Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  på "rubin" i Smykker i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Rubin- og diamantring, 14 kt  rhodineret guld.
Rubin- og diamantring, 14 kt rhodineret guld. . Oval Rubin- og diamantring fra FHP udført i 14 kt. rhodineret guld prydet med 9 farvebehandlede rubiner på i alt 0.62 ct, disse omkranset af talrige små brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.09 ct. Farve: Top Wesselton/ Wesselton (G-H). Klarhed: SI/P1. slibning: God. Ringstr. 54,0/17.25. Vægt ... Varenr: 3461672

DKK 8.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-08-2014 10:40:00 DKK 3.100
Ring in Silber mit Rubinen
Ring in Silber mit Rubinen. Ring gefertigt aus 925 Sterlingsilber, unterkaderter Ringkopf besetzt mit 13 Rubinen im Rundschliff von ca. 2,3 mm, Ringgröße: ca. 62,5, Ø ca.20,1 mm, Gewicht: ca. 9,5 g. Neuwaren werden nach dem Neuwarenprinzip taxiert. D. h. der Schätzpreis plus Käuferprovision entspricht dem empfohlenen ... Varenr: 3483713

DKK 1.491 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 01-08-2014 11:00:00 DKK 298
Par rubin og diamantørestikker (2)
Par rubin og diamantørestikker (2) . Par rubin og diamantørestikker udført i 9 kt. guld prydet med to ovale, facetslebne rubiner (behandlet) på i alt ca. 1.90 ct samt talrige mindre diamanter på i alt ca. 0.39 ct. Farve: Top Crystal-Crystal (I-J). Klarhed: P3. (2) Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at ... Varenr: 3444616

DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 01-08-2014 12:37:00 DKK 1.500
Behandlet rubin, 7.15 ct.
Behandlet rubin, 7.15 ct.. Behandlet rubin - ca. 7.15 ct. Slibning: ovalt facetteret Mål: ca. 9,9 x 14,2 x 5,8 mm Farve: kraftig rosarød - behandlet Transparens: gennemsigtig Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til... Varenr: 3297948

DKK 11.930 DE, Hamburg, Große Elbstraße 01-08-2014 12:48:00 DKK 4.474
Ring aus Sterlingsilber mit Farbedelsteinen
Ring aus Sterlingsilber mit Farbedelsteinen. Ring gefertigt aus 925 Sterlingsilber - punziert und teils vergoldet. Ringkopf Ø ca. 16,1 mm, besetzt mit einem Smaragd, 6 Rubinen und 29 Zirkonias im facettierten Schliff. Ringgröße ca. 52 Ø 16,5 mm, Gewicht ca. 4,8 g. Neuwaren werden nach dem Neuwarenprinzip taxiert. D. h. der Schätzpreis ... Varenr: 3484784

DKK 1.790 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 01-08-2014 13:00:00 DKK 708
Rubin- og diamantringt, 14 kt  guld.
Rubin- og diamantringt, 14 kt guld. . Rubin- og diamantring fra FHP udført i 14 kt. guld prydet med 9 farvebehandlede rubiner på i alt 0.79 ct, disse omkranset af talrige små brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.10 ct. Farve: Top Wesselton/ Wesselton (G-H). Klarhed: SI/P1. slibning: God. Ringstr. 54.0/17.25 Vægt ca. 3.0 gram,.. ... Varenr: 3461680

DKK 8.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-08-2014 19:41:00 DKK 3.100
Rubin- og diamantringt, 14 kt  rhodineret guld.
Rubin- og diamantringt, 14 kt rhodineret guld.. Rubin- og diamantring fra FHP udført i 14 kt. rhodineret guld prydet med 9 farvebehandlede rubiner på i alt 0.69 ct, disse omkranset af talrige små brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.09 ct. Farve: Top Wesselton/ Wesselton (G-H). Klarhed: SI/P1. slibning: God. Ringstr. 54.0/17.25 Vægt ca.3.2 ... Varenr: 3461647

