Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "rubin" i Smykker i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Engelsk rubin- diamantring af 18 kt. guld. Vægt ca. 6,9 g. London 1999
Engelsk rubin- diamantring af 18 kt. guld. Vægt ca. 6,9 g. London 1999. Engelsk rubinring af 18 kt. guld, prydet med cabochonsleben rubin flankeret af 40 små hvide enkeltslebne diamanter, i alt ca. 0.20 ct. Stemplet FF med London hallmarks 1999. Vægt ca. 6,9 g. Front B. 1 cm. Ringstr. 55,5/17,75. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4561292 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-02-2017 11:48:00 DKK 3.400
Rubinring mit Brillanten
Rubinring mit Brillanten . Ring gefertigt aus 14kt. Weißgold (punziert), besetzt mit 3 Rubinen im facettierten Ovalschliff von je ca.: 4 mm x 3,5 mm, sowie mit 8 Brillanten von gesamt ca.: 0.20ct. Ringgröße ca.: 50,5 mm, Durchmesser ca.: 16,3 mm. Gewicht ca.: 4,7 g. Der Ring befindet sich in einem altersgemäßen Zustand... Varenr: 4562031 DKK 2.601 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 23-02-2017 12:36:10 DKK 1.858
Konvolut Schmuck (4)
Konvolut Schmuck (4) . Konvolut Schmuck, bestehend aus folgenden Schmuckstücken: Anhänger mit einer Öse gefertigt aus 14kt. Gold (punziert), besetzt mit einer Akoyaperle mit rosafarbenen Lüster mit einem Durchmesser von ca.: 7,7 mm. Gewicht ca.: 0,8 g. 1 Paar Ohrhängern gefertigt aus 8kt. Gold (punziert), jeweils ... Varenr: 4549071 DKK 1.635 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 23-02-2017 14:00:00 DKK 743
Samling guldsmykker (6)
Samling guldsmykker (6). Ring af 9 kt guld. Prydet med en lys beryl samt to små diamanter. Ringst. 55Ø/17,5. Ring af 9 kt. guld. Prydet med en farvelig overflade behandlet kvarts samt to små diamanter. Ringst.17,5Ø/55. Ring af 9 kt guld. Prydet med 5 små diamanter. Ringst. 55Ø/17,5cm. Ring af 8 kt guld. prydet med en ... Varenr: 4570448 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-02-2017 14:30:00 DKK 1.250
Rubinarmreif mit Brillanten
Rubinarmreif mit Brillanten. Armreif gefertigt aus 14kt. Gold (punziert), besetzt mit 3 Rubinen im Rundschliff mit einem Durchmesser von ca.: 2,6 bis 3,3 mm. Sowie mit 4 Brillanten von gesamt ca.: 0.20ct. Farbe: Top Wesselton (H), Reinheit: vsi1. Der Armreif ist mit einer Sicherheitsacht gefertigt. Innendurchmesser ca.: ... Varenr: 4524711 DKK 2.601 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 23-02-2017 16:38:13 DKK 2.044
Broche med rubiner og diamanter i 18 kt. hvidguld
Broche med rubiner og diamanter i 18 kt. hvidguld. Broche i 18 kt. hvidguld, stemplet 750, 21 x enkeltslebne diamanter, ca. 0.20 ct. i alt, klarhed: VVS - VS, farve: Wesselton (H) og 18 rundfacetterede rubiner ca. 2,2 mm diameter pr. sten, mål i mm: længde 44,8 x 23,13 x 11,6, vægt ca. 9 gram. Varenr: 4561545 DKK 5.946 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-02-2017 19:00:00 DKK 2.973
Øreclips med rubiner og diamanter i 8 kt. hvidguld (2)
Øreclips med rubiner og diamanter i 8 kt. hvidguld (2). Øreclips (2) i 8 kt. hvidguld (stemplet T3) med 22 x enkeltslebne diamanter ca. 0.15 ct. i alt. Klarhed: VS. Farve: Wesselton (H), vægt ca. 8 gram. (2) Varenr: 4561551 DKK 3.345 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-02-2017 19:00:00 DKK 1.858
Damering med rubiner og diamanter i 8 kt. hvidguld
Damering med rubiner og diamanter i 8 kt. hvidguld. Damering i 8 kt. hvidguld (synligt stempel 3) med 11 x enkeltslebne diamanter på ca. 0.08 ct. i alt, klarhed: VS, farve: Wesselton (H), 11 x ovalfacetterede rubiner, ca. 2.50 ct. i alt, vægt ca. 7 gram, ringstr. 47. Varenr: 4561549 DKK 4.460 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-02-2017 19:00:00 DKK 2.230
Damering med rubin og safir og i 18 kt. hvidguld
Damering med rubin og safir og i 18 kt. hvidguld. Damering i 18 kt. hvidguld med 1 safir ca. 7.20 ct, 1 rubin ca. 5.74 ct, rundslebet form, rosenslebet, 76 brillanter i alt ca. 0.62 ct. Klarhed: VS – P1. Farve: Cape - Yellow (P-Z). Mål i mm : L 36,3 x B= 17 mm, vægt ca. 9 g, ringstr.: 53. Varenr: 4409694

