Kategori  Vurdering
  Vis kun varer i det valgte sprog

Vis også
Du har søgt  på "rubin" i Smykker i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Armbånd af guld med rubiner og brillanter
Armbånd af guld med rubiner og brillanter. Armbånd udført af 18kt. guld, dekorativt midterstykke med 2 panterhoveder, prydet med 77 brillanter af i alt ca. 0.31 ct., farve: Wesselton Top Crystal ( H - I ), klarhed: SI1 - P1, 1 sten mangler, 36 rundslebne rubiner på ca. 2 mm og 4 ovale cabochonslebne rubiner på ca. 3,2 x 1,8 mm, L. ca. 18 ... Varenr: 3356779 DKK 6.346 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 17-04-2014 11:30:00 DKK 4.480
Collier af guld med rubiner og brillanter
Collier af guld med rubiner og brillanter. Collier udført af 18kt. guld, dekorativt midterstykke med 2 panterhoveder, prydet med 99 brillanter af i alt ca. 0.40 ct., farve: Wesselton Top Crystal ( H - I ), klarhed: SI1 - P1, 1 sten mangler, 36 rundslebne rubiner på ca. 2 mm og 4 ovale cabochonslebne rubiner på ca. 3,2 x 1,8 mm, L. ca. ... Varenr: 3356593 DKK 9.706 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 17-04-2014 12:00:00 DKK 6.719
Figurbroche af guld med rubiner
Figurbroche af guld med rubiner. Figurbroche i form af en kørende karet udført af 18kt. guld, prydet med 3 baguetteslebne rubiner på ca. 4,3 x 2,8 mm - 4,4 x 3,1 mm, mål ca. 61,3 x 31,2 x 11,6 mm, vægt ca. 15,3 g. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den ... Varenr: 3346827

DKK 11.199 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 17-04-2014 14:00:00 DKK 6.346
Ædelstensring med emalje
Ædelstensring med emalje. Ring udført af 925 sterlingsølv - stemplet og forgyldt, prydet med dråbeformede ædelsten i cabochonslibning - ametyst, citrin, rubin, smaragd, tigerøje og zirkoner i facetslibning. Flerfarvede indlæg og belægninger af emalje. Ringstr. ca. 55 Ø 17,7 mm, vægt ca. 11,8 g. Besigtigelse efter ... Varenr: 3366314

DKK 6.533 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 17-04-2014 18:17:00 DKK 2.986
Par rubin ørestikkere
Par rubin ørestikkere . Et par klassiske ørestikkere, udført i 18 kt. rhodineret guld, hver prydet med 7 runde facetslebne røde rubiner. Samlet ca. 4,80 ct. Samlet vægt ca. 5,7 gram. Varenr: 3077207 DKK 6.500 DK, Odense, Kratholmvej 17-04-2014 19:29:00 DKK 3.500
Diamond and ruby ring, 18kt. white gold, approx. 2.00ct
Diamond and ruby ring, 18kt. white gold, approx. 2.00ct. 18kt diamond and ruby ring approx. 2.00ct 18kt.white gold, hallmarked . Diamond ring in the middle set with 1 cabouchone-cut red ruby approx. 0.80tc ,also adorned with 12 brilliant-cut diamonds & 12 marquise-cut diamonds total approx. 2.00ct. Colour: Top Wesselton - wesselton (G-H). Clarity: ... Varenr: 2898376 DKK 34.343 BE, Antwerpen 17-04-2014 20:20:00 DKK 25.384
Ring af guld med lemoncitrin og rubiner
Ring af guld med lemoncitrin og rubiner. Ring udført af 18kt. guld - stemplet, prydet med en citrin af ca. 14,64 ct, ca. 18,2 x 18,2 x 11,2 mm slebet i fantasi laser-cut som trilliant på alle sider, endvidere med 3 rundslebne rubiner på 5,5 og 6,1 mm af i alt ca. 3,5 ct. Ringstr. ca. 58 Ø 18,5 mm, mål ringhoved max. ca. 26,3 x 21 mm, ... Varenr: 3353674

