Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Sølv, bronze, kobber og tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Hans-Jørgen Bunde, Danmark, kaffestel/testel med fire dele, forsølvet (4)
Hans-Jørgen Bunde, Danmark, kaffestel/testel med fire dele, forsølvet (4). Hans-Jørgen Bunde, Danmark, stel bestående af kaffekande, tekande, mælkekande og sukkerskål, nikkelsølv, forsølvet, trægreb, sortbejdset. Produceret af: Carl M. Cohr, København, betegnet i bunden: 'cohr DENMARK ATLA EPNS'. H. ca. 20,5 cm og mindre, fremstår med brugsspor og minimale ridser. Varenr: 4701437 DKK 3.346 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 20-07-2017 20:41:00 DKK 335
Jacob Ängman bestick
Jacob Ängman bestick. JACOB ÄNGMAN, "Rosenholm", bestick, 18 dlr, silver, blanka och matta, GAB, Stockholm 1970, bestående av: 6 bordsknivar med stålblad, 6 bordskedar, 6 bordsgafflar Varenr: 4722027 DKK 3.059 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-07-2017 21:27:00
Se mere
Dosor fodral etui
Dosor fodral etui. DOSOR, 2 st, silver, DOSA, förgyllt silver, niellodekor, stämplad Johan Blom(verksam 1856-1896) Kristianstad 1886, FODRAL, CIGARETTETUI, PINCETT, silver, total vikt ca 195 g Varenr: 4722035 DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-07-2017 21:51:00
Se mere
Skedar tänger silver
Skedar tänger silver. MOCKASKEDAR 12 st, KAKTÅNG, Gewe, KOMPOTTSKEDAR, 2 st, SOCKERTÄNGER, 2 st, silver, vikt ca 270 g Varenr: 4723060 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-07-2017 12:06:00
Se mere
Ljusstakar silver
Ljusstakar silver. LJUSSTAKAR, 1 par, silver, svenska importstämplar, 1900-talets mitt, höjd ca 18 cm Varenr: 4723063 DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-07-2017 12:24:00
Se mere
 Georg Jensen. Et sæt på tre Cobra lysestager af rustfrit stål  (3.
Georg Jensen. Et sæt på tre Cobra lysestager af rustfrit stål (3.. Georg Jensen. Et sæt på tre Cobra lysestager af rustfrit stål, designet af Constantin Worthmann, H. 24 cm. H. 19,5 cm. H. 16 cm. Varenr: 4723697 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-07-2017 12:50:00 DKK 400
Ray Urban for Åge Fausing - seks bægre sterling sølv (6)
Ray Urban for Åge Fausing - seks bægre sterling sølv (6). Ray Urban for Åge Fausing - seks bægre udført i hammerslået sterling sølv. Mål ca. Diam. Ø 5,5 mm. H. ca. 5 cm. Samlet vægt ca. 460 gram. Er stemplet i Bund Å Fausing 925 Sterling Denmark Ray Urban. Der medfølger 6 ruskindsposer fra Åge Fausing. Absolut minimale brugsspor. (6) Varenr: 4723762 DKK 3.500 DK, Odense, Kratholmvej 21-07-2017 14:03:00 DKK 1.000
Rund serveringsfad af sterlingsølv med perlekant.
Rund serveringsfad af sterlingsølv med perlekant.. Rund serveringsfad af sterlingsølv med perlekant. Svend Toksværd. Ø. 32 cm vægt. 746 gram. Fremstår med gravering under bunden. Varenr: 4723679 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 21-07-2017 14:47:00 DKK 1.400
Ljusstakar silver
Ljusstakar silver. LJUSSTAKAR, 1 par, silver, svenska importstämplar, rokokostil, fyllda, höjd ca 15,5 cm Varenr: 4723086 DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-07-2017 15:18:00
Se mere
Ulla Kraitz. Skulpturer, 2 st (2)
Ulla Kraitz. Skulpturer, 2 st (2). Ulla Kraitz (f. 1936). Skulpturer i form av äpplen. Stengods glaserat i vinröda toner resp. i blå toner. Signerade i botten. Höjd utan sockel ca 12 cm. Varenr: 4723323 DKK 2.294 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 21-07-2017 15:30:00 DKK 841
Stor kandelaber / gulvstage, 150 cm
Stor kandelaber / gulvstage, 150 cm. Stor kandelaber / gulvstage af forsølvet metal, seks lysarme. 1900-tallets anden halvdel. H. 150 cm. Varenr: 4723930 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-07-2017 15:43:08 DKK 300
Argentieri G. Bossi Milano, Francois Chaumette, Vorlegebesteck (4)
