Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 11  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bankettsoffa sengustavianskt stockholmsarbete
BANKETTSOFFA, omkring 1800, sengustavianskt stockholmsarbete i Ephraim Ståhls art, bemålad, skuren och bronserad dekor och pastellage, sitthöjd ca 45, höjd ca 84, 182x67, längd ca cm
Varenr: 4805893
DKK 4.691 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
12:12:00
Se mere
OPE möbler soffa
OPE MÖBLER, soffa, 1960-tal, tresits, nougatfärgad läderklädsel, sitthöjd 40, längd 190 cm
Varenr: 4805899
DKK 3.127 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
12:24:00
Se mere
Rune Krøjgaard & Knut Bendik Humlevik for NORR11. Tre-personers sofa model Man, rustfrit stål og sort læder
Rune Krøjgaard & Knut Bendik Humlevik. Tre-personers sofa model Man. Stel af rustfrit stål, hynder betrukket med sort læder Fremstillet for NORR11. H. 75 cm. L. 197 cm. D. 74 cm. Siddehøjde 37 cm. Udstillingsmodel.
Varenr: 4727401

DKK 23.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-10-2017
12:33:00
DKK 5.200
Svend Skipper soffa 1960-tal
SVEND SKIPPER, Danmark, soffa, 1960-tal, klädsel i rödbrunt läder, ben i teak, höjd ca 72, 147x75 cm
Varenr: 4805909
DKK 2.346 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-10-2017
12:44:00
Se mere
Soffa, stolar, Napoleon III / nyrokoko
SOFFA, STOLAR, Napoleon III / nyrokoko, 1800-talets midte, skuren dekor, stoppad textilklädd sits och rygg, sitthöjd soffa ca 38, stolar 42, längd soffa ca 160 cm
Varenr: 4805930
DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-10-2017
13:40:00
Se mere
Dansk møbelproducent, tre personers sofa, bøg og læder
Dansk møbelproducent, tre personers sofa. Ubehandlet bøgetræ, betrukket med brunt læder. L. 196 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4806781
DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 18-10-2017
13:53:00
DKK 325
Sitzfeldt sofa model Zoe, med fodskammel (2)
Designhjørnesofa med armlæn af mærket Sitzfeldt. Betræk af Natura beige. Alle bærende dele består af massivt træ. Stabil træramme. Træfødder. Betegnet. Mål ca.: B. 220 cm. Udstillingsmodel. Sitzfeldt, 'Made in Germany', prisbelønnet med flere Interior Innovation samt German Design Awards og Red ...
Varenr: 4769755
DKK 5.210 DE, Hamburg, Große Elbstraße 18-10-2017
14:05:47
DKK 1.377
Rune Krøjgaard og Knut Bendik Humlevik for NORR11. Stor puf model Madonna, kanvas army-farve
Rune Krøjgaard og Knut Bendik Humlevik, stor puf model Madonna af kanvas i army-farve, fremstillet for NORR11, H. 40 cm., B. 105 cm., D. 105 cm. Udstillingsmodel.
Varenr: 4732994

DKK 2.400 DK, Herlev, Dynamovej 18-10-2017
14:34:00
DKK 475
Okamura og Marquardsen, Skipper furniture, 2-pers sofa, model Ambassador
Okamura & MaSkipper, 2-pers sofa model Ambassador af kirsebærtræ, tremmesider, ryg og løse hynder betrukket med brunt læder. Fremstillet hos Skippers Furniture. L. 157 cm. D. 77 cm. Fremstår med alm. brugsspor.
