Kategori  Vurdering
   1 2 3 4  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Moccaskedar Borgila
BORGILA, moccaskedar, 12 st., förgyllt sterlingsilver och emalj, Stockholm 1957, längd ca 11 cm, originaletui
Varenr: 4861101
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-12-2017
13:08:00
Se mere
Georg Jensen, en samling årsskeer af forgyldt sterlingsølv (18)
En samling årsskeer udført hos Georg Jensen af forgyldt sterlingsølv med emalje, bestående af årgang 1971, 3 stk. 1972, 2 stk. 1973, 2 stk. 1974, 3 stk. 1975, 3 stk. 1976, 2 stk. 1977 og 2 stk. 1978. L. 15 cm. Samlet vægt ca. 836 gr. Fremstår med brugsspor. (18)
Varenr: 4821674
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 11-12-2017
14:36:12
DKK 1.850
K. Anderson. Bestickuppsättning Empiremodell samt schatull
K. Anderson, Stockholm. Bestickuppsättning Empiremodell samt schatull. Bestickuppsättning i 128 delar, alpacca, uppsättningen bestående av; 12 matknivar (längd 25,5 cm, bladet märkt E. Jernmanuf. Aktiebolag Eskilstuna), 14 ostknivar (ej original), 12 matgafflar (21 cm), 12 matskedar (21 cm), 12 ...
Varenr: 4858525
DKK 2.317 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 11-12-2017
16:00:00
DKK 849
Rosenholm bestik
JACOB ÄNGMAN, "Rosenholm", bestick, 40 dlr, silver, bestående av 6 bordgafflar, 6 bordsskedar, 6 bordsknivar med stålblad, 6 st bordsfiskskknivar, 6 st bordsfisksgafflar, 2 st smörknivar med stålsblad, 1 st såsslev, 3 st mockaskedar, 2 st mindre gafflar, 1 matsked samt 1 kompottsked, totalvikt ...
Varenr: 4861160
DKK 4.633 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-12-2017
17:36:00
Se mere
Cohr 'Dobbeltriftet' spisebestik (22)
Cohr 'Dobbeltriftet' spisebestik beatående af12 knive L. 20 cm1 kniv L. 18 cm2 gafler L. 19 cm1 spiseske L. 17,5 cm6 kagegafler L. 14 cm. (22)
Varenr: 4859769
DKK 2.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11-12-2017
18:31:00
Sigvard Bernadotte for Georg Jensen. 'Bernadotte' salatgaffel af sterlingsølv
'Bernadotte' salatgaffel af sterlingsølv. Tegnet af Sigvard Bernadotte i 1939, udført hos Georg Jensen efter 1945. L. 24 cm. Vægt 138 gr. Brugsspor.
Varenr: 4857320
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 11-12-2017
19:10:00
DKK 725
Georg Jensen, årsbestik af forgyldt sterlingsølv til 6 pers. (30)
Seks årsbestiksæt udført hos Georg Jensen af forgyldt sterlingsølv med emalje, hvert sæt indeholder kniv, gaffel, ske, kagegaffel og teske, tre sæt årgang 1980 og tre sæt årgang 1981. L. 11,5-16,5 cm. Samlet vægt ca. 1130 gr. Fremstår med brugsspor. (30)
Varenr: 4821588
DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 11-12-2017
19:56:00
Carl M. Cohr. Tre små serveringsdele af sølv med skafter af sort træ (3)
Tre små serveringsdele af sølv med skafter af sort træ og bakelit, to dele udført hos Carl M. Cohr, bestående af tesi, lille salatgaffel og marmeladeske. L. 13-15 cm. Samlet vægt ca. 80 gr. Fremstår med brugsspor, mindre buler, salatgaflen med afslag på skaft og slitage på lakering. (3)
Varenr: 4850640
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 11-12-2017
20:04:00
En samling danske flaskeåbnere med skafter af sølv (30)
En samling flaskeåbnere med skafter af sølv, bestående af bl.a. Cohr 'Olympia', 'Elite', 'Gl. Herregård', Horsens Sølvvarefabrik 'Rokoko', 'Windsor', 'Karina', 'Strand', 'Rita', 'Patricia'. 'Lotus', A. Dragsted m.fl. Samlet vægt ialt incl. stål ca. 1500 gr. L. 9-16 cm. Fremstår med brugsspor. ...
