Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Hermann Siersbøl. Halskæde og armlænke af 8 kt. guld med turkiser. (2)
Hermann Siersbøl halskæde og armlænke af 8 kt. guld, gennembrudte spidsovale led hvorimellem turkiser. L. 20,5 og 42 cm. Turkiser fremstår med nuanceforskelle. (2)
Varenr: 4805101
DKK 1.200 DK, Kolding, Trianglen 17-10-2017
11:01:34
Volmer Bahner. Smykkesæt af forgyldt sterlingsølv prydet med hvid emalje (5)
Volmer Bahner. Smykkesæt af forgyldt sterlingsølv prydet med hvid emalje. Bestående af halskæde monteret med bidsellås. L.: ca 39 cm, en broche, L.: ca 6 cm. et armbånd, L.: ca 18,5 cm og et par øreclips, mål: ca 2,55 x 10 mm. Original smykkeæske medfølger
Varenr: 4805403
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 17-10-2017
12:45:27
DKK 775
Randers sølv, smykkesæt, halskæde og armlænke af sterling sølv (2)
Randers Sølv, smykkesæt udført i sterling sølv, bestående af halskæde og armlænke. Længde henholdsvis 42 og 18½ cm. Vægt ca. 4,7 gram. (2)
Varenr: 4796625

DKK 1.400 DK, Odense, Kratholmvej 17-10-2017
13:34:00
DKK 725
Brosch örhängen 1 par 18 k guld
BROSCH, ÖRHÄNGEN, 1 par, 18 k guld, dekor med 6 fasettslipade rhodolitgranater samt 20 små orientpärlor, 1800-talets senare del, ostämplat, höjd 5,5 resp. 4 cm, totalvikt exkl. snurrebussar 18,8 g. . Visning sker 13-16 oktober på Nybrogatan 32 i Stockholm. Utlämning i Magasin 5 från 17 oktober.. ...
Varenr: 4804675
DKK 3.909 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-10-2017
14:36:00
Se mere
Bismarck smykkesæt af 14 kt. guld, halskæde i forløb samt armlænke (2)
Bismarck smykkesæt udført i 14 kt. guld, bestående af halskæde i forløb samt armlænke. Begge er forsynet med sikkerheds hasper. Længde henholdsvis 42 og 18½ cm. Samlet vægt ca. 40,1 gram. (2)
Varenr: 4805075
DKK 6.000 DK, Odense, Kratholmvej 17-10-2017
19:00:00
DKK 4.700
Smykkesæt af 14 kt. Guld (4)
Arpas, smykkesæt af 14 kt. Guld bestående af halskæde L. 46 cm, diameter på vedhæng ca. 1,8 cm, par ørelokker L. 3,3 cm samt tilhørende ring med ring str. 54. Samlet vægt 13,6 gram. Uden brugsspor. (4)
Varenr: 4763143
DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 17-10-2017
19:25:00
Smykkesæt af 14 kt. guld, med Cubic Zirkonia, Halskæde og armbånd (2)
Smykkesæt af 14 kt. guld, med Cubic Zirkonia, bestående af halskæde som er leddelt og med integreret vedhæng, prydet med facetslebne klare Cubic Zirkonia. monteret med sikkerheds hasp. Længde ca. 43 cm. Samt armbånd, ligeledes prydet med Cubic Zirkonia, og er monteret med sikkerheds hasp. Omkreds...
Varenr: 4768150
DKK 10.000 DK, Odense, Kratholmvej 17-10-2017
19:29:47
Ring med jade af 14 kt. guld, og Bismarck armlænke af 8 kt. guld (2)
Ring med jadeindsats, udført i 14 kt. guld. Ringstr. Ø 16,75 mm. Vægt ca. 2,3 gram. Samt en Bismarck armlænke af 8 kt. guld. Beregnet for en sikkerhedskæde, men der er ingen kæde. Længde ca. 17½ cm. Vægt ca. 2 gram. (2)
Varenr: 4805072
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 17-10-2017
19:50:00
DKK 525
Varenr: 4796630

DKK 1.400 DK, Kolding, Trianglen 17-10-2017
20:26:00
DKK 625
Murstens armbånd med tilhørende øreringe, 14 kt. guld (3)
Murstensarmbånd udført i 14 kt. guld, indstikslås med sikkerhedsanordning. Længde: 22 cm. Bredde: 1 cm. Vægt: 26.1 gram. Medfølges af øreringe med samme mønster og i samme materiale, højde: 35 mm. Vægt: 2.1 gram. (3)
Varenr: 4804159
DKK 3.000 DK, Herning, Engdahlsvej 17-10-2017
20:50:00
Murstens-smykkesæt i 8 og 14 kt. guld (4)
Murstens-smykkesæt bestående af collier i 8 kt. guld med dobbelte sikkerhedshasper fra Søren Einar Jensen, København, L. 45, max. B 1,1 cm. Armlænke i 14 kt. guld med dobbelte sikkerhedshasper fra Jannik Lilleriis Andersen, Ringsted, L. 20, B. 0,7 cm. Et par ørehængere i 14 kt. guld fra Chr. ...
