Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  på "rubin" i Smykker i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Rubin- og diamant vedhæng
Rubin- og diamant vedhæng . Rubin- og diamant vedhæng af 9 kt guld prydet med en dråbeformet, facetsleben, behandlet rubin på ca. 2.35 ct. samt talrige mindre diamanter på ialt ca. 0.23 ct. Farve: Wesselton-Crystal (H-I). Klarhed: P1-P2. H. 2 cm incl. øsken.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, ... Varenr: 3366777

DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-04-2014 10:03:00 DKK 1.250
Ring in Sterlingsilber mit Farbedelsteinen
Ring in Sterlingsilber mit Farbedelsteinen. Ring gefertigt aus 925 Sterlingsilber - punziert und teils vergoldet. Ringkopf Ø ca. 17 mm, besetzt mit einem Smaragd, 14 Rubine und 20 Zirkonias im facettierten Schliff. Ringgröße ca. 54 Ø 17,2 mm, Gewicht ca. 4,8 g. Neuwaren werden nach dem Neuwarenprinzip taxiert. D. h. der Schätzpreis plus ... Varenr: 3359625

DKK 2.240 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-04-2014 11:38:00 DKK 896
Rubin- og diamantvedhæng
Rubin- og diamantvedhæng. Rubin- og diamantvedhæng af 9 kt. rhodineret guld prydet med en dråbeformet, facetsleben, behandlet rubin på ca. 2.10 ct. samt 36 mindre enkeltslebne diamanter. Farve: Top Crystal-Crystal (I-J). Klarhed: P2-P3. H. ca. 2,5 cm. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at ... Varenr: 3345755

DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 24-04-2014 13:07:00 DKK 1.250
Armbånd med ædelsten og brillanter, ca. 0.25 ct.
Armbånd med ædelsten og brillanter, ca. 0.25 ct. . Armbånd med ædelsten udført af 14 kt. guld - stemplet, prydet med 6 farvede, rundslebne ædelsten på ca. 3,0 mm: hhv. 2 safirer, rubiner, smaragder, 2 brillanter af i alt ca. 0.25 ct., farve: Top Wesselton (G), klarhed: (IF) lupklar. B. ca. 6,8 mm. L. armbånd ca. 18 cm, vægt ca. 25,0 ... Varenr: 3343562

DKK 18.665 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-04-2014 18:06:00 DKK 6.346
Rubin- og diamantvedhæng
Rubin- og diamantvedhæng. Rubin- og diamantvedhæng af 9 kt. guld prydet med en dråbeslebet behandlet rubin på ca. 2.10 ct. samt 36 mindre enkeltslebne diamanter. Farve: TopCape (L). Klarhed: SI1-P2. L. 2,4 cm. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den ... Varenr: 3279919

DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-04-2014 19:00:00 DKK 1.250
Par rubin og brillant ørestikker.
Par rubin og brillant ørestikker.. Par rubin og brillant ørestikker. Et par cocktail ørestikker udført i 18 kt hvidguld og prydet med ca. 1.15 ct naturlige rubiner, god farve og klarhed, samt ca. 0.20 ct brillanter Farve Wesselton/H Klarhed VS2-SI2. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen ... Varenr: 3293008

DKK 12.000 DK, Helsingør, Støberivej 24-04-2014 19:05:00 DKK 6.000
Øreringe af rosaguld og guld med safirer og brillanter, par ( 2 )
Øreringe af rosaguld og guld med safirer og brillanter, par ( 2 ). Øreringe udførte af 18 kt. rosaguld og guld - stemplet, prydede med orangefarvede safirer, rubiner, brillanter og enkeltslebne diamanter. Brillanter og diamanter af i alt ca. 0.28 ct., farve: Wesselton ( H ), klarhed: VVS2-VS1, L. ca. 37,5 mm, max. B. ca. 10,7 mm, samlet vægt ca. 16,8 g. ( 2 ... Varenr: 3335021

