Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "rubin" i Smykker i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ring prydet med brillanter, safirer og rubiner
Ring prydet med brillanter, safirer og rubiner. Ring udført af 14kt. guld (stemplet), prydet med florale elementer. Prydet med 2 brillanter af i alt ca. 0.20ct. Farve: Wesselton (H), klarhed: VSI1. samt 2 facetterede rundslebne safirer, Ø ca. 3,3 mm, og 2 facetterede rundslebne rubiner, Ø ca. 3 mm. Ringstr. ca. 60, Ø ca. 19 mm. Vægt ca. 10... Varenr: 4519291 DKK 7.440 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 22-01-2017 16:55:00 DKK 4.836
Rubinring mit Brillanten
Rubinring mit Brillanten . Ring gefertigt aus 14kt. Weißgold (punziert), besetzt mit 3 Rubinen im facettierten Ovalschliff von je ca.: 4 mm x 3,5 mm, sowie mit 8 Brillanten von gesamt ca.: 0.20ct. Ringgröße ca.: 50,5 mm, Durchmesser ca.: 16,3 mm. Gewicht ca.: 4,7 g. Der Ring befindet sich in einem altersgemäßen Zustand... Varenr: 4513882 DKK 2.604 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 22-01-2017 18:30:00 DKK 1.860
Smyckedel bergkristall rubin briljanter
Smyckedel bergkristall rubin briljanter. SMYCKEDEL, matterad bergkristall, 2 briljanter, vardera ca 0,10 ct och fasettslipad rubin, längd ca 4 cm Varenr: 4534619 DKK 1.176 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-01-2017 19:21:00
Se mere
Antik medaljon
Antik medaljon. Antik medaljon udført af 14kt. guld (testet), prydet med onyksplader, 6 seed perler Ø ca. 1,8 mm. samt med en cabochonsleben rubin, Ø ca. 1,5 mm. Medaljonen har indvendigt plads til et foto eller en lille souvenir. Mål uden øsken ca. 32,8 x 25,2 mm. Vægt ca. 11 g. (brutto). Medaljonen... Varenr: 4519196 DKK 4.092 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 22-01-2017 20:20:00 DKK 2.604
Samling hvide perlekæder, akoya-perler (3)
Samling hvide perlekæder, akoya-perler (3). Samling på tre hvide perlekæder: en kæde af akoya-kulturperler med knude mellem hver perle, rund form, farve creme-hvid, med rosa skinnende overfarve, Ø 7 mm, kuglelås udført af 18 kt. guld, længde i alt 760 mm; en kæde af akoya-saltvandskulturperler med knude mellem hver perle, rund form, farve ... Varenr: 4379262 DKK 3.497 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-01-2017 21:07:00 DKK 2.232
Pärl- och diamantring samt rosettring
Pärl- och diamantring samt rosettring. Pärl- och diamantring i 14K vitguld prydd med odlad saltvattenspärla och 6 stjärnslipade diamanter om totalt ca 0.06 ct. Färg: Wesselton-Top Crystal (H-I). Klarhet: SI1-P1. Ringstr. ca 17,75 mm/56. Rosettring med ovalfasetterad rubin, ca 5,5 x 4,8 mm, med en krans av 12 briljantslipade diamanter ... Varenr: 4529010 DKK 2.195 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 23-01-2017 13:40:32 DKK 1.803
Collier odlade saltvattenpärlor
Collier odlade saltvattenpärlor. COLLIER, odlade, vita, doserade saltvattenpärlor ca 3-7,5 mm, rosa underton, god lyster, svag orient, kistlås, 18 k vitguld med rund fasetterad rubin, längd ca 52 cm Varenr: 4534796 DKK 2.352 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-01-2017 18:40:00