DKK 11.149 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-02-2017 19:49:00 DKK 8.919
Rubin 1 x ungefaßt, ca. 1.35 ct
Rubin 1 x ungefaßt, ca. 1.35 ct . Rubin 1 x ungefaßt, oval facettiert, Gewicht ca. 1.35 ct, Farbe: rot erhitzt, Maße: L 8 x B 6,2 x H 2,8 mm Varenr: 4409612

DKK 2.378 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-02-2017 12:35:40 DKK 1.858
Rubin, 1 stk. ca. 10.44 ct., bladform, uindfattet
Rubin, 1 stk. ca. 10.44 ct., bladform, uindfattet . Rubin, 1 stk. graveret i bladform, uindfattet, farve: rød, behandlet, vægt 10.44 ct. (fremstår med lette afslag). Mål: L 28,3 x B 13,6 x H 2,5 mm. Varenr: 4409658

DKK 3.345 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-02-2017 12:37:03 DKK 2.230
En Ruby Marquise, uindfattet rubin
En Ruby Marquise, uindfattet rubin. Rubin, 1 stk. uindfattet, farve: rød, vægt ca. 1.0 ct. Form: Marquise, slibning: facetteret, mål: L 10 x 5,1 x 2,1 mm. Varenr: 4409528

DKK 3.568 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-02-2017 12:37:39 DKK 2.601
Olle Ohlsson ring silver guld safir och rubin
Olle Ohlsson ring silver guld safir och rubin . OLLE OHLSSON, ring, silver och guld, rund fasetterad safir samt rubin, Stockholm 1969, ringstorlek ca 16 mm, vikt ca 12,6 g Varenr: 4571348 DKK 3.144 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-02-2017 18:36:00
Se mere
Vintageringe, 8 og 14 kt guld (5)
Vintageringe, 8 og 14 kt guld (5). Vintageringe, bestående af, fire ringe af 14 kt. guld, prydet med henholdsvis syntetisk lilla safir, syntetisk blå spinel, syntetisk rubin samt en med delvis rustik front. Hermann Siersbøl ring af 8 kt. guld, prydet syntetisk blå safir. Ringstørrelser 50,5/Ø 16 mm, 55/Ø 17,5 mm, 2 x 57/Ø 18,25 mm... Varenr: 4570568 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-02-2017 20:11:00 DKK 1.150
Engelsk elefant vedhæng/broche af 18 kt. guld med brillanter, i alt ca. 1.06 ct. safirer og rubin. London 2015.
Engelsk elefant vedhæng/broche af 18 kt. guld med brillanter, i alt ca. 1.06 ct. safirer og rubin. London 2015.. Lille engelsk elefant vedhæng/broche af 18 kt. guld, prydet med tre bevægelige brillantslebne diamanter bag safirglas flankeret af talrige mindre brillantslebne diamanter, i alt ca. 1.06 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS. Samt 13 cabochonslebne safirer og øje i form af cabochonsleben rubin. ... Varenr: 4559222 DKK 7.800 DK, Vejle, Dandyvej 24-02-2017 20:45:00 DKK 6.200
Collierkæde med 1 rubin og brillanter
Collierkæde med 1 rubin og brillanter. Collierkæde, venetianermønster, i 18 kt. hvidguld. I midterdelen 1 rubin i hjerteform, facetteret slibning, størrelse ca. 0.60 ct. Lille hjerte prydet med 3 brillanter ca. 0.24 ct. i alt. Klarhed: VVS 1 - SI1. Farve: Top Wesselton (G). Rubinen er omkranset af 13 brillanter ca. 0.60 ct. i alt. ... Varenr: 4553023 DKK 18.581 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-02-2017 21:19:00 DKK 14.865
