Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Christian Hvidt. SM-76. Spisebord/konferencebord af elmetræ (3)
Christian Hvidt. SM-76. Spisebord/konferencebord af elmetræ bestående af et bord nr. 416 H. 73 x 160 x 70, 2 halvborde nr. 415 H. 73 x 70 x 160 cm. Fremstillet hos Søborg møbler. Denne vare er en udstillingsmodel fra Søborg Møbler. Mærker og brugsspor kan forekomme. Vejledende udsalgspris kr. ...
Varenr: 4762618
DKK 20.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 17-10-2017
20:59:00
DKK 8.400
Henrik Pedersen, spisebord Model Float (3)
Henrik Pedersen. Spisebord model Float med bordplade af hvidt laminat, ben af metal. To tillægsplader medfølger. H 76, L 210, B 95 cm. Isat plader L310. (3)
Varenr: 4806372

DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-10-2017
11:05:11
DKK 1.950
Bord med orientalisk dekor
BORD med orientalisk dekor, troligtvis Kina, 1900-tal, höjd ca 76, 96x96 cm
Varenr: 4805890
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
12:06:00
Se mere
Piet Hein & Bruno Mathsson. Ben og beslag til elipsebord (5)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Ben og beslag til elipsebord af forkromet stål samt afstivningskinne af aluminium. H. 68 cm. Fremstår med brugsspor i form af små ridser. (4)
Varenr: 4780753
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-10-2017
12:39:47
DKK 475
Carl Malmsten matgrupp
CARL MALMSTEN, matgrupp "Vardags", 5 dlr, bestående av 4 matstolar samt bord med 2 iläggsskivor, höjd bord ca 75, diameter 110, längd med skivor 220 cm
Varenr: 4805911
DKK 3.127 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-10-2017
13:02:00
Se mere
Esszimmergruppe bestehend aus Esstisch, ausziehbar mit vier Stühlen, (5)
Esszimmergruppe bestehend aus Esstisch, ausziehbar mit vier Stühlen. Korpus aus Mahagoni lackiert. Sitzflächen der Stühle gepolstert mit Stoff überzogen. Maße ca: B. 110, H. 76 jede platté B. 51 cm. Gebrauchsspuren. (5)
Varenr: 4806627
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 18-10-2017
13:08:43
DKK 372
Design Marcel Wanders modell Container table Moooi
MARCEL WANDERS, "Container table", för Moooi, Nederländerna, höjd ca 72, diameter 140 cm
Varenr: 4805937
DKK 4.691 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
14:08:00
Se mere
Spisebord samt spejl, 1900-tallet(2)
Spisebord i bejdset rodtræ og bøg, fineret bordplade med afrundede hjørner, sarg med seks skuffer, på balusterformede ben, hvorimellem fodliste. H. 75 cm, L. 125,5 cm, B. 89 cm. Fremstår med kraftig slitage, herunder krakeleringer, misfarvninger og små afslag i finer. Flere nøglebeslag mangler. ...
Varenr: 4774294
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 18-10-2017
14:23:00
Ovalt salonbord med seks stole i mahogni (11)
Salonsæt bestående af ovalt bord i mahognifinér med cabrioleben h. 74 cm L. 120 cm B. 89 cm. Fire tillægsplader á 27 cm. Sæt på seks stole betrukket med grønt/stribet betræk h. 92 cm B. 44 cm sh. 46 cm. Med aldersrelaterede brugsspor (11)
Varenr: 4803296
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-10-2017
15:04:30
DKK 575
Bruno Mathsson & Piet Hein bord superellips
BRUNO MATHSSON & PIET HEIN, Fritz Hansen, "Superellips", matbord, bordsskiva i vitt laminat, kant i borstad aluminiumutdragbart, förkromade spännben, höjd ca 70, 180x120 cm
Varenr: 4805982
DKK 4.691 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-10-2017
16:04:00
Se mere
Esszimmergruppe bestehend aus Esstisch, mit vier Stühlen, (5)
Esszimmergruppe bestehend aus Esstisch, mit ekstra platté. Und vier Stühlen. Korpus aus Holz lackiert. Maße ca: B. 90/ 104 cm. Gebrauchsspuren. (5)
Varenr: 4806628
18:10:00
DKK 298
Børge Mogensen. Spisebord af teak med klapper
Børge Mogensen. Spisebord af fineret teak, monteret med stel af massiv eg. Monteret med klapper i begge sider; skråstivere af stål. Formgivet omkring 1952. Fremstillet ved Søborg Møbelfabrik. H. 73 L. 140/240 B. 90 cm. Brugsspor, enkelte ridser.
