Kategori  Vurdering
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Smykkesæt af sterlingsølv med peridot (6)
Smykkesæt udført i sterlingsølv prydet med facetterede peridoter bestående af: To par øreringe, højde: 25-38 mm. og to armbånd, længde: 18.5 cm. Medfølges af æsker. (6)
Varenr: 4697350

DKK 1.400 DK, Herning, Engdahlsvej 24-07-2017
12:10:00
DKK 325
Smykkesæt. Armbånd samt halskæde 18 kt. (2)
Smykkesæt i 18 kt guld bestående af; halskæde L. 47 cm, B. 5,8 mm, vægt 16,11 gr. samt armbånd L. ca 20 cm, B. 5,8 mm vægt 7,52 gr. Begge stemplet 750 CH. Totalvægt 23,6 gram. Fremstår med almindelig brugsspor. (2)
Varenr: 4725003
DKK 6.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-07-2017
18:44:00
DKK 3.300
Aage Weimar. Smykkesæt i sølv (3)
Aage Weimar. Smykkesæt i organisk form af sterlingsølv bestående af: Leddelt halscollier monteret med indskudslås med sikkerhedshasp l. 40.5 cm. Leddelt armlænke med indskudslås med sikkerhedshasp l. 16.5 cm. Ring str. Ø15/47. Med brugsspor. Vægt ialt 88.8 gr. (3)
Varenr: 4714152
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-07-2017
18:49:00
DKK 325
Konvolut (3) = Ring , Brosche, Schmetterlingbrosche
Konvolut (3), Schmuck ca. von 1920 1 x Brosche, Schmetterling in 935er Silber, farbig emailliert,(teilweise abgeplatzt), Punzierung = 935, Maße: ca. 30 x 30,5 mm, 2 rote Glasaugen, 9 Markasiten, ca. 6 Gramm 1 x Brosche, Blüte mit 55 Markasiten und 1 dunkelroten Korallenperle, Durchmesser ca. ...
Varenr: 4721650
DKK 1.636 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-07-2017
19:00:00
DKK 297
Konvolut (3) Kettenclip in 14kt Gelbgold und Ohrstecker in 14 kt Weißgold
Konvolut (3) Kettenclip (1) in 14 kt Gelbgold mit 1 Mabeperle, Durchmesser ca. 13,27 mm, Farbe: creme/weiß, feiner Lüster, Anhänger-Maße ca.27,34 x 16,56 mm Punzierung = 14 kt D 3, Verschluss mit einer Sicherheitsacht, Gewicht ca. 5 Gramm Ohrstecker (2) in 14 kt Weißgold, ca. 2 Gramm, je 1 ...
Varenr: 4721654
DKK 2.603 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-07-2017
19:00:00
DKK 409
Konvolut (2) Ring und Anhänger mit je 1 Rauchtopas in 14 kt Gelbgold
Konvolut (2) in 14 kt Gelbgold, Punzierung auf jeden Objekt = 585 Ring (1) , ca. 7 Gramm, Maße in mm, Ringkopf Länge 20,75 x Breite 17,13 mit einem facettierten Rauchtopas,Ringweite 53 Anhänger (1) ca. 8 Gramm, Maße mit Öse in mm: Länge ca. 35,86 x Breite ca. 21,50 mm, mit 1 facettierten ...
Varenr: 4721679
19:00:00
DKK 1.339
Manschettenknöpfe Konvolut (4)
Manschettenknöpfe Konvolut (4) 1 Paar (2) mit 4 facettierten bunten Glassteinen, vergoldet, Maße der einzelnen Steine mit Fassung 13,25 x 13,25, Durchstecklänge ca. 33 mm 1 Paar (2) 835er Silber/vergoldet, Punzierung = 835 Gold Frank xx s l, Maße: ca. 18,48 x 12,8 mm, Durchstecklänge ca. 24,5 ...
Varenr: 4721677
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-07-2017
19:00:00
DKK 335
Smykkesæt af sølv med diamanter (3)
Diamonds by Frisenholm. Smykkesæt udført af 925 sterling sølv prydet med små diamanter. Halskæde med vedhæng samt et par øreringe. Til sammen ca. 0.06 ct. Længde halskæde inkl. vedhæng ca. 47 cm. (3)
Varenr: 4725922

DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017
19:35:00
DKK 525
Guld armlænke og manchetknapper i 14 kt. guld 31.7 gr. (2)
Armlænke i murstens mønster i 14 kt. guld stemplet 585 JTH (Tage Hansens Guldsmedie) Kasselås med dobbelt sikkerhedshasp l. 21 cm. B. 0.8 cm. Vægt 25.6 gr. Par manchetknapper i 14 kt. guld "knudemønster" vægt 6.1 gr. Total vægt 31.7 gr. Alm. brugsspor (2)
Varenr: 4722951
DKK 5.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-07-2017
19:48:00
DKK 3.800
Smykkesæt af forgyldt sterlingsølv med grøn onyx (5)
Smykkesæt af forgyldt sterlingsølv prydet med facetterede grønne onyx bestående af: Et par ørestikker, et par øreringe, højde: 32 mm. og tredelt armring der udover forgyldt sterlingsølv er fremstillet af oxyderet sterlingsølv og sterlingsølv. Medfølges af æsker. (5)
Varenr: 4697353