Ørestikker, rubiner, brillanter og navette-diamanter i hvidguld (2)
Ørestikker, rubiner, brillanter og navette-diamanter i hvidguld (2) . Ørestikker, 18 kt. hvidguld prydet med hver 1 rubin à ca. 0.80 ct., ca. 1.60 ct., form: oval, facetteret slibning. 8 x brillanter ca. 1 ct. i alt. Klarhed: VVS 1 - VS 1, farve: Top Wesselton - (G). 14 x navetteslebne diamanter ca. 2.05 ct. i alt, klarhed: VVS 1 - VSI 1, farve: Top Wesselton (G). ... Varenr: 4552959 DKK 48.311 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-02-2017 20:15:00 DKK 29.730
Damering med 1 x rubin, brillanter og trapezslebne diamanter i hvidguld
Damering med 1 x rubin, brillanter og trapezslebne diamanter i hvidguld. Damering, 18 kt. hvidguld med 1 rubin ca. 1 ct., form: oval, facetteret slibning, 8 brillanter ca. 0.76 ct. i alt, klarhed: ca. VVS 2, farve: Top Wesselton (G) og 6 x trapezslebne diamanter ca. 1.20 ct. i alt, klarhed: VS1, farve: Top Wesselton (G), vægt: 11 gram, ringstr.: 51 (ringskinnen er ... Varenr: 4552975 DKK 35.676 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-02-2017 20:16:00 DKK 26.014
Fire rubiner, uindfattet, vægt ca. 3.56 ct. (4)
Fire rubiner, uindfattet, vægt ca. 3.56 ct. (4). Rubiner, 4 stk. uindfattet, varmebehandlet Ovalfacetteret slibning, mål: længde x bredde x højde i mm 1. 7,1 x 5,1 x 2,5 2. 7,2 x 5,1 x 2,1 3. 7,1 x 5 x 2,6 4. 6,7 x 5 x 2,8. (4) Varenr: 4409534

DKK 5.054 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-02-2017 20:19:00 DKK 3.716
Ring 18 k guld
Ring 18 k guld. RING, 18 k guld, briljant 0,04 ct, cabochonslipad rubin, odlad saltvattenspärla ca 7,6 mm, vikt ca 5 g Varenr: 4572750 DKK 1.965 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-02-2017 20:20:00
Se mere
Collier 18 k guld
Collier 18 k guld. COLLIER, 18 k guld, mittsektion dekor med 3 fasettslipade rubiner samt 30 småbriljanter, längd ca 41 cm, vikt ca 11,3 g Varenr: 4572832 DKK 3.144 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-02-2017 12:32:00
Se mere
Armbånd med 35 x rubiner og 70 x brillanter, 18 kt. hvidguld
Armbånd med 35 x rubiner og 70 x brillanter, 18 kt. hvidguld. Armbånd i 750 kt. hvidguld, 35 x rubiner ca. 1.75 ct. i alt. Form: rund, facetteret slibning. 70 brillanter à ca. 0.06 ct., ca. 4.20 ct. i alt. Klarhed: VVS 1 - SI 1 (2 x). Farve: Top Wesselton (G). Længde 17,5 cm, bredde 6,8 mm, vægt ca. 21 g. Varenr: 4553148 DKK 70.609 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-02-2017 20:22:00 DKK 44.595
Rubiner, røde, brændt, uindfattet, ca. 3.65 ct. i alt (5)
Rubiner, røde, brændt, uindfattet, ca. 3.65 ct. i alt (5). Rubiner, 5 stk., røde, brændt, uindfattet, dråbeformede, facetterede, ca. 3.65 ct. i alt, mål i mm = længde x bredde x højde, ca. i mm: 7,12 x 5,01 x 1,71 6,99 x 5,04 x 2,53 7,22 x 5,15 x 2,41 6,89 x 5,05 x 2,58 7,30 x 5,07 x 2,50. (5) Varenr: 4409546

