Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Sofaer, sofagrupper i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 12  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Soffa Sengustaviansk
Soffa Sengustaviansk. SOFFA, sengustaviansk, 1800-talets början, dekor i pastellage, längd ca 187 cm Varenr: 4634960 DKK 1.548 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 10:04:00
Se mere
Hurup Møbelfabrik. To pers sofa, model Manhattan
Hurup Møbelfabrik. To pers sofa, model Manhattan. Hurup Møbelfabrik. To-personers sofa model 'Manhattan'. Ben af bøgetræ, sider, ryg og løse hynder betrukket med mokkabrunt semianilin læder. L. 175 cm., D. 81 cm., H. 81 cm. Fremstår med lette brugsspor. Varenr: 4635662 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 10:20:08 DKK 925
LK Hjelle. Sofa model Hal
LK Hjelle. Sofa model Hal. LK Hjelle. Sofa model Hal. Betrukket med stof dessin Fame Fra Gabriel. Fremstillet af LK Hjelle. H. 40/74, L. 195 cm. Fremstår med brugsspor, lettere solbleget. Varenr: 4635750 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 10:57:42 DKK 325
LK Hjelle. Sofa model Hal
LK Hjelle. Sofa model Hal. LK Hjelle. Sofa model Hal. Betrukket med stof dessin Fame Fra Gabriel. Fremstillet af LK Hjelle. H. 40/74, L. 195 cm. Fremstår med brugsspor, lettere solbleget, pletter på betræk. Varenr: 4635755 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 11:15:00 DKK 350
Hans J. Wegner. Briks / Daybed, model GE-258
Hans J. Wegner. Briks / Daybed, model GE-258 . Hans J. Wegner 1914-2007. Daybed / briks med stel og ramme af bøgetræ, sæde og ryg betrukket med møbelstof. Fremstillet hos Getama, mærket herfra. L. 205 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4635641 DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 12:01:18 DKK 1.700
Stouby Møbler. Sofagruppe, bøgetræ, model Maria (2)
Stouby Møbler. Sofagruppe, bøgetræ, model Maria (2) . Stouby Møbler. To to-pers sofaer med tremmestel af bøgetræ, model Maria. L. 150 cm. Nye løse sædehynder betrukket med læder medfølger. Stel med brugsspor, ryghynder mangler.(2) Varenr: 4636042 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 12:22:17 DKK 400
Sofa og lænestol med stel af egetræ, betræk af grøn uldstof, (2).
Sofa og lænestol med stel af egetræ, betræk af grøn uldstof, (2).. Sofa og lænestol med stel af egetræ, betræk af grøn uld. L. 179 cm. Sh. 40 cm. (2). Fremstår med brugsslitage og pletter på betræk. Varenr: 4630333 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 12:45:03 DKK 300
Tre-pers sofa i bambus
Tre-pers sofa i bambus. Tre-pers sofa i kraftig bambus, med løse sæde og ryghynder, betrukket med stribet uld. Mål: L. 170 cm. D. 74 cm. Sædeh. 40 cm. Fremstår med brugsspor, polster med smuds. Varenr: 4635943 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-04-2017 13:00:14 DKK 300
Overpolstret sofa samt lænestol  1930'erne(2)
Overpolstret sofa samt lænestol 1930'erne(2). Overpolstret sofa og lænestol. Dansk møbelfabrikant 1930'erne. Møblerne er om betrukket. Fremstår med aldersvarende brugsspor. Varenr: 4605351 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 13:54:28 DKK 325
Sofa polstret med grøn velour
Sofa polstret med grøn velour. Sofa polstret med grøn velour, ben af fyrretræ. L. 125 D. 61 H. 71 Sh. 36 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker; slitage i betræk. Varenr: 4620460 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 14:08:00 DKK 300
Sofa med stel af bøgetræ, betræk af beige alcantara.
Sofa med stel af bøgetræ, betræk af beige alcantara.. Sofa med stel af bøgetræ, betræk af beige alcantara. 1900-tallet. Sh. 44 cm. L. 139 cm. Varenr: 4631446 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 15:26:08 DKK 300
Lænestol samt sofa 1940-50'erne (2)
Lænestol samt sofa 1940-50'erne (2). Lænestol og sofa med dybhæftet ryg. Beklædt med grønt møbelstof. Fremstillet 1940-50'erne. H 77 cm, SH 40 cm, sofa L 180 cm. Fremstår med brugsspor. (2) Varenr: 4635356 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-04-2017 15:42:00 DKK 325
Bænk/entremøbel af teak og læder.
