Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Sigurd Larsen for Formel A, modulsofa model Flokk
Sigurd Larsen for Formel A, modulsofa model FLOKK. Tre moduler, heraf én chaiselongue. Sofaen er designet af den danske arkitekt Sigurd Larsen for Formel A. Sofaen er betrukket med velvet shade velour-betræk og ben af egetræ. Hynder af polyuretan skum med en bund af nozag-fjedre. Sigurd ...
Varenr: 4714956

DKK 8.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-07-2017
11:19:00
DKK 4.300
Englesson howardsoffa
ENGLESSON, soffa, vändbara plymåer, textilklädsel, sitthöjd ca 45, 191x88 cm
Varenr: 4724587
DKK 4.589 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-07-2017
13:00:00
Se mere
Sofa / Sitzbank Modell Opus in Schichtholz
Sofa / Sitzbank Modell Opus von Brunner Möbel Germany. Konstruktion aus Schichtholz, Bezüge in Alcantarra. B. 113cm, H. 86cm, T. 65cm. Leichte Gebrauchsspuren.
Varenr: 4694111
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-07-2017
13:14:11
DKK 297
Georg Thams. Fire-pers. sofa, sort læder
Georg Thams. Fire-personers sofa, betrukket med sort læder, løse hynder med dun fyld i sæde og ryg, opsat på shakerben af palisander. L. 235 cm. H. 76 cm. D. 80 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4715031
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017
13:24:00
DKK 4.100
Nielaus, 2-pers. sofa samt tilh stol, model N100 (2)
Nielaus, 2-pers. sofa samt tilhørende stol betrukket med lyst skind. Model N100. Mål på sofa; L. 150 cm. Fremstår med brugsspor (2)
Varenr: 4722509
DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 24-07-2017
13:27:08
Børge Mogensen. Daybed / briks, egetræ, model 4312
Børge Mogensen. Daybed / briks med stel af massivt egetræ, madras og ryghynder betrukket med sort og grøn ternet knapsyet stof. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 4312. Fremstår med brugsspor, slaphed på fjeder på madras, lettere nuanceforskel/ falmet, manglende stof ...
Varenr: 4723419
DKK 3.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-07-2017
13:32:25
DKK 4.300
Stouby; par topersoners sofaer i skind (2)
Stouby; par topersoners sofa med stel af bøgetræ. Polstret med patineret cognacfarvet skind. Mål; L 146 cm. Fremstår med brugsspor. (2)
Varenr: 4725676
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 24-07-2017
14:11:43
DKK 3.100
Mogens Hansen. Tre-pers. sofa betrukket med cognacfarvet læder, model 195-3
Mogens Hansen. Fritstående tre-pers. sofa, model 195-3, betrukket med cognacfarvet anilinlæder, løse hynder i sider, sæde og ryg, ben af bøgetræ, H. 80 cm. L. 210 cm. D. 80 cm. Sh. 45 cm. Fremstår med brugsspor herunder patineret læder samt pletter.
Varenr: 4724194
DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017
14:40:41
DKK 3.300
Stouby; trepersoners sofa i skind
Stouby; trepersoners sofa med stel af bøgetræ. Polstret med patineret lyst skind. Fremstår med brugsspor. Mål; L 210 cm.
Varenr: 4725692
DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 24-07-2017
14:44:24
DKK 2.300
Stouby, tre-pers. sofa, massivt bøg og læder
Stouby, tre-pers sofa model 'Maria', stel i massivt bøg med let buet tremmeryg, løse hynder i ryg og sæde betrukket med brunt læder. hynder bundet fast med læderstropper. H: 80, L: 195, D: 70 cm. Fremstår med brugsspor, slidtage på læder samt manglende knapper.
Varenr: 4723668
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017
14:44:43
Varenr: 4694109
15:17:00
DKK 297
Kerstin Hörlin Holmqvist soffa samt fåtölj
KERSTIN HÖRLIN HOLMQVIST, "Skrindan", fåtölj samt soffa, ritad för OPE 1963, valnöt samt valnötsfanér, sandfärgad plyschklädsel, sitthöjd ca 39, soffans längd ca 192 cm.