Argentieri G. Bossi Milano, Francois Chaumette, Vorlegebesteck (4) . Vorlegebesteck. Argentieri G. Bossi Milano, Entwurf: Francois Chaumette. Alpacca, versilbert, Grenadille. Bestehend aus 4 verschiedenen Hebern. L. 32,5 - 35 cm. Partiell minimale Gebrauchsspuren, Versilberung leicht angelaufen. Partiell minimale Kratzer. Varenr: 4635823 DKK 1.636 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-07-2017 17:14:38 DKK 297
Visitkortsfat Borgila
Visitkortsfat Borgila. BORGILA, visitkortsfat, sterlingsilver, Stockholm 1944, oktagonal form, ca 29x29, vikt ca 679 g Varenr: 4723110 DKK 1.912 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-07-2017 18:06:00
Se mere
Bägare skedar 17/1800-tal
Bägare skedar 17/1800-tal. SKED, silver, Niclas Warneck,(verksam 1727-1780) Karlstad 1751, SKED, silver, Lorentz Schröder(verksam 1801-1846) Landskrona, 1800-tal, BÄGARE, 2 st, silver, 1800-tal eller äldre, otydliga stämplar, svisselerad dekor, höjd ca 6,5-7 cm Varenr: 4723112 DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-07-2017 18:18:00
Se mere
Konvolut antike Zinnobjekte mit Jugendstil Lampe (3)
Konvolut antike Zinnobjekte mit Jugendstil Lampe (3). Konvolut Zinnobjekte mit Jugendstil Lampe, bestehend aus: Kanne, Becher mit Widmung, datiert 1914, Jugendstil Lampe mit organischem Dekor. Maße ca.: H.27 cm, B. 11-14 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren, Kratzen und kleinen Bestoßungen. (3) Varenr: 4648280 DKK 1.859 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-07-2017 18:30:00 DKK 297
A. Michelsen. Samling årsskeer (6)
A. Michelsen. Samling årsskeer (6). A. Michelsen: Samling årsskeer af forgyldt sterlingsølv prydet med emalje fra 1982, 1983, 1984, 1985 og 1986. Endvidere marmeladeske fra Ela Denmark af sterlingsølv. Sidstnævnte fremstår med brugsslitage. (6) Varenr: 4717550 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 21-07-2017 18:45:00 DKK 800
Horsens sølvarerfabrik. 11 dele sølbestik (11)
Horsens sølvarerfabrik. 11 dele sølbestik (11). Horsens sølvarerfabrik. 11 dele sølbestik. Bestående af; 4 kagegafler og 7 teskeer. Vægt. 168 gram. (11) Varenr: 4723032 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-07-2017 18:55:00 DKK 325
Potageskeer samt tesi, sølv (3)
Potageskeer samt tesi, sølv (3). Potageskeer. Gl. Riflet, Lilje samt tesi af sølv. L 14, 28 og 36,5 cm. Samlet vægt ca. 312,2 gram. Fremstår med brugsspor, Gl. Riflet potageske med privat gravering og reparation. (3) Varenr: 4723207 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-07-2017 19:24:00 DKK 375
Vase, Krug / Gefäß, Kupfer, 1950er Jahre
Vase, Krug / Gefäß, Kupfer, 1950er Jahre. Große Vase, Krug / Gefäß aus Kupfer, 1950er Jahre, bauchige Konstruktion mit konisch zulaufendem Ausguss und schwanenhalsförmigem Henkel, H.53 cm - D.30 cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell kleine Kratzer. Varenr: 4693486 DKK 1.636 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-07-2017 19:25:00 DKK 297
Samling bestik af sølv og sølvplet, bl.a. Savoy (67)
Samling bestik af sølv og sølvplet, bl.a. Savoy (67). Samling bestik af tre tårnet sølv bestående af: 5 suppeskeer, 2 dessertskeer, 1 middagsgaffel, 1 middagskniv, 11 teskeer, 3 marmeladeskeer og 3 serveringsskeer. Vægt: 785 gram. (kniv ikke medregnet). Derudover følgende af sølvplet - deriblandt flere dele "Savoy" - 15 gafler, 19 skeer, 1 teske og ... Varenr: 4710545 DKK 2.000 DK, Herning, Engdahlsvej 21-07-2017 19:27:00 DKK 825
Ströskedar skedar mm silver
Ströskedar skedar mm silver. STRÖSKEDAR, MATSKEDAR, GAFFLAR, TESKEDAR, 2 BÄGARE, SKÅL, silver/silver 800, total vikt utan knivar, ströare ca 616 g Varenr: 4723127 DKK 1.912 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-07-2017 19:27:00
Se mere