Se mere
Cocktailring. Håndlavet ring m/ prasolit på ca. 6,5 ct mm, 14,5 gram
Cocktailring. Håndlavet ring m/ prasolit på ca. 6,5 ct mm, 14,5 gram. Håndlavet ring udført af guldbelagt samt sort rhodineret sterling sølv prydet med facetsleben prasolit på ca. 6,5 ct samt mindre krom diopsid, ametyst og rubin. Ringstr ca. Ø. 17,75 mm/ 56. Bredde ca. 25 mm. Vægt ca. 14,5 gram. Varenr: 4501901

DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-01-2017 19:27:00 DKK 1.000
Ring 18 k vitguld med runda fasetterade rubiner
Ring 18 k vitguld med runda fasetterade rubiner . RING, 18 k vitguld, runda fasetterade rubiner samt briljant ca 0,10 ct, svensk importstämpel, ringstorlek ca 16,5 mm, vikt ca 4,1 g Varenr: 4534821 DKK 3.136 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23-01-2017 20:00:00
Se mere
Ring 18 k vitguld med rubiner samt diamanter
Ring 18 k vitguld med rubiner samt diamanter. RING, 18 k vitguld, carréslipade rubiner samt briljanter totalt ca 0,16 ct, svensk importstämpel, ringstorlek ca 17 mm, vikt ca 5,1 g Varenr: 4534843 DKK 3.136 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23-01-2017 21:06:00
Se mere
Vintage guldring med syntetisk rubin, 18 kt
Vintage guldring med syntetisk rubin, 18 kt. Svær gulding af 18 kt rødguld prydet med en større facetslebne syntetisk rubin. Bredde af front ca 1,65 cm. Ringstr. 68 Vægt: ca 16,5 gr Varenr: 4518560 DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2017 19:02:00 DKK 3.300
Italiensk armbånd af 18 kt guld
Italiensk armbånd af 18 kt guld . Venetiansk seksradet armbånd udført af 18 kt guld. Forside med satineret overflade, hvert led afsluttet med kvaster. Lås prydet med 12 facetslebne rubiner. L. 19,5 cm, Længde inklusiv kvaster ca. 24,5 cm, Bredde på lås ca. 2,2 cm. Vægt i alt ca. 67 gram. Varenr: 4535397 DKK 15.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2017 20:20:00 DKK 7.000
Smykkesæt, 14 kt hvidguld (3)
Smykkesæt, 14 kt hvidguld (3). Smykkesæt: 1 damering i 14 kt. hvidguld ca. 3 gram med 1 pendeloque-slebet rubin, ca. 0,39 ct. og 21 brillanter på ca. 0,12 ct. Brillanternes klarhed: VSI 2. Farve: Wesselton (H). Ringstr.: 54. 1 par ørestikker i 18 kt. hvidguld, vægt ca. 2 gram med hver 1 oval facetteret rubin ca. 0,56 ct. i ... Varenr: 4502309 DKK 4.241 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-01-2017 20:48:00 DKK 3.348
Rubinring
Rubinring . Rubinring udført af 18 kt. guld (stemplet), prydet med 38 brillanter på ca. 0.76 ct. i alt, farve: Top Crystal (J), klarhed: SI1 og en navetteslebet rubin på ca. 12 x 5,5 mm samt 20 carréslebne brillanter på ca. 1,5 x 1 mm. Ringstr. ca. 54, diameter ca.: 17,3 mm. Vægt ca. 10,5 g. Fremstår i ... Varenr: 4538147 DKK 6.696 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-01-2017 18:00:00 DKK 4.092
Håndlavet ring m/ rubin, ametyst, granat mm, 10,2 gram
Håndlavet ring m/ rubin, ametyst, granat mm, 10,2 gram. Unika ring med ametyst, rubin, granat samt krom diopsid udført af guldbelagt/ sort rhodineret sterling sølv. H. ca. 27,8 mm. Ringstr. ca. Ø. 18,5 mm/ 58. Vægt: 10,2 gram. Varenr: 4517188

DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-01-2017 18:47:00 DKK 1.000
Blomsterring af guld med rubiner og diamanter
Blomsterring af guld med rubiner og diamanter. Blomsterformet ring udført 14 kt. guld prydet med seks ovale, facetterede rubiner, midte af blomst prydet med pavéfattede diamanter - tilsammen 0.20 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: Si1-2. Ringstr. 17.25/54. Vejledende udsalgspris: kr. 3.900.- Varenr: 4487873

DKK 1.800 DK, Aalborg, Nibevej 25-01-2017 19:38:00 DKK 1.200
Smykkesæt 3 ringe, 950 platin, smaragd, rubin, safir (3)
Smykkesæt 3 ringe, 950 platin, smaragd, rubin, safir (3). Klassisk smykkesæt bestående af 3 ringe, 950 platin, vægt ca. 13,2 g, prydet med hver 25 carréslebne ædelsten, caratvægt i alt smaragd ca. 2.23ct., caratvægt i alt rubin og safir ca. 2.84ct., B. ringskinne 3,5 mm, ringstr. 51. Håndlavet, med kopi af dertilhørende vurderingscertifikater af Klaus ... Varenr: 4538876 DKK 9.300 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29-01-2017 20:31:00 DKK 7.068
Konvolut 5 Ringe und 1 Anhänger, 585er und 333er Gelbgold
Konvolut 5 Ringe und 1 Anhänger, 585er und 333er Gelbgold. Konvolut bestehend aus 5 Ringen und 1 Anhänger, 585er und 333er Gelbgold, Gewicht 585er Gold insg. ca. 10 Gramm, 333er Gold ca. 11 Gramm, altersbedingter Zustand, gravierte Trauringe, 1 Herrenring mit Lapislazuli und 1 Damenring mit Rubin Cabochon in gutem Erhaltungszustand Varenr: 4468916 DKK 2.976 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29-01-2017 20:41:00 DKK 1.228
Samling 5 perlekæder med kædelåse, 585 guld (5)
Samling 5 perlekæder med kædelåse, 585 guld (5). Samling 5 perlekæder, bestående af 1 kæde med ferskvandskulturperler, kuglelås, 585 guld, ca. 46 cm, med vario-clip-vedhæng, 925 sterlingsølv, med en lillafarvet glassten, 1 kæde med kulturperler, Ø ca. 7,5 mm, kuglelås, 585 hvidguld, ca. 53 cm, 1 kæde med kulturperler, Ø ca. 7 mm, kuglelås, 585... Varenr: 4512906 DKK 3.348 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29-01-2017 21:09:00 DKK 2.232
Ring 750 guld trefarvet med 1 rubin og 6 brillanter, ringstr. 54,5
Ring 750 guld trefarvet med 1 rubin og 6 brillanter, ringstr. 54,5. Ring 750 guld trefarvet, vægt ca. 10,4 g, prydet med 1 rund rubincabochon Ø ca. 3,5 mm og 6 brillanter, ca. 0.04 ct. i alt, ringhoved Ø ca. 9 mm, ringskinnens bredde ca. 6 mm. Fremstår med lette brugsspor, Tyskland omkring 1990. Varenr: 4487249 DKK 5.208 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29-01-2017 21:12:00 DKK 4.092
Ring 585 guld med 1 rubin og 13 diamanter
Ring 585 guld med 1 rubin og 13 diamanter. Ring 585 guld tofarvet, vægt ca. 3,8 g, prydet med 1 dråbeslebet rubin, ca. 0,51 ct., 7 enkeltslebne diamanter. ca. 0.09 ct. i alt og 6 brillanter, ca. 0.40 ct. Farve: Top Wesselton, klarhed: VS. Mål på ringhovedet ca. 16,5 x 13 mm, ringskinnens bredde forneden 2 mm, ringstr. 54,5, stemplet ... Varenr: 4487231 DKK 5.580 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29-01-2017 21:17:00 DKK 4.464