Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Sølv, bronze, kobber og tin i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 13  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
To serveringsskeer med skafter af sølv, samt saltkar af sølv.
To serveringsskeer med skafter af sølv, samt saltkar af sølv. . To serveringsskeer med skafter af sølv og laf af stål, samt saltkar og ske af sølv med indsats af blåt glas. (3). Varenr: 4635639 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 10:13:00 DKK 325
Kandelabrar silver
Kandelabrar silver. KANDELABRAR, 1 par, silver, för 3 ljus vardera, höjd ca 18 cm Varenr: 4634982 DKK 1.548 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 11:40:00
Se mere
Samling fade mm., af sølvplet og sølv (17)
Samling fade mm., af sølvplet og sølv (17). Samling sølvplet og sølv bestående af Grann & Laglye bæger af sølv fra 1952 H. 6,5 mm., en pokal af sølv med gravering fra 1933, H. 8,2 cm. tysk sølvdåse Ø 3,5 mm. Hugo Grün servietring af sølv med gravering, diverse serverigsfade i forskelige størrelser ca 30-35 cm, mm. af sølvplet, to Aug. ... Varenr: 4628152 DKK 1.400 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-04-2017 11:59:00 DKK 575
Mælkekande af sølv
Mælkekande af sølv. Mælkekande af sølv, guardeinstempel fra Johannes Siggaard, tretårnet 1935. Vægt: 280 gr. Brugsspor, reperation på hank. Varenr: 4633277 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 12:21:00 DKK 750
Besticksdelar i silver
Besticksdelar i silver. BESTICK, 16 dlr, silver, 1900-talets första hälft, Danmark, bestående av: 10 matskedar, 5 matgafflar, bordssked, total vikt ca 855 g Varenr: 4634994 DKK 2.322 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 12:36:00
Se mere
To kobber spande (2)
To kobber spande (2). To dekorerede kobber spande med låg. Stor spand H. 35,5, Ø. 38 cm. m. håndtag af messing. Lille spand m. messingdetaljer, H. 30 cm, Ø. 24 cm. Fremstår med brugsspor heraf løst håndtag på stor spand. Varenr: 4620354 DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-04-2017 12:39:12 DKK 300
Tre par lysestager af messing, 1900-tallet (6)
Tre par lysestager af messing, 1900-tallet (6) . Tre par lysestager af messing, det ene par i rokoko-stil og med korpus af porcelæn, 1900-tallet, H. 17-23 cm. (6) Varenr: 4627580 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 12:42:39 DKK 350
Samling messingstager
Samling messingstager. Samling messingstager, ass. modeller og højder. Den højeste måler ca. 21 cm. Den laveste ca. 10 cm. Fremstår med alders og brugsspor. Varenr: 4620881 DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-04-2017 13:18:00 DKK 325
2 indische Metall-Gefäße (2)
2 indische Metall-Gefäße (2). 2 indische Metall-Gefäße. Der bauchige Korpus auf einem runden Fuß und mit runder Öffnung oben, dunkel patiniert. Maße ca.: D. 23-33 cm, H. 22-27 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren. (2) Varenr: 4578604 DKK 1.338 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 13:39:06 DKK 297
Empire tekande af messing på underdel, hank og knob af sortlakeret træ.