Varenr: 4724625
DKK 5.353 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-07-2017
15:24:00
Se mere
Dansk møbelproducent. Tre-pers. sofa i brun læder
Tre-pers. sofa i brunt læder, ben af bejdset bøg. L. 175 cm. H. 76 cm. Sh. 45 cm. Fremstår med brugsspor i form af patina, samt slid på læder og kjeder.
Varenr: 4723785
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017
15:25:00
DKK 950
Tremmesofa af hvidmalet træ med nedfældbare sider, medio-1900-tallet
Tremmesofa af hvidmalet træ med nedfældbare sider, løs sæde- og ryghynder betrukket med grønt mønstret uopskåren mekka, sæde kan aftages hvorunder rum. Medio-1900-tallet. H. 89 L. 146 D. ca. 68 cm. Fremstår med brugsspor, afskalninger betræk med kraftige brugsspor i form af slid og huller.
Varenr: 4724209
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 24-07-2017
15:44:00
Soffgrupp nationalromantik
SOFFGRUPP, nationalromantik, ca 1900, bemålat trä, sits i flätat snöre, sitthöjd ca 40, breddd soffa 185 cm
Varenr: 4724648
DKK 2.294 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-07-2017
17:03:00
Se mere
düb Spisebordssofa med wengefarvet ben af eg (6)
düb Spisebordssofa med wengefarvet ben af eg. Betrukket med lyst slidstærkt møbelstof, Martindale 40.000. Påmonteret sort underdækning. Måler: H. 88 cm, SH 48 cm, L 200 cm. Koldskum ryg- og sædefyld med h.h.v. 38 kg/sæde og 26 kg/ryg. Korpus og ben af eg med kvalitetssamlinger og stærk ...
Varenr: 4712585

DKK 4.500 DK, Herning, Engdahlsvej 24-07-2017
17:52:00
DKK 1.750
Erik Jørgensen. Sofa, model EJ 250 med chaiselong
Erik Jørgensen. Sofa, model EJ 250 med chaiselong betrukket med Havanna møbelstof, understel af børstet aluminium. L. 240/160, H. 68, D. 87 cm. Fastpolstret ryg. Fremstillet af Erik Jørgensen Møbelfabrik A/S. Fremstår med brugsspor misfarvninger og slitage samt løse tråde. Udgået fra Illums ...
Varenr: 4725642
DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-07-2017
18:44:00
Dansk møbelproducent. Additionssofa, ask
Dansk møbelproducent. Additionssofa, ask. Stel af massiv ask, fransk flet i ryg og gavle, løse hynder i sæde. Tredelt sofa, ene koblingsbeslag mangler. L. 187, Sh. 41 cm. Fremstår med brugsspor og fletdefekter.
Varenr: 4722150
DKK 1.500 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-07-2017
19:00:00
De Sede, lænestol model DS 46, læder, brun
De Sede, lænestol model DS 46. Kraftig trærammekonstruktion med betræk i mørkebrunt tyrelæder. B. ca. 90 cm, H. ca. 72 cm, D. ca. 90 cm. Fremstår delvist med ridsespor, urenheder, minimal slitage og generelle brugsspor.
Varenr: 4721190
DKK 4.462 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-07-2017
19:03:27
DKK 2.417
Kurvemøbler. Sofa, bord med glasplade samt to lænestole. (4)
Samling kurvemøbler i flet heriblandt: To-pers sofa med løs hynde i sæde. L. 133 cm. Sh. 42 cm. Par lænestole med løs hynde i sæde. B. 79 cm. Sh. 42 cm. Sofabord med glasplade. Ø. 105 cm. Fremstår med brugsspor herunder pletter på stof.
Varenr: 4725602
DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 24-07-2017
19:09:00
DKK 525
Hans J. Wegner. Fire-pers. sofa, model AP33 S, L. 250 cm.
