Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Standure i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Skotsk victoriansk standur, kone i kasse af nøddetræ og mahogni
Skotsk victoriansk standur, kone i kasse af nøddetræ og mahogni. Skotsk victoriansk standur, kone i kasse af nøddetræ og mahogni, sign. Thomas Marshall Motherwell, ca. 1860. Urskive af messing med romertal, sekund- og datoangivelse. 8-døgnsværk. H. 215 cm. Lodder, nøgle og pendul medfølger. Fremstår med brugsspor. Uret er gangbart, men Lauritz.com garanterer ... Varenr: 4636455 DKK 3.000 DK, Kolding, Trianglen 25-04-2017 16:43:00 DKK 1.600
Standur i kasse af mahogni
Standur i kasse af mahogni. Standur i kasse af mahogni, antagelig engelsk. H 215 cm. 2 lodder, pendul samt optræksnøgle. Hvid urskive med arabertal og dekoration. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Nøgle til låge medfølger. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 4636034 DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-04-2017 19:20:00 DKK 450
Golvur rokoko Stjärnsund
Golvur rokoko Stjärnsund. GOLVUR, 1700-tal, rokoko, Stjärnsund, urtavlan märkt G J Trång, bemålat med förgylld dekor, höjd 228, bredd 54 cm, nyckel och 2 lod samt pendel medföljer Varenr: 4636777 DKK 3.870 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-04-2017 14:10:00
Se mere
Golvur, 1900-talets andra hälft
Golvur, 1900-talets andra hälft. Golvur, 1900-talets andra hälft. Mörkfanerad stomme. Höjd ca 221 cm. Nyckel saknas. 3 lod samt pendel medföljer. Varenr: 4638787 DKK < 1.000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 27-04-2017 16:16:00 DKK 252
Bornholmerur, J. Riis, 1800-tallet
Bornholmerur, J. Riis, 1800-tallet . Bornholmerur. Standur af bemalet træ, top med gallerikant, malet urskive, dette betegnet J. Riis. 1839. Pendul, lodder og optræksnøgle medfølger. H. 207 cm. 1800-tallet. Fremstår med alders relateret brugsspor, låsemekanik defekt. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten Varenr: 4640014 DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 28-04-2017 19:54:00 DKK 300
Standur i kasse af eg, ca. 1920
Standur i kasse af eg, ca. 1920. Standur i kasse af finéret eg, udskåret med volutter, bladværk og kannelerede søjler, ca. 1920. H. 228 cm. Lodder og pendul medfølger. Varenr: 4562828 DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-04-2017 20:35:00 DKK 1.000
Engelsk standur i kasse af mahogni, 1800-tallet
Engelsk standur i kasse af mahogni, 1800-tallet. Engelsk standur i kasse af fineret mahogni med halvsøjle, prydet og indlagt intarsia af frugttræ. Urskive af bemalet metal, dekoreret med blomster og landskabssceneri. Time, minut- og datoangivelse. 1800-tallet. H. 225 cm. Aldersrelateret slitage; lodder, pendul og optræksnøgle medfølger. ... Varenr: 4604131 DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-04-2017 20:47:00 DKK 450
Standur Schwarzwald E. Lauffer
Standur Schwarzwald E. Lauffer . Standur med trækabinet med finer på fire fødder fra fabrikken E. Lauffer i Schwenningen (fabriksemblem foreligger), med sort-gylden urskive med arabertal og guldfarvet pendul. Urkasse med glas. Stiliseret geometrisk applikation mellem urskiven og glasset. Midten af 1900-tallet, mål: H 192 x B 59 ... Varenr: 4556039 DKK 3.346 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 30-04-2017 19:10:00 DKK 2.045
Standur, træ, Tyskland
Standur, træ, Tyskland. Ur, standur, træ, høj, firkantet, kasseformet konstruktion, korpus med en låge, delvist med glas, kan aflåses, en nøgle medfølger, langt pendul og to lodder af messing, rund urskive med sorte romertal, H. 206 cm - B. 46 cm - D. 27,5 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, ... Varenr: 4569343 DKK 4.461 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 30-04-2017 20:28:00 DKK 2.045
Gustav Becker standur i kasse af egetræ.
Gustav Becker standur i kasse af egetræ.. Gustav Becker. Standur af egetræ. Gylden urskive med arabertal. Nummereret 175587. H. 204,5 B. 64 cm., D. 28 cm. Pendul, samt to lodder medfølger. Fremstår med alm. brugspræg. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 4641540 DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 02-05-2017 20:07:00 DKK 300