Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Kerzenleuchter 925er Sterling Silber
Kerzenleuchter, 925er Sterling Silber, Boden gefüllt, Gewicht ca.214 Gramm, Höhe ca. 11 cm Altersgemäße Gebrauchsspuren
Varenr: 4857941
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16-12-2017
15:14:09
DKK 335
Ljusstakar i silver
LJUSSTAKAR, 2 + 1, silver, GAB, höjd ca 8-15 cm
Varenr: 4868030
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 16-12-2017
19:44:00
Se mere
Ljusstakar
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, MGAB, Uppsala, 1967-68, fasettformat ben, höjd ca 16 cm
Varenr: 4868059
DKK 1.930 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 16-12-2017
20:42:00
Se mere
Cartier lysestage
Sjælden lysestage fra Cartier, fremstillet omkring 1920. Lysestagen er udført i 925 sølv (stemplet), 2 lyskilder med ekstra udtageligt dråbefang. På den ene side befinder der sig et monogram: ERM. Lysestagen er fyldt, så den er tungere, og stemplet på undersiden: Cartier Cementfilled ...
Varenr: 4693219
DKK 16.003 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17-12-2017
11:30:00
DKK 335
Ljusstakar i silver Finland
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, Wiborg 1880, höjd ca 24,5 cm, vikt ca 595 g
Varenr: 4868246
DKK 1.930 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
18:15:00
Se mere
Evald Nielsen. Et par art deco lysestager af sterlingsølv (2)
Evald Nielsen. Et par art deco lysestager af sterlingsølv støbt med stiliseret ornamentik. H. 12 cm. Vægt ca. 342 gr. Fremstår med brugsspor. (2)
Varenr: 4837288
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-12-2017
20:10:00
DKK 5.400
Ljusstake i silver
LJUSSTAKE, silver, 1900-tal, Tyskland, kolonnformat skaft, höjd ca 16 cm
Varenr: 4868342
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
21:46:00
Se mere
Hans Nyested, Horsens. Et par regence stager af sølv, tilhørt godsejer Gerhard de Lichtenberg, anno 1760 (2)
Hans Nyested, Horsens (f. Vejle ca. 1712 - d. 1782). Et par regence stager af sølv, tilhørt godsejer Gerhard de Lichtenberg (f. Horsens 1697 - d. 1764), ligeknækket form, stående på ovalt fodstykke med bølget fane, udført Horsens 1760. H. 17 cm. Samlet vægt: ca. 592 gr. Fremstår med brugsspor, ...
Varenr: 4868771
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-12-2017
20:35:00
DKK 18.500
Ljusstakar i silver
LJUSSTAKAR, 2 par, silver, 1900-talets andra hälft, svenska importstämplar, höjd 11-19,5 cm, total vikt 370 g
Varenr: 4869922
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-12-2017
11:20:00
Se mere
Reed & Barton: Par lysestager af sterlingsølv
Reed & Barton: Par lysestager af sterlingsølv. H. 13 cm. Ø. 9 cm. Vægt ca. 496 gr. (2)
Varenr: 4870354
DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 19-12-2017
14:38:00
Ljusstakar silver
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, rokokostil, fyllda bottnar, höjd ca 19 cm
Varenr: 4870013
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-12-2017
15:30:00
Se mere
Silverljusstakar
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, nyrokokostil, GAH, Stockholm 1949, höjd 18,5 cm
Varenr: 4870075
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-12-2017
18:22:00
Se mere
Ljusstake silver rokokostil
LJUSSTAKE, silver, rokokostil, för 3 ljus, med löstagbara ljusmanschetter, höjd 25 cm, fylld fot
Varenr: 4870118
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 19-12-2017
20:04:00
Se mere
Ljusstakar 1 par sterlingsilver
LJUSSTAKAR, 1 par, sterlingsilver, Laos 1970-tal, kvadratisk fot, kolonnskaft, höjd 21 cm, inlagd vikt i foten
Varenr: 4871101
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-12-2017
15:28:00
Se mere
Ljusstakar skål silver
LJUSSTAKAR, SKÅL, silver, Råströms silver, Stockholm 1954-1956, höjd 15,5 cm, total vikt ca 445 g
Varenr: 4871149
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 20-12-2017
19:09:00
Se mere
A. Michelsen. Model 'Rosenborg' af sterlingsølv (94)
A. Michelsen. Model 'Rosenborg' af sterlingsølv. Stemplet 'A. Michelsen Copenhagen Sterling Denmark'. Bestående af : 8 gafler L. 19,5 cm 8 gafler L. 18. cm 10 kagegafler L. 13,5 cm. 8 middagsskeer L. 19,5 cm. 9 dessertskeer L. 18 cm. 7 teskeer L. 13,5 cm. 11 teskeer L. 11 cm. 16 knive ...
Varenr: 4859340
DKK 25.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 20-12-2017
19:27:00
DKK 9.000
Ljusstakar silver
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, GAB Stockholm 1952, fylld fot, höjd ca 16 cm
Varenr: 4872253
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-12-2017
20:28:00
Se mere
Et par engelske lysestager af sølv, (2).
Et par engelske lysestager af sølv, på kvadratisk hvælvet fodstykke, dekoreret med sløjfer og draperi, ca 1900. H. 12,5 cm. (2).
Varenr: 4862834
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 22-12-2017
19:20:00
Et par Grann & Laglye lysestager af sølv.
Et par Grann & Laglye lysestager af sølv. på runde fodstykker. København 1937-38. vægt 445 gram. H. 6,5 cm. Ø 12,5 cm. (2).
Varenr: 4872986
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-12-2017
19:43:00
DKK 450