Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
William Roy, Dunfermline. Skotsk standur af mahogni, 1700-tallets slutning
William Roy. Skotsk standur af mahogni, urskive af messing med romer- og arabertal, dato- og timevisning, betegnet William Roy, Dunfermline. H. 215 cm. 1700-tallets slutning. Pendul medfølger. Lodder og nøgle mangler. Kasse med Finérskader, løse lister og tørrerevner. En viser mangler.
Varenr: 4797793
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-10-2017
19:25:00
DKK 950
Otte standure, 18/1900-tallet (8)
Otte standure, bl.a et svensk Mora-ur. H. 188-209 cm. 18/1900-tallet. Fem penduler og div. lodder medfølger. Fremstår med defekter, mangler og slitage. (8)
Varenr: 4786776
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-10-2017
19:57:00
DKK 1.200
Engelsk George III standur, mester William Upjohn 1736-1768
Engelsk George III standur i kasse af elm, urskive af messing med gennebrudte hjørneornamenter, timekrans med romer- og arabertal. Time, minut, sekund og datoangivelse. Forovnen plakette, sign. William Upjohn. (1736-1768 Exeter, Devon). H. 230 cm. Lodder og pendul medfølger. Aldersrelateret ...
Varenr: 4777746
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-10-2017
19:23:00
DKK 2.500
Sønderjysk empire standur i kasse af sortstafferet egetræ.
Sønderjysk empire standur i kasse af sort stafferet egetræ med intarsia i lyst træ, hvid emaljeret skive med romer og arabertal, krans med ornamentik. Sign. C. Johannsen Casmusdam. født 1786 død 1833. 19. årh.s begyndelse. H.215 cm. B. 57 cm. D. 26,5 cm. Fremstår med brugsslitage, revner i ...
Varenr: 4794999
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-10-2017
19:02:00
DKK 450
George III standur af kasse af mahogni, 1700-tallets slutning
George III standur af kasse af mahogni, svanehalsformet top, urhus med kannelerede søjler, bemalet urskive, utydeligt sign. H. 226 cm. To lodder, et pendul medfølger. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.
Varenr: 4793490
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-10-2017
20:09:00
DKK 575
Gustav Becker. Standur i kasse af egetræ, 1900-tallets første halvdel
Gustav Becker. Standur i kasse af egetræ, urskive med arabertal, forkromede lodder og pendul, 1900-tallets første halvdel. H. 193. B. 59. D. 30 cm. Fremstår med brugsspor, urskive med ridser, Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten.
Varenr: 4809441
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-10-2017
19:51:00
Victor Paillard, Paris. Napoleon III, stort lueforgyldt kaminur i bronze
Victor Paillard (1805-1886), Paris. Meget stort Napoleon d.III kaminur af lueforgyldt og patineret bronze, urneformet urhus flankeret af to siddende kvindefigurer i klassiske gevandter symboliserende litteratur og geografi, den ene figur med løs forgyldt globe, hvidemaljeret urskive, ...
Varenr: 4808261
DKK 25.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-10-2017
19:30:00
DKK 13.500
Engelsk standur i kasse af eg, sign. John Wenham, East Dereham
Engelsk standur i kasse af eg, urskive af messing, sign. John Wenham, East Dereham. H. 200 cm. Pendul samt et lod medfølger. Aldersrelateret slitage; værk og kasse med defekter, kassen med manglende lister. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varenr: 4810892
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-10-2017
20:21:00