Hans J. Wegner, 1914-2007. Fire-personers sofa betrukket med møbelstof, monteret på runde tilspidsede ben af egetræ. Fremstillet hos AP-Stolen, model AP33 S. L. 250 cm. Fremstår med brugsspor samt mindre reparationer.
Varenr: 4726044
DKK 2.000 DK, Kolding, Trianglen 24-07-2017
19:15:47
Puf, mrk. Flex Lux
Puf, mrk. Flex Lux, i grønnistret samt sort uld . Ø. 100 cm H. 35 cm. Minimal brugsslitage.
Varenr: 4725457
DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-07-2017
19:18:00
Hyndesæt til Børge Mogensens tremmesofa, model 1789. (5)
Hyndesæt til Børge Mogensens tremmesofa, model 1789. Betrukket med sort læder. Bestående af en lang siddehynde, to sidehynder, samt to ryghynder. Polstret på koldskum, 50kg pr. m3 i sæde og 30kg pr. m3 i sidehynder og ryg. Bemærk: Sofaen og læder stropperne medfølger ikke. (5)
Varenr: 4694064

19:23:00
DKK 2.100
Arne Norell 1917-1971. To-pers sofa samt lænestol (2)
Arne Norell 1917-1971. To-pers sofa betrukket med brunt læder, shakerstel af forkromet metal, H.77 L.135 D.86 cm. Lavrygget lænestol betrukket med brunt læder, drejbar stel af forkromet metal. H.77 B.76 cm. Fremstår med brugsspor samt delvist tørt læder. (2) Se varenummer 4725435.
Varenr: 4725436
DKK 1.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-07-2017
19:30:00
DKK 325
Salonsofa
Salonsofa med ben af mørklakeret bøgetræ med stof af rød velour. L. 150 cm. Sprækket bagben.
Varenr: 4725481
19:33:00
Hans J. Wegner. Tre-pers. 'Cigaren' sofa, model GE-240/3
Hans J. Wegner 1914-2007. Tre-pers. sofa, 'Cigaren', med stel af massivt bøgetræ. Originale knapsyede fjederhynder betrukket med uldstof. Fremstillet hos Getama. Formgivet i 1955. L. 175, H. 75 sædehøjde ca. 40 cm. Fremstår med alders- og brugsspor.
Varenr: 4722420
DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-07-2017
19:35:00
DKK 7.200
Art deco. Sofa af elm og uld, 1930'erne
Art deco. Sofa af elmetræ, fjederpolstret sæde, knapsyet ryg, betrukket med uldstof, H. 73 B. 145 sædehøjde 42 cm. Dansk snedkermester, 1930'erne. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor; mgl. knapper, betræk med slitage, keder med defekter/ gennemslid, primært ved sædekant; stof på bagside med ...
Varenr: 4723217
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-07-2017
19:39:00
DKK 375
Hans Olsen 1919-1992. To-personers sofa model 800/2
Hans Olsen 1919-1992. To-personers sofa model 800/2 betrukket med læder, runde tilspidsede ben af palisander. L. 125 cm. Fremstillet hos CS-møbler, Glostrup. Litteratur: CS Møbler katalog 1960. Fremstår med brugsspor, mærker og patinering.
Varenr: 4725211
DKK 5.000 DK, Helsingør, Støberivej 24-07-2017
19:45:00
DKK 4.500
Villa Collection. 2½-pers sofa
Villa Collection. 2½-pers sofa betrukket med sort møbelstof, to løse ryghynder medfølger. L. 178 cm. Fremstår med brugsspor og smuds på betræk.
Varenr: 4718065
DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-07-2017
19:46:00
Dansk møbelproducent. To-pers. sofa
Dansk møbelproducent. To-pers. sofa betrukket med grønt og hvidt stribet uld, ben af bejdset bøgetræ. To løse puder medfølger. L. 165 cm. Fremstår med brugsspor og enkelte skrammer på ben.
Varenr: 4718073
19:46:00
DKK 325
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  >>