Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Sølvbestik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
To serveringsskeer med skafter af sølv, samt saltkar af sølv.
To serveringsskeer med skafter af sølv, samt saltkar af sølv. . To serveringsskeer med skafter af sølv og laf af stål, samt saltkar og ske af sølv med indsats af blåt glas. (3). Varenr: 4635639 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 10:13:00 DKK 325
Samling fade mm., af sølvplet og sølv (17)
Samling fade mm., af sølvplet og sølv (17). Samling sølvplet og sølv bestående af Grann & Laglye bæger af sølv fra 1952 H. 6,5 mm., en pokal af sølv med gravering fra 1933, H. 8,2 cm. tysk sølvdåse Ø 3,5 mm. Hugo Grün servietring af sølv med gravering, diverse serverigsfade i forskelige størrelser ca 30-35 cm, mm. af sølvplet, to Aug. ... Varenr: 4628152 DKK 1.400 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-04-2017 11:59:00 DKK 575
Besticksdelar i silver
Besticksdelar i silver. BESTICK, 16 dlr, silver, 1900-talets första hälft, Danmark, bestående av: 10 matskedar, 5 matgafflar, bordssked, total vikt ca 855 g Varenr: 4634994 DKK 2.322 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 12:36:00
Se mere
Bestickdelar silver
Bestickdelar silver. BESTICK, ca 214 dlr, silver/sterlingsilver, K&B, Tyskland, svenska importstämplar, familjevapen, bestående av: 24 matknivar, 24 matgafflar, 24 matskedar, 24+1 bordsknivar, 24 bordsgafflar, 24 bordsgafflar, 6 smörknivar, 6 ostknivar, 2 såsslevar, osthyvel, 6 dlr serveringsbestick, 24 dessertskedar... Varenr: 4635050 DKK 23.223 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 16:16:00
Se mere
Evald Nielsen. 'Bestik No. 16' (11)
Evald Nielsen. 'Bestik No. 16' (11). Evald Nielsen. 'Bestik No. 16' i hammerslået sølv i form af: 7 kaffeskeer l. 11.4 cm, 1 mokkaske l. 9.5 cm, 1 spiseske l. 20 cm, 1 kniv l. 17 cm, 1 kniv l. 16 cm. Total vægt 226 gr. (11) Varenr: 4636336 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-04-2017 16:31:35 DKK 775
Robbe & Berking Jahreslöffel 1971
Robbe & Berking Jahreslöffel 1971. vergoldeter Jahreslöffel von 1971, aus der Manufaktur Robbe & Berking. Gefertigt aus 925 Silber (punziert). Rückseitig punziert: Lucia 1971 R&B 925. Verziert ist der Löffel mit der Darstellung eines Pfau aus blauem Emaille. Gewicht ca.: 62,7 g. Der Löffel befindet sich in einem ... Varenr: 4619198 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 17:20:00 DKK 335
Samling bestikdele af sølv (38)
Samling bestikdele af sølv (38). Samling bestikdele af sølv, bestående af bl.a. Strand (12 stk) L 14 cm. - 22 cm., Bernsdorf, Christisansborg (4 stk.) L 20 cm. Frisenborg, Lotus middagsske L 20 cm 2 serveringsgafler L 14- 11 cm. kagegafler L 13,5 cmL 24 cm og marmelade ske L 14 cm. Marmeladeske 13,5 cm og fem teskeer prydet ... Varenr: 4635735 DKK 3.500 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 18:41:00 DKK 1.650
Frantz Hingelberg, Århus. 'Bestik nr. 18' (24)
Frantz Hingelberg, Århus. 'Bestik nr. 18' (24). Frantz Hingelberg, Århus. 'Bestik nr. 18' bestik- og serveringsdele af sterlingsølv, bestående af 8 knive L 22 cm., 7 middagsgafler, L. 19,5 cm., 1 frokostgaffel L 17 cm., 6 spiseskeer L 17 cm., 2 desseertskeer L 15 cm. Samlet vægt inkl. montering: ca. 989 gr. uden knive. Samlet vægt 1522 gr. ... Varenr: 4635723 DKK 5.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 18:42:00 DKK 2.400
