Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Svend Toxværd. Par stager af sterlingsølv (2)
Svend Toxværd. Par stager af sterlingsølv, engelsk regency-stil, kanneleringer, udfyldte, H. 17 cm. Brugsspor. bl.a. den ene m/ tryk. (2)
Varenr: 4803959
DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 17-10-2017
21:13:00
DKK 575
Antik sølvbakke fra Elkington & Co., London, 1928
Stor bakke udført af 925 sølv (stemplet) fra fabrikken Elkington & Co., London, 1928. Prydet med omløbende stiplede linjer samt et våbenskjold med billede af en løve med vinger. Bakken er forsynet med engelske stempler. Mål ca.: H. 5,5 cm, L. 52,5 cm, B. 33,5 cm. Vægt ca. 1870 g. Bakken ...
Varenr: 4789327
DKK 7.443 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17-10-2017
21:30:00
DKK 2.419
Ljusstakar silver
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, importstämplar, rokokostil, höjd 15 cm
Varenr: 4805842
DKK 1.407 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
10:02:00
Se mere
Silverljusstakar
LJUSSTAKAR, silver, 1 par, 1966, konformade med fylld botten, höjd ca 10 cm
Varenr: 4805878
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-10-2017
11:26:00
Se mere
Silverbestick
BESTICK, 23 dlr, silver, svenska importstämplar, bestående av: 8 skedar, längd ca 18,5, 7 gafflar, längd ca 18,5, 3 skedar, längd ca 21,5, 5 gafflar, längd ca 14 cm, vikt ca 1005 g
Varenr: 4805882
DKK 1.955 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-10-2017
11:34:00
Se mere
Samling silver
KAFFESKEDAR, 12 st., TÅRTSPADE, SKED, silver, längd ca 11-20 cm, vikt ca 202 g
Varenr: 4805886
11:42:00
Se mere
Michelsen & Kay Bojesen. Juleske, julegaffel & Grand Prix. Diverse dele bestik af sterlingsølv (10)
Michelsen & Kay Bojesen (1886-1958). Rolf Middelboe juleske fra 1960 og julegaffel fra 1960 samt 8 dele Grand Prix bestik(få brugsspor), alle dele af sterlingsølv & 2 stk. m/ emalje samt delvist forgyldt, L. 12,5-18,5 cm. Med brugsspor. Samlet vægt for stål ca. 135 gr. Samlet vægt for ...
Varenr: 4806410
DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 18-10-2017
12:01:18
DKK 3.300
Skedar olika modeller i silver
KAFFESKEDAR, MOCCASKEDAR, MATSKEDAR, KOMPOTTSKEDAR, silver, 18/1900-tal, totalvikt ca 580 g
Varenr: 4805957
15:02:00
Se mere
Ljusstakar silver empirestil
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, Ceson, 1995, höjd 28 cm
Varenr: 4805974
DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
15:36:00
Se mere
Sked silver design C Jensen
C JENSEN, sked, sterlingsilver, stämplad Slagelse 1899, längd 39 cm, vikt ca 218 g
Varenr: 4805980
DKK 1.173 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
16:02:00
Se mere
Engelsk fiskebestik i pletsølv(13)
Engelsk fiskebestik af pletsølv med ciseleringer, skafter af kunstmateriale, bestående af: 6 knive L. 21,3 cm, 5 gafler L. 18,5 cm(gafler med montering af sølv, skafter af pletsølv), samt 1 serveringsgaffel og kniv L. 23/33 cm(begge med revner på skaft). Brugsspor(13)
Varenr: 4785033
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 18-10-2017
16:22:00
En samling Just Andersen tin, bestående af 3 dele. (4)
En samling Just Andersen tin, bestående af et par lysestager nr 2403 H. 20,5 cm, en lille skål nr 569018 H. 6 cm. en lågskål nr 2381 L. 28 cm. ialt 3 dele. (4)
Varenr: 4797943
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-10-2017
18:04:00
Vas och ljusstakar silver
VAS, LJUSSTAKAR, 1 par, silver, vasen, MGAB E Löfman 1973. höjd ca 15 cm, vikt 254 g, ljusstakar, 1 par, höjd ca 7 cm, fyllda
Varenr: 4806030
18:08:00
Se mere
Harald Nielsen for Georg Jensen. 'Pyramide' bestik af sterlingsølv(11)
Georg Jensen. 'Pyramide' bestik af sterlingsølv, tegnet af Harald Nielsen i 1926, bestående af: 6 kaffeskeer L. 10,5 cm, samt 5 teskeer L. 11,5 cm. Stemplede. Udført hos Georg Jensen i perioden efter 1945, samt to stk. med stempler fra perioden 1915-1930. Samlet vægt ca. 197 gram. Brugsspor, ...
Varenr: 4807214
DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 18-10-2017
18:55:10
To fade af sølv ligeknækket og rundt med perlebort. (2).
To fade af sølv ligeknækket og rundt fad med perlebort, udgået fra bla. Sv Toxværd, vægt 1240 gram. Ø 32 cm. Ø. 28 cm. Fremstår med graveringer. (2).