Varenr: 4752413
DKK 15.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-10-2017
18:29:52
DKK 4.100
Bruno Mathsson Maria Flap
BRUNO MATHSSON, "Maria Flap", slagbord, del av, för Dux, brännmärkt, höjd 72,5, 140x110 cm
Varenr: 4806046
18:40:00
Se mere
Jonas Lyndby Jensen. Spisebord, model Riverstone, egetræ
Jonas Lyndby Jensen (født 1976). Spisebord, model Riverstone, med organisk formet bordplade i massiv hvidolieret egetræ, monteret på stel med tre ben af massivt hvidolieret egetræ, Ø. 144 cm., H. 73 cm. Produceret hos Wiinberg. Udstillingsmodel med minimale brugsspor. Bordet Riverstone har fået ...
Varenr: 4807209

DKK 12.000 DK, Kolding, Trianglen 18-10-2017
18:52:11
DKK 4.100
Dansk møbelproducent. Spisebord med hollandsk udtræk af teak
Dansk møbelproducent. Spisebord med hollandsk udtræk af fineret teak, på drejede ben. H. 74 cm. L. 129/231 cm. B. 81 cm.
Varenr: 4807212
DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 18-10-2017
18:54:39
DKK 450
Barstole i Amerikansk valnød finér (4)
Barstole betrukket med sort skai og beklædt med amerikansk valnød finér udvendigt. Ben af forkromet metal. Hæve/sænke højde 60/80 cm. Fremstår i original emballage. (4)
Varenr: 4787218

DKK 2.300 DK, Odense, Kratholmvej 18-10-2017
19:10:00
DKK 525
Ole Wanscher. 'Rungstedlund' spisestue (9)
Ole Wanscher 1903-1985. 'Rungstedlund' spisestue af mahogni, bestående af ovalt spisebord med udtræk, tre tillægsplader med sarg, fire stole betrukket med møbelstof samt skænk med tre låger i fronten. Nøgler medfølger. Bord. H. 73,5, L. 145, D. 105 cm. Tre tillægsplader à 65 cm. Stol Sh. 44 cm. ...
Varenr: 4807026
DKK 4.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 18-10-2017
19:16:00
DKK 700
Arne Jacobsen for Fritz Hansen. Cirkulært spisebord
Arne Jacobsen 1902-1971. Cirkulært spisebord, bordplade fineret eg, ben af hvidlakeret stål. H. 72 Ø 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Denne vare er en udstillingsmodel fra Søborg Møbler. Brugsspor, mindre ridser/mærker kan forekomme.
Varenr: 4806730
DKK 5.000 DK, Helsingør, Støberivej 18-10-2017
19:26:00
Engelsk three-pillar table af mahogni. (4)
Engelsk three-pillar table af mahogni med profileret kabt, svungne ben med sko i form af løvefødder og hjul af messing. Tre tillægsplader à 44-91 cm. H. 70 L. 277, D. 111,5 cm. Medfølgende beslag af messing. Brugsspor, ridser og mærker, et løst hjul medfølger. (4)
Varenr: 4805187
DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 18-10-2017
19:29:00
Piet Hein / Bruno Mathsson. Kvadratisk bord
Piet Hein / Bruno Mathsson. Kvadratisk bord, med plade af hvid laminat, alukant monteret med spændben af forkromede stålrør. H. 70 L. 80 D. 80 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsslitage på plade, ridser på kantlister og anløbne på ben.