Sølvbestik 'Træske' (119)
Sølvbestik 'Træske' (119). Sølvbestik 'Træske' bestående af 11 frokostgafler L. 18 cm., 18 gafler L 19,5 cm, 15 skeer L. 20,5 cm., 16 skeer L 18 cm., 22 theskeer L. 12 cm.,12 middagsknive L 25 cm, 12 frokostknive L 20,5 cm., kagekniv L. 27 cm., (fremstår med let bøjet spids), smørrebrødsspade L 24,5 cm. 2 potageskeer L ... Varenr: 4635720 DKK 15.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 18:44:00 DKK 8.800
Hans Hansen - Kristine sølvbestik (49)
Hans Hansen - Kristine sølvbestik (49). Hans Hansen 'Kristine', bestik af sterling sølv, bestående af 12 middagsknive, 12 middagsgafler, 12 middagsskeer, 12 dessertskeer samt en pålægsgaffel L. 15 cm. Stemplet. Hans Hansen, Sterling Denmark, 925. Vægt. ekskl. knive ca. 1553 gram. (49) Varenr: 4593849 DKK 24.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-04-2017 18:54:00 DKK 17.000
800er sølvbestik, 82 dele (82)
800er sølvbestik, 82 dele (82). 800er sølvbestik, til dels WMF ’Chippendale’, 82 dele. Bestående af: 6 store knive 6 store gafler 6 store skeer 12 små knive 12 små gafler 12 små skeer 12 dessertskeer 12 kagegafler 1 sauceske 1 serveringsske 1 kagespade 1 kagekniv Vægt i alt ca. 3745 g Vægt uden fyldte... Varenr: 4607800 DKK 18.589 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-04-2017 19:12:00 DKK 11.897
Cohr. Saksisk. Spiseskeer af sølv (7)
Cohr. Saksisk. Spiseskeer af sølv (7). Cohr. Saksisk. Bestikdele af sølv, bestående af: 6 spiseskeer l. 20.5 cm, 1 spiseske l. 20 cm. Samlet vægt 426 gr. (7) Varenr: 4636390 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-04-2017 19:20:00 DKK 875
Carl M. Cohr. 'Herregård', bestik af sølv (20)
Carl M. Cohr. 'Herregård', bestik af sølv (20). Carl M. Cohr. 'Herregård', bestik af sølv bestående 8 middagsgafler l. 21 cm og 12 kaffeskeer l. 12 cm. Samlet vægt 643 gr. (20) Varenr: 4636187 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-04-2017 19:27:00 DKK 1.550
Horsens Sølvvarefabrik. 'Karina' 12 knive, gaffel og spiseske (14)
Horsens Sølvvarefabrik. 'Karina' 12 knive, gaffel og spiseske (14). Horsens Sølvvarefabrik. 'Karina' sæt på 12 knive med skafter af sølv. L. 21,5 cm, en spiseske og en middagsgaffel. Fremstår med alm. brugsspor. Total vægt 1140 gr. (14) Varenr: 4636148 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-04-2017 19:32:00 DKK 700
Horsens Sølvvarefabrik, bestik, H.C. Andersen, af sølv, komplet til 12 personer (83)
Horsens Sølvvarefabrik, bestik, H.C. Andersen, af sølv, komplet til 12 personer (83). Horsens Sølvvarefabrik, bestik, H.C. Andersen, af sølv, komplet til 12 personer bestående af : 12 stk. frokostknive L. 19 cm., 12 frokostgafler L. 18 cm., 10 dessertskeer, 12 middagsknive L. 21,5 cm., 12 middagsgafler L. 20 cm., 12 middagsskeer L. 20 cm. 11 teskeer, 1 oplukker og 1 stegegaffel. ... Varenr: 4620528 DKK 15.000 DK, Herning, Engdahlsvej 25-04-2017 19:41:22 DKK 10.000
P. Frigast. 'Rigsmønster' bestik til 6 pers. i sølv (55)
