Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 13  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Soffa gustaviansk stil
SOFFA, vitbemålad med gulddetaljer, gustaviansk stil, 1800/1900-tal, framben med kannelyrer, blått och beige tyg, sitthöjd 42, längd 120, djup ca 64 cm
Varenr: 4920531
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-02-2018
11:39:00
Se mere
Ole Wanscher, to lænestole, model Senator 166 fremstillet hos France & Søn og bord (3)
To lænestole, model Senator 166, dansk design af Ole Wanscher fremstillet hos France & Søn. Formgivet i 1951. Teaktræsramme, puder med fjederkerne og orange uldbetræk. Betegnet med metalemblem. B. 68,5 cm, H. 81 cm, D. ca. 75 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Desuden et tilhørende ...
Varenr: 4920472
DKK 4.466 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20-02-2018
11:50:48
DKK 2.419
Ole Wanscher, 3-personers sofa model Senator 166 i teak, fremstillet hos France & Søn
Ole Wanscher, 3-personers sofa model Senator 166 i teak fremstillet hos France & Søn. Formgivet i 1951. Teaktræsramme og løse sidde- og rygpuder med orange stofbetræk. Betegnet med producentemblem. Mål ca.: B. ca. 180 cm, H. ca. 80 cm, D. ca. 75 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.
Varenr: 4920471
DKK 5.955 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20-02-2018
11:51:23
DKK 3.350
Børge Mogensen. Fritstående to-pers. sofa, model 2212
Børge Mogensen 1914-1972. To-personers sofa, nybetrukket med sort læder, løse hynder med dunfyld. Ben af massiv eg. Model 2212. Formgivet 1963. Fremstillet hos Fredericia stolefabrik,. Ny polstret ved professionel møbelpolster med Italiensk Basic læder fra Marchetto Pellami., dette ej fra ...
Varenr: 4908671
DKK 24.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-02-2018
12:20:00
DKK 2.800
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen. Daybed
Peter Hvidt 1916-1986 & Orla Mølgaard-Nielsen 1907-1993 . Daybed, model FD 417 med stel i teak, beslag i forkromet stål Formgivet 1957. Fremstillet hos France & Daverkosen, model FD 417. L. 190 cm. Aldersrelateret brugsspor.
Varenr: 4920114
DKK 2.400 DK, Kolding, Trianglen 20-02-2018
14:06:00
DAMM MODULSOFA betrukket med slidstærkt Antracit møbelstof
DAMM MODULSOFA med tilspidsede metalben betrukket med slidstærkt Antracit møbelstof. Sofaen består af 3 moduler: 1 hjørnemodul 1 sædemodul 1 chaiselong Specifikationer på hjørne, sæde, og pufmoduler: Modulstørrelse: 90 x 90 cm. Sædehøjde: 42 cm Siddedybde: 62 cm Ryghøjde: 72...
Varenr: 4840664

DKK 8.000 DK, Helsingør, Støberivej 20-02-2018
14:30:00
DKK 2.800
Torasen. Earl to-personers sofa model ERL2.
Torasen. Earl to-personers sofa model ERL2 betrukket med sort Fame stof. Stel / ben af metal. H. 115,5 cm., B. 155 cm., D. 81 cm. I original emballage.
Varenr: 4883705

DKK 5.000 DK, Herning, Engdahlsvej 20-02-2018
14:31:00
Michel Ducaroy. Lounge sofasæt, model Togo, brunt læder (3)
Michel Ducaroy.To-personers sofa med et par tilhørende hvilestole betrukket med brunt, slidstærkt læder. Sofa H. 70 B. 130 cm. Stole H. 70 B. 90 cm. Fremstillet hos Ligne Roset. Model Togo. Fremstår professionelt nybetrukket med bibevarelse af det originale bundstof og Ligne Roset labels. (3)
Varenr: 4854058
DKK 25.000 DK, Kolding, Trianglen 20-02-2018
15:16:00
DKK 12.500
Chesterfieldsoffa
SOFFA, 1900-talets mitt, Chesterfieldmodell, skinn, längd ca 195 cm, sitthöjd 42 cm
Varenr: 4920597
DKK 4.633 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-02-2018
15:18:00
Se mere
Tre-pers. tremmesofa af eg og uld
Tremmesofa af massiv egetræ. Løse hynder betrukket med uldstof. L. 205 cm. Fremstår med lette brugsspor.
Varenr: 4920853
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-02-2018
18:09:00
Sigurd Larsen for Formel A, modulsofa, model FLOKK
Sigurd Larsen for Formel A, modulsofa, model FLOKK. Sofaen er designet af den danske arkitekt Sigurd Larsen for Formel A. Opstillingen består af 3 moduler. Højrevendt. Sofaen er betrukket med Devide Wool og ben af egetræ. Hynder af polyuretan skum med en bund af nozag-fjedre. Sigurd Larsen...
Varenr: 4876114