Empire tekande af messing på underdel, hank og knob af sortlakeret træ.. Empire tekande af messing på underdel, hank og knob af sortlakeret træ. 19. årh.s begyndelse, H. 28,5 cm. Varenr: 4628034 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 14:28:00 DKK 300
Bestickdelar silver
Bestickdelar silver. BESTICK, ca 214 dlr, silver/sterlingsilver, K&B, Tyskland, svenska importstämplar, familjevapen, bestående av: 24 matknivar, 24 matgafflar, 24 matskedar, 24+1 bordsknivar, 24 bordsgafflar, 24 bordsgafflar, 6 smörknivar, 6 ostknivar, 2 såsslevar, osthyvel, 6 dlr serveringsbestick, 24 dessertskedar... Varenr: 4635050 DKK 23.223 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 16:16:00
Se mere
Evald Nielsen. 'Bestik No. 16' (11)
Evald Nielsen. 'Bestik No. 16' (11). Evald Nielsen. 'Bestik No. 16' i hammerslået sølv i form af: 7 kaffeskeer l. 11.4 cm, 1 mokkaske l. 9.5 cm, 1 spiseske l. 20 cm, 1 kniv l. 17 cm, 1 kniv l. 16 cm. Total vægt 226 gr. (11) Varenr: 4636336 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-04-2017 16:31:35 DKK 775
Bägare silver emalj Gustav V monogram
Bägare silver emalj Gustav V monogram. BÄGARE, silver, C. G. Hallberg, Stockholm 1932, nedåt avsmalnande, heltäckande vinröd emaljdekor, Gustav V:s krönta monogram, invändig förgyllning, höjd 8,5 cm, vikt ca 140 g Varenr: 4635056 DKK 2.709 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 16:40:00
Se mere
Robbe & Berking Jahreslöffel 1971
Robbe & Berking Jahreslöffel 1971. vergoldeter Jahreslöffel von 1971, aus der Manufaktur Robbe & Berking. Gefertigt aus 925 Silber (punziert). Rückseitig punziert: Lucia 1971 R&B 925. Verziert ist der Löffel mit der Darstellung eines Pfau aus blauem Emaille. Gewicht ca.: 62,7 g. Der Löffel befindet sich in einem ... Varenr: 4619198 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 17:20:00 DKK 335
Bricka silver
Bricka silver . BRICKA, silver, importstämplar, K. Anderson, Stockholm 1920-tal, profilerad kant, 45x35 cm, vikt ca 1286 g Varenr: 4635070 DKK 3.483 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 17:40:00
Se mere
Großer versilberter Zierständer
Großer versilberter Zierständer. Großer versilberter Zierständer auf dreieckigem mehrfach gestuften Postament mit Kugelfüßen, gefertigt aus Metall, massiv. Maße ca.: H.: 53,5 cm, D.: 20 cm. Der Ständer befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit Gebrauchspuren. Varenr: 4603985 DKK 1.487 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 17:57:04 DKK 297
Fade af tin (3)
Fade af tin (3). Fade af tin, Ø 14 - 36 cm, stemplet: JH 09 (3) Varenr: 4624345 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 18:01:31 DKK 300
Jardinjärer
Jardinjärer . JARDINJÄRER, 2 st, 1900-tal, en med hänklar med lejonmaskaroner, lejontassar, höjd 19-20, längd 35-41 cm Varenr: 4635077 DKK 1.548 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 18:12:00
Se mere
Ljusstakar silver
Ljusstakar silver . LJUSSTAKAR, 1 par, silver, nyrokoko, Möllenborg & Féron, Stockholm 1865, rund profilerad fot, balusterskaft, reliefdekor med ciselerade blommor, lösa stämplade ljushattar, höjd 25 cm, fylld botten Varenr: 4635079 DKK 1.161 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 18:20:00
Se mere
Samling bestikdele af sølv (38)
Samling bestikdele af sølv (38). Samling bestikdele af sølv, bestående af bl.a. Strand (12 stk) L 14 cm. - 22 cm., Bernsdorf, Christisansborg (4 stk.) L 20 cm. Frisenborg, Lotus middagsske L 20 cm 2 serveringsgafler L 14- 11 cm. kagegafler L 13,5 cmL 24 cm og marmelade ske L 14 cm. Marmeladeske 13,5 cm og fem teskeer prydet ... Varenr: 4635735 DKK 3.500 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 18:41:00 DKK 1.650
Frantz Hingelberg, Århus. 'Bestik nr. 18' (24)
