Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Standur
Standur med kasse af rødmalet træ. Urskive sorte romertal og navnet Bidstrup. H 202 cm. Nøgle, pendul og lodder medfølger. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4920249
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-02-2018
13:09:00
Standur / bornholmerur, 1800/1900-tallet
Standur / bornholmerur i hvidlakeret empire-stil kabinet med guldstafferinger, urskrive med romertal samt arabertal ved kvartererne, skive desuden senere påmalet Hansen 1869. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten samt navnetræk og årstal. Fremstår med aldersrelaterede spor. Siderude itu,...
Varenr: 4920889
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 20-02-2018
14:22:50
Ove Hansen Toxværd, Rønne. Standur
Ove Hansen Toxværd 1805-1889, Rønne. Standur i kasse af bemalet fyrretræ, hvidmalet urskive med romertal og navn. H. 198 cm. Nøgle, optræksnøgle, pendul og to lodder medfølger. Fremstår med aldersrelateret brugsslitage. Ove Hansen Toxværd fik borgerskab i 1830. Lauritz.com indestår ikke for ...
Varenr: 4910390
DKK 1.000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 20-02-2018
20:30:00
Ur/standur, svensk standur, træ
Ur/standur, svensk standur, træ. Høj kasseformet, konisk konstruktion af træ med polykrom og floral bemaling, korpus med fylding, kan aflåses, nøgle medfølger ikke, rundt urhus, hvid urskive med romertal, to lodder, H. 196 cm - B. 53 cm - D. 25 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og ...
Varenr: 4799174
DKK 4.838 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 20-02-2018
20:49:00
DKK 298
Golvur
GOLVUR, 1700-tal, urverk med månfas, slagfunktion, märkt Jos cooper whitchurch, fodral i mahogny, höjd ca 217 cm, pendel, nycklar och lod finns
Varenr: 4921769
DKK 4.633 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-02-2018
16:42:00
Se mere
Standur af bemalet træ
Standur af bemalet træ. H. 200 cm. 1900-tallet.
Varenr: 4897957
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-02-2018
20:05:00
Dansk standur i kasse af hvidmalet træ, 1800-tallet
Dansk standur i kasse af hvidmalet træ, skive af hvidmalet metal med romertal. 1800-tallet. H. 220 cm. Medfølgende to lodder, pendul og optrækkernøgle. Fremstår med brugsspor, afskalninger på skive.
Varenr: 4923318
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-02-2018
19:20:00
Rainé, Durham. Engelsk standur
Engelsk standur af fineret mahogni, urkasse i empire stil, malet skive med arabertal, utydelig sign. dekoreret med figurscener, værk med månefase, sekund- og datoviser. 1800-tallet. Sign. Rainé, Durham. H. 221 cm. Aldersrelateret slitage; urhus med løs krone, manglende roset, finérskader og ...
Varenr: 4913249
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-02-2018
19:38:00
Golvur England James Fenton
GOLVUR, England, George III, 1700-tal, fodralet fanérat i mahogny, beslag i mässing, urtavla med romerska siffror samt märkt James Fenton London, höjd ca 212 cm, lod pendel och nycklar finns
Varenr: 4924431
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-02-2018
13:51:00
Se mere
Lommeur, Orator, 585 guld
Lommeur, Orator, 585 guld, vægt i alt: 23,21 g, urværk: manuelt optræk. Tilstand: Overfladeridser, 2 små buler.
Varenr: 4902483
DKK 4.838 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-02-2018
20:16:00
DKK 298
Uhr / Standuhr, Jugendstil, Eichenholz
Uhr / Standuhr, Jugendstil, Eichenholz, Uhr mit einem Pendel und zwei Gewichten, dreiteiliger Aufbau, oberer Abschluss als Ziergiebel mit Hohlkehle ausgestaltet, Uhrenkasten mit rundem Ziffernblatt aus Messing mit römischen Ziffern und zwei Zeigern, offener Pendelkasten mit säulenartigen ...
Varenr: 4908282
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-02-2018
20:56:00
DKK 335
Golvur Thomas Barclay omkring 1800
GOLVUR, Skottland, omkring 1800, urtavlan märkt Th Barclay Montrose, romerska siffror, åttadagarsverk, fodral i mahognyfanér med intarsiadekor, höjd ca 215 cm, med lod (2) och pendel, uppdragsnyckel medföljer
Varenr: 4926912
DKK 3.861 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 27-02-2018
20:11:00
Se mere
Taschenuhr Tissot mit Uhrenkette, 585er Gold
Taschenuhr Tissot, 585er Gold: 35 g ( mit Werk), Werk: MOERIS, 17 Jewels, R576. Uhrenkette 585er Gold: ca. 20 g, Lang: 25 cm.
Varenr: 4918098
DKK 11.165 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-02-2018
21:00:00
DKK 298