade. Rubiner af i alt ca. 4.35 ct. L. i alt ca. 23 mm, vægt i alt ca. 7,2 g. Par... Varenr: 3922740

DKK 6.352 DE, Hamburg, Große Elbstraße 04-08-2015 21:03:00 DKK 4.110
Vintage ring med opaler af 15 kt. guld. 1900-tallets første halvdel
Vintage ring med opaler af 15 kt. guld. 1900-tallets første halvdel. Vintage ring af 15 kt. guld, prydet med 5 cabochonslebne opaler flankeret af små favetslebne rubiner. Fremstår alderspatina og brugsspor. 1900-tallets første halvdel. Vægt ca. 2,4 gr. Ringstr.60/19. Varenr: 3900472 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-08-2015 21:15:00 DKK 3.800
Håndfremstillet vedhæng af hvidguldsbelagt sterlingsølv
Håndfremstillet vedhæng af hvidguldsbelagt sterlingsølv. Håndfremstillet vedhæng af hvidguldsbelagt sterlingsølv fattet med stor 18 x 14 mm citrongul kvarts samt talrige tanzanitter, smaragder og rubiner. M 54 x 26 mm Varenr: 3861533

DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-08-2015 10:26:00 DKK 1.000
Rubin- og diamantring, Rhombeformet, 14 kt  rhodineret guld.
Rubin- og diamantring, Rhombeformet, 14 kt rhodineret guld.. Diamonds By Frisenholm. Rombeformet Rubin- og diamantring fra FHP udført i 14 kt. guld prydet med 9 farvebehandlede rubiner på i alt 0.70 ct, disse omkranset af 26 små brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.09 ct. Farve: Top Wesselton/ Wesselton (G-H). Klarhed: SI/P1. slibning: God. Ringstr. ... Varenr: 3923341

DKK 8.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-08-2015 19:18:00 DKK 2.500
 1 2  >>