Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Spisestel, kaffestel i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
   1 2 3 4 5 6  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Matservis Kunglig Dansk
Matservis Kunglig Dansk . ROYAL COPENHAGEN, servis, 93 dlr, "Sachsisk blomst", bestående av: 14 mattallrikar (#1710), 13 förrätt/efterrättalrikar (#1623), 37 assietter (#1625), 18 kaffekoppar med fat (#1546), 2 lövformade fat (#1599), fiskfat (#1561), rund skål (#1543), avlång skål (#1590), snäckformad fat (#1606), salt... Varenr: 4634969 DKK 7.741 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2017 10:40:00
Se mere
Royal Copenhagen, Frijsenborg, kaffe- og spisestel af porcelæn (45)
Royal Copenhagen, Frijsenborg, kaffe- og spisestel af porcelæn (45). Royal Copenhagen, Frijsenborg, kaffe- og spisestel af porcelæn bestående af otte dybe tallerkener nr. 1614, ni tallerkener nr. 1623, 12 kage/sidetallerkener nr. 1626, ni kopper nr. 1870, en kaffekande nr. 1788, to bladfade nr. 1866, tre fade nr. 1717 (2. sort.), nr. 1526 og nr. 1864 samt en ... Varenr: 4635390 DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 12:49:46 DKK 550
Royal Copenhagen. Samling musselmalet porcelæn. (21)
Royal Copenhagen. Samling musselmalet porcelæn. (21). Royal Copenhagen. Samling 3. sort. musselmalet porcelæn, bestående af halvblonde (nr. 756): 6 kopper, 6 underkopper, 7 tallerkener (nr. 575). Fad på fod (4. sort.) samt 2. sort. helblonde fad med lille afslag. (21) Varenr: 4635307 DKK 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 25-04-2017 14:46:00 DKK 875
Poisson Arcoroc France. Seks tallerkner og fad, glas i form af fisk (2)
Poisson Arcoroc France. Seks tallerkner og fad, glas i form af fisk (2) . Poisson Arcoroc France. 6 tallerkner samt fad af glas i form af fisk. Liggende I original emballage. Varenr: 4631997 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-04-2017 14:56:00 DKK 300
Rosenthal Kaffeeservice für 6 Personen, Modell 'Sanssouci' (21)
Rosenthal Kaffeeservice für 6 Personen, Modell 'Sanssouci' (21). Rosenthal Kaffeeservice für 6 Personen, Modell 'Sanssouci' bestehend aus 1 Kaffeekanne, 1 Zuckerdose, 1 Milchgießer, 6 Tassen mit Untertassen und 6 Kuchenteller. Unterseitig gemarkt. Normale Gebrauchsspuren, müsste gereinigt werden. Höhe der Kaffeekanne 28,2 cm, Durchmesser der Kuchenteller 20 ... Varenr: 4602658 DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-04-2017 15:05:00 DKK 297
Kgl.P juleplatter samt julekopper. B&G skibsplatter (27)
Kgl.P juleplatter samt julekopper. B&G skibsplatter (27). Kgl.P. juleplatter årg. 1979-1986 . Julekopper med underkopper årg. 1979-80-82-83-84-85-86.Bing & Grøndahl 13 skibsplatter. Varenr: 4631968 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-04-2017 15:19:00 DKK 400
Rörstrand service af fajance; Ostindia bestående af 34 dele.
