Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Spisestel, kaffestel i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Meissen. Et sæt på tolv tallerkner af porcelæn, 1800/1900-tallet (12)
Meissen. Et sæt på tolv tallerkner af porcelæn, 1800/1900-tallet (12). Meissen. Et sæt på tolv tallerkner af porcelæn med guldkant, dekorerede i farver med blomster og sommerfugle. 1800/1900-tallet. Ø 25 cm. (12) Varenr: 4691933 DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-07-2017 20:38:00 DKK 4.500
Kaffeservice af porcelæn Edelstein Bavaria Silvana bestående af  41 dele.
Kaffeservice af porcelæn Edelstein Bavaria Silvana bestående af 41 dele.. Kaffeservice af porcelæn Edelstein Bavaria Silvana bestående af 12 kaffekopper, 12 underkopper, 12 side tallerkener, 1 flødekande, 1 sukkerskål, 1 kaffekande, 2 større og mindre kagefade. 41 dele. Varenr: 4708364 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-07-2017 20:39:00 DKK 325
Mokka- Tasse mit Deckel und Unterteller, KPM Berlin, Dekor Friedrich der Grosse (3)
Mokka- Tasse mit Deckel und Unterteller, KPM Berlin, Dekor Friedrich der Grosse (3) . Mokka-Tasse mit Deckel und Untertasse, KPM Berlin, Porzellan, farbig und gold staffiert, Dekor Friedrich der Grosse, jeweils mit blauer Unterglasur-Zeptermarke; Höhe (Tasse mit Deckel) 9,5cm, D. (Untertasse 12,5cm); Gebrauchsspuren, Abrieb, zwei feine Brandrisse. (3) Varenr: 4706854 DKK 2.417 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 20-07-2017 20:41:00 DKK 1.078
Glasbakke med spejl, Murano, Italien, håndslebet i rokokostil
Glasbakke med spejl, Murano, Italien, håndslebet i rokokostil. Murano, Italien, rektangulær bakke med plade med spejlbelægning, farveløst glas, floralt mønster med galant scene, plastisk glasbånd med rød trådindsmeltning, to guldfarvede metalgreb i siden med form som fisk, L. ca. 44 cm (med hanke), B. ca. 33 cm, fremstår med slitage, minimale misfarvninger ... Varenr: 4701447 DKK 3.718 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 20-07-2017 20:45:00 DKK 669
Royal Copenhagen 'Blå Blomst' Flettet, kaffeservice (46)
Royal Copenhagen 'Blå Blomst' Flettet, kaffeservice (46). Royal Copenhagen 'Blå Blomst' Flettet, kaffeservice bestående af: 4 tallerkner 1625, 5 tallerkner 1626, fad 1691, kaffekande 1794, flødekande 1538, flødekande 1536, stage 3303, 8 underkopper 1549A, låg 1788, 5 tekopper 1551, 6 teunderkopper 1551, 10 kaffekopper 1549. Samt 'Musselmalet' ... Varenr: 4720258 DKK 2.500 DK, Herlev, Dynamovej 21-07-2017 11:29:45 DKK 1.800
Kaffeservice af porcelæn dekoreret i guld og blåt med blomster og bladværk  (24).