DKK 37.330 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-04-2014 20:03:00 DKK 14.932
Ørestikker af guld med Burma rubiner, par ( 2 )
Ørestikker af guld med Burma rubiner, par ( 2 ). Ørestikker udførte af 18 kt. guld - stemplet. Dråbeformede, prydede med Burma rubiner i rund facetslibning af i alt ca. 11 ct. B. ørestikker ca. 16-2 mm, L. ca. 23 mm, samlet vægt ca. 16 g. ( 2 ) Tysk guldsmedearbejde.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at ... Varenr: 3335029

DKK 52.261 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-04-2014 21:09:00 DKK 20.905
Alliancering med rubiner
Alliancering med rubiner. Alliancering udført i 18 kt. rhodineret guld, prydet med talrige klare røde facetslebne rubiner. Ringstr. Ø 17 mm. Vægt ca. 6,4 gram. Varenr: 3335258 DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-04-2014 21:10:00 DKK 2.900
Rubin og brillantring
Rubin og brillantring. Ring udført i 18 kt. rhodineret guld, prydet med en rund facetsleben rubin, flankeret af 6 klare hvide brillanter. Samlet ca. 0,18 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: VS2-SI1. Ringstr. Ø 16,75 mm. Vægt ca. 3,4 gram.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus... Varenr: 3077266

DKK 5.500 DK, Odense, Kratholmvej 24-04-2014 21:47:00 DKK 3.500
Rubin- og diamantvedhæng
Rubin- og diamantvedhæng. Vedhæng udført i 9 kt. guld prydet med en oval facetteret behandlet rubin på ca. 1.85 ct omkranset af talrige diamanter - tilsammen ca. 0.25 ct. Farve: Wesselton-Crystal (H-J). Klarhed: P2-P3. H: ca. 20 mm. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus ... Varenr: 3259221

DKK 2.750 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-04-2014 11:00:00 DKK 1.250
Handmade big diamond ring with gem`s approx. 3.50ct
Handmade big diamond ring with gem`s approx. 3.50ct. Diamond ring, handmade ring with gem`s approx. 3.50ct 18kt white gold, hallmarked Diamond ring decorated with numerous brilliant-cut oval-cut, pear-cut and marquise-cut diamonds total approx. 3.50ct Also adorned with 3 oval-cut red rubies, 3 oval-cut blue sapphire`s and 1 marquise-cut green ... Varenr: 3384683 DKK 31.357 BE, Antwerpen 25-04-2014 14:31:00 DKK 21.651
Diamond twin emerald and ruby ring in 18kt approx. 1.44ct (2)
Diamond twin emerald and ruby ring in 18kt approx. 1.44ct (2). Diamond twin emerald and ruby ring in 18kt approx. 1.44ct (2) Yellow gold,hallmarked 750 Ring adorned on 2 rings with 24 brilliant-cut diamonds approx. 1.44ct Also adorned with 12 round-cut emerald and ruby approx. 1.92ct Colour: Top wesselton (F-G) Clarity: VS2-SI1-SI2-P1 Total weight: ... Varenr: 3202252 DKK 11.759 BE, Antwerpen 25-04-2014 14:40:00 DKK 8.212
Diamond and ruby earrings in 18kt approx.1.25ct (2)
Diamond and ruby earrings in 18kt approx.1.25ct (2). Diamond and ruby earrings in 18kt approx.1.25ct (2). 18kt white gold, hallmarked. Earrings decorated with 6 round-brilliant-cut diamond and 12 baguette-cut diamonds total approx. 1.25ct total. Also set with 2 oval-cut- red rubies approx. 2.00ct. Colour: Wesselton (H). Clarity: ... Varenr: 3384665 DKK 19.411 BE, Antwerpen 25-04-2014 14:55:00 DKK 13.439
Rubin- og diamantring
Rubin- og diamantring. Rubin- og diamant ring af 9 kt. guld, prydet med 13 runde facetslebne rubiner samt 30 små diamanter. Farve: Top Crystal - Crystal (I-J) Klarhed: P1- P3. Ringstr. 55 Ø 17.50 mm. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den ... Varenr: 3219478

DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2014 16:15:00 DKK 1.400
Synt. Rubin- og safirring
Synt. Rubin- og safirring. Rubin- og safirring af rhodineret sterling sølv prydet med 14 runde, facetterede, syntetiske rubiner samt talrige små, runde, hvide safirer. Ringstr. 54 Ø 17,25 mmNyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris... Varenr: 3284253

