Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  på "rubin" i Smykker i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ring mit 2 x Rubinen,14 kt Rotgold
Ring mit 2 x Rubinen,14 kt Rotgold. Ring mit 2 roten Rubinen rund facettiert,ca. 0,10 ct, Ringgewicht ca.2 Gramm14 kt Rotgold Ringgröße 59 Trage- und Gebrauchsspuren Varenr: 4698531 DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-06-2017 15:48:46 DKK 297
Samling ringe (3), ring med rubin, ring med smaragd, ring med zirkon
Samling ringe (3), ring med rubin, ring med smaragd, ring med zirkon. Samling ringe (3) i 14 kt. guld, sten indfattet i 14 kt. hvidguld. 1 x ring med en rubin i hvidguld-fatning, rundfacetteret, ca. 0,60 ct., vægt ca. 5 g. Ringstr. 59,5. Stempel = 70 585. 1 x ring med en smaragd i hvidguld-fatning, rundfacetteret, ca. 0.60 ct., vægt ca. 3 g. Ringstr. 59. 1 ... Varenr: 4698540 DKK 4.462 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-06-2017 15:55:34 DKK 2.789
Brosche mit 3 x  Rubinen, 18 kt Rosegold
Brosche mit 3 x Rubinen, 18 kt Rosegold. Brosche in 18 kt Rosegold, ca. 1950, florale Form, Gewicht ca. 9 Gramm, Maße : 47 x 41 mm, glatte und satinierte Oberfläche, Besatz: 3 x Rubine zus. ca. 0.15 ct, rund facettiert Punze = 750 132 VA Gebrauchs- und Tragespuren Varenr: 4698530 DKK 2.975 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-06-2017 16:09:44 DKK 967
Ring med diamnter och rubiner, 18K
Ring med diamnter och rubiner, 18K. Ring med diamnter och rubiner, 18K. Upphörj genombruten blomformad ovandel med små diamanter och navetteslipade rubiner. Vitguld, 18K Ø ca 18 jmfr 56. Vikt ca 8.1 gr. Rubiner med någon liten nagg eller repa. Varenr: 4678673 DKK 6.118 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 28-06-2017 16:59:00 DKK 1.759
Brillant- og rubinring af 14 kt delvis rhodineret guld
Brillant- og rubinring af 14 kt delvis rhodineret guld. Diamonds By Frisenholm. Ring af 14 kt. guld prydet med 9 behandlede rubiner, samlet ca 0.73 ct, omkranset af talrige små brillantslebne diamanter, samlet ca. 0.010 ct. Farve: Top Wesselton- Wesselton (G-H). Klarhed: SI-P1. Ringstr. 55 Varenr: 4652502

DKK 3.900 DK, Herlev, Dynamovej 28-06-2017 17:23:00 DKK 2.000
Smykkesæt 3 ringe 950/-platin smaragd, rubin, safir (3)
Smykkesæt 3 ringe 950/-platin smaragd, rubin, safir (3). Klassisk smykkesæt bestående af 3 ringe 950/-platin, vægt ca. 13,2 gram i alt, hver prydet med 25 carréslebne ædelsten, caratvægt for smaragderne ca. 2.23 ct. i alt, caratvægt for rubinerne og safirerne i alt ca. 2.84 ct., ringskinnens bredde 3,5 mm, ringstr. 51. Håndlavet af juveler Klaus ... Varenr: 4703064 DKK 4.648 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-06-2017 20:32:00 DKK 409
Broche, svane med barokperle og 1.70 ct. diamanter i 18 kt. hvidguld
Broche, svane med barokperle og 1.70 ct. diamanter i 18 kt. hvidguld . Svanebroche i 18 kt. hvidguld/rhodineret, stempel = 18 23 baguetteslebne diamanter ca. 0.90 ct. i alt og 80 enkeltslebne diamanter ca. 0.80 ct. i alt 1 rubin som øje, rundfacetteret ca. 0.03 ct. Klarhed: ca. VSI - Pique 1 Farve: ca. Wesselton - Top Crystal (H - J), kulturperle i barokform... Varenr: 4675957 DKK 17.104 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-06-2017 20:44:00 DKK 3.160
Engelsk rubin- og brillantring af 18 kt. guld og hvidguld samt et par brillantørestikker af 14 kt. guld og hvidguld. (3)