Bænk/entremøbel af teak og læder. . Bænk/entremøbel. Udført i plantage teak. To hynder af knapsyet sort læder. Enkelt skuffe med bemalet front. Ben af stål. H. 39 cm. B. 180 cm. D. 47,5 cm. Varenr: 4612208

DKK 3.600 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 16:02:11 DKK 2.500
Sofa, guldbemalet træ
Sofa, guldbemalet træ. Sofa af guldbemalet træ, rigt udskåret stående på kanalerede ben. enkelte afskalninger og slid på betræk. H. 95 L. 155 sædehøjde 40 cm. Fremstår med ledløst og reperaret stel samt kraftige brugsspor. Varenr: 4636608 DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 25-04-2017 16:30:58 DKK 325
Dansk møbelproducent. Tre pers. læder sofa
Dansk møbelproducent. Tre pers. læder sofa . Dansk møbelproducent. Tre pers. sofa polstret med lyse brunt læder. H 90 cm, L. 210 cm, sædehøjde ca 40 cm.Fremstår med brugsspor, herunder patineret læder. Varenr: 4608147 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 16:52:00 DKK 325
Reinhold Adolf, lounge sofa, model Swing / Sinus, fremstillet hos COR
Reinhold Adolf, lounge sofa, model Swing / Sinus, fremstillet hos COR. Frisvinger lounge lounge sofa, model Swing / Sinus, tysk design, formgivet af Reinhold Adolf, fremstillet hos COR. Formgivet i 1968. Frisvingerkonstruktion af forkromet fladstål, som danner en sinuskurve. Korpus og puder med dunfyld, betræk af cognacbrunt læder. Mål: B. 190cm, H. 95cm, D. ca. ... Varenr: 4514154 DKK 11.897 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 17:05:34 DKK 7.250
Loungesuite fra 1960'erne, sofa + et par stole (3)
Loungesuite fra 1960'erne, sofa + et par stole (3). Loungesuite fra 1960'erne, sofa + et par stole. Rombeformet design med betræk af brunt og sort kunstlæder. Sofaens bagside er beklædt med pressepap. Konstruktion på sorte fødder af firkantstål. Mål på sofa: bredde 242,5 cm, højde 82,5 cm, dybde 76,5 cm. Mål på stolen bredde 85 cm, højde 82,5 cm, ... Varenr: 4546922 DKK 6.692 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 17:06:48 DKK 3.346
Dansk møbelarkitekt, loungesofa i stil med Børge Mogensen
Dansk møbelarkitekt, loungesofa i stil med Børge Mogensen. Dansk møbelarkitekt, loungesofa i stil med Børge Mogensen. Konstruktion med ben af massivt bøgetræ, korpus og løstliggende puder med betræk af tykt, sort læder, delvist med dunfyld. B. 142 cm, H. 80 cm, D. ca. 85 cm. Fremstår med brugsspor, læderet er patineret og har mindre ridser, på de bageste... Varenr: 4580112 DKK 2.974 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 17:12:15 DKK 2.417
Loungesuite, 4-personers sofa + et par stole fra 1960'erne i læder (3)
Loungesuite, 4-personers sofa + et par stole fra 1960'erne i læder (3). Loungesuite, 4-personers sofa + et par stole fra 1960'erne. Trærammekonstruktion med betræk i sort læder, løstliggende, knapsyede puder, træsokkel i makassarlook. Stolene er udstyret med små hjul. B. 255/90 cm, H. 77/75 cm, D. ca. 97/94 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, læderet er ... Varenr: 4582250 DKK 2.602 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 17:12:21 DKK 1.487
Piero Lissoni, loungesofa/siddeelementer model Plastics, fremstillet hos Kartell (5)
Piero Lissoni, loungesofa/siddeelementer model Plastics, fremstillet hos Kartell (5). Loungesofa/siddeelementer model Plastics, italiensk design af Piero Lissoni, fremstillet hos Kartell. Formgivet i 2003. Konstruktion af polyuretanskum med betræk af orange vinyl, ben af transparent polykarbonat. Betegnet på understoffet og på fødderne. Mål pr. element: B. 89 cm, H. 30,5/58,5 cm, ... Varenr: 4584921 DKK 8.923 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 17:12:35 DKK 5.577
K. Warzecha, Lounge Suite, Sofa + Paar Sessel + Coffee Table von Wilhelm Knoll (4)