20:11:00
Kranz & Ziegler. Halskæde og et par ørestikker af hvidguld med diamanter. (3)
Kranz & Ziegler. Halskæde samt par ørestikker udført i 14 kt. hvidguld, med detalje af 14 kt. rosegold, prydet med diamanter. Samlet ca. 0.01 ct. Længde på halskæde er ca. 40 cm. (3)
Varenr: 4723909

DKK 2.800 DK, Kolding, Trianglen 24-07-2017
20:33:00
DKK 1.150
Smykkesæt af sterlingsølv med ametyst og månesten (6)
Smykkesæt udført i sterlingsølv prydet med facetterede ametyster og månesten bestående af: To par øreringe, højde: 25-32 mm., en armring samt vedhæng (27 mm.) med tilhørende kuglekæde på 42 cm. Æsker medfølger. (6)
Varenr: 4697343

20:35:00
Mursten armlænke og halskæde af 14 kt. guld. (2)
Mursten halskæde i forløb samt armlænke af 14 kt. guld. Halskæde stemplet SEJ for Søren Einar Jensen. L. 43 cm. Vægt ca. 24,2 gr. Armlænke stemplet GK for Guld Kælderen v/Müller. L. 19 cm. Vægt ca. 9,5 gr. Fremstår med brugsspor. (2)
Varenr: 4723845
DKK 5.000 DK, Kolding, Trianglen 24-07-2017
20:38:00
DKK 4.100
Brillant ørestikker og vedhæng med halskæde
BNH Brillantvedhæng af 14 kt hvidguld, prydet med syv brillanter, samlet ca 0.19 ct., Farve; Crystal (J), Klarhed: P1. Dertil halsækde af 14 kt hvidguld, L.: ca 42 cm. Samt et par brillantørestikker af 9 kt hvidguld, hver prydet med syv brillanter, samlet ca 0.15 ct., Farve: Crystal (J), ...
Varenr: 4725726
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-07-2017
20:03:00
DKK 1.750
Sixtus Thomsen, smykkesæt af guld med perler og brillanter (3)
Sixtus Thomsen, smykkesæt med halskæde og ørestikker udført af 14 kt. guld og hvidguld prydet med akoya saltvandskulturperler flankeret af brillanter på tilsammen ca. 0.08 ct. Farve: Wesselton (H), Klarhed: SI. Længde på halskæde ca. 41 cm. Længde på ørestikker ca. 2 cm. Samlet vægt ca. 15,4 ...
Varenr: 4723677
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-07-2017
20:30:00
Kranz & Ziegler, smykkesæt af 8 kt. hvidguld, vedhæng, ring og par ørestikker
Kranz & Ziegler, smykkesæt udført 8 kt. hvidguld, bestående af vedhæng, ring og par ørestikker, prydet med Cubiz Zirkonia. Der medfølger en kæde af sterling sølv. Ligger i gaveæske.
Varenr: 4718785

DKK 1.800 DK, Odense, Kratholmvej 25-07-2017
20:31:58
DKK 825
Smykkesæt med halskæde og armlænke i 14 kt. guld (2)
Smykkesæt med dobbeltradet halskæde og armlænke i 14 kt. guld. Halskæde L. 39 cm, armlænke L. 17,5 cm. Samlet vægt 12,8 g. Fremstår med brugsspor. (2) Hidrører fra dansk privat smykkesamling.
Varenr: 4714889
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-07-2017
20:51:00
Ring örhängen guld saltvattenpärlor
RING, ÖRHÄNGEN, 1 par, 18 k guld, odlade saltvattenpärlor, Guldvaruhuset Stockholm 1963 resp Bengt Hallberg Köping, ringstorlek ca 174 mm, total vikt ca 5,9 cm
Varenr: 4726993
DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-07-2017
11:00:00
Se mere
Pianegonda Schmuckset (2)
Schmuckset aus der italienischen Manufaktur Pianegonda, gefertigt aus 925 Silber (punziert). Das futuristische Schmuckset besteht aus einem Ring und einem Collier besetzt mit facettierten Uranglas (je 24,5 x 17 mm) was bei UV-Strahlung leuchtet (Schwarzlicht). Ringgröße ca.: 55-56, ...
Varenr: 4702723
DKK 2.045 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-07-2017
12:35:00
DKK 818
Ferskvands perle og cubic zirconia blomster øreringe og vedhæng sterling sølv, stemplet øreringe og vedhæng i blomsterform prydet med 3 perler. ferskvands perler i creme rosa farve og ren overflade med god glans ca. 5.50-8.00mm Mål vedhæng: 17 x 17 x 7,5 mm
Varenr: 4537781