Rörstrand service af fajance; Ostindia bestående af 34 dele.. Rörstrand service af fajance; Ostindia bestående af 11 dybe tallerkener Ø. 21-24 cm, 17 flade tallerkener Ø. 16-24 cm. 1 underkop Ø. 13 cm. 1 sovseskål H. 10 cm, 2 fade L. 32-34cm, 2 terriner H. 15-20 cm ialt 34 dele. Fremstår med enkelte misfarvninger i fajancen. Varenr: 4635224 DKK 1.800 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 18:02:00 DKK 1.600
Engelsk Fajance. Johnson Bros service Raleigh (25)
Engelsk Fajance. Johnson Bros service Raleigh (25). Engelsk Fajance. Johnson Bros service Raleigh bestående af 9 dybetallerkner Ø. 24 cm., 5 fladetallerkner Ø. 24 cm. 6 ovale fade L. 19 - 35 cm, 1 saucekande H. 10 cm, 1 oval suppeterrin L. 37 cm. 1 lågterrin L. 28 cm, 1 oval skål L. 22 cm, 1 terrin (uden låg) L. 28 cm. Fremstår med krakeleringer ... Varenr: 4635296 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 18:02:00 DKK 325
Restservice, Walküre/Bayreuth, grün mit Goldrand (59)
Restservice, Walküre/Bayreuth, grün mit Goldrand (59). Restservice, Walküre/Bayreuth, grün mit Goldrand, bestehend aus: 30 Mokkatassen, H. 5 cm. 23 Mokkauntertassen, D. 12 cm, 6 Kaffeeuntertassen, D. 13 cm. 8 Mokkatassen mit stärker beriebenem Goldrand. (59) Varenr: 4561072 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-04-2017 18:26:00 DKK 297
Pillivuyt. 'Solene' middags- og kaffeservice (55)
Pillivuyt. 'Solene' middags- og kaffeservice (55). Pillivuyt. 'Solene' middags- og kaffeservice bestående af: 12 middagstallerkener Ø 25 cm, 12 dybe tallerkener Ø 21 cm, 12 frokosttallerkener Ø 19,5 cm, 11 skåle Ø 14 cm, 1 sauceskål, 1 sukkerskål, 1 flødekande, 2 kaffekopper, 2 kaffeunderkopper samt 1 lille ovalt fad L. 17 cm. (55) Varenr: 4636052 DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-04-2017 18:27:00 DKK 875
Melitta Kaffekanne mit Wärmer / Isolierhaube, 60er Jahre
Melitta Kaffekanne mit Wärmer / Isolierhaube, 60er Jahre. Kaffeekanne aus weißem Porzellan, Marke Melitta, 1960er Jahre, Kanne mit seitlicher Handhabe, hoch angesetzter Tülle, unterseitig mit grünem Manufakturstempel 'Melitta - Germany', mit Deckel, dort innenseitig mit Gravur, der Kanne zugehörigem Wärmer / Isolierhaube, diese innenseitig mit blauer ... Varenr: 4624713 DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-04-2017 18:30:00 DKK 297
Royal Copenhagen, 'Frijsenborg' kaffe- og middagsservice af porcelæn (135)
Royal Copenhagen, 'Frijsenborg' kaffe- og middagsservice af porcelæn (135). Royal Copenhagen, 'Frijsenborg' kaffe- og middagsservice af porcelæn. Servicen består af 6 dybe suppetallerkner, Ø 25 cm 6 flade middagstallerkner, Ø 25 cm 12 flade frokosttallerkner, Ø 22 cm 16 sidetallerkner, Ø 17.5 cm 14 kagetallerkner, Ø 15.5 cm 26 te-/kaffekopper 32 ... Varenr: 4632126 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 18:30:00 DKK 1.100
Nymølle fajance stel af Axel Brüel (40)
Nymølle fajance stel af Axel Brüel (40). Nymølle fajance stel af Axel Brüel. Stellet består af: 8 the-kopper, 6 underkopper Ø. 16 cm, 10 kagetallerkner Ø. 17 cm, 11 frokosttallerkner Ø. 20 cm, 1 fad Ø. 25 cm, 1 flødekande H. 9 cm, 1 sukkerskål H. 6 cm samt 2 saltkar Ø. 5 cm. Fremstår med krakeleringer og dele med kantafslag.. (40) Varenr: 4635231 DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 19:01:00 DKK 300
Lyngby Porcelænsfabrik. Danild / Harlekin middags og kaffeservice (70)
Lyngby Porcelænsfabrik. Danild / Harlekin middags og kaffeservice (70). Lyngby Porcelænsfabrik, Danild / Harlekin middags- og kaffeservice bestående af: 17 middagstallerkener Ø 22,5 cm., 17 dybe tallerkener Ø 20 cm., 13 dessert tallerkener Ø 16,5 cm., 6 kaffe kopper, 10 underkopper Ø 13 cm., 2 trapez formede fade L. 28 - 33 cm., 1 firkantet fad med håndtag L. 18 cm.,... Varenr: 4633379 DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 19:05:00 DKK 2.500
Desiree. Service af glaseret stentøj (202)
Desiree. Service af glaseret stentøj (202). Desiree. Service af glaseret stentøj. Bestående af; 12 middagstallerkener, 5 frokosttallerkener, 26 kagetallerkener, 15 sidetallerkener, 13 dybe tallerkener, 1 kartoffelskål, 1 rundt fad, 5 div. skåle, 1 sovseskål, 2 smørasietter, 1 lågterrin, 1 kaffekande, 1 te-kande, 2 vandkander, 2 ... Varenr: 4635238 DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-04-2017 19:07:00 DKK 1.150
Bing og Grøndahl, Empire kaffeservice (25)
Bing og Grøndahl, Empire kaffeservice (25) . B&G. Kaffeservice i form af: 2 sortering 6 stk. kaffe kopper Ø 7,5 cm. 2 af dem 1. sortering,6 stk. underkopper Ø 13,5 cm6 stk. kage tallerkener Ø 15,5 cm1 stk. kaffe kande H 24 cm1 stk. skål Ø 20 H 5,5 cm1 stk. lille skål/fad Ø 16 H 3 cm.2 stk. små sekskantede skåle Ø 9 cm H 2 cm.2 stk. små ... Varenr: 4632681 DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-04-2017 19:22:00 DKK 350
Kaffeservis, Eschenbach, Bavaria. 'Svenska landskapsblommor'. 34 delar (34)
Kaffeservis, Eschenbach, Bavaria. 'Svenska landskapsblommor'. 34 delar (34). Kaffeservis, porslin, Eschenbach, Bavaria. "Svenska landskapsblommor", "Svenska landskapsblommor". 34 delar. Uppsättningen består av 11 kaffekoppar, 11 kaffefat och 12 assietter. Kantnagg på en av kopparna, bruksslitage. Varenr: 4627621 DKK < 1.000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 25-04-2017 19:27:00 DKK 232
Samling tysk musselmalet, Jäger Eisenberg. 49 dele.