DKK 1.250 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2014 17:39:00 DKK 300
Ring med diamanter og rubin
Ring med diamanter og rubin. Ring med diamanter og rubin, med certifikat, ca. 0.08 ct. og 1.56 ct. Udført af 10 kt. hvidguld - stemplet, prydet midtpå med en facetteret ovalslebet rubin af ca. 1.56 ct., 2-radet med brillanter af i alt ca. 0.08 ct., farve: Top Crystal-Wesselton (H-J), klarhed: P3, ringstr. 58,5 Ø 17,6 mm, ... Varenr: 3341491

DKK 10.452 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-04-2014 18:08:00 DKK 3.733
Galugatarmbånd med ædelsten
Galugatarmbånd med ædelsten. Armbånd udført af galugat. B. ca. 15-50 mm, afsluttet med forgyldte og delvist sortnede endestykker. Prydet midtpå i rørfatninger af forgyldt sølv, der er delvist sortnet med forskellige ædelsten såsom ametyst, granat, rubin - behandlet, turmalin af i alt ca. 34 ct. B. indvendigt minimalt ... Varenr: 3316774

DKK 14.185 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2014 18:45:00 DKK 6.346
Rubin- og diamant vedhæng
Rubin- og diamant vedhæng . Rubin- og diamant vedhæng af 9 kt guld prydet med en dråbeformet, facetsleben, behandlet rubin på ca. 2.35 ct. samt talrige mindre diamanter på ialt ca. 0.23 ct. Farve: Wesselton-Crystal (H-I). Klarhed: P1-P2. H. 2 cm inkl. øsken. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, ... Varenr: 3279507

DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-04-2014 19:00:00 DKK 1.250
Örhängen i vitguld 18k med rubiner, 3066
Örhängen i vitguld 18k med rubiner, 3066. Örhängen i vitguld 18k med rubiner, tot 0.11ct Färg. Wesselton Klarhet: P. Nyproducerade varor värderas efter butiksprismetoden. Det betyder att vår värdering plus köpprovision motsvarar rekommenderat försäljningspris, eller det pris varan skulle kosta i butik. Läs mer här. Varenr: 3327817

DKK 5.172 SE, Malmö, Baltzarsgatan 25-04-2014 19:12:00 DKK 2.381
Ring af guld med brillanter og rubin
Ring af guld med brillanter og rubin. Ring udført af 14 kt. guld - stemplet, prydet med en navetteslebet rubin på ca. 8 x 4,1 mm, flankeret af 6 brillanter af i alt ca. 0.18 ct., farve: Wesselton-Crystal ( H-I ), klarhed: SI1-P1, ringstr. ca. 51 Ø ca. 16,2 mm, vægt ca. 2,5 g.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det ... Varenr: 3338078

DKK 4.853 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2014 19:54:00 DKK 3.360
Collier af guld med rubiner
Collier af guld med rubiner. Collier udført af 18 kt. guld - stemplet. Vedhæng prydet med rubiner af i alt ca. 27 ct. i rund facetslibning. Kuglekæde med karabinlås, L. ca. 42,5 cm, Ø vedhæng: ca. 17 mm, L. med øsken: ca. 30,5 mm, samlet vægt: ca. 19,3 g. Øskenet kan åbnes og vedhænget kan f.eks. bæres på en ... Varenr: 3335006

DKK 32.850 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2014 20:04:00 DKK 13.065
Figurbroche af guld med rubiner
Figurbroche af guld med rubiner. Figurbroche i form af en kørende karet udført af 18kt. guld, prydet med 3 baguetteslebne rubiner på ca. 4,3 x 2,8 mm - 4,4 x 3,1 mm, mål ca. 61,3 x 31,2 x 11,6 mm, vægt ca. 15,3 g. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den ... Varenr: 3346827