Varenr: 4806610
DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-10-2017
19:31:00
DKK 375
Hastrup.10 sammenklappelige spiseborde / partyborde (10)
Hastrup. 10 sammenklappelige spiseborde / partyborde. Ben af forkromet stål. Plader med bøgetræslaminat. H. 73 L. 120 B. 80 cm. Fremstår med brugsslitage, afslag. Proveniens: Hotel Hornbækhus.
Varenr: 4803570
DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 18-10-2017
19:33:00
DKK 325
Superellips konferensbord
BRUNO MATHSSON & PIET HEIN, bord "Superellips", Fritz Hansen, Danmark, tvådelad skiva, 10 förkromade spännben, uttag för datorer, ca höjd ca 71, 420x140 cm
Varenr: 4806066
DKK 3.909 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-10-2017
19:34:00
Se mere
Ole Wanscher. Par lænestole af mahogni, model PJ112 (2)
Ole Wanscher. Par lænestole med stel af mahogni, løse originale hynder betrukket med uld, H. 75 B. 66 sædehøjde 40 cm. Formgivet 1951. Fremstillet hos P. Jeppesen Møbelfabrik, model PJ 112. Fremstår med brugsspor, slitage på betræk. (2)
Varenr: 4806308
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-10-2017
19:36:00
DKK 2.100
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superelipsebord. Arne Jacobsen. Fire stole model 3107 (5)
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superelipsebord. L. 150 cm. Arne Jacobsen. Fire stole model 3107. Hvidlakeret. SH. 42 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Alle dele fremstår med mærker samt brugsspor. (5)
Varenr: 4791504
DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-10-2017
19:37:00
DKK 5.000
4 bambus møbler
4 bambus møbler, bord med ilagt plade af glas. H. 51 L. 99 D. 58 cm. Par lænestole samt sofa. L. 140, sædehøjde ca. 40 cm. Aldersrelateret slitage; skrammer. (4)
Varenr: 4802226
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-10-2017
19:39:00
DKK 425
Piet Hein & Bruno Mathsson. Superellipse spisebord
Piet Hein & Bruno Mathsson. Super ellipsebord med plade af hvid laminat. Monteret med spændeben af forkromet metal. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 71 L. 150 B. 100 cm. Fremstår med brugsspor og lettere anløbne på ben.
Varenr: 4806934
DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-10-2017
19:40:00
DKK 1.700
Charles & Ray Eames, sæt glasfiberstole model La Fonda, + lille spisebord fra Vitra (4)
Sæt glasfiberstole model La Fonda + lille spisebord, amerikansk design af Charles & Ray Eames, fremstillet hos Vitra. Formgivet i 1961. Skaller af hvid glasfiber med betræk af orange, let velouragtigt stof, La Fonda stel af støbt aluminium med forkromet overflade. Betegnet på undersiden med ...
Varenr: 4806191
DKK 3.721 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 18-10-2017
19:45:00
Ovalt spisebord samt sæt på 12 højryggede stole af cremefarvet guldstafferet træ (18)
Ovalt spisebord samt sæt på 12 højryggede stole af cremefarvet guldstafferet træ med cabriole ben, udskåret med rocailler, rosetter og bladværk, sæder af petroleumsfarvet mønstret møbelstof. Bord med udtræk. H. 76 L. 165 D. 125. 1 plade med sarg af 30 cm. 4 finérplader af 55 cm. Samlet længde 415...
Varenr: 4802189
DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-10-2017
19:56:00
Langbord af hardwood, spansk barok stil
Langbord af hardwood, barok stil, Spanien eller Portugal, 1900-tallet. H. 75 L. 282. D. 77 cm. Brugs- og aldersrelateret slitage.
Varenr: 4805583
DKK 8.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-10-2017
19:58:00
DKK 4.400
Bord af massivt fyrretræ, shaker-stel
Bord af massivt fyrretræ med shaker-stel H. 71, B. 77,5, L. 130 cm. Brugsspor.
Varenr: 4791748
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-10-2017
19:59:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9  >>