Kategori  Vurdering
   1 2 3 4  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Sæt collier og ørestikker med brillanter, 750 hvidguld (3)
Smykkesæt: collier i 750 hvidguld, med brillanter og baguetteslebet diamant 13.23 ct. i alt, Wesselton - SI, vægt: 155,55 gram. Længde: 40 cm, bredde: 2 -10 cm (forløb). Kasselås med sikkerhedslukning. Et par ørestikker i 750 hvidguld, med brillanter og baguetteslebet diamant: 3.50 ct. i alt, ...
Varenr: 4823014

DKK 267.962 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 15-12-2017
20:46:00
DKK 31.634
Vintagesmykker af guld med ametyster. (5)
Vintagesmykker af guld med ametyster, bestående af Carsten Nymann Schmidt håndlavet broche med rund facetsleben ametyst. Diam. Ø 35 mm. Samt par Herman Siersbøl øreclips med cabochonslebne ametyster. Samt Jens J. Aagaard ring med cabochonsleben ametyst. Ringstr. Ø 19 mm. Samt en Jens J. Aagaard ...
Varenr: 4844943
DKK 5.000 DK, Kolding, Trianglen 16-12-2017
13:11:21
DKK 3.800
Vedhæng i Fabergé dessin med halskæde og armbånd af forgyldt sølv
Vedhæng og charm i Fabergé dessin af forgyldt sterling sølv, prydet med cubic zirkonia og røde similisten. mål af ægene ca 14 x 19 mm og 7 x 9 mm, oplukkelig øsken. Dertil halskæde og armbånd af forgyldt sterling sølv. L.: ca 43 cm og 20 cm. (2)
Varenr: 4822468
DKK 1.600 DK, Herlev, Dynamovej 16-12-2017
14:05:00
DKK 450
Brosche/Anhänger und Ohrschmuck im Stil des 19.Jh. (3)
Brosche/Anhänger und Ohrschmuck im Stil des 19.Jh., gefertigt aus geschwärztem 925 Silber (punziert), besetzt mit synthetischen Topazen im facettierten Oval- und Rundschliff. Sowie mit 2 kleinen Edelopalen im runden und Tropfenförmigen Cabochonschliff, zusätzlich ist die Oberfläche mit einem ...
Varenr: 4865794
DKK 2.977 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17-12-2017
12:15:00
DKK 335
Freshwater pearl necklace and earrings in 9k
Freshwater pearl set necklace and earrings in 9k white goldPearls in a round shapePearlsize: 9x10mmVibrant white colourNecklace: 45 cmgood lustre & clean surfaceJewelry certificate and gift box included
Varenr: 4857997

DKK 2.791 BE, Antwerpen 17-12-2017
14:53:00
DKK 298
Green emerald and cubic zirconia ring and earrings ()
Green Synthetic emerald and cubic zirconia ring approx. 0.54ct Sterling silver, hallmarked 925. Ring decorated with 21 round-cut green emerald of a total 0.54 ct. Also set with 1 cubic zirconia Ring size 534Ø 17.25 mm. Emerald earrings 1.39ct. (2) . Green synthetic emerald earrings in ...
Varenr: 4429446

DKK < 1.000 BE, Antwerpen 17-12-2017
16:01:09
DKK 298
Freshwater pearl necklace bracelet and earrings
Freshwater pearl set necklace bracelet and earrings in 9K yellow goldPearls in a round shapePearlsize: 6x7mmVibrant white colourNecklace: 45 cmgood lustre & clean surfaceJewelry certificate and gift box included
Varenr: 4857969

DKK 2.419 BE, Antwerpen 17-12-2017
18:51:00
DKK 335
Earrings and necklace - 18k rose gold plated
Sif Jakobs ring and earrings made of 18 karat rose gold plated 925 Sterling silver. Adorned with white zirconia in pavé settings.Necklace: 90cm - Pendant: 11 mm - ref nr P2853Retail price: 2898 DKK
Varenr: 4855080