P. Frigast. 'Rigsmønster' bestik til 6 pers. i sølv (55). Bestik i 'Rigsmønster' udført hos P. Frigast af sølv, knivene med blade af rustfrit stål, bestående af 6 middagsknive (22 cm.), 6 middagsgafler (19 cm.), 6 middagsskeer (19,5 cm.), 6 dessertskeer (17,5 cm.), 6 frokostgafler (17,5 cm.), 6 kagegafler (13,5 cm.), 6 teskeer (11,5 cm.), 6 kaffeskeer ... Varenr: 4614508 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-04-2017 20:16:00 DKK 8.000
Platzteller, Messing, vergoldet (11)
Platzteller, Messing, vergoldet (11). Platzteller, Messing, vergoldet, runde Form mit vertieftem Spiegel, Rand mit gebündelten Rundstäben, D. 34 cm. Mit Gebrauchsspuren, Kratzern, Vergoldung partiell berieben, 1 Teller mit Kerbe am Rand (11) Varenr: 4563381 DKK 1.859 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-04-2017 20:17:00 DKK 1.115
Svensk sauceske af sølv med forgyldt laf, anno 1836
Svensk sauceske af sølv med forgyldt laf, anno 1836. Svensk sauceske af sølv med forgyldt laf, udført 1836. L. 18 cm. Vægt 44,4 g. Fremstår med aldersrelateret patina, gravering. Varenr: 4616407 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-04-2017 20:22:00 DKK 300
Industrial Peruana, tallerkner, 925 sterling sølv (6)
Industrial Peruana, tallerkner, 925 sterling sølv (6) . Industrial Peruana, tallerkner/desserttallerkner, 925 sterling sølv, vægt i alt ca. 1.243 g, rund bølget kant, fane delvist reliefpræget, håndlavet perlemønster på undersiden, stempel på undersiden, Ø ca. 170 mm. Fremstår med lette brugsspor, Peru, ca. 1970. (6) Varenr: 4632706 DKK 7.064 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-04-2017 20:25:00 DKK 5.577
Mokkalöffel, Meka/Denmark, Sterlingsilber, vergoldet, emailliert (6)
Mokkalöffel, Meka/Denmark, Sterlingsilber, vergoldet, emailliert (6). Mokkalöffel, Meka/Denmark, Sterlingsilber, vergoldet, emailliert. Durchgehende Vergoldung, Stiel mit Emaileinlage in Elfenbeinfarben, Gelb, Blau, Türkis, Grün und Rot, verso bezeichnet 'Meka Sterling Denmark', in originaler Deckelschatulle, Länge der Löffel: 9,5 cm, Gewicht. ca. 52 g, Maße der ... Varenr: 4561198 DKK 1.115 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-04-2017 20:26:00 DKK 297
P. Hertz. Skønvirke fiskebestik af sølv (22)
P. Hertz. Skønvirke fiskebestik af sølv (22). Skønvirke fiskebestik udført hos P. Hertz af sølv i 1910-20'erne, prydet med kugledekoration og stiliseret bladværk, bestående af 11 fiskeknive (22 cm.) og 11 fiskegafler (18,5 cm.). Vægt ca. 982 gr. Fremstår med brugsspor og graveringer. (22) Varenr: 4635400 DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-04-2017 20:33:00 DKK 2.200
Samling af diverse bestikdele af sølv. (12)
Samling af diverse bestikdele af sølv. (12). Samling af diverse bestikdele af sølv, bestående af skeer, tatøj, samt to knive og gafler. Samlet vægt eks. dele med stålmonteringer 874 gr. (12) Varenr: 4635473 DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 20:49:00 DKK 450
Sigvard Bernadotte. Scanline bestikserie af bronze. (95)