DKK 10.000 DK, Helsingør, Støberivej 20-02-2018
18:30:00
DKK 5.600
Sort tre-personers sofa
Sort tre-personers sofa i chesterfield stil med PU kunstlæder og sorte træben. Mål: B. 219,00 cm H. 78,00 cm D. 88,00 cm. Modelfotos. Udstillingsmodel hvor håndteringsspor kan forekomme. 12x6 cm hul i stoffet under sofaen. OBS: vær opmærksom på, at denne vare befinder sig på et eksternt ...
Varenr: 4908156

DKK 3.200 DK, Kolding, Trianglen 20-02-2018
19:00:00
Hans J. Wegner. Tre-pers. sofa, model GE-290/3
Hans J. Wegner 1914-2007. Tre-pers. sofa af massivt egetræ, løse springhynder betrukket med gråt uldstof, H. 70, sædehøjde 40 cm. Formgivet i 1954. Fremstillet hos Getama, model GE-290/3. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4919801
DKK 8.000 DK, Aalborg, Nibevej 20-02-2018
19:00:00
DKK 6.600
Dansk møbelarkitekt. Tre-pers. sofa i læder.
Dansk møbelarkitekt. Tre-pers. sofa, polstret med læder. Justerbar nakkestøtte, stel af bejdset bøgetræ. L. ca. 192 cm. H. 86-97 cm. D. 84 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4919060
DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 20-02-2018
19:00:00
DKK 650
Arne Norell. 3-personers sofa med knapsyet brunt læder.
Arne Norell (1917-1971). Tre-personers sofa med mørkbejset stel, løse hynder og puder betrukket med knapsyet mørkebruntbrunt læder samt tre løse knapsyede puder. Fremstillet hos Coja. 1960'erne. H. 73 cm. L. 206 cm. Fremstår med brugsspor herunder ridser / mærker, enkelte manglende knapper samt ...
Varenr: 4920286
DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 20-02-2018
19:00:00
DKK 850
Arne Norell. To-pers, sofa samt lænestol med knapsyet brunt læder. (2)
Arne Norell (1917-1971). To-pers. sofa samt lænestol med mørkbejset stel, løse hynder og puder betrukket med knapsyet mørkebrunt læder samt løse knapsyede puder. Fremstillet hos Coja. 1960'erne. H. 73 cm. L. 206 cm. Fremstår med brugsspor herunder ridser / mærker, enkelte knapper mangler samt ...
Varenr: 4920289
19:00:00
DKK 700
To-pers. sofa, udstillingsmodel
To-pers. sofa betrukket med rødt bomuldsstof, ryg syet med knapper af sort læder, runde tilspidsede ben af sortlakeret træ. L. 150 cm. Udstillingsmodel.
Varenr: 4921120

DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 20-02-2018
19:00:00
DKK 1.700
Sam Haughton, 'Ellington', 3 pers. sofa, mørk sand.
Ellington 3 pers. sofa, betrukket med mørk sand møbelstof, ben af rustfri stål. Sofaen Ellington er designet af den New Zealandske designer Sam Haughton for Woodmark Arne Christiansen © i 1997. Specifikationer: Længde: 210 cm. Dybde: 83,5 cm. Siddedybde: 44 cm. Ryghøjde: 71 cm. Siddehøjde:...
Varenr: 4925298

