Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Salt- och pepparkar, sockerströare, silver
SALT- OCH PEPPARKAR, SOCKERSTRÖARE, FAT, 6 dlr, silver, bl.a. J. Schurmann, Landskrona, 1940, fat tillverkat i England, högsta höjd 12 cm, sammanlagd vikt ca 220 gram
Varenr: 4866943
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 15-12-2017
21:06:00
Se mere
Teskedar och dessertgafflar i silver
TESKEDAR, 12 st., DESSERTGAFFLAR, 6 st, silver, Gewe Silvervarufabriken, Malmö, 1962-1971, skaft med diverse blomsterdekorer, gaffelns längd 13 cm, total vikt ca 215 g
Varenr: 4866947
21:14:00
Se mere
Teskedar, dessertgafflar, salt-och pepparkar, sil
TESKEDAR, DESSERTGAFFLAR, SALT- OCH PEPPARKAR, 12+9+4 dlr, bl.a. GAB, MGAB, Stockholm, Uppsala, 1938-1959, gaffelns längd ca 12 cm, total vikt ca 390 g
Varenr: 4866958
21:36:00
Se mere
Kerzenleuchter 925er Sterling Silber
Kerzenleuchter, 925er Sterling Silber, Boden gefüllt, Gewicht ca.214 Gramm, Höhe ca. 11 cm Altersgemäße Gebrauchsspuren
Varenr: 4857941
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16-12-2017
15:14:09
DKK 335
Messbecher Zinn
Messbecher Zinn, 2 Decil Handarbeit KINGO, DenmarkHöhe ca. 12 cm Altersgemäße Gebrauchsspuren
Varenr: 4857938
15:21:22
DKK 298
Apostlasekdar, 2 st, silver
APOSTLASKEDAR, 2 st, silver, England, längd 20 cm
Varenr: 4868021
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 16-12-2017
19:26:00
Se mere
Ljusstakar i silver
LJUSSTAKAR, 2 + 1, silver, GAB, höjd ca 8-15 cm
Varenr: 4868030
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 16-12-2017
19:44:00
Se mere
Silbernes Zucker-Sahne-Set auf Tablett (3)
Silbernes Zucker-Sahne-Set auf Tablett, aus 800er Silber (punziert) gefertigt, bauchiges Kännchen mit runde Zuckerschale auf einem kleinem Fuß, dazu passend Ovaltablett, Maße ca.: L. 19 cm, D. 7-8 cm, H. 6 cm, Gesamtgewicht ca.: 190 g. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (3)
Varenr: 4832279
DKK 1.489 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 16-12-2017
20:00:00
DKK 595
Silver bägare gräddkanna
NILS ORSTEDT (Norrköping, 1745-1769), bägare, silver, förgylld insida, höjd ca 11 cm, vikt ca 101 g
Varenr: 4868041
DKK 1.930 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 16-12-2017
20:06:00
Se mere
Ljusstakar
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, MGAB, Uppsala, 1967-68, fasettformat ben, höjd ca 16 cm
Varenr: 4868059
DKK 1.930 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 16-12-2017
20:42:00
Se mere
Cartier lysestage
Sjælden lysestage fra Cartier, fremstillet omkring 1920. Lysestagen er udført i 925 sølv (stemplet), 2 lyskilder med ekstra udtageligt dråbefang. På den ene side befinder der sig et monogram: ERM. Lysestagen er fyldt, så den er tungere, og stemplet på undersiden: Cartier Cementfilled ...
Varenr: 4693219
DKK 16.003 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17-12-2017
11:30:00
DKK 298
Christofele Zuckerdose Malmaison und Schalen Napoleon (3)
Zuckerdose Modell: Malmaison und Schalen Modell: Napoleon aus der Manufaktur Christofele France. Die Gegenstände sind aus Metall gefertigt und versilbert: Unterseitig punziert: Christofele France. Maße ca.: Zuckerdose H. 14 cm, B. 11,5 cm, T. 9,5 cm. Schallen je H. 1,2 cm, D. 11,7 ...