Kaffeservice af porcelæn dekoreret i guld og blåt med blomster og bladværk (24).. Kaffeservice af porcelæn dekoreret i guld og blåt med blomster og bladværk, bestående af 5 kaffekopper, 8 underkopper, 8 side tallerkener, 1 fad, 1 flødekande, 1 sukkerskål. i alt 24 dele. Varenr: 4715642 DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-07-2017 14:11:00 DKK 300
Bing & Grøndahl. Empire kaffestel (41)
Bing & Grøndahl. Empire kaffestel (41). Bing & Grøndahl. Empire kaffestel bestående af 2 kagefade, 1 kaffekande, 1 sukkerskål, 1 flødekande, 2 aflange kagefade 11 kagetallerkner, 14 underkoppe, 8 kaffekopper og 1 småkageskål. Varenr: 4722752 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 21-07-2017 15:09:00 DKK 1.100
Bing & Grøndahl. Dele til ældre spisestel saksisk blomst (24)
Bing & Grøndahl. Dele til ældre spisestel saksisk blomst (24). Bing & Grøndahl. 'Saksisk Blomst' gammelt middagsservice af porcelæn bestående af: Lågterrin Ø 22 cm. 2 saucekander, 2 ovale fade, 1 dyb tallerken Ø 24 cm. 2 dybe tallerkner Ø 25,5 cm, 10 middags tallerkner Ø 24 cm ( varieret størrelser) 6 side tallerkner Ø 14 cm. Fremstår med brugsspor og let ... Varenr: 4715225 DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 21-07-2017 15:15:00 DKK 725
Aluminia. 'Anne Sofie' middagsservice (48)
Aluminia. 'Anne Sofie' middagsservice (48). Aluminia. 'Anne Sofie' middagsservice af fajance bestående af: 12 middagstallerkner, Ø 23,5 cm. 12 suppetallerkner, Ø 23 cm. 14 kagetallerkner, Ø 17 cm. 2 dessedert tallerkener Ø 18 cm., 1 rund skål Ø 26 cm., 1 rund skål med låg Ø 26 cm. 1 ovalt fad L 38 cm., 1 ovalt fad L 33 cm. Fremstår med ... Varenr: 4723242 DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 21-07-2017 18:08:00 DKK 375
 Bing & Grøndahl. 'Empire', service af porcelæn (57)
Bing & Grøndahl. 'Empire', service af porcelæn (57). Bing & Grøndahl Empire spise- og kaffestel bestående af: 1. sortering:2 stk. kaffekopper u/nr. Ø 7,8 cm.12 stk. undekopper u/nr. Ø 13,5 cm. 2 stk te kopper nr. 1082 stk. underkopper nr. 1084 stk. kagetallerkener u/nr. Ø 15,5 cm.1 stk. sukkerskål u/låg nr. 941 stk. mælkekande nr. 861 stk. ... Varenr: 4723712 DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-07-2017 18:33:00 DKK 1.150
 Tysk punchbowle samt krus (7)
Tysk punchbowle samt krus (7) . Tysk punchbowle samt krus af glaseret fajance, rigt dekoreret med bladværk, drueranker og bygninger fra Tyske områder. H. 9 - 30 cm. Fremstår med få brugsspor. (7) Varenr: 4723248 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 21-07-2017 18:34:00 DKK 300
Bing & Grøndahl, Empire, porcelæn (48)
Bing & Grøndahl, Empire, porcelæn (48). Bing & Grøndahl, Empire, porcelæn bestående af mælkekande, tekande, tevarmer, 12 kagetallerkner, 5 middagstallerkner, 6 dybe tallerkner, 4 tekopper, 6 underkopper, 4 kaffekopper, 3 underkopper, 1 serveringsskål, 2 serveringsfade i bladform, 1 smørkrukke med skår, 1 serveringsfad med skår. (48) Varenr: 4722893 DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-07-2017 19:19:00 DKK 2.200
Royal Copenhagen 'Musselmalet' Servisdelar (16)
Royal Copenhagen 'Musselmalet' Servisdelar (16). Kgl. Porcelæn/Royal Copenhagen 'Musselmalet' Servisdelar. Samling bestående av: 6 st. halvblonda assietter nr 574, 1 st. 1:a sort. (liten nagg på fotring). 2 st. små halvblonda assietter nr. 575, 1 st. 1:a sort. (tillverkningstid 1898-1923), 1 st. 2:a sort. 2 st. tekoppar nr. 75, 2:a sort. ... Varenr: 4723209 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 21-07-2017 19:23:00 DKK 879
Danild Harlekin stel (28)