DKK 8.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-08-2014 21:42:00 DKK 3.100
Rubin- og diamantring, Rhombeformet, 14 kt  guld.
Rubin- og diamantring, Rhombeformet, 14 kt guld.. Rombeformet Rubin- og diamantring fra FHP udført i 14 kt. guld prydet med 9 farvebehandlede rubiner på i alt 0.77 ct, disse omkranset af 26 små brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.09 ct. Farve: Top Wesselton/ Wesselton (G-H). Klarhed: SI/P1. slibning: God. Ringstr. 53,9/17.20 Vægt ca.3.6 ... Varenr: 3409445

DKK 8.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-08-2014 22:42:00 DKK 3.100
Ørestikkere, rosét af rubin og diamanter.
Ørestikkere, rosét af rubin og diamanter.. Ørestikkerne er fremstillet i 9 kt guld, prydet med rosét af farve behandlede rubiner på i alt ca. 1.90 ct samt talrige mindre diamanter på i alt ca. 0.39 ct. Farve: Top Crystal/I-Crystal/J Klarhed: P3. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus ... Varenr: 3456438

DKK 3.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-08-2014 11:00:00 DKK 1.500
Rubin- og diamantringt, 14 kt rhodineret guld.. Rubin- og diamantring fra FHP udført i 14 kt. rhodineret guld prydet med 9 farvebehandlede rubiner på i alt 0.69 ct, disse omkranset af talrige små brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.09 ct. Farve: Top Wesselton/ Wesselton (G-H). Klarhed: SI/P1. slibning: God. Ringstr. 54.0/17.25 Vægt ca.3.2 ... Varenr: 3409512

DKK 8.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-08-2014 11:50:00 DKK 3.100
Par rubin- og brillant ørestikkere (2)
Par rubin- og brillant ørestikkere (2) . Par rubin- og brillant ørestikkere af 9 kt. guld prydet med to ovale, facetslebne, forbedrede rubiner på i alt ca. 1.90 ct samt talrige mindre brillanter på i alt ca. 0.40 ct. Farve: Wesselton-Crystal (H-J). Klarhed: P1-P3. (2) Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at... Varenr: 3308047

DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 02-08-2014 12:15:00 DKK 1.500
Rubin- og brillantring
Rubin- og brillantring. Rubin- og brillantring af 9 kt rhodineret guld prydet med oval, facetteret behandlet rubin samt talrige små brillanter på i alt ca. 0.44 ct. Farve: Crystal-Top cape(J-L). Klarhed: P3. Ringstr. 54 Ø 17,25 mmNyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus ... Varenr: 3219144

DKK 3.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-08-2014 13:33:00 DKK 1.750
Ring af guld med behandlet rubin og diamanter
Ring af guld med behandlet rubin og diamanter. Ring af 9 kt guld prydet med dråbeformet, facetteret behandlet rubin samt talrige små, runde, facetterede diamanter på i alt ca. 0.30 ct. Ringstr. 53 Ø 16,75 mm Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende ... Varenr: 3414597

DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 02-08-2014 14:15:00 DKK 1.300
Rubin- og brillant ørestikkere (2)
Rubin- og brillant ørestikkere (2). Par Rubin og diamant ørestikker af 9 kt. rhodineret guld, hver prydet med en oval behandlet rubin, i alt ca. 1.90 ct. Flankeret af talrige diamanter, i alt på ca. 0.39 ct. Farve: Wesselton (H) - Crystal (J). Klarhed: P1-P3. (2). Modelfoto.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det ... Varenr: 3302422

DKK 2.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 02-08-2014 15:33:00 DKK 1.500
Rosetring med rubin og brillanter
Rosetring med rubin og brillanter . Rosetring udført i 9 kt. rhodineret guld prydet med en oval facetteret behandlet rubin på ca. 1.90 ct. omkranset af talrige mindre brillanter på tilsammen ca. 0.50 ct. Farve: Wesselton-Top Crystal (H-I). Klarhed: P1-P2. Ringstr. 17.25/54.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det ... Varenr: 3278766

DKK 3.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 03-08-2014 10:00:00 DKK 1.900
Rubin- og diamant vedhæng
Rubin- og diamant vedhæng . Rubin- og diamant vedhæng af 9 kt guld prydet med en dråbeformet, facetsleben, behandlet rubin på ca. 2.35 ct. samt talrige mindre diamanter på ialt ca. 0.23 ct. Farve: Wesselton-Crystal (H-I). Klarhed: P2-P3. H. 2 cm incl. øsken. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder,... Varenr: 3345632

DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 03-08-2014 11:56:00 DKK 1.250
Rubin- og diamantring, 14 kt. guld.
Rubin- og diamantring, 14 kt. guld. . Oval Rubin- og diamantring fra FHP udført i 14 kt. guld prydet med 9 farvebehandlede rubiner på i alt 0.64 ct, disse omkranset af talrige små brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.10 ct. Farve: Top Wesselton/ Wesselton (G-H). Klarhed: SI/P1. slibning: God. Ringstr. 54,0/17.25. Vægt ca.2.6 gram.... Varenr: 3461689

DKK 8.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 03-08-2014 16:01:00 DKK 3.000
Rubin- og diamantringt, 14 kt rhodineret guld.. Rubin- og diamantring fra FHP udført i 14 kt. rhodineret guld prydet med 9 farvebehandlede rubiner på i alt 0.74 ct, disse omkranset af talrige små brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.10 ct. Farve: Top Wesselton/ Wesselton (G-H). Klarhed: SI/P1. slibning: God. Ringstr. 54.0/17.25 Vægt ca.3.2 ... Varenr: 3409509

DKK 8.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 03-08-2014 17:01:00 DKK 3.100
Rubin- og diamantring, 14 kt. guld. . Oval Rubin- og diamantring fra FHP udført i 14 kt. guld prydet med 9 farvebehandlede rubiner på i alt 0.57 ct, disse omkranset af talrige små brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.10 ct. Farve: Top Wesselton/ Wesselton (G-H). Klarhed: SI/P1. slibning: God. Ringstr. 54,0/17.25. Vægt ca.2.6 gram.... Varenr: 3409507

DKK 8.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 03-08-2014 19:54:00 DKK 3.000
Ring in Sterlingsilber mit Farbedelsteinen
Ring in Sterlingsilber mit Farbedelsteinen. Ring gefertigt aus 925 Sterlingsilber - punziert und teils vergoldet. Ringkopf Ø ca. 17 mm, besetzt mit einem Smaragd, 14 Rubine und 20 Zirkonias im facettierten Schliff. Ringgröße ca. 54 Ø 17,2 mm, Gewicht ca. 4,8 g.Neuwaren werden nach dem Neuwarenprinzip taxiert. D. h. der Schätzpreis plus ... Varenr: 3484799

DKK 1.790 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 03-08-2014 20:10:00 DKK 708
Ring af guld med farvede sten og diamanter
Ring af guld med farvede sten og diamanter. Ring udført af 8 kt. guld, prydet med 4 farvede sten (rubin, safir og smaragd) i rundslibning på ca. 2,0 mm og 6 brillanter af i alt ca. 0.05 ct., farve: Wesselton ( H ), klarhed: SI2 - P2, ringstr. ca. 63, Ø ca. 20,2 mm, vægt: ca. 4,6 g. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det... Varenr: 3484719

DKK 2.162 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 04-08-2014 11:28:00 DKK 1.044
Kette mit Koralle und Rubin, großer Anhänger, Schließe in Silber
Kette mit Koralle und Rubin, großer Anhänger, Schließe in Silber. Kette mit polierten Elementen aus Koralle ( gefärbt ) und Rubin von ca. 6,6 - 8,8 mm, Korallenäste von ca. 27,3 - 42,5 mm, großer Anhänger gefertigt aus Metall besetzt mit Holz, Koralle und Bergkristall, Doppelringschließe gefertigt aus 925 Sterlingsilber, vergoldet, Länge ca. 46,5 cm. Neuwaren... Varenr: 3493019

DKK 2.088 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 04-08-2014 11:45:00 DKK 820
Par rubin øreringe (2)
Par rubin øreringe (2). Par rubin øreringe af 14 kt guld prydede med 10 carréslebne, behandlede rubiner på i alt ca. 1.30 ct. Ø 1 cm. (2) Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se ... Varenr: 3402848

DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 04-08-2014 11:45:00 DKK 1.600
Vedhæng, 9 kt guld med rubin og diamanter
Vedhæng, 9 kt guld med rubin og diamanter. Vedhænget er fremstillet af 9 kt guld, prydet med dråbeformet, facetsleben rubin (behandlet) på ca. 2.35 ct samt talrige brillanter på i alt ca. 0.23 ct. Farve: Wesselton/H-Crystal/J. Klarhed: P1-3. H. ca 2 cm. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus ... Varenr: 3331090

DKK 1.750 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-08-2014 12:50:00 DKK 1.250
Kette mit Jaspis und Farbsteinen, Schließe in Silber
Kette mit Jaspis und Farbsteinen, Schließe in Silber. Kette mit facettierten und polierten Elementen aus Jaspis, Bergkristall, Amethyst, Chrysopras, Rubin, Fluorit, Turmalin und Kunststein sowie roh belassenen Turmalinkristallen von ca. 5,6 - 40,5 mm, Karabinerschließe gefertigt aus 925 Sterlingsilber, vergoldet, Länge ca. 46,5 cm. . Neuwaren ... Varenr: 3493045

DKK 2.088 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 04-08-2014 13:00:00 DKK 895
Rubin- og diamantvedhæng
Rubin- og diamantvedhæng. Rubin- og diamantvedhæng af 9 kt. guld. Prydet i front med en dråbeformet farvebehandlet rubin på ca. 1.85 ct. omkranset af talrige mindre enkeltslebne diamanter på tilsammen ca. 0.18 ct. Farve: Top Crystal - Crystal (I-J) Klarhed: P1-P3. H. 2,4 cm. B. 1,3 cm.. Modelfoto. Nyproducerede varer ... Varenr: 3486836

DKK 3.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04-08-2014 13:28:00 DKK 1.250
Lange Kette mit Labradorit und Farbsteinen, Schließe in Silber
Lange Kette mit Labradorit und Farbsteinen, Schließe in Silber. Kette mit polierten und facettierten Elementen aus Labradorit, Bergkristall, Amethyst, Karneol, Rubin, Rosenquarz, Mondstein, Fluorit, Jaspis, Topas und Rutilquarz von ca. 6,0 - 40,4 mm, Doppelringschließe gefertigt aus 925 Sterlingsilber, vergoldet, Länge ca. 50 cm. Neuwaren werden nach dem ... Varenr: 3493053

DKK 2.386 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 04-08-2014 13:30:00 DKK 932
Rubin- og diamantringt, 14 kt guld.. Rubin- og diamantring fra FHP udført i 14 kt. guld prydet med 9 farvebehandlede rubiner på i alt 0.79 ct, disse omkranset af talrige små brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.10 ct. Farve: Top Wesselton/ Wesselton (G-H). Klarhed: SI/P1. slibning: God. Ringstr. 54.0/17.25 Vægt ca. 3.0 gram,.. ... Varenr: 3409510

DKK 8.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04-08-2014 16:57:00 DKK 3.100
Ring af guld med rubiner og diamanter
Ring af guld med rubiner og diamanter. Ring udført af 14kt. guld, prydet med 5 brillanter af i alt ca. 0.10 ct., farve: Wesselton ( H ) - champagnefarvet, klarhed: SI1-2 og 12 navetteslebne rubiner på ca. 4,5 x 2,1 mm, ringstr. ca. 50, Ø ca.16 mm, vægt: ca. 5,3 g. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at ... Varenr: 3483785

DKK 6.338 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 04-08-2014 17:13:00 DKK 2.610
Rubin- og diamantring, Rhombeformet, 14 kt  rhodineret guld.
Rubin- og diamantring, Rhombeformet, 14 kt rhodineret guld.. Rombeformet Rubin- og diamantring fra FHP udført i 14 kt. guld prydet med 9 farvebehandlede rubiner på i alt 0.70 ct, disse omkranset af 26 små brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.09 ct. Farve: Top Wesselton/ Wesselton (G-H). Klarhed: SI/P1. slibning: God. Ringstr. 54,0/17.25 Vægt ca.3.6 ... Varenr: 3461684

DKK 8.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 04-08-2014 18:57:00 DKK 3.100
 1 2 3  >>