Varenr: 4864895
20:08:00
Sigvard Bernadotte for Georg Jensen. 'Bernadotte' kaffeskeer af sterlingsølv (12)
Sigvard Bernadotte for Georg Jensen. 'Bernadotte' kaffeskeer af sterlingsølv, L. 11 cm. Udført hos Georg Jensen efter 1945. Samlet vægt: ca. 170 gr. Fremstår med brugsspor. (12)
Varenr: 4858901
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 11-12-2017
20:13:00
DKK 425
Norsk sølvsmed, to små serveringsdele af sølv (2)
To små serveringsdele af sølv udført hos en norsk sølvsmed, gennembrudt skaft med væddermotiv, bestående af kompotske og serveringsskade. L. 12,5 og 14 cm. Samlet vægt ca. 52 gr. Fremstår med brugsspor. (2)
Varenr: 4825426
20:16:00
Georg Jensen, en samling årsbestik af forgyldt sterlingsølv (20)
En samling årsbestik udført hos Georg Jensen af forgyldt sterlingsølv med emalje, bestående af 14 skeer årgang 1971, 1972, 2 stk. 1973, 2 stk. 1974, 1975, 1976, 2 stk. 1977, 1978 og 3 stk. 1979, dertil 3 knive og 3 gafler årgang 1979. L. 15-16,5 cm. Samlet vægt ca. 940 gr. Fremstår med brugsspor....
Varenr: 4821666
20:17:00
DKK 975
W. & S. Sørensen / Horsens Sølvvarefabrik, 'Bernsdorff' bestik af sølv til 12 pers. (42)
Frokostbestik, 'Bernsdorff' udført hos W. & S. Sørensen / Horsens Sølvvarefabrik af sølv bestående af 12 frokostknive med blade af rustfrit stål (19,5 cm.), 12 frokostgafler (18 cm.), 12 frokost-/dessertskeer (18 cm.), større og mindre serveringsske (22,5 og 18 cm.), to diverse sauceskeer ...
Varenr: 4840147
DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 11-12-2017
20:20:00
DKK 3.800
Georg Jensen, 'Blok' bestik, samt F. Hingelberg, sauceske, sterlingsølv (24)
Bestik, 'Blok' tegnet af Just Andersen i 1934, udført hos Georg Jensen af sterlingsølv, bestående af 6 middagsgafler (18 cm.), 6 middagsskeer (19 cm.), 6 dessertskeer (17 cm.), større og mindre serveringsske (19,5 og 17 cm.), serveringsske med stålmontering (19,5 cm.), marmeladeske (13,5 cm.) og ...
Varenr: 4840443
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 11-12-2017
20:21:00
DKK 3.800
Harald Nielsen for Georg Jensen. Diverse dele 'Pyramide' bestik af sterlingsølv (9)
Harald Nielsen 1892-1977 for Georg Jensen. Diverse dele 'Pyramide' bestik af sterlingsølv 925S bestående af: - 5 kagegafler - barnegaffel - stegegaffel - sauceske - barneske L. 14 cm. (9)
Varenr: 4860031
DKK 3.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 11-12-2017
20:24:00
DKK 3.700
Sigvard Bernadotte for Georg Jensen. 'Bernadotte' frokostskeer af sterlingsølv (12)
Sigvard Bernadotte for Georg Jensen. 'Bernadotte' frokostskeer af sterlingsølv, L. 18,5 cm. Udført hos Georg Jensen efter 1945. Samlet vægt: ca. 690 gr. Fremstår med brugsspor. (12)
Varenr: 4858897
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 11-12-2017
20:26:00
DKK 1.250
Horsens Sølvvarefabrik. Rex, serie 6400 sølvbestik (74)
Horsens Sølvvarefabrik. Rex, serie 6400 sølvbestik bestående af: 11 Middags gafler, L. 19,5 cm. 12 Middags knive, L. 21,5 cm. 12 Middags skeer, L. 20 cm. 12 Frokost skeer, L. 17,5 cm. 12 Teskeer, L. 11,5 cm. 12 Kagegafler, L. 13,5 cm. 1 Portageske, L. 21 cm. 1 Kagekniv, L. 28 cm. 1 ...
Varenr: 4851282
DKK 7.800 DK, Aalborg, Nibevej 11-12-2017
20:26:11
Sukkertang af sølv i rokokoform, omkr. 1900
Sukkertang af sølv i rokokoform med bladornamentik og løvekløer, uidentificerede udenlandske stempler, omkr. 1900. L. 14 cm. Vægt ca. 30 gr. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4851677
20:27:00
Sigvard Bernadotte for Georg Jensen. 'Bernadotte' middagsskeer af sterlingsølv (12)
Sigvard Bernadotte for Georg Jensen. 'Bernadotte' middagsskeer af sterlingsølv, L. 19,7 cm. Udført hos Georg Jensen efter 1945. Samlet vægt: ca. 818 gr. Fremstår med brugsspor. (12)
Varenr: 4858899
20:36:00
Hans Hansen. 'Arvesølv nr. 8', serveringsspade af sterlingssølv
Serveringsspade, 'Arvesølv nr. 8' udført hos Hans Hansen af sterlingsølv, anno 1946. L. 15,5 cm. Vægt ca. 68 gr. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4850518
20:47:00
DKK 325
Georg Jensen m.fl. Bestik af sølv og sterlingsølv 'Pyramide' m.fl. (5)
En samling bestik af sølv bestående af: Georg Jensen 'Pyramide' ske og gaffel af sterlingsølv L. 17,5-18,5 cm, Cohr to skeer L. 10,5-12 cm og Ernst Sølvvarefabrik serveringsske L. 20 cm. 225 g (5)
Varenr: 4859377
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 12-12-2017
11:29:00
DKK 450
Heimbürger m.fl. En samling sølv (33)
En samling sølv her iblandt: V. Christesen brevkniv L. 17,5 cm, servietring med inskription 'Holger, bæger H. 7,5 cm, slipsenål L. 7 cm, 'Frederik VIII' potageske af sølv L. 25 cm, 12 teskeer prydet med bladværk L. 12 cm, 3 skønvirke frugtknive, mærket 'Heimbürger' L. 18 cm, 8 diverse skeer L. ...