Varenr: 4806784
DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-10-2017
14:51:32
Bradington-Young, Hickory, lænestol samt skammel (2)
Lænestol samt skammel i Chesterfield-stil. Krafitig brun læder, produceret af Bradington-Young Hickory, North Carolina, Iflg rekvirent hjembragt fra USA i 1990´erne. Mærkat fra producent. L 100 cm. Slitage.(2)
Varenr: 4806777
DKK 2.500 DK, Odense, Kratholmvej 18-10-2017
15:02:38
Rune Krøjgaard og Knut Bendik Humlevik for NORR11. Puf model Madonna, sort kanvas
Rune Krøjgaard og Knut Bendik Humlevik. Puf model Madonna betrukket med kraftig sort kanvas, fremstillet for NORR11, H. 40 cm., B. 105 cm., D. 80 cm. Udstillingsmodel.
Varenr: 4733078

DKK 2.100 DK, Herlev, Dynamovej 18-10-2017
15:17:00
DKK 500
Canapé
CANAPÉ, 1900-tal, klädd i röd textil, sitthöjd ca 40, längd ca 126 cm
Varenr: 4805977
DKK 1.173 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
15:42:00
Se mere
Dansk snedkermester. Højrygget øreklapsofa
Dansk snedkermester. Højrygget øreklapsofa overpolstret med nyere brunlilla stof, stel af nøddetræ, profilerede ben efter Kaare Klint forbillede hvorimellem sprosser. 1950'erne. H. 116, SH. 45, L. 145 cm. Brugsspor.
Varenr: 4806156
DKK 3.500 DK, Odense, Kratholmvej 18-10-2017
15:42:00
DKK 325
Jens Juul Eilersen. Modulsofa (3)
Jens Juul Eilersen. Modulsofa betrukket med aftageligt betræk af brun uld, tre moduler bestående af chaiselong, midter- og hjørnemodul. H. 60, SH. 30. Hvert modul B.100. Chaiselong D. 160 cm. Brugsspor (3)
Varenr: 4782595
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-10-2017
15:43:00
Dansk møbelproducent, to-pers sofa med læder / stål
Dansk møbelproducent, to-pers sofa med læder, løse hynder, shakerstel af stål, H. 73 cm. L. 142 cm. Fremstår med brugsspor, bund med pletter, læder med kraftig slid / krakeleringer.
Varenr: 4803885
16:17:00
Nomad DOT modulsofa betrukket mørkegråt møbelstof med læderknapper
Nomad DOT modulsofa betrukket med mørkegråt møbelstof. Ben af forkromet metal. På ryg er monteret knapper af læder. Sofaen består af 4 moduler (2 hjørner, 1 sæde og en puf). Kan sammensættes på mange måder. Nomad sofaen er designet af Danske 2UP i 2011 © Produktinformation: Betræk: ...
Varenr: 4770001

DKK 7.400 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-10-2017
16:52:00
DKK 4.100
Soffa klädd i tyget "Vägen"
SOFFA, klädd i Svenskt Tenn tyget "Vägen" i vitt, höjd 70, längd 202, sitthöjd 52 cm
Varenr: 4806016
DKK 3.909 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
17:26:00
Se mere
Slagbænk af bemalet træ
Slagbænk af bemalet træ med oplukkeligt sæde, hvorunder magasin. 1800-tallet. H. 85 L. 202, sædehøjde 45 cm. Brugs- og aldersrelateret slitage; afskalninger.
Varenr: 4805585
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-10-2017
19:01:00
Dansk møbelproducent. Tre-pers. sofa, 1950'erne
Dansk møbelproducent. Tre-pers. sofa forside polstret med rødligt lettere mønstret stof, bagside delvis betrukket med gråligt møbelstof, svungne armlæn med negle af teaktræ, runde tilspidsede ben af egetræ. 1950'erne. L. 150 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4805137
DKK 2.500 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-10-2017
19:03:00
DKK 375
Sofa / Couch, 1950er Jahre, Schwedisches Stil
Sofa / Couch, 1950er Jahre, Schwedisches Stil. Holzkonstruktion aus gebeizter Holz, gepolstert mit Stoff überzogen. Maße ca: B 163. Mit Alters- und Gebrauchsspuren,
Varenr: 4806630
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 18-10-2017
19:03:00
DKK 335
Børge Mogensen. Daybed af egetræ model 4312
Børge Mogensen 1914-1972. Daybed / briks med stel af massivt egetræ, Formgivet i 1958. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 4312. H. 71 cm. L. 194 cm. Kun ryghynder medfølger. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4794927
DKK 3.500 DK, Herlev, Dynamovej 18-10-2017
19:26:00
DKK 3.500
Hans J. Wegner. Daybed/briks, teak
Hans J. Wegner. Daybed/briks med stel af fineret teak, hynder med uldbetræk, fremstillet hos Getama. L. 205 cm. Fremstår med slitage; ridser og skrammer.