DKK < 1.000 BE, Antwerpen 26-07-2017
12:43:00
DKK 297
NE From. Smykkesæt i sterlingsølv med ravindsats (3)
Smykkesæt i sterling sølv med polerede ravstykker (varmebehandlet) i form af: Leddelt armlænke l. 19 cm, Halsring med ravvedhæng samt ring med regulerbar skinne. Front mål 3 x 2.5 cm. Vægt ialt 84 gr. Stemplet N.E.From, Sterling Danmark (3)
Varenr: 4723827
DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-07-2017
13:47:52
DKK 775
Randers sølv, smykkesæt, halskæde og armlænke af sterling sølv (2)
Randers Sølv, smykkesæt udført i sterling sølv, bestående af halskæde og armlænke. Længde henholdsvis 42 og 18½ cm. Vægt ca. 4,7 gram. (2)
Varenr: 4717989

DKK 1.400 DK, Odense, Kratholmvej 26-07-2017
14:59:00
DKK 850
Konvolut Granatschmuck (6), antik in Tombak, 14 kt Gelbgold und Metallp
1 x Brosche in Tombak mit Granat in Sternform (Steine und Form beschädig) ca. 35 mm Durchmesser 1 x Brosche/Anhänger (Anhängeröse neu angesetzt) inTombak mit Granat in Sternform, Durchmesser ca.40 mm 1 x Brosche mit Granat in messingfarbenen Metall gefasst, Maße ca. in mm, Länge: 37,70 x ...
Varenr: 4698546
DKK 2.975 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-07-2017
15:13:25
DKK 1.153
Smykkesæt med røde granater (4)
Smykkeset bestående af: Halskæde af guld 14 kt, vægt: 3,3 gr. Vedhæng af forgyld sterlingsølv med granater. Længde: 41 cm. Ring i 14 kt guld. Monteret med en forgyld blomst. Ringstørrelse: 57 mm. Vægt: 2,8 gr. Ørestikker af forgyld sølv med granater. (4)
Varenr: 4720283
DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-07-2017
18:11:00
DKK 475
Samling vintagesmykker med rav
Samling vintagesmykker med rav, bestående af halskæde med polerede og let slebne ravperler i forløb, mellem hver perle er der trukket en knude. Længde ca.- 74 cm. Vægt ca. 58,5 gram. Samt halskæde med vedhæng i form af poleret ravklump. Mål på ravklump er ca. 38x28 mm. 9,6 gram. Samt halskæde med...
Varenr: 4727338
19:10:00
DKK 450
Halsband armband guld
HALSBAND, ARMBAND, 18 k, fantasilänk, längd ca 40 resp 18 cm, total vikt ca 33 g
Varenr: 4727078
DKK 6.118 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-07-2017
19:18:00
Se mere
Smykkesæt af forgyldt sterlingsølv med grøn onyx og røgkvarts (7)
Smykkesæt udført i forgyldt sterlingsølv prydet med hhv. facetslebet grøn onyx og røgkvarts bestående af: 3 par øreringe, højde: 23-43 mm., armbånd, længde: 19 cm. og vedhæng (28 mm.) med tilhørende kuglekæde på 60 cm. Æsker medfølger. (8)
Varenr: 4697355

DKK 1.400 DK, Herning, Engdahlsvej 26-07-2017
19:19:00
DKK 650
Mursten. Halskæde og armlænke i 14 kt. guld 38.9 gr. (2)
Smykkesæt i "mursten" mønster af 14 kt. guld i form af: Halskæde i forløb med indskudslås med dobbelt sikkerhedshasp l. 42.5 cm B. 5-8 mm. Vægt 26.8 gr. Armlænke med indskudslås med dobbelt sikkerhedshasp. 19.2 cm. L. 19.3 cm. B. 0.5 cm. Vægt 12.1 cm. Alm. brugsspor (2)
Varenr: 4724843
DKK 6.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-07-2017
19:27:00
DKK 4.400
Halskæde og ankerarmlænke af 14 kt. guld (2)
Halskæde og ankerarmlænke udført i 14 kt. guld, armlænke monteret med kasselås med sikkerheds hasper. L. 22½ cm. Halskæde med karabinhagelukke. L. 45 cm. Samlet vægt ca. 45 gram. (2)
Varenr: 4720459
DKK 9.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-07-2017
20:03:07
DKK 1.050
Margit E. Collections. Moderne ring og vedhæng af 14 kt. guld med brillanter (2)
Margit E. Collections. Moderne ring og vedhæng af 14 kt. guld, hver prydet med én brillantsleben diamant, i alt ca. 0.02 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI. Samlet vægt: ca. 8,5 gr. Ring str. 56. Fremstår med lettere brugsspor. (2)
Varenr: 4721151
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-07-2017
20:21:00
DKK 325
 1 2 3  >>