DKK 2.047 BE, Antwerpen 17-12-2017
19:13:00
DKK 372
Hermann Siersbøl. Halskæde samt armbånd, 14 kt guld m/ perler, øvrig broche af guld (3)
Hermann Siersbøl. smykkesæt af 14 kt guld prydet med akoya kulturperler. Halskæde, L. 41 cm, armbånd, L. 20 cm samt broche, B. 6 cm. alle stemplede HS/ 585. Samlet vægt ca. 21,4 gram. (3)
Varenr: 4859277
DKK 5.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17-12-2017
19:39:00
DKK 3.200
Bent Knudsen. Smykkesæt, håndlavet halsring samt armring med ametyst
Bent Knudsen Kolding. Smykkesæt udført i sterling sølv bestående af halsring og armring prydet med hver to kegleformede cabochonslebne ametyster. Designet af Anni & Bent Knudsen i 1956. Dessin nr. 5. Indvendige mål: Armring 6,1 x 6,5 cm. Halsring 13 x 11,5 cm. Vægt i alt ca. 120 gr. Er stemplet ...
Varenr: 4830117
DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 17-12-2017
19:44:00
Smykkesæt med citriner, 18 kt. guld
Vintage smykkesæt udført i 18 kt. guld, prydet med ovale facetslebne gyldne citriner, bestående af armlænke med 8 facetslebne citriner og monteret med sikkerheds hasp. L. 18½ cm., Samt en ring med en facetsleben citrin. Ringstr. Ø 17,25 mm. Et vedhæng samt par øreclips hver prydet med facetsleben...
Varenr: 4857068
19:55:00
Smykkesæt - sterlingsølv med månesten og ferskvandskulturperler (6)
Smykkesæt udført i sterlingsølv prydet med hhv. månesten og ferskvandskulturperler bestående af: To par øreringe og to vedhæng med tilhørende kæder. Medfølges af æsker. (6)
Varenr: 4837473

DKK 1.200 DK, Herning, Engdahlsvej 17-12-2017
20:06:35
Smykkesæt - forgyldt sterlingsølv med calcedon og kulturperler (6)
Smykkesæt af forgyldt sterlingsølv prydet med facetterede calcedoner og lyse saltvandskulturperler bestående af: To par øreringe og to vedhæng med tilhørende kæder. Medfølges af æsker. (6)
Varenr: 4837477

20:13:22
Svend Haugaard, Kolding, moderne smykkesæt af guld, 14 kt. (3)
Svend Haugaard, Kolding, moderne smykkesæt af guld, 14 kt., bestående af leddelt collier og armlænke samt asymmetrisk ring. L. collier 40 cm. L. armlænke18 cm. Ringstr. 51. Samlet vægt ca. 72 gr. (3)
Varenr: 4865172
DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-12-2017
20:17:00
DKK 5.200
Broche samt ring af 18 kt.
Ring af 18 kt guld og hvidguld, devist satineret, front med ying yang motiv, ø ca 21 mm. Ringstr. 52. Samt broche i samme motiv. ø ca 36 mm Samlet vægt: ca 28,6 gr (2)
Varenr: 4835823
DKK 7.400 DK, Herlev, Dynamovej 17-12-2017
20:20:00
Sif Jakobs ring and earrings - 18k rose gold plated
Sif Jakobs ring and earring made of 18 karat rose gold plated 925 Sterling silver. Adorned with white zirconia in pavé settings.Ring: Diameter 18 mm - ref nr R3120Earrings: Height 5,3 cm incl. Hook, Width 28 mm - ref nr E1004
Varenr: 4855053

DKK 1.861 BE, Antwerpen 17-12-2017
20:22:00
DKK 298
Jewelry set from Sif Jakobs with white zirconia
Sif Jakobs Ring and earrings made of 925 Sterling silver with rhodium. Adorned with white zirconia in pavé settings.Ring measurements: Diameter 18 mm - 50/16Earrings measurements: Diameter 10 mmRetail price: 2698 DKK
Varenr: 4855169

DKK 1.489 BE, Antwerpen 17-12-2017
21:11:00
DKK 298
Randers sølv, smykkesæt, halskæde og armlænke af sterling sølv (2)
Randers Sølv, smykkesæt udført i sterling sølv, bestående af halskæde og armlænke. Længde henholdsvis 42 og 19 cm. Vægt ca. 45 gram. (2)
Varenr: 4833172

