Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Silverbestick
BESTICK, 23 dlr, silver, svenska importstämplar, bestående av: 8 skedar, längd ca 18,5, 7 gafflar, längd ca 18,5, 3 skedar, längd ca 21,5, 5 gafflar, längd ca 14 cm, vikt ca 1005 g
Varenr: 4805882
DKK 1.955 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-10-2017
11:34:00
Se mere
Samling silver
KAFFESKEDAR, 12 st., TÅRTSPADE, SKED, silver, längd ca 11-20 cm, vikt ca 202 g
Varenr: 4805886
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-10-2017
11:42:00
Se mere
Michelsen & Kay Bojesen. Juleske, julegaffel & Grand Prix. Diverse dele bestik af sterlingsølv (10)
Michelsen & Kay Bojesen (1886-1958). Rolf Middelboe juleske fra 1960 og julegaffel fra 1960 samt 8 dele Grand Prix bestik(få brugsspor), alle dele af sterlingsølv & 2 stk. m/ emalje samt delvist forgyldt, L. 12,5-18,5 cm. Med brugsspor. Samlet vægt for stål ca. 135 gr. Samlet vægt for ...
Varenr: 4806410
DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 18-10-2017
12:01:18
DKK 3.300
Skedar olika modeller i silver
KAFFESKEDAR, MOCCASKEDAR, MATSKEDAR, KOMPOTTSKEDAR, silver, 18/1900-tal, totalvikt ca 580 g
Varenr: 4805957
DKK 1.407 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
15:02:00
Se mere
Sked silver design C Jensen
C JENSEN, sked, sterlingsilver, stämplad Slagelse 1899, längd 39 cm, vikt ca 218 g
Varenr: 4805980
DKK 1.173 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
16:02:00
Se mere
Engelsk fiskebestik i pletsølv(13)
Engelsk fiskebestik af pletsølv med ciseleringer, skafter af kunstmateriale, bestående af: 6 knive L. 21,3 cm, 5 gafler L. 18,5 cm(gafler med montering af sølv, skafter af pletsølv), samt 1 serveringsgaffel og kniv L. 23/33 cm(begge med revner på skaft). Brugsspor(13)
Varenr: 4785033
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 18-10-2017
16:22:00
Harald Nielsen for Georg Jensen. 'Pyramide' bestik af sterlingsølv(11)
Georg Jensen. 'Pyramide' bestik af sterlingsølv, tegnet af Harald Nielsen i 1926, bestående af: 6 kaffeskeer L. 10,5 cm, samt 5 teskeer L. 11,5 cm. Stemplede. Udført hos Georg Jensen i perioden efter 1945, samt to stk. med stempler fra perioden 1915-1930. Samlet vægt ca. 197 gram. Brugsspor, ...
Varenr: 4807214
DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 18-10-2017
18:55:10
Silverbestick
BESTICK, 29 dlr, snarlika modeller, bestående av: 11 teskedar, 2 bordsskedar, strösked, 13 moccaskedar, serveringssked, sockertång, vikt ca 501 g
Varenr: 4806052
DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-10-2017
19:06:00
Se mere
Sigvard Bernadotte. Scanline bestik (18)
Sigvard Bernadotte. Scanline bestik af messing bestående af: Seks teskeer. Seks frokostknive. Seks frokostgafler. Fremstår med brugsspor. (18)
Varenr: 4806425
DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 18-10-2017
19:21:00
DKK 325
Just Andersen. Bestik af sølv (24)
Just Andersen. Bestik af sølv bestående af: 11 middagsknive, 1 ostehøvl, 1 smørkniv af fuldt sølv, 1 frugtkniv, 1 løst skæfte til en frugtkniv, 1 kompotske, 2 teskeer samt 6 kaffeskeer. Alle dele stemåplede 'Just A' samt 830s. Samlet vægt ekskl. dele med moontering af stål 222 g. Knivskæfter med ...
Varenr: 4790583
DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-10-2017
19:28:00
DKK 875
En samling bestik og serveringsdele af sølv bestående af 30 dele.
En samling bestik og serveringsdele af sølv, diverse mønstre bestående af syv kaffeskeer, fem marmelade skeer, tre pålægsgafler, fire serveringsskeer, en steg gaffel, en snoet ske, et fiske serveringsbestik, en kapselåbner, en salatgaffel, et for skæresæt, to papirknive, en frugtkniv. vægt ...