Varenr: 4806305
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-10-2017
20:20:00
DKK 4.100
Randers Sølv, Anker armlænke, samt armlænke og vedhæng af sterling sølv (3)
Randers Sølv, svær Anker armlænke udført i sterling sølv, med facetterede led. L. 22 cm., samt armlænke og et matchende vedhæng ligeledes af af sterling sølv. Længde på armbånd er ca. 19 cm. B. 2,2 cm. Er monteret med sikkerheds kæde. Vedhæng måler ca. 7,5x5 cm. Samlet vægt ca. 171 gram. (3)
Varenr: 4804432
DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 18-10-2017
20:42:00
DKK 500
Schmuckset, Onyx Armband und Kette mit Buddhakopf, 925er Silber (2)
Zweiteiliges Schmuckset bestehend aus: 1 Kette, facettierter Onyx, mit Buddhakopf-Anhänger aus 925er Silber, Maße: 3,5 x 2,5 cm, Länge: 80 cm , Stärke: 8 mm. 1 Armband, facettierter Onyx mit Totenkopf, aus 925er Silber, Perlen Stärke: 10 mm. (2)
Varenr: 4743170
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 18-10-2017
20:57:00
DKK 298
N. E. From, smykkesæt, halskæde og broche
N. E. From, smykkesæt, bestående af halskæde og broche udført i sterling sølv, halskæde i form af sammensatte led. Længde ca. 32½ cm. Samt en matchende broche. Længde ca. 5,5 cm. Er stemplet Sterling, Denmark, N.E. From samt 925s. dette smykke er en del af en temaauktion over smykker lavet af ...
Varenr: 4793807
DKK 1.400 DK, Odense, Kratholmvej 19-10-2017
13:10:00
DKK 325
Halskæde og vedhæng i guld
Halskæde, venezia i 14 kt guld. Blomstervedhæng i 18 kt guld prydet med mindre enkelslebne diamanter. Længde: 46,5 cm. Vægt: 5,9 gr.
Varenr: 4807533
DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-10-2017
18:20:00
Konvolut Bernstein Schmuck (4)
1 Bernstein Collier Länge:74 cm . Gewicht:ca. 43 g. 1 Bernstein Ohrringe - Metall Vergoldete Stecker, Durchmesser: 1,5 cm . 1 Bernstein Armband mit Bernstein Cabochons in 835 Silber gefasst . 1 585 Gold Kette- 6,5 g mit Bernstein Anhänger-Öse Metall Vergoldet, Maße: Kettenlänge: 60 cm, ...
Varenr: 4793463
DKK 1.861 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-10-2017
20:09:00
DKK 409
Georg Jensen Infinity armbånd og par øreringe af sølv med diamanter
Georg Jensen. Infinity armbånd med brillanter, udført i rhodineret sølv, prydet med pavéfattede brillanter. samlet ca. 0.24 ct. Farve: Wesselton/H. klarhed: VS. Længde ca. 18,5 cm. Par infinity øreringe ligeledes af sterling sølv med pavéfattede brillanter, samlet ca 0.49 ct. Farve: Wesselton/H. ...
Varenr: 4799922
DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-10-2017
20:15:00
DKK 1.950
Lene Munthe for Georg Jensen, ring samt par øreclips af sølv (3)
Lene Munthe for Georg Jensen, par øreclips af sterlingsølv med detaljer af guld i front. Dessin nr. 400. Mål: ca 3,2 x 2,5 cm samt tilhørende ring. Ring str. 56,5. (3)
Varenr: 4808133
DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 19-10-2017
20:19:00
DKK 650
Collier, WOLFGANG SKOLUDA, i 900 guld med antikke romerske glaskugler
Collier, håndarbejde og design 'WOLFGANG SKOLUDA', collier i 900 guld. 23 x antikke, brune glasperler (fra romertiden) (1 glasperle er ødelagt). L. ca. 45 cm, ca. 83 g, 1 x glasperle ødelagt. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4794899
DKK 19.351 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19-10-2017
20:20:00
DKK 856
Akoyaperlkette und Armband (2)
Kette und 2-reihiges Armband gefertigt aus hell cremefarbenen Akoyaperlen mit einem Durchmesser von ca.: 6 mm. Die Verschlüße sind aus 8kt. und 14kt. Gold gefertigt (punziert). Armband, Länge ca.: 20 cm, Kette, Länge ca.: 40 cm. (2)
Varenr: 4796821
DKK 1.637 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20-10-2017
12:45:13
DKK 1.116
Murstens halskæde af 8 kt. guld, og Murstensarmlænke af 14 kt. guld (2)
Murstens smykkesæt, bestående af halskæde i forløb, udført i 8 kt. guld, monteret med sikkerheds hasper. L. 45 cm. Vægt 18,2 gram. Samt armlænke udført i 14 kt. guld. Lukke er monteret med sikkerheds hasper. L. 19 cm. 5 mm. Vægt ca. 13 gram. (2)
Varenr: 4808256
DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 20-10-2017
19:56:00
Modeschmuck Ketten und Ohringe (4)
Konvolut Modeschmuck bestehend aus einem Paar Ohrclips und der passenden Kette gefertigt aus vergoldetem Metall. Sowie einer Kette bestehend aus einem "gewebten" Schlauch, besetzt mit einer großen goldfarbigen Kugel. Maße ca.: Ohrringe H. 2,5 cm, B. 2,2 cm. Kugelkette L. 48 cm, D. 13,5 ...