Frantz Hingelberg, Århus. 'Bestik nr. 18' (24). Frantz Hingelberg, Århus. 'Bestik nr. 18' bestik- og serveringsdele af sterlingsølv, bestående af 8 knive L 22 cm., 7 middagsgafler, L. 19,5 cm., 1 frokostgaffel L 17 cm., 6 spiseskeer L 17 cm., 2 desseertskeer L 15 cm. Samlet vægt inkl. montering: ca. 989 gr. uden knive. Samlet vægt 1522 gr. ... Varenr: 4635723 DKK 5.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 18:42:00 DKK 2.400
Sølvbestik 'Træske' (119)
Sølvbestik 'Træske' (119). Sølvbestik 'Træske' bestående af 11 frokostgafler L. 18 cm., 18 gafler L 19,5 cm, 15 skeer L. 20,5 cm., 16 skeer L 18 cm., 22 theskeer L. 12 cm.,12 middagsknive L 25 cm, 12 frokostknive L 20,5 cm., kagekniv L. 27 cm., (fremstår med let bøjet spids), smørrebrødsspade L 24,5 cm. 2 potageskeer L ... Varenr: 4635720 DKK 15.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 18:44:00 DKK 8.800
Hans Hansen - Kristine sølvbestik (49)
Hans Hansen - Kristine sølvbestik (49). Hans Hansen 'Kristine', bestik af sterling sølv, bestående af 12 middagsknive, 12 middagsgafler, 12 middagsskeer, 12 dessertskeer samt en pålægsgaffel L. 15 cm. Stemplet. Hans Hansen, Sterling Denmark, 925. Vægt. ekskl. knive ca. 1553 gram. (49) Varenr: 4593849 DKK 24.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-04-2017 18:54:00 DKK 17.000
Art Déco Zuckerdose und Teekanne von P. Plasait  Frankreich (2)
Art Déco Zuckerdose und Teekanne von P. Plasait Frankreich (2). Art Déco Zuckerdose und Teekanne von P. Plasait Frankreich, in Handarbeit gefertigt aus einer Metalllegierung und Holz. Die Kanne und die Dose sind am Stand punziert und auf dem Korpus signiert: P. Plasait orfevre Etain d´Art. Maße ca.: Kanne, H. 15 cm, D. 14 cm. Dose, H. 12,5 cm, D. 11 ... Varenr: 4633575 DKK 2.974 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 18:58:00 DKK 1.859
Et par vægstager af messing i rokokostil (2)
Et par vægstager af messing i rokokostil (2). Et par vægstager af messing i rokokostil, 1900-tallet. L. 27 cm. H. 23 cm. Fremstår med almindelige brugsspor. (2) Varenr: 4630781 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 19:11:00 DKK 300
800er sølvbestik, 82 dele (82)
800er sølvbestik, 82 dele (82). 800er sølvbestik, til dels WMF ’Chippendale’, 82 dele. Bestående af: 6 store knive 6 store gafler 6 store skeer 12 små knive 12 små gafler 12 små skeer 12 dessertskeer 12 kagegafler 1 sauceske 1 serveringsske 1 kagespade 1 kagekniv Vægt i alt ca. 3745 g Vægt uden fyldte... Varenr: 4607800 DKK 18.589 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-04-2017 19:12:00 DKK 11.897
Silverbestick Olga
Silverbestick Olga. BESTICK, 30 dlr, silver, modell Olga, bestående av: 10 bordsknivar, 9 bordsgafflar, 7 bordsskedar, 4 teskedar, kompottsked, vikt exkl knivar ca 820 g Varenr: 4635093 DKK 2.322 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 19:15:00
Se mere
Just Andersen lågskål af patineret bronze, samt Ildfast bronze lågskål af patineret bronze. (2).
Just Andersen lågskål af patineret bronze, samt Ildfast bronze lågskål af patineret bronze. (2).. Just Andersen lågskål af patineret bronze nr 1541B, samt Ildfast bronze lågskål af patineret bronze. 20. årh. H. 7,5 Ø 13 cm. H. 8 cm. Ø 11 cm. Just A. med hul i bunden. (2). Varenr: 4636018 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 19:15:00 DKK 550
Cohr. Saksisk. Spiseskeer af sølv (7)
Cohr. Saksisk. Spiseskeer af sølv (7). Cohr. Saksisk. Bestikdele af sølv, bestående af: 6 spiseskeer l. 20.5 cm, 1 spiseske l. 20 cm. Samlet vægt 426 gr. (7) Varenr: 4636390 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-04-2017 19:20:00 DKK 875
Bägare supkopp saltströare och bestick i silver
Bägare supkopp saltströare och bestick i silver. BÄGARE, 2 st., SUPKOPP, SALTSTRÖARE, SMÖRGÅSKNIVAR, 3+1 st, MATSKED, MATGAFFEL, BORDSSKED, MOCCASKEDAR, 6 st, silver, supkopp 1800-tal, högsta bägarens höjd ca 10 cm, total vikt ca 610 g Varenr: 4635095 DKK 1.935 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 19:21:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 13  >>