DKK 16.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 20-02-2018
19:00:00
DKK 1.800
Dansk møbelproducent. Tre-personers sofa.
Tre-personers sofa med stel af bejdset bøgetræ. Løse hynder betrukket brunt læder. H. 82 cm. B. 215 cm. D. 80 cm. Fremstår med alm. brugsspor.
Varenr: 4920941
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-02-2018
19:02:00
Sofa og to lænestole af lakeret bøg, rococoform, 1900-tallets anden halvdel. (3)
Sofa og to lænestole af lakeret bøg, betrukket med delvis dybhæftet grøn velour, løse hynder i sæder, rococoform, 1900-tallets anden halvdel. Sofa H. 95/42. L. 185. D. ca. 85 cm. Lænestole H. 92/43. B. 69. D. 85 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. (3)
Varenr: 4917958
DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 20-02-2018
19:12:00
Dansk møbelproducent. Tre-pers, sofa, lyst savak
Dansk møbelproducent. Tre-pers, sofa betrukket med lyst savak med løse hynder, ben af bejdset bøgetræ. L. 225 cm. Fremstår med enkelte svage pletter på sædehynder.
Varenr: 4913570
DKK 1.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 20-02-2018
19:16:00
Mogens Hansen. Tre- personers sofa betrukket med sort patineret læder
Mogens Hansen (1937 - 2004). Tre- personers sofa med løse dun hynder i sæde og ryg, betrukket med sort patineret læder. Ben af massiv bøgetræ. L. 197 cm. Sh. 44-45 cm.
Varenr: 4920755
DKK 2.200 DK, Aalborg, Nibevej 20-02-2018
19:32:00
DKK 950
Oliver & Lukas Weisskrogh. To-pers sofa, model Ebeltoft
Oliver & Lukas Weisskrogh. To-personers sofa, model Ebeltoft, produceret hos Kragelund Furniture A/S polstret med møbelstof Torro 246 Mørke, 100% polyester (100.000 Martindale pilling 5), ben af massiv egetræ. L. 170 cm, D. 86 cm, Sædehøjde 42 cm. Fremstår med minimale brugsspor.
Varenr: 4920758

DKK 5.000 DK, Aalborg, Nibevej 20-02-2018
19:33:00
Søren Lund. Tre personers sofa med chaiselong, uld
Søren Lund. Tre personers sofa med chaiselong betrukket med ternet lyst uldstof, aftagelig nakkestøtte medfølger. ben af forkromet metal. To-delt korpus. Total H. 84 L. max ca. 262 D. ca. 87 - 145 cm. Brugsspor.
Varenr: 4917723
DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 20-02-2018
19:34:00
Erik Ole Jørgensen. To-pers. sofa samt lænestol, model EJ-315/2 og 315/1(2)
Erik Ole Jørgensen. To-pers. sofa model EJ-315/2. Samt lænestol model 315/1 Stel af massiv mahogni, betrukket med stribet savak uld, H. 78 B. 155 sædehøjde ca. 44 cm. Lænestol H. 78 B. 72 sædehøjde 44 cm. Fremstillet hos Erik Jørgensen. Fremstår med enkelte små pletter ellers alm. brugspræg. (2)
Varenr: 4919961
DKK 7.400 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-02-2018
19:35:00
DKK 2.800
Thams. Tre-pers. sofa samt lænestol, cognacfarvet læder (2)
Thams. Tre-pers. sofa samt lænestol, betrukket med cognacfarvet læder. L. 190 cm. Læder med brugsspor og naturlig patina. (2)
Varenr: 4907881
DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-02-2018
19:37:00
DKK 1.700
Møbelsnedker. Overpolstret sofa
Møbelsnedker. Sofa overpolster med rosafarvet uld, ben af eg. L. 200 cm. SH. ca. 37 cm. Fremstår med et løst ben samt med slidtage og brugsspor.
Varenr: 4902949
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 20-02-2018
19:40:00
Stouby. Tre-pers- sofa samt to-pers. sofa betrukket med mokkabrunt læder, model Eva (2)
Stouby, model Eva. Tre-personers sofa betrukket med mokkabrunt læder, ben af bøgetræ L. 201 cm samt tilsvarende to-personers sofa L. 141 cm. Fremstår med naturlig patina. (2)
Varenr: 4919164
DKK 8.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 20-02-2018
19:40:00
DKK 3.400
Salon i biedermeier stil af mahogni, 1900-tallets begyndelse. (6)
Salon i biedermeier stil af mahogni, 1900-tallets begyndelse, prydet med udskæringer i form af delfiner, rosetter og bladværk, best. af sofa, ovalt salonbord samt sæt på fire salonstole. Sofa H. 110/45. L. 189. D. 70 cm. Salonbord H. 77. B. 110. D. 76 cm. Salonstole H. 96/48 cm. Fremstår med ...
Varenr: 4919325
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-02-2018
19:42:00
DKK 700
Soffa
SOFFA, 3-sits, lösa plymåer, klädsel i ljus textil, ben av trä, sitthöjd ca 42, längd ca 200 cm. . Inköpt på Olsson & Gerthel i Malmö
Varenr: 4920685
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 20-02-2018
19:44:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 13  >>