Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Yngve Ekström soffbord
YNGVE EKSTRÖM, 1950-tal, modell lövet, etikettmärkt Tranås möbler, höjd ca 41, 39x35 cm
Varenr: 4924603
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-02-2018
21:42:00
Se mere
Satsbord 1900-tal
SATSBORD, 1960-tal, teak, 3 delar, höjd 53, 55x36 cm
Varenr: 4924636
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2018
11:21:00
Se mere
Soffbord med granitskiva
SOFFBORD, cirkulärt, underrede i bok, skiva i granit, diameter ca 82 cm, höjd ca 58 cm
Varenr: 4924648
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-02-2018
12:03:00
Se mere
Design Bruno Mathsson soffbord
BRUNO MATHSSON, soffbord, kluvna ben i bok, skiva i masurbjörk, höjd ca 52, 180x80 cm
Varenr: 4924652
12:15:00
Se mere
Lampbord valnöt
LAMPBORD, 1900-talets andra hälft, fanerat i valnöt, kryssade ben, höjd 55, 45x60 cm
Varenr: 4924670
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2018
13:15:00
Se mere
Skrivebord, Amerikansk valnød
Varenr: 4662129

DKK 4.200 DK, Odense, Kratholmvej 24-02-2018
13:15:00
Lampbord Josef Frank
JOSEF FRANK, lampbord / sidobord, fanér i mahogny, profilerade ben, höjd ca 60, 100x40 cm
Varenr: 4924708
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2018
15:21:00
Se mere
Yngvar Sandström serveringsvagn
YNGVAR SANDSTRÖM, serveringsvagn, 1900-talets mitt, teak, låda i sargen, brännmärkt Säffle Möbelfabrik, benavslut med hjultrissor, höjd 63, 78x48 cm
Varenr: 4924713
15:36:00
Se mere
Düb sofa-/indskudsborde i grå og rød laminat (2)
Düb, sofa-/indskudsborde. Stort kløverformet sofabord i grå laminat og lille cirkulært indskudsbord i rød laminat. Begge med affasede kanter. Ben af lakeret eg. Kløverformet sofabord; L. 120 cm, B. 90 cm, H. 50 cm. Cirkulært bord: Ø. 45 cm, H. 47 cm. Bordene leveres usamlet og i original ...
Varenr: 4903146

DKK 2.400 DK, Kolding, Trianglen 24-02-2018
19:00:00
düb sofa-/indskudsborde i mouse grå, rød og folkestone grå (3)
Düb, sofa-/indskudsborde bestående af tre cirkulære borde. Stort bord i rød, mellem bord i musegrå og lille bord i folkstone grå laminat. Alle med affasede kanter, ben af lakeret eg. Ø. 90/55/45 cm, H. 50/47/45 cm. Udstillingsmodel.
Varenr: 4915329

DKK 3.600 DK, Odense, Kratholmvej 24-02-2018
19:00:00
DKK 1.800
Dråbeformet sofabord i massiv eg
Dråbeformet sofabord i massiv eg. Bordplade og ben bejdset i farven Grey oak. Bordplade med affaset kant. Måler: L. 120 cm, H. 45 cm. Leveres usamlet og i original emballage.
Varenr: 4590625

DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-02-2018
19:00:00
DKK 650
Folke Ohlsson soffbord "Frisco"
FOLKE OHLSSON, soffbord, "Frisco", teak, 1960-tal, Tingströms, Bra Bohag, brännmärkt, tidningshylla i rotting, höjd 53, 118x79 cm
Varenr: 4924786
19:18:00
Se mere
Skrivebord, valnød
Varenr: 4812562

DKK 3.600 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-02-2018
19:23:00
DKK 450
Sidebord/elefantbord, træ/ben
Sidebord af træ med blomster- og elefantformede benintarsier, bordben i form som et elefanthoved, to hylder, mål: H. 51 cm, D. ca. 62 cm, fremstår med brugsspor, ridser, afslag og slitage på materialet.
Varenr: 4898959
DKK 3.350 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-02-2018
19:26:00
DKK 298
Par hvidlakeret lampe/natborde, gustaviansk stil (2)
Par hvidlakeret lampe/natborde med hver èn skuffe og hylde. Skuffebeslag af patineret messing. Stående på runde tilspidsede og profilerede ben. H. 63 B. 45 D. 40 cm. Fremstår med brugsspor herunder skrammer.Proveniens: Hotel Skt. Annæ i Kbh. (2)
Varenr: 4906725
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 24-02-2018
20:00:00
DKK 450
Bruno Mathsson Annika bord
BRUNO MATHSSON, "Annika", bord med skiva i teak, brännstämplad "Bruno Mathsson design, Firma Karl Mathsson, Made in Värnamo-Sweden", höjd ca 29, diameter 45 cm
Varenr: 4924815
20:16:00
Se mere
Serveringsvagn 1900-talets andra hälft
SERVERINGSVAGN, 1900-talets andra hälft, fanérad i mahogny, löstagbar bricka klädd i kakelplattor, höjd ca 66, 87x46 cm
Varenr: 4924894
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-02-2018
12:08:00
Se mere
Trisuperellips
BRUNO MATHSSON & PIET HEIN, soffbord "Trisuperellips", skiva i bok, 3 spännben, höjd 50 cm, diameter 90 cm
Varenr: 4924911
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 25-02-2018
13:24:00
Se mere
Parti Progarden Altanborde - 60 x 53 cm (10).
Parti Altanborde / hængeborde. Smart bord til altanan som hænges direkte på gelænderet. Kan klappes sammen når det ikke anvendes. Mål bordplade 60 x 53 cm. (10).
Varenr: 4903194

