Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Standur i hvidmalet kasse, 20 årh. 'Koneklokke'
Standur i hvidmalet kasse, værk og kasse begge fra 20 årh. Hvidmalet urskive med sorte tal, visere af messing. 'Koneklokke'. Brugs- og aldersspor. Medfølgende 2 lodder, pendul og optræksnøgle. H. 191 cm. Fremstår med stedvise afslag. Løs listedel medfølger.
Varenr: 4858670
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 11-12-2017
13:44:00
DKK 475
Standur, 1800-tallets midte
Standur med kasse af hvidlakeret og guldstafferet træ, hvidmalet urskive med arabertal. H. 196 cm. 1800-tallets midte. Et lod samt et pendul medfølger. Aldersrelateret slitage.
Varenr: 4857847
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 11-12-2017
19:57:00
Fransk vægur, 1800-tallets første halvdel
Fransk vægur med front i messing, 1800-tallets første halvdel. H: 40 cm. Pendul og lodder samt optræksnøgle medfølger. Med nyere påsat glas i siderne. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.
Varenr: 4814240
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 11-12-2017
20:23:00
DKK 375
Golvur 1700-tal
GOLVUR, bär årtalet 1700, imitationsmåleri, polykrom dekor av blommor, höjd ca 217 cm, pendel, lod och vev finns
Varenr: 4861257
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-12-2017
21:40:00
Se mere
Dansk empire-stil standur i kabinet af bemalet træ, 1800/1900-tallet
Dansk empire-stil standur i kabinet af bemalet træ flankeret af halvsøjler desuden bladværk samt guirlander, urhus med buet frontglas, urskive med romertal, urskive påmalet 'Lars Rasmussen' samt årstal 1852, løs gallerikant med gennembrudt mønster på top. H. 202 B. 56 D. 22 cm. Aldersrelaterede ...
Varenr: 4859977
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 12-12-2017
19:44:00
DKK 325
Standur af odremalet træ
Standur af odremalet træ, hvidmalet urskive med sorte romertal. Pendul, nøgler og lodder medfølger. H. 185, B. 52, D. 23 cm.
Varenr: 4848332
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 12-12-2017
19:46:00
Standur, frøken-bornholmer
Standur, frøken-bornholmer, i kasse af hvidmalet og guldstafferet træ, 1800-tallets midte. H. 210 cm. Pendul, nøgle, lodder og optræksnøgle medfølger. Fremstår med aldersrelateret slitage, tørrevner, afskalninger. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten.
Varenr: 4862595
DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 13-12-2017
13:53:00
DKK 500
Dansk standur 1800-tallet
Bemalet standur med guldstaffering. H. 208 cm B. 53 cm. Urskive af tin med romertal. Lodder og pendul medfølger. Lås og nøgle mangler. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor og skrammer.
Varenr: 4842276
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 13-12-2017
15:59:00
Dansk standur i empire-stil, 1800-tallet
Dansk empire-stil standur i kabinet af bemalet træ flankeret af halvsøjler med kapitæler desuden bladværk samt guirlander, urskive med romertal samt arabertal ved kvarterer, påmalet 'Johan W. Blaaman' samt årstal 1850. H. 194 B. 54 D. 20 cm. Aldersrelaterede spor, afskalninger, Navn og årstal ...
Varenr: 4859856
DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 13-12-2017
19:34:00
Fransk søjleur, 1800-tallets slutning
Fransk søjleur med base og søjler af marmor, kasse og ornamentik af bronze, hvidemaljeret urskive med arabertal, H. 39 cm. 1800-tallets slutning. Pendul og optræksnøgle medfølger. Ene søjle med mindre hårrevne. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varenr: 4863890
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 14-12-2017
19:27:00
DKK 450
Konvolut Silber ( 24)
2 Damenuhren 835er Silber , 9 Ringe 835er Silber, 4 Ketten mit Anhänger 925er Silber, 4 Anhänger 800er/900er Silber, 5 Broschen 800er Silber. Gesamtgewicht: ca. 270 Gramm.
Varenr: 4864832
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 14-12-2017
20:28:00
DKK 409
Konvolut Uhren (2)
Herrenarmbanduhr Eterna Matic in 750 Gold , ca. 20 g mit Werk und Plexiglas gewogen . Werk: Handaufzug. Durchmesser: 35 mm. Zustand: starke Tragespuren, Zifferblatt mit oxidations Flecken. Damenarmbanduhr Marguerite J.E. in 585 Gold: ca. 19 g mit Werk und Plexiglas gewogen . Maße: 2 x 2 cm, L ...
Varenr: 4864791
DKK 2.605 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 14-12-2017
20:31:00
DKK 1.675
Bornholmer ur i kasse af hvidmalet og guldstafferet træ, 1800-tallet
Bornholmer ur i kasse af hvidmalet og guldstafferet træ, urskuve af bemalet metal og romertal. Kasse med senere bemaling. 1800-tallet. H. 210 cm. Urskive fremstår med afskaldninger, dør med skævhed. Lodder medfølger.
Varenr: 4860247
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 15-12-2017
13:40:00
Dansk standur i kasse af egetræ og fineret rodtræ
Dansk standur i kasse af egetræ og fineret rodtræ med svungen profileret top, skive af brun malet metal med gennenbrudte hjørne ornamenter, timekrans af til med romer og arabertal, plaquette betegnet 'P. Arboe 1795'. kassen 1900-tallet. H. 216 cm. B. 49,5 cm. D. 27 cm. Fremstår med to lodder, ...
Varenr: 4847181
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 15-12-2017
19:07:00
Golvur
GOLVUR, Empire, urtavlan märkt E Apelqvist, höjd 220 cm, pendel lod, vev finns
Varenr: 4868236
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
17:39:00
Se mere
Standur i kabinet af bemalet træ, 1800-tallet
Standur i kabinet af bemalet træ, profileret dekoration på låge og fod, tandsnit på top. Urskive af emaljeret kobberplade med romertal samt arabertal ved kvarterer, 1800-tallet. Aldersrelaterede spor, senere dele, revnet frontglas på urkasse, emaljeafslag på urskive. Pendul, lodder, kabinetsnøgle...
Varenr: 4859975
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 17-12-2017
19:45:00