Engelsk rubin- og brillantring af 18 kt. guld og hvidguld samt et par brillantørestikker af 14 kt. guld og hvidguld. (3). Engelsk rubin- og brillantring af 18 kt. guld og hvidguld prydet med facetsleben rubin på ca. 0.50 ct. caraten er stemplet i ringskinnen, flankeret af 2 mindre brillantslebne diamanter på tilsammen ca. 0.06 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: P . Stemplet med London gold Hallmarks. Vægt ca. 4 g. ... Varenr: 4678346 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2017 11:45:00 DKK 1.050
DIA. Cross-over rubin- og brillantring af 18 kt. guld og hvidguld med
DIA. Cross-over rubin- og brillantring af 18 kt. guld og hvidguld med . DIA. Rubin- og brillantring af 18 kt. guld og hvidguld, cross-over front prydet med rund facetsleben rubin på ca. 0.25 ct. flankeret af 12 større og mindre brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.25 ct. Farve: Top Cape (K). Stemplet DIA med London Hallmarks. 1900-tallets slutning. Vægt ca. 3,9. B. ... Varenr: 4697513 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2017 11:48:00 DKK 1.600
Rubin- og diamant vedhæng, 9 kt guld
Rubin- og diamant vedhæng, 9 kt guld. Rubin- og diamant vedhæng af 9 kt guld prydet med en dråbeformet facetsleben rubin på ca. 2.35 ct. samt talrige mindre diamanter på ialt ca. 0.23 ct. Farve: Wesselton-Crystal (H-I). Klarhed: P1-P2. H. 2 cm incl. øsken. Varenr: 4703738 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-06-2017 19:51:00 DKK 1.800
Hermann Siersbøl m.fl. To ringe, 14 kt guld (2)
Hermann Siersbøl m.fl. To ringe, 14 kt guld (2). Hermann Siersbøl, ring af 14 kt. guld, prydet med Akoya saltvandkulturperle og ti diamanter af otte-kant slib på ca. 0.04 ct. Farve: Crystal (J). Klarhed: SI. Samt ring af 14 kt. guld, prydet med syntetisk rubin. 1950'erne. Ringstørrelser 51/Ø 16,25 mm og 54/Ø 17,25 mm. Samlet vægt ca. 4,6 gram. ... Varenr: 4704099 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 29-06-2017 20:00:00 DKK 350
Broche, 18 kt. guld med smaragder, safirer og rubiner
Broche, 18 kt. guld med smaragder, safirer og rubiner. Broche, 18 kt. guld, blomstermønster, vægt ca. 13 g, mål: ca. 4 x 3,5 cm. Prydet med: 7 x rubiner, i alt ca. 0.17 ct., 4 x smaragder, i alt ca. 0.12 ct., 8 x safirer, i alt ca. 0.24 ct. På bagsiden er der en holder til en kæde. Varenr: 4693568 DKK 4.834 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-06-2017 20:12:00 DKK 2.417
Broche med rubiner og diamanter i 14 kt. rødguld
Broche med rubiner og diamanter i 14 kt. rødguld. Broche i 585/- rødguld/hvidguld, ca. 1950 Mål 4 x 3,7 cm, vægt ca. 11 gram. Prydet med: 3 rubiner, ca. 0.45 ct. i alt 4 gammelslebne diamanter ca. 0.55 ct., klarhed: ca. SI - Pique I, farve ca. Wesselton - Crystal (H - L) Varenr: 4686785 DKK 14.129 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-06-2017 20:13:00 DKK 297
Rubin og brillantring af 14 kt. hvidguld. Rubiner i alt 0.53 ct. Brillanter i alt 0.62 ct
Rubin og brillantring af 14 kt. hvidguld. Rubiner i alt 0.53 ct. Brillanter i alt 0.62 ct. Rubin og brillantring af 14 kt. hvidguld prydet med 7 prinsesseslebne rubiner, i alt 0.53 ct. flankeret af 7 større og 52 brillantslebne diamanter, i alt 0.62 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS- SI. Caraten på rubiner og diamanter er stemplet i ringskinnen. Vægt ca. 3,9 g. B. 0,5 cm. Ringstr. ... Varenr: 4685455 DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2017 20:44:39 DKK 2.100
Regitze Overgaard for Georg Jensen. 'Carnival' brillantring af 18 kt. hvidguld med rubellit
