Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  på "rubin" i Smykker i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ring in 18kt. with sapphire and rubies
Ring in 18kt. with sapphire and rubies. Ring in 18kt. with sapphire and rubies. 18kt. bicolour gold, hallmarked 18kt..,br> Ring adorned on 1 side with 3 cabouchone-cut rubies approx. 0.30ct and also 3 cabouchone-cut sapphire approx. 0.30ct on the other side. Total weight: 8.50 gr. Ringsize: 59 / 18.75mm. Varenr: 3036036 DKK 4.467 BE, Antwerpen 20-09-2014 11:41:00 DKK 1.861
3 Victorian style diamond rings total approx. 0.65ct
3 Victorian style diamond rings total approx. 0.65ct. 3 Victorian style diamond rings 1 Diamond solitaire ring in 18kt set with 1 brilliant-cut diamond approx. 0.25ct Top Wesselton (G), SI2 ringsize: 47 / 15.00mm 1 Ruby and diamond ring in 18kt approx.0.10ct set with 2 old-cut diamonds approx.0.10ct Wesselton (H), clarity P1-P2 and also adorned ... Varenr: 3408033 DKK 10.423 BE, Antwerpen 20-09-2014 12:34:00 DKK 4.467
Rubin- og diamant vedhæng
Rubin- og diamant vedhæng. Rubin- og diamant vedhæng af 9 kt. rhodineret guld prydet med dråbeformet, facetslebet rubin (behandlet) på ca. 1.12 ct samt 36 mindre diamanter på i alt ca. 0.69 ct. Farve: Crystal (J). Klarhed: P1-P3. H. 2 cm.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus ... Varenr: 3217380

DKK 3.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-09-2014 15:08:00 DKK 1.500
Ring med diamanter og behandlet rubin
Ring med diamanter og behandlet rubin. Ring udført i 9 kt rhodineret guld prydet med oval facetteret, behandlet rubin omkranset og flankeret af talrige mindre diamanter - tilsammen ca. 0.56 ct. Farve: Top Crystal - Top Cape (I-L). God brillans. Klarhed: P1 - P3. Ringstr: 54 Ø 17.25 mm. Nyproducerede varer vurderes efter ... Varenr: 3338483

DKK 3.500 DK, Aalborg, Nibevej 20-09-2014 15:15:00 DKK 1.900
Rubin- og brillantring
Rubin- og brillantring. Ring udført i 9 kt. guld, prydet med en oval farvebehandlet facetteret rubin, flankeret af talrige mindre diamanter på tilsammen ca. 0.56 ct. Farve: Wesselton - Top cape (H - K). Klarhed: P2-P3. Ringstr. 54 Ø 17.25 mm. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at ... Varenr: 3311564

DKK 3.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-09-2014 17:08:00 DKK 1.900
Rubin- og diamant vedhæng
Rubin- og diamant vedhæng . Rubin- og diamant vedhæng af 9 kt guld prydet med en dråbeformet, facetsleben, behandlet rubin på ca. 2.35 ct. samt talrige mindre diamanter på ialt ca. 0.23 ct. Farve: Wesselton-Crystal (H-I). Klarhed: P1-P2. H. 2 cm incl. øsken.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, ... Varenr: 3491867

DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 20-09-2014 17:15:00 DKK 1.250
Rubin- samt diamantvedhæng,  9 kt rhodineret guld ca. 1.43 ct.
Rubin- samt diamantvedhæng, 9 kt rhodineret guld ca. 1.43 ct.. Rubin- og diamant vedhæng af 9 kt. rhodineret guld prydet med dråbeformet, facetsleben behandlet rubin samt talrige mindre diamanter. Farve: Top Crystal-Crystal (I-J). Klarhed: P2-P3. H. ca. 3 cm, B. ca. 2 cm. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus ... Varenr: 3223888

DKK 6.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-09-2014 18:42:00 DKK 4.000
Kæde med rubiner og perler, lås af sterlingsølv
Kæde med rubiner og perler, lås af sterlingsølv. Kæde trukket med facetslebne, hovedsageligt opake rubinrondeller ca. 6,2 - 7,7 mm, hvide og semirunde ferskvandskulturperler med stærk lustre Ø 7 - 7,5 mm og to antracitfarvede Tahiti kulturperler Ø ca. 10,3 mm i rund form, med stærk lustre. Karabinlås af 925 sterlingsølv - stemplet og forgyldt, ... Varenr: 3537600