Samling tysk musselmalet, Jäger Eisenberg. 49 dele. . Samling Jäger Eisenberg, German Democratic Republic service bestående af: 15 kagetallerkner Ø. 15 cm., 15 kopper, 15 underkopper heraf 1 m. skår, 2 små skåle samt 2 flødekander. I alt 49 dele. Varenr: 4630354 DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-04-2017 19:29:00 DKK 325
Jens Harald Quistgaard for Bing & Grøndahl/ Kronjyden/ Nissen, Relief, service af stentøj (59)
Jens Harald Quistgaard for Bing & Grøndahl/ Kronjyden/ Nissen, Relief, service af stentøj (59). Jens Harald Quistgaard for Bing & Grøndahl Kronjyden/Nissen, 'Relief' service af stentøj bestående af; 6 dybe tallerkner nr. 322; 8 middagstallerkner nr. 325; 8 frokosttallerkner nr. 326; 7 kagetallerkner; 1 kande; 1 flødekande; 1 opsats; 1 skål/ gryde m. ører; 1 lille firesidet fad m. greb; 4 ... Varenr: 4629817 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-04-2017 19:30:00 DKK 1.600
Nils Thorsson for Aluminia. 'Sonja' div. dele (24)
Nils Thorsson for Aluminia. 'Sonja' div. dele (24). Aluminia 'Sonja' div. serveringsdele bestående af: 1 fyrfadsvarmer, 4 platter Ø. 15 cm., salt og peber sæt, fad m. æggebæger, kande H. 15,5 cm, flødekande, krukke m . låg H. 10,5 cm., sovsekande, 2 sovseskåle, sennepskrukke, 2 lysestager (ene med afslag på fod) samt krukke. Dertil tekande H. 16 ... Varenr: 4633440 DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-04-2017 19:32:00 DKK 850
Bing & Grøndahl. 'Empire', service af porcelæn (150)
Bing & Grøndahl. 'Empire', service af porcelæn (150). Bing & Grøndahl. 'Empire', div. service af porcelæn best. af; 9 boullionkopper nr. 481, 2 låg 2. sort.; 7 underkopper nr. 463; 1 lågterrin nr. 5, 2. sort.; 2 kaffekopper nr. 23; 20 kaffekopper nr. 102, heraf 4 stk. 2. sort.; 10 tekopper nr. 108, 2. sort.; 20 kuvertaskebægre nr. 30, 2. sort.; 1 ... Varenr: 4630717 DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-04-2017 19:34:00 DKK 3.300
Bing & Grøndahl. 'Måge' service (13)
Bing & Grøndahl. 'Måge' service (13). Bing & Grøndahl. 'Måge' service med guldkant bestående af: 1 opsts nr. 66 med stamme i form af tre delfiner, 1 lav opsats nr. 223, 1 fad nr. 217 med greb i form af søhest, 1 skål nr. 44, 1 tevarmer nr. 237, 2 lysestager nr. 501, 1 vase nr. 219, 1 tandstikholder nr. 183 samt 4 div. ... Varenr: 4623257 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-04-2017 19:35:00 DKK 1.600
Arabia. 'Ruska' service af stentøj (40)
Arabia. 'Ruska' service af stentøj (40). Arabia. 'Ruska' service af stentøj, bestående af 10 kopper og underkopper, 10 kagetallerkener Ø 20 cm., en flødekande, en tekande, en større kande H. 13,5, en sukkerskål med låg, et aflangt fad L. 36 cm. og to runde fade Ø 26-33,5 cm. (40) Varenr: 4635379 DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 19:35:00 DKK 375
Royal Copenhagen. 'Frijsenborg' middags- og kaffeservice af porcelæn (152)