Danild Harlekin stel (28). Danild Harlekin stel bestående af9 underkopstallerker Ø 13, 5 cm7 kagetallerkner Ø 17 cm5 spisetallerkner Ø 22,5 cm, 1 m/minimal kanthak4 dybe tallerkner Ø 20 cm1 ildfast fad Ø 18 cm1 ildfast fad 27 x 16,5 cm1 sovsekande H 7 cm1 saltbøsse Stellet fremstår med alm. brugsspor og smuds ( 28) Varenr: 4723713 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-07-2017 19:27:00 DKK 500
Bing & Grøndahl kaffeservice 35 dele
Bing & Grøndahl kaffeservice 35 dele. Bing & Grøndahl. Kaffestel 1853 - 1897. Kaffestel med guldkant, bestående af kaffekande H. 21 cm, tekande H. 21 cm, sukkerskål Ø. 15 cm, flødekande H. 10 cm, 8 kaffekopper, 8 underkopper, 12 kagetallerkener, 1 ovalt fad L. 27 cm, 2 runde fade Ø. 27 cm. Fremstår med brugsspor, herunder slidt ... Varenr: 4723803 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 21-07-2017 19:41:00 DKK 300
Grethe Meyer for Kgl. P. 'Blå Kant' steldele af fajance (33)
Grethe Meyer for Kgl. P. 'Blå Kant' steldele af fajance (33). Grethe Meyer for kgl. P. 'Blå Kant' steldele af fajance, bestående af, bouillonkopper nr. 084, ni kaffekopper nr. 8042, 12 underkopper nr. 073, salt og peber og to æggebægre. (33) Varenr: 4722155 DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-07-2017 19:48:00 DKK 300
 Royal Copenhagen. Musselmalet helblonde terrin og underfad, 1. sort. (3)
Royal Copenhagen. Musselmalet helblonde terrin og underfad, 1. sort. (3) . Royal Copenhagen. Stor Musselmalet helblonde terrin med låg med tilhørende underfad. Terrin nr. 1109, låg 1109 og underfad 1110. L. 42 cm. 1. sort. (3) Varenr: 4723707 DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-07-2017 20:00:00 DKK 3.200
KPM Jugendstil Konfektschale Porzellan, Werner, Berlin, um 1910
KPM Jugendstil Konfektschale Porzellan, Werner, Berlin, um 1910. Königliche Porzellan-Manufaktur Berlin Schale mit Silbermontierung, im Auftrag J.H.Werner, Hofjuweliers des Kaisers Wilhelm II. und Begründer der KPM-Sammlung des Johanniter-Ordens, gefertigt. Hellblauer Fond, reliefierter runder Korpus, 800er Silbermontierung, Ø ca. 19 cm, blaue Zeptermarke, ... Varenr: 4712636 DKK 1.859 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-07-2017 21:01:00 DKK 744
Teservis, Royal Imperial, England, 16 delar (16)
Teservis, Royal Imperial, England, 16 delar (16). Teservis, Royal Imperial, England. Utförd i vitt benporslin med polykroma figurscener i rokokostil samt förgyllda kanter. Uppsättningen består av: 4 tekoppar, 6 tefat och 6 assietter. Ställvis slitage på förgyllningen. Varenr: 4711324 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 21-07-2017 21:15:00 DKK 229
Wedgwood Napoleon Ivy
Wedgwood Napoleon Ivy. WEDGWOOD, "Napoleon Ivy", matservis, 20 dlr, porslin, England, 1900-tal, bestående av: 6 mattallrikar, 2+6 desserttallrikar, 6 assietter, såskanna, skål Varenr: 4724299 DKK 2.294 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-07-2017 10:00:00
Se mere
Kgl. P Musselmalet ovalt serveringsfad
Kgl. P Musselmalet ovalt serveringsfad. Kgl. P / Royal Copenhagen, ældre ovalt Musselmalet serveringsfad, i bundet mærket N2.1 sort. L.41 cm. Varenr: 4725002 DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-07-2017 19:19:00 DKK 1.100
Altwasser te- och kaffekoppar
Altwasser te- och kaffekoppar. ALTWASSER, kaffekoppar och tekoppar, 12 dlr., bestående av: 6 st tekoppar med fat, 6 st kaffekoppar med fat, kopparnas diameter 6,5 resp 9 cm Varenr: 4724392 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-07-2017 20:36:00
Se mere
Konvolut Moccatassen und Schalen, Meissen, Nymphenburg und Höchst, Porzellan (17)