Varenr: 4806307
DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 18-10-2017
19:35:00
Dansk Guldsmedes Sølvvarefabrik. 'Odin' bestik af hammeslået sølv (19)
Dansk Guldsmedes Sølvvarefabrik. 'Odin' bestik af hammerslået sølv, bestående af: 12 suppeskeer, 6 dessertskeer, 1 sauceske samt 1 kartoffelske. Samlet vægt 866 g. (19)
Varenr: 4790530
DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-10-2017
19:36:00
DKK 1.450
J.H. Quistgaard for O.V. Mogensen. 'Champagne' bestik- og serveringsdele af sølv (13)
Bestik- og serveringsdele, 'Champagne' tegnet af Jens Harald Quistgaard, udført hos O.V. Mogensen af sølv, bestående af sauceske (17,5 cm.), serveringsske (17,5 cm.), 8 kagegafler (14 cm.), spade med stålmontering (18 cm.), marmeladeske (12,5 cm.) samt pålægsgaffel (12 cm.) Samlet vægt inkl. del ...
Varenr: 4806970
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 18-10-2017
20:01:00
DKK 950
Carl M. Cohr. 'Saksisk' middagsbestik af sølv (28)
Middagsbestik, 'Saksisk' udført hos Carl M. Cohr af sølv, bestående af 12 store middagsknive med blade af rustfrit stål (25 cm.), 8 middagsgafler (20 cm.) samt 8 middagsskeer (20,5 cm.) Samlet vægt inkl. stål ca. 2106 gr. Fremstår med brugsspor. (28)
Varenr: 4805289
DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-10-2017
20:02:00
DKK 4.300
Konvolut Besteck, 100 - versilbert (65)
Besteck, 100 - versilbert, Fa.Wellner, bestehend aus: 18 Messer, L. 25,5 cm , 11 Messer, L. 21cm ,18 Gabeln, L. 21 cm, 12 Löffeln, L. 25,5 cm, 4 Servier-Löffeln, 2 Sahne-Löffeln. Gesamtgewicht: 4.883 Gramm. (65)
Varenr: 4807204
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 18-10-2017
20:12:00
DKK 298
Horsens Sølvvarefabrik m.fl. 'Antik Rokoko' fiskebestik og kagegafler af sølv (14)
Fiskebestik og kagegafler, 'Antik Rokoko' udført hos bl.a. Horsens Sølvvarefabrik af sølv, bestående af 4 fiskeknive (21 cm.), 4 fiskegafler (18,5 cm.) samt 6 kagegafler (14 cm.) Samlet vægt ca. 502 gr. Fremstår med brugsspor. (14)
Varenr: 4806988
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-10-2017
20:18:00
DKK 1.650
Georg Jensen. Broche af sterlingsølv, dessin nr. 165
Broche af sterlingsølv i form af due i krans af bladværk, udført hos Georg Jensen, dessin nr. 165. Ø 4 cm. Vægt ca. 11,2 gr. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4805302
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-10-2017
20:23:00
J. K. Jensen 'Marie' seks skeer af sølv, anno 1923. (6)
J. K. Jensen 'Marie' seks skeer af sølv, udført 1923. I original æske. L. 18 cm. Vægt ialt ca. 177 gr. Fremstår med brugsspor. (6).
Varenr: 4806651
20:36:00
DKK 325
Carl M. Cohr. 'Saksisk' frokostbestik til 6 pers. med serveringsdele af sølv (31)
Frokostbestik med serveringsdele, 'Saksisk' udført hos Carl M. Cohr af sølv, bestående af 6 knive med blade af rustfrit stål (20,5 cm.), 6 gafler (18 cm.), 6 skeer (18 cm.), 6 kaffeskeer (12 cm.), salatbestik med stålmontering (18 cm.), 2 små marmeladeskeer (10,5 cm.), 2 pålægsgafler (12 cm.) ...
Varenr: 4805295
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-10-2017
20:40:00
DKK 3.100
A. Michelsen. Barnebæger af sølv, 1943
Barnebæger udført hos A. Michelsen af sølv, graveret med stjernemønster, 1943. H. 7 cm. Vægt ca. 84 gr. Fremstår med brugsspor, buler.
Varenr: 4805279
20:41:00
DKK 325
Horsens Sølvvarefabrik. 'Lotus' bestiksæt af sølv til 6 pers. (28)
'Lotus' bestiksæt af sølv til 6 pers. fra Horsens Sølvvarefabrik bestående af: 6 middagsknive med skafter af sølv (L. 22 cm), 6 frokostgafler (L. 16,7 cm), 6 dessertskeer (L. 17 cm), 6 teskeer (L. 11,4 cm), 3 kompotskeer (L. 11,5 - 13,5 cm), 1 pålægsgaffel. Samlet vægt af dele helt af sølv: ca. ...