Varenr: 4789328
DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17-12-2017
12:00:00
DKK 298
Kaffeservis silver
KAFFESERVIS, 3 dlr, silver, rokokostil, importstämplar, kannans höjd 19 cm, vikt ca 675 g
Varenr: 4868133
DKK 1.930 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
12:00:00
Se mere
Kalk silver Frankrike 1800-tal
KALK, silver, 1800-tal, T.V. Dutrevis, Paris, Frankrike, kuppa med bibliska motiv, delvis förgylld, höjd 30 cm, vikt ca 520 gram
Varenr: 4868164
DKK 4.633 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 17-12-2017
13:39:00
Se mere
Kaffeservis
KAFFESERVIS, 3 delar, silver, ABH Stockholm 1911, vikt ca 1070 g
Varenr: 4868170
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
14:03:00
Se mere
Julspecial fat Borgila
BRICKA, sterlingsilver, Borgila Stockholm 1958, dekor av vågband i relief, diameter ca 30 cm, vikt ca 850 g
Varenr: 4868178
14:27:00
Se mere
Bestick silver modell engelsk snäck
BESTICK, 77 dlr, silver, huvudsakligen 1900-talets mitt, modell engelsk snäck, bestående av: 15 bordsskedar, 9+3 bordsgafflar, 12 matknivar, 13 smörgåsgafflar, 6 smörgåsknivar, 2+1 smörknivar, 13 te-kaffe skedar, uppläggningssked, 2 såsslevar, silvervikt exkl. knivar ca 2210 g
Varenr: 4868211
DKK 6.177 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
16:18:00
Se mere
Saltkar 8 saltskedar 7 silver G. Jensen
GEORG JENSEN, saltkar, 8 st., saltskedar, 7 st., sterlingsilver, Köpenhamn 1933-44, design no 110, runda kar med svängd hänkel, diameter 3,5 cm, längd 5,5 cm, skedarnas längd 4 cm, total vikt ca 145 g
Varenr: 4868217
DKK 3.861 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
16:36:00
Se mere
Svenskt tenn jardinjär
SVENSKT TENN, jardinjär, tenn, 1931, höjd ca 10,5 , längd ca 25 cm
Varenr: 4868218
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
16:39:00
Se mere
Kaffekanna silver 1800-talets första hälft
KAFFEKANNA, silver, empire, Agrelius, 1820, bukig form, lockknopp i form av kotte, tassfötter, hänkel i trä, höjd ca 23 cm, vikt ca 676 g
Varenr: 4868222
16:51:00
Se mere
Ljusstakar i silver Finland
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, Wiborg 1880, höjd ca 24,5 cm, vikt ca 595 g
Varenr: 4868246
18:15:00
Se mere
Stop med lock
STOP med lock, sannolikt låghaltigt silver, 1800-talets slut, barockstil, möjligen Tyskland, reliefdekor, höjd ca 39 cm, vikt ca 1300 g
Varenr: 4868257
18:48:00
Se mere
Robbe & Berking sølvbestik menubestik Alta til 10 personer (40)
Robbe & Berking sølvbestik Alta efter et udkast fra Wilfried Moll. Bestikket er udført af 925 massivt sølv. Bestikket er højglanspoleret og har et enkelt, retlinet design og er udstillet på diverse designmuseer. Stemplet: R&B, halvmåne og krone, 925. Består af følgende dele: 10 ...
Varenr: 4861759
DKK 40.194 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17-12-2017
19:01:00
DKK 8.932
Evald Nielsen. Et par art deco lysestager af sterlingsølv (2)
Evald Nielsen. Et par art deco lysestager af sterlingsølv støbt med stiliseret ornamentik. H. 12 cm. Vægt ca. 342 gr. Fremstår med brugsspor. (2)
Varenr: 4837288
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-12-2017
20:10:00
DKK 5.400
Engelsk Arts & Crafts bonbonniere af sterlingsølv, Mester Nayler Brothers, London 1912
Engelsk Arts & Crafts bonbonniere af sterlingsølv, glat korpus prydet med stiliserede blade, H. 9 cm. Ø 10,5 cm. stemplet N. Bros. for Mester Nayler Brothers, London, årstalmærke R for 1912. Vægt ca. 318 gr.
Varenr: 4852503
DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-12-2017
20:17:00
Evald Nielsen, kaffe/theservice af hammerslået sølv, anno 1943 (4)
Kaffe/theservice af let hammerslået sølv udført hos Evald Nielsen, glat korpus, lågknopper i form af stiliseret blomst. Bestående af kaffekande, H. 22 cm., sukkerskål, H. 12 cm., flødekande, H. 9 cm., og tekande, B. 24 cm. Udført 1944. Samlet vægt ca. 1930 gr. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4837204
20:30:00
Skrin i silver
SKRIN, silver, 1900-tal, Louis XV-stil, svenska importstämplar, längd ca 18 cm, vikt ca 607 g
Varenr: 4868304
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
20:30:00
Se mere
Hugo Grün. Ligeknækket kaffekande af sølv, anno 1951
Kaffekande af sølv, udført hos Hugo Grün, ligeknækket, volutter prydet med bladværk. H. 23 cm. Vægt ca. 712 gr. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4865351
DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 17-12-2017
20:32:00
Josef Frank ljusstakar
JOSEF FRANK, "Klöver", ljusstakar, 1 par, Firma Svenskt Tenn, mässing, höjd ca 30 cm
Varenr: 4868318
20:58:00
Se mere
George II krus af sølv, London 1746
George II krus af sølv, pæreformet korpus på profileret fodstykke, svungen hank. Mesterstempel W.W, London 1746. H. 12 cm. Vægt ca. 328 gr.
Varenr: 4858888
DKK 6.000 DK, Kolding, Trianglen 17-12-2017
21:00:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9  >>