Sigvard Bernadotte. Scanline bestikserie af bronze. (95) . Sigvard Bernadotte. Scanline bestik af messing bestående af: 18 knive L. 21,5 cm., 18 gafler L. 19 cm., 11 spiseskeer L. 19,5 cm., 2 frokost knive L. 19,5 cm., 2 frokostgafler L. 17,5 cm., 3 frokostskeer L. 17,5 cm., 16 kagegafler L. 14 cm., 8 dessertskeer L. 14,5 cm., 17 teskeer L. 12,5 cm. I ... Varenr: 4632388 DKK 3.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-04-2017 20:58:00 DKK 1.600
Evald Nielsen. Sølvbestik, 'Perle' No. 14 (23)
Evald Nielsen. Sølvbestik, 'Perle' No. 14 (23). Evald Nielsen. Bestik dele i hammerslået sølv, 'Perle' No. 14 i form af: 2 middagsknive l. 21.5 cm (en med løst skæfte) 4 spiseskeer l. 18.3 cm, 4 middagsgafler l. 17.5 cm, 5 skeer l. 14 cm, 3 knive l. 17.7 cm, 5 kaffeskeer l. 11.6 cm. Vægt uden knive 610 gr. Total vægt 828 gr. Delene ... Varenr: 4636214 DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-04-2017 13:17:00 DKK 1.600
Sven Toxværd. Bestikdele af sølv (24)
Sven Toxværd. Bestikdele af sølv (24). Svend Toxværd. Bestikdele af sølv bestående af: 12 middagsgafler 20 cm., 11 skeer L. 17,5 cm., kompotske L. 11 cm. Vægt 845 gr. (24) Varenr: 4633568 DKK 2.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 26-04-2017 17:23:00 DKK 1.600
Cohr. 'Herregård' Bestikdele af sølv. (46)
Cohr. 'Herregård' Bestikdele af sølv. (46). Cohr. 'Herregård' Bestikdele af sølv bestående af: 8 middagsgafler L. 20,5 cm., 8 middagsknive L. 22,5 cm., 7 suppeskeer L. 21,5 cm., 8 dessertskeer L. 18 cm., 1 stegegaffel med stålmontering L. 22 cm., 1 kartoffelske L. 22 cm., 1 sauceske med stålmontering L. 18,5 cm., 1 ostehøvl med ... Varenr: 4590329 DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-04-2017 19:03:00 DKK 7.000
Carl M. Cohr. 'Herregård' Bestikdele af sølv. (49)
Carl M. Cohr. 'Herregård' Bestikdele af sølv. (49). Carl M. Cohr. 'Herregård' Bestikdele af sølv bestående af: 10 middagsgafler L. 20,5 cm., 10 middagsknive L. 22,5 cm., 10 suppeskeer L. 21,5 cm., 10 dessertskeer L. 18 cm., 1 salatsæt med benmontering L. 22 cm., samt 8 kaffeskeer L. 12 cm. Vægt eks. dele med monteringer 1679 gr. (49) Varenr: 4579803 DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-04-2017 19:04:00 DKK 7.000
Samling bestikdele, sølv (21)
Samling bestikdele, sølv (21). Samling bestikdele af sølv, bestående af, Bernstorff, potageske L 33,5 cm, serveringsspade L 23 cm, tre middagsskeer L 20,5 cm, tre middagsgafler L 20 cm og tre teskeer L 12 cm. Lilje, serveringsspade L 21,5 cm. Rex, tre teskeer L 12 cm. Dalgas, dessertske L 16 cm. H. C. Andersen, middagsske L ... Varenr: 4630476 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-04-2017 19:30:00 DKK 875
Cohr. Fiskeserveringssæt af sølv (2)
Cohr. Fiskeserveringssæt af sølv (2). Cohr. Fiskeserveringssæt af sølv, dekoreret med fisk på skafter. L 20,5 cm. Samlet vægt ca. 147,8 gram. (2) Varenr: 4636635 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-04-2017 19:32:00 DKK 475
Frigast 'Savoy'. Bestik af pletsølv (71)
Frigast 'Savoy'. Bestik af pletsølv (71). Frigast 'Savoy', bestik af sølvplet, bestående af, 12 middagsgafler, 12 middagsknive med stålblade, otte middagsskeer, 11 dessertskeer, 12 teskeer, 11 kagegafler, marmeladeske, sovseske, kagespade, kartoffelske og lagkagekniv med stålblad. (71) Varenr: 4637460 DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-04-2017 19:39:00 DKK 575
 1 2 3 4  >>