Varenr: 4775565
20:42:00
Horsens Sølvvarefabrik. 'Bernsdorff' frokostknive med skafter af hammerslået sølv (10)
10 frokostknive, 'Bernsdorff' udført hos Horsens Sølvvarefabrik med skafter af hammerslået sølv og blade af rustfrit stål. L. 20 cm. Samlet vægt ca. 620 gr. Fremstår med brugsspor. (10)
Varenr: 4805277
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-10-2017
20:45:00
Hans Hansen. 'Arvesølv nr. 6' kagegafler af sterlingsølv (6)
Seks kagegafler, 'Arvesølv nr. 6' udført hos Hans Hansen af sterlingsølv. L. 12,7 cm. Samlet vægt ca. 148 gr. Fremstår med brugsspor. (6)
Varenr: 4807049
20:52:00
DKK 325
Aage Weimar m.fl. 'Københavns Byvåben' bestik af sølv (36)
Middagsbestik, 'Københavns Byvåben' udført hos Aage Weimar og J. Holm af sølv, bestående af 12 knive med blade af stål (L. 21 cm.), 12 gafler (L. ca. 18, let variation i længden) samt 12 skeer (L. ca. 18, let variation i længden). Samlet vægt inkl. stål ca. 2024 gr. Fremstår med brugsspor. (36)
Varenr: 4805285
DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-10-2017
20:53:00
DKK 3.200
Samling sølvplet bestik fra KJA, 'Capri' og 'Verona' (42+12)
Samling diverse bestik af sølvplet bestående af: KJA. 'Capri': 13 spisegafler, 4 spiseskeer, 2 frokostgafler, 4 dessertskeer, 6 kagegafler, 10 teskeer, 1 marmeladeske, 1 lille kagespade, 1 kartoffelske. KJA. 'Verona': 2 spiseskeer, 4 spisegafler, 2 kagegafler, 4 teskeer. (42+12)
Varenr: 4777843
DKK 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 19-10-2017
13:53:00
Georg Jensen, m.fl. Pyramide samt div sølvbestik (21)
Georg Jensen. Pyramide bestikservice af Sterling sølv bestående af frkostkniv, -gaffel og -ske. L. 16-20 cm. Stemplet 1930-45. Vægt 94/153 gram. Samt div bestikmønstre i form af ta-service af sølv heriblandt kagespade, serveringsskeer, mm.. Vægt ca. 810 gram. Samt Michelsen. Årsske af forgyldt ...
Varenr: 4780703
DKK 2.500 DK, Helsingør, Støberivej 19-10-2017
14:32:00
Frigast. 'Savoy' bestik (62)
Frigast. 'Savoy' bestik af sølvplet bestående af: 6 Knive L. 21,5 cm. 8 Gafler L. 19,5 cm. 8 Skeer L. 20 cm. 6 Skeer L. 18,5 cm. 13 theskeer L. 12 cm. 6 Moccaskeer L. 9,5 cm. 9 kagegafler L. 14,5 cm. 6 div. Tagting L.13-21 cm. (62)
Varenr: 4801745
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 19-10-2017
16:52:00
DKK 475
Samling sølvplet bestik. Komplet til 12 personer. (67).
Samling sølvplet bestik. Komplet til 12 personer bestående af 12 middagsknive, 12 middagsgafler, 12 dessert skeer, 12 middagsskeer, 12 teskeer, 7 dele diverse serverings bestik. Fremstår med lette brugsspor (67).
Varenr: 4803352
19:20:00
DKK 850
Rasmus Bjørn Halvordersen. Skønvirke broche i form af ugle af sølv med chrysopras, ca. 1910'erne
Skønvirke broche i form af ugle af sølv med to cabochonslebne chrysopraser som øjne, udført hos Rasmus Bjørn Halvordersen, København ca. 1910'erne. Stemplet RBH, logo, 900s. Lås med sikkerhedshasp. Mål: 33 x 73 mm. Vægt ca. 13 gr. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4807151
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 19-10-2017
20:04:00
DKK 425
Evald Nielsen. Middagsgafler i bestik no. 12 af hammerslået sølv (6)
Seks middagsgafler i bestik no. 12: 'Lupin' udført hos Evald Nielsen af hammerslået sølv. L. 20,5 cm. Samlet vægt ca. 390 gr. Fremstår med brugsspor og graveringer. (6)
Varenr: 4807126
DKK 1.800 DK, Vejle, Dandyvej 19-10-2017
20:10:00
DKK 675
 1 2 3 4 5  >>