K. Warzecha, Lounge Suite, Sofa + Paar Sessel + Coffee Table von Wilhelm Knoll (4). Lounge Suite, Sofa + Paar Sessel + Coffee Table, deutsches Design von K. Warzecha für Wilhelm Knoll. Entwurf von 1976. Konstruktion aus massivem Kirschholz, lose aufliegende Kissen mit gemusterten Bezügen. Teilweise mit Aufklebern bezeichnet. Maße der Sitzmöbel: B. 189/77cm, H. 79cm, T. ca. 82cm.... Varenr: 4574974 DKK 2.974 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 17:13:10 DKK 1.859
Stouby. To-pers. og tre-pers. sofa (2)
Stouby. To-pers. og tre-pers. sofa (2). Stouby. To-personers og tre-personers sofa med stel af bøgetræ, Løse hynder polstret med møbelstof. L. 145 og 200 cm. Fremstår med brugsspor samt mærker på stof. (2) Varenr: 4633555 DKK 1.800 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 17:27:00 DKK 325
Dansk møbelproducent. Overpolstret to-pers sofa
Dansk møbelproducent. Overpolstret to-pers sofa. Dansk møbelproducent midt 1900-tallet.. Overpolstret sofa, tilspidset ben af mørklakeret træ. H. 77 cm. L. 167 cm. Sh. 40 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor herunder ridser samt slitage på stof. Varenr: 4630670 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 17:31:00 DKK 300
Michel Ducaroy. Lounge sofasæt, model Togo (5)
Michel Ducaroy. Lounge sofasæt, model Togo (5) . Michel Ducaroy. Sofamoduler med puf, betrukket med gråt, slidstærkt 'Sabbia-922' stof. Bestående af tre-personers H. 70 B. 170 cm. To-personers H. 70 B. 130 cm. Hvilestol H. 70 B. 90 cm. Hjørnemodul H. 70 L. 90 B. 90 cm. Puf D. 90 x B. 90 cm. Fremstillet hos Ligne Roset. Model Togo. Fremstår ... Varenr: 4595161 DKK 35.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 17:42:00 DKK 25.000
Dansk møbelproducent. Tre-pers, samt to-pers sofa, møbelstof (2)
Dansk møbelproducent. Tre-pers, samt to-pers sofa, møbelstof (2). Dansk møbelproducent. Tre-pers, samt to-pers sofa, stel af bøgetræ. L. 135 - 190 cm, betrukket med mørkt møbelstof. En pude med hul i betræk. Brugsspor. Mærker, ridser på stel (2) Varenr: 4623359 DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 18:00:15 DKK 300
2322 - Hjørnesofa / modulsofa i gråt møbelstof.
2322 - Hjørnesofa / modulsofa i gråt møbelstof.. Hjørnesofa / modulsofa med polstring i gråt møbelstof, monteret med koniske ben af massivt egetræ. Mål: 200 x 246 cm. H. 78 cm. Sh. 44 cm. D. 90 cm. Fremstår med brugsspor i form af pletter og skjolder. Varenr: 4632370 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 18:00:32 DKK 300
Stouby. To-pers sofa i læder
Stouby. To-pers sofa i læder. Stouby. To-pers sofa i sort læder, stel af bøgetræ. L. 146 cm, H: 70 cm. D. 80 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4624972 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 18:01:43 DKK 325
Konvolut, siddegruppe, bord, kanape, antik (6)
Konvolut, siddegruppe, bord, kanape, antik (6). Sammenhørende konvolut, siddegruppe bestående af fire stole (4) i to stolepar, et bord og en sofa/kanape i biedermeierstil. Første stolepar uden armlæn, konstruktion med svunget ryglæn og stoleben af træ, polstring med orange/kamelfarvet, stribet betræk, filtpuder på undersiden, de to forreste ... Varenr: 4614775 DKK 8.923 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-04-2017 18:17:00 DKK 5.948
Arne Jacobsen. Tre-pers. Lufthavnssofa, model 3303
Arne Jacobsen. Tre-pers. Lufthavnssofa, model 3303 . Arne Jacobsen 1902 - 1971. Tre-pers. Lufthavnssofa, model 3303, stel af forkromet stål, sæde og ryg betrukket med sort semi anilin læder fra Arne Sørensen , H. 75 B. 180 sædehøjde 43 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med sort semi anilin læder fra Arne Sørensen, dette ej ... Varenr: 4277274 DKK 30.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-04-2017 18:25:00 DKK 24.000
Engell. 2½-pers. sofa, cognacfarvet læder
Engell. 2½-pers. sofa, cognacfarvet læder. Engell. 2½-pers. sofa med ben af metal, betrukket med cognacfarvet læder, løse ryghynder, H. 75 B. 208 sædehøje 42 cm. Fremstår med brugsslitage. Varenr: 4636095 DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 18:26:00 DKK 325
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 12  >>