Varenr: 4806288
DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-10-2017
19:28:00
DKK 1.800
Børge Mogensen. Tremmesofa, model 1789
Børge Mogensen 1914-1972. Tremmesofa, model 1789 med stel af bøgetræ, hynder betrukket med hestedækken/uld, læderstropper. Ekstra hyndesæt medfølger. Formgivet i 1945. H. 82, L. 164, D. 70 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4805348
DKK 15.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-10-2017
19:30:00
DKK 11.000
Stouby. Tre-pers. sofa model Eva
Stouby. Tre-pers. sofa model Eva, løse hynder i ryg, sæde og sider, betrukket med læder, ben af mørkbejdset bøgetræ, L. 196 cm. Fremstår med brugsspor, patina, enkelte ridser og mærker.
Varenr: 4806297
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-10-2017
19:31:00
Iskos Berlin. Versus. Basset sofa
Iskos Berlin. Versus. Basset sofa betrukket med gråt uld. Ben af massivt sæbebehandlet egetræ. Et ben ikke monteret da monterings møtrik mangler, ben medfølger. L. 190 cm. Fremstår med hul på armlæn. Brugsspor.
Varenr: 4794817
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-10-2017
19:33:00
DKK 375
Hella Jongerius. Lav sofa, model 'Polder XS'
Hella Jongerius (f. 1963). Lav sofa, model 'Polder XS'. Polstret ramme med løse knapsyede hynder betrukket med møbelstof i forskellige grå nuancer samt armlænshynde. Formgivet i 2005, fremstillet af Vitra. H. 40/78, L. 226, D. 96 cm. Fremstår med minimale brugsspor.
Varenr: 4794947
19:34:00
DKK 8.200
Skippers Furniture. Tre-pers. betrukket med sort læder, model Eton
To- personers sofa betrukket med sort læder, ben af kirsebærbejdset træ. L. 136, sædehøjde 45 cm. Fremstillet hos Skippers Furniture, model Eton. Brugsspor; patineret læder. Se også varenummer 4804924.
Varenr: 4804926
DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-10-2017
19:35:00
Stouby Møbler 3-pers. sofa, model Eva, betrukket med sort læder Stouby Møbler
Stouby Møbler. Tre-pers. sofa Model Eva, betrukket med sort patineret læder, ben af mørkbejdset træ. L. 201 cm. D. 83 cm. Tilhørende lænestol B. 73 cm. Begge fremstår med brugsspor iform af katteklør, ridser, mørnet stof og krakeleringer. (2)
Varenr: 4806146
DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-10-2017
19:35:00
DKK 1.350
Salonsofa, antik bemalet, 1900-tallet
Tre pers. salonsofa antik bemalet stel betrukket med stribet stof. Løse sædehynder. Stående på let svungne runde ben. H. 97 L. 218 D. 85 cm. Fremstår med brugsspor, pletter på stof.Proveniens: Hotel Hornbækhus.
Varenr: 4805294
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 18-10-2017
19:38:00
Møbelproducent, Sofa samt lænestol, bøg og uld (2)
Møbelproducent, Tre-pers. sofa samt lænestol, stel af formspændt bejdset bøgetræ. løse hynder i sæde betrukket med lyst uldstof. L. 195/85 cm. D. 76 cm. H. 80 cm. Fremstår med brugsspor (2)
Varenr: 4780598
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 18-10-2017
19:39:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 11  >>