DKK 4.467 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 20-09-2014 18:55:00 DKK 2.234
Rubin- og diamantring, 14 kt. guld.
Rubin- og diamantring, 14 kt. guld. . Oval Rubin- og diamantring fra FHP udført i 14 kt. guld prydet med 9 farvebehandlede rubiner på i alt 0.64 ct, disse omkranset af talrige små brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.10 ct. Farve: Top Wesselton/ Wesselton (G-H). Klarhed: SI/P1. slibning: God. Ringstr. 54,0/17.25. Vægt ca.2.6 gram.... Varenr: 3461689

DKK 8.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-09-2014 22:12:00 DKK 3.000
Rubin- og diamant vedhæng
Rubin- og diamant vedhæng . Rubin- og diamant vedhæng af 9 kt guld prydet med en dråbeformet, facetsleben, behandlet rubin på ca. 2.35 ct. samt talrige mindre diamanter på ialt ca. 0.23 ct. Farve: Wesselton-Crystal (H-I). Klarhed: P1-P2. H. 2 cm incl. øsken.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, ... Varenr: 3464567

DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-09-2014 09:00:00 DKK 1.250
Ring in Gold mit Brillanten und Rubinen
Ring in Gold mit Brillanten und Rubinen. Ring gefertigt aus 14kt. Gelbgold - punziert, besetzt mit 2 Diamanten im Brillantschliff von total ca. 0.04 ct. Farbe: Wesselton ( H ), Reinheit: VS1 und 4 Rubine im Rundschliff von ca. 2,1 mm, Ringgröße: ca. 53, Ø ca.17 mm, Gewicht: ca. 2,0 g.Neuwaren werden nach dem Neuwarenprinzip taxiert. D. ... Varenr: 3540022

DKK 2.382 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-09-2014 11:36:00 DKK 1.117
Rubin- og brillantring
Rubin- og brillantring . Rubin- og brillantring af 9 kt. rhodineret guld prydet med oval, facetsleben, behandlet rubin på ca. 1.90 ct omkranset af talrige mindre brillanter på i alt ca. 0.50 ct. Farve: Wesselton-Top Crystal (H-I). Klarhed: P1-P2. Ringstr. 54 Ø 17,25 mm. Nyproducerede varer vurderes efter ... Varenr: 3330798

DKK 3.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-09-2014 13:10:00 DKK 1.900
Rubin- og brillant vedhæng af 9 kt. guld.
Rubin- og brillant vedhæng af 9 kt. guld.. Rubin- og diamant vedhæng af 9 kt. guld. Prydet i front med en dråbeformet rubin (behandlet) på ca. 1.73 ct. omkranset af talrige mindre enkeltslebne diamanter på tilsammen ca. 0.18 ct. Farve: Top Crystal - Crystal (I-J) Klarhed: SI1-P1. H. 2,4 cm. B. 1,3 cm. Nyproducerede varer vurderes efter ... Varenr: 3374786

DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 21-09-2014 13:52:00 DKK 1.250
Diamond brooch in 18kt approx. 0.80ct
Diamond brooch in 18kt approx. 0.80ct. Diamond brooch in 18kt approx. 0.80ct 18kt yellow gold, hallmarked Brooch in peacock motive decorated with old and single-cut diamonds approx. 0.80ct Colour:Top wesselton-wesselton (G-H) Clarity: VS2-SI2 few P1 Also decorated with baguette and round-cut red rubies approx. 0.50ct Total ... Varenr: 3427204 DKK 13.029 BE, Antwerpen 21-09-2014 14:19:00 DKK 9.307
Diamond and ruby ring, 18kt. white gold, approx. 2.00ct
Diamond and ruby ring, 18kt. white gold, approx. 2.00ct. 18kt diamond and ruby ring approx. 2.00ct 18kt.white gold, hallmarked . Diamond ring in the middle set with 1 cabouchone-cut red ruby approx. 0.80tc ,also adorned with 12 brilliant-cut diamonds & 12 marquise-cut diamonds total approx. 2.00ct. Colour: Top Wesselton - wesselton (G-H). Clarity: ... Varenr: 2898376 DKK 36.109 BE, Antwerpen 21-09-2014 14:57:00 DKK 25.314
Ørestikkere, rosét af rubin og diamanter.
Ørestikkere, rosét af rubin og diamanter.. Ørestikkerne er fremstillet i 9 kt guld, prydet med rosét af farve behandlede rubiner på i alt ca. 1.90 ct samt talrige mindre diamanter på i alt ca. 0.39 ct. Farve: Top Crystal/I-Crystal/J Klarhed: P3. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus ... Varenr: 3456438

