Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Spejl af guldbronzeret træ,
Spejl af guldbronzeret træ, udskåret med bladværk og rocailler. Rokoko stil. 1900-tallet. 117 x 102 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4806249
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-10-2017
10:35:35
Sengustaviansk spegel
SPEGEL, sengustaviansk omkring 1800, bronserad, delvis träskuren dekor, infällda gouacher, höjd 78x38 cm
Varenr: 4808614
DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-10-2017
10:38:00
Se mere
Jacques Adnet for Gubi, spejl, 'Ardnet'
'Ardnet' cirkulært spejl tegnet af Jacques Adnet for Gubi 1951, monteret med olivenfarvet læder og bælter med messingspænder, medium Ø: 58 cm, modelfotos, fremstår i original emballage.
Varenr: 4791860

DKK 3.500 DK, Herlev, Dynamovej 20-10-2017
13:18:00
'Ardnet' cirkulært spejl tegnet af Jacques Adnet for Gubi 1951, monteret med olivenfarvet læder & bælter med messingspænder, Ø: 45 cm, modelfotos, fremstår i original emballage.
Varenr: 4792009

DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-10-2017
13:29:00
DKK 725
Dansk møbelproducent. Entresæt i riopalisander (2)
Dansk møbelproducent. Entresæt i riopalisander bestående af: kommode med tre skuffer, samt spejl. Mål kommode H. 44 cm, L. 96 cm, D. 35 cm(D. med greb ca. 37 cm). Spejl 105x45 cm. Brugsspor, herunder ridser og nogle mærker(2) CITES-certifikat fra Miljøstyrelsen til handel inden for EU ...
Varenr: 4808382
DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 20-10-2017
15:57:00
Spejl fra den historicistiske periode med akantusbladmønster
Spejl fra den historicistiske periode med akantusbladmønster, ramme udført af træ, håndskåret, guldbemalet. Mål ca.: 99 x 123 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med brugsspor og afslag.
Varenr: 4767522
DKK 3.349 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20-10-2017
20:10:00
DKK 335
Spegel i rokokstil
SPEGEL, rokokostil, fasettslipat glas, höjd 135x63 cm
Varenr: 4808848
21:14:00
Se mere
Großer Wandspiegel im Stil des Historismus
Großer Wandspiegel im Stil des Historismus, Rahmen gefertigt aus Holz, bekrönt mit Voluten und Blumenkorb, der Korpus reich verziert mit Akanthusblätter und Ovoludekor, handgeschnitzt, teilweise gold gefasst. Maße ca.: L.140 cm, B. 80 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren und ...
Varenr: 4807644
DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20-10-2017
21:55:00
DKK 335
Spegel tidigt 1900-tal
SPEGELLAMPETT, tidigt 1900-tal, förgylld, ljusarm för ett stearinljus, ca 70x50 cm
Varenr: 4809877
DKK 1.173 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21-10-2017
10:09:00
Se mere
Spegel Svenskt Tenn
SPEGEL, troligen Estrid Ericson för Firma Svenskt Tenn, förgylld ram med textilbård, ca 58x58 cm
Varenr: 4809988
DKK 2.346 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21-10-2017
16:21:00
Se mere
Spegel sengustaviansk
SPEGEL, sengustaviansk, överstycke med porträttmedaljong, träskuren, medaljongen i pastellage, delvis förgylld, ca 93x37 cm
Varenr: 4810021
DKK 3.127 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-10-2017
18:12:00
Se mere
Spegel
SPEGEL, förgylld, 1900-talets mitt, fasettslipat glas, krön med blomsterkorg, ca 120x50 cm
Varenr: 4810037
19:04:00
Se mere
Aksel Kjærsgaard. Spejl med ramme i teaktræ.
Spejl med ramme i teaktræ fremstillet hos Aksel Kjærgaard, H. 104 cm, B. 41 cm.
Varenr: 4809338
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-10-2017
19:48:00
Spegel med konsolbord
SPEGEL med konsolbord, nyrokoko, etkettmärkt L G Säfström, spegelfabrikör och glasmästare, Christianstad, konsolbord med träskiva, höjd 80, 84x40, spegelns höjd 170x78 cm
Varenr: 4810096
DKK 3.909 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-10-2017
21:02:00
Se mere
Spegel 1800-tal
SPEGEL, 1800-tal, rokokostil, förgyldd, dekor i pastellage, ramen med infällda spegelglas, ca 70x64 cm
Varenr: 4810245
DKK 2.346 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-10-2017
19:27:00
Se mere
Spegel 1800-tal
SPEGEL, 1800-talets slut, fanerad med mahogny, delvis träskuren dekor, ca 103x72 cm
Varenr: 4810299
DKK 1.173 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-10-2017
10:15:00
Se mere
Spegel sengustaviansk
JONAS FRISK, spegel, stockholmsarbete, sengustaviansk, etikettmärkt Jonas Frisk (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824), Stockholms hallstämpel 1819, bly och pastellagedekor, dekor med svan, ca 166x84 cm
Varenr: 4810307
DKK 3.909 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-10-2017
11:05:00
Se mere
Spejl af nøddetræ, Georg III stil, 1900-tallet
Spejl af nøddetræ, udskåret og guldstafferet. Georg III stil, 1900-tallet. H. 98 B. 53 cm. Fremstår med brugsspor, finérskader.
