Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Sølvbestik i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Jacob Ängman bestick
Jacob Ängman bestick. JACOB ÄNGMAN, "Rosenholm", bestick, 18 dlr, silver, blanka och matta, GAB, Stockholm 1970, bestående av: 6 bordsknivar med stålblad, 6 bordskedar, 6 bordsgafflar Varenr: 4722027 DKK 3.059 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-07-2017 21:27:00
Se mere
Skedar tänger silver
Skedar tänger silver. MOCKASKEDAR 12 st, KAKTÅNG, Gewe, KOMPOTTSKEDAR, 2 st, SOCKERTÄNGER, 2 st, silver, vikt ca 270 g Varenr: 4723060 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-07-2017 12:06:00
Se mere
A. Michelsen. Samling årsskeer (6)
A. Michelsen. Samling årsskeer (6). A. Michelsen: Samling årsskeer af forgyldt sterlingsølv prydet med emalje fra 1982, 1983, 1984, 1985 og 1986. Endvidere marmeladeske fra Ela Denmark af sterlingsølv. Sidstnævnte fremstår med brugsslitage. (6) Varenr: 4717550 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 21-07-2017 18:45:00 DKK 800
Horsens sølvarerfabrik. 11 dele sølbestik (11)
Horsens sølvarerfabrik. 11 dele sølbestik (11). Horsens sølvarerfabrik. 11 dele sølbestik. Bestående af; 4 kagegafler og 7 teskeer. Vægt. 168 gram. (11) Varenr: 4723032 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-07-2017 18:55:00 DKK 325
Potageskeer samt tesi, sølv (3)
Potageskeer samt tesi, sølv (3). Potageskeer. Gl. Riflet, Lilje samt tesi af sølv. L 14, 28 og 36,5 cm. Samlet vægt ca. 312,2 gram. Fremstår med brugsspor, Gl. Riflet potageske med privat gravering og reparation. (3) Varenr: 4723207 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-07-2017 19:24:00 DKK 375
Samling bestik af sølv og sølvplet, bl.a. Savoy (67)
Samling bestik af sølv og sølvplet, bl.a. Savoy (67). Samling bestik af tre tårnet sølv bestående af: 5 suppeskeer, 2 dessertskeer, 1 middagsgaffel, 1 middagskniv, 11 teskeer, 3 marmeladeskeer og 3 serveringsskeer. Vægt: 785 gram. (kniv ikke medregnet). Derudover følgende af sølvplet - deriblandt flere dele "Savoy" - 15 gafler, 19 skeer, 1 teske og ... Varenr: 4710545 DKK 2.000 DK, Herning, Engdahlsvej 21-07-2017 19:27:00 DKK 825
Ströskedar skedar mm silver
Ströskedar skedar mm silver. STRÖSKEDAR, MATSKEDAR, GAFFLAR, TESKEDAR, 2 BÄGARE, SKÅL, silver/silver 800, total vikt utan knivar, ströare ca 616 g Varenr: 4723127 DKK 1.912 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-07-2017 19:27:00
Se mere
Cohr. Dobbeltriflet sølvbestik (62)
Cohr. Dobbeltriflet sølvbestik (62). Cohr. Dobbeltriflet sølvbestik bestående af: 12 gafler, længde: 19.5 cm., 12 knive, længde: 20.5 cm., 12 dessertskeer, længde: 17.5 cm., 12 suppeskeer, længde: 19.5 cm., 12 teskeer, længde: 12 cm. og 2 serveringsskeer, længde: 19-21 cm. Vægt ekskl. knive: 2365 gram. Aldersrelateret brugspræg. ... Varenr: 4720449 DKK 8.000 DK, Herning, Engdahlsvej 21-07-2017 19:52:00 DKK 5.200
Hans Hansen. 'Kristine', sterling sølv m/ knive (49)
Hans Hansen. 'Kristine', sterling sølv m/ knive (49). Hans Hansen 'Kristine' bestik af sterling sølv, bestående af 12 middagsknive, 12 middagsgafler, 12 middagsskeer, 12 dessertskeer samt en pålægsgaffel L. 15 cm. Stemplet. Hans Hansen, Sterling Denmark, 925. Vægt. ekskl. knive ca. 1553 gram. (49) Varenr: 4593849 DKK 24.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-07-2017 20:10:00 DKK 9.200
Anton Wingen. Forskærersæt (3)