DKK 3.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-09-2014 17:05:00 DKK 1.500
Rubin- og brillantvedhæng
Rubin- og brillantvedhæng. Rubin- og brillantvedhæng af 9 kt. guld. Prydet i front med en dråbeslebet behandlet rubin på ca. 2.30 ct. omkranset af talrige brillanter på tilsammen ca. 0.20 ct. Farve: Crystal - Top Cape (J-L) Klarhed: P2-P3. L. 1,9 cm. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at ... Varenr: 3456406

DKK 2.750 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-09-2014 18:05:00 DKK 1.250
Ring af guld med rubin og diamanter
Ring af guld med rubin og diamanter. Ring udført af 14 kt. guld - stemplet, prydet med en oval, facetslebet rubin på ca. 6,1 x 5,1 mm og 15 baguetteslebne diamanter af i alt ca. 0.45 ct., farve: Wesselton ( H ), klarhed: VS2. Ringstr. ca. 54 Ø 17,2 mm, vægt ca. 4,8 g. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det ... Varenr: 3540541

DKK 9.679 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-09-2014 19:25:00 DKK 3.723
Øreringe af guld med rubiner og diamanter, par ( 2 )
Øreringe af guld med rubiner og diamanter, par ( 2 ). Øreringe udførte af 14 kt. guld - stemplet, prydede med ovale, facetslebne rubiner på ca. 5,9 x 5 mm og 15 baguetteslebne diamanter af i alt ca. 0.4 ct., farve: Wesselton ( H ), klarhed: VS2, vægt ca. 5 g. ( 2 ) Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen ... Varenr: 3540549

DKK 13.401 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-09-2014 20:24:00 DKK 5.212
18kt Diamond and ruby ring approx. 0.50ct
18kt Diamond and ruby ring approx. 0.50ct. 18kt Diamond and ruby ring approx. 0.50ct 18kt white gold, tested Ring decorated with round-brilliant-cut rubies and diamonds total approx. 0.50ct and 0.50ct Colour: Top Wesselton-Wesselton-(G-H) Clarity: SI1-SI2 P1 Total weight: 2.52 gr Ringsize: 52 / 16.50mm Varenr: 3529123 DKK 4.467 BE, Antwerpen 22-09-2014 11:35:26 DKK 2.978
Earings in 18kt. set with red rubies and diamonds approx. 1.20ct (2)
Earings in 18kt. set with red rubies and diamonds approx. 1.20ct (2). Earings in 18kt. set with red rubies and diamonds approx. 1.20ct (2) . 18kt. yellow gold, hallmarked 750. Earrings both adorned with square-cut red rubies approx. 1.00ct,also decorated with round and baguette-cut diamonds approx. 1.20ct. Colour: Top Wesselton (G). Clarity: SI1-SI2-P1. Total ... Varenr: 3036570 DKK 14.146 BE, Antwerpen 22-09-2014 11:39:10 DKK 11.168
Necklace in 18kt with ruby 1.00ct. and diamonds approx. 0.50ct
Necklace in 18kt with ruby 1.00ct. and diamonds approx. 0.50ct . Necklace in 18kt with rubies 1.00ct and diamonds approx. 0.50ct 18kt white gold, hallmarked ,750. 2 strand Necklace pendant adorned in the star with numerous round-cut diamonds approx. 0.50ct also decorated with numerous red rubies approx. 1.00ct . Colour: Top Wesselton-(G-). Clarity: ... Varenr: 3132300 DKK 8.190 BE, Antwerpen 22-09-2014 14:44:00 DKK 6.328
18kt. diamond and ruby 2 strand salt water pearls approx. 1.50ct
18kt. diamond and ruby 2 strand salt water pearls approx. 1.50ct. 18kt diamond and ruby 2 strand salt water pearls approx. 1.50ct. 18kt white gold, tested. 2 strand pearl necklace all individually knotted from the others. Pearls in cream colour with clean surface and strong lustre with size approx. 6.50-7.00mm. 18kt diamond and ruby lock featuring slide in ... Varenr: 2898389 DKK 27.920 BE, Antwerpen 22-09-2014 14:57:00 DKK 19.358
Ruby pendant in silver approx. 1.00ct
Ruby pendant in silver approx. 1.00ct. Ruby pendant in silver approx. 1.00ct Sterling silver, hallmarked 925 Pendant decorated in the middle with 1 oval-*cut red ruby approx. 1.00ct Measurement pendant: 20 x 11 x 5mmNew goods are valued according to the 'brand new item' principle. This means that the estimate plus buyer's premium ... Varenr: 3467010