DKK 1.400 DK, Odense, Kratholmvej 17-12-2017
21:22:00
Schmuckset, Onyx Armband und Kette mit Buddhakopf, 925er Silber (2)
Zweiteiliges Schmuckset bestehend aus: 1 Kette, facettierter Onyx, mit Buddhakopf-Anhänger aus 925er Silber, Maße: 3,5 x 2,5 cm, Länge: 80 cm , Stärke: 8 mm. 1 Armband, facettierter Onyx mit Totenkopf, aus 925er Silber, Perlen Stärke: 10 mm. (2)
Varenr: 4743170
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 17-12-2017
21:27:22
DKK 298
Hugo Grün, Manchetknapper og bystknapper (4)
Hugo Grün Kbh. Par klassiske manchetknapper og brystknapper i form af knude udført i 14 kt. guld. Ø ca 8-13 mm. Vægt 7.5 gram.
Varenr: 4867677
DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-12-2017
13:44:00
DKK 500
To akoya saltvands kulturperlekæder
Halskæde af let barokke akoya saltvands kulturperler ø ca 7,5 - 8 mm, monteret med lås af 14 kt hvidguld med ametyst og akoyaperler, ø af lås, ca 13 mm. L.. ca 50 cm. Endvidere toradet vintage halskæde af akoya saltvands kulturperler, trukket i doseret forløb, ø fra 5,9 mm til 8 mm, monteret med ...
Varenr: 4866209
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 18-12-2017
13:55:00
Süsswasserzuchtperlen-Set, gefärbt (4),Kette,Armband, Ohrringe
Süsswasserzuchtperlen-Set, braun/grün changierend, gefärbt (4) Kette (1) Länge ca. 46 cm, auf Seidenfaden aufgezogen, geknotet, Durchmesser Perlen ca. 10,14 x 12,28 mm, ovale Form, feiner Lüster, ca. 78 Gramm, Wachsstumsmerkmale, Schließe in 925er Silber Armband (1) Süsswasserzuchtperlen auf ...
Varenr: 4848635
DKK 2.233 DE, Hamburg, Große Elbstraße 18-12-2017
16:05:05
DKK 298
Ring und Anhänger mit Rauchquarz (2)
Ring und passender Anhänger gefertigt aus 14kt. Gelbgold und Rotgold (punziert). Jeweils besetzt mit einem Rauchquarz im Fantasieschliff von je ca.: 22 x 10 mm. Ringgröße ca.: 58, Durchmesser ca.: 18,5 mm. Maße Anhänger (ohne Öse) ca.: 30,4 x 18,5 mm. Gesamtgewicht ca.: 10,8 g. Beide ...
Varenr: 4869338
DKK 2.977 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 18-12-2017
19:00:00
DKK 298
Smykkesæt af forgyldt sterling sølv med krystaller, halskæde med vedhæng samt par ørestikker
Smykkesæt af forgyldt sterling sølv med krystaller, bestående af halskæde med vedhæng samt par ørestikker med krystaller. Længde på halskæde er justerbar op til 44 cm.
Varenr: 4874156

DKK 1.100 DK, Odense, Kratholmvej 18-12-2017
19:04:00
Samling margurittesmykker (6)
A. Michelsen stor broche af forgyldt sølv. I form af en Margueritte med hvid emalje. Ø 5 cm. Skade på emalje. Lund of Copenhagen et vedhæng af forgyldt sølv. I form af en Margueritte med hvid emalje Ø27 mm. A. Michelsen par øreclips af forgyldt sølv. I form af en margueritte med hvid emalje. Ø 18...
Varenr: 4868701
DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 18-12-2017
19:15:00
Georg Jensen Daisy smykkesæt af forgyldt sølv (2)
Georg Jensen. 'Daisy sautoir' . halskæde af forgyldt sterlingsølv, prydet med hvidemaljerede margueritter, L. 96 cm. I original æske. Dertil Georg Jensen. Daisy armbånd udført i forgyldt sterling sølv, prydet med fem hvidemaljerede margueritter på begge sider. Længde kan justeres og 16½ og 18 ...
Varenr: 4868694
DKK 2.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 18-12-2017
19:24:00
DKK 1.200
9kt black onyx earrings, pendant and ring set
9kt black onyx earrings, pendant and ring set 9kt yellow gold,hallmarked All pieces adorned with marquise shape black polished onyx Total weight: 10.81gr Ringsize: 60 / 19.25mm pendant measurements: 35 x 10 x 10mm Earrings measurements: 33 x 10 x 11mm
Varenr: 4577085
DKK 2.791 BE, Antwerpen 18-12-2017
19:26:00
DKK 2.233
Necklace with diamonds and pearl approx. 0.14ct
Necklace in 18kt rhod. white gold, tested, with single cut diamonds and freshwater pearl approx. 0.14ct Colour: Top Wesselton-Wesselton (G-H) Clarity: SI1-SI2 Pearl colour: white pearl shape: round Pearl size: 6.75x6.95mm Necklace length: 44cm
Varenr: 4716394

DKK 5.583 BE, Antwerpen 18-12-2017
19:32:00
DKK 4.094
9kt diamond and neptune topaz ring and pendant (2)
9kt diamond and neptune topaz ring and pendant (2) 9kt yellow gold, hallmarked Ring and pendant decorated with 12 round single-cut diamonds approx. 0.13ct Also ring and pendant decorated with rectangulat cushion-cut 2 neptune topaze`s approx. 10.00ct each Colour: Wesselton (H) Clarity: ...
Varenr: 4576973
DKK 3.722 BE, Antwerpen 18-12-2017
19:34:00
DKK 2.977
Randers Sølv, smykkesæt af sterling sølv, halskæde og armlænke (2)
Randers Sølv, smykkesæt udført i sterling sølv, halskæde og armlænke. Længde ca. 44 og 19 cm. Samlet vægt ca. 135 gram. (2)
Varenr: 4872622

DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 18-12-2017
19:36:00
 1 2 3 4  >>