Anton Wingen. Forskærersæt (3). Anton Wingen/Solingen. Jagtbestik / forskærersæt af udskåret ben, kniv og gaffel med graveret blad med jagtsceneri i farver. Kniv L. 32 cm, gaffel L. 29 cm, strygestål L. 34 m. Ligger i original æske. (3) Varenr: 4721463 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 21-07-2017 20:25:00 DKK 325
To sæt bestik, heriblandt Zwilling (58)
To sæt bestik, heriblandt Zwilling (58). To sæt bestik bestående af: Zwilling bestik fra J.A. Henckels bestående af: 10 knive L. 18 cm, 11 gafler L. 18 cm, 6 spiseskeer L. 19,5 cm, 7 dessertskeer L. 17,5 cm. Bestik af sølvplet bestående af: 6 knive L. 22 cm, 6 gafler L. 20 cm, 6 spiseskeer L. 20 cm, 6 dessertskeer L. 17,5 cm. (58) Varenr: 4721469 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 21-07-2017 20:30:00 DKK 350
Silverbestick
Silverbestick. BESTICK, 16 dlr, silver, bestående av: 6 bordsgafflar, bordssked, 2+1 matskedar, matgaffel, 3+1 teskedar, strösked, varierande modeller och tillverkare, bl a engelsk snäck och gammal fransk, A Lundqvist och Gustaf Möllenborg, mestadels 1800-tal, längd ca 14-22 cm, vikt ca 683 g Varenr: 4724313 DKK 1.912 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-07-2017 12:16:00
Se mere
Sameskedar silver
Sameskedar silver. SAMESKEDAR, 11+1 st, silver, CO Persson AB, Haparanda 1948-59, vikt ca 182 g Varenr: 4724326 DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-07-2017 14:08:00
Se mere
Besticksdelar silver
Besticksdelar silver. BESTICK, silver, 34 dlr, modell Svensk rund, CG Hallberg, 1960-tal, bestående av: 10 bordsgafflar, 4 bordsknivar, 9 smörgåsgafflar, 9 smörgåsknivar, 2 smörknivar, gafflarnas vikt ca 645 g Varenr: 4724328 DKK 2.677 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-07-2017 14:24:00
Se mere
Håkan Dahlman silvergafflar
Håkan Dahlman silvergafflar. HÅKAN DAHLMAN, gafflar, 6 st, silver, 1823 resp 1826, Västervik (verksam 1816-1832), längd ca 20, vikt ca 378 g Varenr: 4724340 DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-07-2017 16:08:00
Se mere
Edvard Emanuel Petterson silver
Edvard Emanuel Petterson silver. EDVARD EMANUEL PETTERSON, 9 dlr, 3 gafflar, 3+3 skedar, silver, Stockholm 1881, längd ca 18,5-21 cm, vikt ca g 554 Varenr: 4724342 DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-07-2017 16:24:00
Se mere
Bestick silver Svensk spetsig
Bestick silver Svensk spetsig. BESTICK, 14 dlr, silver, modell svensk spetsig, delvis CG Hallberg, 1900-tal, bestående av: 5+2+1 gafflar, 5+1 skedar, 2 kompottskedar, längd ca 14,5-19 cm, vikt 682 g Varenr: 4724345 DKK 1.912 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-07-2017 16:48:00
Se mere
Dessertskedar silver Greque
Dessertskedar silver Greque. DESSERTSKEDAR, 13 st, silver, modell Greque, mestadels L Larson & Co, Göteborg 1800-talets slut, längd ca 15 cm, vikt ca 369 g Varenr: 4724386 DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-07-2017 20:18:00
Se mere
Bestick svensk rund
Bestick svensk rund. BESTICK, 48 dlr, silver, GAB, Eskilstuna 1974, modell svensk rund, bestående av 12 gafflar, 18 cm, 12 knivar med rostfria blad, 20,5 cm, 12 skedar, 18 cm, 12 kaffeskedar, 11,5 cm, vikt utan knivar ca 1017 g Varenr: 4724397 DKK 6.118 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-07-2017 20:51:00
Se mere
CG Hallberg silverskedar Rosen
CG Hallberg silverskedar Rosen. C G HALLBERG, 13 dlr, bestående av: bordskedar, 6 st, dessertskedar 4 st, teskedar 3 st, silver, Stockholm 1900-talets början, längd ca 12,5-18,5 cm, vikt ca 445 g Varenr: 4724461 DKK 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-07-2017 16:00:00
Se mere
Bestick silver Diplomat