DKK 11.199 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2014 20:20:00 DKK 5.973
Rubin- og diamant vedhæng
Rubin- og diamant vedhæng. Rubin- og diamant vedhæng af 9 kt. guld prydet med dråbeformet, facetsleben behandlet rubin på ca. 1.85 ct. flankeret af små diamanter på ialt ca. 0.18 ct. . Farve: Top Crystal-Crystal (I-J). Klarhed: P2-P3. H. ca. 2,5 cm. Modelfoto.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det ... Varenr: 3302356

DKK 3.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-04-2014 20:35:00 DKK 1.250
Rubinring med brillanter, ca.0.45 ct. og rubin ca. 1.25 ct.
Rubinring med brillanter, ca.0.45 ct. og rubin ca. 1.25 ct.. Rubinring med brillanter udført af 18 kt. hvidguld - stemplet 750, prydet midtpå med en ovalslebet rubin af ca. 1.25 ct., tre-radet flankeret af 54 brillanter af i alt ca. 0.45 ct., farve: Top Wesselton ( G ), klarhed: P1. Ringstr. ca. 55; Ø ca. 17,7 mm. Vægt ca. 6 g. Nyproducerede varer vurderes... Varenr: 3339688

DKK 11.945 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-04-2014 21:11:00 DKK 4.480
Guldcollier med diamantperler, guldsmedene Weinmann + Stapff
Guldcollier med diamantperler, guldsmedene Weinmann + Stapff. Unika designercollier med diamantperler fra guldsmedene Weinmann + Stapff, udført af 18kt. guld, prydet med 15 afrundede diamantperler i forskellige grønlige, grå og brune toner af ca. 16.14 ct., 7 brillanter af i alt ca. 0.09 ct., farve: Top Wesselton ( G ), klarhed: VVS1, 3 rundslebne rubiner ... Varenr: 3332198 DKK 50.768 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2014 21:13:00 DKK 29.117
Rubin- og diamantvedhæng
Rubin- og diamantvedhæng. Rubin- og diamantvedhæng af 9 kt. guld. Prydet i front med en dråbeformet rubin (behandlet) på ca. 1.73 ct. omkranset af talrige mindre enkeltslebne diamanter på tilsammen ca. 0.18 ct. Farve: Top Crystal - Crystal (I-J) Klarhed: SI1-P1. H. 2,4 cm. B. 1,3 cm Nyproducerede varer vurderes efter ... Varenr: 3280411

DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 26-04-2014 11:15:00 DKK 1.250
Pearl necklace in 18kt set with diamond,citrine, sapphire and rubies approx.0.30ct
Pearl necklace in 18kt set with diamond,citrine, sapphire and rubies approx.0.30ct . Yellow gold, hallmarked 750 Pearl necklace all the way with cream colour, clean surface and good lustre fresh water pearls with 6.50-7.00mm round to oval pearls., also 1 baroque shape hanging pearl, also adorned with oval shape yellow citrine approx. 1.75ct, blue sapphire approx. 1.00ct, red ... Varenr: 3036644 DKK 8.212 BE, Antwerpen 26-04-2014 15:33:00 DKK 4.293
Necklace in 18kt with ruby 1.00ct. and diamonds approx. 0.50ct
Necklace in 18kt with ruby 1.00ct. and diamonds approx. 0.50ct . Necklace in 18kt with rubies 1.00ct and diamonds approx. 0.50ct 18kt white gold, hallmarked ,750. 2 strand Necklace pendant adorned in the star with numerous round-cut diamonds approx. 0.50ct also decorated with numerous red rubies approx. 1.00ct . Colour: Top Wesselton-(G-). Clarity: ... Varenr: 3132300 DKK 8.212 BE, Antwerpen 26-04-2014 17:39:00 DKK 6.346
Broche af hvidguld med rubiner og brillanter
Broche af hvidguld med rubiner og brillanter. Broche udført af 18 kt. hvidguld - stemplet, prydet med 6 brillanter af i alt ca. 0.30 ct., farve: Wesselton-Top Crystal ( H-I ), klarhed: VS2-SI1 og 7 runde, facetslebne rubiner af i alt ca. 0.45 ct, Mål ca. 50 x 23 mm, vægt ca. 10,4 g. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det ... Varenr: 3349924

DKK 11.199 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-04-2014 18:22:00 DKK 4.480
 1 2 3 4  >>