Kategori  Vurdering
Vis kun deLuxe-varer Vis kun varer i det valgte sprog
Vis også
Du har søgt  i Standure i alle aktive varer  Gem liste   Opret søgeagent
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Golvur 1800-talets första hälft
Golvur 1800-talets första hälft. GOLVUR, 1800-talets första hälft, rött kammåleri, dekor av grönmålade lister, urtavlan märkt LAS Mora, höjd ca 210 cm, pendel och 2 lod medföljer Varenr: 4723105 DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-07-2017 17:30:00
Se mere
J.D. Anker, Hasle. Bornholmsk standur fra 1940
J.D. Anker, Hasle. Bornholmsk standur fra 1940. J.D. Anker, Hasle. Bornholmsk standur fra 1940. Grønbemalet urkasse med motiver. Låge med glas. Urværk af messing med tinkrans hvorpå romertal. Løs topdekoration. H 223 cm. To messinglodder, optrækkernøgle, pendul samt nøgle til låge medfølger. Fremstår med knækket optrækssnor. Glas i ... Varenr: 4687562 DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 22-07-2017 17:26:00 DKK 300
Standur, grønbemalet urkasse, 1800-tallet
Standur, grønbemalet urkasse, 1800-tallet. Standur med grønbemalet urkasse, dekoreret med motiv på bla. låge. Løs topdekoration. Ètlods urværk med urskive af hvidbemalet metal, med romertal. Lod, optrækkernøgle, nøgle til låge samt pendul medfølger. H. 222 cm. Fremstår i aldersrelateret stand. Lauritz.com indestår ikke for urværkets ... Varenr: 4687552 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-07-2017 18:25:00 DKK 300
Gerrit Storm, Amsterdam. Hollandsk standur, 1700-tallet
Gerrit Storm, Amsterdam. Hollandsk standur, 1700-tallet. Hollandsk standur i urkasse af nøddetræ, denne dekoreret med skæring af bronze i form af kvinde på tyr samt kerubhoved. Top med udskæringer, kvartsøjler med messingmontering samt låge. Urskive af messing og tin dekoreret med maritime og landskabsscenerier, påsatte figurer i form af bl.a. engle, ... Varenr: 4692561 DKK 40.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-07-2017 20:33:00 DKK 5.400
Standur, 1800-tallet
Standur, 1800-tallet. Standur, 1800-tallet. Grøn- og blåbemalet kasse af træ, Urskive af metal med romertal og arabertal med teksten 'Anders Knudesen'. H. 201 cm. Fremstår med brugsspor. Varenr: 4712789 DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-07-2017 14:13:00 DKK 350
Lommeur af 14 kt. guld
Lommeur af 14 kt. guld. Lommeur af 14 kt. guld, med urkæde af double. Hvid urskive med romertal. Dekoreret med ciseleringer og på bagside med initialer. Skive med revner og generelt med brugsspor. Varenr: 4723285 DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-07-2017 13:43:48 DKK 325
Senempire sekretær af mahogni
Senempire sekretær af mahogni . Senempire sekretær af mahogni med københavnertop, front med skuffer og f klap, udskæringer, indvendig med skuffer og låge af palisander med intarisa hvorunder rum, nøgle medfølger. H.157 x 98 x d.48 cm. Slitage, skæv låge, limede lister, løs liste og bagben samt rep. Varenr: 4727395 DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 26-07-2017 18:38:00 DKK 300
Standur
Standur. Standur i kasse af grønmalet træ. Skive af hvidmalet metal og med romertal. To lodder, pendul og nøgle. H. 206 cm. Fremstår med brugsslitage og tørrevner i nedre del af urkasse. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varenr: 4727394 DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 26-07-2017 19:09:00 DKK 300
Uhr / Standuhr / Pendeluhr, Deutschland
Uhr / Standuhr / Pendeluhr, Deutschland. Standuhr, Deutschland, Holz, Konstruktion mit ein-türigem Korpus, teil-verglast, oberer Abschluss ausgestaltet als einfaches Gesims, rundes Ziffernblatt aus Messing mit arabischen Ziffern, ein Pendel und zwei Gewichte, H.200 cm - B.50 cm - T.31 cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, keine ... Varenr: 4686477 DKK 2.603 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-07-2017 20:46:00 DKK 297