Varenr: 4797948
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-10-2017
19:04:00
Silverbestick
BESTICK, 29 dlr, snarlika modeller, bestående av: 11 teskedar, 2 bordsskedar, strösked, 13 moccaskedar, serveringssked, sockertång, vikt ca 501 g
Varenr: 4806052
DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-10-2017
19:06:00
Se mere
Silverpokaler
POKALER, 2 st., silver, GAB 1938 resp. 1903 med Norrköpings stadsvapen, höjd ca 8-16 cm, vikt ca 301 g
Varenr: 4806057
19:16:00
Se mere
Sigvard Bernadotte. Scanline bestik (18)
Sigvard Bernadotte. Scanline bestik af messing bestående af: Seks teskeer. Seks frokostknive. Seks frokostgafler. Fremstår med brugsspor. (18)
Varenr: 4806425
DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 18-10-2017
19:21:00
DKK 325
Just Andersen. Bestik af sølv (24)
Just Andersen. Bestik af sølv bestående af: 11 middagsknive, 1 ostehøvl, 1 smørkniv af fuldt sølv, 1 frugtkniv, 1 løst skæfte til en frugtkniv, 1 kompotske, 2 teskeer samt 6 kaffeskeer. Alle dele stemåplede 'Just A' samt 830s. Samlet vægt ekskl. dele med moontering af stål 222 g. Knivskæfter med ...
Varenr: 4790583
DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-10-2017
19:28:00
DKK 825
En samling bestik og serveringsdele af sølv bestående af 30 dele.
En samling bestik og serveringsdele af sølv, diverse mønstre bestående af syv kaffeskeer, fem marmelade skeer, tre pålægsgafler, fire serveringsskeer, en steg gaffel, en snoet ske, et fiske serveringsbestik, en kapselåbner, en salatgaffel, et for skæresæt, to papirknive, en frugtkniv. vægt ...
Varenr: 4806307
DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 18-10-2017
19:35:00
DKK 375
Dansk Guldsmedes Sølvvarefabrik. 'Odin' bestik af hammeslået sølv (19)
Dansk Guldsmedes Sølvvarefabrik. 'Odin' bestik af hammerslået sølv, bestående af: 12 suppeskeer, 6 dessertskeer, 1 sauceske samt 1 kartoffelske. Samlet vægt 866 g. (19)
Varenr: 4790530
DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-10-2017
19:36:00
P. Hertz. Serverings ske af sølv, i original æske.
P. Hertz. Serverings ske af sølv, rigt prydet med graveringer og gennembrudt laf, København 1913. vægt 225 gram, fremstår i original æske.
Varenr: 4797955
19:45:00
DKK 700
Par lysestage, Georg III stil
Et par lysestage af sølv og glas, Georg III stil. Østrigske sølvstempler samt mestermærke FH. H. 13,8 cm. Fremstår med med brugsspor, ridser og buler. Med inskription. (2)
Varenr: 4805508
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 18-10-2017
19:47:00
DKK 950
Hovedvandsæg, vaseformet m/ flusser, Hans Andersen, 1800-tallet
Hovedvandsæg, vaseformet m/ 3 farvede flusser & gemmelåg med navnetræk & stemplet monogram H HA - Mester Hans Andersen, Ribe, 1794-1846, 19. Årh., H. 8 cm. Brugsspor bl.a. tryk. Vægt ca. 31 gr.
Varenr: 4805563
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-10-2017
19:47:00
DKK 825
Kronen. Par stager af sterlingsølv m/ prisme manchetter (2)
Kronen. Par stager af sterlingsølv m/ prisme manchetter, udfyldte, stemplet Kronen Sterling 925S Denmark, H. 7 cm. Brugsspor. (2)
Varenr: 4802068
19:50:00
En samling bestik dele af sølv og sterlingsølv Georg Jensen bestående af 8 dele.
En samling bestik dele af sølv og sterlingsølv Georg Jensen bestående af en kartoffelske Pyramide efter 1945 L. 24,5 cm. to sukkerskeer Konge 1929 og 1933-44, L. 10 cm, to saltskeer Konge 1933-44 L. 6 cm. to pålægsgafler Blok 1933-44. L. 16 cm. Fremstår med skæve tænder. en pålægsgaffel ...
Varenr: 4797953
19:51:00
Syv-armet titusstage, messing, 1900-tallet
Syv-armet titusstage af messing, 20. Årh., H. 34 cm. Brugsspor.
Varenr: 4802345
19:54:00
Engelsk kaffekande af sølv med hank af sort træ.
Engelsk kaffekande af sølv med hank af sort træ. George III stil. vægt 835 gram. fremstår med graveringer.
Varenr: 4806352
19:54:00
Kopparkittel
KOPPARKITTEL med ställning i smide, tidigt 1900-tal, ca 60 hög, samt med en diameter på 80 cm.
Varenr: 4806078
19:58:00
Se mere
J.H. Quistgaard for O.V. Mogensen. 'Champagne' bestik- og serveringsdele af sølv (13)
Bestik- og serveringsdele, 'Champagne' tegnet af Jens Harald Quistgaard, udført hos O.V. Mogensen af sølv, bestående af sauceske (17,5 cm.), serveringsske (17,5 cm.), 8 kagegafler (14 cm.), spade med stålmontering (18 cm.), marmeladeske (12,5 cm.) samt pålægsgaffel (12 cm.) Samlet vægt inkl. del ...
Varenr: 4806970
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 18-10-2017
20:01:00
DKK 825
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  >>