DKK 1.200 DK, Herning, Engdahlsvej 25-02-2018
15:01:33
Serveringsbord design Gunnar Myrstrand
GUNNAR MYRSTRAND, serveringsbord, modell "Boké", Källemo, 1960-tal, ek, med klaff, två lådor varav den vänstra med inbyggd värmeplatta, på hjul, höjd 72, ängd 85, bredd 50 cm, med uppfälld klaff 100 cm.
Varenr: 4924932
DKK 3.861 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 25-02-2018
15:04:00
Se mere
Sofabord. Antik hvidbemalet.
Sofabord udført i antik hvidbemalet træ. Skuffe med greb af patineret messing. Avishylde. H. 49 cm. B. 76 cm. L. 135 cm. Modelfoto
Varenr: 4795103

DKK 1.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-02-2018
15:17:00
Eileen Gray. Et par justérbare sideborde, model E 1027 (2)
Eileen Gray 1878-1976. To justérbare sideborde, model E 1027. Stel i forkromede stålrør. Bordplade af klar krystal glas. Formgivet 1927. Fremstillet hos ClassiCon. Mrk. herfra samt stemplet på stel med ID nr. NB: Bemærk arkivfotos. Bordene fremstår ubrugt i original emballage. (2)
Varenr: 4923559

DKK 11.000 DK, Kolding, Trianglen 25-02-2018
15:51:00
DKK 3.200
Soffbord design Wegner Designklassiker
HANS J WEGNER, soffbord, för Andreas Tuck, Danmark, jakaranda, brännmärkt Andr Tuck design Hans J Wegner made in Denmark samt furnituremakers Danish control, ca 84,5x84,5, höjd ca 48,5 cm
Varenr: 4924978
DKK 4.633 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 25-02-2018
18:32:00
Se mere
Varenr: 4590572

DKK 2.000 DK, Kolding, Trianglen 25-02-2018
19:01:00
Design Bruno Mathsson & Piet Hein Designklassiker
BRUNO MATHSSON & PIET HEIN, "Supercirkel", bord, Fritz Hansen, skiva av mörkbetsat trä, kromade spännben, höjd 62 cm, diameter 128 cm
Varenr: 4924986
19:06:00
Se mere
Par hvidlakeret lampe/natborde (2)
Par hvidlakeret lampe/natborde med hver èn skuffe og hylde. Skuffegreb af messing. Stående på firkantede tilspidsede ben. H. 54 B. 55 D. 40 cm. Fremstår med brugsspor herunder skrammer.Proveniens: Hotel Skt. Annæ i Kbh. (2)
Varenr: 4906695
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-02-2018
19:15:00
Hee Welling for 8000c. Sofabord, model Change.
Welling for 8000c. Sofabord, model Change. Fremstillet med bordplade med skål af 6 mm corian og understel i 10 mm rustfri stål. H. 45 cm. 74 x 74 cm. Fremstillet hos 8000c. Udstillingsmodel, fremstår med minimale/ingen brugsspor. Vejl. udsalgspris: 8.995 kr.
Varenr: 4908356

DKK 7.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-02-2018
19:23:00
DKK 1.900
Charles og Ray Eames. Sofabord, Ellipitical Table ETR
Charles og Ray Eames. Sofabord model Elliptical Table ETR. Stel af forkromet stålrør. Bordplade MDF med hvidt laminat. Designet 1951. Fremstillet hos Vitra , plaquette herfra under pladen. H. 25,5 cm. L. 226 B. 74,5 cm. Fremstår med enkelte laminat afslag.
Varenr: 4904159
DKK 7.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-02-2018
19:30:00
DKK 5.200
Sofabord af mahogni, medio 1900-tallet
Sofabord af fineret mahogni, to endeklapper, skuffe i sarg, gavlben med blomster udskæringer, medio 1900-tallet. H. 71 B. 87-123 D. 63 cm. Fremstår med brugsspor, blegnet bordplade med skjolder
Varenr: 4893956
19:38:00
Børge Mogensen Lounge bord, teak og eg.
Børge Mogensen (1914-1972). Loungebord med stel af egetræ, skråstivere af metal, bordplade i fineret teak. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik. 1960'erne. H. 65, L. 180, B. 75 cm. Fremstår med minimale aldersrelaterede brugsspor.
Varenr: 4904131
DKK 15.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-02-2018
19:45:00
DKK 3.200
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  >>