Jules Pauirot 19. årh. Figur af patineret bronze i form af fugl på egegren
Jules Pauirot 19. årh. Figur af patineret bronze i form af fugl på egegren. Jules Pauirot 19. årh. Figur af patineret bronze i form af fugl på egegren, sign. J. Pauirot H. 54 cm. Varenr: 4723022 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-07-2017 19:44:00 DKK 2.300
Cohr. Dobbeltriflet sølvbestik (62)
Cohr. Dobbeltriflet sølvbestik (62). Cohr. Dobbeltriflet sølvbestik bestående af: 12 gafler, længde: 19.5 cm., 12 knive, længde: 20.5 cm., 12 dessertskeer, længde: 17.5 cm., 12 suppeskeer, længde: 19.5 cm., 12 teskeer, længde: 12 cm. og 2 serveringsskeer, længde: 19-21 cm. Vægt ekskl. knive: 2365 gram. Aldersrelateret brugspræg. ... Varenr: 4720449 DKK 8.000 DK, Herning, Engdahlsvej 21-07-2017 19:52:00 DKK 5.200
Schale aus Atelier 'Jesch Austria'
Schale aus Atelier 'Jesch Austria' . Schale aus Atelier 'Jesch Austria' gefertigt aus Bronze, versilbert, unterseitig punziert: 'Atelier Jesch Austria'. Maße ca.: D. 29 cm. Gesamtgewicht ca.: 1,9 Kg. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchsspuren. Varenr: 4673679 DKK 1.859 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-07-2017 20:00:00 DKK 297
Konvolut Zinn, Messing, Karl Raichle, Harald Buchrucker (8)
Konvolut Zinn, Messing, Karl Raichle, Harald Buchrucker (8). Konvolut. Zinn, Messing, Holz. Harald Buchrucker und Karl Raichle. Konvolut bestehend aus Vase (Buchrucker), 6 Bechern (Buchrucker) und Mokkakännchen (Raichle). H. 10 - 28 cm. Partiell Gebrauchsspuren, minimale Kratzer, partiell minimal gedellt. (8) Varenr: 4635837 DKK 1.636 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-07-2017 20:09:00 DKK 297
Georg Jensen. Bernadotte bestik af sterlingsølv (36).
Georg Jensen. Bernadotte bestik af sterlingsølv (36).. 'Bernadotte' bestik tegnet af Sigvard Bernadotte i 1939, udført hos Georg Jensen af sterlingsølv efter 1945. Bestående af : 6 middagsskeer (L. 19,7 cm.), 12 dessertskeer ( L. 18,5 cm.), 12 middagsgafler (L. 19,1 cm.) 6 dele diverse serveringsbestik. Samlet vægt på rent sølv ca. 2165 gr., vægt på... Varenr: 4692330 DKK 14.000 DK, Herning, Engdahlsvej 21-07-2017 20:09:00 DKK 6.200
Hans Hansen. 'Kristine', sterling sølv m/ knive (49)
Hans Hansen. 'Kristine', sterling sølv m/ knive (49). Hans Hansen 'Kristine' bestik af sterling sølv, bestående af 12 middagsknive, 12 middagsgafler, 12 middagsskeer, 12 dessertskeer samt en pålægsgaffel L. 15 cm. Stemplet. Hans Hansen, Sterling Denmark, 925. Vægt. ekskl. knive ca. 1553 gram. (49) Varenr: 4593849 DKK 24.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-07-2017 20:10:00 DKK 9.200
Anton Wingen. Forskærersæt (3)
Anton Wingen. Forskærersæt (3). Anton Wingen/Solingen. Jagtbestik / forskærersæt af udskåret ben, kniv og gaffel med graveret blad med jagtsceneri i farver. Kniv L. 32 cm, gaffel L. 29 cm, strygestål L. 34 m. Ligger i original æske. (3) Varenr: 4721463 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 21-07-2017 20:25:00 DKK 325
To sæt bestik, heriblandt Zwilling (58)
To sæt bestik, heriblandt Zwilling (58). To sæt bestik bestående af: Zwilling bestik fra J.A. Henckels bestående af: 10 knive L. 18 cm, 11 gafler L. 18 cm, 6 spiseskeer L. 19,5 cm, 7 dessertskeer L. 17,5 cm. Bestik af sølvplet bestående af: 6 knive L. 22 cm, 6 gafler L. 20 cm, 6 spiseskeer L. 20 cm, 6 dessertskeer L. 17,5 cm. (58) Varenr: 4721469 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 21-07-2017 20:30:00 DKK 350
Burk med lock vas delvis silver
Burk med lock vas delvis silver. BURK, med lock, VAS, silverfattning 800, Tyskland, slipad dekor, resp silverfattning, höjd ca 6 resp 28 cm Varenr: 4724307 DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-07-2017 11:16:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6 7 8  >>