Royal Copenhagen. 'Frijsenborg' middags- og kaffeservice af porcelæn (152). Royal Copenhagen. 'Frijsenborg' middags- og kaffeservice bestående af: 2 frokosttallerkener, 8 suppetallerkener, 11 desserttallerkener, 7 div. fade, 11 tekopper, 13 teunderkopper, 21 kaffekopper, 34 kaffeunderkopper, 32 kagetallerkener, 2 kaffekander, 2 sukkerskåle uden låg, 1 mælkekande, 1 vase,... Varenr: 4631566 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-04-2017 19:36:00 DKK 1.050
Axel Salto for Royal Copenhagen, teservice (41)
Axel Salto for Royal Copenhagen, teservice (41). Axel Salto for Royal Copenhagen, teservice bestående af 12 kopper og underkopper, 12 kagetallerkener Ø 17,5 cm., en tekande, en sukkerskål med låg, en flødekande og to mindre skåle Ø 15,5 cm. Alle dele 1. sort. (41) Varenr: 4635386 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 19:38:00 DKK 2.100
Bing & Grøndahl. 'Måge' middags- og kaffeservice af porcelæn, 1. sort. (74)
Bing & Grøndahl. 'Måge' middags- og kaffeservice af porcelæn, 1. sort. (74). Bing & Grøndahl. 'Måge' middags- og kaffeservice af porcelæn best. af; 10 middagstallerkner nr. 25; 6 desserttallerkner; 7 kaffekopper; 9 underkopper nr. 102; 9 små tallerkner Ø 14 cm.; 1 lågterrin; 9 frokosttallerkner nr. 27; 8 boullionkopper nr. 247; 8 underkopper nr. 247; 1 lille opsats nr. ... Varenr: 4630090 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-04-2017 19:45:00 DKK 2.800
Nils Thorsson for Aluminia. 'Sonja' Spisetallerkner og kaffestel (44)
Nils Thorsson for Aluminia. 'Sonja' Spisetallerkner og kaffestel (44). Aluminia 'Sonja' service bestående af: Spisetallerkner 3 x 23,5 cm, 3 x 21 cm, 2 x 19,5 cm, 7 x 15,5 cm., Dybe tallerkner 2 x 25,5 cm, 5 x 23 cm, 2 x 21,5 cm., 2 suppeskåle, 5 kaffekopper samt 13 underkopper. I alt 44 dele. Fremstår med brugsspor heraf enkelte afslag samt hårrevner. Varenr: 4633411 DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-04-2017 19:45:00 DKK 450
Aluminia, 'Tureby' middagsservice af fajance (69)
Aluminia, 'Tureby' middagsservice af fajance (69). Aluminia, 'Tureby' middagsservice af fajance bestående af: 1 stor terrin, 15 middagstallerkener, 4 middagstallerkener, 14 suppetallerkener, 3 desserttallerkener, 3 sauceskåle, 1 smørnæb, 1 oval skål, 3 div. fade, 3 kaffekopper, 6 underkopper, 13 kagetallerkener samt 2 små fade. Fremstår med ... Varenr: 4627259 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-04-2017 19:48:00 DKK 375
Bing & Grøndahl service af porcelæn 'Erantis' bestående af.  81 dele.
Bing & Grøndahl service af porcelæn 'Erantis' bestående af. 81 dele.. Bing & Grøndahl service af porcelæn 'Erantis' bestående af 15 middagstallerkener nr 25, 15 frokosttallerkener nr 26, 6 dybe tallerkener nr 22, 1 saucekande nr 8, 11 par kaffekopper nr 305, 15 underkopper nr 102, 10 sidetallerkene nr 28A, 1 sukkerskål, nr 94, 1 kaffekande nr 227, 1 kagefad nr,... Varenr: 4633401 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2017 19:57:00 DKK 850
Royal Copenhagen. Et par helblonde to-armede kandelabre nr. 1169 (2)
Royal Copenhagen. Et par helblonde to-armede kandelabre nr. 1169 (2) . Royal Copenhagen. Et par musselmalede helblonde to-armede kandelabre nr. 1169. H. 25,5 cm. 1. sort. (2) Varenr: 4635754 DKK 8.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-04-2017 19:58:00 DKK 6.400
 1 2 3 4 5 6  >>