Regitze Overgaard for Georg Jensen. 'Carnival' brillantring af 18 kt. hvidguld med rubellit. Regitze Overgaard for Georg Jensen. 'Carnival' ring af 18 kt. hvidguld, prydet med en cabochonslebet rubellit samt ti brillantslebne diamanter på tilsammen ca. 0.10 ct. Farve: Top Wesselton (F-G) Klarhed: VS1-VS2. Dessin nr. 1263. Str. 51. Vægt: ca. 9,1 g. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4647651 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2017 20:46:00 DKK 2.600
Stor vintage broche af 18 kt. guld med safirer, rubiner og diamanter. Ca. 1900
Stor vintage broche af 18 kt. guld med safirer, rubiner og diamanter. Ca. 1900. Stor vintage broche i form af blomsterbuket af 18 kt. guld prydet med to større facetslebne runde safirer, i alt ca. 1.16 ct flankeret af cabochon- og carréslebne rubiner og mindre rosenslebne diamanter. Ca. 1900. Vægt ca. 31,4 g. l. 9 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor, ustemplet, testet... Varenr: 4695116 DKK 19.500 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2017 20:47:00 DKK 7.200
Sautoire halskæde af 18 kt. guld med rubiner og tahiti saltvandskulturperler. L. 132 cm
Sautoire halskæde af 18 kt. guld med rubiner og tahiti saltvandskulturperler. L. 132 cm. Sautoire halskæde af 18 kt. guld monteret med 13 større runde Tahiti- saltvandskulturperler i grå nuancer, hvorimellem 26 mindre facetslebne rubiner. Vægt ca. 54,3 g. Perle ø ca. 10,60 -11,53 mm. L. 132 cm. Varenr: 4646353 DKK 30.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2017 20:55:00 DKK 3.200
Italiensk broche af 18 kt. guld med rubiner og turkiser
Italiensk broche af 18 kt. guld med rubiner og turkiser. Italiensk broche i form af påfugl af 18 kt. guld prydet med emalje, perler af turkis og facetslebne rubiner. H. 4,7 cm. Vægt 18,4 g. Varenr: 4655055 DKK 9.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-06-2017 21:00:00 DKK 525
Herzring
Herzring . Ring gefertigt aus 10kt. Gold (punziert), besetzt mit synthetischen Rubinen in der Form eines Herz von ca.: 5,8 x 5,4 mm sowie 14 synthetische Rubine im Trapezschliff von ca.: 1,5 x 1 mm und 6 Diamanten im 8/8 Schliff von gesamt ca.: 0.06ct. Farbe: Crystal (J), Reinheit: si2. Ringgröße ca.: 54,... Varenr: 4483221 DKK 1.636 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-06-2017 10:20:00 DKK 744
Konvolut Perlanhänger (4)
Konvolut Perlanhänger (4). Konvolut Anhänger u.a. besetzt mit Perlen. Das Konvolut besteht aus folgenden Positionen: Runder Anhänger gefertigt aus 14kt. Weißgold (punziert), besetzt mit 8 kleinen Akoyaperlen mit einem Durchmesser von je ca.: 3 mm. Sowie mit einem Saphir im facettierten Rundschliff mit einem Durchmesser... Varenr: 4612126 DKK 1.859 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-06-2017 16:25:40 DKK 297
Armring prydet med en brillant og rubiner
Armring prydet med en brillant og rubiner. Armring udført af 14 kt. guld (stemplet), prydet med 2 navetteslebne rubiner hver på ca. 6 x 3 mm ca. 0.66 ct. i alt (stemplet) og 1 brillant på ca. 0.20 ct. i alt. Farve: Wesselton (H), klarhed VS2. Armringen har en snaplukning, der sikres med en ekstra lås. Diameter ca.: 5,7 cm. Vægt ca. 12 ... Varenr: 4493884 DKK 4.834 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-06-2017 16:31:43 DKK 3.346
Rubinarmring med brillanter
Rubinarmring med brillanter. Armring udført af 14 kt. guld (stemplet), prydet med 3 rundslebne rubiner med en diameter på ca. 2,6 til 3,3 mm. Samt med 4 brillanter på ca. 0.20 ct. Farve: Top Wesselton (H), klarhed VSI1. Armringen er udført med en sikkerhedslukning. Indvendig diameter ca. 58 x 50 mm. Vægt ca. 6,2 g. Varenr: 4635574 DKK 3.718 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-06-2017 16:34:04 DKK 2.045