DKK 21.651 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 17-04-2014 20:22:00 DKK 10.452
Alliancering med rubiner
Alliancering med rubiner. Alliancering udført i 18 kt. rhodineret guld, prydet med talrige klare røde facetslebne rubiner. Ringstr. Ø 17 mm. Vægt ca. 6,4 gram. Varenr: 3335258 DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 17-04-2014 20:50:00 DKK 2.900
Rubincollier med diamanter, ca. 28.8 g. ca. 1.11 ct. og ca. 1.04 ct.
Rubincollier med diamanter, ca. 28.8 g. ca. 1.11 ct. og ca. 1.04 ct.. Rubincollier med diamanter, fladpanserkæde og vedhæng udførte af 18 kt. guld - stemplet 750, prydet midtpå med en facetteret ovalslebet rubin på ca. 6,6 x 4,8mm og af ca. 1.04 ct., omgivet af 10 brillanter af i alt ca. 1.11 ct., farve: Top Wesselton (G), klarhed: IF- VVS1, meget høj brillans. ... Varenr: 3314564

DKK 56.741 DE, Hamburg, Große Elbstraße 17-04-2014 21:10:00 DKK 21.651
Rubin- og diamantring
Rubin- og diamantring. Rubin- og diamantring af 9 kt. guld prydet med fire runde, facetslebne behandlede rubiner samt otte små diamanter. Farve: Crystal (J) Klarhed: P1-P3. Ringstr. 55 Ø 17,75 mm. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende ... Varenr: 3286486

DKK 1.750 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-04-2014 14:08:00 DKK 1.000
Rubincollier
Rubincollier. Rubincollier aufgezogen mit polierten Rubinrondellen von Ø ca. 4,2 mm, Karabiner-Verschluss, Kalotten und Mittelteil gefertigt aus 925 Sterlingsilber, punziert, Länge ca. 44 cm. Neuwaren werden nach dem Neuwarenprinzip taxiert. D. h. der Schätzpreis plus Käuferprovision entspricht dem ... Varenr: 3255086

DKK 2.389 DE, Hamburg, Große Elbstraße 18-04-2014 16:10:00 DKK 1.344
Rubin- og diamantvedhæng
Rubin- og diamantvedhæng. Rubin- og diamantvedhæng af 9 kt. guld. Prydet i front med en dråbeformet rubin (behandlet) på ca. 1.73 ct. omkranset af talrige mindre enkeltslebne diamanter på tilsammen ca. 0.18 ct. Farve: Top Crystal - Crystal (I-J) Klarhed: SI1-P1. H. 2,4 cm. B. 1,3 cm Nyproducerede varer vurderes efter ... Varenr: 3280411

DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 18-04-2014 16:15:00 DKK 1.250
Ring af guld med brillanter og rubiner
Ring af guld med brillanter og rubiner. Ring udført af 18kt. guld og hvidguld, prydet med 7 brillanter af i alt ca. 0.20 ct., farve: Wesselton ( H ), klarhed: VS1 - SI1 og 6 rundslebne rubiner af i alt ca. 0.65 ct., ringstr. ca. 58, Ø ca.18,5 mm, vægt: ca. 7,8 g. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at ... Varenr: 3368407

DKK 6.719 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 18-04-2014 17:51:00 DKK 2.986
Rubinring i 18k guld
Rubinring i 18k guld. Rubinring i 18k guld. Rubiner (3), mått: 2 mm. Ringstorlek: 52-16,50 mm.Nyproducerade varor värderas efter butiksprismetoden. Det betyder att vår värdering plus köpprovision motsvarar rekommenderat försäljningspris, eller det pris varan skulle kosta i butik. Läs mer här. Varenr: 2893214

DKK 4.112 SE, Malmö, Baltzarsgatan 18-04-2014 19:14:00 DKK 1.316
Örhängen i vitguld 18k med rubiner, 3066
Örhängen i vitguld 18k med rubiner, 3066. Örhängen i vitguld 18k med rubiner, tot 0.11ct Färg. Wesselton Klarhet: P. Nyproducerade varor värderas efter butiksprismetoden. Det betyder att vår värdering plus köpprovision motsvarar rekommenderat försäljningspris, eller det pris varan skulle kosta i butik. Läs mer här. Varenr: 3327817