Varenr: 4806187
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20-10-2017
20:30:00
DKK 298
Vivianna Torun Bülow-Hubbe for Georg Jensen, Savannah smykkesæt med topaz, halskæde og armring (2)
Vivianna Torun Bülow-Hubbe for Georg Jensen, Savannah smykkesæt udført i sterling sølv, prydet med oval facetsleben topaz, bestående af lang halskæde med vedhæng samt armring, str. S. Omkreds ca. 16 cm. Længde på halskæden er ca. 90 cm. Lænde på selve vedhænget er ca. 9 cm. E stemplet GJ 925s ...
Varenr: 4806447
DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 21-10-2017
19:38:00
DKK 1.850
Kette und 2-reihiges Armband gefertigt aus hell cremefarbenen Akoyaperlen mit einem Durchmesser von ca.: 6 mm. Die Verschlüße sind aus 8kt. und 14kt. Gold gefertigt (punziert). Armband, Länge ca.: 20 cm, Kette, Länge ca.: 40 cm. Der Schmuck befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit ...
Varenr: 4793845
DKK 1.637 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-10-2017
11:15:00
DKK 1.116
Ferskvands perle og cubic zirconia blomster øreringe og vedhæng sterling sølv, stemplet øreringe og vedhæng i blomsterform prydet med 3 perler. ferskvands perler i creme rosa farve og ren overflade med god glans ca. 5.50-8.00mm Mål vedhæng: 17 x 17 x 7,5 mm
Varenr: 4537781

DKK 1.042 BE, Antwerpen 22-10-2017
13:38:19
DKK 298
Schmuckset besetzt mit Smaragden (4)
Schmuckset gefertigt aus 8kt. Gold (punziert), jeweils besetzt mit einem Smaragd im facettierten Ovalschliff von 5 x 4 mm bis 8 x 6 mm, sowie mit kleinen facettierten Zirkonia mit einem Durchmesser von ca.: 2 mm. Ringgröße ca.: 54, Durchmesser ca.: 17,2 mm. Gewicht ca.: 6,6 g. Das ...
Varenr: 4703116
14:15:00
DKK 335
Ring und Anhänger mit Blautopas und Diamanten (2)
Ring und passender Anhänger gefertigt aus 14kt. Gold (punziert), besetzt mit insgesamt 28 Blautopasen im Caréeschliff von ca.: 2,3 x 1,6 mm. Sowie mit insgesamt 37 Diamanten im 8/8 Schliff von gesamt ca.: 0.37ct. Farbe: Crystal (J), Reinheit: SI1. Ringgröße ca.: 57, Durchmesser ca.: 18 ...
Varenr: 4703260
DKK 2.605 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-10-2017
14:40:00
DKK 335
Ring und Anhänger mit Rauchquarz (2)
Ring und passender Anhänger gefertigt aus 14kt. Gelbgold und Rotgold (punziert). Jeweils besetzt mit einem Rauchquarz im Fantasieschliff von je ca.: 22 x 10 mm. Ringgröße ca.: 58, Durchmesser ca.: 18,5 mm. Maße Anhänger (ohne Öse) ca.: 30,4 x 18,5 mm. Gesamtgewicht ca.: 10,8 g. Beide ...
Varenr: 4800586
DKK 2.977 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-10-2017
17:17:00
DKK 335
Schmuckset besetzt mit Edelopalen (4)
Schmuckset gefertigt aus 8kt. Gold (punziert), besetzt mit Edelopalen im ovalen Cabochonschliff von ca.: 5,5 x 4 bis 7,7 x 5,9 mm. Der Anhänger ist zusätzlich mit einem kleinen Amethyst im facettierten Rundschliff besetzt von ca.: 2 mm. sowie mit 6 kleinen Diamanten von gesamt ca.: 0.06ct. ...
Varenr: 4703041
17:20:00
DKK 298
Brillant øresmykker samt vedhæng,18 kt guld, 2.42 ct. (4)
Smykkesæt rigt prydet med brillanter i rosetform, udført af 18 kt guld. Ørestikkere, et par, med brillanter på tilsammen ca. 2.00 ct. Vedhæng med brillanter på i alt ca. 0.42 ct. Alle i farve: Top Wesselton/ Wesselton (G-H). Klarhed: VS/ SI. Længde på ørestikkere: 3 cm, vægt ca. 6,8 gram. Højde ...
Varenr: 4798683
DKK 44.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-10-2017
19:45:00
DKK 925
 1 2  >>