DKK 745 BE, Antwerpen 22-09-2014 15:18:33 DKK 298
Ørestikkere. 9 kt guld
Ørestikkere. 9 kt guld. Ørestikkerne er fremstillet af 9 kt rhodineret guld prydet med to ovale, behandlede rubiner på i alt ca. 1.90 ct, omkranset af brillanter på i alt ca. 0.39 ct. Farve: Wesselton- Crystal (H-J). Klarhed: P1-P3Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus ... Varenr: 3331028

DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-09-2014 16:25:00 DKK 1.500
18kt. diamond ruby & brooch with floral motive approx. 0.02ct
18kt. diamond ruby & brooch with floral motive approx. 0.02ct. 18kt. diamond ruby & brooch with floral motive approx. 0.02ct 18K yellow gold,floral motive brooch total set with 1 brilliant-cut diamond approx. 0.02ct,Top Wess.(F),VVS also adorned with 9 brilliant-cut ruby approx. 0.20ct Total weight: 13.76 gr Measurements: 50 x 35 x 25mm Varenr: 3340533 DKK 4.467 BE, Antwerpen 22-09-2014 17:48:51 DKK 3.536
Vedhæng af rosaguld med perler og rubiner
Vedhæng af rosaguld med perler og rubiner. Vedhæng udført af 14 kt. rosaguld - stemplet, prydet med 14 Akoya kulturperler og 3 rundt facetslebne rubiner. Akoya kulturperler med rund form Ø ca. 3,8-4 mm i farverne rosahvid og gråblå, lustre: stærk og få, naturrelaterede vækstmærker. Rubiner ca. Ø 2 mm. L. inkl. øsken ca. 61 mm, B. max.... Varenr: 3536457

DKK 6.328 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 22-09-2014 18:53:00 DKK 2.606
Set i vitmetall och strass samt armband, brosch och örhängen med markasiter och agater
Set i vitmetall och strass samt armband, brosch och örhängen med markasiter och agater. Set bestående av 5 broscher och 3 örhängen i vitmetall och med strass. Ett armband i silver med markasiter och gröna agater. Längd: 18 cm. Tillhörande brosch och örhängen. Varenr: 3538226 DKK 1.463 SE, Malmö, Baltzarsgatan 22-09-2014 19:16:00 DKK 305
Aagaard. guldring
Aagaard. guldring. Aaggard. Ring af 14 kt delvis rhodineret guld, prydet i front med en behandlet rubin omkranset af 10 enkelslebne diamanter, samlet ca 0.05 ct. Bredde i front: 11,5 mm. Ringstr. 56 Obs rettet beskrivelse Varenr: 3544320 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2014 20:15:00 DKK 325
Vedhæng, 14 kt guld med diamanter og rubin
Vedhæng, 14 kt guld med diamanter og rubin. Vedhænget er fremstillet af 14 kt guld, prydet med behandlet rubin ca. 2,28 ct., omkranset af talrige diamanter, 0,53 ct. samlet ca. 0.53 ct. Farve: Top Crystal- Top Cape. Klarhed: Si2-P2. Ø.13,5 mm. H. 22 mm. Vægt. 3,6 gr. Vedhænget fremstår uden synlige brugsspor. Kopi af certifikat medfølger. Varenr: 3518691 DKK 4.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-09-2014 20:20:00 DKK 575
 1 2 3  >>