DKK 3.716 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-02-2017 15:09:13 DKK 2.230
3 st Ringar i 18K samt 1st. ring i 14K  (4)
3 st Ringar i 18K samt 1st. ring i 14K (4). 3 st Ringar i 18K. 1 st. Bismarkring, ringstr. ca 18,75 mm/59. 1 st. Diamantring med mindre diamant. Skev ringskena. Ringstr. ca 17,75 mm/56. 1 st. Ring med syntetisk rubin. Ringstr. ca 16,25 mm/51 mm. Total vikt ca 7,0 gr. 1st. Slät ring i 14K guld. Namngravyr i skenan. Ringstr. ca 19,0 mm/60.... Varenr: 4574130 DKK 2.201 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 27-02-2017 17:54:47 DKK 1.729
Håndlavet ring m/ rubin, ametyst, granat mm, 10,2 gram
Håndlavet ring m/ rubin, ametyst, granat mm, 10,2 gram. Unika ring med ametyst, rubin, granat samt krom diopsid udført af guldbelagt/ sort rhodineret sterling sølv. H. ca. 27,8 mm. Ringstr. ca. Ø. 18,5 mm/ 58. Vægt: 10,2 gram. Varenr: 4517188

DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-02-2017 19:57:00 DKK 1.000
To cocktailringe med syntetiske sten (2)
To cocktailringe med syntetiske sten (2). Cocktailring af 8 kt guld. Prydet med en syntetisk. rubin. Ringst. 52,5Ø/16,5. Ring af 14 kt. guld. Prydet med en syntetisk blå spinel. Ringst. 56Ø/17,75. Begge fra Hermann Siersbøl. Vægt ca. 6,44 gram. (2) Varenr: 4571970 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-02-2017 20:19:00 DKK 325
Antik rubin- og brillantring
Antik rubin- og brillantring. Antik guldring, prydet med en oval facetsleben rubin, mål ca 3,8 x 4,7 mm omkranset af otte brillanter i ældre slib, samlet ca 0.24 ct., Farve: Wesselton (H), Klarhed: SI2-P1. Mål af roset ca 10 x 8 mm. Ringstr, 64,5 Anden halvdel af 1800-tallet. Ustemplet, iflg guldprøve af 18 kt. Varenr: 4574465 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-02-2017 20:55:00 DKK 400
Örhängen 1 par 18 k guld
Örhängen 1 par 18 k guld . ÖRHÄNGEN, 1 par, 18 k guld, dekor vardera med odlad saltvattenspärla ca 6,7 mm, cabochonslipad rubin, briljant ca 0,02 ct Varenr: 4573238 DKK 3.144 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-02-2017 21:24:00
Se mere
Samling 14 kt. guld smykker
Samling 14 kt. guld smykker. Armring i massiv 14 kt. guld, bredde 5,0 mm. Ø: 63 mm. Vægt 15,9 gram. Sæt vielsesringe i 14 kt. guld, str. 54,5 og 65 vægt: 6,2 gram. 2 finger ringe med safir og syntetisk rubin ring str. 52 og 53 vægt: 6,8 gram. Armbånd i 14 kt. Guld, med kasselås og sikkerhedskæde, Længde: 18,5 cm Vægt: 3,6 ... Varenr: 4575894 DKK 4.000 DK, Helsingør, Støberivej 28-02-2017 13:43:33 DKK 2.400
Ring prydet med brillanter, safirer og rubiner
Ring prydet med brillanter, safirer og rubiner. Ring udført af 14kt. guld (stemplet), prydet med florale elementer. Prydet med 2 brillanter af i alt ca. 0.20ct. Farve: Wesselton (H), klarhed: VSI1. samt 2 facetterede rundslebne safirer, Ø ca. 3,3 mm, og 2 facetterede rundslebne rubiner, Ø ca. 3 mm. Ringstr. ca. 60, Ø ca. 19 mm. Vægt ca. 10... Varenr: 4556947 DKK 7.433 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-02-2017 17:18:58 DKK 4.831
 1 2  >>