DKK 5.181 SE, Malmö, Baltzarsgatan 18-04-2014 19:34:00 DKK 2.385
Smykkesæt med rubiner og perler, i alt ca. 38,8 g. (3)
Smykkesæt med rubiner og perler, i alt ca. 38,8 g. (3). Smykkesæt med rubiner og perler bestående af 1 collier, 1 ring og 1 broche: Collier udført af 18 kt. guld - stemplet, prydet med 7 akoyaperler, farve: cremehvid, Ø ca. 7,0 mm, L. ca. 78 cm, vægt ca. 19,0 g. Rubinring udført af 18 kt. guld, prydet med 8 brillantslebne rubiner og 1 ... Varenr: 3198942 DKK 10.079 DE, Hamburg, Große Elbstraße 18-04-2014 20:49:00 DKK 7.466
Ring af hvidguld med brillanter, diamanter og rubin
Ring af hvidguld med brillanter, diamanter og rubin. Ring udført af 18kt. hvidguld - stemplet, prydet med 1 oval facetslebet rubin på ca. 9,5 x 7,7 mm, omgivet af 16 brillanter og 10 navetteslebne diamanter. Brillanter og diamanter af i alt ca. 1.18 ct., farve: Top Wesselton-Wesselton ( G-H ), klarhed: VVS2-VS2, rubin af ca. 2.66 ct., ringstr. ... Varenr: 3229481

DKK 141.852 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 18-04-2014 21:13:00 DKK 70.179
Rubin- og brillantring
Rubin- og brillantring. Ring udført i 9 kt. guld, prydet med en oval farvebehandlet facetteret rubin, flankeret af talrige mindre diamanter på tilsammen ca. 0.56 ct. Farve: Wesselton - Top cape (H - K). Klarhed: P2-P3. Ringstr. 54 Ø 17.25 mm. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at ... Varenr: 3311564

DKK 3.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19-04-2014 17:35:00 DKK 1.900
Guldring med rubiner och briljanter i 18k
Guldring med rubiner och briljanter i 18k. Guldring med rubiner och briljanter i 18k. Rubiner (3). Briljanter (3) totalt ca 0.18ct. Färg. Top Wesselton. Klarhet. Vs2. Ringstorlek: 55-17.50 mm.Nyproducerade varor värderas efter butiksprismetoden. Det betyder att vår värdering plus köpprovision motsvarar rekommenderat försäljningspris, ... Varenr: 3304004

DKK 6.168 SE, Malmö, Baltzarsgatan 19-04-2014 19:33:00 DKK 2.878
Øreringe af guld med rubiner og diamanter, par ( 2 )
Øreringe af guld med rubiner og diamanter, par ( 2 ). Øreringe udførte af 14 kt. guld - stemplet, prydede med ovale, facetslebne rubiner på ca. 5,9 x 5 mm og 15 baguetteslebne diamanter af i alt ca. 0.4 ct., farve: Wesselton ( H ), klarhed: VS2, vægt ca. 5 g. ( 2 ) Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen ... Varenr: 3277907

DKK 13.439 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 19-04-2014 20:06:00 DKK 5.226
Ørestikker med South Sea perler, rubiner og brillanter ( 2 )
Ørestikker med South Sea perler, rubiner og brillanter ( 2 ). Ørestikker med South Sea perler og rubiner, udførte af 14 kt. hvidguld, hver prydet med en South Sea perle på ca. Ø 12,5 mm, farve: hvid, lustre: stærk, form: rund, overflade: glat, og hver med en dråbeslebet rubin omgivet af 6 brillanter, alle 18 brillanter af i alt ca. 0.18 ct., farve: ... Varenr: 3229062

DKK 22.398 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19-04-2014 20:13:00 DKK 8.959
Ring af guld med månesten og rubindråbe
Ring af guld med månesten og rubindråbe. Ring udført af 18 kt. guld - stemplet, prydet med en abrikosfarbet, poleret månesten i cabochonslibning af ca. 4.79 ct. Ringskinne prydet med to rubindråber af i alt ca. 0.44 ct. Ringstr. ca. 55,5 Ø 17,5 mm, vægt ca. 16,5 g. Tysk guldsmedearbejde. Besigtigelse efter aftale!Nyproducerede ... Varenr: 3314347

DKK 20.905 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 19-04-2014 20:49:00 DKK 8.586
Ørestikker i guld med rubiner og diamanter ( 2 )
Ørestikker i guld med rubiner og diamanter ( 2 ). Ørestikker med clipsemekanisme, udført i 18 kt. guld, prydet med 12 rubiner i oval cabochonslibning, ca. 5,9 x 4,0 mm og 32 brillanter total ca. 0.50 ct. Farve: Wesselton ( H ), klarhed: VVS2 - VS2, mål ca. 23,1 x 16,2 mm, vægt: ca. 12,2 g. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det... Varenr: 3299388

