Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Sølvlysestager i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ljusstakar silver
Ljusstakar silver . LJUSSTAKAR, 1 par, silver, nyrokoko, Möllenborg & Féron, Stockholm 1865, rund profilerad fot, balusterskaft, reliefdekor med ciselerade blommor, lösa stämplade ljushattar, höjd 25 cm, fylld botten Varenr: 4635079 DKK 1.161 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 18:20:00
Se mere
Ljusstakar, Scandia guld, ett par (2)
Ljusstakar, Scandia guld, ett par (2). Ljusstakar, Scandia guld, ett par. Tulpanformade. Belagda med 24 karats guld. Tillverkade i Karlshamn, Sverige. Höjd 28 cm, fotens diameter ca 10 cm. Bruksslitage. Varenr: 4635571 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 25-04-2017 19:24:00 DKK 232
Hugo Grün. Et par stager af sølv, barokform. (2)
Hugo Grün. Et par stager af sølv, barokform. (2) . Hugo Grün. Et par stager af sølv i barok stil. Stemplet HGr samt stemplet med tre tårne 1949. H. 17 cm. Udfyldte. Vægt: ca. 892 gram. (2) Varenr: 4628293 DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 25-04-2017 20:14:00 DKK 875
Svend Toxværd. Par stager (2)
Svend Toxværd. Par stager (2). Svend Toxværd. Par stager af sølv, balusterformede stammer på ovale fodstykker, udfyldte. Stemplede SvT. 830S. H. 19 cm. Fremstår med lettere brugsspor, én stage med lille trykmærke på bundens sarg. (2) Varenr: 4636343 DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-04-2017 20:29:00 DKK 1.300
Biedermeier lysestage 925 sterling sølv
Biedermeier lysestage 925 sterling sølv. Biedermeier lysestage 925 sterling sølv, vægt ca. 518 g, H. ca. 32 cm, fod ca. 13,5 x 13,5 cm. Mønster i form af œil-de-bœuf, blomster og akantus, kvadratisk, hul fod, hvælvet drypbakke. Fremstår i aldersbetinget stand, Tyskland omkring 2. tredjedel af 1800-tallet. Varenr: 4550687 DKK 3.346 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-04-2017 18:11:00 DKK 2.602
Ljusstakar silver 1960-tal
Ljusstakar silver 1960-tal. LJUSSTAKAR, 1 par, silver, Tesi, Göteborg 1966, rokokostil, höjd 21,5 cm, vikt ca 700 g Varenr: 4638136 DKK 1.935 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-04-2017 19:24:00
Se mere
Par firearmede lysestager af pletsølv (2)
Par firearmede lysestager af pletsølv (2). Par firearmede lysestager af pletsølv. H. 18, Ø 24 cm. Fremstår med gennempudsning på forsølvning. (2) Varenr: 4616111 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-04-2017 19:35:00 DKK 325
Et par Oscar II kammerstager af sølv, Stockholm 1873 (2)
Et par Oscar II kammerstager af sølv, Stockholm 1873 (2). Et par svenske kammerstager af sølv, håndtag, fane og stamme udført med grene, bær og blade, utydeligt mesterstempel, udført Stockholm 1873. H. 9 cm. Samlet vægt: ca. 386 gr. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 4635292 DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-04-2017 20:05:00 DKK 6.000
Gräddsnipa silver
Gräddsnipa silver. GRÄDDSNIPA, silver, (CFC), Carlman, Stockholm 1900, rokokostil, invändigt förgylld, på fötter, höjd 11, längd 18, vikt ca 322 g Varenr: 4639625 DKK 1.393 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-04-2017 15:10:00
Se mere
Kandelaber empirestil
Kandelaber empirestil. KANDELABER, sterlingsilver, empirestil, svenska importstämplar, för fem ljus, höjd 25, diameter 27 cm, fylld fot Varenr: 4639638 DKK 1.548 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-04-2017 15:36:00
Se mere
Lyrljusstakar 1800-tal
Lyrljusstakar 1800-tal. OTTO WILHELM KJELLBERG (verksam 1836-1876 i Västerås) lyrljusstakar, 1 par, Västerås1843, höjd 12 cm, fylld fot Varenr: 4639642 DKK 2.322 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-04-2017 16:02:00
Se mere
Et par lysestager af sølv (2)
Et par lysestager af sølv (2). Par lysestager af sølv, udfyldte, stemplet tretårnet sølv. H. 10 cm. Brugsspor. (2) Varenr: 4641584 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 29-04-2017 13:17:00 DKK 325
Ljusstakar 1 par silver
Ljusstakar 1 par silver. LJUSSTAKAR, 1 par, silver, importstämplar 1939, kvadratisk form, balusterskaft, höjd 21,5 cm, fylld botten Varenr: 4641035 DKK 1.548 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-04-2017 14:04:00
Se mere
Tore Eldh ljusstakar
Tore Eldh ljusstakar. TORE ELDH, ljusstakar, 1 par, sterlingsilver, stämpelsignerade T Eldh, Cesons, Göteborg 1975, höjd 10 cm, vikt ca 287 g Varenr: 4641062 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-04-2017 15:12:00
Se mere
Ljusstakar 1 par rokokostil silver
Ljusstakar 1 par rokokostil silver. LJUSSTAKAR, 1 par, silver, rokokostil, fylld fot, höjd ca 18 cm Varenr: 4641077 DKK 1.548 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 30-04-2017 15:42:00
Se mere
Ljusstakar 1 par silver
Ljusstakar 1 par silver. LJUSSTAKAR, 1 par, silver, Adolf Zethelius, Stockholm 1834, rund fot på tre tassfötter, reliefdekor av akantus, balusterskaft, lösa ljushattar, höjd 12,5 cm, vikt ca 250 g Varenr: 4641142 DKK 3.870 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-04-2017 18:34:00
Se mere
Carl Forsmann m.fl. To par lysestager i sølv og sølvplet (4)
Carl Forsmann m.fl. To par lysestager i sølv og sølvplet (4). Et par lave lysestager i sølv, udført i 1954 af Carl Forsmann, København. H. 7 cm. Endvidere et par engelske lysestager i sølvplet. H. 12,5 cm. Begge par med udfyldt fod. Sølvstager vægt inkl. udfyldning ca. 262 g. Fremstår med mindre ridser og mærker. (4) Varenr: 4637906 DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 01-05-2017 19:18:00 DKK 350