Varenr: 4808892
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-10-2017
19:25:00
Dansk empire spejl af mahogni, 1810-20
Dansk empire spejl af mahogni, svunget top med vifteformet intarsia, todelt spejlglas med det originale glas. 1810-20. H.123 B. 46 cm. Fremstår med ældre restauration, ridse i spejlfelt.
Varenr: 4808893
19:26:00
Väggfält sengustavianskt
VÄGGFÄLT/SPEGEL, omkring år 1800, sengustaviansk, förgylld samt bemålad, dekor av äggstavsbård, palmetter, krön med svan och pärlstavsgirland, ca 228x87 cm
Varenr: 4810411
DKK 4.691 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-10-2017
20:09:00
Se mere
Spegel Carl Thim
SPEGEL, 1800-talets första del, stockholmsarbete i empire, etikettsignerad Carl Thim (CT., spegelfabrikör och grosshandlare i Stockholm 1818-1834), förgylld, delvis bemålad dekor i pastellage i form av bl.a. sfinxar och fyrfat, ca 136x75 cm
Varenr: 4810413
DKK 3.127 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-10-2017
20:15:00
Se mere
Spegel Karl Johan
SPEGEL, Karl Johan, 1800-talets första hälft, förgylld och bemålad, delvis träskuren dekor, ca 165x84 cm
Varenr: 4810419
DKK 2.346 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-10-2017
20:33:00
Se mere
Spegel rokoko 1700-talets andra hälft
SPEGEL, stockholmsarbete i rokoko, Ehrhart Göbels art, förgylld, fasettslipat glas, skuren dekor och papier-maché, höjd ca 133x60 cm
Varenr: 4810421
20:39:00
Se mere
Tom Stepp for FDB. Flow spejl
Tom Stepp for FDB. Flow spejl. Udført med ramme af eg. Produceret for FDB brændemærket. L. 119 cm. B. 39 cm. Udstillingsmodel.
Varenr: 4812764
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-10-2017
20:50:00
Spiegel in Teak von Aksel Kjersgaard für Odder, 1960er
Spiegel in Teak von Aksel Kjersgaard für Odder, 1960er Jahre. Rückseitig bezeichnet mit Brandstempel. Maße ca: ca. 82 x 51 cm. Gebrauchsspuren,
Varenr: 4808489
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-10-2017
20:51:00
DKK 298
Spegel
SPEGEL, 1900-talets mitt, glasram med stiliserat mönster, ca 57x42 cm
Varenr: 4810430
DKK 1.564 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-10-2017
21:06:00
Se mere
Christian VIII Spejl i ramme af mahogni
Christian VIII Spejl i ramme af mahogni, med svungen top og halvsøjler. 1830-40. H. 103, B. 44 cm. Fremstår med små finerskader, anløbent spejl.
Varenr: 4776368
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-10-2017
11:56:00
Hollandsk / frisisk spejl af messingblik, 1800-tallets sidste halvdel
Hollandsk / frisisk spejl af messingblik, rigt drevet med blomster, muslinge og frugter, facetslebet, feltinddelt spejlglas. H. 58 cm, B. 32 cm. Barok stil, 1800-tallets sidste halvdel. Aldersrelateret stand, delvist anløbet spejlglas, mangler ene søm.
Varenr: 4812728
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 24-10-2017
15:32:00
Oval spegel. 1900-talets första hälft.
Oval spegel. 1900-talets första hälft. Ram i mörkbetsat trä. Längd 43 cm. Höjd 37 cm. Märken och mindre repor på spegelglaset.
Varenr: 4813229
DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-10-2017
16:21:48
DKK 235
Spejl i ramme af mahogni, 1800-tallet
Spejl i ramme af mahogni. 1800-tallet. H. 135 B. 60 cm. Fremstår med brugsspor i form af ridser og enkelte afslag.
Varenr: 4812664
DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-10-2017
19:16:00
 1 2  >>