DKK 24.637 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 19-04-2014 21:10:00 DKK 9.706
Ring af hvidguld med rubin og brillanter fra ' juveler Bucherer', ca. 3.03 ct. og 1.90 ct.
Ring af hvidguld med rubin og brillanter fra ' juveler Bucherer', ca. 3.03 ct. og 1.90 ct.. Ring med rubin og brillanter fra juveler Bucherer, Zürich. Ring udført af 18kt. hvidguld, prydet med 1 ovalslebet siamrubin af ca. 3.03 ct., ca. 11,3 x 9,3 mm, kvalitet: Siam fin, omgivet af 12 brillanter af i alt ca. 1.90 ct., farve: Top Wesselton ( H ), klarhed: SI1, meget stærk brillans, ... Varenr: 3374328 DKK 171.716 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 19-04-2014 21:30:00 DKK 119.454
Ring af guld med rubin og brillant
Ring af guld med rubin og brillant. Ring udført af 14kt. guld, prydet med 1 rundslebet rubin af ca. 0.04 ct. og 1 brillant af ca. 0.04 ct., farve: Top Wesselton ( G ), klarhed: VV21, ringstr. ca. 56, Ø ca.17,9 mm, vægt: ca. 6,6 g. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær ... Varenr: 3311005

DKK 3.882 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 20-04-2014 11:15:00 DKK 1.269
Ring in Gold mit Rubin, Saphir und Smaragd
Ring in Gold mit Rubin, Saphir und Smaragd. Ring gefertigt aus 14kt. Gelbgold, besetzt mit je einem Saphir, Rubin und Smaragd im Rundschliff von ca. 2,3 mm, Ringgröße: ca. 56, Ø ca.18 mm, Gewicht: ca. 1,6 g. Neuwaren werden nach dem Neuwarenprinzip taxiert. D. h. der Schätzpreis plus Käuferprovision entspricht dem empfohlenen Verkaufspreis... Varenr: 3346249

DKK 2.800 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 20-04-2014 12:00:00 DKK 1.083
Ring af guld med rubin, safir og smaragd
Ring af guld med rubin, safir og smaragd. Ring udført af 14kt. guld, stemplet, prydet med 1 brillant af ca. 0.005 ct., en dråbeslebet smaragd på ca. 4,8 x 3,2 mm, en baguetteslebet safir på ca. 3,8 x 2,2 mm og en rundslebet rubin på ca. 2,1 mm, ringstr. ca. 57, Ø ca.18,4 mm, vægt: ca. 3,0 g. Nyproducerede varer vurderes efter ... Varenr: 3326497

DKK 5.039 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 20-04-2014 12:30:00 DKK 1.680
Vedhæng af guld med rubiner og diamanter
Vedhæng af guld med rubiner og diamanter. Vedhæng udført af 14kt. guld, prydet med 2 enkeltslebne diamanter af i alt ca. 0.01 ct., farve: Wesselton ( H ), klarhed: P1 og 37 rundslebne rubiner på ca. 2,6 - 3,1 mm, mål inkl. øsken ca. 30,2 x 22,9 mm, vægt: ca. 5,1 g. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at ... Varenr: 3343043

DKK 8.959 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 20-04-2014 13:15:00 DKK 3.733
Rubin- og brillantring
Rubin- og brillantring. Rubin- og brillantring af 9 kt rhodineret guld prydet med oval, facetteret behandlet rubin(7x5 mm) samt talrige brillanter på i alt ca. 0.56 ct. Farve: Wesselton-Top cape(H-K). Klarhed: P2-P3. Ringstr. 55 Ø 17,50 mmNyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen ... Varenr: 3345701

DKK 3.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 20-04-2014 14:05:00 DKK 1.900
Rubin- og brillantvedhæng
Rubin- og brillantvedhæng. Rubin- og brillant vedhæng af 9kt guld prydet med dråbeformet, facetsleben rubin (behandlet) på ca. 2.35 ct samt talrige brillanter på i alt ca. 0.23 ct. Farve: Wesselton-Crystal (H-J). Klarhed: P1-3. H. ca 2 cm. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen ... Varenr: 3087285

DKK 1.750 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-04-2014 14:36:00 DKK 1.250
 1 2 3  >>