Konvolut Moccatassen und Schalen, Meissen, Nymphenburg und Höchst, Porzellan (17). Konvolut Moccatassen und Schalen, Meissen, Nymphenburg und Höchst, weißes Porzellan mit farbigen Blütendekor und goldfarbenen Rand, je unterseitig mit Herstellermarkierung, bestehend aus: einer Moccatasse mit dazugehöriger Untertasse von Nymphenburg, erste Wahl, Maße: H. 7 cm, D. 7-15 cm, 1 ... Varenr: 4708309 DKK 1.636 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-07-2017 17:19:00 DKK 297
Knabstrup. Middags- og kaffeservice (98)
Knabstrup. Middags- og kaffeservice (98). Knabstrup. Middags- og kaffeservice bestående af: 4 frokosttallerkner Ø 22 cm, 13 middagstallerkner Ø 24,5 cm, salt & peber, 4 kander, sukkerskål, 6 stager, 3+2 små skåle, 7 tekopper med 5 underkopper, 1 kaffekande, 7 kuvertaskebægre, 8 kaffekopper med 11 underkopper, 9 kagetallerkner, 2 runde ... Varenr: 4721451 DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-07-2017 19:04:00 DKK 400
Rörstrand Bengali matservis
Rörstrand Bengali matservis . RÖRSTRAND, "Bengali", matservis, 54 dlr, röd, bestående av: 12 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 10 förrättstallrikar, 12 assietter, 2+1+1 uppläggningsskålar, 2+2 uppläggningsfat Varenr: 4724493 DKK 1.377 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23-07-2017 19:33:00
Se mere
Bing & Grøndahl. 'Sommerfuglestellet' frokosttallerkener (12)
Bing & Grøndahl. 'Sommerfuglestellet' frokosttallerkener (12). Bing & Grøndahl. 'Sommerfuglestellet'. 12 frokost tallerkener med guldkant. Ø 21,5 cm. 7 stk. 2. sortering, 5 stk. 1. sortering. En tallerken fremstår med kanthak. (12) Varenr: 4722566 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-07-2017 20:01:00 DKK 1.000
Teservis, porslin, Gustavsberg. 25 delar (25)
Teservis, porslin, Gustavsberg. 25 delar (25). Teservis, porslin, Gustavsberg. 25 delar. Utförd i vitt porslin med förgylld dekor. 11 tekoppar, 12 tefat, 1 tekanna med lock och 1 mjölkkanna. Dekor av Vivianne. Kantnagg på tekannans pip, bruksslitage. Varenr: 4697111 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 23-07-2017 20:34:00 DKK 229
Kgl. Porcelæn.  Dele til spise- og kaffestel 'Fensmark' (90)
Kgl. Porcelæn. Dele til spise- og kaffestel 'Fensmark' (90). Royal Copenhagen. Dele til spise- og kaffestel 'Fensmark': 11 middagstallerkner nr. 9586 15 dybemiddagstallerkner nr. 9587, en med chip på kant 9 dybe desserttallerkner nr. 9590 9 kaffekopper nr. 9481, hvoraf en 2. sort. 12 underkopper nr. 9481 11 kagetallerkner nr. 9483 1 sukkerskål ... Varenr: 4714104 DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 24-07-2017 11:26:00 DKK 325
Bing & Grøndahl. 'Mågestel' middags- og kaffeservice (67)
Bing & Grøndahl. 'Mågestel' middags- og kaffeservice (67). Bing & Grøndahl. 'Mågestel' middags- og kaffeservice bestående af Guldkant 9 middagstallerkner, gennembrudt kant, Ø 24.5 cm 10 dybe frokosttallerkner, gennembrudt kant, Ø 21.5 cm 11 sidetallerkner, gennembrudt kant, Ø 15.5 cm 6 underkopper, gennembrudt kant Øvrige 12... Varenr: 4725123 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017 12:20:00 DKK 3.400
Herta Bengtsson for Rörstrand, Blå Eld (60)
Herta Bengtsson for Rörstrand, Blå Eld (60). Samling Rørstrand stel, Blå Eld, af Herta Bengtsson bestående af 6 hvide tallerkner nr 601 Ø 23 cm. fire blå tallerkner nr 601 Ø 23 cm. Syv hvide assister nr 592 Ø 15,5 cm, fem smørtallerkner nr 602. salt og peberkar. Mangler en prop. Fire æggebægere nr 611, fløde kande nr 548. Skål H. 6 cm. tre... Varenr: 4721177 DKK 2.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-07-2017 12:29:00 DKK 1.300
 1 2 3 4 5  >>