Armring af hvidguld med rubin, smaragd og safir
Armring af hvidguld med rubin, smaragd og safir. Armring af 18 kt hvidguld, let fleksibel, prydet med cabochonslen, rubin ,safir og smaragd. Bredde ca 16,7 mm. Indvendigt mål ca 5,5 x 4,3 cm. Vægt: ca 90,8 gr. Italien. Stemplerne er utydelige. Nypoleret. Varenr: 4686014 DKK 30.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-06-2017 18:22:00 DKK 3.100
To Italienske vintageringe hhv med rubin og safir med diamant
To Italienske vintageringe hhv med rubin og safir med diamant. To Italienske vintageringe hhv en alliancering af 14 kt rødguld, frontstykker af sølv, prydet med fem rubiner, bredde af front: ca 4,5 mm. Ringstr. 57,5 og En ring af 9 kt guld, front delvis af sølv, prydet med tre ovale facetslebne safirer omkranset af rosenslebne diamanter, ca 0.25 ct. Bredde ... Varenr: 4666756 DKK 6.500 DK, Herlev, Dynamovej 30-06-2017 18:27:00 DKK 1.600
Brillant- og rubin øreringe
Brillant- og rubin øreringe . Par øreringe af 18 kt guld, hver prydet med fire brillanter, samlet ca 0.56 ct, farve. Top Wesselton (G), klarhed: VVS, samt en dråbesleben rubin ( behandlede), samlet ca 1.64 ct. Længde: ca 2,5 cm. Varenr: 4684554

DKK 15.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-06-2017 19:25:00 DKK 5.200
Ring med rubin og brillanter
Ring med rubin og brillanter. Rubin og brillantring, udført i 18 kt. rhodineret guld, prydet med større cabochonsleben rubin, omkranset af talrige brillanter. Farve: Crystal/J. Klarhed: VS/SI. Ringstr. Ø 17,25 mm. Vægt ca. 9,8 gram. Varenr: 4692051 DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 30-06-2017 20:21:00 DKK 875
Halskæde med rubiner og brillanter
Halskæde med rubiner og brillanter. Halskæde udført i 18 kt. rhodineret guld, prydet med 20 facetslebne rubiner. Samlet ca. 8.50 ct. Samt talrige klare hvide brillanter. Samlet ca. 3.10 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: VS1-2. Lukke er monteret med sikkerheds hasp. L. 41 cm. Vægt ca. 22,2 gram. Varenr: 4692004 DKK 15.000 DK, Kolding, Trianglen 30-06-2017 20:24:00 DKK 2.200
WEMPE - collier, 18 kt. guld med en brillant og en rubin
WEMPE - collier, 18 kt. guld med en brillant og en rubin. WEMPE - collier, fleksibelt design med karabinlås i 18 kt. guld med en brillant og en rubin. Brillant ca. 0.04 ct., klarhed: ca. VSI, farve: ca. Wesselton (H). 1 x Rubin, facetteret i dråbeform, ca. 0.35 ct., stempel: WEMPE 750. Midterdelens mål i mm: 10,6 x 5,8, vægt ca. 7 g, længde ca. 40,5... Varenr: 4655879 DKK 5.949 DE, Hamburg, Große Elbstraße 30-06-2017 20:51:00 DKK 3.346
Edelsteinkette Rubin, Prismen, Tragelänge ca. 50cm
Edelsteinkette Rubin, Prismen, Tragelänge ca. 50cm. Edelsteinkette bestehend aus 53 sechseckigen Rubin- Prismen, poliert, Ø von ca. 4mm bis 10,5mm, L. von ca. 5mm bis 18,5mm, aufgezogen auf Nylon- Perlseide, Tragelänge ca. 50cm, Verschluß Karabiner 925/- Sterling Silber, punziert '925'. Deutschland, aktuell Varenr: 4687863

DKK 1.636 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 30-06-2017 22:00:00 DKK 297
Kette, Edelsteinkette Rubin, Tragelänge ca.45 cm
Kette, Edelsteinkette Rubin, Tragelänge ca.45 cm. Edelsteinkette bestehend aus 53 runden und langezogenen Rubinen, poliert, Ø von ca. 5mm bis 10mm, L.ca. 10mm, aufgezogen auf Nylon- Perlseide, Tragelänge ca. 45cm, Verschluß Karabiner 925/- Sterling Silber, punziert '925'. Deutschland, aktuell Varenr: 4687865

 1 2  >>