Bestick silver Diplomat. GUSTAF JANSSON, "Diplomat", bestick, 31 dlr., silver, C. G. Hallberg, bestående av: 13 bordsskedar, 12 kaffeskedar samt 6 efterrättsgafflar, totalvikt ca 940 g Varenr: 4724468 DKK 2.294 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23-07-2017 17:00:00
Se mere
Kakspade Wiven Nilsson
Kakspade Wiven Nilsson. WIWEN NILSSON, kakspade, silver, Lund 1954, längd ca 18,5 cm, vikt ca 44 g Varenr: 4724474 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23-07-2017 17:48:00
Se mere
Paar Kristall Karaffen mit Montierung in 800er Silber (2)
Paar Kristall Karaffen mit Montierung in 800er Silber (2). Paar Kristall Karaffen mit Montierung in 800er Silber, gestempelt, Höhe jeweils ca. 36,5 cm, partiell Oxidationsspuren, Gebrauchsspuren und Kratzer sowie minimale Bestoßungen. (2) Varenr: 4720783 DKK 1.487 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-07-2017 18:11:00 DKK 744
W. & S. Sørensen. Patricia bestik, sølv (83)
W. & S. Sørensen. Patricia bestik, sølv (83). W. & S. Sørensen. Patricia bestik af sølv bestående af : 12 middagsknive, L. 22 cm 12 gafler L. 19,5 cm 12 middagsskeer L. 19,5 cm 12 dessertskeer L , 18 cm 12 teskeer, 6 middagsgafler, 12 frokostgafler, 12 kagegafler, 7 serveringsskeer, 3 spader, 2 lagkageknive, pålægsgaffel, oplukker, ... Varenr: 4723431 DKK 15.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-07-2017 19:48:00 DKK 7.200
Wilkens, sølvbakke, 925 sterling sølv, chippendalemønster
Wilkens, sølvbakke, 925 sterling sølv, chippendalemønster . Wilkens, sølvbakke, 925 sterling sølv, rektangulær form, chippendalemønster, vægt ca. 660 g, mål ca.: L. 37 cm x B. 26 cm x H. 1,3 cm. Stempel = WILKENS spindelpresse 925 halvmåne krone, nummer 5781 37/26. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4683301 DKK 3.718 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-07-2017 20:06:00 DKK 1.153
WMF Kaffee - und Teeset, 5-teilig, 1920er Jahre (5)
WMF Kaffee - und Teeset, 5-teilig, 1920er Jahre (5). WMF Kaffee - und Teeset, 5-teilig. Messing oder Alpaka, vernickelt. Henkel bis auf die Zuckerdose mit Korbgeflecht im Schachbrettmuster umwickelt. Alle Teile mit WMF Straußenmarke ( 1880-1925). Bestehend aus: Teekanne mit Stövchen (H Kanne: 20cm, Höhe Stövchen: ca. 37 cm), Kaffeekanne (H 22 ... Varenr: 4698954 DKK 2.231 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-07-2017 20:10:00 DKK 1.153
Bestick silver udda modeller
Bestick silver udda modeller. SMÖRKNIVAR, 1 par, KOMPOTTSKEDAR, 2 st, MATSKED, MATGAFFLAR, 2 st, BORDSSKEDAR, 2 st, TESKEDAR, 3 st, KAFFESKED, silver, udda modeller, smörknivarnas längd ca 22 cm, total vikt exkl knivar ca 384 g Varenr: 4724526 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-07-2017 21:12:00
Se mere
Silverbestick
Silverbestick. BESTICK, 25 dlr, silver, bestående av bl a: kaffeskedar, druvsax, saltskedar, efterrättsgafflar, 18/1900-tal, längd ca 9,5-18 cm, totalvikt ca 365 g Varenr: 4724531 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-07-2017 21:27:00
Se mere
Georg Jensen mockaskedar
Georg Jensen mockaskedar. GEORG JENSEN, "Konge", mockaskedar, 12 st, sterlingsilver, varav två stämplade Wendel A/S, längd 11 cm, vikt ca 184 g, i originalask Varenr: 4724546 DKK 1.912 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-07-2017 10:12:00
Se mere
Bestick silver
Bestick silver . BESTICK, 14 dlr, silver, längd 13-25 cm, bestående av matkniv, Franska liljan, sex tårtgafflar, Princess, brevkniv, 1860, sex smörgåsgafflar, vikt ca 380 gram Varenr: 4724551 DKK 1.530 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-07-2017 10:27:00
Se mere
 1 2 3  >>