Varenr: 4863332
DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 12-12-2017
12:08:00
DKK 1.150
En samling bestik samt nøddeknækker af sølv (13)
En samling sølv bestående af: Nøddeknækker med stålmontering, stemplet København 1907 og CLP. L. 17 cm samt bestik monteret med klinge og fork af forgyldt jern bestående af: 6 kagegafler L. 15,5 cm, sildegaffel L. 14,5 cm, 3 serveringsgafler L. 15,5-19 cm, 2 knive L. 19 cm, utydeligt stemplet 800...
Varenr: 4860307
12:28:22
'Gammelriflet' fiskebestik af plet til tolv personer (24)
'Gammelriflet' fiskebestik af plet til tolv personer bestående af: 12 gafler L. 18,5 cm, 12 knive L. 20 cm, utydeligt stemplet (24)
Varenr: 4860326
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 12-12-2017
12:28:52
DKK 325
En samling bestik af sølv. 'Musling', 'Strand', 'Saksisk' m.fl. (29)
En samling bestik af sølv bestående af: 'Musling' 8 middagsgafler L. 20,5 cm, 3 skeer L. 22 cm, 5 skeer L. 18 cm, saltske L. 7,5 cm, 4 teskeer L. 13,5 cm, pålægsgaffel L. 15,5 cm. 'Strand' 4 teskeer L. 11 cm. 'Saksisk' gaffel L. 20,5 cm, kniv med klinge af stål L. 25 cm, ske L. 21 cm. Vægt ...
Varenr: 4863225
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 12-12-2017
12:50:00
DKK 1.450
Cohr. 'Herregård' bestik af sølv (21)
Cohr. 'Herregård' bestik af sølv bestående af: 12 kagegafler L. 13,5 cm, teske L. 11,5 cm, pålægsgaffel monteret med fork af stål L. 13,5 cm, saltske L. 7,5 cm, salatbestik monteret med stål L. 20,5 cm, 2 serveringsskeer monteret med stål L. 20-22 cm, øse monteret med stål L. 18 cm, stegegaffel ...
Varenr: 4851199
15:37:00
DKK 450
Bestick silver modell Chippendale
BESTICK, 36 dlr, silver, modell Chippendale, bestående av: 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, silvervikt exkl. knivar ca 820 g
Varenr: 4863012
DKK 2.703 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 12-12-2017
17:06:00
Se mere
Bestick i silver
BESTICK, 26 dlr, silver, bestående av: 6 bordsgafflar, 8 bordsknivar med stålblad, 12 bordsskedar, total vikt exkl knivar ca 763 g
Varenr: 4863034
DKK 1.930 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 12-12-2017
18:15:00
Se mere
En samling diverse bestik af sølv i Louis XVI stil (82)
En samlin diverse bestik af sølv i Louis XVI stil bestående af: 12 middagsgafler, 16 middagsskeer, 12 dessertskeer, 11 theskeer, 12 kaffeskeer, 10 kagegafler, 3 pålægsgafler, 3 marmeladeskeer, 1 spade, 1 øse, 1 salatske og 1 sukkertang. Vægt ca. 2720 gr. Stemplet af stadsguardein Christian ...
Varenr: 4862709
DKK 5.400 DK, Aalborg, Nibevej 12-12-2017
19:00:00
DKK 5.400
A. Michelsen. Juleskeer med opbevaringskasse (17)
A. Michelsen opbevaringskasse samt samling juleskeer årgang 1910, 1911, 1912, 1913, 1914, 1916, 1917, 1918, 1919, 1921, 1922, 1924, 1925, 1927 samt Georg Jensen juleskeer 1976 og 1978 af delvist forgyldt sterlingsølv. Samlet vægt inkl plastposer ca. 710 gr. (17)
Varenr: 4862613
DKK 5.000 DK, Aalborg, Nibevej 12-12-2017
19:00:00
DKK 4.600
 1 2 3 4  >>